PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

lewton
03-02-14, 12:05
Εφόσον δεν υπάρχει διαφορά διαθέσιμου και λογιστικού υπολοίπου, τα ποσά είναι άμεσα διαθέσιμα.
Aυτό ακριβώς.

manoulamou
03-02-14, 13:00
Εκανα online καταθεση σε ΑΤΜ Πειραιως, Σαββατο 1/2. Αμεσα τα εδειξε τα χρηματα, σε λογιστικο και διαθεσιμο υπολοιπο.
Ομως, 'ημερομηνια αξιας' & 'ημερομηνια εκτελεσης' εχει 3/2(Δευτερα).
Τι ειναι αυτες οι ημερομηνιες;
Εγω μπορω να κανω οντως συναλλαγες το σαββατοκυριακο, ή πρεπει να περιμενω την Δευτερα;


Μάλλον είναι η ημερομηνία που ξεκινάει να τοκίζεται το ποσό.

Η ημερομηνια αξιας (valeur) αναφερεται στους τοκους!
Εφ οσον υπαρχει επαρκες διαθεσιμο - ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ υπολοιπο στον λογαριασμο, η αναληψη μπορει να γινει αμεσως μετα την καταθεση... (http://www.moneypedia.gr/%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD.aspx)


Η 3/2 (Δευτέρα) είναι η εργάσιμη ημέρα με την οποία γίνονται οι συναλλαγές το Σ/Κ.
Εφόσον δεν υπάρχει διαφορά διαθέσιμου και λογιστικού υπολοίπου, τα ποσά είναι άμεσα διαθέσιμα.
Λογιστικό Υπόλοιπο : Είναι το υπόλοιπο ενός λογαριασμού το οποίο διαμορφώνεται καθημερινά ύστερα από κάθε κίνηση (πιστωτική ή χρεωστική) που πραγματοποιείται σε αυτόν. Το ποσό της κάθε πιστωτικής κίνησης προστίθεται στο υπάρχον λογιστικό υπόλοιπο και το ποσό κάθε χρεωστικής κίνησης αφαιρείται από το υπάρχον λογιστικό υπόλοιπο. Στην ουσία είναι μια καρτέλα που δείχνει όλες τις κινήσεις που έχουν γίνει ημερολογιακά σε ένα λογαριασμό.Το λογιστικό υπόλοιπο δεν συνεπάγεται ότι είναι και το υπόλοιπο που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο καταθέτης ή το ποσό που θα τοκισθεί.
Πραγματικό Υπόλοιπο: Είναι το υπόλοιπο ενός λογαριασμού το οποίο διαμορφώνεται όταν σε κάθε κίνηση είτε χρεωστική είτε πιστωτική εφαρμοστεί η ημερομηνία αξίας (Valeur) της.Ανάλογα με το είδος της κίνησης, αναδιαμορφώνεται η ημερομηνία αξίας της κίνησης αυτής, κάτι που έχει ως συνέπεια το ποσό της κίνησης να δημιουργεί ένα διαφορετικό υπόλοιπο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί (αναληφθεί) και είναι τοκοφόρο. Το πραγματικό υπόλοιπο ονομάζεται και ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ. Κάποιες τράπεζες, σε μερικές πιστωτικές κινήσεις διαφοροποιούν την ημερομηνία διαθεσιμότητας από την ημερομηνία τοκοφορίας.

cool11
10-03-14, 13:39
To phone banking της πειραιως, το χρησιμοποιει κανεις;
Ειναι ευχρηστο; Λειτουργει με τηλεφωνητή-προεπιλογές, ή με ανθρωπο-εκπροσωπο;

Το σκεφτομαι αν θα αξιζε, για δικο μου ανθρωπο που δεν εχει/ξερει απο ebanking-internet, κατα ποσο οντως θα τον διευκολυνε απο το να τρεχει σε τραπεζες, ή ακομη και σε αυτο το phone banking θα 'μπερδευονταν' και θα ηταν ισως μια 'κακη' εμπειρια.

djuan1988
10-03-14, 16:49
To phone banking της πειραιως, το χρησιμοποιει κανεις;
Ειναι ευχρηστο; Λειτουργει με τηλεφωνητή-προεπιλογές, ή με ανθρωπο-εκπροσωπο;

Το σκεφτομαι αν θα αξιζε, για δικο μου ανθρωπο που δεν εχει/ξερει απο ebanking-internet, κατα ποσο οντως θα τον διευκολυνε απο το να τρεχει σε τραπεζες, ή ακομη και σε αυτο το phone banking θα 'μπερδευονταν' και θα ηταν ισως μια 'κακη' εμπειρια.


Με άνθρωπο δουλεύει, συνεπώς είναι απόλυτα εύχρηστο.

Τα ATM της όμως είναι λίγο "άρρωστα" τον τελευταίο καιρό. Απαράδεκτο αυτο που συμβαίνει τους τελευταίους μήνες.

runner70
14-03-14, 19:54
Επείγον: Απόπειρα υποκλοπής στοιχείων

Σας ενημερώνουμε ότι βρίσκεται σε εξέλιξη προσπάθεια υποκλοπής στοιχείων μέσω αποστολής e-mails (phishing). Τα emails, τα οποία φαίνεται ότι έχουν αποσταλεί από την Τράπεζα Πειραιώς, προτρέπουν τον παραλήπτη να επιλέξει ένα link, ώστε να μεταβεί σε μια σελίδα, όπου καλείται να πληκτρολογήσει προσωπικά στοιχεία ή το extraPIN.
Για τον λόγο αυτό εφιστούμε την προσοχή σας:

ΜΗΝ επιλέξετε κανένα link και ΜΗΝ συμπληρώσετε κανένα προσωπικό σας στοιχείο σε κανένα έντυπο ή σελίδα που σας έχει σταλεί μέσω e-mail. Σας υπενθυμίζουμε ότι η Τράπεζα Πειραιώς δεν θα σας ζητήσει ποτέ, με κανέναν τρόπο και για κανένα λόγο, να αποκαλύψετε προσωπικά σας στοιχεία, όπως στοιχεία λογαριασμών και καρτών, κωδικούς ATM και κωδικούς εισόδου στις υπηρεσίες web banking, mobile banking ή phone banking.

Δείτε παρακάτω δείγμα του email:

https://www.winbank.gr/el/PublishingImages/winbank%20news/Phishing%2010.03.14.PNG

https://www.winbank.gr/el/Pages/phishing-attempt14.03.14.aspx

cool11
15-03-14, 22:53
Ποσο ειναι το ανωτερο που χρεωνει η πειραιως για μετατροπη συναλλαγματος? (συναλλαγη με μεγαλο ποσο)

Νομιζω οτι ειναι γυρω στο 6ευρω, maximum, αλλα μαλλον επεσα εξω. Γιατι εχοντας κανει την συναλλαγη με paypal σε αγορα με αγγλικες λιρες, μου εχει δεσμευσει χρηματα, αρκετα περισσοτερα απο οσα υπολογιζα, αρα μαλλον χρεωνει παραπανω. Ξερει κανεις;

NaGR
18-03-14, 00:38
μου εστειλε η Πειραιώς τη προπληρωμένη της σε αντικατάσταση της Κύπρου prepaid που λήγει.
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το i-cardonline να βλέπω πόσα έχω μέσα κλπ.?

edit
το έβαλα στο λάθος τοπικ, αλλά αν ξέρει κάποιος ας μου πει. θενκς.

Panos.2006
18-03-14, 01:26
μου εστειλε η Πειραιώς τη προπληρωμένη της σε αντικατάσταση της Κύπρου prepaid που λήγει.
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το i-cardonline να βλέπω πόσα έχω μέσα κλπ.?

edit
το έβαλα στο λάθος τοπικ, αλλά αν ξέρει κάποιος ας μου πει. θενκς.

Μέσω του winbank προφανώς. Αν δεν έχεις κωδικούς δοκίμασε να μπεις από την καρτέλα που λέει winbank for cards που μπαίνεις με τα στοιχεία της κάρτας.

-21grams
20-03-14, 22:31
Χρειάζεται να επιβεβαιώσω τα στοιχεία της Τράπεζας Πειραιώς - η όλη υπόθεση αφορά εισερχόμενο έμβασμα.
Υπό κανονικές συνθήκες (δηλ. μεταξύ Ελληνικών Τραπεζών) θα αρκούσε μόνο το IBAN, άντε και το Swift Code (ή BIC).
Στην προκειμένη περίπτωση όμως, οφείλω να συμπληρώσω 3-4 επιπλέον πεδία.
Κατά σειρά:
[Όνομα Κατόχου Λογαριασμού],
Bank Address,
Bank Name,
IBAN Number,
Swift Code.

Μάλλον έχετε καταλάβει περί τίνος πρόκειται :whistle: [Αν δεν το πιάσατε το υπονοούμενο, μπορώ να ανεβάσω και screenshot].
Προκειμένου λοιπόν να υπάρξουν ανακρίβειες -που ενδεχομένως να ματαιώσουν την συναλλαγή ή/και να επιβληθεί πρόστιμο-, επιβάλλεται να είμαι 100% βέβαιος για την εγκυρότητα των στοιχείων.
Ακόμα και για φαινομενικά ασήμαντες λεπτομέρειες όπως η γραφή, σειρά κλπ.
π.χ. το «PIRAEUS BANK S.A.» ΔΕΝ γίνεται αποδεκτό γιατί περιλαμβάνει σημεία στίξης.
Αναγκαστικά θα παραλείψω τις τελείες και θα εισαχθεί ως «PIRAEUS BANK SA»
Οι αμφιβολίες μου έχουν να κάνουν με την Διεύθυνση και το Swift Code.
Χρησιμοποιούμε τα στοιχεία του *Κεντρικού* Καταστήματος ή αυτό στο οποίο ανοίξαμε & διατηρούμε τον καταθετικό (ή άλλου τύπου) λογαριασμό;
Εν ολίγοις, να βάλω
4 Amerikis Str., 105 64 Athens - Greece
και
PIRBGRAA
ή τα στοιχεία του τοπικού καταστήματος; (τα οποία σημειωτέον αγνοώ)
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, αλλά θα παρακαλέσω να είστε απολύτως σίγουροι για ό,τι παραθέσετε.


Χρήσιμα links βάσει του Swift Code:

http://finaint.com/swift_code/PIRBGRAA.html
http://www.getbankcode.com/swift-code/greece/piraeus-bank-sa/PIRBGRAA

- - - Updated - - -

Κανείς;

k_koulos
20-03-14, 22:49
αν θυμάμαι καλά νομίζω οτι πρέπει να βάλεις αυτα του καταστήματος σου.

αλλα αν θυμάμαι ακομα καλύτερα, οι σοβαρές τράπεζες έχουν κουμπί ? που σε βοηθά να βρεις αυτό που πρέπει.

σορρυ αλλά έχει περάσει καιρός απο τότε που μου είχε τύχει τέτοια περίπτωση.

-21grams
21-03-14, 01:15
αν θυμάμαι καλά νομίζω οτι πρέπει να βάλεις αυτα του καταστήματος σου.

αλλα αν θυμάμαι ακομα καλύτερα, οι σοβαρές τράπεζες έχουν κουμπί ? που σε βοηθά να βρεις αυτό που πρέπει.

σορρυ αλλά έχει περάσει καιρός απο τότε που μου είχε τύχει τέτοια περίπτωση.Κοιτάω παντού (έχοντας κάνει Log-in στον λογαριασμό, αλλά και εκτός) και δεν το έχω εντοπίσει.
Φοβάμαι πως το έχουν παραβλέψει.
Την διεύθυνση εννοείται πως την έχω, όπως επίσης και τον «Κωδικό Καταστήματος». Μέσω της «Αναζήτησης Σημείων Εξυπηρέτησης» (http://www.piraeusbank.gr/el/Idiotes/Kanalia-Eksypiretisis/Diktio-Eksipiretisis)
Το ερώτημα παραμένει, εισάγουμε αυτή του κεντρικού ή του τοπικού;
To Swift Code (σύμφωνα με αυτή (http://finaint.com/swift_code/PIRBGRAA.html) την λίστα) είναι κοινό [PIRBGRAAXXX].

runner70
21-03-14, 02:51
Χρειάζεται να επιβεβαιώσω τα στοιχεία της Τράπεζας Πειραιώς - η όλη υπόθεση αφορά εισερχόμενο έμβασμα.
Υπό κανονικές συνθήκες (δηλ. μεταξύ Ελληνικών Τραπεζών) θα αρκούσε μόνο το IBAN, άντε και το Swift Code (ή BIC).
Στην προκειμένη περίπτωση όμως, οφείλω να συμπληρώσω 3-4 επιπλέον πεδία.
Κατά σειρά:
[Όνομα Κατόχου Λογαριασμού],
Bank Address,
Bank Name,
IBAN Number,
Swift Code.

Μάλλον έχετε καταλάβει περί τίνος πρόκειται :whistle: [Αν δεν το πιάσατε το υπονοούμενο, μπορώ να ανεβάσω και screenshot].
Προκειμένου λοιπόν να υπάρξουν ανακρίβειες -που ενδεχομένως να ματαιώσουν την συναλλαγή ή/και να επιβληθεί πρόστιμο-, επιβάλλεται να είμαι 100% βέβαιος για την εγκυρότητα των στοιχείων.
Ακόμα και για φαινομενικά ασήμαντες λεπτομέρειες όπως η γραφή, σειρά κλπ.
π.χ. το «PIRAEUS BANK S.A.» ΔΕΝ γίνεται αποδεκτό γιατί περιλαμβάνει σημεία στίξης.
Αναγκαστικά θα παραλείψω τις τελείες και θα εισαχθεί ως «PIRAEUS BANK SA»
Οι αμφιβολίες μου έχουν να κάνουν με την Διεύθυνση και το Swift Code.
Χρησιμοποιούμε τα στοιχεία του *Κεντρικού* Καταστήματος ή αυτό στο οποίο ανοίξαμε & διατηρούμε τον καταθετικό (ή άλλου τύπου) λογαριασμό;
Εν ολίγοις, να βάλω
4 Amerikis Str., 105 64 Athens - Greece
και
PIRBGRAA
ή τα στοιχεία του τοπικού καταστήματος; (τα οποία σημειωτέον αγνοώ)
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, αλλά θα παρακαλέσω να είστε απολύτως σίγουροι για ό,τι παραθέσετε.



- - - Updated - - -

Κανείς;

Το swift code ειναι το PIRBGRAA που εγραψες. Επισης οντως το bank name ειναι "PIRAEUS BANK SA" (χωρις τις τελειες) . Τωρα για διευθυνση, με μια επιφυλαξη, πρεπει να βαλεις του κεντρικου καταστηματος. Αν δεν το ξερει καποιος 100% καλυτερα να καλεσεις την υποστηριξη για επιβεβαιωση.

cool11
21-03-14, 09:25
Προς ADMIN:
νομιζω θα πρεπε να 'μηδενισει' και να ξαναφτιαχτει απο την αρχη η δημοσκοπηση. Εχουν μεινει πλεον λιγοτερες απο τις μισες τραπεζες...

-21grams
21-03-14, 13:16
Το swift code ειναι το PIRBGRAA που εγραψες. Επισης οντως το bank name ειναι "PIRAEUS BANK SA" (χωρις τις τελειες) . Τωρα για διευθυνση, με μια επιφυλαξη, πρεπει να βαλεις του κεντρικου καταστηματος. Αν δεν το ξερει καποιος 100% καλυτερα να καλεσεις την υποστηριξη για επιβεβαιωση.Πήρα πριν από λίγο στο 182838 και μου είπαν πως βάζουμε τα κεντρικά της Οδού Αμερικής.
Παρεμπιπτόντως, μπελαλίδικη η επιλογή του «αρμόδιου» τμήματος (είναι 7 ή 8 στο σύνολο - χρειάστηκε να πατήσω * και να τα ξανακούσω για να αποφασίσω)

Ήμουν έτοιμος να προχωρήσω έως ότου πρόσεξα (την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή) πως εκτός από την «Εκταμίευση - Τραπεζικό έμβασμα» [Λογότυπο: Fast Bank Transfer] υπάρχει και η «Εκταμίευση - Διεθνές τραπεζικό έμβασμα» [Λογότυπο: Wire Bank Transfer].
Η τελευταία φαίνεται σαν πιο σωστή επιλογή δεδομένου πως η συναλλαγή πραγματοποιείται από Αυστριακή προς Ελληνική τράπεζα. Έλα όμως που τα τέλη της ανέρχονται σε 40 ολόκληρα Ευρώ! :down:
[Για την πρώτη είναι €2]

Καμιά ιδέα;

runner70
21-03-14, 21:11
Πήρα πριν από λίγο στο 182838 και μου είπαν πως βάζουμε τα κεντρικά της Οδού Αμερικής.
Παρεμπιπτόντως, μπελαλίδικη η επιλογή του «αρμόδιου» τμήματος (είναι 7 ή 8 στο σύνολο - χρειάστηκε να πατήσω * και να τα ξανακούσω για να αποφασίσω)

Ήμουν έτοιμος να προχωρήσω έως ότου πρόσεξα (την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή) πως εκτός από την «Εκταμίευση - Τραπεζικό έμβασμα» [Λογότυπο: Fast Bank Transfer] υπάρχει και η «Εκταμίευση - Διεθνές τραπεζικό έμβασμα» [Λογότυπο: Wire Bank Transfer].
Η τελευταία φαίνεται σαν πιο σωστή επιλογή δεδομένου πως η συναλλαγή πραγματοποιείται από Αυστριακή προς Ελληνική τράπεζα. Έλα όμως που τα τέλη της ανέρχονται σε 40 ολόκληρα Ευρώ! :down:
[Για την πρώτη είναι €2]

Καμιά ιδέα;

Προσωπικα δεν γνωριζω για τη διαφορα. Μια σκεψη που κανω ομως μηπως το ενα εχει σχεση με ευρωπαικη συναλλαγη και το αλλο με διεθνη; ή το ενα με εγχωριο εμβασμα και το αλλο διεθνες;

Κανε το εξης, βαλε στο google search το Fast Bank Trasfer και διπλα το site: και κολλητα στην ανω κατω τελεια το κεντρικο link της ξενης τραπεζας. πχ. για την τραπεζα πειραιως θα εβαζες


Fast Bank Transfer site:piraeusbank.gr

Αντιστοιχα και για το wire bank trasfer. Το λεω αυτο μηπως και εχει καμια πληροφορια το site της τραπεζας και στο βγαλει χωρις ιδιαιτερο search.

cool11
21-03-14, 21:43
Θα επανεκδοθει νεα καρτα, σε αντικατασταση αυτης που μου κρατησε το ΑΤΜ.
Επηρεαζει αυτο καθολου, το ebanking που ειναι πανω στον συγκεκριμενο λογαριασμο, στον οποιο αντιστοιχει και η καρτα; Πρεπει να κανω εγω κατι μες το ebanking όταν παραλαβω τη νεα καρτα ή οχι;

-21grams
22-03-14, 01:25
Προσωπικα δεν γνωριζω για τη διαφορα. Μια σκεψη που κανω ομως μηπως το ενα εχει σχεση με ευρωπαικη συναλλαγη και το αλλο με διεθνη; ή το ενα με εγχωριο εμβασμα και το αλλο διεθνες;

Κανε το εξης, βαλε στο google search το Fast Bank Trasfer και διπλα το site: και κολλητα στην ανω κατω τελεια το κεντρικο link της ξενης τραπεζας. πχ. για την τραπεζα πειραιως θα εβαζες


Fast Bank Transfer site:piraeusbank.gr

Αντιστοιχα και για το wire bank trasfer. Το λεω αυτο μηπως και εχει καμια πληροφορια το site της τραπεζας και στο βγαλει χωρις ιδιαιτερο search.Στο FAQ του site [το οποίο σημειωτέον είναι «μπετατζίδικο» - ένα από τα πιο γνωστά αν όχι το πλέον αναγνωρίσιμο, που όμως δεν αδειοδοτήθηκε στην Ελλάδα μετά από εκείνη την προκήρυξη-παρωδία] αναφέρεται ακριβώς αυτό.
Το "Fast Bank Transfer" αφορά *Domestic* εμβάσματα και το "Wire Bank Transfer", *Διεθνή*.
Από την άλλη μεριά όμως, αμφότερες τράπεζες εδρεύουν σε χώρες-μέλη της Ε.Ε., οπότε...
Τελικά ρισκάρισα* (;) επιλέγοντας την 1η μέθοδο χωρίς να είμαι σίγουρος - ελπίζω να μην μου βγει ξινή η πρόβλεψη πρόκρισης στο 2,80 [βλ. προχθεσινό ματς στο Old Trafford] :hmm:

*Μιλάμε για ποσό της τάξης των 50€, ίσα-ίσα για δω αν θα υπάρξουν τίποτα red-flags, ενεργοποιηθούν «κρατικοί μηχανισμοί» και τέτοια.
Που να φανταστεί ο Έλληνας παίκτης του Στοιχήματος ότι μετά από χρόνια ΑΝΕΥ οποιουδήποτε νομοθετικού πλαισίου θα αποφάσιζε το κράτος εν μία νυκτί να παραχωρήσει 2 (Ολογράφως: Δύο) άδειες...
Έχασα τις -ελλείψει καταλληλότερου όρου- προθεσμίες να εκταμιεύσω ό,τι είχα και ακολούθως να κλείσω τον λογαριασμό [ασχολούμαι περιστασιακά και μόνο, ποντάροντας 3-4 φορές το χρόνο όλες κι όλες, συνήθως κατόπιν *έμπνευσης*] το περασμένο καλοκαίρι ξεγνοιάζοντας οριστικά, με αποτέλεσμα τα funds που παραμένουν να είναι ουσιαστικά δεσμευμένα.
Κάθε προσπάθεια ανάληψης είναι πλέον επίφοβη :scared:
Και όλα αυτά, χωρίς να φέρουμε εμείς την ευθύνη...

runner70
22-03-14, 01:32
Στο FAQ του site [το οποίο σημειωτέον είναι «μπετατζίδικο» - ένα από τα πιο γνωστά αν όχι το πλέον αναγνωρίσιμο, που όμως δεν αδειοδοτήθηκε στην Ελλάδα μετά από εκείνη την προκήρυξη-παρωδία] αναφέρεται ακριβώς αυτό.
Το "Fast Bank Transfer" αφορά *Domestic* εμβάσματα και το "Wire Bank Transfer", *Διεθνή*.
Από την άλλη μεριά όμως, αμφότερες τράπεζες εδρεύουν σε χώρες-μέλη της Ε.Ε., οπότε...
Τελικά ρισκάρισα* (;) επιλέγοντας την 1η μέθοδο χωρίς να είμαι σίγουρος - ελπίζω να μην μου βγει ξινή η πρόβλεψη πρόκρισης στο 2,80 [βλ. προχθεσινό ματς στο Old Trafford] :hmm:

Απο τη στιγμη που η πληρωμη ειναι sepa, ειναι λιγο τραβηγμενο να σε χρεωνουν 40€ για μεταφορα 50€. Ειναι τρελο. Απο την αλλη βεβαια για το fast λεει domestic. lol Θα δειξει η νεκροψια. :p

-21grams
22-03-14, 01:50
Απο τη στιγμη που η πληρωμη ειναι sepa, ειναι λιγο τραβηγμενο να σε χρεωνουν 40€ για μεταφορα 50€. Ειναι τρελο. Απο την αλλη βεβαια για το fast λεει domestic. lol Θα δειξει η νεκροψια. :pΠαραθέτω ένα screenshot [πρόκειται για το μήνυμα που εμφανίζεται αφότου ο πελάτης πατήσει «Εκταμίευση» και αμέσως πριν την «Επιβεβαίωση»] για παν ενδεχόμενο:

136902

netman
23-03-14, 03:18
Θα επανεκδοθει νεα καρτα, σε αντικατασταση αυτης που μου κρατησε το ΑΤΜ.
Επηρεαζει αυτο καθολου, το ebanking που ειναι πανω στον συγκεκριμενο λογαριασμο, στον οποιο αντιστοιχει και η καρτα; Πρεπει να κανω εγω κατι μες το ebanking όταν παραλαβω τη νεα καρτα ή οχι;

θα πρέπει να προσθέσεις τη νέα σου κάρτα στον λογαριασμό.
Κατά τα άλλα όλα τα ίδια.

cool11
23-03-14, 16:46
θα πρέπει να προσθέσεις τη νέα σου κάρτα στον λογαριασμό.
Κατά τα άλλα όλα τα ίδια.

Οντως απαιτειται χειροκινητα απο εμενα, να την περασω εγω;
Στην winbank πως το κάνει καποιος αυτο;
Ειχα την εντυπωση οτι μπορει να μη χρειαζεται να κανω και απολυτως τιποτε.

esquellot
23-03-14, 21:52
Αναφέρω το παράπονο μου σχετικά με την αποτυχία εισόδου στο web banking της Εθνικής Τράπεζας μετά από αλλαγή password. Είναι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει αυτό. Ειλικρινά δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Άλλαξα το password με νέο και δεν μπορούσα να κάνω log in. Δοκιμάζω το παλιό κι έμπαινε κανονικά. Ύστερα κάνω log out κι όταν επεχείρησα να ξανακάνω log in δε μπορούσα με κανένα από τα δύο. Έτσι κλείδωσε.

Έχει συμβεί σε κανέναν σας αυτό? Σε web banking άλλων Τραπεζών δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

-21grams
24-03-14, 12:45
Απο τη στιγμη που η πληρωμη ειναι sepa, ειναι λιγο τραβηγμενο να σε χρεωνουν 40€ για μεταφορα 50€. Ειναι τρελο. Απο την αλλη βεβαια για το fast λεει domestic. lol Θα δειξει η νεκροψια. :pThis just in:

Αρχικά έκανα log-in για να δω τις κινήσεις και παρατήρησα μία επιπλέον χρέωση από πλευράς Τράπεζας Πειραιώς ύψους €3, με αιτιολογία «Προμήθεια Εισερχόμενου Εμβάσματος».

137065

Πατώντας «Λεπτομέρειες», εμφανίζεται το «Ειδοποιητήριο Εισερχόμενου Εμβάσματος» αναλυτικά

137066

Εν κατακλείδι, €2 τέλη από το μπετατζίδικο (για τα οποία ο χρήστης είναι ενήμερος εξαρχής) και επιπρόσθετα €3 καπέλο (SEPA my ass!) υπέρ του αγαπητού κυρίου Σάλα & μετόχων.
Πριν 2-3 χρόνια όταν υπήρχε ακόμη η επιλογή του PayPal, η «εκταμίευση» ήταν ΔΩΡΕΑΝ.
Παραμένει αδιευκρίνιστο (;) αν η Προμήθεια της Τράπεζας είναι "flat rate" ή κλιμακωτή [ανάλογα με το ποσό του εμβάσματος].

Thanasis159
24-03-14, 14:05
This just in:

Αρχικά έκανα log-in για να δω τις κινήσεις και παρατήρησα μία επιπλέον χρέωση από πλευράς Τράπεζας Πειραιώς ύψους €3, με αιτιολογία «Προμήθεια Εισερχόμενου Εμβάσματος».

137065

Πατώντας «Λεπτομέρειες», εμφανίζεται το «Ειδοποιητήριο Εισερχόμενου Εμβάσματος» αναλυτικά

137066

Εν κατακλείδι, €2 τέλη από το μπετατζίδικο (για τα οποία ο χρήστης είναι ενήμερος εξαρχής) και επιπρόσθετα €3 καπέλο (SEPA my ass!) υπέρ του αγαπητού κυρίου Σάλα & μετόχων.
Πριν 2-3 χρόνια όταν υπήρχε ακόμη η επιλογή του PayPal, η «εκταμίευση» ήταν ΔΩΡΕΑΝ.
Παραμένει αδιευκρίνιστο (;) αν η Προμήθεια της Τράπεζας είναι "flat rate" ή κλιμακωτή [ανάλογα με το ποσό του εμβάσματος].

Σε όλες τις τράπεζες (με εξαίρεση συγκεκριμένους λογαριασμούς) υπάρχει προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος, οπότε δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο.

-21grams
24-03-14, 14:30
Σε όλες τις τράπεζες (με εξαίρεση συγκεκριμένους λογαριασμούς) υπάρχει προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος, οπότε δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο.Το γνωρίζω - αν και αγνοώ το ακριβές ποσό της προμήθειας ή ποσοστό επί του εμβάσματος.
Η περίπτωση που αναφέρω είναι ιδιάζουσα καθότι ο χρήστης επιβαρύνεται εις διπλούν.
Υποτίθεται -ή έτσι τουλάχιστον το ερμήνευσα εγώ- πως το δίευρω που χρεώνει το μπετατζίδικο (Bwin), αφορά ακριβώς αυτά τα τέλη.
Κάτι αντίστοιχο με τον υπολογισμό/ενσωμάτωση στην τελική τιμή ενός προϊόντος που αγοράζουμε απ' το Αμερικάνικο Amazon για να μην μπλέκουμε με Τελώνες/Φαρισαίους και αυθαίρετες -συχνά υπέρογκες- χρεώσεις.

sdikr
24-03-14, 14:33
Το γνωρίζω - αν και αγνοώ το ακριβές ποσό της προμήθειας ή ποσοστό επί του εμβάσματος.
Η περίπτωση που αναφέρω είναι ιδιάζουσα καθότι ο χρήστης επιβαρύνεται εις διπλούν.
Υποτίθεται -ή έτσι τουλάχιστον το ερμήνευσα εγώ- πως το δίευρω που χρεώνει το μπετατζίδικο (Bwin), αφορά ακριβώς αυτά τα τέλη.
Κάτι αντίστοιχο με τον υπολογισμό/ενσωμάτωση στην τελική τιμή ενός προϊόντος που αγοράζουμε απ' το Αμερικάνικο Amazon για να μην μπλέκουμε με Τελώνες/Φαρισαίους και αυθαίρετες -συχνά υπέρογκες- χρεώσεις.

Παλιότερα υπήρχαν διαφορετικές χρεώσεις, πχ, να τα χρεωθεί όλα αυτός που στέλνει, να τα χρεωθεί αυτός που λαμβάνει ή και οι δυο, πλέον οι ελληνικές τράπεζες αν δεν κάνω λάθος έχουν μόνο την χρέωση και για τους δυο.

Παλιότερα πχ, μπορεί η μεταφορά να ήταν 5 με χρέωση αποστολέα

Thanasis159
24-03-14, 15:17
Το γνωρίζω - αν και αγνοώ το ακριβές ποσό της προμήθειας ή ποσοστό επί του εμβάσματος.
Η περίπτωση που αναφέρω είναι ιδιάζουσα καθότι ο χρήστης επιβαρύνεται εις διπλούν.
Υποτίθεται -ή έτσι τουλάχιστον το ερμήνευσα εγώ- πως το δίευρω που χρεώνει το μπετατζίδικο (Bwin), αφορά ακριβώς αυτά τα τέλη.
Κάτι αντίστοιχο με τον υπολογισμό/ενσωμάτωση στην τελική τιμή ενός προϊόντος που αγοράζουμε απ' το Αμερικάνικο Amazon για να μην μπλέκουμε με Τελώνες/Φαρισαίους και αυθαίρετες -συχνά υπέρογκες- χρεώσεις.


Δυστυχώς όχι. Το έμβασμα (με εξαίρεση συγκεκριμένες περιπτώσεις που ανέφερα και πιο πάνω) έχει κόστος αποστολής και λήψης. Στην προκειμένη περίπτωση, το μπετατζίδικο σου χρεώνει τα 2€ για την αποστολή του εμβάσματος (υπέρογκο ποσό βέβαια, μιας και μιλάμε για έμβασμα μέσω SEPA) και η τράπεζα που το λαμβάνει και το εκκαθαρίζει, σε επιβαρύνει με το κόστος εισερχόμενου.

runner70
24-03-14, 15:24
This just in:

Αρχικά έκανα log-in για να δω τις κινήσεις και παρατήρησα μία επιπλέον χρέωση από πλευράς Τράπεζας Πειραιώς ύψους €3, με αιτιολογία «Προμήθεια Εισερχόμενου Εμβάσματος».


Πατώντας «Λεπτομέρειες», εμφανίζεται το «Ειδοποιητήριο Εισερχόμενου Εμβάσματος» αναλυτικά


Εν κατακλείδι, €2 τέλη από το μπετατζίδικο (για τα οποία ο χρήστης είναι ενήμερος εξαρχής) και επιπρόσθετα €3 καπέλο (SEPA my ass!) υπέρ του αγαπητού κυρίου Σάλα & μετόχων.
Πριν 2-3 χρόνια όταν υπήρχε ακόμη η επιλογή του PayPal, η «εκταμίευση» ήταν ΔΩΡΕΑΝ.
Παραμένει αδιευκρίνιστο (;) αν η Προμήθεια της Τράπεζας είναι "flat rate" ή κλιμακωτή [ανάλογα με το ποσό του εμβάσματος].

H συναλλαγη sepa δεν σημαινει δωρεαν συναλλαγη. :p Απλα σημαινει λιγοτερα εξοδα. Χρεωση εισερχομενου εμβασματος εχουν οι περισσοτεροι λογαριασμοι ολων των τραπεζων. Καποιοι εξειδικευμένοι δεν εχουν, οπως στην περιπτωση της Πειραιως ο τρεχουμενος winbank direct. Συνεπως αν στελνεις συχνα εμβασματα ανοιξε εναν τετοιο λογαριασμο online.

Βλεπω ομως οτι αυξηθηκε παλι η χρεωση εισερχομενου εμβασματος ταμιευτηριου. Μεχρι τουλαχιστον περσι ηταν 2€ απο 15,01€ έως 1000€ και 3€ απο 1000€ έως 12500. Τωρα το εκαναν 3€ απο 15,01€-12500€. Δηλαδη για εμβασμα 16€ θα χρεωθεις 3€; :down:

Collective_Soul
24-03-14, 15:57
Ρε παιδια εμενα ενα εμβασμα sepa που μου ηρθε στην εθνικη δεν ειχε καθολου προμηθεια...τι ισχυει τελικα ;;;;

runner70
24-03-14, 16:05
Ρε παιδια εμενα ενα εμβασμα sepa που μου ηρθε στην εθνικη δεν ειχε καθολου προμηθεια...τι ισχυει τελικα ;;;;

Ετσι γενικα και αοριστα που το λες δεν γινεται να ξερουμε. Απο ποια τραπεζα ερχοταν το εμβασμα; ποσο ηταν το ποσο; τι λογαριασμο εθνικης εχεις; πχ. ταμιευτηριου, τρεχουμενο κλπ

Collective_Soul
24-03-14, 16:07
Απο ευρωπαικη τραπεζα....μικρο ποσο,,, πανω ομως απο τα 15 ευρω που λετε...ταμιευτηριου

runner70
24-03-14, 16:22
Απο ευρωπαικη τραπεζα....μικρο ποσο,,, πανω ομως απο τα 15 ευρω που λετε...ταμιευτηριου

Η εθνικη χρεωνει 4€. Για να μην τα χρεωθηκες πιθανον ο αποστολεας ειχε δυνατοτητα για OUR συναλλαγη και τα χρεωθηκε εκεινος ολα. Το OUR κανονικα εχει καταργηθει μεταξυ χωρων Ε.Ε. (ή μπορει να αφορα τις χωρες του Ευρω αντι για Ε.Ε) αλλα καποες τραπεζες πιθανον να μην εχουν συμμορφωθει ακομα.

Collective_Soul
24-03-14, 16:31
Ετσι οπως το γραφεις βγαινει ενα νοημα...απορω ομως γιατι καταργησανε το OUR...

cool11
27-03-14, 14:11
Οι ειδοποιησεις με mail της Πειραιως-winbank, τα εχουν παιξει.
Με τις τοσες ωρες καθυστερηση που ερχονται, εχω δει αλλοπροσαλλα πραγματα.

Κανω πχ μια συναλλαγη στις 3 το μεσημερι.
Και μια στις 8 το βραδυ.
Και μου ερχεται πρωτα η ειδοποιηση για τις 8 με μερικες ωρες καθυστερηση, και μετα για τις 3, με ακομη περισσοτερες ωρες καθυστερηση.

sdikr
27-03-14, 14:18
Οι ειδοποιησεις με mail της Πειραιως-winbank, τα εχουν παιξει.
Με τις τοσες ωρες καθυστερηση που ερχονται, εχω δει αλλοπροσαλλα πραγματα.

Κανω πχ μια συναλλαγη στις 3 το μεσημερι.
Και μια στις 8 το βραδυ.
Και μου ερχεται πρωτα η ειδοποιηση για τις 8 με μερικες ωρες καθυστερηση, και μετα για τις 3, με ακομη περισσοτερες ωρες καθυστερηση.

Υποθέτω οτι δεν άλλαξες το email σου, αν δεν κάνω λάθος gmail που έχεις στην winbank

thanar
27-03-14, 14:27
Το OUR κανονικα εχει καταργηθει μεταξυ χωρων Ε.Ε. (ή μπορει να αφορα τις χωρες του Ευρω αντι για Ε.Ε) αλλα καποες τραπεζες πιθανον να μην εχουν συμμορφωθει ακομα.
Αναφέρεσαι στις εντός Ευρωζώνης να φανταστώ και όχι μεταξύ των Ελληνικών τραπεζών, να φανταστώ, καθώς από ελληνική σε ελληνική μια χαρά υπάρχει το "OUR". Αυτό που καταργήθηκε σίγουρα πριν μερικούς μήνες είναι το "BEN".

cool11
27-03-14, 14:51
Υποθέτω οτι δεν άλλαξες το email σου, αν δεν κάνω λάθος gmail που έχεις στην winbank

yahoo.com

sdikr
27-03-14, 15:23
yahoo.com

Δοκίμασε να το αλλάξεις και αυτό, δεν χάνεις κάτι

cool11
27-03-14, 15:27
Δοκίμασε να το αλλάξεις και αυτό, δεν χάνεις κάτι

Καλα τα λες, αλλα ειναι το βασικο μου email. Αυτο κοιτω και με αυτο δουλευω.
Να ανοιξω αλλο mail ειδικα για τις ειδοποιησεις;
Λες οτι ειναι θεμα του yahoo, και οχι της πειραιως;
Μονο οποιος κανει συνεχομενες συναλλαγες, πχ 4-5 μες σε μια μερα, και κοντινες χρονικα, μπορει να μου πει αν εχει το ιδιο θεμα.
Γιατι αλλιως με μια συναλλαγη τη μερα, ε, καποτε θα ερθει(αν και ουτε κι αυτο ειναι σωστο, αφου υποτιθεται η ειδοποιηση εχει ως σκοπο και την 'ασφαλεια' σε οποιοδηποτε μεταβολη του λογ/μου)

runner70
27-03-14, 16:00
Αναφέρεσαι στις εντός Ευρωζώνης να φανταστώ και όχι μεταξύ των Ελληνικών τραπεζών, να φανταστώ, καθώς από ελληνική σε ελληνική μια χαρά υπάρχει το "OUR". Αυτό που καταργήθηκε σίγουρα πριν μερικούς μήνες είναι το "BEN".

Εχει καταργηθει και το OUR και το BEN μεταξω των χωρων Ε.Ε με πληρωμη σε €. Ηταν ευρωπαικη οδηγια του 2007 που περασε και στην Ελλαδα με το νομο 3862/2010. Αρα θα ισχυει και στις εγχωριες συναλλαγες. Το γιατι πχ. η Εθνικη εμφανιζει ακομα το OUR, δεν το γνωριζω αλλα μπορει απλα να μην εχει συμμορφωθει ακομα. Δεν το εχουν ομως ολες οι ελληνικες τραπεζες μεταξυ τους.

http://www.forin.gr/laws/law/2732/prosarmogh-ths-ellhnikhs-nomothesias-stis-odhgies-2007-64-ek-2007-44-ek-kai-2010-16-ee-pou-aforoun-uphresies-plhrwmwn-sthn-eswterikh-agora-prolhptikh-aksiologhsh-protasewn-apokthshs-summetoxhs-se-ep#!/?article=11562,11565,11566,11568,11571,11572

Δεν εχω διαβασει το ΦΕΚ αλλα με ενα πολυ προχειρο search, το αρθρο 49 πιθανον αφορα αυτο το θεμα:

"Όταν μια πράξη πληρωμής δεν συνεπάγεται μετατροπή νομισμάτων, ο μεν δικαιούχος επωμίζεται τις επιβαρύνσεις που επιβάλλει ο δικός του πάροχος υπηρεσιών πληρωμών, ο δε πληρωτής να επωμίζεται τις επιβαρύνσεις που επιβάλλει ο δικός του πάροχος υπηρεσιών πληρωμών"

thanar
27-03-14, 17:18
Σωστά τα λες, runner70, αλλά εγώ από όσες τράπεζες δοκίμασα πρόσφατα (μέσα στον Μάρτιο) να στείλω εμβάσματα (attica, Πειραιώς, Eurobank), είχαν όλες την επιλογή "OUR" για τα έξοδα. Το έναυσμα για να τις δοκιμάσω ήταν "αλλαγή πολιτικής" στη χρέωση των "OUR", ενδεχομένως δηλαδή να περνάμε μεταβατική περίοδο. Προφανώς λοιπόν, για να προσαρμοστούν οι τράπεζες με τη νομοθεσία, θα πρέπει να καταργηθεί η επιλογή αυτή και -ελπίζω- να γίνει περισσότερο σαφές το τι επιβαρύνσεις υπάρχουν για τέτοιες κινήσεις.

runner70
27-03-14, 17:49
Σωστά τα λες, runner70, αλλά εγώ από όσες τράπεζες δοκίμασα πρόσφατα (μέσα στον Μάρτιο) να στείλω εμβάσματα (attica, Πειραιώς, Eurobank), είχαν όλες την επιλογή "OUR" για τα έξοδα. Το έναυσμα για να τις δοκιμάσω ήταν "αλλαγή πολιτικής" στη χρέωση των "OUR", ενδεχομένως δηλαδή να περνάμε μεταβατική περίοδο. Προφανώς λοιπόν, για να προσαρμοστούν οι τράπεζες με τη νομοθεσία, θα πρέπει να καταργηθεί η επιλογή αυτή και -ελπίζω- να γίνει περισσότερο σαφές το τι επιβαρύνσεις υπάρχουν για τέτοιες κινήσεις.

Αφου η Πειραιως εχει κοψει την επιλογη OUR εδω και 3 χρονια που εχει βγει ο νομος, πως το δοκιμασες προσφατα; :p Δεν υπαρχει τετοια επιλογη. :p

thanar
27-03-14, 19:13
Μήπως μιλάμε για διαφορετικό πράγμα; Εγώ στο e-banking της Πειραιώς βλέπω ακόμη και το BEN, που έχει καταργηθεί στις άλλες 2 τράπεζες που αναφέρω.

137211

runner70
27-03-14, 19:57
Μήπως μιλάμε για διαφορετικό πράγμα; Εγώ στο e-banking της Πειραιώς βλέπω ακόμη και το BEN, που έχει καταργηθεί στις άλλες 2 τράπεζες που αναφέρω.

137211

Επελεξε για νομισμα το € και θα δεις οτι δεν θα υπαρχουν τα OUR και BEN. ;) Για εκτος Ε.Ε. (συγκεκριμενα εκτος Ε.Ο.Χ) καθως και για μετατροπη συναλλαγματος σου δινει και την επιλογη OUR.

thanar
27-03-14, 20:27
Έχεις δίκιο, I rest my case για την Πειραιώς...

runner70
10-04-14, 13:36
Εγιναν καποιες αλλαγες στην τιμολογιακη πολιτικη εμβασματων μεσω winbank στην Πειραιως. Οι περισσοτερες απο τις αλλαγες αφορουν αυξησεις με την συνηθεστερη συναλλαγη "εμβασμα σε € εντος Ε.Ε" οπου η προμηθεια αυξηθηκε απο 0,5€ στο 1€ για ποσο εως 15.000 (ηταν εως 12.500).

yyy
10-04-14, 16:33
Εγιναν καποιες αλλαγες στην τιμολογιακη πολιτικη εμβασματων μεσω winbank στην Πειραιως. Οι περισσοτερες απο τις αλλαγες αφορουν αυξησεις με την συνηθεστερη συναλλαγη "εμβασμα σε € εντος Ε.Ε" οπου η προμηθεια αυξηθηκε απο 0,5€ στο 1€ για ποσο εως 15.000 (ηταν εως 12.500).

Από τις 15000€ και πάνω, παρέμεινε η χρέωση 3€; Ή αυξήθηκε και αυτή;

runner70
10-04-14, 18:07
Από τις 15000€ και πάνω, παρέμεινε η χρέωση 3€; Ή αυξήθηκε και αυτή;

Το διπλασιο και σε αυτο, στα 6€ πλεον.

Εντωμεταξυ ανακοινωση στο ebanking της Εθνικης:

Σε λίγες μέρες διαθέσιμο το νέο i-bank Internet Banking για ιδιώτες!

Το i-bank Internet Banking αλλάζει!

Με σύγχρονη εμφάνιση, αναβαθμισμένη λειτουργικότητα και περισσότερες δυνατότητες, το νέο Internet Banking θα είναι διαθέσιμο αρχικά στους ιδιώτες και, πολύ σύντομα, και στις Επιχειρήσεις.

stel67
10-04-14, 21:55
...Εντωμεταξυ ανακοινωση στο ebanking της Εθνικης:
Σε λίγες μέρες διαθέσιμο το νέο i-bank Internet Banking για ιδιώτες!

Το i-bank Internet Banking αλλάζει!

Με σύγχρονη εμφάνιση, αναβαθμισμένη λειτουργικότητα και περισσότερες δυνατότητες, το νέο Internet Banking θα είναι διαθέσιμο αρχικά στους ιδιώτες και, πολύ σύντομα, και στις Επιχειρήσεις.
Από αυτά που έχω δει, το νεο look του e-banking της Εθνικής θα είναι εξαιρετικό και αρκετά διαφορετικό από αυτά που μας έχει συνηθίσει η ΕΤΕ.
Καλο deployment στους συναδέλφους μηχανογράφους χωρίς απρόοπτα !

no_logo
14-04-14, 09:15
Γνωρίζει κανείς κάτι για το ebanking του πρώην ΤΤ;
Είχαν ανακοινώσει την λειτουργική ενοποίηση του ΤΤ και της eurobank, την κατάργηση του ebanking του ΤΤ και την ενσωμάτωση του σε αυτό της eurobank
Τα σχετικά links όμως από το site της eurobank δεν ανοίγουν καν
Τα iban των λογαριασμών του πρώην ΤΤ αλλάζουν. Θα χρειαστεί ενημέρωση τρίτων που τα χρησιμοποιούν για πληρωμές ή θα γίνεται η μεταφορά αυτόματα από το σύστημα;

περιττό να αναφέρω πως από την παρασκευή τα ΑΤΜ του ΤΤ έχουν κλείσει, δεν μπορείς να κάνεις καμία πράξη από αυτά και επιπλέον μας έχουν ανανεώσει σε όλους τους πελάτες του ΤΤ τις πιστωτικές με τις κάρτες νέας τεχνολογίας που διαφημίζει η eurobank, που δεν αναγνωρίζονται όμως ακόμα από το σύστημα του ΤΤ
Το γνωστό μπάχαλο της eurobank που δυστυχώς το βρήκαμε ξανά μπροστά μας

@ ADSLgr.com All rights reserved.