PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230

ipo
13-03-07, 16:57
Εγώ δεν βρήκα κίνηση όταν πήγα. Δεν μίλησα για ουρά. Απλά καθένας που έμπαινε μέσα και ενώ εξυπηρετούσαν εμένα, έμπαινε σε πρώτη προτεραιότητα. Άφηναν εμένα, εξυπηρετούσαν τον άλλον, έφευγε εκείνος κι αν δεν είχε έρθει άλλος στο μεταξύ ασχολούνταν και μαζί μου.

minovg
13-03-07, 17:31
Εγώ δεν βρήκα κίνηση όταν πήγα. Δεν μίλησα για ουρά. Απλά καθένας που έμπαινε μέσα και ενώ εξυπηρετούσαν εμένα, έμπαινε σε πρώτη προτεραιότητα. Άφηναν εμένα, εξυπηρετούσαν τον άλλον, έφευγε εκείνος κι αν δεν είχε έρθει άλλος στο μεταξύ ασχολούνταν και μαζί μου.
E το υποκατάστημα είναι ανοργάνωτο... Εγώ όταν είχα χρειαστεί να εγγραφώ στο ebanking έγινε άμεσα, δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου στην Πειραιώς. Και μάλιστα για την Πειραιώς εγώ λέω τα καλύτερα, είναι μακράν η καλύτερη ελληνική εταιρεία που δεν με έχει ταλαιπωρήσει σχεδόν καθόλου σε οτιδήποτε έχω χρειαστεί. Ούτε ουρές στα υποκαταστήματα, άψογο περιβάλλον, πολύ καλό ebanking, άψογο τηλεφωνικό κέντρο 24ωρης εξυπηρέτησης, τα πάντα, τα πάντα.

Σε συναλλαγές πιστωτικής που θεωρούνε ύποπτες σε καλούν πρώτα πριν προχωρήσουν στην αφαίρεση του ποσού (το είχαν κάνει στην δέσμευση παλαιότερα 1€ από την voipbuster, κάτι που θεωρήθηκε ύποπτο και το εκτίμησα ιδιαίτερα αν και ήταν ανύπαρκτη ανησυχία αφού ήταν εν γνώσει μου)

alwaysalone
14-03-07, 23:27
Δε μου απάντησαν στο e-mail...(Πειραιώς). Και ήταν και ενυπόγραφο.. Αυτοί εχασαν.. Υπάρχουν κι αλλου φραουλιές... Ας ασχοληθούν με Βγενόπουλους και δείπνα και ας αφήσουν τους πελατες να πάνε αλλού..... :p

AddictedToChaos
15-03-07, 02:18
Δε μου απάντησαν στο e-mail...(Πειραιώς). Και ήταν και ενυπόγραφο.. Αυτοί εχασαν.. Υπάρχουν κι αλλου φραουλιές... Ας ασχοληθούν με Βγενόπουλους και δείπνα και ας αφήσουν τους πελατες να πάνε αλλού..... :p

Η χρεωστική της Πειραιώς όμως, έχει ίσως την καλύτερη συμβατότητα από κάθε άλλη χρεωστική κάρτα όσον αφορά τις online αγορές.

Και το e-banking της τα σπάει απλώς.

ipo
15-03-07, 03:11
Η χρεωστική της Πειραιώς όμως, έχει ίσως την καλύτερη συμβατότητα από κάθε άλλη χρεωστική κάρτα όσον αφορά τις online αγορές.

Και το e-banking της τα σπάει απλώς.
Αλλά χρεώνεται η ενεργοποίηση του και ενοικάζεται η γεννήτρια κωδικών. Άσε που οι χρεώσεις για εμβάσματα είναι υπερδιπλάσιες από την Alpha.

Καλές υπηρεσίες λοιπόν, αλλά με το ανάλογο τίμημα. Δεν έχω καταλήξει αν αξίζει τελικά.

alwaysalone
15-03-07, 03:16
Βασικά εγώ δε τους (=Πειραιώς) ρώτησα για e-banking αλλά για καταθετικά-επενδυτικά προϊόντα, αλλά αφου δε βρήκαν χρόνο να ασχοληθούν με το e-mail μου, θα στραφώ αλλού...

Στην Τράπεζα Κυπρου πάντως μου απαντησαν την επομενη μερα, και οχι απλο e-mail αλλά σε επιστολή στο word, και μαλιστα μου απαντησαν και σε περισσοτερα απο όσα ρώταγα για να 'χω πιο σφαιρική ενημέρωση.

Και στο Καταστημα της Κύπρου στη Μητροπόλεως που πηρα να ρωτήσω κάτι για καταθέσεις τετοια ευγένεια δεν εχω ξανασυναντήσει... :)

AddictedToChaos
15-03-07, 03:38
Αλλά χρεώνεται η ενεργοποίηση του και ενοικάζεται η γεννήτρια κωδικών. Άσε που οι χρεώσεις για εμβάσματα είναι υπερδιπλάσιες από την Alpha.

Δεν νομίζω πως είναι άξιo σχολιασμού η εφάπαξ κατάθεση των 5€.

Το key generator δεν είναι υποχρεωτικό να το πάρεις.


Καλές υπηρεσίες λοιπόν, αλλά με το ανάλογο τίμημα. Δεν έχω καταλήξει αν αξίζει τελικά.

Αναλόγως για ποιο πράγμα το χρειάζεσαι, σκέφτεσαι και αποφασίζεις.

Πάντως και η Alpha είναι πολύ καλή στο συγκεκριμένο θέμα απ'όσα ακούω. :oneup:


Βασικά εγώ δε τους (=Πειραιώς) ρώτησα για e-banking αλλά για καταθετικά-επενδυτικά προϊόντα, αλλά αφου δε βρήκαν χρόνο να ασχοληθούν με το e-mail μου, θα στραφώ αλλού...

Α ΟΚ τότε. Νόμιζα πως έλεγες για χρεωστική :oops:


Στην Τράπεζα Κυπρου πάντως μου απαντησαν την επομενη μερα, και οχι απλο e-mail αλλά σε επιστολή στο word, και μαλιστα μου απαντησαν και σε περισσοτερα απο όσα ρώταγα για να 'χω πιο σφαιρική ενημέρωση.

Και στο Καταστημα της Κύπρου στη Μητροπόλεως που πηρα να ρωτήσω κάτι για καταθέσεις τετοια ευγένεια δεν εχω ξανασυναντήσει... :)

Αυτό είναι απλώς "γλύψιμο". Το παν είναι να σου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους όπως πρέπει.

Εξάλλου η συμπεριφορά εξαρτάται κι απ'τον χαρακτήρα του εκάστοτε υπαλλήλου.

Αν ο άλλος είναι απ'τη φύση του "ξινός". όσες υποδείξεις κι αν του κάνουν, δεν πρόκειται να αλλάξει...

astral
15-03-07, 10:29
Μιλάει και ο addicted που η μονη εμπειρια που εχει με τις τραπεζες ειναι οι ληστειες.

etsouk2000
15-03-07, 11:38
Αυτό είναι απλώς "γλύψιμο". Το παν είναι να σου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους όπως πρέπει.


Σε αυτο συμφωνω! Αν μια τραπεζα μου προσεφερε ανταγωνιστικες υπηρεσιες (δωρεαν συναλλαγες, προχωρημενο ebanking και βεβαια, το κυριοτερο, υψηλα επιτοκια καταθεσεων) τοτε δεν θα με πολυ-ενοιαζε αν τα μουτα μερικων υπαλληλων ηταν λιγο ξυνισμενα. Αν ηταν πολυ ξυνισμενα, τοτε ναι θα με ενοχλουσε...


Εξάλλου η συμπεριφορά εξαρτάται κι απ'τον χαρακτήρα του εκάστοτε υπαλλήλου. Αν ο άλλος είναι απ'τη φύση του "ξινός". όσες υποδείξεις κι αν του κάνουν, δεν πρόκειται να αλλάξει...

Ε οχι ντε, ο προϊσταμενος οφειλει να ενημερωνει τους υφισταμενους υπαλληλους για τους κανονες και την πολιτικη της εταιριας-τραπεζας. Ο υπαλληλος οφειλει να συμμορφωθει. Αν δεν συμμορφωθει, τοτε ο προϊσταμενος πρεπει να του δωσει ποδι. Τι θα πει "ειναι απο τη φυση του ξυνος";; Τι αλλοθι ειναι αυτο;;; Αν ειναι απο τη φυση του ξυνος, τοτε δεν μπορει να εχει θεση σε μια εταιρια που θελει "γλυκους' υπαλληλους. Η εταιρια φταιει που συνεχιζει να τον κραταει...

AddictedToChaos
15-03-07, 13:23
Μιλάει και ο addicted που η μονη εμπειρια που εχει με τις τραπεζες ειναι οι ληστειες.

:lol: :lol:


Σε αυτο συμφωνω! Αν μια τραπεζα μου προσεφερε ανταγωνιστικες υπηρεσιες (δωρεαν συναλλαγες, προχωρημενο ebanking και βεβαια, το κυριοτερο, υψηλα επιτοκια καταθεσεων) τοτε δεν θα με πολυ-ενοιαζε αν τα μουτα μερικων υπαλληλων ηταν λιγο ξυνισμενα. Αν ηταν πολυ ξυνισμενα, τοτε ναι θα με ενοχλουσε...

Για λίγο πάντα λέμε :p


Ε οχι ντε, ο προϊσταμενος οφειλει να ενημερωνει τους υφισταμενους υπαλληλους για τους κανονες και την πολιτικη της εταιριας-τραπεζας. Ο υπαλληλος οφειλει να συμμορφωθει. Αν δεν συμμορφωθει, τοτε ο προϊσταμενος πρεπει να του δωσει ποδι. Τι θα πει "ειναι απο τη φυση του ξυνος";; Τι αλλοθι ειναι αυτο;;; Αν ειναι απο τη φυση του ξυνος, τοτε δεν μπορει να εχει θεση σε μια εταιρια που θελει "γλυκους' υπαλληλους. Η εταιρια φταιει που συνεχιζει να τον κραταει...

Σίγουρα. Αλλά καμιά φορά μετρούν και τα τυπικά προσόντα, δυστυχώς ;)

zeppelin
21-03-07, 15:20
πλέον ακόμα και η ΕΤΕ δίνει συσκευή (καταργεί τα TAN). Υπάρχει κανείς πλέον που να δίνει δυνατότητα για ενχρήματες συναλλαγές ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΩΡΕΑΝ (γιατί οι συσκευές που παράγουν κωδικούς δίνονται από € 10+). Καμιά προσφορά, κάτι..

Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για Χρηματιστήριο.

WandereR
21-03-07, 15:23
eurobank

k_koulos
21-03-07, 15:36
Υπάρχει κανείς πλέον που να δίνει δυνατότητα για ενχρήματες συναλλαγές ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΩΡΕΑΝ (γιατί οι συσκευές που παράγουν κωδικούς δίνονται από € 10+). Καμιά προσφορά, κάτι..

Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για Χρηματιστήριο.

eurobank θα σου έλεγα και γώ, αλλά οι προμήθειες της για χρηματιστηριακές συναλλαγές δεν είναι μηδενικές, καλύτερη για χρηματιστηριακές πράξεις [αν δεν έχει αλλάξει κάτι απο πέρσι που τα είχα ψάξει είναι η πειραιώς/winbank απο πλευρά προμηθειών στις online πράξεις.

Αφού θες συγκεκριμένη ομάδα εντολών ψάχτο λίγο παραπάνω, αλλίως eurobank ακόμα είναι χωρίς συσκευή [γεννήτρια κωδικών]

lewton
22-03-07, 19:42
Μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος ότι η αποστολή εμβασμάτων σε χώρες Ευρωζωνης χρεώνεται μόλις 0,30 ευρώ από το e-banking της Eurobank;

WandereR
22-03-07, 19:51
Έξοδα Εντολών

Α. Εάν επιλέξετε «Επιβαρύνομαι μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA)», τότε για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων επιβαρύνεστε με:

α) 0,30 € για εντολές μεταφοράς σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

β) 10 € για εντολές μεταφοράς σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και για εντολές μεταφοράς χρημάτων σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός ή εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Για τα εμβάσματα με ένδειξη εξόδων SHA επιβαρύνεστε µε τα έξοδα της Eurobank και ο παραλήπτης με τα τυχόν έξοδα της δικής του τράπεζας ή / και τρίτης τράπεζας, που μεσολαβεί για την διεκπεραίωση της εντολής μεταφοράς χρημάτων, βάσει του εκάστοτε ισχύοντος τιμολογίου αυτών. Τα έξοδα της Eurobank επιβάλλονται ανεξάρτητα από το ποσό της εντολής και εισπράττονται σε ευρώ ή ισόποσα σε άλλο νόμισμα από τον λογαριασμό επί του οποίου εκτελείται η εντολή.

B. Εάν επιλέξετε «Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ’ ολοκλήρου (OUR)», τότε για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων σε ευρώ ή σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εκτός Ελλάδος, ανεξαρτήτως αν πρόκειται για χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή όχι, επιβαρύνεστε με 15 € (εντολές μεταφοράς χρημάτων πρόσθετης επεξεργασίας) Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από την τράπεζα του παραλήπτη ή τρίτη τράπεζα, η Τράπεζά μας διατηρεί το δικαίωμα να χρεώσει επιπλέον τον εντολέα με τα πρόσθετα αυτά έξοδα.

Γ.. Ανεξαρτήτως της επιλογής σας να επιβαρυνθείτε μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA) ή και με της τράπεζας του Παραλήπτη (OUR), για μη αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων, τότε επιβαρύνεστε με 10 €. Τα έξοδα αυτά εισπράττονται επιπλέον και ανεξαρτήτως των εξόδων που θα εισπραχθούν σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα ανωτέρω υπό στοιχείο Α και Β. Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από τρίτες τράπεζες θα εισπράττονται από τον εντολέα μετά την αποστολή της εντολής μεταφοράς χρημάτων στην τράπεζα του παραλήπτη.
Η τράπεζα του Παραλήπτη διατηρεί το δικαίωμα απόρριψης «μη αυτοματοποιημένης συναλλαγής» σε περίπτωση που το έμβασμα είναι σε Ευρώ και αποστέλλεται σε τράπεζα στην Ελλάδα ή εντός ευρωπαϊκής χώρας. Με την απόρριψη ενδέχεται να παρακρατηθούν έξοδα από την τράπεζα του Παραλήπτη και η εντολή να επιστραφεί μειωμένη κατά το ποσό της παρακράτησης.

Δ. Για ακύρωση/τροποποίηση/διερεύνηση εντολής μεταφοράς χρημάτων σε άλλη τράπεζα επιβαρύνεστε με 15 €.
Τα έξοδα εισπράττονται στην περίπτωση που ο εντολέας αιτείται την ακύρωση, τροποποίηση ή περαιτέρω διερεύνηση για την εκτέλεση ή όχι για εντολή μεταφοράς χρημάτων η οποία έχει ήδη αποσταλεί στην παραλήπτρια τράπεζα. Τα έξοδα βαρύνουν τον εντολέα και εισπράττονται κάθε φορά που πραγματοποιείται μήνυμα για την ίδια υπόθεση. Τυχόν έξοδα που θα απαιτηθούν από την παραλήπτρια τράπεζα ή τρίτη τράπεζα που μεσολαβεί για την διεκπεραίωση της εντολής επιβαρύνουν τον εντολέα.

Όλες οι ανωτέρω εντολές μεταφοράς χρημάτων δεν θα εκτελούνται από την Τράπεζα εάν, εκτός από το ποσό στο οποίο αφορούν, δεν υπάρχει διαθέσιμη και η αμοιβή της Τράπεζας στον λογαριασμό επί του οποίου εκτελείται η εντολή.


εγω δυστυχώς έχω χρησιμοποιήσει μόνο το OUR, οπότε πληρώνω 15€ κάθε φορά.

Επίσης τυπικά η τραπεζα ηλεκτρονικά σε αφήνει να στήλεις εμφασματα μόνο για περιοδικα εφημεριδες και φοιτ. εμβασμα. Ατυπα δεν ισχύει όμως.

lebowski
25-03-07, 01:42
Το μεγάλο πρόβλημα της Alpha είναι το ωράριο. Άκου εκεί 11 το βράδυ κατεβάζουν διακόπτες.

k_koulos
25-03-07, 01:47
απορία, αφού οι τράπεζες εξωτερικού λέτε ότι είναι καλύτερες, σε ποια μπορώ να ανοίξω λογαριασμό [αν μπορώ π.χ. αν έχει υποκατάστημα εδώ/ή online / η με αντιπρόσωπο;]

αν το έχει σκεφτεί κανείς ας απαντησει:hmm:

alwaysalone
25-03-07, 13:35
απορία, αφού οι τράπεζες εξωτερικού λέτε ότι είναι καλύτερες, σε ποια μπορώ να ανοίξω λογαριασμό [αν μπορώ π.χ. αν έχει υποκατάστημα εδώ/ή online / η με αντιπρόσωπο;]

αν το έχει σκεφτεί κανείς ας απαντησει:hmm:

Ποιες Τράπεζες εντός ή εκτός της Ε.Ε. εχουν την εδρα τους στο εξωτερικό και υποκαταστηματα στην Ελλαδα, θα βρείς στο site της Τράπεζας της Ελλάδος. πχ citibank, κύπρου, cetelem και άλλες.

Οποιοδήποτε αλλο πιστωτικό ίδρυμα βρείς, ειτε με φυσικό καταστημα ειτε online, που δεν εποπτεύεται απο την Τράπεζα της Ελλάδος και δεν εχει λαβει αδεια λειτουργίας, γνώμη μου να μη το εμπιστευτείς.

Τουλάχιστον οχι σε καταθετικά προϊόντα.

k_koulos
25-03-07, 13:48
βασικά με ενδιαφέρει να μου δίνουν online υπηρεσίες με χρεώσεις εξωτερικού;)

μήπως να πήγαινα ένα ταξιδάκι να άνοιγαν λογαριασμό έξω; για πείτε τράπεζες με δωρεάν υπηρεσιες

sdikr
25-03-07, 14:44
βασικά με ενδιαφέρει να μου δίνουν online υπηρεσίες με χρεώσεις εξωτερικού;)

μήπως να πήγαινα ένα ταξιδάκι να άνοιγαν λογαριασμό έξω; για πείτε τράπεζες με δωρεάν υπηρεσιες

Θέλει προσοχή έξω, πχ στην Αγγλία η halifax αν έχεις επιλέξει να κάνεις πληρωμές με πάγια εντολή και όταν θα ζητήσουν τα λεφτά δεν έχει ο λογαριασμός σου σε χρεώνουν 30 λίρες κάθε φόρα.

lewton
29-03-07, 13:47
Προσφορά της Eurobank για Dell PCs!
http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=382&mid=455&lang=gr

Πώς τα βλέπετε;

nnn
29-03-07, 22:39
Το Ispiron λέει :oneup:
Αυτή η προσφορά υπήρχε μέχρι 15 Μαρτίου και εκτός Eurobank πάντως.

Catchphrase
10-04-07, 15:03
πλέον ακόμα και η ΕΤΕ δίνει συσκευή (καταργεί τα TAN). Υπάρχει κανείς πλέον που να δίνει δυνατότητα για ενχρήματες συναλλαγές ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΩΡΕΑΝ (γιατί οι συσκευές που παράγουν κωδικούς δίνονται από € 10+). Καμιά προσφορά, κάτι..

Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για Χρηματιστήριο.

Η ΕΤΕ πάντως δίνει τη συσκευή με 7 ευρώ και η πληρωμή είναι για πάντα. (σήμερα την πήρα)

DVader
10-04-07, 15:16
Εμ εγώ είμαι στην Eurobank και είμαι πολύ ευχαριστημένος..

Κάνω ότι θέλω στον λογαριασμό μου και μάλιστα πληρωνω χώρις πάγιες πληρωμές OTE/OTENET/Comsote/Vodafone

Αυτό που μου αρέσει βέβαια είναι η χρήση του πιστοποιητικού που δένει το μηχάνημα με το χρήστη για κάποιες λειτουργίες πολύ σοβαρές.

Μεχρι και mail ειδοποιήσεις λαμβάνω για κάθε συναλλαγή που κάνω δωρεάν.

Εχω δουλέψει της εθνικής..Θέλει δουλειά. Το web banking της alphabank δεν το έχω δουλέψει ποτέ αν και είμαι πελάτης της...Εχω αρνητικές όμως γνώμες από φίλους

Οσο για την Πειραιώς δεν ξέρω...


Screenshots θέλετε να βάλουμε να κάνουμε συγκρίσεις ? χωρίς να φαίνονται τα στοιχεία μας ή κινήσεις λογαριασμών ..Για τις επιλογές μονάχα ?:whistle:

k_koulos
10-04-07, 15:21
μα αφού κάθε τράπεζα έχει demo τι να τα κάνουμε τα screenshots; εκτός αν το καταργήσανε το demo και δεν το έχω πάρει είδηση :hmm:

DVader
10-04-07, 15:30
μα αφού κάθε τράπεζα έχει demo τι να τα κάνουμε τα screenshots; εκτός αν το καταργήσανε το demo και δεν το έχω πάρει είδηση :hmm:


Καλά ντε ...μην βαράς :lol: Εχεις δίκιο !!! Δεν το σκέφτηκα έτσι !!!:hmm:

k_koulos
10-04-07, 19:01
καλα δεν βαράω, εξάλλου δεν θυμάμαι αν στο demo έχουν όλες τις εταιρίες που συνεργάζονται κάτω απο την ταμπέλα πληρωμές που είναι διαφορετικές για κάθε τράπεζα.

Εξάλλου δεν ξέρω αν επιτρέπεται νομικά να στέλνουμε screenshots απο τα site τους;)

DVader
10-04-07, 19:07
καλα δεν βαράω, εξάλλου δεν θυμάμαι αν στο demo έχουν όλες τις εταιρίες που συνεργάζονται κάτω απο την ταμπέλα πληρωμές που είναι διαφορετικές για κάθε τράπεζα.

Εξάλλου δεν ξέρω αν επιτρέπεται νομικά να στέλνουμε screenshots απο τα site τους;)


To RAM πως το έκανε πριν από καιρό ...Αλλα οκ δεν θυμώμοθνα για το demo

k_koulos
10-04-07, 19:20
το RAM και κάθε περιοδικό που σέβεται τον ευατό του, έχει σοβαρό νομικό τμήμα και εμπορικό και παίρνει άδειες πριν δημοσιεύσει ακόμα και λεζάντα ;)

PascalGR
23-04-07, 09:31
AlphaBank γιατί μπαίνω απ' το Linux μου ;)

Whiteyez
26-04-07, 15:23
Χαίρεται, επειδή έψαξα και δεν βρήκα, γνωρίζει μήπως κανένας μερικά linkw απο εφημερίδες η άλλα site που να έχουν άρθρα από απάτες που έχουν γίνει σε ελληνικές τράπεζες μέσο e-banking?

Κάνω ένα project σχετικά με αυτά.. :)

Ευχαριστώ.

ipo
26-04-07, 15:30
Αν ψάξεις στο adslgr, θα βρεις αρκετές περιπτώσεις να έχουν καταγραφεί, καθώς και λεπτομέρειες από την καθεμία.

Αρκεί να έχεις υπομονή και να κάνεις αναζήτηση.

Παραθέτω ένα αποτέλεσμα που βρήκα με πρόχειρη αναζήτηση.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=24287&highlight=web+banking+%E1%F0%DC%F4%E7

Whiteyez
26-04-07, 15:35
Ευχαριστώ πολύ φίλε..θα ψάξω και άλλο σίγουρα..ψάχνω κάτι πολύ βαρβάτο..δυνατή απάτη :lol:

Επίσης που θα μπορούσα να βρώ την σχετική νομοθεσία για το e-banking στην ελλάδα?

k_koulos
26-04-07, 15:44
δυνατή online απάτη, εκτός απο το phissing της Εθνικής πρόπερσι δεν θυμάμαι, απάτη με online τρόπο άμα ψάχνεις άλλαζει, αλλά αυτό που κυριαρχεί είναι το ηλεκτρονικό έγκλημα με scanners στα ΑΤΜ!

Whiteyez
26-04-07, 15:52
Όντως δεν βρήκα και πολλά μόνο Εθνική και Alpha bank...θα συνεχίσω το ψάξιμο..ευχαριστώ :)

sakis_the_fraud
01-05-07, 20:27
Δεν χρησιμοποιώ Web Banking γιατι πολυ απλα δεν μου χρειαστηκε ποτε!

k_koulos
01-05-07, 20:44
Δεν χρησιμοποιώ Web Banking γιατι πολυ απλα δεν μου χρειαστηκε ποτε!

λογικό είναι αν κρίνω απο την ηλικία σου;)

το ερώτημα είναι αν ποτέ σου χρειαστούν τραπεζικές συναλλαγές θα τις κάνεις μέσω web-banking ή όχι;

georock
08-05-07, 16:42
στέλνουμε τον κλητήρα από τη δουλεία και δεν μου έχει χρειαστεί προς το παρόν

ipo
08-05-07, 17:00
στέλνουμε τον κλητήρα από τη δουλεία και δεν μου έχει χρειαστεί προς το παρόν
Άμα ήμουν στη θέση του κλητήρα θα είχα ενεργοποιήσει e-banking και θα έκανα κάτι πιο παραγωγικό τις ώρες που θα γλίτωνα κάθε μέρα.

:)

k_koulos
08-05-07, 20:30
σωστός :lol:

πάντως δεν νομίζω τους κλητήρες να τους χαλάει βολτούλα εκτός κτλ κτλ, ειδικά τώρα που ανοίγει ο καιρός ;)

Spyridon
09-05-07, 16:27
Καλημέρα!!!Μηπως γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να βρούμε οδηγούς (RTE) για το etoken της Γενικής για Βίστα???Γιατι κάθε φορά που παω να το βάλω μου κανει ρολ μπακ και κλεινει την εγκατάσταση.Γνωρίζει κανεις τπτ???Ευχαριστώ!

Νομίζω ότι η νέα έκδοση για e-tokens της Aladdin se Vista είναι αυτή:

http://www.aladdin.com/support/list.asp?selectProduct=et&pd=PKI%20solutions&vr=3

Ntavelis
09-05-07, 19:25
Δεν χρησιμοποιώ και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω..!

etsouk2000
10-05-07, 16:50
πάντως δεν νομίζω τους κλητήρες να τους χαλάει βολτούλα εκτός κτλ κτλ, ειδικά τώρα που ανοίγει ο καιρός ;)

Σωστα, για τα ψιχουλα που παιρνουν, τουλαχιστον ας κανουν καμια βολτα... Με το webbanking θα ηταν κλεισμενοι σε ενα γραφειο...

ipo
11-05-07, 02:05
Εγώ κατάλαβα αυτό που είπε ο k_koulos ως θετικό για το e-banking. Δηλαδή να το χρησιμοποιούν οι κλητήρες (στα κρυφά ίσως) και το χρόνο που οι άλλοι νομίζουν ότι περιμένουν στις ουρές, να πηγαίνουν βόλτα (καφέ κλπ).

k_koulos
11-05-07, 16:05
μην με μπλέκεται με παρανομες πράξεις;)

minovg
29-06-07, 19:15
Η Τράπεζα Πειραιώς επιτέλους μείωσε δραματικά την προμήθεια για εμβάσματα εντός ΕΕ. :worthy:

Για ποσά εώς 1000€ είναι πλέον μόνο 0,30€
Από 1001-12.500€ είναι 0,50€
Πάνω από 12501€ είναι 5€.

Χίλια μπράβο. Καιρός ήταν. :worthy:

Αναλυτικό τιμοκατάλογο θα βρείτε όσοι κάνετε login στα σημαντικά νέα σας. ;)

lewton
29-06-07, 19:23
Η Τράπεζα Πειραιώς επιτέλους μείωσε δραματικά την προμήθεια για εμβάσματα εντός ΕΕ. :worthy:

Για ποσά εώς 1000€ είναι πλέον μόνο 0,30€
Από 1001-12.500€ είναι 0,50€
Πάνω από 12501€ είναι 5€.

Χίλια μπράβο. Καιρός ήταν. :worthy:

Αναλυτικό τιμοκατάλογο θα βρείτε όσοι κάνετε login στα σημαντικά νέα σας. ;)
Εισπράττονται επιπλέον, εφόσον απαιτούνται:

§ Προμήθεια Μετατροπής Συναλλάγματος (1.5)

§ Έξοδα για ελλιπείς οδηγίες εμβάσματος (1.7)

§ Έξοδα ένδειξης OUR (1.8)


Πάντως μπράβο! :worthy:

minovg
29-06-07, 19:32
Εισπράττονται επιπλέον, εφόσον απαιτούνται:

§ Προμήθεια Μετατροπής Συναλλάγματος (1.5)

§ Έξοδα για ελλιπείς οδηγίες εμβάσματος (1.7)

§ Έξοδα ένδειξης OUR (1.8)


Πάντως μπράβο! :worthy:
E εντάξει σε νορμάλ περιπτώσεις για ευρώ δεν εισπράττονται αυτά. Αν υπάρχει SWIFT/BIC, IBAN και ονατεπώνυμο πλήρες τότε με 0,30 καθάρισες. :up:

lewton
29-06-07, 19:33
E εντάξει σε νορμάλ περιπτώσεις για ευρώ δεν εισπράττονται αυτά. Αν υπάρχει SWIFT/BIC, IBAN και ονατεπώνυμο πλήρες τότε με 0,30 καθάρισες. :up:
Το OUR τι είναι;

ariadgr
30-06-07, 16:11
Το OUR τι είναι;

Ο αποστολέας του εμβάσματος χρεώνεται όλα τα τραπεζικά έξοδα (και της τράπεζας του παραλήπτη), ο παραλήπτης παραλαμβάνει όλο το ποσό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.