PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

21706
30-04-14, 17:12
Ναι αλλά τα λέει όλα i-bank, αυτό δεν λέμε τόση ώρα;

Δεν βλέπω να λέει i-bank. Στραβός είμαι;

runner70
30-04-14, 20:34
επαθε κατι η winbank? δεν ανοιγει η σελιδα μονο σε μενα;

Οντως ειχε προβλημα εκεινη την ωρα γιατι προσπαθουσα και εγω να μπω. Μετα απο κανα μισαωρο ειδα οτι ειχε φτιαξει.

tsioy
30-04-14, 21:08
Δεν βλέπω να λέει i-bank. Στραβός είμαι;

To i-bank είναι η γενική πλατφόρμα ηλεκτρονικών συναλλαγών της ΕΤΕ, όπως σου είπε και ο skdir. Δεν αναφέρεται μόνο στο internet banking αλλά γενικά στις ηλεκτρονικές συναλλαγές, γι αυτό και όταν αναφέρεται στο ένα τους κομμάτι μόνο, το εξειδικεύει πχ. i-bank ATM, i-bank phone banking κτλ.

Δες την κάτω εικόνα από το site της ΕΤΕ.
138715

21706
30-04-14, 21:22
Λες λοιπόν ότι το i-bank ATM και το ATM Banking
είναι το ίδιο πράγμα.
Τι να πω, μπορεί να είναι έτσι.

Manolis_karas
01-05-14, 22:17
....Πάντως, στην ουσία του ερωτήματος του Manolis_karas συμφωνούμε. Δεν πρέπει να υπάρχει προμήθεια σε μεταφορά ποσού σε λογ/μο τρίτου είτε μέσω ATM είτε μέσω internet banking.
Μέχρι τις αρχές Απριλίου δεν είχε προμήθεια. Προχθές έβγαλε μήνυμα ότι έχει, δεν προχώρησα στη συναλλαγή. Αυτές τις ημέρες θα χρειαστεί να μεταφέρω πάλι κάποιο ποσό. Θα προχωρήσω μέχρι τέλους τη συναλλαγή και θα σας ενημερώσω.

21706
01-05-14, 22:28
Έκανα εγώ σήμερα μια μεταφορά σε λογαριασμό
τρίτου της ΕΤΕ και δεν πλήρωσα καμία προμήθεια
ούτε μου έβγαλε κάποιο μήνυμα.

narsis
02-05-14, 10:22
Μέχρι τις αρχές Απριλίου δεν είχε προμήθεια. Προχθές έβγαλε μήνυμα ότι έχει, δεν προχώρησα στη συναλλαγή. Αυτές τις ημέρες θα χρειαστεί να μεταφέρω πάλι κάποιο ποσό. Θα προχωρήσω μέχρι τέλους τη συναλλαγή και θα σας ενημερώσω.

Και επαναλαμβάνω 4.1.1. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ.

Και με τη λογική. Δεν σου παίρνει στο γκισέ προμήθεια για κατάθεση, θα σου πάρει στο internet banking?

runner70
02-05-14, 11:55
Για εμβασμα απο ΕΤΕ σε ΕΤΕ μεσω e-banking ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι το 4.1.1 και αρα οτι δεν εχει προμηθεια.

http://www.nbg.gr/wps/wcm/connect/f93ceb9a-0bfc-4a79-b97d-9265486e5f97/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf?MOD=AJPERES

frap
02-05-14, 13:06
Βρε παιδιά... το εμπεδώσαμε, είναι το 4.1.1 και δεν έχει προμήθεια.

Το παλικάρι που ανέφερε για προμήθεια, ΕΙΠΕ πως του έβγαλε κάτι σχετικό.
Ε, ΔΕΝ είναι δυνατόν να το φαντάστηκε.
Το πιθανότερο είναι πως δεν τον κατάλαβε σωστά, ή πως νόμιζε πως έστελνε σε ETE αλλά είχε επιλέξει κάτι άλλο.
Αφού λέει πως σύντομα θα ξαναδοκιμάσει κάτι αντίστοιχο, ας περιμένουμε τις νεότερες λεπτομέρειες χωρίς να γεμίζουμε σελίδες με τα αυταπόδεικτα.

narsis
02-05-14, 14:14
Δεν διαφωνώ αλλά το λογικό (πέρα από το 4.1.1. χεχεχε, έπρεπε να το πω άλλη μια φορά :) ) είναι ότι αφού είναι δωρεάν στο γκισέ σε κάποιο κατάστημα δεν είναι δυνατόν να χρεώνεται σε internet banking. Οπότε κάτι λάθος έκανε, ίσως έβαλε να κάνει έμβασμα σε άλλη τράπεζα ή κάτι.

esquellot
03-05-14, 19:21
Για πληρωμή ΔΕΗ όμως έβαλαν προμήθεια 30 λεπτά (Εθνική) ενώ πριν δεν είχαν. :(

netman
04-05-14, 02:48
Για πληρωμή ΔΕΗ όμως έβαλαν προμήθεια 30 λεπτά (Εθνική) ενώ πριν δεν είχαν. :(

όπως και η alpha και η eurobank.:mad:

tsorbi
04-05-14, 08:32
Πάγιες εντολές Εurobank με μέσο μηνιαίο υπόλοιπο 3000 δεν εχουν προμήθεια.

yyy
04-05-14, 08:46
Πάγιες εντολές Εurobank με μέσο μηνιαίο υπόλοιπο 3000 δεν εχουν προμήθεια.

ΑΚΑ Δωρεάν Συναλλαγές :)

narsis
04-05-14, 10:16
Για πληρωμή ΔΕΗ όμως έβαλαν προμήθεια 30 λεπτά (Εθνική) ενώ πριν δεν είχαν. :(

Αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό είναι διαφορετική υπηρεσία από την κατάθεση σε λογαριασμό έτσι;

frap
04-05-14, 11:38
Βασικά όχι, γιατί εφόσον μιλάμε για κίνηση μέσω web banking, πρακτικά αντιστοιχεί με μεταφορά ποσού σε λογαριασμό της (όποιας) ΔΕΗ στην ίδια τράπεζα με τον κωδικό πληρωμής σαν αιτιολογία για τη διασταύρωση. Ως τέτοια λοιπόν δε μπορεί να έχει επιπλέον διαχειριστικό κόστος για την τράπεζα από την απλή μεταφορά σε λογαριασμό τρίτου. Απλά βρίσκουν και βάζουν καπέλα.

Το ωραίο είναι πως η Alpha δίνει τη δυνατότητα εξόφλησης του λογαριασμού της ΔΕΗ και με πιστωτική Alpha (και μάλιστα σε άτοκες δόσεις αν το ποσό είναι > 200€) με κόστος μόνο 0.10€ (+1.5% επιστροφή στην Dynamic AmEx)... καράλολ.

narsis
04-05-14, 16:05
Δηλαδή το να κρατάς διαρκώς μητρώο λογαριασμών, να στέλνεις και να παίρνεις αναφορές με πληρωμένους/απλήρωτους και να αποδίδεις με αναφορές τα ποσά στον λογαριασμό του οποίου το ταμείο κάνεις (ΔΕΗ, ΟΤΕ, οτιδήποτε) είναι το ίδιο; ΟΚ. Ότι πεις. Τα ξαναείπαμε αυτά, δεν είναι το ίδιο και δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να κάνει το ταμείο της ΔΕΗ. Τώρα το αν η σωστή τιμή είναι 0,30, 0,10 ή 1,00 ή οτιδήποτε άλλο να το συζητήσουμε, αλλά δωρεάν δεν είναι υποχρεωμένος να στο κάνει κανείς. Το να το δίνει κάποιος δωρεάν έχει 2 πιθανότητες. α) Η τράπεζα λέει εγώ θέλω 0,50 για κάθε λογαριασμό και ο φορέας (π.χ. η Cosmote το έκανε μέχρι πρόσφατα) να πει το κόστος το αναλαμβάνω εγώ. Δηλαδή εμείς ως πελάτες μπορεί να θεωρούσαμε δωρεάν την υπηρεσία αλλά ποτέ δεν ήταν. Ο φορέας το κάνει π.χ. γιατί έτσι δεν χρειάζεται να έχει γραφεία σε όλη την Ελλάδα και του βγαίνει φθηνότερα ή για όποιον άλλο λόγο κρίνει β) Το κάνει μια τράπεζα για να "σπρώξει" πελάτες σε άλλα δίκτυα πέρα από το γκισέ ή για άλλους λόγους επιχειρηματικούς (π.χ. η ΔΕΗ είναι μεγάλος πελάτης και επομένως για να τον προσελκύσω συνολικά, δάνεια-μισθοδοσίες-καταθέσεις, το δίνω ή δωρεάν ή πολύ φθηνότερα από ότι στην B εταιρία).

Συμπερασματικά, δεν είναι ποτέ δωρεάν, δεν είναι το ίδιο με μια κατάθεση και σίγουρα δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να κάνει το ταμείο του άλλου δωρεάν. Το απλό είναι "κατάθεση με διασταύρωση τον κωδικό πληρωμής" δεν είναι έτσι απλά. 1ον γιατί δεν πρέπει να περνάνε πληρωμές με λάθος κωδικό (άρα τηρείς μητρώο) και 2ον γιατί οι εταιρίες απαιτούν τη διασταύρωση να την κάνουν οι τράπεζες. Επομένως η πληρωμή λογαριασμών κοστίζει σε επεξεργαστική ισχύ, σε πόρους ανθρώπινους και υλικούς. Επομένως δεν είναι όσο απλοϊκό το παρουσιάζεις.

esquellot
04-05-14, 17:47
Αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό είναι διαφορετική υπηρεσία από την κατάθεση σε λογαριασμό έτσι;

Και το θυμήθηκαν ξαφνικά έτσι? Καρτέλ λέμε...

Ο κωδικος πληρωμης δεν αντιστοιχεί σε IBAN ? άρα για μενα είναι κατάθεση σε λογαριασμό. Period.

21706
04-05-14, 18:17
Το ότι η κάθε τράπεζα χρεώνει ό,τι θέλει
δείχνει ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο.

narsis
04-05-14, 19:10
Και το θυμήθηκαν ξαφνικά έτσι? Καρτέλ λέμε...

Ο κωδικος πληρωμης δεν αντιστοιχεί σε IBAN ? άρα για μενα είναι κατάθεση σε λογαριασμό. Period.

Μάλλον δεν διαβάζεις τι σου γράφουν. Πάντα υπήρχε προμήθεια των τραπεζών. Απλά παλαιότερα το επιβαρύνονταν οι φορείς των λογαριασμών γιατί έτσι διάλεγαν. Τώρα δεν θέλουν να το επιβαρύνονται. Και όχι ο κωδικός πληρωμής δεν αντιστοιχεί σε ΙΒΑΝ. ΙΒΑΝ είναι αριθμός λογαριασμού τραπεζικού (ταμιευτήριου, όψεως κτλ.). Ή μήπως νομίζεις ότι η ΔΕΗ έχει έναν τραπεζικό λογαριασμό για κάθε πελάτη της;



Το ότι η κάθε τράπεζα χρεώνει ό,τι θέλει
δείχνει ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο.


Το ότι ο κάθε έμπορος-ελεύθερος επαγγελματίας-επιχειρηματίας χρεώνει ό,τι θέλει για το εμπόρευμά του/υπηρεσία του δείχνει ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο.

21706
04-05-14, 19:21
Ακριβώς. Ελεύθερη οικονομία είπαμε.

esquellot
04-05-14, 20:06
Μάλλον δεν διαβάζεις τι σου γράφουν. Πάντα υπήρχε προμήθεια των τραπεζών. Απλά παλαιότερα το επιβαρύνονταν οι φορείς των λογαριασμών γιατί έτσι διάλεγαν. Τώρα δεν θέλουν να το επιβαρύνονται. Και όχι ο κωδικός πληρωμής δεν αντιστοιχεί σε ΙΒΑΝ. ΙΒΑΝ είναι αριθμός λογαριασμού τραπεζικού (ταμιευτήριου, όψεως κτλ.). Ή μήπως νομίζεις ότι η ΔΕΗ έχει έναν τραπεζικό λογαριασμό για κάθε πελάτη της;



Το ότι ο κάθε έμπορος-ελεύθερος επαγγελματίας-επιχειρηματίας χρεώνει ό,τι θέλει για το εμπόρευμά του/υπηρεσία του δείχνει ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο.

Αν δεν συνέφερε την τράπεζα δεν θα αναλάμβανε την είσπραξη για χάρη της ΔΕΗ π.χ. Εφόσον όμως έχει αναλάβει, αυτό σημαίνει ότι κερδίζει. Αν ζημιωνόταν θα είχε διακόψει την οποιαδήποτε υπηρεσία.

daywalker06
04-05-14, 20:07
@narsis

Πλάκα κάνεις τώρα για να γελάσουμε, Ας πανε πρώτα να πάρουν τα κλεμμένα από τα κομματολαμόγια και μετά θα δούμε τα λειτουργικά τους έξοδα.

esquellot
04-05-14, 20:15
@narsis

Πλάκα κάνεις τώρα για να γελάσουμε, Ας πανε πρώτα να πάρουν τα κλεμμένα από τα κομματολαμόγια και μετά θα δούμε τα λειτουργικά τους έξοδα.

Πες τα γιατί θα γίνω κακός και δεν εχω καμμιά όρεξη. Όταν έδιναν δάνεια χωρίς αντίκρυσμα ήταν καλά, ε?
Δε θα το ξεχάσω ποτέ: Είχα ποσό Χ στην τράπεζα και μου στειλαν επιστολή ότι έχουν προεγκρίνει δανειο στο όνομά μου ισόποσο του ποσού που είχα κατατεθειμένο. Αθλιότητες! και θέλουν νατους λυπηθούμε κιόλας. Αίσχος!

frap
04-05-14, 20:35
Δηλαδή το να κρατάς διαρκώς μητρώο λογαριασμών, να στέλνεις και να παίρνεις αναφορές με πληρωμένους/απλήρωτους και να αποδίδεις με αναφορές τα ποσά στον λογαριασμό του οποίου το ταμείο κάνεις (ΔΕΗ, ΟΤΕ, οτιδήποτε) είναι το ίδιο;
[....]
Συμπερασματικά, δεν είναι ποτέ δωρεάν, δεν είναι το ίδιο με μια κατάθεση και σίγουρα δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να κάνει το ταμείο του άλλου δωρεάν. Το απλό είναι "κατάθεση με διασταύρωση τον κωδικό πληρωμής" δεν είναι έτσι απλά. 1ον γιατί δεν πρέπει να περνάνε πληρωμές με λάθος κωδικό (άρα τηρείς μητρώο) και 2ον γιατί οι εταιρίες απαιτούν τη διασταύρωση να την κάνουν οι τράπεζες. Επομένως η πληρωμή λογαριασμών κοστίζει σε επεξεργαστική ισχύ, σε πόρους ανθρώπινους και υλικούς. Επομένως δεν είναι όσο απλοϊκό το παρουσιάζεις.

Προφανώς γνωρίζεις πολύ καλύτερα από εμένα πως είναι οργανωμένο το λογιστήριο της ΔΕΗ. Να με συμπαθάς.
Βλέπεις, με το φτωχό μου μυαλό σκέφτηκα πως εφόσον η ΔΕΗ διαθέτει δικό της δίκτυο καταστημάτων και άρα δικό της κανάλι πληρωμών, έχει το τεχνικό κομμάτι της διασταύρωσης κλπ που αναφέρεις έτοιμο και λειτουργικό ήδη και το μόνο που θα είχε να πάρει από την τράπεζα θα ήταν η ημερήσια κίνηση του λογαριασμού της. Έπειτα η διαδικασία θα ήταν η αυτή, ωσάν να είχαν πληρωθεί τα χρήματα στο δικό της γκισέ. Για δε τους λάθος κωδικούς, μπορούσε εύκολα την επομένη να επιστρέψει την κατάθεση.

Δε θα μπορούσα να φανταστώ ποτέ πως το μηχανογραφικό σύστημα της ΔΕΗ δε θα μπορούσε να παραμετροποιηθεί κατάλληλα ώστε να δεχθεί τέτοιας μορφής input και αναγκάζεται (η ΔΕΗ) να εφοδιάζει κάθε τόσο τις Τράπεζες με κωδικούς πληρωμών και αντίστοιχες οφειλές(ή όπως αλλιώς το έχει υλοποιήσει) και να αναθέτει στην κάθε Τράπεζα ξεχωριστά να της κλείνει ταμείο κάθε μέρα όπως λεπτομερέστατα αναφέρεις.

Πέρα από αυτά τα όμορφα, η μόνη "υπηρεσία" που παρέχει η τράπεζα σε εμένα τον καταναλωτή, με τη μορφή που λειτουργεί η υπηρεσία τώρα, είναι η ενδεχόμενη ενημέρωση πως απορρίφθηκε η πληρωμή. Ναι, 0.30€ επί κάθε συναλλαγής, για την υπηρεσία αυτή είναι μεγάλη χρέωση. Ειδικά τη στιγμή που για τις πιστωτικές τους έχουν μικρότερη επιβάρυνση, ενώ είναι σίγουρο πως η συναλλαγή με την κάρτα έχει μεγαλύτερο κόστος συνολικά.

narsis
05-05-14, 11:15
Τελευταίο μήνυμα από εμένα γιατί βαριέμαι τα συνεχόμενα μηνύματα για το ίδιο πράγμα. Αν θέλετε να καταλάβετε καταλάβατε, αν όχι όχι.



Πλάκα κάνεις τώρα για να γελάσουμε, Ας πανε πρώτα να πάρουν τα κλεμμένα από τα κομματολαμόγια και μετά θα δούμε τα λειτουργικά τους έξοδα.


Πες τα γιατί θα γίνω κακός και δεν εχω καμμιά όρεξη. Όταν έδιναν δάνεια χωρίς αντίκρυσμα ήταν καλά, ε?
Δε θα το ξεχάσω ποτέ: Είχα ποσό Χ στην τράπεζα και μου στειλαν επιστολή ότι έχουν προεγκρίνει δανειο στο όνομά μου ισόποσο του ποσού που είχα κατατεθειμένο. Αθλιότητες! και θέλουν νατους λυπηθούμε κιόλας. Αίσχος!

Εδώ μιλάμε για το e-banking και την προμήθεια σε μια υπηρεσία του. Αν θέλετε να μιλήσετε για τις κακές τράπεζες, τα μνημόνια, τα κόμματα και whatever υπάρχουν τόσα άλλα μηνύματα, δεν βαρεθήκατε;



Αν δεν συνέφερε την τράπεζα δεν θα αναλάμβανε την είσπραξη για χάρη της ΔΕΗ π.χ. Εφόσον όμως έχει αναλάβει, αυτό σημαίνει ότι κερδίζει. Αν ζημιωνόταν θα είχε διακόψει την οποιαδήποτε υπηρεσία.

Στο είπα και πιο πάνω αλλά δεν θέλεις να το καταλάβεις; Φυσικά και συμφέρει την τράπεζα γιατί ΠΑΝΤΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ. Και όταν το έβλεπες δωρεάν ΕΠΑΙΡΝΕ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ. Απλά πολλές εταιρίες/υπηρεσίες αναλάμβαναν το κόστος και αφαιρούνταν από το ποσό που έπαιρναν.



Προφανώς γνωρίζεις πολύ καλύτερα από εμένα πως είναι οργανωμένο το λογιστήριο της ΔΕΗ. Να με συμπαθάς.
Βλέπεις, με το φτωχό μου μυαλό σκέφτηκα πως εφόσον η ΔΕΗ διαθέτει δικό της δίκτυο καταστημάτων και άρα δικό της κανάλι πληρωμών, έχει το τεχνικό κομμάτι της διασταύρωσης κλπ που αναφέρεις έτοιμο και λειτουργικό ήδη και το μόνο που θα είχε να πάρει από την τράπεζα θα ήταν η ημερήσια κίνηση του λογαριασμού της. Έπειτα η διαδικασία θα ήταν η αυτή, ωσάν να είχαν πληρωθεί τα χρήματα στο δικό της γκισέ. Για δε τους λάθος κωδικούς, μπορούσε εύκολα την επομένη να επιστρέψει την κατάθεση.

Δε θα μπορούσα να φανταστώ ποτέ πως το μηχανογραφικό σύστημα της ΔΕΗ δε θα μπορούσε να παραμετροποιηθεί κατάλληλα ώστε να δεχθεί τέτοιας μορφής input και αναγκάζεται (η ΔΕΗ) να εφοδιάζει κάθε τόσο τις Τράπεζες με κωδικούς πληρωμών και αντίστοιχες οφειλές(ή όπως αλλιώς το έχει υλοποιήσει) και να αναθέτει στην κάθε Τράπεζα ξεχωριστά να της κλείνει ταμείο κάθε μέρα όπως λεπτομερέστατα αναφέρεις.

Πέρα από αυτά τα όμορφα, η μόνη "υπηρεσία" που παρέχει η τράπεζα σε εμένα τον καταναλωτή, με τη μορφή που λειτουργεί η υπηρεσία τώρα, είναι η ενδεχόμενη ενημέρωση πως απορρίφθηκε η πληρωμή. Ναι, 0.30€ επί κάθε συναλλαγής, για την υπηρεσία αυτή είναι μεγάλη χρέωση. Ειδικά τη στιγμή που για τις πιστωτικές τους έχουν μικρότερη επιβάρυνση, ενώ είναι σίγουρο πως η συναλλαγή με την κάρτα έχει μεγαλύτερο κόστος συνολικά.

Όντως δεν καταλαβαίνεις ή απλά κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; 1) Δεν μιλάμε αποκλειστικά για τη ΔΕΗ αλλά για όλες τις εταιρίες που κάνουν πληρωμές μέσω τραπεζών 2) Δεν θα φτιάχνουν οι τράπεζες για τις δεκάδες εταιριών ξεχωριστό σύστημα για να ταιριάζει με το λογιστήριο της καθεμιάς. Άρα δεν έχει σχέση με το πόσο οργανωμένο ή όχι είναι το λογιστήριο της ΔΕΗ.

Βάλε τη λογική σου να δουλέψει. Αν ήταν απλά κατάθεση θα είναι έναν λογαριασμό καταθετικό της ΔΕΗ, θα πήγαινες στο ταμείο και θα έλεγες "ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ" και θα έπαιρνες απόδειξη κατάθεσης όπως και όταν κάνεις μια κατάθεση σε εμένα αν σου πουλήσω κάτι στο ebay. Αλλά δεν γίνεται έτσι, ε; Διότι τότε η ΔΕΗ θα έπαιρνε μια κίνηση με δεκάδες χιλιάδες καταθέσεις κάθε μέρα και θα έπρεπε να αντιστοιχήσει την κάθε κατάθεση με ποιο λογαριασμό αντιστοιχεί. Και αν έβαζε ο κάθε καταθέτης σωστά την αιτιολογία. Σε απλή κατάθεση βάζεις ότι αιτιολογία θέλεις.

Έτσι λοιπόν η ΔΕΗ όπως και η Cosmote, ο ΟΤΕ και πολλές επιχειρήσεις ΔΙΑΛΕΞΑΝΕ να αυτοματοποιείται η πληρωμή τους. Στέλνουνε αρχείο λογαριασμών στην κάθε τράπεζα που συνεργάζονται, η τράπεζα τους στέλνει ημερήσιο αντίγραφο με το τι πληρώθηκε και τι όχι. Guess what αυτό απαιτεί πόρους. Σου φαίνεται μη λογικό;

Πάμε τώρα στην πλευρά του καταναλωτή. Για εμάς ήταν κάποτε τα περισσότερα δωρεάν γιατί το κόστος το αναλαμβάνανε οι εταιρίες. Έλεγε δηλαδή η Cosmote, τα 0,20 λεπτά της επιβάρυνσης να τα κρατάς από εμένα τράπεζα και όχι από τον πελάτη. Σφίξανε όμως τώρα οι κ##οι και δεν το αναλαμβάνουν πια. Αλλά ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΩΡΕΑΝ!
Η υπηρεσία που σου προσφέρουν εσένα όμως και δεν το είπες σωστά δεν είναι το αν είναι σωστός ο κωδικός πληρωμής! Είναι το ότι πληρώνεις μέσω του δικού τους καναλιού. Αλλιώς πήγαινε στη ΔΕΗ, τον ΟΤΕ, την ΕΥΔΑΠ και ότι άλλο έχεις να πληρώσεις δωρεάν. Το ταμείο τους (έστω εικονικά μέσω internet banking) σου προσφέρουν για να πληρώσεις. Αν θεωρείς ότι τα 0,30 λεπτά είναι πολλά πηγαίνεις στο ταμείο της κάθε εταιρίας και το κάνεις δωρεάν.
Εδώ απλά θα παρατηρήσω ότι και εκεί μόνο φαινομενικά είναι δωρεάν, καθώς το κόστος των ταμίων, των γραφείων κτλ. μετακυλίεται ουσιαστικά στον πελάτη της εκάστοτε εταιρίας. Όπως και όταν είναι "ΔΩΡΕΑΝ" από τις τράπεζες, τις επιβαρύνσεις οι εταιρίες πάλι τις μετακυλίουν στον πελάτη τους αλλά τέσπα ψιλά γράμματα μάλλον.
Και όσον αφορά την κάρτα έχεις μελέτη που λέει ότι είναι ακριβότερη από το Internet banking? Χμμμ... Πολλές κάρτες μένουν με υπόλοιπο (κέρδος από χρεωστικούς τόκους), σχεδόν καμία δεν χρησιμοποιείται μόνο για πληρωμή ΔΕΗ, οι περισσότεροι καταναλωτές εκεί που έχουν την κάρτα τους έχουν και την μεγαλύτερη συνεργασία, α και ξέχασα.... ΚΑΘΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ (την επιβαρύνεται ο έμπορος-επιχείρηση) ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΞΕΔΩΣΕ. Ακόμα επιμένεις ότι ισχύει αυτό σχετικά με το Internet banking και δεν δικαιολογείται η μικρότερη προμήθεια στην κάρτα;

Αυτό που λέω εδώ και 3 μηνύματα είναι ότι επειδή κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κόστος σε μια τέτοια υπηρεσία. Όπως ακριβώς το Paypal χρεώνει, όπως ακριβώς το ταχυδρομείο χρεώνει της ταχυπληρωμές, όπως οποιοσδήποτε χρεώνει μια υπηρεσία που προσφέρει, έτσι γίνεται κι εδώ. Σου αρέσει το χρησιμοποιείς, δεν σου αρέσει πας στο ταμείο της κάθε εταιρίας και πληρώνεις. Απλά πράγματα.

Και τέλος: Όποιος διαφωνεί, έχω μια επιχειρησούλα στην οποία σε τακτά διαστήματα αρκετοί πρέπει να πληρώνουν. Εφόσον το πιο πάνω δεν το θεωρείτε υπηρεσία που αξίζει πληρωμής, παρακαλώ ειδοποιήστε με με μήνυμα να κανονίσουμε να αναλάβετε την είσπραξη των πληρωμών προς την επιχειρησούλα μου. Δωρεάν φυσικά. Και μια και θα συναντηθούμε και την πληρωμή των λογαριασμών μου (φως, νερό, τηλέφωνο κτλ.)

21706
05-05-14, 11:39
Ειδικά για τον ΟΤΕ μέσω πιστωτικής η ΕΤΕ δεν παίρνει προμήθεια.
Άλλαξε αυτό;

narsis
05-05-14, 12:50
Αν ρωτάς ειδικά εμένα, δεν έχω ιδέα. Δεν έχω ΟΤΕ.

frap
05-05-14, 13:38
Τελευταίο μήνυμα από εμένα γιατί βαριέμαι τα συνεχόμενα μηνύματα για το ίδιο πράγμα. Αν θέλετε να καταλάβετε καταλάβατε, αν όχι όχι.
Κοίταξε, καλό είναι να λέμε τη γνώμη μας, αλλά το να θεωρούμε πως εμείς είμαστε οι γνώστες και όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουν ιδέα καταντά κουραστικό και ίσως φτάνει να γίνεται προσβλητικό μερικές φορές.


Όντως δεν καταλαβαίνεις ή απλά κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; 1) Δεν μιλάμε αποκλειστικά για τη ΔΕΗ αλλά για όλες τις εταιρίες που κάνουν πληρωμές μέσω τραπεζών 2) Δεν θα φτιάχνουν οι τράπεζες για τις δεκάδες εταιριών ξεχωριστό σύστημα για να ταιριάζει με το λογιστήριο της καθεμιάς. Άρα δεν έχει σχέση με το πόσο οργανωμένο ή όχι είναι το λογιστήριο της ΔΕΗ.

Δε μίλησα μόνο για τη ΔΕΗ και σε πολλά σημεία έβαζα σε παρένθεση "(ή όποια) ΔΕΗ" ώστε να γενικεύσω. Όλες οι εταιρείες που έχουν πληρωμές μέσω e-banking έχουν και δικό τους κανάλι πληρωμών. Αν όχι όλες, η συντριπτική πλειοψηφία. Και θέλω να πιστεύω πως όλες αυτές έχουν οργανωμένο λογιστήριο.


Βάλε τη λογική σου να δουλέψει. Αν ήταν απλά κατάθεση θα είναι έναν λογαριασμό καταθετικό της ΔΕΗ, θα πήγαινες στο ταμείο και θα έλεγες "ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ" και θα έπαιρνες απόδειξη κατάθεσης όπως και όταν κάνεις μια κατάθεση σε εμένα αν σου πουλήσω κάτι στο ebay. Αλλά δεν γίνεται έτσι, ε; Διότι τότε η ΔΕΗ θα έπαιρνε μια κίνηση με δεκάδες χιλιάδες καταθέσεις κάθε μέρα και θα έπρεπε να αντιστοιχήσει την κάθε κατάθεση με ποιο λογαριασμό αντιστοιχεί. Και αν έβαζε ο κάθε καταθέτης σωστά την αιτιολογία. Σε απλή κατάθεση βάζεις ότι αιτιολογία θέλεις.
Ναι, ναι, ναι, και ναι. Γιατί είναι παράλογο; Η μόνη δουλειά που έχει να κάνει το πληροφοριακό σύστημα που παίρνει την ημερήσια κίνηση του λογαριασμού, είναι να ελέγξει κωδικό πληρωμής (λέγε με αιτιολογία) με το ποσό της κατάθεσης. Αν βρεθεί το ζευγάρι, η πληρωμή είναι έγκυρη. Αν όχι, την επομένη επιστρέφεται.

Και αν έβαζα ότι αιτιολογία ήθελα, τι διαφορά θα είχε από το να έκανα ένα μόνο ψηφίο λάθος; Το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο.

Δε μου φαίνονται και τόσο πολλές οι δεκάδες χιλιάδες κινήσεις. Νομίζω ακόμη και ένα Ζ80 θα μπορούσε να ελέγξει εκατομμύρια ζευγάρια σε μια-δυο ωρίτσες...

Αν τα πράγματα ήταν (είναι; ) όπως τα περιγράφω, το ebanking κάνει την εισαγωγή των παραμέτρων πολύ πιο εύκολη, αλλά στην ουσία, η πράξη δε διαφέρει διόλου από την κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου με αιτιολογία ένα αλφαριθμητικό κωδικό.


Έτσι λοιπόν η ΔΕΗ όπως και η Cosmote, ο ΟΤΕ και πολλές επιχειρήσεις ΔΙΑΛΕΞΑΝΕ να αυτοματοποιείται η πληρωμή τους. Στέλνουνε αρχείο λογαριασμών στην κάθε τράπεζα που συνεργάζονται, η τράπεζα τους στέλνει ημερήσιο αντίγραφο με το τι πληρώθηκε και τι όχι. Guess what αυτό απαιτεί πόρους. Σου φαίνεται μη λογικό;
Ναι!
Γιατί έτσι όπως το λες οι εταιρείες πρέπει να στέλνουν σε όλες τις Τράπεζες, κάθε μέρα, το σύνολο των λογαριασμών (κωδικών πληρωμής-ποσών) που έχουν εκδώσει την προηγούμενη. Και από αυτές (πες 1000 την ημέρα), η κάθε τράπεζα να τους επιστρέψει τις (πες) 100 που πληρώθηκαν μέσω της καθεμιάς. Η πληροφορία που ανταλλάσσετε με τη μέθοδο αυτή είναι υπερβολικά άχρηστη στο μεγαλύτερο μέρος της. Ναι, Παράλογο.

Το ανάποδο, η Τράπεζα να μην έχει γνώση των έγκυρων κωδικών και απλά να μεταβιβάζει τη λίστα με τις κινήσεις της ημέρας στην εταιρεία για διασταύρωση, κλπ ενέχει πολύ μικρότερο όγκο δεδομένων και για την Τράπεζα και για την εταιρεία και δεν εκθέτει δεδομένα χρηστών εκτός Εταιρείας χωρίς να είναι ανάγκη.

Για αυτό και σου είπα και στην αρχή: για να υποστηρίζεις με τόση θέρμη τη δική σου άποψη για το θέμα αυτό, μάλλον γνωρίζεις ότι πράγματι έτσι γίνεται. Δε παύει όμως να είναι παράλογο, σε τεχνικό επίπεδο τουλάχιστον. Προφανώς υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που αγνοώ, εάν μπορείς να τους αναφέρεις σε παρακαλώ κάνε το.


Πάμε τώρα στην πλευρά του καταναλωτή. [...] Αλλά ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΩΡΕΑΝ!
Κανείς δεν υποστήριξε πως δεν είχε κόστος η διαδικασία.


Η υπηρεσία που σου προσφέρουν εσένα όμως και δεν το είπες σωστά δεν είναι το αν είναι σωστός ο κωδικός πληρωμής! Είναι το ότι πληρώνεις μέσω του δικού τους καναλιού. Αλλιώς πήγαινε στη ΔΕΗ, τον ΟΤΕ, την ΕΥΔΑΠ και ότι άλλο έχεις να πληρώσεις δωρεάν. Το ταμείο τους (έστω εικονικά μέσω internet banking) σου προσφέρουν για να πληρώσεις. Αν θεωρείς ότι τα 0,30 λεπτά είναι πολλά πηγαίνεις στο ταμείο της κάθε εταιρίας και το κάνεις δωρεάν.
Σωστά. Αλλά οι Τράπεζες έχουν κέρδος απλά με το να μένει το χρήμα πιο πολύ χρόνο στα ταμεία τους. Στατιστικά, η ηλεκτρονική πληρωμή το πετυχαίνει αυτό και έχουν κέρδος απλά και μόνο γιατί επέλεξες να το κάνεις αντί να σηκώσεις τα χρήματα.

Το κόστος των 0.30 λεπτών εγώ το βρίσκω υπερβολικό αν και φυσικά, το να πάω στο γκισέ να πληρώσω μου είναι ακόμη ακριβότερο. Δε παύω όμως να παραπονιέμαι γιατί το θεωρώ χωρίς αντίκρυσμα.

Το αν τελικά θα έχουν συνολικά κέρδος ή όχι από τη μετακύλιση του κόστους αυτού στον καταναλωτή είναι θέμα για το business plan της κάθε Τράπεζας και Εταιρείας, όχι για εμάς. Εμείς καλά θα κάνουμε να επιλέξουμε τη φτηνότερη λύση για εμάς.



Και όσον αφορά την κάρτα έχεις μελέτη που λέει ότι είναι ακριβότερη από το Internet banking? Χμμμ... Πολλές κάρτες μένουν με υπόλοιπο (κέρδος από χρεωστικούς τόκους), σχεδόν καμία δεν χρησιμοποιείται μόνο για πληρωμή ΔΕΗ, οι περισσότεροι καταναλωτές εκεί που έχουν την κάρτα τους έχουν και την μεγαλύτερη συνεργασία, α και ξέχασα.... ΚΑΘΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ (την επιβαρύνεται ο έμπορος-επιχείρηση) ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΞΕΔΩΣΕ. Ακόμα επιμένεις ότι ισχύει αυτό σχετικά με το Internet banking και δεν δικαιολογείται η μικρότερη προμήθεια στην κάρτα;

Μελέτη; Όχι... Την αίσθηση είχα. Έχεις εσύ υπόψιν σου κάποια μελέτη που να λέει το ανάποδο μήπως;
Τα περί προμηθειών είναι γνωστά. Αλλά, ανά συναλλαγή, τα έξοδα της πληρωμής με πιστωτική θα περίμενα να είναι μεγαλύτερα από αυτά της μεταφοράς υπολοίπου. Απλά και μόνο γιατί στην εξίσωση μπαίνει εκτός από την Τράπεζα και η VISA/AmEx/MasterCard/you name it.



Αυτό που λέω εδώ και 3 μηνύματα είναι ότι επειδή κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κόστος σε μια τέτοια υπηρεσία. [...]
Κανείς δε διαφώνησε. Για το ύψος μιλάμε πως είναι μάλλον δυσανάλογο.


Και τέλος: Όποιος διαφωνεί, έχω μια επιχειρησούλα στην οποία σε τακτά διαστήματα αρκετοί πρέπει να πληρώνουν. Εφόσον το πιο πάνω δεν το θεωρείτε υπηρεσία που αξίζει πληρωμής, παρακαλώ ειδοποιήστε με με μήνυμα να κανονίσουμε να αναλάβετε την είσπραξη των πληρωμών προς την επιχειρησούλα μου. Δωρεάν φυσικά. Και μια και θα συναντηθούμε και την πληρωμή των λογαριασμών μου (φως, νερό, τηλέφωνο κτλ.)
No problem.
Αν μου φέρνεις 5 λογαριασμούς το μήνα, θα σε χρεώνω 2€ τον ένα.
Αν μου φέρνεις 500, θα σε χρεώνω 0.05€ τον ένα.
Αν μου φέρνεις 5000, θα σε χρεώσω 0.01€ τον ένα.
Την μηχανή θα την έχω στημένη και θα δουλεύει για αρκετές άλλες επιχειρησούλες σαν τη δική σου. Η παραπανίσια κίνηση από εσένα απλά θα μου αποφέρει περισσότερο κέρδος με μικρότερο κόστος ανά λογαριασμό σου. Φαντάζομαι, για 5000 λογαριασμούς το μήνα είμαστε πολύ κοντά στο δωρεάν.
Όποτε θες μιλάμε :)

netman
07-05-14, 17:19
......... Έτσι λοιπόν η ΔΕΗ όπως και η Cosmote, ο ΟΤΕ και πολλές επιχειρήσεις ΔΙΑΛΕΞΑΝΕ να αυτοματοποιείται η πληρωμή τους. Στέλνουνε αρχείο λογαριασμών στην κάθε τράπεζα που συνεργάζονται, η τράπεζα τους στέλνει ημερήσιο αντίγραφο με το τι πληρώθηκε και τι όχι. Guess what αυτό απαιτεί πόρους. Σου φαίνεται μη λογικό;........
Δεν το γνωρίζω καθόλου το θέμα,αλλά για να καταλάβω...
Ο ΟΤΕ η ΔΕΗ η ΚΟΣΜΟΤΕ και λοιπές εταιρίες,στέλνουν τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ στοιχεία ΣΕ ΟΛΕΣ τις τράπεζες,μιας και δεν ξέρουν σε ποιά θα κάνω χρήση του e-banking ???
δε στέκει. Και αν γίνετε είναι κουφό!

sdikr
07-05-14, 17:58
Δεν το γνωρίζω καθόλου το θέμα,αλλά για να καταλάβω...
Ο ΟΤΕ η ΔΕΗ η ΚΟΣΜΟΤΕ και λοιπές εταιρίες,στέλνουν τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ στοιχεία ΣΕ ΟΛΕΣ τις τράπεζες,μιας και δεν ξέρουν σε ποιά θα κάνω χρήση του e-banking ???
δε στέκει. Και αν γίνετε είναι κουφό!

Μονό τον κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής, όχι όνομα κλπ

netman
08-05-14, 00:58
Μονό τον κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής, όχι όνομα κλπ

ok αλλά ΣΕ ΟΛΕΣ τις τράπεζες;;;

sotiros
08-05-14, 09:11
Καλημερα ,
οχι, η Τραπεζα στελνει στην ΔΕΗ οτι ο ταδε κωδικος ηλεκτρονικης πληρωμης πιστωθηκε με το Α ποσον.Δεν γνωριζω αν η ΔΕΗ διατηρει λογαριασμο σε καθε τραπεζα που υπαρχει στην ελληνικη επκρατεια.Οταν εμενα Ολλανδια και πληρωνα λογαριασμο ,αρκετες φορες εβλεπα οτι εκανα πληρωμη προς τραπεζικο λογαριασμο που ηταν σε γερμανικη τραπεζα ( για λογαριασμο κινητης τηλεφωνιας - στην συγκεκριμενη περιπτωση στην Vodafone ) .

cool11
08-05-14, 10:05
Προσπαθω να καταλαβω τι λετε και μπερδευτηκα.
Οπου βλεπω 'κωδικος ηλεκτρονικης πληρωμης' σε διαφορους λογ/μους, μπορει να χρησιμοποιηθει σε οποιαδηποτε τραπεζα;

lewton
08-05-14, 14:20
4€ προμήθεια εμβάσματος με χρέωσε η Πειραιώς.... :evil:
Την τελευταία φορά ήταν 3€.

Daemon
08-05-14, 15:42
4€ προμήθεια εμβάσματος με χρέωσε η Πειραιώς.... :evil:
Την τελευταία φορά ήταν 3€.Σε ποια χώρα τα μετέφερες? νομίζω δεν πάει ποσοστιαία ανάλογα με το ποσό των χρημάτων που μεταφέρεις?

lewton
08-05-14, 15:58
Σε ποια χώρα τα μετέφερες? νομίζω δεν πάει ποσοστιαία ανάλογα με το ποσό των χρημάτων που μεταφέρεις?

Aπό Ελβετία τα έστειλα στον λογαριασμό μου στην Πειραιώς.
Δηλαδή πλέον χρεώνουν 4€ το να λάβεις μετρητά με IBAN.
Την ίδια στιγμή στην Ελβετία καμία τράπεζα δε χρεώνει τη λήψη χρημάτων με IBAN.

yyy
08-05-14, 16:11
Aπό Ελβετία τα έστειλα στον λογαριασμό μου στην Πειραιώς.
Δηλαδή πλέον χρεώνουν 4€ το να λάβεις μετρητά με IBAN.
Την ίδια στιγμή στην Ελβετία καμία τράπεζα δε χρεώνει τη λήψη χρημάτων με IBAN.

Αν θυμάμαι καλά, στο λογαριασμό winbankdirect, τα εισερχόμενα εμβάσματα είναι χωρίς χρέωση. Μπορείς να ανοίξεις online έναν τέτοιο λογαριασμό και να τον έχεις για τέτοιες περιπτώσεις. Είναι κρίμα να χρεωνόμαστε τέτοιες προμήθειες ;)

narsis
08-05-14, 17:18
Aπό Ελβετία τα έστειλα στον λογαριασμό μου στην Πειραιώς.
Δηλαδή πλέον χρεώνουν 4€ το να λάβεις μετρητά με IBAN.
Την ίδια στιγμή στην Ελβετία καμία τράπεζα δε χρεώνει τη λήψη χρημάτων με IBAN.

Και αυτό πρέπει να πάει με το ποσό. Άλλο σου χρεώνουν για 100 ευρώ και άλλο για 1.000.000 ευρώ.

- - - Updated - - -


Προσπαθω να καταλαβω τι λετε και μπερδευτηκα.
Οπου βλεπω 'κωδικος ηλεκτρονικης πληρωμης' σε διαφορους λογ/μους, μπορει να χρησιμοποιηθει σε οποιαδηποτε τραπεζα;

Σε οποιαδήποτε τράπεζα συνεργάζεται η επιχείρηση-φορέας που βγάζει το λογαριασμό.


ok αλλά ΣΕ ΟΛΕΣ τις τράπεζες;;;
Σε όποια τράπεζα συνεργάζεται. Που είναι το περίεργο;


οχι, η Τραπεζα στελνει στην ΔΕΗ οτι ο ταδε κωδικος ηλεκτρονικης πληρωμης πιστωθηκε με το Α ποσον.Δεν γνωριζω αν η ΔΕΗ διατηρει λογαριασμο σε καθε τραπεζα που υπαρχει στην ελληνικη επκρατεια.Οταν εμενα Ολλανδια και πληρωνα λογαριασμο ,αρκετες φορες εβλεπα οτι εκανα πληρωμη προς τραπεζικο λογαριασμο που ηταν σε γερμανικη τραπεζα ( για λογαριασμο κινητης τηλεφωνιας - στην συγκεκριμενη περιπτωση στην Vodafone ) .

Σιγά τις πολλές τράπεζες που έχει η Ελλάδα. Δηλαδή είναι τόσο απίθανο να έχει η ΔΕΗ λογαριασμό στην Εθνική, τη Eurobank, την Πειραιώς, την Άλφα, την Άττικα; Μείνανε πολλές ακόμα;
Βασικά απλά έχει έναν λογαριασμό που μαζεύονται οι πληρωμές και μηχανογραφικά της έρχεται η ανάλυση τι πληρώθηκε και τι όχι.

runner70
08-05-14, 18:08
4€ προμήθεια εμβάσματος με χρέωσε η Πειραιώς.... :evil:
Την τελευταία φορά ήταν 3€.

Εγινε καμια μετατροπη συναλλαγματος; Γιατι αν οχι ηξερα οτι ειναι 3€ η προμηθεια εισερχομενου εμβασματος.

Βεβαια οπως ειπε και ο yyy υπαρχει και ο winbankdirect που αυτα τα εχει δωρεαν.

- - - Updated - - -

Aυξηθηκε ΠΑΛΙ η προμηθεια εισερχομενου εμβασματος και μαλιστα δεν διαβασα καμια ανακοινωση. :down: Στις 24/3 (http://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=5359293#post5359293) ειχα γραψει:


H συναλλαγη sepa δεν σημαινει δωρεαν συναλλαγη. Απλα σημαινει λιγοτερα εξοδα. Χρεωση εισερχομενου εμβασματος εχουν οι περισσοτεροι λογαριασμοι ολων των τραπεζων. Καποιοι εξειδικευμένοι δεν εχουν, οπως στην περιπτωση της Πειραιως ο τρεχουμενος winbank direct. Συνεπως αν στελνεις συχνα εμβασματα ανοιξε εναν τετοιο λογαριασμο online.

Βλεπω ομως οτι αυξηθηκε παλι η χρεωση εισερχομενου εμβασματος ταμιευτηριου. Μεχρι τουλαχιστον περσι ηταν 2€ απο 15,01€ έως 1000€ και 3€ απο 1000€ έως 12500. Τωρα το εκαναν 3€ απο 15,01€-12500€. Δηλαδη για εμβασμα 16€ θα χρεωθεις 3€;

Τωρα βλεπω εγινε απο €15,01 - €12.500,00: €4,00. Στην ουσια διπλασιαστηκε η προμηθεια για τα μικρα ποσα μεσα σε λιγο χρονικο διαστημα. :down:

lewton
08-05-14, 21:54
Αν θυμάμαι καλά, στο λογαριασμό winbankdirect, τα εισερχόμενα εμβάσματα είναι χωρίς χρέωση. Μπορείς να ανοίξεις online έναν τέτοιο λογαριασμό και να τον έχεις για τέτοιες περιπτώσεις. Είναι κρίμα να χρεωνόμαστε τέτοιες προμήθειες ;)

Πολύ ενδιαφέρον.
Μακάρι να το ήξερα πριν 2 εβδομάδες που ήμουν Ελλάδα. Βλέπω ότι για να τον ανοίξεις πρέπει να περάσεις και από κατάστημα το πολύ 40 ημέρες από την ημέρα της αίτησης. Άρα το κρατάω για όταν ξαναπεράσω από τα πάτρια εδάφη.

Ευχαριστώ για την πληροφορία. :oneup:

yyy
08-05-14, 22:14
Πολύ ενδιαφέρον.
Μακάρι να το ήξερα πριν 2 εβδομάδες που ήμουν Ελλάδα. Βλέπω ότι για να τον ανοίξεις πρέπει να περάσεις και από κατάστημα το πολύ 40 ημέρες από την ημέρα της αίτησης. Άρα το κρατάω για όταν ξαναπεράσω από τα πάτρια εδάφη.

Ευχαριστώ για την πληροφορία. :oneup:

Ή βάλε έναν δικό σου να τον ανοίξει (ή τον ανοίγεις εσύ για εκείνον) και αυτός, όταν πάει στο υποκατάστημα, σε βάζει συνδικαιούχο. Ίσως γίνεται αν έχει ταυτότητα και τα άλλα χαρτιά σου. Αλλιώς, όταν ξανάρθεις με το καλό, μπαίνεις τότε συνδικαιούχος :)

Ναι 'σαι καλά ;)

lewton
08-05-14, 22:18
Ή βάλε έναν δικό σου να τον ανοίξει (ή τον ανοίγεις εσύ για εκείνον) και αυτός, όταν πάει στο υποκατάστημα, σε βάζει συνδικαιούχο. Ίσως γίνεται αν έχει ταυτότητα και τα άλλα χαρτιά σου. Αλλιώς, όταν ξανάρθεις με το καλό, μπαίνεις τότε συνδικαιούχος :)

Ναι 'σαι καλά ;)

Προτιμώ να αποφύγω όλο αυτό το μπέρδεμα. :p
Άλλωστε δε στέλνω λεφτά στην Ελλάδα τόσο συχνά ώστε να μη μπορεί να περιμένει.

panosaoua
08-05-14, 22:37
Προτιμώ να αποφύγω όλο αυτό το μπέρδεμα. :p
Άλλωστε δε στέλνω λεφτά στην Ελλάδα τόσο συχνά ώστε να μη μπορεί να περιμένει.

Αν έχεις ήδη λογαριασμό στην Πειραιώς και έχεις και winbank τότε δεν χρειάζεται να πας στην τράπεζα. Μπες στο winbank και ανοιξε τον απευθείας.

yyy
08-05-14, 22:57
Αν έχεις ήδη λογαριασμό στην Πειραιώς και έχεις και winbank τότε δεν χρειάζεται να πας στην τράπεζα. Μπες στο winbank και ανοιξε τον απευθείας.

Α, ναι, έχεις απόλυτο δίκιο! Και γω που άνοιξα αργότερα μέσω winbank έναν, δεν έκανα τίποτα!!! :oneup:

frap
08-05-14, 23:06
Πάλι θέλει να είναι επίκαιρα τα στοιχεία σου...
Αν είναι πολλύς καιρός που έχεις να περάσεις από υποκατάστημα, θα σου πει να πας.

lewton
09-05-14, 00:54
Αν έχεις ήδη λογαριασμό στην Πειραιώς και έχεις και winbank τότε δεν χρειάζεται να πας στην τράπεζα. Μπες στο winbank και ανοιξε τον απευθείας.

Γράφει ότι πρέπει να πας.
Είτε εντός 15 ημερών για να κάνεις την πρώτη κατάθεση, είτε εντός 40 ημερών αν αντί για κατάθεση στείλεις το αρχικό ποσό με έμβασμα.

runner70
09-05-14, 01:16
Γράφει ότι πρέπει να πας.
Είτε εντός 15 ημερών για να κάνεις την πρώτη κατάθεση, είτε εντός 40 ημερών αν αντί για κατάθεση στείλεις το αρχικό ποσό με έμβασμα.

Αν εχεις winbank δεν χρειαζεται κατι τετοιο. Τον ανοιγεις μεσα απο την winbank.

yyy
09-05-14, 07:49
lewton έτσι είναι, όπως γράφει ο runner70. Μόνο αν δεν έχεις winbank κωδικούς χρειάζεται να πας από κει ;)
Δοκιμασμένο!

sotiros
10-05-14, 10:34
ναι ,ειναι η μοναδικη ταυτοτητα πληρωμης.Με την εννοια οτι σε οποιαδηποτε πληρωμη κανεις για τον συγκεκριμενο λογαριασμο -μεσω του κωδικου πληρωμης - ο αντιστοιχος οργανισμος ξερει οτι πληρωθηκε η οφειλη του συγκεκριμενου καταναλωτη .

@ ADSLgr.com All rights reserved.