PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

Manolis_karas
10-05-14, 16:34
Βρε παιδιά... το εμπεδώσαμε, είναι το 4.1.1 και δεν έχει προμήθεια.

Το παλικάρι που ανέφερε για προμήθεια, ΕΙΠΕ πως του έβγαλε κάτι σχετικό.
Ε, ΔΕΝ είναι δυνατόν να το φαντάστηκε.
Το πιθανότερο είναι πως δεν τον κατάλαβε σωστά, ή πως νόμιζε πως έστελνε σε ETE αλλά είχε επιλέξει κάτι άλλο.
Αφού λέει πως σύντομα θα ξαναδοκιμάσει κάτι αντίστοιχο, ας περιμένουμε τις νεότερες λεπτομέρειες χωρίς να γεμίζουμε σελίδες με τα αυταπόδεικτα.
Τελικά το διασταύρωσα δεν χρεώνει προμήθεια η ΕΤΕ για μεταφορά από λογαριασμό ΕΤΕ σε λογαριασμό ΕΤΕ. Ο λογαριασμός που προσπάθησα να μεταφέρω δεν ήταν ΕΤΕ. Ο Πωλητής έκανε λάθος.

Στις Τράπεζες ΕΤΕ, ΑΛΦΑ, Πειραιώς, Παγκρήτια, πρώην Εμπορική, πρώην Αγροτική με όποιον τρόπο και αν πληρώσεις και ότι λογαριασμό κατάθεσης και αν έχεις, μου έχουν πει προφορικά, ότι ειδικά για λογαριασμούς ΔΕΗ χρεώνουν προμήθεια.

cool11
12-05-14, 08:07
Υπαρχει η δυνατοτητα με καποιο τροπο να ζητησω να με καλεσουν απο την Πειραιως για ενα προβλημα που εχω;
Και αυτο να γινει σχετικα συντομα; (εντος ωρων)
Απο τη δουλεια το σταθερο εχει σχεδον φραγη, δηλαδη καλω, αλλα το τονικο συστημα δεν παιζει οποτε δεν εχω προσβαση στις επιλογες.
Απο το κινητο μου τελευταια φορα που ειχα καλεσει, παροτι ειχα δωρεαν χρονο, μου ξετιναξε την καρτα, δεν ετρωγε απο τον δωρεαν χρονο αλλα απο τα χρηματα της καρτας.
Υπαρχει η δυνατοτητα φυσικα να καλεσω απο το σταθερο τηλεφωνο του σπιτιου αλλα αυτο μπορει να γινει αργα, το απογευμα, αργα...
Γι αυτο ρωτω, υπαρχει η δυνατοτητα, με καποιο τροπο, να ζητησω να με καλεσουν;

- - - Updated - - -

-------------

Επισης, μεχρι να βγαλω την ακρη με την πειραιως, ας μου εξηγησει καποιος.
Αφου ειχα υπολογισει, και παντα το κανω, να εχω χρηματα εντος του λογαριασμου.
Πως γινεται να μου εμφανιζει αρνητικο 'διαθεσιμο' υπολοιπο, και οριακα θετικο 'λογιστικο' υπολοιπο;
Επρεπε συμφωνα με οσα ειχα υπολογισει, να εχω θετικο, και διαθεσιμο και λογιστικο.
Γιατι το κανει αυτο;

lewton
12-05-14, 09:25
Υπαρχει η δυνατοτητα με καποιο τροπο να ζητησω να με καλεσουν απο την Πειραιως για ενα προβλημα που εχω;
Και αυτο να γινει σχετικα συντομα; (εντος ωρων)
Απο τη δουλεια το σταθερο εχει σχεδον φραγη, δηλαδη καλω, αλλα το τονικο συστημα δεν παιζει οποτε δεν εχω προσβαση στις επιλογες.
Απο το κινητο μου τελευταια φορα που ειχα καλεσει, παροτι ειχα δωρεαν χρονο, μου ξετιναξε την καρτα, δεν ετρωγε απο τον δωρεαν χρονο αλλα απο τα χρηματα της καρτας.
Υπαρχει η δυνατοτητα φυσικα να καλεσω απο το σταθερο τηλεφωνο του σπιτιου αλλα αυτο μπορει να γινει αργα, το απογευμα, αργα...
Γι αυτο ρωτω, υπαρχει η δυνατοτητα, με καποιο τροπο, να ζητησω να με καλεσουν;

- - - Updated - - -

-------------

Επισης, μεχρι να βγαλω την ακρη με την πειραιως, ας μου εξηγησει καποιος.
Αφου ειχα υπολογισει, και παντα το κανω, να εχω χρηματα εντος του λογαριασμου.
Πως γινεται να μου εμφανιζει αρνητικο 'διαθεσιμο' υπολοιπο, και οριακα θετικο 'λογιστικο' υπολοιπο;
Επρεπε συμφωνα με οσα ειχα υπολογισει, να εχω θετικο, και διαθεσιμο και λογιστικο.
Γιατι το κανει αυτο;
Σίγουρα υπάρχει νούμερο από 210, ψαξ'το.

cool11
12-05-14, 09:33
Υπαρχει, 210-3288000, αλλα και παλι με βγαζει σε αυτοματοποιημενη εξυπηρετηση, με μενου κλπ
Και δεν μπορω να προχωρησω.

yyy
12-05-14, 13:46
Αν έχεις δωρεάν χρόνο από το κινητό σου, μπορείς να καλέσεις από κει το 210... και να ακολουθήσεις το μενού. Μπορείς να τους στείλεις και ένα email αν θέλεις!

cool11
13-05-14, 08:18
Αν έχεις δωρεάν χρόνο από το κινητό σου, μπορείς να καλέσεις από κει το 210... και να ακολουθήσεις το μενού. Μπορείς να τους στείλεις και ένα email αν θέλεις!

Ειχα χρονο στο κινητο και καλεσα στο 210. Οντως αμελητεα χρεωση ετσι.
Ειχα καλεσει παλια το 182838 και μου αρμεξε την καρτα σε λιγα λεπτα, δεν την ξαναπαταω.

Email που στελνεις; Το εχει κανεις προχειρο;

- - - Updated - - -

Το λογιστικο υπολοιπο, απο χρηματα που μπηκαν(απο λαθος χρεωση), μετα απο ποσες μερες θα δω και το ιδιο ποσο και στο διαθεσιμο υπολοιπο;
Μηπως, στο 24ωρο, απο τοτε που επεστραφησαν στον λογαριασμο, θα ειναι και διαθεσιμα;

sotiros
13-05-14, 09:17
Καλημερα,αν εχεις internet banking στην Πειραιως τοτε μπορεις να τους στειλεις απο μεσα αλλα δεν ξερω ποτε θα σου απαντησουν.Μηπως ειναι καλυτερα να πιεζουμε να βαλουν online chat οπως κανουν ολοι οι σοβαροι χρηματοπιστωτικοι οργανισμοι στο εξωτερικο ;

cool11
13-05-14, 11:16
Το λογιστικο υπολοιπο, απο χρηματα που μπηκαν(απο λαθος χρεωση), μετα απο ποσες μερες θα δω και το ιδιο ποσο και στο διαθεσιμο υπολοιπο;
Μηπως, στο 24ωρο, απο τοτε που επεστραφησαν στον λογαριασμο, θα ειναι και διαθεσιμα;

Ουσιαστικα ειναι 'αποδεσμευση' ποσου, απο την τραπεζα του amazon, προν τον λογ/μο μου στην πειραιως.
Δεν ειναι 'εισερχομενο' εμβασμα.
Ομως, τηλεφωνησα στην πειραιως, και δεν ηταν σε θεση να μου πουν ποτε τα χρηματα θα ειναι διαθεσιμα.
Το μονο που μου ειπαν ηταν η καταληκτικη ημερομηνια αποδεσμευσης, σε μια βδομαδα περιπου, που εκπνεει το 15μερο απο τη δεσμευση.
Ομως, αυτη ειναι η τελευταια, η πιο 'αργη' ημερομηνια, για να γινουν διαθεσιμα τα χρηματα.
Στην πραξη, επειδη μιλαμε για αποδεσμευση, ποτε λετε θα τα εχω διαθεσιμα;
Εχει τυχει σε κανεναν αυτη η περιπτωση;

runner70
13-05-14, 16:07
Καλημερα,αν εχεις internet banking στην Πειραιως τοτε μπορεις να τους στειλεις απο μεσα αλλα δεν ξερω ποτε θα σου απαντησουν.Μηπως ειναι καλυτερα να πιεζουμε να βαλουν online chat οπως κανουν ολοι οι σοβαροι χρηματοπιστωτικοι οργανισμοι στο εξωτερικο ;

Το εχει υποψη της το online chat και απο οσο γνωριζω εφαρμοζεται πιλοτικα σε ορισμενους μεσα απο τη winbank. Δεν ξερω ομως ποτε θα ολοκληρωθει για να λειτουργησει κανονικα.

cool11
14-05-14, 07:40
Τρίτη μέρα σήμερα και τα λεφτά δεσμευμένα ακόμη!
Φαινονται στο λογιστικό υπολοιπο, αλλα δεν ειναι διαθεσιμα!

yyy
14-05-14, 08:36
Τρίτη μέρα σήμερα και τα λεφτά δεσμευμένα ακόμη!
Φαινονται στο λογιστικό υπολοιπο, αλλα δεν ειναι διαθεσιμα!

Μου έχει τύχει να χρειαστεί μια βδομάδα για να γίνουν διαθέσιμα :)
Είναι να μη σου τύχει. Υπομονή...

sotiros
14-05-14, 09:18
καλημερα ,πανω απο 1 χρονο το ζηταμε οι πελατες . Οι περισσοτεροι εχουμε φυγει ηδη ,τα ελαχιστα και απολυτως απαραιτητα εκτελω μεσα απο το winbank .

- - - Updated - - -


Το εχει υποψη της το online chat και απο οσο γνωριζω εφαρμοζεται πιλοτικα σε ορισμενους μεσα απο τη winbank. Δεν ξερω ομως ποτε θα ολοκληρωθει για να λειτουργησει κανονικα.

καλημερα ,πανω απο 1 χρονο το ζηταμε οι πελατες . Οι περισσοτεροι εχουμε φυγει ηδη ,τα ελαχιστα και απολυτως απαραιτητα εκτελω μεσα απο το winbank .

runner70
14-05-14, 11:54
καλημερα ,πανω απο 1 χρονο το ζηταμε οι πελατες . Οι περισσοτεροι εχουμε φυγει ηδη ,τα ελαχιστα και απολυτως απαραιτητα εκτελω μεσα απο το winbank .

Μα καλα γιατι το εχει καποια αλλη ελληνικη τραπεζα για να πας εκει; Να φυγεις για καποιον αλλο λογο να το καταλαβω.

yyy
14-05-14, 14:21
Μα καλα γιατι το εχει καποια αλλη ελληνικη τραπεζα για να πας εκει; Να φυγεις για καποιον αλλο λογο να το καταλαβω.

Η Eurobank έχει...

sotiros
14-05-14, 17:24
Η Eurobank έχει...


ακριβως αυτο!
Η Πειραιως δεν μπορει να διαφημιζει οτι εχει ντε και καλα καινοτομες υπηρεσιες και να της λειπει η βασικη υπηρεσια : η υποστηριξη του πελατη ....

cool11
14-05-14, 22:50
Παιδια, για να μην ανοιγω νεο θεμα για μια τοσο απλη ερωτηση:
εχω ενα λογαριασμο στο Ταχυδρ. ταμιευτηριο, τελευταια φορα εκανα κινηση πριν ενα χρονο.
Σαν 'αριθμος λογαριασμου', ισχυει αυτος που ειχα πριν ενα χρονο και που γραφει και το βιβλιαριο, ή οχι;
Λεω μηπως με την συγχωνευση με τη eurobank, τυχον αλλαξαν ολοι οι αριθμοι λογ/μων του ΤΤ, αυτο δεν ξερω.

tsorbi
14-05-14, 22:56
Οι λογαριασμοί άλλαξαν πας ΤΤ η Εurobank και σου αλλάζουν βιβλιάριο.

Nozomi
14-05-14, 23:00
Έγινε (κατά λάθος και λόγω παλαιότερης πάγιας εντολής) χρέωση της πιστωτικής μου κάρτας για άτοκες δόσεις, το ποσό επεστράφη αυτούσιο απ' την εταιρία στον λογαριασμό, έκανα αίτηση για "ώριμανση δόσεων" με σκοπό να διαγραφεί το "Ποσό μελλοντικών δόσεων" απ' την κάρτα, και ακόμα να το κάνει η Εθνική. Λέει θα το κάνει στον επόμενο λογαριασμό...

Μα πόσο δυσκίνητοι είναι πια ;

cool11
15-05-14, 13:14
Τρίτη μέρα σήμερα και τα λεφτά δεσμευμένα ακόμη!
Φαινονται στο λογιστικό υπολοιπο, αλλα δεν ειναι διαθεσιμα!

4η μερα σημερα. And counting...
Δηλαδη οπως το πανε, θα εξαντλησουν το 15μερο της δεσμευσης απο την αρχικη ημερομηνια δεσμευσης;
Εχω φαει ήττα με αυτο το θεμα...
:(

frap
15-05-14, 14:45
Τώρα μη στο χαλάσω, αλλά από παλιότερες αναφορές που θυμάμαι στο νήμα, δεν έχει το Amazon διαδικασία σχετική... απλά περιμένεις το timeout.

cool11
15-05-14, 20:52
Τώρα μη στο χαλάσω, αλλά από παλιότερες αναφορές που θυμάμαι στο νήμα, δεν έχει το Amazon διαδικασία σχετική... απλά περιμένεις το timeout.

Ετσι εξηγειται οτι περιμενω και περιμενω?
Φαινεται οτι ακυρωσαν τη δεσμευση, ηδη απο τη Δευτερα. Ωστοσο, τα δεσμευμενα απο τη λαθος χρεωση του amazon χρηματα μου, ακομη, δεν ειναι διαθεσιμα.
Αρα το μονο που θα με σωσει θα ειναι μαλλον το timeout της Πειραιως. Οπως μου ειχαν πει απο την τραπεζα, αυτο θα συμβει την ερχομενη Δευτερα.
Κριμα παντως. :(

cool11
19-05-14, 14:25
Τώρα μη στο χαλάσω, αλλά από παλιότερες αναφορές που θυμάμαι στο νήμα, δεν έχει το Amazon διαδικασία σχετική... απλά περιμένεις το timeout.

Ακομη περιμενω την αποδεσμευση! Αναθεμα το amazon και τα τραπεζικα συστηματα!
Σημερα ειναι η μερα που θα γινει, γιατι σημερα ειναι η τελευταια μερα απο το 15μερο της δέσμευσης.
Μιλησα και με πειραιως για μια ακομη φορα, μου το επιβεβαιωσαν, αλλα δεν μου ειπαν ακριβη ωρα.
Μεχρι τωρα το μεσημερι, τιποτε ακομη.
Μιλαμε για χοντρο καψονι παιδια.
:(

dfourt
19-05-14, 15:24
Νομίζω ότι πολύ ανησυχείς(και ταλαιπωρείσαι) για το συγκεκριμένο θέμα...
Εφόσον δεν υπήρξε χρέωση από το Amazon, θα στα αποδεσμέυσουν.Έχει ιδιαίτερη σημασία αν θα στα δώσουν πίσω σήμερα ή σε 10 μέρες;
Πάντως και για αυτές τις περιπτώσεις καλύτερα η πιστωτική...Στο λογαριασμό που λαμβάνεις, δεν εμφανίζεται πουθενά τέτοια δέσμευση.Πληρώνεις μόνο τις ολοκληρωμένες συναλλαγές και αυτό αρκετές μέρες αφού έχει γίνει η συναλλαγή.(όταν σου έρχεται ο λογαριασμός)

Βέβαια, λογικά, αν έχεις πχ πιστωτικό όριο 1000€ και σου δεσμευθούν πχ 50€ από μια τέτοια συναλλαγή, μετά θα μπορείς να κάνεις συναλλαγές μέχρι 950€ το συγκεκριμένο μήνα, ή μέχρι να λήξει η δέσμευση, αλλά πόσο συχνά φτάνεις το όριο της κάρτας ώστε αυτό να αποτελέσει πρόβλημα;

cool11
19-05-14, 17:36
Εχει σημασια, και βεβαια εχει, ποτε θα τα αποδεσμευσουν.
Γιατι οταν το ποσο ειναι αρκετο, και οταν τα χρειαζεσαι για διαφορες δουλειες, ξερεις τι ειναι ουτε χρηματα να κανεις τις δουλειες σου να εχεις, και να κοιτας επι δεκαημερο τα χρηματα σου να καθονται στο 'λογιστικο' και οχι στο 'διαθεσιμο' υπολοιπο;
Ναι, δεν θα με χρεωσουν 2η φορα, αυτο ελειπε.
Αλλα;
Η σημερινη ημερα εκπνεει κι εγω ακομη περιμενω.

Τους ειπα στην πειραιως 'τι χρεωστικη ειναι τουτη, που χωρις να εχει χρηματα μεσα, δεσμευει, με παει αρνητικο υπολοιπο, και οταν μπει χρημα μεσα, το κρατα δεσμευμενο';
'Δεν υποτιθεται οτι αν δεν εχει χρημα, δεν κανει συναλλαγη;' 'Δεν ειναι πιστωτικη, χρεωστικη ειναι'.
Ξερετε τι απαντησαν;
Οτι εχω δικιο, αλλα λογω του προβληματος με το amazon, ο προμηθευτης(amazon) χρησιμοποιησε 2 φορες την ιδια 'ταυτοτητα' πληρωμης, κι ετσι δεν μπορουσε η τραπεζα να τον μπλοκαρει, να το αρνηθει.
Εγω ομως τι φταιω στην ολη ιστορια; Γιατι να ταλαιπωρουμαι ετσι;
:(

-21grams
19-05-14, 19:10
Συνέβη και σε εμένα παρόμοιο, απρόοπτο, περιστατικό προ μερικών μηνών στο Βρετανικό Amazon με διαφορετικό όμως αποτέλεσμα και σαφώς λιγότερη ταλαιπωρία.
Πιο συγκεκριμένα:
Για κάποιον, ανεξήγητο λόγο (glitch; hiccup;) υπήρξε μήνυμα σφάλματος [το οποίο δεν συγκράτησα] κατά την αγορά ενός CD - εννοείται, χωρίς δική μου υπαιτιότητα.
Λογικά σκεπτόμενος, θεώρησα πως η συναλλαγή είχε ματαιωθεί και θα έπρεπε να επαναλάβω την διαδικασία.
Εν τω μεταξύ όμως, είχε σταλεί mail απ' το Amazon που επιβεβαίωνε τόσο την αγορά, όσο και την χρέωση.
Αγνοώντας το γεγονός αυτό, το προσέθεσα εκ νέου στο «καλάθι» και επιχείρησα να το (ξανά)πληρώσω.

Όταν μετά από μερικά λεπτά έλεγξα το inbox μου, διαπίστωσα πως η 1η [φαινομενικά εσφαλμένη] παραγγελία είχε πραγματοποιηθεί, ενώ η 2η «εκκρεμούσε».

Greetings from Amazon.co.uk,

We're writing to let you know that we are having difficulty processing your Visa for one or more items in the above transaction.
We will try charging your credit card again shortly. It is not necessary to place a new order, but you may want to review the payment information for your order and make sure it is correct and current.Ο λόγος, απλός. Μετά την χρέωση κατά την 1η προσπάθεια παραγγελίας, το διαθέσιμο ποσό στον Λογαριασμό της Πειραιώς/Χρεωστική Κάρτα, ΔΕΝ επαρκούσε.
Προχώρησα λοιπόν σε μια ακύρωση της 2ης (που θα σήμαινε αγορά του προϊόντος εις διπλούν) και ξεμπέρδεψα :closed:

Στην παραπάνω περίπτωση, το όλο concept των Χρεωστικών Καρτών (εν αντιθέσει με τις Πιστωτικές) επιβεβαιώθηκε.
Ούτε αρνητικά υπόλοιπα (ανήκουστο!), ούτε δεσμευμένα χρήματα, ούτε τίποτα.
ΔΕΝ είναι διαθέσιμα στον Λογαριασμό; ΔΕΝ πραγματοποιείται η συναλλαγή.
Period.

cool11
19-05-14, 20:27
Moυ ερχεται να τα σπασω ολα!
Μολις ηρθε απαντηση απο amazon
Please be aware that the responsibility for releasing the authorised funds lies solely with your bank. This is a security measure that we use to protect our customers. This practise is widely used across the e-retail industry.

Ποιος με παιζει? Ποιος με κοροϊδευει τελικα?

Η Πειραιως λεει οτι φταει η amazon, και η amazon λεει οτι φταιει η τραπεζα?

Πειτε μου γιατι .....
:wall::wall::wall::wall::wall::wall:

sotiros
20-05-14, 11:31
Moυ ερχεται να τα σπασω ολα!
Μολις ηρθε απαντηση απο amazon
Please be aware that the responsibility for releasing the authorised funds lies solely with your bank. This is a security measure that we use to protect our customers. This practise is widely used across the e-retail industry.

Ποιος με παιζει? Ποιος με κοροϊδευει τελικα?

Η Πειραιως λεει οτι φταει η amazon, και η amazon λεει οτι φταιει η τραπεζα?

Πειτε μου γιατι .....
:wall::wall::wall::wall::wall::wall:

Ειναι απλο ,πας σε αλλη Τραπεζα και κανεις καταγγελια στον Τραπεζικο Διαμεσολαβητη.Υποψη σου και αν πας σε αλλη Τραπεζα και κανεις συναλλαγες/χρεωσεις σε νομισμα διαφορετικο απο το ευρω να ξερεις οτι εχει δικαιωμα να σου κανει δεσμευση μεχρι και +25% απο το εκτιμωμενο ποσο μετατροπης λογω πιθανων συναλλαγματικων διαφορων .

djuan1988
21-05-14, 21:40
Αύξηση στην προμήθεια για εξόφληση πολλών λογαριασμών στην Πειραιώς, μεταξύ των οποίων και η ΔΕΗ (0,50€ από 0,30€).

Καλά πηγαίνουμε... Άντε να μείνουν και 2 μόνο τράπεζες να δούμε ακόμα καλύτερες τιμές.

cool11
21-05-14, 22:02
Αύξηση στην προμήθεια για εξόφληση πολλών λογαριασμών στην Πειραιώς, μεταξύ των οποίων και η ΔΕΗ (0,50€ από 0,30€).

Καλά πηγαίνουμε... Άντε να μείνουν και 2 μόνο τράπεζες να δούμε ακόμα καλύτερες τιμές.

Ετσι...αγοραζουμε τους παντες (με ξενα λεφτα/σε τιμη κοψοχρονια/χαρισμα απο το κρατος), και μετα χτυπάμε και τις τιμες, ετσι για να γουσταρουμε.
Αμα δεν ξαναγυρισει κοσμος στο γκισε, καθιστε και να δειτε.

KGP
22-05-14, 02:47
και στα εμβασματα αυξηση.... απο 2 σε 3 και μεσα σε ενα μηνα στα 4 ευρω.... ετοιμαζομαι για αττικα σιγα σιγα (η μονη "πανελλαδικη" μικρη που εχει μεινει)

runner70
22-05-14, 22:21
Για Πειραιως

Σύμφωνα με την ισχύουσα τιμολογιακή πολιτική της Τράπεζας, για την εξόφληση των κάτωθι λογαριασμών, από τις 26 Μαΐου 2014, υπάρχει χρέωση 0,5 Ευρώ:

OMNINET
ΔΕΗ
Δ.Ε.Υ.Α. Νάουσας
Δήμος Χερσονήσου
Δ.Ε.Υ.Α. Χανίων
Δ.Ε.Υ.Α. Σικυωνιών
Δ.Ε.Υ.Α. Πυλαίας Χορτιάτη
Ήρων Θερμοηλεκτρική Επιχειρήσεις
Δήμος Θεσσαλονίκης
Δ.Ε.Υ.Α. Ναυπακτίας
Δ.Ε.Υ.Α. Μινώα Πεδιάδας
Δ.Ε.Υ.Α. Κορίνθου
Δ.Ε.Υ.Α. Καστοριάς
Δ.Ε.Υ.Α. Δράμας
Δ.Ε.Υ.Α. Βέροιας
Δ.Ε.Υ.Α. Ναυπλίου
Δ.Ε.Υ.Α. Αγιάς
ΟΑΕΕ
Ήρων Θερμοηλεκτρική Ιδιώτες
Βιοτεχνικό Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης
ΟΛΠ
ΕΥΔΑΠ
ΔΕΥΑ Παγγαίου
ΟΛΘ
Multifin

- - - Updated - - -

Ανατιμολόγηση υπηρεσίας Alerts
Η τιμολογιακή πολιτική της υπηρεσίας τηλεειδοποιήσεων winbank Alerts αλλάζει από τις 09 Ιουνίου 2014

Ενημέρωση μέσω γραπτού μηνύματος SMS 0,18 (ανά ειδοποίηση)
Ενημέρωση μέσω e-mail ΔΩΡΕΑΝ
Ενημέρωση μέσω agent του Call Center της Τράπεζας 1,50 (ανά ειδοποίηση)

cool11
22-05-14, 22:34
Μια διευκρινηση:
τους λογαριασμους των ανωτερω υπηρεσιων, μπορει κανεις να τους εξοφλησει, εκτος απο ebanking, και με επισκεψη σε καταστημα της Πειραιως;
(και με την ιδια χρεωση με το ebanking αραγε?)

narsis
22-05-14, 22:57
Μια διευκρινηση:
τους λογαριασμους των ανωτερω υπηρεσιων, μπορει κανεις να τους εξοφλησει, εκτος απο ebanking, και με επισκεψη σε καταστημα της Πειραιως;
(και με την ιδια χρεωση με το ebanking αραγε?)

Αποκλείεται να έχει την ίδια χρέωση. Το ebanking πάντα είναι ή πολύ φθηνότερο ή δωρεάν.

cranky
23-05-14, 00:23
Μια διευκρινηση:
τους λογαριασμους των ανωτερω υπηρεσιων, μπορει κανεις να τους εξοφλησει, εκτος απο ebanking, και με επισκεψη σε καταστημα της Πειραιως;
(και με την ιδια χρεωση με το ebanking αραγε?)
Ναί, πλήρωσα ΔΕΗ στο γκισέ, και χρεώσανε 1,5 €. :whip:
Δεν το ήξερα απο πρίν, βέβαια, γι' αυτό ήταν πρώτη και τελευταία φορά.

sotiros
23-05-14, 08:15
Μια διευκρινηση:
τους λογαριασμους των ανωτερω υπηρεσιων, μπορει κανεις να τους εξοφλησει, εκτος απο ebanking, και με επισκεψη σε καταστημα της Πειραιως;
(και με την ιδια χρεωση με το ebanking αραγε?)

Καλημερα ,οχι δεν μπορουν να εξωφληθουν στο καταστημα .

cool11
23-05-14, 08:59
Χμ, τελικα μπορουν ή δεν μπορουν; Πχ. μια ΔΕΥΑ επαρχιακης πολης (οχι ΔΕΗ που την πληρωνεις παντου) που συμβληθηκε με την Πειραιως, την πληρωνεις σιγουρα μεσω ebanking, αλλα μπορεις και στο καταστημα; Ή μονο μεσω ebanking?

sotiros
23-05-14, 10:17
Χμ, τελικα μπορουν ή δεν μπορουν; Πχ. μια ΔΕΥΑ επαρχιακης πολης (οχι ΔΕΗ που την πληρωνεις παντου) που συμβληθηκε με την Πειραιως, την πληρωνεις σιγουρα μεσω ebanking, αλλα μπορεις και στο καταστημα; Ή μονο μεσω ebanking?

λογαριασμο ΔΕΥΑ δεν μπορεις να την πληρωσεις στο καταστημα ,ακομα και αν ειναι στην ιδια πολη .Το δοκιμασα στην πολη μου,δεν το δεχτηκε η Πειραιως.

cool11
23-05-14, 10:31
Αρα, μονο ebanking, σωστα;
Ολοι αυτοι οι διαφορων υπηρεσιων λογαριασμοι, πως εξοφλουνται στο ebanking? Με καποιο κωδικο πληρωμης ισως;

sotiros
23-05-14, 11:51
Αρα, μονο ebanking, σωστα;
Ολοι αυτοι οι διαφορων υπηρεσιων λογαριασμοι, πως εξοφλουνται στο ebanking? Με καποιο κωδικο πληρωμης ισως;

Ναι ,γραφει Κωδικος Ηλεκτρονικης Πληρωμης ή κατι παρεμφερες οπως Κωδικος Web Banking ( οπως σε λογαριασμο ΔΕΥΑ ) .Για ΔΕΥΑ ο κωδικος ηλεκτρονικης πληρωμης ειναι σταθερος ( τις περισσοτερες φορες ) .

cool11
23-05-14, 12:20
Ναι ,γραφει Κωδικος Ηλεκτρονικης Πληρωμης ή κατι παρεμφερες οπως Κωδικος Web Banking ( οπως σε λογαριασμο ΔΕΥΑ ) .Για ΔΕΥΑ ο κωδικος ηλεκτρονικης πληρωμης ειναι σταθερος ( τις περισσοτερες φορες ) .

Κατι μου διαφευγει: αν ειναι σταθερος ο κωδικος, πως 'ξερει΄το συστημα ποιων μηνων την πληρωμη αφορα;

sotiros
23-05-14, 13:12
Κατι μου διαφευγει: αν ειναι σταθερος ο κωδικος, πως 'ξερει΄το συστημα ποιων μηνων την πληρωμη αφορα;

στην ΔΕΥΑ υπαρχει καρτελα πελατη με χρεωση/πιστωση .Η Τραπεζα απλα ενημερωνει οτι ο ταδε κωδικος πληρωμης πληρωσε τοσα χρηματα την ταδε ημερομηνια ,απο κει και περα το λογιστηριο της ΔΕΥΑ ενημερωνει την καρτελα του πελατη με εσωτερικη διεργασια .

cool11
23-05-14, 13:38
στην ΔΕΥΑ υπαρχει καρτελα πελατη με χρεωση/πιστωση .Η Τραπεζα απλα ενημερωνει οτι ο ταδε κωδικος πληρωμης πληρωσε τοσα χρηματα την ταδε ημερομηνια ,απο κει και περα το λογιστηριο της ΔΕΥΑ ενημερωνει την καρτελα του πελατη με εσωτερικη διεργασια .

Ευχαριστω για την διευκρινηση!

netman
23-05-14, 15:58
στην ΔΕΥΑ υπαρχει καρτελα πελατη με χρεωση/πιστωση .Η Τραπεζα απλα ενημερωνει οτι ο ταδε κωδικος πληρωμης πληρωσε τοσα χρηματα την ταδε ημερομηνια ,απο κει και περα το λογιστηριο της ΔΕΥΑ ενημερωνει την καρτελα του πελατη με εσωτερικη διεργασια .

φυσικά,δεν είσαι υποχρεωμένος να δώσεις το ακριβές αντίτιμο.
Μπορείς και λιγότερα,μπορείς και περισσότερα οπότε στον επόμενο λογαριασμό θα είσαι πιστωτικός :rofl:
Βάζοντας λιγότερα εξασφαλίζεις ότι δε θα σου κόψουν την υπηρεσία (νερό,ρεύμα κλπ)

sotiros
24-05-14, 09:05
φυσικά,δεν είσαι υποχρεωμένος να δώσεις το ακριβές αντίτιμο.
Μπορείς και λιγότερα,μπορείς και περισσότερα οπότε στον επόμενο λογαριασμό θα είσαι πιστωτικός :rofl:
Βάζοντας λιγότερα εξασφαλίζεις ότι δε θα σου κόψουν την υπηρεσία (νερό,ρεύμα κλπ)

Ναι ,κανοντας μια πληρωμη,ενα οποιοδηποτε ποσο ισως να μην σου κοψουν το νερο αλλα και παλι οφειλεις να πληρωνεις το ακριβες αντιτιμο.Τωρα αν οι χρεωσεις ειναι σωστες ειναι αλλου παπα ευαγγελιο .Ειδικα για το νερο που πινουμε και "πινουμε" .....
Καλημερα .

christopheroeo
24-05-14, 09:29
Moυ ερχεται να τα σπασω ολα!
Μολις ηρθε απαντηση απο amazon
Please be aware that the responsibility for releasing the authorised funds lies solely with your bank. This is a security measure that we use to protect our customers. This practise is widely used across the e-retail industry.

Ποιος με παιζει? Ποιος με κοροϊδευει τελικα?

Η Πειραιως λεει οτι φταει η amazon, και η amazon λεει οτι φταιει η τραπεζα?

Πειτε μου γιατι .....
:wall::wall::wall::wall::wall::wall:

και εμενα μου ειχε τυχει οχι απο το amazon, αλλα απο online κρατηση σε ξενοδοχειο... οπου δεν ηταν διαθεσιμο 15 η 17 εργασιμες εκανε για να αποδευσμευτει το ποσο. απο το hotel μου ελεγαν να μιλησω με την τραπεζα , η τραπεζα μου ελεγε να στειλουν fax για να αποδευσμευτει το ποσο στο hotel ελεγα να στειλουν φαξ, και μου ελεγαν στειλαμε e-mail οτι να ναι κατασταση δεν εβγαλα ακρη . απο οτι καταλαβα ολη αυτη η καθυστερηση ειναι προς οφελως της τραπεζας .

sotiros
24-05-14, 10:45
και εμενα μου ειχε τυχει οχι απο το amazon, αλλα απο online κρατηση σε ξενοδοχειο... οπου δεν ηταν διαθεσιμο 15 η 17 εργασιμες εκανε για να αποδευσμευτει το ποσο. απο το hotel μου ελεγαν να μιλησω με την τραπεζα , η τραπεζα μου ελεγε να στειλουν fax για να αποδευσμευτει το ποσο στο hotel ελεγα να στειλουν φαξ, και μου ελεγαν στειλαμε e-mail οτι να ναι κατασταση δεν εβγαλα ακρη . απο οτι καταλαβα ολη αυτη η καθυστερηση ειναι προς οφελως της τραπεζας .

Καλημερα ,πιθανον να ηταν δεσμευση ποσου για εξοδα minibar .Συνηθως δεσμευουν ποσο ισο με 2 διανυκτερευσεις .Ειναι προτιμοτερο να τους δινετε μετρητα 50 ευρω και να ΜΗΝ χρησιμοποιησετε το μινιμπαρ.Εκτος και αν πατε να κανετε τσεκ ιν και να τους πληρωσετε το συνολο της διανυκτερευσης μετρητα.Αμα κανουν δεσμευση της πιστωτικης καρτας τοτε μπορειτε να τους κανετε αγωγη και θα παρετε πολλαπλασια χρηματα πισω σαν αποζημιωση.

christopheroeo
24-05-14, 11:09
Καλημερα ,πιθανον να ηταν δεσμευση ποσου για εξοδα minibar .Συνηθως δεσμευουν ποσο ισο με 2 διανυκτερευσεις .Ειναι προτιμοτερο να τους δινετε μετρητα 50 ευρω και να ΜΗΝ χρησιμοποιησετε το μινιμπαρ.Εκτος και αν πατε να κανετε τσεκ ιν και να τους πληρωσετε το συνολο της διανυκτερευσης μετρητα.Αμα κανουν δεσμευση της πιστωτικης καρτας τοτε μπορειτε να τους κανετε αγωγη και θα παρετε πολλαπλασια χρηματα πισω σαν αποζημιωση.

οχι καμοια σχεση στο booking εδειχνε οτι ειναι διαθεσιμο το δωματιο ενω στην πραγματικοτητα δεν ηταν , ετσι εκανα κρατηση και μετα μου ηρθε ενα e-mail λεγοντας μου οτι δεν ειναι διαθεσιμο το δωματιο , και το ποσο αμεσως δευσμευτηκε , αφοτου δεν εγινε η συναλαγη

daywalker06
24-05-14, 11:51
Αμα κανουν δεσμευση της πιστωτικης καρτας τοτε μπορειτε να τους κανετε αγωγη και θα παρετε πολλαπλασια χρηματα πισω σαν αποζημιωση.

Τρεχω να παρω μεγαλο χρηματοκιβώτιο

Manolis_karas
26-05-14, 21:34
Μια διευκρινηση:
τους λογαριασμους των ανωτερω υπηρεσιων, μπορει κανεις να τους εξοφλησει, εκτος απο ebanking, και με επισκεψη σε καταστημα της Πειραιως;
(και με την ιδια χρεωση με το ebanking αραγε?)
Πίσω από κάθε λογαριασμό γράφει συνήθως που και με ποιό τρόπο μπορεί να εξοφληθεί.
Κατά την εξόφλησει των περισσότερων λογαριασμών υπάρχει πάντα κάποια χρέωση, εκτός αν πληρώνονται με πάγια εντολή από λογαριασμό μισθοδοσίας (σε μερικές τράπεζες).
Η εξόφληση των λογαριασμών της ΔΕΗ σε οποιαδήποτε τράπεζα και με οποιονδήποτε τρόπο χρεώνεται με ένα ποσό.

George94pav
27-05-14, 11:35
Παιδιά να ρωτήσω,για κατάθεση από i-bank Εθνικής σε άλλη τράπεζα εσωτερικού πόσες μέρες πέρνει περίπου να φανούν τα χρήματα σε εκείνον τον λογαριασμό?

@ ADSLgr.com All rights reserved.