PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

stefanos1999
09-07-07, 23:30
παιδια ερωτηση
ξερει κανεις αν σε λογαριασμο ταμιευτηριου η ΕΜΠΟΡΙΚΗ χρεωνει εξοδα για εισερχομενο εμβασμα (με πληρεις ιban/swift & ενδειξη SHA)

k_koulos
09-07-07, 23:51
λογικά με ένδειξη SHA κάτι θα χρεώνει , ίσως 30 λεπτά......[χωρίς να είμαι σίγουρος]

στο site έχει τιμοκατάλογο (http://www.emporiki.gr/files/GR/Other/basic_transaction_terms_gr.pdf) αν θες κοίτα τον!


δες και το σχετικο κομματι απο το e-banking demo20370

stefanos1999
10-07-07, 09:44
3 ευρω για εισερχομενο απο 0 έως 12.500.... δεν ειμαστε με τα καλα μας

CyberCr33p
10-07-07, 12:50
Η alphabank πρέπει να χρεώνει 2 ευρώ.

InVADeR
10-07-07, 15:50
Η πειραιως εχει απο Ευρωπαικη Ενωση Εως 1000 ευρω παγιο 0,30 και απο 1001 εως 12,500 0,50 λεπτα

vikhr
12-07-07, 13:01
Η εθνική χρεώνει 4 ευρώ ελάχιστη χρέωση.

minovg
15-07-07, 02:53
Mε κάλεσαν από Πειραιώς σήμερα το μεσημέρι και μου είπαν ότι ενημερώθηκαν από την κεντρική VISA ότι ενδέχεται να έχουν υποκλαπεί στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας από κάπου. :blink: Γιαυτό μου προτείνανε να ακυρώσουμε την κάρτα και να επανεκδοθεί άμεσα νέα κάρτα. Κάτι το οποίο και έγινε. Μάλιστα οι κύριοι είναι τόσο σοβαροί ώστε ο διάλογος με την κοπέλα ήταν πολύ τυπικός:

«Σήμερα Σάββατο 15 Ιουλίου 2007 και ώρα 15:46 ακυρώνουμε την κάρτα με αριθμό ΤΑΔΕ» κλπ κλπ. :lol:

Το ερώτημά μου βέβαια ήταν πώς και τι υπεκλάπη, αλλά απάντηση δε πήρα. Αργότερα όταν γύρισα σπίτι πήγα να μπω στο ebanking με τους κωδικούς μου και δεν με έβαζε μέσα αναφέροντας μάλιστα ότι κάνω λάθος στην εισαγωγή των κωδικών. :blink: Δεν έκανα λάθος όμως. Τέλος πάντων κάλεσα στην εξυπηρέτηση στο 210 32 88000 και το επανενεργοποίησαν. Η κοπελιά μάλιστα επέμενε ότι το κλείδωμα του ebankng ουδεμία σχέση είχε με την ακύρωση της πιστωτικής μου κάρτας. Εγώ αναρωτήθηκα εντόνως βέβαια γιατί δε μπορεί να πρόκειται για τόσο σύμπτωση το μεσημέρι να με καλούν για να ακυρώσουμε την κάρτα και το βράδυ να μη μπορώ να μπω στο ebanking τη στιγμή που μέχρι χθες έμπαινα κανονικά... :hmm:

Έλεγξα λοιπόν τις συναλλαγές μου, ουδεμιά συναλλαγή έγινε παρά τη βούλησή μου. Πώς βγάλανε το συμπέρασμα ότι υποκλάπηκαν στοιχεία μου δεν μπορώ να αντιληφθώ... :hmm: Αφού όλα οκ κυλούσαν, καμιά ύποπτη συναλλαγή.

Ταλαιπωρία για μένα είναι αυτό, τώρα πρέπει να ενημερώσω πολλούς παρόχους για αλλαγή στοιχείων της κάρτας... Βέβαια από την άλλη ευχαριστώ την τράπεζά μου που πρόλαβε να με ενημερώσει για κάτι αναπάντεχο. Η πρόληψη είναι πολύ καλύτερη της καταστολής, αλλά σας είπα δεν υπήρξε καμιά ύποπτη συναλλαγή και τίποτα παρά τη θέλησή μου.

k_koulos
15-07-07, 04:10
λέξεις κλειδιά

VISA κεντρικά, ενδέχεται.

συνήθως η VISA ενημερώνει για ένα εύρος αριθμών που υπάρχουν και διαρέουν/υποκλέβονται, και το δικό σου ήταν μέσα.

η τράπεζα η το άφηνε και μετά αν γινόταν στραβή θα ήταν εκτεθειμένη απέναντι στην VISA [και κάθε εταιρία τύπου \VISA] ή μετακυλούσε το θέμα σε εσένα όπως και έκανε.

το θέμα με το μπλοκάρισμα του ebaking μου φαίνετε φαινομενικά άσχετο, αλλά μπορεί να εξηγήται με βάση το τρόπο που δουλέυει η εν λόγω τράπεζα.

ipo
15-07-07, 16:04
Καιρό τώρα απορούσα γιατί τα ATM δεν έχουν αυτόματη ανανγώριση των χαρτονομισμάτων που καταθέτεις, ώστε να σου πιστώνουν αμέσως το ποσό που καταθέτεις (έστω και με καθυστέρηση στην έναρξη των τόκων). Από τη στιγμή που υπάρχουν εδώ και χρόνια συσκευές που μετράνε αυτόματα τα χαρτονομίσματα και ελέγχουν τη γνησιότητά τους, είναι λίγο παράξενο το να βάζεις τα χρήματα σε φάκελο, να μετρώνται την επόμενη εργάσιμη το μεσημέρι και να πιστώνονται τη μεθεπόμενη εργάσιμη.

Χτες λοιπόν προσπαθώντας να καταθέσω σε ATM της τράπεζας Πειραιώς, βλέπω ότι το μηχάνημα δεν λειτουργούσε και με προέτρεπε να πάω σε άλλο ATM. Πηγαίνω λοιπόν σε άλλο υποκατάστημα κοντά. Τα ίδια κι εκεί. Πηγαίνω τελικά και σε τρίτο ATM σε άλλο υποκατάστημα και περιμένω να βγει ο φάκελος. Αλλά δεν έβγαινε... :) Διαβάζω ξανά τις οδηγίες στην οθόνη: "Τοποθετήστε τα χρήματα στην υποδοχή, χωρίς φάκελο." Ε, δεν πίστευα στα μάτια μου! Φυσικά μέτρησε αμέσως τα χρήματα και μου τα πίστωσε εκείνη τη στιγμή στο λογαριασμό.

Δεν είχα ξαναπετύχει τέτοιο ΑΤΜ. Απ' ό,τι έμαθα δεν βάζουν παντού τέτοια, διότι κοστίζουν 8.000 ευρώ παραπάνω αν έχουν τέτοιο σύστημα. Μακάρι να αντικατασταθούν όλα τα παλιά.

minovg
15-07-07, 16:15
Καιρό τώρα απορούσα γιατί τα ATM δεν έχουν αυτόματη ανανγώριση των χαρτονομισμάτων που καταθέτεις, ώστε να σου πιστώνουν αμέσως το ποσό που καταθέτεις (έστω και με καθυστέρηση στην έναρξη των τόκων). Από τη στιγμή που υπάρχουν εδώ και χρόνια συσκευές που μετράνε αυτόματα τα χαρτονομίσματα και ελέγχουν τη γνησιότητά τους, είναι λίγο παράξενο το να βάζεις τα χρήματα σε φάκελο, να μετρώνται την επόμενη εργάσιμη το μεσημέρι και να πιστώνονται τη μεθεπόμενη εργάσιμη.

Χτες λοιπόν προσπαθώντας να καταθέσω σε ATM της τράπεζας Πειραιώς, βλέπω ότι το μηχάνημα δεν λειτουργούσε και με προέτρεπε να πάω σε άλλο ATM. Πηγαίνω λοιπόν σε άλλο υποκατάστημα κοντά. Τα ίδια κι εκεί. Πηγαίνω τελικά και σε τρίτο ATM σε άλλο υποκατάστημα και περιμένω να βγει ο φάκελος. Αλλά δεν έβγαινε... :) Διαβάζω ξανά τις οδηγίες στην οθόνη: "Τοποθετήστε τα χρήματα στην υποδοχή, χωρίς φάκελο." Ε, δεν πίστευα στα μάτια μου! Φυσικά μέτρησε αμέσως τα χρήματα και μου τα πίστωσε εκείνη τη στιγμή στο λογαριασμό.

Δεν είχα ξαναπετύχει τέτοιο ΑΤΜ. Απ' ό,τι έμαθα δεν βάζουν παντού τέτοια, διότι κοστίζουν 8.000 ευρώ παραπάνω αν έχουν τέτοιο σύστημα. Μακάρι να αντικατασταθούν όλα τα παλιά.
Ακριβώς. Είναι πάρα πολύ καλό σύστημα αυτό. Το ξεκίνησε πρώτη η Εθνική και βλέπω ακολουθεί και η Πειραιώς (σε ένα πεζόδρομο της Πατησίων/Γ'Σεπτεμβρίου στην Ομόνοια έχει ένα τέτοιο ΑΤΜ αν θυμάμαι καλά).

lewton
15-07-07, 16:22
Μπράβο και στην Πειραιώς!

k_koulos
15-07-07, 17:45
ένα απο τα λίγα πράγματα που παραμένω τχνοφοβικός είναι η κατάθεση μέσω ATM....

κακώς βέβαια, αλλά ουδείς άσφαλτος.

vasoula78
15-07-07, 19:02
για e-banking χρησιμοποιω eurobank
μεχρι στιγμής κανένα πρόβλημα

alpha σπάνια

minovg
15-07-07, 20:20
ένα απο τα λίγα πράγματα που παραμένω τχνοφοβικός είναι η κατάθεση μέσω ATM....

κακώς βέβαια, αλλά ουδείς άσφαλτος.
Κακώς φίλε. ;)

Είναι ο ασφαλέστερος τρόπος κατάθεσης. Ιδίως η online «κατάθεση χωρίς φάκελο». :oneup:

k_koulos
15-07-07, 21:13
και αν μου φάει τα λεφτά, και ταυτόχρονα έχει χαλάσει η κάμερα και ο επόμενος βάλει πλαστά και έχει τελειώσει το χαρτί για τις αποδείξεις/μελάνι.....


ταμείο μία φορά το μήνα και μετά μεταφορά απο account σε acount με χρήση e-banking , και τα εμβάσματα απο το paypal....

minovg
15-07-07, 21:17
και αν μου φάει τα λεφτά, και ταυτόχρονα έχει χαλάσει η κάμερα και ο επόμενος βάλει πλαστά και έχει τελειώσει το χαρτί για τις αποδείξεις/μελάνι.....
Aν την ώρα που κάνεις κατάθεση από το γκισέ μπει ληστής και σε πυροβολήσει ενώ ταυτόχρονα θα σου έχει πάρει και τα χρήματα που είχες πάνω σου ενώ είχε απενεργοποιήσει ταυτόχρονα το σύστημα εσωτερικής παρακολούθησης;;; :rolleyes:

k_koulos
15-07-07, 21:23
Aν την ώρα που κάνεις κατάθεση από το γκισέ μπει ληστής και σε πυροβολήσει ενώ ταυτόχρονα θα σου έχει πάρει και τα χρήματα που είχες πάνω σου ενώ είχε απενεργοποιήσει ταυτόχρονα το σύστημα εσωτερικής παρακολούθησης;;; :rolleyes:

αν με πυροβολήσει θα τα πάρω χοντρά απο την ασφαλιστική της τράπεζας, το θέμα είναι αν αστοχζήσει τι κάνουμε :lol:

τέσπα είπα και πριν το μόνο τεχνοφοβικό που έχω είναι, αν θές μου δίνεις 1000 € να κάνω μια κατάθεση να ξεπεράσω τον φόβο μου :rofl:

vasoula78
15-07-07, 22:57
ερώτηση:hmm:
μέσω e-banking της eurobank έχει πληρωσει κανείς λογαριασμό της cosmote;;;;

βρίσκω vodafone,wind, q-telecom, κλπ αλλα cosmote πουθενά :(

k_koulos
15-07-07, 23:08
αν δεν είναι στον ΟΤΕ τότε όντως δεν υπάρχει [αν και την otenet την έχει χώρια στην επόμενη κατηγορία]

χμ ενδιαφέρον απορία!!:oneup:


αν δεν γράφει ξεκάθαρα στο λογαριασμό οτι εξοφλείτε μέσω e-banking eurobank πάρε τηλ στο παρακάτω νούμερο και ρώτα

Υπηρεσία Γενικών Πληροφοριών Cosmote – INFO EXPRESS

Πληροφορίες σχετικά με:

Τις υπηρεσίες COSMOTE και τη χρήση τους, την κάλυψη του δικτύου COSMOTE, τη δυνατότητα περιαγωγής, καθώς και τα συνεργαζόμενα δίκτυα στο εξωτερικό, το λογαριασμό και την εξόφλησή του τη σύνδεση στο δίκτυο COSMOTE

Στο 1250 χωρίς χρέωση ή στο 6971001250 από σταθερό τηλέφωνο 24 ώρες το 24ωρο

ipo
16-07-07, 00:01
τέσπα είπα και πριν το μόνο τεχνοφοβικό που έχω είναι, αν θές μου δίνεις 1000 € να κάνω μια κατάθεση να ξεπεράσω τον φόβο μου :rofl:
Κι εγώ το φοβόμουν, μέχρι πριν από δύο χρόνια περίπου που έκανα την πρώτη μου κατάθεση σε ΑΤΜ. Μέχρι να δω στο e-banking ότι είχε γίνει σωστά η κατάθεση είχα αγωνία. Με τον καιρό συνήθισα στην ιδέα ότι δεν πάει κάτι στραβά.

Θέλει προπόνηση... :)

Είναι όπως η ανάληψη από ATM, την οποία όμως έχουμε συνηθίσει όλοι, ενώ πάντα υπάρχει ενδεχόμενο λάθους. Έχει τύχει σε γνωστό μου να του δώσει ένα 50ευρω λιγότερο. Ευτυχώς ήταν ανοικτή η τράπεζα, άνοιξαν το ATM και βρήκαν το χαρτονόμισμα κολλημένο στο μηχανισμό. Αν ήταν κλειστή μπορεί να το είχε πάρει κάποιος από τους επόμενους και να μην τον πίστευαν την επόμενη μέρα.

vasoula78
16-07-07, 00:09
αν δεν είναι στον ΟΤΕ τότε όντως δεν υπάρχει [αν και την otenet την έχει χώρια στην επόμενη κατηγορία]

χμ ενδιαφέρον απορία!!:oneup:


αν δεν γράφει ξεκάθαρα στο λογαριασμό οτι εξοφλείτε μέσω e-banking eurobank πάρε τηλ στο παρακάτω νούμερο και ρώτα

Υπηρεσία Γενικών Πληροφοριών Cosmote – INFO EXPRESS

Πληροφορίες σχετικά με:

Τις υπηρεσίες COSMOTE και τη χρήση τους, την κάλυψη του δικτύου COSMOTE, τη δυνατότητα περιαγωγής, καθώς και τα συνεργαζόμενα δίκτυα στο εξωτερικό, το λογαριασμό και την εξόφλησή του τη σύνδεση στο δίκτυο COSMOTE

Στο 1250 χωρίς χρέωση ή στο 6971001250 από σταθερό τηλέφωνο 24 ώρες το 24ωρο

καλησπερα:)
σε ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω :)

etsouk2000
20-07-07, 12:59
ένα απο τα λίγα πράγματα που παραμένω τχνοφοβικός είναι η κατάθεση μέσω ATM....

Εχω κανει απειρες καταθεσεις μετρητων (ακομα και μεγαλα ποσα, μερικες χιλιαδες ευρω) σε ΑΤΜ εδω και χρονια στις μεγαλυτερες ελληνικες τραπεζες και δεν ειχα ποτέ κανενα απολυτως προβλημα. Βεβαια, καθε φορα εχω αγχος και 1-2 μερες μετα τσεκαρω να δω οτι πιστωθηκε το σωστο ποσο.

vasoula78
22-07-07, 16:19
μήπως ξέρει κανείς όταν σε ένα εμβασμα αναφέρει
charges - SHA αναφέρει our beneficiary
ποιος χρεώνεται τα έξοδα;

ψάχνω στο site της eurobank αλλα δεν βρίσκω κατι

k_koulos
22-07-07, 17:25
για έμβασμα εξωτερικού [απο το e-banking]

2 Έξοδα Εντολών

Α. Εάν επιλέξετε «Επιβαρύνομαι μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA)», τότε για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων επιβαρύνεστε με:

α) 0,30 € για εντολές μεταφοράς σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

β) 10 € για εντολές μεταφοράς σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και για εντολές μεταφοράς χρημάτων σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός ή εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Για τα εμβάσματα με ένδειξη εξόδων SHA επιβαρύνεστε µε τα έξοδα της Eurobank και ο παραλήπτης με τα τυχόν έξοδα της δικής του τράπεζας ή / και τρίτης τράπεζας, που μεσολαβεί για την διεκπεραίωση της εντολής μεταφοράς χρημάτων, βάσει του εκάστοτε ισχύοντος τιμολογίου αυτών. Τα έξοδα της Eurobank επιβάλλονται ανεξάρτητα από το ποσό της εντολής και εισπράττονται σε ευρώ ή ισόποσα σε άλλο νόμισμα από τον λογαριασμό επί του οποίου εκτελείται η εντολή.

B. Εάν επιλέξετε «Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ’ ολοκλήρου (OUR)», τότε για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων σε ευρώ ή σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εκτός Ελλάδος, ανεξαρτήτως αν πρόκειται για χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή όχι, επιβαρύνεστε με 15 € (εντολές μεταφοράς χρημάτων πρόσθετης επεξεργασίας) Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από την τράπεζα του παραλήπτη ή τρίτη τράπεζα, η Τράπεζά μας διατηρεί το δικαίωμα να χρεώσει επιπλέον τον εντολέα με τα πρόσθετα αυτά έξοδα.

Γ.. Ανεξαρτήτως της επιλογής σας να επιβαρυνθείτε μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA) ή και με της τράπεζας του Παραλήπτη (OUR), για μη αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων, τότε επιβαρύνεστε με 10 €. Τα έξοδα αυτά εισπράττονται επιπλέον και ανεξαρτήτως των εξόδων που θα εισπραχθούν σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα ανωτέρω υπό στοιχείο Α και Β. Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από τρίτες τράπεζες θα εισπράττονται από τον εντολέα μετά την αποστολή της εντολής μεταφοράς χρημάτων στην τράπεζα του παραλήπτη.
Η τράπεζα του Παραλήπτη διατηρεί το δικαίωμα απόρριψης «μη αυτοματοποιημένης συναλλαγής» σε περίπτωση που το έμβασμα είναι σε Ευρώ και αποστέλλεται σε τράπεζα στην Ελλάδα ή εντός ευρωπαϊκής χώρας. Με την απόρριψη ενδέχεται να παρακρατηθούν έξοδα από την τράπεζα του Παραλήπτη και η εντολή να επιστραφεί μειωμένη κατά το ποσό της παρακράτησης.

για έμβασμα εσωτερικού

Έξοδα Εντολών

Α. Εάν επιλέξετε «Επιβαρύνομαι μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA)», τότε για για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων επιβαρύνεστε με 0,30 € για εντολές μεταφοράς χρημάτων σε Ευρώ.

Για τα εμβάσματα με ένδειξη εξόδων SHA επιβαρύνεστε µε τα έξοδα της Eurobank και ο παραλήπτης με τα τυχόν έξοδα της δικής του τράπεζας, βάσει του εκάστοτε ισχύοντος τιμολογίου αυτής. Τα έξοδα της Eurobank επιβάλλονται ανεξάρτητα από το ποσό της εντολής και εισπράττονται σε ευρώ ή ισόποσα σε άλλο νόμισμα από τον λογαριασμό επί του οποίου εκτελείται η εντολή.

Β. Εάν επιλέξετε «Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ’ ολοκλήρου (OUR)», τότε για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων επιβαρύνεστε με τα παρακάτω έξοδα της τράπεζας του παραλήπτη, πλέον των ανωτέρω υπό στοιχείο Α:

α) 1,20 € για εντολές έως 12.500 €.
β) 3 € για εντολές Ευρώ από 12.500,01 έως 50.000 €.
γ) 15 € για εντολές Ευρώ από 50.000,01 € και άνω.

Οι χρεώσεις για τις συναλλαγές με επιλογή χρέωσης εξόδων OUR καλύπτουν τη χρέωση της τράπεζας του παραλήπτη, ώστε να πιστωθεί ακέραιο το ποσό του εμβάσματος στον λογαριασμό του παραλήπτη. Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από την τράπεζα του παραλήπτη για την διεκπεραίωση της εντολής μεταφοράς χρημάτων, η Τράπεζά μας διατηρεί το δικαίωμα να χρεώσει επιπλέον τον εντολέα με τα πρόσθετα αυτά έξοδα.

Γ. Ανεξαρτήτως της επιλογής σας να επιβαρυνθείτε μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA) ή και με της τράπεζας του Παραλήπτη (OUR), για μη αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων, τότε επιβαρύνεστε με 10 €. Τα έξοδα αυτά εισπράττονται επιπλέον και ανεξαρτήτως των εξόδων που θα εισπραχθούν σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα ανωτέρω υπό στοιχείο Α και Β. Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από τη τράπεζα του Παραλήπτη θα εισπράττονται από τον εντολέα μετά την αποστολή της εντολής μεταφοράς χρημάτων στην τράπεζα του παραλήπτη.
Η τράπεζα του Παραλήπτη διατηρεί το δικαίωμα απόρριψης «μη αυτοματοποιημένης συναλλαγής» σε περίπτωση που το έμβασμα είναι σε Ευρώ και αποστέλλεται σε τράπεζα στην Ελλάδα ή εντός ευρωπαϊκής χώρας. Με την απόρριψη ενδέχεται να παρακρατηθούν έξοδα από την τράπεζα του Παραλήπτη και η εντολή να επιστραφεί μειωμένη κατά το ποσό της παρακράτησης.

parsifal
08-08-07, 08:31
Μήπως γνωρίζει κάποιος χρήστης e-banking της Eurobank να με διαφωτίσει σχετικά με το παρακάτω;

Προσπαθώ να προσθέσω στο ευρετήριό μου για λόγους ευκολίας λογαριασμό Eurobank 3ου προσώπου, αλλά στο υπόδειγμα/παράδειγμα που έχει ως gif εικόνα:
21389
όπως βλέπετε, μεταξύ των πρώτων 8 ψηφίων και του αριθμού λογαριασμού, απαιτεί έναν διψήφιο που χαρακτηρίζεται ως «μοναδικά ψηφία». Όσο κι αν το πάλεψα, δεν κατάλαβα πώς εξάγεται αυτός ο διψήφιος από τα υπόλοιπα ψηφία, εκτός κι αν λανθασμένα συμπέρανα ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο. Καμμία ιδέα;

Έχω στείλει e-mail σχετικά στο info@eurobank.gr, αλλά δεν είμαι και ιδιαίτερα αισιόδοξος...

ariadgr
08-08-07, 14:25
@parsifal:

Έχω την αίσθηση ότι "μοναδικό ψηφίο" εννοεί ότι δεν μπορείς να το συμπεράνεις από τον αριθμό του λογαριασμού.
Κάλεσε το europhone banking στο 2109555000 και ζήτα να σου δώσουν το IBAN που αντιστοιχεί στον αριθμό λογαριασμού που θέλεις. :)

parsifal
08-08-07, 14:40
Κάλεσε το europhone banking στο 2109555000 και ζήτα να σου δώσουν το IBAN που αντιστοιχεί στον αριθμό λογαριασμού που θέλεις. :)

Will do, thanks!

Με κάλεσαν από την τράπεζα στο κινητό μου πριν λίγες ώρες και μου το επιβεβαίωσαν. Βέβαια, ο τύπος δε μου είπε ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο europhone banking. Θα ξεσήκωνα τσάμπα τον καημένο τον αδερφό μου για να πάει στο υποκατάστημα που άνοιξε τον λογαριασμό του. Εν μέσω των διακοπών του! Τέλος καλό όλα καλά, thanks κ πάλι! :oneup:

k_koulos
08-08-07, 16:20
έτσι έτσι, μόνο η alpha αν θυμάμαι έχει online εφαρμογή για να βρίσκεις απο τον αριθμό λογαρισμού το IBAN πο του αντιστοιχει!

PascalGR
09-08-07, 01:01
Και η HSBC: Χρήσιμα Εργαλεία --> Υπολογισμός ΙΒΑΝ ;)

kennyyy
09-08-07, 06:25
Με κάποιον τρόπο υπολογίζεται αυτό, εμένα μου το παρουσίασαν σαν δικλείδα ασφαλείας (μην βρούνε τον λογαριασμό μου και μου καταθέσουν λεφτά υποθέτω:) ).
Από το europhone banking πάντως με το κατάλληλο pin μπορείς να κάνεις σχεδόν ότι και Online απλά παίρνει πιο πολύ ώρα:(...

pinwouza
16-08-07, 02:13
Μιας και το αναφέρατε και σε περίπτωση που θέλετε να μάθαιτε, το IBAN είναι η κοινή μορφή του λογαριασμού που έχουν όλες οι Ευρωπαϊκές Χώρες που ανήκουν στην Ε.Ε. καθώς και σε αυτές που έχουν συνδεθεί τελωνιακά.

Οι τράπεζες έχουν συμφωνήσει σε εναν κοινό τύπου λογαριασμό και για την Ελλάδα έχει ως εξής:
Αποτελείται από 27 ψηφία, τα δύο πρώτα είναι πάντα GR, ακολουθούν δύο αριθμοί επαλήθευσης για τον IBAN (Βγαίνουν με συγκεκριμένο αλγόριθμο), μετά ακολουθεί ο τριψήφιος κωδικός τράπεζας, ο τετραψηφιος κωδικός καταστήματος και τέλος ο αριθμός του λογαριασμού, συνήθως με κάποια μηδενικά στην αρχή ούτως ώστε το σύνολο των στοιχείων του ΙΒΑΝ να είναι 27 (πάντα μιλώντας για Ελλάδα).

Πάντως, στα περισσότερα e-banking υπάρχει υπολογιστής IBAN επειδή λόγω Ευρωπαϊκής νομοθεσίας είναι απαραίτητο όλα τα εμβάσματα εντός Ευρώπης (άρα και εντός Ελλάδας) να γίνονται με χρήση του συγκεκριμένου τύπου λογαριασμού, οπότε η τράπεζες το βάζουν για να μπορεί ο δικαιούχως να τον βρίσκει. Η χρήση του IBAN βοηθάει στο να μην γίνονται λάθη καθώς οι τράπεζες ενσωματώνουν στα πεδία των εμβασμάτων μηχανισμούς που ελέγχουν αν η μορφή IBAN που ο κάθε χρήστης καταχωρεί είναι έγκυρη ή όχι.

Οι απλοί λογαριασμοί είναι και αυτοί "κρυπτογραφιμένοι" καθώς περιέχουν ψηφία επαλήθευσης και βγαίνουν με κάποιους αλγόριθμους για να αποφεύγονται λάθη ή προσπάθειες απάτης (αυτό πήγαινε στο ερώτημα με το τι είναι μοναδικά ψηφία λογαριασμού).

gtl
19-09-07, 13:22
H Probank έχει web-banking υπηρεσίες? Αν όχι, γνωρίζετε αν πρόκειται να αλλάξει στο μέλλον αυτό? Είδα σε διαφήμισή τους ότι με την κάρτα ΑΤΜ που δίνουν μπορείς να βγάλεις χωρίς επιπλέον έξοδα χρήματα από οποιοδήποτε τραπεζικό υποκατάστημα ΔΙΑΣ (ουσιαστικά, τα ΑΤΜ όλων των τραπεζών στην Ελλάδα!!), οπότε σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό σε αυτούς και να αποφύγω μια και καλή τις κοροϊδίστικες χρεώσεις "χρήσης ΑΤΜ άλλης τράπεζας".

tempelakos
19-09-07, 17:13
H Probank έχει web-banking υπηρεσίες? Αν όχι, γνωρίζετε αν πρόκειται να αλλάξει στο μέλλον αυτό? Είδα σε διαφήμισή τους ότι με την κάρτα ΑΤΜ που δίνουν μπορείς να βγάλεις χωρίς επιπλέον έξοδα χρήματα από οποιοδήποτε τραπεζικό υποκατάστημα ΔΙΑΣ (ουσιαστικά, τα ΑΤΜ όλων των τραπεζών στην Ελλάδα!!), οπότε σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό σε αυτούς και να αποφύγω μια και καλή τις κοροϊδίστικες χρεώσεις "χρήσης ΑΤΜ άλλης τράπεζας".

πολυ βασικό αυτό να μην χρεώνει καμία συναλλαγή από το ΔΙΑΣ.Και η Αλφα και ΑΣΠΙΣ δεν χρεώνουν απότι γνωρίζω.

ipo
19-09-07, 18:40
H Probank έχει web-banking υπηρεσίες? Αν όχι, γνωρίζετε αν πρόκειται να αλλάξει στο μέλλον αυτό?
Προς το παρόν δίνουν υπηρεσίες ηλεκτρονικής τραπεζικής μόνο σε μεγάλους πελάτες, λογιστές και φυσικά εταιρείες. Δεν έχεις όμως να χάσεις τίποτα να τους ρωτήσεις, μήπως σου δώσουν κι εσένα.

stelpas
19-09-07, 19:55
Επειδη πηγα στο τοπικο της Εμπορικης και η υπαλληλος μαλλον βαριοταν να κανει την διαδικασια ωστε να με εξυπηρετησει και να εχω ebanking και σε αυτη την τραπεζα,μηπως ειναι δυνατον να κανω κατι μεω internet?

k_koulos
19-09-07, 21:09
να ψάξεις για άλλη τράπεζα;

στα σοβαρά τώρα αν βαριόταν ο υπάλληλος υπάρχει και διευθυντής, για το αν γίνεται κάτι μέσω νετ δες στο σιτε αν εχουν ονλινε αίτηση ή γραμμή για phone-banking να σου προωθήσουν την αίτηση τηλεφωνικά!

stelpas
19-09-07, 23:51
να ψάξεις για άλλη τράπεζα;

στα σοβαρά τώρα αν βαριόταν ο υπάλληλος υπάρχει και διευθυντής, για το αν γίνεται κάτι μέσω νετ δες στο σιτε αν εχουν ονλινε αίτηση ή γραμμή για phone-banking να σου προωθήσουν την αίτηση τηλεφωνικά!

εχω ηδη στην εθνικη....

θα κοιταξω το site

lewton
20-09-07, 12:58
Επειδη πηγα στο τοπικο της Εμπορικης και η υπαλληλος μαλλον βαριοταν να κανει την διαδικασια ωστε να με εξυπηρετησει και να εχω ebanking και σε αυτη την τραπεζα,μηπως ειναι δυνατον να κανω κατι μεω internet?
Σιγά το τρομερό e-banking που έχασες.

stelpas
20-09-07, 13:13
Σιγά το τρομερό e-banking που έχασες.

Μην νομιζεις οτι ζηταω πολλα.Τα υπολοιπα να τσεκαρω και να πληρωνω προμηθευτες(αν και νομιζω πως η χειροπιαστη αποδειξη ειναι καλυτερη,οχι; ).

rath
20-09-07, 13:14
Προσωπικά αρχικά είχα κάνει στην Εθνική, αλλά μόλις έκανα στην Πειραιώς της Εθνικής υπάρχει για να υπάρχει...;)

contime
20-09-07, 13:43
Aπο πλευρας δυνατοτητων το winbank ειναι μπροστα. Απο πλευρα ασφαλειας προτιμω την Εθνικη, η οποια σου ζηταει tan για οποιαδηποτε συναλλαγη και οχι για συναλλαγες πανω απο 600 ευρω, οπως η πειραιως.

stelpas
20-09-07, 13:48
Ηεθνικη σου δινει και το γκατζετακι(κατι σαν key generator)και δεν χρειαζεσαι το χαρτι με τους ατελειωτους κωδικους...

contime
20-09-07, 13:53
Και εχω την εντυπωση, οτι αν εισαι φοιτητης, στο δινει δωρεαν.

k_koulos
20-09-07, 13:56
εγώ έχω βολευτεί απο θέμα ασφάλειας με το πιστοποιητικό που δίνει η eurobank, κάνω κάτι λάθος;

tempelakos
20-09-07, 16:56
Και η γενικη εχει πολυ καλό συστημα ασφάλειας!!!Αν δεν κανω λαθος ήταν η πρώτη που έδινε τετοιου ειδους ασφάλεια και μετα ακολούθησαν οι υπόλοιπες.

sdn
21-09-07, 01:07
Ένας συνδυασμός winbank & alphabank είναι ο καλύτερος. Έχουν + & - αλλά και οι 2 μαζί αγγίζουν την τελειότητα. Τα 600€ όριο που έχει η winbank τα καλύπτει η ίδια αν πάει κάτι στραβά (αν κατάλαβα καλά αυτό που μου είπαν)

Όπου να είναι θα δοκιμάσω και eurobank με wine (με χαλάει ότι δεν είναι συμβατοί με linux αλλά είπαμε κανένας δεν είναι άσφαλτος :) )

Εθνική δεν θα έβαζα με τίποτα για 100+1 λόγους :)

contime
21-09-07, 01:20
Παντως στους ορους του συμβολαιου αναφερει οτι δεν ευθυνεται η τραπεζα για τυχον χρεωσεις που προηλθαν απο διαρροη του password...

ipo
21-09-07, 01:29
...
Το sms που ενηερώνει για κίνηση στον τραπεζικό λογαριασμό, απ' ό,τι διάβασα στη σελίδα τους, κοστίζει 12 ευρωλεπτά (αν θυμάμαι καλά). 5 ευρωλεπτά κοστίζει το αντίστοιχο e-mail. Θυμάμαι καλά ότι το e-mail που κοστίζει 5 λεπτά, είναι ο πιο φτηνός τρόπος ενημέρωσης, άρα αποκλείεται να κοστίζει λιγότερο από 5 λεπτά το sms. Τέλος, 40 ευρωλεπτά χρεώνεται η τηλεφωνική ενημέρωση, εφόσον η συνδιάλεξη επιτευχθεί.
Εντελώς τυχαία κοιτούσα σήμερα το e-banking της Πειραιώς και διαπίστωσα ότι πλέον η ειδοποίηση μέσω e-mail είναι δωρεάν. Την ενεργοποίησα λοιπόν.

Ελέγξτε το κι εσείς (μη σας πάρω στο λαιμό μου, αν έχω καταλάβει κάτι λάθος) και ενεργοποιήστε την υπηρεσία αν σας ενδιαφέρει.

contime
21-09-07, 01:44
@ipo
Ειναι καιρο τωρα δωρεαν, τουλαχιστον απο το Μαιο.;)

gtl
21-09-07, 04:48
πολυ βασικό αυτό να μην χρεώνει καμία συναλλαγή από το ΔΙΑΣ.Και η Αλφα και ΑΣΠΙΣ δεν χρεώνουν απότι γνωρίζω.

Όχι, τόσο η Alphabank (http://www.alphabank.gr/page/default.asp?la=1&id=902) όσο και η Aspis (http://www.aspisbank.gr/article/greek/127/463/index.html) χρεώνουν επιπλέον τις συναλλαγές μέσω ΑΤΜ άλλων τραπεζών, όπως μπορείς να δεις στις επίσημες ιστοσελίδες τους.

Συμφωνώ βέβαια ότι είναι πολύ βασικό (δεν έχω καμμία διάθεση να πληρώνω κοροϊδίστικες χρεώσεις), γι'αυτό σκοπεύω να ανοίξω λογαριασμό Probank για την μισθοδοσία μου, παράλληλα με αυτούς που ήδη έχω. Kρίμα που δεν φαίνεται να έχουν online banking -- αλλά οι αναλήψεις χωρίς χρέωση είναι... killer app για μένα. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.