PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

tempelakos
21-09-07, 11:31
Όχι, τόσο η Alphabank (http://www.alphabank.gr/page/default.asp?la=1&id=902) όσο και η Aspis (http://www.aspisbank.gr/article/greek/127/463/index.html) χρεώνουν επιπλέον τις συναλλαγές μέσω ΑΤΜ άλλων τραπεζών, όπως μπορείς να δεις στις επίσημες ιστοσελίδες τους.

Συμφωνώ βέβαια ότι είναι πολύ βασικό (δεν έχω καμμία διάθεση να πληρώνω κοροϊδίστικες χρεώσεις), γι'αυτό σκοπεύω να ανοίξω λογαριασμό Probank για την μισθοδοσία μου, παράλληλα με αυτούς που ήδη έχω. Kρίμα που δεν φαίνεται να έχουν online banking -- αλλά οι αναλήψεις χωρίς χρέωση είναι... killer app για μένα. :)
Εχεις δικιο!!!Μαλλον μπερδεύτηκα,γιατί με καρτα της μιας τραπεζας στην αλλη δεν σου κραταει υπολοιπο.:)

sdn
21-09-07, 13:58
Η probank είχε ebanking αλλά τώρα δεν το βλέπω. Μάλλον το βελτιώνουν ή δεν είχε καθόλου κίνηση ή τους την έπεσαν. Πάντως δεν μου γέμιζε το μάτι ή ασφάλεια που είχε (από ότι είχα διαβάσει). Ακόμα και τα πιστοποιητικά ήταν της πλάκας. Μάλλον το φτιάχνουν από την αρχή. Ελπίζω να μην το κάνουν και και αυτοί ie only.

ipo
22-09-07, 00:33
@ipo
Ειναι καιρο τωρα δωρεαν, τουλαχιστον απο το Μαιο.;)
Λες ότι το ξέρεις καιρό, αλλά δεν το είπες όμως στο forum, για να μαθαίνουμε και οι άλλοι. Εγώ μόλις το διαπίστωσα έσπευσα να το αναφέρω.

contime
22-09-07, 01:01
Λες ότι το ξέρεις καιρό, αλλά δεν το είπες όμως στο forum, για να μαθαίνουμε και οι άλλοι. Εγώ μόλις το διαπίστωσα έσπευσα να το αναφέρω.

Διακρινω μια επιθετικοτητα ή μου φαίνεται...:hmm:
Οντως δεν το ανεφερα, ουτε και περασε απο το μυαλο μου να το κανω...τι να γινει...
Ουτως ή αλλως οσοι χρησιμοποιουνε winbank τους το εβγαζε φατσα καρτα στην πρωτη σελιδα με τα νεα που βλεπεις οταν συνδεεσαι, επι ποσες εβδομαδες...

ipo
22-09-07, 01:12
Διακρινω μια επιθετικοτητα ή μου φαίνεται...:hmm:
Οντως δεν το ανεφερα, ουτε και περασε απο το μυαλο μου να το κανω...τι να γινει...
Ουτως ή αλλως οσοι χρησιμοποιουνε winbank τους το εβγαζε φατσα καρτα στην πρωτη σελιδα με τα νεα που βλεπεις οταν συνδεεσαι, επι ποσες εβδομαδες...
Όχι επιθετικότητα, απλά παράπονο. Θεωρώ χρήσιμες τις ειδοποιήσεις, αλλά απαράδεκτο να τις χρεώνουν, όταν πρόκειται για e-mail που είναι παγκοσμίως δωρεάν, γι' αυτό δεν τις χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα.

Δεν έτυχε να το δω στη σελίδα, ενώ επίσης θα μπορούσε να είχε κινήσει το ενδιαφέρον υποψήφιων χρηστών για το συγκεκριμένο e-banking, αν τους είχαμε ειδοποιήσει. Διότι το τελευταίο status στο συγκεκριμένο νήμα, ήταν τα σχόλια που κάναμε πριν από 6 μήνες για την απαράδεκτη χρέωση.

contime
22-09-07, 01:22
Όχι επιθετικότητα, απλά παράπονο. Θεωρώ χρήσιμες τις ειδοποιήσεις, αλλά απαράδεκτο να τις χρεώνουν, όταν πρόκειται για e-mail που είναι παγκοσμίως δωρεάν, γι' αυτό δεν τις χρησιμποιούσα, μέχρι τώρα.

Δεν έτυχε να το δω στη σελίδα, ενώ επίσης θα μπορούσε να είχε κινήσει το ενδιαφέρον υποψήφιων χρηστών για το συγκεκριμένο e-banking, αν τους είχαμε ειδοποιήσει. Διότι το τελευταίο status στο συγκεκριμένο νήμα, ήταν τα σχόλια που κάναμε πριν από 6 μήνες για την απαράδεκτη χρέωση.

ΟΚ γραψε λαθος!
Εχει αναφερθει και σε αλλο thread (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1110126&postcount=11), απλα μαλλον δεν ετυχε να το δεις.

ipo
22-09-07, 01:32
ΟΚ γραψε λαθος!
Εχει αναφερθει και σε αλλο thread (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1110126&postcount=11), απλα μαλλον δεν ετυχε να το δεις.
Τα καλύτερα χάνω... Πρώτη φορά βλέπω το νήμα και με ενδιαφέρει πολύ. Πάω να το ξεσκονίσω.
Ευχαριστώ.

contime
22-09-07, 01:37
Τα καλύτερα χάνω... Πρώτη φορά βλέπω το νήμα και με ενδιαφέρει πολύ. Πάω να το ξεσκονίσω.
Ευχαριστώ.

Παρακαλω!
Προσεξε μονο, γιατι καποιες πληροφοριες στις πρωτες σελιδες ειναι out of date ;)

minovg
12-10-07, 14:33
Ένα νέο - πρωτοποριακό θα έλεγα - σύστημα αποστολής χρημάτων προσφέρει από τώρα η Τράπεζα Πειραιώς. Σύμφωνα λοιπόν με αυτό μπορεί κάποιος μέσω του ebanking να στείλει χρήματα σε κάποιο τρίτο άτομο (ή στον εαυτό του) το οποίο θα παραλάβει τα χρήματα χωρίς τη μεσολάβηση κάποιας κάρτας από οποιοδήποτε ΑΤΜ της Τράπεζας Πειραιώς! :oneup:

Για λεπτομέρειες ανατρέξτε στην είσοδό σας στο ebanking.

Δείτε πώς γίνεται η διαδικασία από το τρίτο άτομο εδώ. (https://www.winbank.gr/controlpanel/payments/650/swf/ib06gr_skin.swf)

Νομίζω ότι είναι μια πολύ χρήσιμη υπηρεσία. Θες πχ. να δώσεις χρήματα σε κάποιο άτομο άμεσα και χωρίς να μεταβιβάζεις ποσά σε τρίτους λογαριασμούς. Δίνεις απλά μια εντολή από τον υπολογιστή του σπιτιού σου, έρχεται στο άλλο άτομο ένας κωδικός με ΣΜΣ και με αυτόν τον κωδικό και - επαναλαμβάνω - χωρίς κάρτα παίρνει το ποσό αυτό από οποιοδήποτε ΑΤΜ της Πειραιώς!!

Δεν γνωρίζω αν το έχει άλλη τράπεζα αυτό αλλά είναι πολύ καλό. :oneup:

ipo
12-10-07, 14:53
Εντυπωσιακή υπηρεσία minovg. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Λεπτομέρειες μπορεί να βρει κανείς στο:
http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=274479&lang=1&nt=18&from=links&tid=274469&fromsearch=274469&sid=

Μέχρι το τέλος του 2007 η υπηρεσία παρέχεται δωρεάν. Είμαι περίεργος να δω ποια θα είναι η χρέωση αργότερα.

Ένα σημαντικότατο μειονέκτημα που βρίσκω, είναι ότι πλέον μπορεί κάποιος και χωρίς συσκευή token να σου κλέψει λεφτά από το λογαρισμό, χωρίς μάλιστα να γίνει αντιληπτός. Μέχρι πρότεινος, ακόμα κι αν κάποιος μάθαινε τους κωδικούς πρόσβασης το e-banking, δεν μπορούσε να σου πάρει χρήματα, χωρίς τις συσκευή token. Ακόμα όμως κι αν πλήρωνε κάποιο λογαριασμό του ή έκλεβε και την token, θα μπορούσε εύκολα να εντοπιστεί, αφού θα φαινόταν σε ποιον ανήκει ο λογαρισμός του εμβάσματος ή ο λογαριασμός που πλήρωσε (αν πλήρωνε το ΟΤΕ του :)).

Πλέον, αν κλαπεί username και password, ζητάει ο άλλος 600 ευρώ, πάει αμέσως σε ένα ΑΤΜ της Πειραιώς και τα κλέβει. Και μάλιστα από οποιονδήποτε λογαριασμό, όχι μόνο της χρεωστικής. Μέχρι να το πάρεις χαμπάρι, σου κλέβει 600 ευρώ/ημέρα (π.χ. αν λείπεις διακοπές και δεν βλέπεις τα alerts.) και συνολικά 3000 ευρώ/μήνα, χωρίς να φαίνονται πουθενά τα στοιχεία του. Πραγματικά ελπίζω να υπάρξει τρόπος απενεργοποίησης της υπηρεσίας μέσω token, διαφορετικά η Πειραιώς έχει υποβαθμίσει σημαντικά την ασφάλεια.

Ταυτοποίηση μέσω της IP του υπολογιστή που κάνει την αίτηση για μετρητά ξεπερνιέται μέσω internet cafe ή hot spot, του τηλεφώνου που λαμβάνει το sms με μία κάρτα που αγοράζεις ανώνυμα από περίπτερο, ενώ η κάμερα που υπάρχει στο ATM αχρηστεύεται με μία κάλτσα στο κεφάλι (:p).

ariadgr
12-10-07, 17:24
Ένα σημαντικότατο μειονέκτημα που βρίσκω, είναι ότι πλέον μπορεί κάποιος και χωρίς συσκευή token να σου κλέψει λεφτά από το λογαρισμό, χωρίς μάλιστα να γίνει αντιληπτός. Μέχρι πρότεινος, ακόμα κι αν κάποιος μάθαινε τους κωδικούς πρόσβασης το e-banking, δεν μπορούσε να σου πάρει χρήματα, χωρίς τις συσκευή token. Ακόμα όμως κι αν πλήρωνε κάποιο λογαριασμό του ή έκλεβε και την token, θα μπορούσε εύκολα να εντοπιστεί, αφού θα φαινόταν σε ποιον ανήκει ο λογαρισμός του εμβάσματος ή ο λογαριασμός που πλήρωσε (αν πλήρωνε το ΟΤΕ του :)).

Πλέον, αν κλαπεί username και password, ζητάει ο άλλος 600 ευρώ, πάει αμέσως σε ένα ΑΤΜ της Πειραιώς και τα κλέβει. Και μάλιστα από οποιονδήποτε λογαριασμό, όχι μόνο της χρεωστικής. Μέχρι να το πάρεις χαμπάρι, σου κλέβει 600 ευρώ/ημέρα (π.χ. αν λείπεις διακοπές και δεν βλέπεις τα alterts.) και συνολικά 3000 ευρώ/μήνα, χωρίς να φαίνονται πουθενά τα στοιχεία του. Πραγματικά ελπίζω να υπάρξει τρόπος απενεργοποίησης της υπηρεσίας μέσω token, διαφορετικά η Πειραιώς έχει υποβαθμίσει σημαντικά την ασφάλεια.

Πράγματι, ενδιαφέρουσα σαν υπηρεσία.

Αν δεν απαιτεί το token για να σταλούν χρήματα από το e-banking, τότε υπάρχει ζήτημα ασφάλειας.
Αν δουλεύει μόνο με το token, εντάξει.
Καλό θα ήταν να ξεκαθαριστεί αυτό.
Πάντως από το demo στο site δεν φαίνεται να χρειάζεται το token...

ipo
12-10-07, 17:39
Τουλάχιστον ας βάλουν τη δυνατότητα απενεργοποίησης μέσω token (με την επανενεργοποίηση να απαιτεί πάλι token) και μέσω επίσκεψης σε κατάστημα με αστυνομική ταυτότητα (για όσους δεν θέλουν να πληρώσουν το token).

Εκεί που είχες ένα λογαριασμό στην Πειραιώς και e-banking με μία ασφάλεια Χ επιπέδου, ξαφνικά στην κάνουν Χ μείον κάτι, χωρίς να σε ρωτήσουν ή να σου δώσουν δυνατότητα απενεργοποίησης. Προφανώς, εγώ που αντιδρώ συγκαταλέγομαι στους σχετικά συντηρητικούς (παλιότερα δεν υπήρχε για καμία συναλλαγή token, αλλά υπήρχαν χρήστες που χρησιμοποιούσαν ηλεκτρονική τραπεζική) χρήστες e-banking, αλλά πιστεύω ότι κάποιοι χρειαζόμαστε περισσότερη εξοικείωση πριν δεχτούμε ότι με ένα username και ένα password μπορεί κάποιος να μας πάρει 3000 ευρώ εντελώς ανώνυμα.

Η υπηρεσία είναι πολύ χρήσιμη σαν δυνατότητα. Και πράγματι, αν μπει στη μέση token ή επίσκεψη σε κατάστημα θα μειωθεί πολύ η ευχρηστία της. Ας δοθεί τουλάχιστον το δικαίωμα στην επιλογή ασφαλέστερης ενεργοποίησης/απενεργοποίησης, ώστε να την απολαμβάνουν με ευκολία όσοι επιθυμούν, αλλά και να την ακυρώνουν όσοι δεν την χρειάζονται άμεσα και θέλουν να διατηρήσουν υψηλότερο το επίπεδο ασφάλειας.

Προσωπικά θα στείλω e-mail στην Πειραιώς για τις σκέψεις μου. Όποιος άλλος πελάτης συμφωνεί, ας το κάνει κι αυτός.

minovg
12-10-07, 17:43
Όσον αφορά το θέμα ασφαλείας, η τράπεζα σε αποζημιώνει ακόμα και αν σου κλέψουν χρήματα. Όλα βρίσκονται. Τα χρήματά μας είναι εγγυημένα. Και το λέω όχι θεωρητικά αλλά διαβάστε αν θέλετε κάτι που συνέβη σε έναν φίλο μου πρόσφατα.

Είχε σε έναν λογαριασμό της Πειραιώς 216€ κατατεθημένα. Δε τον χρησιμοποιούσε συχνά αυτό το λογαριασμό μιας και δεν ήταν ο κύριός του. Κάποια στιγμή του ζητάνε να αλλάξει την κάρτα του από την Πειραιώς λέγοντας ότι για λόγους ασφαλείας στάλθηκε σήμα από την κεντρική VISA ότι ίσως τα στοιχεία της έχουν υποκλαπεί κλπ κλπ. Όντως αυτό συμβαίνει. Δεν υπήρχε καμιά ύποπτη συναλλαγή μέχρι τότε. Μετά από 20-30 μέρες του ξαναζητάνε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες να επανεκδόσει κάρτα για τους ίδιους λόγους, κάτι το οποίο κάνει. Ε τότε υποψιασμένος κάνει μια ενημέρωση υπολοίπου και διαπιστώνει ότι έχει μόλις 6€! Τα 210€ γίναν φτερά! Η ημερομηνία ανάληψης; 20 μέρες πριν κάνει την ενημέρωση... Τρέχα-γύρευε δηλαδή...

Έντρομος κάνει ένσταση και τηλεφωνικά αλλά και σε κάποιο υποκατάστημα της Πειραιώς. Γίνεται έγγραφη καταγγελία και οι υπάλληλοι εκεί τον ενημερώνουν πως αν διαπιστωθεί υποκλοπή στοιχείων κλπ. τα χρήματα θα του επιστραφούν στο ακέραιο. Εκεί του λένε ότι και μια άλλη κυρία έκανε παρόμοια ένσταση και μάλιστα του αναφέρουν και ένα συγκεκριμένο ΑΤΜ στην περιοχή του Ζωγράφου που ήταν παγιδευμένο από κάποιους. :eek:

Πράγματι είχε κάνει μια ανάληψη από εκεί τελευταία. Προφανώς υπήρχε κάποια μικροκάμερα ή κάτι άλλο και του υποκλέψανε τα στοιχεία. Τώρα τι και πώς ούτε οι της Πειραιώς γνωρίζανε. Αν το γνωρίζανε θα τους είχανε πιάσει. Το μόνο που ήξεραν να πούνε είναι ότι η ανάληψη του ποσού των 210€ έγινε από ΑΤΜ άλλης τράπεζας στη Ν.Ερυθραία, περιοχή που ουδέποτε ο κάτοχος της κάρτας είχε επισκεφθεί το τελευταίο διάστημα.

Μετά από 3 εργάσιμες ημέρες του τηλεφώνησαν να του πούνε ότι τα 210€ επιστράφηκαν στο λογαριασμό του στο ακέραιο.

Πάνω που είχε πανικοβληθεί από το ότι από τη μια στιγμή στην άλλη μπορούν να σου πάρουν τα χρήματά σου και η αξιοπιστία του προς τη συγκεκριμένη τράπεζα είχε κλονιστεί, η εξυπηρετικότητα των υπευθύνων της Πειραιώς τον εξέπληξε θετικά.

Τώρα αν αυτά τα χρήματα τα βρήκανε αυτοί, δε το γνωρίζω. Το πιθανότερο είναι πως όχι. Το σίγουρο είναι ότι τα χρήματά μας είναι εγγυημένα, ασφαλισμένα και ότι η άκρη μιας μη εξουσιοδοτημένης εντολής πάντα βρίσκεται.

ipo
12-10-07, 18:05
Αν όμως διαρρεύσουν οι κωδικοί που έχεις για το e-banking, κάτι το οποίο δεν είναι απίθανο με τα χιλιάδες malware που κυκλοφορούν, ακόμα κι αν παίρνεις μέτρα προστασίας (antivirus, antispyware, firewall, προσεκτική χρήση υπολογιστή), θεωρώ πιθανό να σου απαντήσουν ότι η διαρροή είναι δική σου ευθύνη και ότι δεν σκοπεύουν να σε αποζημιώσουν για δικά σου λάθη. Έχεις υπόψη αντίστοιχη περίπτωση, για να δούμε την πολιτική της Πειριαώς ή άλλης τράπεζας;

minovg
12-10-07, 18:36
Αν όμως διαρρεύσουν οι κωδικοί που έχεις για το e-banking, κάτι το οποίο δεν είναι απίθανο με τα χιλιάδες malware που κυκλοφορούν, ακόμα κι αν παίρνεις μέτρα προστασίας (antivirus, antispyware, firewall, προσεκτική χρήση υπολογιστή), θεωρώ πιθανό να σου απαντήσουν ότι η διαρροή είναι δική σου ευθύνη και ότι δεν σκοπεύουν να σε αποζημιώσουν για δικά σου λάθη. Έχεις υπόψη αντίστοιχη περίπτωση, για να δούμε την πολιτική της Πειριαώς ή άλλης τράπεζας;
Δυστυχώς όχι, αλλά και πάλι πιστεύω ότι η τράπεζά σου θα σε αποζημιώσει. Ένσταση για οποιαδήποτε μη εξουσιοδοτημένη συναλλαγή μπορεί να γίνει είτε είναι ebanking είτε phone banking είτε με κάρτα. Άκρη και πάλι πιστεύω ότι βρίσκεται, αφού θα κυνηγήσουν τα ίχνη των χαμένων χρημάτων, οπότε δε μπορείς να κάνεις κάποια υποτιθέμενη κομπίνα.

ipo
12-10-07, 18:43
Άκρη και πάλι πιστεύω ότι βρίσκεται, αφού θα κυνηγήσουν τα ίχνη των χαμένων χρημάτων, οπότε δε μπορείς να κάνεις κάποια υποτιθέμενη κομπίνα.
Αυτό είναι το σημείο που μου δημιουργεί ενδοιασμούς, ενώ γενικά μου αρέσει το e-banking. Στην περίπτωση της υπηρεσίας "Λεφτά στο λεπτό", ο κλέφτης των κωδικών σου είναι εντελώς ανώνυμος. Χρησιμοποιώντας internet cafe και καρτοκινητό, πάει στο ΑΤΜ και παίρνει μετρητά. Κι αν το κάνεις ο ίδιος για να εξαπατήσεις την τράπεζα πάλι μετρητά θα πάρεις, επομένως χάνονται τα ίχνη, άρα η τράπεζα έχει ένα λιγότερο λόγο να σε εμπιστευτεί όταν αμφισβητήσεις τη χρέωση του λογαριασμού σου.

minovg
12-10-07, 18:49
Αυτό είναι το σημείο που μου δημιουργεί ενδοιασμούς, ενώ γενικά μου αρέσει το e-banking. Στην περίπτωση της υπηρεσίας "Λεφτά στο λεπτό", ο κλέφτης των κωδικών σου είναι εντελώς ανώνυμος. Χρησιμοποιώντας internet cafe και καρτοκινητό, πάει στο ΑΤΜ και παίρνει μετρητά. Κι αν το κάνεις ο ίδιος για να εξαπατήσεις την τράπεζα πάλι μετρητά θα πάρεις, επομένως χάνονται τα ίχνη, άρα η τράπεζα έχει ένα λιγότερο λόγο να σε εμπιστευτεί όταν αμφισβητήσεις τη χρέωση του λογαριασμού σου.
Κοίτα είναι η ίδια ακριβώς περίπτωση με τα 210€ του φίλου. Πες ότι μου έδινε την κάρτα του και τραβούσα εγώ τα χρήματα. Κανόνιζα δε να κάνω το ίδιο και με μια κυρία άσχετη που θα ήταν μιλημένη η οποία θα τύχαινε να τραβήξει χρήματα από το ίδιο αυτόματο. Έτσι για να δημιουργώ και άλλοθι στην τράπεζα για να μην πούνε ότι μόνο στον φίλο συνέβη. Πάω σα κύριος τα τραβάω από άλλο ΑΤΜ και βάζω τους δικαιούχους να τα πάρουν πίσω. Εμένα πώς θα με πιάσουν μετά; Και εγώ ανώνυμος δεν είμαι;

ipo
12-10-07, 19:06
Κοίτα είναι η ίδια ακριβώς περίπτωση με τα 210€ του φίλου. Πες ότι μου έδινε την κάρτα του και τραβούσα εγώ τα χρήματα. Κανόνιζα δε να κάνω το ίδιο και με μια κυρία άσχετη που θα ήταν μιλημένη η οποία θα τύχαινε να τραβήξει χρήματα από το ίδιο αυτόματο. Έτσι για να δημιουργώ και άλλοθι στην τράπεζα για να μην πούνε ότι μόνο στον φίλο συνέβη. Πάω σα κύριος τα τραβάω από άλλο ΑΤΜ και βάζω τους δικαιούχους να τα πάρουν πίσω. Εμένα πώς θα με πιάσουν μετά; Και εγώ ανώνυμος δεν είμαι;
Σύμφωνοι, ανώνυμος είσαι κι εσύ. Η διαφορά είναι ότι στη μία περίπτωση δεν φταίει ο πελάτης που στο ΑΤΜ τοποθετήθηκε μηχανισμός παρακολούθησης, ενώ σε αυτή που περιγράφω εγώ, δεν ξέρω αν η τράπεζα θα θεωρήσει δική σου ευθύνη ή όχι, την απώλεια κωδικών μέσω internet.

pinwouza
14-10-07, 21:33
Θέλετε την απόλυτη ασφάλεια για το e-banking της τράπεζας Πειραιώς; Υπάρχει τρόπος...

Αν πάει κάποιος αφού έχει κάνει login στο μενού ρυθμίσεις ασφαλείας, θα δει το υπομενού Εξαιρέσεις λογαριασμών. Τι κάνει τώρα η επιλογή αυτή; Είναι πολύ απλό. Με αυτή την επιλογή μπορείς να επιλέξεις αν θα εμφανίζονται οι λογαριασμοί σου από το e-banking ή όχι. Αν κάποιος επιλέξει να μην εμφανίζονται, τότε ΔΕΝ μπορεί κάποιος άλλος να κάνει συναλλαγές από τους λογαριασμούς. Για την εξαίρεση ή εμφάνιση λογαριασμών απαιτείται η χρήση ExtraPin που το λαμβάνουμε στο κινητό μας τηλέφωνο ή ακόμα καλύτερα με κωδικό από ΤΟΚΕΝ αν και εφόσον έχουμε παραλάβει συσκευή. Έτσι εξαιρούμε όλους τους λογαριασμούς μας (ή όσους επιθυμούμε)

Οπότε όταν θέλουμε να κάνουμε συναλλαγή έχουμε και λέμε:

1. Κάνουμε login
2. Πάμε στο μενού ρυθμίσεις ασφαλείας-Εξαιρέσεις λογαριασμών-Επαναφορά λογαριασμών.
3. Καταχωρούμε το Extra Pin ή τον κωδικό του token
4. Επαναφέρουμε τον λογαριασμό που μας ενδιαφέρει
5. Κάνουμε την συναλλαγή μας
6. Πάμε πάλι στο μενού ρυθμίσεις ασφαλείας-Εξαίρεση λογαριασμών-Εξαίρεση λογαριασμών και τους εξαιρούμε ξανά.
7. Κάνουμε log out

Συνεπώς αν κάποιος έχει τους κωδικούς μας, δεν μπορεί να κάνει οποιαδήποτε συναλλαγή γιατί με τον παραπάνω τρόπο ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ η χρήση του κινητού που έχουμε δηλώσει ή το ΤΟΚΕΝ που πήραμε από το κατάστημα. Τώρα αν κάποιος πιστεύει ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία, για την επαναφορά και την εξαίρεση λογαριασμών, χρειάζεται μόλις 1 λεπτό.

ipo
16-10-07, 12:05
Καλή η πρόταση που προτείνεις pinwousa.

Βέβαια μειώνεται η ευχρηστία, διότι απαιτείται κωδικός token, ακόμα και για απλές ενέργειες, όπως η ενημέρωση για το υπόλοιπο. Τα alerts συνεχίζουν να λαμβάνονται για εξαιρεθέντες λογαριασμούς ή τα χάνουμε και αυτά;

pinwouza
16-10-07, 22:29
Καλή η πρόταση που προτείνεις pinwousa.

Βέβαια μειώνεται η ευχρηστία, διότι απαιτείται κωδικός token, ακόμα και για απλές ενέργειες, όπως η ενημέρωση για το υπόλοιπο. Τα alerts συνεχίζουν να λαμβάνονται για εξαιρεμένους λογαριασμούς ή τα χάνουμε και αυτά;

Τα λαμβάνουμε φυσικά. Η παραπάνω ενέργεια κρύβει απλά τους λογαριασμούς.

Κάτι ακόμα, τις απλές ενέργειες πχ υπόλοιπο ή κινήσεις για να δούμε αν πληρώθηκε κάποιος λογαριασμός, τις εκτελώ με winbank SMS που είναι δωρεάν και έτσι δεν χρειάζεται να έχω υπολογιστή μπροστά μου, ούτε να χρεώνω τον λογαριασμό του κινητού μου μπαίνοντας σε GPRS κτλ. Οδηγίες και ενεργοποίηση από μενού Υπηρεσίες πελάτη, winbank SMS.

Πάντως αυτό περί ευχρηστίας κάνεις τις επιλογές σου, Απόλυτη ασφάλεια ή ευχρηστία και ταχύτητα; Διαλέγω το πρώτο πάντως...

ipo
16-10-07, 22:51
Διαβάζω στο winbank:
"Εξαιρέσεις Λογαριασμών: Έχετε τη δυνατότητα να εξαιρέσετε έναν ή περισσότερους λογαριασμούς στους οποίους δεν επιθυμείτε να έχετε πρόσβαση μέσω των καναλιών winbank internet, mobile, sms και phone. Με τη συγκεκριμένη επιλογή δεν ακυρώνετε τους λογαριασμούς σας απλά αυτοί δεν εμφανίζονται και δεν είναι διαθέσιμοι σε συναλλαγές στα προαναφερόμενα κανάλια. Επιλέγοντας «Επαναφορά» μπορείτε να επανενεργοποιήσετε τους λογαριασμούς που έχετε εξαιρέσει."

Επομένως, αν κάνεις εξαίρεση λογαριασμού, δεν μπορείς να δεις το υπόλοιπό του στέλνοντας sms.

Δεν με ενοχλεί η ασφάλεια που είχε μέχρι πρότινος η Πειραιώς. Απλά δεν θέλω εξαιτίας της νέας υπηρεσίας "Λεφτά στο λεπτό", να μειώσω την ευχρηστία, αλλά ούτε και να παραμείνω με μειωμένη ασφάλεια. Απλά θέλω να την απενεργοποιήσω και να παραμείνει το σύστημα για εμένα, όπως ήταν πριν. Εύχρηστο και ταυτόχρονα αρκετά ασφαλές.

pinwouza
17-10-07, 00:54
Διαβάζω στο winbank:
"Εξαιρέσεις Λογαριασμών: Έχετε τη δυνατότητα να εξαιρέσετε έναν ή περισσότερους λογαριασμούς στους οποίους δεν επιθυμείτε να έχετε πρόσβαση μέσω των καναλιών winbank internet, mobile, sms και phone. Με τη συγκεκριμένη επιλογή δεν ακυρώνετε τους λογαριασμούς σας απλά αυτοί δεν εμφανίζονται και δεν είναι διαθέσιμοι σε συναλλαγές στα προαναφερόμενα κανάλια. Επιλέγοντας «Επαναφορά» μπορείτε να επανενεργοποιήσετε τους λογαριασμούς που έχετε εξαιρέσει."

Επομένως, αν κάνεις εξαίρεση λογαριασμού, δεν μπορείς να δεις το υπόλοιπό του στέλνοντας sms.

Δεν με ενοχλεί η ασφάλεια που είχε μέχρι πρότινος η Πειραιώς. Απλά δεν θέλω εξαιτίας της νέας υπηρεσίας "Λεφτά στο λεπτό", να μειώσω την ευχρηστία, αλλά ούτε και να παραμείνω με μειωμένη ασφάλεια. Απλά θέλω να την απενεργοποιήσω και να παραμείνει το σύστημα για εμένα, όπως ήταν πριν. Εύχρηστο και ταυτόχρονα αρκετά ασφαλές.

Αν εξαιρέσεις λογαριασμό, στέλνοντας sms λαμβάνεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ ενημέρωση. Όπως είπα είναι κάτι που ήδη κάνω... Μπορείς αν θέλεις να δοκιμάσεις για να δεις ότι γίνεται. Προφανώς αυτός που έγραψε το κείμενο της υπηρεσίας στην σελίδα δεν ήταν καλά ενημερωμένος...

Όσον αφορά για να μπορείς να ακυρώσεις μία υπηρεσία, γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στο callcenter της Πειραιώς; Λογικά κάτι μπορεί να γίνει (αν και φοβάμαι ότι μπορεί να σε στείλουν σε κατάστημα, συνήθως σε τέτοια αιτήματα χρειάζεται υπογραφή).

ipo
17-10-07, 01:19
Αν εξαιρέσεις λογαριασμό, στέλνοντας sms λαμβάνεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ ενημέρωση. Όπως είπα είναι κάτι που ήδη κάνω... Μπορείς αν θέλεις να δοκιμάσεις για να δεις ότι γίνεται. Προφανώς αυτός που έγραψε το κείμενο της υπηρεσίας στην σελίδα δεν ήταν καλά ενημερωμένος...

Όσον αφορά για να μπορείς να ακυρώσεις μία υπηρεσία, γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στο callcenter της Πειραιώς; Λογικά κάτι μπορεί να γίνει.
Τότε έχουν κάνει τραγικό λάθος, διότι αυτά που ανέφερα, γράφονται σε τέσσερα διαφορετικά σημεία στην ιστοσελίδα τους. (Για τα alerts, γράφει ξεχωριστά ότι συνεχίζουν να παρέχονται και στους εξαιρεμένους λογαριασμούς.)

http://www.winbank.gr/ecPage.asp?id=240599&nt=85&lang=1

Εννοείται ότι έχω επικοινωνήσει μαζί τους αναφέροντας όσα γράφω εδώ και έχουν ήδη προωθήσει το αίτημά μου στην αρμόδια υπηρεσία.

21century
18-10-07, 10:37
Προσωπικα προτιμω την προπληρωμενη Eurobank η οποια ειναι μια χαρα και μπορεις να κανεις αγορες στο διαδικτυο η να αγοραζεις εφαρμογες και υπηρεσιες, εξαλλου το μονο μειονεκτημα ειναι το οριο των 1000 ευρω...

WAntilles
18-10-07, 14:56
Γνωρίζει κάποιος αν λειτουργεί το e-banking της Eurobank με τον IE7;

Εννοώ να μπορείς να κάνεις και συναλλαγές.



ΥΓ: Οι αλήτες της Eurobank ακόμα να υποστηρίξουν συναλλαγές καί με τον Firefox.

Drillgr
18-10-07, 18:14
Γνωρίζει κάποιος αν λειτουργεί το e-banking της Eurobank με τον IE7;

Εννοώ να μπορείς να κάνεις και συναλλαγές.



ΥΓ: Οι αλήτες της Eurobank ακόμα να υποστηρίξουν συναλλαγές καί με τον Firefox.
Σε winxp sp2 με ie7 δουλευει κανονικοτατα.

nnn
18-10-07, 22:35
Γνωρίζει κάποιος αν λειτουργεί το e-banking της Eurobank με τον IE7;

Εννοώ να μπορείς να κάνεις και συναλλαγές.



ΥΓ: Οι αλήτες της Eurobank ακόμα να υποστηρίξουν συναλλαγές καί με τον Firefox.
Σε XP Pro δουλεύει.

k_koulos
19-10-07, 00:01
Γνωρίζει κάποιος αν λειτουργεί το e-banking της Eurobank με τον IE7;

Εννοώ να μπορείς να κάνεις και συναλλαγές.

και εδώ κ με vista κ με xp δουλεύει ΟΚ!

acutidens
02-11-07, 15:43
Πιστεύω πως ο μόνος τρόπος για να κρίνει κάποιος αν μια υπηρεσία web-banking του ταιριάζει είναι να γνωρίζει τι προσφέρει. Για παράδειγμα, κάποιος που χρειάζεται απαραίτητα μια συγκεκριμένη λειτουργία την οποιία δεν προσφέρει ένα σύστημα e-banking λογικό είναι να το βαθμολογήσει με 0/10 και να θεωρεί τραγική την έλλειψή του.

Για το λόγο αυτό παραθέτω ένα μήνυμα που είχα αποστείλει σε άλλο forum και πιστεύω θα βοηθήσει αρκετά αυτούς που σκέφτονται το web-banking της Alpha Bank (ενημέρωση 14/9).

Υπηρεσίες Alpha Web Banking:

Καταθέσεις -> Σύνοψη των καταθέσεων (υπόλοιπα)
Καταθέσεις -> Κινήσεις (χωρίς επιλογή χρονολογικής περιόδου - ως και 9 μήνες πριν)
Καταθέσεις -> Πληροφορίες επιταγών (δεν έχω άλλη πληροφορία)
Καταθέσεις -> Προσθήκη λογαριασμών
Καταθέσεις -> Έκδοση βιβλιαρίου επιταγών (αίτηση, ερώτηση, ακύρωση)

Κάρτες-Δάνεια -> Υπόλοιπα κινήσεις καρτών (και παλαιότερες κινήσεις των 3 προηγούμενων λογαριασμών)
Κάρτες-Δάνεια -> Πληροφορίες δανείων (εδώ δεν μπορείς να βάλεις κάποια καταναλωτικά)
Κάρτες-Δάνεια -> Κινήσεις δανείων
Κάρτες-Δάνεια -> Προσθήκη κάρτας
Κάρτες-Δάνεια -> Προσθήκη δανείου

Μεταφορές -> Σε προδηλωμένο λογαριασμό Alpha (με προαιρετική επιλογή μελλοντικής ημερομηνίας, δωρεάν)
Μεταφορές -> Σε μη προδηλωμένο λογαριασμό -> Alpha Bank (δωρεάν)
Μεταφορές -> Σε μη προδηλωμένο λογαριασμό -> Τράπεζα εσωτερικού (0,30 έξοδα Alpha - 1,20 ενδεικτικά έξοδα Eurobank)
Μεταφορές -> Σε μη προδηλωμένο λογαριασμό -> Τράπεζα εξωτερικού
Μεταφορές -> Ερωτήσεις
Μεταφορές -> Ακυρώσεις
Μεταφορές -> Πάγιες εντολές (μεταφορά αυτόματα ανά τακτά χρονικά διαστήματα)


Πληρωμές -> Alpha Bank και Ομίλου -> Κάρτες
Πληρωμές -> Alpha Bank και Ομίλου -> Alpha Επιλογή
Πληρωμές -> Alpha Bank και Ομίλου -> Alpha 700
Πληρωμές -> Δημοσίου / Ταμείων -> Φόρος εισοδήματος
Πληρωμές -> Δημοσίου / Ταμείων -> ΦΠΑ
Πληρωμές -> Δημοσίου / Ταμείων -> ΙΚΑ εργοδοτικές εισφορές
Πληρωμές -> Δημοσίου / Ταμείων -> ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ-ΤΑΕ-ΤΣΑ)
Πληρωμές -> Δημοσίου / Ταμείων -> ΔΕΗ
Πληρωμές -> Δημοσίου / Ταμείων -> ΕΥΔΑΠ
Πληρωμές -> Τηλεφωνία -> ΟΤΕ
Πληρωμές -> Τηλεφωνία -> Cosmote
Πληρωμές -> Τηλεφωνία -> Vodafone
Πληρωμές -> Τηλεφωνία -> Wind
Πληρωμές -> Τηλεφωνία -> Tellas
Πληρωμές -> Τηλεφωνία -> Forthnet
Πληρωμές -> Τηλεφωνία -> Telepassport
Πληρωμές -> Τηλεφωνία -> Lannet
Πληρωμές -> Τηλεφωνία -> Voicenet
Πληρωμές -> Τηλεφωνία -> Vivodi
Πληρωμές -> Τηλεφωνία -> Cosmoline
Πληρωμές -> Τηλεφωνία -> Net One
Πληρωμές -> Ασφαλιστικές εταιρίες -> Alpha Ασφαλιστική
Πληρωμές -> Ασφαλιστικές εταιρίες -> Alliznz Ζωής
Πληρωμές -> Ασφαλιστικές εταιρίες -> Allianz Α.Ε.Γ.Α.
Πληρωμές -> Ασφαλιστικές εταιρίες -> Alico AIG Ζωής
Πληρωμές -> Ασφαλιστικές εταιρίες -> ING Ζωής
Πληρωμές -> Ασφαλιστικές εταιρίες -> ING Ε.Α.Ε.Γ.Α.
Πληρωμές -> Ασφαλιστικές εταιρίες -> ING Πρακτόρευσης
Πληρωμές -> Ασφαλιστικές εταιρίες -> INTERASCO Α.Ε.Γ.Α.
Πληρωμές -> Ασφαλιστικές εταιρίες -> MUTUAL Μεσίτες Ασφαλίσεων
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> Multichoice
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> Otenet
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> Αττικές Διαδρομές ΑΕ
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> Fiat Credit Hellas ΑΕ
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> Daimler Chrysler Bank
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> Πλαίσιο Computers ΑΕΒΕ
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> Avon
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> Bmw Austria Bank
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> Volkswagen Bank
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> Hellasfinance Consumer
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> ΕΕΤΤ
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> Diners
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> I.A.T.A. CASS
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> I.A.T.A. BSP
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> ΕΤΑΟ
Πληρωμές -> Λοιπών εταριών -> Ελαστικά Μισελέν
Πληρωμές -> Καρτών άλλων τραπεζών
Πληρωμές -> Ερωτήσεις
Πληρωμές -> Ακυρώσεις

Χαρτοφυλάκια -> Ενημέρωση χαρτοφυλακίου μετοχών
Χαρτοφυλάκια -> Ενημέρωση χαρτοφυλακίου αμοιβαίων κεφαλαίων
Χαρτοφυλάκια -> Προσθήκη λογαριασμού αμοιβαίων κεφαλαίων

Διαχείριση -> Του προφίλ μου
Διαχείριση -> Κωδικών / Συνδρομής
Διαχείριση -> Υπηρεσιών με πρόσθετο κωδικό ασφαλείας (με συσκευή παραγωγής κωδικών)
Διαχείριση -> Ανώτατου ορίου μεταφορών
Διαχείριση -> Εκδόσεως βιβλιαρίου επιταγών

Παρατηρήσεις:
- Δεν υποστηρίζεται (14/9/2007) ο Firefox
- Για επιπλέον ασφάλεια (και ξεκλείδωμα όλων των υπηρεσιών) υπάρχει η συσκευή παραγωγής κωδικών που παρέχεται από την τράπεζα (για 7-8 ευρώ περίπου αν θυμάμαι). Οποιαδήποτε εγχρήματη συναλλαγή χρειάζεται μετά κωδικό από την συσκευή.

verbo
02-11-07, 16:07
Παρατηρήσεις:
- Δεν υποστηρίζεται (14/9/2007) ο Firefox

Είσαι σίγουρος; Εγώ το χρησιμοποιώ κανονικά με Firefox. :p

ipo
02-11-07, 16:29
Ο firefox υποστηρίζεται από το Alpha Web Banking:
https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=868&la=1


ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

Το λειτουργικό σύστημα πρέπει να είναι Windows XP ή NT4.0 ή 2000.
Το πρόγραμμα πλοηγήσεως (browser) να είναι κατά προτίμηση Microsoft Internet Explorer εκδόσεως 5.5 και άνω ή εναλλακτικά Netscape Communicator εκδόσεως 7.2 ή Mozilla Firefox εκδόσεως 1.0 και άνω. Τονίζεται ότι νέες εκδόσεις προγραμμάτων πλοηγήσεως (browser) που δεν έχουν οριστικοποιηθεί (beta εκδόσεις) δεν υποστηρίζονται και δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούνται για πρόσβαση στο Alpha Web Banking.

Η Πειραιώς υποστηρίζει περί τις 300 πληρωμές, οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με την Alpha Bank σε αυτόν τον τομέα.

acutidens
02-11-07, 17:10
Ναι όντως! Τώρα μπήκα με firefox και παίζει.

Στις 14/9 ο firefox (τελευταία updated έκδοση τότε) κολλούσε στο web banking της Alpha σε σημείο που να μην ήταν δυνατή η χρήση του.
Είχα παραπονεθεί τηλεφωνικά για αυτό και μου είχαν πει ότι επίσημα δεν υποστηρίζεται ο firefox και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα κλπ κλπ

Χαίρομαι που γρήγορα διόρθωσαν και τη στάση τους και το web banking.

Τελικά το μήνυμά μου για τις υπηρεσίες του Alpha Web Banking δεν είναι απαραίτητο γιατί έχει demo που μπορείς να δεις τα πάντα.

Μπήκα και στο demo του Winbank, αν μη τι άλλο εντυπωσιακό (και αυτό από ένα χρήστη που έρχεται από το όχι ευκαταφρόνητο Alpha web banking). Γνωρίζει κάποιος για πόσο καιρό πριν δίνει κινήσεις σε ταμιευτήριο και πιστωτικές;

k_koulos
02-11-07, 21:01
εγώ πάντως αυτή τη περίοδο που χρησιμοποιώ 3 τράπεζες για διάφορους λόγους, έχω να πώ ότι το e-banking της Millennium με έχει δυσκολέψει αφάνταστα!!!!

αφού πρώτα από όλα δεν θυμάμαι ποτέ τους κωδικούς [θέλει υποχρεωτικά αλφαριθμητικούς Mixed και πάνω απο 8 στοιχεία], που με οδηγεί στο να αυτοσχεδιάζω [που σημαίνει οτι μετά απο μερικές μέρες ξεχνάω τους κωδικούς....] , αφού έπειτα θέλει κάθε 60 μέρες αλλαγή στους ήδη δύσκολους κωδικούς, τι να λέμε με έχει δυσκολέψει!!!

ελπίζω να είναι παιδικές ασθένειες, είπαμε καλή η ασφάλεια αλλά όχι και να κάνουν τα νεύρα μας κρόσσια κάθε φόρα που πρέπει να θυμηθούμε τον κωδικό!!!

και μη μου πεί κάποιος γιατί δεν γράφεις κάπου τον κωδικό, υποτίθεται οτι τους κωδικούς τους βάζουμε για να τους θυμόμαστε, όχι για να του έχουμε σε χαρτάκι δίπλα στο pc .....

το οποίο χαρτάκι μου θύμισε την Alpha που για κωδικό εισόδου σου δίνει ενα μακρινάρι άσχετο που επίσης πρέπει να έχεις σε χαρτάκι δίπλα στο Pc , αντι για τον αριθμό της κάρτας που δίνουν η Eurobank και η Κύπρου.

αν κάποιος έχει διαφορετική αντίληψη ας με βοηθήσει γιατί ειδικά με τη Millenium είμαι στα ορια να την αφήσω [όχι να της αφήσω τα λεφτά, αλλά να αφήσω το e-banking της....]!!

giwrgosth
02-11-07, 21:12
Αυτό που έχει πλάκα με τη Millenium είναι που σου ζητά κωδικό για να κάνεις μεταφορά χρημάτων. Καλά μέχρι εδώ, σωστό θα μου πείτε, γιατί ακόμη και αν κάποιος σου κλέψει τους κωδικούς να μην μπορεί να μεταφέρει χρήματα.
Ναι αλλά τι κωδικό σου ζητά? Κάποιον που σου στέλνει η τράπεζα. Που είναι αυτός? Στα εισερχόμενα που τα βλέπεις αφού συνδεθείς. Έτσι αν κάποιος κλέψει τους κωδικούς τότε μπορεί να δει αυτόν τον κωδικό.
Ποια η λογική σε αυτό δεν έχω καταλάβει ποτέ! Από τι σε προστατεύει άραγε? Από κάποιον που δεν ξέρει την διαδικασία?
Το μακρινάρι της Αlpha σίγουρα είναι δύσκολο να το θυμάσαι, αλλά αυτό το σημειώνεις κάπου αφού είναι μόνο κωδικός πελάτη και όχι εισόδου, έχεις και το μηχανάκι για κωδικό συναλλαγών, οπότε θεωριτικά είναι πολύ δύσκολο να σπάσει το σύστημα. Εκτός αν σου τα κλέψουν όλα!

k_koulos
02-11-07, 21:13
ναι αυτό πως κατάφερα και το ξέχασα; :lol:

lewton
02-11-07, 21:18
Μου αρέσει πολύ η προσέγγιση της Eurobank (να βάζεις τον αριθμό της κάρτας ως ID), αλλά και η Πειραιώς που δεν κάνει το ίδιο δε με προβληματίζει αφού έχω βάλει δικό μου ID που δεν το ξεχνάω με τίποτα.
Στην alpha δε μπορείς να αλλάξεις το αρχικό;

giwrgosth
02-11-07, 21:22
Στην alpha δε μπορείς να αλλάξεις το αρχικό;
Όχι είναι ο κωδικός πελάτη και δεν αλλάζει, μόνο αν το ζητήσεις από την τράπεζα, αλλά και πάλι κωδικό με ισάριθμα ψηφία θα σου δώσουν.

lewton
02-11-07, 21:24
Όχι είναι ο κωδικός πελάτη και δεν αλλάζει, μόνο αν το ζητήσεις από την τράπεζα, αλλά και πάλι κωδικό με ισάριθμα ψηφία θα σου δώσουν.

Έτσι ήταν και της BNP Paribas πριν 2 χρόνια που σπούδαζα στη Γαλλία. :down:

k_koulos
02-11-07, 21:24
στην κύπρου , Eurobank θέλουν αριθμό κάρτας, στην Αλφα τον ηλίθιο κωδικό, στην millenium άλλον ηλίθιο κωδικό [που τουλάχιστον τον διαλέγεις εσύ αλλά πρέπει να είναι mixed αλφαριθμητικός όποτε δεν μπορείς να βάλεις τον αριθμό της κάρτα!]

για άλλες δεν ξέρω/δεν απαντώ

sdikr
03-11-07, 00:00
εγώ πάντως αυτή τη περίοδο που χρησιμοποιώ 3 τράπεζες για διάφορους λόγους, έχω να πώ ότι το e-banking της Millennium με έχει δυσκολέψει αφάνταστα!!!!

αφού πρώτα από όλα δεν θυμάμαι ποτέ τους κωδικούς [θέλει υποχρεωτικά αλφαριθμητικούς Mixed και πάνω απο 8 στοιχεία], που με οδηγεί στο να αυτοσχεδιάζω [που σημαίνει οτι μετά απο μερικές μέρες ξεχνάω τους κωδικούς....] , αφού έπειτα θέλει κάθε 60 μέρες αλλαγή στους ήδη δύσκολους κωδικούς, τι να λέμε με έχει δυσκολέψει!!!

ελπίζω να είναι παιδικές ασθένειες, είπαμε καλή η ασφάλεια αλλά όχι και να κάνουν τα νεύρα μας κρόσσια κάθε φόρα που πρέπει να θυμηθούμε τον κωδικό!!!

και μη μου πεί κάποιος γιατί δεν γράφεις κάπου τον κωδικό, υποτίθεται οτι τους κωδικούς τους βάζουμε για να τους θυμόμαστε, όχι για να του έχουμε σε χαρτάκι δίπλα στο pc .....

το οποίο χαρτάκι μου θύμισε την Alpha που για κωδικό εισόδου σου δίνει ενα μακρινάρι άσχετο που επίσης πρέπει να έχεις σε χαρτάκι δίπλα στο Pc , αντι για τον αριθμό της κάρτας που δίνουν η Eurobank και η Κύπρου.

αν κάποιος έχει διαφορετική αντίληψη ας με βοηθήσει γιατί ειδικά με τη Millenium είμαι στα ορια να την αφήσω [όχι να της αφήσω τα λεφτά, αλλά να αφήσω το e-banking της....]!!

Στην αλφά μπορείς αν θέλεις να αλλάξεις το όνομα χρήστη (το μακρινάρι ) σε ότι εσύ θέλεις, ναι ακόμα και όνομα με δύο αριθμους
Ο κωδικός μου είναι 6 νουμέρα, και όχι κάτι δύσκολο, αλλά τελευταία κάνω χρήση και του token device (7 euro χρεώση)

Ποτέ δεν μου ζήτησε αλλαγή ονόματος ή κωδικου

Προσωπικά δεν έχω αλλον webbanking πλήν αλφα, αλλά οι δυνατότητες που μου δίνει μου φτάνουν με το παράπανω, πληρώμη κινήτου, σταθερού και μερικά άλλα όλα Online και χωρίς χρεώση

Πας διαχείριση/κωδικών συνδρομής/μεταβολή κωδικου συνδρομητή

k_koulos
03-11-07, 00:11
απο το aplhabank βλέπω το εξής, άρα δεν είναι τόσο απλό όσο λές να φτιάξεις κάτι mixed αλφαριθμητικό που να το θυμάσε, το καλό είναι οτι σου πάρεχει όμως αυτή την δυνατότητα, όμολογο οτι δεν το είχα δει:oneup:

"Ο Κωδικός Συνδρομητή Alpha Web Banking πρέπει να είναι από 7 έως 14 χαρακτήρες
με τουλάχιστον 5 γράμματα και 2 αριθμούς. "

το άλλο με την αλλαγή σε τακτά διαστήματα πήγαινε στην Millennium

sdikr
03-11-07, 00:16
απο το aplhabank βλέπω το εξής, άρα δεν είναι τόσο απλό όσο λές να φτιάξεις κάτι mixed αλφαριθμητικό που να το θυμάσε, το καλό είναι οτι σου πάρεχει όμως αυτή την δυνατότητα, όμολογο οτι δεν το είχα δει:oneup:

"Ο Κωδικός Συνδρομητή Alpha Web Banking πρέπει να είναι από 7 έως 14 χαρακτήρες
με τουλάχιστον 5 γράμματα και 2 αριθμούς. "

το άλλο με την αλλαγή σε τακτά διαστήματα πήγαινε στην Millennium

Σκέψου πχ το mitsos71 ( πχ τό όνομα χρήστη που κάνεις χρήση παντού και ενα νούμερο που ποτέ δεν ξεχνάς, αυτό εκάνα και εγώ)

:p

το ηλεκτρονικό μηχάνακι με έχει βόλεψει, πλέον μπορώ πχ να κάνω login στον λογαριασμό μου απλά για να δώ τι γίνεται χωρίς να δώσω τον πρόσθετο κωδικό, αν χρειαστεί πάντα υπάρχει δίπλα μου

k_koulos
03-11-07, 00:23
εγώ για να δώ τι γίνεται [κυρίως την πιστωτική κοιτάω έτσι και αλλίως :lol:] phonebanking, μου έχει μείνει απο τον στρατό που δεν είχα νετ, έχω μάθει και τα user/pass απέξω και τσεκάρω απο εκεί.

χρεώνομαι βέβαια το τηλ, αλλά αυτό δεν με πειράζει [παει στον χρόνο του παγιού]

ipo
03-11-07, 02:30
Όσο παράξενο κι αν μου φαίνεται, έμαθα γρήγορα απέξω το μακρινάρι username της Alpha. Δυσκολεύομαι να αποστηθίσω τύπους για τις εξετάσεις (που έχουν κάποια λογική σύνδεση μεταξύ των τελεστών) και έμαθα απέξω τον 15ψήφιο κωδικό της Alpha...

Πιστεύω ότι καλώς υπάρχουν οι προϋποθέσεις για τους κωδικούς. Μπορεί να μας ενοχλούν και να μας δυσκολεύουν, αλλά δεν φαντάζεστε τι κάνουν κάποιοι άνθρωποι προκειμένου να ξεφύγουν από τη δυσκολία του username/password. Σήμερα άκουγα άκουγα έναν γνωστό: "Για να μπεις στο e-mail μου, βάλε κωδικό: 123456".

Κι αν η ασφάλεια στο e-mail είναι για πολλούς επουσιώδης, δεν ισχύει το ίδιο για τραπεζικές συναλλαγές. Π.χ. έχω ακούσει μερικές φορές: "Για να θυμάμαι τον κωδικό μου στην cashcard, έχω βάλει την ημερομηνία γέννησής μου. Ποιος θα το σκεφτεί;". Τελικά όμως πολλοί άνθρωποι μοιραζόμαστε τις ίδιες σκέψεις και οι πονηριές μας δεν είναι πρωτότυπες, ενώ το γεγονός ότι οι χρήστες τείνουν να έχουν τον ίδιο κωδικό παντού, αυξάνει σημαντικά τις πιθανότητες να διαρρεύσει.

Και φυσικά όλοι οι χρήστες που δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία στην ασφάλεια, θα διεκδικήσουν τα χρήματα που έχασαν, αν τελικά γίνει το ατύχημα.

Χωράει πολλή συζήτηση ως προς το ποιο είναι το όριο στην πολυπλοκότητα του κωδικού και στη συχνότητα αναγκαστικής αλλαγής του, ώστε να μην φτάνουν οι χρήστες στο σημείο να τον γράφουν σε post-it πάνω στην οθόνη ή ακόμα χειρότερα σε αρχεία μέσα στο pc τους για να τον κάνουν copy-paste.

Και κάτι συναφές: Μου αρέσει πολύ που στην Εθνική έχουν βάλει στα ΑΤΜ δύο καθρέφτες για να ελέγχεις από πού θα σου έρθει ο λωποδύτης και θα σου αρπάξει τα λεφτά. :) Σοβαρά, μου φαίνεται καλή κίνηση. Αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων πότε θα βάλουν στα ΑΤΜ; Έχει εξελιχθεί πολύ η τεχνολογία ανάγνωσης δακτυλικών αποτυπωμάτων, έχει πέσει το κόστος της, ενώ διαβάζω ότι είναι αξιόπιστη.

gtl
03-11-07, 17:10
Από τα πιο εύκολα είναι το σύστημα της Citibank -- μόνο που υστερεί κάπως :p σε ασφάλεια. Ορίζεις μόνος σου username (πχ dpapadopoulos) και κωδικό, και μπαίνεις με αυτά! Η μόνη "δικλείδα ασφαλείας" είναι ότι εισάγεις τον κωδικό μέσω ενός java applet αντί πληκτρολογίου, και ότι κάνει μια ερώτηση που έχεις εσύ καθορίσει για να ολοκληρώσει την είσοδο.

minovg
03-11-07, 17:13
Κάτι διάβασα στο ebanking της Πειραιώς. Ότι είναι σε κατάσταση «under attack» λόγω phishing και γιαυτό αυτές τις μέρες απαιτείται σε όλες τις συναλλαγές ο κωδικός extrapin. :hmm:

ipo
03-11-07, 17:45
Κάτι διάβασα στο ebanking της Πειραιώς. Ότι είναι σε κατάσταση «under attack» λόγω phishing και γιαυτό αυτές τις μέρες απαιτείται σε όλες τις συναλλαγές ο κωδικός extrapin. :hmm:
Συγκεκριμένα:


Σας ενημερώνουμε ότι βρίσκεται σε εξέλιξη μία νέα προσπάθεια συλλογής στοιχείων (phishing) μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος (e-mail). Παρακαλούμε αγνοήστε το και να μην προχωρήσετε σε καταχώρηση των στοιχείων σας. Αν παρόλα αυτά το έχετε ήδη κάνει, επικοινωνήστε άμεσα με τα γνωστά τηλέφωνα της Τράπεζας Πειραιώς, 801 802 803 804 ή 210 32 88 000 (από κινητό ή από το εξωτερικό).
Για την εκτέλεση των συναλλαγών σας, η χρήση κωδικού extraPIN απαιτείται ανεξαρτήτως ποσού.
Έχει λάβει κανένας το phising mail να το δούμε; Αν είναι σαν αυτά που έχουμε συνηθίσει, με την απαράδεκτη ορθογραφία και τα συντακτικά λάθη (babelfish), τότε δεν νομίζω ότι είναι και πολύ επικίνδυνο. Όπως έχω ξαναπεί, πιστεύω ότι είμαστε τυχεροί σε αυτές τις περιπτώσεις, εξαιτίας της μη διαδεδομένης γλώσσας μας και της δυσκολίας της.

terry39
03-11-07, 19:51
Εγω έχω eurobank και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Φοβερό ....

minovg
12-12-07, 18:40
Μήπως γνωρίζει κανείς τι χρέωση έχει μια ανάληψη με κάρτα wincard της Πειραιώς από ΑΤΜ χώρας ΕΕ; Είναι το ίδιο με τη χρέωση ΔΙΑΣ ή είναι κανά 5ευρω η ανάληψη; :hmm:

εδιτ: Άκυρο το βρήκα. Για χώρες εντός ευρώ χρεώνεται κάποιος για ανάληψη από ΑΤΜ όσο και από το ΔΙΑΣ, δηλαδή το 1% του ποσού ανάληψης (ελάχιστο 1,10€ - μέγιστο 3€)

@ ADSLgr.com All rights reserved.