PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

xlntstay
08-08-06, 13:06
Αφορμή στάθηκε η προ ημερών προσπάθεια χρησιμοποίησης του eBanking για συναλλαγές επαγγελματικές ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ.
Μέχρι πρότεινως χρησιμοποιούσα το Alpha web banking όπως και το eBanking της Eurobank.
To πρώτο λόγω του παλαιού λογαρισμού μου στην Alpha (προσωπικού-ταμιευτηρίου) αλλά και λόγω ύπαρξης εταιρικού λογαριασμού στην ίδια και αυτό της Eurobank λόγω της "απλοχεριάς" σε δάνεια και ΚΑΡΤΕΣ της αυτής τράπεζας για καλύτερη διαχείριση και ελέγχο τους άμεσα και έυκολα από εμένα.
Οι εντυπώσεις μου....

Η Alpha έχει πολύ δρόμο ακόμα να κάνει για να χαρακτηρίζεται εξαιρετικό.
Έχει φυσικά όλες τις βασικές λειτουργίες που μπορεί να χρειαστεί ένας απλός χρήστης αλλά άμα περασουμε στον επαγγελματία και στην ευκολία που χρειάζεται τοτέ εκεί ειναι που δυστυχως τα πράγματα είναι πολύ ΦΤΩΧΑ!!!
Σημαντικό μειωνέκτημα η μη άμεση (online) ενημέρωση των τραπεζικών συναλλαγών.Δεν δικαιλογείται 2006 και οι συναλλαγές ακόμα και μέσα στην ίδια τραπεζα να "περνιούνται" manual μετά της 11 το βράδυ -ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ-
Σαν βαθμολογία θα τις έβαζα 6/10 και τίποτα παραπάνω.

Η Eurobank από την άλλη μολις μπείς στο eBanking της σου δείνει να καταλάβεις άμεσα την πλήρη λειττουργικότητα της (ειδικά άμα χρησιμοποιείς και κάποιο άλλο web banking όπως αυτό της Alpha).Περιέχει σχεδόν τά πάντα εκεί που πρέπει.Εχει αρκετή "βοήθεια" ο χρήστης όπου την χρειαστεί και πολύ σημαντικό οι ενημερώσεις και συναλλαγές γίνονται ΑΜΕΣΑ.
Στην προσπάθεια μου όμως πριν από λίγες μέρες για χρησιμοποίηση του eBanking για τραπεζική συναλλαγή εξωτερικού ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ αν δεν ήταν φοιτητικο έμβασμα ή συνδρομή εφημερίδας η περιοδικού.Αν είναι δυνατόν. Σύμφωνα με την τράπεζα για οποιαδήποτε αποστολή χρημάτων σε τράπεζα του εξωτερικού έαν δεν συντρεχουν οι παραπάνω λόγοι δεν μπορεί να εκτελεστεί μέσω eBanking.ΜΟΝΟ μέσω υποκταστήματος.Και θα σας πώ εγώ γιατί...γιατι η χρέωση πιά ειναι αρκετά μεγαλύτερη.....
Βαθμολογία 8.5/10
Ετσι και εγώ λοιπόν αρχισα να ψάχνω μία λύση σε αναζήτηση του "ΙΔΑΝΙΚΟΥ" όσο μπορεί να είναι αυτό WEB BANKING.
Κατι τα περιοδικά πληροφορικής κάτι καποιο φίλοι οδηγήθηκα στην ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Κεφαλαία χρησιμοποιώ γαιτί υπάρχει λόγος).
Εκανα έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηριου (όχι τιποτα όψεως η τρεχουμενο...ενα απλο απλουστατο λογαριασμο ταμιευτηρίου) και ζήτησα και web banking (Win banking).Πράγματι μετά από αίτημα και δικό μου με κάλεσαν μετά από 3 ημέρες (αντι για 5 που ήταν κανονικά) να περάσω να παραλάβω τους κωδικούς μου από το κατάστημα.
Τους παίρνω και μετά από 1 ώρα είμαι μέσα για ΤΣΕΚ....!!!!!!
10 χρονια ΜΠΡΟΣΤΑ....:worthy:
Επιγόντως πρέπει να κάνουν ΟΛΟΙ οί άλλοι φροντιστήριο άμεσα στην Πειραιώς:oneup: :oneup: :oneup: :oneup: .
Δεν υπάρει κάτι που να θές να κάνεις μέσω του winbank και να μήν μπορείς (το τελευταίο που μένει έιναι να "υλοποιούνται" τα χρήματα που κάνεις ανάληψη σε στυλ Star Trek (αν και άκουσα ότι μεχρι τότε θα στα΄φέρνουν οι ίδιοι εκεί που είσαι:lol: :lol: :lol: :lol: ).
Πληρώνεις και μεταφέρεις ότι θέλεις όποτε θελεις χωρίς χρονικά περιθώρια και περιορισμούς (ξεχασα να σας πώ ότι μετά τις 11 το βράδυ το Web banking της Αlpha δεν είναι διαθέσιμο) με άμεσες ενημερώσεις σε όλα:clap: .
Μπορείς να πληρώσει άμεσα οποιονδήποτε λογαριασμό ΟΤΕ,ΔΕΗ,ΤΕΛΛΑΣ και διαφορων άλλων και το σημαντικότερο ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ χωρίς προδηλώσεις και πάγιες εντολές ΜΟΝΟ.
Και το σημαντικό ΑΜΕΣΕΣ τραπεζικές συναλλαγές με τραπεζες του εξωτερικού χωρίς δεσμεύσεις (ενταξει για ταμιευτηρίου έχεις και ένα όριο 12000€ ανά ημερίσια αποστολή) χωρις πολλες ερωτήσεις με ένα εκπληκτικό και πανεύκολο σύστημα;) αποστολής κωδικών ασφαλείας ΑΜΕΣΑ στο κινητο σου και το σημαντικότερο με πολύ μικρές χρεωσεις:) .Σε ΄καθε είσοδο μου ανακαλύπτω και κάτι καινούργιο...:respekt:
ΜΠΡΑΒΟ στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ....20+++/10
(Σημ. Και έιναι φιλικό και απολύτως συμβατό μέ όλους τους φυλλομετρητές και όχι σαν κάποια που εάν δεν είναι ΙΕ η δεν δουλεύουν καθόλου η θέλουν καμια δεκαριά ρυθμίσεις)

Εσεις χρησιμοποιήτε WEB BANKING και εάν ναι ποιό και ποιές οι εντυπώσεις σας?

AddictedToChaos
08-08-06, 13:19
Το WinBank χρησιμοποιω και ειμαι υπερευχαριστημενος :)

great
08-08-06, 13:20
ωραία και καλά το web banking τις Πειραιώς ακόμα καλύτερο το καταπληκτικό mail alert που έχουν και σου στέλνει mail ανάλογα με το τι του έχεις ορίσει εσύ αλλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να χρεώνουν το να σου στείλουν mail !!!
μιλάμε για απίστευτη τσιπια !!!
δεν λέω SMS, αλλα mail !!!
αδιανόητο !!

bill2003
08-08-06, 13:23
Εγώ δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις από τραπεζικές συναλλαγές (πληρωμή ΦΠΑ, υπόλοιπα, κινήσεις) επομένως το ebanking της Εθνικής μου είναι αρκετό. Και μια φορά που χρειάστηκε να πάρω τηλ το support με εξυπηρέτησαν αμέσως. Η αλήθεια είναι πως την Εθνική ως τράπεζα δεν την πάω και πολύ αλλά είμαι δεσμευμένος λόγω του λογαριασμού μισθοδοσίας...

@xlntstay: Αν μπορείς πάτα πιο πολλά enter στα post. Διευκολύνει στην ανάγνωση ;)

xlntstay
08-08-06, 13:32
@xlntstay: Αν μπορείς πάτα πιο πολλά enter στα post. Διευκολύνει στην ανάγνωση ;)

οκ θα το φτίαξω:oneup:


ωραία και καλά το web banking τις Πειραιώς ακόμα καλύτερο το καταπληκτικό mail alert που έχουν και σου στέλνει mail ανάλογα με το τι του έχεις ορίσει εσύ αλλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να χρεώνουν το να σου στείλουν mail !!!
μιλάμε για απίστευτη τσιπια !!!
δεν λέω SMS, αλλα mail !!!
αδιανόητο !!

Πράγματι...δεν γνώριζα κάτι τέτοιο καθώς δεν με ενδιέφερε...και πάλι πιστεύω πώς αυτό το "πταισματάκι δεν μπορεί να χαλάσει την εικόνα των διαδικτυακων υπηρεσιών της τράπεζας όσο άσχημα καί έαν χτυπάει αυτό με την χρέωση των email...:hmm:

Νίκος
08-08-06, 13:50
ένα αλλο αρνητικό της ALPHA είναι ότι δεν μπορείς να στείλεις χρήματα στο εξωτερικό περισσότερα από 3000 Ευρώ ημερησίως με κόστος 30 λεπτά
Επίσης χρησιμοποιώ ΚΥΠΡΟΥ, ΕΘΝΙΚΗ, ΕURΟΒΑΝΚ
η Εθνική με καλύπτει πλήρως σε όλων των ειδών συναλλαγές, μόνο που έχει λιγο πιο αυξημένα κοστολόγια.
Η Κύπρου μόνο ταλαιπορία μου προσφέρει
Η Eurobank φαίνεται αρκετά καλή. Είναι πολύ καινούρια η συνδρομή μου και δεν έχω προφτάσει να δω όλες τις δυνατότητες.

Εκεί που δίνω όμως μέγάλη σημασία είναι ο τομέας της ασφάλειας. Θυμάσται φαντάζομαι τον πρόσφατο πανικό υποκλοπής κωδικών μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Από το παρελθόν η Εθνική κρατούσε τα σκήπτρα στον τομέα αυτό. Τώρα και η Alpha παίζει καλά δίνοντάς σου ένα μηχανάκι παραγωγής κωδικών αλλά στο χρεώνει ( κάτι που το θεωρώ απαράδεκτο γιατί την αδυναμία ασφαλείας την έχει αυτή και όχι εγω) και αν δεν αγοράσω το μηχανάκι που μου επιβαλλει, δεν μπορώ να πραγματοποιήσω καμία συναλλαγή.
Ομοίως και η Eurobank είναι καλή με την εγκατάσταση πιστοποιητικού ασφαλείας
Η Κύπρου είναι πολύ πίσω.

Η πειραιώς από ασφάλεια τι λέει?

AddictedToChaos
08-08-06, 13:50
@ great.

Αυτο το πραγμα, ειναι το κουσουρι των τραπεζων. Οτι ειναι να σου κανουν, θα ζητησουν προμηθεια :whistle:

Ισως να ειναι anti-spamming χαρακτηριστικο ομως, που ξερεις. Για να μην γινεται καταχρηση της υπηρεσιας. Πολλα παιζουν. :hmm:

Να σου πω ομως, η ειδοποιηση μεσω mail, σου χρειαζεται οταν περιμενεις να σε ειδοποιησουν για μια εκκρεμοτητα, σωστα;

Δεν το χρησιμοποιεις για κατι αλλο. Οποτε, μεσα στο ποσο που ειναι να διακινηθει, το ψυχη εχουν 4 sents;

Νίκος
08-08-06, 13:53
@ great.

Αυτο το πραγμα, ειναι το κουσουρι των τραπεζων. Οτι ειναι να σου κανουν, θα ζητησουν προμηθεια :whistle:

Ισως να ειναι anti-spamming χαρακτηριστικο ομως, που ξερεις. Για να μην γινεται καταχρηση της υπηρεσιας. Πολλα παιζουν. :hmm:

Να σου πω ομως, η ειδοποιηση μεσω mail, σου χρειαζεται οταν περιμενεις να σε ειδοποιησουν για μια εκκρεμοτητα, σωστα;

Δεν το χρησιμοποιεις για κατι αλλο. Οποτε, μεσα στο ποσο που ειναι να διακινηθει, το ψυχη εχουν 4 sents;

για ένα email όμως το οποίο στέλνεται αυτοματοποιημένα χωρίς την παρουσία ανθρώπινου χεριού το θεωρώ πανάκριβο:!:

blade_pan
08-08-06, 13:57
Προσωπικα χρησιμοποιω το Winbanking της Πειραιως εδω και δυο χρονια και ειναι το καλυτερο και το πιο ευχρηστο...

Πειραιως λεμεεε........

alexandrozz
08-08-06, 13:58
Winbank οεο
Υπερευχαριστημένος!!!!!!!!!!

AddictedToChaos
08-08-06, 14:02
για ένα email όμως το οποίο στέλνεται αυτοματοποιημένα χωρίς την παρουσία ανθρώπινου χεριού το θεωρώ πανάκριβο:!:

Συμφωνω απολυτα. Δεν το χρησιμοποιεις και τελειωσε :oneup:

Νικαετός
08-08-06, 14:02
Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια (3) την υπηρεσία της ALPHA BANK , καλύπτει προς το παρόν τις απαιτήσεις μου . Επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την ΠΕΙΡΑΙΩΣ , από αρκετούς φίλους ...δεν έχω όμως χρησιμοποιήσει την υπηρεσία , επομένως δεν έχω γνώμη .

kubiak
08-08-06, 14:13
§


ωραία και καλά το web banking τις Πειραιώς ακόμα καλύτερο το καταπληκτικό mail alert που έχουν και σου στέλνει mail ανάλογα με το τι του έχεις ορίσει εσύ αλλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να χρεώνουν το να σου στείλουν mail !!!
μιλάμε για απίστευτη τσιπια !!!
δεν λέω SMS, αλλα mail !!!
αδιανόητο !!
αχαχαχααχαχαχα χρεώνουν το email...
Από τη μία είναι λογικό γιατί σου παρέχουν μία υπηρεσία, από την άλλη όμως είναι αδιανόητο να χρεώνουν κάτι τέτοιο...

Είπαμε βρε παιδιά (των τραπεζών), να μηχανογραφηθούμε για να κάνουμε πιο γρήγορα, εύκολά τη δουλειά μας, να εμπλουτίσουμε τις υπηρεσίες, και να μειώσουμε το κόστος.

§

aesir
08-08-06, 14:16
winbank και εδώ και με καλύπτει απόλυτα...

Whiteyez
08-08-06, 14:21
Eurobank εδώ και κάτι μέρες, δε ξέρω τι παίζεται ακόμα :p .

great
08-08-06, 14:58
θα συμφωνήσω ότι είναι μικρό το ποσο αλλα κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχει κανένα ποσο για τέτοια υπηρεσία...μιλάμε για ένα mail έτσι !!!
όπως επίσης δεν είναι λυση το να μην το χρησιμοποιείς, εμενα με βολεύει παρα πολύ διότι δουλεύω με εμβάσματα και θέλω να ξέρω αμέσως με ενημέρωση ποτε έχουν μπει στο λογαριασμό όπως και ευκολίες ότι πληρώθηκε η πιστωτική κάρτα κτλ.
Το να σε χρεώνει έστω και με 0,001€ παρόλο που είναι πολύ μικρό το ποσο είναι απλά σου πιάνω τον beeeep γιατί έτσι θέλω και μονο !!

alexandrozz
08-08-06, 15:07
Από συνήθεια το κάνουν, όχι για κανέναν άλλο λόγο.

frap
08-08-06, 15:32
Χρησιμοποιώ της Alpha και είμαι γενικά ικανοποιημένος. Στα πλην του θα καταλογήσω ότι οι ενημέρωση της κατάστασης των καρτών δεν είναι άμεση (ενώ των λογαριασμών είναι!) και ότι μετά τις 11 το βράδυ και μέχρι τις 8 το πρωί λίγα πράγματα λειτουργούν... Επίσης ότι δεν παίζει με Opera :(

Επίσης, λόγω μισθοδοσίας έχω και λογαριασμό σε Εθνική. Θα το χαρακτηρίσω δύσχρηστο και με απαρχαιομένο interface. Ενοχλητική η αναγκαστική αλλαγή password κάθε 2 μήνες που απαιτεί χρήση ΤΑΝ ... και που δυστυχώς τυχαίνει τις πιο άβολες στιγμές και συνήθως όταν δεν έχεις πρόσβαση στο σεντόνι με τους κωδικούς ΤΑΝ !!!... Δεν το έχω χρησιμιποιήσει παραμόνο για παρακολούθηση κίνησης λογαριασμών, οπότε δεν μπορώ να το κρίνω παραπέρα.

WandereR
08-08-06, 15:37
για ένα email όμως το οποίο στέλνεται αυτοματοποιημένα χωρίς την παρουσία ανθρώπινου χεριού το θεωρώ πανάκριβο:!:

Γελοίο είναι όχι πανάκριβο.


Προς ενημέρωση η eurobank στελνει και sms δωρεάν(προς το παρόν).

Αν και δεν έχω διαθεση να την υπερασπιστώ(τους έχω βρίσει πολλάκις) είναι μάλλον οι πιο πλήρεις όσον αοφρα τις υπηρεσίες, αν εξαιρέσουμε τα εμβασματα εξωτερικού που την είχα πα΄τησει και γώ

bill2003
08-08-06, 15:58
Ενοχλητική η αναγκαστική αλλαγή password κάθε 2 μήνες που απαιτεί χρήση ΤΑΝ ... και που δυστυχώς τυχαίνει τις πιο άβολες στιγμές και συνήθως όταν δεν έχεις πρόσβαση στο σεντόνι με τους κωδικούς ΤΑΝ !!!

Τρομερά σπαστικό, ξέχασα να το αναφέρω πριν. Τον Ιούλιο ήμουν εξωτερικό και προσπάθησα να μπω στο σύστημα για να δω αν μου έβαλαν κάποια χρήματα.

Και τσουπ... δώστε ΤΑΝ :evil: Ευτυχώς ήταν στο MSN κάποιος συνάδελφος από το γραφείο και μου έδωσε ένα TAN από τη λίστα. Γι'αυτό από τότε έχω και ένα ΤΑΝ περασμένο στο κινητό ;)

dipa57
08-08-06, 15:59
Έχω καταθετικούς λογαριασμούς σε δύο τράπεζες (ναι είμαι πλούσιος ...) και χρησιμοποιώ το e-banking της alpha και της nova.
Για τις ανάγκες μου (ενημέρωση μισθοδοσίας και κάτι ενοίκια της συζύγου) προτιμώ την alpha διότι δεν μου δίνει τη δυνατότητα άλλων συναλλαγών παρά μόνο ενημέρωσης των κινήσεων. Έτσι δεν έχω τον φόβο μήπως κάποιος τα σηκώσει όλα.

Στην nova ζήτησα να μην υπάρχει η δυνατότητα να γίνονται μεταφορές χρηματικών ποσών, αλλά μου απάντησαν ότι έτσι είναι το πακέτο και με διαβεβαίωσαν ότι υπάρχει μεγάλη ασφάλεια.

Ψηφίζω λοιπόν alpha, χωρίς όμως να έχω άποψη για τις υπόλοιπες τράπεζες.

nitourn
08-08-06, 16:10
Το winbank της Πειραιώς είναι καταπληκτικό και πολύ εύχρηστο.

Εγώ της περισσότερες συναλλαγές τις κάνω μέσω winbank. Έχω δοκιμάσει και από άλλες τράπεζες αλλά της Πειραιώς δεν παίζεται.

Πολύ καλοοό! :oneup:

great
08-08-06, 16:15
αυτό με την εθνική και το TAN νομίζω παρόλο που είναι όντως απίστευτα δύσχρηστο και σπαστικό ότι σου προσφέρει πολύ καλή ασφάλεια.

bill2003
08-08-06, 16:20
αυτό με την εθνική και το TAN νομίζω παρόλο που είναι όντως απίστευτα δύσχρηστο και σπαστικό ότι σου προσφέρει πολύ καλή ασφάλεια.

To σπαστικό είναι ότι σου ζητά να αλλάζεις το password κάθε δύο μήνες με την χρήση ΤΑΝ... Όχι η χρήση ΤΑΝ γενικά. Άλλωστε στην τρελή(?) περίπτωση που κάποιος σου αλλάξει τον κωδικό (χωρίς να χρειαζόταν ΤΑΝ) δεν μπορεί να κάνει και πολλά καθώς για όλες τις άλλες συναλαγές απαιτείται (καλώς) ΤΑΝ.

Με λίγα λόγια η αλλαγή passwd θα μπορούσε να είναι χωρίς ΤΑΝ...

great
08-08-06, 16:27
δουλεύω με τις Εθνικής , Πειραιώς και Alpha.
Από πλευράς interface πάντως και usability νομίζω ότι πειραιώς είναι μπροστά και ακολουθεί από κοντά η Alpha.
Το interface τις εθνικής είναι λίγο τραγικό...μου θυμίζει παλιές άσχημες html σελίδες!

Ziggy
08-08-06, 16:32
Χρησιμοποιώ Winbank & Emporiki. Μεταξύ των 2 η Winbank είναι σίγουρα καλύτερα σχεδιασμένη (βρίσκεις αυτό που ψάχνεις εκεί που πρέπει) και με περισσότερες υπηρεσίες. Αλλά:

Θα μπορούσαν να ενοποιήσουν την υπηρεσία www.easypay.gr στην Winbank. Τώρα για να πληρώσω τον ΟΤΕ μπαίνω στο Winbank και για να πληρώσω την Forthnet στο easypay (με άλλο account φυσικά).

Θα έπαιρνα όρκο ότι δεν είχα ξεχάσει το password μου, αλλά σε κάποια φάση δεν έμπαινε, με αποτέλεσμα μετά από κάποιες προσπάθειες να απενεργοποιηθεί. Τηλεφώνησα, μου το ξαναενεργοποίησα, ξαναδοκίμασα το password μου (caps lock, ελληνικά... όλα τσεκαρισμένα απενεργοποιημένα) πάλι τζίφος. Παίρνω τηλέφωνο, μου βγάζουν νέο κωδικό, 2 Euros please. Τι να υποθέσω.... Πλέων την κάνω την δουλειά με copy-paste και περιμένω να μου ξαναπούνε ότι βάζω λάθος κωδικό :-)

WAntilles
08-08-06, 16:55
Στην Eurobank, εδώ και χρόνια (τουλάχιστο 3) τους έχω σφυρίξει να υποστηρίξουν και άλλους web browsers πλην IE, αλλά βέβαια πέρα βρέχει -> σουραύλια και αυνανισμός.

Δεν το αλλάζετε το μαγαζί σε Panasbank; :thumbdown

aroutis
08-08-06, 17:13
Εδώ και χρόνια της AlphaBank , αφού εκει έχω τον λογ/σμο μισθοδοσίας. Ειναι life saver υπηρεσια μιας και που ολα τα κάνεις από κει (πληρωμή ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ, πληρωμή VISA κλπ).

Η ενημέρωση του Τ.Λ. ειναι on-line, η ενημέρωση της κάρτας δεν ειναι online (ως γνωστό), ο λόγος ειναι γνωστός σε αυτούς που γνωρίζουν στο πώς η Alpha ενημερώνει τα συστήματά της και τίποτα δεν έχει να κάνει με το web banking.

Εννοείται πως ελλείψη και όλας γνώσεως άλλων Web Banking συστημάτων, η ψήφος μου πάει σε αυτο. :p

weakwire
08-08-06, 17:52
πειραιώς εδώ και ένα χρόνο.Ό,τι θέλω και πολλά παραπάνω.BTW με το που έκανα το λογαριασμό μέσα σε 2 ώρες είχα Win banking και μέσα σε λίγες μέρες τη Visa Electron.Άψογο.

sdn
08-08-06, 18:10
Τελικά δεν έχω καταλάβει. Ποιες τράπεζες χρηματιστηριακές ΔΕΝ υποστηρίζουν firefox ή / και opera?.

Είναι βασικό για όσους δουλεύουν ΜΟΝΟ linux...

weakwire
08-08-06, 18:13
δε θα ξαφνιαστώ καθόλου αν σε κάποια φάση όλα τα λεφτά όσως κάναν post εδώ κάνουν φτερα....mastro i got my eyes on you ..... :p

amar
08-08-06, 18:24
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την Αλφα. :oneup:

chrismasgr
08-08-06, 18:37
Ζiggy με πρόλαβες και εγώ είχα και στην Πειραιώς e-banking και έπθα ότι και εσύ. Έβαζα λάθος κωδικό ή είχε κολλήσει το σύστημα τους και άκουσον άκουσον 2 ευρώ προμήθεια για καινούργιους κωδικούς. Τα πηρα στο κρανίο κατάργησα λογαριασμούς σε ευρώ,δολλάρια,στερλίνες,πιστωτικές . Όταν με ρωτήσανε γιατί όλα αυτά τους απάντησα για τα 2 ευρώ οι αλήτες μου απάντησαν και το ψωμί το πληρώνεις πιο ακριβά. Κύριοι και την eurobank δεν την πάω για παρόμιους λόγους αλλά μπροστά στην Πειραιώς είναι αγγελούδια.

ALPHA για πάντα

Spanos
08-08-06, 18:40
Έτσι την πάτησα και 'γω με το e-banking της Πειραιώς και αμέσως εβαλα τον οικονομικό διευθυντή μου να αποσύρει ολα τα κεφάλαια απο την τράπεζα. Οι ξένες τράπεζες είναι καλύτερες και συγκεκριμένα η Bayerische Hypo-und Vereinsbank.

sdn
08-08-06, 18:49
Έτσι την πάτησα και 'γω με το e-banking της Πειραιώς και αμέσως εβαλα τον οικονομικό διευθυντή μου να αποσύρει ολα τα κεφάλαια απο την τράπεζα. Οι ξένες τράπεζες είναι καλύτερες και συγκεκριμένα η Bayerische Hypo-und Vereinsbank.

Σιγά την τράπεζα!!!! :)

Ρε παιδιά τελικά ποιες Ελληνικές τράπεζες χρησιμοποιούν firefox & opera?

chrismasgr
08-08-06, 18:55
Η alpha χρησιμοποιεί firefox.
http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=868&la=1

xlntstay
08-08-06, 18:57
Ρε παιδιά τελικά ποιες Ελληνικές τράπεζες χρησιμοποιούν firefox & opera?

H Πειραιως ας πουμε δουλευει άψογα με Οpera.:oneup:

sdn
08-08-06, 19:04
Η eurobank?

Στην Πειραιώς σου στέλνουν ένα SMS για να κάνεις συγκεκριμένες πράξεις. Τα πληρώνουμε αυτά τα SMSs?

minovg
08-08-06, 19:11
Η τράπεζα Πειραιώς όντως έχει εκπληκτικό e-banking. Για τα θετικά της τα έχω διατυμπανίσει σε αρκετά φόρουμς (πανέμορφο web interface, ευκολία συναλλαγών, άμεσο πέρασμα των χρεώσεων/δεσμεύσεων της πιστωτικής κάρτας κλπ.)

Μόνο τα αρνητικά να τονίσω:

- Σε κατάθεση χρημάτων, σου περνάνε τα χρήματα την επόμενη εργάσιμη. :down:
- Για κατάθεση σε λογαριασμό άλλης τράπεζας μέσω web χρεώνεσαι 3,42. :down:
- Το ίδιο ποσό χρεώνεσαι και για έμβασμα σε τράπεζα ΕΕ. :down: (τη στιγμή που στην Εθνική - κατά τη γνώμη μου την τράπεζα με το πιο άθλειο ebanking και το πιο άβολο/πολύπλοκο - χρεώνει καταθέσεις/εμβάσματα μόλις 0,50€!!!! Το μόνο της θετικό!!)

Υ.Γ. Αυτή την ΕΥΔΑΠ θα την περάσει κανείς για e-πληρωμή ποτέ; Είναι ο μόνος λογαριασμός που δεν πληρώνεται από πουθενά ηλεκτρονικά και τρέχω στα γραφεία της... :rtfm:

chrand
08-08-06, 19:37
Υ.Γ. Αυτή την ΕΥΔΑΠ θα την περάσει κανείς για e-πληρωμή ποτέ; Είναι ο μόνος λογαριασμός που δεν πληρώνεται από πουθενά ηλεκτρονικά και τρέχω στα γραφεία της... :rtfm:
ΕΥΔΑΠ μπορείς να πληρώσεις απο το e-banking της Alpha Bank .

Αν και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την Πειραιώς, χρησιμοποιούσα το e-banking της Eurobank λόγω πιστωτικών και λογαριασμού εκεί, αλλά μετά απο μια χοντρή μπαμπεσιά που μου κάνανε (κάνανε ανάληψη 40€ από τον κοινό λογαριασμό μου με την γυναίκα μου, γιατί τους χρώσταγε η πεθερά μου 40€ που είχε ένα άλλο κοινό λογαριασμό με την γυναίκα μου)τα μάζεψα και πήγα στην Alpha Bank.

minovg
08-08-06, 19:39
ΕΥΔΑΠ μπορείς να πληρώσεις απο το e-banking της Alpha Bank .

Αν και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την Πειραιώς, χρησιμοποιούσα το e-banking της Eurobank λόγω πιστωτικών και λογαριασμού εκεί, αλλά μετά απο μια χοντρή μπαμπεσιά που μου κάνανε (κάνανε ανάληψη 40€ από τον κοινό λογαριασμό μου με την γυναίκα μου, γιατί τους χρώσταγε η πεθερά μου 40€ που είχε ένα άλλο κοινό λογαριασμό με την γυναίκα μου)τα μάζεψα και πήγα στην Alpha Bank.
Εθνική, Εμπορική και Πειραιώς πάντως δε μπορείς να πληρώσεις ΕΥΔΑΠ. Μόνο πάγιες εντολές. Ε χαίρω πολύ έτσι.

Αυτό θα πει αμαρτίες πεθεράς να τις πληρώνει ο γαμπρός... Την καλύτερη δουλειά έκανες και έφυγες τότε. :lol:

chrand
08-08-06, 19:51
Εθνική, Εμπορική και Πειραιώς πάντως δε μπορείς να πληρώσεις ΕΥΔΑΠ. Μόνο πάγιες εντολές. Ε χαίρω πολύ έτσι.

Αυτό θα πει αμαρτίες πεθεράς να τις πληρώνει ο γαμπρός... Την καλύτερη δουλειά έκανες και έφυγες τότε. :lol:

Στην Alpha Bank δηλώνεις τον αριθμό μητρώου που αναγράφεται στον λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ (αν θυμαμαι καλά, γιατί τον έχω πληρώσει μόνο μία φορά) και είσαι ΟΚ.

Υ.Γ. Προσοχή της ΠΕΘΕΡΕΣ και τα χρέη τους!!!

golity
08-08-06, 21:08
Νομίζω ότι η Αγροτική πρέπει να βγεί από την δημοσκόπηση, γιατί αν θυμάμαι καλά δεν έχει υπηρεσία e-Banking ;)

xlntstay
08-08-06, 22:40
Νομίζω ότι η Αγροτική πρέπει να βγεί από την δημοσκόπηση, γιατί αν θυμάμαι καλά δεν έχει υπηρεσία e-Banking ;)
Σωστό:oneup: ... εαν μπορουν οι διαχειριστες ας το διορθώσουν.Ευχαριστώ:) .

sdn
08-08-06, 22:56
Ευτυχώς κανένας δεν ψήφισε Αγροτική :p :)

kostasmath
09-08-06, 00:58
Eurobank e-banking. ;Eχει πρόβλημα όμως με τον αγαπημένο μου browser Opera.
Όταν π.χ πηγαίνω να δω τις κινήσεις του λογαριασμού μου, μου βγάζει ότι δεν υπάρχουν κινήσεις.
Στον ΙΕ αυτό δε συμβαίνει.
Γνωρίζει κανείς αν αυτό διορθώνεται με κάποιες ρυθμίσεις ;

euri
09-08-06, 01:50
Πειραιώς - είμαι γενικά ευχαριστημένος, πάρα πολλές δυνατότητες, λειτουργεί με browser εκτός του ΙΕ, είναι το βασικό μου webbanking.
Εθνική - εντάξει, το interface δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά έχει πολλές επιλογές και δυνατότητες, λειτουργεί με browser εκτός του ΙΕ, πολύ άσχημη διαχείριση ασφαλείας: ΤΑΝ για αλλαγή password, password υποχρεωτικά 5 ψηφίων, κρατάει μεγάλο ιστορικό παλαιών password. Εξαιτίας των παραπάνω έχω κλειδώσει πολλές φορές το account με αποτέλεσμα να πρέπει να τρέχω για νέους κωδικούς και λίστα ΤΑΝ.
Novabank - καλούτσικο interface, αρκετές επιλογές, φιλικοί και εξυπηρετικοί στο support, δεν παίζει με άλλον browser πλην του ΙΕ και για αυτό τους παράτησα. Μάλιστα όταν είχα επικοινωνήσει μαζί τους για αυτό το θέμα, μου είπαν ότι είναι για λόγους "ασφαλείας" :rofl:


Η σύζυγος χρησιμοποιεί το webbanking της Alpha, είναι γενικά ευχαριστημένη, παίζει και με άλλους browsers εκτός από ΙΕ. Παλαιότερα είχε πολύ χαμηλές προμήθειες για εμβάσματα στην ΕΕ, χαμηλότερα τουλάχιστον από τις άλλες τράπεζες που ανέφερα πιο πάνω. Για τώρα δεν ξέρω αν ισχύει, έχω πολύ καιρό να στείλω χρήματα στο εξωτερικό.

chatasos
09-08-06, 02:12
Πειραιώς εδώ και πάρα πολύ καιρό, έχοντας δυστυχώς 2 βασικά μειονεκτήματα που έχουν ήδη αναφέρει κάποιοι (χρέωση email alert, ακριβή προμήθεια σε έμβασμα)...κατά τα άλλα πολλά χρόνια μπροστά από τις υπόλοιπες τράπεζες.
Εθνική τον τελευταίο χρόνο....πλήρη απογοήτευση γιατί αναπόφευκτα κάνω σύγκριση με την παραπάνω.

minovg
09-08-06, 02:37
Επίσης κάτι άλλο: Είναι δυνατόν εκεί στην Εθνική να υπάρχει το παρακάτω:
Λειτουργική Στήριξη

Για λειτουργική στήριξη επικοινωνείστε με το Help Desk στο +30 210 9479999 τις εργάσιμες ημέρες 8:00-20:00 και το Σάββατο 8:00-15:00 ή στείλτε μας e-mail στο homebank@nbg.gr ή fax στο +30 210 9479777

:rofl: :rofl: :rofl:

Να μην υπάρχει 24ωρη στήριξη;;; Πού το έχουν ξαναδεί αυτό; Επίσης αν έχετε πάρει ποτέ αυτό το τηλέφωνο, οι άνθρωποι είναι εντελώς ανεκπαίδευτοι. Εκτός του ότι η γραμμή είναι χάλια (ας αλλάξουν καμιά συσκευή, ας κάνουν κάτι τέλος πάντων, λες και μιλάς με τηλέφωνο από εποχής Βέγγου), οι τρόποι τους είναι χάλια.

Ενώ στην Πειραιώς υπάρχει άψογη τηλεφωνική εξυπηρέτηση και μάλιστα αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το εξής: Όταν θέλουν να σε συνδέσουν με άλλον υπάλληλο, σε ρωτάνε πρώτα το επίθετό σου, σε βάζουν σε συνδιάσκεψη με το τρίτο άτομο και λένε: "Κύριε ΤΑΔΕ, έχω τον ΤΑΔΕ πελάτη μας και θέλει να σας ρωτήσει το ΤΑΔΕ." :oneup: Ακούγεται άψογο, αν το έχετε πετύχει, είναι σκέτο :respekt: . Ε να για κάτι τέτοιες λεπτομέρειες είχε βγει τράπεζα της χρονιάς η Πειραιώς. :worthy:

aroutis
09-08-06, 08:21
Τελικά δεν έχω καταλάβει. Ποιες τράπεζες χρηματιστηριακές ΔΕΝ υποστηρίζουν firefox ή / και opera?.

Είναι βασικό για όσους δουλεύουν ΜΟΝΟ linux...Η ALPHA παίζει αψογα με Firefox.



Υ.Γ. Αυτή την ΕΥΔΑΠ θα την περάσει κανείς για e-πληρωμή ποτέ; Είναι ο μόνος λογαριασμός που δεν πληρώνεται από πουθενά ηλεκτρονικά και τρέχω στα γραφεία της... :rtfm:Η ALPHA πληρώνει ΕΥΔΑΠ μέσω e-banking.

@ ADSLgr.com All rights reserved.