PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

User75
24-01-08, 17:27
Δεν ξέρω αν είμαι εγώ το "παληκάρι" αλλά ο καθένας μπορεί να αγοράζει κάτι για πολλούς λόγους που εμένα ή εσένα μπορεί να ακούγονται "κουφοί"...περί ορέξεως...!!!

Ξέρω άτομο που πήρε HD δέκτη και TV για να βλέπει το 1 και μοναδικό HD δορυφορικό κανάλι που υπήρχε τότε...

Ξέρω επίσης αρκετό κόσμο που μόνο και μόνο από λόξα για το "σπορ" έχει ένα σκασμό δέκτες, μοντούλες, κάρτες, programmers, season, lnb, blockers και ότι άλλο βάζει ο νούς σου μόνο και μόνο για να "παίξουν" μερικές ώρες...

Οπότε συγχώρα με αλλά μόλις βγεί...ας μου κρατήσουν ένα κομμάτι...δεν θα μπορέσω να αντισταθώ!

Αν και το post πήγαινε σαν απάντηση στον @Chris_Nik , η απάντηση σου είναι αόριστη και δεν έχει καμία σχέση με τις παρατηρήσεις μου !
Το οτι το άτομο πήρε HD δέκτη για να βλέπει ένα κανάλι εσυ το βλέπεις λογικό σαν επένδυση ?
Και εγώ γνωρίζω κόσμο με λόξα για το σπορ αλλά μην πετάμε και τα λεφτά μας τσάμπα μόνο και μόνο για μερικές ώρες παιχνίδι !

greg21
24-01-08, 19:05
o καθενας τα λεφτα του τα πεταει οπου επιθυμει.....τωρα παντως δεν βλεπει μονο ενα HD καναλι..

Chris_Nik
25-01-08, 09:59
Για τα HD κανάλια τι πληροφορίες έχουμε???
Σε ποιος δορυφόρους????
Ελεύθερα????

pontios76
26-01-08, 01:38
Αν και το post πήγαινε σαν απάντηση στον @Chris_Nik , η απάντηση σου είναι αόριστη και δεν έχει καμία σχέση με τις παρατηρήσεις μου !
Το οτι το άτομο πήρε HD δέκτη για να βλέπει ένα κανάλι εσυ το βλέπεις λογικό σαν επένδυση ?
Και εγώ γνωρίζω κόσμο με λόξα για το σπορ αλλά μην πετάμε και τα λεφτά μας τσάμπα μόνο και μόνο για μερικές ώρες παιχνίδι !

Δεν απάντησα σε τίποτα αφού νομίζω δεν ρώτησες τίποτα... την άποψή μου είπα.
Δεν αγοράζουμε όλοι κάτι επειδή είναι σωστό ως επένδυση...και έχω "πετάξει" λεφτά για αρκετά "παιχνίδια" μέχρι σήμερα...και σκοπεύω να πετάξω κι άλλα:biggrin:

gravis
13-02-08, 23:19
Δυο ερωτησουλες εχω,
α. πως γινετε να βλεπω σε ποια συχνοτητα εκπεμπει ενα καναλι που κοιταω?
β. οταν πηγαινω στην χειροκινητη αναζητηση ενος καναλιου και ενω βαζω ακριβως την συχνοτητα την πολικοτητα κλπ, δεν με πηγαινει στο αντιστοιχο καναλι, απλως κανει μια αναζητηση και δεν βρισκει τιποτα.
χρειααζετε κατι αλλο που δεν το γνωριζω?

janis100
13-02-08, 23:51
Δυο ερωτησουλες εχω,
α. πως γινετε να βλεπω σε ποια συχνοτητα εκπεμπει ενα καναλι που κοιταω?
β. οταν πηγαινω στην χειροκινητη αναζητηση ενος καναλιου και ενω βαζω ακριβως την συχνοτητα την πολικοτητα κλπ, δεν με πηγαινει στο αντιστοιχο καναλι, απλως κανει μια αναζητηση και δεν βρισκει τιποτα.
χρειααζετε κατι αλλο που δεν το γνωριζω?

σε πολλα skins οτα αλλαζεις καναλι διχνει την συχνοτητα σημα κλπ απλα θα ρυθμισεις ποσα δευτερολεπτα θα δειχνει την πληροφορια. στις ρυθμισεις η στο κεντρικο μενου στις πληροφοριες για τηναναζητηση η τα καναλια τα εχεις φορτωμενα η δεν μπορει καποια να τα κατεβασει

Minotavrs
13-02-08, 23:55
Επίσης μια βόλτα απο το φορουμ των satfreaks.net ειναι οτι καλυτερο σε τετοιες περιπτώσεις. ;)

gravis
14-02-08, 00:49
οταν π,χ βρησκω στο ιντερνετ οτι ενα καναλι εκπεμπει στην ταδε συχνοτητα, θελω να μπορω να το βρισκω ετσι κατευθειαν ,και οχι να ψαχνω μεσα στα μπουκετα

d3scr1pt0r
25-02-08, 01:06
Όσοι έχετε dreambox κλώνο dm500 να ξέρετε πως αν βάλετε το νέο gemini project 2.3 το blue panel δε θα δουλεύει, θα λέει οτι έχετε nightmare kai oxi dream :p

Minotavrs
25-02-08, 01:24
Όσοι έχετε dreambox κλώνο dm500 να ξέρετε πως αν βάλετε το νέο gemini project 2.3 το blue panel δε θα δουλεύει, θα λέει οτι έχετε nightmare kai oxi dream :p 2.3 ? μαλλον 4.30 θα λες...:rofl:

d3scr1pt0r
25-02-08, 01:26
ne lathos :)

kyrnikos
25-02-08, 13:48
Απλά τσεκάρει την MAC Address αν είναι από γνήσιο ή κλώνο και αν ισχύει το δεύτερο κλειδώνει.
Άρα η λύση είναι αλλαγή της mac address στα μαμουδάκια με μια που να αρχίζει με τους
ίδιους χαρακτήρες των γνησίων.
Για όσους δεν βρήκαν κάπου τον τρόπο ΕΔΩ (http://alsat.co.uk/forum/showthread.php?p=823210) κάποιος περιγράφει
τον τρόπο για Eaglebox.
Πιστεύω ότι η Manual Method θα εφαρμόζεται και σε dreambox.
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα ,θα το κάνω το βράδυ αν αποδειχθεί ότι έχω μαιμουδάκι (λες ; ).

janis100
25-02-08, 14:58
και γιατι να τρελλαθω με το gemini οταν υπαρχει το nemesis 3.3?θα γραψω ενα αναλυτικο οδηγο για αλλαγη macadres αλλα να ξερεται οταν βγει ο δεκτης απο το ρευμα θα παιρνει την παλια mac

........Auto merged post: janis100 added 15 Minutes and 28 Seconds later........

η ανακοινωση της ομαδας gemini για το θεμα
Με την έκδοση των GP 4.3, έχουμε προσθέσει ένα
χαρακτηριστικό γνώρισμα στην μπλε επιτροπή για να ανιχνεύσουμε
τους πλαστούς κλώνους Dreambox. Θέλουμε να εμφανίσουμε
διαμαρτυρία μας ενάντια στους κλώνους και τα αντίγραφα
Dreamboxes. Δεν μπορεί να είναι προς το συμφέρον μας, για να
επιτρέψει τα πλαστά κιβώτια σκληρά στη μεγάλη κοινότητα
dreambox και στην πραγματικότητα το αγαπημένο χόμπι μας.
Όπως πρέπει να ξέρουν, μερικές εβδομάδες πριν ένα νέο κιβώτιο
ήρθε στην αγορά. Πωλείται ως απολύτως νέα ανάπτυξη.
Αλλά εάν ελέγξετε εκείνο το κιβώτιο ακριβώς, θα ανακαλύψετε
σύντομα ότι όχι μόνο οι ίδιες εικόνες, το λογισμικό και οι
οδηγοί χρησιμοποιήθηκαν, αλλά και το σχεδόν ίδιο υλικό, όπως,
παραδείγματος χάριν στο Dreambox DM500. Σύμφωνα με μερικούς
ιδιοκτήτες αυτού του νέου κιβωτίου, στέλνεται και πωλημένος με
το α η εικόνα Διδυμων, η οποία δεν είναι προς το συμφέρον μας.
Ακόμη και στο φόρουμ κατασκευαστών, οι εικόνες Διδυμων όπου
ταχυδρομούνται με μια προειδοποίηση "τρέχουν μόνο στο κιβώτιο
XYZ".

Ως πίνακα Dreambox και υπεύθυνος για την ανάπτυξη των εικόνων
Διδυμων δεν μπορούμε να ανεχτούμε αυτήν την τάση. Δεν είναι προς
το συμφέρον μας ότι η τεχνογνωσία μας, η γνώση μας του
Dreamboxes, και ο χρόνος μας χρησιμοποιούνται από ένα
manufactorer τρίτων για να πωλήσουν τα αντίγραφά του με το
λογισμικό μας

Στην πραγματικότητα, η αλήθεια είναι ότι αυτά τα manufactorers
είναι οι ίδιοι μη ικανά να παρέχουν μια μόνη αναπτυγμένη εικόνα
για τους δέκτες τους.

Ο μπλε κεντρικός υπολογιστής επιτροπής χρησιμοποιείται,
ρυθμίζεται και χρηματοδοτείται από τα ιδιωτικά κεφάλαια. Επίσης
η υποστήριξη προσφέρουμε για τις εικόνες Διδυμων και το γνήσιο
Dreamboxes χρησιμοποιείται από τους πλαστούς υπεύθυνους για την
ανάπτυξη και τους ιδιοκτήτες κλώνων.

Δεν μπορούμε να αποτρέψουμε αυτούς τους ανθρώπους από τη
χρησιμοποίηση των εικόνων Διδυμων, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε
τον κάνει όσο το δυνατόν σκληρότερα για αυτούς τους ανθρώπους να
κερδίσουν τα χρήματα με την εργασία μας. Επομένως, εφαρμόσαμε
στις εικόνες που τρέχουν επίσης στα κιβώτια που περιγράφονται
επάνω από ένα κλείδωμα για τον κεντρικό υπολογιστή BluePanel.
Ο μηχανισμός ανίχνευσης, εάν είναι ένα αντίγραφο ή ένα
Dreambox, έχει ενεργοποιηθεί στην παρούσα έκδοση DM500.
Άλλοι τύποι παραθύρων θα ακολουθήσουν. Εάν ένα κιβώτιο
προσδιορίζεται ως μη-γνήσιος κλώνος ενός Dreambox, η πρόσβαση
στο BluePanel είναι κλειδωμένη.
Δεδομένου ότι αυτή η μέθοδος ανίχνευσης είναι ακόμα πολύ νέα,
θα μπορούσε δυστυχώς να εμφανιστεί ότι ακόμη και τα γνήσια
κιβώτια προσδιορίζονται όπως επινοεί και κατά συνέπεια το
BluePanel θα κλειδωνόταν επίσης σε αρχικό Dreamboxes. Στο
μεταξύ, υπάρχουν μερικά γνωστά προβλήματα όπου τα επισκευασμένα
κιβώτια δεν μπορούν από αναγνωρισμένος όπως γνήσια λόγω στα
αντικατεστημένα μέρη υλικού. Θα κάνουμε όλα μειώνουμε τον
αριθμό ψεύτικων προσδιορισμών αλλά εντούτοις δεν μπορούμε να
μειώσουμε το ποσοστό σφάλματος σε μηδέν, δεδομένου ότι το
απαραίτητο στοιχείο από DMM δεν είναι διαθέσιμο. Εάν το
κιβώτιό σας προσδιορίζεται ψευδώς ως πλαστό κιβώτιο, παρακαλώ
καταλάβετε ότι κάνουμε αυτό προκειμένου να διατηρήσουμε την
κοινότητα Dreambox.

Ζητάμε από όλους τους χρήστες των εικόνων μας για να κάνουμε
όλα πιθανά να εξασφαλίσουν ότι το χόμπι μας μπορεί να ζήσει
επάνω και θα παλεψουμε μαζί ενάντια σε τέτοιες άδικες μεθόδους.
Ως υπεύθυνοι για την ανάπτυξη θέλουμε τις εικόνες Διδυμων μας για
να τρέξουμε μόνο σε Dreamboxes...

The IHAD/Gemini Team
__________________

Minotavrs
25-02-08, 15:08
Kαλα μιλαμε η μεταφραση toy Systran βγαζει ματια.. :p

Με λιγα λογια το Gemini Project στηριζει την dream & τα box της.. Αντι να πουν τιποτα να πεσουν οι τιμές της dream κοβουν την προσβαση ωραια πολιτική.. :nono:

Mετα το κλειδωμα του pli on gemini plugin απο την σειρα 4.Χ και μετα ηταν η σταγόνα που ξεχύλισε το ποτηρι με αυτα και με αυτα με βλέπω να το γυριζω στο pli που εχει και subtitles addon ετοιμο... :worthy:

Xguru
25-02-08, 15:12
Καλά κάνουν, άμα θέλουν να φτιάξουν κλώνο να του δίνουν άλλη ονομασία και όχι να είναι πανομοιότυπος με το dreambox.

janis100
25-02-08, 16:09
Kαλα μιλαμε η μεταφραση toy Systran βγαζει ματια.. :p

Με λιγα λογια το Gemini Project στηριζει την dream & τα box της.. Αντι να πουν τιποτα να πεσουν οι τιμές της dream κοβουν την προσβαση ωραια πολιτική.. :nono:

Mετα το κλειδωμα του pli on gemini plugin απο την σειρα 4.Χ και μετα ηταν η σταγόνα που ξεχύλισε το ποτηρι με αυτα και με αυτα με βλέπω να το γυριζω στο pli που εχει και subtitles addon ετοιμο... :worthy:

και αυτοι τους υποτιτλους απο αλλου το πηρανε, απο ελληνικο forum www.satgrekco.gr και οχι μονο υποτιτλους καιρο ελλαδας-πολεων κλπ

TSITSO
26-02-08, 11:58
Kαλα μιλαμε η μεταφραση toy Systran βγαζει ματια.. :p

Με λιγα λογια το Gemini Project στηριζει την dream & τα box της.. Αντι να πουν τιποτα να πεσουν οι τιμές της dream κοβουν την προσβαση ωραια πολιτική.. :nono:

Mετα το κλειδωμα του pli on gemini plugin απο την σειρα 4.Χ και μετα ηταν η σταγόνα που ξεχύλισε το ποτηρι με αυτα και με αυτα με βλέπω να το γυριζω στο pli που εχει και subtitles addon ετοιμο... :worthy:

Όλα θέμα πολιτικής είναι. Θα μπορούσαν με μικροδιορθώσεις (drivers για ethernet, καλύτερο τροφοδοτικό κλπ.) και χωρίς να αυξηθεί το κόστος, να κάνουν πχ. το DM500 να πετάει και να σαρώσει την αγορά, οπότε οι παράπλευρες απώλειες από τους κλώνους να ήταν σταγόνα στον ωκεανό...

Minotavrs
26-02-08, 12:19
Όλα θέμα πολιτικής είναι. Θα μπορούσαν με μικροδιορθώσεις (drivers για ethernet, καλύτερο τροφοδοτικό κλπ.) και χωρίς να αυξηθεί το κόστος, να κάνουν πχ. το DM500 να πετάει και να σαρώσει την αγορά, οπότε οι παράπλευρες απώλειες από τους κλώνους να ήταν σταγόνα στον ωκεανό...

+1000 Aλλα βλεπεις τον εχουν χαντακωσει ελέω των άλλων εκδόσεων και ας ειναι best seller ακόμα..

Minotavrs
28-02-08, 12:36
Καλα μιλαμε εχουν πολύ πλάκα οι Γερμανοι του Gemini Project σημερα εβγαλαν ξεκλειδωτη εκδοση 4.3.1 DM500 MaxVar και σχετική ανακοινωση μαζευοντας την λαλακια που εκαναν και προσπαθωντας να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα ξεκλειδωσαν τις μαϊμουδες βγαζωντας εκτος την ρουτινά ελεγχου της mac address

Η ανακοινωση αναλυτικα...

Our clone box recognition mechanism caused large waves in the last days and many opinions have been told to us. On the one hand there have been the enraged owners of clone, who had to install their addons manually now without Blue panel. Then there have been the people who simply did not understand Linux and the GPL and accused us of GPL-breach. Also a financial dependence or support from Dream Multimedia and or sponsors was subordinated to us.

On the other hand there have been over 1500 users of our forum who singned our explanation.

All in all our action was accepted very positively and we achieved our intended goal to give an impulse the owners of clone boxes. There have also been cases in which people who thought they owned a genuine Dreambox noticed because of this action that they are owners of a clone box. Too our own surprise according to unconfirmed messages, now one of the manufacturer changed over to supply their own images.

Recapitulatory we note, it was never our intention to insert a waterproof recognition and to get in a Cat-and-mouse game between us and the box manufacturer. Our intension was to push a general discussion to create a consciousness on the clone and reproduction problem and to disasociate us from the clones, too. In the context of our possibilities as image developer we have used the one and only available possibility to make our point of view clear. As image-developer we have absolutly no influence on sponsors, dealers or Dream Multimedia. Our influence on the persons and companies involved in this relationship is very limited and lacked also on support from some places. In any case we get attention on our displeasure and we did not send newsletters of our sponsors containing information about clones. We will keep this in the future.

As we all are Dreambox fans we would like to say clearly, that it is in the exclusive responsibility of Dreammultimedia to proceed against clones. Only DMM has the possibilities (e.g. legal) which might be the only effective method against clones.

For us as Gemini developer and operators of the IHAD this action is now finished. With the upcoming release 4.3.1 of the Gemini Project the clone recognition will be deactivated. We nevertheless ask everyone to use its influence to proceed against clones.

Changes to 4.3.0
* Pictures (JPEG, BMP, GIF und PNG) can now be displayed on the Dreambox 500
* Fix of the EPG display in the overview when there are mutiple languages in the EPG

Umbra
29-02-08, 18:15
Καλησπέρα μπορει καποιος να προτεινει μαγαζια που πουλανε Dreambox για Αθηνα...

Οσα βρηκα ειναι κυριως για on-line παραγελειες η Θεσσαλονίκη...

janis100
29-02-08, 18:37
e-shop γνησιος,και μαρνης πλατεια βαθης

Umbra
29-02-08, 18:58
και μαρνης πλατεια βαθης

Επισης γνήσιος??

janis100
29-02-08, 19:14
κινεζος και διπλα γνησιος αλλα εσυ δεν θα μπορεσεις να τους ξεχωρισεις,γνησιος mac 00-09....... κινεζος 00-..... και αλλες διαφορες που πρεπει να γνωριζεις,για γνησιο μονο αντειπροσωπεια

indietronic
02-03-08, 04:41
μαρνης πλατεια βαθης , τιμή ? όνομα ? site ?

για ρίξτε καμια βοήθεια ρε σεις παιδιά να μην το φέρνουμε από χίο..

janis100
02-03-08, 14:35
και απο χιο το ιδιο θα σου βγει,κατεβαινεις καπποδιστριου δεξια μαρνης στα εικοσι μετρα βλεπεις και ρωτας

kage
02-03-08, 22:11
1)ποια η διαφορα 500,500s?το ,500s+ Που απ οτι διαβασα ειναι πιο καινουργιο κ με μεγαλυτερη μνημη υπαρχει σε κλωνο?λινκ?
απ οτι καταλαβα οι originals πανε απο 170-240ε
2)το 600pvr θελει 2 lnb στο πιατο?ειναι με ματι οπως της ν βα για να δεις αλλο καναλι σε αλλο δωματιο?τραβας 1 καλωδιο απο το κουτι ή κ lnb στο δωματιο?

euri
02-03-08, 22:34
Ο dreambox 500 βγαίνει σε τρία μοντέλα:

500S --> Satellite
500C --> Cable
500T --> Digital Terrestrial

mix21
02-03-08, 22:55
http://www.gadgetplanet.gr/index.php?target=categories&category_id=34

indietronic
03-03-08, 05:06
http://www.gadgetplanet.gr/index.php...category_id=34:

DREAMBOX 500S (ΚΛΩΝΟΣ)MADE IN CHINA 6 ΜΗΝΕΣ ΕΓΓΥΗΣΗ / Τιμή: €95.00

παρακάτω έχει made in taiwan (ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΜΑ πουθενά όσο κι αν ψάχνω μέρες, διορθώστε με αν έχετε πηγή ότι κατασκευάζονται και εισάγονται ταιβανέζικοι) ... 30 ευρώ παραπάνω και 24 μήνες εγγύηση.

να το παίξω και να φέρω τον φτηνό ? τον έχει αγοράσει κανείς σας ?

αυτός είναι ο διάσημος "χίος" site ή τηλέφωνο για τον άραβα/μάρνης ή όποιον άλλο πουλάει κινεζομαιμού στην ΑΘΗΝΑ και έχετε αγοράσει απ'αυτόμ , έχουμε ?

sdikr
03-03-08, 05:33
http://www.gadgetplanet.gr/index.php?target=categories&category_id=34

Με άρεσε πολύ το τι αγόρασαν πελάτες που πήραν το ίδιο


31606


:worthy::worthy::worthy::worthy:

brell
03-03-08, 11:45
Εντελώς πληροφοριακά:
Αν θέλει κανείς να βρει τον powerplus pi-555,που κάνει την ίδια δουλειά με τον 500άρι,ας ρωτήσει και εδώ: http://www.daisat.gr/

janis100
03-03-08, 15:25
http://www.gadgetplanet.gr/index.php...category_id=34:

DREAMBOX 500S (ΚΛΩΝΟΣ)MADE IN CHINA 6 ΜΗΝΕΣ ΕΓΓΥΗΣΗ / Τιμή: €95.00

παρακάτω έχει made in taiwan (ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΜΑ πουθενά όσο κι αν ψάχνω μέρες, διορθώστε με αν έχετε πηγή ότι κατασκευάζονται και εισάγονται ταιβανέζικοι) ... 30 ευρώ παραπάνω και 24 μήνες εγγύηση.

να το παίξω και να φέρω τον φτηνό ? τον έχει αγοράσει κανείς σας ?

αυτός είναι ο διάσημος "χίος" site ή τηλέφωνο για τον άραβα/μάρνης ή όποιον άλλο πουλάει κινεζομαιμού στην ΑΘΗΝΑ και έχετε αγοράσει απ'αυτόμ , έχουμε ?

απο εμπειρια 2 των 80,95 για τους πολλους ειχαν προβλημα τροφοδοτικου και δεν φορτωνε ολα τα καναλια,εγω προσωπικα θα ελεγα των 125 χωρις κανενα προβλημα και περασαν αρκετοι απο τα χερια μου, 20 και βαλε,αν και τωρα σκεφτομαι για εναν 600αρι για την κορη μου

kage
03-03-08, 21:40
Ο dreambox 500 βγαίνει σε τρία μοντέλα:

500S --> Satellite
500C --> Cable
500T --> Digital Terrestrial
o 500s+ π ελεγα
http://www.europesat.gr/index.php?act=viewProd&productId=184&ccSID=1d08346f1c43a787d4d9e3912780086f

Περιγραφή:

Ο ΝΕΟΣ DREAMBOX 500+plus με SECURITY CHIP ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΝΗΜΗ :- 32 MByte Flash- 96 MByte RAM

euri
03-03-08, 22:09
o 500s+ π ελεγα
http://www.europesat.gr/index.php?act=viewProd&productId=184&ccSID=1d08346f1c43a787d4d9e3912780086f

Περιγραφή:

Ο ΝΕΟΣ DREAMBOX 500+plus με SECURITY CHIP ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΝΗΜΗ :- 32 MByte Flash- 96 MByte RAM

Εδώ (http://www.dream-multimedia-tv.de/english/products_dm500.php) οι βασικές πληροφορίες για τη σειρά DM500.

Εδώ (http://www.dream-multimedia-tv.de/english/products_dm500_technical.php) τα τεχνικά χαρακτηριστικά, όπου φαίνονται οι διαφορές μεταξύ 500 και 500+.

nickolas2005
04-03-08, 04:08
Έφτασε η μεγάλη στιγμή για την Dream-Multimedia-Tv GmbH... η οποία ανακοίνωσε επίσημα την Παρασκευή 29/02/2008 τα δύο νέα μοντέλα HDTV, ο DM-8000 και ο DM-800, αλλά και ένα SDTV μοντέλο τον DM-100. Tα νέα μοντέλα θα βγούν σύντομα στην αγορά.

Aπο το satleo.gr

Εχω τσιμπήσει τον 8000 με το που βγει :)

janis100
04-03-08, 13:18
Έφτασε η μεγάλη στιγμή για την Dream-Multimedia-Tv GmbH... η οποία ανακοίνωσε επίσημα την Παρασκευή 29/02/2008 τα δύο νέα μοντέλα HDTV, ο DM-8000 και ο DM-800, αλλά και ένα SDTV μοντέλο τον DM-100. Tα νέα μοντέλα θα βγούν σύντομα στην αγορά.

Aπο το satleo.gr

Εχω τσιμπήσει τον 8000 με το που βγει :)

εδω και δυο χρονια βγαινουν καθε τελος του μηνα,αμαν με αυτον τον 8000

d3scr1pt0r
04-03-08, 16:48
όποιος ενδιαφέρεται για λήψη 13,19.2 kai 28.2 μόνο με ένα πιάτο 1.20, γίνεται, έχω γράψει πως, και έκανα post κάποιες φωτογραφίες δεν κάνει, γράφει και για πράγματα που δεν επιτρέπονται από τους κανόνες
:)

petros61
05-03-08, 01:13
Εξαιρετική δουλειά φίλε μου! Μη κολάς στις τυπικότητες του φόρουμ. Τη δουλειά του κάνει και ο moderator προσπαθεί να προστατέψει όλους εμάς από τυχόν "απρόσεκτους" που κινδυνεύουν να παρανομήσουν άθελά τους και να παρασύρουν στην παρανομία και άλλους.

Είπαμε: ΜΑΚΑΡΙ 1 στους 100 να έκανε κάτι για να βοηθήσει τους υπόλοιπους ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος.

Ευτυχώς υπάρχουν κάποιοι λίγοι που αποτελούν την εξαίρεση

ΕΥΓΕ :clap:

d3scr1pt0r
05-03-08, 01:16
Hotbird 13.0 (Δείγμα σήματος :
ANT-1 - SNR: 92% AGC: 89% BER: 0 locked
Astra 19.2 (Δείγμα σήματος :
VH1 - SNR: 87% AGC: 89% BER: 0 locked
Eurobird 28.2 (Δείγμα σήματος :
MTV - SNR: 85% AGC: 90% BER: 0 locked

Διάμετρος Πιάτου 1.20

Απο αριστερά προς τα δεξιά 13,19.2,28.2
Στο screenshot του dreambox οπως καταλαβαίνετε το τελευταίο lnb δε χρεισημοποιήται.
Άρα κεντράρετε στον Astra και πιάστε το vh1 με το παραπάνω σήμα και μετά συνεχείστε με τα υπόλοιπα και λογικά θα το κάνετε όπως και εγώ

http://www.tricebit.com/sat/dsc00931.JPG
http://www.tricebit.com/sat/dsc00932.JPG
http://www.tricebit.com/sat/dsc00929.JPG
http://www.tricebit.com/sat/dsc00930.JPG

Minotavrs
05-03-08, 01:18
Well Donw m8 !! ;)

Νικαετός
05-03-08, 01:23
Έφτασε η μεγάλη στιγμή για την Dream-Multimedia-Tv GmbH... η οποία ανακοίνωσε επίσημα την Παρασκευή 29/02/2008 τα δύο νέα μοντέλα HDTV, ο DM-8000 και ο DM-800, αλλά και ένα SDTV μοντέλο τον DM-100. Tα νέα μοντέλα θα βγούν σύντομα στην αγορά.

Aπο το satleo.gr

Εχω τσιμπήσει τον 8000 με το που βγει :)

Άντε επιτέλους !! Βαρέθηκα τον 7020...

petros61
05-03-08, 01:24
[QUOTE=d3scr1pt0r;1859433]Hotbird 13.0 (Δείγμα σήματος :
ANT-1 - SNR: 92% AGC: 89% BER: 0 locked
Astra 19.2 (Δείγμα σήματος :
VH1 - SNR: 87% AGC: 89% BER: 0 locked
Eurobird 28.2 (Δείγμα σήματος :
MTV - SNR: 85% AGC: 90% BER: 0 locked

Διάμετρος Πιάτου 1.20

Απο αριστερά προς τα δεξιά 13,19.2,28.2
Στο screenshot του dreambox οπως καταλαβαίνετε το τελευταίο lnb δε χρεισημοποιήται.
Άρα κεντράρετε στον Astra και πιάστε το vh1 με το παραπάνω σήμα και μετά συνεχείστε με τα υπόλοιπα και λογικά θα το κάνετε όπως και εγώ

ΟΙ αποστάσεις στα 2 LNB 13 και 19,2 πάρέμειναν όπως ακριβώς ήταν και πριν. Έτσι; Δεν πείραξες κάτι εκεί!

d3scr1pt0r
05-03-08, 01:27
Έχει κανείς υποψιν κάποιον en vision 500 ? τρέχει gemini? είναι κλώνος?

........Auto merged post: d3scr1pt0r added 1 Minutes and 0 Seconds later........

τι όπως πριν? απο την αρχη με 3 έκανα το setup

petros61
05-03-08, 01:36
Έχει κανείς υποψιν κάποιον en vision 500 ? τρέχει gemini? είναι κλώνος?

........Auto merged post: d3scr1pt0r added 1 Minutes and 0 Seconds later........

τι όπως πριν? απο την αρχη με 3 έκανα το setup

Δεν ήταν το Setup για 2 δορυφόρους και στη συνέχεια πρόσθεσες τον τριτο;

Θα το δικιμάσω απλά βάζοντας ένα LNB στην άκρη της ράγας και θα σας πω αποτελέσματα.
Ευελπιστώ να δουλέψει!

gravis
05-03-08, 01:41
η αδυναμια να βαλουν HDMI αντι για DVI Στον 8000 δεν μπορω να την καταλαβω, θα πρεπει να περιμενουμε δηλαδη τον 8100 :p

chrisd
09-03-08, 09:15
Eγω δεν εχω καταλαβει ακομα πως μπορει να ειναι και τα 3 LNB στην ιδια ευθεια αφου και οι 3 δορυφοροι εχουνε διαφορετικο elevation?Παντος για οσους θελουνε να πιανουνε ολες τις δεσμες του Αγγλου(εκτος της 2D που ειναι δεσμη αγγλιας)προτεινετε η κινητο πιατο η σταθερο κεντραρισμενο πανω στις 28.2(διαμετρου 1.40).Το οτι κατεβαινουν καποιες δεσμες στις 28.2 (πιθανοτατα Eurobird)δεν σημαινει οτι κατεβαινει και ολοκληρος με πολυ παρακεντρη ληψη.παντος πολυ καλο το εγχειρημα σου.

d3scr1pt0r
10-03-08, 12:02
Δε ξέρω πως να κάνω export τα κανάλια που πιάνω απο το dreambox για να σας δείξω, πάντως έχω όλο το πακέτο bskyb με 89%
Το θέμα μου ήταν να γίνει φτηνά με 1.20 χωρίς rotor και φαίνεται να δουλεύει :)
Αν βάλω και ένα διπλό lnb θα πιάσω και seirius απο ότι δοκίμασα μετακινώντας λίγο το 13.0

Minotavrs
10-03-08, 12:09
de ksero pos na kano export ta kanalia pou piano apo to dreambox gia na sas deikso, pantos exo olo to paketo bskyb me 89%
to thema mou itan a ginei ftina, me 1.20 xoris rotor , 3 doriforoi kai egine
vasika, an valo ena diplo lnb ekei pou exo ton 13.2 tha piaso kai seirius opos vlepo metakinontas to
Κανε edit to κειμενο απο greeklish se greek γιατι θα φας κραξιμο...

d3scr1pt0r
10-03-08, 12:16
ναι το ξέχασα πάλι, -- echaos greeklish to greek converter-- :) χρήσιμο πρόγραμμα :)

D_J_V
10-03-08, 12:41
Το αγγλικό πακέτο προφανώς εννοείται μεσω eurobird ετσι?
Για στις 28.2 ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ... εκτός αν μιλάμε για πιατούμπα 2,5 μέτρα και πάνω σε καθαρό ουρανό... ισως κατεβαίνουν πολλά αλλά όχι ΟΛΑ π.χ. BBC,ITV etc...

@ ADSLgr.com All rights reserved.