PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

D_J_V
12-06-08, 21:19
αν μπορείς κάποιο στιγμή κουμπάρε γράψε και στα ελληνικά αν γίνεται!!
:p

petros61
12-06-08, 23:27
αν μπορείς κάποιο στιγμή κουμπάρε γράψε και στα ελληνικά αν γίνεται!!
:p

Λίγη ανοχή δεν βλάπτει...
Ο άνθρωπος ήθελε πληροφορίες και όχι να περάσει εξετάσεις σε γραμματική-συντακτικό!
Εκτός αν νομίζεις ότι το κάνει επίτηδες που δεν το νομίζω...

janis100
13-06-08, 12:40
ευτηχοσ εινε ο 500ς τωρα δεν ξερω αυτοσ που θα με σινδεσι με το πολιποθιτο νοβα θα μου περασι νεο φιρμγουεαρ? διλαδι θα κανι φλασ? η θα τα αφισηση ετσι.γιατι βαζετε τζεμινι γιατι αλλαζετε ιματζ
leasedline και ο οποιοσ μπορη να βοηθηση καλοδεχουμενοσ
σασ χερετω απο λεφκωσια.και κουραγιο στουσ σισμοπλικτουσ μασ

επειδη ειναι κλωνος μη τυχον και περασεις gemini το μηχανημα θα τα φτυσει,εχει αλλα image που δεν θα εχεις προβλημα αν δεν μπορεις να τα καταφερεις θα ανοιξεις το dmz να στο περασουμε απο το σπιτι μας

notios7
13-06-08, 22:02
παιδια μια βοηθεια.εβαλα τον 7025 σε ενα κατοπτρο απο νοβα(απο παλια μου συνδρομη)αλλα καναλι δεν μπορω να δω.μου πεταει ενα tuner δεν ειναι διαθεσιμο μετραει αναποδα στο μηδεν και με πεταει στην εικονα εισαγωγης !τι μπορει να ειναι?

leasedline
13-06-08, 23:02
πηγαινε μενου ->setup->service searching και κανε tuner setup και εκει βαλε δορυφορο τον hotbird

notios7
14-06-08, 23:34
κατι εκανα ,ευχαριστω φιλε μου:oneup:εχεις κανα τζεμινι ευκαιρο μηπως?:)

leasedline
14-06-08, 23:42
ειναι 20 ΜΒ περιπου, πηγαινε στο dreamboxworld.com και κατεβασε ενα

notios7
15-06-08, 14:02
το κατεβασα.επομενο βημα?εγκατασταση μεσω προγραματος ντριμ-απ πιστευω.τι ρυθμιση θελω για το network στο dreambox?

pikkos
16-06-08, 07:25
καλημερα απο Κυπρο.
καταρχας ζητω λιγη κατανοηση για την γραμματικη μου αλλα λογο κεκτημενης ταχητητας λογο του οτι δουλεβω 12 ωρο και νυχτερη ο χρονος με πιεζη.παμε παρακατο.....
αγαπητε janis 100 τη εινε το dmz και πος το ανοιγουμε ?
τη αλλο προγραμμα εκτος απο gemini μπορω να τρεξω?

high_definition
16-06-08, 09:18
να κάνω μία ερωτηση και εγώ ο αρχάριος στο θεμα Dreambox?

κοιτάζω στο http://www.satsonix.gr/TIMOKATALOGOSgr.html
όμως ποιό μοντέλο Dreambox να διαλέξω αφού δεν γνωρίζω τεχνικές ορολογίες που αναφέρονται.

ας πούμε σχετικά με την σύνδεσή τους. Χρειάζονται να συνδεθούν σε καποιον tuner ή απευθείας στην TV?
με τί βίσμα συνδέονται σε καθε συσκευή? (ειδα scart-rs232 στο site)

sorry αν κανω χαζες ερωτησεις αλλά τωρα προσπαθώ να καταλαβω τί γινεται στο χώρο αυτό...

σημ. εχω ξεκινησει να διαβαζω και στο http://www.klona.4t.com/v3.1/guide_gr/dbox-howto.htm

edited: Την συγκεκριμενη συσκευη την θελω για προβολη/εγγραφη δορυφορικων καναλιων (δεν με απασχολει το θεμα αναπαραγωγης video κλπ)

Άρης13
16-06-08, 11:11
Ο dreambox συνδεεται στην TV με scart, εκτος αν παρεις τον 800αρη και εχεις HD τηλεοραση οπου θα τον συνδεσεις με το καταλληλο καλωδιο (περιεχεται)

Αυτη τη στιγμη αν αγορασεις αξιζει ο 800αρης, η τιμη του ειναι καλη και υποαρχει υποστηριξη σε ανεπισημο λογισμικο

high_definition
16-06-08, 12:33
ευχαριστώ για την απαντηση Άρη. Θελω να τον συνδεσω σε HD τηλεόραση οπότε με τί καλώδιο συνδέεται?

ερωτηση: το πιάτο συνδέεται πάνω στο DM έτσι? και ο DM στον router και στην TV? πρέπει να μεσολαβήσει και Η/Υ για το software?

janis100
16-06-08, 13:21
καλημερα απο Κυπρο.
καταρχας ζητω λιγη κατανοηση για την γραμματικη μου αλλα λογο κεκτημενης ταχητητας λογο του οτι δουλεβω 12 ωρο και νυχτερη ο χρονος με πιεζη.παμε παρακατο.....
αγαπητε janis 100 τη εινε το dmz και πος το ανοιγουμε ?
τη αλλο προγραμμα εκτος απο gemini μπορω να τρεξω?

κανε email sto yahoo να στο στειλω ετοιμο και να το ριξεις με flashwizard

........Auto merged post: janis100 πρόσθεσε 6 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.klona.4t.com/v3.1/guide_gr/dbox-howto.htm αμεσως στα βαθεια επεσες,σιγα σιγα θα μαθεις ο 800αρης θελει πατεντα με ανεμηστηρακι γιατι τηγανιζεις αυγα πανω τουhttp://www.satgrekco.gr/forum/index.php εδω θα βρεις ολες τισ απαντησεις

guzel
16-06-08, 14:55
ευχαριστώ για την απαντηση Άρη. Θελω να τον συνδεσω σε HD τηλεόραση οπότε με τί καλώδιο συνδέεται?

ερωτηση: 1 το πιάτο συνδέεται πάνω στο DM έτσι? 2 και ο DM στον router και στην TV? 3 πρέπει να μεσολαβήσει και Η/Υ για το software?

με hdmi αν εχει ο dreambox σου. εμενα ο μικρος εχει υποδοχη για σκαρτ και RCA

1. ναι
2. ναι
3. για να περασεις το image εννοεις ?

notios7
16-06-08, 19:08
δοκιμασα πριν λιγο το nabilo αλλα κολαει μου φαινεται.ποιο αλλο ειναι προτεινομενο?

janis100
16-06-08, 19:36
για δες και εδω http://www.satlords.nl εχει το τελευταιο nabilo που λεν οτι ειναι καλο

notios7
16-06-08, 19:52
καινουργιο ,το 02β εβαλα.το τζεμινι 3.50 δεν φλασαριζε καλα(κολαγε στην εγκατασταση)κι εβαλα ενα ΟοΖοοΝ για δοκιμη.τι λες?

janis100
16-06-08, 21:18
καινουργιο ,το 02β εβαλα.το τζεμινι 3.50 δεν φλασαριζε καλα(κολαγε στην εγκατασταση)κι εβαλα ενα ΟοΖοοΝ για δοκιμη.τι λες?

δεν εχω 7025 για να σου απαντησω αλλα για να λενε οτι ειναι καλο κατι θα βλεπουν

high_definition
16-06-08, 23:43
3. για να περασεις το image εννοεις ?

δεν εχει ετοιμο software περασμενο μεσα ο dreambox? ή μπαίνει και επιπλεον?

XL
17-06-08, 13:44
Έχει software περασμένο αλλά είναι για συμβατική χρήση ! Υπάρχουνε εναλλακτικά software που σου προσφέρουνε extra δυνατότητες !!!

notios7
17-06-08, 22:05
nabilo ξανα .εγω το ειχα ρυθμισει λαθος την πρωτη φορα.:oneup:

high_definition
17-06-08, 22:31
θενκς XL. αλλη μια ερωτηση: το DM πρεπει να ειναι συνδεδεμενο στο internet συνεχως ή μονο όταν τρεχει software
με extra δυνατοτητες ή και για άλλους λόγους?

guzel
18-06-08, 00:45
αν το θελεις εχετο συνδεμενο συνεχως δεν χανεις τπτ..

το εχουμε συνδεμενο για να κανουμε update κλειδακια και να εχουμε προσβαση στα addons του blue pannel κ διαφορα αλλα:p

Minotavrs
18-06-08, 06:32
δοκιμασα πριν λιγο το nabilo αλλα κολαει μου φαινεται.ποιο αλλο ειναι προτεινομενο?
edg-nemesis ;) :respekt:

notios7
18-06-08, 17:42
μινωταυρε ειμαι καινουργιος στο σπορ αυτο.τι ειναι αυτο? "αλλο φρουτο" ?:)

Minotavrs
18-06-08, 18:19
μινωταυρε ειμαι καινουργιος στο σπορ αυτο.τι ειναι αυτο? "αλλο φρουτο" ?:)

Eiναι οτι πιο κοντα σε gemini μπορεις να βρεις σε image αυτη την στιγμή ειναι σταθερότατο με λειτουργιες που λείπουν απο το gemini (πχ παρακολοθηση δικτυου, firewall, κλπ) μα με την πιο σημαντική απο ολες.. δεν εχει time bomb like Gemini..
Για περισσοτερα μπες εδω (http://minotavrs.blogspot.com/2008/06/how-to-edg-nemesis-picons-from-pc.html) και ακολούθα τα Links ;)

notios7
18-06-08, 18:25
δεν υπαρχει προβλημα γνησιοτητας μηχανηματος.προβλημα ασχετοσυνης μου μονο.:whistle:ασε που εχει πεσει και μυστικοπαθεια στον "κλαδο".οτι παραπανω σε "ξεστραβωμα" με π.μ αν γινεται!;)

Minotavrs
18-06-08, 18:44
δεν υπαρχει προβλημα γνησιοτητας μηχανηματος.προβλημα ασχετοσυνης μου μονο.:whistle:ασε που εχει πεσει και μυστικοπαθεια στον "κλαδο".οτι παραπανω σε "ξεστραβωμα" με π.μ αν γινεται!;)
Mην το λες.. πηγαν ακλαυτα και γνησια 500ρακια.. λογω time bomb
εκτος αυτού η αλλαγη image είναι ένας τροπος διαμαρτυριας απο τους κατοχους των ® DM για το ξεπουλημα της gemini team στην Dream Multimedia

notios7
18-06-08, 18:47
κατι ακουσα και για γνησια.δεν καταλαβαινω την πατατα που κανανε.επεσε πολυ κραξιμο μιλαμε.:down:

XL
18-06-08, 22:02
θενκς XL. αλλη μια ερωτηση: το DM πρεπει να ειναι συνδεδεμενο στο internet συνεχως ή μονο όταν τρεχει software
με extra δυνατοτητες ή και για άλλους λόγους?

Αν το έχεις συνέχεια συνδεδεμένο στο inet , αν σου το επιτρέπει το image (όπως συνήθως συμβαίνει) , μπορείς να κατεβάζεις διάφορα updates για plugins , cams κτλ χωρίς βέβαια αυτο να σημαίνει ότι το μηχάνημα δεν δουλεύει offline !!!

petros61
20-06-08, 19:15
Αν το έχεις συνέχεια συνδεδεμένο στο inet , αν σου το επιτρέπει το image (όπως συνήθως συμβαίνει) , μπορείς να κατεβάζεις διάφορα updates για plugins , cams κτλ χωρίς βέβαια αυτο να σημαίνει ότι το μηχάνημα δεν δουλεύει offline !!!

...άσε που όταν είσαι συνδεδεμένος σε "βλέπουν" και οι συνεργάτες σου (peers) και απολαμβάνουν ότι έχεις να τους προσφέρεις.
Αν δεν είσαι 24 ώρες, 7 μέρες τη βδομάδα συνδεδεμένος συνήθως σε διαγράφουν από συνεργάτη τους...

gravis
25-06-08, 11:32
Εχω παρατηρησει το εξης προβλημα και σε dreambox 7020 οσο και στο 600pvr και νομιζω θα ισχυει σε ολες τις σειρες.
Οταν γραφεις στο σκληρο του ονειροκουτιου ενα καναλι και το αρχειο ξεπερναει τα 4gb περιπου ,τοτε δεν μπορεις να το κατεβασεις με τιποτα απο το web interface του dreambox στο σκληρο δισκο του pc. H μονη λυση που βρηκα ειναι μεσω FTP . Ξερεται τι σοι bug ειναι αυτο?

blugosi
27-06-08, 15:58
Εχω παρατηρησει το εξης προβλημα και σε dreambox 7020 οσο και στο 600pvr και νομιζω θα ισχυει σε ολες τις σειρες.
Οταν γραφεις στο σκληρο του ονειροκουτιου ενα καναλι και το αρχειο ξεπερναει τα 4gb περιπου ,τοτε δεν μπορεις να το κατεβασεις με τιποτα απο το web interface του dreambox στο σκληρο δισκο του pc. H μονη λυση που βρηκα ειναι μεσω FTP . Ξερεται τι σοι bug ειναι αυτο?

Μάλλον είναι περιορισμός του FAT32 και όχι του DB. :hmm:
Αν δεν κάνω λάθος όμως, όταν γράφω ένα πρόγραμμα στο δίσκο, το σπάει αυτόματα σε τμήματα του ενός Gigabyte... Οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα :)

janis100
28-06-08, 12:22
Μάλλον είναι περιορισμός του FAT32 και όχι του DB. :hmm:
Αν δεν κάνω λάθος όμως, όταν γράφω ένα πρόγραμμα στο δίσκο, το σπάει αυτόματα σε τμήματα του ενός Gigabyte... Οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα :)

αυτο το καθοριζεις εσυ,απο μονο του ειναι 1γιγα,αλλα το κανεις ,2-4-8-16 μεσα απο το μενου,εγκατασταση προχωρημενες ρυθμισεις

gravis
28-06-08, 23:49
o δισκος ως γνωστων φορμαρετε στο ονειροκουτι μονο ως Efs και σε καμμια περιπτωση με Fat32.
Janis100 γνωριζω οτι μπορω να το σπασω σε πολλα κομματια, αλλα το προβλημα παραμενει και αν τα κατεβασω μεσω ftp εχω και το προβλημα να επανενωσω παλι τα αρχεια ολα σε ενα

janis100
29-06-08, 13:57
ενωνονται με το DVR-S tudiopro,κανεις επεξεργασια,βγαζεις διαφημισεις και αν θελεις το κανεις και dvd

svizi
30-06-08, 16:02
Σε dreambox 500 δεν μπορώ να δω 4:3. Έχει συμβεί σε κάποιον. Ενώ στα settings είναι 4:3 δείχνει σαν να είναι 16:9.
Α και κάτι άλλο. Στη nova δεν έχω π.χ το nova cinema 2. Δεν ξέρω μπορεί να λείπουν και άλλα κανάλια αλλά αυτό λείπει σίγουρα.
Είμαι με Gemini 4.20.

XL
30-06-08, 21:42
Το Novacinema 2 είναι το Filmnet 2 !!! Για συχνότητες καναλιών δες εδώ
http://www.nova.gr/gr/channelslist.asp !!!

kyrnikos
01-07-08, 17:24
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι απλό μάλλον για gemini 4.20 .
Όταν είμαστε στη λίστα καναλιών μέσα σ ένα μπουκέτο καθώς περνάμε τα κανάλια σε ένα
πλαίσιο από κάτω φαίνονται οι πληροφορίες για το πρόγραμμα .
Όμως παρόλο που έχω περάσει ελληνικά αυτές είναι στα αγγλικά ,για την ακρίβεια είναι στα αγγλικά
και μετά στα ελληνικά δηλαδή αν το κείμενο είναι μικρό φαίνονται και τα ελληνικά κάτω από τα αγγλικά.
Όταν βέβαια ζητάω info ενώ παίζει κάποιο κανάλι έχω κανονικά ελληνικά .
Σε παλιότερα image ήταν παντού ελληνικά .
Αυτό είναι πρόβλημα του 4.20 ή μπορώ να το ρυθμίσω με κάποια επιλογή (δεν την έχω βρει);

chrispe
01-07-08, 23:43
είναι πρόβλημα της έκδοσης 4.20, στην 4.31 λύνεται αλλά τη βάζεις μονο αν εχεις αυθεντικό κουτί ;)

kyrnikos
02-07-08, 00:21
είναι πρόβλημα της έκδοσης 4.20, στην 4.31 λύνεται αλλά τη βάζεις μονο αν εχεις αυθεντικό κουτί ;)


Έλα ντε έχω γνήσιο ;:rofl::rofl:
Για γνήσιο το αγόρασα ,την 4.31 είχα όταν έσκασε το θέμα και δεν έπαθε τίποτα , έχει και
κανονική mac αλλά με τόσα που έχω ακούσει έχει φοβηθεί το μάτι μου .
Θα δούμε ,αν μου έρθει όρεξη θα βάλω κανένα nemesis .
Ευχαριστώ πάντως.

odys2008
02-07-08, 00:42
Και πως βλέπουμε αν είναι γνήσιο? Γιατί σκέφτομαι να πάρω έναν 500αρη τώρα

XL
02-07-08, 00:59
Ρίξε ματιά στη foto !!!

odys2008
02-07-08, 01:09
Πω κάτι κόπιες :shock:
Αυτά είναι. Βλέπω έχουν κάνει καλή δουλειά. Όμως πριν την αγορά μπορώ να ελέγξω κάτι για να είμαι πιο σίγουρος όταν το αγοράζω?

kyrnikos
02-07-08, 01:58
Και πως βλέπουμε αν είναι γνήσιο? Γιατί σκέφτομαι να πάρω έναν 500αρη τώρα


Είναι απλό ,η εταιρία δεν βγάζει πια 500 οπότε για να είσαι σίγουρος παίρνεις 500+ που απ' ότι
λένε δεν κοπιάρεται .

odys2008
02-07-08, 11:07
Τέλεια. Άρα θα κοιτάξω για 500+;)
Νεότερα όταν τον αποκτήσω. Σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια

kyrnikos
03-07-08, 22:32
Λοιπόν ...τελικά δοκίμασα EDG Nemesis . Μια χαρά είναι και δεν είναι δύσκολο να το "παίξει"
κάποιος που έχει συνηθίσει σε gemini.
Όμως σε σχέση με το gemini έχει δυο ελλείψεις που ο συνδυασμός τους μου δημιουργεί πρόβλημα .

Δεν έχει autocam και το κλείδωμα των ρυθμίσεων δεν κλειδώνει και την αλλαγή του cam.
Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος (πχ μικρό παιδάκι :rolleyes: ) παίζει με το τηλεκοντρόλ μπορεί να
αλλάξει την επιλογή cam (αφού δεν κλειδώνει ) και δεν θα επανέλθει ούτε με reboot (αφού
δεν έχει autocam ).
Δεν είναι βέβαια κάτι το σοβαρό αλλά όποιος έχει μικρά παιδιά καταλαβαίνει τι θέλω να πω.

Μήπως υπάρχει κάποιο plugin που να κάνει ότι το autocam του gemini ή κάποιο script που κατά
την επανεκκίνηση να τρέχει συγκεκριμένο cam ; Όσο και να έψαξα (πολύ ) δεν βρήκα κάτι ...

janis100
04-07-08, 12:43
στην επανεκινηση να παιξει συγκεκριμενο cam ,θα κανεις εσυ επανεκινηση του δεκτη με οποιο cam θελεις και οποιο καναλι θελεις και με το ανοιγμα του δεκτη θα εχει τις τελευταιες ρυθμισεις που εχει μεσα

kyrnikos
04-07-08, 12:53
Ναι ,αυτό το ξέρω,εγώ ζητάω το αντίθετο,δηλαδή ανεξαρτήτα από ποιό cam έχει ο δέκτης όταν
γίνει η επανεκκίνηση με το άνοιγμα να φορτώσει ένα συγκεκριμένο cam .Αυτό στο gemini γίνεται
με το autocam επιλέγοντας το default cam το οποίο θα φορτωθεί .
Δοκίμασα με το sample_startup.sh στο var/etc αλλά δεν γίνεται.

radiodj105
09-07-08, 09:51
Είναι απλό ,η εταιρία δεν βγάζει πια 500 οπότε για να είσαι σίγουρος παίρνεις 500+ που απ' ότι
λένε δεν κοπιάρεται .
Επιπλέον, θα ήθελα να προσθέσω πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μεταξύ του γνήσιου 500άρη και του μαϊμού.
Σε ένα κατάστημα στα Πατήσια (Γκάγκας λέγεται ο ιδιοκτήτης), έχει τον γνήσιο σε μαύρο κουτί ενώ ο μαϊμού είναι σε ένα μπλε-ασημί κουτί.
Μέχρι στιγμής, έχουν πέσει στα χέρια μου 4 μαϊμούδες και όλοι λειτουργούν άψογα. Το μόνο πρόβλημα που ίσως έχουν, είναι ότι ζεσταίνονται λίγο παραπάνω από τον κανονικό. Φροντίστε, λοιπόν, αν τον αγοράσετε να ΜΗΝ τον έχετε κάτω από τον αποροφητήρα και πάνω από την ηλεκτρική σας κουζίνα γιατί θα κάνει διακοπές και τετραγωνάκια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.