PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

euri
09-07-08, 10:27
Επιπλέον, θα ήθελα να προσθέσω πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μεταξύ του γνήσιου 500άρη και του μαϊμού.
Σε ένα κατάστημα στα Πατήσια (Γκάγκας λέγεται ο ιδιοκτήτης), έχει τον γνήσιο σε μαύρο κουτί ενώ ο μαϊμού είναι σε ένα μπλε-ασημί κουτί.
Μέχρι στιγμής, έχουν πέσει στα χέρια μου 4 μαϊμούδες και όλοι λειτουργούν άψογα. Το μόνο πρόβλημα που ίσως έχουν, είναι ότι ζεσταίνονται λίγο παραπάνω από τον κανονικό. Φροντίστε, λοιπόν, αν τον αγοράσετε να ΜΗΝ τον έχετε κάτω από τον αποροφητήρα και πάνω από την ηλεκτρική σας κουζίνα γιατί θα κάνει διακοπές και τετραγωνάκια.

Υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα το οποίο μπορεί δυνητικά να εμφανιστεί, αν και σίγουρα σε πολύ λίγες περιπτώσεις:

Οι μαϊμού-dreambox έχουν όλοι την ίδια MAC Address, οπότε αν στο ίδιο τοπικό δίκτυο υπάρχουν παραπάνω από ένας, δημιουργείται κάποιο conflict. Αλλά όπως είπα, είναι εξαιρετικά λίγες οι περιπτώσεις που θα συμβεί αυτό. Και κάπου διάβασα ότι υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί και αυτό :)

radiodj105
09-07-08, 11:11
Οι μαϊμού-dreambox έχουν όλοι την ίδια MAC Address, οπότε αν στο ίδιο τοπικό δίκτυο υπάρχουν παραπάνω από ένας, δημιουργείται κάποιο conflict. Αλλά όπως είπα, είναι εξαιρετικά λίγες οι περιπτώσεις που θα συμβεί αυτό. Και κάπου διάβασα ότι υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί και αυτό :)
Πολύ σωστά το έγραψες. 'Αψογος!
'Ομως, υποτίθεται πως στο ίδιο δίκτυο (προφανώς στο σπίτι σου) έχεις έναν 500άρη για να κάνεις τη δουλειά σου... αλλά έχεις και έναν πιο "σοβαρό" π.χ. 7025 ή 7020 για να κάνεις και εγγραφές απευθείας στον σκληρό του δίσκο.

skyrian1
10-07-08, 12:08
Επειδη είμαι νεος στο ονειροκουτι 7025 υπαρχει καπου ενας οδηγος που να εξηγει μερικα πραγματα οπως τι εννοουμε λεγοντας image, pli κλπ

pontios76
10-07-08, 21:25
Αφού θες κάτι για τα πολύ βασικά...ξέθαψα ένα...

http://www.satgrekco.gr/forum/showthread.php?t=7106

radiodj105
10-07-08, 21:46
Επειδη είμαι νεος στο ονειροκουτι 7025 υπαρχει καπου ενας οδηγος που να εξηγει μερικα πραγματα οπως τι εννοουμε λεγοντας image, pli κλπ

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Πολύ καλή επιλογή...

'Οπως αγόρασες τον δέκτη, το "λειτουργικό" του αποκαλείται Image.
Πίστεψέ με, κανείς δεν αφήνει το "μαμίσιο" λειτουργικο-image και όλοι περνάνε άλλο αφού σου προσφέρει διάφορες δυνατότητες (που δεν σου προσφέρει το μαμίσιο).

Κάποιες από τις δυνατότητες που σου προσφέρει είναι απόλυτα νόμιμες. 'Οπως, δηλαδή, να θέλεις να μοιράσεις μια συνδρομητική κάρτα σε έναν άλλο δέκτη ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ.

Υπάρχουν πολλά-πολλά IMAGE. Αρκετά διαδεδομένο το PLI-Hellenite που το φοράω κι εγώ στον δικό μου.
Πάνω-κάτω, όλα κάνουν την ίδια δουλειά.

skyrian1
11-07-08, 20:44
Προσπαθω να φορμαρω ενα στικ στο usb με το flashwizard και δεν το φορμαρει
Θελει ειδικο στικ ????

blugosi
12-07-08, 00:37
Προσπαθω να φορμαρω ενα στικ στο usb με το flashwizard και δεν το φορμαρει
Θελει ειδικο στικ ????

Όντως ορισμένα δε συνεργάζονται σωστά με το DB, αλλά για δοκίμασε να το δοκιμάσεις έτσι όπως είναι, η αλλιώς φορμάρισέ το στο PC FAT32 και μετά βάλτο στο DB.
Το δικό μου το είχα φορμάρει αρχικά με την φωτογραφική μηχανή!!! :oneup:

skyrian1
12-07-08, 12:41
Το εκανα fat32 αλλα τα ιδια
Παρατηρησα οτι η εντολη για φορματ mkfs.ext3 /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/disc εχει μεσα στο dev το φακελο scsi τον οποιο δεν το βλεπω μεσα στον dream

janis100
12-07-08, 15:49
για να φορμαρεις το στικακι θα πρεπει στην μνημη φλασ να εχεις boxman image θα βαλεις το στικακι θα κλεισεις και θα ανοιξεις τον dream και μετα θα φορμαρεις το στικακι

skyrian1
12-07-08, 20:04
Περασα το boxman image αλλα συνεχιζει τα ιδια --unable to format .. με το flashwizad ενω με το dcc γραφει login incorrect στο τelnet φορμαρισμα usb

janis100
12-07-08, 21:26
με εχει τυχη να μην μπορω και εγω να το φορμαρω,αλλαξε στικακι και δοκιμασε

........Auto merged post: janis100 πρόσθεσε 8 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

afta doulevoun
Acer USB Flash Stick 128 MB
Agenie Pro 2.0 128Mb
Aiptek USB Pendisk 32 MB
Apacer Handy Steno 1.1 128MB
Apacer Handy Steno HT2.0 128 Mb
Apacer Handy Steno 2.0 USB2 256MB
Canyon rubber uitvoering 256Mb
Canyon USB 128MB
CF - HAMA 128 MB
connect3d usb 128 mb
DANE ELEC 128 mb
EasyDisk USB1.1 64 MB
Extreme memory 128MB USB 1.1
Feiya 32 MB Memory Bar
freecom fm10 pro 512MB 2.0
Fujitsu-Siemens Memorybird USB 1.1 128 MB
Gericom, Pocketable USB Flash Drive 128MB
HEMA USB Memory drive 128MB
HyperDrive 2.0/128 MB
IOMEGA Mini Drive 64 MB
IOMEGA Mini Drive 128 MB
IOMEGE Mini Drive 256 MB
JetFlash 128 MB
Kingmax 64 MB USB 1.1
kingston CF 256MB + usb2 reader
Kingston dataTraveler 256mb
Kingston USB 128MB
LD Leading Driver, 128 MB
Marchi disk usb v1.1 128 (tevens niet werken gemeld)
Medion 128MB USB1.1
Medion USB 2.0 128MB
Mobile Disk III 256 MB
Mobile Drive 3in1 SD+MMC 128 MB
Norma USB1.1 128 Mb
Paradigit 64 mb
Pendrive 64 MB
Pen Drive USB 2.0 128mb
PNY Technologys Attache 256MB
PQI travelling disk 128 mb
Q-Max USB 1.1 MEMORY ADAPTER 128MB
Sandisk cruzer mini usb flash drive 128 MB usb 2.0
SanDisk Cruzer USB-2 256Mb, met rare meldingen???
Seitec USB Bar (2.0) 128M
Sharkoon USB2.0 128 MB
Sony Micro vault Pendrive USB 2.0 256MB (USM256U2)
Super Talent Flash 256Mb USB 2.0
Sunsun USB 1.1 128mb
Sweex 32 MB
Sweex 64 MB
Sweex 128 MB
Tiny Disk USB 2.0 256MB
Travelling DiskFB3-28-US 24PC2D 3E
Traxdata EZ-ID1 USB Stick 128MB
Twin Mos Mobile Disc III 128MB
Twin Mos Mobile Disc III 256MB
TwinMos Mobile Disk III Stick 64 MB
TYPHOON USB 1.1 MEMORY ADAPTER 128MB (NB 1 partitie formatteren)
TYPHOON USB 1.1 MEMORY ADAPTER 32MB (NB 1 partitie formatteren)
Typhoon usb 2.0 memory adapter 128 mb (NB 1 partitie formatteren)
USB 1.1 EIO 128 MB
USBBAR 1.1 - 128 MB
USBBAR 2.0 128 MB
USBBAR 2.0 256 MB
WMG (Winmaxgroup) 256 MB
Yakumo 1.1er USB 128 MB
Yakumo 1.1er usb-stick 64MB

kai afta oxi...

Canyon 512Mb
EasyDisk USB1.1 128 MB
Kingmax 128MB USB 2.0
Kingmax 256 MB USB 2.0 (tevens wel werken gemeld)
Pen Drive Plus 2.0 256MB
Sony micro vault 256MB (tevens wel werken gemeld) als dit dezelfde is als ik heb, zie lijst, werkt deze dus wel !! (Lionman)Heb wel 2x moeten formateren !!
QDI 1.1er usb-stick 128mb
Seitec USB 2.0 128MB
TYPHOON USB 2.0 MEMORY ADAPTER (128MB) (tevens wel werken gemeld)
Pocki Drive 32MB
Canyon 512Mb
EasyDisk USB1.1 128 MB
Kingmax 128MB USB 2.0
Kingmax 256 MB USB 2.0 (tevens wel werken gemeld)
Pen Drive Plus 2.0 256MB
Sony micro vault 256MB (tevens wel werken gemeld) als dit dezelfde is als ik heb, zie lijst, werkt deze dus wel !! (Lionman)Heb wel 2x moeten formateren !!
QDI 1.1er usb-stick 128mb
Seitec USB 2.0 128MB
TYPHOON USB 2.0 MEMORY ADAPTER (128MB) (tevens wel werken gemeld)
Pocki Drive 32MB

skyrian1
14-07-08, 18:55
Οι COMPACT FLASH φορμαρονται ολες η και αυτες παιζουν

radiodj105
14-07-08, 21:33
Οι COMPACT FLASH φορμαρονται ολες η και αυτες παιζουν

Γιατί να πρέπει "ντε και καλά" όλοι να περνάμε image στο στικάκι; Είναι πολύ της μόδας;
Δεν λέω... φίλος μου που κατέχει το άθλημα, έχει το "μαμίσιο" image στον δέκτη και φοράει στο φλασάκι ένα από αυτά που κυκλοφορούν.
Προσωπικά... δεν έχω κρατήσει το μαμίσιο image (γιατί δεν ήξερα να το κρατήσω).
Φόρεσα πάνω στον ίδιο τον δέκτη το ΠΛΙ και όλα καλά.

Φυσικά αν χαλάσει ο δέκτης... τότε θα μονολογήσω "τον ήπιαμε". Αλλά δεν δείχνει μηχάνημα που χαλάει εύκολα.

sdikr
14-07-08, 22:03
Γιατί να πρέπει "ντε και καλά" όλοι να περνάμε image στο στικάκι; Είναι πολύ της μόδας;
Δεν λέω... φίλος μου που κατέχει το άθλημα, έχει το "μαμίσιο" image στον δέκτη και φοράει στο φλασάκι ένα από αυτά που κυκλοφορούν.
Προσωπικά... δεν έχω κρατήσει το μαμίσιο image (γιατί δεν ήξερα να το κρατήσω).
Φόρεσα πάνω στον ίδιο τον δέκτη το ΠΛΙ και όλα καλά.

Φυσικά αν χαλάσει ο δέκτης... τότε θα μονολογήσω "τον ήπιαμε". Αλλά δεν δείχνει μηχάνημα που χαλάει εύκολα.


στο 99% μπορείς να κάνεις recovery flash

janis100
14-07-08, 22:58
δεν φορτωνεις την μνημη,αν εχεις image στον σκληρο, αν εχεις σκληρο δεν δουλευει συνεχεια ο σκληρος,με διαφορα προσθετα γινεται αρκετα μεγαλο το image

radiodj105
15-07-08, 09:18
Τελικά τι image θα του φορέσεις, φιλαράκο;

janis100
15-07-08, 12:15
Τελικά τι image θα του φορέσεις, φιλαράκο;

σε 5 δικα μου και στης κορης,αδελφου,αδελφων,πατερα ανηψιων nemesis χωρις κανενα προβλημα

skyrian1
15-07-08, 14:23
Τελικα φορτωσα το pli-enigma2-iolite-dm7025-20080522-4972.nfi
αλλα επειδη θελω να το ψαχνω προσπαθω να εγκαταστησω το στικ για να πειραματιζομαι
Εως τωρα εχω βαλει 3 στικ KINGSTON αλλα και τα τρια δεν φορμαροντε
Μαλλον κατι κανω λαθος

radiodj105
15-07-08, 14:44
Τελικα φορτωσα το pli-enigma2-iolite-dm7025-20080522-4972.nfi
αλλα επειδη θελω να το ψαχνω προσπαθω να εγκαταστησω το στικ για να πειραματιζομαι
Εως τωρα εχω βαλει 3 στικ KINGSTON αλλα και τα τρια δεν φορμαροντε
Μαλλον κατι κανω λαθος

Κι εγώ το ίδιο φοράω αλλά για τον 7020. Αν χρειαστείς βοήθεια, ή αν αγοράσεις 2ο (φτηνότερο) μηχανάκι και θελήσεις να τα "παντρέψεις", σφύρα για βοήθεια.

janis100
15-07-08, 16:01
το flashwizard το βλεπει?προσεχε την διαδικασια εχει σημασια,πρωτα κανε φορματ στον υπολογιστη

skyrian1
15-07-08, 19:31
Πως θα δω αν τα βλεπει το flashwizar
Ενω ξεκινα μετα βγαζει λαθος (unable to format and mount the usb stick!)

........Auto merged post: skyrian1 πρόσθεσε 3 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα αλλα ο δεκτης ειναι ο 7025+

micraSport
15-07-08, 21:47
Καλησπέρα και απο μένα,έχω ένα θέμα με ένα 500αρακι και δεν ξέρω τι να κάνω...Είχα gemini 4.0.0 και τώρα έχω 4.2.0 αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε...Το πρόβλημα είναι το εξής: ανοίγω τον δέκτη και παίζει κανονικά,αν τον κλείσω και τον ξανανοιξω μετα από λίγο δεν δείχνει εικόνα παρα μόνο κάτι πράσινα και ασπρα σαν τεραστια pixel...το κλείνω πάλι και τον ανοίγω μετά από 2 ωρες πχ και παίζει κανονικά για ατελείωτες ώρες,μέχρι να τον κλείσω πάλι απο το κουμπί...τι προτείνεται?:worthy:

radiodj105
15-07-08, 22:30
Πολύ ύποπτο.
Κάνε ένα backup τα κανάλια σου (για να μην κλαίμε μετά όλοι μαζί) και πέρνα κανένα νέο image.
Μετά ξαναρίξε τα κανάλια.

micraSport
15-07-08, 22:34
Ποιο image να περάσω?Ποιο έχεις να μου προτείνεις?

radiodj105
15-07-08, 23:17
Ποιο image να περάσω?Ποιο έχεις να μου προτείνεις?

PLI Hellenite. Αν δεν το βρεις, πες μου να σου δώσω λινκ (επίσημο φυσικά) με pm.

gedi
19-07-08, 16:45
Μέχρι στιγμής, έχουν πέσει στα χέρια μου 4 μαϊμούδες και όλοι λειτουργούν άψογα. Το μόνο πρόβλημα που ίσως έχουν, είναι ότι ζεσταίνονται λίγο παραπάνω από τον κανονικό.
Ακριβώς όπως τα λες. Και εγώ έχω setάρει 7 μαϊμούδες, και όλοι παίζουν σφαίρα εδώ και πολύ καιρό. Όντως ζεσταίνονται , ειδικά το καλοκαίρι πολύ, αλλά ομολογώ ότι δεν έχω δει σε χρήση κανένα γνήσιο, ώστε να ξέρω αν υπάρχει διαφορά...

Υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα το οποίο μπορεί δυνητικά να εμφανιστεί, αν και σίγουρα σε πολύ λίγες περιπτώσεις:

Οι μαϊμού-dreambox έχουν όλοι την ίδια MAC Address, οπότε αν στο ίδιο τοπικό δίκτυο υπάρχουν παραπάνω από ένας, δημιουργείται κάποιο conflict. Αλλά όπως είπα, είναι εξαιρετικά λίγες οι περιπτώσεις που θα συμβεί αυτό. Και κάπου διάβασα ότι υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί και αυτό :)
Κάποιες παρτίδες μαϊμούδων έχουν ίδια mac, όχι όλες.
Αλλά και να πέσεις στην πολύ σπάνια περίπτωση που θα έχεις 2 500αράκια στο ίδιο lan με ίδια mac, τρέχεις ένα script και αλλάζει softwarικά την mac σε κάθε boot, οπότε όλα ok.

PerastikosGR
23-07-08, 10:52
Γειά χαρά σε όλους. Μόλις έγινα κάτοχος ενός 500s, και του έβαλα πάνω [PLi® Enigma1] PLi® Jade image. Έχω κάρτα της Nova (γνήσια, για να μην παρεξηγούμε) και είμαι συνδρομιτής της Nova. Δυστηχώς δεν μπορώ να βρώ ποιό Camsoft πρέπει να φορτώσω έτσι ώστε να ανοίξουν τα κανάλια της Nova. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τα scam 3.5 kathos kai to newcamd χωρίς όμως αποτελέσματα. Ααα, κάτι ακόμα, η έκδοση της κάρτας είναι η 2. Δηλαδή αρκετά παλιά κάρτα η οποία έπαιζε κανονικά σε ενα panasat που είχα μέχρι πρόσφατα μέχρι που παρέδωσε πνεύμα.

Σας ευχαριστώ πολύ.

D_J_V
23-07-08, 11:00
Δοκίμασε με mgcamd ή cccam ...

radiodj105
23-07-08, 11:38
δεν μπορώ να βρώ ποιό Camsoft πρέπει να φορτώσω έτσι ώστε να ανοίξουν τα κανάλια της Nova. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τα scam 3.5 kathos kai to newcamd χωρίς όμως αποτελέσματα.
Φίλε μου καλώς μας ήρθες.
Με το News(κάτι) η κάρτα σου θα δουλέψει κανονικά.
Θα πρέπει όμως να πατήσεις το μπλε κουμπί και για το δίκτυο NETMED (καλό είναι να πας και στις 3 συχνότητες που έχει η Νόβα στον Hotbird) να επιλέξεις σαν default softacam το NEWCS!



Δοκίμασε με mgcamd ή cccam ...

Το CCCam δουλεύει, αλλά πρέπει να μπει μέσα στο config και να αλλάξει μια γραμμούλα.
Δεν δουλεύει απευθείας. Οπότε, καλό είναι να κατεβάσει το Newcs που παίζει χωρίς να πειράξει τίποτα.

PerastikosGR
23-07-08, 12:14
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση και των 2. Δοκιμή το βράδυ στο σπίτι, οπότε τα αποτελέσματα αύριο το πρωί.

Και πάλι ευχαριστώ.

kyrnikos
23-07-08, 14:55
Γειά χαρά σε όλους. Μόλις έγινα κάτοχος ενός 500s, και του έβαλα πάνω [PLi® Enigma1] PLi® Jade image. Έχω κάρτα της Nova (γνήσια, για να μην παρεξηγούμε) και είμαι συνδρομιτής της Nova. Δυστηχώς δεν μπορώ να βρώ ποιό Camsoft πρέπει να φορτώσω έτσι ώστε να ανοίξουν τα κανάλια της Nova. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τα scam 3.5 kathos kai to newcamd χωρίς όμως αποτελέσματα. Ααα, κάτι ακόμα, η έκδοση της κάρτας είναι η 2. Δηλαδή αρκετά παλιά κάρτα η οποία έπαιζε κανονικά σε ενα panasat που είχα μέχρι πρόσφατα μέχρι που παρέδωσε πνεύμα.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Αυτή την έκδοση της κάρτας έχει πάψει να την υποστηρίζει το Newcs εδώ και πολύ καιρό .
Πριν λίγο καιρό το είχα παλέψει με όλες τις εκδόσεις του και τελικά την ανοίγει μια παλιά
έκδοση του Newcs, η newcs-1-13_RC6 ( αν θυμάμαι καλά) .
Δεν έχω δοκιμάσει την έκδοση 1.60 αλλά είναι απίθανο να το έκαναν συμβατό με την
έκδοση 2 της κάρτας .
Αν θες να προσπαθήσεις με το Newcs τότε πρέπει να αντικαταστήσεις το αρχείο newcs_1.50
(ή newcs_1.60 ) στο φάκελο bin με το παραπάνω αρχείο το οποίο απλά θα μετονομάσεις .
Αν δεν μπορείς να βρεις το αρχείο newcs-1-13_RC6 ενημέρωσε, να σου πω που θα το βρεις .

fun
23-07-08, 22:39
Παιδια καλησπερα .Ειμαι νεος στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας.Πηρα σημερα εναν dm 500
και αντιμετοπιζω το εξης προβλημα.Ενω ολα τα καναλια παιζουν κανονικα ο ηχος τους ειναι κατι λιγο παραπανω απο μπασος.βαραινει αρκετα ο :sorry:ηχος.Πηγα στις ρυθμισεις και κοιταξα για τον ηχο αλλα τιποτα.μηπως θα λυθει το προβλημα με τιποτα αναβαθμιση.ξερει κανεις κατι?

guzel
23-07-08, 22:43
μηπως καμια ρυθμιση στην tv σου ?

fun
24-07-08, 09:02
μηπως καμια ρυθμιση στην tv σου ?

Μπα οχι.Εκλεισα χθες βραδυ τον αποκοδ.. και σημερα που τον ξαναανοιξα ..ολα καλα.!:lol:

frixosb
24-07-08, 10:43
Καλημέρα και από μένα και σε αυτό το thread.
Διαβάζοντας από την αρχή ως ολοκαίνουριος χρήστης 600Pvr, προσπαθώ να λύσω τα προβλήματά μου.Παρόλο που κυκλοφορεί ένας οδηγός αρχαρίων για την εγκατάσταση images στα dreambox, στο δικό μου η οποιαδήποτε μέθοδος δεν δούλεψε ποτέ με την αυθεντική κάρτα της ΝΟΒΑ έκδοσης ΖΕΤΑ PVR. Τελικά με την λίγη βοήθεια κατάφερα να δω ΝΟΒΑ άλλα δυστυχώς μετά από 10-15 λεπτά η εικόνα παγώνει ενώ το μηχάνημα λειτουργεί κανονικά.Αν μέσω του menu πάω στο SOFTCAM και του κάνω reset ξαναβρίσκει την κάρτα και παίζει πάλι για 15 λεπτά.Το είχατε αναφέρει και λίγο παλιότερα αλλά τελικά δεν υπάρχει η ξεκάθαρη απάντηση για το πως λύθηκε το θέμα, αν λύθηκε.
Υπάρχει κανείς φίλος να με βοηθήσει σχετικά με αυτό αλλά και να με βοηθήσει να ξεκινήσω με τα DM?

XL
24-07-08, 16:38
Όταν λες με λίγη βοήθεια τί εννοείς ??? Βρήκες κάποιον στο inet και μπήκε μέσα στο μηχάνημα σου και άρχιζε και πείραζε ??? Αν ναι τότε είναι πολύ πιθανόν να μην είσαι ο μόνος που βλέπει από την κάρτα σου και ίσως γι'αυτό σου κάνει και κολλήματα !!!

janis100
24-07-08, 18:05
αν καποιος εμπαινε εν αγνοια του θα εβαζε διαφορετικο κωδικο για να μην εχει κολληματα,ασχετος δεν ξερει τι να κανει το προβλημα ειναι οτι η καρτα πρεπει να ειναι zeta και θελει καποιες ρυθμισεις

XL
24-07-08, 20:22
Αν έβαλε όμως παραπάνω από έναν τότε το να έδωσε διαφορετικό κωδικό δεν παίζει και τόσο ρόλο !!!

gravis
24-07-08, 20:30
Τωρα τελευταια βλεπω οτι παιζει πολυ PLi.. τι προτεινετε PLi i gemini?

frixosb
24-07-08, 22:56
για να μην παιδεύεστε να σας πω δεν έχω προλαβει να ασχοληθώ ακόμα με μοιρασμα κλπ κλπ, ούτε είναι το δύκτιο μου free to air :p (για το ιντερνετ μιλάω)
καλά καλά δεν κατάφερα να περάσω το gemini με το σωστό ccam να δουλέψει η κάρτα.η βοήθεια που πήρα ήταν ανάλαφρη και φαίνεται ημιτελής εφόσον μετά απο 10 λεπτά η κάρτα "κολλάει" και δεν μπορώ να δώ τα ΝΟΒΑ κανάλια.
Γι αυτό και απευθύνθηκά εδώ, αν θέλει κανείς να με βοηθήσει βήμα προς βήμα ως προς την εγκατάσταση images και emus.Για παράδειγμα δεν ξέρω τώρα αν χρησιμοποιώ το ccam και ποια έκδοση αλλά το ccam.config δεν το έχω βρει πουθενά μέσα στον dreambox (με filezilla=FTP)

micraSport
25-07-08, 07:01
Καλημέρα,το .cfg θα το βρεις \var\tuxbox\plugins αν δεν κάνω λάθος...
@fun: από που το πήρες το 500αράκι?κλώνο?και πόσο?pm me
@gravis: Εμένα το pli μου φαίνεται γρηγορότερο από το gemini,και μάλιστα το Helenite.Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το Jade.
@frixos: Το πρώτο πράγμα που χρειάζεσαι είναι ενα null modem καλώδιο για να φλ@σάρεις το ονειροκούτι σου,το πρόγραμμα dreamup και το αρχείο .img με το οποίο θέλεις να το φλ@σάρεις.Τα υπόλοιπα είναι εύκολα.Εδώ είμαστε εμείς.

gravis
25-07-08, 12:15
Εχει δοκιμασει κανεις να συνδεσει access point στο Dreambox για να το συνδεσει ασυρματα με το ρουτερ?
εαν ναι, να μας πει και μοντελο να δουμε την συμβατοτητα

kyrnikos
25-07-08, 12:24
Καλημέρα,το .cfg θα το βρεις \var\tuxbox\plugins αν δεν κάνω λάθος...


Mια μικρή διόρθωση,το CCcam.cfg πάει στο var/etc.
Μια χρήσιμη σελίδα για το πού πάει τι , ποιά αρχεία είναι απαραίτητα κλπ ΕΔΩ (http://www.dream-zone.dk/WebFiles/emu_dream.html)

frixosb
25-07-08, 19:38
@micraSport, ξέχασα να ρωτήσω... γιατί παιδεύεστε ακόμα με το null καλώδιο αφού μπορείς να κάνεις reset το ονειροκουτί να πάρει IP από DHCP και να το φορτώσεις μέσω δυκτίου από webGUI το καινούριο image?

όσο αναφορά το πρόβλημά μου οτι παγώνει το ccam με την κάρτα PVR ZETA της ΝΟΒΑ. το δοκίμασα και με απλή κάρτα τύπου ΖΕΤΑ (να μην είναι PVR δηλαδή). η διαφορά ήταν ότι με την απλή έπαιζε συνέχεια αλλά και πάλι κατα την εγγραφή το πρόγραμμα μετά από μισή ώρα πάγωνε και έπρεπε να το κάνω reset για να ξαναδώ τα ΝΕΤΜΕΝΤ κανάλια.
από όσα διαβάζω, έχει αρκετός κόσμος το 600pvr. Μόνο εγώ έχω το πρόβλημα;

TearDrop
26-07-08, 01:59
@micraSport, ξέχασα να ρωτήσω... γιατί παιδεύεστε ακόμα με το null καλώδιο αφού μπορείς να κάνεις reset το ονειροκουτί να πάρει IP από DHCP και να το φορτώσεις μέσω δυκτίου από webGUI το καινούριο image?

όσο αναφορά το πρόβλημά μου οτι παγώνει το ccam με την κάρτα PVR ZETA της ΝΟΒΑ. το δοκίμασα και με απλή κάρτα τύπου ΖΕΤΑ (να μην είναι PVR δηλαδή). η διαφορά ήταν ότι με την απλή έπαιζε συνέχεια αλλά και πάλι κατα την εγγραφή το πρόγραμμα μετά από μισή ώρα πάγωνε και έπρεπε να το κάνω reset για να ξαναδώ τα ΝΕΤΜΕΝΤ κανάλια.
από όσα διαβάζω, έχει αρκετός κόσμος το 600pvr. Μόνο εγώ έχω το πρόβλημα;
Η σειριακή σύνδεση με null-modem cable για αναβάθμιση και εγκατάσταση οποιουδήποτε image είναι ο πιο ασφαλής τρόπος. Φυσικά μπορεί να γίνει και μέσω lan πολύ πιο γρήγορα αλλά δεν συνίσταται μιας και μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα.

Serafeim Karakostas
26-07-08, 02:04
Η σειριακή σύνδεση με null-modem cable για αναβάθμιση και εγκατάσταση οποιουδήποτε image είναι ο πιο ασφαλής τρόπος. Φυσικά μπορεί να γίνει και μέσω lan πολύ πιο γρήγορα αλλά δεν συνίσταται μιας και μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα.
+1.:oneup:

micraSport
26-07-08, 09:57
Καλημέρα,+1 και από μένα για το null modem.Πιο αργό φλ@σάρισμα αλλά πιο σίγουρο.

sdikr
26-07-08, 13:45
Η σειριακή σύνδεση με null-modem cable για αναβάθμιση και εγκατάσταση οποιουδήποτε image είναι ο πιο ασφαλής τρόπος. Φυσικά μπορεί να γίνει και μέσω lan πολύ πιο γρήγορα αλλά δεν συνίσταται μιας και μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα.

Τι πρόβλημα ακριβώς να κάνει;
Αφού πάντα μπορείς να κάνεις firmware reset

janis100
26-07-08, 14:03
:oneup:
Τι πρόβλημα ακριβώς να κάνει;
Αφού πάντα μπορείς να κάνεις firmware reset

kanenas3
26-07-08, 14:11
Τι είναι αυτό και πως γίνεται;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.