PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

sdikr
26-07-08, 14:13
Τι είναι αυτό και πως γίνεται;;;

στα μοντέλα με κουμπάκια μπρόστα, νομίζω κράτας πατημένο το Power και το down Και γυρνά σε recovery mode,
στον 500, 600 επείδη δεν έχει κουμπάκι κάτω, μέσω telnet σβήνεις το Image

Μετά ανοίγεις τον Browser στην Ip του μηχανήματος και απλά ανεβάσεις όποιο Image θέλεις

kanenas3
26-07-08, 14:38
Άρα στο 7000 που έχω κρατάω πατημένο το Power και το Down ταυτόχρονα μέχρι να μπει σε recovery mode, σωστά; Βγάζει κάποιο μήνυμα στην οθόνη του; Thx!

sdikr
26-07-08, 15:40
Άρα στο 7000 που έχω κρατάω πατημένο το Power και το Down ταυτόχρονα μέχρι να μπει σε recovery mode, σωστά; Βγάζει κάποιο μήνυμα στην οθόνη του; Thx!

Μου βάζεις δύσκολά τώρα, δεν έχω τον 7000


αλλά δοκίμασε αυτό


Αναβαθμιση μεσω LAN DM7020 ή 7025
1) Ο δεκτης ειναι στην TV σε ενα καναλι . Κανουμε δικτυο μεταξυ Δεκτη και υπολογιστη , και επισης ενωνουμε με null modem καλωδιο το δεκτη με τον υπολογιστη και κλεινουμε το δεκτη απο το διακοπτη ON/Off.
2) Κραταμε το κατω βελος του front panel του δεκτη , πατημενο. Και ανοιγουμε το διακοπτη On/Off , και το κραταμε πατημενο για μερικα δευτερολεπτα , μεχρι να εμφανιστει στο display του δεκτη η IP του Dreambox.
3) Αφηνουμε το κουμπι και τοτε ο δεκτης ερχεται σε κατασταση MODE, δηλαδη ειναι ετοιμος να αναβαθμιστει μεσω LAN.
4) Ανοιγουμε το Internet Explorer και γραφουμε στη γραμμη εργασιων την IP του dreambox.
5) Τοτε εμφανιζεται στην οθονη του υπολογιστη μια εικονα με την πλακετα του δεκτη και κατω εχει μια επιλογη την οποια παταμε για να κανουμε firmware update .
6) Επιλεγουμε το σωστο αρχειο αναβαθμισης και η διακασια ξεκιναει και τελειωνει γρηγορα και γραφει update succesfull.
7) Κλεινουμε το προγραμμα και Κανουμε επανεκκινηση το δεκτη και ειμαστε ετοιμοι.

credits satsonix.gr

kanenas3
26-07-08, 15:49
Νομίζω ότι κατάλαβα! Το ίδιο είχα κάνει παλιότερα αλλά το λέγανε με διαφορετικό όνομα. Blank image ή κάτι τέτοιο...

Ευχαριστώ πολύ! :oneup:

janis100
26-07-08, 17:30
2
ADMIN
The creator
ετσι για τον 7000 για 7020 διαφορετικα
Aφού συνδέσουμε τον δέκτη με τον Η/Υ με καλώδιο null modem
'τρέχουμε' το πρόγραμμα, αποτσεκαρουμε την επιλογη use network
και επιλέγουμε την σωστή θύρα επικοινωνίας (CΟΜ), στην συνέχεια θα 'πατήσουμε' την επιλογή Connect και θα συνδέσουμε τον δέκτη στο ρεύμα. Τοτε περιμενουμε μερικα δευτερολεπτα , μεχρι να ενεργοποιηθει η επιλογη flash.

Μόλις ενεργοποιηθεί η επιλογή Flash επιλέγουμε με διπλο κλικ το αρχείο .img και αυτοματα ξεκιναει η αναβαθμιση. Περιμένουμε μερικά λεπτά, όσο διαρκεί η διαδικασία αναβάθμισης.


Τελειώνοντας η διαδικασία παίρνουμε το μήνυμα Flash update finished.
Τοτε βγαζουμε το σειριακο καλωδιο και το καλωδιο του ρευματος

Στην συνέχεια πρεπει να κανουμε τη διαδιασια flash erase , για να ενεργοποιηθει το νεο image που περασαμε. Συνδεουμε το καλωδιο της κεραιας και το scart στο δεκτη, εχουμε ανοιχτη την τηλεοραση στο AV, και ξαναβαζουμε το καλωδιο του ρευματος του δέκτη στην πριζα και μόλις εμφανιστεί η εικόνα εκκίνησης στην τηλεοραση

πατάμε το πανω πλήκτρο στο κατραν του dreambox και το κραταμε πατημενο για μερικα δευτερολεπτα μεχρι να γραψει στο display flash erase και η φωτεινοτητα στο καντραν να πεσει αισθητα.

Αφου γραψει flash erase στο display , τοτε αφηνουμε το πανω κουμπι, και περιμενουμε λιγα δευτερολεπτα μεχρι να εμφανισει το πρωτο μενου.
Το flash erase εχει σβησει τα καναλια και τις ρυθμισεις τις οποιες εχουμε κανει με το προηγουμενο image και πρεπει να τα ξαναβαλουμε απο την αρχη.

Μετά πάμε μέσα από το μενού και
ελέγχουμε τα στοιχεία του δέκτη μας.

Έτσι το Dreambox μας έχει αναβαθμιστεί σωστά.

Η διαδικασια αναβαθμισης πρεπει να γινει με τον τροπο ακριβως που πειγραφεται πιο πανω , σε διαφορετικη περιπτωση , πιθανον ο δεκτης να μην ξαναξεκινησει και να χρειαστει service .

XL
26-07-08, 20:50
Μέσω web interface φλασάρεται 0 500+ , 7020 και μάλλον ο 7025 και 600 (δεν έχω τα 2 τελαυταία μοντέλα) !!! Ο 500 και 7000 δεν διαθέτουν επιλογή firmware update μέσω web interface οπότε ακολουθείτε αναγκαστικά η διαδικασία που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω !!!
Προσωπικά ποτέ δεν χρησιμοποίησα την μέθοδο της σειριακής , λόγω του οτι είναι χρονοβόρα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα ! Και εδώ που τα λέμε στα μοντέλα που το image είναι μεγαλύτερο απο 15 mb η διαδικασία της σειριακής αναβάθμησης αργεί πάρα πολύ :)

sculper
27-07-08, 01:42
θα ήθελα να ρωτήσω πιό image του gemini project είναι ασφαλές για imitation dreambox 600pvr????

να παίζει και το Blue panel ktl!
νομίζω το 4.3 είχε το time bomd μέσα!
η 4.4 είναι εντάξει????

greenarrow
27-07-08, 10:41
Φίλε μου δεν νομίζω ότι το flashwizzard λειτουργεί με τον 7025+ , πρέπει να δείς για έχεις multiboot στον 7025+ το "BarryAllen" .

TearDrop
27-07-08, 23:34
Βάλε το 4.2 να είσαι σίγουρος.

g_kor
28-07-08, 13:56
Επειδη είμαι νεος στο ονειροκουτι 7025 υπαρχει καπου ενας οδηγος που να εξηγει μερικα πραγματα οπως τι εννοουμε λεγοντας image, pli κλπ


Καλησπέρα ,
Νέος και άπειρος και εγώ στον κόσμο των δορυφορικών και θα ήθελα την βοήθεια σας..
Είμαι στην διαδικασία αγοράς δορυφορικού πακέτου καταρχήν για θέαση κάποιων ξένων αθλητικών καναλιών και στην συνέχεια υπάρχει σκέψη για σύνδεση στην Nova.
Έχω ακούσει για τους Dreambox πολύ καλά λόγια και ότι έχουν αρκετές δυνατότητες , συνδέοντας τους στο διαδίκτυο μέσω adsl πράγμα που με ενδιαφέρει.
Βλέπω όμως διαφορές σε τιμές πώλησης…Βρίσκω «μαμίσιους» να τους δίνουν μέσω διαδικτύου στην μισή τιμή απότι έχουν οι original ( !!! ) αλλά να κάνουν την ίδια δουλεία απ’ότι λένε οι πωλητές ..( Π.χ 500S )
Ισχύει όντως κάτι τέτοιο ???
Εκτός και από τον αποκωδικοποιητή φαντάζομαι θα πρέπει να πάρω και κάποιο αντίστοιχο πιάτο , ξέρετε σε τι τιμές παίζουν και αν χρειάζεται να κοιτάξω κάτι πριν προβώ σε αγορά ???
Είναι δύσκολή η αρχική εγκατάσταση για κάποιον που δεν είναι και πολύ γνώστης του αντικειμένου ???
Συγνώμη αν κούρασα και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

sculper
29-07-08, 08:41
ευχαριστώ πολύ!



Βάλε το 4.2 να είσαι σίγουρος.

tsif
31-07-08, 00:04
Καλησπέρα ,
Νέος και άπειρος και εγώ στον κόσμο των δορυφορικών και θα ήθελα την βοήθεια σας..
Είμαι στην διαδικασία αγοράς δορυφορικού πακέτου καταρχήν για θέαση κάποιων ξένων αθλητικών καναλιών και στην συνέχεια υπάρχει σκέψη για σύνδεση στην Nova.
Έχω ακούσει για τους Dreambox πολύ καλά λόγια και ότι έχουν αρκετές δυνατότητες , συνδέοντας τους στο διαδίκτυο μέσω adsl πράγμα που με ενδιαφέρει.
Βλέπω όμως διαφορές σε τιμές πώλησης…Βρίσκω «μαμίσιους» να τους δίνουν μέσω διαδικτύου στην μισή τιμή απότι έχουν οι original ( !!! ) αλλά να κάνουν την ίδια δουλεία απ’ότι λένε οι πωλητές ..( Π.χ 500S )
Ισχύει όντως κάτι τέτοιο ???
Εκτός και από τον αποκωδικοποιητή φαντάζομαι θα πρέπει να πάρω και κάποιο αντίστοιχο πιάτο , ξέρετε σε τι τιμές παίζουν και αν χρειάζεται να κοιτάξω κάτι πριν προβώ σε αγορά ???
Είναι δύσκολή η αρχική εγκατάσταση για κάποιον που δεν είναι και πολύ γνώστης του αντικειμένου ???
Συγνώμη αν κούρασα και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Ακόμα και κλώνο να πάρεις μπορείς να κάνεις αυτά που θέλεις ....φυσικά μετά από αρκετό διάβασμα ...

Φυσικά χρειάζεσε και πιάτο .... όσο για την τιμή υπολόγιζε κανένα 120αρι για μονό δορυφόρο και κανένα 200 για 2 δορυφόρους ....

Να το κάνεις μόνος σου ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ.. θα κουραστείς άδικα ...

micraSport
01-08-08, 09:55
Δεν νομίζω οτι είναι και πάρα πολύ δύσκολο να εγκαταστήσει πιάτο μόνος του,ίσως να δυσκολευτεί στο διπλό LNB. Κατα τα άλλα το μονό είναι πολύ εύκολο...Εγώ μόνος μου το έβαλα...Με λίγο διάβασμα και υπομονή όλα γίνονται...

Serafeim Karakostas
01-08-08, 14:41
Δεν νομίζω οτι είναι και πάρα πολύ δύσκολο να εγκαταστήσει πιάτο μόνος του,ίσως να δυσκολευτεί στο διπλό LNB. Κατα τα άλλα το μονό είναι πολύ εύκολο...Εγώ μόνος μου το έβαλα...Με λίγο διάβασμα και υπομονή όλα γίνονται...
+1.:oneup:

kyrnikos
02-08-08, 16:41
Δεν νομίζω οτι είναι και πάρα πολύ δύσκολο να εγκαταστήσει πιάτο μόνος του,ίσως να δυσκολευτεί στο διπλό LNB. Κατα τα άλλα το μονό είναι πολύ εύκολο...Εγώ μόνος μου το έβαλα...Με λίγο διάβασμα και υπομονή όλα γίνονται...


Σε κάθε περίπτωση δεν είναι δύσκολο αλλά ειδικά αν

1.μιλάμε για τον HOTBIRD
2.ανέβει τηλεόραση-δέκτης στην ταράτσα
3.ο δέκτης έχει προσυντονιστεί σε άλλη έτοιμη εγκατάσταση

μιλάμε για αστεία υπόθεση της μισής ώρας maximum ..

radiodj105
03-08-08, 02:50
Σε κάθε περίπτωση δεν είναι δύσκολο αλλά ειδικά αν

1.μιλάμε για τον HOTBIRD
2.ανέβει τηλεόραση-δέκτης στην ταράτσα
3.ο δέκτης έχει προσυντονιστεί σε άλλη έτοιμη εγκατάσταση

μιλάμε για αστεία υπόθεση της μισής ώρας maximum ..

Και επίσης, αν δει στη γειτονιά του, που κοιτάει η πλειοψηφία των πιάτων.
Δεν νομίζω η γείτονές σου να είναι Πομάκοι και να βλέπουν τον Τουρκσατ! χεχε:rofl:

micraSport
03-08-08, 11:31
Γιατί αν θέλει να σκοπεύσει σε Astra τι διαφορά έχει...?Αν ανέβει ο δέκτης και τηλεόραση στην ταράτσα είναι πολύ εύκολο.Anyway...welcome back radiodj105...

kyrnikos
03-08-08, 15:33
Και επίσης, αν δει στη γειτονιά του, που κοιτάει η πλειοψηφία των πιάτων.
Δεν νομίζω η γείτονές σου να είναι Πομάκοι και να βλέπουν τον Τουρκσατ! χεχε:rofl:

Έτσι ..έτσι ...
Αλλά και στην μέση του πουθενά να είσαι πάντα μπορείς να συμβουλευτείς το
http://www.dishpointer.com/
για αρχική στόχευση με απόκλιση μερικών μοιρών και όχι στο γάμο του καραγκιόζη !


Γιατί αν θέλει να σκοπεύσει σε Astra τι διαφορά έχει...?Αν ανέβει ο δέκτης και τηλεόραση στην ταράτσα είναι πολύ εύκολο.Anyway...welcome back radiodj105...

Και για τον Astra είναι εξίσου εύκολο .Μόνο για δορυφόρους με χαμηλή ισχύ στα μέρη μας
απαιτείται λίγο παραπάνω κόπος .
Εύκολα επίσης βάζεις τον Astra κέντρο και τον Hotbird παράκεντρα (ή αντίθετα ) .
Αν μάλιστα το κάνεις μια φορά,η επόμενη σου φαίνεται βαρετή διαδικασία :p

radiodj105
04-08-08, 04:29
Γιατί αν θέλει να σκοπεύσει σε Astra τι διαφορά έχει...?Αν ανέβει ο δέκτης και τηλεόραση στην ταράτσα είναι πολύ εύκολο
O Hotbird είναι αισθητά πιο εύκολος στη στόχευση σε σχέση με τον Astra...

Anyway...welcome back radiodj105...
Ακόμα Καναδά είμαι φίλε. Στο Τορόντο. Σε λίγες μέρες επιστρέφω Ελλάδα.

micraSport
04-08-08, 10:46
Ακόμα Καναδά είμαι φίλε. Στο Τορόντο. Σε λίγες μέρες επιστρέφω Ελλάδα.

Καλώς να επιστρέψεις φίλε.Είπα για τον Astra,γιατί εκεί που μένω εγώ τον lockara το ίδιο εύκολα με τον Hotbird...:oneup:

sculper
04-08-08, 10:53
γεια σας,

τελικά πήρα από ένα μέλος του φόρουμ ένα άριστο 600pvr.
έβαλα το gemini 4.4 ....κάνω εγγραφή πχ MEGA και πάω να δω ANT1 που είναι στην ίδια συχνότητα......(πράγματι βγάζει μόνο όσα κανάλια είναι στην ίδια συχνότητα)
αλλά μου λέει αν πατήσω να δω άλλο κανάλι ότι θα σταματήσει η εγγραφή αν θέλω να το αλλάξω......


απλά δεν ξέρω τι ρύθμιση πρέπει να κάνω και που, για να βλέπω κάποιο κανάλι στην ίδια συχνότητα????????

μου δώσαν απάντηση από ξένo φόρουμ.

Hi

You have to add a line in /etc/enigma/config

i:/ezap/ci/handleTwoServices=00000001

Then you can choose another channel on the same transponder


εγώ έκανα το εξής...βρήκα το αρχείο μέσω ftp το έκανα copy...του έβαλα κατάληξη .txt .......έβαλα την γραμμή......το έσωσα......του έβγαλα την κατάληξη.......και μετά το έβαλα στον dreambox...μετά έκανα reboot....αλλά δυστυχώς δεν έπαιξε.......μήπως έκανα κάποιο λάθος??????


ευχαριστώ και πάλι........

greenarrow
05-08-08, 00:51
βρήκα το αρχείο μέσω ftp το έκανα copy...του έβαλα κατάληξη .txt .......
........

φίλε μου το αρχείο δεν πρέπει να έχει κατάληξη .txt για ξανακοίτατο.

;)

sculper
05-08-08, 07:28
αν διάβασες σωστά είπα του έβαλα κατάληξη txt
απλά δεν ήξερα άλλο τρόπο να το κάνω edit.
μπορείς να μου προτείνεις κάτι???


φίλε μου το αρχείο δεν πρέπει να έχει κατάληξη .txt για ξανακοίτατο.

;)

chrispe
05-08-08, 13:48
τον τροπο που σου ειπαν sculper τον δοκίμασα αλλα δεν κάνει τίποτα, για την ιστορία με τη βοήθεια ενος προγραμματος για ftp μπαινεις στο φάκελο /etc/enigma του κουτιού, εκεί υπάρχει ενα αρχείο με όνομα ''config'' (χωρίς κατάληξη) θα το ανοίξεις και θα προσθέσεις τη γραμμή που σου εδωσαν, το σώζεις και αυτό είναι. Δυστυχώς ομως οπως προειπα εγώ δεν ειδα διαφορά.

sculper
05-08-08, 19:28
blue panel > camd setup > all camds > can handle two services.....



τόσο απλό!

ούτε γραμμή ούτε τίποτα...


και εμένα δεν δούλεψε το άλλο!

chrispe
05-08-08, 22:42
σωστός :oneup:

skyrian1
08-08-08, 10:24
με εχει τυχη να μην μπορω και εγω να το φορμαρω,αλλαξε στικακι και δοκιμασε

........Auto merged post: janis100 πρόσθεσε 8 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

afta doulevoun
Acer USB Flash Stick 128 MB
Agenie Pro 2.0 128Mb
Aiptek USB Pendisk 32 MB
Apacer Handy Steno 1.1 128MB
Apacer Handy Steno HT2.0 128 Mb
Apacer Handy Steno 2.0 USB2 256MB
Canyon rubber uitvoering 256Mb
Canyon USB 128MB
CF - HAMA 128 MB
connect3d usb 128 mb
DANE ELEC 128 mb
EasyDisk USB1.1 64 MB
Extreme memory 128MB USB 1.1
Feiya 32 MB Memory Bar
freecom fm10 pro 512MB 2.0
Fujitsu-Siemens Memorybird USB 1.1 128 MB
Gericom, Pocketable USB Flash Drive 128MB
HEMA USB Memory drive 128MB
HyperDrive 2.0/128 MB
IOMEGA Mini Drive 64 MB
IOMEGA Mini Drive 128 MB
IOMEGE Mini Drive 256 MB
JetFlash 128 MB
Kingmax 64 MB USB 1.1
kingston CF 256MB + usb2 reader
Kingston dataTraveler 256mb
Kingston USB 128MB
LD Leading Driver, 128 MB
Marchi disk usb v1.1 128 (tevens niet werken gemeld)
Medion 128MB USB1.1
Medion USB 2.0 128MB
Mobile Disk III 256 MB
Mobile Drive 3in1 SD+MMC 128 MB
Norma USB1.1 128 Mb
Paradigit 64 mb
Pendrive 64 MB
Pen Drive USB 2.0 128mb
PNY Technologys Attache 256MB
PQI travelling disk 128 mb
Q-Max USB 1.1 MEMORY ADAPTER 128MB
Sandisk cruzer mini usb flash drive 128 MB usb 2.0
SanDisk Cruzer USB-2 256Mb, met rare meldingen???
Seitec USB Bar (2.0) 128M
Sharkoon USB2.0 128 MB
Sony Micro vault Pendrive USB 2.0 256MB (USM256U2)
Super Talent Flash 256Mb USB 2.0
Sunsun USB 1.1 128mb
Sweex 32 MB
Sweex 64 MB
Sweex 128 MB
Tiny Disk USB 2.0 256MB
Travelling DiskFB3-28-US 24PC2D 3E
Traxdata EZ-ID1 USB Stick 128MB
Twin Mos Mobile Disc III 128MB
Twin Mos Mobile Disc III 256MB
TwinMos Mobile Disk III Stick 64 MB
TYPHOON USB 1.1 MEMORY ADAPTER 128MB (NB 1 partitie formatteren)
TYPHOON USB 1.1 MEMORY ADAPTER 32MB (NB 1 partitie formatteren)
Typhoon usb 2.0 memory adapter 128 mb (NB 1 partitie formatteren)
USB 1.1 EIO 128 MB
USBBAR 1.1 - 128 MB
USBBAR 2.0 128 MB
USBBAR 2.0 256 MB
WMG (Winmaxgroup) 256 MB
Yakumo 1.1er USB 128 MB
Yakumo 1.1er usb-stick 64MB

kai afta oxi...

Canyon 512Mb
EasyDisk USB1.1 128 MB
Kingmax 128MB USB 2.0
Kingmax 256 MB USB 2.0 (tevens wel werken gemeld)
Pen Drive Plus 2.0 256MB
Sony micro vault 256MB (tevens wel werken gemeld) als dit dezelfde is als ik heb, zie lijst, werkt deze dus wel !! (Lionman)Heb wel 2x moeten formateren !!
QDI 1.1er usb-stick 128mb
Seitec USB 2.0 128MB
TYPHOON USB 2.0 MEMORY ADAPTER (128MB) (tevens wel werken gemeld)
Pocki Drive 32MB
Canyon 512Mb
EasyDisk USB1.1 128 MB
Kingmax 128MB USB 2.0
Kingmax 256 MB USB 2.0 (tevens wel werken gemeld)
Pen Drive Plus 2.0 256MB
Sony micro vault 256MB (tevens wel werken gemeld) als dit dezelfde is als ik heb, zie lijst, werkt deze dus wel !! (Lionman)Heb wel 2x moeten formateren !!
QDI 1.1er usb-stick 128mb
Seitec USB 2.0 128MB
TYPHOON USB 2.0 MEMORY ADAPTER (128MB) (tevens wel werken gemeld)
Pocki Drive 32MB

Tελικα το προβλημα λυθηκε και δουλεψαν( ολα τα στικ )οταν το συνεδεσα σε USB HUB :oneup:

tomaso
16-08-08, 15:49
Παιδια μια βοηθεια! Help!
Πιθανον η ερωτηση μου ναναι μεσα στις 49 σελιδες.....
Εχω τον DB 500+ με Nemesis 4.2 +router (faster.iad)
Με τον Tuxbox Manager + remote control βλεπω ολα τα αρχεια μεσω TV!
Με το DreamBoxEdit παιζω κανονικα,ανεβαζω-κατεβαζω......
Με το DCC 2.92 ....δεν μπορω να επικοινωνησω....δεν μπορω με τιποτα....!!!!!
Σφαλμα στο log: "Dreambox has no IP address!"
Ουτε total commander,ουτε ftpακια....
Στο μεταξυ,απ'οτι ειδα,εχει ενα καρο versions!!!!
Ποιος γ.... DCC επικοινωνει με το τρελοκουτι μου????
Μπορει να βοηθησει κανεις????

Minotavrs
16-08-08, 15:59
Παιδια μια βοηθεια! Help!
Πιθανον η ερωτηση μου ναναι μεσα στις 49 σελιδες.....
Εχω τον DB 500+ με Nemesis 4.2 +router (faster.iad)
Με τον Tuxbox Manager + remote control βλεπω ολα τα αρχεια μεσω TV!
Με το DreamBoxEdit παιζω κανονικα,ανεβαζω-κατεβαζω......
Με το DCC 2.92 ....δεν μπορω να επικοινωνησω....δεν μπορω με τιποτα....!!!!!
Σφαλμα στο log: "Dreambox has no IP address!"
Ουτε total commander,ουτε ftpακια....
Στο μεταξυ,απ'οτι ειδα,εχει ενα καρο versions!!!!
Ποιος γ.... DCC επικοινωνει με το τρελοκουτι μου????
Μπορει να βοηθησει κανεις????

Θεωρώντας οτι έχεις δηλώσει την σωστή ip του box σου στις ρυθμίσεις του dcc και οτι έχεις κανει και μια επανεκκίνηση θα επρεπε να σου παιζει...

Δοκιμασε να βαλεις στατικ ip στο κουτι σου και ξαναδοκίμασε//

Εναλλακτικά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με εναν ftp client (FlashFXP στηνωντας την σταθερη πλεον ip του ονειροκουτιου με user/pass: root/dreambox) και να δεις τι παιζει απο επικοινωνια...

radiodj105
19-08-08, 12:20
Μετά το μήνυμα, σου κολλάει το DCC και πρέπει να πατήσεις CTRL & ALT & DEL ;
Αν ναι, τότε σίγουρα δεν έχεις δηλώσει σωστά την ΙΠ στο DCC ή κάνεις κάποιο λάθος με το password.
Τσεκάρισέ τα και πάτα "Reconnect" στο εικονίδιο της κεντρικής οθόνης.

gedi
27-08-08, 16:09
Αγαπητοί,

φίλος που έχει κάρτα avon (παλιά version) μου ζήτησε να τον βοηθήσω να δοκιμάσει οικιακό cs, ώστε να βλέπει και στην κρεβατοκάμαρα (τώρα έχει ένα Yumatu και τον πηγαινοφέρνει από την κρεβατοκάμαρα στο σαλόνι).

Πήγα λοιπόν 2 500αράκια (το δικό μου και ένα δανεικό), τα ζευγαρώσαμε με το δικό του DM500 μέσω gb0x 2.1b, η δοκιμή έπαιξε μια χαρά, πήρα πίσω το δικό μου και έφυγα.

Το περίεργο είναι ότι όταν ξανάβαλε την κάρτα στον Yumatu, δεν έπαιζε. Την πήγε και σε ένα φίλο του με Humax 5400, ούτε εκεί έπαιξε.
Πήρε τηλ. στην avon, τους λέει η κάρτα μου σταμάτησε να παίζει, και του λένε "θα στείλουμε σήμα στην κάρτα να ξεκλειδώσει". Αφού μετά από μια μέρα δεν έγινε τίποτα, του λένε να πάει από εκεί. Πήγε λοιπόν στην avon, την τσεκάρουν αυτοί και του λένε "η κάρτα κλείδωσε, θα στην ξεκλειδώσουμε" (ότι κι αν σημαίνει αυτό).
Του την "ξεκλειδώνουν" λοιπόν, πάει στο σπίτι και συνεχίζει να μην παίζει.

Θα συνεχίσει το ψάξιμο με την avon, αλλά η ερώτησή μου είναι, υπάρχει περίπτωση να πειράχτηκε τίποτα στις δύο ώρες που κάναμε τις δοκιμές? Πάνω στις δοκιμές έκανα και overclocking, υπάρχει περίπτωση να χαλάστηκε η κάρτα από αυτό?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίχτηκε. Καμιά ιδέα από κάποιους που κατέχουν?

radiodj105
27-08-08, 16:13
Πάνω στις δοκιμές έκανα και overclocking, υπάρχει περίπτωση να χαλάστηκε η κάρτα από αυτό?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίχτηκε. Καμιά ιδέα από κάποιους που κατέχουν?
Φίλε μου, δεν κάνατε δοκιμές για επιτυχημένο C Sharing αλλά δοκιμές που έπρεπε να τις ονομάσετε "κάψτε τις κάρτες".
Δεν ξέρω γιατί θα έπρεπε να κάνετε Overclocking, αφού τα πράγματα είναι πολύ απλά στο CS.

gedi
27-08-08, 16:51
Φίλε μου, δεν κάνατε δοκιμές για επιτυχημένο C Sharing αλλά δοκιμές που έπρεπε να τις ονομάσετε "κάψτε τις κάρτες".
Δεν ξέρω γιατί θα έπρεπε να κάνετε Overclocking, αφού τα πράγματα είναι πολύ απλά στο CS.
Γειά σου φίλε radiodj105, αν δεν κάνω λάθος ήσουν και στο hellassat...

Το overclocking που έγινε είναι το εξής:

File gbox_cfg:

# For overclocking freaks, Clocking internal STB04xxx slots with:
# 1=7.80MHz 2=6.30MHz 3=5.25MHz 4=4.50MHz 5=3.94MHz 6=3.50MHz 7=3.15MHz
# Irdeto works fine on 7.8MHz, all other fine on 6.30MHz or 5.25MHz
#
F: { 51 } 01 // irdeto 6.30MHz
#F: { 52 } 03 // seca 5.25MHz
#F: { 53 } 03 // viaccess 5.25MHz
#F: { 54 } 03 // nagra 5.25MHz
#F: { 55 } 03 // crypto 5.25MHz
#F: { 57 } 03 // conax 5.25MHz
#F: { 58 } 03 // nds 5.25MHz

Μπήκε η επιλογή F: { 51 } 01, δηλαδή στα 7,8MHz. Λες να το πείραξε αυτό?

Minotavrs
27-08-08, 18:44
Φίλε μου, δεν κάνατε δοκιμές για επιτυχημένο C Sharing αλλά δοκιμές που έπρεπε να τις ονομάσετε "κάψτε τις κάρτες".
Δεν ξέρω γιατί θα έπρεπε να κάνετε Overclocking, αφού τα πράγματα είναι πολύ απλά στο CS.

+ oo :worthy:

radiodj105
27-08-08, 19:13
Γειά σου φίλε radiodj105, αν δεν κάνω λάθος ήσουν και στο hellassat...
Λες να το πείραξε αυτό?

Δεν ξέρω. Θα ρωτήσω τη Βέφα Αλεξιάδου να μου πει που ακριβώς ψήνετε η κάρτα!

Πέρα από την πλάκα, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με overclocking και δεν θα το συνιστούσα αν υπήρχε περίπτωση ζημιάς. Μήπως θα ήταν καλύτερα να ρωτούσες κάποιο παιδί (από το Hellasat ίσως που είναι διάννοιες οι τύποι);

Δεν θέλω να σου κάνω τον πονηρό, όμως καλύτερα να μην το επιχειρήσεις ποτέ ξανά.
Φιλικά πάντα
Βασίλης,

janis100
27-08-08, 19:13
ccam+ccam editor 2.0.0 χωρις προβληματα

kanenas3
28-08-08, 11:38
Ψιλό off-topic αλλά βγήκε επιτέλους Windows CCcam client plugin όπου λύνει τα χέρια για όσους έχουν και καρτούλα στο PC τους. Το όνομα του emubox.

sdikr
28-08-08, 13:06
Ψιλό off-topic αλλά βγήκε επιτέλους Windows CCcam client plugin όπου λύνει τα χέρια για όσους έχουν και καρτούλα στο PC τους. Το όνομα του emubox.


Ορίστε;;;; :worthy:

kanenas3
28-08-08, 15:28
Ορίστε;;;; :worthy:

Να δώσω link ή απαγορεύεται;;

gedi
29-08-08, 20:30
Η κάρτα ξαναπήγε στην avon σήμερα, την έβαλαν σε έναν patatasat, έπαιξε και τώρα παίζει μια χαρά. Τι ντάγκλα είχε φάει, άγνωστο (σε μένα τουλάχιστον)...

janis100
29-08-08, 20:32
η πατατασατ θελει η μοντουλα irdeto η δεκτη με ενσωματωμενο irdeto

gravis
29-08-08, 23:04
ερωτηση:
Yπαρχει προγραμμα που να κανει μετατροπη απο Αvi σε Ts(dreambox)?

greenarrow
30-08-08, 06:37
Πολύ καλή ερώτηση φίλε μου , ενδιαφέρον θα είναι εάν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα :oneup::oneup:

TearDrop
30-08-08, 12:35
Παιδιά ξέρει κανείς κανενα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη να πάω να πάρω εναν Dreambox500 κλώνο? Στα γνωστά καταστήματα δε μπορώ να βρω κάτι... πήρα τηλ σε μερικά καταστήματα αλλά έχουν έλλειψη. Αν κάποιος γνωρίζει κατάστημα (έστω και εκτός Θεσσ) που να έχει σίγουρα διαθεσιμότητα, ας μου στείλει ενα πμ.

user1
31-08-08, 15:46
υπαρχει καποιος απο εδω που να πουλα dreambox? με ενδιαφερει ο απλος καθως επισης να τον εγκαταστησει κιολας (με πληρωμη φυσικα) αφου δε ξερω τιποτα απο δορυφορικα. εχω πιατο απο παλια (αυτο του alpha) και νομιζω πως ειναι στραμενο στον hotbird
Αν υπαρχει καποιος ας στειλει pm
Ευχαριστω (μενω Αθηνα)

sculper
31-08-08, 16:35
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι....οι dreambox παίρνουν οποιοδήποτε 2,5 σκληρό? πρέπει να είναι sata ή ata??? όλες οι χωρητικότητες είναι αποδεκτές???


ευχαριστώ πολύ!

janis100
31-08-08, 16:52
οι 7000-7020 κανονικα δεν παιρνουν 2.5,εγω εβαλα εναν σε 7020 αλα με ανταπτορα μεχρι 300 δεν εχω ακουσει για μεγαλυτερο,αν δεν τον εχεις ηδη μην τον παρεις,ο 600 παιρνει 2.5

sculper
31-08-08, 18:39
για 600 θελω και εγώ.....βάζω ότι ναναι?



οι 7000-7020 κανονικα δεν παιρνουν 2.5,εγω εβαλα εναν σε 7020 αλα με ανταπτορα μεχρι 300 δεν εχω ακουσει για μεγαλυτερο,αν δεν τον εχεις ηδη μην τον παρεις,ο 600 παιρνει 2.5

janis100
31-08-08, 19:42
οχι 2.5 250αρι,ο αλλος δεν χωραει

radiodj105
01-09-08, 06:44
Να αναφέρουμε 2 πράγματα σημαντικά.
1. Επειδή ο Dreambox γράφει με την πραγματική ανάλυση που μεταδίδει το κανάλι, οι ώρες εγγραφής δεν είναι στάνταρ. Τι εννοώ;
Το NovaCinema3 που έχει ανάλυση 720x576 και συμπαθητικό bitrate, μπορεί να γράψει στον σκληρό 100 ώρες (για παράδειγμα).
Κάποιο φτωχικό κανάλι Telemarketing με ανάλυση 352x576 και φτωχότατο bitrate μπορεί να γράψει στον ίδιο σκληρό 500 ώρες.

2. Το LAN του Dreambox είναι για κλάμματα. Πρωταπριλιάτικο= Εϊναι 1Gbps. χαχαχ!
Για να σοβαρευτούμε, το LAN του dreambox είναι αρκετά αργό. Δυστυχώς το transfer rate δεν είναι πάνω από 4mb/sec. Που σημαίνει ότι καλό είναι τακτικά να μεταφέρουμε τα αρχεία (τις ταινίες που έχουμε γράψει) από τον σκληρό του dreambox στον υπολογιστή μας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.