PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

radiodj105
21-11-08, 14:33
Φίλε μου, δεν παίρνεις λαπτοπ από το Πλαίσιο με προεγκατεστημένα τα Vista.
Dreambox παίρνεις!

Αν πρόκειται για σοβαρό μαγαζί, σιγά μην τον ξε-σφραγίσει για να σου περάσει λογισμικό.

RyDeR
21-11-08, 16:55
Τhanks, για την άμεση απάντηση. Μου προτείναν ένα δέκτη PI-555. Τι να ζητήσω να του βάλουν ως λογισμικό μέσα, εάν αυτό δεν πέφτει βάρος στον καταστηματάρχη.
Ευχαριστώ ξανά

Ο Pi555 έχει out-of-the-box Gemini 3.4.

Εμείς θα σε βοηθήσουμε (όπως βοήθησαν και εμάς άλλοι) να περάσεις κάτι άλλο.... :)

George_Prix
21-11-08, 18:32
Και στην περιπτωση που αλλαζει ενα καναλι συχνοτητα και θελουμε να περασουμε απο πανω την καινουργια?


Αυτό έβαζα και νωρίτερα, ιδού:

47386


Κάπου κάνω λάθος, δεν εξηγήται αλλιώς.... :hmm:

Αυτο που εκανες ειναι για να περασεις νεα συχνοτητα σε ενα υπαρχον καναλι? :hmm:

Και αν ναι, τι πατας στο σημειο που μας δειχνει η φωτο ωστε να αποθηκευθουν οι νεες ρυθμισεις? :hmm:

t300
27-11-08, 21:48
Παιδιά πρόκειται να αγοράσω έναν dreambox 500s. Εϊδα όμως ότι η 14'' tv που θα μου χρησιμοποιούσα στο μπαλκόνι για να ρυθμίσω το πιάτο, δεν εχει scart. Υπάρχει άλλος τρόπος σύνδεσης της tv τον δέκτη;

radiodj105
27-11-08, 22:38
Παιδιά πρόκειται να αγοράσω έναν dreambox 500s. Εϊδα όμως ότι η 14'' tv που θα μου χρησιμοποιούσα στο μπαλκόνι για να ρυθμίσω το πιάτο, δεν εχει scart. Υπάρχει άλλος τρόπος σύνδεσης της tv τον δέκτη;

Φυσικά! Το aerial που δυστυχώς δεν έχει.

Οπότε... αγοράζεις ένα module που παίρνει το scart και το κάνει aerial.
Αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου χαρίσω εγώ ένα , το οποίο έχω εδώ και δεν το χρειάζομαι πια.
Αν το βρω (μέσα από την αποθήκη μου).

t300
27-11-08, 23:02
Φυσικά! Το aerial που δυστυχώς δεν έχει.

Οπότε... αγοράζεις ένα module που παίρνει το scart και το κάνει aerial.
Αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου χαρίσω εγώ ένα , το οποίο έχω εδώ και δεν το χρειάζομαι πια.
Αν το βρω (μέσα από την αποθήκη μου).

Ταχύτατος!! Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα ψάξω και για κανένα satfinder.
Φίλε radiodj105 όπως βλέπω είσαι expert οπότε προβλέπεται να σε "ζαλίσω" μέχρι να εξοικοιωθώ :oops:

radiodj105
28-11-08, 00:28
Γιαυτό είμαστε εδώ φίλε.
'Οπου κολλήσεις, πέστο.

megalosmastoras
28-11-08, 02:38
NIKOLAS2005B therma sygharitiria kai 10000000000000000000000 eyxaristw!

magus32
28-11-08, 23:50
Παιδια εχω το 500s λειτουργικο Gemini (δεν ξερω ομως εκδοση) προσπαθω να συνδενθω ως client στον server του αδερφου μου αλλα γινετε το εξης βλεπει την IP μου να προσπαθει σε ασχετες ports (εμεις βαλαμε την 12000) ενω στα logs λεει οτι η ΙΡ προσπαθει να συνθεθει μερικες φορες στην 30000 αλλες 25000 κ.τ.λ. Μηπως ξερει κανεις κατι ;

Χρησιμοποιω Cam 2.0.10 εχω κατεβασει με FTP το CCcam.cfg και εχω προσθεσει την εξης γραμη

c: host port username password

Ευχαριστω πολυ

radiodj105
29-11-08, 02:52
'Εχεις PM.

t300
29-11-08, 12:09
Σαν γενική ιδέα: Έχω πχ έναν 500. Θέλω να κάνω δίκτυο με τον αδερφό που βρίσκονται σε άλλη πόλη.
Παίρνει και αυτός τον 500;
Πρέπει να στήσω εγώ έναν Η/Υ ως server ή απευθείας επικοινωνούν οι 2 dm μέσω του net;

Psycho13
29-11-08, 12:44
Εαν θελετε να κανετε ενα δικτυο πρεπει να εχει και ο αδερφος σου ενα dreambox η΄κατι παρομοιο (π.χ. ipbox,netbox κτλ..) Επισης το pc χρειαζεται μονο για την ρυθμιση των δεκτων ωστε να λειτουργουν ως server-client και δεν παιζει τον ρολο του server αυτου καθεαυτου..(με λιγα λογια ο ενας dreambox ρυθμιζεται ως server και πανω του συνδεονται οι υπολοιποι clients

radiodj105
29-11-08, 13:01
Σαν γενική ιδέα: Έχω πχ έναν 500. Θέλω να κάνω δίκτυο με τον αδερφό που βρίσκονται σε άλλη πόλη.
Παίρνει και αυτός τον 500;
Πρέπει να στήσω εγώ έναν Η/Υ ως server ή απευθείας επικοινωνούν οι 2 dm μέσω του net;

Επικοινωνούν απευθείας, (όπως πολύ σωστά σου είπε και ο φίλος).

t300
03-12-08, 15:32
Έφτασε το ονειρεμένο κουτί! :) Μόλις επιστρέψω σπίτι αρχίζω την εγκατάσταση! Ετοιμαστείτε για απορίες! :p

gravis
03-12-08, 22:20
Σημερα στοχευσα το πιατο στον HellasSat, αλλα μου κατεβαζει μονο το μπουκετο Bulsatcom , γιατι?

Psycho13
04-12-08, 01:03
Σημερα στοχευσα το πιατο στον HellasSat, αλλα μου κατεβαζει μονο το μπουκετο Bulsatcom , γιατι?

Μαλλον δεν εχει γινει καλη στοχευση...

t300
04-12-08, 09:27
Πήρα στα χέρια μου τον 500s και κοιτάζοντας τον παρατήρησα το εξής. Παρόλο που είναι ο s και στο manual δείχνει ότι από πίσω θα έπρεπε να γράφει lnb in και lnb out, εμένα λέει ant in και ant out.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, ελπίζω σιγά σιγά νατον μαθαίνω! Στις πληροφορίες (και σαν αρχική εικόνα) αναφέρει κάτι σχετικά με "Pirates". Αυτό είναι το λογισμικό που του έχουν περάσει;
Λογισμικό αν έχω καταλάβει καλά (image αλλιώς; ) είναι το λειτουργικό του; Δηλαδή ανάλογα το λειτουργικό θα αλλάζει λίγο και η εικόνα των μενου;

Psycho13
04-12-08, 13:01
Πήρα στα χέρια μου τον 500s και κοιτάζοντας τον παρατήρησα το εξής. Παρόλο που είναι ο s και στο manual δείχνει ότι από πίσω θα έπρεπε να γράφει lnb in και lnb out, εμένα λέει ant in και ant out.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, ελπίζω σιγά σιγά νατον μαθαίνω! Στις πληροφορίες (και σαν αρχική εικόνα) αναφέρει κάτι σχετικά με "Pirates". Αυτό είναι το λογισμικό που του έχουν περάσει;
Λογισμικό αν έχω καταλάβει καλά (image αλλιώς; ) είναι το λειτουργικό του; Δηλαδή ανάλογα το λειτουργικό θα αλλάζει λίγο και η εικόνα των μενου;

Για ψαξε τον λιγο καλυτερα γιατι υπαρχει και ο 500c νομιζω που ειναι για cable εγκαταστασεις και δεν ειναι για δορυφορικες...
Οσον αφορα τα images ετσι οπως τα λες ειναι φιλε μου.

euri
04-12-08, 13:08
Για ψαξε τον λιγο καλυτερα γιατι υπαρχει και ο 500c νομιζω που ειναι για cable εγκαταστασεις και δεν ειναι για δορυφορικες...
Οσον αφορα τα images ετσι οπως τα λες ειναι φιλε μου.

Όπως επίσης υπάρχει και ο 500Τ που είναι για επίγεια ψηφιακή λήψη...

t300
04-12-08, 14:08
Μπορεί να μη γράφει lnb in out και αντί αυτού να λέει ant in out αλλά έπιασα κανονικά δορυφόρους, οπότε είναι ο s. Απλώς μου κάνει εντύπωση που δεν είναι όπως δείχνει το manual. Όσοι έχετε τον γνήσιο 500s τι γράφει σε εσάς;

t300
05-12-08, 13:38
Λοιπόν, μετά τις πρώτες μέρες αρχίζουν οι βουτιές στα βαθιά!
1.Ο dm 500s που πήρα έχει εγκατεστημένο κάποιο pirates project. Αυτό υποθέτω είναι το image που λέμε; Να το αλλάξω;
2.Το image που φοράει από το εργοστάσιο πως λέγεται;
3.Το κάθε image τι διαφορετικό μπορεί να σου προσφέρει όσον αφορά τα ελεύθερα κανάλια; Ή μήπως απλώς χρησιμοποιείται μόνο για μη FTA και κάθε image επικοινωνεί με δικό του σερβιτόρο;
4.Τι είναι τα e m u l @ t o r s; Είναι προγράμματα που προσομοιώνουν αναγνώστες καρτών;
5.Αν θέλεις να δείς κάποιο "πακέτο" και επιλέξεις να σε σερβίρει το image που χρησιμοποιείς, σου χρειάζεται και e m u l @ t o r ;
6. Αν αντίθετα θέλεις να χρησιμοποιήσεις "κάρτα" σου χρειάζεται και κατάλληλο image ή χρειάζεσαι μόνο το e m u l @ t o r;
7. Μπορώ να αλλάξω image και να μη χάσω τα κανάλια και τις λίστες μου;

Ρωτάω πολλά και μαζεμένα αλλά εδώ έχω ελπίδες να τα διαλευκάνω (βλ radiodj105 :p)

mix21
05-12-08, 15:34
http://www.satleo.gr/forum/viewforum.php?f=14

radiodj105
05-12-08, 21:03
Λοιπόν, μετά τις πρώτες μέρες αρχίζουν οι βουτιές στα βαθιά!
1.Ο dm 500s που πήρα έχει εγκατεστημένο κάποιο pirates project. Αυτό υποθέτω είναι το image που λέμε; Να το αλλάξω;
Εσύ αποφασίζεις! Εξαρτάται τι σου προσφέρει...


2.Το image που φοράει από το εργοστάσιο πως λέγεται;
Τι σε νοιάζει; Αφού κανείς δεν το κρατάει!


3.Το κάθε image τι διαφορετικό μπορεί να σου προσφέρει όσον αφορά τα ελεύθερα κανάλια; Ή μήπως απλώς χρησιμοποιείται μόνο για μη FTA και κάθε image επικοινωνεί με δικό του σερβιτόρο;
Τίποτα διαφορετικό όσο αφορά τα ελεύθερα κανάλια. Απλά έχει διαφορετικό μενού. Επίσης μερικά μενού σου επιτρέπουν με το πάτημα ενός καναλιού να σου κάνουν ανανέωση των κλειδιών. Χρήσιμο, διαφορετικά θα τα ρίχνεις εσύ χειροκίνητα!

4.Τι είναι τα e m u l @ t o r s; Είναι προγράμματα που προσομοιώνουν αναγνώστες καρτών;
Πολύυυ σωστά!


7. Μπορώ να αλλάξω image και να μη χάσω τα κανάλια και τις λίστες μου;
Αρκεί να έχεις κάνει backup! Υπάρχουν προγράμματα που "χειρίζεσαι τα κανάλια και τα αγαπημένα" από τον υπολογιστή σου.

t300
06-12-08, 00:12
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! να συνεχίσω; :oops:
Λοιπόν, επειδή τον αγόρασα με αυτό το pirates και δε μου χρησιμεύει σε τίποτα, είπα σε πρώτη φάση να δοκιμάσω απλά για να δω πως έχει η διαδικασία. Κατέβασα λοιπόν το original από το site της dream. Αφού συνέδεσα laptop και dreambox στο router, μπήκα από τον windows explorer στη διεύθυνση του dream, αντέγραψα το official image στο /temp και από το μενού του δέκτη έκανα αναβάθμιση λογισμικού. Πέτυχε. Αλλά είναι τόσο εύκολο τελικά; Αυτά που διάβαζα για null modems/ dreamups κτλ, γιατί δεν τα χρειάστηκα;

Θέλω επίσης να κάνω ένα check ότι δεν είναι κλώνος ο δέκτης. Βέβαια ο φίλος που μου τον πούλησε τον είχε αγοράσει από την αντιπροσωπεία, αλλά έχω ακούσει περιστατικά διάφορα ακόμα και για δέκτες που πωλούνταν από σωστά καταστήματα, και ήθελα να το επιβεβαιώσω.

Τέλος (προς το παρόν :) ) ποιό image μου προτείνεις να περάσω όσον αφορά το αισθητικό-λειτουργικό κομμάτι, radiodj105;
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

radiodj105
06-12-08, 00:25
Τέλος (προς το παρόν :) ) ποιό image μου προτείνεις να περάσω όσον αφορά το αισθητικό-λειτουργικό κομμάτι, radiodj105;
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Nabilo. Αν δυσκολευτείς να το βρεις, στείλε μου με p.m το e-mail σου για να το ζιπάρω και να στο στείλω.

t300
06-12-08, 00:35
Ψάχνοντας βρίσκω κάποιους να λένε ότι το null modem (σειριακό καλώδιο) απαιτείται μόνο την πρώτη φορά που θα κάνεις αλλαγή image. Από εκεί και μετά γίνεται και από το δίκτυο. Γιαυτό μπόρεσα και πέρασα άλλο image τόσο εύκολα;
Με παραξενεύει επίσης κάτι που αναφέρουν σχετικά με το ότι πρέπει να είναι εκτός ρεύματος ο δέκτης κατά την αναβάθμιση. Έκανα τελικά κάτι λάθος έτσι όπως πέρασα το image;
Nabilo ποιά έκδοση να ψάξω;

Minotavrs
06-12-08, 00:42
Ψάχνοντας βρίσκω κάποιους να λένε ότι το null modem (σειριακό καλώδιο) απαιτείται μόνο την πρώτη φορά που θα κάνεις αλλαγή image. Από εκεί και μετά γίνεται και από το δίκτυο. Γιαυτό μπόρεσα και πέρασα άλλο image τόσο εύκολα;

Ο καλυτερος και ασφαλέστερος τροπος ειναι το null modem cable μεσω com ειδικα αν εχεις 500ρακια...



Με παραξενεύει επίσης κάτι που αναφέρουν σχετικά με το ότι πρέπει να είναι εκτός ρεύματος ο δέκτης κατά την αναβάθμιση. Έκανα τελικά κάτι λάθος έτσι όπως πέρασα το image;
Nabilo ποιά έκδοση να ψάξω;

Ο δεκτης ειναι εκτος ρευματος για να προλαβεις να ανοιξεις το Dream UP και να το κανεις connect για να bootαρει απο serial com ετσι ωστε να το flasharis....

Nabilo Darkstar ειναι η τελευταία... αλλά θα σου προτεινα να δεις και το Edg-nemesis 4.20 ;)

t300
06-12-08, 00:49
Ο καλυτερος και ασφαλέστερος τροπος ειναι το null modem cable μεσω com ειδικα αν εχεις 500ρακια...

Ασφαλέστερος ως προς τι; Ναι, έχω το 500s original (πως μπορώ να το επιβεβαιώσω; Ακόμα ψάχνω)


Ο δεκτης ειναι εκτος ρευματος για να προλαβεις να ανοιξεις το Dream UP και να το κανεις connect για να bootαρει απο serial com ετσι ωστε να το flasharis....
Αυτό που έκανα εγώ έχει το ίδιο αποτέλεσμα απλώς είναι ριψοκίνδυνο;

kanenas3
06-12-08, 00:49
Με αυτό το "πάντρεμα" τι γίνεται ρε παιδιά;

Minotavrs
06-12-08, 01:01
Ασφαλέστερος ως προς τι; Ναι, έχω το 500s original (πως μπορώ να το επιβεβαιώσω; Ακόμα ψάχνω)
Αυτό που έκανα εγώ έχει το ίδιο αποτέλεσμα απλώς είναι ριψοκίνδυνο;

Aσφαλεστερος ως το προς να μην κρασαρει ο δεκτης και να στηθει σωστα το image... ενα βασικο που πρεπει να θυμασαι ειναι οτι θελει 2 φορες να περνας το καθε image και εφοσων εχεις περασει απο πριν το erase.img... και αυτο στο λεω γιατι την πατησα πριν 3 ημερες οταν μου ειχε κρασαρει το 500αρακι μου και δεν εκανε reboot οποιο image και αν εβαζα επανω του μεσω δικτυου.....

Αρα δεν μπορεις να πεις οτι ειναι ριψοκινδυνο απλώς ειναι πιο σωστό και αξιζει τον κοπο η παραπανω ωρα που θα περιμενεις...

Για να δεις αν ειναι μανησιο σε πρωτη φαση τσεκαρε την mac address σου τα original ξεκινανε απο 00-09-34-XX-XX-XX

t300
06-12-08, 01:04
Για να δεις αν ειναι μανησιο σε πρωτη φαση τσεκαρε την mac address σου τα original ξεκινανε απο 00-09-34-XX-XX-XX

Πως θα την δω; Μπαίνω στο telnet και κάνω ipconfig αλλά δε βγάζει τίποτα...

Minotavrs
06-12-08, 01:38
Πως θα την δω; Μπαίνω στο telnet και κάνω ipconfig αλλά δε βγάζει τίποτα...

σε πρωτη φαση δες το κουτι της συσκευασιας σε δευτερη δες στο config tou router σου τι mac δινει για το ip που εχεις δωσει στο DM500s

t300
06-12-08, 01:43
Κουτί δυστυχώς δεν υπάρχει. Το αυτοκόλλητο πάνω στον δέκτη είναι οκ. 000934...
Όμως και πάλι διαβάζω ότι έχουν βρει τρόπο να αλλάζουν ακόμα και τη mac του. Δεν υπάρχει άραγε κάποιος σίγουρος τρόπος για έλεγχο (μη πάθουμε ξαφνικά καμιά ζημιά με κανένα image).

George_Prix
06-12-08, 02:15
Οταν περναμε ενα νεο image πρεπει να σβηνουμε το παλιο για να μην πιανει χωρο? :hmm:

Ή περνιεται απο πανω? :hmm:

t300
06-12-08, 03:19
Τόσο διάβασμα είχα να κάνω από τη εποχή του Παν/μίου. Λοιπόν. Επειδή ο δέκτης μου δεν έχει δυνατότητα σύνδεσης με internet στο σπίτι που μένω και που έγινε η εγκατάσταση, θέλω να του περάσω το newcamd χειροκίνητα. Που θα το βρω και πως το περνάω, ώστε μετά να του περνάω πάλι χειροκίνητα κανένα http://www.tennisinsight.com/images/action-key.png ;
Ελπίζω να γίνεται αυτό που σκέφτηκα...

Minotavrs
06-12-08, 09:22
Οταν περναμε ενα νεο image πρεπει να σβηνουμε το παλιο για να μην πιανει χωρο? :hmm:

Ή περνιεται απο πανω? :hmm:

Aν το περνατε με dream up κανει flash erase εκτος και αν του πειτε να μην το κανει... το ιδιο γινεται και στο flash wizard δυκτιακά... το παλιο το σβηνουμε με to erase.img αλλά ειναι για δύσκολες καταστάσεις και οταν την έχει φάει χοντρα....

........Auto merged post: Minotavrs πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κουτί δυστυχώς δεν υπάρχει. Το αυτοκόλλητο πάνω στον δέκτη είναι οκ. 000934...
Όμως και πάλι διαβάζω ότι έχουν βρει τρόπο να αλλάζουν ακόμα και τη mac του. Δεν υπάρχει άραγε κάποιος σίγουρος τρόπος για έλεγχο (μη πάθουμε ξαφνικά καμιά ζημιά με κανένα image).

Μην την ψαχνεις πολύ οπως εχει γινει με τα 500ρακια δεν μπορει να εισαι σιγορος με τιποτα..

George_Prix
06-12-08, 10:24
Aν το περνατε με dream up κανει flash erase εκτος και αν του πειτε να μην το κανει... το ιδιο γινεται και στο flash wizard δυκτιακά... το παλιο το σβηνουμε με to erase.img αλλά ειναι για δύσκολες καταστάσεις και οταν την έχει φάει χοντρα....


Ευχαριστω για την απαντηση.

Επειδη αυτα ηρθε ενας φιλος και τα εκανε την πρωτη μερα που πηρα το Dreambox, δεν πολυεδωσα βαση.
Τωρα βρηκα λιγο χρονο και αρχισα να διαβαζω μερικα πραγματα και οσο διαβαζεις... γεννουνται αποριες.

Πως μπορω να δω αν εχει διαγραφει το παλιο Image ή αν πιανει ακομα χωρο?

Απο οτι ειδα ενα στις πληροφοριες λεει οτι η μνημη ειναι ειναι συνολικα 60,3M απο τα οποια ελευθερα ειναι τα 2,5Μ.
Ειναι λογικο αυτο με βαση οτι το μονο που εχει περαστει ειναι το Gemini 4.5 και τιποτα αλλο? :hmm:

Minotavrs
06-12-08, 10:46
Ευχαριστω για την απαντηση.

Επειδη αυτα ηρθε ενας φιλος και τα εκανε την πρωτη μερα που πηρα το Dreambox, δεν πολυεδωσα βαση.
Τωρα βρηκα λιγο χρονο και αρχισα να διαβαζω μερικα πραγματα και οσο διαβαζεις... γεννουνται αποριες.

Πως μπορω να δω αν εχει διαγραφει το παλιο Image ή αν πιανει ακομα χωρο?

Απο οτι ειδα ενα στις πληροφοριες λεει οτι η μνημη ειναι ειναι συνολικα 60,3M απο τα οποια ελευθερα ειναι τα 2,5Μ.
Ειναι λογικο αυτο με βαση οτι το μονο που εχει περαστει ειναι το Gemini 4.5 και τιποτα αλλο? :hmm:

Ο μονος τροπος ειναι το erase.img αλλα το πως να το δεις αν ειναι εντελός empty τι να σου πω δεν ξερω....

Πανω κατω τοσο ειναι ο διαθεσιμος χωρος του /var αρα no prob at all...

George_Prix
06-12-08, 10:54
Ο μονος τροπος ειναι το erase.img αλλα το πως να το δεις αν ειναι εντελός empty τι να σου πω δεν ξερω....

Πανω κατω τοσο ειναι ο διαθεσιμος χωρος του /var αρα no prob at all...

Αμεση απαντηση. :)

Οποτε το αφηνω οπως ειναι προς στιγμην. ;)

Minotavrs
06-12-08, 10:55
Αμεση απαντηση. :)

Οποτε το αφηνω οπως ειναι προς στιγμην. ;)
yeap ;)

t300
06-12-08, 11:01
Εγώ που δεν έχω δυνατότητα να έχω συνδεδεμένο το dreambox στο internet έχω ελπίδα να δω φως με άλλο τρόπο (χειροκίνητα όπως αναφέρω παραπάνω; )

Εναλλακτικά, μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα access point (πχ αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612310)) με την εξής συνδεσμολογία;
-Το access point θα είναι συνδεδεμένο ασύρματα στο ασύρματο δίκτυο του ξαδέλφου (μένει από πάνω)
-Πάνω στο access point θα συνδέσω με καλώδιο τον dreambox για να δει internet. Θα δουλέψει αυτό το σχήμα;

George_Prix
06-12-08, 11:17
Εγώ που δεν έχω δυνατότητα να έχω συνδεδεμένο το dreambox στο internet έχω ελπίδα να δω φως με άλλο τρόπο (χειροκίνητα όπως αναφέρω παραπάνω; )

Εναλλακτικά, μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα access point (πχ αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612310)) με την εξής συνδεσμολογία;
-Το access point θα είναι συνδεδεμένο ασύρματα στο ασύρματο δίκτυο του ξαδέλφου (μένει από πάνω)
-Πάνω στο access point θα συνδέσω με καλώδιο τον dreambox για να δει internet. Θα δουλέψει αυτό το σχήμα;

Αν ειναι απο πανω ο ξαδελφος σου, γιατι δεν τραβας κατευθειαν ενα καλωδιο απο το Router του στο Dreambox σου? :hmm:

t300
06-12-08, 11:22
Εκεί που θέλω να κάνω την εγκατάσταση δε βολεύει να τραβήξω καλώδιο (πολυκατοικία στην οποία μένει στον πάνω όροφο αλλά όχι κατακόρυφα ώστε να κατέβαζα καλώδιο από το μπαλκόνι.

Minotavrs
06-12-08, 11:40
Επισης... ενας αλλος τροπος για να δεις αν ο dreambox σου ειναι μαϊμου ειναι να περασεις το Gemini 4.30

Αν σου δουλευει κανονικα το blue panel εισαι ΟΚ αν οχι και δεν σου ανοίγει τοτε εχεις maimouclone... :)

gravis
06-12-08, 12:57
Μια τεχνικη ερωτηση που με απασχολει, ειναι γιατι πρεπει να ενημερωνετε το αρχειο Satellite.xml με τους καινουριες συχνοτητες? δεν θα επρεπε καθε φορα με καθε κατεβασμα ολων τον καναλιων να αποθηκευονται και τα πιο προσφατα καναλια?

janis100
06-12-08, 13:00
μετα θα ξερει να τον επαναφερει;

........Auto merged post: janis100 πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μια τεχνικη ερωτηση που με απασχολει, ειναι γιατι πρεπει να ενημερωνετε το αρχειο Satellite.xml με τους καινουριες συχνοτητες? δεν θα επρεπε καθε φορα με καθε κατεβασμα ολων τον καναλιων να αποθηκευονται και τα πιο προσφατα καναλια?
δεν ειναι απολυτο,μεσα εχει διαφορες συχνοτητες,αν προστεθει μια νεα απο που θα στα κατεβασει;

gravis
06-12-08, 13:12
"τραβαει" οτι εκπεμπει ο Transpoder ..

janis100
06-12-08, 13:37
οχι σε ολα τα image

gravis
06-12-08, 14:14
Στο Gemini πιστευω αυτο γινετε

elisa
06-12-08, 14:23
Πήρα και εγώ τον Power Plus (για την ακρίβεια ήταν δώρο). Ακόμα δεν τον έχω χρησιμοποίησει.
α)Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός για εντελώς όμως αρχάριους, ο οποίος θα δίνει αναλυτικά οδηγίες για το τι περνάμε και πώς; Θα εκτιμούσα πολύ ένα τέτοιο λινκ;
β)Οut of the box, τι λογισμικό και τι ρυθμίσεις έχουν οι κλώνοι; Αξίζει αυτό να αλλαχθεί;
γ)Υπάρχει καμία πρόταση για κανένα ξένο site, το οποίο να παρέχει καλές υπηρεσίες (γαλλικές-γερμανικές) για dreambox

Danke im Voraus!

@ ADSLgr.com All rights reserved.