PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

janis100
06-12-08, 14:44
Πήρα και εγώ τον Power Plus (για την ακρίβεια ήταν δώρο). Ακόμα δεν τον έχω χρησιμοποίησει.
α)Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός για εντελώς όμως αρχάριους, ο οποίος θα δίνει αναλυτικά οδηγίες για το τι περνάμε και πώς; Θα εκτιμούσα πολύ ένα τέτοιο λινκ;
β)Οut of the box, τι λογισμικό και τι ρυθμίσεις έχουν οι κλώνοι; Αξίζει αυτό να αλλαχθεί;
γ)Υπάρχει καμία πρόταση για κανένα ξένο site, το οποίο να παρέχει καλές υπηρεσίες (γαλλικές-γερμανικές) για dreambox

Danke im Voraus!

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=226717 οτι ισχυει για dreambox ιδια για τον power plus

gravis
06-12-08, 16:40
Στο Gemini , στην επιλογη των δορυφορων δεν τους εχει ολους, π,χ δεν εχει pakSat και express AM 40 o .
Πως γινεται να εμπλουτιστει αυτη η λιστα?

janis100
06-12-08, 17:59
Στο Gemini , στην επιλογη των δορυφορων δεν τους εχει ολους, π,χ δεν εχει pakSat και express AM 40 o .
Πως γινεται να εμπλουτιστει αυτη η λιστα?

μενου-ανιχνευση υπηρεσιων-συνθεση δορυφορου-νεος.δινεις ονομα μοιρεις και μετα δωσω τις συχνοτητες

gravis
06-12-08, 20:09
χειροκινητος τροπος , βρηκα εναν πιο αυτοματοποιημενο εδω (http://satellites-xml.eu/)

t300
06-12-08, 20:22
Πέρασα το nabilo darkstar2 αλλά όταν πατάω το μπλέ κουμπί μαυρίζει η οθόνη και δε γίνεται τίποτα...

Minotavrs
06-12-08, 20:31
Πέρασα το nabilo darkstar2 αλλά όταν πατάω το μπλέ κουμπί μαυρίζει η οθόνη και δε γίνεται τίποτα...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΞΑΝΑ περασετο με dream up και εφοσον κανεις και ενα erase.img απο πριν...

t300
06-12-08, 22:47
Διορθώθηκε! Είχα περάσει την version που λέει VPN. Ποιός ξέρει τι να είναι αυτό...
Την ξαναβρήκα και όλα καλά. Όλα καλά όσον αφορά το ότι λειτουργελι το κουμπί. Ακόμα στο ψάξιμο είμαι... Δεν κατάφερα ακόμα να ξεμπερδευτώ.
Ερώτηση άσχετη με την ουσία. Από image σε image υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα της εικόνας; Το nabilo, πέρα από το αισθητικό κομμάτι που μου αρέσει, έχω την εντύπωση ότι έχει πιο ζωντανή εικόνα (χρώματα;; ) από το original και από αυτό που φορούσε ο δέκτης όταν τον αγόρασα από συμφορουμίτη (pirates image).

Minotavrs
06-12-08, 22:53
Διορθώθηκε! Είχα περάσει την version που λέει VPN. Ποιός ξέρει τι να είναι αυτό...
Την ξαναβρήκα και όλα καλά. Όλα καλά όσον αφορά το ότι λειτουργελι το κουμπί. Ακόμα στο ψάξιμο είμαι... Δεν κατάφερα ακόμα να ξεμπερδευτώ.
Ερώτηση άσχετη με την ουσία. Από image σε image υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα της εικόνας; Το nabilo, πέρα από το αισθητικό κομμάτι που μου αρέσει, έχω την εντύπωση ότι έχει πιο ζωντανή εικόνα (χρώματα;; ) από το original και από αυτό που φορούσε ο δέκτης όταν τον αγόρασα από συμφορουμίτη (pirates image).

Ναι υπαρχουν διαφορες απο Image se image τοσο στην ποιοτητα οσο και στην ταχυτητα και στην σταθεροτητα... to nabilo ειναι ενα απο τα πολύ καλά και αξιοπιστα...

t300
06-12-08, 22:54
Ψάχνοντας έπεσα σε συζήτηση όπου αναφέρουν ότι τα για τα "δύσκολα" ελληνικά κανάλια δεν υπάρχει φώς. Μόνο ξένα πακέτα να ψάξω δηλαδή;

gravis
07-12-08, 22:37
Ψάχνοντας έπεσα σε συζήτηση όπου αναφέρουν ότι τα για τα "δύσκολα" ελληνικά κανάλια δεν υπάρχει φώς. Μόνο ξένα πακέτα να ψάξω δηλαδή;


Για τα "δυσκολα" οπως λες καναλια, δηλαδη Mega, Ant1 ,alter κλπ, μονοδρομος ειναι η συνδρομη στην Νοβα, στα ξενα πακετα δεν θα βρεις ελληνικα καναλια

t300
08-12-08, 11:51
OK! Και από μουσική (κανένα mtv, vh1 να το παλέψω ή και πάλι δεν; )

euri
08-12-08, 12:11
Γκουχ γκουχ...μην παρεκτρέπεστε... :nono:

t300
08-12-08, 12:33
:oops: Θα αρκεστώ στα viva polska, mtv de!

euri
08-12-08, 12:34
:oops: Θα αρκεστώ στα viva polska, mtv de!

Σαφώς και μπορείς να τα ψάξεις και να τα βρεις. Το θέμα είναι τι θα δεις :whistle:

janis100
08-12-08, 13:37
με αρεσε το αδιαφορο σφυριγμα!!!!!!!!!!!

t300
08-12-08, 13:55
Έχω σε ένα dm500s το nabilo darkstar II. Υπάρχει τρόπος εκτός από το SNR και AGC να εμφανίζεται και το BER για κάθε κανάλι που βλέπω;
Και κάτι ακόμα: Υπάρχει στο πλαίσιο με τις πληροφορίες ένα εικονίδιο FTA το οποίο δεν κιτρινίζει όταν βλέπω κανάλια ελεύθερα. Το εικονίδιο αυτό σε μερικά κανάλια αλλάζει σε ΝΕΤ. Τι σημαίνει;
Έχω μόνο το image περασμένο και τίποτα άλλο περίεργο.

........Auto merged post: t300 πρόσθεσε 8 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επεισόδιο Νο 2 :p

Αφού έκανα διάφορες δοκιμές με διάφορα images, θέλω να κάνω καθαρή εγκατάσταση το nabilo darkstar II.
Το πιο σωστό είναι να τα σβήσω όλα και να το περάσω μετά; Μέχρι τώρα αυτά που δοκίμαζα, τα έβαζα πρώτα στο /tmp και από εκεί software update από το menu του δέκτη. Πατάτα, ε; Πάντως δούλευαν.

Διαβάζοντας κατάλαβα ότι για πλήρη καθαρή εγκατάσταση (σαν format σε Η/Υ) πρέπει να περάσω το erase.img.
Που θα το βρώ; Αφού το βρω, κάνω πρώτα τη διαδικασία αναβάθμισης σαν να ήταν κανονικό image, σωστά; Μετά πως συνεχίζω;
Θα χρησιμοποιήσω το dreamup τελευταία έκδοση που βρίσκω στο επίσημο site της dream; Έχω και το null modem.

Υπάρχουν αν κατάλαβα καλά 3 "αντικείμενα". Η flash, ο boot loader και ο "σκληρός" όπου αποθηκεύεται το image;

Και κάτι τελευταίο. Ο bootloader τι είναι; Σβήνει και αυτός; Όταν συνδέω το dcc για να μεταφέρω αρχεία, εμφανίζει μήνυμα ότι δε βρέθηκε ο bootloader. Ο δέκτης λειτουργεί κανονικά.

t300
10-12-08, 15:30
Ερώτηση. Έχω dm500s και Nabilosat Darkstar II. Πηγαίνοντας με το κίτρινο μενού να κατεβάσω πρόσθετα (πχ cccam) δεν καταφέρνει να συνδεθεί. Πρέπει να ανοίξω λογαριασμό στο site (nabilosat . info) ή έχει κάποιο πρόβλημα η σύνδεσή μου;

radiodj105
10-12-08, 15:39
Αυτοί έχουν το πρόβλημα φίλε.

Κάνε υπομονή μερικές ώρες και θα ξαναπαίξει ο σέρβερ τους!

Υπάρχει συχνά αυτό το πρόβλημα.

t300
10-12-08, 17:20
Για να συνδεθώ απλώς σε κάποιον server εγώ, πρέπει να ανοίξω πόρτες στο router που με συνδέει στο internet ή το άνοιγμα απαιτείται μόνο αν θέλεις να είσαι εσύ server;

radiodj105
10-12-08, 19:54
Το δεύτερο!

t300
11-12-08, 10:09
Για να συνδεθώ σε έναν server με cccam πρέπει να γράψω μια γραμμή μέσα στο cccam . cfg
Εϊναι αυτή που θα μου στείλουν. Δε χρειάζετσι άλλες γραμμές το αρχείο; Μου έστειλε κάποιος ένα έτοιμο .cfg το οποίο είχε μέσα και κάτι σαν αυτά

Επίσης, όταν είμαι συνδεδεμένος με κάποιον server στην οθόνη εμφανίζονται κάποιες πληροφορίες του cccam. Πχ. μου έβγαλε ecm time/hop
Σαν τιμές στο time από 0.300~1.100 και hop 2 .
Ποιές τιμές είναι καλές για ένα server;

Θέλω να είμαι μόνο πελάτης. Μου χρειάζονται όλα αυτά;

janis100
11-12-08, 13:13
Για να συνδεθώ σε έναν server με cccam πρέπει να γράψω μια γραμμή μέσα στο cccam . cfg
Εϊναι αυτή που θα μου στείλουν. Δε χρειάζετσι άλλες γραμμές το αρχείο; Μου έστειλε κάποιος ένα έτοιμο .cfg το οποίο είχε μέσα και κάτι σαν αυτά



SERVER LISTEN PORT : 12000
INFO LISTEN PORT : 16000
HTML INFO LISTEN PORT : 16001
ALLOW TELNETINFO: yes
ALLOW WEBINFO: yes
TELNETINFO LISTEN PORT : 16000
WEBINFO LISTEN PORT : 16001
ZAP OSD TIME : 3
....

Επίσης, όταν είμαι συνδεδεμένος με κάποιον server στην οθόνη εμφανίζονται κάποιες πληροφορίες του cccam. Πχ. μου έβγαλε ecm time/hop
Σαν τιμές στο time από 0.300~1.100 και hop 2 .
Ποιές τιμές είναι καλές για ένα server;

Θέλω να είμαι μόνο πελάτης. Μου χρειάζονται όλα αυτά;

εχεις ξεφυγει φιλε,αυτος που στην εδωσε να σου τα εξηγουσε

Serafeim Karakostas
11-12-08, 15:15
Για να συνδεθώ σε έναν server με cccam πρέπει να γράψω μια γραμμή μέσα στο cccam . cfg
Εϊναι αυτή που θα μου στείλουν. Δε χρειάζετσι άλλες γραμμές το αρχείο; Μου έστειλε κάποιος ένα έτοιμο .cfg το οποίο είχε μέσα και κάτι σαν αυτά

Επίσης, όταν είμαι συνδεδεμένος με κάποιον server στην οθόνη εμφανίζονται κάποιες πληροφορίες του cccam. Πχ. μου έβγαλε ecm time/hop
Σαν τιμές στο time από 0.300~1.100 και hop 2 .
Ποιές τιμές είναι καλές για ένα server;

Θέλω να είμαι μόνο πελάτης. Μου χρειάζονται όλα αυτά;
Φίλε γράφεις πράγματα που είναι παράνομα και ίσως προκαλέσουν προβλήματα στο forum. Για κάθε πακέτο υπάρχει η νόμιμη συνδρομή του.

mephisto
11-12-08, 15:50
Για να συνδεθώ σε έναν server με cccam πρέπει να γράψω μια γραμμή μέσα στο cccam . cfg
Εϊναι αυτή που θα μου στείλουν. Δε χρειάζετσι άλλες γραμμές το αρχείο; Μου έστειλε κάποιος ένα έτοιμο .cfg το οποίο είχε μέσα και κάτι σαν αυτά

Επίσης, όταν είμαι συνδεδεμένος με κάποιον server στην οθόνη εμφανίζονται κάποιες πληροφορίες του cccam. Πχ. μου έβγαλε ecm time/hop
Σαν τιμές στο time από 0.300~1.100 και hop 2 .
Ποιές τιμές είναι καλές για ένα server;

Θέλω να είμαι μόνο πελάτης. Μου χρειάζονται όλα αυτά;


μηπως θελεις να συνδεσεις δυο dreambox μεσο cccam στο σπιτι σου για να μοιραζεσαι την καρτα νοβα που εχεις σε 2 tv?Αν ειναι ετσι μπορουν τα παιδια να σε βοηθησουν αλλιως τα υπολοιπα ειναι παρανομα...ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...

blugosi
11-12-08, 16:04
Φίλε γράφεις πράγματα που είναι παράνομα και ίσως προκαλέσουν προβλήματα στο forum. Για κάθε πακέτο υπάρχει η νόμιμη συνδρομή του.
+1!!!

Δεν είναι αυτό το φόρουμ για τέτοιες ερωτήσεις...

t300
11-12-08, 16:14
Ούτε μοίρασμα καρτών ούτε τίποτα δεν εννοώ :oops:
Ρώτησα απλώς για το τι σημαίνουν αυτές οι γραμμές κώδικα. Τίποτα παραπάνω. Απλώς πως να συνδέσω 2 μηχανήματα μεταξύ τους .
Αν παραβίασα κανονισμό οκ.

tsom14
12-12-08, 00:21
http://www.satpoint.gr/ εχει πολυ καλες τιμες

RyDeR
12-12-08, 02:04
http://www.satpoint.gr/ εχει πολυ καλες τιμες

Αυτό πως "ξεφύτρωσε";

Δεν έχει κάποια διεύθυνση κιόλας.... :hmm:

D_J_V
12-12-08, 03:06
Εχει καλές μαϊμούδες πάντως!!!

mephisto
12-12-08, 12:00
καλη φαση μαιμου dm800hd!

t300
14-12-08, 22:17
Έχω μια lcd tv και έναν dm500s. Προς το παρόν τα έχω συνδέσει με scart. Βλέπω πίσω από τον dream τις υποδοχές
video output
audio output (analog)
audio output (digital)

Αν συνδέσω μέσω αυτών την tv θα έχω καλύτερη ποιότητα;
Για το audio out digital τι τύπου βύσμα χρειάζεται; Από αυτή την έξοδο παίρνω το 5.1 σε όσα κανάλια το υποστηρίζουν;

leasedline
14-12-08, 22:23
παρε ενα καλο σκαρτ και κανε δουλεια με αυτο. απλα επελεξε RGB απο το setup->system settings->av settings color format

αν θες λιγο καλυτερη εικονα απο αυτη παρε σκαρτ σε rgb και επελεξε το YPbPr για component video output

t300
14-12-08, 22:38
Αν θέλω να στείλω τον ήχο σε home cinema, πως να το συνδέσω;

leasedline
14-12-08, 22:41
αν το συστημα διαθετει οπτικη εισοδο για τον ηχο μπορεις να την χρησιμοποιησεις

t300
14-12-08, 23:12
Μέσω της Digital Audio του dream σωστά;

radiodj105
16-12-08, 21:22
O Dreambox δεν έχει Digital Coaxial αλλά μόνο οπτική ίνα.
Την οπτική ίνα θα χρησιμοποιήσεις λοιπόν.

SOTOS70
20-12-08, 00:31
καλησπερα μηπωσ γνωριζει καποιος φιλος πως περναμε χειροκινητα δορυφορους με της συχνοτητες σε dreambox 500? ευχαριστω

serf f2
24-12-08, 00:03
Με το Dreamboxedit κάνεις αντιγραφή αυτούς που έχεις τους αποθηκευεις στο κομπιουτερ σου και μετα τους ανεβαζεις ξανα στο Dreambox σου

sculper
24-12-08, 03:11
Γεια σας,
Ένας φίλος πήρε το dreambox 600pvr και έβαλε πιάτο με 4 lnb (σταθερό πιάτο). Το θέμα είναι το εξής, ενώ δοκιμάσαμε τον dream στο δικό μου σπίτι για να του το δείξω και έπαιζε τέλεια…όταν το έβαλε σπίτι του και του το ρύθμισαν …. Παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα….ο ήχος σε όλα τα κανάλια είναι περίεργος…είτε σαν να έχουν πέσει οι στροφές….είναι ‘’αλλοιωμένος’’ . Λέτε να φταίει ο διακόπτης που έβαλαν στα lnb??? Ακούω προτάσεις και σκέψεις.


Ευχαριστώ πολύ.

chrispe
24-12-08, 13:33
καποιες σπανιες φορές μου 'χει τυχει και μενα ν' ακουγονται ετσι οι φωνές αλλά μετά απο 2-3 reboot στρώνει.

serf f2
24-12-08, 13:54
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολον τον κοσμο του adslgr..Εχω ενα προβληματακι με ενα dreambox 500 s. Ειμαι καινουργιος στο αθλημα και προσπαθω να κανω Network streaming απο τον pc μου στο dreambox μου.
α.Συνδεομε απο τον firefox στο db χωρις προβλημα αλλα οταν προσπαθω να δω εικονα πατωντας στο web ex tv ανοιγει νεο παραθυρο και μου πεταει ενα μυνημα (missing plug in firefox) οταν του λεω να το εγκαταστησει μου απαντα οτι δεν υπαρχει.
Β. προσπαθω να κανω streaming μεσω του vlc media player 0.8.6i- win 32 με τιποτα κανοντας κλικ μεσω του firefox στην σελιδα του interface (PB ENIGMA) στον συνεσμο vpid για εικονα ενω στον apid για ηχο μου δινει κανονικα ηχο με μικρη καθυστεριση.

απεγκαταστησα τον vlc 0.8.6 και εβαλα τον παλαιοτερο vlc 0.8.0 εβγαλε για 1 εως 5 λεπτα εικονα καποιες φορες σε τετραγωνακια αλλες φορες κανονικα αλλα στο τελος κολησε η ο dreambox η ο vlc
Αν γνωριζει καποιος τι πρεπει να κανω για να εχω σταθεροτητα στην εικονα. Ευχαριστω

micraSport
25-12-08, 22:06
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,αν κατάλαβα καλά θέλεις να κάνεις streaming απο το 500αρακι στο pc...Με εγκαταστημένο το vlc η απάντηση είναι το Dreambox Manager Suite θα ξεμπερδέψεις μια και καλή....:oneup:

serf f2
26-12-08, 02:21
Χιλια ευχαριστω micraSport .Εδω και μια βδομαδα παλευα με ip με δοκιμες με παλιοτερες εκδοσεις του vlc αλλα τιποτα .Με το Dreambox Manager Suite ελυσα τα χερια μου αμεσως.Πολυ καλο!!!!!!!!!:oneup::oneup:

micraSport
26-12-08, 11:34
Δεν κάνει τπτ, για οτι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε εμείς...:oneup:

567agdop
27-12-08, 16:11
και γω το DreamboxManager Suite εχω και δουλευει μια χαρα

sculper
28-12-08, 14:27
από που το κατεβάζουμε παρακαλώ???


ευχαρσιτώ!

Minotavrs
28-12-08, 15:00
με ενα googling θα το βρεις αμεσα...

SOTOS70
28-12-08, 19:12
καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους, μια ερωτηση μηπως γνωριζει καποιος πως λειτουργει ,και αν υπαρχει καποιος τροπος να μαθω περισοτερα για το dreambox exit ( μεσω καπιου site στα ελληνκα). ευχαριστω για την βοηθεια.

Minotavrs
28-12-08, 19:32
καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους, μια ερωτηση μηπως γνωριζει καποιος πως λειτουργει ,και αν υπαρχει καποιος τροπος να μαθω περισοτερα για το dreambox exit ( μεσω καπιου site στα ελληνκα). ευχαριστω για την βοηθεια.

Αν το στησεις θα δεις οτι ειναι παναπλο στην λειτουργια του πηγαινε στα options και βαλε την ip του Dreambox σου...

Απο εκει και περα για να ανεβασεις ετοιμα μπουκετα με τα καναλια της επιλογης σου πας FTP και πατας send files & reload settings on dreambox .

Aν δεν εχεις ετοιμα μπουκετα πηγαινεις παλι FTP πατας receive files kαι σου κατεβαζει οτι εχεις φτιαξει απο μονος σου στο DM..

Μετα στα δεξια σου φτιαχνεις φακελους (πχ News Sports Cinema XXX ) και μετακινεις σε αυτους ta καναλια της επιθυμιας σου.....

Μολις τελειωσεις πας FTP και πατας send files και μολις τελειωσει πατας πανω δεξια το κουμπι reload settings on dreambox kai εισαι ετοιμος...

SOTOS70
28-12-08, 19:38
ευχαριστω φιλε θα το δοκιμασω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.