PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

SOTOS70
28-12-08, 21:55
μηπως υπαρχει κατι ετοιμο για dreambox 500κλωνο, για κινητο πιατο με ολους τους δορυφορους και με τισ νεοτερες συχνοτητες να το περασω στον δεκτη? ευχαριστω

serf f2
29-12-08, 11:43
Καλήμερα σε ολη την παρέα και καλή χρονιά.Το πρόβλημα μου ειναι το παρακάτω.
Προσπαθώ να διορθώσω ενα φακελο στο var/etc στο dreambox μου με το dreamboc control center η με το ws-ftp και ενω κατεβαζω τον φακελο στο κομπιουτερ μοθ δεν με αφηνει να τον επαναγραψω παλι στο var/etc.
Δηλαδη θελω να εχω δικαιωματα read/write/edit στο συγκεκριμενο φακελο.Μηπως γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω?

mix21
29-12-08, 14:23
παιδια σε δεκτη που μου κάνει κολπακια λογω προβλήματος στην θύρα ethernet τι μπορώ να κάνω?τι να ελέγξω?

serf f2
30-12-08, 01:58
Καλήμερα σε ολη την παρέα και καλή χρονιά.Το πρόβλημα μου ειναι το παρακάτω.
Προσπαθώ να διορθώσω ενα φακελο στο var/etc στο dreambox μου με το dreamboc control center η με το ws-ftp και ενω κατεβαζω τον φακελο στο κομπιουτερ μοθ δεν με αφηνει να τον επαναγραψω παλι στο var/etc.
Δηλαδη θελω να εχω δικαιωματα read/write/edit στο συγκεκριμενο φακελο.Μηπως γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω?


Τελικα καταφερα να το διορθωσω μετα απο απεγκατασταση και επανεγκατασταση ενος plug in που λεγετε CCcam info :hmm:


(dreambox 500 s PB ENIGMA 2.0)

gravis
02-01-09, 14:25
Υπαρχει καποιος γνωστης να μας πει βημα-βημα πως να κανουμε Mount τον σκληρο δισκο του PC απο τον Dreambox?

radiodj105
02-01-09, 16:41
Υπαρχει καποιος γνωστης να μας πει βημα-βημα πως να κανουμε Mount τον σκληρο δισκο του PC απο τον Dreambox?

Υπάρχει το παρακάτω υπόμνημα. Αν κολλήσεις κάπου, εδώ είμαστε!

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=219572

jimn
05-01-09, 12:01
εύγε, ευχαριστούμε

sculper
05-01-09, 21:34
γεια σας,
ως newbie θα ήθελα να μην με κράξετε και να με υποστείτε!
θέλω να πάρω τον 800 την επόμενη εβδομάδα και
οι ερωτήσεις μου είναι οι κάτωθι:
1) με τον 800 μπορω να βλέπω τα HD Channels!Αν η τηλεόραση δεν είναι HD ready, τι προβλήματα θα έχω στην εικόνα?
2) Αν είναι HD και η τηλεόραση, αλλά την συνδέσω με RCA καλώδιο, πάλι θα έχω πιο χάλια εικόνα???
3) Μου εξηγεί κάποιος την διαφορά του enigma 1 και enigma 2?Απορία υπάρχουν 2 διαφορετικά πρωτόκολλα? ποιες οι διαφορές τους??
4) στον 600 που έχω κατεβάζω έτοιμες ρυθμίσεις με τα μπουκέτα (προτιμώ likra settings), δεν είναι καλύτερα έτσι μιας και έχουν σκανάρει τα πάντα στον δορυφόρο? Διότι φαντάζομαι αν τα σκανάρω μόνος μου δεν θα τα βρω όλα. Είναι σωστή η σκέψη μου?
5) Αν αφού βάλω τα έτοιμα settings, και κάνω search ξανά....θα χάσω όσα δεν θα μπορέσουν να ανιχνευθούν ή θα παραμείνουν???
6) Αν έχω κάνει κοινή χρήση μία κάρτα στο σπίτι με cccam, μπορώ στον αποκωδικοποιητή που έχω στο άλλο δωμάτιο και είναι ελεύθερο το slot της κάρτας.....να βάλω άλλη μία κάρτα γνήσια...πχ κάρτα με adult channels και να την βλέπω κανονικά ή θα υπάρχει πρόβλημα???



σας ευχαριστώ όλους!
καλή χρονιά και πάλι!

gravis
06-01-09, 13:11
1) θα μπορεις να ανοιγεις τα HD καναλια κανονικα, αλλα δεν θα απολαμβανεις ολη την ποιοτητα τις HD αναλυσεις, γενικα κανενα προβλημα
2) αν εχεις και HD τηλεοραση θα ειναι αμαρτια να μην το συνδεσεις με HDMI καλωδιο, ειναι σαν να εχεις φερραρι σε χωματοδρομο. δεν θα εχεις χαλια εικονα με το RCA αλλα δεν θα εχεις την "απολυτη" εικονα
3) το enimgma 2 συναντατε στα μοντελα 800, 7025, 8000 . δεν γνωριζω λεπτομερειες στις διαφορες, απλως ειναι η εξελιξη του enigma 1 και οτι ειναι πιο βαρυ το enigma 2 και γενικως πολλα hacks ειναι φτιαγμενα για το enigma 1
4) Ναι σωστη η σκεψη σου, τα ετοιμα settings τα εχουν ολα, αλλα αν κανεις blind scan παλι τα σαρωνεις ολα.
5)οταν κανεις search ,σβηνει την βαση δεδομενων με τα καναλια και τα περναει απο την αρχη
6) δεν θα εχεις προβλημα

mix21
06-01-09, 14:04
4) στον 600 που έχω κατεβάζω έτοιμες ρυθμίσεις με τα μπουκέτα (προτιμώ likra settings), δεν είναι καλύτερα έτσι μιας και έχουν σκανάρει τα πάντα στον δορυφόρο? Διότι φαντάζομαι αν τα σκανάρω μόνος μου δεν θα τα βρω όλα. Είναι σωστή η σκέψη μου?
καλή χρονιά και πάλι!
αν δεν εχεις καλή στόχευση τότε ακομη κ αν υπάρχουν τα κανάλια στη λίστα καναλιών σου, δεν θα τα βλέπεις.απλα θα υπάρχουν στη λίστα.
καλή χρονιά

sculper
06-01-09, 19:39
σας ευχαριστώ όλους!

tomaso
07-01-09, 14:35
και γω το DreamboxManager Suite εχω και δουλευει μια χαρα
Μια ερωτηση....
Υπαρχει η δυνατοτητα να σεταριστει το Suite,ετσι ωστε να "βλεπεις" τον Dreambox σου απο μακρυα?? (Μεσω ιντερνετ δηλ.)
Στα options το κουτακι " settings for remote plugin" ειναι αδειο!
Ευχαριστω!

Sofos
15-01-09, 15:38
Θα ξανακάνω την ερώτηση μου: υπάρχει κάποιος Listener για να δουλέψει με το Υac για αναγνώριση κλήσεων στο dreambox;

t300
18-01-09, 22:34
O Dreambox δεν έχει Digital Coaxial αλλά μόνο οπτική ίνα.
Την οπτική ίνα θα χρησιμοποιήσεις λοιπόν.
Με ένα καλώδιο σαν αυτό πχ; (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.752624)

George_Prix
19-01-09, 05:53
Με ένα καλώδιο σαν αυτό πχ; (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.752624)

Ακριβως. ;)

metanasths
20-01-09, 02:11
Μέσω web interface φλασάρεται 0 500+ , 7020 και μάλλον ο 7025 και 600 (δεν έχω τα 2 τελαυταία μοντέλα) !!! Ο 500 και 7000 δεν διαθέτουν επιλογή firmware update μέσω web interface οπότε ακολουθείτε αναγκαστικά η διαδικασία που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω !!!
Προσωπικά ποτέ δεν χρησιμοποίησα την μέθοδο της σειριακής , λόγω του οτι είναι χρονοβόρα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα ! Και εδώ που τα λέμε στα μοντέλα που το image είναι μεγαλύτερο απο 15 mb η διαδικασία της σειριακής αναβάθμησης αργεί πάρα πολύ :)

:oneup::oneup::oneup:

elisa
28-01-09, 22:14
Άκουσα ότι μπορεί να υπάρξει απομακρυσμένη πρόσβαση στο μενού του dreambox μέσω ίντερνετ. Αληθεύει αυτό και πως γίνεται;

leasedline
29-01-09, 14:56
φυσικά και γίνεται μέσω telnet, ssh, ftp και τέλος μέσα από το web interface μέσω http

therion
29-01-09, 15:01
Καλησπερα,Παραγγειλα ενα dreambox Κλωνο 500s.Περιμενω αυριο μεθαυριο να τον φερουν.Εχω ομως τις εξις ερωτησεις 1)Yσχυει αυτο που λενε για τους κλωνους,οτι δηλαδη,ζεσταινοντε ευκολα,και οτι δεν ανταποκρινεται καμια φορα το τηλεχειριστηριο;
2)τα διαφορα emus που υπαρχουν κανουν και για τους κλωνους και για τους γνησιους
3)Πως παιρνιουντε τα emus;με rs232 η με ethernet;
4)O υπολογιστης στο δωματιο που εχω παιρνει ασυρματα ιντερνετ απο το σαλονι που εχω το ασυρματο ρουτερ.Μπορω να συνδεσω με ethernet τον db με την κατρα δικτυου της Motherboard και να εχω παλι ιντερνετ.Οσες φορες εχω δοκιμασει να συνδεσω το λαπτοπ με το Pc μεσω ethernet ποτε δεν εχω καταφερει να ειμαι online
5)Η καινουργια καρτα που εχω τιης νοβα,που ειναι γνωστ οτι δεν παιζει σε άλλους δεκτες,υπαρχει τροπος να παιξει στον db;Με νομιμο τροπο ενοειτε!

leasedline
29-01-09, 15:10
1) δεν είναι παρατηρήσιμη τέτοια μεγάλη διαφορά...
2) ναι
3) Ethernet
4) σίγουρα χρησιμοποίησες ανεστραμμένο καλώδιο ??
5) ναι, να μην την ενεργοποιήσεις αρχικά σε δέκτη που δίνει η εταιρεία

therion
29-01-09, 15:30
4)το καλωδιο που χρησιμοποιησα ηταν μια χαρα και εχω δοκιμασει πολλα καλωδια και δεν εχω καταφερει τιποτα.
5)Την εχω ηδη ενεργοποιμενη την καρτα σε δεκτη Panasat 1110.Aρα καμια ελπίδα;

l_theo
01-02-09, 18:40
Αγορασα ενα dreambox 100. Μπορω να δω nova η πηγαν τα λεφτα μου χαμενα?
Μεσο ιντερνετ με θυρα ethernet (χωρις καρτα).

Minotavrs
01-02-09, 18:57
Αγορασα ενα dreambox 100. Μποπω να δω nova η πηγαν τα λεφτα μου χαμενα?

Εκτος οτι o DM 100 ειναι ενα low end μοντέλο ακομα και πιο κάτω κι από τον dm500 σε καμια περιπτωση αυτα που γραφεις δεν εχουν λογικη..... ειναι σαν να σου λεω οτι αγόρασα ένα κρυστάλλινο ποτήρι .... θα μου γεμίζει νερο απο μόνο του ή πήγαν τα λεφτά μου χαμένα....

sdikr
01-02-09, 19:03
Αγορασα ενα dreambox 100. Μποπω να δω nova η πηγαν τα λεφτα μου χαμενα?

Φυσικά και μπορεις, http://www.nova.gr/gr/part21a.asp

leasedline
01-02-09, 20:57
σε όλους τους δέκτες που υποστηρίζουν το irdetto μπορείς να δεις νόβα με συνδρομή. αυτό ισχύει και για όλα τα μοντέλα dreambox.


Αγορασα ενα dreambox 100. Μποπω να δω nova η πηγαν τα λεφτα μου χαμενα?

naxiand
01-02-09, 21:30
σε όλους τους δέκτες που υποστηρίζουν το irdetto μπορείς να δεις νόβα με συνδρομή. αυτό ισχύει και για όλα τα μοντέλα dreambox.


+1:oneup:

therion
02-02-09, 00:37
Ομως το προβλημα ειναι οτι η καινουργια κάρτα της νοβα,παιζει μονο σε δέκτη panasat.Τωρα αν καποιος εχει καταφερει να δει νοβα σε dreambox,ας μας πει πως γινεται.

nnn
02-02-09, 00:43
Δεν έχω Dreambox αλλά η Zeta παίζει σε 3 δέκτες που έχω δοκιμάσει χωρίς πρόβλημα, οι 2 με κανονικό Irdeto και ο τρίτος με module.

sdikr
02-02-09, 01:16
Ομως το προβλημα ειναι οτι η καινουργια κάρτα της νοβα,παιζει μονο σε δέκτη panasat.Τωρα αν καποιος εχει καταφερει να δει νοβα σε dreambox,ας μας πει πως γινεται.

Το πρόβλημα είναι αν κάνεις ενεργοποιήση της κάρτας σε δέκτη panasat, αλλιώς δουλεύει κανονικά

kage
02-02-09, 05:25
μιας και το ειχα παρατησει το θεμα..
ειχα μεινει σε image gemini,βγηκαν καλυτρα?κυριως για 500αρη ?
για server ποιοι λενε καλυτερα?

nick_f
02-02-09, 15:15
ολα τα ιmage πανω-κατω ειναι τα ιδια και τις ιδιες δουλειες κανουν.δες ποιο σου αρεσει σε εμφανισει καλυτερα και αστο.για εμενα EDG Nemesis σε 7000,7020,600,500+, και για κλωνο Gemini 4.10.

naxiand
02-02-09, 15:35
gemini + mgcamd + gbox the best :)

sotiris72
03-02-09, 01:23
Παιδιά καλησπέρα...είμαι νέος στο φόρουμ σας και ελπίζω να βρω και γω απάντηση στο πρόβλημα μου...είχα έναν DM600PVR(ποτέ δεν κατάλαβα αν ήταν κλώνος!).Ξαφνικά μια μέρα κόλλησε το image (είχε το Nabilo 0.8) και μετά στην επανεκκίνηση τέλος! Αναβοσβήνουν το κόκκινο και το πράσινο φωτάκι εναλλάξ και δεν κάνει τίποτε άλλο.Έλυσα το πρόβλημα μου αγοράζοντας έναν 500αρη!!Αλλά θέλω να ξέρω αν υπάρχει τρόπος να τον επαναφέρω στη ζωή...Ευχαριστώ προκαταβολικά για την διαθεσιμότητά σας...σόρρυ αν έχει ήδη απαντηθεί κάτι αντίστοιχο νωρίτερα αλλά μετά απο 30 σελίδες ποστ...δεν βρήκα κάτι...οπότε λέω να ρωτήσω απευθείας!!
@ Radiodj105 προσπαθησα να σου στείλω και μήνυμα αλλά προφανώς το hotmail σου δεν το χρησιμοποιείς γιατί μου ήρθε αυτόματη απάντηση...σόρρυ αν σε ενόχλησα!

naxiand
03-02-09, 02:16
Παιδιά καλησπέρα...είμαι νέος στο φόρουμ σας και ελπίζω να βρω και γω απάντηση στο πρόβλημα μου...είχα έναν DM600PVR(ποτέ δεν κατάλαβα αν ήταν κλώνος!).Ξαφνικά μια μέρα κόλλησε το image (είχε το Nabilo 0.8) και μετά στην επανεκκίνηση τέλος! Αναβοσβήνουν το κόκκινο και το πράσινο φωτάκι εναλλάξ και δεν κάνει τίποτε άλλο.Έλυσα το πρόβλημα μου αγοράζοντας έναν 500αρη!!Αλλά θέλω να ξέρω αν υπάρχει τρόπος να τον επαναφέρω στη ζωή...Ευχαριστώ προκαταβολικά για την διαθεσιμότητά σας...σόρρυ αν έχει ήδη απαντηθεί κάτι αντίστοιχο νωρίτερα αλλά μετά απο 30 σελίδες ποστ...δεν βρήκα κάτι...οπότε λέω να ρωτήσω απευθείας!!
@ Radiodj105 προσπαθησα να σου στείλω και μήνυμα αλλά προφανώς το hotmail σου δεν το χρησιμοποιείς γιατί μου ήρθε αυτόματη απάντηση...σόρρυ αν σε ενόχλησα!

http://www.palmosat.gr/eshop.asp?CategoryId=-1 δοκιμασμένο

arva
03-02-09, 08:02
Παιδιά καλησπέρα...είμαι νέος στο φόρουμ σας και ελπίζω να βρω και γω απάντηση στο πρόβλημα μου...είχα έναν DM600PVR(ποτέ δεν κατάλαβα αν ήταν κλώνος!).Ξαφνικά μια μέρα κόλλησε το image (είχε το Nabilo 0.8) και μετά στην επανεκκίνηση τέλος! Αναβοσβήνουν το κόκκινο και το πράσινο φωτάκι εναλλάξ και δεν κάνει τίποτε άλλο.Έλυσα το πρόβλημα μου αγοράζοντας έναν 500αρη!!Αλλά θέλω να ξέρω αν υπάρχει τρόπος να τον επαναφέρω στη ζωή...Ευχαριστώ προκαταβολικά για την διαθεσιμότητά σας...σόρρυ αν έχει ήδη απαντηθεί κάτι αντίστοιχο νωρίτερα αλλά μετά απο 30 σελίδες ποστ...δεν βρήκα κάτι...οπότε λέω να ρωτήσω απευθείας!!
@ Radiodj105 προσπαθησα να σου στείλω και μήνυμα αλλά προφανώς το hotmail σου δεν το χρησιμοποιείς γιατί μου ήρθε αυτόματη απάντηση...σόρρυ αν σε ενόχλησα!


Μου είχε τύχει το ίδιο σε ένα 500+. Είχα προσπαθήσει κατά λάθος να του περάσω image για απλό 500 μέσω LAN. Δεν είναι τίποτα ξανά πέρνα ένα σωστό image μέσω laplink και όλα θα είναι OK! :oneup:

sotiris72
03-02-09, 14:06
Μου είχε τύχει το ίδιο σε ένα 500+. Είχα προσπαθήσει κατά λάθος να του περάσω image για απλό 500 μέσω LAN. Δεν είναι τίποτα ξανά πέρνα ένα σωστό image μέσω laplink και όλα θα είναι OK! :oneup:


Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις πως γίνεται η όλη διαδικασία μέσω laplink...επίσης να σου πω ότι εμένα κόλλησε μετά από αρκετές ημέρες που έπαιζε κανονικά χωρίς να προσπαθήσω να περάσω τίποτε...
Αν εννοείς μέσω σειριακού καλωδίου(null modem) το έχω δοκιμάσει ήδη...με ό,τι Dream up το έχω συνδέσει δεν γίνεται τίποτε...μόνο με μια έκδοση debug που κατάφερα να το περάσω το image..ενώ το πέρασε(και καλά!)...μόλις το συνέδεσα στην τηλεόραση...πάλι κόκκινο και πράσινο φως εναλλάξ!Περιμένω τα φώτα σας!!!

nick_f
03-02-09, 15:49
μαλλον κατι κολημα εφαγε και ειναι για αντιπροσωπια καλυτερα.original και 'μαιμου' εχουν 24 μηνες εγγυηση.για δες το.

therion
03-02-09, 18:00
Tελικα εμαθε κανεις αν οι παντρεμενες καρτες νοβα με πανασατ,μπορουν να παρουν διαζυγιο στο Dream;

TearDrop
04-02-09, 21:45
Tελικα εμαθε κανεις αν οι παντρεμενες καρτες νοβα με πανασατ,μπορουν να παρουν διαζυγιο στο Dream;
Δε νομίζω. Εχω φίλους που παίζουν με original κάρτα Nova σε Dreambox εδώ και πάρα πολύ καιρό χωρίς πρόβλημα. Τώρα αν στο μέλλον γίνει κάτι, άγνωστο...

geonet
09-02-09, 15:26
εμαθα κατι και θέλω να δω αν αληθεύει.
πιάσανε λέει έξι άτομα να έχουν στήσει δίκτυο με dreambox?

leasedline
09-02-09, 15:38
τελευταία φορά άκουσα για κάποιους που πουλούσαν δέκτες έτοιμους για λήψη συνδρομητικών πακέτων μέσω δικτύου...

εκτός και αν αυτό που λες είναι κάτι καινούργιο...

geonet
09-02-09, 15:49
για πωλητές έμαθα και εγώ.
ρωτάω για απλούς χρήστες με dreambox και internet.

lx911
09-02-09, 15:56
Και να τους πιασανε παντα ο σερβιτορος την πληρωνει... στους πελατες δεν μπορούν να κανουν πολλα...
Γιατι πολυ απλα το παιζουν αθωες περιστερες... περιεργες καταστασεις.
Εγω παντος πληρωνω το 60ευρω καθε μηνα και εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Επισης ο δεκτης τις Nova εχει κατι καταπληκτικα παιχνιδακια που αξιζουν!
Εχει ενα ποδοσφαιρακι που το Pro Evolution Soccer ειναι παιδικο μπροστα του.
Go Nova Go...

geonet
09-02-09, 16:03
Νομίζω πως δεν ρώτησα να ειναι καλός ο δέκτης της nova. Ρώτησα να κινήθηκαν κατά απλών χρηστών.

therion
09-02-09, 16:03
To Μονο που μου αρεσει απο τα παιχνιδια της νοβα ειναι το σκακι.Ομως εχω παιξει πολλες φορες και δεν εχω καταφερει να το κερδισω:p

George_Prix
09-02-09, 16:06
Νομίζω πως δεν ρώτησα να ειναι καλός ο δέκτης της nova. Ρώτησα να κινήθηκαν κατά απλών χρηστών.

Nομιζω πως αν μιλουσαμε για απλους χρηστες δε θα τους πιανανε. :nono:
Για να τους πιασανε κατι παρανομο θα κανανε. :rtfm:

nnn
09-02-09, 20:14
Αν μοιράζαν κιόλας λογικό δεν είναι να τους πιάσουν ?

sculper
09-02-09, 23:04
άσχετο...στο επίσημο site της dream γιατί δεν υπάρχουν ελληνικοί αντιπρόσωποι?

miked
10-02-09, 18:27
Υπάρχουν, απλά δεν βγάζει στην σελίδα τους κανέναν και σε κανένα κράτος εδώ και 2 βδομάδες.

therion
11-02-09, 17:17
Παιδια βοήθεια!!Πηρα πριν τον κινεζικο λώνο 500s.Προσπαθω να συνδεσω το db με τον υπολογιστη,για να μπορω να εχω ιντερνετ κλπ.Ο υπολογιστης παιρνει ασυρματα συνδεση,μεσω Usb,και εχει μια θυρα δικτυου ελεύθερη.Πήρα λοιπον ενα crossover καλώδιο και διαβασα διαφορους οδηγους,αλλα εχω χασει την μπάλα με τις ip.Και απο τη αλλη.πως θα καταλάβω οτι ο dream Πήρε ιντερνετ;Oποτε μεχρι στιγμης ειναι σαν αχρηστος ο δεκτης

@ ADSLgr.com All rights reserved.