PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

nnn
22-02-09, 13:13
Γνήσια κάρτα και θα στην κλειδώσουν επειδή την χρησιμοποιείς σε άλλον δέκτη ?

therion
22-02-09, 13:24
Ακριβως!Λεσ και δεν τους ξερεις!Ομως τωρα.βρηκα λύση.Ανταλλαξα με ενα φιλο μου τον panassat με την παντρεμενη καρτα,και μου δωσε την δικια του μιας και δεν τον ενδιαφερει να βλεπει σε αλλο δεκτη,Οποτε με αυτη πως την παιζω στον dreambox?

........Auto merged post: therion πρόσθεσε 5 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Tελικα παιζει!

nnn
22-02-09, 13:29
Την τελευταία εβδομάδα πάντως έχει πέσει πολύ κλάμα στα διάφορα fora σχετικά με την Nova........

therion
22-02-09, 13:42
Τουλαχιστον δεν δινουν ενα δεκτη της προκοπής!Εναν δεκτη που μπορεις να βλέπεις ολο τον hotbird,να φτιαχνεις λιστες αγαπημενων,να μπορεις να δεις και αλλο δορυφορο,κλπ.Εχουν εναν αθλιο δεκτη που μονο νοβα μπορεις να δεις.Επισης ο panasat που ειχα ειχε προβλημα,επιανε μονο 57 % σημα ,και οταν αλλαζα κανάλι,μου έλεγε αναζήτητη σηματος...και μετα επαιζε.Ο dream μου δειχνει 90% σημα και ο neotion 80-85%.

nnn
22-02-09, 13:44
Δικαίως λέγεται Patatasat :rofl:

greg21
22-02-09, 13:49
να κλειδωνουν τις καρτες και θα δουνε μεγαλη μειωση στους συνδρομητες..κακο δικο τους..ετσι τουλαχιστον εχει δειξει η ιστορια με αλλες εταιρειες που κανανε το ιδιο και με καλυτερο περιεχομενο καναλιων..καποιες δε εχουν ηδη κλεισει..:down:

Producer
22-02-09, 14:16
Ότι Κλειδώνει, Ξεκλειδώνει ! (και άλλα παρόμοια :))

aragorn
22-02-09, 17:48
Η πολιτική της nova με τον panasat 1110 είναι στη λογική παντρέματος της κάρτας με το δέκτη, ώστε να μη μπορεί η κάρτα να παίξει σε κανέναν άλλο δέκτη, είτε panasat, είτε του εμπορίου.
Η nova ακολουθεί την τακτική του premiere, sky uk, sky italia και άλλων παροχέων.
Κατά συνέπεια μόνο αν σου ξεκλειδώσουν την κάρτα μόνιμα θα μπορείς να βλέπεις μέσω dreambox. Αν σου αρνηθούν, τότε διέκοψε τη συνδρομή και αγόρασε μόνο μια κάρτα (συνδρομή το λένε στα σημεία πώλησης), η οποία είναι ξεκλείδωτη και θα μπορείς να τη χρησιμοποιείς με όποιο δέκτη θέλεις.

kage
23-02-09, 15:56
http://rapidshare.com/files/108249861/dm500_clone_bomb_checker_v1_1_.0.zip
bomb checker
--------------
http://www.imageshack.gr/files/z6mcj80nl7n1stg8nua5_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=z6mcj80nl7n1stg8nua5.jpg)
Μπορει να μου πει καποιος τι παιχτηκε?

kage
25-02-09, 18:34
εβαλα nemesis 4.40 το dccamd ειναι κατι αντιστοιχο με το cccam του gemini?

leasedline
25-02-09, 18:54
όχι....

Minotavrs
25-02-09, 19:08
εβαλα nemesis 4.40 το dccamd ειναι κατι αντιστοιχο με το cccam του gemini?
καμια σχεση αν εχεις βαλει το extra.url τοτε μεσα εκει θα δεις ολα τα γνωστα φορμά like Cccam, mgcamd κλπ...

sculper
26-02-09, 09:34
υπάρχει και για τα άλλα image's?

πχ 600pvr 800 κτλ?

http://rapidshare.com/files/108249861/dm500_clone_bomb_checker_v1_1_.0.zip
bomb checker
--------------
http://www.imageshack.gr/files/z6mcj80nl7n1stg8nua5_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=z6mcj80nl7n1stg8nua5.jpg)
Μπορει να μου πει καποιος τι παιχτηκε?

miked
26-02-09, 19:05
Μπορεί να μου πει κάποιος τι σχέση έχει το bomb check με το ότι δεν κάνει lock στον δορυφόρο?
Καμία σχέση το ένα με το άλλο.
Το πρόβλημα με το gemini είναι ότι σου σβήνει το boot loader και δεν ανοίγει καν ο dream και εδώ έχουμε πρόβλημα το ότι το tuner δεν κάνει fix στο δορυφόρο.

kage
26-02-09, 21:26
καμμια σχεση δεν εχει .Σαν λινκ το προσθεσα..
---
φταιει το image δηλ,μπορω να κανω κατι?στο 1ο dreambox δουλεψε στο 2ο δεν δουλεψε κ ας το περασα 2 φορες.
οταν εβαλα το nemesis δουλεψε..

sculper
26-02-09, 22:29
VLC media player και dreambox 600pvr??? (Gemini Project image)
Γεια σας,
Είχα τον dreambox 800 και χρησιμοποιούσα το VLC media player για να βλέπω όποιο κανάλι ήθελα. Μάλιστα όσα ήταν στην ίδια συχνότητα (http://www.nova.gr/gr/channelslist.asp ) μπορούσα να τα βλέπω σε διαφορετικά παράθυρα του VLC media player ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Μάλιστα όποιο είχα επιλέξει στον dreambox 800 έπαιζε απρόσκοπτα στην τηλεόραση. Φαντάζομαι ότι αυτό ήταν μία ευκολία του GM. Το θέμα είναι ότι μέχρι να πάρω τον 8000 έχω τον 600 πάλι. Αλλά δυστυχώς όταν μπαίνω μέσω web δεν έχει ακριβώς το ίδιο layout για τον 600. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω ότι έκανα και στον 800???


Ευχαριστώ πολύ!

Mercyful_Fate_666
28-02-09, 21:40
Παίδες καλησπέρα,

έχω τον 500s (κλώνο) με Gemini 4.2.0 και 2 δορυφόρους (W2 και Hotbird) σε diseqc A/B. Ενώ όλα δούλευαν πολύ καλά επί μήνες, σήμερα μου ξαναεμφάνισε ένα πρόβλημα που είχα και στις αρχές που είχα πρωτοβάλει τον Dreambox. Συγκεκριμένα, ενώ τα κανάλια στον Eutel W2 παίζουν μια χαρά, όποτε γυρνάω στον Hotbird (ουσιαστικά στα κανάλια της Nova) ανεβαίνουν απίστευτα τα Errors του σήματος, με αποτέλεσμα να μου λεεί πως δεν βρίσκει σήμα για το συγκεκριμένο service. Αυτό το κάνει σε όλα τα κανάλια της Nova, καθώς και σε κάμποσα ελεύθερα στον Hotbird. Μετά από συνεχείς εναλλαγές απο W2 σε Hotbird και αντίστροφα, το καλύτερο που μπόρεσα να κάνω είναι να ανοίξει κάποιο κανάλι στον Hotbird, να βλέπω τα errors να αυξάνονται σταδιακά, και μετά από λίγο πλέον τα errors είναι κάτι χιλιάδες και η εικόνα σπάει μια και καλή.

Επειδή μέχρι χτες όλα έπαιζαν πολύ καλά, και μιας και κάποια ελεύθερα κανάλια ανοίγουν κανονικά, ίσως είναι κάποιο bug του software του Dreambox... Έχω ακούσει ανάλογη ιστορία από συνάδελφο στο γραφείο που έχει τον ίδιο δέκτη (βάζει ένα κανάλι, δεν βρίσκει σήμα, πάει στο επόμενο και πάλι πίσω, και το ανοίγει κανονικά).

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει, και αν υπάρχει θεραπία? :p
Θα συνεχίσω να το παρακολουθώ, αλλά πολύ φοβάμαι πως το πρόβλημα μπορεί να εξαφανιστεί, όπως είχε εξαφανιστεί πριν λίγους μήνες που το πρωτοείδα, και να εμφανιστεί ξανφνικα εκ νέου στο μέλλον. :hmm:

mephisto
15-03-09, 00:55
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και η λυση που εχω βρει ειναι να βαζω ενα καναλι που το πιανει και μετα τα βλεπω ολα κανονικα...Μηπως ξερει κανεις πως γινεται να βλεπω την περιγραφη στα ελληνικα?Γιατι τωρα μου την βγαζει πρωτα στα αγγλικα κ στο τελος μια σειρα ελληνικα...

kyrnikos
15-03-09, 03:18
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και η λυση που εχω βρει ειναι να βαζω ενα καναλι που το πιανει και μετα τα βλεπω ολα κανονικα...Μηπως ξερει κανεις πως γινεται να βλεπω την περιγραφη στα ελληνικα?Γιατι τωρα μου την βγαζει πρωτα στα αγγλικα κ στο τελος μια σειρα ελληνικα...

Μιλάμε για gemini, κάποιο πριν το 4.30 σωστά ;
Είναι bug και δεν φτιάχνει με ρύμιση . Το έφτιαξαν από το 4.30 (νομίζω ) και μετά .
Δεν ξέρω αν υπήρχε και σε άλλα images.
Βάλε κάτι νεώτερο (αν έχει κλώνο προσοχή ) ή διαφορετικό .

miked
15-03-09, 12:23
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και η λυση που εχω βρει ειναι να βαζω ενα καναλι που το πιανει και μετα τα βλεπω ολα κανονικα...Μηπως ξερει κανεις πως γινεται να βλεπω την περιγραφη στα ελληνικα?Γιατι τωρα μου την βγαζει πρωτα στα αγγλικα κ στο τελος μια σειρα ελληνικα...


Αν δεν επιλέξεις την ελληνική γλώσσα (σε gemini1 πρέπει να την κατεβάσεις από το panel του image), δεν σου βγάζει epg ελληνικό.

mephisto
15-03-09, 15:59
Το κατεβασα παιδια ευχαριστω!

kyrnikos
15-03-09, 23:58
:OOPS: δεν είχες βάλει καθόλου ελληνικά ε ; νόμιζα ότι το πρόβλημα ήταν στο μικρό
πλαίσιο κάτω από την λιστα καναλιών όταν κάνεις zapping .

mephisto
16-03-09, 11:27
χεχε δεν ειχα βαλει καθολου αλλα με την ευκαιρια εβαλα και ενα ωραιο σκιν!

kanenas3
20-03-09, 11:18
Παιδιά έχει κανείς ιδέα τι καλώδιο τροφοδοσίας έχει ο DM7000; Είναι απλό ή είναι με το βαρελάκι; Τα μπέρδεψα με του XBOX και ανακάλυψα ότι μετά από τη μετακίνηση που έκανα ότι με χτυπάει το ρεύμα κάθε φορά που πιάνω το DM. Παίζει να είναι από λάθος καλώδιο ή απλά τα έπαιξε; Γενικά δουλεύει κανονικά!

odys2008
20-03-09, 11:21
Μήπως η γείωση στην καινούργια πρίζα δεν είναι κ ότι καλύτερο?

kanenas3
20-03-09, 11:32
Μήπως η γείωση στην καινούργια πρίζα δεν είναι κ ότι καλύτερο?

Το ίδιο πολύπριζο που είχα και πριν είναι! Το έχω εκεί 1-2 χρόνια αν και η αλήθεια είναι ότι δεν το ακουμπούσα και πολύ! Υπάρχει ασφαλής τρόπος να το δοκιμάσω; Οκ το βάζω σε άλλη πρίζα αλλά μην κολλήσω και σε κανένα τοίχο εγώ και στον άλλο το DM (τραυματικές εμπειρίες από το παρελθόν :p)

kage
20-03-09, 14:12
1.Διορθωνεται καπως το προβλημα με τον χαμηλο ηχο στα μαιμου db 500aria?
2.to (βυσμα rf?)out που χει πισω απο το db για ποια χρηση ειναι?
3.το scart ειναι για να συνδεεται το βιντεο για εγγραφη καναλιων ή ειναι tv out σαν τo rca ?

George_Prix
20-03-09, 14:31
Παντως και στα original ο ηχος ειναι τραγικα χαμηλοτερος απο το κανονικο. :down:

lingas69
27-03-09, 03:33
Kαταρχην για σε ολους.Τωρα περιμενω να μου ερθει ο pi555.Θα χρειαστω να τον συνδεσω με το pc με null modem.Η serial στο pc ειναι femele αρα θελω ενα null modem female to male.Εχω ψαξει σε e shops κ δεν εχω βρει(ισως φταινε κ τα γκαβαδια μου)Εxω βρει αυτα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=44455&page=79Και http://www.ipshop.gr/product-id-31809.html?ref=pathfinderΑφτα κανουν?Αν οχι μπορει να μου δωσει καποιος κανα λινκ για να το παραγγειλω(εαν γινεται εσωτερικου)Ευχαριστω για τη βοηθεια.

arva
27-03-09, 20:40
Θες αυτό:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&product=878480

lingas69
27-03-09, 22:11
Eυχαριστω αλλα δεν ειναι αυτο που ζητουσα.Το θεμα ειναι οτι ειχα μπερδευτει με τις εξοδους στο pc μου μολις τωρα τις ξανατσεκαρα κ ειδα οτι δεν εχει σηριακη θυρα.Σ'αυτη την περιπτωση τι κανω?

arva
27-03-09, 22:17
Adaptor USB to RS232

nnn
27-03-09, 22:29
Adaptor USB to RS232
Καλύτερα Pci to Rs232, οι usb στο 50% των περιπτώσεων δεν παίζουν.

arva
27-03-09, 23:12
Κι εμένα δεν έχει το PC RS232, γιαυτό και χρησιμοποιώ adaptor USB to RS232 κι έτσι το χρησιμοποιώ και σε Desktop και σε Laptop. Μια χαρά δουλεύει με τον dreambox!

Υπομονή την πέμπτη παίρνω τον 8000!!!!!!!!!

lingas69
28-03-09, 02:42
Ευχαριστω βρε παιδια για τις απαντησεις θα δοκιμασω με τον ανταπτορα.Ειδα επισης οτι η μητρικη μου μεσα εχει pins για com1 οποτε αν της κουμπωσω κατι σαν αυτο
http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=76227 θα κανω δουλεια κ θα εχω ποιο σιγουρο αποτελεσμα?

arva
28-03-09, 09:26
ΟΧΙ! Γιατί δεν ξέρεις με ποια σειρά είναι τα pins.

kyrnikos
29-03-09, 02:30
Ευχαριστω βρε παιδια για τις απαντησεις θα δοκιμασω με τον ανταπτορα.Ειδα επισης οτι η μητρικη μου μεσα εχει pins για com1 οποτε αν της κουμπωσω κατι σαν αυτο
http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=76227 θα κανω δουλεια κ θα εχω ποιο σιγουρο αποτελεσμα?

Μπορεί να παίξει και τότε θα είναι ότι πιο απλό,φθηνό,μόνιμο και σίγουρο .

Καταρχάς, υπάρχουν δυο διαφορετικά pinouts που χρησιμοποιούν στις μητρικές .
Διαφέρουν στο ότι διαφορετικό πινάκι στη μητρική αντιστοιχεί σε διαφορετικό πινάκι στη θύρα .


AT or EVEREX or EVEREST

signal-----DB-9------IDC-10

DCD----->Pin 1----->Pin 1
RxD----->Pin 2----->Pin 2
TxD----->Pin 3----->Pin 3
DTR----->Pin 4----->Pin 4
G-------->Pin 5------>Pin 5
DSR----->Pin 6----->Pin 6
RTS----->Pin 7----->Pin 7
CTS----->Pin 8----->Pin 8
RI------->Pin 9----->Pin 9




και DTK

signal----- DB-9------IDC-10

DCD----->Pin 1----->Pin 1
RxD----->Pin 2----->Pin 3
TxD----->Pin 3----->Pin 5
DTR----->Pin 4----->Pin 7
G-------->Pin 5----->Pin 9
DSR----->Pin 6----->Pin 2
RTS----->Pin 7----->Pin 4
CTS----->Pin 8----->Pin 6
RI------->Pin 9----->Pin 8


DB-9 είναι στο bracket και IDC-10 το φισάκι που πάει στη μητρική

Τα πινάκια στη μητρική (πάνω σειρά 1,3,5,7,9 κάτω σειρά 2,4,6,8,10 )είτε είναι αριθμημένα (αρχή-τέλος )είτε το 10 είναι κομμένο (η μια σειρά έχει 5 η άλλη μόνο 4 ).
Οι τρύπες στο φισάκι είναι επίσης αριθμημένες ή η 10 είναι "βουλωμένη" .

Άρα η κατάσταση δεν είναι τραγική .Ανοίγεις το manual της μητρικής ,από το γενικό διάγραμμα βρίσκεις το serial port header (com1),βρίσκεις την παραπομπή και τα βλέπεις όλα.
Και την αρίθμηση και σε τι αντιστοιχεί κάθε πινάκι.

Συνεπώς ξέρεις τι bracket ("λαμάκι") ψάχνεις για να το ζητήσεις.

Τώρα το αν αυτοί που το πουλάνε ξέρουν τι ακριβώς πουλάνε είναι μια άλλη ιστορία .

Υ.Γ. αν δουλεύεις κολλητήρι ότι και να αγοράσεις το φέρνεις στα μέτρα της μητρικής σου.

Υ.Γ.2 Δεν παίζουν όλα τα usb-->serial με τους δέκτες.Ψάξε για συμβατό .Ας που τα παιδιά ποιόν ακριβώς χρησιμοποιούν .

Mercyful_Fate_666
02-04-09, 11:42
Παίδες,επειδή έχω χάσει κάποια επισόδεια, τελικά ισχύει αυτό που λέγετε ότι η Nova έχει ταιριάξει (ή θα ταιριάξει) την κάρτα της με αποκλειστικό δέκτη? Δηλαδή, όσοι έχουν ήδη dreamboxes δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν κάρτα της Nova?

aragorn
02-04-09, 12:00
Οι καινούργιοι δέκτες της νόβα παντρεύονται με την κάρτα της και κατά συνέπεια δεν μπορείς να βάλεις την κάρτα σε άλλον δέκτη για να παίξει.
Αν όμως αγοράσεις σκέτη την κάρτα και τη συνδρομή (γύρω στα 250 ευρώ κόστος), τότε η κάρτα σου μπορεί να παίξει με οποιονδήποτε δέκτη προς το παρόν. Αν στο μέλλον η νόβα θελήσει να παντρέψει κι αυτές τις κάρτες, τότε θα θέσει το δίλημμα είτε ιδιοκτησιακός δέκτης, είτε τίποτα.

nnn
02-04-09, 15:22
Η καινούρια κάρτα της πάντως που έχω εδώ και 3 μήνες παίζει σε οποιονδήποτε Irdeto δέκτη που δοκίμασα.

Mercyful_Fate_666
02-04-09, 15:37
Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας.

Mercyful_Fate_666
02-04-09, 20:23
Έχω το Gemini στον 500s μου, αλλά θέλω να φορτώσω κάποιο άλλο image γιατί δεν με έχει ικανοποιήσει (έχει το γνωστό πρόβλημα που χάνει το σήμα καμιά φορά, δεν παίζει ο vlcf κλπ.).
Έχετε κάποιο να μου προτείνετε?
Και αν ναι, οδηγίες από που το κατεβάζω και πως το εγκαθιστώ (έστω λινκ, δεν μου λείπει η διάθεση για διάβασμα)?

Έχετε υπόψη ότι σκέφτομαι να αγοράσω συνδρομή στη Nova και έναν δεύτερο 500s για να κάνω cs σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού.

Και φυσικά ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :)

kyrnikos
02-04-09, 20:49
Η καινούρια κάρτα της πάντως που έχω εδώ και 3 μήνες παίζει σε οποιονδήποτε Irdeto δέκτη που δοκίμασα.

Nαι αλλά έχει ενεργοποιηθεί στον πανασατ 1110 ;
Γιατί (λένε ότι) αν ενεργοποιηθεί σε αυτόν μόνο τότε δεν παίζει σε άλλους.
Κάποιοι μάλιστα λένε ότι και μόνο να μπει σε αυτόν (κι ας έχει ενεργοποιηθεί σε άλλο )
παντρεύεται . Μιλάμε φαίνεται για μεγάλο έρωτα :lol::lol:

nnn
02-04-09, 21:02
Όχι στον panasat, στον PVR και μετά έπαιζε παντού, zeta version.

Mercyful_Fate_666
04-04-09, 11:14
Καλημέρα παιδιά.

Φόρτωσα χτες το edg-nemesis με σκοπό να παίξω λιγάκι με τον vlcf (αφού με το gemini που είχα δεν το είχα καταφέρει), ωστόσο ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη.

Κατέβασα λοιπόν τον vlcf στον 500s που έχω (κλώνος), έκανα edit το vlcf.xml για να περάσω την ip του server και τις διαδρομές στον δίσκο και το dvd-rom, και πρόσθεσα το web interface στον VLC του υπολογιστή (Mac OS Leopard).

Όταν πατάω το κίτρινο κουμπί για να εμφανιστούν τα plugins και επιλέγω τον vlcf, εμφανίζονται κανονικά στην τηλεόραση τα περιεχόμενα του δίσκου. Κάνω, λοιπόν, browse, βρίσκω μια ταινία (ή και μικρό αρχείο βίντεο) και πατάω να παίξει. Μου εμφανίζει ένα μικρό τετράγωνο κάτω αριστερά στην οθόνη, μετά μαυρίζει η εικόνα για 2-3 δευτερόλεπτα και ξαναεμφανίζεται το background του nemesis, όπου μπορώ να πατήσω πάλι το κίτρινο κουμπί και πάλι από την αρχή...

Απ' οτι καταλαβαίνω, όταν επιλέγω την ταινία γίνεται κάποιο είδος επανεκίννησης του software, ενώ αν το κάνω 3-4 φορές συνεχόμενα κρασάρει και ο VLC στον υπολογιστή. Αυτό το δοκίμασα τόσο με avi, όσο και με mpg αρχεία (αν και, λόγω του ότι το processing γίνεται στον υπολογιστή, αυτό λίγη σημασία έχει).

Καμιά ιδέα?

Mercyful_Fate_666
07-04-09, 10:32
Καλημέρα παιδιά.

Φόρτωσα χτες το edg-nemesis με σκοπό να παίξω λιγάκι με τον vlcf (αφού με το gemini που είχα δεν το είχα καταφέρει), ωστόσο ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη.

Κατέβασα λοιπόν τον vlcf στον 500s που έχω (κλώνος), έκανα edit το vlcf.xml για να περάσω την ip του server και τις διαδρομές στον δίσκο και το dvd-rom, και πρόσθεσα το web interface στον VLC του υπολογιστή (Mac OS Leopard).

Όταν πατάω το κίτρινο κουμπί για να εμφανιστούν τα plugins και επιλέγω τον vlcf, εμφανίζονται κανονικά στην τηλεόραση τα περιεχόμενα του δίσκου. Κάνω, λοιπόν, browse, βρίσκω μια ταινία (ή και μικρό αρχείο βίντεο) και πατάω να παίξει. Μου εμφανίζει ένα μικρό τετράγωνο κάτω αριστερά στην οθόνη, μετά μαυρίζει η εικόνα για 2-3 δευτερόλεπτα και ξαναεμφανίζεται το background του nemesis, όπου μπορώ να πατήσω πάλι το κίτρινο κουμπί και πάλι από την αρχή...

Απ' οτι καταλαβαίνω, όταν επιλέγω την ταινία γίνεται κάποιο είδος επανεκίννησης του software, ενώ αν το κάνω 3-4 φορές συνεχόμενα κρασάρει και ο VLC στον υπολογιστή. Αυτό το δοκίμασα τόσο με avi, όσο και με mpg αρχεία (αν και, λόγω του ότι το processing γίνεται στον υπολογιστή, αυτό λίγη σημασία έχει).

Καμιά ιδέα?
Τελικά έφταιγε η έκδοση του VLC που είχα στο mac. Φαίνεται πως το vlcf παίζει αποκλειστικά με την έκδοση 0.8.6 του VLC.

marios22
07-04-09, 20:32
Me enan aplo 800HD PVR, (xoris extra skliro disko) p.x. +120GB opos grafoun merika site , mporo na antigra4w tileoptiko programa? An nai pws kai posa GB? Episis mporo na metafero video apo ton dreambox meso usb se kapio external drive?

johnvam
08-04-09, 08:49
Me enan aplo 800HD PVR, (xoris extra skliro disko) p.x. +120GB opos grafoun merika site , mporo na antigra4w tileoptiko programa? An nai pws kai posa GB? Episis mporo na metafero video apo ton dreambox meso usb se kapio external drive?

Σύμφωνα με τους κανόνες θα πρέπει να αλλάξεις τα greeklish σε ελληνικά!

http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=adslgr_rules_content

janis100
11-04-09, 06:21
Οι καινούργιοι δέκτες της νόβα παντρεύονται με την κάρτα της και κατά συνέπεια δεν μπορείς να βάλεις την κάρτα σε άλλον δέκτη για να παίξει.
Αν όμως αγοράσεις σκέτη την κάρτα και τη συνδρομή (γύρω στα 250 ευρώ κόστος), τότε η κάρτα σου μπορεί να παίξει με οποιονδήποτε δέκτη προς το παρόν. Αν στο μέλλον η νόβα θελήσει να παντρέψει κι αυτές τις κάρτες, τότε θα θέσει το δίλημμα είτε ιδιοκτησιακός δέκτης, είτε τίποτα.

μονο του σπανου τα γενια δεν γινονται.αλλα και αυτα τωρα γινονται με ορμονες,δες ιταλια μερια και η mult...... τι θα κανει,θα βγει απο την αγορα?

Anelka
12-04-09, 17:40
Γεια σας.

Κατεληξε στα χερια μου ενας dreambox 500, ο οποιος χρησιμοποιηθηκε για ενα χρονο περιπου.

Ο γνωστος που μου τον εδωσε ειπε οτι εσβησε τα παντα απο μεσα με μια επιλογη και ετσι πλεον δεν υπαρχει τιποτα μεσα.

Ουτε ξερω αν ειναι κλωνος ή οχι, ουτε ξερω τι image εχει και αν εχει. Κοινως.. ειμαι ασχετος!

Διαβασα αρκετους οδηγους και αρκετες αποψεις αλλα δεν βρηκα ακρη.

1) Πως μπορω να δω αν εχει εγκαταστημενη image ;

2) Αν δεν εχει, ποια ειναι η ασφαλεστερη και καλυτερη, για κλωνους και μη ;

3) Χρειαζεται να το συνδεσω με το router για να "περασω" την νεα image ;

4) Υπαρχει οδηγος για να με βοηθησει στα παραπανω με απλα λογια και οχι φρασεις που δεν τις εχω ξαναακουσει ποτε μου ; :sorry:

5) Τι αλλο πρεπει να κανω μεχρι την ανιχνευση καναλιων κλπ;

Ευχαριστω για την κατανοηση! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.