PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

janis100
12-04-09, 22:06
Γεια σας.

Κατεληξε στα χερια μου ενας dreambox 500, ο οποιος χρησιμοποιηθηκε για ενα χρονο περιπου.

Ο γνωστος που μου τον εδωσε ειπε οτι εσβησε τα παντα απο μεσα με μια επιλογη και ετσι πλεον δεν υπαρχει τιποτα μεσα.

Ουτε ξερω αν ειναι κλωνος ή οχι, ουτε ξερω τι image εχει και αν εχει. Κοινως.. ειμαι ασχετος!

Διαβασα αρκετους οδηγους και αρκετες αποψεις αλλα δεν βρηκα ακρη.

1) Πως μπορω να δω αν εχει εγκαταστημενη image ;

2) Αν δεν εχει, ποια ειναι η ασφαλεστερη και καλυτερη, για κλωνους και μη ;

3) Χρειαζεται να το συνδεσω με το router για να "περασω" την νεα image ;

4) Υπαρχει οδηγος για να με βοηθησει στα παραπανω με απλα λογια και οχι φρασεις που δεν τις εχω ξαναακουσει ποτε μου ; :sorry:

5) Τι αλλο πρεπει να κανω μεχρι την ανιχνευση καναλιων κλπ;

Ευχαριστω για την κατανοηση! :)

1) το βαζεις στο ρευμα ,αν δεν βγαλει τιποτα στην οθονη ψωνησες κακα

για τα υπολοιπα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=226717
και μη βαλεις gemini

Anelka
12-04-09, 23:38
ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΟΡΥΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΚΑΝΑΛΙΩΝ

Όταν πρωτοανοιχτει ο δεκτης από τη συσκευασια του και συνδεθει στην τηλεοραση, το πρωτο menu που βγαζει είναι αυτό με το οποιο επιλεγουμε σε ποια ζωνη ωρας ειμαστε.. Επιλεγουμε Athens και save. Μετα εμφανιζεται η οθονη, στην οποια επιλεγουμε τη γλωσσα που επιθυμουμε.. Μετα βγαινει το πινακιδιο οπου επιλεγουμε τι ειδους εγκατασταση εχουμε . Πχ κατοπτρο με 1 Lnb (no Diseqc) , ή κατοπτρο με 2 ή 4 Lnb με Diseqc (Simple) , ή κινητο κατοπτρο (Complex). Βαζουμε τις αναλογες ρυθμισεις , συμφωνα με την εγκατασταση που εχουμε , μετα επιλεγουμε δορυφορους και παταμε ΟΚ και μεταφερομαστε στο πινακιδιο Transponder Scan . Εκει επιλεγουμε το δορυφορο που μας ενδιαφερει (πατωντας ΟΚ πανω στο δορυφορο) , και ελεγχουμε εάν στις ενδειξεις SNR και AGC εχουμε επαρκη σταθμη και ποιοτητα σηματος. Στην ενδειξη BER πρεπει να εχουμε 0 . Και απαραιτητα πρεπει να τσεκαριστουν αυτοματα οι ενδειξεις LOCK και SYNC. Τελος η ενδειξη Μη κυκλικη πολωση δεν πρεπει να είναι τσεκαρισμενη.

Εφοσον όλα είναι ενταξει παταμε Εναρξη και ξεκιναει η αυτοματη ανιχνευση καναλιων .

Ωραια λοιπον..

Το ανοιξα, εβαλα την επιλογη PAL, εβαλα την ωρα και την γλωσσα.

Εχω κινητο κατοπτρο και ετσι επελεξα την τριτη επιλογη. ( Complex )

Μου εχει βγει μια λιστα τωρα με δορυφορους στην καρτελα "Satellite Configuration".


Βαζουμε τις αναλογες ρυθμισεις , συμφωνα με την εγκατασταση που εχουμε , μετα επιλεγουμε δορυφορους και παταμε ΟΚ και μεταφερομαστε στο πινακιδιο Transponder Scan

Ποιες ειναι οι "αναλογες ρυθμισεις" ; Τωρα πως προχωραω ; Σαν πρωτη επιλογη μου βγαζει "Astra 19.2". Να το αφησω σε αυτο ; Στο LNB αλλαζω κατι ;

janis100
13-04-09, 19:01
θα πρεπει να βαλεις γεωγραφικο μηκος και πλατος της περιοχης σου στο μπτερτα σωζεις και αν ειναι σωστα θα αρχισει να σκαναρει

Anelka
25-04-09, 03:09
Εβαλα το γεωγραφικο μηκος και πλατος της περιοχης και παλι δεν μου σκαναρει κανενα δορυφορο γιατι το σημα δεν ξεπερναει το 60% !

Το δοκιμασα και με αλλους τροπους και παλι το σημα μενει εκει!

Τι αλλο μπορω να κανω ; Δεν εχω βρει ουτε ενα τροπο!

Θελω ας πουμε να πιασω το καναλι NTV Turkey που δειχνει NBA! Τι πρεπει να κανω εξ αρχης για να το βρω ;

Ας βοηθησει καποιος με απλα και κατανοητα βηματα! Ειναι δυσκολο να το βρω ;

Mercyful_Fate_666
25-04-09, 11:36
Παιδιά, γνωρίζει κανείς ποιο PLI image ταιριάζει στον 500s μου (κλώνος)?

Minotavrs
25-04-09, 13:45
Παιδιά, γνωρίζει κανείς ποιο PLI image ταιριάζει στον 500s μου (κλώνος)?
Mπες εδω (http://minotavrs.blogspot.com/2009/03/download-dreambox-pli-jade2-image.html) ακολουθησε το download link και κατεβασε την εκδοση για 500s (http://www.pli-images.org/downloads.php?cat_id=11) (το πρωτο λινκ)

Mercyful_Fate_666
25-04-09, 18:24
Mπες εδω (http://minotavrs.blogspot.com/2009/03/download-dreambox-pli-jade2-image.html) ακολουθησε το download link και κατεβασε την εκδοση για 500s (http://www.pli-images.org/downloads.php?cat_id=11) (το πρωτο λινκ)

Σ'ευχαριστώ πολύ.
Θα το δοκιμάσω και αν έχω πρόβλημα (το απεύχομαι) θα επιστρέψω. :lol:

CHRIS5
25-04-09, 18:30
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΑΛΟΔΙΟ null modem USB ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟ DREAMBOX500S ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΑΩ ΤΟ GEMINI 4.10 ΠΑΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ DREAMUP ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ 3 ΚΑΙ 4 PORT ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ 1 ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΜΕ ΤΟ DREAMBOX ΜΟΥ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

kyrnikos
25-04-09, 20:20
Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για αντάπτορα USB<-->SERIAL (rs232) .
Αν έχεις εγκαταστήσει drivers και έχεις ρυθμίσει τον μετατροπέα για com 1 αλλά δεν σου
βγάζει την επιλογή για com 1 στο dreamup τότε πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι συμβατός .

Πάντως μπορείς να προσπαθήσεις να :

1.αλλάξεις την com port για τον μετατροπέα από

υπολογιστής-->ιδιότητες-->διαχείρηση συσκευών-->θύρες com και plt-->ιδιότητες-->ρυθμίσεις θυρών-->για προχωρημένους .

2.αλλάξεις null καλώδιο . Ίσως ένα απλό null μόνο με τα pin 2,3,5 και συνδεσμολογία

2<-->3
3<-->2
5<-->5

να σου δουλέψει σε αντίθεση με το πλήρες με τα 9 (8) pin συνδεμένα.

3.δοκιμάσεις διάφορες εκδόσεις dreamup και ειδικά τις 2-3 τελευταίες .Εμένα μου έπαιξε
με αυτές ενώ με παλιότερες δεν...

4.απεγκαταστήσεις-ξαναεγκαταστήσεις τους drivers του μετατροπέα

Αν τίποτα από αυτά δεν δουλέψει τότε να δοκιμάσεις να περάσεις το image μέσω
δικτύου με το flashwizαrd .Αν όμως κάτι πάει στραβά τότε σίγουρα θα χρειαστείς να το
ξαναπεράσεις μέσω σειριακής.
Ένας φίλος με pc που έχει σειριακή θα μπορούσε να σε βοηθήσει .

Y.Γ. μην γράφεις με κεφαλαία . Προσωπικά δεν με ενοχλεί αλλά ξέρεις τι λένε, "είναι σαν
να φωνάζεις " :p

CHRIS5
25-04-09, 21:20
σε ευχαριστω φιλε για την βοηθεια σου.

kage
02-05-09, 21:21
γινετε να περασω ολο μαζι το μπουκετο που δημιουργησα απο ξεχωριστο φακελο στο favourites?
στο favourites εχει καμμια 50αρια+ καναλια που λεει Διαγεγραμμένη υπηρεσια...ετσι επρεπε να λεγε?

simoulitsos
05-05-09, 03:50
να χαιρετισω την παρεα σας μονο προς το παρον. τωρα πηρα εναν 7020 θελω εναν οδηγο

Άρης13
05-05-09, 10:23
να χαιρετισω την παρεα σας μονο προς το παρον. τωρα πηρα εναν 7020 θελω εναν οδηγο

Τι οδηγο θελεις; Για να περασεις image;

panoscnr
12-05-09, 12:39
Χαιρετώ την παρέα. Mιας και αποφάσισα να μπω και γω στον χορό τον sat θέλω να σας ρωτήσω καλύτερη αγορά θα ήταν ο 500άρης ή ο 7020Si; Κλείνω προς τον δεύτερο λόγο του οτι έχει περισσότερες δυνατότητες αλλά προτιμώ να πάρω την γνώμη σας πρώτα.

leasedline
12-05-09, 13:37
πάρε 800ρη...

panoscnr
12-05-09, 13:51
πάρε 800ρη...
Ωραίος ο 800άρης δεν λέω αλλά 450 € μου φαίνονται πολλά με τα 320€ του 7020 συν οτι δεν έχω HDTV για να εκμεταλευτώ την δυνατότητα αυτή.

leasedline
12-05-09, 14:13
o 7020 είναι ο καλύτερος SD δέκτης, και ενδιάμεσο μοντέλο ο 600ρης. Αν δε διαθέτεις πολλά πάρε απλά ένα κλώνο...

επίσης ρίξε μια ματιά και εδώ
http://www.tronix.gr/tronix-shop/cms/front_content.php?idcat=77

panoscnr
12-05-09, 14:50
Το SD δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει! Προφανώς στο link που μου δίνεις αν κατάλαβα καλά μου λες να κοιτάξω το iNETBOX HD PVR στα 395€ έτσι δεν είναι;

Serafeim Karakostas
12-05-09, 16:16
Το SD δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει!
Standard Definition: δηλαδή για λήψη καναλιών τυπικής ευκρίνειας.

leasedline
12-05-09, 16:47
όλα τα μοντέλα σε αυτή τη σελίδα είναι dreambox με άλλη ονομασία.

panoscnr
13-05-09, 19:54
όλα τα μοντέλα σε αυτή τη σελίδα είναι dreambox με άλλη ονομασία.
ΟΚ το έπιασα να σε ρωτήσω όμως ο κλώνος του DM 800 HD είναι το iNETBOX HD PVR; και αν ναι να σε ρωτήσω και κάτι τις άλλο οτι βρω για το DM800 σε καλούδια περνιόνται στο inetbox σαν να ήταν DM;

Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντησή σου.

leasedline
13-05-09, 20:19
ναι (μέχρι στιγμής)...

μη νομίσεις όμως ότι έχω κάποια σχέση με την εν λόγω εταιρεία, απλά σε ενημερώνω για τις επιλογές σου...

εγώ έχω αγοράσει original !

manuolo
08-06-09, 23:53
καλησπερα σασ..μπορω να κανω μια ερωτηση.διαβαζω πωσ μπορουν να γινουν τα παντα μεσω dreambox αλλα δεν ακουω να παιζει καθολου το dreambox to 100.αυτο το μοντελο εχει τισ ιδιεσ δυνατοτητεσ με ολα τα υπολοιπα μοντελα που αναφερονται στο φορουμ...??

Άρης13
09-06-09, 22:30
καλησπερα σασ..μπορω να κανω μια ερωτηση.διαβαζω πωσ μπορουν να γινουν τα παντα μεσω dreambox αλλα δεν ακουω να παιζει καθολου το dreambox to 100.αυτο το μοντελο εχει τισ ιδιεσ δυνατοτητεσ με ολα τα υπολοιπα μοντελα που αναφερονται στο φορουμ...??

Δεν δουλευει linux, αλλα υποστηριζει κανονικα το cccam ως client μονο

manuolo
10-06-09, 00:42
δεν δουλευει linux ok.αλλα το cccam τι ακριβοσ ειναι??

Άρης13
10-06-09, 16:05
δεν δουλευει linux ok.αλλα το cccam τι ακριβοσ ειναι??

Ενας emulator. Πρεπει να διαβασεις πολλα για να καταλαβεις τι ακριβως ειναι

manuolo
10-06-09, 20:41
κοιτα αυτεσ τισ μερεσ εχο ριξει αρκετο διαβασμα..το emulator ειναι για να μπορεσει να αναγνωρισει την εκαστοτε καρτα το dreambox??

Άρης13
10-06-09, 21:44
Δεν μπορουμε να επεκταθουμε εδω γιατι πολυ απλα δεν το επιτρεπουν οι κανονες του forum. Παντως το οτι υποστηριζει cccam (αφου εχεις διαβασει ) πρεπει να καταλαβαινεις τι αλλο κανει εκτος απο το να αναγνωριζει απλα μια καρτα

manuolo
10-06-09, 21:46
ξερεισ αυτο ειναι κ το κυριοτερο που με ενδιαφερει..αν εχεισ χρονο κ διαθεση μπορεισ να μου στειλεισ μερικεσ πληροφοριεσ σε προσωπικο μυνημα?σε ευχαριστω πολυ

dim1121
23-06-09, 13:58
και σε μενα αν θελεις!!! θα το εκτιμουσα πολυ αν ειχες το χρονο!

astrea966
26-06-09, 19:20
καλησπερα σε ολους.θελω να σας συγχαρω για την πολυ καλη δουλεια που εχετε κανει σε αυτο το θεμα.μεσα σε δυο μερες διαβασα ολες τις σελιδες και για να πω την αληθεια ψιλοζαλιστηκα με ολα αυτα.το θεμα ειναι οτι αυτη την φορα χρειαζομαι την βοηθεια σας για να πραγματοποιησω καποιες ρυθμισεις στο νεο μου δεκτη.να πω μονο οτι εδω και 2 χρονια εχω εναν 7020 και εναν 500αρι τους οποιους τους ρυθμισε καποιος τυπος για τη δημιουργια δικτυου.το θεμα ειναι οτι εχω πληρωσει ενα καρο λεφτα και μυριζομαι επισης οτι μου εχει κανει και αλλη λαδια.ετσι αγορασα σημερα εναν ακομα 500αρι κλωνο με την προυποθεση να τον χρησιμοποιησω για τις δοκιμες προτου βαλω χερι στους αλλους δυο.θα παρακαλεσω οποιος νομιζει οτι μπορει και εχει διαθεση να βοηθησει,δεν εχω προβλημα να πληρωσω αρκει να κανω σωστα τη δουλεια μου,ας στειλει ενα μηνυμα εδω η στο argiris_m@hotmail.com η ακομα και μεσω skype με το ιδιο ονομα χρηστη για πιο αμεση επικοινωνια.
συγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω.
Ευχαριστω εκ των προτερων

stavroula
26-06-09, 23:38
δηλ δεν μπορεις να μπεις στους δεκτες σου?

astrea966
26-06-09, 23:48
μπορω να μπω.το θεμα ειναι αλλο και δεν νομιζω να επιτρεπεται η δημοσια συζητηση του.

dennis2006
27-06-09, 01:18
ωχ αμαν. εχεις καρτα νοβα? αν εχεις καρτα δικη σου μαλλον καταλαβα τι θελεις να πεις οταν λες οτι εκανε λαδια.

astrea966
27-06-09, 01:21
ακριβως αυτο

dennis2006
27-06-09, 01:44
μηπως εχει αλλαξει και τους κωδικους root dreambox και δεν μπορεις να μπεις και στο dcc για να δεις το cccam config?

astrea966
27-06-09, 02:01
ναι αλλα τα βρηκα και τα αλλαξα

dennis2006
27-06-09, 11:39
τοτε ειναι απλα τα πραγματα. μπορεις να δεις αν εχει χωσει και κατι δικο του μεσα στο config και το πετας.

astrea966
27-06-09, 12:59
ενταξει κατι καταφερα.ευχαριστω ολους οσους με βοηθησαν,ξερουν ποιοι ειναι.ισως χρειαστω παλι τη βοηθεια σας μεσα στη βδομαδα.
κατι αλλο τωρα.υπαρχει κανενα αρχειο που να περιεχει τους δορυφορους με τις συχνοτητες τους για upload απευθειας στο δεκτη?

aragorn
27-06-09, 19:40
Υπάρχουν διάφορα αρχεία με settings για dreambox.
Δοκίμασε τα lykra settings...

astrea966
28-06-09, 11:29
ξερει καποιος πως ρυθμιζεται το openvpn στο dreambox?

pantelis74
29-06-09, 15:41
Παιδιά θα ήθελα να μάθω πώς ενεργοποιούμε τους υπότιτλους σε dreambox 500. Ευχαριστώ!!!

astrea966
01-07-09, 09:55
καλημερα σε ολους.θελω να ρωτησω αν υπαρχει αλλος τροπος για multiboot εγκατασταση σε 7020 εκτος του δικτυου.ευχαριστω

nekcharis
02-07-09, 14:09
Γειά χαρά σε όλους.
Πρώτα να σας ευχαριστήσω για την απρόσωπη βοήθεια να στήσω το μακάκα 600άρι μου, μέσω ΌΛΩΝ των παραπάνω threads. Δεν μπορώ να πω πως ήταν εύκολο, αλλά ούτε και δύσκολο. Ίσα-ίσα που άρχισα να πειραματίζωμαι με τα images.
Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω για αρχή, είναι πως από την μία αργεί να μου εμφανίσει τον πάροχο (της νόνας μου :) ), από την άλλη όταν αλλάζω κανάλι, ενώ τον ήχο τον παίζει αμέσως, την εικόνα αργεί να την εμφανίσει από 5 με 10 sec. Είναι φυσιολογικό αυτό;
Ένα δεύτερο, είναι πως δεν με ικανοποιεί το χρώμα της εικόνας. Ενώ το έχω PAL τα χρώματα τα έχει αχνά σε σχέση με την εικόνα της tv απ' ευθείας.
Και το τελευταί, και συγγνώμη για το μακροσκελές, υπάρχει κάτι σαν κατάλογος για να δω τις δυνατότητες των db για να ξεφύγω λίγο από τα βασικά; Όχι πονηρά πράγματα, αλλά της τάξης υπότιτλοι και τέτοια.
Φοράω το gemini 4.20 cccamd complete.
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

mix21
02-07-09, 14:18
@pantelis74 για υπότιτλούς πρέπει να εγκαταστήσεις το drtic plugin, μετά με κίτρινο κουμπί (νομίζω ή το πράσινο) μπένεις στο drtic και απο παίζεις τους υπότιτλους που έχεις κατεβάσει.

@astrea966 γίνεται μέσω usbstick και του baryallen (εγκατάσταση barryallen)
1) Prerequisites
During the installation there has to be CF
card in the Dreambox (attention: insert or remove
into Dreambox 7025 cardreader only when Dreambox
is turned off), or an USB stick which is successfully
detected (in case of problems try an USB Hub).
If Barry Allen on USB is used then put
the CVS Image from OoZooN in Flash, because this image
has the USB drivers permanently built into the kernel.
If neither CF card not USB Stick are attached then
installation takes place on the Harddisk. Because
the images then also run from there it will run
permanently and it could be necessary that you disable
Harddisk Standby in the images to allow running Barry
Allen stable from Harddisk.
2) Installation
First boot from Flash and then copy the file
enigma2-plugin-extensions-barryallen*.ipk
to /tmp with ftp (TCP/IP must be working already).
If you have an image in Flash that offers a Blue
Pannel Manual Addon Install, then you can use this
functionality to install the ipk file.
If not, then install Barry Allen by entering the
following commands in a Telnet session:
cd /
ipkg install /tmp/enigma2-plugin-extensions-barryallen*.ipk
Then restart enigma2 and the Barry Allen Plugin
shoudl show up under Games / Plugins.
In the Images installed by Barry Allen you don't have
to install the Barry Allen Plugin anymore.
The Barry Allen Plugin integrates himself into then
automatically during the image extract.
And you can remove Barry Allen if you are booted
from Flash:
ipkg remove enigma2-plugin-extensions-barryallen
3) Usage
There is now the enigma2 Plugin of Barry Allen included
under Games / Plugins of the enigma2 menu,
which offers the full functionality of Barry Allen.
For extracting of nfi images in Barry Allen copy the
image files to /MB_Images (normally a link to
/media/hdd/MB_Images created during Barry Allen
installation)
If there are Problems with image extraction or other tasks
with the enigma2 plugin try doing it in telnet:
cd /media/ba
ba.sh extract nameoftheimage
On the next reboot this new Image should be available
in the bootmanager for choosing to boot it and then it
can be customized and used as usual.
The Bootmanager now should remember the last booted
image and hence recordings from Deepstandby should work
now.

sculper
02-07-09, 14:31
μου κάηκε το τροφοδοτικό στον 500 τον σκέτο.....
που να πάω να πάρω.....????
η να πάρω από κανά Γερμανό αυτά που ρυθμίζεις τάση κτλ!

pantelis74
02-07-09, 15:07
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος ποιά έκδοση του drtic plugin πρέπει να εγκαταστήσω για τον dreambox 500 gemini;

stavroula
02-07-09, 22:41
μου κάηκε το τροφοδοτικό στον 500 τον σκέτο.....
που να πάω να πάρω.....????
η να πάρω από κανά Γερμανό αυτά που ρυθμίζεις τάση κτλ!

πηγενε σεναν ηλεκτρονικο να σου φτιαξει ενα

........Auto merged post: stavroula πρόσθεσε 1 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος ποιά έκδοση του drtic plugin πρέπει να εγκαταστήσω για τον dreambox 500 gemini;

το Drtic 2.2

pantelis74
05-07-09, 10:14
Τώρα τελευταία έχω ένα πρόβλημα με τον dreambox 500s gemini. Στη συχνότητα 12.466 του Sky Italia μου βγάζει πλέον το μήνυμα ότι η "Η υπηρεσία δεν βρέθηκε". Τα στοιχεία που μου βγάζει κάτω δεξιά είναι: SNR: 59% UP TO 71% , AGC: ~87%, BER: 8224. Ειδικά στο SNR ανεβοκατεβαίνει το ποσοστό συνέχεια. Στις υπόλοιπες συχνότητες που πιάνω το BER είναι σταθερά "0" ένω το SNR σταθερό πχ. 82. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι για λίγο το έκανε και σε συχνότητα της "νοβα", την 12.169. Τι λέτε να φταίει;

stavroula
05-07-09, 17:54
τσεκαρε το καλωδιο, lnb, diseqc εαν υπαρχει, εαν το προβλημα παραμενει δοκιμασε αλλο τροφοδοτικο

@ ADSLgr.com All rights reserved.