PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

tomaso
08-12-09, 22:03
Ποια έκδοση Gemini έχεις;
Gemini 4.40 for 500plus (.nfi)
Λες να παιζει ρολο το image??

αλλαξε το τροφοδοτικο για να δεις φως
Αυτο τοχω ακουσει και απο τον πωλητη !
Θα το δοκιμασω ρε φιλε...Θα βαλω εξωτερικο τροφοδοτικο με VUmeter kai AMmeter να δω και τι παιζει με το ρευμα την ωρα της αναζητησης!
Για να δουμε....

Ronin
12-12-09, 15:55
ποιά έκδοση είναι η κάρτα της ΝΟΒΑ που έχεις? γιατι για να παίξει στον dm χρειάζεται να κατεβάζεις έναν emulator

Μήπως είναι εύκολο κάποιος να περιγράψει τη διαδικασία αυτή; Πώς βλέπω την έκδοση της κάρτας; Πώς γίνεται η εγκατάσταση του emulator;

(Έχω ήδη nova και σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον δέκτη με έναν dreambox 500).

aragorn
12-12-09, 20:39
Όταν με το καλό αποκτήσεις dreambox, θα σου πούμε τι σημαίνουν όλα αυτά...

Ronin
13-12-09, 15:30
Ευχαριστώ πολύ αλλά και να μην απάνταγες το ίδιο θα ήταν...

aragorn
13-12-09, 18:31
Ευχαριστώ πολύ αλλά και να μην απάνταγες το ίδιο θα ήταν...

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
Αν σου πω ότι η κάρτα παίζει κατευθείαν με scam και ότι αν χρησιμοποιήσεις cccam θα πρέπει να γράψεις κάτι (ανάλογα με την έκδοση της κάρτας σου) στο cccam.cfg θα ήμουν περισσότερο διαφωτιστικός;

Ronin
13-12-09, 20:15
Βεβαίως :oneup:

kage
14-12-09, 11:28
1.καπου στις ρυθμισεις του gemini λεει auto reconnect cahandler.(τι κανει?)
2.πως μπορουμε να βγαλουμε ενα θαυμαστικο που εχουν μπροστα στο ονομα τους ολα τα καινουργια καναλια που κατεβαινουν ?

pan1687
14-12-09, 17:28
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι νεος στο Forum και κατοχος ενος DM800 hd. Εχω ψαξει παρα πολλες ωρες για να βρω λυση σε ενα προβλημα που εχω. Θελω να εγκαταστησω το cccam και οπου και να ψαξω διαβαζω οτι θα βρω το plugin στο blue panel. Δυστηχως δεν μπορω να το βρω στoν DM. Εχει Enigma2 2.6. Ειμαι αρχαριος στα δορυφορικα και θα σας παρακαλουσα πολυ αν μπορειτε να με βοηθησετε.
Ευχαριστω ετσι κι αλλιως!

janis100
15-12-09, 21:28
βαλε gemini image αι μετα προσπαθησε να κατεβασεις

Άρης13
16-12-09, 16:04
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι νεος στο Forum και κατοχος ενος DM800 hd. Εχω ψαξει παρα πολλες ωρες για να βρω λυση σε ενα προβλημα που εχω. Θελω να εγκαταστησω το cccam και οπου και να ψαξω διαβαζω οτι θα βρω το plugin στο blue panel. Δυστηχως δεν μπορω να το βρω στoν DM. Εχει Enigma2 2.6. Ειμαι αρχαριος στα δορυφορικα και θα σας παρακαλουσα πολυ αν μπορειτε να με βοηθησετε.
Ευχαριστω ετσι κι αλλιως!

Βάλε το newnigma2 image. Το εχει ηδη ενσωματωμενο το cccam

pan1687
17-12-09, 15:35
Ευχαριστω παρα πολυ! Θα τοδοκιμασω το βραδυ...

Ronin
19-12-09, 14:58
Δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
Αν σου πω ότι η κάρτα παίζει κατευθείαν με scam και ότι αν χρησιμοποιήσεις cccam θα πρέπει να γράψεις κάτι (ανάλογα με την έκδοση της κάρτας σου) στο cccam.cfg θα ήμουν περισσότερο διαφωτιστικός;

Ο 500s (κλώνος) μου ήρθε με image nabilo darkstar2 και CCcam 2.1.3. Τί πρέπει να αλλάξω στο cccam.cfg για να παίξει η κάρτα; (Με scam 3.55 δεν δούλεψε...)

pavlos77
21-12-09, 17:29
Γεια σας:).Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι το Dreambox?

jkoukos
21-12-09, 17:48
Δορυφορικός δέκτης. Πληροφορίες εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Dreambox).

pavlos77
21-12-09, 19:39
Σε ευχαρηστώ για την απάντησή σου αλλά δεν έμαθα ακριβώς αυτό που ψάχνω...Όποιος θέλει να με βοηθήσει ας μου στείλει ένα PM γιατί αυτό που θέλω να ρωτήσω παραβαίνει τους κανόνες του φορουμ.

erectus
22-12-09, 00:31
Καλησπέρα σας,

Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Αγόρασα προχθές έναν κλώνο dm 500s που δε λέει να δουλέψει με εξωτερικό card reader!
Εξωτερικά μοιάζει με Dreambox 600. Μαύρο χρώμα (made in taiwan).
Αφού Φορτώσω το PLI image οπου περιέχει ενσωματωμένο cccam, βάζω το σωστό config στο var/etc/cccam.cfg και συνδέω το δέκτη με το smartmouse phoenix δε λέει να πάρει τα κλειδιά απο την κάρτα.. Δεν βλέπει καν τον programmer..!!
To ίδιο ακριβώς έχω κάνει σε 3 κλώνους (china, taiwan) και όλα ήταν ok!! δούλεψαν με τη μία!

Παρατηρησα όμως κάτι.. Αυτός ο μαύρος δέκτης έχει μόνο 3 pin απο το serial interface να καταλήγουν στην πλακέτα αντί 9 pin που είχαν οι παλιότεροι κλώνοι, και το μόνο που μπορώ να καταφέρω είναι μόνο τον προγραμματισμό του δέκτη!!

Υπάρχει άραγε τρόπος να δουλέψει;; έχει τύχει σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο..;; :((

gblakas
26-12-09, 20:54
Μοιαζει...δηλαδη πως ειναι?
μπορεις να ανεβασεις καμια Pic?
εβαλες τις σωστες γραμμες στο cccam config?

euri
26-12-09, 20:58
Έχει ανοίξει κανείς το παλιό (μαύρο) τηλεχειριστήριο του DM500; Τα πλήκτρα του κολλάνε και η χρήση του είναι πλέον δύσκολη, οπότε θέλω να το καθαρίσω.

gblakas
26-12-09, 21:28
Έχει ανοίξει κανείς το παλιό (μαύρο) τηλεχειριστήριο του DM500; Τα πλήκτρα του κολλάνε και η χρήση του είναι πλέον δύσκολη, οπότε θέλω να το καθαρίσω.

αμεεε...θα παρεις ενα αιχμηρο αντικειμενο-ψιλο-κατι σαν σπατουλα να καταλαβεις :)
θα το βαλεις στα πλαγια και θα το ζορισεις και με αυτο τον τροπο γυρω-γυρω ομορφα και προσεκτικα θα μπορεσεις να το ανοιξεις χωρις να το κανεις ζημια.

euri
27-12-09, 00:27
αμεεε...θα παρεις ενα αιχμηρο αντικειμενο-ψιλο-κατι σαν σπατουλα να καταλαβεις :)
θα το βαλεις στα πλαγια και θα το ζορισεις και με αυτο τον τροπο γυρω-γυρω ομορφα και προσεκτικα θα μπορεσεις να το ανοιξεις χωρις να το κανεις ζημια.

:oneup:

Ευχαριστώ, ήδη πλύθηκε η μεμβράνη του και δουλεύει καλύτερα από πριν.

Mercyful_Fate_666
28-12-09, 20:35
Ο κλώνος μου (500s) ξαφνικά σταμάτησε να δέχεται εντολές από το τηλεκοντρόλ.
Μέχρι πριν από κάποιους μήνες τον λειτουργούσα κανονικά, έως ότου μια απορρύθμιση στο πιάτο μου χάλασε το σήμα. Ελλείψει χρόνου, παράτησα τον δέκτη και πριν μια εβδομάδα που βρήκα τον χρόνο να ξαναφτιάξω το πιάτο είπα να τον ξαναλειτουργήσω. Μόλις τον έβαλα στην πρίζα όμως, ενώ ανάβει ο 500s κανονικά και με βγάζει στο πρώτο (στη λίστα) κανάλι, το τηλεκοντρολ είναι νεκρό...

Φυσικά δοκίμασα καινούργιες μπαταρίες, όπως επίσης το άνοιξα να δω μήπως και έχει σπάσει κάτι, αλλά δεν βρήκα άκρη. Τι λέτε να φταίει?

wireless_surfer
28-12-09, 20:43
το κόλπο με την κάμερα του κινητου:
βάζεις το τηλεκοντρόλ μπροστα στην κάμερα του κινητου σου έτοιμο να το πάρεις φωτό.
Πατάς κάποιο κουμπακι στο τηλεκοντρολ, το λαμπακι θα πρέπει να φαίνεται οτι ανάβει στην οθόνη του κινητού σου. Αν οχι, το πετάς.

Mercyful_Fate_666
28-12-09, 22:36
το κόλπο με την κάμερα του κινητου:
βάζεις το τηλεκοντρόλ μπροστα στην κάμερα του κινητου σου έτοιμο να το πάρεις φωτό.
Πατάς κάποιο κουμπακι στο τηλεκοντρολ, το λαμπακι θα πρέπει να φαίνεται οτι ανάβει στην οθόνη του κινητού σου. Αν οχι, το πετάς.

Κοίτα να δεις, δεν το ήξερα. :p
Το λαμπάκι όντως ανάβει στην κάμερα του κινητού, οπότε τι άλλο μπορεί να φταίει?

ppanagiwtis
29-12-09, 02:50
Καλησπέρα σε όλους. Μήπως μπορώ να βρώ κάπου αυτόν τον οδηγό klona.4t.com/v3.1/guide_gr/dbox-howto.htm γιατί το site δεν υπάρχει πια;
Ευχαριστώ

patrinos2007
31-12-09, 13:50
Καλημέρα...ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
Ηθελα να ρωτήσω το εξης:

επειδή θα αρχίσει η εκπομπή της digea συντομα....
ο dreambox 500s εκτός από τα δορυφορικά και τα ....αλλα γνωστά που κάνει....
μπορει να πιάνει και τα επίγεια ψηφιακά σήματα...οπως της DIGEA ώστε να μην χρειαστει να αγοράσω 2 δεκτες...εναν δορυφορικο και εναν επίγειο....

Serafeim Karakostas
31-12-09, 14:07
ο dreambox 500s μπορει να πιάνει και τα επίγεια ψηφιακά σήματα;
Όχι, θα χρειαστείς άλλο δέκτη.

sculper
01-01-10, 13:03
ενημερωτικά...βγήκε νέο image Gemini Project 4.70

mix21
05-01-10, 02:20
υπάρχουν και combo δέκτες. πάρε εναν τέτοιο

t300
25-01-10, 03:26
Από που μπορώ να αγοράσω σχετικά φτηνό κλώνο dm500/inetbox κτλ?

themaxx
25-01-10, 04:12
Από που μπορώ να αγοράσω σχετικά φτηνό κλώνο dm500/inetbox κτλ?


http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.29102

ΠΡΟΣΟΧΗ ειναι κινέζος και "μιλάει" μόνο κινέζικα και αυτό σημαίνει οτι πρέπει να εχει καλές γνώσεις φλασαρισματος ώστε να του περάσεις άλλο image αγγλικό

mix21
25-01-10, 13:45
http://www.google.gr/search?q=dm500&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a

t300
25-01-10, 19:40
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.29102

ΠΡΟΣΟΧΗ ειναι κινέζος και "μιλάει" μόνο κινέζικα και αυτό σημαίνει οτι πρέπει να εχει καλές γνώσεις φλασαρισματος ώστε να του περάσεις άλλο image αγγλικό
Δελεαστικό! Από flashάρισμα ok :p. Έχεις αγοράσει από εκεί; Θέλω κανένα μετατροπέα για το ρεύμα;

themaxx
25-01-10, 20:46
Δελεαστικό! Από flashάρισμα ok :p. Έχεις αγοράσει από εκεί; Θέλω κανένα μετατροπέα για το ρεύμα;

ναι έχω αγοράσει πολλές φορές αλλά όχι αυτό. Αρκετά έχουν βγει μουφα χαχαχα αλλα άμα είσαι τσιπις σαν και μένα αυτό το μαγαζί είναι σένα αχαχαχα διάβασε τα σχόλια απο κάτω του forum όλα όμως ;)

t300
25-01-10, 22:44
ναι έχω αγοράσει πολλές φορές αλλά όχι αυτό. Αρκετά έχουν βγει μουφα χαχαχα αλλα άμα είσαι τσιπις σαν και μένα αυτό το μαγαζί είναι σένα αχαχαχα διάβασε τα σχόλια απο κάτω του forum όλα όμως ;)

Μούφα λέγοντας; Για πέταμα με τη μία;

ad rem
25-01-10, 23:33
Γεια. θαυμάζω τη "συλλογική γνώση" και τη συνεργασία. Μπράβο !
Αποφάσισα να μπω στο χόμπι σας με ..."ερασιτεχνική" διάθεση.
Απο οτι κατάλαβα για μένα ταιριάζει μια απλή-αξιόπιστη λύση ...dreambox500.
Σωστά;
Στην πολυκατοικία μου υπάρχει κοινό δορυφορικό "πιάτο" που βλεπει hotbird (άλλοι βλεπουν nova).
Προτιμώ να μην πέσω σε "μαιμού" (οχι οτι έχω ψώνιο για κατι original, απλά δε θέλω μπλέξω σε αχρείαστους μπελάδες)
Στην ιδια λογική... αν είναι να δώσω κάτι παραπάνω και να μπορώ πχ να καταγράφω σε δίσκο ή να να περνώ ταινιές που κατεβάζω και να τις βλέπω θα το σκεφτόμουν...
Αν δε σας κουράζω θελω την συμβουλή σας.
Ευχαριστώ πολύ.

sdikr
25-01-10, 23:37
Γεια. θαυμάζω τη "συλλογική γνώση" και τη συνεργασία. Μπράβο !
Αποφάσισα να μπω στο χόμπι σας με ..."ερασιτεχνική" διάθεση.
Απο οτι κατάλαβα για μένα ταιριάζει μια απλή-αξιόπιστη λύση ...dreambox500.
Σωστά;
Στην πολυκατοικία μου υπάρχει κοινό δορυφορικό "πιάτο" που βλεπει hotbird (άλλοι βλεπουν nova).
Προτιμώ να μην πέσω σε "μαιμού" (οχι οτι έχω ψώνιο για κατι original, απλά δε θέλω μπλέξω σε αχρείαστους μπελάδες)
Στην ιδια λογική... αν είναι να δώσω κάτι παραπάνω και να μπορώ πχ να καταγράφω σε δίσκο ή να να περνώ ταινιές που κατεβάζω και να τις βλέπω θα το σκεφτόμουν...
Αν δε σας κουράζω θελω την συμβουλή σας.
Ευχαριστώ πολύ.


είχα και έχω τον 600αρι original, και έχω και εναν μαιμου 800αρι, κανένα πρόβλημα και με τους δυο (στον 800αρι έβαλα ανεμηστηράκι γιατί το δικό του έκανε πολύ θόρυβο)

υπάρχουν κλώνοι και κλώνοι, απλά θέλει προσοχή με τι τους φλάσαρεις

ad rem
25-01-10, 23:44
για το φλασαρισμα θα έχω βοήθεια.
τώρα ειμαι στη φάση της αγοράς και προβληματίζομαι
Υπάρχει πουθενά κανένας καλός συγκριτικός οδηγός για να αποφασίσω τι να πάρω;
και καμια εισήγηση απο που να αγοράσω...

sdikr
25-01-10, 23:48
αν θες να έχει δισκό για εγγραφές, 600pvr αν θέλεις HD 800HD pvr, αν θέλεις και 4 tuner, 8000HD

500αρης αν δεν κάνω λάθος πλεόν δεν βγαίνει απο την μαμά, όποτε προσοχή μην τον πλήρωσεις για γνήσιο και βγει μαιμου.

ad rem
26-01-10, 00:10
Βασικά ειδα αυτό:
https://www.dream-multimedia-tv.de/en/dm-500
Ξέρεις που μπορώ να το βρω στην Ελλάδα;
Θα το σκεφτώ και για το 600 pvr πάντως...

themaxx
26-01-10, 01:02
Μούφα λέγοντας; Για πέταμα με τη μία; ναι το μουφα πάει σε προϊόντα που άλλα λένε άλλα κάνουν ή δεν δούλευαν καν (άλλα το είχαν πει από κάτω τότε και δεν το είχα πάρει χαμπάρι)

το συγκεκριμένο είναι as is είναι κλώνος όχι απομίμα, έτσι ;)

@sdikr ο 500αρης βγαίνει αλλά λέγετε plus (δεν θυμάμαι τι διαφορές έχει)

τέλος ποιος σας είπε ότι με stock f/w στον original μπορείς να κάνει δουλειά ?
αμα δεν ρίξεις ένα ναμπιλο έκδοση σκοτεινού αστεριού:) φως δεν θα δεις χεχεχε

mix21
26-01-10, 02:47
o 500+ έχει μεγαλύτερη μνήμη σε σχέση με τον 500.πάντως εγω 5 κλώνους dm500s έχω αγοράσει και δεν είχα με κανέναν πρόβλημα...

solari
26-01-10, 15:18
εγω τον πηρα ενα 500αρη απο εδω
http://cgi.ebay.com/Dreambox-500s_W0QQitemZ320479616644QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4a9e12de84

τωρα ψηνομαι να παρω απο τον ιδιο και τον 800αρη.τους εχει σε πολυ χαμηλη τιμη.

Silvester
02-02-10, 05:08
Φτιάχνω ένα cs στο σπίτι με δύο κλώνους 500άρηδες και μου έφερε ο παππούς ένα Protek 9600ip (που το βρήκε ρε γαμώτο μου) για να του δώσω στο κάτω σπίτι.
Αυτό το ρημάδι είναι μια γνωστή παλιά απάτη. Παίζει να το ρυθμίσω να βλέπει ένα από τα δύο που θα είναι server, ή να του το φορέσω του παππού κολλάρο???

Άρης13
02-02-10, 08:53
Τι cam δουλευεις εσυ και τι cam υποστηριζει ο Protek;

Silvester
02-02-10, 09:36
στα dm δοκιμάζω διάφορα!!!
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω documentation για τον protek. Δεν φοράει Linux
και εχω την εντύπωση ότι δεν συνεργάζεται με dm ή άλλα παρεμφερή.
Ούτε βιβλίο υπάρχει και δεν τον βλέπω στο δίκτυο ούτε με patch cord ούτε με cross
Πολύ ηλίθιο μηχάνημα....

themaxx
02-02-10, 10:18
Διάβασε αυτά..


http://www.cs-kings.com/showthread.php?t=647

http://www.cardserver.org/cardsharing/showthread.php?3497-can-i-used-my-Protek-9600ip-for-cardsharing

Silvester
02-02-10, 22:24
Ευχαριστώ για τα link...έχει πολύ πράμα. Νάσε καλά...

aboulafia2004
05-03-10, 00:48
Παιδιά καλησπέρα σας,
Το πρόβλημά μου σήμερα είναι το εξής: πήρα ένα usb stick 4Gb, το έβαλα στη θύρα του 7020 και θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν εξωτερικό σκληρό δίσκο για καμιά εγγραφή. Δεν θέλω τίποτα σημαντικό (ταινία ολόκληρη ή τίποτα τέτοιο), απλά για δοκιμές. Ενώ το φορμάρισα από τον δέκτη δεν μπορώ να γράψω τίποτα σε αυτό, ακόμα και αν πάω με blue panel στα settings και επιλέξω ως θέση για το "recordings on" το usb stick. Μετά πατάω τα κουμπιά "video" + "radio" αλλά βγάζει το μήνυμα "record failed due to inaccessable storage". Γιατί γίνεται αυτό? τι κάνω λάθος? ή δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το στικ για εγγραφή από τον δέκτη?
Οποια βοήθεια δεκτή...

t300
25-03-10, 21:27
Ο dreambox 500s ποιά diseqc υποστηρίζει; Μπορώ να συνδέσω ένα diseqc2.0 4x1, ή για πιο σίγουρη συμβατότητα να πάω σε diseqc1.0;

Silvester
29-03-10, 23:08
Εχω μια κάππα σε 500άρι με newcs σε gemini 4.6 συνδεδεμένο με switch με ένα άλλο 500άρι με cccam και gemini 4.6

Έχω παρατηρήσει ότι όποτε αλλάζει το πρόβατο, τρώει κόλλημα και χρειάζεται να βγάλω την κάρτα και να την βάλω στον πατατασατ μέχρι να πάρει προβατάκι. Μετά, όλα καλά.

Υποψιάζομαι ότι η συχνότητα που έχω βάλει στο newcs.xml (<mhz>368</mhz> ) είναι η αιτία, αν συγκρίνω προβλήματα του παρελθόντος με διάφορα programmer.

Επειδή δεν θέλω να "ψήσω" την κάρτα με τα διάφορα νούμερα που βλέπω σε διάφορα config στο net, θα ήθελα κάποιος φίλος να μου πεί αν ξέρει, ποιά είναι η σωστή συχνότητα λειτουργίας της kappa...

Κάθε άλλη βοήθεια/ιδέα ευπρόσδεκτη, μιας και το πρόβατο δεν αλλάζει συχνά και οι δοκιμές απέχουν πολύ μεταξύ τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.