PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

nnn
29-03-10, 23:19
Έχει πέσει πολύ αντίμετρο το τελευταίο διάστημα και ίσως για αυτό δεν παίρνει provider στον 500άρη...

t300
01-04-10, 08:53
Πρόβλημα. Είχα κρατήσει αντίγραφο του φακέλου var/tuxbox/config/enigma/ στον οποίο βρίσκονται τα μπουκέτα που έχω φτιάξει. (dreambox500-darkstar)
Πέρασα ξανά το image και αντιγράφω τα αρχεία από το παραπάνω φάκελο μέσα στο dreambox αλλά δεν εμφανίζονται τα μπουκέτα μου...
Καμιά ιδέα; Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω το φτιάξιμό τους από την αρχή;

Kolonos
01-04-10, 16:40
Κατέβασε το dreamset (http://www.dreambox.it/dreambox/tools/dreamset227.zip),άνοιξε τα αρχεία πού έχεις σώσει και στην συνεχεία καντα upload στον dreambox απο το menu του dreamset.

pevla
08-04-10, 11:03
καλημέρα σε όλους,

έχω ένα DM 500S και θα ήθελα να χρησιμοποιήσω μια οριτζιναλ κάρτα Ν*Ο*Β*Α με με αυτόν.

Θα μπορούσε σας παρακαλώ να μου δώσει τα φώτα του κάποιος σχετικά με το πώς θα την κάνω να λειτουργήσει?

Μέχρι τώρα η απολυτη αποτυχία δυστυχώς!!!!!!!!

Minotavrs
08-04-10, 15:31
καλημέρα σε όλους,

έχω ένα DM 500S και θα ήθελα να χρησιμοποιήσω μια οριτζιναλ κάρτα Ν*Ο*Β*Α με με αυτόν.

Θα μπορούσε σας παρακαλώ να μου δώσει τα φώτα του κάποιος σχετικά με το πώς θα την κάνω να λειτουργήσει?

Μέχρι τώρα η απολυτη αποτυχία δυστυχώς!!!!!!!!


Αναλογα του τι καρτα εχεις παιζει και αντιστοιχο config....δοκιμασε με τα παρακατω και καποιο απο ολα θα σου παιξει

για ζετα η καππα βαλε αυτο στο cccam.cfg

CAMKEY: /dev/sci0 11 22 33 44 55 66 77 88
CAMDATA: /dev/sci0 11 22 33 44 55 66 77 88 99 aa bb cc dd ee ff

ή για παλαιοτερες

#
SMARTCARD CLOCK FREQUENCY: /dev/sci0 06040000
CAMKEY: /dev/sci0 00 00 00 00 00 00 00 00
TRY ALL CHIDS : /dev/sci0
#


για περισσοτερα εδω (http://www.google.gr/search?q=cccam+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+nova+kappa&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a)

pevla
08-04-10, 18:34
φίλε minotavrs ευχαριστώ πολύ.

Θα δοκιμάσω και θα σε κρατήσω ενήμερο.

aboulafia2004
09-04-10, 11:36
Καλημέρα και πάλι και χρόνια πολλά,
Χριστός ανέστη,
Τελικά αυτό που κατάλαβα είναι πως στο στικάκι δεν μπορώ να γράψω από τον Dreambox, (αφού δεν πήρα και σχετική θετική απάντηση), οπότε του έβαλα δύο images εκεί για δοκιμή. Έτσι λοιπόν τώρα έχω flash: Pli Jade, Usb: 1) EDG Nemesis 4.4 2) Peter Pan Neverland
και αυτό που θέλω να κάνω είναι να κάνω mount το δίσκο μου του υπολογιστή στον οποίο έχω έναν κατάλογο movies, και να βλέπω τις ταινίες μου. Θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να το κάνω αυτό με τον ποιό εύκολο τρόπο και ποιό από τα 3 images είναι το ποιό κατάλληλο γιαυτό το σκοπό. Επίσης αν υπάρχει για κάποιο image, ένας οδηγός γιαυτό και κάποιος τον έχει, θα ήμουν ευγνώμων.

Edit:
Άκυρο για το στικ, τελικά τα κατάφερα να κάνω εγγραφή εκεί, αφού ξεκίνησα και έβαλα και το Gemini 4.20 στο usb, κατάφερα και έκανα από αυτό εγγραφή και είδα έτσι που έκανα το λάθος και στα άλλα.
Όμως δεν κατάφερα να δω τον δίσκο μου από τον Dreambox, ακόμα και αφού έβαλα στο Gemini τον Vlc front end και το Vlc player στον υπολογιστή, έκανα και αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=164933&highlight=dreambox+image), αλλά πάλι παίρνω ένα μήνυμα που λέει πως δεν μπορεί να συνδεθεί στον vlc server. (no connection to vlc server available)

aboulafia2004
10-04-10, 19:34
Τελικά τα κατάφερα και τα δύο. Και να γράφω στο usb stick, αλλά και να βλέπω αυτά που έχω στον υπολογιστή από τον dreambox, οπότε όλα καλά πλέον και σε αυτόν τον τομέα.
Ένα ένα κατακτώ τα οχυρά του ονειροκουτιού. Βέβαια το χθεσινό μου πήρε άπειρα πήγαινε- έλα από το ένα δωμάτιο στο άλλο και δοκιμές μέχρι να καταφέρω να το πετύχω, αλλά τελικά το πέτυχα. :oneup::oneup::oneup:

pavlos77
11-04-10, 12:36
Γεία σας:).Σκεφτόμουν το τελευταίο καιρό να αγοράσω και εγώ ένα "ονειροκούτι" αλλά δεν ξέρω ποια έκδοση να πάρω και δεν ξέρω αν είναι μούφα ή όχι αυτοί που βρίσκω...Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?:hmm:

Silvester
11-04-10, 14:22
Καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα "μικρό". Πχ το dm500+ ή dm500HD το οποίο είναι και λίγο ταχύτερο σε original.

Αν θα πας σε κλώνο, τότε με 80 ευρώ παίρνεις το dm500s ή ακόμα καλύτερα το optibox 550s το οποίο έχει (για μένα) καλύτερο design και ουσιαστικά είναι το dm500s κλώνος με άλλη εξωτερική εμφάνιση και φθηνότερη τιμή (γύρω στα 70 ευρώ) αλλά με την ίδια ακριβώς motherboard και δυνατότητες.
Αν πας σε κλώνο, θα πρέπει να είσαι λίγο προσεκτικός με τι image θα παίξεις αν αποφασίσεις να βάλεις gemini.

serf f2
11-04-10, 14:30
Καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα "μικρό". Πχ το dm500+ ή dm500HD το οποίο είναι και λίγο ταχύτερο σε original.

Αν θα πας σε κλώνο, τότε με 80 ευρώ παίρνεις το dm500s ή ακόμα καλύτερα το optibox 550s το οποίο έχει (για μένα) καλύτερο design και ουσιαστικά είναι το dm500s κλώνος με άλλη εξωτερική εμφάνιση και φθηνότερη τιμή (γύρω στα 70 ευρώ) αλλά με την ίδια ακριβώς motherboard και δυνατότητες.
Αν πας σε κλώνο, θα πρέπει να είσαι λίγο προσεκτικός με τι image θα παίξεις αν αποφασίσεις να βάλεις gemini.
+1 για κλώνο κινέζικο 500S και απο εμένα. Κάνει πολλά και συμφέρει.:oneup:

tech25
12-04-10, 20:52
Εχω μια κάππα σε 500άρι με newcs σε gemini 4.6 συνδεδεμένο με switch με ένα άλλο 500άρι με cccam και gemini 4.6

Έχω παρατηρήσει ότι όποτε αλλάζει το πρόβατο, τρώει κόλλημα και χρειάζεται να βγάλω την κάρτα και να την βάλω στον πατατασατ μέχρι να πάρει προβατάκι. Μετά, όλα καλά.

Υποψιάζομαι ότι η συχνότητα που έχω βάλει στο newcs.xml (<mhz>368</mhz> ) είναι η αιτία, αν συγκρίνω προβλήματα του παρελθόντος με διάφορα programmer.

Επειδή δεν θέλω να "ψήσω" την κάρτα με τα διάφορα νούμερα που βλέπω σε διάφορα config στο net, θα ήθελα κάποιος φίλος να μου πεί αν ξέρει, ποιά είναι η σωστή συχνότητα λειτουργίας της kappa...

Κάθε άλλη βοήθεια/ιδέα ευπρόσδεκτη, μιας και το πρόβατο δεν αλλάζει συχνά και οι δοκιμές απέχουν πολύ μεταξύ τους.
Μεσα στο newcs.xml ελεγξε οτι η συχνοτητα ειναι για το slot σου (το internal φανταζομαι) είναι στα 3.57Mhz και επισης οτι δεν μπλοκαρεις τα emm. Δηλαδη βαλε Νο στα blocksa,blockua,blocksa

<name>Internal</name>
<type>sci</type>
<mhz>357</mhz>
<node>/dev/sci0</node>
<parity>odd</parity>
<reset>normal</reset>
<export>Yes</export>
<enabled>Yes</enabled>
<blocksa>No</blocksa>
<blockua>Νο</blockua>
<blockga>Νο</blockga>

Silvester
17-04-10, 02:07
Mε 357 τον έκανε update σωστά.
Μάλλον αυτό ήταν.

Σε ευχαριστώ

anetos25
06-05-10, 17:37
Αγαπητοι μου φιλοι γεια σας !!Ειμαι καινουργιος στην ομαδα και μετα απο πολλες ημερες διαβασμα τελικα αποφασισα να παρω εναν dreambox 500 (κλωνο) . Το θεμα ομως ειναι οτι ειμαι τελειως ασχετος απο linux . Η ερωτηση μου ειναι η εξης : διαβασα κατι για μπομπες στο gemini που φοραει !! Αυτος που θα ερθει αυριο στα χερια μου θα εχει μεσα μπομπα ! λετε να παθω κανα τετοιο σκηνικο τωρα ?? αυτο θελω για αρχη ! αν ειναι ενταξει μετα θα σας αρχισω τις αλλες ερωτησεις !! χα χα χα :p

themaxx
07-05-10, 09:22
Αγαπητοι μου φιλοι γεια σας !!Ειμαι καινουργιος στην ομαδα και μετα απο πολλες ημερες διαβασμα τελικα αποφασισα να παρω εναν dreambox 500 (κλωνο) . Το θεμα ομως ειναι οτι ειμαι τελειως ασχετος απο linux . Η ερωτηση μου ειναι η εξης : διαβασα κατι για μπομπες στο gemini που φοραει !! Αυτος που θα ερθει αυριο στα χερια μου θα εχει μεσα μπομπα ! λετε να παθω κανα τετοιο σκηνικο τωρα ?? αυτο θελω για αρχη ! αν ειναι ενταξει μετα θα σας αρχισω τις αλλες ερωτησεις !! χα χα χα :p

παράτα το gemini και "φόρα" του ένα "darkstar vpn". 100% no mac bomb ;)

Minotavrs
07-05-10, 10:04
το edg nemesis ειναι οτι καλυτερο για τα κλωναρια...

anetos25
07-05-10, 13:43
Φιλε μου σε ευχαριστω για την προταση σου ! αλλα σημερα το πρωι με το που πηρα το δεκτη απο την ταχυδρομικη πηγα σε ενα φιλο και βαλαμε thn pli - jade Dm 500 ! αλλα και που την βαλαμε δεν ξερω πως να κουνησω το μοτερ μου ρε παιδια !! εχω τρελαθει !! πως θα βρω τους δορυφορους ?? αραγε ειναι καλη η εκδοση που εβαλα ??

themaxx
07-05-10, 13:47
http://www.youtube.com/watch?v=_i_6eiORXDQ&feature=related

για δες μήπως βγάλεις άκρη με αυτο

anetos25
07-05-10, 13:56
για να προσπαθησω και θα δω τι θα γινει !! αν δεν τα καταφερω να βαλω αλλη εκδοση ??

themaxx
07-05-10, 13:58
οχι είναι απο τις καλλίτερες αλλά δεν έχει vpn χεχε

anetos25
07-05-10, 14:00
τι ειναι το vpn ? συγνωμη για αυτες τις ερωτησεις αλλα δεν ξερω και πολλα απο linux ! εχω διαβασει ολα τα ποστ για dreambox .....

themaxx
07-05-10, 14:03
α οκ άστο για να μη το ξέρεις σημαίνει οτι δεν το χρειάζεσαι απλά ;)

anetos25
07-05-10, 15:26
κατα παει να γινει !! για να δουμε !! αν καταφερω και δουλεψω το μοτερ θα πιασω παλι ολους τους δορυφορους ...που επιανα ..

........Auto merged post: anetos25 πρόσθεσε 71 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εκανα ενα λαθος !! εσβησα τον hotbird αλλα αυτη την στιγμη καταφερα να σκαναρω τον ΑSTRA !! για αρχαριος κατι γινεται ...

anetos25
10-05-10, 18:09
edg nemesis το καλυτερο... τελος !! εχω λιωσει στις αλλαγες λογισμικων !! αυτο ειναι πολυ ωραιο ....
εχω φωτα παιδες ....αλλα πολυ διαβασμα ρε αδερφακι μου ...:oneup:

minasp
20-05-10, 18:57
Γεια σε όλους
Αγόρασα πρόσφατα ένα dreambox 7025+ και module για irdeto. Όταν έβαλα την κάρτα της NOVA (5) βγάζει μύνημα "not a valid card" .Ξέρει κανείς πώς διορθώνεται το πρόβλημμα;
Ευχαριστώ

themaxx
20-05-10, 20:39
Γεια σε όλους
Αγόρασα πρόσφατα ένα dreambox 7025+ και module για irdeto. Όταν έβαλα την κάρτα της NOVA (5) βγάζει μύνημα "not a valid card" .Ξέρει κανείς πώς διορθώνεται το πρόβλημμα;
Ευχαριστώ

την έβαλες ανάποδα χεχεχε στην μοντουλα

minasp
21-05-10, 09:46
Ευχαριστώ για την απάντηση,αλλά το module μπήκε κανονικά και από τεχνικό. Το πρόβλημα όμως παραμένει.Το δοκίμασα και σε manhattan με το ίδιο αποτέλεσμα!!!

themaxx
21-05-10, 09:50
Ευχαριστώ για την απάντηση,αλλά το module μπήκε κανονικά και από τεχνικό. Το πρόβλημα όμως παραμένει.Το δοκίμασα και σε manhattan με το ίδιο αποτέλεσμα!!!

Δεν με κατάλαβες ..είπα οτι έβαλες ανάποδα την κάρτα της νοβα στην μοντουλα οχι ανάποδα την ιδια την μοντούλα !!

minasp
21-05-10, 11:56
Και η κάρτα μπήκε σωστά (προς τα πάνω)

brell
26-05-10, 14:33
Γεια σε όλους
Αγόρασα πρόσφατα ένα dreambox 7025+ και module για irdeto. Όταν έβαλα την κάρτα της NOVA (5) βγάζει μύνημα "not a valid card" .Ξέρει κανείς πώς διορθώνεται το πρόβλημμα;
Ευχαριστώ
Αυτοί οι δέκτες νομίζω οτι θέλουν ειδικό τρόπο για να παίξουν.
Επίσης και αυτές οι κάρτες πρέπει να παίζουν μόνο στους δέκτες της εταιρείας.

Andreaslar
26-05-10, 18:29
Οι κάρτες της NOVA είναι πλέον "παντρεμένες" με τον δέκτη που σου δίνει η NOVA. Δεν παίζουνε σε άλλους δέκτες, ούτε καν της ίδιας της NOVA

Έστω δηλαδή, ότι έχεις έναν 2ο δέκτη της NOVA στο εξοχικό σου, η κάρτα ΔΕΝ θα διαβαστεί.

anon
26-05-10, 21:19
αυτό μου φαίνεται παράλογο... Μπορεί να θέλω να χρησιμοποιήσω τον ΧΨΖ δέκτη, για τους ΧΨΖ λόγους τεχνικων χαρακτηριστικών που προτιμώ. Εαν είναι έτσι, δηλαδή η κάρτα να παίζει μονο με τον δέκτη της ΝΟΒΑ, και μάλιστα με τον συγκεκριμένο δέκτη, σίγουρα θα ήταν γνωστό, και θα έπρεπε η εταιρία να το αναφέρει, έστω και στα μικρά γράμματα.

jkoukos
26-05-10, 22:17
Παράλογο-ξεπαράλογο το έκανε (http://avclub.gr/forum/showthread.php?p=897956#post897956). Είναι βλέπεις μονοπώλιο ....

nnn
26-05-10, 22:18
Δεν ισχύει αυτό σε όσους έχουμε PVR δέκτη και σύνδεση, η κάρτα είναι ελεύθερη...

sdikr
26-05-10, 22:22
Δεν ισχύει αυτό σε όσους έχουμε PVR δέκτη και σύνδεση, η κάρτα είναι ελεύθερη...

Μιλάει για τους νέους συνδρομητές, όχι για αυτούς που είχαν αγοράσει ποιο πρίν

nnn
26-05-10, 22:24
Και για νέους ισχύει σύμφωνα με την Nova, το έχω ρωτήσει εγώ τηλεφωνικά όταν ενεργοποίησα της αδελφής μου τον Μάρτιο...

gedi
27-05-10, 11:35
Όντως οι κάρτες εδώ και κάποιο καιρό είναι "παντρεμένες" με τους patatasat.
Με τους PVR απ'όσο ξέρω ισχύει ακόμη αυτό που λέει ο nnn.

nnn
27-05-10, 12:00
Λογικά δεν θα σου αρνηθούν το "διαζύγιο" αν τους πεις πως έχεις δικό σου δέκτη.

Serafeim Karakostas
27-05-10, 12:12
Λογικά δεν θα σου αρνηθούν το "διαζύγιο" αν τους πεις πως έχεις δικό σου δέκτη.
Πολύ δύσκολο και αυτό.

chrispe
28-05-10, 13:17
και ποιο το νόημα της παντρειάς τοτε; δε στέκει

gedi
28-05-10, 14:49
και ποιο το νόημα της παντρειάς τοτε; δε στέκει
Το βασικό νόημα της παντρειάς είναι να μην μπορεί η κάρτα να μπει σε κανένα άλλο δέκτη, οπότε δεν μπορεί να μπει και σε κάποιους που είναι λίγο πιο "κοινωνικοί" όσον αφορά στην επικοινωνία...

chrispe
28-05-10, 17:19
η φράση μου πηγαινε στον nnn που εγραψε οτι αν ζητησει καποιος απ' τη νοβα να παρει διαζύγιο η καρτα του απο τον δέκτη μπορεί και να του το κάνει, πραγμα που δεν ισχυει. ;)

anon
28-05-10, 17:22
Yπάρχουν και άλλες μορφές card sharing, πιο hardwareικές, που δεν απαιτούν dreambox και τα ρέστα, οπότε λογικά θα παίζουν και με τους δέκτες της Νοβα.. Το είδα σε ένα σπίτι, μπαίνει η κάρτα σε ένα κύκλωμα με ασύρματο δίκτυο, και έχει δέκτες που μπαίνουν ως κάρτες σε κάθε tuner, και δουλεύουν με το κεντρικό. Αυτό είναι για να παίζει σε ένα σπίτι, αλλά λογικά αφού κάνει τέτοια δουλειά, θα υπάρχει και τρόπος μέσω internet px και τα ρέστα.

nnn
28-05-10, 17:58
η φράση μου πηγαινε στον nnn που εγραψε οτι αν ζητησει καποιος απ' τη νοβα να παρει διαζύγιο η καρτα του απο τον δέκτη μπορεί και να του το κάνει, πραγμα που δεν ισχυει. ;)
Έχω διαβάσει περιπτώσεις που δεν το αρνήθηκαν ;)

treli@ris
04-06-10, 23:29
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=83678

jorgito33
15-06-10, 00:45
παιδια εβαλα τωρα ενα modem pirelli με cyta αλλα δεν μπορω να συνδεθω στον dreambox?μηπως γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω?υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω?

themaxx
15-06-10, 07:52
παιδια εβαλα τωρα ενα modem pirelli με cyta αλλα δεν μπορω να συνδεθω στον dreambox?μηπως γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω?υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω?


βάλε στον dreambox αντίστοιχη ip . Εαν δλδ εαν ο προηγούμενος ρουτερ ήταν Π.Χ 192.168.2.1 και είχε το dreambox 192.168.2.40 ενω τωρα ο νεος ρουτερ εχει 192.168.1.1 πρέπει να βάλεις στον dreambox 192.168.1.40 (φυσικά κάνεις και το ίδιο και με το gateway)

jorgito33
15-06-10, 10:06
ευχαριστω πρωτα απολα για την απαντηση.
οι διευθυνσεις ειναι οι ιδιες με τισ παλιες ip του ρουτερ.
Μου συμβαινει οτι ενω μεσω του explorer μου βλεπω τη σελιδα του dreambox δεν μπορω να δω εικονα στην τβ και παραλληλα οταν δοκιμαζω να κατεβασω καποιο pluggin για ελεγχο δειχνει οτι δεν εχει δικτυο.πλιζ βοηθηστε!

themaxx
15-06-10, 13:45
ευχαριστω πρωτα απολα για την απαντηση.
οι διευθυνσεις ειναι οι ιδιες με τισ παλιες ip του ρουτερ.
Μου συμβαινει οτι ενω μεσω του explorer μου βλεπω τη σελιδα του dreambox δεν μπορω να δω εικονα στην τβ και παραλληλα οταν δοκιμαζω να κατεβασω καποιο pluggin για ελεγχο δειχνει οτι δεν εχει δικτυο.πλιζ βοηθηστε!

Τα λες πολυυυ γενικόλογα ...

jorgito33
15-06-10, 15:46
Φιλε μου εβαλα το pirelli αλλα χαθηκε τελειως η συνδεση μηπως εχεισ ακουσει καποιο λογο που μπορω να το διορθωσω?

@ ADSLgr.com All rights reserved.