PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

themaxx
15-06-10, 16:46
Φιλε μου εβαλα το pirelli αλλα χαθηκε τελειως η συνδεση μηπως εχεισ ακουσει καποιο λογο που μπορω να το διορθωσω?

ποια σύνδεση από όλες ?? δεν είναι φριτέζα το dreambox ξέρεις να κάνει 3 πράγματα όλα κι ολα

jorgito33
15-06-10, 18:10
μεχρι χθες ειχα φορθνετ.επιτα εβαλα cyta και αλλαξα και το router σε voip pirelli.εχω συνδεδεμενο τον dreambox πανω στο router αλλα απο χθες παροτι εχω κανει ολες τις ρυθμισεις δεν παιρνει ιντερνετ ο dreambox.γνωριζεται καποια αιτια που μπορει να συμβαινει αυτο?μπορειτε να με βοηθησετε τι μπορω να κανω?

djanton
16-06-10, 20:32
Παιδια καλησπερα,ενδιαφερομαι να αγορασω Dreambox,εχω ηδη εναν 500αρι αλλα σκεφτομαι να τον αλλαξω.Τι θα μου προτεινατε?τον DM 500 HD η τον DM 800 HD PVR ?
Θα αλλαξω κ tv απο Σεπτεμβριο οποτε λεω να αλλαξω κ τον δεκτη.
Επισης απο τιμες τι παιζει?
Αξιζει καποιος να αγορασει κλωνο?
Σας ευχαριστω!!!

mephisto
16-06-10, 23:07
Εγω εχω κλωνο εδω και 2 χρονια και το μονο προβλημα που παρουσιασε ηταν το τροφοδοτικο που αλλαξα 2 φορες(ηταν εντος εγγυησης-κοστος 15 ευρω για να το αγορασεις),κατα τα αλλα ο δεκτης παιζει αψογα.Σε 2 μηνες θα παρω και εγω Hd δεκτη και προσανατολιζομαι προς τον 800 που παιζει απο 230-260 euro.Για τον 500hd εχουν ακουστει διαφορα οτι εχει προβληματα...Επισης να ξερεις οτι προς το παρον δεν υπαρχει κλωνος για 500hd.Αν πας για αγορα αυθεντικου δεκτη θα σου προτεινα να τον παρεις απο την επισημη αντιπροσωπεία διοτι κυκλοφορουν πολλα αντιγραφα που πωλούνται για αυθεντικα...

Άρης13
19-06-10, 10:17
Μόνο γνήσιο καλύτερα. Τον DM800 κιόλας που είναι δοκιμασμένος πλέον. Σε κλώνο δεν θα μπορείς να αλλάζεις λογισμικό λόγο του bootloader

Geminimax
20-06-10, 22:58
Εγω θα πρότεινα DM800 σε κλώνο καλής ποιότητας. Όπως και με τους DM500s που έχουν βγει ''σκυλιά'' οι κλώνοι 800άρηδες κάνουν ακριβώς τα ίδια με 200 ευρώ λιγοτερα. Φορτώνουν όλα τα τελευταία patched image (gemini 5.00) και διαθετουν Sim 2.01 Καποιες ''παιδικές ασθένειες'' εχουν εξαλειφθεί και ανταγωνίζονται του γνήσιους με την μιση (σχεδον) τιμη.

minasp
21-06-10, 19:42
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.Άλλαξα το μόντουλ με ένα smit ή κάτι τέτοιο και τώρα δουλεύει μια χαρά.

mix21
23-06-10, 00:55
κανενα λινκ για κλώνο του 800αρη????

mephisto
23-06-10, 11:31
http://www.skroutz.gr/c/242/doryforikoi-dektes.html?keyphrase=dreambox+800+hd

ToroLoco
23-06-10, 11:40
Καλημέρα, θα γίνω κάτοχος ενός Optibox 550S. Ποιο είναι το καλύτερο image που μπορώ να φορέσω πάνω του για να συνδέομαι σε cccam ή σε newcamd και να έχω vpn με το pc?
Υπάρχει κάποιος πρόσφατος οδηγός για dreambox 500S που να του ρίξω μια ματιά, γιατί κάποια link που αναφέρονται σε αυτό το post είναι από το 2006 ή από το 2008.

japetus
12-10-10, 21:03
Γεια χαρα σε ολους,
μετα απο χρόνια που ελειπα, ξέθαψα εναν παλιο κλωνο 500s που είχα. Δυστυχως έχω ξεχασει αρκετα απο τα καλούδια του αλλα ας αρχισω με το image. Τί φοριέται αυτό τον καιρό;
Απο ότι είδα στο ίνφο του Gemini, γραφει release 2.9.0 απο το 2006.
Υπαρχει κατι νεωτερο χωρις timebomb ή κάτι εναλλακτικό;

Kolonos
22-10-10, 15:11
Μπορείς να βάλεις το gemini 4.4 χωρίς timebomb η για σιγουριά το 4.2,αμα είσαι fan του συγκεκριμένου image άλλα μην βαλεις νεότερη έκδοση,γιατί μετά hasta la vista ή περνάς το EDG-Nemesis 4.4 MAX VAR και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,συν του ότι είναι πιο γρήγορο.

lunatic
23-10-10, 14:21
Ποιο το καλυτερο image την στιγμη που μιλαμε για original 800hd?

Kolonos
23-10-10, 15:27
Ποιο το καλυτερο image την στιγμη που μιλαμε για original 800hd?

Ο καθένας έχει άλλη άποψη,εγώ προτιμώ το Gemini2 v5.1 κάποιος άλλος θα σου προτείνει κάποιο άλλο. Αυτό που μπορείς να κανείς για σιγουριά είναι να βάλεις 2-3 images με multiboot για να τα δοκιμάσεις και να δεις με ποιο από αυτά θα μείνεις πιο πολύ ικανοποιημένος.

lunatic
23-10-10, 17:56
Καλά σιγουρα αυτη ειναι η μονη λυση ... απλα καποιοι με μεγαλυτερη εμπειρια στο θεμα θα μπορουσαν να πουνε την αποψη τους ... φυσικα η τελικη επιλογη ειναι του καθε χρηστη

Απειρος ειμαι σχετικα...αγορασα εναν δεκτη μεταχειρισμενο ειχε το nabilosat v0.11 ...φοβισμενα το αλλαξα σε ενα image 1.3.3 το οποιο λιγο καιρο πριν απο οτι διαβασα σταματησε να υποστηριζεται ετσι γυρισα πισω στα γνωστα λημερια με nabilosat v0.12

δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστσημενος η οχι γιατι πολυ απλα δεν γνωριζω ακομα ολες τις δυνατοτητες του δεκτη μου...
Εχω καταφερει με λιγο ζορι να κανω μουντ hdd και κανω τις εγγραφς μου...
ως εκει ! νοβα καρτα εχω συνδρομη και οτι πιανω απο ελευθερα (13+19.2+42 μοιρες)

Kolonos
24-10-10, 01:28
κάλο είναι το nabilo άλλα προσωπικά δεν μου αρέσει και τόσο,προτιμώ nemesis και gemini.
Σε θέμα υποστήριξης το gemini έχει πολύ κάλυψη από το i-have-a-dreambox όποτε δεν υπάρχει θέμα. Από δυνατότητες,dream είναι αυτό,έχει μπόλικες :whistle:

sdikr
24-10-10, 10:25
Καλά σιγουρα αυτη ειναι η μονη λυση ... απλα καποιοι με μεγαλυτερη εμπειρια στο θεμα θα μπορουσαν να πουνε την αποψη τους ... φυσικα η τελικη επιλογη ειναι του καθε χρηστη

Απειρος ειμαι σχετικα...αγορασα εναν δεκτη μεταχειρισμενο ειχε το nabilosat v0.11 ...φοβισμενα το αλλαξα σε ενα image 1.3.3 το οποιο λιγο καιρο πριν απο οτι διαβασα σταματησε να υποστηριζεται ετσι γυρισα πισω στα γνωστα λημερια με nabilosat v0.12

δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστσημενος η οχι γιατι πολυ απλα δεν γνωριζω ακομα ολες τις δυνατοτητες του δεκτη μου...
Εχω καταφερει με λιγο ζορι να κανω μουντ hdd και κανω τις εγγραφς μου...
ως εκει ! νοβα καρτα εχω συνδρομη και οτι πιανω απο ελευθερα (13+19.2+42 μοιρες)

Πήγα πρόσφατα απο dream elite σε gemini, θα έλεγα οτι κάποια πράγματα που είχε το dream elite δεν τα έχω πλέον,

πχ epg, army ghost skin (πολύ καλό),
Απο την άλλη το gemini δείχνει ποιο σταθερό και ίσως και λίγο ποιο γρήγορο ως τώρα δεν μου έχει βγάλει κάποια "μπλε" οθόνη.
Και στα δυο δουλεύει το dvb-t usb tuner

Στο dream elite έχει προβληματάκι με τον δισκό και πρέπει να τον κάνεις Mount εσύ μέσω του fstab, αλλά δουλεύει

Dimitris_80
12-12-10, 19:02
Έγινα πρόσφατα κι εγώ κάτοχος του Dreambox 800 HD Second Edition. Το αγόρασα 510€ (καλά μου το έδωσε; ) από γνωστό μου. Μέχρι πρότεινος είχα κλώνο 500άρη. Καμία σχέση...

Η ερώτησή μου είναι: Πώς μπορώ να αντιγράψω ένα πρόγραμμα στο pc μου μέσω LAN; Πχ. έναν αγώνα που θέλω να κρατήσω στο αρχείο μου. Με το Stream Video απλά βλέπω εικόνα+ήχο στο πισί μου οκ. Αλλά πώς μπορώ να το αποθηκεύσω και μάλιστα σε καλή ποιότητα (ακόμα και HD). Όποιος γνωρίζει ας μου απαντησει, ευχαριστώ.

Daemon
12-12-10, 19:04
Έγινα πρόσφατα κι εγώ κάτοχος του Dreambox 800 HD Second Edition. Το αγόρασα 510€ (καλά μου το έδωσε; ) από γνωστό μου. Μέχρι πρότεινος είχα κλώνο 500άρη. Καμία σχέση...

Η ερώτησή μου είναι: Πώς μπορώ να αντιγράψω ένα πρόγραμμα στο pc μου μέσω LAN; Πχ. έναν αγώνα που θέλω να κρατήσω στο αρχείο μου. Με το Stream Video απλά βλέπω εικόνα+ήχο στο πισί μου οκ. Αλλά πώς μπορώ να το αποθηκεύσω και μάλιστα σε καλή ποιότητα (ακόμα και HD). Όποιος γνωρίζει ας μου απαντησει, ευχαριστώ.Σκέτος αποκωδικοποιητής 510??? Μάλλον σε πιάσαν κ.... καινούργιος γνήσιος έχει 430Ε...ψάξε στο skroutz για να επαληθεφτώ.

Dimitris_80
12-12-10, 19:08
Σκέτος αποκωδικοποιητής 510??? Μάλλον σε πιάσαν κ.... καινούργιος γνήσιος έχει 430Ε...ψάξε στο skroutz για να επαληθεφτώ.
Mιλάω για τον Second (special) edition. Στο σκρουτζ το βρίσκεις κάπου 450-500. Δεν με ενοχλεί αν έδωσα και 50€ παραπάνω, τέλος πάντων, για μένα άλλη είναι η ερώτηση, αν μπορείτε δώστε μου μια απάντηση.

sdikr
12-12-10, 19:13
Μπορείς να το κατεβάσεις μεσώ webinterface, πας εκεί που λέει movies, θα δεις ότι έχει επιλογή για download, ή μεσώ ftp

Dimitris_80
12-12-10, 19:20
Μπορείς να το κατεβάσεις μεσώ webinterface, πας εκεί που λέει movies, θα δεις ότι έχει επιλογή για download, ή μεσώ ftp
Στο Movies μου εμφανίζει το παρακάτω:

http://img814.imageshack.us/img814/2168/64831360.jpg

:hmm::hmm:

tsatasos
13-12-10, 18:45
Θα πρέπει να κάνεις mount τον δίσκο του υπολογιστή σου στον dreambox. Αυτό γίνεται είτε από το μενού του dm (ανάλογα το image, π.χ. το gemini 5.1 έχει αυτή τη δυνατότητα) είτε μέσω telnet.

Επειδή τα ξεχνάω, έχω φτιάξει κάποιες οδηγίες. Τα κάνω copy - paste και ελπίζω να σε βοηθήσουν.

###################################
Mount
1. Φτιάχνουμε ένα φάκελο στον file server και τον κάνουμε share στο δίκτυο. Θα πρέπει να έχουμε φτιάξει οπωσδήποτε έναν χρήστη στον file server με username και password.
Π.χ.:
IP File server: 192.168.1.11
Όνομα φακέλου: dreambox
Username: dreambox
Password: dreambox
IP Dreambox: 192.168.1.10
Username: root
Password: dreambox
Path στο dreambox που θέλουμε να κάνουμε mount: /media/hdd

Σημείωση:
Αυτό είναι το default path για το σκληρό δίσκο, αλλά αν θέλουμε μπορούμε να φτιάξουμε ένα δικό μας. Αν φτιάξουμε ένα δικό μας θα πρέπει να αλλάξουμε και το που θα κάνει record από το αρχείο Directories.py (η διαδικασία περιγράφεται παρακάτω), ενώ αν αφήσουμε το default path πάει από μόνο του και φτιάχνει μέσα έναν φάκελο records. Ακόμα αν φτιάξουμε δικό μας φάκελο δε θα δουλεύει το timeshift, ενώ με το default δουλεύει.

2. Ανοίγουμε telnet
start>run

telnet 192.168.1.10

mount -t cifs -o user=dreambox,password=dreambox //192.168.1.11/dreambox /media/hdd

cd /media /hdd (πάμε στο φάκελο hdd)

ls (για να δούμε αν εμφανίζει τα αρχεία και είναι ok)



Η παρακάτω διαδικασία είναι για να κρατάει το mount και να μην το χάνει όταν κάνουμε reboot το dreambox.

3. Μπαίνουμε με ftp στον dreambox.
ftp://192.168.1.10
Φτιάχνουμε ένα αρχείο με όνομα netmount.sh, το ανοίγουμε με notepad και βάζουμε τα παρακάτω:

#! /bin/sh
#
# netmount.sh mounts all networkfilesystems.
#
PATH=/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin
echo > /proc/fs/cifs/LinuxExtensionsEnabled 0
mount -t cifs -o user=dreambox,password=dreambox //192.168.1.11/dreambox /media/hdd


Με ftp μεταφέρουμε το αρχείο netmount.sh στον φάκελο :
etc/init.d
και δίνουμε δικαιώματα 755 (αυτό απ’ ότι έχω δει δε χρειάζεται)

4. Μπαίνουμε με telnet και τρέχουμε την παρακάτω εντολή:

ln -s /etc/init.d/netmount.sh /etc/rcS.d/S90netmount.sh
(βάζει το αρχείο μας στη λίστα με τα start/stop scripts services)

REBOOT

Record
Ανοίγουμε το αρχείο Directories.py που βρίσκεται στο /usr/lib/enigma2/python/Tools/Directories.py και αλλάζουμε τη δεύτερη και τρίτη εγγραφή SCOPE_HDD που βρίσκουμε στο αρχείο. Βάζουμε το path που θέλουμε να γράφει
π.χ: /media/hdd/records/


Reboot and Ready…

######################################

sdikr
13-12-10, 18:48
Στο Movies μου εμφανίζει το παρακάτω:

http://img814.imageshack.us/img814/2168/64831360.jpg

:hmm::hmm:


δοκίμασε να γράψεις κάτι πρώτα

Dimitris_80
13-12-10, 22:54
Eυχαριστώ πολύ για την προθυμία, αλλά μου μοιάζουν λίγο κινέζικα όλα αυτά... :oops:

Έβαλα έτσι για δοκιμή ένα στικάκι πάνω στον 800άρη, αλλά από ότι καταλαβαίνω δε το αναγνωρίζει καν, δε φαίνεται πουθενά, δε κάνει εγγραφή επάνω του. Προσπάθησα μέσα από το Dreambox Control Center να τον φορμάρω (μέσω της εντολής mkfs.ext3 /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/disc ) αλλά μου βγάζει Τhe device apparently does not exist; did you specify it correctly?

http://img94.imageshack.us/img94/3772/57383054.jpg

Φαινεται ότι έχει συνδεθεί κανονικά με telnet, το δίκτυο είναι οκ. Τι κάνω λάθος;

aragorn
13-12-10, 22:56
Ή θα κάνεις ότι γράφει ο tsatasos, ή πρέπει να του βάλεις εξωτερικό ή εσωτερικό σκληρό δίσκο για να γράψεις.

Dimitris_80
13-12-10, 23:00
Ή θα κάνεις ότι γράφει ο tsatasos, ή πρέπει να του βάλεις εξωτερικό ή εσωτερικό σκληρό δίσκο για να γράψεις.
Σύμφωνοι, να το κάνω απλά δε καταλαβαίνω τι σημαίνουν τα παρακάτω:

Mount1. Φτιάχνουμε ένα φάκελο στον file server και τον κάνουμε share στο δίκτυο. Θα πρέπει να έχουμε φτιάξει οπωσδήποτε έναν χρήστη στον file server με username και password.
Π.χ.:
IP File server: 192.168.1.11
Όνομα φακέλου: dreambox
Username: dreambox
Password: dreambox
IP Dreambox: 192.168.1.10
Username: root
Password: dreambox
Path στο dreambox που θέλουμε να κάνουμε mount: /media/hddΠοιος είναι ο file server; Οι φάκελοι του dreambox που βλέπω μέσω WinSCP?
Την IP του fileserver πώς την ορίζω; Πώς τα φτιάχνω όλα αυτά; Συγγνώμη αν για κάποιους είναι αυτονόητα αυτά... :oops:

sdikr
13-12-10, 23:03
Με στικάκι δεν θα καταφέρεις και πολλά,
θα πρέπει όμως να πας στο blue panel/devices και εκεί να κάνεις Mount και init το φλασάκι, (επέλεξε Mount point /media/hdd)

aragorn
14-12-10, 00:08
Σύμφωνοι, να το κάνω απλά δε καταλαβαίνω τι σημαίνουν τα παρακάτω:
Ποιος είναι ο file server; Οι φάκελοι του dreambox που βλέπω μέσω WinSCP?
Την IP του fileserver πώς την ορίζω; Πώς τα φτιάχνω όλα αυτά; Συγγνώμη αν για κάποιους είναι αυτονόητα αυτά... :oops:

ο file server είναι ο υπολογιστής σου με την ΙΡ του.

Dimitris_80
14-12-10, 00:47
Θα πρέπει να κάνεις mount τον δίσκο του υπολογιστή σου στον dreambox. Αυτό γίνεται είτε από το μενού του dm (ανάλογα το image, π.χ. το gemini 5.1 έχει αυτή τη δυνατότητα) είτε μέσω telnet.

Επειδή τα ξεχνάω, έχω φτιάξει κάποιες οδηγίες. Τα κάνω copy - paste και ελπίζω να σε βοηθήσουν.

###################################
Mount
1. Φτιάχνουμε ένα φάκελο στον file server και τον κάνουμε share στο δίκτυο. Θα πρέπει να έχουμε φτιάξει οπωσδήποτε έναν χρήστη στον file server με username και password.
Π.χ.:
IP File server: 192.168.1.11
Όνομα φακέλου: dreambox
Username: dreambox
Password: dreambox
IP Dreambox: 192.168.1.10
Username: root
Password: dreambox
Path στο dreambox που θέλουμε να κάνουμε mount: /media/hdd

Σημείωση:
Αυτό είναι το default path για το σκληρό δίσκο, αλλά αν θέλουμε μπορούμε να φτιάξουμε ένα δικό μας. Αν φτιάξουμε ένα δικό μας θα πρέπει να αλλάξουμε και το που θα κάνει record από το αρχείο Directories.py (η διαδικασία περιγράφεται παρακάτω), ενώ αν αφήσουμε το default path πάει από μόνο του και φτιάχνει μέσα έναν φάκελο records. Ακόμα αν φτιάξουμε δικό μας φάκελο δε θα δουλεύει το timeshift, ενώ με το default δουλεύει.

2. Ανοίγουμε telnet
start>run

telnet 192.168.1.10

mount -t cifs -o user=dreambox,password=dreambox //192.168.1.11/dreambox /media/hdd

cd /media /hdd (πάμε στο φάκελο hdd)

ls (για να δούμε αν εμφανίζει τα αρχεία και είναι ok)



Η παρακάτω διαδικασία είναι για να κρατάει το mount και να μην το χάνει όταν κάνουμε reboot το dreambox.

3. Μπαίνουμε με ftp στον dreambox.
ftp://192.168.1.10
Φτιάχνουμε ένα αρχείο με όνομα netmount.sh, το ανοίγουμε με notepad και βάζουμε τα παρακάτω:

#! /bin/sh
#
# netmount.sh mounts all networkfilesystems.
#
PATH=/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin
echo > /proc/fs/cifs/LinuxExtensionsEnabled 0
mount -t cifs -o user=dreambox,password=dreambox //192.168.1.11/dreambox /media/hdd


Με ftp μεταφέρουμε το αρχείο netmount.sh στον φάκελο :
etc/init.d
και δίνουμε δικαιώματα 755 (αυτό απ’ ότι έχω δει δε χρειάζεται)

4. Μπαίνουμε με telnet και τρέχουμε την παρακάτω εντολή:

ln -s /etc/init.d/netmount.sh /etc/rcS.d/S90netmount.sh
(βάζει το αρχείο μας στη λίστα με τα start/stop scripts services)

REBOOT

Record
Ανοίγουμε το αρχείο Directories.py που βρίσκεται στο /usr/lib/enigma2/python/Tools/Directories.py και αλλάζουμε τη δεύτερη και τρίτη εγγραφή SCOPE_HDD που βρίσκουμε στο αρχείο. Βάζουμε το path που θέλουμε να γράφει
π.χ: /media/hdd/records/


Reboot and Ready…

######################################
Χμ, τα έκανα όλα αυτά. Θενξ!! Κάτι πρέπει να έγινε! Πλέον βλέπει ο dreambox όπως βλέπω στο Dreambox Control Center τον σκληρό του λάπτοπ.
http://img130.imageshack.us/img130/453/26130099.jpg

Πατάω το κόκκινο κουμπάκι για εγγραφή αναβοσβήνει ένα μπλε λαμπάκι στον DB και μετά από λίγο λέει «Error, δίσκος γεμάτος; »

Στο SCOPE_HDD στη δεύτερη και τρίτη επιλογή έβαλα το /media/hdd.
Πώς γίνεται να γράφει σε φάκελο του λαπτοπ τώρα; Τι πρέπει να ορίσω; :hmm:

EDIT: Απότι βλέπω αυτό πατώντας το κόκκινο κουμπάκι, έναρξη εγγραφής πάει και γράφει στον φάκελο του dreambox: /media . Ενώ πατώντας το κουμπάκι VIDEO μου εμφανίζει το φάκελο /media/hdd και λέει ελεύθερος χώρος 189GB, δηλαδή εκεί βλέπει τον σκληρό του λαπτοπ.

mephisto
17-12-10, 13:58
αυτο που ζητας δεν μπορει να συζητηθει εδω αν αναφερεσαι σε αυτο που καταλαβαινω;)

gedi
20-12-10, 16:09
Σε ένα DM500 παίζω mp3 μέσω (αργού ~ 3Μbps) τοπικού δικτύου από ένα shared drive σε pc, αλλά έχει συνέχεια διακοπές κάθε λίγα sec.
Υπάρχει κάποια παράμετρος (πχ buffer) που μπορώ να πειράξω μήπως στρώσει?

Geminimax
20-12-10, 19:26
Αλλαξε image μηπως φτιαξει. Κατι σε nabillo κατα προτιμηση.

gedi
21-12-10, 00:40
Thanx. Θα το δοκιμάσω...

kage
21-12-10, 00:50
http://en.wikipedia.org/wiki/Dreambox#Models
εδω εχει ενα συγκριτικο με τα db...
1)τι ειναι το common interface οταν γραφουν 2
2)το dvi μεταφερει και ηχο ή θελει συνδεση με οπτικη ινα?εχω μια lcd που παιρνει μονο dvi το θεμα ειναι αν θα παιρνει ηχο.δηλ.την αποκωδικοποιηση την κανει η οθονη ή το db?
3)σε κλωνο διαλεγουμε μονο bootloader 76+sim2.01?ας εξηγησει καποιος τι σημαινουν αυτα και τι διαφορες εχουν με τις αλλες εκδοσεις.
ο 800hd se δεν βγηκε ακομη σε κλωνο?800hs
4)vu+ ειναι κλωνος των db αλλα δεν εχουν μεγαλες διαφορες στην τιμη .γιατι τον προτεινουν?
5)βλεπω ebay ενα wifi ap/bridge για dm κτλ.δουλευει χωρις προβληματα ασυρματα τα db?

Kolonos
22-12-10, 10:51
1) common interface => είναι η σχισμή στον δεκτή στην οποία μπορείς να τοποθετήσεις μια “module” και στην συνεχεία μια δορυφορική κάρτα.

2) Το dvi μεταφερει μονο ηχο εικόνα.

3) Bootloader => χοντρικά είναι ένα μικρό πραγματάκι στην falsh (μνήμη) για να την εκκίνηση του λειτουργικού. Το bootloader stage 76 το χρειάζεσαι για την εγκατάσταση νέων εκδόσεων των images, αν και πολλά από αυτά τα βρίσκεις patch-αρισμένα για να είναι συμβατά με τους κλώνους.
Έχει κλώνο 800 se αλλά δεν έχουν βγει μαζικά ακόμα για να βγουν συμπεράσματα μιας και ο αυθεντικός είναι πολύ νέος δέκτης

4) vu+ => δεν είναι κλώνοι των dream, είναι απλά linux δέκτες.
Τους προτείνουν λόγο κόστους σε σχέση με τα χαρακτηριστικά.

5) wifi ap/bridge => δεν το έχω δουλέψει όποτε δεν μπορώ να δώσω προσωπική άποψη, αν και δεν έχω ακούσει για κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

tsatasos
22-12-10, 12:00
Μια διόρθωση μόνο.. το dvi μεταφέρει μόνο εικόνα, όχι ήχο.

Kolonos
22-12-10, 12:22
Μια διόρθωση μόνο.. το dvi μεταφέρει μόνο εικόνα, όχι ήχο.

fixed.

μου ξέφυγε, αυτά ήθελα να γράψω, αλλά λόγο βιασύνης μπερδεύτηκα.
:oops:

Geminimax
22-12-10, 14:23
fixed.

μου ξέφυγε, αυτά ήθελα να γράψω, αλλά λόγο βιασύνης μπερδεύτηκα.
:oops:

Αυτο συμβαινει στα pc. Στον dreambox, το dvi-->hdmi καλωδιο, με το οποιο τον συνδεεις στην τηλεοραση, μεταφερει και τον ηχο.

Kolonos
22-12-10, 14:49
Αυτο συμβαινει στα pc. Στον dreambox, το dvi-->hdmi καλωδιο, με το οποιο τον συνδεεις στην τηλεοραση, μεταφερει και τον ηχο.

Καθώς δεν διαθέτω db800 δεν ξέρω με σιγουριά τι παίζει, αλλά μπορώ να σου πω με σιγουριά όπως διάβασα σε ξένα forum (i-h-a-d και αλλού) πως δεν βγάζει ήχο από το dvi.
Το καλύτερο θα ήταν να μας απαντήσει κάποιος που έχει το μοντέλο αυτό.

Serafeim Karakostas
22-12-10, 19:43
Στον dreambox, το dvi-->hdmi καλωδιο, με το οποιο τον συνδεεις στην τηλεοραση, μεταφερει και τον ηχο.
Ακριβώς έτσι είναι.

RyDeR
27-12-10, 14:41
Είπα να ανάψω μετά απο καιρό τον DM500 μου.

Είχα Cccam 2.0.11 και είδα οτι βγήκε μέχρι και 2.2.2 ... Το έκανα upgrade (διαγραφή παλιού -> εγκατάσταση νέου) και μετά δεν υπάρχει στην λίστα με τα Cams.

Τι παίζει;

Ακόμη, απο Nabilo, έχω το Darkstar2 αν θυμάμαι καλά. Έχει βγεί κάτι καινούργιο/καλύτερο για αυτόν τον δέκτη;

Kolonos
27-12-10, 15:58
Δοκίμασε να το κάνεις διαγραφή, κάνε με επανεκκίνηση και βαλτό πάλι.
Αν δεν παίξει δοκίμασε να βάλεις την έκδοση 2.2.1 που παίζει απροβλημάτιστα.

Το Nabilosat DarkStar II είναι του 02/09/08 και δεν έχει βγάλει κάτι πιο καινούργιο για το 500αρι (πολύ δύσκολα να βγει κάτι πλέον).

SifTeam 1.9.4C αμα θες να αλλάξεις image, είναι έκδοση του 10/01/10
ή αν έχεις γνήσιο και όχι κλώνο μπορείς να βάλεις Gemini 4.60, αν είναι κλώνος όμως δεν το ακουμπάς καν :)

RyDeR
27-12-10, 17:11
Δοκίμασε να το κάνεις διαγραφή, κάνε με επανεκκίνηση και βαλτό πάλι.
Αν δεν παίξει δοκίμασε να βάλεις την έκδοση 2.2.1 που παίζει απροβλημάτιστα.

Το Nabilosat DarkStar II είναι του 02/09/08 και δεν έχει βγάλει κάτι πιο καινούργιο για το 500αρι (πολύ δύσκολα να βγει κάτι πλέον).

SifTeam 1.9.4C αμα θες να αλλάξεις image, είναι έκδοση του 10/01/10
ή αν έχεις γνήσιο και όχι κλώνο μπορείς να βάλεις Gemini 4.60, αν είναι κλώνος όμως δεν το ακουμπάς καν :)

Για κάποιο λόγο έχουν διαλυθεί όλα οπότε θα ξαναπεράσω ένα image.

Μπορείς να μου δώσεις link για το SifTeam για τον 500άρη; Το βρήκα. SifTeam-1.9.4C-500MV.img

Κλώνος είναι αλλά και πάλι το Gemini ποτέ δεν το χώνεψα.
Επίσης, το Darkstar2 που θα το ξαναβρώ;

Kolonos
27-12-10, 17:19
Nabilosat DarkStar II (http://www.dreambox.it/download.php?f=dreambox/dm500/firmware/Nabilo/Darkstar2_DM500.zip&t=Nabilosat%20DarkStar%20II)

kage
17-01-11, 01:27
πριν κανα μηνα ειχα παρει ενα remote control για dm500 10e(το πιο φτηνο μαγαζι στο skroutz).ειναι απομιμηση γι αυτο χαλασε κιολας?!!!ειναι σαν να απορυθμιστηκε γιατι αλλο πας να κανεις και αλλο ανοιγει..
ειναι θεμα τηλεκοντρολ ή dreambox?

Sofos
17-01-11, 12:07
Καλησπέρα σας, υπάρχει κάποιος οδηγός για διαμοιρασμό κάρτας με dm500; Έχω την κάρτα της Νοva kai θέλω να την στήλω σε δεύτερο αποκωδηκοποιητή....σε άλλο δωμάτιο!!! υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία!

........Auto merged post: Sofos πρόσθεσε 2 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για κάποιο λόγο έχουν διαλυθεί όλα οπότε θα ξαναπεράσω ένα image.

Μπορείς να μου δώσεις link για το SifTeam για τον 500άρη; Το βρήκα. SifTeam-1.9.4C-500MV.img

Κλώνος είναι αλλά και πάλι το Gemini ποτέ δεν το χώνεψα.
Επίσης, το Darkstar2 που θα το ξαναβρώ;

Καλό αυτό το image!! Το μόνο κακό..που ήταν και ο λόγος που το έβγαλα....ήταν ότι για να κάνω εγκατάσταση κάποιο emu....έπρεπε να το κάνω manually!!!Δεν υπάρχει τίποτα στην online βιβλιοθήκη του!!!

t300
19-01-11, 01:56
Σήμερα γυρνώντας σπίτι προσπάθησα να ανοίξω τον dm 500 και δεν είχε σήμα σε κανέναν από τους 3 δορυφόρους (13/19/39). Έλεγξα πιάτα,καλώδια κτλ όλα ΟΚ. Αποσυνέδεσα το diseqc και έβαλα μόνο του ένα ένα τα lnbs αλλά τίποτα. Ξαναπέρασα το firmware πάλι τίποτα.
Τις τελευταίες μέρες κάποιες φορές όταν άλλαζα κανάλια και περνούσα σε άλλο δορυφόρο έβγαζε μύνημα ότι δεν υπάρχει σήμα αλλά σε μερικά δευτερόλεπτα το έβρισκε και εμφανίζονταν η εικόνα.
Επίσης δοκίμασα και άλλαξα το τροφοδοτικό με αντίστοιχο 12v/2A (από εξωτερικό σκληρό) αλλά και πάλι κανένα αποτέλεσμα.

Καταστράφηκε ο dm? Τι μπορεί να έπαθε;

RyDeR
19-01-11, 02:36
Σήμερα γυρνώντας σπίτι προσπάθησα να ανοίξω τον dm 500 και δεν είχε σήμα σε κανέναν από τους 3 δορυφόρους (13/19/39). Έλεγξα πιάτα,καλώδια κτλ όλα ΟΚ. Αποσυνέδεσα το diseqc και έβαλα μόνο του ένα ένα τα lnbs αλλά τίποτα. Ξαναπέρασα το firmware πάλι τίποτα.
Τις τελευταίες μέρες κάποιες φορές όταν άλλαζα κανάλια και περνούσα σε άλλο δορυφόρο έβγαζε μύνημα ότι δεν υπάρχει σήμα αλλά σε μερικά δευτερόλεπτα το έβρισκε και εμφανίζονταν η εικόνα.
Επίσης δοκίμασα και άλλαξα το τροφοδοτικό με αντίστοιχο 12v/2A (από εξωτερικό σκληρό) αλλά και πάλι κανένα αποτέλεσμα.

Καταστράφηκε ο dm? Τι μπορεί να έπαθε;

Κάνα tuner ίσως. :hmm:

t300
19-01-11, 08:56
Χθές τον συνέδεσα με άλλο τροφοδοτικό ενώ είχα καρφωμένο πάνω του μόνο το lnb του hellassat. Δεν έπιανε καθόλου σήμα. Τον έκλεισα από το remote και σήμερα το πρωί (χωρίς να έχω κάνει καμιά άλλη επέμβαση) είπα να ξαναδοκιμάσω σάρωση του δορυφόρου και... κατέβασε τα κανάλια του hellasat κανονικά.
Τι στο καλό μπορεί να φταίει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.