PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

chrisrigo
19-01-11, 20:53
καλησπερα!επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα θελω να σας ρωτησω αν ειναι δυνατον σε καποιο μοντελο dreambox hd με καποιο stickaki να το συνδεσω σε wifi δικτυο καθως οι εγκαταστασεις του σπιτιου δεν μου αφηνουν αλλη επιλογη...και 2ον αν δεν εχω συνδεδεμενο το dreambox απευθειας με καλωδια στην τηλεοραση αλλα με εναν αλλο τροπο(δεν ξερω πως λεγεται αλλα με εκπομπη μεσω broadcast se syxnotita)
χανει σε ποιοτητα?

mix21
24-01-11, 01:39
@t300 γενικα ο dm500 δεν τα πάει καλά με το disecq.καλύτερα να τον αφήσεις πάντα σε έναν δορυφόρο...και σε εμένα τα ίδια κάνει

Dimitris_80
01-02-11, 22:44
Παιδιά πώς μπορώ να κάνω cut ένα αρχείο .ts ? Να κόψω πχ. τις διαφημίσεις. Υπάρχει κάποιο απλό tool?

arva
02-02-11, 00:27
Mpeg Video Wizard.

Dimitris_80
02-02-11, 00:29
Βρήκα το VideoRedo τελικά και φαίνεται πως είναι απλό. Θα δοκιμάσω και αυτό που μου λες για να συγκρίνω αποτελέσματα, γιατί στο Videoredo σα να είναι κάποια απώλεια ποιότητας.

arva
02-02-11, 08:19
Έχω δοκιμάσει και το VideoRedo. Όντως έχει κάποια απώλεια ποιότητας, συν ότι το μεγάλο αρνητικό για μένα είναι ότι ενώ στο Mpeg Video Wizard κόβεις με ακρίβεια καρέ, στο VideoRedo κόβεις με ακρίβεια δευτερολέπτου με αποτέλεσμα να χάνονται πολλά καρέ!
Αφού λοιπόν κόψεις με το Mpeg Video Wizard, χρησιμοποιείς το δωρεάν πρόγραμμα AutoGK για να το μετατρέψεις σε Xvid. Το αποτέλεσμα είναι ότι καλύτερο!

MANOLIS13
11-02-11, 11:12
Για σας, χρειαζομαι μια βοηθεια. Εχω ενα dreambox 800hd gemini project 5 enigma 2. Εβαλα στο Ιphone μια εφαρμογη για streaming απο τον dreambox στο IPHONE (dreambox live) αλλα δεν γινεται. Σε επικοινωνια που ειχα με το suport της εφαρμογης μου ειπαν να αλλάξω κατι στο webinterface. To κάνω αλλα όταν παταω save μου βαζει το ακολουθω μυνημα:
"WEBINTERFACE cannot listen to 192.168.1.8:443". Ειναι προβλημα αυτο; Πως διωρθωνετε;

Dimitris_80
13-02-11, 11:39
Φιλε σε μενα μια χαρα ειναι το Dreambox live στο iphone και μάλιστα ειναι πολύ καλή εφαρμογή.

Μια ερώτηση ήθελα να κάνω: Έχει κανείς το CrossEPG? Θυμίζω για όσους δε γνωρίζουν με αυτό το plugin έχετε το πρόγραμμα σχεδόν για 10 μέρες. ΟΜΩΣ μερικές φορές είναι μια μέρα πίσω το πρόγραμμα... Πώς γίνεται να διορθωθεί; Πχ. σήμερα Κυριακή έχει το πρόγραμμα του Σαββάτου (ενώ το αναφέρει ως πρόγραμμα Κυριακής). Καμιά ιδέα;

arva
13-02-11, 13:32
Βγαλ' το CrossEPG! Δεν χρειάζεται πλέον. Η Nova πλέον εκπέμπει εβδομαδιαίο EPG!

MANOLIS13
13-02-11, 18:52
Φιλε σε μενα μια χαρα ειναι το Dreambox live στο iphone και μάλιστα ειναι πολύ καλή εφαρμογή.

Μια ερώτηση ήθελα να κάνω: Έχει κανείς το CrossEPG? Θυμίζω για όσους δε γνωρίζουν με αυτό το plugin έχετε το πρόγραμμα σχεδόν για 10 μέρες. ΟΜΩΣ μερικές φορές είναι μια μέρα πίσω το πρόγραμμα... Πώς γίνεται να διορθωθεί; Πχ. σήμερα Κυριακή έχει το πρόγραμμα του Σαββάτου (ενώ το αναφέρει ως πρόγραμμα Κυριακής). Καμιά ιδέα;

Ποιο firmware εχεις;

arva
13-02-11, 20:46
Δε νομίζω να έχει σημασία αυτό. Συντονίσου στο NovaCinema και θα κατέβει...

Dimitris_80
13-02-11, 22:06
Το ξαναφλάσαρα, ξαναπέρασα το CrossEPG και όλα οκ. Δεν φορτώνει εβδομαδιάιο EPG η νόβα by default. Μήπως αυτό γίνεται μόνο στον αποκωδικοποιητή που σου δίνει η Νόβα; Έβαλα SGC Menu και από εκεί έχει επιλογή για NOVA EPG και ευτυχώς όλα οκ.

arva
13-02-11, 22:44
Dreambox 8000 έχω!

MANOLIS13
14-02-11, 00:03
Τι firmware εχει ο φιλος Dimitris _80 γιατι μου ειπαν για να δουλεψει το dreambox live να αλαξω firmware

Dimitris_80
14-02-11, 00:14
Τι firmware εχει ο φιλος Dimitris _80 γιατι μου ειπαν για να δουλεψει το dreambox live να αλαξω firmware
Έχω oozoon 3.0.3 image.

Για απομακρυσμένη σύνδεση έχουμε τίποτα; Γιατί αυτό λειτουργεί μόνο αν είσαι στο δίκτυο του σπιτιού. Είμαι πχ. κάπου έξω και θέλω να προγραμματίσω κάτι να γράψει. Πώς μπορώ να μπω από iPhone ή γενικά από ίντερνετ να ρυθμίσω timer??

MANOLIS13
14-02-11, 08:52
Έχω oozoon 3.0.3 image.

Για απομακρυσμένη σύνδεση έχουμε τίποτα; Γιατί αυτό λειτουργεί μόνο αν είσαι στο δίκτυο του σπιτιού. Είμαι πχ. κάπου έξω και θέλω να προγραμματίσω κάτι να γράψει. Πώς μπορώ να μπω από iPhone ή γενικά από ίντερνετ να ρυθμίσω timer??

Δεν νομίζω ότι ακομα υπάρχει κατι τέτοιο. Μπορείς όμως να βαλεις το προγραμμα teamviewer στον υπολογιστή σου και στο IPHONE (δωρεαν και τα δύο) και να κανεις αυτο που θες στον dreambox μεσω του PC (θα πρεπει βεβαια να ειναι ανοικτό)
Ο dreambox σου ειναι original ή κλωνος, γιατι στο site του οοZoon λεει ότι ειναι μονο για original, μην παθω καμια ζημιά.

Dimitris_80
14-02-11, 20:48
Δεν νομίζω ότι ακομα υπάρχει κατι τέτοιο. Μπορείς όμως να βαλεις το προγραμμα teamviewer στον υπολογιστή σου και στο IPHONE (δωρεαν και τα δύο) και να κανεις αυτο που θες στον dreambox μεσω του PC (θα πρεπει βεβαια να ειναι ανοικτό)
Ο dreambox σου ειναι original ή κλωνος, γιατι στο site του οοZoon λεει ότι ειναι μονο για original, μην παθω καμια ζημιά.
Nαι αυτό το γνωρίζω. Δεν έχω σταθερό υπολογιστή όμως εκεί που έχω το dreambox... (μόνο μεταφερόμενο λαπτοπ που το κουβαλάω μαζί μου)

Επίσης, να ρωτήσω κάτι άλλο. Χρησιμοποιείτε την λίστα καναλιών Vhannibal?? Γιατί μετά από πολλά τεστ βρήκα ότι τελικά αυτά φταίνε που δε μου λειτουργούσε σωστά το DreamStream. Τα έβγαλα και ησύχασα.

vlad
20-02-11, 14:22
Kαλημερα μπορειτε να μου πειτε πως να ξεχωρισω εναν κλωνο απο τον original.Oι διαφορες τους ειναι σημαντικες:hmm:

treli@ris
20-02-11, 14:26
Kαλημερα μπορειτε να μου πειτε πως να ξεχωρισω εναν κλωνο απο τον original.Oι διαφορες τους ειναι σημαντικες:hmm:

http://wiki.blue-panel.com/index.php/Differences_between_Dreamboxes_and_cloneboxes

vlad
20-02-11, 15:55
http://wiki.blue-panel.com/index.php/Differences_between_Dreamboxes_and_cloneboxes

:oneup::oneup:

........Auto merged post: vlad πρόσθεσε 80 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτο ειναι κλωνος http://www.ptm-sat.gr/dreambox-600-xronia-eggiisi-p-261.html

treli@ris
20-02-11, 16:01
:oneup::oneup:

........Auto merged post: vlad πρόσθεσε 80 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτο ειναι κλωνος http://www.ptm-sat.gr/dreambox-600-xronia-eggiisi-p-261.html

Η τιμη του ειναι η χαμηλοτερη συμφωνα με το skroutz (http://www.skroutz.gr/s/275910/Dreambox-DM-600-PVR.html)

Βεβαια, αν τον αγορασεις μπορεις να μπεις εδω (https://www.dream-multimedia-tv.de/en/authenticity-test) και να διαπιστωσεις αν οντως ειναι αυθεντικος. Μετα πραττεις αναλογα

Dimitris_80
26-02-11, 00:49
Θέλω πχ. να γράψω 3 σερί εκπομπές από ένα συγκεκριμένο κανάλι. Θέλω όμως να είναι 3 διαφορετικά αρχεία. Πχ. 15:00-17:00, 17:00-19:00, 19:00-21:00. Όμως επειδή δε ξέρουμε πότε ξεκινάει το καθένα, βάζουμε συνήθως 10 λεπτά πριν και 10 μετά (ή και παραπάνω). Όταν συμπίπτουν οι ώρες για το ίδιο κανάλι, υπάρχουν 2 διαφορετικές εγγραφές;; Το έχει δοκιμάσει κανείς; Αναφέρομαι στους dreambox με ένα tuner και δυνατότητα εγραφής προφανώς (συγκεκριμένα έχω τον 800se)

Σήμερα δοκίμασα να γράψω από 2 διαφορετικά κανάλια του ίδιου transponder και είναι εφικτό!! Δε το γνώριζα αυτό, οπότε με βάση τη λογική και οι παραπάνω ταυτόχρονες εγγραφές θα μπορούν να είναι ταυτόχρονα και στο ένα και στο άλλο αρχείο;

arva
26-02-11, 00:55
Δεν έχεις κανένα πρόβλημα γίνεται κανονικά όπως και σε διαφορετικό κανάλι του ίδιου transponder, που όπως είδες δουλεύει κανονικά.

sak11000
08-03-11, 02:39
Καλησπερα, εχω τον dreambox dm 600pvr υπαρχει τροπος με ενα plug and play εξαρτημα να τον κανει να παιξει HD?

Serafeim Karakostas
08-03-11, 03:14
Όχι, δεν υπάρχει τρόπος.

sak11000
08-03-11, 03:39
οκ ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση σου αν και ειναι περασμενη η ωρα

Serafeim Karakostas
08-03-11, 03:41
Να είσαι καλά.

mondeo
12-03-11, 19:05
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω ένα μαιμουδάκι 500άρι ενός φίλου το οποίο ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει.Είχε περάσει το Gemini4.7_No_Time_Bomb.Δεν είμαι σίγουρος αν είναι Time Bomb ή φταίει κάτι άλλο.Ο δέκτης λειτουργούσε με αυτό το image 3-4 μέρες και ξαφνικά μία μέρα δεν ξανάνοιξε.Το μόνο σημάδι ζωής είναι το μπροστινό πράσινο led που ανάβει.Προσπαθώ λοιπόν με το Jtag να επαναφέρω το δέκτη.Τα αρχεία που χρησιμοποιώ τα επισυνάπτω.Τρέχω το 1info.bat και βλέπω ότι το tuner είναι ALPS.Τρέχω στη συνέχεια το 2alps.bat το οποίο ξεκινάει κανονικά,φτάνει μέχρι το Erase Flash.Done αλλά μετά μένει εκεί και δεν συμβαίνει κάτι άλλο.Κάνω κάτι λάθος ή υπάρχει πρόβλημα hardware;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Dimitris_80
27-03-11, 12:30
Με την αλλαγή της ώρας μου δημιουργήθηκε πρόβλημα στον Dreambox... Ενώ η ώρα άλλαξε από μόνη της χωρίς να πειράξω τίποτα (είναι σωστή η ώρα), πλέον τα EPG όλων των καναλιών είναι μια ώρα μπροστά από το κανονικό πρόγραμμα... Πχ. οι ειδήσεις του ΜΕΓΚΑ λέει ότι θα παίξουν στις 15:00 ενώ κανονικά παίζουν στις 14:00, το μπασκετικό ΠΑΟΚ-Μαρούσι του νοβασπορτς3 θα παίξει 19:00 ενώ παίζει στις 18:00 κλπ... Αφήστε που έχασα και το ντοκιμαντέρ της ηρωίνης από το National Geographic γιατί το έβαλα να γράψει στις 5 το πρωί και τελικά μου έγραψε το επόμενο των 6. :rtfm:

Έχω το CrossEPG, μήπως φταίει αυτό; Έκανα ανανέωση, αλλά πάλι τα ίδια. Υπάρχει κάποια λύση;

sdikr
27-03-11, 12:44
Με την αλλαγή της ώρας μου δημιουργήθηκε πρόβλημα στον Dreambox... Ενώ η ώρα άλλαξε από μόνη της χωρίς να πειράξω τίποτα (είναι σωστή η ώρα), πλέον τα EPG όλων των καναλιών είναι μια ώρα μπροστά από το κανονικό πρόγραμμα... Πχ. οι ειδήσεις του ΜΕΓΚΑ λέει ότι θα παίξουν στις 15:00 ενώ κανονικά παίζουν στις 14:00, το μπασκετικό ΠΑΟΚ-Μαρούσι του νοβασπορτς3 θα παίξει 19:00 ενώ παίζει στις 18:00 κλπ... Αφήστε που έχασα και το ντοκιμαντέρ της ηρωίνης από το National Geographic γιατί το έβαλα να γράψει στις 5 το πρωί και τελικά μου έγραψε το επόμενο των 6. :rtfm:

Έχω το CrossEPG, μήπως φταίει αυτό; Έκανα ανανέωση, αλλά πάλι τα ίδια. Υπάρχει κάποια λύση;

Δοκίμασε να κάνεις εναν καθαρισμό στην cache του crossepg

Dimitris_80
27-03-11, 12:45
Δοκίμασε να κάνεις εναν καθαρισμό στην cache του crossepg
Και... πώς γίνεται αυτό;;; :oops:

"force epg.dat conversion now"??

sdikr
27-03-11, 12:54
Και... πώς γίνεται αυτό;;; :oops:

"force epg.dat conversion now"??

Με το χέρι, πας και σβήνεις τον φάκελο που έχει και αποθηκεύει

Dimitris_80
27-03-11, 14:27
ειχα κανει κατι τετοιο χειροκινητα παλιοτερα και δεν μου φορτωνε καν το oozoon μετά βγάζοντας συνεχώς σφάλματα. Με αποτέλεσμα να περάσω ξανά από την αρχή image, ρυθμίσεις, κανάλια... Οπότε φοβάμαι πολύ αυτό το «με το χέρι». Kάποιες στιγμές διαγράφεται η cash από μόνη της (αν τελικά αυτό είναι το πρόβλημα εδώ που τα λέμε στην αλλαγή γιατί δε το γνωρίζουμε ακόμα) με κάποια επανεκκίνηση. Όταν το θες όμως δε γίνεται από μόνο του. :(

........Auto merged post: Dimitris_80 πρόσθεσε 13 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Mπα όχι τελικά δε φταίει η cash του Cross EPG... Έσβησα το dreambox για κανά 2λεπτά (από το ON-OFF πίσω του 800se) και τον ξαναάνοιξα με διαγραμμένη την cash. Πράγματι δεν είχε φορτωμένο cross epg μετά και φορτώνοντας τα κανάλια έβγαζε σωστό EPG αλλά μόνο για το τρέχον και το επόμενο πρόγραμμα (αυτός είναι και ο λόγος που χρησιμοποιώ το cross, έχει εβδομαδιαίο πρόγραμμα).

Φόρτωσα ξανά το Cross EPG, φόρτωσε το εβδομαδιαίο πρόγραμμα, αλλά δυστυχώς και πάλι με μια ώρα αργότερα όλα τα προγράμματα της Νόβα (πηγή Devilcosta Nova)... Άρα είναι πρόβλημα του plugin που θα διορθωθεί από τον δημιουργό;

........Auto merged post: Dimitris_80 πρόσθεσε 73 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το θέμα διορθώθηκε μετά από παρέμβαση του δημιουργού devilcosta. Ήταν ένα bug λόγω της αλλαγής της ώρας.

manassis
19-04-11, 21:55
Καλησπερα σ ολους
ειμαι παλιος δορυφομανης με commander6000irci αλλα εδω και πεντε μερες με dreambox DM500-S και ζητω την βοηθεια σας
1)ειναι ο δεχτης μαιμου
2)τι βοηθεια μπορω να βρω στα Ελληνικα απο εργασιες στον dreambox 500?
3)πως φταχνω αγαπημενα
4)παλια υπηρχε ενα ξενο σαιτ που σου ελεγε καθε μερα ποιοι αγωνες μεταδιδονται δορυφορικα
ευχαριστω
Γιαννης

Kolonos
19-04-11, 23:39
1) Δεν πειράζει, δεν λέει κάτι που δεν είναι αυθεντικός (προσοχή μονό τι image θα βάλεις μέσα)
2) Σαν τι εργασίες θες εσύ να κάνεις;
3) Κατέβασε αυτό το πρόγραμμα για την πιο εύκολη διαχείριση των καναλιών και των αγαπημένων. DreamSet (http://www.dreambox.it/download.php?f=dreambox/tools/dreamset232.zip&t=DreamSet%20v2.32)
4) http://liveonsat.com/index.html

manassis
20-04-11, 01:12
σ ευχαριστω πολυ
απο dreambox ειμαι ασχετος οποτε οτι υπαρχει στα Ελληνικα καλοδεχουμενο(για να τον μαθω κλπ)
αυτο το σαιτ εψαχνα
εσυ τι προτεινης για ιματζ?

........Auto merged post: manassis πρόσθεσε 20 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και κατι αλλο δεν εχει Ελληνικο μενου ο dreambox?
εχω καρτα viacses πρεπει να κανω τιποτα ενεργειες για να την δει?
ευχαριστω

Kolonos
20-04-11, 02:18
1) Για image σου προτείνω ανεπιφύλακτα το EDG-Nemesis ( http://www.dreambox.it/download.php?f=dreambox/dm500/firmware/EDG-Nemesis/EDG-Nemesis-4.4_DM500.zip&t=EDG-Nemesis%204.4%20MAX%20VAR). Δοκιμασμένο σε παρά πολλά μηχανήματα και χωρίς κανένα πρόβλημα.
2) Για κάρτα Viaccess κάνε εγκατάσταση την τελευταία έκδοση του cccam από το addon manager.
3) Για ελληνικό menu κατέβασε την ελληνική ( http://www.zshare.net/download/891955585eccdf36/) γλωσσά , πέρασε το αρχείο αυτό μετά μέσω ftp στον dreambox στον φάκελο /tmp και κάνε χειροκίνητη εγκατάσταση από το addon manager.
4) Για ελληνικά δεν έχω κάτι, άμα θες ξένες, κάτι γίνεται.

manassis
20-04-11, 18:06
Ευχαριστώ πολύ.

Τώρα έχω ένα άλλο πρόβλημα.

Έβαλα ένα 8αρι diseqc της Maximum και τώρα έχω τους εξείς δορυφόρους:

Θέση 1 - Astra 1
2 - Hotbird
3 - Eutelsat
4 - Turksat
5 - Hispasat
6 - Hellas Sat

Καταρχήν γίνεται ο 500αρης κλώνος που έχω να παίξει με 8αρι diseqc?

Μέσα στο μενού στις επιλογές έχει sinhle, 1, 2, 4 Diseqc ή μοτερ.

Επιλέγω μοτέρ, βάζω τους παραπάνω δορυφόρους στις αντίστοιχες θέσεις, βρίσκει σήμα σε όλους τους δορυφόρους, αλλά μου κατεβάζει κανάλια μόνο από τους Astra, Hotbird, Hispasat. Από τους άλλους 3 τίποτα.

Μήπως έχεις ιδέα τί μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ.

Kolonos
20-04-11, 19:12
Μια χαρά το χειρίζεται ο κλώνος τον DiSEqC.
Ρίξε εδώ ( http://www.vladimir-ilic.com/2009/08/diseqc-81-switch-configuration-for-dreambox-enigma-1/) μια μάτια και όταν τελειώσεις με ολόκληρη την διαδικασία κάνε μια επανεκκίνηση τον dreambox (επανεκκίνηση, όχι απλά επανεκκίνηση το enigma) και 99,9% θα κατεβάσει τα κανάλια και από τους υπολοίπους δορυφόρους. Αν χρειαστείς περεταίρω βοήθεια στείλε μήνυμα. :oneup:

manassis
20-04-11, 20:26
σ εχαριστω
πως γινετε να τον βαλω να ψαξη και τους 6 δορυφορους με την σειρα?

Kolonos
20-04-11, 23:19
Στην εγκατάσταση έχει μια επιλογή για πολλαπλούς δορυφόρους, είναι κάτω από την επιλογή για αυτόματη εγκατάσταση. Όταν μπεις εκεί θα βρεις όλους τους δορυφόρους που έχεις κάνει εγκατάσταση στο μενού του DiSEqC. Πας σε όλους και πατάς το Ok για να διαλέξεις τη θα κατεβάσει ,α)όλα τα κανάλια β)μονό τα ελευθέρα γ)τίποτα. Αφού διαλέξεις όλα η ότι θες εσύ πατάς το πράσινο κουμπί και περιμένεις.
Θα ήταν καλό να κάνεις μια αναβάθμιση των συχνοτήτων μιας και αυτό που έχει μέσα είναι κάπως παλιό και ενδέχεται να μην βρει όλα τα κανάλια. Κατέβασε αυτό (http://www.zshare.net/download/89227638afbf069b) (είναι οι τελευταίες ανανεωμένες συχνότητες έως αυτή την ώρα) και βάλτο με ftp στο φάκελο /var/etc κάνε επανεκκίνηση το enigma και μετά βάλτο να σκανάρει τους δορυφόρους.

manassis
20-04-11, 23:54
δεν πρεπει να συνδεσω το oc με τον dreanbox?

Kolonos
21-04-11, 00:34
Ναι.
Έχεις dreambox και δεν είναι ήδη στο δίκτυο? :hmm:
σιγά σιγά,ένα βήμα κάθε φορά ;)
Όταν παίρνεις τέτοιο μηχάνημα,πρώτα βάζεις το utp και μετά το καλώδιο στο ρεύμα :twisted:

manassis
21-04-11, 16:41
γιατι ξερω τι ειναι το utp
καλησπερα τωρα μολις ηλθα στο σπιτι

Kolonos
21-04-11, 21:39
έλα μωρέ που δεν ξέρεις, το καλώδιο δικτύου :p

manassis
21-04-11, 21:40
εννοεις το null καλωδιο?
ποια προγραμματα θα χρειαστω και που θα τα βρω?
πως θα γτιαξω αγαπημενα?

Kolonos
22-04-11, 00:20
όχι δεν εννοώ αυτό. το null εύχομαι να μην το χρειαστείς ποτέ :oneup:

manassis
22-04-11, 12:04
καλώδιο δικτύου
για να το παρω σημερα πως θα το ζητησω στο μαγαζι τωρα που θα βγω εξω?αν εισαι στο σπιτι πες μου για να το αγορασω

jkoukos
22-04-11, 15:06
Είναι το καλώδιο UTP (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?&category=%CA%C1%CB%D9%C4%C9%CF+%C4%C9%CA%D4%D5%D9%D3%C7%D3&filter-2021=1) που συνδέεις π.χ. τον υπολογιστή σου με το modem/router ή το switch, έτσι ώστε να έχεις internet.

manassis
22-04-11, 17:36
?
Έβαλα ένα 8αρι diseqc της Maximum και τώρα έχω τους εξείς δορυφόρους:

Θέση 1 - Astra 1
2 - Hotbird
3 - Eutelsat
4 - Turksat
5 - Hispasat
6 - Hellas Sat

Καταρχήν γίνεται ο 500αρης κλώνος που έχω να παίξει με 8αρι diseqc?

Μέσα στο μενού στις επιλογές έχει sinhle, 1, 2, 4 Diseqc ή μοτερ.

Επιλέγω μοτέρ, βάζω τους παραπάνω δορυφόρους στις αντίστοιχες θέσεις, βρίσκει σήμα σε όλους τους δορυφόρους, αλλά μου κατεβάζει κανάλια μόνο από τους Astra, Hotbird, Hispasat. Από τους άλλους 3 τίποτα.

Μήπως έχεις ιδέα τί μπορεί να φταίει?

@ ADSLgr.com All rights reserved.