PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

anon
26-05-11, 22:10
τελικά ρε παιδιά δεν τα έχει κλειδωμένα με δικό της δέκτη μόνο η Nova; Η΄ υπάρχει δυνατότητα και στο dreambox να παίζει με τις καινούργιες κάρτες;

sdikr
26-05-11, 22:12
τελικά ρε παιδιά δεν τα έχει κλειδωμένα με δικό της δέκτη μόνο η Nova; Η΄ υπάρχει δυνατότητα και στο dreambox να παίζει με τις καινούργιες κάρτες;


Κανονικά όχι δεν μπορείς να έχεις παντρεμένη κάρτα με dm
Δεν υποστηρίζει το secure silicon

anon
26-05-11, 22:19
το κανονικά μου άρεσε! Μάλλον υπάρχει και το μη κανονικό :whistle:

sdikr
26-05-11, 22:21
το κανονικά μου άρεσε! Μάλλον υπάρχει και το μη κανονικό :whistle:

Δεν υποστηρίζει η Νοβα DM, δεν μπορώ να σου πώ κατι παραπάνω,

Tiven
26-05-11, 23:57
το κανονικά μου άρεσε! Μάλλον υπάρχει και το μη κανονικό :whistle:

μέσω software; :p

gouzou
27-05-11, 12:23
Διάβασα ότι αν βάλεις στον 500s έκδοση gemini 4.20 και πάνω, τον κλειδώνει.
Αυτό ισχύει και για τον 800hd?

Υπάρχουν κάποια κουτιά στο γερμανικό ebay που έχουν SIM 2.01, bootloader 76 και gemini 5.1.

Kolonos
27-05-11, 12:56
Στους 800-αριδες θα πρέπει να images να είναι συμβατά με τα bootloaders.
Αν εσύ έχεις έναν dream με bootloader 76, δεν μπορείς νεότερο image, με ότι αυτό συνεπάγεται (plugins-drivers-υποστήριξη κτλ).
Η τωρινή έκδοση του bootloader των κλώνων dreambox είναι στην έκδοση 82.

ZHUL
29-05-11, 20:41
Καλησπέρα σας..θέλω να παραγγείλω και να αγοράσω μέσω ιντερνέτ το DREAMBOX 500HD γνωρίζει κάποιος κάποιο αξιόπιστο ελληνικό site??σας ευχαριστώ (κυρίως μενδιαφέρει ο κλώνος που είναι και πιο φθηνός).σας ευχαριστώ

Tiven
29-05-11, 20:43
Διάβασα ότι αν βάλεις στον 500s έκδοση gemini 4.20 και πάνω, τον κλειδώνει.
Αυτό ισχύει και για τον 800hd?

Υπάρχουν κάποια κουτιά στο γερμανικό ebay που έχουν SIM 2.01, bootloader 76 και gemini 5.1.

ψάξε για έκδοση του image χωρίς timebomb

jorgito33
07-06-11, 13:13
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας.χθες έβαλα το voip modem της netfaster που δίνει η hol και από εκείνη τη στιγμή δεν έχω δίκτυο στον αποκωδικοποιητή dreambox 500.υπαρχει κάποια λύση ρε παιδιά?τι μπορώ να κάνω?ειναι προβλημα του μοντεμ?πρεπει να ανοιξω μηπως κάποιες θύρες?
για ip εβαλα 192.168.2.5 και τα λοιπά στα gateway.
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Daemon
07-06-11, 15:32
Μου βγάζει πρόβλημα επειδή χρειάζεται τα αρχεία channels.xml και sattelites.xml. Γνωρίζει κανένας από που θα τα κατεβάσω?

Kolonos
07-06-11, 21:50
Μου βγάζει πρόβλημα επειδή χρειάζεται τα αρχεία channels.xml και sattelites.xml. Γνωρίζει κανένας από που θα τα κατεβάσω?

Αρχείο channels.xml δεν υπάρχει στον dreambox, για να φτιάξεις αρχείο sattelites.xml μπες στο http://satellites-xml.eu/ και φτιάξε αρχείο με τους δορυφόρους που σε ενδιαφέρουν.

........Auto merged post: Kolonos πρόσθεσε 19 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας.χθες έβαλα το voip modem της netfaster που δίνει η hol και από εκείνη τη στιγμή δεν έχω δίκτυο στον αποκωδικοποιητή dreambox 500.υπαρχει κάποια λύση ρε παιδιά?τι μπορώ να κάνω?ειναι προβλημα του μοντεμ?πρεπει να ανοιξω μηπως κάποιες θύρες?
για ip εβαλα 192.168.2.5 και τα λοιπά στα gateway.
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μήπως έχει άλλη gateway το netfaster από αυτό που ευχές πριν;
Δοκίμασες να ενεργοποιήσεις το DHCP να δεις αν παίζει έτσι;
Ίσως να έχει κολλήσει κάτι και είναι πολύ πιθανό ενεργοποιώντας το DHCP να ξεκολλήσει,μετά βάλε καρφωτή Ip και πάλι.

Manos_ar
09-06-11, 23:13
αχα..... επαιζες με το πιατο.... :)
BTW εγω εχω 96-98 snr αλλα εχω μεγαλο πιατο εσυ λογικα εχεις το μικρο της μαμας... σε πρωτη φαση διαβασε και στησε το DM500s Gemini 4.70 GSF Mod (http://minotavrs.blogspot.com/search/label/DM500s%20Gemini%204.70%20GSF%20Mod) το image ειναι σταθερο, παιζει αψογα και πανω απο ολα ειναι ελληνικό mod πανω στο τελευταιο gemini..


Μπορούμε σε αυτό το image να παίξουμε με Mgcamd?
Σε Cccamd παίζει πολύ καλά. Το έχω δεί..

Minotavrs
09-06-11, 23:53
Ναι... μια χαρα

harisgr
04-07-11, 16:44
Εαν ξέρουμε την real ip μας και την ip του drembox πως μπορούμε να δούμε streming και σε browser εκτός σπιτιού;

bilirius
10-07-11, 23:45
Συγνωμη βρε παιδια,αλλα εχω και εγω ενα προβλημα με τον DM500
εδω και 2,3 μερες μου εχει σβυσει σχεδον ολα τα καναλια,και μου γραφει διαγεγραμενη υπηρεσια,σε ολα τα καναλια σχεδον,αλλα οταν το παταω μου το εμφανιζει κανονικα το καναλι αλλα εχει χαθει η ονομασια του καναλιου.μηπως υπαρχει τροπος να να επανεμφανιστουν οι ονομασιες τον καναλιων?
Σας ευχαριστω θερμα!:worthy:

Kolonos
11-07-11, 14:19
Συγνωμη βρε παιδια,αλλα εχω και εγω ενα προβλημα με τον DM500
εδω και 2,3 μερες μου εχει σβυσει σχεδον ολα τα καναλια,και μου γραφει διαγεγραμενη υπηρεσια,σε ολα τα καναλια σχεδον,αλλα οταν το παταω μου το εμφανιζει κανονικα το καναλι αλλα εχει χαθει η ονομασια του καναλιου.μηπως υπαρχει τροπος να να επανεμφανιστουν οι ονομασιες τον καναλιων?
Σας ευχαριστω θερμα!:worthy:

κανε εκ νέου σάρωση των δορυφόρων.

bilirius
12-07-11, 02:48
το εκανα ειναι οκ
Σε ευχαριστω αλλα γιατι το κανει αυτο?
τα διαγραφει μονο του?

svizi
21-07-11, 22:00
Καλησπέρα έχω ένα Dreambox 500 με Pli firmware.
Πώς μπορώ να κατεβάσω καινούργια λίστα καναλιών για ανανεώσω τα κανάλια;

Kolonos
22-07-11, 11:46
Φτιάξε ένα νέο αρχείο με τούς δορυφόρους που σε ενδιαφέρουν στον http://satellites-xml.eu
βάλε μετά το αρχείο sattelites.xml στο /var/etc κανε μια επανεκκίνηση το enigma και βάλτο να κάνει σάρωση τούς δορυφόρους.
Έτοιμες ληστές μπορείς να κατεβάσεις από εδώ http://www.vhannibal.net/

ganion7
27-07-11, 20:14
καλησπερα σε ολους,σαν νεος και γω στο παιχνιδι του dreambox ζηταω τα φωτα τις γνωσης και της εμπειριας σας (με Π.Μ)παιδια για τις "μαγικες και ονειρεμενες" δυνατοτητες που εχει το ονειροκουτι που πριν απο λιγες μερες επεσε στα χερια μου, μερικες ποιο εξειδικευμενες πληροφοριες γιατι εχει εχει γηνει κομποστα το κεφαλιμου και ακρη ακομα δυσκολα. ευχαριστω προκαταβολικα

kage
10-08-11, 11:51
υπαρχει καπου bomb free gemini 5.1 για 500αρη?ειχα μεινει στην 4.7 αλλα http://www.dreamboxtool.com/Gemini/ ειδα οτι βγηκαν αρκετες εκδοσεις. h 5.1 υπαρχει για απλον(oxi hd) 500αρη?

djanton
03-09-11, 01:19
Παιδια καλημερα,εχω τον dreambox 500s k εβαλα προσφατα(πριν 3 μερες )ενα πιατο wave frontier τ90 με 7 lnb.9° East, 13° East, 19° East, 23.5° East, 28.2° East, 39° East και 42° East.
Μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει με τις ρυθμισεις στο satellite configuration;πως αριθμω τα lnb,με diseqc 1.1 η 1.2,input κλπ...τα εχω δοκιμασει ολα,μαλλον(εκτος απ το σωστο...)
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

Serafeim Karakostas
03-09-11, 02:16
Ελπίζω να τα θυμάμαι καλά:

Σύνθεση δορυφόρου: μη στάνταρ ρύθμιση
DiSEqC 1.1
τσεκάρουμε επανάληψη -ανταλλαγή
To γρήγορο DiSEqC το αφήνεις ατσεκάριστο.

lnb1 LNB0 = Position A/A; uncommited Switch Input 1
lnb2 LNB1 = Position A/B; uncommited Switch Input 1
lnb3 LNB2 = Position B/A; uncommited Switch Input 1
lnb4 LNB3 = Position B/B; uncommited Switch Input 1
lnb5 LNB4 = Position A/A; uncommited Switch Input 2
lnb6 LNB5 = Position A/B; uncommited Switch Input 2
lnb7 LNB6 = Position B/A; uncommited Switch Input 2

djanton
03-09-11, 17:03
Aγαπητε Σεραφειμ σ ευχαριστω πολυ!!!το δοκιμασα κ αυτο νωριτερα αλλα παλι τιποτα.Βαζω τον δεκτη στον πατερα μου (εχει απο το ιδιο πιατο τους 9° East, 13° East, 19° East)κ εκανε αμεσως lock τις συχνοτητες βρηκε καναλια κλπ.Τι αλλο μπορω να κανω;Επισης μην ξεχασω το diseqc ειναι SAB GD-10A

SAD_JOKER
03-09-11, 18:41
Καταρχήν καλώς σας βρηκα.
Είμαι κάτοχος ενος dreambox 800 hd και εχω προβλημα με μια viaccess κάρτα. Βλέπω τον δορυφόρο (hotbird) χωρίς λάθη κ οταν επιλεγω ενα απο τα al jazeera sport (+1,+2 κλπ) εχω μαυρη οθονη.
Παρακαλώ τα φώτα σας !

djanton
04-09-11, 00:02
Mηπως θελει αναβαθμιση η καρτα;

SAD_JOKER
04-09-11, 10:08
Mηπως θελει αναβαθμιση η καρτα;

Πως γίνεται αυτό ; Προ ενός μήνα την αγόρασα και είχε δοκιμαστεί !

........Auto merged post: SAD_JOKER πρόσθεσε 16 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ψάχνοντας βρήκα πως στον hotbird ζητάει την έκδοση 3.0 ενω στον Nilesat αυτη που εχω την 4.0 δλδ.
Μήπως να στραφώ στις 7.0 W που είναι ο Nilesat μπας και δω φως ;

Kolonos
04-09-11, 12:45
Αφού δεν έπαιξε ο συνδυασμός που σου είπε ο Serafeim τότε το DiSEqC σου θα παίξει με τον παρακάτω συνδυασμό:

LNB 1
Toneburst : no
DiSEqC mode : Version 1.1
DiSEqC Parameter : none
DiSEqC Repeats : no
Uncommitted switch : Input 1
Sequence repeat : no
Swap Commands : no
Fast DiSEqC : no

LNB 2
Όλα ίδια εκτός από το Uncommitted switch που θα το κάνεις Input 2
LNB 3=> Input 3
LNB 4=> Input 4
Και πάει λέγοντας και για τις 8 εισόδους.


ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ
Και στους δυο τρόπους που έχουν αναφερθεί πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση τον δέκτη, όχι απλά επανεκκίνηση το enigma. Αν δεν το κάνεις ο dream δεν θα παίξει με το DiSEqC.

djanton
04-09-11, 21:01
Serafeim & Kolonos σας ευχαριστω πολυ!!!!Πλεον βλεπω...:oneup:

Kolonos
04-09-11, 23:01
Καταρχήν καλώς σας βρηκα.
Είμαι κάτοχος ενος dreambox 800 hd και εχω προβλημα με μια viaccess κάρτα. Βλέπω τον δορυφόρο (hotbird) χωρίς λάθη κ οταν επιλεγω ενα απο τα al jazeera sport (+1,+2 κλπ) εχω μαυρη οθονη.
Παρακαλώ τα φώτα σας !

Όχι δεν λέει κάτι αυτό, η ίδια κάρτα παίζει και στους δυο δορυφόρους, το λέει και στο επίσημο site άμα δεις.
Με τι cam διαβάζεις την κάρτα; Με OScam 1.00 παίζει 100%.
Αν είσαι με cccam, υπάρχει πρόβλημα με την αναβάθμιση της κάρτας, δεν λαμβάνει σωστά EMM.
Αντιθέτως με Mgcamd+Newcs γίνεται η αναβάθμιση.

SAD_JOKER
04-09-11, 23:31
Όχι δεν λέει κάτι αυτό, η ίδια κάρτα παίζει και στους δυο δορυφόρους, το λέει και στο επίσημο site άμα δεις.
Με τι cam διαβάζεις την κάρτα; Με OScam 1.00 παίζει 100%.
Αν είσαι με cccam, υπάρχει πρόβλημα με την αναβάθμιση της κάρτας, δεν λαμβάνει σωστά EMM.
Αντιθέτως με Mgcamd+Newcs γίνεται η αναβάθμιση.

Αν σου πω πως δεν κατανοώ ...

Kolonos
05-09-11, 09:14
Καλημέρα


Αν σου πω πως δεν κατανοώ ...
Τότε θα σου απαντήσω πως χρειάζεσαι πολύ διάβασμα και ψάξιμο για να πας παρακάτω ή βρες κάποιον γνωστό – φίλο για να έρθει να στο κοιτάξει.
Ρωτά μια εκεί που αγόρασες την κάρτα ή τον dreambox μπας και μπορέσουν να σε βοηθήσουν.

SAD_JOKER
05-09-11, 13:08
Εχω περάσει το Newnigma2 v3.2.1. και προσπαθώ να βρω cccam για την Viacess αλλα δεν τα εχω καταφερει.

Kolonos
05-09-11, 14:15
Εχω περάσει το Newnigma2 v3.2.1. και προσπαθώ να βρω cccam για την Viacess αλλα δεν τα εχω καταφερει.

στο blue panel θα βρεις τις cams.

SAD_JOKER
05-09-11, 14:50
Νάσαι καλά. Τα κατάφερα :p

Kolonos
05-09-11, 14:58
παίζει η κάρτα τώρα;

SAD_JOKER
05-09-11, 15:00
παίζει η κάρτα τώρα;

άψογα. Σκέφτομαι να γυρίσω στους 7 W να βλέπω τα HD-espn κλπ

Kolonos
05-09-11, 15:02
βάλε και άλλο πιάτο ;)
welcome to the club :p

Serafeim Karakostas
05-09-11, 15:43
άψογα. Σκέφτομαι να γυρίσω στους 7 W να βλέπω τα HD-espn κλπ
Αν δεν έχεις την οκτακάναλη κάρτα, γύρισε στο nilesat χωρίς δεύτερη σκέψη.

SAD_JOKER
05-09-11, 15:48
Αν δεν έχεις την οκτακάναλη κάρτα, γύρισε στο nilesat χωρίς δεύτερη σκέψη.

Εχω την 1-10+ HD+ ESPN. Τα HD και ESPN δεν τα βλεπω στον hotbird. Οπότε σιγά σιγά γυρνάω... :)

sculper
05-09-11, 20:13
Newnigma2.to image…ρυθμίσεις και άλλα????





Γεια σας,

Ένας φίλος μου έχει το dream 500 HD και έβαλε το image από το www.newnigma2.to (http://www.newnigma2.to/)

Ο λόγος διότι είναι το μόνο που συνεργάζεται καλά με τα diseqc. Τα θέματα του είναιτα εξής:

1) Που μπορεί να βάλει άλλο plugin ή να ανανεώσει αυτό που είναι default (το cccam)??? Όσο και αν έψαξε στο menu δεν κατάφερε καν να τοεντοπίσει.

2) Υπάρχει τρόπος να κλειδώσει το menu??? Να μην μπορεί κάποιος ναπειράξει ρυθμίσεις κτλ? Και αν ναι που ορίζει κωδικό κτλ?

3) Ο φίλος μου έβαλε πιάτο με 10 δορυφόρους από msg όπωςκαι εγώ. Απλά πιστεύει ότι υπάρχει θέμα με κάποιος από τους 10. Που και πως μπορείνα δει για το κάθε lnbαν το σήμα τους είναι fullκαι σωστό???

4) Πως και από πού κατεβάζεις για αυτό το Image …skins κτλ?Δεν βρήκαμε επίσης τίποτα στο menu.Στο Gemini image ήτανόλα πιο εύκολα.



Ελπίζω να μπορέσετε να μας βοηθήσετε.

Kolonos
05-09-11, 21:26
Πολλά θέματα μαζί έθεσες :p
Έχουμε και λεμέ:
Νομίζεις ότι μονό αυτό δουλεύει καλά με τα DiSEqC, τον κύριο λόγο παίζει ο διακόπτης και όχι το software.Άμα πηρέ DiSEqC 8 ή 10 θέσεων με 10€, ε μη περιμένεις και πολλά.
1) Να κάνει εγκατάσταση το tspanel (Tunisiasat Panel), τελευταία έκδοση είναι η v3.6
2) Κωδικός μπαίνει στο parental control (προστατεύει τα κανάλια και τις ρυθμίσεις ορίζεις εσύ τι από τα δυο ή και τα δυο) menu-setup- parental control.
3) Menu-service searching-satfinder και εκεί βλέπει τα στατιστικά του κάθε δορυφόρου αντίστοιχα με το κάθε lnb και ειδικότερα ανά συχνότητα. Επίσης στο tspanel υπάρχει plugin για τον έλεγχο του DiSEqC.
4) Επίσης στο tspanel θα βρεις skins, cams, ρυθμίσεις και του πουλιού το γάλα ;)

Αν δεν βρεις το plugin πόσταρε να στο ανεβάσω κάπου.

iakinthos
06-09-11, 16:50
Στο TSPanel δε θα βρει emulators για το newnigma2, λόγω του ότι έχει το δικό του feed server ανοικτό
@sculper θα πάς στο μπλε κουμπί και στην επιλογή newnigma2 services/emu menu/add remove camds για να κατεβάσεις όποιο emulator θέλεις και τα σχετικά configs
Για skins θα πας πάλι μπλε κουμπί newnigma2 services/manage additional software/online installer/add remove skins

djanton
20-09-11, 20:25
Καλησπερα,εχω τον Dreambox 500hd και περασα αμεσως κ πολυ ευκολα το
newnigma2 αλλα δεν μπορω με τιποτα να περασω μετα το gemini 2(για cccamm κλπ.)
Yπαρχει καποιος τροπος;Επισης τι ρυθμισεις κανω για πιατο με 7 lnb;
Ευχαριστω πολυ!!!

Kolonos
21-09-11, 11:02
1)http://www.dream-multimedia-tv.de/en/dm500-hd-flashing-firmware-browser
2)Για τις του DiSEqC ψάξε στο νήμα και θα τις βρεις.

djanton
21-09-11, 12:26
Kolonos σε ευχαριστω.ετσι περασα το enigma.τωρα αν πατησω την ip του δεκτη μου βγαζει την λιστα με τα καναλια κλπ.
Πρεπει να κανω την ιδια διαδικασια παλι για το Gemini 2;
με πισω διακοπτη και το κουμπι πατημενο μπροστα;

Kolonos
21-09-11, 13:55
Κάθε φορά που κανείς flash τον δέκτη τον κανείς με τον ίδιο τρόπο.

djanton
21-09-11, 19:02
Αν τα κανω ολα καλα θα δω στο DCC τον δεκτη μου κ στο ftp το var/etc;
Εν ολιγοις αν τα κανω ολα σωστα μεσα στο var/etc θα δω και το αρχειο CCcam.cfg ;

tsatasos
21-09-11, 19:11
Καλησπερα,εχω τον Dreambox 500hd και περασα αμεσως κ πολυ ευκολα το
newnigma2 αλλα δεν μπορω με τιποτα να περασω μετα το gemini 2(για cccamm κλπ.)
Yπαρχει καποιος τροπος;Επισης τι ρυθμισεις κανω για πιατο με 7 lnb;
Ευχαριστω πολυ!!!

Γιατί θες να περάσεις το gemini για cccam, αφού το Newnigma έχει το cccam μέσα κατευθείαν.

Αυτό δεν έχεις περάσει?
http://www.newnigma2.to/wbb2/jgs_db.php?action=download&download_id=143&sid=

@ ADSLgr.com All rights reserved.