PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44

Seitman
06-04-12, 20:34
Μου ήρθε φλασιά για τους υπότιτλους. Υπάρχει σχετικό άρθρο στο DigitalTVinfo του Φεβρουαρίου ή του Μαρτίου και στο google, ψάχνεις για ddaamir :oneup:

bianconero
09-04-12, 22:33
Μου ήρθε φλασιά για τους υπότιτλους. Υπάρχει σχετικό άρθρο στο DigitalTVinfo του Φεβρουαρίου ή του Μαρτίου και στο google, ψάχνεις για ddaamir :oneup:

Ευχαριστώ για το όνομα που μου έδωσες. :oneup:
Το έψαχνα λάθος. :oops:



Ευχαριστώ και Καλό Πάσχα σε όλους.

manassis
09-04-12, 23:19
έτοιμο μπουκέτο με όλα τα κανάλια του Al Jazzeera-----ψαξε για syrus αναλογα ποιο enigma εχεις

manassis
12-04-12, 23:38
εχω τωρα και τρεις ημερες προβλημα δεν μου βγαζει διευθυνση IP N/A Μασκα δικτυου Ν/Α Πυλη Ν/Α και nameserver μη επιβεβαιωμενο αλλαξα τα νουμερα οπως ειπε ο φιλος johny sketos οι dns του isp.πχ για οτε βάλε 195.170.0.1 και 195.170.2.2 αλλα παλι τιποτα τα ιδια βγαζει αλλα και εκανα και μια βλακια δεν κρατησα τα νουμερα που ειχε 95.210.166.!!! και δεν τα θυμαμε καμια βοηθεια?

bianconero
16-04-12, 23:36
εχω τωρα και τρεις ημερες προβλημα δεν μου βγαζει διευθυνση IP N/A Μασκα δικτυου Ν/Α Πυλη Ν/Α και nameserver μη επιβεβαιωμενο αλλαξα τα νουμερα οπως ειπε ο φιλος johny sketos οι dns του isp.πχ για οτε βάλε 195.170.0.1 και 195.170.2.2 αλλα παλι τιποτα τα ιδια βγαζει αλλα και εκανα και μια βλακια δεν κρατησα τα νουμερα που ειχε 95.210.166.!!! και δεν τα θυμαμε καμια βοηθεια?

Δηλαδή έχεις συνδεδεμένο το dreambox με το router σου και μέχρι τώρα τις ρυθμίσεις μέσω DHCP και τώρα όχι;
Αν έχεις στο ίδιο δίκτυο και κάποιο pc, γράψε στο Search: cmd και πάτησε Enter.
Εκεί γράψε ipconfig /all και ψάξε να δεις τις ρυθμίσεις που έχει το pc σου. Βάζεις καρφωτές στο dreambox όπως τις διαβάζεις και στο pc σου, εκτός φυσικά από την IP, όπου βάζει κάποια άλλη.

manassis
16-04-12, 23:40
μου το εχει κανει μεχρις στιγμης τρεις φορες τωρα ειναι οκ ευχαριστω

bianconero
17-04-12, 12:57
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα που έχω με το DM500 S (Gemini 4.7) και τα Al Jazeera.
Παίζουν ΜΟΝΟ τα μισά κανάλια (το snr είναι 80%) και στα υπόλοιπα το snr είναι 67-69% και μου βγάζει στην οθόνη το μήνυμα 'service could not be found'.
Ό,τι και να έχω δοκιμάσει δεν βοηθάει. Πέρασα καινούριο image έτσι ώστε να setάρω τον δέκτη από την αρχή, έκανα automatic multisat scan επιλέγοντας all, restore διάφορα backup που είχα κρατήσει κατά καιρούς, manual transponder scan ενώ είμαι στο JSC Sports+1 που παίζει (διάβασα κάπου όπου μπορεί να βοηθήσει μιας και γίνεται scan στις συχνότητες του συγκεκριμένου provider).

Αποτέλεσμα μηδέν. :hmm::mad::cry:

orelink
17-04-12, 20:06
Πάνε άδω http://satellites-xml.eu/ κατέβασε ενα xml φιλέ με τους δορυφόρους που θέλεις. Έχει τις πιο πρόσφατες αλλαγές που γίνονται στους δορυφόρους .Αφού αντικαταστήσεις το παλιό με το νέο satelite xml κανε restart. Μετά κάνε seαrch για τα κανάλια.
Η δεύτερη λύση είναι να έχει internet το DM να πας στο setup και να κάνεις download από τον server το μπουκέτο των δορυφόρων που θες.
Την πρώτη λύση την προτιμώ γιατί εχει καλύτερη ενημέρωση απο τον server .Δεν τα λεω περιεκτικά γιατί στο νήμα έχεις τις απαντήσεις .αλλά αν κωλύσεις κάπου ,ρωτά εδω

bianconero
18-04-12, 00:20
Πάνε άδω http://satellites-xml.eu/ κατέβασε ενα xml φιλέ με τους δορυφόρους που θέλεις. Έχει τις πιο πρόσφατες αλλαγές που γίνονται στους δορυφόρους .Αφού αντικαταστήσεις το παλιό με το νέο satelite xml κανε restart. Μετά κάνε seαrch για τα κανάλια.
Η δεύτερη λύση είναι να έχει internet το DM να πας στο setup και να κάνεις download από τον server το μπουκέτο των δορυφόρων που θες.
Την πρώτη λύση την προτιμώ γιατί εχει καλύτερη ενημέρωση απο τον server .Δεν τα λεω περιεκτικά γιατί στο νήμα έχεις τις απαντήσεις .αλλά αν κωλύσεις κάπου ,ρωτά εδω

Δυστυχώς δεν βοήθησε ούτε αυτό που προτείνεις (τη 2η λύση με το download από τον server την είχα ήδη δοκιμάσει).
Δοκίμασα και τη λύση με το .xml και πάλι στα μισά έχω μαύρη οθόνη και το μήνυμα 'service could not be found'. :wall:

orelink
18-04-12, 22:16
Δυστυχώς δεν βοήθησε ούτε αυτό που προτείνεις (τη 2η λύση με το download από τον server την είχα ήδη δοκιμάσει).
Δοκίμασα και τη λύση με το .xml και πάλι στα μισά έχω μαύρη οθόνη και το μήνυμα 'service could not be found'. :wall:


Αρα μονη λυση ειναι να βαλεις αλλο image.αν θες μονο gemini ψαξε αλλο 4.70.απο image σε image , εχω συναντησει και εγω τετοια προβληματα(ακομα και απο ιδια εκδοση).Δοκιμασε και πες μας

sdikr
18-04-12, 22:30
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα που έχω με το DM500 S (Gemini 4.7) και τα Al Jazeera.
Παίζουν ΜΟΝΟ τα μισά κανάλια (το snr είναι 80%) και στα υπόλοιπα το snr είναι 67-69% και μου βγάζει στην οθόνη το μήνυμα 'service could not be found'.
Ό,τι και να έχω δοκιμάσει δεν βοηθάει. Πέρασα καινούριο image έτσι ώστε να setάρω τον δέκτη από την αρχή, έκανα automatic multisat scan επιλέγοντας all, restore διάφορα backup που είχα κρατήσει κατά καιρούς, manual transponder scan ενώ είμαι στο JSC Sports+1 που παίζει (διάβασα κάπου όπου μπορεί να βοηθήσει μιας και γίνεται scan στις συχνότητες του συγκεκριμένου provider).

Αποτέλεσμα μηδέν. :hmm::mad::cry:

Το πιάτο να υποθέσω οτι δεν το είδες ;)
αυτό μου έχει συμβεί μερικές φόρες όταν είχε περάσει ο γνωστός βοριάς, ενώ είχα σήμα, δεν είχε lock
Τσέκαρε αν σου δίνει κανονικά οριζόντιες και κάθετες συχνότητες (h and v) πρώτα, μην έχει πάθει κάτι το Lnb και κάνε μια βόλτα στην ταράτσα

bianconero
19-04-12, 13:00
Άλλαξα τα μεσάνυχτα image, έβαλα πάλι κάποιο Gemini 4.70 και ενώ για περίπου 2 ώρες μέχρι να κοιμηθώ όλα τα κανάλια έδειχναν, τώρα ανοίγοντας το dreambox πάλι στα μισά βλέπω το SNR να είναι κοντά στο 67% και φυσικά μαύρη οθόνη με το κλασικό μήνυμα 'service could not be found'.
Οπότε, υποθέτω ότι μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κεραία και θα πρέπει να φωνάξω κάποιο τεχνικό...


Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

orelink
19-04-12, 20:48
Άλλαξα τα μεσάνυχτα image, έβαλα πάλι κάποιο Gemini 4.70 και ενώ για περίπου 2 ώρες μέχρι να κοιμηθώ όλα τα κανάλια έδειχναν, τώρα ανοίγοντας το dreambox πάλι στα μισά βλέπω το SNR να είναι κοντά στο 67% και φυσικά μαύρη οθόνη με το κλασικό μήνυμα 'service could not be found'.
Οπότε, υποθέτω ότι μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κεραία και θα πρέπει να φωνάξω κάποιο τεχνικό...


Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

To lnb που εχεις ειναι καινουργιο ?Αν εχεις καποιο εναλακτικο προχειρο, δοκιμασε το .Μπορει να εχει χαλασει.Απο την στιγμη που δουλεψε το καινουργιο image για λιγο .τοτε δες καλωδιο .diseqc αν εχεις.Καλη επιτυχια

mondeo
21-04-12, 14:24
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα που έχω με το DM500 S (Gemini 4.7) και τα Al Jazeera.
Παίζουν ΜΟΝΟ τα μισά κανάλια (το snr είναι 80%) και στα υπόλοιπα το snr είναι 67-69% και μου βγάζει στην οθόνη το μήνυμα 'service could not be found'.
Ό,τι και να έχω δοκιμάσει δεν βοηθάει. Πέρασα καινούριο image έτσι ώστε να setάρω τον δέκτη από την αρχή, έκανα automatic multisat scan επιλέγοντας all, restore διάφορα backup που είχα κρατήσει κατά καιρούς, manual transponder scan ενώ είμαι στο JSC Sports+1 που παίζει (διάβασα κάπου όπου μπορεί να βοηθήσει μιας και γίνεται scan στις συχνότητες του συγκεκριμένου provider).

Αποτέλεσμα μηδέν. :hmm::mad::cry:

Ο δέκτης είναι γνήσιος ή μαιμουδάκι;
Τα μαιμουδάκια κάνουν κάτι τέτοια.
Μην κοιτάς το SNR.Η ποιότητα μετράει.
Αν έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε με άλλον δέκτη.Αλλοιώς είναι θέμα κεραίας.Συνήθως τα χαλασμένα LNB κάνουν τέτοια.

bianconero
21-04-12, 23:15
Ο δέκτης είναι γνήσιος ή μαιμουδάκι;
Τα μαιμουδάκια κάνουν κάτι τέτοια.
Μην κοιτάς το SNR.Η ποιότητα μετράει.
Αν έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε με άλλον δέκτη.Αλλοιώς είναι θέμα κεραίας.Συνήθως τα χαλασμένα LNB κάνουν τέτοια.

Eυχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τα μηνύματα σας.
Σήμερα το μεσημέρι ήρθε τεχνικός και το πρόβλημα φαίνεται ότι ήταν από την κεραία. Επειδή η βάση του πιάτου (αυτή που πιάνει πάνω στον στήλο) είναι πλαστική, λασκάρισαν ελάχιστα οι βίδες και άλλαξαν έστω και λίγο οι μοίρες.
Από εκείνη την ώρα παίζουν όλα τα κανάλια. :clap:

Btw, ο δέκτης είναι γνήσιος..

mondeo
22-04-12, 16:23
Eυχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τα μηνύματα σας.
Σήμερα το μεσημέρι ήρθε τεχνικός και το πρόβλημα φαίνεται ότι ήταν από την κεραία. Επειδή η βάση του πιάτου (αυτή που πιάνει πάνω στον στήλο) είναι πλαστική, λασκάρισαν ελάχιστα οι βίδες και άλλαξαν έστω και λίγο οι μοίρες.
Από εκείνη την ώρα παίζουν όλα τα κανάλια. :clap:

Btw, ο δέκτης είναι γνήσιος..

Ωραία.
Έχε υπ' όψιν σου ότι η δορυφορική λήψη είναι πολύ ευαίσθητη (το διαπίστωσες άλλωστε) και μία ελάχιστη απόκλιση του πιάτου δημιουργεί προβλήματα.
Τακτικές επισκέψεις στην ταράτσα και επιθεώρηση της κεραίας είναι ότι καλύτερο.

sdikr
22-04-12, 16:28
Ο δέκτης είναι γνήσιος ή μαιμουδάκι;
Τα μαιμουδάκια κάνουν κάτι τέτοια.
Μην κοιτάς το SNR.Η ποιότητα μετράει.
Αν έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε με άλλον δέκτη.Αλλοιώς είναι θέμα κεραίας.Συνήθως τα χαλασμένα LNB κάνουν τέτοια.

Δεν υπάρχει θέμα με τα μαιμου για την λήψη, αν υπάρχει τότε απλά δεν υπάρχει λήψη ;)

manassis
22-04-12, 17:21
πως ελεγχης το πιατο οταν δεν εισαι τεχνικος?

Gianniskriti
22-04-12, 17:27
πως ελεγχης το πιατο οταν δεν εισαι τεχνικος?

Αν στο εχει εγκαταστησει τεχνικος και εσυ ο ιδιος δεν εχεις ιδεα απο εγκατασταση πιατου τοτε δυστυχως δεν υπαρχουν και πολλα πραγματα που μπορεις να ελεγξεις. Ακομα και να εχει κουνηθει το πιατο 2-3 μοίρες δεν μπορεις να το δαπιστωσεις να δεν ξερεις 2-3 πραγματα. Όσοι εχουν κανει σοβαρη εγκατασταση δεν εχουν τετοια προβληματα παρα μονο πολυ σπανια καθε μερικα χρονια. Το δικο μου πιατο το εχω βαλει μονος μου εντελως και 2 χρονια τωρα δεν εχει αλλαξει καθολου η ληψη του γιατί το εχω εγκαταστησει σωστα και οχι αρπα κώλα δουλεια.

mondeo
22-04-12, 17:39
Δεν υπάρχει θέμα με τα μαιμου για την λήψη, αν υπάρχει τότε απλά δεν υπάρχει λήψη ;)

Τα μαιμούδια σε Gemini 4.2 (άνευ time bomb) πολλές φορές βγάζουν "Δεν βρέθηκε η υπηρεσία" και αργότερα στο ζάππινγκ δείχνουν το κανάλι.
Μάλιστα μου έτυχε σε ένα να μην πιάνει καθόλου σήμα.Ψάχνοντας στο νετ βρήκα οδηγίες που έλεγαν να γεφυρωθούν κάποιες επαφές στην πλακέτα.Το έκανα και δούλεψε.

Gianniskriti
22-04-12, 17:43
Τα μαιμούδια σε Gemini 4.2 (άνευ time bomb) πολλές φορές βγάζουν "Δεν βρέθηκε η υπηρεσία" και αργότερα στο ζάππινγκ δείχνουν το κανάλι.
Μάλιστα μου έτυχε σε ένα να μην πιάνει καθόλου σήμα.Ψάχνοντας στο νετ βρήκα οδηγίες που έλεγαν να γεφυρωθούν κάποιες επαφές στην πλακέτα.Το έκανα και δούλεψε.

Για να το λες ετσι θα 'ναι. Όμως δεν νμιζω οτι το κανουν όλοι οι κλώνοι, υπάρχουν μαϊμούδια και μαϊμούδια. Καποιοι κλωνοι ειναι σχετικα ποιοτικα αντιγραφα (οπως τα optibox-οχι οτι τολμω να τα συγκρινω με τα γνησια βεβαια), καποιοι ειναι φτηνιαρικες τραγικες αντιγραφες που μισοδουλευουν.

zoom8
26-04-12, 13:33
Καλησπερα παιδια θα ηθελα τα φωτα σας γιατι σκεφτομαι να μπω στο χωρο της δορυφορικης και δεν εχω γνωριζω πολλα.Διαβαζω οτι με εναν dreambox 500 θα κανω την δουλεια μου για αρχη.Απο την αλλη βλεπω διαφορες αντιγραφες του συγκεκριμενου και εχω χασει την μπαλα.Ποιο μοντελο ειναι αυτο που δουλευει χωρις προβληματα ; (Η επειδη ειναι αντιγραφη σημαινει οπωσδηποτε οτι θα ειναι προβληματικο). Απο τον συγκεκριμενο μπορω να βλεπω σε hd καθως και να συνδεσω το home cinema ;

Καθε προταση καλοδεχουμενη :hmm:

mephisto
26-04-12, 13:51
αν εννοεις τον απλο 500 δεν ειναι hd οποτε δεν θα μπορεις να δεις περιεχομενο κ καναλια που παιζουν σε hd.Να γνωριζεις οτι η dreambox δεν κατασκευάζει πια τους 500 οποτε οποιον κ να παρεις ειναι κλονος.Οποτε παρε ενα φθηνο μοντελο απλα κοιτα να εχει εγγυηση.

mondeo
26-04-12, 17:36
Καλησπερα παιδια θα ηθελα τα φωτα σας γιατι σκεφτομαι να μπω στο χωρο της δορυφορικης και δεν εχω γνωριζω πολλα.Διαβαζω οτι με εναν dreambox 500 θα κανω την δουλεια μου για αρχη.Απο την αλλη βλεπω διαφορες αντιγραφες του συγκεκριμενου και εχω χασει την μπαλα.Ποιο μοντελο ειναι αυτο που δουλευει χωρις προβληματα ; (Η επειδη ειναι αντιγραφη σημαινει οπωσδηποτε οτι θα ειναι προβληματικο). Απο τον συγκεκριμενο μπορω να βλεπω σε hd καθως και να συνδεσω το home cinema ;

Καθε προταση καλοδεχουμενη :hmm:



Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο φίλος από πάνω ο 500άρης είναι μόνο κλώνος.Σαν original σταμάτησε να παράγεται το 2007.Επίσης για HD κανάλια ούτε λόγος.Ένας αυθεντικός (http://www.shls.gr/product.asp?catid=3236) HD Dreambox κοστίζει 400-450 Ευρώ ενώ σαν κλώνος (http://www.ptm-sat.gr/001dreambox-800se-sim-210-p-362.html) έχει στα 200+.
Μία πολύ καλή λύση στα 150 περίπου είναι αυτός (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705122).
Κάνει απίστευτα πράγματα με το μαμάτο λογισμικό.(όλοι τρέχουν Linux).
Αυτά.

mephisto
26-04-12, 18:54
Ο amico έχει cccam κανονικα κτλ?

zoom8
26-04-12, 20:55
Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο φίλος από πάνω ο 500άρης είναι μόνο κλώνος.Σαν original σταμάτησε να παράγεται το 2007.Επίσης για HD κανάλια ούτε λόγος.Ένας αυθεντικός (http://www.shls.gr/product.asp?catid=3236) HD Dreambox κοστίζει 400-450 Ευρώ ενώ σαν κλώνος (http://www.ptm-sat.gr/001dreambox-800se-sim-210-p-362.html) έχει στα 200+.
Μία πολύ καλή λύση στα 150 περίπου είναι αυτός (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705122).
Κάνει απίστευτα πράγματα με το μαμάτο λογισμικό.(όλοι τρέχουν Linux).
Αυτά.

Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις :) Ειδα αυτον που μου προτεινες και για τα λεφτα του ειδα πολυ καλα χαρακτηριστικα.Μου προτεινεις να χτυπησω αυτον και να τελειωνω φιλε μου?

mondeo
26-04-12, 22:39
Ο amico έχει cccam κανονικα κτλ?

Έχει cccam,mgcamd,oscam και έναν καινούργιο τον mmcamd.
Έρχεται με προεγκατεστημένο Spark και Enigma2.Μπορείς να τρέξεις όποιο θέλεις.Υποστηρίζει USB-Wi-Fi (μόνο το Spark), έχει YouTube,Opera,Media Player On-Line software upgrade, καιρό και πολλά άλλα.
Τέλος έχει 400άρη επεξεργαστή της οικογένειας sh4 οι οποίοι δίνουν κορυφαία εικόνα στα HD κανάλια.
Για τα λεφτά του είναι άριστη επιλογή.

@ zoom8:
Βάρα και μην φοβάσαι.
Δεν θα το μετανιώσεις.

challenge
28-05-12, 07:31
Καλημερα, ξερει καποιος να μου πει αν μπορω να περασω νεες λιστες απο ολους τους δορυφορους χωρις να χασω αυτα που ειναι ηδη μεσα με το Dreamboxedit?
Δηλαδη να περαστουν απο πανω οι λιστες χωρις να χασω τα προηγουμενα.

Seitman
28-05-12, 07:45
Δε νομίζω ότι γίνεται.
Ίσως παίρνοντας ένα backup τις λίστες με DE και αφού βάλεις τις νέες να μπορέσεις να κάνεις ένα merge με αυτές που έχεις πάρει backup.

emu
21-07-12, 22:42
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :
Έχω ένα dreambox DM500 (Clone) που τον δουλεύω μέσω της Ethernet και έναν Edision argus piccolo HDip.
Τώρα η ερώτηση είναι αν μπορώ να δω την ip από τον dreambox και να περάσω στον Edision της ίδιες ρυθμίσεις για μου δουλέψει μέσω της Ethernet.

Έχω κάνει κάποιες προσπάθειες αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

mondeo
22-07-12, 23:33
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :
Έχω ένα dreambox DM500 (Clone) που τον δουλεύω μέσω της Ethernet και έναν Edision argus piccolo HDip.
Τώρα η ερώτηση είναι αν μπορώ να δω την ip από τον dreambox και να περάσω στον Edision της ίδιες ρυθμίσεις για μου δουλέψει μέσω της Ethernet.

Έχω κάνει κάποιες προσπάθειες αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
Τι θα πει τον δουλεύεις μέσω ethernet;

Serafeim Karakostas
22-07-12, 23:37
Τα ίδια κανάλια που βλέπει παράνομα από τον 500, θέλει να τα βλέπει και από τον edision.

Jole7
01-08-12, 10:31
Καλήμερα σε όλους και καλό μήνα!!
Τη βοήθεια σας θα ήθελα!!!
Εχω ενα dm-500s (μαιμού),το θέμα μου είναι ότι δεν κατάφερα ποτέ να κάνω καλό stream από τον δέκτη στο ipad(2) με την εφαρμογή dreambox live του app store!!
Φοραεί image pli jade3 και το ipad ios 5.1.1!! Στο pc μου κανεί stream τέλεια θα έλεγα!!!
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής...
Φταίει το image?το ρωτάω γιατί παλιότερα με gemini 470 δούλευε κάπως καλήτερα!!!(Αλλά πάλι είχα κολίματα)
Φταίει το ios που έχω στο ipad?
Φταίει το enigma1 ??
Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις στο dreambox που πρέπει να κάνω?
Ευχαριστώ!!!!!!

Sofos
21-08-12, 22:35
Καλήμερα σε όλους και καλό μήνα!!
Τη βοήθεια σας θα ήθελα!!!
Εχω ενα dm-500s (μαιμού),το θέμα μου είναι ότι δεν κατάφερα ποτέ να κάνω καλό stream από τον δέκτη στο ipad(2) με την εφαρμογή dreambox live του app store!!
Φοραεί image pli jade3 και το ipad ios 5.1.1!! Στο pc μου κανεί stream τέλεια θα έλεγα!!!
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής...
Φταίει το image?το ρωτάω γιατί παλιότερα με gemini 470 δούλευε κάπως καλήτερα!!!(Αλλά πάλι είχα κολίματα)
Φταίει το ios που έχω στο ipad?
Φταίει το enigma1 ??
Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις στο dreambox που πρέπει να κάνω?
Ευχαριστώ!!!!!!

Ιδια συνθεση εχω και εγώ...το πρόβλημα το προκαλει το 5.1.1...με την 5.0.1 δεν ειχα κανενα προβλημμα....απο τη στιγμη που εκανα αναβαθμιση αρχισαν τα κοληματα στο dreambox live

dikourbi
05-09-12, 23:32
στη συγκεκριμενη σελιδα δε μου εμφανιζει τον οδηγο !!

lunatic
06-09-12, 11:41
Αξίζει πλέον να κρατήσω έναν DM800HD αυθεντικό που έχω ή να τον πουλήσω?

orelink
06-09-12, 13:11
Αξίζει πλέον να κρατήσω έναν DM800HD αυθεντικό που έχω ή να τον πουλήσω?


Δεν βρισκω λογο να τον δωσεις.Ειναι up to date ο γνησιος Dm800.Μονο οσοι θελουν να πανε σε κλωνο του DM800 θα ελεγα να ψαξουν αλλου , αφου εχουν βγει καλυτερες γνησιες υλοποιησεις απο αλλες εταιρειες

lunatic
06-09-12, 13:38
Απλά σκεφτόμουνα ότι επειδή οι μπιμ της Νοβα δε μου επιτρέπουν να δω τα HD κανάλια τους να έπαιρνα το δικό τους δέκτη. Οπότε ο Dreambox θα μου ήταν περίσσευμα

therion
06-09-12, 15:35
Καλησπερα!Προσπαθώ απεγνωσμένα να συνδεσω τον dreambox 500 s στο ιντερνετ.Εχω το router linksys wag 200g με επιλεγμενη την επιλογη dhcp enable ενοειται.Τα παντα στο σπιτι παιρνουν ιντερνετ με αυτοματη Ip.O dreambox για καποιο λογο θέλει να με κάνει να τον πετάξω απο το παραθυρο.Εχω το dhcp enable,εχω κανει απειρες επανεκινησεις αλλα δεν παιρνει ιντερνετ.Τον εχω συνδεδεμενο με καλωδιο ethernet με με μια κενη θεση στο ρουτερ.Δοκιμασα να συνδεσω και ενα λαπτοπ αφου βεβαια του απενεργοποιησα το wifi για να δω οτι το το ρουτερ δινει ιντερνετ.Οντως ετσι ειναι ,το λαπτοπ εχει ιντερνετ,ενω ο dream ποτέ.Μπορει κανεις να βοηθησει;;)

orelink
06-09-12, 16:31
Απλά σκεφτόμουνα ότι επειδή οι μπιμ της Νοβα δε μου επιτρέπουν να δω τα HD κανάλια τους να έπαιρνα το δικό τους δέκτη. Οπότε ο Dreambox θα μου ήταν περίσσευμα

Αν ειναι ετσι και σκοπευεις να το ξεχασεις σην αποθηκη δωστο ,πριν χασει την αξια του.Αν και δεν ξερω κατα ποσο αξιζουν τα HD της Nova.

- - - Updated - - -


Καλησπερα!Προσπαθώ απεγνωσμένα να συνδεσω τον dreambox 500 s στο ιντερνετ.Εχω το router linksys wag 200g με επιλεγμενη την επιλογη dhcp enable ενοειται.Τα παντα στο σπιτι παιρνουν ιντερνετ με αυτοματη Ip.O dreambox για καποιο λογο θέλει να με κάνει να τον πετάξω απο το παραθυρο.Εχω το dhcp enable,εχω κανει απειρες επανεκινησεις αλλα δεν παιρνει ιντερνετ.Τον εχω συνδεδεμενο με καλωδιο ethernet με με μια κενη θεση στο ρουτερ.Δοκιμασα να συνδεσω και ενα λαπτοπ αφου βεβαια του απενεργοποιησα το wifi για να δω οτι το το ρουτερ δινει ιντερνετ.Οντως ετσι ειναι ,το λαπτοπ εχει ιντερνετ,ενω ο dream ποτέ.Μπορει κανεις να βοηθησει;;)


To dhcp το εχεις ενεργοποιημενο στον dm.Αν δεν παιρνει παλι ip βαλτου ενα αλλο image .Πολλες φορες ακομα και το image παιζει ρολο

therion
06-09-12, 18:21
Παιδια εγινε πατάτα.Του εβαλα αλλο image αλλα το dreambox πλεον δεν εχει εικονα.Καποιοι κολλημα εγινε.Του περασα ενα Image με το dcc με καλωδιο crossover.θυμαμαι παλια που ειχα παθει παλι το ιδιο ξαναπέρασα image με rs232 καλώδιο.Ο καινουργιος ομως υπολογιστης που εχω δεν εχει τετοια θυρα.Τωρα τι κανουμε; :(

marios79
06-09-12, 19:44
Παιδια εγινε πατάτα.Του εβαλα αλλο image αλλα το dreambox πλεον δεν εχει εικονα.Καποιοι κολλημα εγινε.Του περασα ενα Image με το dcc με καλωδιο crossover.θυμαμαι παλια που ειχα παθει παλι το ιδιο ξαναπέρασα image με rs232 καλώδιο.Ο καινουργιος ομως υπολογιστης που εχω δεν εχει τετοια θυρα.Τωρα τι κανουμε; :(

Αγοραζεις αυτο (http://technoshop.gr/product_info.php?products_id=9171) το converter κ περνας παλι Image.........Μονο με RS232 προσωπικα περναω image!
Μολις εισαι 100% οτι δουλευουν ολα ρολοι κανεις backup ΠΑΝΤΑ!!!

Οτι αλλο χρειαστεις στην διαθεση σου.

therion
07-09-12, 13:54
Αγοραζεις αυτο (http://technoshop.gr/product_info.php?products_id=9171) το converter κ περνας παλι Image.........Μονο με RS232 προσωπικα περναω image!
Μολις εισαι 100% οτι δουλευουν ολα ρολοι κανεις backup ΠΑΝΤΑ!!!

Οτι αλλο χρειαστεις στην διαθεση σου.


Oμως θα δουλεψει;Oi ανταπτορες σπάνια δουλευουν

Πηγα και αγόρασα αυτην την μ....Ειναι να συνδεσω το rs232 και μετα με καλωδιο ethernet στο pc.Eχει μεσα 8 καλωδιακια χρωματιστά με 9 τρύπες.Πρεπει δηλαδη να το συνδεσω μονος μου 109140

Βρηκα στο google ενα χαρτη με συνδεσεις,αλλα εκει δειχνει και ενα καλωδιο μωβ που εμενα λειπει και εχω μια τρυπα κενη.Μπορει βεβαια και να συνδεσα σωστα και πάλι να μην φαινεται το dreambox.Πως θα ειμαι σιγουρος οτι το πραματακι αυτο δουλευει σωστα ετσι ωστε να παω το dream σε ενα μαγαζι για αναβαθμιση;

- - - Updated - - -

Μαριε πηγα και αγορασα ακριβως αυτο converter που μου ειπες απο το ιδιο μαγαζί οπως ειναι στο σαιτ.Πως διαολο δουλευει;Oi drivers δεν αναγνωριζοντε και εχει αρσενικη εξοδο οπως και το dreambox

mondeo
07-09-12, 14:57
Μαριε πηγα και αγορασα ακριβως αυτο converter που μου ειπες απο το ιδιο μαγαζί οπως ειναι στο σαιτ.Πως διαολο δουλευει;Oi drivers δεν αναγνωριζοντε και εχει αρσενικη εξοδο οπως και το dreambox

Δεν είχε στη συσκευασία CD με drivers;
Δεν θυμάμαι ποιό τσιπάκι έχει το συγκεκριμένο.
Δοκίμασε πάντως τους Prolific Drivers.
Για να το συνδέσεις στο δέκτη χρειάζεσαι επιπλέον ένα null modem (σειριακό καλώδιο).

marios79
07-09-12, 15:06
Oμως θα δουλεψει;Oi ανταπτορες σπάνια δουλευουν

Πηγα και αγόρασα αυτην την μ....Ειναι να συνδεσω το rs232 και μετα με καλωδιο ethernet στο pc.Eχει μεσα 8 καλωδιακια χρωματιστά με 9 τρύπες.Πρεπει δηλαδη να το συνδεσω μονος μου 109140

Βρηκα στο google ενα χαρτη με συνδεσεις,αλλα εκει δειχνει και ενα καλωδιο μωβ που εμενα λειπει και εχω μια τρυπα κενη.Μπορει βεβαια και να συνδεσα σωστα και πάλι να μην φαινεται το dreambox.Πως θα ειμαι σιγουρος οτι το πραματακι αυτο δουλευει σωστα ετσι ωστε να παω το dream σε ενα μαγαζι για αναβαθμιση;

- - - Updated - - -

Μαριε πηγα και αγορασα ακριβως αυτο converter που μου ειπες απο το ιδιο μαγαζί οπως ειναι στο σαιτ.Πως διαολο δουλευει;Oi drivers δεν αναγνωριζοντε και εχει αρσενικη εξοδο οπως και το dreambox

Δεν εχω τεραστια εμπειρια απο converters γιατι εναν πηρα κ δουλευε ρολοι (usb to RS232).....................το ethernet ΔΕΝ το χρειαζεσαι να περασεις image! αστο λοιπον στην ακρη για αργοτερα!

Επισης το καλωδιο που χρειαζεσαι ειναι αυτο!!! (http://www.ipshop.gr/product-id-32447.html) ΚΑΛΩΔΙΟ NULL MODEM RS232

κ η συνδεσμολογια του ειναι αυτη...............109142
Δινω βαση στο καλωδιο γιατι ειναι σημαντικο!!!

το converter εχει αρσενικη εξοδο οπως κ ο δεκτης γιατι το καλωδιο ειναι female-female (δες φωτο)........

Για τους drivers δεν μπορω να βοηθησω γιατι δεν ξερω τι windows εχεις, εμενα με win7 τα αναγνωρισαν μονα τους!

Στην διαθεση σου οτι αλλο θελησεις!

therion
07-09-12, 15:07
Στο devicemanager μου γραφει proficil usb to serial comm 6 και μου εχει θαυμαστικο οτι δεν δουλευει σωστα.Απο το windows update Μου δειχνει οτι εχω τον τελευταιο driver.Μεσα στο cd δεν γραφει πουθενα proficil.Exω null καλωδιο μονο που εχει μια θυληκη εξοδο και μια αρσενικη.Την θυλυκη τη συνδεω στον dream και την αρσενικη πάνω σε ενα βυσματακι που την κανει θυληκη και επειτα στον ανταπτορα.Αλλα δεν το αναγνωριζει ο υπολογιστης.Εχει θαυμαστικο

orelink
07-09-12, 15:33
Στο devicemanager μου γραφει proficil usb to serial comm 6 και μου εχει θαυμαστικο οτι δεν δουλευει σωστα.Απο το windows update Μου δειχνει οτι εχω τον τελευταιο driver.Μεσα στο cd δεν γραφει πουθενα proficil.Exω null καλωδιο μονο που εχει μια θυληκη εξοδο και μια αρσενικη.Την θυλυκη τη συνδεω στον dream και την αρσενικη πάνω σε ενα βυσματακι που την κανει θυληκη και επειτα στον ανταπτορα.Αλλα δεν το αναγνωριζει ο υπολογιστης.Εχει θαυμαστικο

εψαξες καλα πανω στην μητρικη ?Πεσ μασ ποια εχεις !Το null καλωδιο πρεπει να εχει μονο θυληκη εξοδο-εισοδο.Το θαυμαστικο που βλεπεις μας δειχνει οτι κατι παιζει με τους driver.Μηπως και ειχε οι μητρικη εξοδο εσωτερικη και με τoυς drivers που εβαλες δεν δουλευουν οι αρχικοι.Καντα απεγκατασταση και δοκιμασε χωρις τους drivers του cd

therion
07-09-12, 15:47
Πηγα πλαισιο και αγορασα το σωστο καλωδιο.Τωρα παω δουλεια.θα το δοκιμασω τοβραδι και θα σας πω.η μητρικηδεν εχει τετοια εξοδο παντως

marios79
07-09-12, 19:00
Πηγα πλαισιο και αγορασα το σωστο καλωδιο.Τωρα παω δουλεια.θα το δοκιμασω τοβραδι και θα σας πω.η μητρικηδεν εχει τετοια εξοδο παντως

ΚΑΜΙΑ συγχρονη μητρικη δεν εχει τετoια εξοδο, ΓΙΑΥΤΟ τον λογο υπαρχουν converters.......τα ειπαμε αυτα!
Μην εισαι δυσπιστος! :)

Κ ηταν δεδομενο οτι ειχες λαθος καλωδιο (το παλιο) απο την στιγμη που ειπες οτι ειναι αρσενικο/θηλυκο !!!

therion
07-09-12, 23:57
Πηρα rs232 το πηγα σε ενα θειο,και το φλασαρα.Ομως τωρα αλλο κουφο.Κατεβασα ολα τα καναλια κανονικα,μπηκα στο μενου και ηταν ολα οκ.Και τωρα πηγα να το ανοιξει και μου δειχνει την εικονα gemini και δεν μπαινει στο μενου.Αντε παλι να το ξαναφλασαρω απο την αρχη :cry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.