PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44

marios79
08-09-12, 00:13
Κανε κ κανενα restart, μπορει να στρωσει!

Κ στο ξαναλεω, οταν βεβαιωθεις οτι ολα λειτουργουν ρολοι, BACKUP!!!

;) για να μην τρεχεις με το παραμικρο στον θειο!

therion
08-09-12, 00:21
Κανε κ κανενα restart, μπορει να στρωσει!

Κ στο ξαναλεω, οταν βεβαιωθεις οτι ολα λειτουργουν ρολοι, BACKUP!!!

;) για να μην τρεχεις με το παραμικρο στον θειο!

Πάντως ο ανταπτορας usb ειναι μια μ...και μιση.Τον εβαλα και σε xp και δουλεψε κανονικότα,δηλαδή περαστίκαν oi drivers αλλα δεν αναγνωριζε το dreamboc.8 Eυρω για πεταμα.Ποιος το θελει 5 ευρω; το πουλάω :p

Δεν μπαινει καθολου ομως ιντερνετ.Ειτε dhcp enable πατησω ειτε με στατικ Ip τιποτα

orelink
08-09-12, 02:08
Πάντως ο ανταπτορας usb ειναι μια μ...και μιση.Τον εβαλα και σε xp και δουλεψε κανονικότα,δηλαδή περαστίκαν oi drivers αλλα δεν αναγνωριζε το dreamboc.8 Eυρω για πεταμα.Ποιος το θελει 5 ευρω; το πουλάω :p

Δεν μπαινει καθολου ομως ιντερνετ.Ειτε dhcp enable πατησω ειτε με στατικ Ip τιποτα
Δηλαδη το αρχικο σου προβλημα συνεχιζει?Δοκιμασες το ιδιο image που ειχεις η καποιο αλλο?

therion
08-09-12, 02:27
To ιδιο δοκιμασα.Τωρα περναω ενα nemesis και βλέπουμε!

orelink
08-09-12, 02:31
To ιδιο δοκιμασα.Τωρα περναω ενα nemesis και βλέπουμε!
Αντε καλη υπομονη ,Με null ποσο χρονο κανεις για να το φλασαρης?

therion
08-09-12, 02:40
Αντε καλη υπομονη ,Με null ποσο χρονο κανεις για να το φλασαρης?

Περιπου 10 λεπτα

orelink
08-09-12, 02:52
Περιπου 10 λεπτα
Μια χαρα εισαι .Σε ρωτησα γιατι υπαρχουν εκδοσεις του Dream up που κανουν πανω απο 20λεπτα.

marios79
08-09-12, 09:59
To ιδιο δοκιμασα.Τωρα περναω ενα nemesis και βλέπουμε!

Σε εναν κλωνο DM500 περασα πολυ προσφατα σε εναν φιλο darkstar2, πολυ καλο κ πολυ σταθερα.......εχε το στο μυαλο σου!

therion
08-09-12, 15:56
Το dreambox δεν παιρνει με τιποτα ιp.Mε το παλιο ρουτερ εμπαινα κανονικα αλλα μου εχει καει ο ματασχηματιστης του.Ετσι δεν μπορω να κατεβασω addons.Yπαρχει κανενα addon που το εγκαθιστω ξεχωριστα για ελληνικο epg και μενου;

grgz
08-09-12, 16:53
Σε εναν κλωνο DM500 περασα πολυ προσφατα σε εναν φιλο darkstar2, πολυ καλο κ πολυ σταθερα.......εχε το στο μυαλο σου!

Μακράν (αλλά πολύ μακράν) το καλύτερο image απ' όλα. Βελτιώνει επίσης και την ποιότητα της εικόνας.

marios79
08-09-12, 18:50
Μακράν (αλλά πολύ μακράν) το καλύτερο image απ' όλα. Βελτιώνει επίσης και την ποιότητα της εικόνας.
Συμφωνω κ επαυξανω γιαυτο κ το προτεινα!!! :) :) :)


Το dreambox δεν παιρνει με τιποτα ιp.Mε το παλιο ρουτερ εμπαινα κανονικα αλλα μου εχει καει ο ματασχηματιστης του.Ετσι δεν μπορω να κατεβασω addons.Yπαρχει κανενα addon που το εγκαθιστω ξεχωριστα για ελληνικο epg και μενου;

ΘΑ σου βρουμε addons αλλα δεν περνας το darkstar2 να βρεις την υγεια σου? Παντα το ιδιο Image φλασαρεις κ εχεις το ιδιο προβλημα?
Κ ποιο ειναι αυτο? νεμεσις?

therion
11-09-12, 12:09
λοιπον καταφερα να παρει Ip το dreambox.To προβλημα ηταν το ρουτερ.Μπορει να εδινε αυτοματη Ip σε οτιδηποτε συσκευη κυκλοφορει στο σπίτι αλλα ο dream δεν εμπαινε ποτέ.Εβαλα λοιπον ενα αλλο που είχα στην ακρη και πητε ιντερνετ σε λίγα δευτερα :)

marios79
11-09-12, 13:25
λοιπον καταφερα να παρει Ip το dreambox.To προβλημα ηταν το ρουτερ.Μπορει να εδινε αυτοματη Ip σε οτιδηποτε συσκευη κυκλοφορει στο σπίτι αλλα ο dream δεν εμπαινε ποτέ.Εβαλα λοιπον ενα αλλο που είχα στην ακρη και πητε ιντερνετ σε λίγα δευτερα :)

Ωραιος καπου αλλου μπορουμε να βοηθησουμε τωρα ή ειναι οκ ?

therion
12-09-12, 20:39
Nαι αμε!Ποιος πουλαει dreambox 800 hd σε καλή τιμή; :) Eiναι μουφα ο δικος μου 500s.Δεν μπορει να κατεβασει κανενα hd καναλι και εκτος από αυτό ολο κολαέι και αναγκαζομαι να τον βγάζω απο την μπρίζα!

Seitman
13-09-12, 08:14
Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις προς τον Amiko SHD-8900. ;)
Πήρα αυτόν για αλλαγή του 500s και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

therion
13-09-12, 12:20
Ναι :whistle: Οπως ομως καταλαβαινεις τον δεκτη τον θελω για αλλες δουλειές που δεν αναφεροντε σε αυτό το φορουμ.Με αυτο τον δέκτη που μου ανέφερες αν και έχει δελεαστική τιμή δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τον λειτουργήσω!

mondeo
13-09-12, 15:25
Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις προς τον Amiko SHD-8900. ;)
Πήρα αυτόν για αλλαγή του 500s και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

+1000000000000000000000000

marios79
14-09-12, 11:49
Ναι :whistle: Οπως ομως καταλαβαινεις τον δεκτη τον θελω για αλλες δουλειές που δεν αναφεροντε σε αυτό το φορουμ.Με αυτο τον δέκτη που μου ανέφερες αν και έχει δελεαστική τιμή δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τον λειτουργήσω!

Εγω θα σου προτεινα τον dreambox 800hd κλωνο καινουριο (με τιμη λιγο πανω απο 200ευρω) για να κανεις τις δουλειες σου ανετα κ ωραια.....

υγ.εχει ενα μικρο προβλημα υπερθερμανσης αλλα λυσεις υπαρχουν.....

therion
14-09-12, 11:58
Εγω θα σου προτεινα τον dreambox 800hd κλωνο καινουριο (με τιμη λιγο πανω απο 200ευρω) για να κανεις τις δουλειες σου ανετα κ ωραια.....

υγ.εχει ενα μικρο προβλημα υπερθερμανσης αλλα λυσεις υπαρχουν.....

Μωρέ και ο 500αρης που εχω υπερθερμάινεται πολύ αλλα δεν ασχολούμε να του βάλω ανεμιστηράκια κλπ.Εκεινο που με εκνευριζει σε αυτόν ειναι οτι κολλάει συνέχεια με ότι Image και να βάλω.Τα κολλήματα είναι τυπου οταν αλλαζω τα καναλια σε καποιο σημείο να μην μπορώ να αλλαξω αλλω καναλι γιατί εχει κολλησει ο δεκτης και δεν δεχεται καμια εντολη απο το τηλεκοντρολ,και ουτε απο το κουμπί Power σβήνει.Ετσι αναγκάζομαι να το βγάλω απο την μπρίζα.Τωρα τις προάλλες κόλλησε ενώ πηγα να κάνω διαγραφή ενός καναλιού από το μπουκέτο.Ειναι πολύ σπαστικο.ομως τιποτα μεταχειρισμενες λύσεις δεν υπάρχουν; Δυσκολα καποιος βεβαια πουλάει ενα dreambox :hmm:

marios79
14-09-12, 12:52
Μωρέ και ο 500αρης που εχω υπερθερμάινεται πολύ αλλα δεν ασχολούμε να του βάλω ανεμιστηράκια κλπ.Εκεινο που με εκνευριζει σε αυτόν ειναι οτι κολλάει συνέχεια με ότι Image και να βάλω.Τα κολλήματα είναι τυπου οταν αλλαζω τα καναλια σε καποιο σημείο να μην μπορώ να αλλαξω αλλω καναλι γιατί εχει κολλησει ο δεκτης και δεν δεχεται καμια εντολη απο το τηλεκοντρολ,και ουτε απο το κουμπί Power σβήνει.Ετσι αναγκάζομαι να το βγάλω απο την μπρίζα.Τωρα τις προάλλες κόλλησε ενώ πηγα να κάνω διαγραφή ενός καναλιού από το μπουκέτο.Ειναι πολύ σπαστικο.ομως τιποτα μεταχειρισμενες λύσεις δεν υπάρχουν; Δυσκολα καποιος βεβαια πουλάει ενα dreambox :hmm:

Εχεις σκεφτει οτι τα κολληματα που περιγραφεις μπορει να τα προκαλεσει υπερθερμανση ? :)

therion
14-09-12, 13:10
οχι δεν το χω σκεφτει γιατι αλλεσ συσκευες βράζουν και δουλευουν κανονικά!

Seitman
14-09-12, 13:12
Η υπερθέρμανση είναι. Εγώ τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού αναγκάστηκα να τον ανασηκώσω ώστε να έχει ροή αέρα και από κάτω.

sdikr
14-09-12, 13:27
οχι δεν το χω σκεφτει γιατι αλλεσ συσκευες βράζουν και δουλευουν κανονικά!

Αυτό δεν λέει όμως κάτι, μην ξεχνάς πως μιλάς για επεξεργαστή, όταν εσύ πιάνεις τον δέκτη έχει μόνο την ζέστη που μεταδίδει ο επεξεργαστής, εκείνος λιώνει :p

marios79
14-09-12, 19:19
οχι δεν το χω σκεφτει γιατι αλλεσ συσκευες βράζουν και δουλευουν κανονικά!

Οπως βλεπεις κ απο τα σχολια των υπολοιπων ΠΡΕΠΕΙ να το σκεφτεις....κ μην κρινεις απο αλλες συσκευες!
Διορθωσε την ψυξη στο 500ακι κ θα δεις οτι θα σκοτωνει! Ο δευτερος λογος που μπορω να σκεφτω ειναι το τροφοδοτικο (αν ειναι κλωνος), αν εχεις ενα πολυμετρο τοτε πες μου την εξοδο του τροφοδοτικου κ το συζηταμε παλι!!!

therion
19-09-12, 14:15
Επόμενη ερωτηση!! :) Εχω συνδεσει το dreambox με Access point στο ρουτερ.Μπορώ κανονικά απο τον υπολογιστή να μπώ στον dreambox.Δουλευει και το dcc κανονικότατα.Ομως το ngrab δεν φαινεται να λειτουργεί ασύρματα.Γνωρίζεται κάποιο προγραμματάκι που να μπορώ να κάνω ασύρματη εγγραφή απο το dream στο pc;

Cuba
19-09-12, 19:51
Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω να πάρω τον dreambox 500 και να βλέπω κανάλια N*v*.
Πήγα σε ένα κατάστημα στην Ομόνοια και μου είπε 150 ευρώ με την εγκατάσταση, τα καλώδια και ένα πιάτο.
Απ' ότι βλέπω γενικά στο νετ, τα dreambox δεν ειναι και πολύ εύκολα να σεταριστούν και έχουν ένα κάρο ρυθμίσεις.

Μπορεί κάποιος να μου πει με δυό απλά λόγια το πως λειτουργει και να με κατατοπίσει στο θέμα της N*v* ??

Πέτυχα αυτό το σάιτ που έχει πολλά πράγματα για N*v* και πιστεύω ότι είναι ρυθμίσεις για συχνότητες κλπ
http://gr.kingofsat.net/

Καλό βράδυ,
Πέτρος.

Seitman
19-09-12, 19:57
Καλησπέρα και :welcome:
Δυστυχώς δε θα πάρεις απάντηση στα ερωτήματά σου γιατί είναι αντίθετα προς τους όρους του forum.

sdikr
19-09-12, 19:58
Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω να πάρω τον dreambox 500 και να βλέπω κανάλια N*v*.
Πήγα σε ένα κατάστημα στην Ομόνοια και μου είπε 150 ευρώ με την εγκατάσταση, τα καλώδια και ένα πιάτο.
Απ' ότι βλέπω γενικά στο νετ, τα dreambox δεν ειναι και πολύ εύκολα να σεταριστούν και έχουν ένα κάρο ρυθμίσεις.

Μπορεί κάποιος να μου πει με δυό απλά λόγια το πως λειτουργει και να με κατατοπίσει στο θέμα της N*v* ??

Πέτυχα αυτό το σάιτ που έχει πολλά πράγματα για N*v* και πιστεύω ότι είναι ρυθμίσεις για συχνότητες κλπ
http://gr.kingofsat.net/

Καλό βράδυ,
Πέτρος.

Για νόβα πρέπει να έχεις τον δικό τους δέκτη

Cuba
19-09-12, 20:09
Καλώς σας βρήκα!

Εντάξει, το καταλαβαίνω.
Μέσω πμ επιτρέπεται? :p

- - - Updated - - -

Σε έναν οδηγό γράφει αυτο:

"Για την λήψη κλειδωμένων καναλιών, χρειάζεται την απαιτούμενη κάρτα από τον αντίστοιχο πάροχο και ένα PCMCIA CAM συμβατό με την κάρτα σας.

Εναλλακτικά μπορείτε να φορτώσετε κάποιο λογισμικό το οποίο θα εξουσιοδοτεί τα εσωτερικά αναγνωστικά καρτών να χειριστούν την κάρτα σας. Επειδή ο Dreambox είναι περισσότερο υπολογιστής παρά μια απλή καταναλωτική ηλεκτρονική συσκευή χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να μάθεις να τον χειρίζεσαι πλήρως."


Υποθέτω πως γίνεται και με άλλο δέκτη, αλλά μπορεί να κάνω λάθος..

marios79
19-09-12, 23:26
Επόμενη ερωτηση!! :) Εχω συνδεσει το dreambox με Access point στο ρουτερ.Μπορώ κανονικά απο τον υπολογιστή να μπώ στον dreambox.Δουλευει και το dcc κανονικότατα.Ομως το ngrab δεν φαινεται να λειτουργεί ασύρματα.Γνωρίζεται κάποιο προγραμματάκι που να μπορώ να κάνω ασύρματη εγγραφή απο το dream στο pc;

Συγχωρεσε με αλλα (ειμαι κ λιγο κουρασμενος σημερα) κατι δεν καταλαβαινω καλα στα γραπτα σου, ο δεκτης ειναι σε access point κ απο εκει στο ρουτερ, το ασυρματο κομματι της συνδεσης που ειναι ?

therion
20-09-12, 00:39
Δεκτης συνδεδεμενος με αccess point που συνδεετε ασυρματα με το ρουτερ.
Το pc συνδεεται ασυρματα επισης με το ρουτερ.Αν ομως πληκτρολογησω την static ip που εχω βαλει στον dream,τοτε μπορω να συνδεθω κανονικα στοn dream απο το pc.
Εφτιαξα και ενα σχέδιο 109663

Υπαρχει λοιπον τροπος να κανω εγγραφη στο pc;

marios79
20-09-12, 10:20
Δεκτης συνδεδεμενος με αccess point που συνδεετε ασυρματα με το ρουτερ.
Το pc συνδεεται ασυρματα επισης με το ρουτερ.Αν ομως πληκτρολογησω την static ip που εχω βαλει στον dream,τοτε μπορω να συνδεθω κανονικα στοn dream απο το pc.
Εφτιαξα και ενα σχέδιο 109663

Υπαρχει λοιπον τροπος να κανω εγγραφη στο pc;

Την καλημερα μου therion,
Συγνωμη για την διευκρινηση που ζητησα αλλα πραγματικα χτες την χρειαζομουνα....... :)
Στο θεμα μας τωρα,
ενας τροπος για εγγραφη απο οποιοδηποτε δεκτη που ειναι συνδεδεμενος ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ μεσω access point κ απο εκει ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ παλι στον ρουτερ κ το pc συνδεδεμενο ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ με το ρουτερ ειναι ομοαξονικο καλωδιο απο το tv out του δεκτη σε tv in καρτας TV στο pc, ετσι βλεπεις κ γραφεις κανονικοτα με το WinDVR3, 100% δοκιμασμενο κ λειτουργικο!

Αν ο δεκτης σου λειτουργει κανονικα ετσι οπως ειναι συνδεδεμενος με τις 2 ασυρματες, τοτε η αμμεση κ γρηγορη λυση (αλλα κ δοκιμασμενη οτι λειτουργει) ειναι η μεταφορα σηματος απο τον δεκτη σε TV καρτα στον PC οπως περιγραφω παραπανω......κ με την χρηση του προγραμματος που σου προτεινω!

Η λυση στην ερωτηση που θετεις μου φανταζει απο δυσκολη εως απιθανη, αλλα θα κανω τις δοκιμες μου
κ θα επανελθω........

therion
20-09-12, 11:44
Kαλημέρα Μαριε.Απο το access point μεχρι το ρουτερ ειναι ασυρματα,και οχι ενσυρματα.Το αccess εχει μονο μια θυρα ethernet που ειναι συνδεδεμενη με τον dreambox.Απο την αλλη δεν εχω καρτα tv.

marios79
20-09-12, 11:59
Εχω καταλαβει πολυ καλα πως εισαι συνδεδεμενος therion (δεν θα μπορουσα να μην ειχα καταλαβει, ειδικα μετα το σχεδιαγραμμα :) ), απλα σου ειπα την δικη μου συνδεσμολογια που ειμαι σιγουρος οτι παιζει 100%.....
Απο την στιγμη που ο δεκτης σου λειτουργει αψογα με την συγκεκριμενη συνδεσμολογια, η γρηγορη λυση στο ερωτημα σου που μου ηρθε στο μυαλο, ειναι αυτη μου ανεφερα νωριτερα, καρτα tv στο Pc σου, μεταφορα σηματος απο το tv out του δεκτη στο tv in της καρτας κ με την χρηση προγραμματος που ανεφερα να κανεις την εγγραφη!
Για να κανεις εγγραφη σηματος ετσι οπως εισαι, το βλεπω παρα πολυ δυσκολο αλλα θα το δοκιμασω κ θα σου απαντησω! :)

ειμαι κατανοητος ??? :)

therion
20-09-12, 12:03
Εχω καταλαβει πολυ καλα πως εισαι συνδεδεμενος therion (δεν θα μπορουσα να μην ειχα καταλαβει, ειδικα μετα το σχεδιαγραμμα :) ), απλα σου ειπα την δικη μου συνδεσμολογια που ειμαι σιγουρος οτι παιζει 100%.....
Απο την στιγμη που ο δεκτης σου λειτουργει αψογα με την συγκεκριμενη συνδεσμολογια, η γρηγορη λυση στο ερωτημα σου που μου ηρθε στο μυαλο, ειναι αυτη μου ανεφερα νωριτερα, καρτα tv στο Pc σου, μεταφορα σηματος απο το tv out του δεκτη στο tv in της καρτας κ με την χρηση προγραμματος που ανεφερα να κανεις την εγγραφη!
Για να κανεις εγγραφη σηματος ετσι οπως εισαι, το βλεπω παρα πολυ δυσκολο αλλα θα το δοκιμασω κ θα σου απαντησω! :)

ειμαι κατανοητος ??? :)

Οκ φιλέ ευχαριστω!!;)

jimmykar
01-10-12, 15:38
καλησπερα και απο εμενα παιδια και καλος σας βρηκα...
τωρα στα γεραματα αποφασισα να ασχοληθω και εγω μ αυτα τα κουτια..και εδω και 5 μερες εχω φαει τα μουτρα μου.
η ιστορια εχει καπως ετσι....
αγορασα εναν κλωνο DM800 hd se...sim 2.10...etsi leei http://www.sat-alarm.gr/-satellite-receivers-dreambox/182-dreambox-dm-800-hd-se.html ...και παιρνει λεει και το γνησιο image
μετα απο μερικες ωρες αποφασισα να τον φλασαρω....τελικα τιποτα δεν εγινε και μου εμεινε στα χερια...δοκιμασα με dream up kai me sunray flash up(οτι διαβαζα εκανα)...και παντα κολαγε στο waiting for acknowledge ....
μετα βρηκα ενα αλλο προγραμμα το NCF SIM2 v2.1.exe.....χωρις να ξερω τι ssl exw,παταγα και ξαναπαταγα...τελικα μ αυτο το προγραμμα καταφερνα να δω στην οθονη την ιπ....να μπω με το explorer mesa sthn selida gia flash...αλλα οποιο μα οποιο image flasariza αυτο ελεγε invalid image or older version.....πειρα εκει που τον αγορασα,μου ειπαν απο το openpli.org na katebasw image..alla tipota!!!
τελικα τον εστειλα πισω και τον εφτιαξαν σε μιση ωρα λεγοντας μου οτι το εκαναν με το dream up που σε μενα κολαγε...
και τωρα λιγη βοηθεια παιδια....
πως μπορω να μαθω τι κλωνο εχω?
τι image exei?sthn othonh ths tv otan anigei blepw mono to openpli
ti bootloader exei?
πως μπορω να τον φλασαρω(ο καμενος φυσαει και το γιαουρτι) και με τι ειδους image..?......και οτι αλλο εχετε ευχαριστηση!!

σημερα δοκιμασα να του περασω το mgcamd 1.38 manualy giati sta pluggings eixe to 1.35 kai to 1.30
perasa me ftp to arxeio ipk sto temp....to ekana instal....eipe oti to dextike...alla to mgcamd den to blepw pouthena otan pigenw na allaksw apo cccam se mgcamd...blepw mono to ccam
paw pisw ta pluggings na perasw to 1.35.....pouthena auto!!exei eksafanistei!.......
και επειδη τα εχω κανει σαλατα με τα αρχεια σκεφτομουνα να τον φλασαρω....

το ξερω οτι σας ζαλισα και οτι πολλες απ τις ερωτισεις μου,για σας θα ειναι βλακειες...αλλά εκανα και διαβασα οτι μπορουσα
ο απελπισμενος

orelink
01-10-12, 23:43
Μπες στο Sat universe.Εκει εχει image.Υπαρχει και το TunisiaSat Panel(εφαρμογη) εκει θα βρεις τα παντα.Απλως αποφασισε πιο image θες .Οταν δεν βλεπει το προγραμμα που εγκατεστησες κανε και ενα restart,για να εισαι σιγουρος..Τα image με τι τροπο να βαζεις?

jimmykar
02-10-12, 00:27
to image το εβαζα με τον εξης τροπο μιας και το dream up kai το sunray flash up δεν δουλευαν
με το προγραμα NCF SIM2 v2.1.exe και με καλωδιο usb kataferna na dw ip sto kouti
κατω απο το ip ομως δεν εγραφε stop opos elegan oloi oti prepei na grafei...alla kati allo pou den thimame tora!
meta me to ip empena apo to explorer...kai ekana to flash....
fisika panta egrafe no valid image or older version




βρηκα εκει που μου ειπες και το tspanel to 6.4
.exei omos 3 file...kai fisika den mporw na katalabw pio kanei gia ton diko mou!olo ayto to problhma exw...kai simera me to mgcamd 1.38...kata tyxh petixa oti gia to diko mou to arxeio htan to "enigma2-plugin-cam-mgcamd-full-v1.38_all.ipk"....
...s euxaristw gia thn apanthsh sou!!:)

kage
04-10-12, 18:53
db 500αρη δεν ανοιγει ουτε φωτακι ουτε τιποτα.
στο τροφοδοτικο το πρασινο φωτακι χωρις να ειναι συνδεδεμενο με το dreambox ειναι σταθερο.αν συνδεθει αναβοσβηνει!
αλλαζω αποκ/τη ή μονο τροφοδοτικο?!

marios79
04-10-12, 19:01
db 500αρη δεν ανοιγει ουτε φωτακι ουτε τιποτα.
στο τροφοδοτικο το πρασινο φωτακι χωρις να ειναι συνδεδεμενο με το dreambox ειναι σταθερο.αν συνδεθει αναβοσβηνει!
αλλαζω αποκ/τη ή μονο τροφοδοτικο?!

εχεις ενα πολυμετρο να μετρησεις την εξοδο του τροφοδοτικου ?

kage
04-10-12, 21:45
το μετρησα κομπλε δουλευει το τροφοδοτικο...
~11.6v και ~1.6Α

marios79
05-10-12, 00:39
το τροφοδοτικο αποσυνδεδεμενο δειχνει να δουλευει καλα κ ομως εμενα το γεγονος οτι αναβοσβηνει το λαμπακι (συνδεδεμενο) μου δειχνει οτι οταν παει να τραβηξει φορτιο ο δεκτης πεφτει η ταση του τροφοδοτικου κ δεν......
Μπορεις να κανεις μια δοκιμη με ενα αλλο τροφοδοτικο πριν πεταξεις τον δεκτη ? Αλλωστε δεν ειναι εποχες για να πεταμε πραγματα! Ιδανικοτερο σεναριο θα ηταν το τροφοδοτικο της δοκιμης να ειναι απο dreambox 800 ή γενικοτερα ενα τροφοδοτικο με 3 αμπερ στην εξοδο! Η φτηνοτερη λυση που θα σου προτεινα ειναι η εξης, πας σε ενα μαγαζι με τροφοδοτικα με τον δεκτη παραμασχαλα, λες στο μαστορα εκει οτι θελεις ενα τροφοδοτικο με 12V κ 3 αμπερ εξοδο αλλα θελεις να το δοκιμασεις να δεις αν δουλευει γιατι εχεις υποψιες οτι μπορει να φταιει κ το μηχανημα, δοκιμαζεις κ αν αναψει ο δεκτης πληρωνεις το τροφοδοτικο κ πας σπιτι σου! αν δεν.......του αφηνεις του μαστορα στον δεκτη :bless::bless::bless:

axilleas7
09-10-12, 22:31
καλησπερα σε ολους..ηθελα βοηθεια σε dreambox...εχω τοποθετηση ενα dreambox 500.εδω και 2 βδομαδες προσπαθω να τον κανω να παιξει.το πιατο ειναι σε hotbird θεση.(φεραμε τεχνικο )ο dreambox ειναι κανουργιος με περασμενα new image kai ccams.το θεμα ειναι οτι πιανω σημα καμπανα σε γαλλικα γερμανικα καναλια.εγω θελω να βλεπω nova.snr 90 ag .93 kai ber 0,κανω scan με το προηγουμενο σημα (90/93/0) για να βρω τα καναλια αλλα δεν μου τα βγαζει.με το που βαζω αλλο καναλι μεσα απ τα μπουκετα π.χ foxlife το σημα πεφτει στο 63%. οταν περνω τον dreambox και τον βαζω σε αλλο σπιτι με δορθφορο στην σωστη θεση παιζουν τα παντα..τι μπορει να φταει????ευχαριστω

marios79
09-10-12, 23:06
καλησπερα σε ολους..ηθελα βοηθεια σε dreambox...εχω τοποθετηση ενα dreambox 500.εδω και 2 βδομαδες προσπαθω να τον κανω να παιξει.το πιατο ειναι σε hotbird θεση.(φεραμε τεχνικο )ο dreambox ειναι κανουργιος με περασμενα new image kai ccams.το θεμα ειναι οτι πιανω σημα καμπανα σε γαλλικα γερμανικα καναλια.εγω θελω να βλεπω nova.snr 90 ag .93 kai ber 0,κανω scan με το προηγουμενο σημα (90/93/0) για να βρω τα καναλια αλλα δεν μου τα βγαζει.με το που βαζω αλλο καναλι μεσα απ τα μπουκετα π.χ foxlife το σημα πεφτει στο 63%. οταν περνω τον dreambox και τον βαζω σε αλλο σπιτι με δορθφορο στην σωστη θεση παιζουν τα παντα..τι μπορει να φταει????ευχαριστω

Αφου σε αλλο σπιτι ο δεκτης παιζει καμπανα, τοτε σιγουρα δεν φταει ο δεκτης......

orelink
10-10-12, 02:12
κατεβασε ενα satelite xml και αντικατεστησε αυτο που εχει τωρα.Κανε επανακινηση και μετα ψαξε παλι τα καναλια.Μπορεις ακομα να κατεβασεις ετοιμα μπουκετα απο τα addons της εταιρειας

titos16v
10-10-12, 17:50
γεια σας παιδια!
ειμαι νεος στην παρεα σας και θελω μια πληροφωρια!
εχω τον dreambox dm500 και ειχα ξεχασει τους κωδικους προσβασης... εψαξα να βρω τροπο να τους απαναφερω αλλα χωρις να χασω τιποτα και μου ειπε ενας φιλος να κατεβασω το tuxboxcommander να μπω μεσα να πατησω στο ctr και να βρω τα 2 αρχεια passwd και passwd- να σβησω το πρωτο και να μετονωμασω το δευτερο με το ονομα του πρωτου! το λαθος ειναι οτι εσβησα και τα 2 αρχεια και τωρα δεν μπορω να συνδεθω καθολου με το dreambox με patty μεσω telnet...
υπαρχει λυση στο προβλημα η πρεπει να επαναφερω το μηχανιμα σε εργοστασιακες ρυθμησεις και να τα χασω ολα???

marios79
10-10-12, 22:17
γεια σας παιδια!
ειμαι νεος στην παρεα σας και θελω μια πληροφωρια!
εχω τον dreambox dm500 και ειχα ξεχασει τους κωδικους προσβασης... εψαξα να βρω τροπο να τους απαναφερω αλλα χωρις να χασω τιποτα και μου ειπε ενας φιλος να κατεβασω το tuxboxcommander να μπω μεσα να πατησω στο ctr και να βρω τα 2 αρχεια passwd και passwd- να σβησω το πρωτο και να μετονωμασω το δευτερο με το ονομα του πρωτου! το λαθος ειναι οτι εσβησα και τα 2 αρχεια και τωρα δεν μπορω να συνδεθω καθολου με το dreambox με patty μεσω telnet...
υπαρχει λυση στο προβλημα η πρεπει να επαναφερω το μηχανιμα σε εργοστασιακες ρυθμησεις και να τα χασω ολα???

Καλως ηρθες φιλε,
η μονη λυση στο προβλημα σου που γνωριζω εγω ειναι φλασαρισμα........περιμενε ομως μηπως κ γνωριζει καποιος συμφορουμιτης καποια αλλη λυση!

titos16v
11-10-12, 15:21
Καλως ηρθες φιλε,
η μονη λυση στο προβλημα σου που γνωριζω εγω ειναι φλασαρισμα........περιμενε ομως μηπως κ γνωριζει καποιος συμφορουμιτης καποια αλλη λυση!

οταν λες φλασαρισμα??

gedi
11-10-12, 17:16
Φλασάρισμα είναι το πέρασμα του image (του λειτουργικού) από την αρχή, σαν format...

marios79
11-10-12, 19:24
Φλασάρισμα είναι το πέρασμα του image (του λειτουργικού) από την αρχή, σαν format...
:oneup:, ακριβως αυτο φιλε!!!
Κ οσο κ αν εψαξα εγω αλλη λυση στο προβλημα που εχεις δεν βρηκα!
Μην σε τρομαζει ιδιαιτερα ομως δεν ειναι κατι φοβερο, μια διαδικασια μισης ωρας ειναι.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.