PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44

Kolonos
22-04-13, 09:10
Η μπορείς να το κάνεις μέσω flashwizard

kostas1339
22-04-13, 14:41
Γεια σου.Το Flash Wizart το εχω,αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει μεχρι σημερα.Καλα,οταν χρειαστω βοηθεια,θα την ζητησω.

john_who
22-04-13, 15:45
Εγώ παραιτούμαι, ο kostas1339 έχει ξεσηκώσει το μισό φόρουμ για να κάνει κάτι απλό αλλά δεν ρωτάει έναν! Παίρνει 15 γνώμες και μπερδεύεται. Μιλήσαμε στο τηλέφωνο την Παρασκευή του είπα πως θα τον βοηθήσω, όπως φαντάζομαι και άλλοι, και μετά άφαντος! Ρωτάει αλλού! Μην παραξενευτείτε αν γράφει και σε κανα-δυό ακόμα φόρουμ για το πρόβλημά του.

Kolonos
22-04-13, 16:31
Επειδή ο dream δεν είναι εύκολο μηχάνημα,στην αρχή έστω,όπως μπορούμε βοηθάμε, αν ο άλλος τώρα δεν θέλει,δεν θέλει,με το ζόρι δεν γίνεται.

kostas1339
22-04-13, 18:15
John_Who,λοιπαμαι πολυ για αυτο που εγραψες πιο πανω.Μου ειχες πει οτι το Σαβατοκυριακο θα μου ευρισκες ενα αλλα Image, και εγω εσενα περιμενω.Επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα,δεν ειναι κακο να παιρνω και αλλες γνωμες. Απο αλλο φορουμ δεν ζητησα καμια βοηθεια.Εισαι ο μονοσ που εδωσα το T.W.O Kolonos μου ειχε συστησει το NEMESIS πριν ενα μηνα,τοτε που δεν ειχαμε μιλησει μαζι.Πολυ λοιπαμαι.Εγω παντως,αφου καναμε μαζι μια αρχη,περιμενω να συνεχισουμε.Εαν δεν θελεις, πεστο μου.

john_who
22-04-13, 20:09
Κι εγώ περίμενα όλο το Σαββατοκύριακο. Αλλά θέλω να το τελειώσουμε. Πάρε τηλέφωνο όποτε μπορείς.

kostas1339
22-04-13, 20:21
Ενταξει,John_Who,εγινε μα μικροπαρεξηγηση.Αλλα,εγω ενομισα οτι οταν θα ησουν ετοιμος θα μου το ελεγες.Ενομισα οτι ακομη ψαχνεσαι.Βραδυ θα το φτιαξουμε , θα σε παρω τηλεφωνο αυριο.Καληνυχτα.

kostas1339
26-04-13, 08:49
μετα απο το περασμα δυo Image,ειμαστε ενταξει.Θελω να ευχαριστησω τους φιλους που με βοηθησαν ενεργα, αλλα και αυτους που προσφερθηκαν να με βοηθησουν.

bianconero
23-05-13, 23:15
Έχω ρίξει το παλιό μου DM500 στο router και ενώ έχω κάνει tick στο DHCP για να πάρει αυτόματα IP, πατώντας Test μού βγάζει κόκκινα τα IP & Netmask και μόνο πράσινα τα Nameserver & Gateway. Το ίδιο αποτέλεσμα παίρνω βάζοντας ακόμη και χειροκίνητα IP.
Φυσικά έχω δοκιμάσει να κάνω reboot το DM, να αλλάξω το ethernet καλώδιο (αν και φυσικά δεν παίζει ρόλο μιας και IP παίρνει) και να κάνω restart το router.

Καμία ιδέα;

marios79
24-05-13, 00:55
Έχω ρίξει το παλιό μου DM500 στο router και ενώ έχω κάνει tick στο DHCP για να πάρει αυτόματα IP, πατώντας Test μού βγάζει κόκκινα τα IP & Netmask και μόνο πράσινα τα Nameserver & Gateway. Το ίδιο αποτέλεσμα παίρνω βάζοντας ακόμη και χειροκίνητα IP.
Φυσικά έχω δοκιμάσει να κάνω reboot το DM, να αλλάξω το ethernet καλώδιο (αν και φυσικά δεν παίζει ρόλο μιας και IP παίρνει) και να κάνω restart το router.

Καμία ιδέα;


Αρκετα 500ακια ειχαν το προβλημα που περιγραφεις αλλα λειτουργουσαν κ ειχαν ιντερνετ κανονικα......εχεις ιντερνετ ? η τα κοκκινα λενε την αληθεια?

bianconero
24-05-13, 01:01
Αρκετα 500ακια ειχαν το προβλημα που περιγραφεις αλλα λειτουργουσαν κ ειχαν ιντερνετ κανονικα......εχεις ιντερνετ ? η τα κοκκινα λενε την αληθεια?

Internet φυσικά και έχω.
Άσχετα με το internet, έκανα και ping από το pc στην ip του dreambox και το βλέπει κανονικά στο δίκτυο.

Το Dreambox το έχω από το '03 (μιλάμε για γνήσιο και όχι κλώνο) και δούλευε μια χαρά μέχρι και τον Οκτώβριο που το έβαλα μέσα στο κουτί του για χάρη ενός HD δέκτη. Σήμερα που δοκίμασα να το συνδέσω, μου κάνει αυτό το θέμα!!


Edit: Επισύναψα και εικόνα με το Test δικτύου. Κανονικά θα έπρεπε να πρασινίσουν και οι τέσσερις κουκίδες.

john_who
24-05-13, 08:18
Internet φυσικά και έχω.
Άσχετα με το internet, έκανα και ping από το pc στην ip του dreambox και το βλέπει κανονικά στο δίκτυο.

Το Dreambox το έχω από το '03 (μιλάμε για γνήσιο και όχι κλώνο) και δούλευε μια χαρά μέχρι και τον Οκτώβριο που το έβαλα μέσα στο κουτί του για χάρη ενός HD δέκτη. Σήμερα που δοκίμασα να το συνδέσω, μου κάνει αυτό το θέμα!!


Edit: Επισύναψα και εικόνα με το Test δικτύου. Κανονικά θα έπρεπε να πρασινίσουν και οι τέσσερις κουκίδες.


Όχι δεν είναι σωστό αυτό που λες. Αυτό που ανέβασες στη φωτό είναι το σωστό. Δύο κόκκινα και δύο πράσινα δείχνουν όλοι οι DM500 στο δίκτυο. Μάλλον δεν θυμάσαι.

pasific
24-05-13, 08:36
εναν καλο ανεμιστηρα για το 800hd κλονο ξερει κανενας απο που να παρω για τον εχω στην κρεβατοκαμαρα και δεν πεζετε ο θορυβος

iakinthos
25-05-13, 18:40
εναν καλο ανεμιστηρα για το 800hd κλονο ξερει κανενας απο που να παρω για τον εχω στην κρεβατοκαμαρα και δεν πεζετε ο θορυβος
Βγάλε το μαύρο αυτοκόλλητο που βρίσκεται στο κέντρο, κάτω από το ανεμηστηράκι
Βάλε μια σταγόνα βαζελίνη μέσα στην ωπή, καθαρίσε το καλά να μην έχει μείνει βαζελίνη γύρω γύρω και κόψε ένα κομάτι μονωτικής ταινίας να κλείσεις πάλι την ωπή
Θα νομίζεις ότι δε δουλεύει μόλις τελειώσεις......εγγυημένα

pasific
25-05-13, 18:44
το εχω κανει αλλα η γυναικα εχει αυτι κουκουβαγιας :lol: αν βαλω κανεναν πιο μεγαλο με πιο λιγες στροφες θα κερδισω τιποτα?

mephisto
27-05-13, 15:50
Ξερει κανεις για χρηση mgcamd σε ποια folder πρεπει να αλλαξαμου τα attributes σε 755?

john_who
27-05-13, 17:24
Τι είναι το 755 Δέκτης;
Ξερει κανεις για χρηση mgcamd σε ποια folder πρεπει να αλλαξαμου τα attributes σε 755?

iakinthos
27-05-13, 22:13
Ξερει κανεις για χρηση mgcamd σε ποια folder πρεπει να αλλαξαμου τα attributes σε 755?
Αν αναφέρεσε στο bin, τότε σε enigma1-->/var/bin και σε enigma2-->/usr/bin

mephisto
27-05-13, 22:18
Δεν ξέρω αν αυτό πρέπει να γίνει στο bin,αλλά αν ειναι θά το δοκιμάσω.το θέμα ειναι ότι στο open pli ενώ τρέχει το mgcamd δεν παίζει ,ενώ σε newenigma2 δουλεύει χωρίς κάποια αλλαγη...οταν λες στο user/bin εννοείς να αλλάξω τα attributes σε όλο το folder?

iakinthos
29-05-13, 11:59
Δεν ξέρω αν αυτό πρέπει να γίνει στο bin,αλλά αν ειναι θά το δοκιμάσω.το θέμα ειναι ότι στο open pli ενώ τρέχει το mgcamd δεν παίζει ,ενώ σε newenigma2 δουλεύει χωρίς κάποια αλλαγη...οταν λες στο user/bin εννοείς να αλλάξω τα attributes σε όλο το folder?
Όχι μόνο στο bin του mgcamd 755
Δοκίμασε στο φάκελλο που είναι τα κλειδιά σου (enigma1=/var/keys.....enigma2=/usr/keys) να τροποποιήσεις το mg-cfg σε B {06}

mephisto
30-05-13, 13:42
Σ'ευχαριστω αυτο εκανα και επαιξε(Mg-cfg )!

ToroLoco
05-07-13, 16:04
Το DM500 που έχω παίζει με cccam, αλλά κάθε φορά που γίνεται κάποια διακοπή ρεύματος (και γίνονται συχνά) επιλέγει default το common interface.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχει συνέχεια default το Cccam?

aragorn
05-07-13, 18:33
Ποιο image έχεις;
Ο 8000 με openpli δεν παρουσιάζει κάτι αντίστοιχο.

pasific
05-07-13, 21:28
Το DM500 που έχω παίζει με cccam, αλλά κάθε φορά που γίνεται κάποια διακοπή ρεύματος (και γίνονται συχνά) επιλέγει default το common interface.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχει συνέχεια default το Cccam?

μολις το βαλεις κανε του ενα ρεμπουτ

alexaj15
19-07-13, 15:10
παιδια καλησπερα. ειμαι καινουργιος εδω , ειμαι ασχετος τελειως με dreambox , θα ηθελα να το κανω να παιξει.εχω τα παντα (καλωδια, πιατο κλπ). ποιοσ θα μπορουσε να με βοηθησει? ακομα και να ερθει σπιτι μου να μου το ρυθμισει. θα ηταν οτι καλυτερο. Αθηνα μενω.

- - - Updated - - -

παιδια καλησπερα. ειμαι καινουργιος εδω , ειμαι ασχετος τελειως με dreambox , θα ηθελα να το κανω να παιξει.εχω τα παντα (καλωδια, πιατο κλπ). ποιοσ θα μπορουσε να με βοηθησει? ακομα και να ερθει σπιτι μου να μου το ρυθμισει. θα ηταν οτι καλυτερο. Αθηνα μενω.

- - - Updated - - -


μολις το βαλεις κανε του ενα ρεμπουτ

παιδια καλησπερα. ειμαι καινουργιος εδω , ειμαι ασχετος τελειως με dreambox , θα ηθελα να το κανω να παιξει.εχω τα παντα (καλωδια, πιατο κλπ). ποιοσ θα μπορουσε να με βοηθησει? ακομα και να ερθει σπιτι μου να μου το ρυθμισει. θα ηταν οτι καλυτερο. Αθηνα μενω.

- - - Updated - - -


μολις το βαλεις κανε του ενα ρεμπουτ

παιδια καλησπερα. ειμαι καινουργιος εδω , ειμαι ασχετος τελειως με dreambox , θα ηθελα να το κανω να παιξει.εχω τα παντα (καλωδια, πιατο κλπ). ποιοσ θα μπορουσε να με βοηθησει? ακομα και να ερθει σπιτι μου να μου το ρυθμισει. θα ηταν οτι καλυτερο. Αθηνα μενω.

Kolonos
19-07-13, 15:25
το πιάτο και τα λοιπά τα έχεις βάλει ή θες εγκατάσταση από την αρχή;

Mercyful_Fate_666
21-07-13, 12:29
Καλησπέρα σε όλους,

ξέθαψα τον κλώνο 500s (GP image) μου προχτές, τον κότσαρα και πάνω στον router, και τον σύνδεσα με το πιάτο μου που έχει 2 LNB (13E & 16E) πάνω σε Diseqc.
Το πρόβλημα είναι ότι, ενώ στον 13Ε μου κατεβάζει όλα τα κανάλια, στον 16Ε δεν τα κατεβάζει όλα. Όταν περνάω έτοιμες λίστες καναλιών και επιλέξω κάποιο από τα κανάλια που δεν κατεβάζει από μόνο του, μου γράφει Service could not be found.
Από ψάξιμο που έκανα στο νετ, πολλοί εντοπίζουν το πρόβλημα στο diseqc (τις ρυθμίσεις του οποίου τις έχω δοκιμάσει σε διαφορους συνδιασμούς μέχρι τώρα), και μάλιστα φαίνεται ότι πολλοί λύσανε το πρόβλημα με diseqc της spaun.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

gorath
21-07-13, 14:42
Πρέπει να του περάσεις το τελευταίο satellites.xml που κυκλοφορεί. Αν αυτό δε δουλέψει πιθανόν να φταίει το γεγονός ότι πολλά κανάλια πλέον είναι σε mpeg-4 ενώ ο 500άρης μπορεί να αποκωδικοποιήσει μόνο mpeg-2.

Kolonos
21-07-13, 21:16
πολλά κανάλια πλέον είναι σε mpeg-4 ενώ ο 500άρης μπορεί να αποκωδικοποιήσει μόνο mpeg-2.
πολύ σωστά. δες τις συχνότητες http://gr.kingofsat.net/pos-16E.php ότι είναι σε DVB-S θα κατεβαίνει, δεν νομίζω να έχεις θέμα με τον διακόπτη,αλλά και να είναι ο διακόπτης δεν χρειάζεται να πάρεις spaun που είναι πανάκριβοι, και με φτηνό θα κανει

Mercyful_Fate_666
21-07-13, 22:09
Μάλιστα. Στα mpeg-4 κανάλια δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να βλέπω στάθμη σήματος καλή, ανεξάρτητα από το αν μπορεί να τα κάνει decode ή όχι?

gorath
21-07-13, 23:57
Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να τα δει καθόλου.

Mercyful_Fate_666
22-07-13, 00:13
Το ρωτάω αυτό, γιατί είμαι έτοιμος να ανέβω ταράτσα αύριο το απόγευμα για να ρυθμίσω καλύτερ το πιάτο (νομίζοντας ότι έγκειται εκεί το πρόβλημα). Ωστόσο, αν ισχύει αυτό που λες, και με δεδομένο ότι ο δορυφόρος (έτσι όπως τον έχω ρυθμίσει) κινείται γύρω στο 75%/90% σήμα, τότε θα ειναι τσάμπα κόπος να ανέβω.

Kolonos
22-07-13, 09:28
Μάλιστα. Στα mpeg-4 κανάλια δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να βλέπω στάθμη σήματος καλή, ανεξάρτητα από το αν μπορεί να τα κάνει decode ή όχι?

όχι δεν μπορείς να δεις καθόλου την στάθμη του σήματος γιατί ο δεκτής δεν μπορεί να συγχρονίσει.

Mercyful_Fate_666
22-07-13, 10:08
Οπότε αναβάλλω προς το παρόν την ρύθμιση του πιάτου, μέχρι όποτε (και αν) βρω κανέναν mpeg-4 (ϊσως και HD με την ευκαιρία) dreambox...

gorath
22-07-13, 10:12
Οι HD είναι mpeg4. Από ό,τι γνωρίζω δεν υπάρχει SD σε mpeg4.

Mercyful_Fate_666
22-07-13, 11:21
Επειδή όμως είναι και πανάκριβοι, αν πετύχω κανέναν κλώνο να τον χτυπήσω?
Πέρα από DoA καταστάσεις (όπου μπορεί να επιστραφεί άμεσα στον πωλητή), γενικά είναι σχετικά αξιοπιστοί οι κλώνοι? Π.χ. ένας 800HD (όχι SE) κλώνος σε μια τιμή το πολύ 200 ευρώ θα ήταν αξιόλογη επιλογή?

Kolonos
22-07-13, 12:25
ποια κανάλια του 16 σε ενδιαφέρουν;
υπάρχουν αρκετοί κλώνοι, μερικοί είναι πολύ αξιόπιστοι, για παράδειγμα οι ταιβανέζικοι 800αριδες με rev M tunner

Mercyful_Fate_666
22-07-13, 12:35
Με ενδιαφέρουν τα κανάλια του Digitalb, ειδικά τα 4 αθλητικά (για ευνόητους λόγους), τα οποία παλαιότερα (πριν 1.5-2 χρόνια) θυμάμαι τα λάμβανα κανονικά με τον 500-αρι, αλλά τώρα ούτε καν τα κατεβάζει. Απ'ότι είδα στο kingofsat, θέλουν DVB-S2 tuner πλέον, γι' αυτό ο 500-αρης δεν τα ανοίγει.

Έχεις να προτείνεις κάποιον αξιόπιστο κλώνο από ελληνικό κάταστημα?
Προς το παρόν έχω βρει online έναν dm800hd και πιστεύω ότι θα μπορέσω να το πάρω με μαξ. 200 ευρώ. Ο πωλητής λέει ότι είναι original (λίγο χλωμό το κόβω σε αυτή την τιμή) και φοράει blackhole image πάνω. Ωστόσο δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέριες.

- - - Updated - - -

Επίσης έχω ακούσει και για τους Vu+ Solo που λένε ότι software-ικά είναι ίδιοι με τους Dreambox, αλλά σαν hardware πολύ ανώτεροι. Υπάρχει καμιά (οικονομική πάντα) πρόταση γι'αυτόν τον δέκτη?

Kolonos
22-07-13, 15:50
1) Το πακέτο της Digitalb έχει αρχίσει και μετατρέπει όλα τα κανάλια του σε Mpeg4, επίσης από 1/1/13 τα κανάλια αυτά μου έχουν μετατραπεί σε mpeg4 (συμπεριλαμβανόμενου τα 6SS) παίζουν ΜΟΝΟ με τους δέκτες ΚΑΟΝ που δίνει η Digitalb (hardware card pairing) και μόνο με πληρωμένη συνδρομή, οπότε μην αγοράσεις δέκτη μόνο γιαυτό ;)
2) 189e έχει ένας κλώνος 800αρη, όχι αυτός με το καλό tunner, άλλα και αυτός παίζει μια χαρά.
3) Καλοί είναι και οι Vu+ αλλά είναι πιο ακριβοί

Mercyful_Fate_666
22-07-13, 15:54
Σ'ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες, πολύ σημαντικές και θα έλεγα πως μου αλλάζουν εντελώς το πλάνο αγοράς. Αν είναι τα κανάλια αυτά να μην ανοίγουν λόγω του hardware pairing τότε η αγορά νέου δέκτη δεν έχει νόημα. :)

Kolonos
22-07-13, 16:04
:whistle:
Αν ασχολείσαι με τα δορυφορικά όμως, ένας δεκτής HD είναι πλέον σχεδόν μονόδρομος, όλα τα πακέτα αλλάζουν το ένα μετά το άλλο σε mpeg4 συν του ότι θα έχεις και τα HD κανάλια εκτός των απλών.

john_who
23-07-13, 01:36
εγώ πάντως θα πρότεινα να μην πάρεις δέκτη πριν τον Σεπτέμβριο γιατί παίζουν πολλές αανακατατάξεις μέσα στο καλοκαίρι.

dsluser1
23-07-13, 18:31
επειδή μου χάλασε το LAN του δικου μου 7020s και όλοι πλεον στρέφονται στα ψηφιακά.
Ποιόν δέκτη θα προτείνατε; Να έχει απαραίτητα lan και cccam :-)
Κοίταξα για dreambox αλλά βλέπω κάτι τρελές τιμές 600 και 700 ευρώ ...

Kolonos
23-07-13, 23:36
dm800se clone 240e

dsluser1
24-07-13, 01:13
θα αξίζει όμως ή θα κλαίω τα χρήματα; που μπορώ να το βρώ;

Kolonos
24-07-13, 09:58
αξίζει και με το παραπάνω. το έχει και το ptm στην ομόνοια

pevla
26-07-13, 20:47
και γιατί όχι vu+ solo, ωραιότατος κλώνος αψογης ποιότητας μόνο 150 ευρώ, επίσης PTM

Kolonos
26-07-13, 21:59
και γιατί όχι vu+ solo, ωραιότατος κλώνος αψογης ποιότητας μόνο 150 ευρώ, επίσης PTM

και vu+ γιατί όχι,στο δορυφορικά forum καλά σχόλια λέγονται για τους vu.
ως ιδιοκτήτης dm πρότεινα αυτό που έχω στην κατοχή μου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, σταθερός δέκτης και χιλιοδοκιμασμένος όπως και ο απλός 800αρης που άπλα υστερεί λίγο σε ταχύτητα και δεν έχει ανεμιστήρα.

dsluser1
27-07-13, 13:26
ευχαριστώ αλλά τι ειναι το PTM ?

gorath
27-07-13, 13:45
ευχαριστώ αλλά τι ειναι το PTM ?

Ένα μαγαζί που πουλάει δορυφορικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.