PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44

Kolonos
23-02-14, 15:42
κατεβάζεις το αρχείο που θες,το περνάς με ftp στον φάκελο /tmp
μετά μεσώ telnet γράφεις την εντολή
ipkg install /tmp/x.ipk
οπού x.ipk το όνομα του αρχείου που κατέβασες.
πχ gst-plugin-mpegstream_0.10.18-r0.0_mipsel.ipk => ipkg install /tmp/gst-plugin-mpegstream_0.10.18-r0.0_mipsel.ipk

βάλε το tspanel που τα έχει όλα μαζεμένα για το subtitle player

- - - Updated - - -

Για να μην κουράζεσαι βάλε αν θες GP3 και δεν θα χρειαστείς να κάνεις τίποτα,όλα θα παίξουν από μονά τους μετά την εγκατάσταση.
Λίγη προσοχή να δώσεις μόνο στον bootloader αν έχεις κλώνο dreambox

PA2
25-02-14, 15:52
Καλησπέρα, έχει πέσει πολύ διάβασμα για να βγάλω άκρη πως θα γίνει η εγκατάσταση, βασικά έχω συνοψίσει τις ερωτήσεις μου αλλά θέλω να κάνω κάποια τεστ απόψε στον dm και βλέπουμε πως θα πάει.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω προς το παρόν είναι σχεικά με το πως θα επιβεβαιώσω αν ο 800 που έχω είναι αυθεντικός. Εκτελώ το authenticity test και στη συνέχεια καταχωρώ το code στη σελίδα της dream-multimedia-tv όπου θα μου βγάλει κάποια χαρακτηριστικά. Αν αυτά συμπίπτουν με τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος είναι αυθεντικός αλλιώς όχι, σωστά? Η παραπάνω διαδικασία, φαντάζομαι δεν ενέχει κάποιον κίνδυνο να "κλειδώσει" το μηχάνημα όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα. Δεν μπόρεσα να βρω απάντηση σε κάποιο thread και θέλω να το σιγουρέψω πριν το κάνω, καταλαβαίνεις.

Kolonos
26-02-14, 02:02
Το Authenticity test δεν το έχω κάνει πότε διότι ξέρω πως δεν έχω original παρολαυτά δεν υπάρχει κίνδυνος να κλειδώσει κάτι και αν έχεις κλώνο.
Οπτικά πάντως μπορείς να δεις αν είναι γνήσιο διαβάζοντας => http://wiki.blue-panel.com/index.php/Differences_from_DM800_HD_PVR_to_Cloneboxes
Όταν βεβαιωθείς :
α) αν είναι ή κλώνος
β) την version του bootloader στην περίπτωση του κλώνου
Να βάλεις άλλο image είναι διαδικασία πανεύκολη και πολύ γρήγορη.
Αν όμως έχεις κλώνο θέλει ιδιαίτερη προσοχή στον τύπο της sim διότι κινδυνεύεις να μην bootαρει το μηχάνημα και μετά θα πρέπει να φτιάξεις τον second bootloader.

PA2
01-03-14, 23:27
Το Authenticity test δεν το έχω κάνει πότε διότι ξέρω πως δεν έχω original παρολαυτά δεν υπάρχει κίνδυνος να κλειδώσει κάτι και αν έχεις κλώνο.
Οπτικά πάντως μπορείς να δεις αν είναι γνήσιο διαβάζοντας => http://wiki.blue-panel.com/index.php/Differences_from_DM800_HD_PVR_to_Cloneboxes
Όταν βεβαιωθείς :
α) αν είναι ή κλώνος
β) την version του bootloader στην περίπτωση του κλώνου
Να βάλεις άλλο image είναι διαδικασία πανεύκολη και πολύ γρήγορη.
Αν όμως έχεις κλώνο θέλει ιδιαίτερη προσοχή στον τύπο της sim διότι κινδυνεύεις να μην bootαρει το μηχάνημα και μετά θα πρέπει να φτιάξεις τον second bootloader.

Καλησπέρα και καλό μήνα. Περνάω κατευθείαν στο θέμα, σχετικά με τα prerequisites του GP3:
1) user mode expert....................................done
2) multiple bouquets....................................done
3) DHCP....................................................done
4) set password for root.............................done
5) HD skin.................................................done
6) Bootloader.............................................με το καλώδιο ρεύματος εκτός πάτησα παρατεταμένα το power για να εμφανιστεί το bootloader. Βγήκε η ip του dm (την οποία την είχα ήδη)
6) Το αν είναι κλώνος δεν το έχω επιβεβαιώσει τελικά, στο εξωτερικό μέρος (σύμφωνα με τη σελίδα wiki) α)οι βίδες είναι όλες ασημί (που σημαίνει κλώνος), b)ο adaptor λέει DVE (που σημαίνει αυθεντικός) c)ακούω θόρυβο που
θα μπορούσε να είναι ανεμιστηράκι αλλά δεν ξέρω μήπως κάνει έτσι το μοτέρ (μέσα δεν τον έχω ανοίξει). Επίσης στο authenticity test δεν είναι δυνατή η επιλογή test again για να βγει ο κωδικός (γράφει traceback failure with no
frames...alert handshake failure....ssl handshake failure). Ας θεωρήσουμε τέλος πάντων πως είναι κλώνος (αφού αυτή είναι η "δύσκολη περίπτωση")
Ερώτηση: Διάβασα πως το image πρέπει να είναι > από 1.10.2013, το δικό μου είναι 04.29.2010 (experimental). Αν ισχύει αυτό, τι πρέπει να γίνει?
Ερώτηση: Επίσης διάβασα πως πρέπει να γίνει flash memory expansion, ισχύει?
Ερώτηση: Τον τύπο της sim πρέπει να ανοίξω το δέκτη για να τον δω?

Πάμε τώρα στο G3 wizard το οποίο το κατέβασα στα plugins, αλλά μετά το install, στο restart εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:


Ελπίζω αυτό να μην έχει να κάνει με τον bootloader. Ελπίζω επίσης να είναι κάποιος εδώ το τριήμερο για να μου απαντήσει γιατί από Τρίτη θα είναι δύσκολο να ασχοληθώ στο σπίτι, γυρνάω αργά. Βλέπεις Colone, ίσως να είναι εύκολα τα πράγματα, αλλά μερικές φορές αυτά γίνονται δύσκολες ασκήσεις για κάποιον που τα βλέπει πρώτη φορά.

- - - Updated - - -

Το μήνυμα που βγάζει είναι (αυτό που λείπει είναι στην εικόνα στη πρώτη σειρά λέει "and needs to be restarted")
135939

Και παραπάνω είναι 7) σημεία, από λάθος μπήκε δύο φορές το 6)!

Kolonos
02-03-14, 05:53
Να τα πάρουμε την σειρά:

Bootloader.............................................με το καλώδιο ρεύματος εκτός πάτησα παρατεταμένα το power για να εμφανιστεί το bootloader. Βγήκε η ip του dm (την οποία την είχα ήδη)
Αυτό το έκανες οκ αλλά ποιο image πέρασες στον δέκτη στη συνεχεία; Πέρασες κάτι ή μόνο το έκανες για να δεις το bootloader και την ip;


Ας θεωρήσουμε τέλος πάντων πως είναι κλώνος (αφού αυτή είναι η "δύσκολη περίπτωση")
Αν θεωρήσουμε ότι είναι κλώνος,πρέπει να μάθουμε την sim που έχει μέσα γιατί αλλιώς δεν θα μπορέσω να σε κατευθύνω στο τι να κατεβάσεις και δεν μπορείς να βάλεις ότι να'ναι,κινδυνεύει να χαλάσει ο second bootloader όπως σου έχω πει.

Για τις ερωτήσεις σου:
α)Τι αφορούσε αυτό που διάβασες γιατί δεν κατάλαβα σε ποιο αναφέρεσαι.
β)όχι,το memory expansion το κάνεις αργότερα για να έχεις αν θες παραπάνω αποθηκευτικό χώρο για να κάνεις εγκατάσταση πολλών plugins.
γ)Ναι

Το σφάλμα στο βγάζει γιατί έβαλες Plugin του GP3 (GP3 wizard) σε άλλο image που δεν είναι GP3. Ο wizard (οδηγος) αυτός είναι για κάποιες αρχικές ρυθμίσεις του dreambox,εσύ πρέπει να βάλεις Image gp3 (λειτουργικό), να φύγει δηλαδή αυτό που έχεις τώρα μέσα που βασίζεται στο enigma: experimental 04.29.2010. Για να γίνει αυτό όμως πρέπει να βρεις τι sim έχει ο δέκτης.

PA2
02-03-14, 12:07
Καλημέρα! Λοιπόν, έκανα ακριβώς και μόνο όσα έγραψα, δηλ.,

"Αυτό το έκανες οκ αλλά ποιο image πέρασες στον δέκτη στη συνεχεία; Πέρασες κάτι ή μόνο το έκανες για να δεις το bootloader και την ip"
Δεν πέρασα κανένα image, το έκανα για να δω το bootloader, αλλά τελικά είδα μόνο την ip την οποία την είχα ηδη (την είχα βρει πρόσφατα για να κάνω το streaming με vlc). Στη διαδικασία, μετά το "stop" έγραψε στην οθόνη μόνο την ip, το bootloader δεν το έχω βρει.

Το Gemini wizard το έβαλα γιατί από αυτά που διάβασα σε κάποιες σελίδες κατάλαβα πως πρώτα θα κατεβάσω το wizard και από εκεί θα επιλέξω το GP3. Αν τώρα αυτό δεν ισχύει, οκ.

Sorry αν σε μπέρδεψα, αυτό που διάβασα είναι πως images παλαιότερα από 1.10.2013 δεν σηκώνουν το GP3, δηλ., από το δικό μου που είναι 04.29.2010, δεν μπορώ να πάω κατευθείαν σε GP3. Ρωτάω προκαταβολικά γιατί όπως καταλαβαίνεις σε λύσεις δεν έχω τις γνώσεις να αυτοσχεδιάσω, οπότε αν πάει κάτι στραβά και κολλήσω θα πρέπει να ψάξω ή να ρωτήσω εκ των υστέρων.

Η sim λοιπόν είναι καθοριστική, θα τον ανοίξω και θα επανέλθω για να δούμε τελικά και αν είναι κλώνος. Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Kolonos
02-03-14, 17:39
αυτό που διάβασα είναι πως images παλαιότερα από 1.10.2013 δεν σηκώνουν το GP3, δηλ., από το δικό μου που είναι 04.29.2010, δεν μπορώ να πάω κατευθείαν σε GP3.

Δεν ισχύει αυτό,μπορείς να βάλεις ότι image θες ακόμα και σημερινό που λέει ο λόγος αρκεί να είναι συμβατό με την sim.
Την έκδοση του bootloader την βρίσκεις με τον εξής τρόπο:
συνδέεσαι με telnet στο dreambox και γράφεις την παρακάτω εντολή
ipkg list | grep secondstage ή opkg list | grep secondstage, ένα από τα δυο θα σου βγάλει ένα αποτέλεσμα της μορφής dreambox-secondstage - 84-r12.0

PA2
02-03-14, 23:49
Έχω κολλήσει με το bootloader. Aνοίγω το command prompt, γράφω telnet ip του δέκτη, login:root αλλά στο password δεν μπορώ να γράψω κάτι (δεν φαίνεται να προχωρά ο κέρσορας). Παρόλα αυτά, έγραψα στο password dreambox που είναι το default (μήπως το γράφει αλλά δεν φαίνεται), σε επόμενη προσπάθεια έβαλα ένα password που νόμιζα πως είχα αλλάξει χτες μέσω του settings του δέκτη αλλά τίποτα. Βγάζει πάντα "login incorrect".

Πήγα πάλι στον dm, στη γνωστή διαδικασία με τη πρίζα εκτός, μετά το stop γράφει όντως μόνο την ip. Έψαξα και για dcc στο internet, αλλά δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάποια σελίδα για το πως θα συνδεθώ για να δω το bootloader:hmm:.
Η οθόνη είναι η παρακάτω

Kolonos
03-03-14, 01:00
Ο κωδικός όπως είπες είναι dreambox εκτός και αν τον έχεις αλλάξει.
Αυτό που κάνεις με την πρίζα εκτός είναι για να περάσεις ένα καινούργιο image όχι για άλλη δουλειά.

PA2
03-03-14, 02:26
Σύμφωνοι, αλλά όταν στο telnet βγάζει dm800 login, γράφω root και το βλέπω. Όταν στην επόμενη γραμμή βγάζει τη λέξη password: δεν μπορώ να γράψω κανένα χαρακτήρα (ούτε γράμμα ούτε αριθμό). Ο κέρσορας δεν μετακινείται.οτι κι αν πληκτρολογήσω. Μόνο στην επόμενη γραμμή μπορώ να γράψω. Μήπως δεν πάει κάτι καλά με το telnet? Αν τα παραπάνω είναι τα αναμενόμενα και μένει μόνο να είναι λάθος το password που βάζω, να ψάξω για να κάνω reset τελοσπάντων το password.

Kolonos
03-03-14, 06:26
δεν φαίνεται κάτι όταν γράφεις στο password.
άμα γράψεις dreambox στο password δεν σε βάζει μέσα;
ο κωδικός είναι case sentisitve,όλα μικρά

PA2
03-03-14, 20:44
δεν φαίνεται κάτι όταν γράφεις στο password.
άμα γράψεις dreambox στο password δεν σε βάζει μέσα;
ο κωδικός είναι case sentisitve,όλα μικρά

Δυστυχώς δεν με βάζει...με root και dreambox βγαζει login incorrect. Mε αυτό το password που νόμιζα πως είχα αλλάξει εγώ από τα settings βγάζει login incorrect (προφανώς δεν έχει αλλάξει). Προσπαθώ να δώσω εντολή passwd για να αλλάξω τον υπάρχοντα κωδικό αλλά δεν το δέχεται. Έχω Dreambox Control Center αλλά βγάζει telnet not connected. Άντε τώρα να βρω πως θα κάνω το reset, αχ!

Kolonos
03-03-14, 21:25
Δεν σε θέλει :p
άλλαξε τον κωδικό http://board.newnigma2.to/wbb3/index.php?page=Thread&threadID=9072

PA2
08-03-14, 22:04
Δεν σε θέλει :p
άλλαξε τον κωδικό http://board.newnigma2.to/wbb3/index.php?page=Thread&threadID=9072

Καλησπέρα! Δεν με θέλει, αλλά δεν θα του περάσει:nono:

Οι οδηγίες καλές είναι αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Λύση 1 (john plugin)
Κατέβασα το extensions-john_1.7.2-3, αλλά δεν μπόρεσα να το περάσω στον δέκτη. Το έβαλα στο share folder μήπως το διαβάσει με mount αλλά τζίφος. Το πέρασα σε usb, κι εκεί τζίφος. Μάλλον θέλει turbox commander για να το διαβάσει, το οποίο δεν κατεβαίνει (λύση 2).

Λύση 2 (edit lines του password)
Bρήκα το Tuxcom 1.16 στα addons (από τον Gemini server), γίνεται επιτυχώς install αλλά κατόπιν, δεν υπάρχει στα plugins (και με restart του δέκτη και χωρίς, 2-3 φορές το προσπάθησα). Μήπως θέλει κάποιο άλλο file editor?

Έχω χρονίσει εδώ:( (τα απλά που λέγαμε!).

Kolonos
08-03-14, 22:56
το tuxcom είναι για enigma 1 ο 800αρης έχει enigma 2 όποτε δεν κάνει και αφού δεν έχεις τον κωδικό για να μπορέσεις να συνδέσεις με ftp δες μια πάλι να κάνεις το jhon εγκατάσταση.

PA2
14-03-14, 23:11
το tuxcom είναι για enigma 1 ο 800αρης έχει enigma 2 όποτε δεν κάνει και αφού δεν έχεις τον κωδικό για να μπορέσεις να συνδέσεις με ftp δες μια πάλι να κάνεις το jhon εγκατάσταση.

Καλησπέρα!
Έγιναν τα παρακάτω:


1. Εγκατάσταση του john plugin μέσω network mount
Έβαλα το αρχείο (enigma2-plugin-extensions-john_1.7.2-3_mipsel.ipk) στο shared folder του pc. Το mounting ξέρω ότι δουλεύει στο δέκτη, γιατί βάζοντας κάποια ταινία στο shared folder τη βλέπω στο δέκτη, στο media player / network mount. Προσπαθώντας όμως να κάνω στο δέκτη install-local-extensions από το net mounting βγάζει “no displayable files on this medium found».

2. Εγκατάσταση του john plugin από το usb (a)
O δέκτης κάνει recognize το usb, με επιλογή να ανοίξει από το devices manager. Βρίσκω το usb και απότο media player αλλά (προφανώς) από εκεί δεν μπορεί να ανοίξει το ipk.

3. Εγκατάσταση του john plugin από το usb (b)
Στο software management δεν υπάρχει «ipkg install» (όπως διάβασε σε κάποιο site) για να επιλέξω το usb flash drive.

4. Software restore από το share folder
Μπήκα στο σχετικό wizard για να κάνω software restore επιλέγοντας το network mount (το john plugin το έχω τοποθετήσει στο share folder), αλλά βγαίνει λάθος. Επιστρέφουν γραμμές του κώδικα με error, μεταξύ άλλων το erno 28 (το έχω μάθει απ’έξω πια) “no space on device:etc/enigma2settings”

5. Edit του passwd
Στο file/manager/etc υπάρχεουν 2 αρχεία passwd. Tο passwd και το passwd-. Μπήκα μέσα και έχει τις γραμμές του κώδικα, δεν μπορούμε να αλλάξουμε κάτι εκεί για να γίνει reset?

6. Upgrade source από το usb
Στο software manager/choose upgrade source θα μπορούσα να κάνω edit ένα source από τη λίστα για να δείχνει το usb?

7. Eγκατάσταση plugin/change password από το Packet manager
Bγαίνει error (ίδια περίπτωση με το 4)

8. Change password από το setup
Για να αλλάξω κωδικό μου ζητάει να συμπληρώσω το old password.

Εντωμεταξύ, όπως καταλαβαίνεις έχω κατεβάσει όλο το internet, όλοι μιλάνε για manual install του john,αλλά κανείς δεν λέει πως γίνεται τελικά αυτό το manual install, πέρα από το να δώσω εντολή μέσω telnet/ftp (που θέλει κωδικό).
Xωρίς μια πιο συγκεκριμένη βοήθεια, δεν βλέπω να προχωράει το θέμα! plz τα φώτα σου

Kolonos
15-03-14, 02:04
5. Edit του passwd
Στο file/manager/etc υπάρχεουν 2 αρχεία passwd. Tο passwd και το passwd-. Μπήκα μέσα και έχει τις γραμμές του κώδικα, δεν μπορούμε να αλλάξουμε κάτι εκεί για να γίνει reset?


Στην σελίδα που σου είχα στείλει και διάβασες για το john στο πρώτο Post λεει για manual reset του κωδικου:
στην πρώτη γραμμή είναι ο κωδικός πχ root: $1$aiBee9aP$wepNW5ofJodg8P5wfUQZy/:0:0:root:/home/root:/bin/sh
Σβήσε όλη την πρώτη γραμμή και στη θέση της γράψε:
root::0:0:root:/home/root:/bin/sh
αποθήκευσε το αρχείο,κανε επανεκκίνηση τον dreambox,και ο κωδικός θα έχει φύγει

PA2
23-03-14, 12:18
Καλημέρα, σύμφωνοι να γίνει με τη λύση1 αλλά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι:


1. Δεν έχω επιβεβαιώσει αν αυτός ο sambaconfig -editor είναι ήδη εγκατεστημένος. Στα extensions & στα addons πάντως δεν υπάρχει. Το packet management (αν είναι διαθέσιμος εκεί προς εγκατάσταση) δεν το τρέχει ο δέκτης, με πετάει έξω πριν φορτώσει τα packets, με error “no space left on device/etc/enigma2/setting” και κάνει restart.

2. Παρόλα αυτά, στο setup του samba, το security γράφει share. Στα permissions (οθόνη input) έχω (a)user read -> on, (b)user write -> on, (c)user execute -> off. Προσπαθώντας να αλλάξω αυτό το τελευταίο σε on, κάνω save, αλλά επιστρέφωντας, το έχει πάλι off (προφανώς δεν αλλάζει).

3. Στον samba (services/blue panel) το workgroup είναι διαφορετικό από αυτό που έχει το pc. Το αλλάξω, αλλά επιστρέφωντας μετά το save έχει πάλι το παλιό (προφανώς δεν αλλάζει). Άλλαξα όμως το workgroup του pc και το έκανα ίδιο με του δέκτη.

Μετά από όλα αυτά, από οποιονδήποτε explorer κι αν μπω, μου ανοίγει το WebControl του dm και όχι το etc (στο οποίο υπάρχει το passwd).

Πάμε τώρα στο john: σε κάποιο από τα πολλά restart, ο δέκτης τελικά έδειξε στο local extensions το usb και το john ipk, με διαθέσιμη την επιλογή install (το περίεργο πάντως είναι, πως μετά δεν ξανά εμφάνισε το usb, έδειχνε μόνο τα συνηθισμένα (a) flash memory, (b)network). Όπως και να'χει, τo install βγάζει error:

Collected errors: *could not lock/usr/lib/opkg/lock:no space left on device.

Και από το blue panel/network η εγκατάσταση του john plugin βγάζει το ίδιο σφάλμα.

Ένα vob 15kb που είναι αποθηκευμένο στο hdd (είπα να το σβήσω μήπως εξοικονομηθεί χώρος, το john είναι μόλις 1!), δεν είναι δυνατόν να διαγραφεί. Το delete είναι διαθέσιμο αλλά δεν διαγράφεται το αρχείο (ίσως από το user execute που είναι off στα permissions?).

Είδα κι έπαθα να φανεί το john στο δέκτη και τώρα δεν μπορεί να γίνει install. Και να σκεφτείς πως θα μπορούσε να μου λύσει όλα τα προβλήματα. Τι στο καλό πρέπει να γίνει????????

PA2
31-03-14, 20:17
Καλησπέρα, επιπλέον των παραπάνω, προσπάθησα στον δέκτη να διαγράψω κάποιο από τα plugins (usr/lib/enigma2/python/plugins/extensions) ή από τα skins (usr/share/enigma2) προκειμένου να εξοικονομηθεί χώρος (αν θεωρήσουμε πως υπάρχει έλλειψη χώρου) αλλά η διαγραφή δεν εκτελείται.

Υπάρχει κάποιος που να έχει χρόνο και διάθεση να βοηθήσει με τα παραπάνω? Όποια ιδέα καλοδεχούμενη.

Kolonos
31-03-14, 22:23
Μπορείς να βγάλεις ένα video και να το ανεβάσεις κάπου να το δω;
Στο video αυτό θέλω να τραβάς μόνο την οθόνη του dream από την στιγμή που το ανάβεις και για καμιά 20 δεύτερα,θα πρέπει να έχεις σταθερή την εικόνα όμως και να το βγάζεις από αρκετά κοντά για να μπορέσω να διαβάσω ακριβώς τα κείμενα που βγαίνουν όταν φορτώνει ο δέκτης.

PA2
01-04-14, 13:18
Στην εκκίνηση του δέκτη δεν βγάζει κανένα κείμενο, μόνο τα γρανάζια βλέπω μέχρι να φορτώσει (το λέω από μνήμης, αλλά πάντα έτσι ήταν). Μήπως εννοείς το κείμενο στην πράσσινη οθόνη όταν με πετάει έξω και κάνει restart (λόγω έλλειψης χώρου)?

Kolonos
01-04-14, 18:11
Εννοώ την μικρή οθόνη του δεκτή όχι την εικόνα που βγάζει στην τηλεόραση.

PA2
01-04-14, 22:34
Ups! :oops: ok θα επανέλθω με το βίντεο.

- - - Updated - - -

Βασικά τρία πραγματάκια βγάζει με τη σειρά που τα γράφω:


Bοοt #76<20100419>

dhcp…
/flash/bootlogo.elf

dhcp…
/flash/vmlinux.gr


Και μετά ξεκινάει το Dream Multimedia booting μέχρι να φορτώσει ο dm. To συμπέρασμα ποιο είναι?

Kolonos
01-04-14, 23:35
ότι κατά 99,99% έχεις sim 2.01 (που αυτή είναι η καλύτερη για τους κλώνους) και ότι SSL έχει 76 (αναβαθμίζεται)
έλα τώρα που το έχουμε :D κανε τον κόπο και τράβα το αυτό ένα video να το σιγουρέψουμε και μετά αρχίζουμε δουλειά ;)

PA2
03-04-14, 14:26
Λοιπόν, η οθόνη εμφανίζει ακριβώς ότι έγραψα παραπάνω με τη σειρά που τα έγραψα. Το έλεγξα 2 ημέρες, 1-1 όλους τους χαρακτήρες πολλές φορές.

Και τώρα πάμε στο δυστυχώς… δυστυχώς το βίντεο δεν είναι ευκρινές ώστε να μπορείς να το διαβάσεις. Όσο γράφει DREAM MULTIMEDIA όλα καλά (είναι μεγάλα τα γράμματα). Μόλις βγουν οι ψείρες (αριθμοί & γράμματα) τέλος. Έκανα τεστ με όσες συσκευές έχω στο σπίτι (κινητό / κάμερα) πάντα το ίδιο. Προσπάθησα να το καθαρίσω με κάποιο προγραμματάκι αλλά δεν βελτιώθηκε αρκετά για να διαβάζεται.

Πάντως αυτό γράφει, το έκανα check στο check με πολλά power on & off του δέκτη και διαβάζοντας έναν χαρακτήρα κάθε φορά.:sorry:

PA2
06-04-14, 22:14
Mε τις photo από τη sim.

137700137701

- - - Updated - - -

Από telnet:
137720

Kolonos
06-04-14, 22:22
:clap:

μπράβο αυτό ήταν

PA2
07-04-14, 10:21
Καλημέρα, το mount δεν το έχω ολοκληρώσει ακόμα, αλλά πιστεύω πολύ σύντομα θα είναι όλα κομπλέ!

Όπως και να’χει, ευχαριστώ το forum για τη φιλοξενία

Και

ευχαριστώ πολύ τον Kolono για το χρόνο τη βοήθεια και την υπομονή του :oneup::respekt::):oneup::)

Kolonos
07-04-14, 12:55
μετά την αναβάθμιση του bootloader το mount είναι παιχνιδάκι :D

PA2
07-04-14, 13:43
μετά την αναβάθμιση του bootloader το mount είναι παιχνιδάκι :D


Αυτό ελπίζω κι εγώ :)
Τώρα που τον φέραμε εκεί που θέλαμε, απαιτείται και ένα back up ή όχι?

Rage
12-04-14, 13:40
Καλησπερα εχω θεμα με τους υποτιτλους στον dreambox 800 hd se με το media player ενω τους βρισκει τους Ελληνικους δεν τους υποστηριζει σε αντιθεση πχ με τους αγγλικους και δειχνει αλαμπουρνεζικα ενω η tv τους παιζει καμια προταση?

sotos65
12-04-14, 16:35
Δοκίμασε να σώσεις τους υπότιτλους (srt φαντάζομαι) σε κωδικοποίηση UTF-8 (Unicode), ανοίγοντας τους με κάποιον text editor (πχ notepad++ ).

Rage
14-04-14, 10:41
Δοκίμασε να σώσεις τους υπότιτλους (srt φαντάζομαι) σε κωδικοποίηση UTF-8 (Unicode), ανοίγοντας τους με κάποιον text editor (πχ notepad++ ).Δυστυχως τπτ θα ψαξω να δω αν υπαρχει κανα προσθετο να κατεβασω thnxs για την απαντηση.

Kolonos
14-04-14, 12:16
Δυστυχως τπτ θα ψαξω να δω αν υπαρχει κανα προσθετο να κατεβασω thnxs για την απαντηση.

σίγουρα είναι η κωδικοποίηση, από ansi κανε μετατροπή σε UTF-8 και μετά σώσε το αρχείο αλλιώς δεν αλλάζει. βάλε το notepad++ αν δεν έχεις άλλο editor

Rage
15-04-14, 01:40
σίγουρα είναι η κωδικοποίηση, από ansi κανε μετατροπή σε UTF-8 και μετά σώσε το αρχείο αλλιώς δεν αλλάζει. βάλε το notepad++ αν δεν έχεις άλλο editorΟκ δουλεψε :oneup:

Rage
24-04-14, 15:57
Τα φωτα σας στο εξης προβλημα εχω βαλει στο dreambox 800 hdse εναν sata 750 giga και μου κολανε οι ταινιες με αναλυση 1080p να υποθεσω οτι δεν τις τρεχει?

Kolonos
25-04-14, 01:42
ότι έχω δει μέχρι σήμερα κανονικά ακόμα και σε υψηλά bitrate χωρίς σπασίματα.
έκανα τώρα μια δοκιμή με πολύ μεγάλο bitrate και έπαιξε μια χαρά,δεν ξέρω αν έχεις κάνα αρχείο με τεράστιο bitrate και σου κάνει κολλήματα.

General
Unique ID : 172446645799611514231005303920318789007 (0x81BC0411B995A6368B60DDE6D200B58F)
Complete name : \\192.168.1.24\Harddisk\Planet_Earth_From Pole_to_Pole_1080p_sample.mkv
Format : Matroska
Format version : Version 1
File size : 141 MiB
Duration : 1mn 0s
Overall bit rate : 19.7 Mbps
Encoded date : UTC 2007-12-31 15:48:08
Writing application : mkvmerge v2.1.0 ('Another Place To Fall') built on Aug 19 2007 13:40:07
Writing library : libebml v0.7.7 + libmatroska v0.8.1

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : High@L5.1
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 16 frames
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Bit rate : 18.9 Mbps
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Variable
Original frame rate : 23.976 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Default : Yes
Forced : No

Audio
ID : 2
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Format settings, Endianness : Big
Codec ID : A_AC3
Duration : 1mn 0s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 448 Kbps
Channel(s) : 6 channels
Channel positions : Front: L C R, Side: L R, LFE
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : 8ms
Stream size : 3.22 MiB (2%)
Title : English (AC3)
Language : English
Default : Yes
Forced : No

Text
ID : 3
Format : ASS
Codec ID : S_TEXT/ASS
Codec ID/Info : Advanced Sub Station Alpha
Compression mode : Lossless
Language : English
Default : Yes
Forced : No

Rage
25-04-14, 14:04
ότι έχω δει μέχρι σήμερα κανονικά ακόμα και σε υψηλά bitrate χωρίς σπασίματα.
έκανα τώρα μια δοκιμή με πολύ μεγάλο bitrate και έπαιξε μια χαρά,δεν ξέρω αν έχεις κάνα αρχείο με τεράστιο bitrate και σου κάνει κολλήματα.

General
Unique ID : 172446645799611514231005303920318789007 (0x81BC0411B995A6368B60DDE6D200B58F)
Complete name : \\192.168.1.24\Harddisk\Planet_Earth_From Pole_to_Pole_1080p_sample.mkv
Format : Matroska
Format version : Version 1
File size : 141 MiB
Duration : 1mn 0s
Overall bit rate : 19.7 Mbps
Encoded date : UTC 2007-12-31 15:48:08
Writing application : mkvmerge v2.1.0 ('Another Place To Fall') built on Aug 19 2007 13:40:07
Writing library : libebml v0.7.7 + libmatroska v0.8.1

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : High@L5.1
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 16 frames
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Bit rate : 18.9 Mbps
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Variable
Original frame rate : 23.976 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Default : Yes
Forced : No

Audio
ID : 2
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Format settings, Endianness : Big
Codec ID : A_AC3
Duration : 1mn 0s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 448 Kbps
Channel(s) : 6 channels
Channel positions : Front: L C R, Side: L R, LFE
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : 8ms
Stream size : 3.22 MiB (2%)
Title : English (AC3)
Language : English
Default : Yes
Forced : No

Text
ID : 3
Format : ASS
Codec ID : S_TEXT/ASS
Codec ID/Info : Advanced Sub Station Alpha
Compression mode : Lossless
Language : English
Default : Yes
Forced : No

Πανω απο 10 giga συνηθως κολλαει

Rage
29-04-14, 14:20
Συνδεσα ενα εξωτερικο σκληρο πανω στον dream και ενω απο τις πληροφοριες το μηχανημα τον βλεπει δεν μπορω να μπω να δω μου θυμιζετε την διαδρομη μηπως κανω εγω πατατια? thnxs.

john84
06-07-14, 15:18
καλησπερα.
ειμαι σχετικα καινουριος στην δορυφορικη.
Εχω ενα πιατο 1μ με μοτερ και εχω συνδεδεμενο εναν DM 800. Την τριτη περιμενω τον STB του ΟΤΕ ΤV. Εχω δει οτι ο Dreambox εχει εξοδο για νομίζω λεει lnb out η κατι τέτοιο. εγω συνδεω λοιπον ενα ομοαξονικο απο το out του dm με το in του αποκωδικοποιητη του ΟΤΕ και αφου γυρισω το πιατο στις 9e , βαζω stant by τον Dm για να περα σημα στον ΟΤΕ και μετα ανοίγω τον ΟΤΕ για να δω ??? ή πρεπει να κανω κατι άλλο? ευχαριστώ .

sdikr
06-07-14, 15:22
καλησπερα.
ειμαι σχετικα καινουριος στην δορυφορικη.
Εχω ενα πιατο 1μ με μοτερ και εχω συνδεδεμενο εναν DM 800. Την τριτη περιμενω τον STB του ΟΤΕ ΤV. Εχω δει οτι ο Dreambox εχει εξοδο για νομίζω λεει lnb out η κατι τέτοιο. εγω συνδεω λοιπον ενα ομοαξονικο απο το out του dm με το in του αποκωδικοποιητη του ΟΤΕ και αφου γυρισω το πιατο στις 9e , βαζω stant by τον Dm για να περα σημα στον ΟΤΕ και μετα ανοίγω τον ΟΤΕ για να δω ??? ή πρεπει να κανω κατι άλλο? ευχαριστώ .

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, έτσι το έχω και μου δουλεύει

john84
06-07-14, 15:29
ok ευχαριστω πολύ. :)

Rage
24-11-14, 13:04
2nd failed μυνημα και παπαλα ο δεκτης.....τα φωτα σας.....

sdikr
24-11-14, 13:24
2nd failed μυνημα και παπαλα ο δεκτης.....τα φωτα σας.....

Για δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες, που στο βγάζει το failed;

Rage
24-11-14, 15:28
Για δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες, που στο βγάζει το failed;στην οθονη της προσοψης

Kolonos
01-12-14, 15:16
κανε flash τον bootloader και μετά πάλι το Image,θα χρειαστείς το sunray flashup

Rage
03-12-14, 14:20
κανε flash τον bootloader και μετά πάλι το Image,θα χρειαστείς το sunray flashupΤο εκανα και ολα οκ σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια:respekt:

Kolonos
03-12-14, 14:52
καλές θεάσεις :oneup:

elninio13
12-01-15, 09:43
καλησπερα σε ολους ενα προβλημα εχω το τελευταιο διαστημα με τον dremabox 500 hd που εχω.Ειναι το γνησιο μοντελο και δουλευε απροβληματιστα τοσα χρονια που τον χρησιμοποιω.Πριν λιγο καιρο μου αναβαθμισαν τον bootloader και δοκιμασα ενα image το οποιο δυστυχως δεν μπηκε ποτε και απο εκεινη την μερα ο δεκτης κολλησε
Δεν μπορω να συνδεθω μεσω δικτυου,και η μονη λυση ειναι να του περασω μεσω υπολογιστη image ωστε να κανει boot ξανα.
Ουτε ομως και απο εκει δεν γινεται κατι καθως παιρνω ενα μηνυμα boot loop,οτι image και να δοκιμασω γινεται συνεχως το ιδιο και δεν μπορω να κανω τον δεκτη να δουλεψει τι αλλο μπορω να κανω για να τον επαναφερω

- - - Updated - - -

το μηνυμα ακριβως που παιρνω ειναι αυτο
0:24:40 PM Calculating checksum...
10:24:42 PM Got wrong response from box: HTTP/1.0 400 Bad Request
Content-Type: text/plain
Server: yahd v1.0

*** SERIAL MODE ***
entering serial loop...

Kolonos
12-01-15, 13:27
καλησπερα σε ολους ενα προβλημα εχω το τελευταιο διαστημα με τον dremabox 500 hd που εχω.Ειναι το γνησιο μοντελο και δουλευε απροβληματιστα τοσα χρονια που τον χρησιμοποιω.Πριν λιγο καιρο μου αναβαθμισαν τον bootloader και δοκιμασα ενα image το οποιο δυστυχως δεν μπηκε ποτε και απο εκεινη την μερα ο δεκτης κολλησε
Δεν μπορω να συνδεθω μεσω δικτυου,και η μονη λυση ειναι να του περασω μεσω υπολογιστη image ωστε να κανει boot ξανα.
Ουτε ομως και απο εκει δεν γινεται κατι καθως παιρνω ενα μηνυμα boot loop,οτι image και να δοκιμασω γινεται συνεχως το ιδιο και δεν μπορω να κανω τον δεκτη να δουλεψει τι αλλο μπορω να κανω για να τον επαναφερω

- - - Updated - - -

το μηνυμα ακριβως που παιρνω ειναι αυτο
0:24:40 PM Calculating checksum...
10:24:42 PM Got wrong response from box: HTTP/1.0 400 Bad Request
Content-Type: text/plain
Server: yahd v1.0

*** SERIAL MODE ***
entering serial loop...


https://www.dream-multimedia-tv.de/board/index.php?page=Thread&threadID=12116

@ ADSLgr.com All rights reserved.