PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

pontios76
30-04-07, 20:41
Νομίζω είναι μια καλή αρχή...

kyrnikos
03-05-07, 01:56
Γεια σας και πάλι...

Έχω μια ερώτηση σχετικά με τη σύνδεση Dreambox και pc ή τη σύνδεση δυο dreambox μεταξύ τους και παρακαλώ αν ξέρετε να με βοηθήσετε .

Μπορεί να γίνει σύνδεση- δίκτυο deambox - pc με homeplug ; Εννοώ απευθείας δηλαδή

Dreambox <-->homeplug <-->homeplug <-->pc

χωρίς τη μεσολάβηση router .

Επίσης μπορεί να γίνει δίκτυο 2 dreambox με homeplug απευθείας ,δηλαδή :

Dreambox <-->homeplug <-->homeplug <-->dreambox


Το "σχήμα" Dreambox <-->router <-->pc μου δουλεύει αλλά θέλω να μειώσω τα καλώδια στο ελάχιστο δυνατό.

sdikr
03-05-07, 01:59
Λογικά ναι, αυτό γιατί συνήθως με απλές κάρτες δικτύου χρείαζεται να έχεις cross over cable, αλλά τα homeplug δουλεύουν και σε αυτή την περίπτωση

kyrnikos
03-05-07, 02:18
Ευχαριστώ για την αστραπιαία απάντηση !!!
Αν κάνω τις ρυθμίσεις συνδέοντας dreambox<-->pc με cross καλώδιο και μετά τα συνδέσω μέσω homeplug με ένα
straight καλώδιο το καθένα λές να δουλέψει ; η μήπως το ένα από τα δύο θα πρέπει να είναι cross ;

puzzled
03-05-07, 12:05
Νομίζω είναι μια καλή αρχή...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα το μελετέσω και θα επανέλθω! :-)

Dimis
03-05-07, 13:31
γιατι δε βάζεις ενα wireless bridge στο dreambox??
Αν βέβαια εχεις και wireless router...

puzzled
03-05-07, 22:29
Από όσα διάβασα, το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν παραλάβουμε το νέο μας DreamBox, είναι να διαγράψουμε το εργοστασιακό Image και να εγκαταστήσουμε ένα "καλύτερο".
Το αμέσως επόμενο, είναι να εγκαταστήσουμε ένα EMU.
Ελπίζω να τα κατάλαβα σωστά.

Τα ερωτήματά μου έχουν ως εξής:
1. Ποιό είναι το καλύτερο image κατά τη γνώμη σας; Υπάρχει κάποιο link για να δώ τί παρέχει το κάθε Image;
2. Υπάρχει κάποιο EMU που να είναι "καλύτερο" από τα άλλα ή είναι όλα ίδια; Μπορώ να έχω πολλά EMU να "τρέχουν" ταυτόχρονα; Ποιό από τα διαθέσιμα EMUs παίζει καλά για τα "ελληνικά" δεδομένα;
3. To FileCrypt τί είναι;
4. Είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσω 2 LNBs και DiSeqC;
5. Ποιό είναι η προτεινόμενη ελάχιστη διάμετρος πιάτου για τα ελληνικά δεδομένα;

Σαφώς και δεν περιμένω "έτοιμη" γνώση. Μου αρκούν τα κατάλληλα Links! :-)

Σας ευχαριστώ και πάλι

blackjim
03-05-07, 22:48
Από όσα διάβασα, το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν παραλάβουμε το νέο μας DreamBox, είναι να διαγράψουμε το εργοστασιακό Image και να εγκαταστήσουμε ένα "καλύτερο".
Το αμέσως επόμενο, είναι να εγκαταστήσουμε ένα EMU.
Ελπίζω να τα κατάλαβα σωστά.

Τα ερωτήματά μου έχουν ως εξής:
1. Ποιό είναι το καλύτερο image κατά τη γνώμη σας; Υπάρχει κάποιο link για να δώ τί παρέχει το κάθε Image;
2. Υπάρχει κάποιο EMU που να είναι "καλύτερο" από τα άλλα ή είναι όλα ίδια; Μπορώ να έχω πολλά EMU να "τρέχουν" ταυτόχρονα; Ποιό από τα διαθέσιμα EMUs παίζει καλά για τα "ελληνικά" δεδομένα;
3. To FileCrypt τί είναι;
4. Άλλος τρόπος για να κάνω record ένα πρόγραμμα, εκτός του web access υπάρχει;
5. Είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσω 2 LNBs και DiSeqC;
6. Ποιό είναι η προτεινόμενη ελάχιστη διάμετρος πιάτου για τα ελληνικά δεδομένα;

Σαφώς και δεν περιμένω "έτοιμη" γνώση. Μου αρκούν τα κατάλληλα Links! :-)

Σας ευχαριστώ και πάλιhttp://www.doom9.org/index.html?/DigiTV/dbox-howto.htm
Για αρχη νομιζω αυτο καλο ειναι.

H δικια μου συμβουλη παντως ειναι να πας στα αναλογα SAT forum και να ψαχτεις απο μονος σου. ;)

Επισης ενα πολυ καλο λινκ ειναι το www.google.com (http://www.google.com) :p ΠΑΝΤΑ χρησιμο ;)



Ασχετο. Ο 8000 μαλλον θα αργησει κι αλλο!!!!! :scared:
http://www.satundkabel.de/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=16341
"Die bereits im vorvergangenen Jahr angek&#252;ndigte Dreambox (http://www.dream-multimedia.tv/) 8000 mit doppeltem DVB-S2-Receiver wird nicht vor Mai erh&#228;ltlich sein."
Δηλαδη μετα τον Μαιο παμε τωρα...

Ημαρτον ειναι εκει στην γερμανια ρε γμτ. Τι δι@ολο περιμενουν και δε τον βγαζουν!?!?
:down:

puzzled
03-05-07, 23:06
http://www.doom9.org/index.html?/DigiTV/dbox-howto.htm
Για αρχη νομιζω αυτο καλο ειναι.

H δικια μου συμβουλη παντως ειναι να πας στα αναλογα SAT forum και να ψαχτεις απο μονος σου. ;)

Επισης ενα πολυ καλο λινκ ειναι το www.google.com (http://www.google.com) :p ΠΑΝΤΑ χρησιμο ;)

Σε ευχαριστώ πολύ για τα Links (ειδικά το πρώτο), αλλά τα έχω διαβάσει ήδη. Επίσης, το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω Γερμανικά και δυστυχώς τα περισσότερα καλά SAT forums είναι Γερμανικά. Εκτός αυτού και σε κάποια Αγγλικά και Ελληνικά που έχω μπεί, είναι δύσκολο να ψάξω αν δεν ξέρω ΤΙ να ψάξω! :-)

Για αυτό όπως είπα, μερικά χρήσιμα links θα με βοηθούσαν αρκετά.

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ πολύ.

blackjim
03-05-07, 23:15
Σε ευχαριστώ πολύ για τα Links (ειδικά το πρώτο), αλλά τα έχω διαβάσει ήδη. Επίσης, το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω Γερμανικά και δυστυχώς τα περισσότερα καλά SAT forums είναι Γερμανικά. Εκτός αυτού και σε κάποια Αγγλικά και Ελληνικά που έχω μπεί, είναι δύσκολο να ψάξω αν δεν ξέρω ΤΙ να ψάξω! :-)

Για αυτό όπως είπα, μερικά χρήσιμα links θα με βοηθούσαν αρκετά.

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ πολύ.E απλα δοκιμαζε διαφορα τοπικς ρε συ.
Πχ αν βλεπεις HowTo , ή guide ή "what is ταδε" , μπες και ριξτου μια ματια. Δε νομιζω να βρεις πουθενα κανα site που να τα εχει και να τα εξηγει ολα μαζεμενα. Και ειναι και ευλογο το γιατι ;)
Γι αυτο σου λεω , σιγα σιγα , με λιγο ψαξιμο ολα θα τα βρεις.



btw , τωρα ειδα αυτο που εγραψες πριν
"Όπως καταλαβαίνετε ενδιαφέρομαι "ιδιαίτερα" για Dreambox, λόγω των "εξωτικών" δυνατοτήτων του. Αλλά επειδή, το "μαγαζί" που ρώτησα μου δίνει τον 500άρι "έτοιμο" στα 350,00€ και τον 7020, εξίσου "έτοιμο" στα 800,00€ (χωρίς πιάτα, LNB και ότι άλλο χρειάζεται), σκέφτηκα ότι δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να ξεσκονίσω λίγο τις γνώσεις μου στο Linux και να προσπαθήσω μόνος μου. :-)"
800Ε για τον 7020????
ληστεια ακουγεται. Τι παει να πει "ετοιμος"??
εγω λιγοτερο απο 500 τον πηρα 3 χρονια πριν!!!


Αν εχεις γνωσεις Linux παντως ολα θα τα βρεις πολυ ευκολα ;)

puzzled
04-05-07, 18:01
E απλα δοκιμαζε διαφορα τοπικς ρε συ.
Πχ αν βλεπεις HowTo , ή guide ή "what is ταδε" , μπες και ριξτου μια ματια. Δε νομιζω να βρεις πουθενα κανα site που να τα εχει και να τα εξηγει ολα μαζεμενα. Και ειναι και ευλογο το γιατι ;)
Γι αυτο σου λεω , σιγα σιγα , με λιγο ψαξιμο ολα θα τα βρεις.

btw , τωρα ειδα αυτο που εγραψες πριν
"Όπως καταλαβαίνετε ενδιαφέρομαι "ιδιαίτερα" για Dreambox, λόγω των "εξωτικών" δυνατοτήτων του. Αλλά επειδή, το "μαγαζί" που ρώτησα μου δίνει τον 500άρι "έτοιμο" στα 350,00€ και τον 7020, εξίσου "έτοιμο" στα 800,00€ (χωρίς πιάτα, LNB και ότι άλλο χρειάζεται), σκέφτηκα ότι δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να ξεσκονίσω λίγο τις γνώσεις μου στο Linux και να προσπαθήσω μόνος μου. :-)"
800Ε για τον 7020????
ληστεια ακουγεται. Τι παει να πει "ετοιμος"??
εγω λιγοτερο απο 500 τον πηρα 3 χρονια πριν!!!

Αν εχεις γνωσεις Linux παντως ολα θα τα βρεις πολυ ευκολα ;)

Και εγώ αυτό σκέφτηκα, ότι πρόκειται για ληστεία, για αυτό είπα να τη ψάξω μόνος μου. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω Γερμανικά και κάθε φορά που βάζω κάτι στο google για ψάξιμο, όλο σε κάτι Γερμανικά sites με βγάζει. Το HOW To στα Γερμανικά πώς είναι;! :) "Έτοιμος" σημαίνει, προρυθμισμένος για "εξωτικά" πράγματα! ;)

blackjim
04-05-07, 18:06
Κατσε ρε, τον 7020 τον εχει σε μια χαρα ελληνικα μαγαζια.
Δες
http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=dreambox+7020
Mε 480€ εισαι μια χαρα.
Τι "ετοιμο" θα στο δωσει δλδ? Θα το εχει εκπαιδευσει να τα κανει ολα μονο του? :lol:

Πιστεψε με , οτι "εξωτικο" και να κανει , δεν αξιζει 320€. Ή αλλιως , στα κανω ολα εγω με τα μισα λεφτα :p :p :p :p :whistle:

pontios76
04-05-07, 21:02
1. Ποιό είναι το καλύτερο image κατά τη γνώμη σας; Υπάρχει κάποιο link για να δώ τί παρέχει το κάθε Image;
2. Υπάρχει κάποιο EMU που να είναι "καλύτερο" από τα άλλα ή είναι όλα ίδια; Μπορώ να έχω πολλά EMU να "τρέχουν" ταυτόχρονα; Ποιό από τα διαθέσιμα EMUs παίζει καλά για τα "ελληνικά" δεδομένα;
3. To FileCrypt τί είναι;
4. Είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσω 2 LNBs και DiSeqC;
5. Ποιό είναι η προτεινόμενη ελάχιστη διάμετρος πιάτου για τα ελληνικά δεδομένα;

Σαφώς και δεν περιμένω "έτοιμη" γνώση. Μου αρκούν τα κατάλληλα Links! :-)

Σας ευχαριστώ και πάλι

1. Όλα τα images λίγο-πολύ τις ίδιες δυνατότητες και λειτουργίες έχουν. Οι διαφορές τους δεν θα γίνουν ποτέ αισθητές σε κάπιον που τώρα πρωτοασχολείται....

Θα σου πρότεινα να αφήσεις το "μαμα" στην flash (για να μην χάσεις και την εγγύηση του δέκτη) και να προσθέσεις ένα usb stick (πλεον είναι παμφθηνα και για την χρήση αυτή τα 256mb είναι αρκετά) και εκεί να εγκαταστήσεις όσα images τραβάει η όρεξή σου και να τα δοκιμάσεις και κράτα όποιο σε βολέψει περισσότερο.

2. Τα ίδια ισχύουν και για τα emu, όλα λίγο-πολύ την ίδια δουλειά κάνουν. Μπορείς να έχεις πολλά emus ταυτόχρονα εγκατεστημένα, όμως ένα θα χρησιμοποιείται κάθε φορά.

3. ...???...

4. Όχι

5. 1μ. - 1,2μ.

puzzled
04-05-07, 21:22
Πιστεψε με , οτι "εξωτικο" και να κανει , δεν αξιζει 320€. Ή αλλιως , στα κανω ολα εγω με τα μισα λεφτα

Τα έξοδα όμως από Κρήτη - Βόλο, δικά σου! :-)

@pontios76: Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις.

xhaos
07-05-07, 08:49
να κάνω και εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου. έβαλα ένα πιατάκι 1.25x1.35 και το έριξα στον astra 2 (sky) και ενώ έχω σήμα 60% η ποιότητα του παίζει στο 20%. γιατί παίζει αυτό? πρόβλημα σε κανένα LNB ή υγρασία στην ατμοσφαίρα? αποτέλεσμα αυτού είναι ότι ο 500 δεν συγχρονίζει. καμια πρόταση?

pontios76
07-05-07, 23:24
Εξαρτάται για ποιά συχνότητα μιλάς καθώς στις 28 μοίρες έχει μερικές που δεν κατεβαίνουν στην Ελλάδα ούτε με 5μ. πιάτο...

Νικαετός
08-05-07, 01:14
Πέρα από αυτό, γενικά οι Dreambox έχουν πολύ "αναίσθητα" tuner,οπότε χρειάζονται καλό σήμα για να ανοίξουν τα κανάλια. Η σκόπευση του πιάτου και η ρύθμιση του LNB είναι οκ? Μου κάνει εντύπωση με τόσο μεγάλο πιάτο. Σε ποια περιοχή είσαι ?

xhaos
08-05-07, 09:01
Περιοχή πάτρας με 1.25x1x35 με 3 LNB 0.1 και έχω βγάλει Astra 28, Eurobird, Astra 19.

ρε παιδιά γιατί δεν παίζουμε κανένα "unfolding" @ big bang? στο adslgr?

nickolas2005
08-05-07, 12:05
Ο Πολυαναμενόμενος DREAMBOX DM 600 PVR, είναι πλέον διαθέσιμος από την Επίσημη Αντιπροσωπία Ελλάδος SONIX ANTENNA (http://www.satsonix.gr/INDEXgr.html). Έχει τις διαστάσεις του DM 500 και διατίθεται σε 2 χρώματα ασημί ή μαύρο. Τα κυριότερα χαρακτηριστικά του είναι ότι μπορεί να δεχτεί εσωτερικά σκληρό δίσκο 2,5", έχει αποσπώμενο δορυφορικό Tuner, το οποίο μπορεί να αντικατασταθεί με επίγειο ή καλωδιακό, έχει 96 ΜByte RAM, έχει το μεγάλο τηλεχειριστήριο (όμοιο με του DM7020), έχει πολύ όμορφο design και πολλά άλλα εκπληκτικά χαρακτηριστικά!
Στο site της αντιπροσωπίας www.satsonix.gr (http://www.satsonix.gr/INDEXgr.html) (στην Ελληνική σελίδα) μπορείτε να δείτε περισσότερα και να ενημερωθείτε για την τιμή του.

Νικαετός
08-05-07, 14:44
Περιοχή πάτρας με 1.25x1x35 με 3 LNB 0.1 και έχω βγάλει Astra 28, Eurobird, Astra 19.

ρε παιδιά γιατί δεν παίζουμε κανένα "unfolding" @ big bang? στο adslgr?

Kαι Astra 28 και Eurobird???? Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος? Τον eurobird 28,2 και τον Astra 28,τους κατεβάζεις με το ίδιο LNB δεν χρειάζονται 2, εκτός και αν έχεις κανά 5άρι πιάτο...Αν είναι έτσι όντως , βγάλε το ένα LNB τελείως από το πιάτο, δεν σου χρειάζεται. ;)

xhaos
08-05-07, 15:32
Kαι Astra 28 και Eurobird???? Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος? Τον eurobird 28,2 και τον Astra 28,τους κατεβάζεις με το ίδιο LNB δεν χρειάζονται 2, εκτός και αν έχεις κανά 5άρι πιάτο...Αν είναι έτσι όντως , βγάλε το ένα LNB τελείως από το πιάτο, δεν σου χρειάζεται. ;)
nope....μια χαρά κατεβαίνουνε από το ίδιο LNB αφού δεν υπάρχουν αλληλεπικαλυπτώμενες συχνότητες. τα LNB είναι όλα 0.1;)
το πιατάκι μου είναι Offset 1.25x1.35 αλουμινένιο.

greg21
10-05-07, 17:02
γεια σας.εχω ενα δεκτη edision 2600 και θελω να ανεβω κατηγορια και να παρω εναν dreambox.ποιον μου συστηνετε να παρω και απο που?υπαρχει καποιος αλλος με παρομοιες δυνατοτητες?

gravis
10-05-07, 19:08
Πιαιδια εχω το εξης προβλημα. Εχω τον dreambox 7020 με σκληρο δισκο, οταν κανω εγγραφη στον σκληρο και το αρχειο βγαινει πολυ μεγαλο π,χ 6gb δεν μπορω να το κατεβασω μετα στο PC μεσα απο το web interface του dreambox, μου βγαζει "internet explorer cannot display the page".. γιατι συμβαινει αυτο? οταν μπηκα στο dreambox μεσω ftp client ειδα οτι τα αρχειο των 6gb ειναι κομμενο σε αρχεια του 1GB, με καταληξη ts.001 , ts.002, και ουτο καθε εξεις. Τωρα υποθετω οτι γινετε αυτο απο το συστημα αρχειων που χρησιμοποιει το dreambox. Αν ομως τα κατεβασω αυτα τα αρχεια γιατι μεσω ftp client δεν μου βγαζει καποιο προβλημα, πως θα γινει μετα να τα συρράψω?

rdaniel
10-05-07, 19:59
χμ ... μήπως το παλιό κλασσικό

copy /b ts.001+ts.002+ts.003+ts.004+ts.005+ts.006 ts.avi

σε κονσόλα εντολών κάνει δουλειά; (υποθέτω ότι η κατάληξη του αρχείου είναι .avi, εξ ου και το ts.avi ... )

pontios76
10-05-07, 20:01
Πήγαινε στο μενου -> εγκατάσταση -> προχωρημένες ρυθμίσεις και κάνε το νούμερο που φαίνεται κάτω από την πρώτη οριζόντια γραμμή στο μέγεθος που θες ο δέκτης να κόβει τα κομμάτια των εγγραφών που κάνεις στο δίσκο.

gravis
10-05-07, 21:35
ευχαριστω pontios76 , το προβλημα ειναι γιατι δεν μπορω να το κατεβασω μεσα απο το enigma το αρχειο

greg21
13-05-07, 12:19
Παιδες σκεφτομαι να αγορασω τον καλυτερο dreambox που κυκλοφορει.Ποιος ειναι?Ο 7025? Ποσο κανει?ξερετε κανενα καλο μαγαζι?Πρεπει να προσεχω να μην πεσω σε κλωνο ή δεν υπαρχει κλωνος?Επισης θελω να αγορασω ενα moter για πιατο μεχρι 1.50μ .Προτεινετε κατι.Τι αλλα πρεπει να παρω μαζι με το μοτερ?lnb εχω καλο 0.2db και καλωδιο επισης.Ευχαριστω .

joseph
13-05-07, 18:32
Και εγώ θέλω ένα moteur για 1,8-2,0 μέτρα ... Για πείτε τιμές ...

xhaos
14-05-07, 09:53
βγήκε η σειρά 8000 που είναι το κορυφαίο μοντέλο. ωστόσο αν δεν έχεις κανένα εστιατόριο για να βρεις φαγητό δεν έχει νόημα ο dreambox. σου προτείνω τον 500 μέχρι να δεις τι παίζει και μετά αν θες πας σε κανένα ακριβό μοντέλο.

Νικαετός
14-05-07, 10:17
βγήκε η σειρά 8000 που είναι το κορυφαίο μοντέλο. ωστόσο αν δεν έχεις κανένα εστιατόριο για να βρεις φαγητό δεν έχει νόημα ο dreambox. σου προτείνω τον 500 μέχρι να δεις τι παίζει και μετά αν θες πας σε κανένα ακριβό μοντέλο.

Ώπα ? Πότε έγινε αυτό ωρές?? Για δώσε κανένα λινκ...2 χρόνια περιμένουμε xhaos και το πετάς έτσι ξαφνικά? Λέγε, μολόγα όλα όσα ξέρεις ;)

greg21
14-05-07, 10:28
εστιατοριο θα βρω.πες μας εσυ που βγηκε και ποσο κανει περιπου.γιατι αν κανει 1000 ευρω τον ξεχναω.για κανενα μοτερ ξερεις? ο 7025 λεσ να μεινει ποτε πισω? δεν θα βγαινουν ενημερωσεις γι'αυτον?

xhaos
14-05-07, 10:55
http://www.marktplaza.nl/Dreambox-DM600PVR-3497674.php
http://www.videosatservice.com/DreamBox_DM_8000S_hdtv.htm

Παντός αν παίζει κανένα φαγάδικο πείτε μου και εμένα γιατί νηστεύω!

Νικαετός
14-05-07, 11:44
Είπα και εγώ ωρέ xhaos...δεν έχει βγει ακόμα...όλοι στο περίμενε είμαστε εδώ και δύο χρόνια LOL

Το μόνο νέο μοντέλο είναι ο 600άρης.

http://www.dream-multimedia-tv.de/english/products_overview.php

Η dream-multi, είναι ο κατασκευαστής ;)

xhaos
14-05-07, 12:34
ναι αλλά δεν θα αργήσει, αφού βγήκε το μικρο, θα ακολουθήσει και η σειρά των μεγάλων αδελφών.

Νικαετός
14-05-07, 12:49
Έχει ήδη αργήσει, από πέρυσι το φθινόπωρο έπρεπε να έχει κυκλοφορήσει και όλο από αναβολή σε αναβολή πηγαίνει ;)

blackjim
14-05-07, 12:59
Kαι θα αργησει κι αλλο μαλλον ...

Ξενερωμα σκετο :down:

greg21
14-05-07, 17:59
oποτε ειμαι για τον 7025.καλος ειναι και αυτος.απο μοτερ δεν ξερει κανεις?ο 7025 δουλευει κανονικα με μοτερ?

greg21
16-05-07, 10:05
σημερα διαβασα καπου οτι ο 7020 ειναι πιο καλος αυτην την εποχη γιατι ο 7025 δεν εχει πολλη υποστηριξη.ισχυει αυτο?

greg21
16-05-07, 10:20
μεγαλο νεο.βγηκε ο 8000 εδς το λινκ http://www.shls.gr/sproducts.aspx?categID=637&Path=Δορυφορικά%20Συστήματα%20/%20Επίγειοι%20-%20Δορυφορικοί%20Δέκτες%20(Ethernet) στα 699 ευρω

greg21
16-05-07, 10:25
λαθος απο το 2008 γραφει.sorry:worthy:

kostas125
20-08-07, 13:48
Αγγελια:::: Ζητηται εστιατοριο με full καταλογο και τιμες....Να σημειωθει οτι θα κολατσισω παρεα με ενα ονειροκουτι 500!!! Αντε ρε παιδια γιατι μας εχει κοψει η πεινα...Βοηθηστε την κατασταση...

Ευχαριστω

Georgema
21-08-07, 19:12
Τσεκάρεις (να γίνει πράσινο) το πεδίο inadyn

Δώσε ένα χρόνο για να κάνει ανανέωση της ip π.χ 30sec

Username: Το username του no-ιp - dyndns - inadyn λογαριασμού σου
Password: To password του no-ιp - dyndns - inadyn λογαριασμού σου
Alias: To πλήρες όνομα του no-ιp - dyndns - inadyn λογαριασμού σου (π.x xxxxxx.dyndns.org)

Και επιλέγεις start....

Αυτό γίνεται και στον 7000 με PLi? Είναι καλύτερο αυτό από το να βάζω την dyndns στο modem?
Το ρωτάω επειδή τελευταία μου κάνει κάτι χαζά το modem και δε μου κάνει update την ip μου στο dyndns και έτσι δε δουλεύουν τα συστήματα ;)

pontios76
22-08-07, 23:24
Θεωρητικά κάνουν την ίδια δουλειά...τώρα αν το μόντεμ κάνει διάφορα κατά καιρούς δεν μπορώ να το ξέρω...ώρες-ώρες πάντως και τα plugins του dream κάνουν κόλπα.

kostas125
24-08-07, 11:46
Καλημερα στην παρέα,

Μπορει καποιος να μας πει τι γινεται με καρτες Version 6 ? Γινεται η δουλεια ή εχει προβληματα? Εχω ακουσει οτι η Version 4 ειναι η καλυτερη αλλα δεν μπορω πουθενα να βρω λεπτομερειες για την 6

Ευχαριστω

Νικαετός
30-08-07, 12:42
Λοιπόν χρειάζομαι διάγνωση...

Ο dreambox (7200), είναι συνδεδεμένος μέσω diseqc switch με 4 lnb...το Νο 1 είναι στον eurobird. Αμέσως μετά τις διακοπές, και ενώ έβλεπα ένα κανάλι στον hotbird, ακούω ένα τσαφ, από τα ηχεία και μαύρισε η εικόνα. Από εκείνη τη στιγμή και μετά, έπιανε μόνο 28,4 και τίποτε άλλο, κανέναν άλλο δορυφόρο.

Α ωραία λέω, πάμε για άλλο diseqc, δεν είναι η πρώτη φορά, ένας άλλος δέκτης που είχα πρώτα, μου το έκανε ανά τρίμηνο...
Είχα σκοπό το σάββατο το πρωί να πάω για αγορά νέου switch, μιας και καθημερινές είναι αδύνατον λόγω εργασίας...χθες το βράδυ όμως όπως ανοίγω την TV πέφτω πάνω στον dreambox, και στην εικόνα έπαιζαν οι ...ταυρομάχοι. Δοκιμάζω τους υπόλοιπους δορυφόρους, όλα ήταν ΟΚ. Αφήνω λοιπόν το VH1 και για κανά δίωρο όλα ήταν μια χαρά.

Πριν κοιμηθώ, ανοίγω την TV πάλι μια από τα ίδια. Μόνο τον eurobird...

Η ερώτηση : Το Σάββατο θα αλλάξω ούτως ή άλλως diseqc...Mήπως όμως το πρόβλημα είναι στον DB??? Κάποιος πυκνωτής ίσως? Πώς το ακούτε το πρόβλημα?? :hmm:

sdikr
30-08-07, 12:46
Ο db έχει προστασία απο την υπερτασή, οπότε λίγο δύσκολό, πάντως ενα diseq είναι φθηνό όποτε μπορείς να δοκιμάσεις μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα

Νικαετός
30-08-07, 12:49
Ο db έχει προστασία απο την υπερτασή, οπότε λίγο δύσκολό, πάντως ενα diseq είναι φθηνό όποτε μπορείς να δοκιμάσεις μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα

Xε, χε το γνωρίζω Σπύρο, πάνω από 10 μου έχει κάψει ένας άλλος δέκτης...ελπίζω να μην είναι ο dream...:(

sdikr
30-08-07, 12:57
Xε, χε το γνωρίζω Σπύρο, πάνω από 10 μου έχει κάψει ένας άλλος δέκτης...ελπίζω να μην είναι ο dream...:(


Αν ήταν ο dream λόγικα δεν θα είχες καθόλου σήμα, αν είχες τα παλιά switch (22khz) τότε ίσως να είχε καεί εκείνο το κομμάτι.

Οτάν το diseqc δεν δέχεται τις εντολές, υπάρχει μια μικρή περίπτωση να είναι απο απόσταση καλώδιου ή πρόβλημα στο καλώδιο

Νικαετός
30-08-07, 13:38
Όλα παίζουν. Το θέμα είναι πως δεν πειράζει κανείς ούτε το καλώδιο ούτε τον dream. (και το καλώδιο είναι εντοιχισμένο) Τώρα αν ήταν μέρα, θα έλεγα πως παίζει κανένα πουλί στο πιατο, τώρα αυτό έγινε βράδυ, οπότε να υποθέσω ποντίκι στην ταράτσα gmt...:hmm::hmm:

mixalis-g
01-09-07, 13:32
Τι image φοράς ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.