PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα πάντα για τους Dreambox!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

Elpis
20-09-07, 16:26
Μπορει να μου στειλει καποιος ενα πμ με το τι μπορω να κανω με ενα DREAMBOX?

Ευχαριστω

Umbra
20-09-07, 23:46
Θέλω και εγω να κανω μια ερωτηση...
Δεν εχω ιδέα απο δορυφοριακα κουτια ποσο μαλλον απο ονειροκουτια..
το θεμα ειναι οτι για να αρχισω να πειραματιζομαι ειναι αρκετα τα λεφτα.
Εχοντας δει στην αγορα καποια κοτια τυπου-dreambox ή "μαιμουδες" με πολυ χαμηλότεργ τιμή σκεφτομαι να ξεκινήσω απο εκεί..
Το θέμα εινα αν κάνουν όλα τις ίδιες ονειρικές δουλειες..
Ξερετε κάτι?

sdikr
20-09-07, 23:53
Θέλω και εγω να κανω μια ερωτηση...
Δεν εχω ιδέα απο δορυφοριακα κουτια ποσο μαλλον απο ονειροκουτια..
το θεμα ειναι οτι για να αρχισω να πειραματιζομαι ειναι αρκετα τα λεφτα.
Εχοντας δει στην αγορα καποια κοτια τυπου-dreambox ή "μαιμουδες" με πολυ χαμηλότεργ τιμή σκεφτομαι να ξεκινήσω απο εκεί..
Το θέμα εινα αν κάνουν όλα τις ίδιες ονειρικές δουλειες..
Ξερετε κάτι?


Θα πάρεις το μαιμου και μετά θα πάρεις την μπανάνα ;)
dreambox και πάλι dreambox πχ το dm500

Umbra
21-09-07, 00:02
Οταν εννοεις την μπανανα εννοεις οτι δν θα δουλευει τιποτα η οτι απλα η ποιοτητα πχ της εικονας θα ειναι χαμηλοτερη??

gedi
21-09-07, 11:42
Έχουμε αγοράσει στην παρέα 8 "κλώνους" Dreambox 500 και όλοι δουλεύουν ρολόι εδώ και μήνες.
Πρόσεξε ότι μιλάμε για DM500 τα οποία απλώς τα φτιάχνουν τα ίδια κινέζικα εργοστάσια αλλά τα πουλάνε για πάρτη τους χωρίς να δίνουν δικαιώματα στη Dream Multimedia.
Οι "κανονικοί" 500άρηδες έχουν 185€ και οι κλώνοι 85-125. Προτείνω να πάρεις έναν καλό κλώνο (αυτούς με τα 115-125€) και θα είσαι μια χαρά, δεν υπάρχει απολύτως καμία διαφορά.
Απλά οι πολύ φτηνοί στα 85€ έχουν κακή ποιότητα κατασκευής και παίζει μεγάλη πιθανότητα εμφανίσουν προβλήματα.
Επίσης, έχε στο μυαλό σου ότι πολλοί την έχουν πατήσει αφού πλήρωσαν κανονικό και πήραν κλώνο - έτσι κι αλλιώς είναι τρομερά δύσκολο να τους ξεχωρίσεις, έχουν και τα ολογράμματα στο κουτί και τα πάντα...

Umbra
21-09-07, 12:26
Κατι τετοιο σεφτομουν και εγω...
Ευχαριστο πολύ...:clap:
μήπως θα μπορούσες να ποστάρεις κανενα λινκ η να μου πεις καποιο μαγαζι να κοιταξω??
Αν θελεις στειλτο μου και σε πμ...Ευχαριστω

hamilcar
21-09-07, 14:27
Αν γίνεται ενα pm και σε μένα

ΤΙΑ

geovision
21-09-07, 14:35
Καλημέρα,

Αν γίνεται και σε μένα ένα pm

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

user1
22-09-07, 21:56
και εδω αν θελετε..
ευχαριστω

nickolas2005
22-09-07, 22:35
καλά ολοι dream θα παρετε? ΛΟΛ

dsluser1
23-09-07, 14:39
απο τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει ποτέ... ο DB7020 εδώ και σχεδόν 2 χρόνια.
Το μόνο που δεν έχω καταφέρει ειναι να βρω ενδιαφερόμενο που να δεχθεί τσοντάρισμα στο ξέρετε ποιο...

kostas125
24-09-07, 11:23
Γιατι ρε παιδια δεν δημοσιοποιειτε το λινκ με το μαγαζι που πουλαει αυτους τους κλωνους???? Τοσο κακο ειναι που πρεπει μονο με pm να μαθευτει? δωστε τα φτηνα DB στον λαο.....

brell
24-09-07, 12:37
Αυτοί οι κλώνοι έχουν και εγγύηση?
Αν όχι...καλύτερα να λείπει το βύσσινο.

freelove
24-09-07, 16:55
μολις πηρα το dm500s.
τι να περασω>gemini i καποιο αλλο.gemini ποια version.
μετα τι αλλο χρειαζεται να περασω να εχω φως με k**s??

thanks

kostas125
24-09-07, 16:59
μολις πηρα το dm500s.
τι να περασω>gemini i καποιο αλλο.gemini ποια version.
μετα τι αλλο χρειαζεται να περασω να εχω φως με k**s??

thanks

Λοιπον περασε gemini 4.0 και κατεβασε το mgcamd την ποιο καινουρια version με το αντιστοιχο config. Τα υπολοιπα αν τα εχεις βρει ηδη αρκει να τα πεταξεις στον φακελο var και θα δεις το φως που ψαχνεις.
Α! αν ειχε μια καρτουλα το καινουριο σου κουτακι βαλτη να παιζει με scam 2.5 και θα δεις και αλλο φως. Συγκεκριμενα κοιτα για T-Systems provider και το καναλι λεγεται inxtc. Μονο το συγκεκριμενο καναλι απ οτι ξερω ξεκλειδωνει με αυτη την καρτα. Ολα τα υπολοιπα δουλεψε τα με mgcamd με τα αναλογα αρχειακια στο var παντα... Σε εμενα παιζουν αψογα ολα...

freelove
24-09-07, 17:27
Λοιπον περασε gemini 4.0 και κατεβασε το mgcamd την ποιο καινουρια version με το αντιστοιχο config. Τα υπολοιπα αν τα εχεις βρει ηδη αρκει να τα πεταξεις στον φακελο var και θα δεις το φως που ψαχνεις.
Α! αν ειχε μια καρτουλα το καινουριο σου κουτακι βαλτη να παιζει με scam 2.5 και θα δεις και αλλο φως. Συγκεκριμενα κοιτα για T-Systems provider και το καναλι λεγεται inxtc. Μονο το συγκεκριμενο καναλι απ οτι ξερω ξεκλειδωνει με αυτη την καρτα. Ολα τα υπολοιπα δουλεψε τα με mgcamd με τα αναλογα αρχειακια στο var παντα... Σε εμενα παιζουν αψογα ολα...
thanks για την αμεση απαντηση σου.
οχι δυστηχως δεν ειχα καμια καρτα.
με το mgcamd παιζει και τα taquil*a?
ειμαι νεος στο χωρο του dreambox.δεν εχω ιδεα.αν μπορεις σε παρακαλω βημα βημα.
αφου εψω περασει το gemini 4 μετα τι κανω και πως.

sdikr
24-09-07, 17:39
Just a reminder

Απαγορεύονται αυστηρά τα μηνύματα σχετικά με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού (Crack, Serial, Key Generator) καθώς και συνδέσμους (links) για ιστοσελίδες με τέτοιο περιεχόμενο, καθώς και μηνύματα που περιγράφουν μη νόμιμες πράξεις ή προτρέπουν σε αυτές.

kostas125
24-09-07, 17:51
thanks για την αμεση απαντηση σου.
οχι δυστηχως δεν ειχα καμια καρτα.
με το mgcamd παιζει και τα taquil*a?
ειμαι νεος στο χωρο του dreambox.δεν εχω ιδεα.αν μπορεις σε παρακαλω βημα βημα.
αφου εψω περασει το gemini 4 μετα τι κανω και πως.

Παιζει και τεκιλες και μουλτιβιζιον και αρκετα αλλα...
πατας μπλε κουμπι
μετα addons
μετα download from gemini server
και βρισκεις το cams και εκει κατεβαζεις και σεταρεις το mgcamd
μετα ενα βημα πισω και κατεβαζεις το αντιστοιχο config του mgcamd απο τα configs
απο το μενου ξαναπατας μπλε κουμπι και επιλεγεις default cam το mgcamd
κανεις ενα restart και μολις ανοιξει
βαζεις τα αρχειακια αυτα που εχεις κατεβασει απο οπου τα εχεις βρει στον φακελο var με ftp
Ελπιζω οτι εχεις βρει αυτα που πρεπει να βαλεις στο var.....
Aυτα με καθε επιφυλαξη γιατι δεν ειμαι μπροστα σε db και σου λεω οτι θυμαμαι
αν σκαλωσεις καπου τα λεμε.

kostas125
24-09-07, 17:55
[QUOTE=sdikr;1447866]Just a reminder

Απαγορεύονται αυστηρά τα μηνύματα σχετικά με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού (Crack, Serial, Key Generator) καθώς και συνδέσμους (links) για ιστοσελίδες με τέτοιο περιεχόμενο, καθώς και μηνύματα που περιγράφουν μη νόμιμες πράξεις ή προτρέπουν σε αυτές.[/QUOTE


που ειναι η παρανομια???το gemini και το mgcamd ειναι κατι που προσφερεται σε ολους τους dreambox. δεν ειπα που θα βρει αυτα που απαγορευονται απλα βοηθησα καποιον οπως με βοηθουν και εμενα καποιοι αλλοι.
Παρ ολα αυτα συγνωμη αν εκανα κατι λαθος...Δεν θα ξανασυμβει:(

User75
26-09-07, 00:07
Το mgc@md είναι λογισμικό εξομοίωσης smartcard !!! Αυτών των smartcard των παρόχων Συνδρομητικής Δορυφορικής Ψηφιακής Τηλεόρασης :) Είναι λεπτό το θέμα όπως και αν το κάνουμε :)
Πάντως σε όλα τα forums με δορυφορικό section πλέον μόνο αυτά συζυτούντε !!!

gsmciv
28-09-07, 02:20
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου.... Πώς μπορώ να "βλέπω" τον dm μου μέσω dyndns? Εξηγώ : Έχω ρυθμίσει (σωστά) το inadyn (*****.no-ip.org) αλλά αντί να μου εφανίζει τον dm, μου εφανίζει το router ( στο οποίο έχω και εκει dyndns αλλά με διαφορετικο host : *****.dyndns.org).
Πώς μπορώ να "βλέπω" μέσω wan είτε τον dm είτε τον router ανάλογα με το ποιο host δίνω στον explorer?
Ευχαριστώ προκαταβολικά......

greg21
28-09-07, 16:08
Βαλε σταθερη ip στον dreambox.Και αφου την βαλεις στον browser εισαι μια χαρα.

kostas125
28-09-07, 16:26
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου.... Πώς μπορώ να "βλέπω" τον dm μου μέσω dyndns? Εξηγώ : Έχω ρυθμίσει (σωστά) το inadyn (*****.no-ip.org) αλλά αντί να μου εφανίζει τον dm, μου εφανίζει το router ( στο οποίο έχω και εκει dyndns αλλά με διαφορετικο host : *****.dyndns.org).
Πώς μπορώ να "βλέπω" μέσω wan είτε τον dm είτε τον router ανάλογα με το ποιο host δίνω στον explorer?
Ευχαριστώ προκαταβολικά......

Πρεπει να κανεις port forward στον router δηλωνοντας οτι στην 80 πορτα θα απανταει η IP του dream. Μονο ετσι θα μπορεις να συνδεεσαι απο καποιο web interface στον db εκτος σπιτιου βαζοντας στον explorer το domain που εχεις δημιουργησει στο dyndns. Απαραιτητο ειναι να εχεις κανει σωστα τις ρυθμισεις του router για το dyndns. Αν εισαι στο εντος δικτυου που παταει ο db δεν χρειαζεται καμια ρυθμιση. Απλα βαζεις την IP του db στον explorer ( κατα προτιμηση θα πρεπει να εχεις static IP στον db) και ολα ειναι στο χερι σου..... εεεε ... λαθος αυτο ειναι απο αλλου!!!:cool:
Το inadyn δεν χρειαζεται. Θα κανεις δουλεια με το dyndns που εχεις στον router αν ξαναλεω το εχεις σεταρει σωστα στον router soy.

freelove
29-09-07, 14:35
to gemini 4 με ποιο software το περναω στο dm500s??
καμια επιλογι που πρεπει να προσεχω??

freelove
29-09-07, 18:19
Παιζει και τεκιλες και μουλτιβιζιον και αρκετα αλλα...
πατας μπλε κουμπι
μετα addons
μετα download from gemini server
και βρισκεις το cams και εκει κατεβαζεις και σεταρεις το mgcamd
μετα ενα βημα πισω και κατεβαζεις το αντιστοιχο config του mgcamd απο τα configs
απο το μενου ξαναπατας μπλε κουμπι και επιλεγεις default cam το mgcamd
κανεις ενα restart και μολις ανοιξει
βαζεις τα αρχειακια αυτα που εχεις κατεβασει απο οπου τα εχεις βρει στον φακελο var με ftp
Ελπιζω οτι εχεις βρει αυτα που πρεπει να βαλεις στο var.....
Aυτα με καθε επιφυλαξη γιατι δεν ειμαι μπροστα σε db και σου λεω οτι θυμαμαι
αν σκαλωσεις καπου τα λεμε.
δεν εχω adsl και ολα αυτα δεν μπορψ να τα κανω.

ωστοσω εχω συνδεσει το δεκτι με το pc mesw network cable.
επισις εχει επικοινονοια με το dcc.
πως μπωρο να δω φως τωρα.
τι πρεπει να περασω στο dream kai πως??

thanks

stelios4711
29-09-07, 20:48
Έχουμε αγοράσει στην παρέα 8 "κλώνους" Dreambox 500 και όλοι δουλεύουν ρολόι εδώ και μήνες.
Πρόσεξε ότι μιλάμε για DM500 τα οποία απλώς τα φτιάχνουν τα ίδια κινέζικα εργοστάσια αλλά τα πουλάνε για πάρτη τους χωρίς να δίνουν δικαιώματα στη Dream Multimedia.
Οι "κανονικοί" 500άρηδες έχουν 185€ και οι κλώνοι 85-125. Προτείνω να πάρεις έναν καλό κλώνο (αυτούς με τα 115-125€) και θα είσαι μια χαρά, δεν υπάρχει απολύτως καμία διαφορά.
Απλά οι πολύ φτηνοί στα 85€ έχουν κακή ποιότητα κατασκευής και παίζει μεγάλη πιθανότητα εμφανίσουν προβλήματα.
Επίσης, έχε στο μυαλό σου ότι πολλοί την έχουν πατήσει αφού πλήρωσαν κανονικό και πήραν κλώνο - έτσι κι αλλιώς είναι τρομερά δύσκολο να τους ξεχωρίσεις, έχουν και τα ολογράμματα στο κουτί και τα πάντα...

Μήπως μπορώ να έχω και εγώ ένα pm από που μπορώ να προμηθευτώ έναν κλώνο;

brell
01-10-07, 11:09
Παρακαλώ όποιος έχει να προτείνει κάποιο μαγαζι με φτηνούς κλώνους db500 ας το αναφέρει ή ας στείλει μήνυμα.Ευχαριστώ.

therion
01-10-07, 12:00
Εμένα οποιος μπορει να μου στειλει μυνημα με μαγαζί που δεν σου πασσάρει κλώνους,για αυθεντικούς.Δεν θα είχα πρόβλημα να πάρω κλώνο,αρκεί να το ξέρω.Οχι να παρα αυθεντικο κια να μου πασσαρουν κλώνο!

therion
02-10-07, 18:30
θα ήθελα να ρωτησω κσι κστι άλλο σχετικα με τον dreambox.o 600pvr,Λεει οτι δέχετε σκληρό δίσκο 2,5.Με τη συνδεσμολογια όμως;Mε ata ή sata;Δηλάδή αν εγώ πάω στπ πλαίσιο και τους πω οτι θέλω ενα σκληρο δισκο 2,5 ιντσών για τον δορυφορικό μου δέκτη,τι σκληρό πρέπει να ζητήσω;

sdikr
02-10-07, 19:53
θα ήθελα να ρωτησω κσι κστι άλλο σχετικα με τον dreambox.o 600pvr,Λεει οτι δέχετε σκληρό δίσκο 2,5.Με τη συνδεσμολογια όμως;Mε ata ή sata;Δηλάδή αν εγώ πάω στπ πλαίσιο και τους πω οτι θέλω ενα σκληρο δισκο 2,5 ιντσών για τον δορυφορικό μου δέκτη,τι σκληρό πρέπει να ζητήσω;

θα ζητήσεις ATA

therion
02-10-07, 21:12
Nα σε ρωτήσω και κατι αλλο;Στα ηλεκτρονικά μαγαζάκια που πουλάνε dreambox δεν είδα πουθενα να λενε οτι παίζουν Irdeto.Και να παίζουν ομως Irdeto,δεν λέει αν θα πρεπει να βάλω κάποιο Module ή αν παιζει απλά με την εισαγωγή μιας smartcard.Για την ακρίβεια,θελω οπωσδήποτε να παιξω την κάρτα της nova.Tην έχω ήδη σε ενα ν skymaster(μαρκα μεκαψες) που είχα πάρει απο πρακτικερ.Κοτζαμ dreambox δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με την καρτα της nova ε;

Νικαετός
02-10-07, 21:30
Παίζουν τα πάντα, μην έχεις πρόβλημα...

therion
02-10-07, 21:33
σε ευχαριστω!

Andrew
10-10-07, 21:46
Παιδιά διάβασα κάτι για τους Dreambox και έχω τις εξής απορίες,

1) Μπορώ να βλέπω μέσω ethernet πρόγραμμα και άλλος να βλέπει άλλο πρόγραμμα (μέσω ethernet και αυτός?)? Από ίδιο δορυφόρο πάντα!

2) Το stream στο ethernet είναι μεταβλητό σε ποιότητα? Σε 1mbit δίκτυο θα παίζει καλά?

kostas125
11-10-07, 09:56
Παιδιά διάβασα κάτι για τους Dreambox και έχω τις εξής απορίες,

1) Μπορώ να βλέπω μέσω ethernet πρόγραμμα και άλλος να βλέπει άλλο πρόγραμμα (μέσω ethernet και αυτός?)? Από ίδιο δορυφόρο πάντα!

2) Το stream στο ethernet είναι μεταβλητό σε ποιότητα? Σε 1mbit δίκτυο θα παίζει καλά?

Για το 1) οχι και οι δυο το ιδιο θα βλεπουν

Για το 2) Δεν το εχω δοκιμασει σε 1 Μbit αλλα εφοσον μιλαμε για τοπικο δυκτιο καλα θα παιζει με VLC

Andrew
11-10-07, 11:15
Για το 1) οχι και οι δυο το ιδιο θα βλεπουν

Για το 2) Δεν το εχω δοκιμασει σε 1 Μbit αλλα εφοσον μιλαμε για τοπικο δυκτιο καλα θα παιζει με VLC

Thanks, αν μπορείς να δεις τι traffic πιάνει θα με βοηθούσες πολύ ;)

goap1
18-10-07, 17:25
Γεια σας ,

Είμαι καινούριος στο θέμα dreambox και ψιλό άσχετος βασικά..

Αγόρασα πριν λίγο καιρό Dreambox (DM-7020s) και πριν λίγες μέρες κατάφερα να βλέπω τα κανάλια πάνω στο pc μου μέσω του Dreamview. Επίσης ότι εγγραφή έκανα στον σκληρό δίσκο του dreambox κατάφερνα και τα έβλεπα πάλι μέσω του Dreamview. Τις τελευταίες μέρες όμως , ότι κάνω εγγραφή από το dreambox , μέσα στο Dreamview μου το δείχνει με σπασμένη και αλλοιωμένη εικόνα.

Μήπως γνωρίζει κανείς τι μπορεί να έγινε έτσι ξαφνικά και εκεί που ήταν μια χαρά ξαφνικά χάλασε?? :(

pontios76
18-10-07, 19:57
Σε 2 πράγματα πάεις ο νους...

1. Το δίκτυό σου για κάποιο λόγο είναι αργό
2. Το PC σου είναι "φορτωμένο" και ζορίζεται

Δοκίμασε και με το VLC μήπως παίζει καλύτερα.

groody
22-10-07, 15:21
παιδια ακουσα σημερα οτι η εταιρια που βγαζει το dreambox εκπεμπει κατι (ενα σημα , ενα κωδικα ενα κατι , δε ξερω τι , το διαβασε ενας φιλος επαγγελματιας σε αξιοπιστο περιοδικο του χωρου) και κλειδωνει-αχρηστευει τους κλωνους dreambox .
Γινεται αυτο? ειναι αληθεια?
Εαν οντως γινεται θα μπορουσε καποιος να σπασει τον κωδικα που στελνεται και να το χρησιμοποιησει κακοβουλα για να μπλοκαρει τους νομιμους αποκωδικοποιητες για σκοπους ανταγωνσμου ή ακομη και εκδικησης (ολα αυτα αν υποτεθει οτι ειχε προβλεψει η εταιρια ενα υποκυκλωμα κατα τον σχεδιασμο που θα λειτουργουσε ως δικλειδα ασφαλειας σε περιπτωσης αντιγραφης κλπ )

Νικαετός
22-10-07, 15:38
LOL, και πού ακριβώς το εκπέμπει?? Από όλους τους δορυφόρους και από όλα τα πακέτα? :hmm::hmm:

groody
22-10-07, 16:00
μακαρι να ηξερα .:hmm:
μεταφερω οτι ακουσα . και φυσικα εχω σκεφτει ενα σωρο πραματα σαν αυτο που λες νικαετε που το κανουν να μοιαζει αδυνατον , αλλα λεω μηπως συμβαινει?

sdikr
22-10-07, 21:27
παιδια ακουσα σημερα οτι η εταιρια που βγαζει το dreambox εκπεμπει κατι (ενα σημα , ενα κωδικα ενα κατι , δε ξερω τι , το διαβασε ενας φιλος επαγγελματιας σε αξιοπιστο περιοδικο του χωρου) και κλειδωνει-αχρηστευει τους κλωνους dreambox .
Γινεται αυτο? ειναι αληθεια?
Εαν οντως γινεται θα μπορουσε καποιος να σπασει τον κωδικα που στελνεται και να το χρησιμοποιησει κακοβουλα για να μπλοκαρει τους νομιμους αποκωδικοποιητες για σκοπους ανταγωνσμου ή ακομη και εκδικησης (ολα αυτα αν υποτεθει οτι ειχε προβλεψει η εταιρια ενα υποκυκλωμα κατα τον σχεδιασμο που θα λειτουργουσε ως δικλειδα ασφαλειας σε περιπτωσης αντιγραφης κλπ )

Μιλάμε για Linux δέκτή που ακόμα και στην χειρότερη περίπτωση έχει failsafe firmware (όχι σε flash) ώστε να ανεβάσεις ξανά νέο ;)

pontios76
22-10-07, 22:33
αξιοπιστο περιοδικο του χωρου)

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα!

Μήπως σε κάποιο του εξωτερικού?

groody
22-10-07, 23:10
χε χε ισως να εχεις δικιο. εγω εν εχω αποψη εν εχω διαβασει κανενα . αυτος ο φιλος μου το παιρνει συχνα γιατι εχει κατι πινακες για τα ποια καναλια εκπεμπουν free και που κι εγω αυθαιρετα βιαστηκα να το βαφτισω αξιποιστο χωρις ο φιλος μου να μου εχει πει κατι τετοιο . μαλλον κατι θα ξερετε εσεις οι παλιοι. ;)

[DSL]MANOS
22-10-07, 23:37
TVSat???

123456789
22-10-07, 23:54
Καλησπέρα,
έχει μετρήσει κανένας τι εύρος ζώνης χρειάζεται για streaming?

groody
23-10-07, 14:12
MANOS;1512290']TVSat???
δε ξερω.
το εχει διαβασει-ακουσει κανεις αλλος?

kostas125
23-10-07, 14:20
και να ισχυει κατι τετοιο δεν θα ισχυει σε ολα τα μοντελα. Μπορει ο 8000 να εχει οντως τετοια δυνατοτητα ωστε να αποφευχθει η μαιμουδια. Το θεμα ειναι οτι δεν αξιζει τελικα να παρεις κλωνο γιατι ενας καλος κλωνος εχει ελαχιστη διαφορα απο ενα original στην τιμη. Οποτε αν οντως ισχυει κατι τετοιο στα παλαιοτερα μοντελα θα ειχε ακουστει και απλα θα το μαθαιναμε...

groody
24-10-07, 21:15
ο κλωνος ειναι στην μιση ακριβως τιμή...

kostas125
26-10-07, 12:25
ο κλωνος ειναι στην μιση ακριβως τιμή...


Οι κλωνοι στην ελληνικη αγορα ξεκινουν απο 80 € και φτανουν και τα 200€ για εναν 500s. To θεμα ειναι οτι οτι πληρωσεις παιρνεις. Αν ψαχτεις λιγακι θα δεις και σε αλλα forums με δορυφορικα οτι πολλοι κλωνοι απο τους φτηνους εχουν ή βγαζουν διαφορα προβληματα κατα καιρους και πρεπει η να χρησιμοποιησεις την εγγυηση σου αν εχεις η να επισκευαστει απο καποιο μη αξουσιοδοτημενο service η να τον επισκευασεις εσυ ο ιδιος. βεβαια υπαρχουν και οι εξαιρεσεις οπου ολα δουλευουν αψογα για αρκετο καιρο. Οποτε αν το δεις απο την μερια των πιθανοτητων μαλλον δεν αξιζει να παρεις κατι αγνωστου προελευσεως με πολυ λιγα λεφτα οπως λες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.