PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποία η σχέση σας με τα κολλητηρια και τα ηλεκτρονικα;



vosk
16-08-06, 18:32
Η ερωτηση εχει να κανει με το ποσο καλές σχέσεις εχετε με τα κολλητήρια, δηλαδη με το πόσο κάλα μπορειτε να επισκευάσετε/κατασκευάσετε ηλεκτρονικές συσκευές :) Θα σας παρακαλούσα , αν δεν σας ειναι κόπος να περιγράψετε το πιο πρόσφατο .. "Χειρουργειο" που κανατε :p

manoulamou
16-08-06, 18:43
Ξερω να αλλαζω λαμπες και ασφαλειες στο πινακα του σπιτιου και
να συνδεω πληρως ενα στερεοφωνικο μεχρι τελικης λειτουργιας, δε φτανει?:rolleyes:
Μα που ειναι ο patentman :hmm:

mich83
16-08-06, 18:45
Φτιάχνω ένα τροφοδοτικό για τη σχολή.

vosk
16-08-06, 18:47
σαφως και φτανει manoulamou... απλα εγω ψαχνω φιλους ερασιτεχνες /ραδιοερασιτεχνες με μερακι κ πολλα κολλητηρια :)
@mich83... πες μας κ αλλα!!! με το LM317 ??? με παλμοτροφοδοτικο ??? ποσα αμπερ σε ποσα volt???

ghostnik
16-08-06, 18:49
Πειράζω τα πάντα ... :twisted:
Χωρίς πάντα με μεγάλη επιτυχία ...
Τα ποσοστά επιτυχίας δεν σας τα λέω :nono: :p


[OΝTOPIC="Αλλά τελείως On Topic"]
@manoulamou
Άργησε πολύ να εμφανιστεί ο Patent. Ανησυχώ :p
[/OΝTOPIC]

ESP1982
16-08-06, 18:57
Τα κατάλοιπα από το ΤΕΙ ηλεκτρονικής σε συνδιασμό με ηλεκτρική κιθάρα, με έκαναν να "σκαλίζω" αρκετά ηλεκτρονικά. :p Άααααμα δεν πιάσεις το κολλητήρι να δοκιμάσεις 5-6 πράγματα δε λέει ρε παιδάκι μου.


Ξερω να αλλαζω λαμπες και ασφαλειες στο πινακα του σπιτιου και
να συνδεω πληρως ενα στερεοφωνικο μεχρι τελικης λειτουργιας, δε φτανει?:rolleyes:

:lol: :lol: :lol: :lol: :p

hemlock
16-08-06, 19:11
Εγω που ενα φεγγαρι εμαθα να κολαω SMD τι να πω!!!
Καλο το κολητηρι, αλλα τα χερια μου δεν εχουν πλεον χωρο για νεα καψιματα...
Τωρα πια μονο επιλεγμενα πραγματα κατασκευαζω απο το μηδεν (διορθωσεις ομως πολλες) και αυτα αν εχω υπομονη...

Νικαετός
16-08-06, 19:12
Τρελλή σχέση πάθους με τα κολλητήρια και το καλάι και την "φάβα" (έτσι λέγαμε τότε την ειδική αλοιφή ,για να είναι οκ η κόλληση),λόγω "πειρατικών" ραδιοφωνικών σταθμών ,στα μεσαία για όσους τους πρόλαβαν. Αρκετές κατασκευές , από "αυτοταλάντωτες" EL 34 , έως 807 push pull , και απίθανοι λαμπάτοι ενισχυτές ,με απίστευτα S/N λόγω αυτοσχέδιων τροφοδοτικών ,λόγω έλλειψης χρημάτων και υπομονής .

Αυτά σε ηλικία 14 - 17 ετών . Τρία απίστευτα χρόνια ιδιοκατασκευών , ανατινάξεων ηλεκτρολυτικών πυκνωτών και κάψιμο της κεντρικής ασφάλειας του ρολογιού της ΔΕΗ , 3 το βράδυ παραμονή Χριστουγέννων με αποτέλεσμα να κάνουμε Χριστούγεννα ,χωρίς ρεύμα (και θέρμανση εκείνη την χρονιά) ...

Αργότερα το τέλειο ξενέρωμα , την εποχή των ολοκληρωμένων , των χαμηλών τάσεων και των modules , των κρυπτογραφικών συσκευών του ΝΑΤΟ , κατά την διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας στο ΠΝ . Από τότε , σχεδόν καμμία επαφή με κολλητήρια ,εκτός από κάτι ψιλοκολλήσεις σε κατασκευές για την τεχνολογία της κόρης μου .

Οι καλύτερες εποχές μου ήταν , την χρυσή δεκαετία των ραδιερασιτεχνών (των πειρατών) 1971 - 1979 .

(Τότε ήξερα όλους τους πωλητές του Βενιέρη με τα μικρά τους)

vosk
16-08-06, 19:23
nikoseagle... μακαρι να μπορουσα να ζησω αυτα που περιγραφεις :worthy: .. της ιδιας εποχης ειναι ο πατερας μου, ο οποιος μου κολλησε το μικροβιο... αθελα του .
εμενα ο μονος ηλεκτρολυτικος που μπορει να σκασει ειναι αυτος ενος μικρου ενισχυτουλη στα 40 watt.... μεχρι εκει φτανει το καλαθι μου. αλλα ναι.. πειραζω τα παντα :twisted: δεη με τον μετασχιματιστη που σφυριζει απο την υγρασια τρεμε :twisted: :twisted: (πλακα κανω)

Νικαετός
16-08-06, 19:45
LOL , απίστευτες εποχές ...ότι ψιλά κουδούνιζαν στις τσέπες των γονιών μου + το χαρτζηλικι + το "άρμεγμα" από παππούδες - γιαγιάδες και ο κουμπαράς της αδελφής μου , κατέληγαν στην πλατεία Κάννιγγος στο προαναφερθέν κατάστημα και σε έρευνες για "αερόφιλους" πυκνωτές για τον συντονισμό της εξόδου ...(εκεί να δείτε στάσιμα - στο πηνίο εξόδου άναβε λαμπτήρας φθορισμού LOL )

hemlock
16-08-06, 20:00
Την τελευταια φορα που επιασα κολιτηρακι ηταν οταν κατασκευαζα την πτυχιακη μου.
ΘΕΜΑ: "Κατασκευη σειριακου ταλαντωτη με IGBT"
Εκει να δεις Nkoseagle τι θα πει συντονισμος...
Απο που να ξεκινησω,απο το οτι τα ρημαδια τα IGBT ακομα και να τα ακουμπησεις οταν τα βγαλεις απο την συσκευασια φορτιζονται (πριν κανεις την κολληση τα τυλιγεις με αλουμινοχαρτο) και απο το pcb που σχεδιασα 4 φορες απο το μηδεν (με το OrCAD) .
Τι να πω ,ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ...

vosk
16-08-06, 20:02
αυτο με την λαμπα το εχω ξανα ακουσει... αλλα με 12volt λαμπα :whistle: :whistle: κ ισα που τρεμοπαιζε.... περιγραφες του πατερα μου μιλανε για πολλαπλασιαστες τασης με πυκνωτες για την τροφοδοσια της εξοδου, κ το πως αν εμπαινε αναποδα η μπριζα στον τοιχο η ταση του σασι ηταν απο 300 εως 1000 volt με αποτελεσμα το... σοκ για τον πατερα μου (φτου παλι αναποδα το βαλα... :stunned: )

pelasgian
16-08-06, 20:06
Για πείτε και ΤΙ κολητήρι έχετε.

(Τις προάλλες έστεινα ένα Unimation Staübli retrofit για το 562 Puma robot :lol: )

Patentman
16-08-06, 20:09
Ενα μπραβο σε οσους εχουν πιασει κολητηρι στα χερια τους.
Δεν ξερω απο τα ηλεκτρονικα παρα πολλα αλλά τα βασικα.
Εχω πολυ καλο χερι και ματι (αν και πινω πολλους καφεδες) και εχω κανει διαφορα. Καποτε εσωσα εναν φιλο σε ενα PSP που κολησε ενα καλωδιο στην πλακετα ( :whistle: ) και εκαψε το τυπωμενο, βρηκα το απιθανο σημειο που επρεπε να κοληθει πανω σε ποδαρακι απο ολοκληρωμενο, ουτε μια τριχα δεν χωριζε τα ποδαρακια και επρεπε να γινει με την μια και χωρις να ζεσταθει (πιο) πολυ.

Διαφορες κατασκευες και παντεντες. Ρυθμιζομενα τροφοδοτικα, επισκευη τηλεορασης, ματσακονιες στην μητρικη και οτι αλλο.
Δυστυχως δεν γνωριζω παρα πολλα και δεν εχω διαγνωστικα εργαλεια πλην ενος πολυμετρου.
Ενα κολητηρι με καλη μυτη εχω, με επιστρωση απο ενα μεταλλο (μου διαφευγει) και καλο καλαϊ με υψηλο ποσοστο ασημιου και καλης ποιοτητας ενσωματωμενο flux. Ηταν τοτε ακριβο και το ειχα παρει πολυ παλια απο κατουμα.

Αυτο το καλαϊ πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα, κανει απιστευτες κολησεις, δεν σκανε αλλά ουτε αλλοιωνεται το κραμα αν ξαναζεσταθει, προσκολαει παρα πολυ ευκολα. Το flux δεν κανει κρουστα, καθαριζει καλα και γενικα ειναι ενα και ενα για κολησεις σε καλωδια ηχου. Πηρα μια αλλη τελευταια και ειναι απογοητευτικα μαπα, ουτε για καλωδια ηλεκτρολογικης εγκαταστασης αυτοκινητου δεν κανει που λεει ο λογος.
Εχω φυλαξει απο την παλια για τις κρισιμες δουλειες.

Για ερασιτεχνης ειμαι καλος, οχι για ηλεκτρονικος. Παντως στο χερι ειμαι πολυ καλος.

Νικαετός
16-08-06, 20:17
Για πείτε και ΤΙ κολητήρι έχετε.

(Τις προάλλες έστεινα ένα Unimation Staübli retrofit για το 562 Puma robot :lol: )

Γιώργο , τότε ένα ήταν το όνομα στα κολλητήρια Weler ..εξακολουθώ να έχω ένα στο πατάρι ... Δεν θυμάμαι όμως αν είναι με ένα ή δύο L ) Έχω και ένα - δύο ψυχρής κόλλησης (έτσι νομίζω λέγονται , αυτά που είναι σαν στυλό)

turbo3hp
16-08-06, 20:22
Έχω ένα κολλητήρι για να κολλάω απλά πράγματα, αν χρειαστεί. Πριν 5-6 χρόνια πήρα υλικά και έφτιαξα ένα ζευγάρι ηχεία (δύο δρόμων, τα crossover ήταν "έτοιμα") για να τα βάλω σε έναν παλιό stereo ενισχυτή, για τον υπολογιστή. Σπάνια χρησιμοποιώ κολλητήρι. Άλλωστε το έχω μόνο για χόμπυ/DIY - δεν είναι της επιστήμης μου. Πάντως καλό είναι που υπάρχει στο σπίτι, μαζί με άλλα power tools. :mrgreen:

vosk
16-08-06, 20:24
nikoseagle... με δύο L : Weller :lol: :lol: :lol: :lol: Εχω δυο διδυμα 24V 48Watt με αυτοσχεδιο τροφοδοτικο... (ο μπελας ηταν να κολλησω... το... κολλητηρι οταν καηκε ενα Tο-2:lol: :lol: :lol: )

Patentman
16-08-06, 20:32
Εμενα ειναι no-name ελαφρυ οσο πρεπει μακρυ, με καλο ζυγισμα και γενικα μου επεσε κουτι. Αν και μεγαλο σχετικα 40W εχω ρυθμισει την μυτη (φορετη) ωστε να ζεσταινει καταλληλα.
Πως λεγεται αυτη η επιστρωση που εχει η μυτη; Θελω να παρω καποια στιγμη γιατι αρχισε και μαυριζει.
Ηξερα οτι δεν κανει να σπρωχνω με την μυτη αλλά χρειαστκε αρκετες φορες αφου χρησιμοποιειται απο αυτοκινητο μεχρι σπιτι.
BTW και αυτη ακριβα εκανε, ακριβο σπορ το κολητηρι.

vosk
16-08-06, 20:39
εε patentman αψογος... εγω βασικα εχω καμια 30ρια μυτες... ειναι απο στρατιωτικο σταθμο κολλησης τα κολλητηρια που ειχε καει η βαση, οποτε... :p δεν εχω δει και παρα πολλα κολλητηρια, αλλα περα απο καποια fix (ελαχιστα) τα περισσοτερα εχουν ενα κυλινδρικο "ματσουκι" που περναει απο γυρω απο την μυτη βιδωνει και σφηνωνει την μυτη στην ακρη της αντιστασης μεσα σε ενα κυλινδρο (περιγραφη εε:rolleyes: :rolleyes: ) σαν ενας βιδωτος παρκερ που κραταει το μελανι μεσα στο υπολοιπο του στυλου... :rofl: :rofl:

δεν θελω γελιαααα .. εξ αλλου, το κολλητηρι ειναι ρυθμιζομενο, αρα κανει για παρα πολλες περιπτωσεις... σιγα μην παρω και σταθμο κολλησης για τις δουλειες που το θελω... (ψιλο-κατασκευες κ επισκευες

kourampies
16-08-06, 21:56
Ιδέες και γνώσεις έχω, αλλά έχω και υπερβολικά ασταθές χέρι, τρέμει ενοχλητικά λόγω καταχρήσεων και νεύρων :what:

Συνήθως τα καταφέρνω μόνος μου, αλλά όταν πρόκειται για λεπτοδουλειές, βάζω άλλους να τις κολλήσουν :lol:

Patentman
16-08-06, 22:38
Μου ηρθε αναλαμπη! Μαλλον κασσιτερος λεγεται το μεταλο που εχει επιστρωση.
Χμμ, πρεπει να το κανω bookmark, ειμαι ξεχασιαρης :oops:

NoDsl
16-08-06, 22:44
I pwn. εχω βγαλει δοντια με καλωδια εχω τρυπιθεί άπειρες φορές έχω καεί κλπ κλπ.

εχω ενα 25αρι τελικο απο τα παιδικά μου χρόνια και ακόμα παίζει στο pc με χειροποιητα ηχεία σε συντονισμένη καμπίνα και το λαστ κολλημα μου ηταν με ενα πιστολι με μυτη σαν τοκο τουκαν που κολλησα την πλακέτα των 3 μπροστα buttons του mx510(mouse), δρομοι 1 mm. τώρα πως κόλλησαν μην ρωτάτε αυτό που ξέρω είναι οτι δουλέυει :p

To πιστολι http://img530.imageshack.us/img530/2011/dsc00305lq6.th.jpg (http://img530.imageshack.us/my.php?image=dsc00305lq6.jpg)

και το αλλο ειναι ενας στυλος toscol νομιζο. moufex! :p

sdikr
16-08-06, 22:51
Δεν τα πάω και ασχημα με το κολλήτηρι, αλλά σε λεπτές δουλείες κάνω παραγγελεία και τον αντικαταστάτη της συσκευής που φιάχνω (χαλάω) :p

nnn
17-08-06, 00:25
Όλο και κάτι καίω :whistle: εεε φτιάχνω με το κολλητήρι.

harrygr
17-08-06, 00:40
Γιώργο , τότε ένα ήταν το όνομα στα κολλητήρια Weler ..εξακολουθώ να έχω ένα στο πατάρι ... Δεν θυμάμαι όμως αν είναι με ένα ή δύο L )

Weller (με 2 L)... εκείνα με τη λαμπίτσα μπροστά και τη σκανδάλη??? Τα καλύτερα. Να πάμε για καμιά μονομαχία. Έχω και εγώ 2 στο πατάρι. :2guns:

Μπάμπης

Patentman
17-08-06, 00:44
Weller (με 2 L)... εκείνα με τη λαμπίτσα μπροστά και τη σκανδάλη??? Τα καλύτερα. Να πάμε για καμιά μονομαχία. Έχω και εγώ 2 στο πατάρι. :2guns:

Μπάμπης
Ποια λετε (γιατι ειμαι και ασχετος απο μαρκες) αυτα με την U μυτη;
Αυτα δεν κανουν ουτε για ηλεκτρολογιο αυτοκινητων :rofl:
Εδω μιλαμε για ισιο μικρο ματσουκι. :oops:

Nantia
17-08-06, 02:17
Πειραζω ΤΑ ΠΑΝΤΑ! ενισχυτες ηχεια, το control module του ABS και του Air/Cont στο αμαξι (ω ναι!!!)

H κλασσικη εγχειριση του υπολογιστη κι αν τυχει κ χαλασει τπτις στο σπιτι, το πιανω στα χερακια μου κ καμια φορα τυγχανει να το επισκευασω! Τωρα αν το κανω χειροτερο... :whistle: ατιμο πραγμα η τεχνολογια ( τα ριχνω αλλου )

vosk
17-08-06, 02:41
ατιμο πραγμα η τεχνολογια ( τα ριχνω αλλου )

πες το ψεματα :rofl: :lol: :lol:

παρατηρω οτι κανεις δεν ασχολειται με ενισχυτες 4x15KiloWatt:p Κριμα :sorry:

makhs
17-08-06, 14:58
weller pyropen κολλητήρι υγραερίου ούτε καλώδια ούτε ρεύματα το είχα αγοράσει 80.000 δρχ το 1990 + διάφορες μύτες

KLG
17-08-06, 15:22
Φοβάμαι μόνο και μόνο που το βλέπω στην μπρίζα, μέσα στο αποκρουστικό του ελατήριο. Όταν ήμουν πιτσιρικάς (πολύ πιτσιρικάς) είχα την λόγα, άνοιγα πράγματα, έσπαγα, πειραματιζόμουν με το ρεύμα. Μετά απο 3-4 καλά σοκ, έβαλα μυαλο .

Ενώ δεν έχω πρόβλημα με τα ηλεκτρικά, τα ηλεκτρονικά όμως, ακριβώς λόγω του κολλητηριού τα αποφευγω.

hemlock
17-08-06, 19:08
@KLG
τα πειραματα σου "τοτε" σε εφτασαν να βαλεις το χερι στην μπριζα?
Δοκιμασε να καψεις τις ακρες των δακτυλων σου με ενα κολλητιρακι,πιο μικρο κακο θα παθεις.(αν και ποναεειιιιιιιιιι)




Κακιουλεεες για να περασει η ωρα!!!!!!!!!

KLG
17-08-06, 20:38
@KLG
τα πειραματα σου "τοτε" σε εφτασαν να βαλεις το χερι στην μπριζα?
Δοκιμασε να καψεις τις ακρες των δακτυλων σου με ενα κολλητιρακι,πιο μικρο κακο θα παθεις.(αν και ποναεειιιιιιιιιι)




Κακιουλεεες για να περασει η ωρα!!!!!!!!!
Οχι το χέρι δεν το έβαλα στην πρίζα, έβαλα το κατσαβίδι που δεν κρατούσα απο το πλαστικό, μια άλλη φορά έβαλα το φωτιστικό στην πριζα, αλλά η μπρίζα του δεν είχε φισ... το χέρι πολλάκις στο ντουι (επαιζα κορώνα γράμματα=κλειστό ανοιχτο φώς), άπειρες φορές νερά και άλλα υγρά (μπλάνκο, διαλυτικό, χρώμα) σε ανοιχτη λάμπα, διάφορα ....

Και όλα είχαν το ίδιο αποτέλεσμα: Ηλεκτροπληξία, κάψιμο, κλάμα, πτώση ασφαλειών, ξύλο, και άλλο κλάμα...

Τα κολλητήρια δεν είναι για μένα, έχω ένα κολλητάρι όμως που είναι άσσος σε τέτοια θέματα. Εγώ του φτιάχνω τα PC, αυτός τα video... :p

Nantia
17-08-06, 20:42
Και όλα είχαν το ίδιο αποτέλεσμα: Ηλεκτροπληξία, κάψιμο, κλάμα, πτώση ασφαλειών, ξύλο, και άλλο κλάμα...
Μη ξεχνας κι ενα μαλλι καρφακι! :rofl:

hemlock
17-08-06, 20:46
@KLG βλεπω ηταν -ειναι παγια τακτικη των γονεων και στην Θεσσαλλονικη ,οταν βλεπουν το πιτσιρικι να κλαιει ,να το δερνουν...
Εχεις αρπαξει φωτια ,επειδη "ξεχασες"-(επειδη κοιμοσουν) να βγαλεις το κολητηρι απο την μπριζα???
Εχεις ιδεα τι μποχα μυριζει το δωματιο οταν παιρνει φωτια καποια πλακετα?

KLG
17-08-06, 21:12
@KLG βλεπω ηταν -ειναι παγια τακτικη των γονεων και στην Θεσσαλλονικη ,οταν βλεπουν το πιτσιρικι να κλαιει ,να το δερνουν...
Εχεις αρπαξει φωτια ,επειδη "ξεχασες"-(επειδη κοιμοσουν) να βγαλεις το κολητηρι απο την μπριζα???
Εχεις ιδεα τι μποχα μυριζει το δωματιο οταν παιρνει φωτια καποια πλακετα?

lol Απο την Αθήνα είμαι :p
Kαι οι γονείς αναγκάστηκαν να προσαρμόσουν την τακτική τους στο πιτσιρίκι που έκλεγε για να γλιτώσει το ξύλο... :p

sdikr
17-08-06, 21:23
@KLG
τα πειραματα σου "τοτε" σε εφτασαν να βαλεις το χερι στην μπριζα?
Δοκιμασε να καψεις τις ακρες των δακτυλων σου με ενα κολλητιρακι,πιο μικρο κακο θα παθεις.(αν και ποναεειιιιιιιιιι)




Κακιουλεεες για να περασει η ωρα!!!!!!!!!

Εγω δεν εβάλα δάχτυλο στην μπρίζα, εβγάλα όμως μια λάμπα και εβάλα το δαχτυλο στο ντουι :p

οσο για κάψιμο , ελά μωρέ δεν καίει τόσο πολύ, :lol:

Patentman
17-08-06, 21:46
Εγω δεν εβάλα δάχτυλο στην μπρίζα, εβγάλα όμως μια λάμπα και εβάλα το δαχτυλο στο ντουι :p

οσο για κάψιμο , ελά μωρέ δεν καίει τόσο πολύ, :lol:
Οντως! Αναλογα και που πατας μπορει απλα να γαργαληθεις.
Να σε δω να φτιαχνεις το καλωδιο τηλεφωνου και καποιος (σαδιστης) εκεινη την στιγμη να παιρνει τηλεφωνο να δω τι θα κανεις που τρως παλμο!
Ή να σε χτυπησει ρευμα απο πολλαπλασιαστη αυτοκινητου (18.000-25.000 Volt) που μυρμηγκιαζεις.

Ευτυχως τροφοδοτικο τηλεορασης δεν με εχει χτυπησει :p

sdikr
17-08-06, 21:54
Οντως! Αναλογα και που πατας μπορει απλα να γαργαληθεις.
Να σε δω να φτιαχνεις το καλωδιο τηλεφωνου και καποιος (σαδιστης) εκεινη την στιγμη να παιρνει τηλεφωνο να δω τι θα κανεις που τρως παλμο!
Ή να σε χτυπησει ρευμα απο πολλαπλασιαστη αυτοκινητου (18.000-25.000 Volt) που μυρμηγκιαζεις.

Ευτυχως τροφοδοτικο τηλεορασης δεν με εχει χτυπησει :p

Μα είναι ωράιο, αφου όταν δεν πέρνουν τηλέφωνο πέρνω εγώ για να νιώσω το thrilll :p:p


το ποιο ωραίο το εφάγα με την isdn, εκεί που παλιά με το αναλογικό δεν υπήρχε μεγάλο πρόβλημα (30-50v) το πήγαν στα 110 :rofl:

princess
17-08-06, 22:13
Συνδεω-ξεσυνδεω-διαλυω τα παντα, στηνω, ξεστηνω το Pc μου αλλα ΠΑΝΤΑ με την τροφοδοσια κλειστη (για την ακριβεια και το φις εκτος πριζας) διοτι εχω ηδη μια ασπρη τουφα στα μαλλια μου απο ηλεκτροπληξια (οπου αντι να μοιαζω με την Παναγιωταρεα μοιαζω μαλλον με το κακο Γρεμλιν στην ταινια) και δε θελω δευτερη. Αλλα βασικα ειδα κολλητηρια και μπηκα... Επειδη ψηνομαι να παρω κατι απλο -βαρεθηκα να παρακαλαω ξαδερφους και γειτονους για τετοιες δουλειες, και η τελευταια μετατροπη σε ενα καλωδιο που χρειαζομουν για αναβαθμιση με παιδεψε αφανταστα- εχω δυο ερωτησεις: Καταρχην παιζει να παθεις ηλεκτροπληξια απο το κολλητηρι; (μη γελατε, εχω φοβια ειπαμε). Και μετα παιζει να χρησιμοποιησω το ιδιο εργαλειο και για καμμια δουλιτσα πανω κοσμημα; (εχω μανια με τα ασημικα κι ολο μου σπανε παναθεμα τα!). Συχωρηστε την ασχετη και δωστε κανενα φως (ευτυχως εδω μεσα δεν κινδυνευω απο γιαουρτωμα):oops:

Patentman
17-08-06, 22:49
Συνδεω-ξεσυνδεω-διαλυω τα παντα, στηνω, ξεστηνω το Pc μου

Συχωρηστε την ασχετη και δωστε κανενα φως (ευτυχως εδω μεσα δεν κινδυνευω απο γιαουρτωμα):oops:
Ε οχι και ασχετη, εσυ εισαι Patentwoman :lol:
Τωρα εκει στο "διαλυω" δεν ξερω τι παιζει. :hmm:

Χμ, παρε ενα με καλη μυτη που να εχει ειδικη επιστρωση. Τα αλλα θα σου βγαλουν ρυτιδες απο την προσπαθεια. Παρε μια καλη κοληση και εισαι ΟΚ. Εφοσον τα πας καλα και πιανουν τα χερια σου :oneup: παρε και θερμοσυστελομενο να εχεις. Μπορεις να σουλουπωσεις τα καλωδια του Η/Υ π.χ
Και προπαντως οτι σου ερθει.

Οσο για τα ασημικα θελει τυπου καμινετου αλλά μαλλον ζημια θα κανεις παρα καλο. Θα πρεπει να παρεις πληροφοριες σχετικα με το θεμα και τι ειδους κοληση θελει καθως και μεθοδο.

Ειδα και πιο πριν καποιες γυναικες να εχουν γραψει οτι πιανουν τα χερια σας. Μπραβο σας :oneup:

hemlock
18-08-06, 11:15
Εγω δεν εβάλα δάχτυλο στην μπρίζα, εβγάλα όμως μια λάμπα και εβάλα το δαχτυλο στο ντουι :p

οσο για κάψιμο , ελά μωρέ δεν καίει τόσο πολύ, :lol:

Δεν πονας οταν καις τα ακροδακτυλα???:hmm:
Μαλλον εχεις συνηθησει την αισθηση απο το ρευμα (τα 220V) που σε χτυπαει..
Κοιταξε το (δες με καμια βελονα αν εχει ακομα αφη)...:whistle::whistle::whistle::rofl::rofl::rofl::rofl:

giwrgosth
18-08-06, 11:50
Κολητηρια και ηλεκτρονικά???
Τι είναι αυτά βρε παιδια?
Χμμμ...
Χόμπι από τα 12-13 μου μέχρι τα 21 μου, επάγγελμα από τα 21 μου μέχρι τα 39 μου, λέτε να πάρω σύνταξη από αυτά?:p
Το πιο πρόσφατο "χειρουργείο" είπατε?
Αλλαγή SMD πυκνωτών σε έναν RF ενισχυτή επαγγελματικά, τοποθέτηση βύσματος σε TV ερασιτεχνικά:whistle:

gatoulas
18-08-06, 12:01
Μα είναι ωράιο, αφου όταν δεν πέρνουν τηλέφωνο πέρνω εγώ για να νιώσω το thrilll :p:p


το ποιο ωραίο το εφάγα με την isdn, εκεί που παλιά με το αναλογικό δεν υπήρχε μεγάλο πρόβλημα (30-50v) το πήγαν στα 110 :rofl:

Βρε κι εδώ κόβεις όπως στις χρεώσεις :p ... Το αναλογικό είχε 60V DC μόνιμα (καλά 60 στην αρχή, 40-50 φτάνουν σπίτι) και 90V AC στο χτύπημα (maik καλά θυμάμαι;)

Βέβαια, το ρεύμα είνα πολύ χαμηλό, αλλά το ξάφνιασμα στο χτύπημα έχει πλάκα.

Θυμάμαι που έπρεπε να παρεμβάλω ένα πινακάκι (2 ασφαλοδιακόπτες) χωρίς να κοπεί το ρεύμα... Ε ρε γλέντια!!!

Νικαετός
18-08-06, 12:07
Εχμμμ , εγώ ήξερα για το 60 V DC , αλλά δεν ήξερα για τα AC στο κουδούνισμα !! Το έμαθα the hard way , όταν προσπαθούσα να συνδέσω τις πρίζες στο σπίτι και εκείνη την ώρα θυμήθηκε να πάρει η μάνα μου τηλέφωνο ...

vosk
18-08-06, 12:10
Δεν πονας οταν καις τα ακροδακτυλα???

μπα μωρε... σκληραγωγεισαι λιγουλακι:whistle: :rofl: .... Το κορυφαιο ειναι οταν προσπαθω να δω αν εχει ζεστανει αρκετα (ειναι 50 watt, θελει κανα 2λεπτο γεματο) κ το πλησιαζω στο πιγουνι μου... (δοκιμαστε το, εχεις πολυ καλη αισθηση της θερμοκρασιας) φανταστειτε ποσο αυτοκαταστροφικο δειχνει απο μια μικρη αποσταση:tease: (μηηηη τι πας να κανεεεεεειιιις):smoke:

giwrgosth
18-08-06, 12:28
μπα μωρε... σκληραγωγεισαι λιγουλακι:whistle: :rofl: .... Το κορυφαιο ειναι οταν προσπαθω να δω αν εχει ζεστανει αρκετα (ειναι 50 watt, θελει κανα 2λεπτο γεματο) κ το πλησιαζω στο πιγουνι μου... (δοκιμαστε το, εχεις πολυ καλη αισθηση της θερμοκρασιας) φανταστειτε ποσο αυτοκαταστροφικο δειχνει απο μια μικρη αποσταση:tease: (μηηηη τι πας να κανεεεεεειιιις):smoke:
Α εσύ έχεις βρει κόλπο με το πηγούνι!!!
Εγώ καίω τα χείλη μου:p
Όσο για τα δάχτυλα... ποτέ μα ποτέ δεν κατάλαβα τη χρησημότητα του σφουγγαριού, πάντα νόμιζα ότι τη μύτη την καθαρίζεις με τα δάχτυλα:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.