PDA

Επιστροφή στο Forum : Nεος Κ.Ο.Κ: πρόστιμα-φωτιά...



Σελίδες : 1 [2] 3 4

yiapap
24-08-06, 09:58
Καταρχήν δεν προβλέπεται να "την πατήσεις" με stop που δεν είδες γιατί:

α) Οφείλεις να το δεις όπως οφείλεις όταν οδηγάς να είσαι ψύχραιμος και να ελέγχεις τη σήμανση των δρόμων.
Χωρίς να διαφωνώ... θέλεις να φωτογραφήσω μερικά STOP που δε φαίνονται ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ αν δεν είσαι ο Σέρλοκ Χολμς;
Συνηθέστερες αιτίες
1. Περίπτερο
2. Σταθμευμενο φορτηγό
3. Δέντρο
4. Συνδυασμός των παραπάνω.

Έχω φτάσει στο σημείο να ελέγχω τη σήμανση στο απέναντι ρεύμα (απέναντι στη διασταύρωση δηλαδή) αφού την έχω πατήσει μερικές φορές :-k

Kiwi
24-08-06, 10:05
Χωρίς να διαφωνώ... θέλεις να φωτογραφήσω μερικά STOP που δε φαίνονται ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ αν δεν είσαι ο Σέρλοκ Χολμς;
Συνηθέστερες αιτίες
1. Περίπτερο
2. Σταθμευμενο φορτηγό
3. Δέντρο
4. Συνδυασμός των παραπάνω.


Δεν αντιλέγω. Όμως σε τέτοιες περιπτώσεις αμφιβολίας ή ακόμα και πλήρους κάλυψης του STOP δεν είναι προτιμότερη η αμυντική οδήγηση από το να πάρεις ρίσκο; Στην τελική το να επιβραδύνεις, ακόμα και να σταματήσεις τελείως για να ελέγξεις, πόσο κοστίζει σε χρόνο; 3-5 δευτερόλεπτα.

katafitos
24-08-06, 10:25
Θα θελα να κανω μια ερωτηση ΚΟΚ
Βρισκομαι μεσα σε κυκλικη πορεια και η πλατεια εχει αλλες 2 εσοδου-εξοδους μπροστα μου. Κανονικα σε καθε εισοδο-εξοδο πρεπει να σταματησω διοτι τον εχω απο δεξια. ΑΛΛΑ οι περισσοτεροι εισοδοι εχουν STOP. Αρα σταματας ετσι κι αλλιως ή προσπαθεις να δεις το ΣΤΟΠ απο πισω? :whistle:

Νικαετός
24-08-06, 10:28
Δεν αντιλέγω. Όμως σε τέτοιες περιπτώσεις αμφιβολίας ή ακόμα και πλήρους κάλυψης του STOP δεν είναι προτιμότερη η αμυντική οδήγηση από το να πάρεις ρίσκο; Στην τελική το να επιβραδύνεις, ακόμα και να σταματήσεις τελείως για να ελέγξεις, πόσο κοστίζει σε χρόνο; 3-5 δευτερόλεπτα.

Συμφωνούμε απόλυτα Kiwi !


Θα θελα να κανω μια ερωτηση ΚΟΚ
Βρισκομαι μεσα σε κυκλικη πορεια και η πλατεια εχει αλλες 2 εσοδου-εξοδους μπροστα μου. Κανονικα σε καθε εισοδο-εξοδο πρεπει να σταματησω διοτι τον εχω απο δεξια. ΑΛΛΑ οι περισσοτεροι εισοδοι εχουν STOP. Αρα σταματας ετσι κι αλλιως ή προσπαθεις να δεις το ΣΤΟΠ απο πισω? :whistle:

Σταματάς . Αν ο άλλος δρόμος έχει στοπ , θα το καταλάβεις από τον ταξιτζή που έρχεται πίσω σου . (όχι ευχάριστα βέβαια , αλλά θα πάρεις σαφές μήνυμα ;) ) Καλύτερα το μετάλιο της ανοικτής παλάμης , παρά η επίσκεψη σε φαναρτζίδικο ( minimum)

katafitos
24-08-06, 10:44
Σταματάς . Αν ο άλλος δρόμος έχει στοπ , θα το καταλάβεις από τον ταξιτζή που έρχεται πίσω σου . (όχι ευχάριστα βέβαια , αλλά θα πάρεις σαφές μήνυμα ;) ) Καλύτερα το μετάλιο της ανοικτής παλάμης , παρά η επίσκεψη σε φαναρτζίδικο ( minimum)

Το εχω καταλαβει :lol:
αλλα το συστημα τους ειναι τρυπιο.
Δεν μπορεις να λες στους αριστερους κλαρινο και τους δεξιους ΣΤΟΠ.
Ειναι παραλογο. Ενα 40% να μην γνωριζει το ΣΤΟΠ επηξε ολο το τετραγωνο!

BlindG
24-08-06, 10:45
Τα μέτρα που λαμβάνονται κατά καιρούς, είναι καθαρά εισπρακτικού χαρακτήρα και ΟΥΔΕΠΟΤΕ ενδιαφέρθηκε κάποια απ'τις κυβερνήσεις για τον συνετισμό των οδηγών, ή για την παροχή υπηρεσιών προς τους οδηγούς, και δεν μιλάω για τις λακούβες στους δρόμους. ΜΑΚΑΡΙ οι έλληνες οδηγοί να είχαν μόνο τις λακούβες να αντιμετωπίσουν.

Η λογική είναι πολύ απλή:
Θα παραβούν το νόμο ΣΙΓΟΥΡΑ. Δεν μας ενδιαφέρει να γίνουν προσαρμογές ώστε να μην είναι το 95% των οδηγών παραβάτες ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ στους Ελληνικούς δρόμους (ποιός έχει μειώσει στα ΠΕΝΗΝΤΑ την ταχύτητά του περνώντας από κόμβο διασταύρωσης στο εθνικό οδικό δίκτυο -εκτός αν ξέρει οτι έχει μπλόκο-? Ποιός ακολουθεί τα όρια των ΤΡΙΑΝΤΑ χλμ που είναι ΠΑΝΤΟΥ?). Μας ενδιαφέρει να διατηρήσουμε τους παραβάτες ώστε να τους τα παίρνουμε γιατί μας λείπουν.

Η ΜΟΝΗ φορά που ΚΑΠΟΙΟΣ ενδιαφέρθηκε, ήταν όταν σε ένα ΣΚ, χάθηκαν 3 ζωές και είπαν:
Ηπιές? Αφαίρεση διπλώματος. (Η κατάσχεση παραήταν χοντρό)

Έχω σκυλιάσει μ'αυτά που βλέπω γύρω μου και απλά πλέον έχω απογοητευτεί και απλώς δεν με νοιάζει πλέον και κάνω τη δουλειά μου.

Αν το οποιοδήποτε κράτος ενδιαφερόταν για την ΠΑΙΔΕΙΑ των οδηγών τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά. Αλλά.... "ηγρόν αγόραζον" που έλεγε και ένας δόκιμος (γαμώ τα παιδιά -σοβαρά-) κάποτε....

Νικαετός
24-08-06, 10:50
Blind πλην , λογικέ άνθρωπε . Συμφωνούμε , μόνο που τουλάχιστον τα πρόστιμα που αναφέρθηκαν στο πρώτο ΄ποστ , είναι προς την σωστή κατεύθυνση .

Για τα όρια ταχύτητας έχεις δίκιο . Στην κυρία όμως , που ενώ είχε ανάψει το πράσινο για τους πεζούς πέρασε ξυστά από δίπλα μου και ενώ ήμουν στην ΜΕΣΗ της διάβασης , μιλώντας ατάραχα στο κινητό της και δεχόμενη τις φραστικές "περιποιήσεις" των ταξιτζήδων , που ευτυχώς ΔΕΝ τράκαρε ( Αχαρνών - Στρ. Καλλάρη ) , τι πρόστιμο της πρέπει ???

yiapap
24-08-06, 10:56
Για τα όρια ταχύτητας έχεις δίκιο . Στην κυρία όμως , που ενώ είχε ανάψει το πράσινο για τους πεζούς πέρασε ξυστά από δίπλα μου και ενώ ήμουν στην ΜΕΣΗ της διάβασης , μιλώντας ατάραχα στο κινητό της και δεχόμενη τις φραστικές "περιποιήσεις" των ταξιτζήδων , που ευτυχώς ΔΕΝ τράκαρε ( Αχαρνών - Στρ. Καλλάρη ) , τι πρόστιμο της πρέπει ???Το έκανα κι εγώ πρώτη φορά πριν από 2 μήνες Παλιά Παραλία και Iωνος Δραγούμη... μπροστά από τροχονόμο... και χωρίς κινητό.
Απλά το μυαλό μου κάπου ταξίδευε εκείνη την ώρα...
:oops:
Κόντεψα να σταματήσω να εκλιπαρήσω τη συγγνώμη των πεζών που χάσανε 1-2 χρόνια από τη ζωή τους :(

Νικαετός
24-08-06, 10:58
Το έκανα κι εγώ πρώτη φορά πριν από 2 μήνες Παλιά Παραλία και Iωνος Δραγούμη

Εννοείς πως υπήρξαν κι άλλες ???? :hmm: :hmm: :p

Stinger
24-08-06, 11:18
Η νεα GESTAPO (Πολυδωρας και Αλογοσκουφης) ειναι πισω απολα αυτα. Πουσαι ρε θεε Αλαβανο κανε καμια δηλωση.

Chris_Nik
24-08-06, 11:22
Μια χαρά τα βρίσκω.....

Και ακόμα παραπάνω να πάνε μπας και βάλουμε μυαλό......

BlindG
24-08-06, 11:32
Blind πλην , λογικέ άνθρωπε . Συμφωνούμε , μόνο που τουλάχιστον τα πρόστιμα που αναφέρθηκαν στο πρώτο ΄ποστ , είναι προς την σωστή κατεύθυνση .

"Σωστή κατεύθυνση?" ??? Δηλαδή, γιατί χρονοτριβούμε για να εφαρμόσουμε ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ??


Στα θετικά του νέου Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας είναι η αύξηση των ορίων ταχύτητας στους αυτοκινητόδρομους και στις οδούς ταχείας κυκλοφορίας, αν και τα 10 επιπλέον χιλιόμετρα στο κοντέρ χαρακτηρίζονται λίγα.

Εθνική Οδός, Κόρινθος-Τρίπολη:
ΥΠΕΡΟΧΟΣ δρόμος, κανένα παράπονο (εκτός απ'τη σύραγγα του Αρτεμινίου που δεν ξέρω γιατί λειτουργεί μόνο η μία εδώ και 10 χρόνια ενώ έχει γίνει και η άλλη. Πλην όμως, εξαιρετικό έργο!). Όμως, ΠΑΝΤΑ έχει 3,4,5,6 αυτοκίνητα (δεν τον έχω δεί ποτέ συμφορημένο). Πώς είναι δυνατόν το όριο ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΕΥΘΕΙΑ να είναι 120 αφού κανείς δεν θα το τηρήσει (εκτός από 'μενα που το έταιρον ήμισι δεν θέλει τρεχάλες και πήγαινα με 130 :cry:)? Mήπως τα 130 θα μας σώσουν, τη στιγμή που τα αυτοκίνητα της αγοράς πάνε πλέον με 200? (εδώ ανοίγει άλλο ζήτημα βέβαια...)


Οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ: 200-1200 ευρώ (από 83-668 που ισχύει στον τωρινό Κ.Ο.Κ.), αφαίρεση άδειας οδήγησης μέχρι 6 μήνες.

Άντε, ας πούμε οτι εδώ πάει στη σωστή κατεύθυνση γιατί οποιοσδήποτε πίνει είναι περιφερόμενο εν δυνάμει δυστύχημα. Και πάλι όμως, τα 1200 ΠΟΙΟΣ τα τσεπώνει? Θα τους παραδεχόμουνα αν τα 1200 πηγαίνανε υπέρ ΜΗ κερδοσκοπικού οργανισμού για τις οικογενείες θυμάτων από μεθυσμένους ή κάτι τέτοιο. Ή τα 1200 να τα τσέπωνε το χαμόγελο του παιδιού. Οχι όμως. Τα τσεπώνει το ΚΡΑΤΟΣ. Γιατί? Γιατί ΞΕΡΕΙ οτι στο Ελλάντα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΟΥΜΕ. Επίσης, αν ήθελε να είναι κράτος κοινωνικού χαρακτήρα, θα μπορούσε να πει: 200 Ευρώ, αφαίρεση για 2 χρόνια του διπλώματος και 1 μήνας ΦΥΛΑΚΙΣΗ. *ΠΟΣΟΙ* θα ξαναβγαίνανε μεθυσμένοι στο δρόμο ???????


Παραβίαση STOP: 700 ευρώ (από 167).

Ναι, γιατί το κάνανε 700Ευρώ? Για να στήνουνε μπλόκα σε ΓΕΛΟΙΑ STOP σε διασταυρώσεις γειτονιάς που ΌΛΟΙ τα παραβιάζουμε με 10χλμ "τσουλώντας" απλά το αυτοκίνητο, καθώς ελέγχουμε το δρόμο. Στο κάτω κάτω, ΚΑΝΕΙΣ δεν πιάνεται ΜΟΝΟ γιατί παραβίασε STOP. Συνήθως, αυτοί που πιάνονται είναι γιατί έχει γίνει δυστύχημα, οπότε το πρόστιμο είναι ΑΤΟΠΟ και απλά πάει στην τσέπη του κράτους. (Ακριβώς πιο πάνω έγραψα εναλλακτικές)


Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη: 700 ευρώ (από 167), αφαίρεση άδειας οδήγησης για δύο μήνες.

Εδώ τα πράγματα είναι αλλιώς. Και πάλι, τα φανάρια είναι παραβάσεις που κατα πλειοψηφία βεβαιώνονται ΚΑΤΟΠΙΝ δυστυχήματος, γιατί ΠΟΙΟΣ με σώας τας φρένας θα περάσει κόκκινο με περιπολικό πίσω του? Αφού λοιπόν είναι ΚΑΤΟΠΙΝ του δυστυχήματος, go to [above] για το τι θα μπορούσε να γίνει!


Αφύλακτη σιδηροδρομική διάβαση: 700 ευρώ (από 167)

ΠΑΛΙ τα ίδια με τα φανάρια. Αλήθεια, ΠΟΣΟΙ και ΠΟΥ έχουν πιαστεί για τέτοια παράβαση?


Μη χρήση ζώνης ασφαλείας: 350 ευρώ (από 83), αφαίρεση άδειας οδήγησης για 10 ημέρες.

Εδώ και αν είναι ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟ το μέτρο και Γ* ΤΑ. Γιατί? (καταρχήν είμαι από αυτούς που φοράω ζώνη 90% των διαδρομών μου). Γιατί η ζώνη ΣΩΖΕΙ ΕΜΕΝΑ και ΟΧΙ αυτόν που θα χτυπήσω και ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΩΘΩ. Γιατί λοιπόν 350Ε ? Γιατί πάνω απ'το 60% των οδηγών ΔΕΝ φοράνε ζώνη. Do the math για τα χρήματα. Τι ? 10 μέρες αφαίρεση??? πλήρως άτοπη η τιμωρία.


Μη χρήση κράνους: 350 ευρώ (από 83), αφαίρεση άδειας οδήγησης για 10 ημέρες.

Ακριβώς τα ίδια με τη ζώνη.

Να ξεκαθαρίσω κάτι όμως: Όπως έχω πεί, είμαι ΥΠΕΡ της χρήσης κράνους/ζώνης και μάλιστα είναι ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ η χρήση τους, αλλά δεν μπορεί να είναι τιμωρούμενο αδίκημα η μη χρήση τους. Θα έπρεπε να είναι αδίκημα και οι αποπειρες αυτοκτονίας τότε.


Χρήση κινητού στη διάρκεια της οδήγησης: 100 ευρώ (από 33), αφαίρεση άδειας οδήγησης ως 30 ημέρες.

Είναι απ'τα πιο λογικά, μιας που το πρόστιμο δεν σε γδύνει αλλά σε ΤΙΜΩΡΕΙ.

Αλήθεια, υπάρχει ΠΡΑΓΜΑΤΙ η τροπολογία για τα hands free ή είναι απλώς urban legend ?


Άσκοπη χρήση «μεγάλης» σκάλας φώτων: 20-700 ευρώ (από 17-33).

700Ε. Ασχολίαστο.


Κίνηση στο αντίθετο ρεύμα: 200 ευρώ (από 83).

Ισχύουν τα ίδια με το κόκκινο φανάρι. Κανείς που βλέπει περιπολικό δεν πάει στο αντίθετο ρεύμα, αλλά πιάνεται κάποιος μετά από δυστύχημα.


Παραβίαση προτεραιότητας: 200 ευρώ (από 83).

EΛΕΟC:worthy:


Στάθμευση σε χώρο για άτομα με ειδικές ανάγκες: 151 ευρώ (από 61,5).

Mήπως έπρεπε να είναι 151,5 ?...:hmm:


Για τα όρια ταχύτητας έχεις δίκιο . Στην κυρία όμως , που ενώ είχε ανάψει το πράσινο για τους πεζούς πέρασε ξυστά από δίπλα μου και ενώ ήμουν στην ΜΕΣΗ της διάβασης , μιλώντας ατάραχα στο κινητό της και δεχόμενη τις φραστικές "περιποιήσεις" των ταξιτζήδων , που ευτυχώς ΔΕΝ τράκαρε ( Αχαρνών - Στρ. Καλλάρη ) , τι πρόστιμο της πρέπει ???

Αυτή, να είσαι σίγουρος, οτι δεν είναι το κινητό το μόνο της πρόβλημα σαν οδηγός.

Γενικά, για την ποιότητα παρεχούμενης υπηρεσίας από πλευράς κράτους, ανατρέξατε στο σχόλιο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=728071&postcount=51) του yiapap το οποίο περιγράφει γενικώς την κατάσταση.

bill2003
24-08-06, 11:46
Άσκοπη χρήση «μεγάλης» σκάλας φώτων: 20-700 ευρώ (από 17-33) ... 700Ε. Ασχολίαστο.


Τι εννοείς ασχολίαστο?!!! Αν σε στραβώσει ο άλλος με τα μεγάλα σε επαρχιακό δρόμο και βρεις έξω στη στροφή? Αν, ακόμη χειρότερα, μαζέψεις και κανέναν πεζό!?

katafitos
24-08-06, 12:00
Και στα ΦΩΤΑ ΟΜΙΧΛΗΣ πρεπει να βαλουν προστιμο!!!!:angryr:
Ο καθε τυχαρπαστος αγοραζει αυτοκινητο και αναβει τα φωτα ομιχλης για μουρη:rant:
Θα φερω κι εγω μια μπαλαντεζα απ το σπιτι και θα τη χωσω μπροστα
Αλλα οταν τρωνε τα μεγαλα φωτα στην μαπα δεν τους χαλαει :twisted:

yiapap
24-08-06, 12:03
Εννοείς πως υπήρξαν κι άλλες ???? :hmm: :hmm: :pΌχι ρε... :lol: Ότι οδηγώ 15 χρόνια και δε μου έχει συμβεί ποτέ να χάσω την αυτοσυγκέντρωσή μου σε βαθμό που να μη δω ένα φανάρι σε μια διασταύρωση από την οποία έχω περάσει άπειρες φορές


Επίσης, αν ήθελε να είναι κράτος κοινωνικού χαρακτήρα, θα μπορούσε να πει: 200 Ευρώ, αφαίρεση για 2 χρόνια του διπλώματος και 1 μήνας ΦΥΛΑΚΙΣΗ. *ΠΟΣΟΙ* θα ξαναβγαίνανε μεθυσμένοι στο δρόμο ???????Yπάρχει ήδη αφαίρεση για 6 μήνες, φυλάκιση έως 3 μήνες και αφαίρεση αδείας έως 3 μήνες. Απορώ πως σου ξέφυγε η αφαίρεση αδείας και το σπάσιμο γονάτων.


γιατί ΠΟΙΟΣ με σώας τας φρένας θα περάσει κόκκινο με περιπολικό πίσω του? Αφού λοιπόν είναι ΚΑΤΟΠΙΝ του δυστυχήματος, go to [above] για το τι θα μπορούσε να γίνει!Μπορεί να είναι 2 αυτοκίνητα πιο πίσω, μπορεί να είναι μηχανή, μπορεί να είναι στον κάθετο δρόμο. Έχω δει κυρία που διέσχισε κανονικότατα κόκκινο (μόλις είχε κοκκινήσει) και από τον κάθετο ξαφνικά πετάχτηκε περιπολικό. Ούτε το είχα δει.


ΠΑΛΙ τα ίδια με τα φανάρια. Αλήθεια, ΠΟΣΟΙ και ΠΟΥ έχουν πιαστεί για τέτοια παράβαση?Μια είδα, όπως σου είπα στη Διασταύρωση Β.Όλγας με Αιγαίου :p


Εδώ και αν είναι ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟ το μέτρο και Γ* ΤΑ. Γιατί? (καταρχήν είμαι από αυτούς που φοράω ζώνη 90% των διαδρομών μου). Γιατί η ζώνη ΣΩΖΕΙ ΕΜΕΝΑ και ΟΧΙ αυτόν που θα χτυπήσω και ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΩΘΩ. Γιατί λοιπόν 350Ε ? Γιατί πάνω απ'το 60% των οδηγών ΔΕΝ φοράνε ζώνη. Do the math για τα χρήματα. Τι ? 10 μέρες αφαίρεση??? πλήρως άτοπη η τιμωρία.Μήπως υπερβάλλεις λίγο; Δε νομίζεις ότι το να σου σπάσω το κεφάλι επειδή δε φοράς ζώνη θα έχει και μια μικρή επίπτωση σε μένα. Εκτός της ψυχολογικής δε θα με κυνηγάνε οι συγγενείς σου για πάντα; Ή νομιζεις ότι θα πουν "εντάξει αφού το παιδί ήθελε να αυτοκτονήσει, καλά που βρέθηκε αυτός ο Άγιος Άνθρωπος και τον ξεπέταξε γρήγορα"


Αλήθεια, υπάρχει ΠΡΑΓΜΑΤΙ η τροπολογία για τα hands free ή είναι απλώς urban legend ?ΦΥΣΙΚΑ και είναι urban legend! Αυτό έλειπε!!!

ESP1982
24-08-06, 12:03
Ακριβώς τα ίδια με τη ζώνη.

Να ξεκαθαρίσω κάτι όμως: Όπως έχω πεί, είμαι ΥΠΕΡ της χρήσης κράνους/ζώνης και μάλιστα είναι ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ η χρήση τους, αλλά δεν μπορεί να είναι τιμωρούμενο αδίκημα η μη χρήση τους. Θα έπρεπε να είναι αδίκημα και οι αποπειρες αυτοκτονίας τότε.

Σε αυτό είμαι κάθετα υπέρ για έναν και μόνο λόγο. Όταν παίζει δικάβαλη κατάσταση, δεν είναι μόνο ο οδηγός... Ο άλλος από πίσω θα πάθει τη μεγαλύτερη ζημιά και σε αυτό φέρει ευθύνη ο οδηγός. Για αυτό όσοι έχουν "μόνιμο" ταίρι με τη μηχανή (φίλο/φίλη) είναι απαραίτητο ένα extra κράνος. 300-400 ευρώ δεν είναι τίποτα μπροστά σε μία άτυχη ή απρόσεκτη στιγμή. ;)

yiapap
24-08-06, 12:05
Τι εννοείς ασχολίαστο?!!! Αν σε στραβώσει ο άλλος με τα μεγάλα σε επαρχιακό δρόμο και βρεις έξω στη στροφή? Αν, ακόμη χειρότερα, μαζέψεις και κανέναν πεζό!?Δυστυχώς δεν εννοούν αυτό με την άσκοπη χρήση φώτων!
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μεγάλα όποτε θέλεις αν τα μικρά δε σε καλύπτουν. Από ευγένεια (και αμοιβαίο συμφέρον φυσικά) δεν έχουμε όλοι τα μεγάλα συνέχεια!
Άσκοπη χρήση φώτων είναι:
1. Να κάνεις σινιάλα στον απέναντι (ναι, ναι... στον ξάδερφο από το χωριό)
2. Να χρησιμοποιείς μεγάλη σκάλα ή φώτα ομίχλης εντός πόλης (αν υπάρχει επαρκής φωτισμός και φυσικά... δεν έχει ομίχλη)

ranger
24-08-06, 12:21
Για τα μεγάλα δεν ξέρω, για τα ομίχλης πάντως σε γράφουν και εκτός πόλης αν τα ανάβεις χωρίς λόγο. Και καλά κάνουν, έχει γεμίσει ο κόσμος κάγκουρες που πουλάνε μούρη με τα ομίχλης και τυφλώνουν τον μπροστά.

yiapap
24-08-06, 12:27
Για τα μεγάλα δεν ξέρω, για τα ομίχλης πάντως σε γράφουν και εκτός πόλης αν τα ανάβεις χωρίς λόγο. Και καλά κάνουν, έχει γεμίσει ο κόσμος κάγκουρες που πουλάνε μούρη με τα ομίχλης και τυφλώνουν τον μπροστά.Tα φώτα ομίχλης, υπό κανονικές συνθήκες:
1. "Δείχνουν" πιο κοντά από τα μεσαία
2. Είναι πορτοκαλί
Τώρα, αν κάποιοι κάγκουρες έχουν βάλει προβολείς εκεί καλά κάνουν και τους γράφουν.
Από την άλλη, μια νύχτα χωρίς φεγγάρι σε κανέναν κωλόδρομο (π.χ. Μέτσοβο) αν με σταματήσουν με το Opel που η μεσαία δε φωτίζει ούτε 3 μέτρα επειδή έχω τα πορτοκαλί φώτα ομίχλης, θα δώσω το αυτοκίνητο στο όργανο να το οδηγήσει αυτός! :angryr:

ZackNV
24-08-06, 12:32
Αλήθεια, η χρήση μακρινών φώτων για προειδηποίηση των άλλων ότι βρίσκεται μπατσικό κοντά θεωτείται άσκοπη; :p Επίσης, για την άσκοπη χρήση υαλοκαθαριστήρων δεν έχουν βάλει κανένα πρόστιμο. Πως τους ξέφυγε; :p

katafitos
24-08-06, 12:35
Tα φώτα ομίχλης, υπό κανονικές συνθήκες:
1. "Δείχνουν" πιο κοντά από τα μεσαία
:nono: τα φωτα ομιχλης μπορει να ειναι κατω αλλα η γωνια κλισης ειναι διφορετικη με αποτελεσμα να σου καρφωνονται στα ματια

2. Είναι πορτοκαλί
:nono: Τα περισσοτερα που μου εχουν τυφλωσει ειναι ασπρα σαν το γαλα


Από την άλλη, μια νύχτα χωρίς φεγγάρι σε κανέναν κωλόδρομο (π.χ. Μέτσοβο) αν με σταματήσουν με το Opel που η μεσαία δε φωτίζει ούτε 3 μέτρα επειδή έχω τα πορτοκαλί φώτα ομίχλης, θα δώσω το αυτοκίνητο στο όργανο να το οδηγήσει αυτός! :angryr:
Τα φωτα ομιχλης ειναι για την ομιχλη, οχι για το αν ο δρομος ειναι δυσκολος. Αν τυφλωσεις τον αλλον στο Μετσοβο και κανει σαλτο μορταλε τι θα πεις?

ZackNV
24-08-06, 12:38
Με την υγρασία που υπάρχει εδώ στα νησιά, τα φώτα ομίχλης είναι must, ιδίως τον χειμώνα! :)

BlindG
24-08-06, 12:45
Τι εννοείς ασχολίαστο?!!! Αν σε στραβώσει ο άλλος με τα μεγάλα σε επαρχιακό δρόμο και βρεις έξω στη στροφή? Αν, ακόμη χειρότερα, μαζέψεις και κανέναν πεζό!?

Δείξε μου ΠΟΣΟΥΣ έχουν πιάσει για αυτό το λόγο.


Yπάρχει ήδη αφαίρεση για 6 μήνες, φυλάκιση έως 3 μήνες και αφαίρεση αδείας έως 3 μήνες. Απορώ πως σου ξέφυγε η αφαίρεση αδείας και το σπάσιμο γονάτων.

:rotfl: Πώς φαίνονται οι πότες... (όχι, ΔΕΝ έχω δεί ΠΟΤΕ τι λέει κάτω απ'το avatar)

Ναι κύριε, δεν αντιδρούν όλοι το ίδιο στο ποτό, αλλά τα πράγματα -ειδικά στην επαρχία- είναι ΠΟΛΥ χάλια. Και όχι, (τουλάχιστον για αυτή τη φορά :mrgreen:) η Θεσσαλονίκη ΔΕΝ θεωρείται επαρχία.
Επίσης, εδώ το θέμα είναι η ΠΡΟΛΗΨΗ. Δηλαδή η ΠΑΙΔΕΙΑ. Να μπει στο μυαλό ΟΛΩΝ οτι ΔΕΝ πρεπει να πάρουν αυτοκίνητο όταν θέλουν να πάνε να πιούν. Αλλιώς, ο άλλος που είναι πότης (:-k), απλώς συνεχίζει να πίνει και ελπίζει:
α) να μην τον πιάσουν
β) να μην προκαλέσει δυστύχημα

και αν γίνει το Α, απλώς του τα παίρνουν. Όπως είπα, το μέτρο αυτό είναι εισπρακτικό γιατι ΞΕΡΟΥΝ οτι ο χ,ψ ΔΕΝ θα σταματήσει να πίνει οπότε γιατί να μην του τα πάρουνε? Τι τους ενδιαφέρει αν γίνει κάτι παραπέρα ???


Μπορεί να είναι 2 αυτοκίνητα πιο πίσω, μπορεί να είναι μηχανή, μπορεί να είναι στον κάθετο δρόμο. Έχω δει κυρία που διέσχισε κανονικότατα κόκκινο (μόλις είχε κοκκινήσει) και από τον κάθετο ξαφνικά πετάχτηκε περιπολικό. Ούτε το είχα δει.

Ναι, μπορεί αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο συχνό. Μου έχει τύχει και εμένα προσωπικά να περάσω με κόκκινο στη Ν.Σμύρνη ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΜΟΥ περιπολικό (περάσανε και αυτοί) και δεν τους είχα δει. Ακόμα δεν κατάλαβα πως δεν μου την έρειξαν. Εδώ όμως μιλάμε για τον κανόνα.[/QUOTE]


Μια είδα, όπως σου είπα στη Διασταύρωση Β.Όλγας με Αιγαίου :p

Π...που το είπες αυτό ? Γιατί εγώ μόνο το συμβάν στην παλιά παραλία έχω υπ'όψη μου :confused:


Μήπως υπερβάλλεις λίγο; Δε νομίζεις ότι το να σου σπάσω το κεφάλι επειδή δε φοράς ζώνη θα έχει και μια μικρή επίπτωση σε μένα. Εκτός της ψυχολογικής δε θα με κυνηγάνε οι συγγενείς σου για πάντα; Ή νομιζεις ότι θα πουν "εντάξει αφού το παιδί ήθελε να αυτοκτονήσει, καλά που βρέθηκε αυτός ο Άγιος Άνθρωπος και τον ξεπέταξε γρήγορα"

εεεεε πάλι μπερδεύτικα... Πως θα μου σπάσεις το κεφάλι επειδή δεν φοράω ζώνη? Άν είμαι στο ίδιο αυτοκίνητο με εσένα οδηγό και τρακάρεις, εννοείς ?


ΦΥΣΙΚΑ και είναι urban legend! Αυτό έλειπε!!!

Για μια στιγμή είχα.... ελπίδες:rofl:


Σε αυτό είμαι κάθετα υπέρ για έναν και μόνο λόγο. Όταν παίζει δικάβαλη κατάσταση, δεν είναι μόνο ο οδηγός... Ο άλλος από πίσω θα πάθει τη μεγαλύτερη ζημιά και σε αυτό φέρει ευθύνη ο οδηγός. Για αυτό όσοι έχουν "μόνιμο" ταίρι με τη μηχανή (φίλο/φίλη) είναι απαραίτητο ένα extra κράνος. 300-400 ευρώ δεν είναι τίποτα μπροστά σε μία άτυχη ή απρόσεκτη στιγμή. ;)

Πρόσεξε, αν ο συνοδηγός ζήτήσει κράνος, είναι υποχρεωμένος ο οδηγός να το έχει. Ακόμα και να του το ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ. Αν όμως ο συνοδηγός ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ, τότε γιατί να τον υποχρεώσεις?

ranger
24-08-06, 12:55
Τα ομίχλης εδώ και χρόνια είναι άσπρα. Η διαφορά τους από τα κανονικά φώτα είναι στο κάτοπτρο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί για την τροχαία δεν θεωρείσαι υπότροπος. Εντάξει μία φορά να περάσεις στοπ ή να σε πιάσουν πιωμένο Αν όμως αυτό γίνεται συνέχεια κάτι συμβαίνει. Τότε τα πρόστιμα πρέπει να πολλαπλασιάζονται

yiapap
24-08-06, 12:59
Φυσικά και θα σταματήσει ο Α να πίνει και να οδηγάει. Ξέρεις τι γίνεται τη δεύτερη φορά;
Άσε!
Το πρόβλημα δεν είναι ότι τα πρόστιμα δεν είναι αυστηρά. Το πρόβλημα είναι ότι οι έλεγχοι είναι τόσο λίγοι και τόσο εμφανείς που δεν έχουν ουσιαστικά αποτελέσματα. Π.χ. οι φίλοι του Α το πιο πιθανό ( :-k ) είναι να πουν "καλά, ο Α είναι γκαντέμης... σε μένα σιγά μη συμβεί".

Για το σπασμένο κεφάλι εννοώ είτε είσαι συνοδηγός, είτε οδηγός του άλλου αυτοκινήτου.

Β.Όλγας και Αιγαίου είδα την κυρία που τη σταμάτησαν επειδή πέρασε με κόκκινο

<edit>@Ranger
Αυτοκίνητο του 2004 έχω. Πορτοκαλί είναι.
Όσο για την υποτροπή, για τα σοβαρά αδικήματα (π.χ. αλκοόλ) υπάρχει θέμα υποτροπής. Βεβαια τώρα που φεύγουν τα δικαστήρια από τη μέση, δεν ξε΄ρω τι θα γίνει. Είτε έτσι είτε αλλιώς όμως οι πόντοι που τσιμπάς είναι υπεραρκετοί για να σου αφαιρέσουν το δίπλωμα!
(αρκεί φυσικά κάποιος να περνάει τους πόντους εκεί στο Υπουργείο :rolleyes: )

BlindG
24-08-06, 13:16
Το πρόβλημα δεν είναι ότι τα πρόστιμα δεν είναι αυστηρά.

Το θέμα για εμένα δεν είναι η αυστηρότητα τόσο, όσο ο εισπρακτικός χαρακτήρας αυτών. Ανεξάρτητα με το σπάσιμο γονάτων, δεν είμαι υπέρ των εξοντωτικών τιμωριών. Τέτοιες τιμωρίες πρέπει να επιβάλλονται μόνο σε αυτούς που νομίζουν οτι βάζοντας χρηματικά πρόστιμα επιτελούν κοινωνικό έργο.


Το πρόβλημα είναι ότι οι έλεγχοι είναι τόσο λίγοι και τόσο εμφανείς που δεν έχουν ουσιαστικά αποτελέσματα. Π.χ. οι φίλοι του Α το πιο πιθανό ( :-k ) είναι να πουν "καλά, ο Α είναι γκαντέμης... σε μένα σιγά μη συμβεί".

Δεν αντιλέγω σε αυτό, αν και στο εθνικό οδικό δίκτυο κρύβονται καλά. Μέσα σε πόλη με στενοσόκακα του 1.5 μέτρου, πως να κρυφτούν ? :p


Για το σπασμένο κεφάλι εννοώ είτε είσαι συνοδηγός, είτε οδηγός του άλλου αυτοκινήτου.

Δεν αντιλέγω, αλλά και πάλι εσύ τον χτύπησες: Αν φόραγε ζώνη θα την έβγαζε. Δεν φόρεσε, πέταξε. Το ξέρω οτι είναι πολύ ορθολογιστική η προσέγγιση, αλλά νομίζεις οτι ο Νομοθέτης είχε την οικογένεια του θύματος ή τις τύψεις του θύτη στο μυαλό του?


Β.Όλγας και Αιγαίου είδα την κυρία που τη σταμάτησαν επειδή πέρασε με κόκκινο

Μιλάμε για σιδηροδρομική διάβαση ?? (/me τρώει λίγο ακόμα κάρβουνο... τσαφ τσούφ...)

yiapap
24-08-06, 13:21
Δεν αντιλέγω σε αυτό, αν και στο εθνικό οδικό δίκτυο κρύβονται καλά. Μέσα σε πόλη με στενοσόκακα του 1.5 μέτρου, πως να κρυφτούν ? :pΥπόθεση εργασίας ( :-k ): Αμεσως μετά από μια στροφή χωρίς ορατότητα σε δρόμο των 4 μέτρων και όχι 1.5


Δεν αντιλέγω, αλλά και πάλι εσύ τον χτύπησες: Αν φόραγε ζώνη θα την έβγαζε. Δεν φόρεσε, πέταξε. Με έχασες (τσαφ... τσουφ...)


Μιλάμε για σιδηροδρομική διάβαση ?? (/me τρώει λίγο ακόμα κάρβουνο... τσαφ τσούφ...)Όχι ρε... για οδική. Εγώ είμαι δίπλα σε μια κυρία και βλέπω το φανάρι να γίνεται κόκκινο. Εγώ σταμάτησα η κυρία πέρασε. Από τον κάθετο ΔΡΟΜΟ (εκεί που άναψε πράσινο) βγήκε περιπολικό που άναψε σειρήνα και τη σταματησε.

Gothic
24-08-06, 13:32
Να φτιάξουν τους καρόδρομους τους που το έχω κατασπάσει το όχημα, να βάλουν άσφαλτο της προκοπής, να φτιάξουν τις κλίσεις στις στροφές, να φωτίζονται επαρκώς όλοι οι δρόμοι, να βάλουν ρεαλιστικά όρια ταχύτητας για το έτος 2006 και όχι για το 1956 και να αρχίσουν να γράφουν επιτέλους για παραβάσεις ΚΑΙ τους μπάτσους που δεν φοράνε ζώνες και παραβιάζουν κόκκινο χωρίς σειρήνες ΚΑΙ τους γ#$οπολιτικούς που για να κάνουν πουλ μούρ και να τους πιάσει η κάμερα πηγαινοέρχονται χωρίς κράνη.
Να σταματήσει αυτή η απαράδεκτη τακτική που έχουν ΟΛΑ τα τμήματα για πλαφόν κλήσεων που πρέπει να μαζεύουν κάθε εβδομάδα.
Και επιτέλους να μειωθούν οι ώρες κάποιων άχρηστων μαθημάτων στο σχολείο και να μαθαίνουν απο μικρή ηλικία τον ΚΟΚ.
Προτιμώ ένα παιδάκι να ξέρει στα 12 του οτι δεν είναι εντάξει να περνάς με "ανοιχτό κόκκινο" ή να οδηγάς ντίρλα απο το οτι ο Αβραάμ έσφαξε 3 κριάρια για να φτιάξει παλτό για τον Αβεσαλώμ.

Μέχρι να γίνουν όλα αυτά, τα μέτρα είναι ΚΑΘΑΡΑ εισπρακτικά και σαφώς αποδεικνύουν οτι μας έχουν ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ ώς ανθρώπινες ζωές και μας υπολογίζουν μόνο σαν πορτοφόλια.

BlindG
24-08-06, 13:40
ΖΗΤΩ ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ!!! :angryr:




Αφύλακτη σιδηροδρομική διάβαση: 700 ευρώ (από 167)


ΠΑΛΙ τα ίδια με τα φανάρια. Αλήθεια, ΠΟΣΟΙ και ΠΟΥ έχουν πιαστεί για τέτοια παράβαση?


Μια είδα, όπως σου είπα στη Διασταύρωση Β.Όλγας με Αιγαίου

Εγώ μιλούσα για σιδηροδρομική διάβαση.... :confused: :blink: *τσαφ* *υπερθέρμανση*


Υπόθεση εργασίας ( :-k ): Αμεσως μετά από μια στροφή χωρίς ορατότητα σε δρόμο των 4 μέτρων και όχι 1.5

Τουλάχιστον εδώ, δεν είναι και τόσες πολλές οι στροφές που μπορούν να το κάνουν αυτό.... νομίζω....




Δεν αντιλέγω, αλλά και πάλι εσύ τον χτύπησες: Αν φόραγε ζώνη θα την έβγαζε. Δεν φόρεσε, πέταξε.
Με έχασες (τσαφ... τσουφ...)

Ναι... εμ... ναι... δεν είναι γαμ...τες οι διφορούμενες προτάσεις ? :mrgreen:
Ας δούμε τι θέλει να πει ο ... Καλλιτέχνης Ποιητής (και σ'το πα εγώ manoulamou...):

Δεν αντιλέγω, αλλά και πάλι εσύ (απλώς) τον χτύπησες: Αν φόραγε ζώνη θα την έβγαζε (=θα παρέμενε ζωντανός=το πως τον χτύπημά σου δεν ήταν θανατηφόρο). Δεν φόρεσε, πέταξε(η ψυχή του και πήγε να βρεί τον architect).

BlindG
24-08-06, 13:46
Να φτιάξουν τους καρόδρομους τους που το έχω κατασπάσει το όχημα, να βάλουν άσφαλτο της προκοπής, να φτιάξουν τις κλίσεις στις στροφές, να φωτίζονται επαρκώς όλοι οι δρόμοι, να βάλουν ρεαλιστικά όρια ταχύτητας για το έτος 2006 και όχι για το 1956 και να αρχίσουν να γράφουν επιτέλους για παραβάσεις ΚΑΙ τους μπάτσους που δεν φοράνε ζώνες και παραβιάζουν κόκκινο χωρίς σειρήνες ΚΑΙ τους γ#$οπολιτικούς που για να κάνουν πουλ μούρ και να τους πιάσει η κάμερα πηγαινοέρχονται χωρίς κράνη.
Να σταματήσει αυτή η απαράδεκτη τακτική που έχουν ΟΛΑ τα τμήματα για πλαφόν κλήσεων που πρέπει να μαζεύουν κάθε εβδομάδα.
Και επιτέλους να μειωθούν οι ώρες κάποιων άχρηστων μαθημάτων στο σχολείο και να μαθαίνουν απο μικρή ηλικία τον ΚΟΚ.
Προτιμώ ένα παιδάκι να ξέρει στα 12 του οτι δεν είναι εντάξει να περνάς με "ανοιχτό κόκκινο" ή να οδηγάς ντίρλα απο το οτι ο Αβραάμ έσφαξε 3 κριάρια για να φτιάξει παλτό για τον Αβεσαλώμ.

Μέχρι να γίνουν όλα αυτά, τα μέτρα είναι ΚΑΘΑΡΑ εισπρακτικά και σαφώς αποδεικνύουν οτι μας έχουν ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ ώς ανθρώπινες ζωές και μας υπολογίζουν μόνο σαν πορτοφόλια.

:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

Αυτά είναι τα σχόλια που ΔΕΝ έκανα, γιατί ασχολήθηκα με τα επιμέρους του νέου ΚΟΚ

euri
24-08-06, 14:07
Εδώ και αν είναι ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟ το μέτρο και Γ* ΤΑ. Γιατί? (καταρχήν είμαι από αυτούς που φοράω ζώνη 90% των διαδρομών μου). Γιατί η ζώνη ΣΩΖΕΙ ΕΜΕΝΑ και ΟΧΙ αυτόν που θα χτυπήσω και ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΩΘΩ. Γιατί λοιπόν 350Ε ? Γιατί πάνω απ'το 60% των οδηγών ΔΕΝ φοράνε ζώνη. Do the math για τα χρήματα. Τι ? 10 μέρες αφαίρεση??? πλήρως άτοπη η τιμωρία.

Δεν είναι καθόλου άτοπη η τιμωρία. Το κόστος του τραυματισμού είναι πολύ μεγάλο (διακομιδή, περίθαλψη, αποκατάσταση), όπως επίσης και το κόστος σε αναπηρία (μερική ή ολική). Αν λοιπόν κάτι μπορεί να αποφευχθεί ή να μειωθεί και εσύ δεν κάνεις τίποτα για αυτό, τότε σου αξίζει τιμωρία.

Και στο κάτω κάτω, αν θες να σκοτωθείς, είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βρεις περισσότερο σίγουρους, γρηγορότερους και λιγότερο επώδυνους τρόπους από ό,τι ένα τροχαίο ατύχημα.

Kiwi
24-08-06, 14:13
Και στο κάτω κάτω, αν θες να σκοτωθείς, είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βρεις περισσότερο σίγουρους, γρηγορότερους και λιγότερο επώδυνους τρόπους από ό,τι ένα τροχαίο ατύχημα.

Άσε που άμα δε φοράει ζώνη, μπορεί να πεταχτεί έξω από το αυτοκίνητο και να σκάσει πάνω σε κάποιον περαστικό τραυματίζοντας τον τελευταίο.

(Έχει συμβεί στην Ιρλανδία :rolleyes: )

turbo3hp
24-08-06, 14:26
:nono: τα φωτα ομιχλης μπορει να ειναι κατω αλλα η γωνια κλισης ειναι διφορετικη με αποτελεσμα να σου καρφωνονται στα ματια

:nono: Τα περισσοτερα που μου εχουν τυφλωσει ειναι ασπρα σαν το γαλα


Τα φωτα ομιχλης ειναι για την ομιχλη, οχι για το αν ο δρομος ειναι δυσκολος. Αν τυφλωσεις τον αλλον στο Μετσοβο και κανει σαλτο μορταλε τι θα πεις?

Ακριβώς. Τα φώτα ομίχλης τυφλώνουν τους άλλους οδηγούς. Όταν πήρα την άδεια οδήγησης τα είχα πάντα αναμμένα, νομίζοντας ότι απλά βοηθούν εμένα και δεν ενοχλούν τους άλλους. Μέχρι που είδα άλλα αυτοκίνητα που τα είχαν αναμμένα και κατάλαβα πόσο ενοχλητικά είναι. Ειδικά αν ο άλλος έχει υψηλότερο αυτοκίνητο από το δικό σου, τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα. Τα φώτα ομίχλης είναι για ομίχλη (άντε και όταν έχει spray στην βροχή) μόνο. Η άσκοπη χρήση θα πρέπει να τιμωρείται.

ranger
24-08-06, 15:26
Είναι συνηθισμένο λάθος όταν έχουμε πρόβλημα ορατότητας να ανάβουμε τα ομίχλης. Τα φώτα ομίχλης δεν σε βοηθάνε να βλέπεις καλύτερα στην ομίχλη, βοηθάνε κυρίως στο να βλέπουν την θέση σου οι άλλοι οδηγοί στην ομίχλη. Γιαυτό και δεν χτυπάνε πολύ μακριά. Είναι διαφορετικός ο τρόπος σχεδιασμού του κατόπτρου τους και σε κοντινή απόσταση (όταν είσαι πίσω από άλλο αμάξι ή όταν περνάς από δίπλα του) μπορούν να τυφλώσουν τον άλλο οδηγό.

Η άσκοπη χρήση τους τιμωρείται Έγραψαν γνωστό μου ψιλο-γκάγκουρα όταν κατέβαινε το Καϊμακτσαλάν απογευματάκι με πεντακάθαρη ατμόσφαιρά και αναμμένα τα ομίχλης.. Δεν θυμάμαι πόσο έδωσε, αρκετά πάντως ήταν.

BlindG
24-08-06, 15:56
Δεν είναι καθόλου άτοπη η τιμωρία. Το κόστος του τραυματισμού είναι πολύ μεγάλο (διακομιδή, περίθαλψη, αποκατάσταση), όπως επίσης και το κόστος σε αναπηρία (μερική ή ολική). Αν λοιπόν κάτι μπορεί να αποφευχθεί ή να μειωθεί και εσύ δεν κάνεις τίποτα για αυτό, τότε σου αξίζει τιμωρία.

Κόστος για ποιόν ? :-k
Μπορούμε να πιάσουμε και άλλα θέματα με αφορμή αυτό :-k

ranger
24-08-06, 16:18
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά η λογική σου για το κράνος είναι σαν να λέμε

"γιατί να είναι παράνομη η πώληση ηρωίνης; Όποιος αγοράζει, στον εαυτό του κάνει κακό και μόνο σε αυτόν"

euri
24-08-06, 16:23
Κόστος για ποιόν ? :-k
Μπορούμε να πιάσουμε και άλλα θέματα με αφορμή αυτό :-k

Κόστος για όλους - πολιτεία και κατ'επέκταση και μας

BlindG
24-08-06, 16:52
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά η λογική σου για το κράνος είναι σαν να λέμε

"γιατί να είναι παράνομη η πώληση ηρωίνης; Όποιος αγοράζει, στον εαυτό του κάνει κακό και μόνο σε αυτόν"

Tο τραβάς λιγάκι. Ίδιες είναι οι επιτπώσεις του ενός και του άλλου?



Κόστος για όλους - πολιτεία και κατ'επέκταση και μας

Μην το γενικεύεις τόσο πολύ γιατί μπορούμε να βγούμε ΠΑΡΑ πολύ εκτός θέματος μιλώντας για θέματα υγείας και το τι κοστίζει κάποιο θύμα τροχαίου κτλ.

Στην τελική, αδυνατούν να με πείσουν οτι το κάνουνε γι'αυτό. Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι το σκεπτικό είναι απλό και έχει να κάνει με το γεγονός οτι απλά ξέρουν οτι πολύς κόσμος δεν φοράει ζώνη/κράνος και σου λέει, "πολύς κόσμος, πολλά λεφτά. ΡΙΧ'ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΚΕΦΑΛΑ!"

euri
24-08-06, 17:05
Θεωρείς γενίκευση το ότι ένας άνθρωπος από δική του ανευθυνότητα/αμέλεια (που θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί - εξάλλου υπάρχει και νομοθετική ρύθμιση) τραυματίζεται βαριά, δεν μπορεί να αποκατασταθεί η υγεία του, και μετά η πολιτεία πρέπει να του παράσχει επιδόματα και κόστος αποθεραπείας; Το έμμεσο κόστος από τη μείωση του εργατικού δυναμικού θα θεωρηθεί κι αυτό γενίκευση;

Εξάλλου και σε άλλα κράτη που δεν υπάρχει το πρόβλημα της μαγκιάς με τη ζώνη (και γενικότερα με τη νοοτροπία σε θέματα οδικής ασφάλειας), πρόστιμα για ζώνη υπάρχουν.

BlindG
24-08-06, 21:44
Δεν σου λέω οτι έχεις άδικο, αλλά σου λέω οτι τα βλέπεις τόσο ιδεαλιστικά όσο τα βλέπω ορθολογικά. Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι κάπου στη μέση, και επιπλέον, γιατί είσαι ο ΠΡΩΤΟΣ που μιλάει για το πόσο κοστίζουν (σε εμάς, στο κράτος, κτλ) αυτοί που επιζουν τελικά ενώς δυστυχήματος ?
Τόσα χρόνια ΟΥΔΕΠΟΤΕ άκουσα για τέτοιο κόστος....
Δεν λέω οτι δεν υπάρχει αυτό το κόστος αλλά.... :what:

mywayyy
24-08-06, 22:13
Εχω βαρεθεί να ακούω οτι το να περνάς με κόκκινο η το να μην φοράς κράνος η ζώνη η το να τρέχεις με 200 στην παραλιακή ειναι θέμα παιδέιας. Δηλ ο αλήτης που περνα με κόκκινο η αυτος που παει με 200 δεν ξέρει οτι δεν πρέπει να το κανει? Το ξέρει απλα το κάνει επειδή ξέρει πως τον περνει. Οταν ομως θα παει στη Γερμανία η στην Αγγλία μεσα σε 1-2 μερες αφού θα χει πληρώσει 1000-2000 ευρω θα πηγαίνει σαν παναγίτσα. Ο Αγγλος με την Παιδεία οταν θα ρθει Ελλαδα μεσα σε 1-2 μέρες θα οδηγέι οπώς ο μεσος Ελληνας γιατι ξέρει οτι εδώ ειναι ενα μπουρ...λο. Αυτο ειναι γεγονός και εχω πολλα παραδείγματα που το επιβεβαιώνουν. Φυσικά το να μπει μαθημα κυκλοφοριακής αγωγής στη θέση των θρησκευτικών πχ ειναι επιβεβλημένο αλλα αυτο δεν αρκει. Αν αφησεις τον αλλον χώρις ελεγχο, απο την φύση του ο άνθωπος θα ξεσαλώσει. Αρα χρειάζεται ενας συνδιασμος αυστηρότατου ελεγχου, κυκλ.αγωγης και υποδομών. Το βασικότερο ομώς ειναι ο ελεγχος, γιατι ακομα και ενας που δεν εχει παιδεια, αν πληρωσει 2-3 φορες 1000 ευρώ για παραβαση καποια στιγμή θα την αποκτήσει. Και οι δρόμοι παιζουν ρόλο αλλα αν το ζώο δεν πήγαινε με 200 στην παραλίακη αλλα με 80 δεν θα σκοτωνόνταν ακομα και αν εφευγε απο τον δρόμο. Και το πιο σημαντικό δεν θα σκότωνε αθωους. Για οσους λενε οτι τα νεα προστιμα εχουν εισπρακτικο χαρακτήρα και οτι ο βασικός μισθός ειναι 500 κατι ευρώ κλπ κλπ... μακαρι το κρατος να εισπράτει και να μην σκοτώνονται 1500 ατομα το χρονο. Ξέρετε τι κοστος ειναι αυτο για μια χώρα? Κατι δισ. ευρώ. Και ο τύπος που εχει για βασικό 500 κατι ευρώ αν δεν παρανομήσει δεν τον ενδιαφέρει δεν παει να ναι και 10000 ευρώ το προστιμο, και πανω απο ολα θα χει γλιτώσει την ζώη του. Αρα αυτα τα πρόστιμα ειναι μια χαρά (εγώ θα εβαζα και περισσότερα σε ορισμένα) και μακαρι να εφαρμόστουν με αυστηρότητα 7 μερες την εβδομαδά 365 το χρόνο και οχι αποσπασματίκα οπώς συμβάινει. Αν γίνει αυτο θα δείτε μεσα σε 1 μήνα ΟΛΟΥΣ να φοράνε κράνος και ζώνη ( η παιδεία που λεγαμε) να μην περναει κανένας με κοκκινο, να μην κανουν αγώνες στους δρόμους και γενικά μια απίστευτη βελτίωση.

ZackNV
24-08-06, 22:30
Μεγάλε πάτα λίγο φρένο γιατί με τόσα που γράφεις θα φας κι εσύ κλήση!

Συμφωνώ ότι οι παραβάσεις του ΚΟΚ δεν είναι θέμα παιδεία, όμως μην παραλληλίζεις με το τι γίνεται στην Αγγλία. Εκεί ο αντίστοιχος ΚΟΚ μπορεί να είναι λίγο αυστηρός όμως δεν είναι παράλογος σαν τον δικό μας, ο οποίος λες και φτιάχτηκε για να τον παραβιάζεις. Άσε που εκεί, όπως και σε πολλές άλλες χώρες του κόσμου (συμπεριλαμβανομένου και της Τυνισίας) τα φανάρια έχουν και ενδιάμεση ένδειξη μεταξύ κόκκινου και πράσινου (προετοιμάζοντας έτσι τον οδηγό για να ξεκινήσει όταν ανάψει πράσινο με το καλό. Έτσι, δεν χάνεται τόσος χρόνος στα φανάρια και, κατά συνέπεια, δεν έχει την ανάγκη να περάσει ο άλλος με κόκκινο.

Όμως πέρα απ' την υποδομή και λογική που απουσιάζουν απ' αυτή τη χώρα στο θέμα του ΚΟΚ, νομίζεις πως αν συμορφωθούν όλοι με τα πανηλίθια μέτρα του ΚΟΚ θα σταματήσουν τα πρόστιμα; Πραγματικά το νομίζεις; Αυτοί όταν βγαίνουν τσάρκα για να πιάσουν τους δήθες παραβάτες έχουν πρόγραμμα να εισπράξουν τόσα. Όλο και κάτι στραβό θα σου βρούνε να σε γράψουν αν θέλουν. Κι αν δεν βρίσκουν, θα κάνουν τα μέτρα ακόμα πιο αυστηρά ώστε να βρίσκουν. Είχανε μια σκασίλα για την ασφάλειά μας βλέπεις! Αυτοί χρήματα θέλουν να εισπράξουν!

sdikr
24-08-06, 22:32
Μεγάλε πάτα λίγο φρένο γιατί με τόσα που γράφεις θα φας κι εσύ κλήση!

Συμφωνώ ότι οι παραβάσεις του ΚΟΚ δεν είναι θέμα παιδεία, όμως μην παραλληλίζεις με το τι γίνεται στην Αγγλία. Εκεί ο αντίστοιχος ΚΟΚ μπορεί να είναι λίγο αυστηρός όμως δεν είναι παράλογος σαν τον δικό μας, ο οποίος λες και φτιάχτηκε για να τον παραβιάζεις. Άσε που εκεί, όπως και σε πολλές άλλες χώρες του κόσμου (συμπεριλαμβανομένου και της Τυνισίας) τα φανάρια έχουν και ενδιάμεση ένδειξη μεταξύ κόκκινου και πράσινου (προετοιμάζοντας έτσι τον οδηγό για να ξεκινήσει όταν ανάψει πράσινο με το καλό. Έτσι, δεν χάνεται τόσος χρόνος στα φανάρια και, κατά συνέπεια, δεν έχει την ανάγκη να περάσει ο άλλος με κόκκινο.

Όμως πέρα απ' την υποδομή και λογική που απουσιάζουν απ' αυτή τη χώρα στο θέμα του ΚΟΚ, νομίζεις πως αν συμορφωθούν όλοι με τα πανηλίθια μέτρα του ΚΟΚ θα σταματήσουν τα πρόστιμα; Πραγματικά το νομίζεις; Αυτοί όταν βγαίνουν τσάρκα για να πιάσουν τους δήθες παραβάτες έχουν πρόγραμμα να εισπράξουν τόσα. Όλο και κάτι στραβό θα σου βρούνε να σε γράψουν αν θέλουν. Κι αν δεν βρίσκουν, θα κάνουν τα μέτρα ακόμα πιο αυστηρά ώστε να βρίσκουν. Είχανε μια σκασίλα για την ασφάλειά μας βλέπεις! Αυτοί χρήματα θέλουν να εισπράξουν!

Καλά εσύ πρέπει να μας δουλέυεις!

Το οτι εκεί σταματάνε με το ενδιάμεσο του πράσινο σε κοκκινο δεν σου λέει κάτι;

ZackNV
24-08-06, 22:39
Καλά εσύ πρέπει να μας δουλέυεις!

Το οτι εκεί σταματάνε με το ενδιάμεσο του πράσινο σε κοκκινο δεν σου λέει κάτι;

Κι αυτό σημαντικό είναι, γιατί δείχνει ένα επίπεδο. Όπως επίσης το ότι πολλοί τραβάνε χειρόφρενο όταν περιμένουν στο φανάρι για να μην κουράζουν τον από πίσω με το φώτα του φρένου τους. Όμως αυτή η ευγένεια στην οδήγηση δεν έχει να κάνει με τα πρόστιμα που επιβάλλει ο ΚΟΚ τους.

sdikr
24-08-06, 22:41
Κι αυτό σημαντικό είναι, γιατί δείχνει ένα επίπεδο. Όπως επίσης το ότι πολλοί τραβάνε χειρόφρενο όταν περιμένουν στο φανάρι για να μην κουράζουν τον από πίσω με το φώτα του φρένου τους. Όμως αυτή η ευγένεια στην οδήγηση δεν έχει να κάνει με τα πρόστιμα που επιβάλλει ο ΚΟΚ τους.

Εχεις δεί τα προστιμα εκεί;

mywayyy
24-08-06, 22:43
Μεγάλε ZackNV κόβω το χέρι μου για να μην πώ κατι άλλο οτι με αυτά που λες, και εν μέρι σου απάντησε ο sdikr, θα πρέπει να οδηγείς και εσυ ως κλάσικος Ελληνας δηλ χωρις ζώνη η κράνος χώρις να αναβεις φλας με το να περνάς με κοκκινο με το να τρέχεις και γενικα με το στυλ οι μαλ...κες οι μπατσοι παλι...κοιτα την γομενα πως παει....εγω ειμαι ο σουμαχερ...εγω δεν προκειται να σκοτωθω ποτε κλπ κλπ. Ελπιζώ να φας και εσυ κλήση του πανηλιθιου ΚΟΚ οχι γιατι εχω κατι μαζι σου, αλλα ισα ισα για να μην σκοτωθεις καμια μερα.

kadronarxis
24-08-06, 22:57
Στα κάπως,μεγάλα ταξίδια(άνω των 60 χιλιομέτρων),θα έλεγα ότι αν δεν τρέχεις, κερδίζεις σε οικονομία στα καύσιμα.
Τον τελευταίο καιρό, πηγαίνοντας με 110(πιο πριν με 120-max του max 130), έπιασα το απίστευτο ρεκόρ των 6 λίτρων/100 χιλιόμετρα.
Και πιο ήρεμος είσαι γενικώς, και διασκεδάζεις περισσότερο με τους συνεπιβάτες σου.
Απαραίτηση προυπόθεση, ένα μικρό νεροπότηρο ούζο.

Τώρα μπορεί κάποιοι να με κρίνουν, αλλά να γνωρίζουν ότι τα τελευταία 320,000 χιλιόμετρα τα πέρασα χωρίς γρατζουνιά και στην οικογένεια αλλά και στο αυτοκίνητο.

Μου τη δίνουν Α Φ Ο Ρ Η Τ Α οι τύποι που στη ζωή τους έχουν διανύσει πολύ μικρές αποστάσεις και μου το παίζουν και ειδικοί.

Όσον αφορά το τρέξιμο, ναι θα τρέξω ΌΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ.Όταν δεν υπάρχει λόγος, ποτέ μα ποτέ δεν θα κάνω αηδίες.

Και αν με πιάσουν οι the cops,στην ακραία αυτή περίπτωση, ας τα βάλουν τα λεφτά εκεί που ξέρουν.

Xguru
24-08-06, 22:59
Αυτό με τα δικαστήρια δεν το καταλάβα, δηλαδή πληρώνεις αναγκαστικά; Το δικαίωμα της απάντησης καταργείται;

mywayyy
24-08-06, 23:12
Στα κάπως,μεγάλα ταξίδια(άνω των 60 χιλιομέτρων),θα έλεγα ότι αν δεν τρέχεις, κερδίζεις σε οικονομία στα καύσιμα.
Τον τελευταίο καιρό, πηγαίνοντας με 110(πιο πριν με 120-max του max 130), έπιασα το απίστευτο ρεκόρ των 6 λίτρων/100 χιλιόμετρα.
Και πιο ήρεμος είσαι γενικώς, και διασκεδάζεις περισσότερο με τους συνεπιβάτες σου.
Απαραίτηση προυπόθεση, ένα μικρό νεροπότηρο ούζο.

Τώρα μπορεί κάποιοι να με κρίνουν, αλλά να γνωρίζουν ότι τα τελευταία 320,000 χιλιόμετρα τα πέρασα χωρίς γρατζουνιά και στην οικογένεια αλλά και στο αυτοκίνητο.

Μου τη δίνουν Α Φ Ο Ρ Η Τ Α οι τύποι που στη ζωή τους έχουν διανύσει πολύ μικρές αποστάσεις και μου το παίζουν και ειδικοί.

Όσον αφορά το τρέξιμο, ναι θα τρέξω ΌΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ.Όταν δεν υπάρχει λόγος, ποτέ μα ποτέ δεν θα κάνω αηδίες.

Και αν με πιάσουν οι the cops,στην ακραία αυτή περίπτωση, ας τα βάλουν τα λεφτά εκεί που ξέρουν.


Συμφωνώ απόλυτα. Και εμένα μ αρέσουν τα μεγάλα ταξιδια. Οταν πήγα με το αμάξι Αγγλία πρέπει να πω πως πιο πολύ επικίνδυνο ήταν τα 250 χιλ Αθήνα-Πάτρα, παρα τα υπόλοιπα 3000 χιλ. Πάντως ειδα επιτέλους και το ιδιο επίπεδο οδηγων με Ελλάδα αν οχι χειρότερους..Ιταλία..

euri
25-08-06, 00:17
Δεν σου λέω οτι έχεις άδικο, αλλά σου λέω οτι τα βλέπεις τόσο ιδεαλιστικά όσο τα βλέπω ορθολογικά. Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι κάπου στη μέση, και επιπλέον, γιατί είσαι ο ΠΡΩΤΟΣ που μιλάει για το πόσο κοστίζουν (σε εμάς, στο κράτος, κτλ) αυτοί που επιζουν τελικά ενώς δυστυχήματος ?
Τόσα χρόνια ΟΥΔΕΠΟΤΕ άκουσα για τέτοιο κόστος....
Δεν λέω οτι δεν υπάρχει αυτό το κόστος αλλά.... :what:

Αν εννοείς πρώτος στο φόρουμ, ναι, μάλλον διεκδικώ τα πρωτεία. Αν εννοείς στην Ελλάδα, όχι, σίγουρα δεν είμαι ο πρώτος.

Από: Ημερίδα Ε.Ν.Α.Ε-ΤΕΕ - «Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση και Οδική Ασφάλεια», 15-06-2006


Υπολογίζεται ότι το κόστος των τροχαίων ατυχημάτων ανέρχεται σε 2% περίπου του ΑΕΠ στις βιομηχανικές χώρες και σε 1% στις υπό ανάπτυξη

Πηγή: Δελτίο Τύπου ΕΝΩΣΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΩΝ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΕΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ (Ε.Ν.Α.Ε) (http://www.enae.gr/docs/ENAE_TEE_DELTIO%20TYPOU_HMERIDA_ODIKH_ASFALEIA_15_6_2006.doc)

-----

Από: disabled.gr


Από πολύ συστηματικές εκτιμήσεις, το κόστος των τροχαίων ατυχημάτων σε νεκρούς ανέρχεται κατ’ έτος σε 42 δισ. και των αναπήρων σε 58 δις. Στους υπολογισμούς δε συμπεριλαμβάνονται οι υλικές ζημίες, οι αποζημιώσεις, οι συντάξεις αναπηρίας. Αναφέρονται απλώς στην αποτίμηση της απώλειας ανθρωπίνου δυναμικού ηλικίας 20 έως και 50 χρόνων. Σύμφωνα με τα στοιχεία της τροχαίας, περίπου το 30% των ατυχημάτων οφείλεται σε ανθρώπινο σφάλμα, που έχει σχέση με την κατάσταση των οδών.Ε’αν λοιπόν επιδιωκόταν η ελάττωση κατά 10% των τροχαίων ατυχημάτων και μόνο με το δεδομένο ότι το κόστος κατά χλμ. των εθνικών οδών ανέρχεται σε 800 εκατ. δρχ. (κοστολόγηση της Εγνατίας), κατά το διάστημα των διακυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ, θα είχε ολοκληρωθεί η κατασκευή της “Εγνατίας” χωρίς άλλον πόρο.

Πηγή: Ιωάννης Γ. Ζαχάρωφ, Ιατρός Αντιπρόεδρος του ΙΝΚΑ Μακεδονίας (http://www.disabled.gr/lib/?p=7345)


-----


Από: ΕΠΙΚΑΙΡΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΤΕΕ, Τεύχος 2020 - Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 1998


Τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα από τροχαία ατυχήματα (εκτός από 32.000 τραυματίες και 2.000 θανόντες) κατά μέσο όρο έχουμε ετήσιο κοινωνικοοικονομικό κόστος 115 δισ. δραχμές (βλέπε K. Μαρκάκης, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ, τεύχος 30/25.7.96 και ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ TEE τεύχος 1926/29.10.96). Το κόστος αυτό ορίζεται ως το κόστος αποζημιώσεων θετικών ζημιών (υλικές ζημίες, σωματικές βλάβες) και αποθεματικών ζημιών (απώλεια εισοδήματος, ηθική βλάβη κλπ.). O κοινωνικός αντίκτυπος μιας ζημίας προκύπτει από την απώλεια ανθρώπινου δυναμικού και από το αυξημένο κόστος ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης. Στα ανωτέρω ποσά δεν συνυπολογίζεται η απώλεια ανθρώπινης ζωής, η οποία ως αγαθό έχει ανεκτίμητη αξία.

Πηγή: Χρήστος Γκλαβόπουλος, διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός Eur. Ing, CEng, Δικαστικός Πραγματογνώμονας (Εισαγγελία Θεσσαλονίκης) (http://www.tee.gr/online/epikaira/1998/2020/111a.htm)


-----



Και δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να βρω τα πρακτικά του 1ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Οδικής Ασφάλειας, το οποίο έγινε το 1993 αν δεν κάνω λάθος στη Θεσσαλονίκη, και στο οποίο πάλι είχε αναφερθεί το θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.