PDA

Επιστροφή στο Forum : Nεος Κ.Ο.Κ: πρόστιμα-φωτιά...



Σελίδες : 1 2 [3] 4

Kiwi
25-08-06, 00:29
Άσε που εκεί, όπως και σε πολλές άλλες χώρες του κόσμου (συμπεριλαμβανομένου και της Τυνισίας) τα φανάρια έχουν και ενδιάμεση ένδειξη μεταξύ κόκκινου και πράσινου (προετοιμάζοντας έτσι τον οδηγό για να ξεκινήσει όταν ανάψει πράσινο με το καλό. Έτσι, δεν χάνεται τόσος χρόνος στα φανάρια και, κατά συνέπεια, δεν έχει την ανάγκη να περάσει ο άλλος με κόκκινο.


Καταρχήν μέχρι και τα μέσα του '60 τα φανάρια στην Ελλάδα είχαν το κοκκινο-πορτοκαλί ως ένδειξη πριν το πράσινο. Μάντεψε γιατί το αφαίρεσαν. (hint: άμα το πορτοκαλί εδώ σημαίνει πράσινο,...)

Εσύ πόσο χρόνο κάνεις για να βάλεις ταχύτητα και να πατήσεις γκάζι (άμα δεν το έχεις κάνει ήδη όταν ανάβει το κόκκινο για τους πεζούς); 2 δευτερόλεπτα; Άντε 3 άμα κολήσει η ταχύτητα.

Επίσης κάτι ανέφερες για τη χαζομάρα του ελληνικού ΚΟΚ. Δώσε μου ένα παράδειγμα (εκτός απο τα χαμηλά όρια ταχύτητας σε εθνικά δίκτυα), γιατί δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα.

Navigator
25-08-06, 04:58
Λοιπόν αφού ορισμένοι εδώ έφαγαν τα πληκτρολόγιά τους για το πόσο φταίει ο οδηγός.
Εγώ θα ξαναπώ για το πόσο φταίει το κράτος(το κράτος και η βία ετρωγαν και τη σκοταριά του Προμηθέα).
Δεν θα πώ για το χάλι των Τεμπών και του Μαλιακού που ολοι γνωρίζουν αλλά για τη "Εθνική" οδό Αθηνών Κορίνθου.
Λοιπον σε αυτή την οδό κυκλοφορύν χιλιάδες αυτοκινητα κάθε ημέρα και εχουν σκοτωθεί χιλάδες από τότε που την "εφτιαξαν" αλλά το ίδιο το Ελληνικό Κράτος αρνήται να τη παραλάβει γιατί συμφωνα με τα κρατικά οργανα που την έλενξαν ειναι ακρως επικίνδυνη οδός.
Χρόνια τώρα κανένας κρατικός υπάλληλος δεν βάζει τη υπογραφή του για τη παραλαβή της Αθηνών-Κορίνθου γιατι όλοι φοβούνται τις νομικές συνέπειες που θα έχει αυτή η υπογραφή.
Παρόλα αυτά το ίδιο το κράτος επιτρέπει τη κυκλοφορία σε αυτό το δρόμο και επιπλέον εισπράτει και διόδια από αυτό το δρόμο σκοτώστρα.
Και κάτι άλλο που δείχνει οτι το επίπεδο αυτού του κράτους δεν ειναι ΕΕ αλλά Κεντρικής Αφρικής.Το επικίνδυνο αυτό δρόμο δεν τον εχουν παραλάβει εξαιτίας της αθλιας κατασκευής του αλλά εχουν πληρώσει στο ακέραιο τον ΕΡΓΟΛΑΒΟ !
Ηταν βλέπεις ο Κόκκαλης......

Reef
25-08-06, 05:47
παιδια εγω τα καινουργια προστιμα ειναι απλα απαραδεκτα δεν εινα δυνατον για ζωνη να πληρωνεις 300 € , αν ο αλλος παιρνει 500-600 € με το να του βαλεις προστιμο 300 € του κλεινεις το σπιτι κανονικα,

και θα μου πειτε "μα καλα ας προσεχε" και λεω ρε παιδια εγω πχ κατα καιρους οδηγω ενα αγροτικο απο τις 8 μεχρι τις 2 non stop μεσα στην πολη με συχνες στασεις που κατεβαινω και εκτος του οτι η ζωνη ειναι πολυ σκληρη το θυλικη απο την μερια του οδηγου εχει χαλασει και πρεπει να το κουμπωνω απ του συνοδηγου,

κατεβαινω και ανεβαινω απο αυτο το αμαξι δεκαδες φορες στη διαρκεια μιας μερας και καμια φορα δεν την βαζω τη ζωνη γιατι μες στις τοσες φορες που μπαινοβγαινω καμια φορα ξεχναω/ βαριεμαι ,

και καλα εγω ειμαι τυχερος δεν παιρνω 500-600 ευρω και οταν με γραψαν για ζωνη με τα παλια προστιμα και εδωσα 90 € δεν χαλαστηκα ιδιαιτερα αλλα φανταστητε καποιον που βγαζει τον βασικο και του κοψουν 300 € προστιμο , τι μαυρες μερες θα κανει αυτος και οι οικογενεια του αυτον τον μηνα και πως θα αισθανεται απεναντι στα παιδια του που δεν θα χει να τους δωσει ουτε ενα μικρο χαρτζιλικι,

οι ανθρωποι ειναι απαραδεκτοι απλα κοιτανε να μαζεψουν απο δω κι απο κει εγω αυτο ξερω


Θ
Δηλάδη κάθε φορά που ένα τροχαίος έχει υπηρεσία, έχει εντολή για να γράφει μόνο ένα είδος παράβασης;


Αν και το έχουμε ξαναπεί, έρχονται εντολές από πάνω και σου λένε: Μέχρι τέλος τις εβδομάδας θέλω τόσα κράνη κλπ

δεν εχετε ακουσει για "την κληση της εβδομαδας"?

στην τροχαια λαρισας πανω απ το γραφειο του "αξιωματικου υπηρεσιας διανυκτερευσεως στρουμφοχωριου" υπαρχει μια ανακοινωση που ανεγραφε ποια ειναι η κληση της εβδομαδας

mywayyy
25-08-06, 07:19
παιδια εγω τα καινουργια προστιμα ειναι απλα απαραδεκτα δεν εινα δυνατον για ζωνη να πληρωνεις 300 € , αν ο αλλος παιρνει 500-600 € με το να του βαλεις προστιμο 300 € του κλεινεις το σπιτι κανονικα,

και θα μου πειτε "μα καλα ας προσεχε" και λεω ρε παιδια εγω πχ κατα καιρους οδηγω ενα αγροτικο απο τις 8 μεχρι τις 2 non stop μεσα στην πολη με συχνες στασεις που κατεβαινω και εκτος του οτι η ζωνη ειναι πολυ σκληρη το θυλικη απο την μερια του οδηγου εχει χαλασει και πρεπει να το κουμπωνω απ του συνοδηγου,

κατεβαινω και ανεβαινω απο αυτο το αμαξι δεκαδες φορες στη διαρκεια μιας μερας και καμια φορα δεν την βαζω τη ζωνη γιατι μες στις τοσες φορες που μπαινοβγαινω καμια φορα ξεχναω/ βαριεμαι ,

και καλα εγω ειμαι τυχερος δεν παιρνω 500-600 ευρω και οταν με γραψαν για ζωνη με τα παλια προστιμα και εδωσα 90 € δεν χαλαστηκα ιδιαιτερα αλλα φανταστητε καποιον που βγαζει τον βασικο και του κοψουν 300 € προστιμο , τι μαυρες μερες θα κανει αυτος και οι οικογενεια του αυτον τον μηνα και πως θα αισθανεται απεναντι στα παιδια του που δεν θα χει να τους δωσει ουτε ενα μικρο χαρτζιλικι,

οι ανθρωποι ειναι απαραδεκτοι απλα κοιτανε να μαζεψουν απο δω κι απο κει εγω αυτο ξερω



Η νοοτροπία του Reef, που ειναι η κλασική νοοτροπια του ''μάγκα'' Ελληνα και στοιχιζει στη χώρα 1500 νεκρους, κατι χιλιαδες τραυματιες και κατι δισ ευρώ, θα πρεπει να μας προβληματισει ολους. Δηλ ρε Reef στην υπολοιπη Ευρώπη και σε ολα τα πολιτισμενα μερη του κοσμου δεν υπαρχουν αγροτικα? Η τα ατομα εκει δεν κανουν συχνές στάσεις. Προτιμάς δηλ να σκοτώθεις και η μανα σου να σε κλαιει απο το να χαλαστεις με το να βαζεις μια ζωνη καθε φορα που μπαινεις στο αμαξι? Πραγματικα απιστευτη λογικη. Αλλα επειδη παντα θα υπαρχουν ατομα με τετοια λογικη, πρεπει να υπαρχει ενα κρατος το οποιο θα προστατευει τον πολιτη με το να του επιβαλλει να φοραει ζωνη. Και εκει ερχονται τα 300 ευρώ. Σου λεει αν εσυ εισαι ανικανος να σκεφτεις οτι για να προστατευσεις την ζωη σου πρεπει να φορας ζωνη, θα σε τρομαξω εγω με ενα προστιμο 300 ευρω. Αν ομως εισαι λογικος και την βαζεις απο μονος σου τοτε δεν σε πειραζει το προστιμο μου δεν παει να ναι και 100000 ευρω. Πραγματικα τοσο απλο.

BlindG
25-08-06, 10:06
Επειδή μιλάτε για τους οδηγούς του εξωτερικού και τα θέματα παιδείας, όταν έρθει ο Γερμανός εδώ, ή ο Βέλγος ή ο Άγγλος, αφού τρομάξουν με την κατάσταση των δρόμων και δουν πως οδηγούμε, το πρώτο πράγμα που λένε, είναι Καλά είστε ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΡΕΛΛΟΙ? Δεν βλέπετε οτι θα σκοτωθείτε? και όχι "καλά, δεν σας πιάνουν?".

Εκεί είναι η διαφορά.

Επιβεβαιώνω πλήρως αυτό που λέει ο kadronarxis πάντως για την κατανάλωση καυσίμων. Με 120-130χλμ/ω, η κατανάλωση είναι σε πάρα πολύ ανεκτά επίπεδα χωρίς να επιβαρύνει την τσέπη μας. Αντιθέτως, ανεβάζοντας ταχύτητα, η κατανάλωση ανεβαίνει γεωμετρικά.

mywayyy: Να σου πω και άλλους: Βραζιλιάνοι.

yiapap
25-08-06, 10:08
Καταρχή θα συμφωνήσω με τον euri.
Το κόστος για το κράτος, το ασφαλιστικο σύστημα και τελικά όλους εμάς είναι πραγματικά τρομακτικό.
Η τραγωδία του Λιβάνου επαναλαμβάνεται κάθε 9 μήνες στην Ελλάδα, με τους ΙΔΙΟΥΣ νεκρούς και πολλαπλάσιους τραυματίες.

Όσο ιγα τα πρόστιμα σε σχέση με τους μισθούς, πρόσφατα συζητούσα ότι θα μπορούσαν στις περιπτώσεις βαριών προστίμων να εφαρμόζουν αυτό που κάνουν με τον Φόρο Εισοδήματος. Π.χ. Το Πρόστιμο να είναι 1%,2%,3% του περσινού σου εισοδήματος.Τι απαιτεί αυτό; ΜΙΑ διασύνδεση Τροχαίας-ΤΑΧΙS και μια διασύνδεση τροχονόμου-τροχαίας. Και τα δύο είναι τεχνικά απλούστατα με μοναδική δυσκολία την ασφάλεια στο ασύρματο μέρος.
Συνεπώς λύσεις υπάρχουν.

Στο γνωστό πρόβλημα του Κολόμβου για το αν το κράτος κάνει τους πολίτες ή οι πολίτες το κράτος, νομίζω ότι αυτές οι φιλοσοφικές ανησυχίες δεν έχουν νόημα.
Ο Kiwi ρώτησε, "εκτός από τα όρια ταχύτητας" πού υπάρχει πρόβλημα με τον ΚΟΚ;
Πάμε λοιπόν:
1. Διασταυρώσεις χωρίς ορατότητα λόγω φυσικών εμποδίων που κανείς δεν καθαρίζει (από περίπτερα μέχρι βλάστηση)
2. Ανάποδες κλίσεις σε στροφές (να σας πει ο euri Κάθε πότε ακούει *ΜΠΑΜ* στην παραλιακή, στη στροφή το Μακ.Παλλάς)
3. Ξεχασμένη σήμανση: "Προσοχή εκτελούνται έργα σε μήκος 1.000.000χλμ". Αν μετά από αυτό το διάστημα συναντήσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έργα, δεν ακολουθείς τις πινακίδες
4. Σήμα απαγόρευσης προσπέρασης σε σημείο που υπάρχει διακεκομμένη λωρίδα
5. Αρύθμιστα φανάρια (10χλμ μποτιλιάρισμα π.χ. στην Άθυτο (Κασσανδρία)) για να περάσει ο ντόπιος με το παπάκι του
6. Χαμός στην κυκλική πλατεία. Έχει ήδη αναφερθεί. Άλλες έχουν Stop στις εισόδους, άλλες έχουν προτεραιότητα στις εισόδους, ακόμη κι εκεί που δεν υπάρχει καμμιά σκοπιμότητα
7. Βλακώδεις σημάνσεις επικίνδυνων στροφών. "Επικίνδυνη στροφή αριστερά" που την παίρνεις με 80 και μετά "επικίνδυνη στροφή δεξία" που αν την πάρεις με 80 βρίσκεσαι στο χωράφι

Σου φτάνουν αυτά ή θέλεις κι άλλα;

Όσο για τα φώτα ομίχλης. ΟΚ, με πείσατε. Την επόμενη φορά θα έχω κλειστά τα φώτα ομίχλης και θα διακινδυνεύω τη ζωή μου αφού ο απέναντι έρχεται είτε μονόφθαλμος (το δεξί είναι επιπέδου προβολέα γηπέδου), είτε με μεγάλη σκάλα, είτε με ξένον προβολείς ομίχλης στα μούτρα μου. Ο δρόμος δεν είνα φωτισμένος, η σήμανση είναι για τις μπουνίες, οι κλίσεις είναι ανάποδες και οι ακτίνες στροφής των δρόμων είναι για τον κυρ-Μέντη το γάϊδαρο. Αλλάααα... Ααααα... Όλα κι όλα... Εγώ θα ακολουθώ το γράμμα του νόμου. Αυτό θα πω στον Άγιο Πέτρο.
Για την απόσταση των 3 μέτρων που φθάνουν οι πορτοκαλί προβολείς μου επαναλαμβάνω ότι δεν ενοχλούν-πειράζουν κανέναν. Άλλωστε αν στο Μέτσοβο που έβαλα ως παράδειγμα φθάσω στα 3 μέτρα από το προπορευόμενο για να το ενοχλήσω, τότε κάτι ΗΔΗ δεν πάει καλά!

Νικαετός
25-08-06, 10:18
Όσο ιγα τα πρόστιμα σε σχέση με τους μισθούς, πρόσφατα συζητούσα ότι θα μπορούσαν στις περιπτώσεις βαριών προστίμων να εφαρμόζουν αυτό που κάνουν με τον Φόρο Εισοδήματος. Π.χ. Το Πρόστιμο να είναι 1%,2%,3% του περσινού σου εισοδήματος.Τι απαιτεί αυτό; ΜΙΑ διασύνδεση Τροχαίας-ΤΑΧΙS και μια διασύνδεση τροχονόμου-τροχαίας. Και τα δύο είναι τεχνικά απλούστατα με μοναδική δυσκολία την ασφάλεια στο ασύρματο μέρος.
Συνεπώς λύσεις υπάρχουν

Αυτό ήδη υπάρχει στην Φινλανδία (δεν γνωρίζω για τις υπόλοιπες Σκανδ. χώρες) . Χαρακτηριστικό το παράδειγμα του Κίμι (Ράικόνεν) , που τον σταμάτησε ο τροχονόμος για έλεγχο και εκείνος είχε τρέιλερ με Jet Ski , αλλά δεν είχε κάνει επέκταση του διπλώματός του (!!!!) ,για να έχει δικαίωμα ρυμουλκούμενου , οπότε πλήρωσε κάπου 10000 euro , λόγω του συστήματος που αναφέρει ο yiapap .

(Άσχετο , αλλά οι δικοί μας τροχονόμοι ακόμα θα του έπαιρναν αυτόγραφα και αναμνηστικές φωτός )

gatoulas
25-08-06, 10:24
Το έκανα κι εγώ πρώτη φορά πριν από 2 μήνες Παλιά Παραλία και Iωνος Δραγούμη... μπροστά από τροχονόμο... και χωρίς κινητό.
Απλά το μυαλό μου κάπου ταξίδευε εκείνη την ώρα...
:oops:
Κόντεψα να σταματήσω να εκλιπαρήσω τη συγγνώμη των πεζών που χάσανε 1-2 χρόνια από τη ζωή τους :(
Τελικά με το χειμερινό καθεστώς ήμασταν πιο ασφαλείς...:whistle:
Τώρα όσο για τα φώτα που λές... ΦΤΙΑΞΤΑ ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ!!!
Χειρότερα όμως και από τα ομίχλης είναι τα φώτα που φωτίζουν τα άστρα (κακορυθμισμένα). Η ρύθμιση σήμερα είναι γελοία και για τον αδαή. Αλλά όσο δεν ενοχλούν εμάς... who cares
Έχω κοντέψει να πέσω σε γκρεμό από τέτοιο βλάκα πίσω μου :evil:

yiapap
28-08-06, 10:50
Τώρα όσο για τα φώτα που λές... ΦΤΙΑΞΤΑ ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ!!!Μα εννοείται ότι πήγα στο συνεργείο για να τα φτιάξουν. Και αυτοί είπανε ότι έτσι είναι αυτά τα φώτα, είναι ιδιαίτερα χαμηλής έντασης. Αν τα ανεβάσουν τότε δε θα βλέπω που πάω. Η εναλλακτική που μου δώσανε ήταν να τα αλλάξω τελείως (με Ξένον και προϋπολογισμό που δε χωρούσε στην πενταετία!)

@Nikoseagle.
Ναι, η συζήτηση που είχα ήταν με βάση κάποιο σκανδιναβικό κράτος. Δε θυμόμουν όμως πoιο και είπα να αποφύγω να μαντέψω ;)

Slammer
28-08-06, 11:19
Καλά όλα αυτά, και ο νέος ΚΟΚ και τα μεγαλύτερα προστιμα γιατι το πράγμα έχει παραγίνει.
ΟΜΩΣ, χωρίς την στοιχειώδη αστυνόμευση όλα αυτά μένουν στα χαρτιά και την πληρώνουν κάποια στιγμή πολύ λίγοι.
Δεν ειναι δυνατόν, για παράδειγμα, να οδηγώ 20 χρόνια και να μη με έχει σταματήσει ποτέ κανείς, έτσι για πλάκα για να δεί αν έχω δίπλωμα....
Δεν είναι δυνατό να βλέπω στην εθνική οδό (και μαλιστα σε κλειστά τμηματα) άθλια αυτοκίνητα-ερειπια, χωρίς ΚΤΕΟ ή χωρίς φωτισμό. Αυτό ειναι αποκλειστική ευθύνη της αστυνομίας.
Η σωστή αστυνόμευση είναι πολύ βασικό για τη διαμόρφωση νοοτροπίας (αφού δεν το κάνει η εκπαίδευση, ας το κάνει τουλάχιστο η αστυνόμευση). Να κυνηγούν αυστηρά όλες τις κυριες και ουσιαστικές παραβάσεις και όχι όταν θα πρέπει να γεμισουν ενα μπλοκάκι κλησεις να "τη στήνουν" πίσω από μια στροφή όπου έχει μια ξεχασμένη πινακίδα με όριο ταχύτητας 50 και να γράφουν τον κόσμο. Ας βγούν στην εθνική να δουν τι ζουγκλα εχει καταντήσει, και να το κάνουν με αυτοκίνητα με συμβατικές πινακίδες. Εκει θα πω ΝΑΙ, να κόψουν τον (_|_) στους παραβάτες που επειδή πήραν το super-duper αυτοκίνητο, νομίζουν ότι έχουν δικαίωμα να τρέχουν οσο θέλουν και να σου ανάβουν και τα φωτα ενω πηγαίνεις με τη μεγιστη επιτρεπόμενη ταχύτητα..... Αλλα όπως σε όλα σε αυτή τη χώρα, πάντα κάνουμε το ευκολότερο....

Kiwi
28-08-06, 11:52
κατεβαινω και ανεβαινω απο αυτο το αμαξι δεκαδες φορες στη διαρκεια μιας μερας και καμια φορα δεν την βαζω τη ζωνη γιατι μες στις τοσες φορες που μπαινοβγαινω καμια φορα ξεχναω/ βαριεμαι ,


Τότε με αυτή τη λογική, θα έπρεπε να ισχύουν και τα εξής:

1) Έχω κόκκινο, αλλά δεν έρχεται αυτοκίνητο από τον άλλο δρόμο, οπότε ας περάσω προσεκτικά. Άρα να καταργήσουμε τα φανάρια.

2) Έχω κράνος αλλά δεν το φοράω γιατί κάνει ζέστη ή θα μου χαλάσει το μαλί. Άρα τους καλοκαιρινούς μήνες να καταργήσουμε το κράνος.

3) Σε δρόμο διπλής κατεύθυνσης, κρίνω ότι προλαβαίνω να προσπεράσω την νταλίκα μπροστά μου αφού ο διερχόμενος στο αντίθετο ρεύμα είναι μακριά. Άρα να καταργήσουμε τη διπλή διαχωριστική γραμμή.

4) Κρίνω ότι το προλαβαίνω το τρένο περνώντας την ανισόπεδη διασταύρωση, άρα να καταργήσουμε τα φανάρια ή τα ΣΤΟΠ.

κλπ. κλπ.

Ο νόμος υπάρχει για να μας προστατεύει άπο άτομα με τέτοιο σκεπτικό και μάγκες "έμπειρους" οδηγούς και για να υπάρχουν κοινοί κανόνες για όλους και η ροή στους δρόμους να είναι ομαλή και ακίνδυνη. Εκτός αν πρέπει πια να σε αναγκάζουν να συγκρουστείς με 20 χλμ/ωρα σε τοίχο ή να σε χτυπήσει αυτοκίνητο με 10 χλμ/ώρα πριν πάρεις το δίπλωμα για να συνειδητοποιήσεις τί μπορείς να πάθεις.

ΝΑΙ. Οι οδικές υποδομές στην Ελλάδα είναι για τον μούτσο. ΝΑΙ η τροχαία είναι τρία πουλάκια κάθονταν και επιτελεί έργο μόνο για παραδειγματισμό. Εφόσον δεν μπορούμε εμείς να επηρεάσουμε τις υποδομές, ας γίνουμε πιο σωστοί οδηγοί. Και πάλι αυτό το λέω με επιφυλάξεις. Σε δρόμους με Ευρωπαϊκά πρότυπα (όπως Αττική και Εγνατία Οδός), έχω δει κάγκουρες που σώνει και καλά βγαίνουν παγανιά μπας και σκοτώσουν κανένα.

Slammer
28-08-06, 12:29
Να συμφωνήσω απολύτως με το kiwi στο θέμα των υποδομών και της ευθύνης των οδηγών.
Ο οδηγός είναι υπεύθυνος για να οδηγήσει το οχημα με ασφάλεια. Αν ο δρόμος ειναι κακός ο οδηγός ΟΦΕΙΛΕΙ να προσαρμόσει την ταχύτητα του (με ελάχιστες εξαιρέσεις... κατολισθίσεων η κατατροφής οδοστρώματος)
Αν μια στροφή ειναι επικίνδυνη ή ο δρομος ειναι στενός, θα πρέπει ο οδηγός να πηγαίνει στην ταχύτητα που πρέπει και να εχει το μυαλό του στον δρόμο! Κανενας συμβιβασμός η μετάθεση ευθύνης σε αυτό. Τι θα πεί "η στροφή έχει αναποδη κλίση"? να πηγαίνεις πιο σιγά!!
Και μια και μιλάμε για οδική συμπεριφορά, το χάλι με την οδήγηση στην βοηθητική λωρίδα εχει παραγίνει... όχι μόνο χρησιμοποιείται η βοηθητική λωρίδα ως κανονική, αλλα χρησιμοποιείται κατα κανόνα και ως λωρίδα προσπεράσεως (από δεξιά).... ήμαρτοννν!!!!!!
Όσο για τις ζωνες ασφαλείας, ομολογώ ότι πολλά χρόνια δεν εβαζα ποτέ ζωνη ασφαλείας. Το κλειστρο μάλιστα της ζώνης στο παλιό μου αυτοκίνητο (δεν ειχε αερόσακκους) είχε "κολλήσει" από την αχρηστεία. Στα νεα αυτοκίνητα με αερόσακκους η χρήση της ζώνης είναι απολύτως υποχρεωτική. Ενας γνωστός στην γειτωνιά μου σκοτώθηκε σε πολύ απλό ατυχημα από τον αερόσακο (του εσπασε τον λαιμό) γιατί δεν φόραγε ζώνη (ο αερόσακκος ασκεί δυναμη σε συγκεκριμένο σημείο που υποτίθεται οτι βρίσκεται ο δεμένος οδηγός, αν το σωμα ειναι ελευθερο να κινηθεί τοτε η δυναμη του αερόσακκου ειναι επικίνδυνη...). Τωρα, εχοντας αυτοκίνητο με αερόσακκο, βάζω πάντα ζωνη...

BlindG
28-08-06, 13:49
Είπα να απόσχω απ'εδώ για λίγο αλλά δεν είναι εύκολο.


Δεν ειναι δυνατόν, για παράδειγμα, να οδηγώ 20 χρόνια και να μη με έχει σταματήσει ποτέ κανείς, έτσι για πλάκα για να δεί αν έχω δίπλωμα....

Οκ. Εσένα δεν σε σταμάτησε. Σε διαβεβαιώ όμως οτι εμένα και (εμφανώς) το yiapap, μας έχουν σταματήσει αρκετές φορές ώστε να καλύψουμε και εσένα. Το οτι έχεις σταθεί τυχερός δε λέει τίποτα!


Δεν είναι δυνατό να βλέπω στην εθνική οδό (και μαλιστα σε κλειστά τμηματα) άθλια αυτοκίνητα-ερειπια, χωρίς ΚΤΕΟ ή χωρίς φωτισμό. Αυτό ειναι αποκλειστική ευθύνη της αστυνομίας.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αρέσει σε κόσμο να αστυνομεύεται. Δεν είναι αποκλειστική ευθύνη της αστυνομίας. Είναι αποκλειστική ευθύνη του κάθε ανεγκέφαλου που κυκλοφορεί το Χάρο στο δρόμο. Αν είναι να θέλουμε τέτοια αστυνόμευση σε κάθε βήμα, τότε ή θέλουμε κάμερες και στην τουαλέτα μας ("και δε με λες, σφηχτά ήταν ή διάρροια? Διάρροια ??? Τι έτρωγες πάλι ??ΕΕΕΕ ???") ή ο καθένας μας θέλει τον δικό του αστυνομικό.


Η σωστή αστυνόμευση είναι πολύ βασικό για τη διαμόρφωση νοοτροπίας (αφού δεν το κάνει η εκπαίδευση, ας το κάνει τουλάχιστο η αστυνόμευση).

:worthy: :worthy: :worthy:

Βεβαίως! Λοιπόν, από αύριο θα κάνω αίτηση να αστυνομεύεται ο yiapap ώστε να μην ξαναπιεί ο :censored: !!!! Ακούς εκεί!!! Και μάλιστα, από ένα radar σε κάθε πινακίδα των 20χλμ. Και στους παραβάτες θα σπάμε τα γόνατα (βεβαίως βεβαίως).


Η αστυνόμευση των πολιτών, είναι το παυσίπονο στο σπασμένο πόδι. Μην ζητάτε ημίμετρα για πράγματα που οι ευθύνες είναι αλλού.


Ο οδηγός είναι υπεύθυνος για να οδηγήσει το οχημα με ασφάλεια. Αν ο δρόμος ειναι κακός ο οδηγός ΟΦΕΙΛΕΙ να προσαρμόσει την ταχύτητα του (με ελάχιστες εξαιρέσεις... κατολισθίσεων η κατατροφής οδοστρώματος)
Αν μια στροφή ειναι επικίνδυνη ή ο δρομος ειναι στενός, θα πρέπει ο οδηγός να πηγαίνει στην ταχύτητα που πρέπει και να εχει το μυαλό του στον δρόμο! Κανενας συμβιβασμός η μετάθεση ευθύνης σε αυτό. Τι θα πεί "η στροφή έχει αναποδη κλίση"? να πηγαίνεις πιο σιγά!!

Και δε με λες, η στροφή που έχει γίνει ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ από άνθρωπο που ΔΕΝ γνωρίζει ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ κανόνες φυσικής/δυναμικής/οδήγησης, πρέπει να μείνει έτσι??? Μήπως ΚΑΙ αυτό είναι ημίμετρο???

Ποιός ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα πιάσει ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ που ΚΑΤΑΣΠΑΤΑΛΑΝΕ χρήματα που ΔΕΝ έχουμε και φτιάχνουν έργα τα οποία είναι για να τους στείλουν στην κρεμάλα ??? Για αυτούς ΚΟΥΒΕΝΤΑ ???

Για τους εξεταστές που αν ΔΕΝ τους τα σκάσεις (κατα συντριπτική πλειοψηφεία -υπάρχουν και σωστοί, δε λέω), δίπλωμα ΔΕΝ παίρνεις, αλλά αντιθέτως, αν τους τα σκάσεις, παίρνεις δίπλωμα με γραμματόσημο από ΕΛ.ΤΑ. κουβέντα ? Δηλαδή για τις υποδομές που ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ τους κακούς οδηγούς, ΚΟΥΒΕΝΤΑ?


Και μια και μιλάμε για οδική συμπεριφορά, το χάλι με την οδήγηση στην βοηθητική λωρίδα εχει παραγίνει... όχι μόνο χρησιμοποιείται η βοηθητική λωρίδα ως κανονική, αλλα χρησιμοποιείται κατα κανόνα και ως λωρίδα προσπεράσεως (από δεξιά).... ήμαρτοννν!!!!!!

Στους εθνικούς δρόμους, οι βοηθητικές λωρίδες χρησιμοποιούνται από τα φορτηγά, εκεί που το Εθνικό Οδικό Δίκτυο παρέχει ΜΙΑ+ΜΙΑ λωρίδα κυκλοφορίας για το κάθε ρεύμα κυκλοφορίας. Σκέψου να μην το κάνανε αυτό, που θα έφταναν οι ουρές....

Slammer
28-08-06, 14:10
BlindG, θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτά που λές και έτσι θα έπρεπε να γίνεται, όμως στη πράξη τα πράγματα ειναι λίγο διαφορετικά. Σαφως και δεν ειμαι υπέρ της απόψεως να αστυνομέυονται τα πάντα, όμως θα πρέπει να υπάρχει και αυτό.

Το ότι δεν με εχει σταματήσει ποτέ κανείς στα 20 χρόνια που οδηγω, ενω εχω ξεπεράσει τις 400.000 χιλιόμετρα ίσως είναι θεμα τυχης αλλα ειναι ενα δειγμα.

Τα ερειπια σαφως είναι και ευθύνη του οδηγού, όμως επειδη υπάρχουν πολλοί ηλίθιοι, δεν θα πρέπει η αστυνομία να προστατέψει τους υπολοιπους? και μαλιστα όταν περνά από διόδια, μπροστά από αστυνομικούς? Μερικές φορές είναι τοσο προφανές ότι το οχημα είναι ΧΑΡΟΣ (και συχνά φορτηγο) που θα πρέπει κατι να κάνουν...

Το ξαναλέω ότι δεν ειμαι υπερ της διαμόρφωσης νοοτροπίας μέσω της καταστολής, αλλα όταν εχεις το γνωστό συστημα εκδοσης διπλωμάτων και τη νοοτροπία που διαμορφώνουμε στο τιμόνι, κάτι πρέπει να γίνει άμεσα. Τα μετρα της διαπαιδαγώγησης χρειάζονται χρόνο και η απόδοση τους θα φανεί σε 10-15 χρόνια, το θεμα είναι τι κάνουμε τώρα... που εχει γίνει ζούγκλα.

Στο θέμα των κακοτεχνιών θα συμφωνήσω μαζί σου, για την κακή κατάσταση των δρόμων, την ελλειψη σωστού σχεδιασμού κλπ. Όμως αυτό δεν απαλλάσει τον οδηγό απο την ευθύνη του. Εδω βλέπεις πολλούς που προσπερνούν σε επαρχιακούς δρόμους, παραβιάζοντας τη διπλή διαχωριστική πάνω σε στροφή τελείως τυφλά και με μεγάλη ταχύτητα, έτσι "στην τυχη"! τι να πουμε μετά όταν βγούν από το δρόμο? ότι έφταιγε ο κατασκευαστής που έδωσε κακή κλίση?

Προφανως, στο θέμα με τη βοηθητική, αναφέρομαι σε δρόμους με πάνω από δύο λωρίδες+βοηθητική. Όταν ειναι 1+1 τοτε ΟΚ.

ΥΓ: και μια και μιλάμε για νοοτροπια, θυμήθηκα και την απίστευτη καφρίλα ορισμένων να πετούν ότι σκουπίδια έχουν κατα την διαδρομή... κουτάκια από χυμούς, μπουκάλια κλπ....

Kiwi
28-08-06, 14:23
@BlindG

Όπως λέει και ο Slammer είναι καθαρά θέμα πραγματικότητας και όχι θεωρητικού "τί θα έπρεπε".
Ναι η στροφή δεν πρέπει να έχει αντίστροφη κλίση. Έλα μου όμως που έχει. Μέχρι να το πάρει πρέφα κάποιος ελεγκτής αρμόδιος, ή μέχρι να τύχει να περνάει από κει ο Τριανταφυλλόπουλος και να βγάλει τον υπεύθυνο μηχανικό στα κανάλια, εσύ τί μπορείς να κάνεις; Μπορείς να βγεις αύριο στη Βουλή να βρίσεις κατάμουτρα όλους τους υπεύθυνους και την επομένη να δούμε μαζικά έργα σε όλο το Εθνικό Δίκτυο; Respect! Θα είμαι μαζί σου. :worthy:

Επειδή όμως δε μπορείς ούτε εσύ, ούτε εγώ, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε και οι δύο είναι απλά να οδηγούμε πιο προσεκτικά και υπεύθυνα. Δυστυχώς οι περισότερες υποδομές της χώρας είναι για κλάματα. Θα κάτσουμε να κλαίμε και να φωνάζουμε στον τοίχο χωρίς να γίνεται τίποτα ή θα προσπαθήσουμε να γίνουμε εμείς καλύτεροι σε αυτό που κάνουμε; (Νομίζω αυτό είναι πιο ευρύ φιλοσοφικό ερώτημα για την ελληνική πραγματικότητα).

BlindG
28-08-06, 15:36
BlindG, θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτά που λές και έτσι θα έπρεπε να γίνεται, όμως στη πράξη τα πράγματα ειναι λίγο διαφορετικά. Σαφως και δεν ειμαι υπέρ της απόψεως να αστυνομέυονται τα πάντα, όμως θα πρέπει να υπάρχει και αυτό.

Γνωρίζω οτι ακούγομαι λίγο ιδεαλιστής, αλλά στο προηγούμενο post σου, έμεινα κατάπληκτος όταν δεν είδα καμία ευθύνη να επιρρίπτεται αλλού :what:


Το ότι δεν με εχει σταματήσει ποτέ κανείς στα 20 χρόνια που οδηγω, ενω εχω ξεπεράσει τις 400.000 χιλιόμετρα ίσως είναι θεμα τυχης αλλα ειναι ενα δειγμα.

Ξαναλέω, οτι απλώς είσαι τυχερός. Άλλοι εδώ έχουν πέσει σε μπλόκο πολλές φορές και οδηγούν πολύ λιγότερα χρόνια... Αυτοί είναι απλώς άτυχοι.


Τα ερειπια σαφως είναι και ευθύνη του οδηγού, όμως επειδη υπάρχουν πολλοί ηλίθιοι, δεν θα πρέπει η αστυνομία να προστατέψει τους υπολοιπους? και μαλιστα όταν περνά από διόδια, μπροστά από αστυνομικούς? Μερικές φορές είναι τοσο προφανές ότι το οχημα είναι ΧΑΡΟΣ (και συχνά φορτηγο) που θα πρέπει κατι να κάνουν...

Πρέπει. Καμία αντίρρηση, αλλά δεν είναι αποκλειστική ευθύνη της αστυνομίας! Πρέπει και ο ιδιοκτήτης να έχει λίγη τσίπα και να μην κυκλοφορεί το όχημα (μαύρο παπί χωρίς ούτε μισό φως μεσ'τη νύχτα.... :worthy: )


Το ξαναλέω ότι δεν ειμαι υπερ της διαμόρφωσης νοοτροπίας μέσω της καταστολής, αλλα όταν εχεις το γνωστό συστημα εκδοσης διπλωμάτων και τη νοοτροπία που διαμορφώνουμε στο τιμόνι, κάτι πρέπει να γίνει άμεσα. Τα μετρα της διαπαιδαγώγησης χρειάζονται χρόνο και η απόδοση τους θα φανεί σε 10-15 χρόνια, το θεμα είναι τι κάνουμε τώρα... που εχει γίνει ζούγκλα.

Εδώ είμαστε. Ούτε και εγώ είμαι τόσο ιδεαλιστής, αλλά η αστυνόμευση (στην προκειμένη περίπτωση) είναι η πιο εύκολη λύση... Η δύσκολη θα ήταν η έρευνα και αναδημιουργεία των διαδικασιών έκδοσης διπλωμάτων. Δηλαδή, απ'τα μαθήματα οδήγησης, μέχρι το σύστημα εξέτασης. Και η αστυνόμευση να γίνεται ΚΑΙ μέσα στον κρατικό μηχανισμό ώστε να μην στέλνουν με τα ΕΛ.ΤΑ. τα διπλώματα, και να ΜΗΝ πλανάται η ιδέα οτι "αν δεν τα σκάσεις στον εξεταστή, σε στραβοκοιτάνε και σε κόβουνε".


Στο θέμα των κακοτεχνιών θα συμφωνήσω μαζί σου, για την κακή κατάσταση των δρόμων, την ελλειψη σωστού σχεδιασμού κλπ. Όμως αυτό δεν απαλλάσει τον οδηγό απο την ευθύνη του. Εδω βλέπεις πολλούς που προσπερνούν σε επαρχιακούς δρόμους, παραβιάζοντας τη διπλή διαχωριστική πάνω σε στροφή τελείως τυφλά και με μεγάλη ταχύτητα, έτσι "στην τυχη"! τι να πουμε μετά όταν βγούν από το δρόμο? ότι έφταιγε ο κατασκευαστής που έδωσε κακή κλίση?

Ναι, και αναγκαστικά οι περισσότεροι από εμάς οδηγούμε πιο συνετά σε τέτοια σημεία. Κόψανε όμως κανενός το κεφάλι που παρέδωσε ελαττωματικούς δρόμους ???

Και ξαναλέω μετά την τρίπολη (κατεβαίνοντας), παραδόθηκε "υπερσύγχρονο" τμήμα δρόμου πριν 3 χρόνια. Στον ΠΡΩΤΟ χειμώνα, μετά απ τις ΠΡΩΤΕΣ βροχές, το ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ τμήμα υπέσθη καθίζηση, κρίθηκε Π.Ε.(πέραν επισκευής για όσους δεν...:D) και αχριστεύτηκε. ΚΑ-ΝΕ-ΝΑΣ δεν κρεμαστηκε. ΓΙΑΤΙ ???? ΓΙΑ-ΤΙ ???? Τώρα, άντε πάλι τις θανατερές στροφές στο βουνό, που ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ, πάμε όλοι με 30 και εάν πέσεις σε φορτηγό/λεωφορείο μπροστά σου τότε 1 ώρα.... :drunk:

Και είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι οποιοσδήποτε μπορεί να συμπληρώσει και άλλα πραδείγματα σαν το παραπάνω. Αυτούς ΠΟΙΟΣ τους αστυνομεύει???


Προφανως, στο θέμα με τη βοηθητική, αναφέρομαι σε δρόμους με πάνω από δύο λωρίδες+βοηθητική. Όταν ειναι 1+1 τοτε ΟΚ.

Μαζί σου. Γυρνώντας από Χαλκίδα, παρ'όλο που ήμουνα παράνομος και πήγαινα με 140, παρ'όλη τη φασαρία που κάνει το όχημα (Toyota hiace '98), ακούω ένα βρυχιθμό πίσω μου και ξαφνικά απ'τα δεξιά μου, με περνάει μία παντόφλα (ξέρετε, αυτές οι διθέσιες π@ρδές που τις λένε αυτοκίνητα) που πρέπει να πήγαινε με ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 230 και χάθηκε μπροστά κάνοντας ζιγκ-ζάγκ στα αυτοκίνητα. Λίγο μετά τα διόδια, βλέπω την παντόφλα στη βοηθιτική λωρίδα με αλάρμ αναμένα να πηγαίνει με 10χλμ. 10 λετπά μετά, επαναλαμβάνεται το ίδιο σκηνικό με πριν: η ίδια μαύρη παντόφλα (δεν ήταν porsche πάντως γιατί αυτοί δεν βγάζουν παντόφλες...) με περνάει με ιλλιγγιώδη ταχύτητα και χάνεται.

Βασικά, αυτόν, έπρεπε να είσαι στη δεξιά, να σε περνάει από δεξια (απ'τη βοηθητική) και να κάνεις το τιμόνι ΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΓΟ δεξιά την ώρα που σε περνάει ο καγκουροκαραγκιόζης :D:D


ΥΓ: και μια και μιλάμε για νοοτροπια, θυμήθηκα και την απίστευτη καφρίλα ορισμένων να πετούν ότι σκουπίδια έχουν κατα την διαδρομή... κουτάκια από χυμούς, μπουκάλια κλπ....

Toν περνάς, και την ώρα που τον περνάς, πετάς μια μασιμένη τσίχλα στο ανοιχτό παράθυρό του :D :D :D

BlindG
28-08-06, 15:48
@BlindG
Επειδή όμως δε μπορείς ούτε εσύ, ούτε εγώ, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε και οι δύο είναι απλά να οδηγούμε πιο προσεκτικά και υπεύθυνα. Δυστυχώς οι περισότερες υποδομές της χώρας είναι για κλάματα. Θα κάτσουμε να κλαίμε και να φωνάζουμε στον τοίχο χωρίς να γίνεται τίποτα ή θα προσπαθήσουμε να γίνουμε εμείς καλύτεροι σε αυτό που κάνουμε; (Νομίζω αυτό είναι πιο ευρύ φιλοσοφικό ερώτημα για την ελληνική πραγματικότητα).

Οποιοσδήποτε άλλος ΕΚΤΟΣ απ'το Λεροτριανταφυλλόπουλο παρακαλώ :p

Μαζί σου οτι ΚΑΙ οι οδηγοί έχουν ευθύνη. ΣΚέψου όμως αυτό:

Εγώ είμαι :censored: και μια ζωή σπάω τζάμια και βιτρίνες καταστημάτων... Εσύ λοιπόν που μια μέρα τα πήρες και απ'τα νεύρα σου πήγες και έσπασες ΜΙΑ... άντε ΔΥΟ, βρήκες ΕΜΕΝΑ (που με ξέρεις ως το "γνωστό :censored: που σπάει βιτρίνες") μπροστά σου να σου λέω ":nono: κακό παιζί, θα σε κάνω ΝΤΑ γιατί σπας βιτρίνες"

Ε, μετά μου σπας και τα μούτρα και πατσίσαμε.

Το ξέρω οτι δεν μπορείς να το κάνεις έτσι εύκολα με το Κράτος, αλλά διάολε, πρέπει να απαιτήσεις κάτι και απ'αυτούς που φτιάχνουνε βιλάρες όπου βρούνε (*cough*ρουσό*cough*πουλος*cough*) !!!

aroutis
06-09-06, 12:36
Ετσι για να ξέρετε τι περιμένει εσας που παρανομείτε στους δρόμους πλέον.:twisted:

Οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ: 200-1200 ευρώ (από 83-668 που ισχύει στον τωρινό Κ.Ο.Κ.), αφαίρεση άδειας οδήγησης μέχρι 6 μήνες.
Παραβίαση STOP: 700 ευρώ (από 167).
Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη: 700 ευρώ (από 167), αφαίρεση άδειας οδήγησης για δύο μήνες.
Αφύλακτη σιδηροδρομική διάβαση: 700 ευρώ (από 167)
Μη χρήση ζώνης ασφαλείας: 350 ευρώ (από 83), αφαίρεση άδειας οδήγησης για 10 ημέρες.
Μη χρήση κράνους: 350 ευρώ (από 83), αφαίρεση άδειας οδήγησης για 10 ημέρες.
Χρήση κινητού στη διάρκεια της οδήγησης: 100 ευρώ (από 33), αφαίρεση άδειας οδήγησης ως 30 ημέρες.
Άσκοπη χρήση «μεγάλης» σκάλας φώτων: 20-700 ευρώ (από 17-33).
Κίνηση στο αντίθετο ρεύμα: 200 ευρώ (από 83).
Παραβίαση προτεραιότητας: 200 ευρώ (από 83).
Στάθμευση σε χώρο για άτομα με ειδικές ανάγκες: 151 ευρώ (από 61,5).

aklpts
06-09-06, 12:46
Βλεπω διαδρομη παγκρατι-γλυφαδα να μου κοστιζει γυρω στα 5000 ευρω...

Kiwi
06-09-06, 12:49
Βλέπω threads να επαναλαμβάνονται :whistle:

aroutis
06-09-06, 12:54
Αν υπαρχει και δεν το ειχα δει... sorry.

Jim Slip
06-09-06, 14:04
Ωραία τα νέα πρόστιμα, αρκεί να πιάνουν και κανένα παραβάτη, και να μη σβήνονται εκ των υστέρων. 'Αλλωστε είναι γνωστό πως η Ελλάδα δεν πάσχει από νόμους. Απ'την εφαρμογή τους πάσχει.

aklpts
06-09-06, 14:12
Ενας φιλος μου αγγλος μετα απο διακοπες στην ελλαδα εφτασε στο εξης συμπερασμα. Στην ελλαδα μου λεει δεν υπαρχουν νομοι αλλα guidelines. Οποιος θελει ακολουθει.

bill2003
06-09-06, 14:25
Ενας φιλος μου αγγλος μετα απο διακοπες στην ελλαδα εφτασε στο εξης συμπερασμα. Στην ελλαδα μου λεει δεν υπαρχουν νομοι αλλα guidelines. Οποιος θελει ακολουθει.

:rofl::rofl:

Μπορεί να γίνει merge με αυτό
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45287

nickg78
06-09-06, 14:28
Ενας φιλος μου αγγλος μετα απο διακοπες στην ελλαδα εφτασε στο εξης συμπερασμα. Στην ελλαδα μου λεει δεν υπαρχουν νομοι αλλα guidelines. Οποιος θελει ακολουθει.

Επίσης δεν υπάρχουν πρόστιμα, αλλά donations θα συμπλήρωνα εγώ. Όποιος θέλει πληρώνει.

vasper
06-09-06, 14:35
Επιτέλους μπαίνουν αποτρεπτικά και όχι εισπρακτικά πρόστημα. Θα σας πω ένα ανέκδοτο για να δείτε τι εννοώ:

Ένας Εγγλέζος τουρίστας βλέπει σε ένα Ελληνικό πάρκο μια πινακίδα που λέει: "Μην πατάτε το πράσινο. Πρόστιμο 1Ευρώ", (και στα Αγγλικά βέβαια). Πλησιάζει λοιπόν έναν αστυνομικό και του λέει: "Με συγχωρήτε, αλλά γιατί τόσο λίγο πρόστιμο; Εμείς στην Αγγλία το έχουμε 500Ευρώ."... για να πάρει την απάντηση του Ελληναρά αστυνομικού: "Και εμείς τόσο το είχαμε και δεν πατούσε κανείς"!!!!!

alwaysalone
06-09-06, 15:40
Επιτέλους μπαίνουν αποτρεπτικά και όχι εισπρακτικά πρόστημα. Θα σας πω ένα ανέκδοτο για να δείτε τι εννοώ:

Ένας Εγγλέζος τουρίστας βλέπει σε ένα Ελληνικό πάρκο μια πινακίδα που λέει: "Μην πατάτε το πράσινο. Πρόστιμο 1Ευρώ", (και στα Αγγλικά βέβαια). Πλησιάζει λοιπόν έναν αστυνομικό και του λέει: "Με συγχωρήτε, αλλά γιατί τόσο λίγο πρόστιμο; Εμείς στην Αγγλία το έχουμε 500Ευρώ."... για να πάρει την απάντηση του Ελληναρά αστυνομικού: "Και εμείς τόσο το είχαμε και δεν πατούσε κανείς"!!!!!

Χαχαχαχαχα!! :lol:

Whiteyez
06-09-06, 15:46
Επιτέλους μπαίνουν αποτρεπτικά και όχι εισπρακτικά πρόστημα. Θα σας πω ένα ανέκδοτο για να δείτε τι εννοώ:

Ένας Εγγλέζος τουρίστας βλέπει σε ένα Ελληνικό πάρκο μια πινακίδα που λέει: "Μην πατάτε το πράσινο. Πρόστιμο 1Ευρώ", (και στα Αγγλικά βέβαια). Πλησιάζει λοιπόν έναν αστυνομικό και του λέει: "Με συγχωρήτε, αλλά γιατί τόσο λίγο πρόστιμο; Εμείς στην Αγγλία το έχουμε 500Ευρώ."... για να πάρει την απάντηση του Ελληναρά αστυνομικού: "Και εμείς τόσο το είχαμε και δεν πατούσε κανείς"!!!!!

:rofl::rofl::rofl::respekt::rofl::rofl::rofl:

pelasgian
06-09-06, 16:14
Στάθμευση σε χώρο για άτομα με ειδικές ανάγκες: 151 ευρώ (από 61,5).


1510€ εννοούν και ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ :rant:
(ΑΙΣΧΟΣ!!!, αυξήσαν τα πάντα, αλλά τους αναπήρους στα @@ μας; )



Επίσης, θεσμοθετείται η Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης (Λ.Ε.Α.) στους εθνικούς δρόμους για αποκλειστική κίνηση μόνο των πυροσβεστικών και ασθενοφόρων οχημάτων, όπως και των αυτοκινήτων της Τροχαίας. Κάθε άλλη, αναίτια κίνηση στις Λ.Ε.Α. θα τιμωρείται με επιβολή προστίμου.


Άντε μπράβο, γιατί στην έτσι και μείνεις στην εθνική και κάτσεις πάνω στο «hard-shoulder» είναι θέμα λεπτού πριν σου έρθει η νταλίκα από πάνω.

nobleman
06-09-06, 17:01
Μερικές παρατηρήσεις κι από μένα:

1. Κάτι δεν πάει καλά με τα πρόστιμα... ίσως έχουν γραφεί λάθος... πχ για το κράνος το πρόστιμο που επιβάλει ο τροχονόμος είναι το μισό του δικαστηρίου, ήτοι 166/2=83�... το 350� αν είναι το κανονικό, τότε ο τροχονόμος επιβάλει 175�, εκτός και αν το πρόστιμο «ανέβηκε» σε 700�!!!

2. Πράγματι τα πρόστιμα είναι τσουχτερά αλλά δεν είναι λύση. Εκτός από τα σχολεία, το κακό οδικό δίκτυο και αρκετούς άλλους παράγοντες, ο πιο σοβαρός είναι το ανθρώπινο λάθος. Στατιστικά της τροχαίας για τις επικίνδυνες παραβάσεις, καταδεικνύουν ότι όπου ο δείκτης παραβατικότητας είναι υψηλός, τα τροχαία ατυχήματα έχουν αντιστρόφως ανάλογη πορεία!!!

3. Το ΑΕΑ κάθε μήνα στέλνει στις Αστυνομικές Δ/νσεις διαταγή που αφορά τις παραβάσεις εβδομάδας και οι υπηρεσίες είναι αναγκασμένες να επικεντρώνουν το ενδιαφέρον τους σε αυτές τις παραβάσεις, οι οποίες είναι κατά κόρον υψηλής επικινδυνότητας, όπως προσπέρασμα, ταχύτητα, ζώνη, κράνος, φορτηγά κλπ... επίσης όλες οι υπηρεσίες κάθε μήνα αναφέρουν το ποσοστό αύξησης/μείωσης της παραβατικότητας σε σχέση με τα στατιστικά των προηγούμενων ετών, όπου βέβαια εάν κάποια υπηρεσία είναι εκτός στόχου, έχει «πρόβλημα». Αυτό βέβαια αφορά όλα τα είδη εγκληματικότητας/παραβατικότητας και όχι μόνο του ΚΟΚ.

4. Μου έλεγε τις προάλλες φίλος από Αυστραλία για το δίπλωμά του που από χρυσαφί (όπως πιστωτική κάρτα) έγινε με μια παράβαση ταχύτητας ασημί, ενέργεια που έχει επιπτώσεις και στα ασφάλιστρα και ξαναδίνει εξετάσεις σε 6 μήνες για να της ξαναλλάξει χρώμα!!!

Jim Slip
06-09-06, 18:02
Δεν καταλαβαίνουμε τις αντιδράσεις σχετικά με τα πρόστιμα. Ως γνωστό, ο άνθρωπος είναι ζώο, και όσο έχει ελέυθερο πεδίο τόσο θα οδηγείται προς την αποκτήνωση. Ο μόνος τρόπος να αποφευχθεί αυτό είναι να τον αναγκάσεις να μη συμπεριφέρεται σαν κτήνος. Με 2 λόγια, με αστυνόμευση, πρόστιμα, ποινές κλπ. Δυστυχώς επειδή η Ελλάδα δεν πάσχει από νόμους, αλλά απ'την εφαρμογή τους, δεν είμαστε αισιόδοξοι σχετικά με τα νέα πρόστιμα.


Δεν αντιλέγω. Όμως σε τέτοιες περιπτώσεις αμφιβολίας ή ακόμα και πλήρους κάλυψης του STOP δεν είναι προτιμότερη η αμυντική οδήγηση από το να πάρεις ρίσκο;

'Ετσι είναι φίλε Kiwi. Γιατί να τρέχεις σε διαστάυρωση ακόμα και να μην έχεις στοπ; Καλύτερα να επιβραδύνεις για να είσαι σίγουρος.



Εδώ και αν είναι ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟ το μέτρο και Γ* ΤΑ. Γιατί? (καταρχήν είμαι από αυτούς που φοράω ζώνη 90% των διαδρομών μου). Γιατί η ζώνη ΣΩΖΕΙ ΕΜΕΝΑ και ΟΧΙ αυτόν που θα χτυπήσω και ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΩΘΩ. Γιατί λοιπόν 350Ε ? Γιατί πάνω απ'το 60% των οδηγών ΔΕΝ φοράνε ζώνη. Do the math για τα χρήματα. Τι ? 10 μέρες αφαίρεση??? πλήρως άτοπη η τιμωρία.

Να ξεκαθαρίσω κάτι όμως: Όπως έχω πεί, είμαι ΥΠΕΡ της χρήσης κράνους/ζώνης και μάλιστα είναι ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ η χρήση τους, αλλά δεν μπορεί να είναι τιμωρούμενο αδίκημα η μη χρήση τους. Θα έπρεπε να είναι αδίκημα και οι αποπειρες αυτοκτονίας τότε.


Σου απαντήσανε ήδη άλλοι πως επιβαρύνεται το σύστημα υγείας. Τράβα μιά βόλτα απ'το ΚΑΤ, να δεις πόσοι έχουν μείνει ανάπηροι από τέτοιες μαγκιές. Ποιός τα πληρώνει αυτά;


Εχω βαρεθεί να ακούω οτι το να περνάς με κόκκινο η το να μην φοράς κράνος η ζώνη η το να τρέχεις με 200 στην παραλιακή ειναι θέμα παιδέιας. Δηλ ο αλήτης που περνα με κόκκινο η αυτος που παει με 200 δεν ξέρει οτι δεν πρέπει να το κανει? Το ξέρει απλα το κάνει επειδή ξέρει πως τον περνει. Οταν ομως θα παει στη Γερμανία η στην Αγγλία μεσα σε 1-2 μερες αφού θα χει πληρώσει 1000-2000 ευρω θα πηγαίνει σαν παναγίτσα. Ο Αγγλος με την Παιδεία οταν θα ρθει Ελλαδα μεσα σε 1-2 μέρες θα οδηγέι οπώς ο μεσος Ελληνας γιατι ξέρει οτι εδώ ειναι ενα μπουρ...λο. Αυτο ειναι γεγονός και εχω πολλα παραδείγματα που το επιβεβαιώνουν. Φυσικά το να μπει μαθημα κυκλοφοριακής αγωγής στη θέση των θρησκευτικών πχ ειναι επιβεβλημένο αλλα αυτο δεν αρκει. Αν αφησεις τον αλλον χώρις ελεγχο, απο την φύση του ο άνθωπος θα ξεσαλώσει. Αρα χρειάζεται ενας συνδιασμος αυστηρότατου ελεγχου, κυκλ.αγωγης και υποδομών. Το βασικότερο ομώς ειναι ο ελεγχος, γιατι ακομα και ενας που δεν εχει παιδεια, αν πληρωσει 2-3 φορες 1000 ευρώ για παραβαση καποια στιγμή θα την αποκτήσει. Και οι δρόμοι παιζουν ρόλο αλλα αν το ζώο δεν πήγαινε με 200 στην παραλίακη αλλα με 80 δεν θα σκοτωνόνταν ακομα και αν εφευγε απο τον δρόμο. Και το πιο σημαντικό δεν θα σκότωνε αθωους. Για οσους λενε οτι τα νεα προστιμα εχουν εισπρακτικο χαρακτήρα και οτι ο βασικός μισθός ειναι 500 κατι ευρώ κλπ κλπ... μακαρι το κρατος να εισπράτει και να μην σκοτώνονται 1500 ατομα το χρονο. Ξέρετε τι κοστος ειναι αυτο για μια χώρα? Κατι δισ. ευρώ. Και ο τύπος που εχει για βασικό 500 κατι ευρώ αν δεν παρανομήσει δεν τον ενδιαφέρει δεν παει να ναι και 10000 ευρώ το προστιμο, και πανω απο ολα θα χει γλιτώσει την ζώη του. Αρα αυτα τα πρόστιμα ειναι μια χαρά (εγώ θα εβαζα και περισσότερα σε ορισμένα) και μακαρι να εφαρμόστουν με αυστηρότητα 7 μερες την εβδομαδά 365 το χρόνο και οχι αποσπασματίκα οπώς συμβάινει. Αν γίνει αυτο θα δείτε μεσα σε 1 μήνα ΟΛΟΥΣ να φοράνε κράνος και ζώνη ( η παιδεία που λεγαμε) να μην περναει κανένας με κοκκινο, να μην κανουν αγώνες στους δρόμους και γενικά μια απίστευτη βελτίωση.

Τα σέβη μας.


παιδια εγω τα καινουργια προστιμα ειναι απλα απαραδεκτα δεν εινα δυνατον για ζωνη να πληρωνεις 300 € , αν ο αλλος παιρνει 500-600 € με το να του βαλεις προστιμο 300 € του κλεινεις το σπιτι κανονικα,


Καλύτερα να του κλέισεις αυτουνού το σπίτι, παρά να σου κλείσει αυτός το σπίτι πέφτοντας πάνω σου παραβιάζοντας στοπ ή φανάρι.

takis222
06-09-06, 18:52
Ε,ρε γελια.......:rofl:
Οχι μονο ειναι θεόστραβος ο γυαλός......
χιλιοστραβά αρμενίζουμε κιολας.
Ας ξεκινησουνε πρωτα με το καψιμο του υπουργειου:evil: που μοιραζει διπλωματα-παπλωματα και εγκλεισμό ολων των λαμόγιων:mad: εκει μεσα στον κορυδαλλο και μετα το συζηταμε.

Xar
07-09-06, 20:14
Όντος είναι υπερβολικά τα πρόστιμα όπως είναι και υπερβολικό να δίνεις δίπλωμα για μηχανάκι και να ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ! :mad: :mad:

Patentman
07-09-06, 20:23
Δεν ξερω τι εχει ειπωθει μεχρι τωρα αλλά σε ενα μετρο θα πηγαινα και θα εδινα συγχαρητηρια.

Σε οσους οδηγουν επι την επιρεια ναρκωτικων ουσιων και παραισθησιογονων να τιμωρουνται με φυλακιση απο 5 εως και 7 χρονια.

Στους μεθυσμενους η ποινη να ηταν 2 με 5 χρονια.

Και επιεικεις ειμαι.

ESP1982
07-09-06, 20:50
Σε οσους οδηγουν επι την επιρεια ναρκωτικων ουσιων και παραισθησιογονων να τιμωρουνται με φυλακιση απο 5 εως και 7 χρονια.

Στους μεθυσμενους η ποινη να ηταν 2 με 5 χρονια.

Να ρωτήσω γιατί διαχωρίζεις την πρώτη περίπτωση με τη δεύτερη;

Patentman
07-09-06, 21:04
Στην μια εχεις παραισθησεις και η κατασταση σου φαινεται γελοια ακομα και αν την αντιλαμβανεσε.

Στην δευτερη εχεις μειωμενα αντανακλαστικα και η κατασταση μπορει να σου φαινεται γελοια μονο οταν δεν την αντιλαμβανεσε.

Επειτα οι παραισθησεις μπορουν να σε οδηγησουν να κανεις κατι σκοπιμα επειδη σου φαινεται λογικο.

hamilcar
08-09-06, 09:44
Patent
Εχεις δίκιο, για μεθυσμένους κλπ τα πρόστιμα και οι ποινές θα έπρεπε να είναι ακόμα πιο βαριές

flevio
08-09-06, 10:05
το να σου περνουν το διπλωμα αν δε φορας ζωνη ειναι παρανοια..
τα 350 ε για κρανος ειναι παρανοια επισης ...
για πραγματα που δε βαζουν σε κυνδινο τη ζωη αλλων ,παρα μονο τη δικη μας δεν ειναι σωστο τοσο μεγαλα ποσα ..

γενικα τα προστιμα με 200%< αυξησεις ειναι μονο για ενισυση της οικονομιας και τραμπουκισμος και δεν νομιζω να ωφελησουν κανενα ...δεν αλαζει τπτ στην οδηγηση του ελληνα..οσοι δεν οδηγητε και δεν ξερετε απο πρωτο χερι ποσο ευκολο ειναι καποιες απο τις παραβασεις να γινουν (πχ. ενα πολυ μικρης διαρκειας πορτοκαλι) καλο ειναι να μην εκφερετε γνωμη.. ακουστικαν πολλα τρελα υπερ των προστιμων ,οταν τα λετε να μην ξεχνατε οτι ο βασικος μισθος στην ελλαδα ειναι 550ε

καλο θα ηταν καποια πραγματα να αλαξουν ...αλλα με το να σας πιανουν τον ποπο με το νομο
και να σας αρεσει αντι να διαμαρτυρεστε για κλοπη ειναι ανεγκεφαλο..:nono:
τα προστιμα ηταν πριν καλα και καποια ηδη ηταν υπερβολικα..

αντι να ψαχνουν τροπους να γεμιζουν τις τσεπες τους επρεπε να ψαχνουν τροπο να πιανονται οσο το δυνατο περισσοτεροι απο αυτους που παρανομουν...αλλα αυτο προυποθετει δουλεια και τρεξιμο ..οχι κρυψιμο σε μια στροφη ενος τεραστιου δρομου 3λοριδων ανα κατενθυνση με οριο τα 50 και 60..
(καποια ειχαν ειπωθει και καποια οχι ..μεγαλο το thread για διαβασμα ολο ομως:sorry: )

manoulamou
08-09-06, 11:11
ΛΑΘΟΣ ειναι η εισπρακτικη νοοτροπια, που υποδηλωνει η οποιαδηποτε αυξηση προστιμων.
Κυριε εκανες μια λαμακια: πληρωσε και καθαρησες!
ΟΜΩΣ ωσπου να ενεργοποιηθει πληρως η εκμαθηση στα σχολεια ολων των βαθμιδων της κυκλοφοριακης αγωγης
και γιατι οχι στην τελευταια ταξη του Λυκειου το διπλωμα οδηγησης
ας εχουμε μια ακομη ευκαιρια να καταλαβουμε την λογικη του ΚΟΚ.
Η ζωνη ασφαλειας και το κρανος δεν σωζουν μονο την ζωη των οδηγων/επιβατων, αλλα δευτερευοντως και αλλων εμπλεκομενων. Γιατι αν χασει τον ελεγχο/κτυπησει ασκημα ο οδηγος την πληρωνουν και οι επιβατες του δικου του οχηματος και των απεναντι/γυρω του.
Η παραβιαση του STOP και του Κοκκινου σηματοδοτη, οπως και η οδηγηση μετα την καταναλωση,
εστω και μικρης ποσοτητας αλκοολ ειναι καθαρα εγκληματικες πραξεις!
Και επειδη ο Νεοελληνας εκτιμα περισσοτερο το πορτοφολι και την περιουσια(διπλωμα/αυτοκινητο/μηχανακι)
παρα την ζωη τη δικη του και των αλλων,
η πολιτεια το εκμεταλλευεται, οποτε βρει την αναλογη αφορμη, να τα τσεπωσει..
ΔΥΣΤΥΧΩΣ η συζητηση μετατιθεται στα υψηλα προστιμα και την αφαιρεση αδειων/διπλωματων (δημοσιων εγγραφων).
ΕΠΡΕΠΕ να γινεται για την ασφαλεια μας, γιατι αυτος υποτιθεται ειναι ο σκοπος του ΚΟΚ!
Αυτη δεν θα επρεπε να ειναι βασικη προτεραιοτητα για να σταματησει επιτελους
αυτος ο αιματηρος εμφυλιος της ασφαλτου, που κοστιζει σε ολους μας δις ευρω καθε χρονο???

thama
08-09-06, 11:37
Για να ελαφρύνουμε λιγάκι την ατμόσφαιρα,
να βάλουμε και κάτι funny


Δηλαδή: Αν φύγεις από το "Βοτανικό" σουρωμένος (1200), με αναμμένους προβολείς (700) και περάσεις αέρα-πατέρα τη διασταύρωση Κων/πόλεως-Ιεράς Οδού (3Χ700=2100+200), χωρίς να φοράς ζώνη ή κράνος (350) και μιλάς στο κινητό (100),παρκάρεις για τσιγάρα στο απέναντι περίπτερο (200), στη θέση για ΑΜΕΑ μπροστά στην τράπεζα (151) και σε σταματήσει μπάτσος, συμφέρει να ...τον σκοτώσεις επιτόπου. Η εξαγορά ποινής για ανθρωποκτονία είναι φθηνότερη

BlindG
08-09-06, 12:05
Βασικά, μιας που είχαμε αυτήν την συζήτηση κάποιες σελίδες πίσω, θα παραθέσω κάτι που άκουσα στο ραδιόφωνο.

Έλεγα οτι αυτός που δεν φοράει ζώνη/κράνος δεν κοστίζει σε κανέναν τίποτα και η απάντηση ήταν "κοστίζει γιατί θέλει περίθαλψη!".

Δεν θυμάμαι ποιός μου το απάντησε αυτό, αλλά ελπίζω να ΜΗΝ καπνίζει γιατί:

Έχετε αναλογιστεί πόσοι είναι οι καπνίζοντες με ΔΙΑΦΟΡΕΣ παθήσεις που συνδέονται με το κάπνισμα και πόσα χρήματα δαπανόνται για αυτούς?

Επίσης, μπορώ να πάω απ'τη δουλειά στο σπίτι μου χωρίς κράνος/ζώνη και να περάσει ΕΝΤΕΛΩΣ απαρατήρητο.... Ένα τσιγάρο όμως δεν περνάει απαρατήρητο ούτε από τους γύρω σας, ούτε από τα πνευμόνια σας.

Λέω να μπαίνουν πρόστιμα λοιπόν σε όσους καπνίζουν, αφού και αυτοί μας στοιχίζουν τα κέρατά μας....

Thama: :rotfl:

gatoulas
08-09-06, 12:25
Έτσι! :oneup:

Greg
08-09-06, 12:46
Καλά κάνουν... χάνουμε ένα μικρό χωριό κάθε χρόνο... και ένα σωρό νέα παιδιά σε αναπηρικές καρέκλες... και παρόλα αυτά συνεχίζουμε να οδηγούμε σαν υποανάπτυκτοι!!!...

π.χ. είσαι με μια παρέα χαλαρά και διασκεδάζεις... δε σε νοιάζει πόση ώρα περνάει... όταν μπεις στο ρημάδι το αυτοκίνητο γιατί πρέπει τη διαδρομή για το σπίτι σου να την κάνεις σε 10 λεπτά?... κάνε την σε 15...

sdikr
08-09-06, 13:13
Βασικά, μιας που είχαμε αυτήν την συζήτηση κάποιες σελίδες πίσω, θα παραθέσω κάτι που άκουσα στο ραδιόφωνο.

Έλεγα οτι αυτός που δεν φοράει ζώνη/κράνος δεν κοστίζει σε κανέναν τίποτα και η απάντηση ήταν "κοστίζει γιατί θέλει περίθαλψη!".

Δεν θυμάμαι ποιός μου το απάντησε αυτό, αλλά ελπίζω να ΜΗΝ καπνίζει γιατί:

Έχετε αναλογιστεί πόσοι είναι οι καπνίζοντες με ΔΙΑΦΟΡΕΣ παθήσεις που συνδέονται με το κάπνισμα και πόσα χρήματα δαπανόνται για αυτούς?

Επίσης, μπορώ να πάω απ'τη δουλειά στο σπίτι μου χωρίς κράνος/ζώνη και να περάσει ΕΝΤΕΛΩΣ απαρατήρητο.... Ένα τσιγάρο όμως δεν περνάει απαρατήρητο ούτε από τους γύρω σας, ούτε από τα πνευμόνια σας.

Λέω να μπαίνουν πρόστιμα λοιπόν σε όσους καπνίζουν, αφού και αυτοί μας στοιχίζουν τα κέρατά μας....

Thama: :rotfl:

Εγώ λέω να τα περνουν και απο αυτους που βλέπουν shakira, ξέρείς είναι κάποιες ηλικίας που μπορεί να έχουν πρόβλημα καρδιάς :twisted:

euri
08-09-06, 14:18
Βασικά, μιας που είχαμε αυτήν την συζήτηση κάποιες σελίδες πίσω, θα παραθέσω κάτι που άκουσα στο ραδιόφωνο.

Έλεγα οτι αυτός που δεν φοράει ζώνη/κράνος δεν κοστίζει σε κανέναν τίποτα και η απάντηση ήταν "κοστίζει γιατί θέλει περίθαλψη!".

Δεν θυμάμαι ποιός μου το απάντησε αυτό, αλλά ελπίζω να ΜΗΝ καπνίζει γιατί:

Έχετε αναλογιστεί πόσοι είναι οι καπνίζοντες με ΔΙΑΦΟΡΕΣ παθήσεις που συνδέονται με το κάπνισμα και πόσα χρήματα δαπανόνται για αυτούς?


Εγώ το είχα πει.

Και ΟΧΙ δεν καπνίζω
Και ΝΑΙ φοράω πάντα ζώνη στο αυτοκίνητο

BlindG
08-09-06, 15:23
Εγώ λέω να τα περνουν και απο αυτους που βλέπουν shakira, ξέρείς είναι κάποιες ηλικίας που μπορεί να έχουν πρόβλημα καρδιάς :twisted:

Πως προδόθηκε ο καπνιστής:twisted:
Όσο για τις κακές επιπτώσεις που έχει η Shakirούλα στους καρδιοπαθείς, επανορθώνει με το παραπάνω, αν βάλεις το cdάκι και το ακούσεις :mrgreen: Σου ηρεμεί τα νεύρα, την καρδιά και το μυαλό, οπότε άκυρο το μέτρο σου:twisted:




Εγώ το είχα πει.

Και ΟΧΙ δεν καπνίζω
Και ΝΑΙ φοράω πάντα ζώνη στο αυτοκίνητο

Συγγνώμη που δεν το θυμήθηκα, έχω καιρό να έρθω εδώ.

Σου φαίνεται ουτοπία λοιπόν να μπαίνουν πρόστιμα στους καπνιστές που
α) σε ΚΑΘΕ τσιγάρο ταλαιπορούν και κάνουν κακό στους γύρω τους και τους εαυτούς τους
β) χρεώνουν όλους εμάς που δεν φταίμε τίποτα ???


Επιπλέον, θυμήθηκα αυτό που άκουγα στο ραδιόφωνο: Το θέμα ήταν οτι οι καπνοεταιρίες, βλέποντας τα μέτρα κατά του καπνίσματος ανα τον κόσμο, αυξήσανε κατά 10% την νικοτίνη στα τσιγάρα για να αυξήσουν και την εξάρτηση. Αλήθεια, ψέματα δεν ξέρω, σας το παραθέτω πάντως γιατί το άκουσα.

manoulamou
08-09-06, 15:38
Καποιο μελος της ΣΟ ειχε παλιοτερα πει οτι υπαρχει φοβερη ταση
να βγαζουμε OFFTOPIC ακομη και τα <<εκτος θεματος>>
Οριστε τωρα SHAKIRολογιες και καπνολογιες:evil:
:ontopic: :ontopic: :ontopic:
http://www.worth1000.com/entries/55000/55385BHjg_w.jpg

euri
08-09-06, 15:55
Συγγνώμη που δεν το θυμήθηκα, έχω καιρό να έρθω εδώ.

Σου φαίνεται ουτοπία λοιπόν να μπαίνουν πρόστιμα στους καπνιστές που
α) σε ΚΑΘΕ τσιγάρο ταλαιπορούν και κάνουν κακό στους γύρω τους και τους εαυτούς τους
β) χρεώνουν όλους εμάς που δεν φταίμε τίποτα ???

Πρόστιμο για κάπνισμα σε δημόσιους χώρους όπου απαγορεύεται υπάρχει στο εξωτερικό.

Ναι μου φαίνεται ουτοπικό, διότι δεν μπορεί από τη μια να κυκλοφορεί ένα προϊόν με τις ευλογίες της πολιτείας (επιτρέπει την παραγωγή, εισαγωγή, πώληση), να το δασμολογεί και από την άλλη να επιβάλλει πρόστιμα για τη χρήση του. Κι εδώ δεν υπάρχει σωστή ή λάθος χρήση, όπως στο αυτοκίνητο-ζώνη ασφαλείας.

Αν θέλουν να βάλουν πρόστιμο για το κάπνισμα, τότε θα πρέπει πρώτα να το απαγορεύσουν. ;)

BlindG
08-09-06, 16:03
Πρόστιμο για κάπνισμα σε δημόσιους χώρους όπου απαγορεύεται υπάρχει στο εξωτερικό.

Ναι μου φαίνεται ουτοπικό, διότι δεν μπορεί από τη μια να κυκλοφορεί ένα προϊόν με τις ευλογίες της πολιτείας (επιτρέπει την παραγωγή, εισαγωγή, πώληση), να το δασμολογεί και από την άλλη να επιβάλλει πρόστιμα για τη χρήση του. Κι εδώ δεν υπάρχει σωστή ή λάθος χρήση, όπως στο αυτοκίνητο-ζώνη ασφαλείας.

Αν θέλουν να βάλουν πρόστιμο για το κάπνισμα, τότε θα πρέπει πρώτα να το απαγορεύσουν. ;)

Γιατί, θα είναι η πρώτη ή η τελευταία φορά που θα βλέπουμε ανάλογους παραλογισμούς ? :p

Πολύ σωστό πάντως αυτό για την κυκλοφορία που επιτρέπεται. Ίσως να μην το απαγορεύουν γιατί η φορολογία επιφέρει τρομερά έσοδα as well. Το ζήτημα είναι όμως οτι σε κάθε τσιγάρο υπάρχει και ένα πρόβλημα, καταρχήν του καπνίζοντος, κατ'επέκταση των άλλων "παθητικών" και η πολιτεία ελάχιστα κάνει για να το αντιμετωπίσει. Απεναντίας, η ζώνη/κράνος έχουν έτοιμο τον ελεγκτικό μηχανισμό οπότε πάει να τα βγάλει από εκεί! Ελεοc! :worthy:


manoulamou, άσε το παιζάκι να παίξει, του λείπει το Shakirάκι και το αποζητάει :D

Navigator
08-09-06, 16:26
Ωραίο κόλπο του Αλογοσκούφη βγάζει τους τροχαίους στο πεζοδρόμιο για να του φέρνουν λεφτά.
Αλλά αυτός ο τρόπος μοιάζει με κάτι άλλο:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.