PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρόνος έκδοσης νέων ταυτοτήτων και διαβατηριων



Σελίδες : [1] 2

nodasz
04-12-10, 19:32
Γεια σας φιλοι. Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανενας ποσος χρονος χρειαζεται για να εκδοθει μια ταυτοτητα αστυνομικη ( νεου τυπου ) ή ενα διαβατηριο ( επισης νεου τυπου ). Ευχαριστω.

tsioy
04-12-10, 19:43
Για ταυτότητα, αν έχεις τα απαραίτητα έγγραφα (http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&lang), βγαίνει αυθημερόν.

Digik
04-12-10, 19:52
Οσο για το διαβατήριο κάνει περίπου 10 ημέρες.

nodasz
04-12-10, 20:24
Για ταυτότητα, αν έχεις τα απαραίτητα έγγραφα (http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&lang), βγαίνει αυθημερόν.


Αυθημερον !!! Εντυπωσιακο.

........Auto merged post: nodasz πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οσο για το διαβατήριο κάνει περίπου 10 ημέρες.

Παιδια ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη απαντηση. Να στε καλα. Θυμαμαι απο παλια τους 7-8
μηνες που εκανε η εκδοση μιας ταυτοτητας και εντυπωσιαστηκα απο τα τωρινα δεδομενα.

SALONIKAG
05-12-10, 01:45
Αλλά ίσως θα χρειαστεί να κλήσεις ραντεβού στο τμήμα...

nodasz
05-12-10, 11:22
Αλλά ίσως θα χρειαστεί να κλήσεις ραντεβού στο τμήμα...

Κλεινουν ραντεβου στα αστυνομικα τμηματα ? Δεν το ηξερα. Αναφερεσαι σε ταυτοτητα ή διαβατηριο ?

SALONIKAG
05-12-10, 22:06
ναι,βεβαια...όταν είχα βγαλει πηγα να κλεισω ραντεβου πρώτα...

Sebu
05-12-10, 23:51
Δεν χρειαζεται ραντεβου. Απλα επειδη εξυπηρετουν συγκεκριμενο αριθμο καθε ημερα πρεπει να στηθεις καραουλι απο το πρωι πριν τις 8 που θα ανοιξουν ωστε να εισαι στους 2-3 πρωτους. Εγω ειχα παει 7, ειχα παρει καφεδακι και περιμενα εξω απο το τμημα (ο σκοπος δεν σε αφηνε να μπεις πριν τις 7.55 ασχετα που εξω ηταν χειμωνας και θεριζε). Μαζι μου αλλα 2-3 ατομα οι πρωινοι.
Τελικα μπηκαμε 7.50 αλλα η υπαλληλος ηρθε κατα τις 8.10 και μεχρι να φτιαξει καφε, να ανοιξει τα πισι και να αρχισει η διαδικασια πηγε 8.30. Ευτυχως ημουν ο πρωτος αρα 9.00 βαρια ειχα τελειωσει.

Φροντισε μονο να εχεις ολα τα χαρτια που απαιτουνται (χρειαζεται και μια Υπευθυνη Δηλωση, ευτυχως ειχε περιπτερο κοντα και την προμηθευτηκα επιτοπου).

ntoremi
05-12-10, 23:58
Aλλα αστυνομικα τμηματα κλεινουν ραντεβου, αλλα δεν κλεινουν και στηνεσαι ουρα.

Vasilis32
06-12-10, 04:43
Για ταυτοτητα πηγα στο αστυνομικο τμημα την πεμπτη, εκλεισα ραντεβου για δευτερα οπου θα ειχαν σταλει καποια δικαιολογητικα στο τμημα για την εκδοση και την ιδια μερα την ειχα στα χερια.

Μετα με την καινουργια ταυτοτητα εκλεισα ραντεβου για διαβατηριο 2 μιση βδομαδες μετα και το διαβατηριο μετα το ραντεβου εκδοθηκε σε 2 βδομαδες περιπου.... αυτα στον Βολο

vaggospat13
01-03-11, 02:53
ρε παιδια μια ερωτηση θελω να βγαλω διαβατηριο με 8μηνη διαρκεια μολις τελειωσει το 8μηνο και χρειαστει να το ανανεωσω θα πληρωσω μονο το παραβολο διαρκειας διαβατηριου ή θα μ βγαλουν καινουργιο και θα χρειαστει να ξαναπληρωσω 53 ευρω;

ntoremi
01-03-11, 03:06
γιατι μονο 8μηνη διαρκεια;

vaggospat13
01-03-11, 03:12
# Για διαβατήριο πενταετούς διάρκειας παράβολο ονομαστικής αξίας 22 ευρώ + 20% ΟΓΑ = συνολική αξία 26,40 ευρώ (άνω των 14 ετών).
# Για διαβατήριο διάρκειας 13 μηνών, παράβολο ονομαστικής αξίας 9 ευρώ + 20% ΟΓΑ = συνολική αξία 10,80 ευρώ.
# Για διαβατήριο διάρκειας 8 μηνών, παράβολο ονομαστικής αξίας 4,5 ευρώ + 20% ΟΓΑ = συνολική αξία 5,40 ευρώ.
# Για διαβατήριο διάρκειας 3 μηνών, παράβολο ονομαστικής αξίας 4,5 ευρώ + 20% ΟΓΑ = συνολική αξία 5,40 ευρώ
αλλο 26,4 ευρω και αλλο 5,4

sdikr
01-03-11, 03:23
Αν έχεις το νέο διαβατήριο τότε απλά πληρώνεις την ανανέωση, φτάνει να την κάνεις σε διάστημα εως 8 μήνες απο την λήξη και δεν έχουν περάσει 5 χρόνια απο την εκδοσή *

*λογικά έτσι

vaggospat13
01-03-11, 13:51
τελικα έβγαλα 5ετιας , σε 10 λεπτα ημουν ετοιμος και μ παν θα βγει σε 4-5 μερες μια χαρα

Tsene
01-03-11, 14:31
Για έκδοση ταυτότητας δέχονται μόνο ασπρόμαυρες φωτογραφίες ή και έγχρωμες;

ntoremi
01-03-11, 16:34
τελικα έβγαλα 5ετιας , σε 10 λεπτα ημουν ετοιμος και μ παν θα βγει σε 4-5 μερες μια χαρα

Μα πώς; Αφου νομιζα οτι αλλο 26,4 και αλλο 5,4€. Τελικα μαλλον 26,4=5,4...:rolleyes::whistle::rofl:;)

prezakis
25-07-15, 02:29
Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανεις να μ'απαντησει; Έχουμε βρέφος 10 μηνών και προέκυψε ανάγκη για ταξίδι Αγγλία.Αναγκαστικά πρέπει να το πάρουμε μαζί γιατί θηλάζει αποκλειστικά.Διαβατηριο φυσικά δεν έχει.Ταξιδεύουμε στις 4/8, αποκλείεται να προλάβουμε να εκδοσουμε διαβατήριο στον μικρό;Με ληξιαρχική πράξη γεννησης μεταφρασμένη, θα έχουμε πρόβλημα στην Αγγλία;

Tsene
25-07-15, 03:13
Προσωρινό ταξιδιωτικό έγγραφο (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=URISERV:l14010b)

tsigarid
25-07-15, 20:36
Προσωρινό ταξιδιωτικό έγγραφο (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=URISERV:l14010b)

Αυτό δεν έχει σχέση. Στην πρώτη παράγραφο από το λινκ που έστειλες:

Συνεπώς, η παρούσα απόφαση θεσπίζει ένα πρότυπο μοντέλο προσωρινού ταξιδιωτικού εγγράφου (ΠΤΕ) που μπορούν να εκδίδουν οι χώρες της ΕΕ με σκοπό την πραγματοποίηση ενός μόνο ταξιδιού επιστροφής προς τη χώρα της ΕΕ από την οποία κατάγεται ο αιτών ή προς τη χώρα μόνιμης διαμονής του.

tsioy
26-07-15, 20:41
Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανεις να μ'απαντησει; Έχουμε βρέφος 10 μηνών και προέκυψε ανάγκη για ταξίδι Αγγλία.Αναγκαστικά πρέπει να το πάρουμε μαζί γιατί θηλάζει αποκλειστικά.Διαβατηριο φυσικά δεν έχει.Ταξιδεύουμε στις 4/8, αποκλείεται να προλάβουμε να εκδοσουμε διαβατήριο στον μικρό;Με ληξιαρχική πράξη γεννησης μεταφρασμένη, θα έχουμε πρόβλημα στην Αγγλία;

Για ενήλικες, ο χρόνος έκδοσης μετά την κατάθεση των εγγράφων στο αντίστοιχο τμήμα της αστυνομίας ήταν 5 εργάσιμες (πριν από ένα μήνα περίπου). Το αναφέρω μπας και βοηθήσει..

lewton
30-03-18, 11:38
Ερώτηση: τώρα πόσο περίπου παίρνει η έκδοση διαβατηρίου στην Ελλάδα;
Το τελευταίο post γράφει για 5 εργάσιμες.
Ισχύει ακόμα αυτό, έστω στο περίπου;

manicx
30-03-18, 12:57
Ναι. Σε εμένα τσακ μπαμ είχε βγει.

lewton
30-03-18, 15:58
Ναι. Σε εμένα τσακ μπαμ είχε βγει.

5 μέρες ή τσακ μπαμ;

manicx
30-03-18, 17:59
Τσακ μπαμ 5 ημέρες.

Andreaslar
30-03-18, 19:44
Αθηνα,αν πας Δευτέρα πρωί, Τετάρτη απόγευμα το έχεις στα χέρια σου

manoulamou
01-04-18, 10:37
Τα δικαιολογητικά διαβιβάζονται στην Κεντρική Υπηρεσία έκδοσης διαβατηρίων με ταχυμεταφορά. Η Κεντρική Υπηρεσία, θα εκδίδει το διαβατήριο εντός 3 εργάσιμων ημερών από την παραλαβή όλων των απαραίτητων δικαιολογητικών. (http://www.passport.gov.gr/syxnes-erotiseis/genikes-erotiseis/diavatiria-katathesi-dikaiologitikon.html)
ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ και κατεπειγουσα εκδοση αυθημερον (http://www.passport.gov.gr/syxnes-erotiseis/genikes-erotiseis/diavatirio-mia-mera.html)! :cool:

lewton
02-04-18, 20:14
Ευχαριστώ μανούλαμας.
Θα κινηθώ βάση αυτού λοιπόν.

Να θεωρήσω ότι η 28η Μαΐου (Αγίου Πνέυματος) είναι 100% εργάσιμη σε ο,τι αγορά εκδόσεις διαβατηρίων; Στη Γερμανία δε δουλεύει τίποτα αυτήν την μέρα αλλά στην Ελλάδα αν θυμάμαι καλά οι υπηρεσίες λειτουργούν με τον συνήθη ρυθμό τους, σωστά;

Andreaslar
02-04-18, 20:16
Είναι αργία και για την Ελλάδα

Doxaios
02-04-18, 21:29
Ερώτηση : θέλω να αντικαταστήσω την ταυτότητά μου λόγω φθοράς. Η νέα ταυτότητα θα έχει τον ίδιο αριθμό ή αλλάζει;

sdikr
02-04-18, 22:07
Ερώτηση : θέλω να αντικαταστήσω την ταυτότητά μου λόγω φθοράς. Η νέα ταυτότητα θα έχει τον ίδιο αριθμό ή αλλάζει;

Αλλάζει


http://www.hellenicpolice.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&lang


Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;

1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας
2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες
3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί
4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του
5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.


+9 ευρώ


ια την περίπτωση αντικατάστασης λόγω φθοράς ή απώλειας, απαιτείται και παράβολο 9 ευρώ(υπέρ του δημοσίου). Δεν απαιτείται παράβολο μόνο όταν η φθορά ή η απώλεια οφείλεται σε λόγους ανωτέρας βίας, δηλαδή σεισμό, πυρκαγιά, ναυάγιο κ.λπ.. Σε αυτή την περίπτωση προσκομίζεται επιβεβαιωτικό έγγραφο του συμβάντος ή λαμβάνεται υπεύθυνη δήλωση του αιτούντος.

manoulamou
03-04-18, 08:35
Ανηκω σε ολες τις περιπτωσεις αντικατασταστης πλην της Νο 5 (φθορα - απωλεια)
Ειχα βγαλει το πρωτο μου διαβατηριο την προηγουμενη.... χιλιετια μαζι με νεα ταυτοτητα οταν παντρευτηκα! Εκτοτε μεσολαβησαν μετακομισεις, ευρω και θανατοι αλλά εγω σταθερη στις αρχαιες αξιες μου. Λεω να περιμενω τις βιομετρικες ταυτοτητες για να ξαναβγαλω το πακετο, σε τρια τερμινα δηλαδη.
Τι ισχυει για το δικο μου νεο διαβατηριο, θα θεωρηθει ανανεωση ή ανηκει σε καποια αλλη κατηγορια, μηπως να δηλωσω απωλεια καθως δεν εχω ιδεα σε ποια κουτα πού βρισκεται;

Magnum
03-04-18, 10:21
Ανηκω σε ολες τις περιπτωσεις αντικατασταστης πλην της Νο 5 (φθορα - απωλεια)
Ειχα βγαλει το πρωτο μου διαβατηριο την προηγουμενη.... χιλιετια μαζι με νεα ταυτοτητα οταν παντρευτηκα! Εκτοτε μεσολαβησαν μετακομισεις, ευρω και θανατοι αλλά εγω σταθερη στις αρχαιες αξιες μου. Λεω να περιμενω τις βιομετρικες ταυτοτητες για να ξαναβγαλω το πακετο, σε τρια τερμινα δηλαδη.
Τι ισχυει για το δικο μου νεο διαβατηριο, θα θεωρηθει ανανεωση ή ανηκει σε καποια αλλη κατηγορια, μηπως να δηλωσω απωλεια καθως δεν εχω ιδεα σε ποια κουτα πού βρισκεται;

Αν το παλιό διαβατήριο το είχες βγάλει από την Νομαρχία και όχι από την Αστυνομία (Νέο βιομετρικό) τότε θεωρείται νέα έκδοση και ΟΧΙ ανανέωση.

sdikr
03-04-18, 10:21
Ανηκω σε ολες τις περιπτωσεις αντικατασταστης πλην της Νο 5 (φθορα - απωλεια)
Ειχα βγαλει το πρωτο μου διαβατηριο την προηγουμενη.... χιλιετια μαζι με νεα ταυτοτητα οταν παντρευτηκα! Εκτοτε μεσολαβησαν μετακομισεις, ευρω και θανατοι αλλά εγω σταθερη στις αρχαιες αξιες μου. Λεω να περιμενω τις βιομετρικες ταυτοτητες για να ξαναβγαλω το πακετο, σε τρια τερμινα δηλαδη.
Τι ισχυει για το δικο μου νεο διαβατηριο, θα θεωρηθει ανανεωση ή ανηκει σε καποια αλλη κατηγορια, μηπως να δηλωσω απωλεια καθως δεν εχω ιδεα σε ποια κουτα πού βρισκεται;

Δεν μπορείς να βγάλεις διαβατήριο χωρίς νέα ταυτότητα αν δεν κάνω λάθος πλέον, αν είχες βγάλει διαβατήριο απο Νομαρχία κλπ δεν σου χρειάζεται να το βρείς, απλά κάνεις αίτηση για νέο.

Magnum
03-04-18, 13:56
Δεν μπορείς να βγάλεις διαβατήριο χωρίς νέα ταυτότητα αν δεν κάνω λάθος πλέον, αν είχες βγάλει διαβατήριο απο Νομαρχία κλπ δεν σου χρειάζεται να το βρείς, απλά κάνεις αίτηση για νέο.

Μπορείς να βγάλεις και με την παλιά ταυτότητα! Τον Νοέμβριο έβγαλα και έχω ακόμη την παλιά την χειρόγραφη....

lewton
03-04-18, 14:00
Μπορείς να βγάλεις και με την παλιά ταυτότητα! Τον Νοέμβριο έβγαλα και έχω ακόμη την παλιά την χειρόγραφη....

Το αν είναι παλιά ή όχι δεν έχει να κάνει με το αν είναι χειρόγραφη ή όχι...

manoulamou
03-04-18, 19:14
ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ταυτοτητα;
Παντως νομιζω το διαβατηριο ηταν απο την Νομαρχια
(μιλαμε για το 1979 και δεν το χρησιμοποιησα ποτέ)
αλλά μετα τοσες δεκαετιες, σιγουρα παω για πακετο ΝΕΩΝ και στα δυο!
:rolleyes:

Manolis_karas
03-04-18, 19:51
Ανηκω σε ολες τις περιπτωσεις αντικατασταστης πλην της Νο 5 (φθορα - απωλεια)
Ειχα βγαλει το πρωτο μου διαβατηριο την προηγουμενη.... χιλιετια μαζι με νεα ταυτοτητα οταν παντρευτηκα! Εκτοτε μεσολαβησαν μετακομισεις, ευρω και θανατοι αλλά εγω σταθερη στις αρχαιες αξιες μου. Λεω να περιμενω τις βιομετρικες ταυτοτητες για να ξαναβγαλω το πακετο, σε τρια τερμινα δηλαδη.
Τι ισχυει για το δικο μου νεο διαβατηριο, θα θεωρηθει ανανεωση ή ανηκει σε καποια αλλη κατηγορια, μηπως να δηλωσω απωλεια καθως δεν εχω ιδεα σε ποια κουτα πού βρισκεται;
Πριν 4 χρόνια βρέθηκα στα σύνορα και θέλοντας να περάσω το σημείο ελέγχου, για μία βόλτα έδειξα την ταυτότητα μου στον αξιωματικό της αστυνομίας. Κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό από την παλαιότητα και την κατάσταση της. Ήταν η πρώτη μου ταυτότητα, την είχα βγάλει 4η γυμνασίου και είχα ανοίξει αρκετές πόρτες με αυτή. Στα αεροδρόμια Ηρακλείου και Αθηνών όταν την έδειχνα ήταν πολύ ψυχραιμοι και το μόνο που μου έλεγαν πότε-πότε ήσυχα ήταν να την αλλάξω.

sdikr
03-04-18, 20:41
Μπορείς να βγάλεις και με την παλιά ταυτότητα! Τον Νοέμβριο έβγαλα και έχω ακόμη την παλιά την χειρόγραφη....

Εδώ πάνω σε εμάς δεν δέχονται ταυτότητες παλιές και νέες που γράφουν θεσ/νικη αντί για θεσσαλονικη τώρα, όταν έβγαλα διαβατήριο πριν δυο χρόνια ήθελε νέα ταυτότητα

Doxaios
03-04-18, 21:03
Αλλάζει


http://www.hellenicpolice.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&lang


+9 ευρώ

Ναι αλλά το νούμερο παραμένει ή αλλάζει;;Είναι "νέου" τύπου και με λατινικούς χαρακτήρες αλλά γραμμένη με το χέρι και όχι εκτυπωμένη. Το θέμα είναι οτι αν αλλάζει το νούμερο δημιουργείται πρόβλημα με τράπεζες, δημόσιες υπηρεσίες κτλ κτλ κτλ

Andreaslar
03-04-18, 21:48
Αλλάζει ο αριθμός ταυτότητας.

euri
03-04-18, 23:15
Ναι αλλά το νούμερο παραμένει ή αλλάζει;;Είναι "νέου" τύπου και με λατινικούς χαρακτήρες αλλά γραμμένη με το χέρι και όχι εκτυπωμένη. Το θέμα είναι οτι αν αλλάζει το νούμερο δημιουργείται πρόβλημα με τράπεζες, δημόσιες υπηρεσίες κτλ κτλ κτλ

Ναι, αλλάζει, καθώς είναι νέο έγγραφο, δεν μπορεί να έχει τον ίδιο αριθμό. Και όπως το λες, μετά ακολουθεί ο γολγοθάς της αλλαγής...

tsigarid
04-04-18, 02:48
Μπορείς να βγάλεις και με την παλιά ταυτότητα! Τον Νοέμβριο έβγαλα και έχω ακόμη την παλιά την χειρόγραφη....

Παλιά ταυτότητα είναι αυτή με το θρήσκευμα. Και εμένα είναι χειρόγραφη αλλά είναι καινούργια.

lewton
04-04-18, 12:56
Το αν είναι παλιά ή όχι δεν έχει να κάνει με το αν είναι χειρόγραφη ή όχι...


Παλιά ταυτότητα είναι αυτή με το θρήσκευμα. Και εμένα είναι χειρόγραφη αλλά είναι καινούργια.

To αυτό.

manicx
04-04-18, 17:40
Ελπίζω με την αλλαγή ταυτοτήτων σε νέου τύπου να υπάρχει στο chip και η πληροφορία της παλαιάς ταυτότητας. Αν πρέπει να πάει όλος ο κόσμος σε υπηρεσίες να αλλάξει στοιχεία, θα μας πάρει κανά χρόνο να ξεμπερδέψουμε.

Andreaslar
04-04-18, 18:27
Ελπίζω με την αλλαγή ταυτοτήτων σε νέου τύπου να υπάρχει στο chip και η πληροφορία της παλαιάς ταυτότητας. Αν πρέπει να πάει όλος ο κόσμος σε υπηρεσίες να αλλάξει στοιχεία, θα μας πάρει κανά χρόνο να ξεμπερδέψουμε.

Δεν θα υπάρχει chip στις νέες ταυτότητες.
Η αλλαγή αριθμού ταυτότητας γίνεται για λόγους ασφαλείας και για τους ίδιους λόγους θα πρέπει κάθε φορά που αλλάζει, να ενημερώνουμε τις διάφορες υπηρεσίες.
Εναλλακτικά, ας κάνουν οι διάφορες υπηρεσίες, πιο εύκολη την διαδικασία αλλαγής (π.χ. εμείς να πάμε μόνο στην εφορία και από την εφορία να αντλούν τα στοιχεία οι τράπεζες)
Επίσης, η ALPHA BANK εισήγαγε στην mobile εφαρμογή της, την δυνατότητα να ανεβάσεις διάφορα έγγραφα για την ενημέρωση των στοιχείων σου π.χ εκκαθαριστικό εφορίας, λογαριασμό κινητής κτλ.

euri
04-04-18, 20:20
Ο μεταβλητός αριθμός ενός εγγράφου δεν πρέπει να αποτελεί μέσο ταυτοποίησης.

Καλά κάνει και αλλάζει ο αριθμός αυτών των εγγράφων, αλλά η ταυτοποίηση θα πρέπει να απεμπλακεί από αυτόν.

manicx
04-04-18, 20:53
Δεν θα υπάρχει chip στις νέες ταυτότητες.
Η αλλαγή αριθμού ταυτότητας γίνεται για λόγους ασφαλείας και για τους ίδιους λόγους θα πρέπει κάθε φορά που αλλάζει, να ενημερώνουμε τις διάφορες υπηρεσίες.
Εναλλακτικά, ας κάνουν οι διάφορες υπηρεσίες, πιο εύκολη την διαδικασία αλλαγής (π.χ. εμείς να πάμε μόνο στην εφορία και από την εφορία να αντλούν τα στοιχεία οι τράπεζες)
Επίσης, η ALPHA BANK εισήγαγε στην mobile εφαρμογή της, την δυνατότητα να ανεβάσεις διάφορα έγγραφα για την ενημέρωση των στοιχείων σου π.χ εκκαθαριστικό εφορίας, λογαριασμό κινητής κτλ.

Ασφαλώς και θα έχουν στα πρότυπα των διαβατηρίων. Θα έχουν microchip για τα βιομετρικά χαρακτηριστικά. Για τα διαβατήρια μπορείς να διαβάσεις εδώ (http://www.passport.gov.gr/npc-periexomeno/npc-periexomeno/viometrika-xaraktiristika-diavatiriou.html). Στις ταυτότητες θα γίνει το ίδιο ακριβώς.

Andreaslar
04-04-18, 21:19
Ασφαλώς και θα έχουν στα πρότυπα των διαβατηρίων. Θα έχουν microchip για τα βιομετρικά χαρακτηριστικά. Για τα διαβατήρια μπορείς να διαβάσεις εδώ (http://www.passport.gov.gr/npc-periexomeno/npc-periexomeno/viometrika-xaraktiristika-diavatiriou.html). Στις ταυτότητες θα γίνει το ίδιο ακριβώς.

http://www.news247.gr/koinonia/deite-tis-nees-taytothtes-me-to-mikrotsip.6426002.html

192750

Παρόλο που αναφέρει για μικροτσίπ, στο "δείγμα" δεν υπάρχει μικροτσίπ. Το "δείγμα" είναι οι ταυτότητες των αστυνομικών και δεν έχουν μικροτσίπ. Στα ίδια πρότυπα θα κατασκευαστούν και των πολιτών.

sdikr
04-04-18, 21:27
http://www.news247.gr/koinonia/deite-tis-nees-taytothtes-me-to-mikrotsip.6426002.html

192750

Παρόλο που αναφέρει για μικροτσίπ, στο "δείγμα" δεν υπάρχει μικροτσίπ. Το "δείγμα" είναι οι ταυτότητες των αστυνομικών και δεν έχουν μικροτσίπ. Στα ίδια πρότυπα θα κατασκευαστούν και των πολιτών.

Το ότι δεν έχουν οι ταυτότητες των αστυνομικών δεν σημαίνει πως θα συνεχίσουν να μην έχουν, απο την στιγμή που λέει βιομετρικά δεδομένα αυτό σημαίνει τσιπάκι

Αυτό όμως που πάντα συναρπάζει είναι το πόσο Αγγλοι είμαστε!


ουσιαστικά σε έναν χρόνο από τώρα όλες οι ταυτότητες θα ξεκινήσουν να αλλάζουν. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.