PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμναστηριο 24 ώρες



blackshadow84
29-08-06, 08:19
Γνωριζει κανεις σας ή πηγαινει σε γυμαστηριο που να είναι όλη την μερα και το βράδυ ανοιχτό??
Αν ναι, ποσταρετε! Thnx guys!!:oneup:

nickolas2005
29-08-06, 09:30
To βράδυ είναι καλό να γυμνάζεσε?

ESP1982
29-08-06, 09:37
Να γυμνάζεσαι ναι, να τρως δεν είναι καλό. :p

PopManiac
29-08-06, 09:38
Σίγουρα είναι το Joe Weider στην Αγ. Παρασκευή (ψηλά στην οδό Αγ. Ιωάννου). Αν είναι πολιτική γενικά των JW θα πρέπει να το ρωτήσεις...


To βράδυ είναι καλό να γυμνάζεσε?

Εξαρτάται από τα γενικά ωράρια που τηρεί κανείς και - το πιο σημαντικό - τις ώρες ύπνου που 'αποθηκεύει' καθημερινά.

Σαφέστατα βέβαια είναι ιδανικό να γυμνάζεται κανείς πριν τις 8 το απόγευμα και το ορθό είναι μέχρι τις 12 το μεσημέρι...

aggelos_85
29-08-06, 09:41
Γνωριζει κανεις σας ή πηγαινει σε γυμαστηριο που να είναι όλη την μερα και το βράδυ ανοιχτό?? περιοχη......??

Τεσπα,

Πριν 3 χρονια πηγαινα κατα τις 3 το πρωι για γυμναστικη στα universal του Ρεντη-διπλa στo Village(ηταν 24 ωρες ανοιχτο).
Ενα θα σου πω..Ειναι δεν ειναι καλο ειναι αλλο πραμα να γυμναζεσαι μονος σου(και κανα 2 ομορφουλες στην ρεσεπσιον κτλ να σε κοιτανε να τις κοιτας;) )
Αυτα απο οτι γνωριζω εκλεισαν γιατι ηταν μεσα στην απατη(συμβολαια 3 χρονων και κατι τετοια για τους ηλιθιους και χαζους που δεν προσεχαν κτλ):evil:.
Τωρα εχω και εγω την ιδια ερωτηση να κανω.Αν καποιος γνωριζει ας μας πει..

Slammer
29-08-06, 09:45
Όλα τα Joe Weider, τυπικά λειτουργούν 24 ωρες. Στη πράξη όμως κλεινουν για καποιες ώρες αφου δεν πατάει κανεις (αναλογα την περιοχή). Ίσως μερικά να εχουν κοσμο και να παραμένουν ανοιχτα. Το σιγουρο ειναι οτι μένουν ανοιχτά για τουλάχιστο μεχρι τις 1 με 2 τα ξημερωματα.

manicx
29-08-06, 10:37
To βράδυ είναι καλό να γυμνάζεσε?

Ναι ειδικά αν είσαι στο κρεβάτι σου και κάνεις push ups! :whistle:

PiFd
29-08-06, 11:35
Τα Joe Weider ξερω για 24-ωρο

Nantia
29-08-06, 11:43
universal θα ελεγα κι εγω, αν κ του Πειραια ειχαν αρκετο κοσμο για μεταμεσονυκτιο. Τα Joe που λετε, κλεινουν δεν ειναι 24h αν κ ειχε παρει τ αυτι μου οτι κι αυτα κατι επαιζαν με συμβολαια-μουφες

Η καλυτερη γυμναστικη ειναι η παθητικη. Καλωδιωνεσαι κ χτυπιουνται αυτα για σενα!

BoGe
29-08-06, 11:49
Η καλυτερη γυμναστικη ειναι η παθητικη. Καλωδιωνεσαι κ χτυπιουνται αυτα για σενα!

Θα αστειεύεσαι βέβαια

Nantia
29-08-06, 11:51
Αν αστειευομουν, 8α εβαζα κι αυτο --> :rofl:

Αποψη μου ειναι πως η παθητικη γυμναστικη με τα ηλεκτροδια ειναι πολυ καλυτερη απ το να χτυπιεσαι 1ωρα στο διαδρομο. Εχει καλυτερα αποτελεσματα κι οπως ειπα: αποψη μου, δεν ειναι απαραιτητο να την ενστερνιζονται ολοι

BoGe
29-08-06, 11:55
Αν αστειευομουν, 8α εβαζα κι αυτο --> :rofl:

Αποψη μου ειναι πως η παθητικη γυμναστικη με τα ηλεκτροδια ειναι πολυ καλυτερη απ το να χτυπιεσαι 1ωρα στο διαδρομο. Εχει καλυτερα αποτελεσματα κι οπως ειπα: αποψη μου, δεν ειναι απαραιτητο να την ενστερνιζονται ολοι

Έχεις προσωπική εμπειρία;
Από που το γνωρίζεις;

Nantia
29-08-06, 11:56
ΕΙΣΑΙ Ο ΚΑΙ ΛΕΓΕΣΑΙ

πωπω τι ανακριση ειναι αυτη? ναι, εχω προσωπικη εμπειρια

BoGe
29-08-06, 12:03
ΕΙΣΑΙ Ο ΚΑΙ ΛΕΓΕΣΑΙ

πωπω τι ανακριση ειναι αυτη? ναι, εχω προσωπικη εμπειρια

Πριν μερικά χρόνια, είχα ψάξει για τα μηχανάκια αυτά.
Εξαρτάται τι περιμένει κανείς από αυτά.
Τα πάρα πολύ αρκιβά που έχουν και στα ινστιτούτα, κάποια δουλειά κάνουν.
Τα πολύ απλά που διαφημίζουν στην τηλεόραση συνήθως δεν λένε.
Κάτι άλλα που κυκλοφορούν σε μια "ενδιάμεση" κατηγορία, ίσως κάτι να κάνουν, αλλά όχι για bodybuilding. Πιο πολύ ίσως σύσφιξη, και "θεραπεία" από πόνο.
Βέβαια έχει σημασία και σε τι στάδιο είναι κάποιος.
Σε κάποιον αρχάριο κάποια μιρκά αποτελέσματα ίσως να φανούν.
Αλλά για κάποιον προχωρημένο, κάποια περαιτέρω βοήθεια, και πολλά περισσότερο να αντικαταστήσει το γυμναστήριο με αυτά δεν γίνεται.
Για την κατηγορία bodybuilding το γυμναστήριο είναι αναντικατάστατο ακόμα.

Slammer
29-08-06, 12:12
Η παθητική γυμναστική εχει καλά αποτελέσματα σε συγκεκριμένα άτομα και όχι σε όλους.
1. Ειναι ιδανική για τονωση μετά από ακινησία (πχ. για αναρρωση ασθενών που ηταν καιρό στο κρεβάτι ή μετά από αφαίρεση γυψου κλπ)
2. Για πολύ αγύμναστα ατομα.

Το προβλημα της παθητικής γυμναστικής είναι:
1. Δεν εχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι είναι ασφαλής για πολύχρονη χρήση και πως επιρρεάζει το νευρικό συστημα μακροπρόθεσμα.
2. Δεν δημιουργεί μεγάλη ένταση στους μυς, οπότε μη περιμένετε να γίνετε bodybuilders με αυτή.
3. Δεν έχει σχεδόν κανενα καρδιοαναπνευστικό όφελος (εκτός απο τους τραγικά μη γυμνασμένους)
4. Λειτουργεί απολύτως σημειακά-τοπικά και ετσι για να γίνει ενα σχετικά πλήρες προγραμμα που θα καλύψει τις μεγάλες μυικές ομάδες χρειάζεται αρκετός χρόνος.

Γενικώς θα έλεγα (εχοντας κάνει αρκετή γυμναστική τόσο παθητική όσο και κανονική) ότι πέρα από τις ειδικές περιπτώσεις που ανέφερα (μετά απο ακινησία) είναι χρήσιμη ως συμπλήρωμα ενος κανονικού προγράμματος γυμναστικής στην περιοχή των κοιλιακών.

ΥΓ: Ο ιδανικός τυπος γυμναστικής θα έλεγα ότι αλλάζει από άτομο σε άτομο και γι αυτό αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί (για το καλό του) θα πρέπει να ζητήσει τη συμβουλή κάποιων ειδικών. Γενικά μια μίξη αεροβικής και γυμναστικής αντιστασης (πχ βάρη) είναι η καλύτερη συνταγή για όλους, απλά η αναλογία αλλάζει. Ακομα και για τις γυναίκες οι ασκήσεις αντίστασης είναι απαραίτητες μια και βοηθούν σημαντικά στην καταπολέμηση της οστεοπόρωσης, που θερίζει....

elGato
29-08-06, 12:28
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το κολυμβητήριο αποτελεί την καλύτερη λύση και το κολύμπι την καλύτερη άσκηση..

Εκτός αυτού, το νερό πιστεύω, ότι λειτουργεί ψυχοθεραπευτικά και σε ξεφορτώνει από πολλά ψυχολογικά βάρη, σε ανανεώνει ψυχικά..

Ίσως, τον πρώτο καιρό, να μην μπορείς να φορέσεις ούτε την παντούφλα σου μετά από ένα 50άρι.. αλλά σιγά σιγά συνηθίζεις..

Αφήστε που είναι εκνευριστική όλη αυτή η μόδα με τα γυμναστήρια και την πασαρέλα.. όλο αμερικανιά και λαιφ σταιλ..

apok
29-08-06, 12:33
50άρι???
χα!!
Τι λέρε ωρε παίδες
25άρι να κάνω θα πέσω σε 3μηνο κώμα μετα!!!

WAntilles
29-08-06, 12:33
Θα συμφωνήσω με τον El-Gato.

Το κολύμπι είναι μακράν η καλύτερη all-around άσκηση, για ολόκληρο το σώμα.

elGato
29-08-06, 12:37
Α! και εκτός αυτού δεν "καίει" τους μύες..

Επίσης όπως σωστά ανέφερε ο slammer, η οστεοπόρωση θερίζει τις γυναίκες, γι αυτό καλό θα ήταν να πίνουν και κάνα γαλατάκι και να μη μας πρίζουν το συκώτι κάθε φορά, γιατί θα τους το κάνουμε κλύσμα..

Slammer
30-08-06, 14:32
Αφήστε που είναι εκνευριστική όλη αυτή η μόδα με τα γυμναστήρια και την πασαρέλα.. όλο αμερικανιά και λαιφ σταιλ..

Γι αυτό επιλλέξτε ενα συνοικιακό γυμναστήριο (=σιδεράδικο) και όχι τα μεγάλα γυμναστήρια-πασαρέλες (εκτός κι αν αυτό ψαχνετε και όχι τη γυμναστική....)

ΥΓ: Καμμένος από μεγάλο γυμναστήριο, όπου προπλήρωσα εναν χρόνο και αντεξα μονο 6 μήνες, οπου ολοι εκαναν οτιδήποτε αλλο εκτός απο γυμναστική.... Με πήγε πίσω πάνω από χρόνο...

Garry
30-08-06, 14:53
Κολυμβητήριο για αερόβια και βάρη για αναερόβια προπόνηση!Φοβερός συνδιασμός!
Ένα απο τα καλύτερα σιδεράδικα που έχω κάνει προπονήσεις είναι του Σπύρου Μπουρνάζου στην Κυψέλη:respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.