PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα για torrents???



Σελίδες : 1 2 [3]

shaq141a
16-01-07, 22:56
Το μTorrent στην Ελλάδα δεν πρόκειται να το δεις τουλάχιστο τώρα τι μπορεί να κάνει στα δύσκολα. Σου ανέφερα το παράδειγμα της Rogers καθώς είναι από τις πρώτες εταιρίες που το έχει κάνει και θέλει encryption για γερά στομάχια.


Και εγώ σου ανέφερα ότι οι λύσεις για το ROgers είναι στο forum του μtorrent.


8 September 2005

vs

10 February 2006,

Ποιο είναι πρώτο άραγε?

manicx
17-01-07, 11:37
Και εγώ σου ανέφερα ότι οι λύσεις για το ROgers είναι στο forum του μtorrent.


Από την θεωρία στην πράξη διαφέρει. Κάνε ότι θέλεις με το uTorrent αλλά στην τελική θα δεις ότι seeding δεν κάνεις ούτε στο 1/10 σε σχέση με το Azureus.



Ποιο είναι πρώτο άραγε?Δεν θέλεις να καταλάβεις. Τι βγήκε πρώτο, το ποδήλατο ή το αυτοκίνητο;

Μιλάμε για δυο διαφορετικά πρωτόκολλα, το ένα είναι 'κλειστό' και μη αποτελεσματικό και δεν χρησιμοποιείτε πλέον και ούτε χρησιμοποιήθηκε αποτελεσματικά, το άλλο είναι το κοινά αποδεκτό 'ανοιχτό' πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται παντού. Βγάλε άκρη τώρα. Αν θέλεις να επιμένεις, επέμενε, αλλά το κοινώς αποδεκτό και λειτουργικό πρότυπο χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά στο Azureus. Μάλιστα, αν δεις στα forums του uTorrent θα δεις πολλούς να το ζητάνε επίμονα όταν είχε κάνει την εμφάνιση του στο Azureus.

shaq141a
17-01-07, 17:29
Η όλη διαμάχη είχε ξεκινήσει όταν ανέφερες ότι το Azureus ξεκίνησε πρώτο το encryption. Ε δεν ήταν το πρώτο. Πρώτο ήταν το bitcomet. Το τι λες δεν το αλλάζει αυτό.

Μπορεί να μην ήταν το καλύτερο αλλά για αρκετά μεγάλο διαστημα έκανε τη δουλειά του.
Άρα η διαφορά μάλλον είναι ένα φιατάκι versus φερραρι :p

metalmike
17-01-07, 20:32
Azureus και ας ειναι μνημοβορο,ολα τα υπολοιπα ειναι αντιγραφες του!

Tem
18-01-07, 01:39
Azureus και ας ειναι μνημοβορο,ολα τα υπολοιπα ειναι αντιγραφες του!
είναι κατά τη γνώμη σου πολύ πιο γρήγορο ?

metalmike
18-01-07, 06:37
Ναι εγω εχω δει διαφορες!Για μενα οποιος εχει μνημη 1gb και πανω πρεπει να το εχει ασυζητητι!Ισως και καποια στιγμη-ελπιζω-να γινει λιγοτερο μνημοβορο!

manicx
18-01-07, 13:08
Η όλη διαμάχη είχε ξεκινήσει όταν ανέφερες ότι το Azureus ξεκίνησε πρώτο το encryption. Ε δεν ήταν το πρώτο. Πρώτο ήταν το bitcomet. Το τι λες δεν το αλλάζει αυτό.

Μπορεί να μην ήταν το καλύτερο αλλά για αρκετά μεγάλο διαστημα έκανε τη δουλειά του.
Άρα η διαφορά μάλλον είναι ένα φιατάκι versus φερραρι :p

To MSE πρώτο το ξεκίνησε το Azureus. Είναι το πρώτο 100% open Traffic Shaping Encryption για Bittorent και το πρώτο stable client που έπαιξε με αυτό. H τεχνολογία MSE ξεκίνησε από το Azureus. Είναι ξεκάθαρο αυτό που λέω.

nikoskat
18-01-07, 14:29
CPU χρησιμοποιει πολυ το azureus;

Re-Ti-Re
20-01-07, 01:42
CPU χρησιμοποιει πολυ το azureus;

Όχι δεν χρησιμοποιεί πολύ CPU.

Και με το τελευταίο update δεν χρησιμοποιεί και πολύ μνήμη.

Xouzouris
20-01-07, 01:56
Αμελητεα ποσοτητα CPU (1-2% σε Turion 2GHZ, 4-5% σε P3 1GHz). Oτι τρωει, το τρωει σε μνημη.

dyrer
20-01-07, 09:30
Δεν ξέρω τι λέτε για το Azureus, αλλά όταν έχω αρκετά αρχεία που κάνω seed και κατεβάζω κάποιο άλλο σταματάει να κατεβάζει.
Η μόνη λύση που βρήκαν ήταν να βγάζω από seeding τα παλιότερα αρχεία (αφήνω 2-3) και ξεκινάει ξανά. με το μTorrent δεν έχω τέτοιο πρόβλημα

nikgr
20-01-07, 14:25
Γιατί δεν κάνεις "force download" ta torrents που θέλεις dyrer?
Aν δηλωσεις "power user" στο Azureus σου φανερώνει κάποιες επιπλέον χρήσιμες επιλογές όπως να κάνεις force seed και force download τα αρχεία που εσύ επιλέξεις.

Xouzouris
20-01-07, 16:09
Επισης αν βαλεις την 2.5.0.2 εχει επιλογη "Min simultaneous downloads" για να μην συμβαινει αυτο που λες ποτε.

Doxaios
20-01-07, 17:44
Όχι και δεν ξοδεύει πόρους το azureus μην τρελαθούμε.Εγώ στον pentium 3 τα προσέχω αυτά και εκτός από cpu ξοδεύει ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ μνήμη απ'ότι το utorrent.

metalmike
20-01-07, 19:34
Mνημη ειπαμε ναι,cpu ομως κανονικα!

dyrer
21-01-07, 10:59
Ευχαριστώ

darkorigin
30-01-07, 14:10
προτιμώ το bitcomet αλλά μόνο τις παλιές εκδόσεις πχ 0.60 - 0.72. το disk cashe που έχει λειτουργεί άψογα και είναι πολύ χρήσιμο. στους άλλους clients δεν το έχω καταφέρει να δουλεύει κανονικά.
το bitcomet όμως είναι bannarismeno από τους private trackers όποτε το αμέσως επόμενο στην προτίμηση μου είναι το utorrent
Azureus δεν μαρεσε μόνο και μόνο επειδή γονατίζει το pc μου. όσοι λένε ότι δεν έχει μεγάλες απιστήσεις το λένε γιατί έχουν 3GB μνήμη και dual 50000 hz υπολογιστές κατά τα αλλά έχει ίδιες δυνατότητες με τα utorrent kai bitcomet .
τα αλλά clients bitlord,bitspirit κλπ είναι βασικά κλώνοι των παραπανω clients ειδικά μετατροπές του bitcomet για να χρησιμοποιούνται στα private trackers γιαυτο και banaristikan όλα.
αυτή είναι η άποψη μου όπου κάνω λάθος διορθώστε με

Xouzouris
30-01-07, 18:15
Azureus δεν μαρεσε μόνο και μόνο επειδή γονατίζει το pc μου. όσοι λένε ότι δεν έχει μεγάλες απιστήσεις το λένε γιατί έχουν 3GB μνήμη και dual 50000 hz υπολογιστές κατά τα αλλά έχει ίδιες δυνατότητες με τα utorrent kai bitcomet .

- Tις δυνατοτητες που εχει ο Αζουρεους ουτε με το Hubble δεν τις βλεπουν οι clients που αναφερεις.
- Οι απαιτησεις του δεν ξεπερνουν σε καμια περιπτωση τα 160-180Mb καταναλωση RAM και 1-2% CPU (Turion 64@2GHz, 1Gb RAM) με 185 τορρεντ στην queue.

darkorigin
30-01-07, 21:11
εχμμ
1)πες μας μερικες απο τις super δυνατοτητες που εχει το Azureus και δεν εχουν οι αλλοι clients
(εκτος απο τα plug ins , οκ αυτο ειναι καλο) μπας και δουμε και εμεις κατι σhμαντικο και αλαξουμε client.
2)"Οι απαιτησεις του δεν ξεπερνουν σε καμια περιπτωση τα 160-180Mb"???!!!!??
.................................σε σχεση με το utorrent που εχει φτιαχτει να χρησιμοποιει μονο 6mb(συμφωνα με τον κατσκευαστη του)
azureus ειναι αρκετα καλο αλλα αν εχει καπιος ψιλοχαλια μηχανημα καλυτερα να κοιταξει αλλου
μονο το οτι ειναι γραμμενο σε java δειχνει το οτι το προγραμμα ειναι βαρυ.
πχ εγω που χρησιμοποιω ενα δευτερο pc με 233 pentium 2 τρεχω ανετα το utorrent. οταν δοκιμασα να βαλω το azureus μονο που δεν καηκε :) το 1-2% καταναλωση cpu που αναφερεις ειναι σαν 90% σε ενα τετοιο μηχανημα.

Xouzouris
30-01-07, 23:33
Μα εχω ηδη πει αρκετα σε προηγουμενο ποστ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=939078&postcount=76). ;)

Eπιπλεον υπαρχουν και πολλα αλλα, ενδεικτικα αναφερω την δυνατοτητα επιλογης encoding για τα filenames, την δυνατοτητα να μην σου πιανουν download/upload slot τα τορρεντ που αν και ενεργα δεν δινουν/παιρνουν, να εχεις παντα Χ ενεργα downloads κτλ.

Eπισης, το 2% του 2000 ειναι 40. Δεν αμφιβαλλω οτι το Αζουρι θα ειναι εξαιρετικα βαρυ σε ενα Ρ2, απλα διαφωνησα οτι θες κανα c2d για να το τρεξεις. Υπαρχουν παρα πολλες ενδιαμεσες υλοποιησεις.
Το τι ειναι καλυτερο για τον καθενα εχω ξαναπει οτι εξαρταται απο τις αναγκες του. Γι'αυτο και δεν θελω να σε πεισω να αλλαξεις client.

Το τι ειναι πιο feature-full ομως δεν χωραει κουβεντα, ειναι αυταποδεικτο. Γι'αυτο και δεν θελω να λεμε ανακριβειες. ;)

Spanos
30-01-07, 23:35
Σε πόσες πλατφόρμες τρέχει το utorrent;:whistle:

pasxos
15-02-07, 19:46
Εγώ πάντος χρησιμοποιώ το FlashGet Που ειναι Download Manager και για Τorrents και μου δουλευει άψογα, πολύ καλύτερα απο BitComet και μtorrent που χρησιμοποιούσα και χωρίς να χρειαστεί να κάνω καμμία ρύθμιση,ειδικά απο Private tracker Κατεβάζω με μέγιστη ταχύτητα 200-210 ΚB/s με 2 Μbit σύνδεση ,FlashGet δηλαδή απλά και ωραία...........

AddictedToChaos
15-02-07, 20:07
Εγώ πάντος χρησιμοποιώ το FlashGet Που ειναι Download Manager και για Τorrents και μου δουλευει άψογα, πολύ καλύτερα απο BitComet και μtorrent που χρησιμοποιούσα και χωρίς να χρειαστεί να κάνω καμμία ρύθμιση,ειδικά απο Private tracker Κατεβάζω με μέγιστη ταχύτητα 200-210 ΚB/s με 2 Μbit σύνδεση ,FlashGet δηλαδή απλά και ωραία...........

Για απλό κατέβασμα torrents, όλα τα clients είναι καλά.

Για private trackers όμως, όχι.

Για private tracker τα πιο δυνατά είναι το utorrent και το azureus.

nikgr
17-02-07, 01:59
Εχω παρατηρήσει το εξής παράδοξο:
Σε έναν tracker έχω ένα ratio γύρω στο 0,85. Αυτό μου επιτρέπει να έχω μέχρι 5torrents ανοιχτά.
Το χαζό ομως είναι ότι σ' αυτά τα 5 υπολογίζει και αυτά που απλά seedάρω.

Κάνω force seed λοιπόν 5 torrents και ξεκινάω να κατεβάσω το torrent που θέλω.
Και ενώ μου βγάζει error ότι "you have exceeded the max number" μετά από λίγο το λαμπάκι ανάβει μπλε και αρχίζει και κατεβάζει από κάποιους που έχουν αποκλειστικά και μόνο μTorrent client! (χωρίς να καταγράφεται το downloading μου και χωρίς να χαλάει το ratio!) :rolleyes:

Για μένα λοιπόν το καλύτερο όλων είναι το μΤοrrent με τις τρύπες του παρ' όλο οτι χρησιμοποιώ το Azureus! :lol:

ubick
17-02-07, 12:58
Μήπως έχεις ανοιχτό το DHT ή το Peer Exchange και η επικοινωνία γίνεται μέσω αυτών.:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.