PDA

Επιστροφή στο Forum : Καρέκλα γραφείου επειγόντως !!!



Σελίδες : [1] 2

WAntilles
31-08-06, 16:35
Βάζω εν γνώσει μου το θέμα αυτό εδώ, διότι από πολλές απόψεις (υγεία, εργονομία, αποδοτικότητα κλπ.) θεωρώ την καρέκλα του γραφείου ίσης τουλάχιστο σημασίας με αυτή της οθόνης.

Λοιπόν, δυστυχώς η πιστή μου (και άνετη) καρέκλα, ύστερα από 8 χρόνια που με υπηρέτησε πιστά, παρέδωσε πνεύμα.

Δέχομαι οποιεσδήποτε προτάσεις για σοβαρή, άνετη, εργονομική, καρέκλα γραφείου με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

- Η πλάτη να ξεκινά από χαμηλά, από το σημείο του κόκκυγα
- Η πλάτη να πηγαίνει μέχρι ψηλά, πάνω και από τον αυχένα
- Η πλάτη να "υποχωρεί" ελάχιστα όταν κάποιος στηρίζεται σ' αυτήν, δίνοντας στο κάθισμα ελάχιστα κλίση προς τα πίσω
- Χερούλια οπωσδήποτε
- Χρώμα μαύρο

Ρυθμίσεις ύψους καρέκλας και πλάτης, κλίσης πλάτης, περιστροφή καρέκλας, ροδάκια καρέκλας, δεν τα αναφέρω καθόλου διότι τα θεωρώ δεδομένα.

Τί ΔΕΝ με ενδιαφέρει:

- Δεν με ενδιαφέρει να είναι τρέντι
- Δεν με ενδιαφέρει να είναι μοδάτη
- Δεν με ενδιαφέρει να είναι καλαίσθητη

Με ενδιαφέρει καταρχήν να είναι πολύ άνετη.

Επίσης δεν με ενδιαφέρει να είναι "φετεινό" ή "τελευταίο" μοντέλο, ας είναι και 5ετίας π.χ., ας είναι καί από το "στοκ" της SATO π.χ. κλπ.

Αναμένω τις προτάσεις σας για μαγαζιά - ακόμα καί με pm.

Επίσης με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα μαγαζιά που έχουν καρέκλες με πολύ "ριγμένη""τιμή, είτε γιατί είναι παλιά μοντέλα, είτε γιατί θέλουν να τα ξεφορτωθούν, είτε γιατί ακόμα και σε κάποιο σημείο έχει π.χ. μία πολύ μικρή αμυχή το δέρμα κλπ.

Μέχρι €200-€300 δίνω πάντως.

TheCondor
31-08-06, 16:42
Πηγαινε μια βολτα απο Alex Pack, εχει κατι δερματινες γραφειου με μπρατσα ΠΟΛΥ ανετες και ανθεκτικες. ( την εχουν τα μισα internet cafe - στα αλλα μισα δεν εχω παει :rofl: )

Κοστιζει κοντα στα 40-50 ευρω απο οσο θυμαμαι, μπορει και λιγοτερο.

Ηταν να την αγορασω, αλλα τελικα βολευτηκα με μια πολυθρονα η οποια ειναι διπλασια σε μεγεθος και μου εμειναν τα λεφτα :)

Την συνιστω ανεπιφυλακτα ;)

WAntilles
31-08-06, 16:45
Πηγαινε μια βολτα απο Alex Pack...

Κανά pm με διεύθυνση και τηλέφωνο αυτουνού;

apok
31-08-06, 16:48
www.alexpak.gr

nickolas2005
31-08-06, 16:52
Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να αφιέρωνες ένα απογευμα για να γυρίσεις 5-6 μαγαζιά πχ SATO κτλ και να διαπιστώσεις μόνο σου αν οι καρέκλες που έχουν καλύπτουν τα γουστα σου;)

dhmk
31-08-06, 17:23
Πήγαινε SATO. Αυτές οι καρέκλες των 40 ευρώ είναι άθλιες. Πήρα μία αντίστοιχη από το Carrefour πέρσι τον Νοέμβριο και σε μια βδομάδα το δέρμα (άθλιας ποιότητας) σκίσθηκε και η καρέκλα μετά κανά δυο βδομάδες έσπασε στις βάσεις των χερουλιών.

Και μία των 100 ευρώ που είχα αγοράσει πάλι από το Carrefour το 2000 ναι μεν κράτησε 5 χρόνια (μέχρι να σκισθεί το κάθισμα εντελώς) αλλά σχεδόν από την πρώτη βδομάδα παρουσίασε ένα σκίσιμο σε μια ραφή του καθίσματος.

Τον Ιανουάριο 2006 πήρα από SATO stock μια δερμάτινη καρέκλα για 236 ευρώ και η οποία όσο αφορά ποιότητα δέρματος και γενικά ποιότητα είναι μεν πολύ ικανοποιητική, αλλά η αίσθησή μου (της πλάτης μου δηλαδή) δεν μ' αφήνει ιδιαίτερα ικανοποιημένο σε ζητήματα εργονομίας - παρά την εντύπωση που είχα κατά την αγορά-επιλογή.

Γενικά το SATO στοκ δεν είχε μεγάλη ποικιλία σε ανεκτά επίπεδα τιμών. Μόνο δυο μοντέλα είδα, αυτό που πήρα και ένα άλλο στα 320 ή κάτι τέτοιο που ήταν όλο από χρώμιο (άρα πολύ γερό). Ισως αυτή με το χρώμιο να ηταν καλύτερα εργονομικά αν και είχε πιο χαμηλή πλάτη, αλλά δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να την δοκιμάσω επισταμένα.

Επίσης η SATO δίνει 3 χρόνια εγγύηση.

manoulamou
31-08-06, 17:38
Διαβαστε ακομη εδω: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13133
κι εδω: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=29815
Επισης να επισημανω απο προσωπικη εμπειρια οτι η SATO εχει εγγυηση σε στιλ RMA.
Ερχονται ελεγχουν και αν δεν διορθωνεται, σου φερνουν καινουργια στη θεση της.
Για τα 3 χρονια ΕΓΓΥΗΣΗ δεν ξερω αν ισχυει οντως ακομη, περισυ υπαλληλος μου ειπε
οτι θα μειωθει σε ενα χρονο και δεν ξερω αν αφορα μονο το Stock...

pelasgian
31-08-06, 17:42
Βάζω εν γνώσει μου το θέμα αυτό εδώ, διότι από πολλές απόψεις (υγεία, εργονομία, αποδοτικότητα κλπ.) θεωρώ την καρέκλα του γραφείου ίσης τουλάχιστο σημασίας με αυτή της οθόνης.


Μεγαλύτερης από την οθόνη! (όπου βέβαια μόνη η μεγαλύτερη από 22" είναι μεγάλη αρκετά και δεν θεωρούμε οθόνες τις 17 και τις 19, δεν είναι; ;) )



Λοιπόν, δυστυχώς η πιστή μου (και άνετη) καρέκλα, ύστερα από 8 χρόνια που με υπηρέτησε πιστά, παρέδωσε πνεύμα.


Ποια, εκείνη η μ...κία που είχες που με είχε διπλώσει στα πέντε;



Δέχομαι οποιεσδήποτε προτάσεις για σοβαρή, άνετη, εργονομική, καρέκλα γραφείου με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

- Η πλάτη να ξεκινά από χαμηλά, από το σημείο του κόκκυγα
- Η πλάτη να πηγαίνει μέχρι ψηλά, πάνω και από τον αυχένα
- Η πλάτη να "υποχωρεί" ελάχιστα όταν κάποιος στηρίζεται σ' αυτήν, δίνοντας στο κάθισμα ελάχιστα κλίση προς τα πίσω
- Χερούλια οπωσδήποτε
- Χρώμα μαύρο

Ρυθμίσεις ύψους καρέκλας και πλάτης, κλίσης πλάτης, περιστροφή καρέκλας, ροδάκια καρέκλας, δεν τα αναφέρω καθόλου διότι τα θεωρώ δεδομένα.

Τί ΔΕΝ με ενδιαφέρει:

- Δεν με ενδιαφέρει να είναι τρέντι
- Δεν με ενδιαφέρει να είναι μοδάτη
- Δεν με ενδιαφέρει να είναι καλαίσθητη

Με ενδιαφέρει καταρχήν να είναι πολύ άνετη.


Επειδή εμένα με ενδιέφεραν όλα τα παραπάνω και να μην τη πληρώσω χιλιάρικο, πήρα αυτήν στα 200€ μαζί με υποπόδιο. Δεν είναι μάρκα, αλλά είναι γερμανικός σκελετός ανοξείδωτου χρωμιονικελιούχου χάλυβα και επιφανειακή χρωμίωση, ανάρτηση λαδιού, ΠΟΛΥ στέρεη βάση (γιατί οτιδήποτε άλλο σπάει με μένα) και πολύ άνετη.

Δες και φωτό.
Δες και φωτό κάρτας μαγαζιού.

Αισθητικά μου αρέσει ΦΟΒΕΡΑ σε σχέση με κάτι άλλες παπαριές που κάνουν τα τριπλά και τετραπλά λεφτά και τη βρίσκω «κλασσική» με μία ιδέα μοντερνισμού του '70.

10415

10416

alpha
31-08-06, 17:43
Ρίξε μια ματιά και στο Σκουρόπουλο (www.skouropoulos.gr (http://www.skouropoulos.gr)) για καθίσματα της Dauphin (www.dauphin.com (http://www.dauphin.com)).

Ίσως "τσιμπάνε" λίγο στην τιμή, αλλά αξίζουν μέχρι δεκάρας τα λεφτά τους.

Έχοντας την ίδια "λόξα" με εσένα σχετικά με τα καθίσματα εργασίας, τα χρησιμοποιώ τα τελευταία 30 χρόνια και δεν τα αλλάζω με τίποτε...

WAntilles
31-08-06, 17:52
Παίδες πάντως έχω καθήσει στην καρέκλα του Πελασγού.

Είναι πραγματικά όνειρο.

Νομίζεις ότι είσαι Star Destroyer Captain.

Patentman
31-08-06, 19:22
Η SATO εχει βγαλει καποιες καλες καρεκλες αλλά εχει βγαλει και επιπεδου Carreffour. :mad:

Βασικα η καρεκλα πρεπει να ειναι στιβαρη και να μην γερνει αριστερα-δεξια. Να μην κουναει ρουπι.

gkandir
31-08-06, 19:37
Στο τέλος του προηγούμενου έτους είχα πάρει μια καρέκλα γραφείου από το Ikea, σαν αυτή που θέλεις περίπου. Μοιάζει αρκετά με του pelasgian, μόνο που είναι κατάμαυρη.
Είναι πολύ άνετη, προεδρική θα έλεγα, και, όσο κι αν κάθομαι, δεν πιάνομαι καθόλου (και τα σχετικά).

Το μοντέλο λέγεται Alaka (αλήθεια!!) ή κάπως έτσι και έκανε 70-80€ μόνο.
Φυσικά, μέχρι σήμερα, δεν έχει πάθει τίποτα.

Αν βρεθείς κατά και, ρίξε μια ματιά.

chatasos
31-08-06, 19:55
Επειδή και εγώ ψάχνω για καρέκλα αυτές τις μέρες, έχω την εντύπωση πως αυτές οι "διευθυντικές/προεδρικές" δεν βολεύουν αν θες να κάθεσαι και να δουλεύεις (κυρίως το πληκτρολόγιο) στο pc. Τουλάχιστον κάποιες που έχω δοκιμάσει μου δίνουν την εντύπωση πως είναι περισσότερο για "ξάπλα" (εξού και ο χαρακτηρισμός τους) και λιγότερο για εργασία.
Δηλαδή θα τις προτιμούσα αν τον περισσότερο χρόνο μου απλά καθόμουν και παρακολουθούσα την οθόνη.
Βέβαια δεν τις έχω δοκιμάσει σε μακροχρόνια χρήση, γιατί μπορεί και να βολεύει τελικά η "ξαπλωτή" εργασία...

Πάντως και εγώ το ψάχνω πολύ για την καρέκλα...

lamesaint
31-08-06, 20:08
Στο τέλος του προηγούμενου έτους είχα πάρει μια καρέκλα γραφείου από το Ikea, σαν αυτή που θέλεις περίπου. Μοιάζει αρκετά με του pelasgian, μόνο που είναι κατάμαυρη.
Είναι πολύ άνετη, προεδρική θα έλεγα, και, όσο κι αν κάθομαι, δεν πιάνομαι καθόλου (και τα σχετικά).

Το μοντέλο λέγεται Alaka (αλήθεια!!) ή κάπως έτσι και έκανε 70-80€ μόνο.
Φυσικά, μέχρι σήμερα, δεν έχει πάθει τίποτα.

Αν βρεθείς κατά και, ρίξε μια ματιά.

μια ψήφος και απο μένα για το ΙΚΕΑ

Rama
01-09-06, 00:48
Ρίξε και μία ματιά χαμηλά στην Ερμού. Έχει πολλά μαζεμένα μαγαζιά και παίζει να κάνεις και παζάρι. Ειδικά αν δεν έχεις πρόβλημα να πάρεις μεταχειρισμένη μπορείς να βρεις πολύ καλές τιμές.

turbo3hp
01-09-06, 03:07
Όταν θέλουμε να αγοράσουμε καρέκλα γραφείου, πάμε και δοκιμάζουμε κάμποσες μέχρι να βρούμε εκείνη που μας αρέσει (την πιο άνετη δηλαδή). Εγώ είχα πάρει μια SATO πριν 6 χρόνια περίπου, με 118.000δρχ. Είχα πάει στο SATO stock, κάθισα σε διάφορες καρέκλες και την διάλεξα - αν και έκανα παραγγελία για καινούρια. Σήμερα η καρέκλα είναι το ίδιο άνετη και λειτουργική όπως τότε.

Τονίζω το πόσο σημαντικό είναι να δοκιμάζει κανείς την καρέκλα που θα αγοράσει, ανεξαρτήτως μάρκας. Για παράδειγμα, κάποιοι δεν νιώθουν άνετα όταν κάθονται στην καρέκλα μου, ειδικά οι μικρόσωμοι/μικρόσωμες. Εγώ, όμως, δεν έχω καθίσει σε πιο άνετη καρέκλα - τα λεφτά που έδωσα έπιασαν τόπο.

Υ.Γ. Αυτό το θέμα μπήκε στο Software και Hardware. Δηλαδή, μια καρέκλα γραφείου για τον χρήστη είναι ό,τι και το docking station για το laptop.

WandereR
01-09-06, 03:33
Να πω μια γνώμη γνκη για το θέμα

Πλεον απο τις καρέκλες μου βγάζω την πλάτη τους εντελώς. Μόνο κακο κάνει. Θέμα συνήθειας είναι

turbo3hp
01-09-06, 03:40
Να πω μια γνώμη γνκη για το θέμα

Πλεον απο τις καρέκλες μου βγάζω την πλάτη τους εντελώς. Μόνο κακο κάνει. Θέμα συνήθειας είναι
Είπαμε, κάνουμε προτάσεις για καρέκλα, όχι για σκαμπώ. :p

Πάντως έχω δοκιμάσει να καθίσω σε καρέκλα γραφείου χωρίς πλάτη και δεν με βόλευε καθόλου. Βέβαια, δεν προσπάθησα να το συνηθίσω.

Γιατί κάνει κακό η πλάτη της καρέκλας; (εκτός αν είναι χαλασμένη/κακορυθμισμένη)

WandereR
01-09-06, 03:49
Γιατι είναι πολυ πιο σωστό να χρησιμοποιείς τους μυς της πλάτης σου για να τη στηρίζουν.
Με τις καρεκλες με πλατη είτε τις ακριβοπληρώσεις είτε όχι, στο τέλος καταληγεις να δουλεύεις σε μια άσχημη θέση.

Βασικά δεν ξέρω αν πείθω κανέναν αλλά προσωπικά είμαι κάθετος σε αυτό...:oops:

gallahant
01-09-06, 07:52
Αυτό που λέει ο WandereR , μου ακούγεται σωστό. Εμένα η καρέκλα μου είναι μια άθλια αναδιπλούμενη που δεν είναι καθόλου μα καθόλου βολική. Όμως εαν στηριχτώ μπροστά με τους μυς της πλάτης μου, νοιώθω πολύ άνετα. Αν υπάρχει κάποιος ορθοπεδικός εδώ μέσα, θα μας διαφωτίσει επί του θέματος.

aggelos_85
01-09-06, 08:25
http://www.plaisio.gr/images/Products/Large/736066.gif Εγω εχω αυτη και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα. Ειναι τοσο ανετη που εχω πιασει πολλες φορες τον εαυτο μου να ειναι ετοιμος να αποκοιμηθει(ειδικα οταν "ριχνω" την πλατη της προς τα πισω.)---->αυτο βεβαια στην δουλεια σου δεν ξερω αν θα σου κανει καλο:p
Καθομαι μπροστα στο pc ωρες και δεν πιανομαι καθολου και αμα την συνοδεψεις και με ενα αξιολογο υποποδιο θα νιωσεις σαν Αρχοντας.Απο τιμη δεν ειναι τσουχτερη για οσα σου προσφερει (γυρω στα 100 ευρ.)Ασε που θα σου μεινουν και αλλα 200 ευρ. να παρεις οτι αλλο γουσταρεις.
(Πεταμενα λεφτα να παρεις καρεκλα 300 ευρ. Η τιμη μιας καρεκλας δεν ανεβαινει μονο επειδη σου προσφερει μεγαλυτερη ανεση (υγ. αυτη που σου προτεινω στην προσφερη απλοχερα ) αλλα επειδη εχει δερμα κτλ)
Ειναι αρκετα καλης ποιοτητας και πολυ ανθεκτικη(παρολο που εχει πλαστικη βαση).
Με ενα ψαξιμο στο google την βρηκα και στο πλαισιο. Εγω την πηρα απο αλλου(δεν θυμαμαι ονομα).:)
Το μονο κακο που της βρισκω ειναι η πλαστικη της βαση.

gallahant
01-09-06, 08:49
Aυτη (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1157&Nav_Section_Id=1030&Catalog_Id=6&Product_Id=316845&Merchant_Id=1&sts_cid=3) εδω ειναι? 89.90 εχει

xena
01-09-06, 08:54
Aυτη (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1157&Nav_Section_Id=1030&Catalog_Id=6&Product_Id=316845&Merchant_Id=1&sts_cid=3) εδω ειναι? 89.90 εχει

Στο συγκεκριμένο κατάστημα έχουν γίνει ειδικοί και στις καρέκλες.. άσε να καλύτερα:p

aggelos_85
01-09-06, 08:54
Aυτη (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1157&Nav_Section_Id=1030&Catalog_Id=6&Product_Id=316845&Merchant_Id=1&sts_cid=3) εδω ειναι? 89.90 εχει Ναι, τοσο πηγε η τιμη της:stunned:?Μαλιστα...

Στο συγκεκριμένο κατάστημα έχουν γίνει ειδικοί και στις καρέκλες.. άσε να καλύτεραΣυμφωνω..

gallahant
01-09-06, 08:58
μια χαρα τη βρισκω και πολυ λογικη τιμη. Λεω να κανω μια επισκεψη στο Μακρο μ ενα φιλο μου που εχει καρτα, εκει λογικα θα βρω σε πολυ πιο χαμηλες τιμες

aggelos_85
01-09-06, 09:04
Καλα θα κανεις.Απο Μακρο και οχι απο πλαισιο και αλλα τετοια καταστηματα. Επιπλα απο καταστημα επιπλων, υπολογιστες απο καταστηματα υπολογιστων ,τηλεορασεις απο καταστηματα ηλεκτρoνικων κτλ κτλ .Οχι σαν αλλους που πανε Κωτσοβολο πχ και παιρνουν pc:lol:

BlindG
01-09-06, 09:16
Χμμμμμ ας γίνω λίγο απαίσιος :-k

Η καρέκλα με δέρμα/δερματίνη, έχει ένα πολύ σοβαρό μειονέκτημα:
Πρέπει να υπάρχει αρκουδίσιον στο χώρο που την έχουμε, διαφορετικά, ο ιδρωπολτός και τα μαυροζούμια θα αρχίζουν να συσσορεύονται και να κάνουν τη ζωή μας πιο.... λιπαδερή.

Συνήθως, το καλύτερο για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει αρκουδίσιον είναι ή υφασμάτινη καρέκλα που μειώνει και το κόστος και ταυτόχρονα μπορεί να είναι "πιο καθαρή". Ειδάλλως, η δερμάτινη καρέκλα θα πρέπει να συνοδεύεται από μια επένδυση πετσέτας :D

Και κάτι ακόμα: Να προσέχετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με τις καρέκλες που έχουν ΠΛΑΣΤΙΚΗ βάση, διότι έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές βάρους που μπορούν να σηκώσουν. Π.χ. για τη δικιά μου, μου είπανε "όχι παραπάνω από 90 κιλά".... :rant:(δίαιτα):angryr:

gallahant
01-09-06, 09:16
ΒSOD στο χερι παιρνουν αυτοι :lol:

Χμ, εγω που με το ζορι φτανω 75 κιλα θα ειμαι οκ:p

del_ahmettt
01-09-06, 09:23
Aλλο ένα thread για καρέκλες είναι αυτό: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27073


Εγω τελικά αγορασα καινούρια καρεκλα τον περασμένο χειμώνα, απο το SATO Stock της οδού Πειραιώς.

Γυρώ στα 100-120 ευρώ εχει (είχε) πολλά και αξιολογα κομματια.

Σε δυο σημεια συνιστω να δωσετε βαρύτητα:

1) να εχει βαρυ κατω μερος και 2) να ειναι στιβαρή/ακλόνητη η κατασκευή του ανωτερου σκελετου.;)

ΜΑΚRO:down: και απο μένα! Εκτος αν ψαχνεις κατι για να βολευτεις προσωρινα...

aggelos_85
01-09-06, 09:27
1) να εχει βαρυ κατω μερος και 2) να ειναι στιβαρή/ακλόνητη η κατασκευή του ανωτερου σκελετου.;)Με αλλα λογια να ειναι καρεκλα.:):p

yiapap
01-09-06, 09:36
Όπως τα λέει ο turbo3hp.
Καρέκλα δεν παίρνεις online. Θα πρέπει να πας, να τη δοκιμάσεις για να είσαι σίγουρος ότι κάνει στο δικό σου σωματότυπο (ύψις, καμπύλη μέσης).

Επίσης αυτό που λέει ο Wanderer είναι ΤΕΛΕΙΩΣ λάθος. Ο σωστός τρόπος για να κάθεσαι είναι με την πλάτη ίσια (όπως είσαι όρθιος) και τους όμους πίσω. Αυτό μόνο με τη "δύναμη της θέλησης" είναι σχεδόν αδύνατο να το καταφέρει εκτός αν είσαι μάστερ γιόγκι. Μια καρέκλα με ΣΩΣΤΗ πλάτη που στηρίζει τη μέση σου και στο σωστό ύψος είναι απόλυτα απαραίτητη.

Μετά από πολλά χρόνια σε καρέκλες και πολλές ώρες μπροστά από οθόνη να τονίσω ότι η καρέκλα είναι το πιο σημαντικό στοιχειο μιας θέσης εργασίας μπροστά από οθόνη. Σε όλα τα υπόλοιπα κάντε εκπτώσεις. Στην καρέκλα, ΟΧΙ.

manoulamou
01-09-06, 11:11
Μια μικρη διευκρινηση, δεν ξερω ποσο σκοπιμη ειναι:
Τελικα ολοι μιλαμε για πολυθρονες και οχι για καρεκλες!
Δηλαδη καρεκλα με μπρατσα...;)

yiapap
01-09-06, 11:34
Μια μικρη διευκρινηση, δεν ξερω ποσο σκοπιμη ειναι:Όχι πολύ! :p

WAntilles
01-09-06, 15:11
Λοιπόν, κυρίες και κύριοι, σας ευχαριστώ όλες/ους για το πολύτιμο input σας.

Καρέκλα επιλέχθηκε και "χτυπήθηκε".

Θα την έχω αύριο το πρωί.



ΥΓ: Ωχχχχχχ, η μέση μου. :rant:

nickolas2005
01-09-06, 15:30
Ποια πηρες τελικα?

WAntilles
01-09-06, 16:35
Θα παραθέσω φώτο και λεπτομέρειες αύριο.

Patentman
01-09-06, 19:13
Χμμμμμ ας γίνω λίγο απαίσιος :-k

Η καρέκλα με δέρμα/δερματίνη, έχει ένα πολύ σοβαρό μειονέκτημα:
Πρέπει να υπάρχει αρκουδίσιον στο χώρο που την έχουμε, διαφορετικά, ο ιδρωπολτός και τα μαυροζούμια θα αρχίζουν να συσσορεύονται και να κάνουν τη ζωή μας πιο.... λιπαδερή.

Συνήθως, το καλύτερο για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει αρκουδίσιον είναι ή υφασμάτινη καρέκλα που μειώνει και το κόστος και ταυτόχρονα μπορεί να είναι "πιο καθαρή". Ειδάλλως, η δερμάτινη καρέκλα θα πρέπει να συνοδεύεται από μια επένδυση πετσέτας :D

Και κάτι ακόμα: Να προσέχετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με τις καρέκλες που έχουν ΠΛΑΣΤΙΚΗ βάση, διότι έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές βάρους που μπορούν να σηκώσουν. Π.χ. για τη δικιά μου, μου είπανε "όχι παραπάνω από 90 κιλά".... :rant:(δίαιτα):angryr:

Συμφωνω στο θεμα του δερματος. Ουτε στο αυτοκινητο ειναι καλο (believe me I know, and neither the wooden steering wheel).
Ακομα και τον χειμωνα ειναι κρυα και νιωθεις κρυωκολος...

Συμφωνω στο θεμα στιβαροτητας. Ακομα και το αφρολεξ πρεπει να ειναι σκληρο και στο σχημα του πωπου. :oops:

Γενικα συμφωνω. :lol: :oneup:

WAntilles
01-09-06, 20:09
Θέμα δέρματος δεν τίθεται, καθώς τους 6 μήνες του χρόνου που έχουμε καύσωνα σ' αυτήν την πλέον σαχαροποιημένη χώρα (Ιούνιος-Νοέμβριος), υπάρχει απλωμένη πάντα πετσέτα πάνω στην καρέκλα.

hemlock
01-09-06, 20:15
Ετσι,ετσι Wan και εγω τα ιδια αλλα και στην πλατη με ή χωρις κλιματισμο:lol:

rdaniel
01-09-06, 20:48
Ποια πηρες τελικα?

... του Σιζέφσκι, ίσως; ... :rolleyes:

:rofl::lol:

Υ.Γ. no offense! ;)

WAntilles
01-09-06, 21:02
Ετσι,ετσι Wan και εγω τα ιδια αλλα και στην πλατη με ή χωρις κλιματισμο:lol:

Μα ναι, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΚΑΙ στην πλάτη.

ΚΑΙ στα ΧΕΡΟΥΛΙΑ, εάν τύχει και είναι καί αυτά με δέρμα.

KLG
01-09-06, 22:29
Αχ θέλω την καρεκλίτσα μου. Ήταν μια κλασσική γραφείου όχι προεδρκές και αηδίες. Μου άρεσε πολύ να ξαπλώνω και να νιώθω τα ελατήρια να ζορίζονται μέχρι που έσπασε. Και μου την αλλάξανε. Και ξαναέσπασε. Και μου την ξαναλλάξανε. Και ξανάξανάέσπασε. Και μου είπανε τι θα γίνει ρε φίλε, ήρθες στο μαγαζί μας πριν απο 7 χρόνια και πήρες μια καρέκλα και στην έχουμε αλλάξει 2 φορές. Αν ήταν σαν και εσένα όλοι οι πελάτες θα είχαμε φαληρίσει.

Όταν ήμουν στις εστίες φέτος, είχα μπανίσει κάτι καινούριες καρέκλες γραφείου για ανθρώπους που δουλευουν οχι προεδρικές για όσους κοιμούνται :p. Μόλις είδα αυτή που μου είχαν δώσει (ένα σαράβαλο τύπου NEOSET προ 10ετίας, την χάλασα (την έσπασα σε ένα μέρος που δεν φαινόταν), δήλωσα φθορά, μου ζητήσανε συγγνώμη και μου φέρανε μια καινούρια απο τις καλές. Και είχα την πιο ωραία καρέκλα σε όοοοολο το κτήριο. :) :)

Aλλά ο θεός με τιμώρησε και με έστειλε τώρα σε μια πανάθλια καρέκλα και με πιάνουν τα πλευρά μου και ο κ@λ@ς μου και πρέπει να κάνω διάλλειμα κάθε τρεις ώρες...

lebowski
01-09-06, 22:52
Εγώ πάντως (αν ενδιαφέρει κάποιον η γνώμη μου :oops: ) πήρα πριν από κάνα 6 μηνο αυτή εδώ:
http://www.theodoridi.com/daffy.html

Είναι με μαύρο ύφασμα (πολύ περίεργο στην αφή), είναι πολύ άνετη (δεν ζεσταίνεται η "soft" περιοχή μου), και ρυθμίζεται με 70 τρόπους. Την πήρα 150 Ευρώ με το ΦΠΑ.

Sorry for the delay!

KLG
02-09-06, 01:09
Aυτή η πλατούλα αντέχει στις ξάπλες? Γιατί τέτοιου στυλ καρέκλες με ενδιαφέρουν.

Xguru
02-09-06, 01:17
Από κάποιον παθών με τη μέση, καλή καρέκλα είναι αυτή που μας είναι άνετη και αισθανόμαστε ότι μας στηρίζει σωστά σε σωστή στάση πάντα. Δεν πάει να είναι πανάκριβη ή πάμφθηνη μπορεί να μας κάνει μπορεί και όχι. Δυστυχώς λίγα μπορείς να αποκομίσεις από το λίγο που θα κάτσεις σε ένα κατάστημα οπότε περισσότερο η τύχη παίζει ρόλο στην καλή επιλογή.

PS. Είχα δει παρεπιτπτόντως μια ωραία καρέκλα που είχε ρύμθιση στο που θα γίνεται η "κούρμπα" της μέσης πράγμα αρκετά σημαντικό.

lebowski
02-09-06, 01:27
Aυτή η πλατούλα αντέχει στις ξάπλες? Γιατί τέτοιου στυλ καρέκλες με ενδιαφέρουν.

Η φώτο που έχουν εκεί την αδικεί. Είμαι 107 κιλά, 190cm (σαν αγγελία ακούγεται). Αντέχει.

Θα δω μήπως μπορέσω να βγάλω καμία καλή φωτογραφία από αυτήν εδώ για να τη βάλω στο φόρουμ.

manoulamou
02-09-06, 09:57
Η κουρμπα της μεσης ειναι το πρωτο (ΠΕΣΤΑ Xguru)!
και το δευτερο ποσο ευκολα μπορεις να χωθεις ολοκληρος μεσα της.
Υποστηριξη μεσης και απαλη/βαθια αγκαλιτσα;) ...

WAntilles
02-09-06, 13:05
Αααααααααααχχχχχχχχχχ !!!

Ήρθε η καρέκλα.

Engage !!!

joseph
02-09-06, 16:14
Περιμένουμε αναλυτικό review για τις ικανότητες τις καρέκλες σε unusual στάσεις ( 3 άτομα πάνω στην καρέκλα , και οι τρεις να παίζουν Metal Slug με το πληκτρολόγιο σε mame )

tzanerman
02-09-06, 19:55
Meral Slug? Nα σας δω στο King of Fighters τι θα κανετε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.