PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

KLG
10-01-12, 21:05
Και κάλεσες την αστυνομία το ίδιο βράδυ να κάνεις καταγγελία έτσι?
Το πρωί ενημέρωσες και το σύλλογο ή νομαρχία λογικά.

Ειδάλλως, όλοι έχουμε πετάξει ένα σκουπίδι στο δρόμο κάποτε! ;)

Δυστυχώς δεν μπορώ να καλλιεργήσω τέτοια συνειδηση στους γονείς μου και την επόμενη μέρα ταξιδευα. Παντως έπρεπε να το πω στον σύλλογο... θα τους έκανε τη μουρη κρέας.. οπως κάνει τη μουρη κρεας σε όλους τους φαρμακοποιους που βαζουν συντροφους, γονεις και σογια στο ταμείο λες και έχουν μπακάλικο.

New Bee
10-01-12, 21:15
Δυστυχώς δεν μπορώ να καλλιεργήσω τέτοια συνειδηση στους γονείς μου και την επόμενη μέρα ταξιδευα. Παντως έπρεπε να το πω στον σύλλογο... θα τους έκανε τη μουρη κρέας.. οπως κάνει τη μουρη κρεας σε όλους τους φαρμακοποιους που βαζουν συντροφους, γονεις και σογια στο ταμείο λες και έχουν μπακάλικο.

Άμα έχεις στοιχεία να κάνεις καταγγελία όχι μόνο στο σύλλογο, αλλά και στο ΙΚΑ και στο υπουργείο υγείας. Ειδικά αν δουλεύουν άτομα που δεν επιτρέπεται σε κάποιο φαρμακείο, είναι και θέμα του υπουργείου και του ΙΚΑ.

Επίσης φαντάζομαι ότι έχεις και στατιστικά που να δείχνουν πόσα φαρμακεία είναι κλειστά ενώ θα έπρεπε να εφημερεύουν, και πόσοι είναι αυτοί που απασχολούν άτομα που δεν θα έπρεπε.

Τα υπόλοιπα είναι παπαρδέλλες.

aroutis
10-01-12, 21:36
Άμα έχεις στοιχεία να κάνεις καταγγελία όχι μόνο στο σύλλογο, αλλά και στο ΙΚΑ και στο υπουργείο υγείας. Ειδικά αν δουλεύουν άτομα που δεν επιτρέπεται σε κάποιο φαρμακείο, είναι και θέμα του υπουργείου και του ΙΚΑ.

Επίσης φαντάζομαι ότι έχεις και στατιστικά που να δείχνουν πόσα φαρμακεία είναι κλειστά ενώ θα έπρεπε να εφημερεύουν, και πόσοι είναι αυτοί που απασχολούν άτομα που δεν θα έπρεπε.

Τα υπόλοιπα είναι παπαρδέλλες.Πως το έλεγε ο Καραμανλής να δεις;

Οποιος έχει στοιχεία να τα στείλει στη δικαιοσύνη;
Για αυτό ειμαστε σκ*τά σαν κράτος.

Επειδή και γώ εχω πει αυτά που λέει ο KLG αλλά η απάντηση ειναι η ίδια.. :worthy:

teodor_ch
10-01-12, 21:38
Επειδή και γώ εχω πει αυτά που λέει ο KLG αλλά η απάντηση ειναι η ίδια.. :worthy:

Όταν καταλάβει ο πολίτης ότι αυτός φταίει, τότε θα ξημερώσει στην Ελλάδα.
Μέχρι τότε καληνύχτα :)

sotos65
10-01-12, 21:48
Έτσι είναι, αυτή είναι μία θέση που δεν μπορεί να έχει αντίλογο, αφού πολίτης είναι και ο φαρμακοποιός και τα μέλη του συλλόγου του, και οι πελάτες του φαρμακείου, και οι περαστικοί. Όλοι μας...

maik
11-01-12, 01:29
Άμα έχεις στοιχεία να κάνεις καταγγελία όχι μόνο στο σύλλογο, αλλά και στο ΙΚΑ και στο υπουργείο υγείας. Ειδικά αν δουλεύουν άτομα που δεν επιτρέπεται σε κάποιο φαρμακείο, είναι και θέμα του υπουργείου και του ΙΚΑ.

Επίσης φαντάζομαι ότι έχεις και στατιστικά που να δείχνουν πόσα φαρμακεία είναι κλειστά ενώ θα έπρεπε να εφημερεύουν, και πόσοι είναι αυτοί που απασχολούν άτομα που δεν θα έπρεπε.

Τα υπόλοιπα είναι παπαρδέλλες.

θελετε και τα λετε αυτα ή εχετε βαλει σκοπο να μας καραφλιασετε;
Θα παω στο φαρμακειο να παρω φαρμακα και το πρωτο που θα κανω ειναι να ζητησω να μου δειξουν πτυχια και αδειες εργασιας. Αλλιως δεν ειμαι συνειδητος πολιτης.

Πατε καλα;

Πιστευω οτι και σεις σε οποιο μπαρακι-ταβερνα-cafe πατε ζητατε οποσδηποτε τα βιβλιαρια υγειας των σερβιτορων. Και αν δεν σας τα δειξουν κανετε καταγγελιες.

spyronis
11-01-12, 01:52
Ναι φίλε μου μια χαρά τα λέει ο αποπάνω.
Ας έχουν κρεμασμένα τα πτυχία/ άδειες σε τοίχους όπως έχω δει και με άδειες / υγειονομικούς ελέγχους σε καφέ/ ταβέρνες. Το σωστό αυτό είναι.
Όπως αντίστοιχα είναι κι οι γιατροί με τις άδεις/ πτυχία τους.
Στα φαρμακεία όμως πάρα πολύ σπάνια έχω δει κάτι τέτοιο. Γιατί άραγε...

KLG
11-01-12, 02:39
Όταν καταλάβει ο πολίτης ότι αυτός φταίει, τότε θα ξημερώσει στην Ελλάδα.
Μέχρι τότε καληνύχτα :)

Ο πολιτης φταίει που δεν κουβαλάει ψηφιακή καμερα να βγαζει φωτο τα ραβασάκια των φαρμακοποιών στις 3 τα ξημερώματα με άρρωστο στο αυτοκίνητο? Είσαι με τα καλά σου?

Ή μήπως ο πολιτης πρέπει να πηγαίνει με μανγητοφωνάκι και να μαγνητοσκοπεί τον ανθρωπο στο γκισε που λεει "μισό λεπτό να παρω τη γυναίκα μου, γιατι εγω δεν ξέρω απο αυτα".

Με το στανίο "αγαπούλα τη κουκούλα" επειδη ο επαγγελματίας κοιτάει να μεγιστοποιησει τη λουφα και να ελαχιστοποιησει την εργασία? Δεν μπορεις την μια να λες οτι κάνεις λειτουργημα και να απαιτείς το κράτος να σε δει ετσι, και απο την αλλη να κάνεις σαν να δουλευεις μπακάλικο... Τότε και ο πολιτης θα σε δει σαν μπακαλικο και θα τρέξει στο σουπερμαρκετ.

Αστυνομευστε το επαγγελμα σας και πεταχτε εξω τους τεμπέληδες... μην προσπαθείς να μου πεις τωρα οτι επαγγελματικές ενώσεις -ιδίως κλειστες- δεν έχουν μηχανισμους να ελεγχουν τους συναδελφους τους...

ipo
11-01-12, 02:42
Αυτο είναι αστείο έτσι? Λιγο παραεξω να βγεις απο το κεντρο θα δεις ενα ατελειωτο γαϊτανάκι... ο ενας βαζει χαρτακι στη πορτα που παραπεμπει στον αλλο, ο αλλος κανει το ιδιο και σε στελνει στον παραδίπλα.... ορεξη να εχεις να τρεχεις ολα τα φαρμακεια στη περιοχή σου. Το εκανα στη Πεντελη μια νυχτα και τελικα εφτασα στο Μαρουσι για να εξυπηρετηθω αφου τσέκαρα τα 10 φαρμακεία της Ν και Π Πεντέλης.
Πριν από 10 χρόνια έτσι το έκανα κι εγώ, αλλά μάλλον στάθηκα τυχερός τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκε. Το φαρμακείο που αναφερόταν στο ταμπελάκι, ήταν το σωστό.

Εδώ και αρκετά χρόνια όμως, μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο τα εφημερεύοντα φαρμακεία και μάλιστα με επιλογή περιοχής. Παίρνεις κι ένα τηλέφωνο πριν ξεκινήσεις, αν θέλεις κάτι που εικάζεις ότι είναι δυσεύρετο και κάνεις με το βέλτιστο τρόπο τη δουλειά σου. Αν δεν έχεις smartphone και είσαι στο δρόμο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα εκ των τηλεφωνικών κέντρων πληροφοριών 118xx.

teodor_ch
11-01-12, 10:45
Ο πολιτης φταίει που δεν κουβαλάει ψηφιακή καμερα να βγαζει φωτο τα ραβασάκια των φαρμακοποιών στις 3 τα ξημερώματα με άρρωστο στο αυτοκίνητο? Είσαι με τα καλά σου?

Ή μήπως ο πολιτης πρέπει να πηγαίνει με μανγητοφωνάκι και να μαγνητοσκοπεί τον ανθρωπο στο γκισε που λεει "μισό λεπτό να παρω τη γυναίκα μου, γιατι εγω δεν ξέρω απο αυτα".



1) Αυτό με το ραβασάκι είναι καινούργιο πάλι! Απο πότε οι φαρμακοποιοί κάνουν τέτοια και ακόμα περισσότερο για ποιό λόγο?!?

2) Όπως σας έχω ενημερώσει, όλα τα φαρμακεία όταν είναι ανοιχτά ΠΡΕΠΕΙ απο το νόμο να έχουν φαρμακοποιό μέσα στο φαρμακείο.
Δε χρειάζεται καθόλου φαντασία ούτε εξυπνάδα. Βγαίνεις απο το φαρμακείο με τον άσχετο και καλείς σύλλογο, υγειονομικό, αστυνομία.
Ε αν τύχει και έρθει ο φαρμακοποιός στο ενδιάμεσο, την επόμενη φορά!

3) Ναί θα έπρεπε να υπάρχει αστυνόμευση.
Και είχα ξαναπεί παλαιότερα, αντί να ξεχαρβαλώσουν το ωράριο να δεχτεί ο Λοβέρδος τη λύση των φαρμακοποιών με αύξηση των εφημερεύοντων ΚΑΙ να αναλάβει η αστυνομία να ελέγχει αν κάποιος φαρμακοποιός την έχει κοπανήσει. Έτσι και αλλιώς ένα τηλέφωνο χρειάζεται!!!

Τώρα αν περιμένεις απο το σύλλογο, οι οποίοι είναι και αυτοί φαρμακοποιοί να κάνουν γύρω γύρω την πόλη τα μεσάνυχτα, το κόβω πολύ δύσκολο να γίνει! :)

New Bee
11-01-12, 11:18
Κάποιοι εδώ μέσα έχετε ξεφύγει τελείως... Καλά, εμείς είμαστε καθίκια. Αυτό το αποδείξατε ήδη επειδή ο σύλλογος δεν τιμωρεί τους "δικούς μας", αδιαφορούμε για τον κόσμο, βάζουμε τους γονείς μας και τα σκυλιά μας πίσω από τον πάγκο κτλ. Για εσάς που τα ξέρετε όλα αυτά, τόσο δύσκολο είναι να κάνετε μια καταγγελία; Τί παπάρες είναι αυτές σχετικά με το να "ζητάτε πτυχία" κτλ; Θα πάτε να κάνετε μια καταγγελία στο ΙΚΑ και τελείωσε. Ή μηπως δεν είστε σίγουροι, αλλά σιγουριά έχετε μόνο για να πετάτε την κάθε αρλούμπα σε ένα δημόσιο φόρουμ;

Αν κάποιος βάζει τους γονείς του στο φαρμακείο ενώ δεν δικαιούνται να δουλεύουν εκεί, δεν χρειάζεται ούτε πτυχία να ζητήσετε ούτε τίποτα. Και αν κάποιος το έχει κλειστό ενώ όφειλε να εφημερεύει, ας κάνετε καταγγελία στη Νομαρχία. Όχι στο Σύλλογο, επειδή ο Σύλλογος θα τα κουκουλώσει όλα επειδή είμαστε όλοι καθίκια, όπως είπα. Στο ΙΚΑ και στη Νομαρχία να πάτε, και όχι την ώρα που έχετε ασθενή μέσα. Την επομένη, με την ησυχία σας.


Πριν από 10 χρόνια έτσι το έκανα κι εγώ, αλλά μάλλον στάθηκα τυχερός τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκε. Το φαρμακείο που αναφερόταν στο ταμπελάκι, ήταν το σωστό.

Αν πιστέψουμε τους παραπάνω, τότε μάλλον να παίξεις κανένα τζόκερ.



Εδώ και αρκετά χρόνια όμως μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο τα εφημερεύονται φαρμακεία και μάλιστα με επιλογή περιοχής. Παίρνεις κι ένα τηλέφωνο πριν ξεκινήσεις, αν θέλεις κάτι που εικάζεις ότι είναι δυσεύρετο και κάνεις με το βέλτιστο τρόπο τη δουλειά σου. Αν δεν έχεις smartphone και είσαι στο δρόμο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα εκ των τηλεφωνικών κέντρων πληροφοριών 118xx.

Μην τους βάζεις δύσκολα τώρα... Εδώ δεν έχουν ακόμα κινητό με κάμερα για να βγάζουν φωτογραφία "τα ραβασάκια των φαρμακοποιών".... για τα smartphones υπάρχει ακόμα δρόμος.

KLG
11-01-12, 11:27
Πριν από 10 χρόνια έτσι το έκανα κι εγώ, αλλά μάλλον στάθηκα τυχερός τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκε. Το φαρμακείο που αναφερόταν στο ταμπελάκι, ήταν το σωστό.

Εδώ και αρκετά χρόνια όμως μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο τα εφημερεύονται φαρμακεία και μάλιστα με επιλογή περιοχής. Παίρνεις κι ένα τηλέφωνο πριν ξεκινήσεις, αν θέλεις κάτι που εικάζεις ότι είναι δυσεύρετο και κάνεις με το βέλτιστο τρόπο τη δουλειά σου. Αν δεν έχεις smartphone και είσαι στο δρόμο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα εκ των τηλεφωνικών κέντρων πληροφοριών 118xx.

ipo η τεχνολογία έχει απλοποιήσει πολλα πράματα, αλλά κάποια ήταν και παραμένουν απλά. Μερικά απο αυτά είναι οι λίστες που υπάρχουν στα φαρμακεία με το πρόγραμμα των εφημεριών. Τις τράμπες που κάνουν μεταξύ τους στο μιλητό δεν νομίζω να μπορεί να τις εχει κανένα site, εκτός και αν μιλάμε για εφαρμογή τύπου crowd sourcing.

Πέρα απο αυτό, πολυ ωραίες οι απαντήσεις των (νέων) φαρμακοποιών, που απο την μία αρνουνται οτι υπάρχει κάτι στραβό στον κλάδο τους, απο την άλλη προτρέπουν αστυνομίες, νομαρχίες, ΙΚΑ ... σιγά μην τρέχουμε και στον Αρειο Πάγο για να αποδείξουμε τα αυτονόητα.

Ή θα πετάξετε έξω τα σαπια φρουτα του κλάδου σας ή θα γίνεται οι επόμενοι ταρίφες και θα σας κανιβαλισεί ολόκληρη η κοινωνία. 'Εχετε που έχετε ολο τον συφερτό της προπαγάνδας να αντιμετωπίσετε, μην δίνετε και αφορμές.

kover
11-01-12, 11:33
1) Αυτό με το ραβασάκι είναι καινούργιο πάλι! Απο πότε οι φαρμακοποιοί κάνουν τέτοια και ακόμα περισσότερο για ποιό λόγο?!?

2) Όπως σας έχω ενημερώσει, όλα τα φαρμακεία όταν είναι ανοιχτά ΠΡΕΠΕΙ απο το νόμο να έχουν φαρμακοποιό μέσα στο φαρμακείο.
Δε χρειάζεται καθόλου φαντασία ούτε εξυπνάδα. Βγαίνεις απο το φαρμακείο με τον άσχετο και καλείς σύλλογο, υγειονομικό, αστυνομία.
Ε αν τύχει και έρθει ο φαρμακοποιός στο ενδιάμεσο, την επόμενη φορά!

3) Ναί θα έπρεπε να υπάρχει αστυνόμευση.
Και είχα ξαναπεί παλαιότερα, αντί να ξεχαρβαλώσουν το ωράριο να δεχτεί ο Λοβέρδος τη λύση των φαρμακοποιών με αύξηση των εφημερεύοντων ΚΑΙ να αναλάβει η αστυνομία να ελέγχει αν κάποιος φαρμακοποιός την έχει κοπανήσει. Έτσι και αλλιώς ένα τηλέφωνο χρειάζεται!!!

Τώρα αν περιμένεις απο το σύλλογο, οι οποίοι είναι και αυτοί φαρμακοποιοί να κάνουν γύρω γύρω την πόλη τα μεσάνυχτα, το κόβω πολύ δύσκολο να γίνει! :)

Έχω πάει προσωπικά στο αστυνομικό τμήμα σχηματαρίου για αντίστοιχο περιστατικό, μόνο που εγώ έψαχνα αντιτετανικό εμβόλιο μεσημέρι.

Ο φαρμακοποιός που υποτίθεται πως εφημέρευε ήταν στο σπίτι του και κοιμόταν. Τον πήρα τηλέφωνο και όταν του είπα πως χρειάζομαι αντιτετανικό (τα νοσοκομεία πλέον μας είπαν πως δεν έχουν), καθώς είχε αφαιρεθεί σιδερόβεργα από το χέρι εργάτη, μου είπε να περιμένω 2 ωρίτσες να ανοίξει και πως δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί το εμβόλιο μπορεί να γίνει μέσα σε 24 ώρες και στη περίπτωση μας μόλις είχε αφαιρεθεί το σίδερο στο ιατρικό κέντρο σχηματαρίου. Ο μικρός θεούλης έκλεισε και το κινητό στο τέλος καθώς τον έπαιρνα απανωτά τηλέφωνα. Το σπίτι του btw από πάνω από το φαρμακείο του.

Εν τέλει πήγα στο αστυνομικό τμήμα όπου οι αστυνομικοί μου είπαν πως δε μπορούν να κάνουν τίποτα απολύτως και πρέπει να επικοινωνήσω με το σύλογο που βρίσκεται στη Θήβα. Τηλεφώνησα δε το σήκωνε κανείς για καμιά ώρα και τελικά το παράτησα γιατί έπρεπε να επιστρέψουμε στη δουλειά.

Τα συμπεράσματα δικά σου. Έπεσα στη περίπτωση μάλον ε?

Δε νομίζω γιατί μετά από 2 μήνες ξανά ίδιο περιστατικό, ξανά στο σχηματάρι με άλο φαρμακοποιό αυτή τη φορά. Ακριβως το ίδιο σκηνικό.

Το πήραμε απόφαση και είπαμε να μη ξανά χτυπήσει κανείς μεσημέρι ούτε στο εργοστάσιο, ούτε στα εργοτάξια, εκτός αν δουλέυουμε σε μεγάλα εργοστάσια που έχουν τα δικά τους ιατρεία μέσα για παροχή πρώτων βοηθειών.

Στη τελική ένα αντιτετανικό είναι. Μπορεί να περιμένει. Γιατί να ξυπνήσει ο άνθρωπος μεσημεριάτικα, αφού μπορεί να γίνει και αργότερα. Μεγάλες στιγμές.

New Bee
11-01-12, 11:37
ipo η τεχνολογία έχει απλοποιήσει πολλα πράματα, αλλά κάποια ήταν και παραμένουν απλά. Μερικά απο αυτά είναι οι λίστες που υπάρχουν στα φαρμακεία με το πρόγραμμα των εφημεριών. Τις τράμπες που κάνουν μεταξύ τους στο μιλητό δεν νομίζω να μπορεί να τις εχει κανένα site, εκτός και αν μιλάμε για εφαρμογή τύπου crowd sourcing.

Οι "τράμπες που κάνουμε στο μιλητό" είναι υποχρεωτικό να αναφέρονται από πριν στο Σύλλογο ώστε να ενημερώνονται και η ιστοσελίδα και ο τηλεφωνικός αριθμός και όλα τα φαρμακεία της περιοχής.


Πέρα απο αυτό, πολυ ωραίες οι απαντήσεις των (νέων) φαρμακοποιών, που απο την μία αρνουνται οτι υπάρχει κάτι στραβό στον κλάδο τους, απο την άλλη προτρέπουν αστυνομίες, νομαρχίες, ΙΚΑ ... σιγά μην τρέχουμε και στον Αρειο Πάγο για να αποδείξουμε τα αυτονόητα.

Προσωπικά δεν είμαι νέος φαρμακοποιός, και κανείς δεν αρνήθηκε ότι όπως σε κάθε επάγγελμα, έτσι κι εδώ συμβαίνουν διάφορα ευτράπελα. Αυτό που θεωρώ το λιγότερο ανήθικο όμως, είναι οι γενικεύσεις που δεν στηρίζονται σε στοιχεία. Αναφέρεσαι στις απειροελάχιστες εξαιρέσεις σα να πρόκειται για τον κανόνα.


Ή θα πετάξετε έξω τα σαπια φρουτα του κλάδου σας ή θα γίνεται οι επόμενοι ταρίφες και θα σας κανιβαλισεί ολόκληρη η κοινωνία. 'Εχετε που έχετε ολο τον συφερτό της προπαγάνδας να αντιμετωπίσετε, μην δίνετε και αφορμές.

Η κοινωνία είναι όντως πολύ καλή στο να καννιβαλίζει άλλες επαγγελματικές ομάδες, εμείς όμως θα είμαστε οι τελευταία. Πολύ απλά, επειδή σήμερα δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ άλλη επαγγελματική ομάδα που να δανείζει τόσα χρήματα στον κόσμο "at face value". Είναι πάρα πολύ απλό.

Από κει και πέρα, θα σκεφτούμε την πρότασή σου να συγκροτήσουμε ειδικό σώμα Φαρμακοποιών-Ράμπο που θα περιπολούν τα φαρμακεία για να δουν αν εφημερεύουν και θα ζητάνε papieren από όποιο ζωντανό βρίσκεται πίσω από τον πάγκο. Τί να κάνουμε, αφού ανάμεσα στους χιλιάδες που ταλαιπωρούνται κάθε μέρα από κλειστά φαρμακεία και από ανίδεα παππούδια που βρίσκονται πίσω από τον πάγκο, δεν υπάρχουν έστω λίγοι ευσυνείδητοι πολίτες που να κάνουν μια καταγγελία....

aroutis
11-01-12, 11:38
Έχω πάει προσωπικά στο αστυνομικό τμήμα σχηματαρίου για αντίστοιχο περιστατικό, μόνο που εγώ έψαχνα αντιτετανικό εμβόλιο μεσημέρι.

Ο φαρμακοποιός που υποτίθεται πως εφημέρευε ήταν στο σπίτι του και κοιμόταν. Τον πήρα τηλέφωνο και όταν του είπα πως χρειάζομαι αντιτετανικό (τα νοσοκομεία πλέον μας είπαν πως δεν έχουν), καθώς είχε αφαιρεθεί σιδερόβεργα από το χέρι εργάτη, μου είπε να περιμένω 2 ωρίτσες να ανοίξει και πως δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί το εμβόλιο μπορεί να γίνει μέσα σε 24 ώρες και στη περίπτωση μας μόλις είχε αφαιρεθεί το σίδερο στο ιατρικό κέντρο σχηματαρίου. Ο μικρός θεούλης έκλεισε και το κινητό στο τέλος καθώς τον έπαιρνα απανωτά τηλέφωνα. Το σπίτι του btw από πάνω από το φαρμακείο του.

Εν τέλει πήγα στο αστυνομικό τμήμα όπου οι αστυνομικοί μου είπαν πως δε μπορούν να κάνουν τίποτα απολύτως και πρέπει να επικοινωνήσω με το σύλογο που βρίσκεται στη Θήβα. Τηλεφώνησα δε το σήκωνε κανείς για καμιά ώρα και τελικά το παράτησα γιατί έπρεπε να επιστρέψουμε στη δουλειά.

Τα συμπεράσματα δικά σου. Έπεσα στη περίπτωση μάλον ε?

Δε νομίζω γιατί μετά από 2 μήνες ξανά ίδιο περιστατικό, ξανά στο σχηματάρι με άλο φαρμακοποιό αυτή τη φορά. Ακριβως το ίδιο σκηνικό.

Το πήραμε απόφαση και είπαμε να μη ξανά χτυπήσει κανείς μεσημέρι ούτε στο εργοστάσιο, ούτε στα εργοτάξια, εκτός αν δουλέυουμε σε μεγάλα εργοστάσια που έχουν τα δικά τους ιατρεία μέσα για παροχή πρώτων βοηθειών.

Στη τελική ένα αντιτετανικό είναι. Μπορεί να περιμένει. Γιατί να ξυπνήσει ο άνθρωπος μεσημεριάτικα, αφού μπορεί να γίνει και αργότερα. Μεγάλες στιγμές.
Οπως έχει πει καποιος εδω περα μάλλον θες ψυχίατρο.. σωστά theodor?

teodor_ch
11-01-12, 11:41
Πέρα απο αυτό, πολυ ωραίες οι απαντήσεις των (νέων) φαρμακοποιών, που απο την μία αρνουνται οτι υπάρχει κάτι στραβό στον κλάδο τους, απο την άλλη προτρέπουν αστυνομίες, νομαρχίες, ΙΚΑ ... σιγά μην τρέχουμε και στον Αρειο Πάγο για να αποδείξουμε τα αυτονόητα.

Ή θα πετάξετε έξω τα σαπια φρουτα του κλάδου σας ή θα γίνεται οι επόμενοι ταρίφες και θα σας κανιβαλισεί ολόκληρη η κοινωνία. 'Εχετε που έχετε ολο τον συφερτό της προπαγάνδας να αντιμετωπίσετε, μην δίνετε και αφορμές.

Για το bold,
ποιός είπε ότι δεν υπάρχουν στραβά? (εκτός απο τα ραβασάκια που ακόμα να σκεφτώ ένα λόγο για να δίνονται!)
Ποιός είπε ότι δεν υπάρχουν ΠΟΛΛΑ στραβά?

Περιμένεις απο φαρμακοποιό που αν του τύχει να χρειαστεί φάρμακο κατα 99% θα το πάρει απο το δικό του φαρμακείο να κάνει καταγγελίες και ελέγχους στους συναδέλφους του? Περιμένεις απο το σύλλογο που ψηφίζεται απο τα μέλη του να ψάχνει ποιός ροχαλίζει αντί να είναι πίσω απο τον πάγκο?
Σε ποιό κόσμο γίνονται αυτά?
Μην απορείς όταν διαβάζεις στα ΜΜΕ, μαζί τα φάγαμε . Δέξου την κατάσταση, άραξε στον καναπέ και ρίξε κανένα μπινελίκι στα φόρουμ ή στο χαζοκούτι.

ΥΓ. Βρές μου έναν επαγγελματικό κλάδο που οι συνάδελφοι κυνηγούν ο ένας τον άλλο!

KLG
11-01-12, 11:41
Το πήραμε απόφαση και είπαμε να μη ξανά χτυπήσει κανείς μεσημέρι ούτε στο εργοστάσιο, ούτε στα εργοτάξια, εκτός αν δουλέυουμε σε μεγάλα εργοστάσια που έχουν τα δικά τους ιατρεία μέσα για παροχή πρώτων βοηθειών.


Διαβαζα με πολυ μεγάλο ενδιαφερον τη "μια στο εκατομμύριο" ή "δεν συμβαίνουν αυτά τα πράματα" ιστορία σου μέχρι που εφτασα στο σημείο της παράθεσης και απογοητευτηκα...

Γιατί το εγραψες και στέρησες τη χαρα μας να το διαβάσουμε σαν απάντηση απο κάποιο φαρμακοποιό? Αλλη φορά να χτυπάτε πριν το μεσημεριανό :rtfm:

Α και καταγγελεία για τον αστυνομικο που αρνηθηκε να παρει την καταγγελεία εκανες? μυνηση κατ' αγνωστων? στον εισαγγελεα πήγες? έστω στον Τριανταφυλλόπουλο? Τι αποφασισες να μην χασεις αλλα 2-3-5 μεροκάματα για το αυτονοητο? Ωραίος πολίτης είσαι και εσυ... :lol:

New Bee
11-01-12, 11:45
Έχω πάει προσωπικά στο αστυνομικό τμήμα σχηματαρίου για αντίστοιχο περιστατικό, μόνο που εγώ έψαχνα αντιτετανικό εμβόλιο μεσημέρι.

Ο φαρμακοποιός που υποτίθεται πως εφημέρευε ήταν στο σπίτι του και κοιμόταν. Τον πήρα τηλέφωνο και όταν του είπα πως χρειάζομαι αντιτετανικό (τα νοσοκομεία πλέον μας είπαν πως δεν έχουν), καθώς είχε αφαιρεθεί σιδερόβεργα από το χέρι εργάτη, μου είπε να περιμένω 2 ωρίτσες να ανοίξει και πως δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί το εμβόλιο μπορεί να γίνει μέσα σε 24 ώρες και στη περίπτωση μας μόλις είχε αφαιρεθεί το σίδερο στο ιατρικό κέντρο σχηματαρίου. Ο μικρός θεούλης έκλεισε και το κινητό στο τέλος καθώς τον έπαιρνα απανωτά τηλέφωνα. Το σπίτι του btw από πάνω από το φαρμακείο του.

Εν τέλει πήγα στο αστυνομικό τμήμα όπου οι αστυνομικοί μου είπαν πως δε μπορούν να κάνουν τίποτα απολύτως και πρέπει να επικοινωνήσω με το σύλογο που βρίσκεται στη Θήβα. Τηλεφώνησα δε το σήκωνε κανείς για καμιά ώρα και τελικά το παράτησα γιατί έπρεπε να επιστρέψουμε στη δουλειά.

Τα συμπεράσματα δικά σου. Έπεσα στη περίπτωση μάλον ε?

Δε νομίζω γιατί μετά από 2 μήνες ξανά ίδιο περιστατικό, ξανά στο σχηματάρι με άλο φαρμακοποιό αυτή τη φορά. Ακριβως το ίδιο σκηνικό.

Το πήραμε απόφαση και είπαμε να μη ξανά χτυπήσει κανείς μεσημέρι ούτε στο εργοστάσιο, ούτε στα εργοτάξια, εκτός αν δουλέυουμε σε μεγάλα εργοστάσια που έχουν τα δικά τους ιατρεία μέσα για παροχή πρώτων βοηθειών.

Στη τελική ένα αντιτετανικό είναι. Μπορεί να περιμένει. Γιατί να ξυπνήσει ο άνθρωπος μεσημεριάτικα, αφού μπορεί να γίνει και αργότερα. Μεγάλες στιγμές.

Αν αυτό λοιπόν είναι καθημερινό φαινόμενο στο Σχηματάρι, τότε φαντάζομαι ότι θα είναι εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες αυτοί που έχουν ταλαιπωρηθεί. Όλοι αυτοί τί έκαναν; Περιμένουν όλοι από τον Σύλλογο της Θήβας να σηκώσει το τηλέφωνο; Δεν υπάρχει Υπουργείο ή Νομαρχία; Και πόσα χρόνια συμβαίνει αυτό το πράγμα, σε καθημερινή βάση φαντάζομαι;

Πες μου ποιό είναι αυτό το φαρμακείο και πότε συνέβη αυτό το περιστατικό και θα πάρω εγώ ο ίδιος τηλέφωνο το Σύλλογο της Θήβας. Η τεράστια πλειοψηφία των φαρμακοποιών δεν θέλει να υπάρχουν τέτοια άτομα στο επάγγελμα. Αλλά δεν θέλει και να ακούει ότι "οι φαρμακοποιοί είναι έτσι", "οι φαρμακοποιοί είναι αλλιώς" επειδή σε κάποιον έτυχε κάτι κάποτε.

........Auto merged post: New Bee πρόσθεσε 2 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οπως έχει πει καποιος εδω περα μάλλον θες ψυχίατρο.. σωστά theodor?


Όοοοοχι, δεν είναι αυτό. Οι φαρμακοποιοί φταίνε συλλήβδην και θέλουν εκτέλεση. Όλοι. Με συνοπτικές διαδικασίες. Αυτό είναι το σωστό.

KLG
11-01-12, 11:47
ΥΓ. Βρές μου έναν επαγγελματικό κλάδο που οι συνάδελφοι κυνηγούν ο ένας τον άλλο!

Τότε τι μου λες παρε τηλεφωνο τον συλλογο? :crazy:

Παντως όλοι οι επαγγελματικοί κλαδοι κυνηγουν τα μέλη τους. Για αυτο και στα καταστικά υπάρχουν πειθαρχικά συμβουλια, κυρώσεις κτλ κτλ... τωρα για το αν συμπεριφέρονται σαν κλίκες δεν φταίει ο κόσμος, αλλά οι ίδιοι που δημιουργουν τέτοιες δομές... ειδικά οταν δραστηριοποιούνται σε κράτη με τόση εντονη γραφειοκρατία όπως η Ελλάδα.

Αν θυμάμαι καλά σπουδασες στην Αγγλία, μπορείς να μου πεις αν υπάρχει εκεί κάποια hotline με παραπονα? κάποιος watchdog για τέτοια θέματα?

teodor_ch
11-01-12, 11:55
Έχω πάει προσωπικά στο αστυνομικό τμήμα σχηματαρίου για αντίστοιχο περιστατικό, μόνο που εγώ έψαχνα αντιτετανικό εμβόλιο μεσημέρι.

Ο φαρμακοποιός που υποτίθεται πως εφημέρευε ήταν στο σπίτι του και κοιμόταν. Τον πήρα τηλέφωνο και όταν του είπα πως χρειάζομαι αντιτετανικό (τα νοσοκομεία πλέον μας είπαν πως δεν έχουν), καθώς είχε αφαιρεθεί σιδερόβεργα από το χέρι εργάτη, μου είπε να περιμένω 2 ωρίτσες να ανοίξει και πως δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί το εμβόλιο μπορεί να γίνει μέσα σε 24 ώρες και στη περίπτωση μας μόλις είχε αφαιρεθεί το σίδερο στο ιατρικό κέντρο σχηματαρίου. Ο μικρός θεούλης έκλεισε και το κινητό στο τέλος καθώς τον έπαιρνα απανωτά τηλέφωνα. Το σπίτι του btw από πάνω από το φαρμακείο του.

Εν τέλει πήγα στο αστυνομικό τμήμα όπου οι αστυνομικοί μου είπαν πως δε μπορούν να κάνουν τίποτα απολύτως και πρέπει να επικοινωνήσω με το σύλογο που βρίσκεται στη Θήβα. Τηλεφώνησα δε το σήκωνε κανείς για καμιά ώρα και τελικά το παράτησα γιατί έπρεπε να επιστρέψουμε στη δουλειά.

Τα συμπεράσματα δικά σου. Έπεσα στη περίπτωση μάλον ε?

Δε νομίζω γιατί μετά από 2 μήνες ξανά ίδιο περιστατικό, ξανά στο σχηματάρι με άλο φαρμακοποιό αυτή τη φορά. Ακριβως το ίδιο σκηνικό.

Το πήραμε απόφαση και είπαμε να μη ξανά χτυπήσει κανείς μεσημέρι ούτε στο εργοστάσιο, ούτε στα εργοτάξια, εκτός αν δουλέυουμε σε μεγάλα εργοστάσια που έχουν τα δικά τους ιατρεία μέσα για παροχή πρώτων βοηθειών.

Στη τελική ένα αντιτετανικό είναι. Μπορεί να περιμένει. Γιατί να ξυπνήσει ο άνθρωπος μεσημεριάτικα, αφού μπορεί να γίνει και αργότερα. Μεγάλες στιγμές.

Η αστυνομία μπορεί να κάνει όπως και εσύ.
Απλά σου είπαν μλκίες γιατί βαριόντουσαν και αυτοί.
Στο λέω επειδή ξέρω άτομο που έχει φάει μήνυση και έτρεχε στα δικαστήρια. Απο τότε εννοείται ότι δεν χάνει εφημερία :p

Δυστυχώς έπεσες στη περίπτωση που εκτός απο τους δύο επικίνδυνους φαρμακοποιούς χρειάστηκες και άχρηστους αστυνομικούς.
Απορώ τώρα, γιατί οι αστυνομικοί απο άλλο αστυνομικό τμήμα δεν τους έκαναν έλεγχο/καταγγελία για αμέλεια καθηκόντων....:whistle:


Οπως έχει πει καποιος εδω περα μάλλον θες ψυχίατρο.. σωστά theodor?

trollάρεις ασύστολα όταν δεν προπαγανδίζεις? :p
αν έχεις όρεξη να σου διευκρινίσω το χαρακτηρισμό,
πές μου τι επαγγέλεσαι αν δεν έχεις πρόβλημα και βάλε λινκ απο το ποστ μου
Αν και απο όσο θυμάμαι κάποιος συμφορουμίτης με είχε καλύψει απόλυτα τότε.

Και αφού το έχεις τόσο άχτι γιατί δε μου έστειλες ένα ΠΜ να λυθεί η παρεξήγηση?

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 5 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τότε τι μου λες παρε τηλεφωνο τον συλλογο? :crazy:

Παντως όλοι οι επαγγελματικοί κλαδοι κυνηγουν τα μέλη τους. Για αυτο και στα καταστικά υπάρχουν πειθαρχικά συμβουλια, κυρώσεις κτλ κτλ... τωρα για το αν συμπεριφέρονται σαν κλίκες δεν φταίει ο κόσμος, αλλά οι ίδιοι που δημιουργουν τέτοιες δομές... ειδικά οταν δραστηριοποιούνται σε κράτη με τόση εντονη γραφειοκρατία όπως η Ελλάδα.

Αν θυμάμαι καλά σπουδασες στην Αγγλία, μπορείς να μου πεις αν υπάρχει εκεί κάποια hotline με παραπονα? κάποιος watchdog για τέτοια θέματα?

Άλλο να υπάρχει η διαδικασία και άλλο να ξεκινάει απο τον ίδιο το σύλλογο/υπηρεσία.
Όπως και στην Ελλάδα σίγουρα θα υπάρχει και στην Αγγλία.
Στην ελλάδα είναι το 11880 στο οποίο ζητάς το τηλέφωνο της νομαρχίας και του τοπικού αστυνομικού τμήματος.
Μετά καλείς και τους δύο και κάνεις επώνυμη καταγγελία.
Την επομένη καλείς και το σύλλογο και ζητάς να σε κρατάν ενήμερο για τη πορεία της καταγγελίας.

Βέβαια, ούτε ο ΔΥ στη νομαρχία θα έχει όρεξη, ούτε ο αστυνομικός να επιβεβαιώσει τη καταγγελία. Οπότε δε θα φτάσει κάτι και στο σύλλογο.
Αλλά ο ΔΥ, ο αστυνομικός δεν είναι οι κακοί Έλληνες. Είναι οι κλασσικοί Έλληνες όπως εγώ και εσύ ;)

New Bee
11-01-12, 12:03
Έχω και άλλες προτάσεις για την καταπολέμηση των προβλημάτων που υπάρχουν σε άλλες επαγγελματικές ομάδες:

- Οι ταξιτζήδες να βάζουν δικά τους άτομα που να προσποιούνται τους πελάτες για να βλέπουν ποιοι από τον κλάδο τους υπερχρεώνουν και καπνίζουν μέσα στο ταξί.

- Οι πολεοδόμοι να ελέγχουν τους τραπεζικούς λογαριασμούς συναδέλφων τους για να βλέπουν αν έχουν μιζωθεί.

- Οι γιατροί να τοποθετούν κρυφές κάμερες στα γραφεία συναδέλφων τους για να βλέπουν πότε παίρνουν φακελάκι.

- Οι φουρναραίοι να στέλνουν τα ψωμιά ανταγωνιστικών φούρνων στο Χημείο ώστε να γίνει ανάλυση και να διαπιστωθεί αν έχουν χρησιμοποιήσει όντως γνήσιο προζύμι όπως διαφημίζουν

- Οι αστυνομικοί να συγκροτήσουν ειδικό σώμα ελέγχου των συναδέλφων τους. Ουπς... μισό λεπτό... αυτό υπάρχει ήδη... άρα στην αστυνομία όλα θα πρέπει να δουλεύουν καλά.

teodor_ch
11-01-12, 12:07
New Bee
το κλασσικό φαινόμενο
φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός απο μένα
αυτό πάει μαζί με το
όλοι είναι ειδικοί σε όλα

Δύο χαρακτηριστικά που τα έχουμε όλοι οι Έλληνες :)

KLG
11-01-12, 12:12
Αλλά ο ΔΥ, ο αστυνομικός δεν είναι οι κακοί Έλληνες. Είναι οι κλασσικοί Έλληνες όπως εγώ και εσύ ;)

Δεν υπάρχει καλος και κακος Ελληνας. Υπάρχει μόνο καλος και κακος επαγγελματίας. Υπάρχουν ανθρωποι που σεβονται το επαγγελμα τους και αυτον που εξυπηρετουν, και κάποιοι που δεν τους καιγεται καρφακι παρα μόνο οταν κάποιος τους ζηταει κάποιο κομματι απο τη πιτα τους.

Φτάσαμε στο σημείο να κουβεντιάζουμε την ορθότητα υπαρξης εσωτερικών ελεγχων σε συλλόγους ελευθερων επαγγελματιών και εμπορικά επιμελητήρια :worthy:

maik
11-01-12, 12:14
Σαββατο μεσημερι Ιουλιου στον Μαρμαρα Χαλκιδικης. Για τους αδαεις πανω απο 100.000 ατομα στην περιοχη. Ολο το δευτερο ποδι.
Φιλος χρειαζεται επιγοντως αντιβιωτικο. Κατεβαινουμε μαζι απο το camping αλλα ηταν μεσημερι και ο μοναδικος εφημερευων φαρμακοποιος επρεπε να κανει την μεσημεριανη σιεστα του. Περιμεναμε δυο ωρες μεσα στην ζεστη με τον φιλο τουμπανιασμενο και με πονο μεχρι να ξυπνησει το καμαρι μας να μας δωσει το φαρμακο. Σε ερωτηση γιατι ηταν κλειστα απαντησε οτι ετσι εχει συμφωνηθει απο τον τοπικο συλλογο και αν μας αρεσει.

kover
11-01-12, 12:20
Φαρμακείο (απαγορεύτηκε να πω όνομα). Θυμάμαι το όνομα από τα καντήλια επί μία ώρα για να ανοίξει το μαγαζί του. Το περιστατικό έγινε πριν περίπου 6 μήνες. Αρχές καλοκαιριού. Συνόδευα το Ρουμάνο μαστορά μου από το νοσοκομείο στο φαρμακείο.

Το δεύτερο φαρμακείο δε το ξέρω γιατί δε συνόδευα εγώ τον εργάτη αλλά ένας άλος μηχανικός. Δε γνωρίζω αν είναι μόνιμο το πρόβλημα, εμείς πλέον πάμε στη Χαλκίδα όλα τα περιστατικά. Εκείνη τη μέρα btw σχόλασα στης 19:00 και πήγα σφέρα στο φαρμακείο του για να βριστώ. Όντως και έτσι έγινε. Έχει και ένα καφενείο κολητά. Στο τέλος με βρίσανε από το καφενείο που φώναζα και τους χάλαγα τη πρέφα. True story 100%100 χωρίς υπερβολές και χωρίς σάλτσες.

Τέσπα την κάνω.

Τώρα θυμήθηκα και κάτι άλο. Στο σχηματάρι μου εξήγησε πως δεν είναι υποχρεωμένα να είναι ανοιχτά τα φαρμακεία το μεσημέρι. Αρκεί να έχουν ένα τηλέφωνο εκεί για να ανοίξουν σε περίπτωση ανάγκης. Είναι απόφαση του συλόγου της Θήβας. Επίσης μου είπε πως ο φαρμακοποιός ο ίδιος κρίνει αν κάτι είναι επίγων ή όχι. Εκεί εγώ έβγαλα καπνούς και με τα καντίλια του καφενείου αποφάσισα να αποσυρθώ.

teodor_ch
11-01-12, 12:24
Δεν υπάρχει καλος και κακος Ελληνας. Υπάρχει μόνο καλος και κακος επαγγελματίας. Υπάρχουν ανθρωποι που σεβονται το επαγγελμα τους και αυτον που εξυπηρετουν, και κάποιοι που δεν τους καιγεται καρφακι παρα μόνο οταν κάποιος τους ζηταει κάποιο κομματι απο τη πιτα τους.

Φτάσαμε στο σημείο να κουβεντιάζουμε την ορθότητα υπαρξης εσωτερικών ελεγχων σε συλλόγους ελευθερων επαγγελματιών και εμπορικά επιμελητήρια :worthy:

Συμφωνούμε.
Πάμε τώρα να στο εξηγήσω απλά απλά.
Εγώ ας πούμε είμαι φαρμακοποιός στη Σητεία Κρήτης.
Είμαι άριστος επαγγελματίας με τα όλα μου. Νομιμότατος και κανείς δεν έχει παράπονο.

Οι συνάδελφοι που αναφέρονται στα παραπάνω ποστ είναι καθίκι@, παρανομούν και είναι επικίνδυνοι.
Τί μπορώ να κάνω εγώ λοιπόν για τους συγκεκριμένους συνάδελφους?

Τί μπορούν να κάνουν τα παραπάνω άτομα που τους έτυχαν αυτά τα απαράδεκτα περιστατικά?

Ο κάθε πολίτης δεν έχει μία υπόσταση μόνο.
Μπορώ να είμαι άριστος επαγγελματίας και καθίκι στο δρόμο ή και αντίστροφα.
Νομίζω τα εξήγησα πολύ καλά.
Ναί, κοιτάμε να είμαστε σωστοί επαγγελματίες αλλά να είμαστε και σωστοί πολίτες.

Οι εφημερίες αποφασίζονται απο το σύλλογο και κοινοποιούνται σε αστυνομία, νομαρχία η τελευταία νομίζω τις επικυρώνει κιόλας. Οπότε αν ένας σύλλογος έχει αποφασίσει κάτι λάθος ο νομάρχης είναι συνυπεύθυνος.

Επίσης σε περιοχές που υπάρχει ένα φαρμακείο μόνο είναι νομίζω λογικότατο να αντιληφθείτε ότι ο φαρμακοποιός και να ήθελε δε μπορεί να εφημερεύει 24/7 και σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως βάζει τηλέφωνο.

Και κάτι πιό επίκαιρο,
με την επικείμενη μείωση του ποσοστού κέρδους θα βλέπετε ακόμα λιγότερα ανοιχτά φαρμακεία (αφού θα λιγοστέψουν στο σύνολό τους).

maik
11-01-12, 12:32
Ξαναρωταω για δευτερη φορα τους δυο μας φαρμακοποιους.
Οταν πανε σε ενα εστιατοριο-μπαρ-ταβερνα-cafe ζητανε τα βιβλιαρια υγειας των εργαζομενων; Ακομα και σε περιπτωσεις που καραμπινατα βγαζουν ματι οτι ειναι αλεξιπτωτιστες στο επαγγελμα;
Αν δεν τους τα δειξουν κανουν καταγγελια στο Υγειονομικο αμεσως;

teodor_ch
11-01-12, 12:41
Ξαναρωταω για δευτερη φορα τους δυο μας φαρμακοποιους.
Οταν πανε σε ενα εστιατοριο-μπαρ-ταβερνα-cafe ζητανε τα βιβλιαρια υγειας των εργαζομενων; Ακομα και σε περιπτωσεις που καραμπινατα βγαζουν ματι οτι ειναι αλεξιπτωτιστες στο επαγγελμα;
Αν δεν τους τα δειξουν κανουν καταγγελια στο Υγειονομικο αμεσως;

πολύ απλά όχι γιατί
1) δε μου έχει τύχει σχεδόν ποτέ να πιώ ένα καλό καφέ έξω!
2) δεν έχει κινδυνέψει η ζωή μου
3) δεν ήμουν αναγκασμένος να πάω στο συγκεκριμένο κατάστημα
4) το βιβλιάριο υγείας δεν πιστοποιεί σχεδόν τίποτα για την ποιότητα των υπηρεσιών


όταν όμως έχω παράπονο το έχω αναφέρει στον καταστηματάρχη ή απλά δεν έχω ξαναπατήσει το πόδι μου

New Bee
11-01-12, 12:46
Ξαναρωταω για δευτερη φορα τους δυο μας φαρμακοποιους.
Οταν πανε σε ενα εστιατοριο-μπαρ-ταβερνα-cafe ζητανε τα βιβλιαρια υγειας των εργαζομενων; Ακομα και σε περιπτωσεις που καραμπινατα βγαζουν ματι οτι ειναι αλεξιπτωτιστες στο επαγγελμα;
Αν δεν τους τα δειξουν κανουν καταγγελια στο Υγειονομικο αμεσως;

Δεν κατάλαβα... πώς ένας εργαζόμενος σε εστιατόριο/ταβέρνα βγάζει μάτι ότι είναι αλεξιπτωτιστής; Θα τον ρωτήσω πώς φτιάχνουν την μπεσαμέλ και δεν θα ξέρει;

Αν μου τύχει μια περίπτωση κάκιστης εξυπηρέτησης από κάποιον π.χ. ταξιτζή, θα τον καταγγείλω σίγουρα. Αν μου τύχει να ψάχνω εφημερεύον π.χ. όταν είμαι διακοπές και αυτό που πρέπει να είναι ανοιχτό δεν είναι, θα τον καταγγείλω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. ΕΠΕΙΔΗ ακριβώς είναι συνάδελφος. Αν ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι κάποιος που ασκεί την ιατρική δεν είναι γιατρός, φυσικά και θα τον καταγγείλω! Τί να κάνει ο Ιατρικός Σύλλογος σ'αυτήν την περίπτωση, αφού ο συγκεκριμένος δεν θα υπάρχει καν στα αρχεία του.

Δεν λέω ότι θα γυρνάω να κάνω καταγγελίες όλη μέρα γι'αυτά που βλέπω, αλλά το να είναι κλειστό ένα εφημερεύον φαρμακείο είναι σοβαρό. Είναι από αυτά για τα οποία θα έκανα καταγγελία.

hemlock
11-01-12, 12:51
Τί να κάνει ο Ιατρικός Σύλλογος σ'αυτήν την περίπτωση, αφού ο συγκεκριμένος δεν θα υπάρχει καν στα αρχεία του.

Σοβαρα ...Δεν μπορεις να κανεις υποθεση?:whistle:

KLG
11-01-12, 12:53
Συμφωνούμε.
Πάμε τώρα να στο εξηγήσω απλά απλά.
Εγώ ας πούμε είμαι φαρμακοποιός στη Σητεία Κρήτης.
Είμαι άριστος επαγγελματίας με τα όλα μου. Νομιμότατος και κανείς δεν έχει παράπονο.

Οι συνάδελφοι που αναφέρονται στα παραπάνω ποστ είναι καθίκι@, παρανομούν και είναι επικίνδυνοι.
Τί μπορώ να κάνω εγώ λοιπόν για τους συγκεκριμένους συνάδελφους?

Τί μπορούν να κάνουν τα παραπάνω άτομα που τους έτυχαν αυτά τα απαράδεκτα περιστατικά?


Ειναι δικιά σου υποχρεωση σαν επαγγελματίας να προσπαθησεις να εξυγιάνεις τον κλάδο σου. Μετά είναι υποχρεωση μου σαν πολίτη να ανταμείψω την προσπάθεια σου με όποιο τρόπο μπορώ.

Αν στην προσπάθεια σου βρεις αντιμέτωπους συναδελφους σου που λενε ιστορίες για καμερες σε πολεοδόμους για αντιπαράδειγμα είναι υποχρεωση σου να τους πολεμήσεις... αλλιως γίνεσαι συνένοχος.. είναι πολυ απλά τα πράματα. Σίγουρα πιο απλά απο το να καλεις τον πολίτη να τα βαλει με ενα γραφειοκρατικό μηχανισμό που περιλαμβάνει την αστυνομια, τη νομαρχία και το ΙΚΑ.

Τις ημέρες που ήμουν Ελλαδα εβλεπα συνεχεια μια γραμμη για την ενδοοικογενειακη κακοποιηση, μια προσπαθεια απο τη Γενική Γραμματεία Ισοτητας με χρηματοδότηση απο τα ΕΠΣΑ... πιστευεις οτι ειναι αδύνατο κάτι αντιστοιχο για εναν ευαισθητο κλάδο υγείας? Και ποιος νομιζεις οτι πρεπει να πιεσει για κάτι τετοιο? Ο πολίτης, ή ο επαγγελματικός κλάδος?

teodor_ch
11-01-12, 13:13
Ξαναρωταω για δευτερη φορα τους δυο μας φαρμακοποιους.
Οταν πανε σε ενα εστιατοριο-μπαρ-ταβερνα-cafe ζητανε τα βιβλιαρια υγειας των εργαζομενων; Ακομα και σε περιπτωσεις που καραμπινατα βγαζουν ματι οτι ειναι αλεξιπτωτιστες στο επαγγελμα;
Αν δεν τους τα δειξουν κανουν καταγγελια στο Υγειονομικο αμεσως;

τώρα που το θυμήθηκα,
μου είχε τύχει να πάρω ταξί απο το αεροδρόμιο Αθήνα για Μοσχάτο και ο ταξιτζής είχε τηλεχειριστήριο στο αριστερό χέρι σε συνδυασμό με καθρέπτη να κοιτάει τα μάτια μου

με χρέωσε 20 ευρώ παραπάνω απο τη κλασσική ταρίφα.

Έμεινα Αθήνα για ένα βράδυ (<14 ώρες οι οποίες ήταν και πολύτιμες).
Του ανέφερα ότι η τιμή ήταν υπερβολική και ζήτησα απόδειξη. Δεν είχα το χρόνο να φωνάξω αστυνομία επι τόπου.
Την επομένη στο αεροδρόμιο πήγα στο αστυνομικό τμήμα που έχουν εκεί και μου είπαν ότι πρέπει ή να κάνω μήνυση ή να το καταγγείλω στη πιάτσα που έχουν εκεί.

Πήρα λοιπόν τις βαλίτσες και πήγα με τα πόδια στη πιάτσα.
Αμέσως με κύκλωσαν καμιά 20αριά-30αριά ταξιτζήδες!
Ανέφερα το περιστατικό και με απείλησαν να φύγω μήν πάθω τίποτα...!!!

Θα έκανα μήνυση αλλά δε θα έβγαζα άκρη γιατί έπρεπε να καλέσω την αστυνομία το ίδιο βράδυ πριν φύγει ο ταξιτζής και έπρεπε να φύγω στο εξωτερικό.

Απο τότε έχω ενημερωθεί και έχω το τηλέφωνο για καταγγελίες επι τόπου στο σύλλογό τους. Ελπίζω 1) να μή μου ξανατύχει και 2) να έχω χρόνο να ασχοληθώ.

Με βάση τα παραπάνω
1) ναί, ο συγκεκριμένος ήταν κλέφτης
2) έφταιγα ΚΑΙ εγώ που δε το συνέχισα

ΑΛΛΑ δε μπορώ να τους κατηγορήσω όλους ότι είναι κλέφτες!

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 10 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ειναι δικιά σου υποχρεωση σαν επαγγελματίας να προσπαθησεις να εξυγιάνεις τον κλάδο σου. Μετά είναι υποχρεωση μου σαν πολίτη να ανταμείψω την προσπάθεια σου με όποιο τρόπο μπορώ.

Αν στην προσπάθεια σου βρεις αντιμέτωπους συναδελφους σου που λενε ιστορίες για καμερες σε πολεοδόμους για αντιπαράδειγμα είναι υποχρεωση σου να τους πολεμήσεις... αλλιως γίνεσαι συνένοχος.. είναι πολυ απλά τα πράματα. Σίγουρα πιο απλά απο το να καλεις τον πολίτη να τα βαλει με ενα γραφειοκρατικό μηχανισμό που περιλαμβάνει την αστυνομια, τη νομαρχία και το ΙΚΑ.

Δε συμφωνείς ότι για να εξυγιάνω τον κλάδο, θα πρέπει πρώτα να γίνω μάρτυρας μίας παράνομης/ανήθικης πράξης?
Πώς θα αρχίσω τις κατηγορίες, όταν ο ίδιος ο μάρτυρας την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια?

Επίσης, για την εξυπηρέτηση των ασθενών πολλές φορές τα φαρμακεία παρανομούν (που λογικά σε ένα δικαστήριο αθωώνονται). Αν κάποιος κάνει κίνηση για καταγγελία σε συνάδελφο θα γίνει ο χαμός και στο τέλος δε θα καταφέρει τίποτα κανείς.

Τέλος πάντων,
πάνω κάτω συμφωνούμε απλά το βλέπουμε απο διαφορετική οπτική γωνία.
Αν και οι δύο πλευρές κάνουν κίνηση (επαγγελματίες-πολίτες) τότε δε θα είχαμε προβλήματα

maik
11-01-12, 21:56
. Αν κάποιος κάνει κίνηση για καταγγελία σε συνάδελφο θα γίνει ο χαμός και στο τέλος δε θα καταφέρει τίποτα κανείς.



Ακριβως. Τωρα το ειπες σωστα. Οπως ελεγε και μια παλια παροιμια" κορακας κορακου ματι δεν βγαζει".
Ισως για τις πολυ μα παρα πολυ καραμπινατες περιπτωσεις να παρει θεση ο συλλογος και να πεσει και καποια ποινη. Αλλα στα καθημερινα μικρα , υπαρκτα ομως θεματα, ακομα και καταγγελια να γινει απο πολιτη προσπαθουν να περασουν στα μαλακα.

ΥΓ. Αν ο σερβιτορος ή ο μαγειρας εχει φυματιωση πχ οσο καλα και να σε εξυπηρετησει κινδυνευεις και εσυ.

teodor_ch
11-01-12, 21:59
Αλλα στα καθημερινα μικρα , υπαρκτα ομως θεματα, ακομα και καταγγελια να γινει απο πολιτη προσπαθουν να περασουν στα μαλακα.

ΥΓ. Αν ο σερβιτορος ή ο μαγειρας εχει φυματιωση πχ οσο καλα και να σε εξυπηρετησει κινδυνευεις και εσυ.

Μπορείς να κάνεις επώνυμη καταγγελία στην αστυνομία και σίγουρα ο υπεύθυνος θα βρεί το μπελά του. Έχει συμβεί στο παρελθόν σε γνωστό μου. Μίλησα καθαρά για να ξεκινήσει ο καθένας φαρμακοποιός το κυνήγι.


ΥΓ. Και βιβλιάριο υγείας να έχει, μια χαρά φυματίωση μπορεί να κουβαλάει ;)

maik
11-01-12, 22:06
Μπορείς να κάνεις επώνυμη καταγγελία στην αστυνομία

Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις;
Εδω πανε και τους λενε γαι κλοπες και διαρηξεις και προσπαθουν να τους αποτρεψουν απο μηνυσεις. Με τον φαρμακοποιο που ειναι κλειστα θα ασχοληθουν;



ΥΓ. Και βιβλιάριο υγείας να έχει, μια χαρά φυματίωση μπορεί να κουβαλάει ;)

Οσοι εργαζονται στον επισιτισμο εχουν ειδικο βιβλιαριο υγειας που θεωρειται καθε εξι μηνες.

sdikr
11-01-12, 22:08
Μπορείς να κάνεις επώνυμη καταγγελία στην αστυνομία και σίγουρα ο υπεύθυνος θα βρεί το μπελά του. Έχει συμβεί στο παρελθόν σε γνωστό μου. Μίλησα καθαρά για να ξεκινήσει ο καθένας φαρμακοποιός το κυνήγι.


ΥΓ. Και βιβλιάριο υγείας να έχει, μια χαρά φυματίωση μπορεί να κουβαλάει ;)


wow με τρομάζεις
δηλαδή ο φαρμακοποιός δεν θα έχει;

teodor_ch
11-01-12, 22:49
Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις;
Εδω πανε και τους λενε γαι κλοπες και διαρηξεις και προσπαθουν να τους αποτρεψουν απο μηνυσεις. Με τον φαρμακοποιο που ειναι κλειστα θα ασχοληθουν;



Οσοι εργαζονται στον επισιτισμο εχουν ειδικο βιβλιαριο υγειας που θεωρειται καθε εξι μηνες.

προσωπικά το έχω δεί να γίνεται οπότε...!

Και μέσα σε λιγότερο απο 6 μήνες μπορείς να κολλήσεις πολλά πράγματα ;)


wow με τρομάζεις
δηλαδή ο φαρμακοποιός δεν θα έχει;

διαβάζεις πριν γράψεις?

aroutis
11-01-12, 22:52
Σαββατο μεσημερι Ιουλιου στον Μαρμαρα Χαλκιδικης. Για τους αδαεις πανω απο 100.000 ατομα στην περιοχη. Ολο το δευτερο ποδι.
Φιλος χρειαζεται επιγοντως αντιβιωτικο. Κατεβαινουμε μαζι απο το camping αλλα ηταν μεσημερι και ο μοναδικος εφημερευων φαρμακοποιος επρεπε να κανει την μεσημεριανη σιεστα του. Περιμεναμε δυο ωρες μεσα στην ζεστη με τον φιλο τουμπανιασμενο και με πονο μεχρι να ξυπνησει το καμαρι μας να μας δωσει το φαρμακο. Σε ερωτηση γιατι ηταν κλειστα απαντησε οτι ετσι εχει συμφωνηθει απο τον τοπικο συλλογο και αν μας αρεσει.
Τώρα αν ρωτήσω γιατί δεν τον τουμπανιάσατε "και αν δεν τσυ άρεσε, ξυδάκι", θα παρεξηγηθώ από τους συναδελφους του ε;

Βεβαια, θα έπρεπε να τον καταγγείλετε στα όργανα.. που θα χρησιμοποιούσαν στη καλύτερη τη μαγική...

http://www.sin-plin.gr/images/P/2999-7190-1.jpg
Παρένθεση... κάτι σχετικό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4336945&postcount=250)με τα προηγουμένως συζητούμενα..

teodor_ch
24-01-12, 10:50
Επιστολή ΦΣΑ προς Α.Λοβέρδο

Αξιότιμε κύριε Υπουργέ,

Με την εφαρμογή του νόμου 3918/2011 και των Υπουργικών Αποφάσεων που διέπουν αυτόν, ο Φ.Σ. Αττικής, παρά τις διαφωνίες του, απέστειλε στην Περιφέρεια τον κατάλογο των φαρμακοποιών που ήθελαν να ενταχθούν στις εφημερίες και διανυκτερεύσεις (στις διανυκτερεύσεις δεν θέλησε κανείς να ενταχθεί!) και τις οποίες αφού ενέκρινε ο Περιφερειάρχης, ο Φ.Σ.Α. έθεσε σε εφαρμογή.

Παράλληλα, κατανοώντας πλήρως την ανάγκη αύξησης των διημερεύσεων σε αρκετά σημεία του λεκανοπεδίου, προχώρησε σε αύξηση των διημερευόντων φαρμακείων στις περιοχές αυτές, καταρτίζοντας νέους καταλόγους και εκδίδοντας νέες καρτέλες διημερεύσεων. Η όλη διαδικασία έχει μπει σε εφαρμογή από 1/1/2012 και όπως αντιλαμβάνεστε, οποιαδήποτε είσοδος «εθελοντή» φαρμακοποιού στις διημερεύσεις, που θα προκύψει από την εφαρμογή του νέου άρθρου στο πολυνομοσχέδιο που εισάγεται σήμερα στη Βουλή, θα προκαλέσει τεράστιο πρόβλημα στην οργάνωση των εφημεριών. Δεν είναι δυνατόν δηλαδή, να υπάρξει στις εφημερίες και η «υποχρέωση» και ο «εθελοντισμός» και μάλιστα ο «εθελοντισμός» να μην έχει κανένα χρονικό περιορισμό. Όπως γνωρίζετε η υποχρέωση σε διημερεύσεις και διανυκτερεύσεις υπάρχει μόνο όταν τα φαρμακεία είναι υποχρεωτικά κλειστά. Γιατί διαφορετικά όταν ο κάθε ένας μπορεί να ενταχθεί σε διημερεύσεις με μια απλή αίτηση, τότε όχι μόνο χάνεται ο έλεγχος των διημερεύσεων από τον Φ.Σ.Α., αλλά δεν υπάρχει και λόγος να ορίζονται υποχρεωτικές διημερεύσεις από αυτόν.

Σας είχαμε προτείνει την αύξηση των διημερεύσεων με ικανοποιητικότατο αριθμό φαρμακείων, πολλαπλάσιο, που προέκυψε τελικά από την εφαρμογή του διευρυμένου ωραρίου σε εθελοντική βάση. Δεν το δεχθήκατε, χωρίς να μας εξηγήσετε ποτέ το γιατί.

Να είστε σίγουρος ότι θα επιδιώξουμε και θα επιτύχουμε την απόσυρση του νόμου αυτού με τον επόμενο Υπουργό Υγείας.
Θα μπορούσατε όμως έστω και την τελευταία στιγμή, να το πράξετε εσείς αυτό.
http://farmakopoioi.blogspot.com/2012/01/blog-post_24.html?m=1

kover
24-01-12, 14:15
Η αλλαγή που έγινε στα φαρμακεία ήταν το ελεύθρεο ωράριο τελικα? Με τα ποσοστά κέρδους και το γενικότερο άνοιγμα (πληθυσμιακά κριτίρια και αποστάσεις ισχύουν ακόμη?) έγινε κάτι? Δεν έχω ενημερωθεί, για αυτό ρωτάω.

Xouzouris
24-01-12, 16:38
Δεν είναι δυνατόν δηλαδή, να υπάρξει στις εφημερίες και η «υποχρέωση» και ο «εθελοντισμός» και μάλιστα ο «εθελοντισμός» να μην έχει κανένα χρονικό περιορισμό. Όπως γνωρίζετε η υποχρέωση σε διημερεύσεις και διανυκτερεύσεις υπάρχει μόνο όταν τα φαρμακεία είναι υποχρεωτικά κλειστά. Γιατί διαφορετικά όταν ο κάθε ένας μπορεί να ενταχθεί σε διημερεύσεις με μια απλή αίτηση, τότε όχι μόνο χάνεται ο έλεγχος των διημερεύσεων από τον Φ.Σ.Α., αλλά δεν υπάρχει και λόγος να ορίζονται υποχρεωτικές διημερεύσεις από αυτόν.

Χρονικος περιορισμος στην εθελοντικη εργασια?
Υποχρεωτικα κλειστα?
Δεν υπαρχει λογος?

Γιατι?

Μια χαρα τον βλεπω εγω τον λογο.

Εχουμε εναν ελαχιστο εγγυημενο αριθμο υποχρεωτικων διημερευσεων-εφημεριων που εξασφαλιζουν την ελαχιστη καλυψη του πλυθησμου και δινουμε την δυνατοτητα σε οποιον θελει και μπορει να εργαστει παραπανω προσφεροντας μια επιπλεον υπηρεσια στην πελατεια του ή (αν θελετε) στην κοινοτητα αν και εφ'οσον κρινει οτι τον συμφερει.

Που ειναι το προβλημα?

Θα ειχαν βαση οι ισχυρισμοι του ΦΣΑ μονον και αποκλειστικα επι πληρους (και με μοναδικο ορο την κατοχη πτυχιου Φαρμακευτικης) απελευθερωσης του επαγγελματος κατα το Βρετανικο/Αμερικανικο μοντελο, που ειναι ΙΜΗΟ και το δεον οπως εχω επαναλαβει πλειστακις.

Ειναι δηλαδη σαν να λεμε οτι δεν εχει νοημα το rotation εφημεριων των νοσοκομειων του ΕΣΥ επειδη οι ιδιωτικες κλινικες εφημερευουν 24/7 και δεν ειναι υποχρεωτικα κλειστες (ή τουμπαλιν). Αστεια πραγματα.

teodor_ch
24-01-12, 17:00
Xouzouris η απάντηση στη ΜΗ λογική σου είναι στο παρακάτω ερώτημα,

πληρώνεσαι παραπάνω στις εφημερίες που είναι υποχρεωτικές? :)

HIK248
25-01-12, 03:33
Τελικα δεν περασε το αρθρο του πολυνομοσχεδιου για το ωραριο των φαρμακειων.Κατι ηξερε ο Lover που ελεγε για μακελειο

http://www.capital.gr/News.asp?id=1389567

Xouzouris
25-01-12, 09:41
Xouzouris η απάντηση στη ΜΗ λογική σου είναι στο παρακάτω ερώτημα,

πληρώνεσαι παραπάνω στις εφημερίες που είναι υποχρεωτικές? :)

Φυσικά. Και ο φαρμακοποιός το ίδιο μέσω των πωλήσεων που κάνει.

Είμαι σίγουρος μάλιστα ότι ο φαρμακοποιός βγάζει σε μια εφημερία πολυ περισσότερα απο τα 80 ευρώ καθαρά για περίπου 32 ώρες εργασίας που θα πάρει ο γιατρός. Και παίρνει ως μπόνους το δικαίωμα να λέει ότι επιτελεί "κοινωνικο έργο". ;)

teodor_ch
25-01-12, 12:24
Φυσικά. Και ο φαρμακοποιός το ίδιο μέσω των πωλήσεων που κάνει.

Είμαι σίγουρος μάλιστα ότι ο φαρμακοποιός βγάζει σε μια εφημερία πολυ περισσότερα απο τα 80 ευρώ καθαρά για περίπου 32 ώρες εργασίας που θα πάρει ο γιατρός. Και παίρνει ως μπόνους το δικαίωμα να λέει ότι επιτελεί "κοινωνικο έργο". ;)

Φυσικά και όχι!
Όταν εφημερεύει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΝΑ φαρμακείο σε ένα δήμο τότε ναί, του εξασφαλίζεις πωλήσεις.
Όταν στον ίδιο δήμο αφήνεις εθελοντικά να ανοίξει όποιος θέλει ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙΣ τον απο πάνω να ανοίξει και αυτός τότε συγνώμη αλλά είναι παράλογο.
Το έξτρα εισόδημα λόγω εφημερίας (το οποίο μή το παίρνεις δεδομένο) το χάνει αυτόματα αφού οι "εθελοντές" το διεκδικούν και μάλιστα πολύ αποτελεσματικά.

Μπορείς να φανταστείς τί είδους φαρμακεία θα ανοίγουν όποτε θέλουν?
Αυτά που μπορούν και αυτά που δεν αντέχουν αλλιώς (πολύ νέοι φαρμακοποιοί).
Κατα συνέπεια πάλι με τη δικαιολογία ότι είναι στο όφελος του πολίτη, θα αποδυναμώσουμε τα μικρά φαρμακεία.
Μακροπρόθεσμα καταλαβαίνεις τι θα γίνει?

Απο άτομο στην Αθήνα, έχω μάθει ότι ήδη έχουν μπεί στον Τειρεσία ή έχουν κλείσει περίπου 100 φαρμακεία. Νομίζεις ότι έστω και ένα απο αυτά είναι απο τα κεντρικά μεγάλα?


Επίσης,
1) μή συγκρίνεις με τα χάλια ενός κλάδου (τα οποία αμφισβητώ)
2) οι 32 ώρες είναι παράνομες γιατί μετά τις πρώτες άντε 12 ο άνθρωπος δε μπορεί να καταλάβει τί του γίνεται. Πόσο μάλλον να το παίζει ιατρός! (αν βάλεις κανένα ύπνο ενδιάμεσα αλλάζουν τα πράγματα)
3) τα 80 καθαρά τα πιστεύεις ότι βγάζουν οι ιατροί?
Προσωπικά είμαι σίγουρος με όσα βλέπω καθημερινά ότι όσοι βγάζουν μόνο τα νόμιμα είναι κορόιδα ή ηλίθιοι! Όχι γιατί επιβραβεύω το κλέψιμο, αλλά αν θέλουμε να μήν έχουμε ιατρούς δημοτικού, θα πρέπει να πληρώνονται κατάλληλα.
Ε...ποιός δεν παίρνει μίζες????? :worthy:
Άντε να είναι ένα 10% απο τους ιατρούς της χώρας!

Αν πάς σε ένα κρατικό νοσοκομείο πχ. πανεπιστημιακό Ηρακλείου Κρήτης
κάτσε στην πίσω είσοδο με ένα καφέ απο τις 9:00-13:00 και μέτρα πόσους αντιπροσώπους φαρμακοβιομηχανιών θα δείς.
Αυτοί δουλεύουν για την ενημέρωση των ιατρών?


Όταν στο φαρμακείο έρχεται ο αγροτικός ιατρός ΜΑΖΙ με τον αντιπρόσωπο και ρωτάνε για τις πωλήσεις είναι για στατιστικούς λόγους?


Οπότε τα 80 καθαρά είναι ανέκδοτο να το λές.
Και στην τελική ο φαρμακοποιός ΔΕΝ πληρώνεται ΕΞΤΡΑ στις εφημερίες όπως σε άλλες χώρες.
ΑΝ μπεί κόσμος θα εισπράξει.

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 4 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και προσθέτω,

ο Σύλλογος Αθηνών έφερε αντιπρόταση με περισσότερα εφημερεύοντα ΑΚΟΜΑ και μετά τους εθελοντισμούς!!!
Με σωστή διασπορά και όχι τα 30/40 στο κέντρο...

Αν κάποιος επιμένει με το ανοιχτό ωράριο ή ηλίθιος είναι ή έχει συμφέροντα.
ΔΕΝ εξυπηρετεί ούτε το κοινό, ούτε τους περισσότερους φαρμακοποιούς.
Εξυπηρετεί ΜΟΝΟ τα μεγάλα φαρμακεία και ΜΟΝΟ τους κατοίκους κεντρικών περιοχών!!!!!!

Είναι ηλίου φαεινότερον δηλαδή. Έλεος!

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 18 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τα ίδια που έλεγα με άλλα λόγια για να γίνει ΑΚΟΜΑ πιο κατανοητό :worthy:


Επιστολή Κ.Λουράντου προς τον γενικό γραμματέα ΥΥΚΑ κ.Δημόπουλο

Αξιότιμε κύριε Γενικέ,
Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας, έχω να σας αναφέρω τα εξής:
Ο Φαρμακευτικός Σύλλογος Αττικής, όπως και όλοι οι Σύλλογοι στην Ελλάδα, υποχρεώνουν τα μέλη τους σε διανυκτερεύεις και διημερεύσεις εφαρμόζοντας το νόμο που διέπουν αυτές.
Αυτές, εφαρμόζονται όταν τα φαρμακεία είναι υποχρεωτικά κλειστά βάσει του νόμιμου ωραρίου τους. Αν με το εθελοντικό διευρυμένο ωράριο διημερεύσεων – διανυκτερεύσεων δύναται ο κάθε φαρμακοποιός, με μια απλή αίτηση, να μπαίνει εμβόλιμα σε αυτούς που υποχρεωτικά υφίστανται τη βάσανο της διημέρευσης, (γιατί περί διανυκτέρευσης δεν συζητούμε, αφού ΟΥΔΕΙΣ από τους «εθελοντές» θέλησε να υποστεί την ταλαιπωρία της διανυκτέρευσης!!!), τότε δεν θα πρέπει να υπάρξει υποχρέωση στις διημερεύσεις.

Επίσης, εάν κάθε φαρμακοποιός δύναται να δηλώνει με μια απλή αίτηση, το χρονικό διάστημα που θα είναι ανοιχτός, αποφεύγοντας – ειδικά στην Αττική – τους δύσκολους καλοκαιρινούς μήνες, τότε αντιλαμβάνεστε ότι η όλη διαδικασία ξεφεύγει του νοήματος της απελευθέρωσης και εντάσσεται αποκλειστικά στο νόημα της εξυπηρέτησης αυτών που ενδιαφέρονται μόνο για το δικό τους συμφέρον.
Ένα άλλο θέμα που πρέπει να σας απασχολήσει, είναι το γεγονός ότι οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, οι μέχρι στιγμής δηλώσαντες συμμετοχή στο διευρυμένο ωράριο, είναι φαρμακεία με υψηλότατους τζίρους και σε σημεία έντονης εμπορικής δραστηριότητας. Αυτό σημαίνει ότι δήλωσαν συμμετοχή με γνώμονα το οικονομικό συμφέρον (και όχι το συμφέρον της δημόσιας υγείας), εις βάρος των υπόλοιπων φαρμακείων που εξυπηρετούν πράγματι τους ασφαλισμένους και αυτά είναι τα φαρμακεία της γειτονιάς.
Ο Υπουργός Υγείας, έχει πολλαπλώς εκφράσει την άποψή του, ότι δεν δέχεται την «πειρατεία» και κάτι τέτοιο είναι εκτός της λογικής του. Όμως, με την τελευταία τροποποίηση που επιχειρεί σήμερα στη Βουλή, κάθε άλλο παρά ενισχύει αυτόν τον ισχυρισμό του. Εξυπηρετεί πλήρως την πειρατεία και τον αθέμιτο ανταγωνισμό γιατί ανταγωνισμός στο φάρμακο δεν υφίσταται, αφού έχουμε σταθερές τιμές όπως είναι λογικό.
Κάνω για τελευταία φορά την πρόταση μου, η οποία εξυπηρετεί αποκλειστικά και μόνο το κοινωνικό συμφέρον, δεν θίγει την ομαλή συνύπαρξη και λειτουργία των φαρμακείων, ενισχύει την οργάνωση και την αποτελεσματικότητά τους και ανταποκρίνεται πλήρως στη δύσκολη γεωγραφική κατανομή της χώρα μας.
Η πρόταση αυτή δεν είναι άλλη από την απόσυρση της τροπολογίας, πράγμα που δεν θα σημάνει μείωση της προσωπικότητας του Υπουργού, αλλά πράξη ευθύνης απέναντι σε έναν κλάδο, που μέχρι στιγμής έχει υποστεί αλλεπάλληλα χτυπήματα. Θα έλεγα ότι θα μπορούσε να κάνει ένα βήμα παραπάνω: να καταργήσει το άρθρο του νόμου που προωθεί τον εθελοντισμό στις εφημερίες και να το αντικαταστήσει με τις υποχρεωτικές αυξήσεις διημερεύσεων σε οργανωμένο πλαίσιο και ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε περιοχής.
Μετά τιμής,
Κ. Λουράντος


Σχετικά με το bold,
αν δε το κάνει τότε επιβεβαιώνει για ακόμα μία φορά τα συμφέροντα που εξυπηρετεί.

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 81 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και κάτι ενδιαφέρον για μία "μέτρια" Ευρωπαϊκή χώρα όσον αφορά τα οικονομικά του κράτους...
(Υπόψιν έχουν φτάσει στο σημείο να δανείζονται με αρνητικό επιτόκιο...!!!!!!!)

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_pharmacies

Germany

Germany is biggest pharmacy market in Europe with €35 billion, or $46 billion, of revenue each year. In Germany, pharmacies are known as "Apotheken". Like France, they are all independently-owned by pharmacists, and like France, there are no pharmacy chains. In hindsight to consumer protection, German law bans chains of Apotheken, but generally allows self- employed pharmacists to individually operate a maximum of four outlets, all of which must be in close proximity.
Other types of retailing are strongly opposed to offer the same types of services as an Apotheke. These retailers would not have the necessary expertise to provide proper patient care and this has been upheld by the European Court of Justice in its ruling of May 2009. Traditionally in Germany, drugs were not discountable and the entire trade with pharmaceuticals was limited to the single channel of the Apotheke. In 2004 however, the health care reform law GMG allowed free pricing of OTC- products. This led to a significant decrease of OTC- prices in competitive areas. Internet and mail-order purchasing of drugs has also become an alternative, however it only accounts for about 5% of German pharmaceutical trade.
Online- pharmacy DocMorris has been introducing the first, licence based pharmacy chain model in Germany in 2007. Alongside their brand, they are offering standardized services in their pharmacies, whilst they do not operate or own them. They also offer discounted OTC products. Besides this model, German pharmacies are for the most part organized in wholesaler- based cooperations like LINDA, gesund leben, Meine Apotheke or Vivesco. These cooperations are offering discounts in purchasing and support e.g. in Marketing.
DocMorris CEO Ralf Daeinghaus claims the German system to be monopolistic because government sets the profit margin that drug makers, wholesalers and pharmacists are allowed to make, resulting in stronlgy invariant price levels at all traditional outlets- even though most of the 21,500 pharmacies in the country are run independently. Traditional German pharmacists respond that a strategy of generally discounting pharmaceuticals may push people to use more drugs and would be against the general principles of health and customer protection.

Δεν είμαι σε όλα σύμφωνος αλλά είναι ένα πολύ καλό μοντέλο και προπάντων δοκιμασμένο με επιτυχία.

PopManiac
26-01-12, 16:27
Δίνονται όμως ή κληρονομούνται οι άδειες στη Γερμανία άραγε;;;;

Γιατί εξ'όσων γνωρίζω η άδεια άπαξ και ο ελεύθερος επαγγελματίας συνταξιοδοτηθεί επιστρέφεται και δεν κληροδοτείται όπως στην Ελλάδα όπου σόι πάει το βασίλειο των φαρμακοποιών.

Επίσης, πόσο κοστίζει μία άδεια; Πόσο περιορισμένες είναι οι άδειες αυτές;;;

Για να τα δω και αυτά στην Ελλάδα :whistle:

Στην τελική έστω και τώρα ας διερευνηθούν ΟΛΕΣ οι μεταβιβάσεις αδειών που έγιναν ξεκινώντας από εκείνες όπου τα επώνυμα είναι κοινά μεταξύ των μερών και ας επιστραφούν ;)

Καμία αντίρρηση σε ένα τέτοιο πλαίσιο να είναι περιορισμένος ο αριθμός αδειών...

teodor_ch
26-01-12, 16:42
Δίνονται όμως ή κληρονομούνται οι άδειες στη Γερμανία άραγε;;;;

Γιατί εξ'όσων γνωρίζω η άδεια άπαξ και ο ελεύθερος επαγγελματίας συνταξιοδοτηθεί επιστρέφεται και δεν κληροδοτείται όπως στην Ελλάδα όπου σόι πάει το βασίλειο των φαρμακοποιών.

Επίσης, πόσο κοστίζει μία άδεια; Πόσο περιορισμένες είναι οι άδειες αυτές;;;

Για να τα δω και αυτά στην Ελλάδα :whistle:

Στην τελική έστω και τώρα ας διερευνηθούν ΟΛΕΣ οι μεταβιβάσεις αδειών που έγιναν ξεκινώντας από εκείνες όπου τα επώνυμα είναι κοινά μεταξύ των μερών και ας επιστραφούν ;)

Καμία αντίρρηση σε ένα τέτοιο πλαίσιο να είναι περιορισμένος ο αριθμός αδειών...

έχεις κολλήσει στις λεπτομέρειες (πλέον)
Γιατί?
Άλλαξαν τα πληθυσμιακά όρια και πλέον υπάρχουν θέσεις για νέα ΤΣΑΜΠΑ άδεια αλλά δεν υπάρχουν φαρμακοποιοί ή ΖΗΤΗΣΗ (γιατί δε συμφέρει).
Οι μεταβιβάσεις/πωλήσεις/κλπ γίνονται ΜΟΝΟ εάν έχουν και τα δύο μέρη πτυχίο φαρμακευτικής με όλα τα αξεσουάρ που χρειάζεται.
Τον πολίτη σαν ασθενή δεν τον ενδιαφέρει το επώνυμο του φαρμακοποιού αλλά η ποιότητα του φαρμακοποιού.

Μέτρα για καλύτερα φαρμακεία στην Ελλάδα υπάρχουν πολλά.
Το θέμα της κληρονομικότητας αντικειμενικά κατατάσσεται χαμηλά απο άποψη σημαντικότητας με κριτήριο την ποιότητα υπηρεσιών στους ασθενείς.

Δεν παύει να είναι ένα λάθος του εδώ συστήματος αλλά ΔΕΝ είναι μείζονος σημασίας.

Προσωπικά είμαι της άποψης ότι οι άδειες θα μπορούν να μεταβιβάζονται ΜΟΝΟ σε παιδιά και αν αυτά πληρούν τις προϋποθέσεις. Και να μή ξεχάσω (άσχετα με το θέμα της κληρονομικότητας), πτυχία απο πανεπιστήμια του κ0λου δε θα έπρεπε να αναγνωρίζονται καν Η' να δίνονται εξετάσεις έξτρα απο της άδειας ασκήσεως.

bluesattack
26-01-12, 16:48
Το θέμα της κληρονομικότητας αντικειμενικά κατατάσσεται χαμηλά απο άποψη σημαντικότητας με κριτήριο την ποιότητα υπηρεσιών στους ασθενείς.

Δεν παύει να είναι ένα λάθος του εδώ συστήματος αλλά ΔΕΝ είναι μείζονος σημασίας.



Γιατι να ειναι μειζονος σημασιας η κληρονομικοτητα.Μειζονος σημασια ειναι η διατηρηση των προνομιων , ειδικα αν τα εχεις

KLG
26-01-12, 16:51
Κανονικά καμία αδεια για κανένα επάγγελμα δεν πρέπει να μεταβιβάζεται απο τον γονιό προς τα παιδιά (για να μην το επεκτείνω και προς τις ιδιοκτησίες και με πούνε κομμουνιστή) και ο κάτοχος αδείας πρέπει να να αποζημειώνεται απο το κράτος για το αρχικό κόστος της άδειας για όσο διαρκεί η συμβαση με φοροαπαλλαγές / επιστροφές με τις άδειες να αξιολογουνται κάθε 15 χρόνια.

Έτσι και εχεις κεντρικό ελεγχο, και το κράτος εισπράτει ζεστά μετρητα τα οποια και επιστρεφει σταδιακά - έμμεσα (δλδ δανείζεται) και ο φαρμακοποιός σκιζεται να δουλεψει για να αποσβέσει την άδεια ή να μπορεί να την ξαναδιεκδικήσει μολις λήξει... αν θέλει κάποιο νεότερο μέλος της οικογένειας να συνεχίσει το επάγγελμα, μπορεί να διεκδικήσει την άδεια απο τον συγγενη του. Άντε και με εξτρα μόρια αν εχει ηδη δουλεψει στο μαγαζι (επειδή θεωρητικά θα υπάρχει ομαλή μεταβαση της "ιδιοκτησίας").

Αυτά... αν θες να οργανώσεις ενα σύστημα το οποιο θα ωφελεί τον πολίτη, το κράτος και τον επαγγελματία με αυτή τη σειρά.

teodor_ch
26-01-12, 21:58
Έτσι και εχεις κεντρικό ελεγχο, και το κράτος εισπράτει ζεστά μετρητα τα οποια και επιστρεφει σταδιακά - έμμεσα (δλδ δανείζεται) και ο φαρμακοποιός σκιζεται να δουλεψει για να αποσβέσει την άδεια ή να μπορεί να την ξαναδιεκδικήσει μολις λήξει... αν θέλει κάποιο νεότερο μέλος της οικογένειας να συνεχίσει το επάγγελμα, μπορεί να διεκδικήσει την άδεια απο τον συγγενη του. Άντε και με εξτρα μόρια αν εχει ηδη δουλεψει στο μαγαζι (επειδή θεωρητικά θα υπάρχει ομαλή μεταβαση της "ιδιοκτησίας").


Και εδώ πέφτεις σε λάθος διότι ο μεγαλύτερος τζίρος ενός φαρμακείου (εκτός απο τα "εμπορικά κέντρα" που υπάρχουν στα κέντρα των μεγάλων πόλεων) είναι τα φάρμακα.
Προτρέπεις λοιπόν τον φαρμακοποιό να προσπαθεί να πουλήσει φάρμακα* το οποίο είναι επικίνδυνο για την υγεία των πολιτών.

*Με τον οποιοδήποτε τρόπο, νόμιμο ή μή.

Καλό το σκεπτικό σου πάντως και συμφωνώ με τα περισσότερα.

Απλά τα φαρμακεία, όπως και τα ιδιωτικά ιατρεία/κλινικές είναι ιδιαίτερη κατηγορία και θα πρέπει να μήν υπάρχει τσουβάλιασμα με τα υπόλοιπα επαγγέλματα που όντως δεν πρέπει να είναι και τελείως κλειστά.

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 2 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατι να ειναι μειζονος σημασιας η κληρονομικοτητα.Μειζονος σημασια ειναι η διατηρηση των προνομιων , ειδικα αν τα εχεις

Εξήγησα παραπάνω το σκεπτικό μου που απαντάει στην ερώτησή σου.
Τον ασθενή/πολίτη τον ενδιαφέρει η ποιότητα υπηρεσιών.

Ε, ας τακτοποιήσουμε αυτήν και μετά να δούμε και τις λεπτομέρειες.
Μέτρα που απελευθερώνουν το ωράριο για παράδειγμα είναι πολύ σημαντικότερα και επικίνδυνα για τον ασθενή/πολίτη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.