PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

PopManiac
27-01-12, 00:54
Teodor εδώ δυστυχώς πέφτουν οι μάσκες και είσαι λίγο άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.

Ας πούμε είσαι "εκπρόσωπος" (τονίζω τα εισαγωγικά γιατί ΔΕΝ είσαι αλλά είσαι φαρμακοποιός και μιλάς υπέρ του ancien regime και καλά κάνεις από δικής σου πλευράς) των φαρμακοποιών και του υφιστάμενου καθεστώτος προστατευόμενου επαγγέλματος.

Και 'ξεμπροστιάζεσαι' με τη λογική του "τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου".

Λεπτομέρειες οι διαδικασίες αδειοδότησης;;;;

Αμ δε!!!!

Βλέπεις τα πληθυσμιακά και λοιπά κριτήρια μπήκαν εκ των υστέρων τώρα καθιερώνοντας τις οικογενειακές και άλλες κάστες του επαγγέλματός σας.

Αν όντως κανείς ήθελε πράγματι από τη μία να διατηρήσει ένα επίπεδο προστασίας της δημόσιας υγείας και του δημοσίου συμφέροντος κατά την απόφαση ΔΕΚ του 2009 την οποία ο σύλλογός σας επικαλείται μόνο στα σημεία όπου τον (σας) συμφέρει αλλά από την άλλη θέλει να φερθεί δίκαια τότε:

Α. Επανεξέταση ΟΛΩΝ των αδειών. Δεν λέω να ξεκινήσουμε από το μηδέν (δλδ όλες οι άδειες μηδενίζονται και η πίτα ξαναμοιράζεται) γιατί όντως κακώς κάποιοι έχουν ρίξει πολλά λεφτά εκεί αλλά τουλάχιστον ανάκληση αδειών που έχουν δοθεί εικονικά και μην μου λες πως όχι και είναι λεπτομέρεια, τα είχα με φαρμακοποιό 1 χρόνο και κάτι και ξέρω όλα τα dirty little secrets και πώς γονέας μεταβίβασε εικονικά στα παιδιά του (φαρμακοποιούς) άδεια όπου υποτίθεται πως εισέπραξε €200000 αλλά ούτε ένα € δεν μπήκε ;)

Β. Οι άδειες που επιστραφούν λόγω προφανούς οικογενειοκρατίας ας ξαναμοιραστούν μεταξύ φαρμακοποιών με κλήρο στην οποία γκανιόττα να προστεθούν και λοιπές νέες άδειες στη βάση πληθυσμιακών κριτηρίων και εκεί ας δοθούν νέες άδειες και στην Αλεξανδρούπολη. Έτσι βουλώνονται στόματα και μερικών που φωνάζουν υπέρ του δέοντος για τις ανισότητες. Θέλεις κύριε Αθηναίε να ανοίξεις φαρμακείο, well η Αθήνα έκλεισε, άνοιξε όμως Αλεξανδρούπολη

Γ. Ενιαία διαφανής ταρίφα για άδεια από δημόσιο φορέα με πλήρη διαφάνεια όπως περίπου το ΑΣΕΠ. Ανοικτά δημοσιεύονται άδειες, ανοικτά τα ονόματα ανοικτές διαδικασίες

Δ. Παράλληλα με Γ να υπάρξει από ΣΗΜΕΡΑ κανόνας πως πας φαρμακοποιός με φαρμακείο που βγαίνει στη σύνταξη επιστρέφει την άδειά του (της) στον φορέα του Γ παραπάνω η οποία άδεια μπαίνει στην 'γκανιόττα' και κληρώνεται κάθε 3μηνο / 6μηνο

Αυτά είναι λεπτομέρειες;;;;

Αν έχετε τα cojones ας καθαρίσετε πρώτα τα του οίκου σας έτσι με τέτοιες προτάσεις και μετά να δεις πώς κανένας δεν θα μιλά για ωράρια.

Αντίθετα σήμερα όλοι τσακώνονται για τα προφανή (ωράρια), εσείς γκρινιάζετε αλλά κρατάτε το 1000% πυρήνα των κεκτημένων (βλέπε άδειες ;)).

maik
27-01-12, 00:57
Και εδώ πέφτεις σε λάθος διότι ο μεγαλύτερος τζίρος ενός φαρμακείου (εκτός απο τα "εμπορικά κέντρα" που υπάρχουν στα κέντρα των μεγάλων πόλεων) είναι τα φάρμακα.


Τι θα ελεγες για φαρμακεια που θα πουλανε φαρμακα και μονο φαρμακα. Τιποτε αλλο.
Ουτε καλυντικα ουτε παπουτσια ουτε αντηλιακα ουτε αιθερια ελαια.

Γιατι σε οποιο φαρκακειο και να δω ο χωρος που καταλαμβανουν τα φαρμακα ειναι δεν ειναι το 20%.

PetrosK
27-01-12, 01:11
Τι θα ελεγες για φαρμακεια που θα πουλανε φαρμακα και μονο φαρμακα. Τιποτε αλλο.
Ουτε καλυντικα ουτε παπουτσια ουτε αντηλιακα ουτε αιθερια ελαια.

Γιατι σε οποιο φαρκακειο και να δω ο χωρος που καταλαμβανουν τα φαρμακα ειναι δεν ειναι το 20%.

E, αν βλέπεις τα φάρμακα, υπάρχει ήδη πρόβλημα.

Ορθή η παρατήρησή σου, αλλά τότε να κόψουμε και τις μλκίες με διατίμηση, rebait, αποπληρωμή 6-12 μήνες μετά, ωράρια, S/M, κι όποιος αντέξει.

Στα @@ μου για 12k φαρμακοπώλες (το δηλώνω συνειδητά), αλλά τα 4-5M τα οποία δεν έχουν πρόσβαση σε S/M ανά πάσα μέρα και ώρα, σε αντίθεση με την πρόσβαση σε Φαρμακεία (κι όσοι γκρινιάζετε για κλειστούς εφημερεύοντες στην Αθήνα, πηγαίντε να μείνετε εδώ (http://maps.google.com/maps?q=Kotyli,+Nestorio,+Greece&hl=en&sll=37.945513,23.720106&sspn=0.015263,0.031693&oq=kotyli+&hnear=Kotyli,+Nestorio,+Kastoria+Prefecture,+Greece&t=m&z=12&iwloc=A)), να δω τί μαγκιές θα κάνουν.

Xouzouris
27-01-12, 09:10
Φυσικά και όχι!
Όταν εφημερεύει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΝΑ φαρμακείο σε ένα δήμο τότε ναί, του εξασφαλίζεις πωλήσεις.
Όταν στον ίδιο δήμο αφήνεις εθελοντικά να ανοίξει όποιος θέλει ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙΣ τον απο πάνω να ανοίξει και αυτός τότε συγνώμη αλλά είναι παράλογο.
Το έξτρα εισόδημα λόγω εφημερίας (το οποίο μή το παίρνεις δεδομένο) το χάνει αυτόματα αφού οι "εθελοντές" το διεκδικούν και μάλιστα πολύ αποτελεσματικά.

Μπορείς να φανταστείς τί είδους φαρμακεία θα ανοίγουν όποτε θέλουν?
Αυτά που μπορούν και αυτά που δεν αντέχουν αλλιώς (πολύ νέοι φαρμακοποιοί).
Κατα συνέπεια πάλι με τη δικαιολογία ότι είναι στο όφελος του πολίτη, θα αποδυναμώσουμε τα μικρά φαρμακεία.
Μακροπρόθεσμα καταλαβαίνεις τι θα γίνει?

Ωραια. Αν λοιπον η εφημερια ειναι αγγαρεια χωρις οικονομικο αντικρισμα, ενα εκ των δυο μπορει να ισχυει.

α) την κανουμε γιατι το φαρμακειο εχει κοινωνικο προσωπο και επιτελει κοινωνικο εργο στο πλαισιο των ανταλλαγματων που ο κλαδος πρεπει να προσφερει για την προστασια του κλειστου επαγγελματος και του εγγυημενου ποσοστου κερδους.

β) δεν μας νοιαζει τιποτα, κοφτε το λαιμο σας. Οποτε θα πω εγω φτου ξελευτερια, ανοιγει φαρμακειο οποιος θελει και επισης οποιος θελει ανοιγει οποτε θελει, δεν υπαρχουν υποχρεωτικες εφημεριες, οποιος θελει να δουλεψει 24/7 προσδοκωντας κερδος ας το κανει, οι υπολοιποι ας πανε για την σιεστα τους.

Και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος μου κανει λιγο υπερβολικο.


Απο άτομο στην Αθήνα, έχω μάθει ότι ήδη έχουν μπεί στον Τειρεσία ή έχουν κλείσει περίπου 100 φαρμακεία. Νομίζεις ότι έστω και ένα απο αυτά είναι απο τα κεντρικά μεγάλα?

Αυτο να το πεις στον Θυμιο Λυμπεροπουλο του κλαδου σας, που απο το γωνιακο μαγαζι του εξυπηρετει τα συμφεροντα των μεγαλων φαρμακειων (ποσοστο κερδους) εναντι των μικροτερων (διαφορα φασης μεταξυ πιστωσεων απο προμηθευτες+αποζημιωσεων απο ταμεια).


Επίσης,
1) μή συγκρίνεις με τα χάλια ενός κλάδου (τα οποία αμφισβητώ)
2) οι 32 ώρες είναι παράνομες γιατί μετά τις πρώτες άντε 12 ο άνθρωπος δε μπορεί να καταλάβει τί του γίνεται. Πόσο μάλλον να το παίζει ιατρός! (αν βάλεις κανένα ύπνο ενδιάμεσα αλλάζουν τα πράγματα)
3) τα 80 καθαρά τα πιστεύεις ότι βγάζουν οι ιατροί?
Προσωπικά είμαι σίγουρος με όσα βλέπω καθημερινά ότι όσοι βγάζουν μόνο τα νόμιμα είναι κορόιδα ή ηλίθιοι! Όχι γιατί επιβραβεύω το κλέψιμο, αλλά αν θέλουμε να μήν έχουμε ιατρούς δημοτικού, θα πρέπει να πληρώνονται κατάλληλα.
Ε...ποιός δεν παίρνει μίζες?????
Άντε να είναι ένα 10% απο τους ιατρούς της χώρας!

1) να μην τα αμφισβητεις καθολου

2) δεν ξερω τι ειναι, ειναι η πραγματικοτητα ομως. Σε προσκαλω να ερθεις μαζι μου σε μια τυπικη εφημερια να το διαπιστωσεις μονος σου. Εναλλακτικα, οποιοσδηποτε ειδικευομενος του τοπικου σου νοσοκομειου θα μπορεσει να σου προσφερει παρομοια υπηρεσια.

3) Δεν τιθεται θεμα πιστης, τα βλεπω στο μεριδολογιο μου καθε μηνα. 80 η καθημερινη, 120 το Σαββατο, 150 Κυριακες και αργιες. Αν δεν πιστευεις, να σου ανεβασω αντιγραφο να το δεις. Ευχαριστω για τους χαρακτηρισμους BTW. Α, και για την ιστορια, σε οσους χωρους εχω εργαστει σε τρεις χωρες κανεις δεν εχει χαρακτηρισει τις υπηρεσιες μου ως "γιατρου του δημοτικου". ;)


Αν πάς σε ένα κρατικό νοσοκομείο πχ. πανεπιστημιακό Ηρακλείου Κρήτης
κάτσε στην πίσω είσοδο με ένα καφέ απο τις 9:00-13:00 και μέτρα πόσους αντιπροσώπους φαρμακοβιομηχανιών θα δείς.
Αυτοί δουλεύουν για την ενημέρωση των ιατρών?

Αναλογως την περιπτωση, και ναι και οχι. Υπαρχουν σαπιοι που ερχονται να σου πουν να "συνεργαστειτε" εναντι αμοιβης, υπαρχουν σοβαροι ανθρωποι με σοβαρα φαρμακα και σοβαρο σκοπο.



Όταν στο φαρμακείο έρχεται ο αγροτικός ιατρός ΜΑΖΙ με τον αντιπρόσωπο και ρωτάνε για τις πωλήσεις είναι για στατιστικούς λόγους?

Οχι. Μαλλον εχουν διαφορες στο μετρημα. Επειδη ομως σε προηγουμενα μυνηματα σου τραγουδησες κατι ασματα για "καταγγελιες των πολιτων που βλεπουν τα στραβα και δεν κανουν τιποτε" κλπ, φανταζομαι εχεις ειδοποιησει για αυτη την υποπτη συμπεριφορα τον τοπικο Ιατρικο Συλλογο, τον διοικητη του ΚΥ, τον ΕΟΦ, καποιον?



Οπότε τα 80 καθαρά είναι ανέκδοτο να το λές.
Και στην τελική ο φαρμακοποιός ΔΕΝ πληρώνεται ΕΞΤΡΑ στις εφημερίες όπως σε άλλες χώρες.
ΑΝ μπεί κόσμος θα εισπράξει.


Σου εξηγησα παραπανω οτι καθε αλλο παρα ανεκδοτο ειναι. Επιπλεον, αν εσυ νομιζεις οτι ο καθε διαπλεκομενος περιμενει την εφημερια για να διαπλακει, ή οτι οι μεγαλοδιαπλεκομενοι εκτελουν εφημεριες, πλανασαι πλανην οικτραν.

Οσο για το αν πληρωνεστε εξτρα στις εφημεριες, hey, πες τα στον Θυμιο Λυμπεροπουλο του κλαδου σας που δεν το εχει θεσει ποτε ως αιτημα σοβαρα, μην το λες σε μενα.

aroutis
27-01-12, 10:52
Teodor εδώ δυστυχώς πέφτουν οι μάσκες και είσαι λίγο άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.

Ας πούμε είσαι "εκπρόσωπος" (τονίζω τα εισαγωγικά γιατί ΔΕΝ είσαι αλλά είσαι φαρμακοποιός και μιλάς υπέρ του ancien regime και καλά κάνεις από δικής σου πλευράς) των φαρμακοποιών και του υφιστάμενου καθεστώτος προστατευόμενου επαγγέλματος.

Και 'ξεμπροστιάζεσαι' με τη λογική του "τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου".

Λεπτομέρειες οι διαδικασίες αδειοδότησης;;;;

Αμ δε!!!!

Βλέπεις τα πληθυσμιακά και λοιπά κριτήρια μπήκαν εκ των υστέρων τώρα καθιερώνοντας τις οικογενειακές και άλλες κάστες του επαγγέλματός σας.

Αν όντως κανείς ήθελε πράγματι από τη μία να διατηρήσει ένα επίπεδο προστασίας της δημόσιας υγείας και του δημοσίου συμφέροντος κατά την απόφαση ΔΕΚ του 2009 την οποία ο σύλλογός σας επικαλείται μόνο στα σημεία όπου τον (σας) συμφέρει αλλά από την άλλη θέλει να φερθεί δίκαια τότε:

Α. Επανεξέταση ΟΛΩΝ των αδειών. Δεν λέω να ξεκινήσουμε από το μηδέν (δλδ όλες οι άδειες μηδενίζονται και η πίτα ξαναμοιράζεται) γιατί όντως κακώς κάποιοι έχουν ρίξει πολλά λεφτά εκεί αλλά τουλάχιστον ανάκληση αδειών που έχουν δοθεί εικονικά και μην μου λες πως όχι και είναι λεπτομέρεια, τα είχα με φαρμακοποιό 1 χρόνο και κάτι και ξέρω όλα τα dirty little secrets και πώς γονέας μεταβίβασε εικονικά στα παιδιά του (φαρμακοποιούς) άδεια όπου υποτίθεται πως εισέπραξε €200000 αλλά ούτε ένα € δεν μπήκε ;)

Β. Οι άδειες που επιστραφούν λόγω προφανούς οικογενειοκρατίας ας ξαναμοιραστούν μεταξύ φαρμακοποιών με κλήρο στην οποία γκανιόττα να προστεθούν και λοιπές νέες άδειες στη βάση πληθυσμιακών κριτηρίων και εκεί ας δοθούν νέες άδειες και στην Αλεξανδρούπολη. Έτσι βουλώνονται στόματα και μερικών που φωνάζουν υπέρ του δέοντος για τις ανισότητες. Θέλεις κύριε Αθηναίε να ανοίξεις φαρμακείο, well η Αθήνα έκλεισε, άνοιξε όμως Αλεξανδρούπολη

Γ. Ενιαία διαφανής ταρίφα για άδεια από δημόσιο φορέα με πλήρη διαφάνεια όπως περίπου το ΑΣΕΠ. Ανοικτά δημοσιεύονται άδειες, ανοικτά τα ονόματα ανοικτές διαδικασίες

Δ. Παράλληλα με Γ να υπάρξει από ΣΗΜΕΡΑ κανόνας πως πας φαρμακοποιός με φαρμακείο που βγαίνει στη σύνταξη επιστρέφει την άδειά του (της) στον φορέα του Γ παραπάνω η οποία άδεια μπαίνει στην 'γκανιόττα' και κληρώνεται κάθε 3μηνο / 6μηνο

Αυτά είναι λεπτομέρειες;;;;

Αν έχετε τα cojones ας καθαρίσετε πρώτα τα του οίκου σας έτσι με τέτοιες προτάσεις και μετά να δεις πώς κανένας δεν θα μιλά για ωράρια.

Αντίθετα σήμερα όλοι τσακώνονται για τα προφανή (ωράρια), εσείς γκρινιάζετε αλλά κρατάτε το 1000% πυρήνα των κεκτημένων (βλέπε άδειες ;)).:worthy:
Δεν τα λέω μόνο εγώ βλέπω.. :oneup:

kover
27-01-12, 11:06
Για να καταλάβω. Η διαπραγμάτευση και ο ντόρος γίνεται για τα ωράρια? Η αδειοδότηση παραμένει ως έχει, το ποσοστό κέρδους παραμένει ως έχει?

teodor_ch
27-01-12, 11:44
Αυτά είναι λεπτομέρειες;;;;


Όπως σου εξήγησα ήδη, ναί είναι λεπτομέρειες.
Τον ΑΣΘΕΝΗ τον ενδιαφέρει όχι ποιός έχει το φαρμακείο αλλά η ποιότητα των υπηρεσιών. Κατανοητό?

Τον άνεργο φαρμακοποιό δεν τον ενδιαφέρει η ποιότητα υπηρεσιών (αφού είναι ειδικότητά του) αλλά ΠΟΙΟΣ και ΓΙΑΤΙ άνοιξε το φαρμακείο.

Αυτή τη στιγμή λοιπόν,
Υπάρχουν θέσεις ακάλυπτες (γνωστός μου ανοίγει σε πολύ κεντρική περιοχή και πανάκριβη, στην Αθήνα) αλλά δεν υπάρχουν φαρμακοποιοί να τις καλύψουν. Στα είπα και νωρίτερα.

Όταν τίθεται το θέμα του ωραρίου, το οποίο είναι ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ πολύ σημαντικότερο απο το θέμα της κληρονομικότητας, τα παραπάνω είναι ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ.

Όταν κάθε μήνα αλλάζουν τα φάρμακα και όταν το 99% των ασθενών τρώει άχρηστα χάπια τότε τα παραπάνω είναι ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.

Δε χρειάζεται να γράψω περισσότερα νομίζω. Καταλαβαίνεις τί θέλω να πώ.

Ναί για τον άνεργο φαρμακοποιό είναι το σημαντικότερο απο τα υπόλοιπα, αλλά ας φτιάξουμε πρώτα τα υπόλοιπα...

Συμφωνώ πάντως, έτσι για την ιστορία, ότι οι άδειες δεν θα έπρεπε να μεταβιβάζονται σε άλλα άτομα εκτός απο παιδιά των κατόχων. Να σταματήσουν οι πωλήσεις των αδειών.
(βασικά συμφωνώ σε ένα ποσοστό :) )




Ωραια. Αν λοιπον η εφημερια ειναι αγγαρεια χωρις οικονομικο αντικρισμα, ενα εκ των δυο μπορει να ισχυει.

α) την κανουμε γιατι το φαρμακειο εχει κοινωνικο προσωπο και επιτελει κοινωνικο εργο στο πλαισιο των ανταλλαγματων που ο κλαδος πρεπει να προσφερει για την προστασια του κλειστου επαγγελματος και του εγγυημενου ποσοστου κερδους.

β) δεν μας νοιαζει τιποτα, κοφτε το λαιμο σας. Οποτε θα πω εγω φτου ξελευτερια, ανοιγει φαρμακειο οποιος θελει και επισης οποιος θελει ανοιγει οποτε θελει, δεν υπαρχουν υποχρεωτικες εφημεριες, οποιος θελει να δουλεψει 24/7 προσδοκωντας κερδος ας το κανει, οι υπολοιποι ας πανε για την σιεστα τους.

Και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος μου κανει λιγο υπερβολικο.



Εγγυημένο ποσοστό κέρδους δε γίνεται να μήν υπάρχει!!!!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ!!!!!!
Αν δεν το έχεις αντιληφθεί ακόμα αυτό τσάμπα θα γράψω τα υπόλοιπα!
Ή το κάνεις απο άγνοια ή εσκεμμένα.

Προχωράμε.

Το α χωρίς το β δεν γίνεται.
Κοινωνικό έργο και να ανοίγει όποιος θέλει μπούρδα μου ακούγεται.
Ή κοιτάς τον ασθενή ή όχι συνεχώς, όχι μόνο όταν σε συμφέρει!




Αυτο να το πεις στον Θυμιο Λυμπεροπουλο του κλαδου σας, που απο το γωνιακο μαγαζι του εξυπηρετει τα συμφεροντα των μεγαλων φαρμακειων (ποσοστο κερδους) εναντι των μικροτερων (διαφορα φασης μεταξυ πιστωσεων απο προμηθευτες+αποζημιωσεων απο ταμεια).


Δεν τον ξέρω τον κύριο και δεν κατάλαβα και τίποτα.





1) να μην τα αμφισβητεις καθολου

2) δεν ξερω τι ειναι, ειναι η πραγματικοτητα ομως. Σε προσκαλω να ερθεις μαζι μου σε μια τυπικη εφημερια να το διαπιστωσεις μονος σου. Εναλλακτικα, οποιοσδηποτε ειδικευομενος του τοπικου σου νοσοκομειου θα μπορεσει να σου προσφερει παρομοια υπηρεσια.

3) Δεν τιθεται θεμα πιστης, τα βλεπω στο μεριδολογιο μου καθε μηνα. 80 η καθημερινη, 120 το Σαββατο, 150 Κυριακες και αργιες. Αν δεν πιστευεις, να σου ανεβασω αντιγραφο να το δεις. Ευχαριστω για τους χαρακτηρισμους BTW. Α, και για την ιστορια, σε οσους χωρους εχω εργαστει σε τρεις χωρες κανεις δεν εχει χαρακτηρισει τις υπηρεσιες μου ως "γιατρου του δημοτικου". ;)




1) Αυτό δε πάει μόνο του. Σου είπα ότι το ποσοστό των γιατρών δημόσιων νοσοκομείων/ιατρείων στην Ελλάδα που δε μιζάρονται είναι ΠΟΛΥ μικρό. Το εκτιμώ <10%.

2) Για αυτό ποτέ δεν πάω στο ΕΣΥ χωρίς παραπομπή απο γνωστό. Διάβασες και την έρευνα με την ευχαρίστηση των πολιτών για το ΕΣΥ σε σύγκριση με αυτή των άλλων χωρών?
http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=665189
(Υπήρχε και σε άλλες εφημερίδες αλλά αυτό μου βγήκε πρώτο στο google.)

Αυτή είναι η πραγματικότητα...

3) Σου εξήγησα τί εννοώ...
Σου εξήγησα ότι πιστεύω ότι οι Έλληνες ιατροί ΥΠΟπληρώνονται κατα πολύ τόσο που είναι επικίνδυνοι για τη δημόσια υγεία. Εξαναγκάζονται δηλαδή απο το κράτος ή να προσφέρουν ανάλογες υπηρεσίες ή να κοιτάξουν να βγάλουν έξτρα χρήματα απο αλλού.
Όταν ένας άνθρωπος είναι ξύπνιος πολλές ώρες, γνωρίζεις τις επιπτώσεις στο ανθρώπινο σώμα. Το "δημοτικού" το είπα μεταφορικά ότι συμπεριφέρονται (βλ. λόγους απο πάνω) σαν να έχουν χάσει χρόνια σπουδών και εμπειρίας.




Αναλογως την περιπτωση, και ναι και οχι. Υπαρχουν σαπιοι που ερχονται να σου πουν να "συνεργαστειτε" εναντι αμοιβης, υπαρχουν σοβαροι ανθρωποι με σοβαρα φαρμακα και σοβαρο σκοπο.


Δε διαφωνώ. Στατιστικά δε γίνεται το 100% να είναι επικίνδυνοι για τη δημόσια υγεία ;)




Οχι. Μαλλον εχουν διαφορες στο μετρημα. Επειδη ομως σε προηγουμενα μυνηματα σου τραγουδησες κατι ασματα για "καταγγελιες των πολιτων που βλεπουν τα στραβα και δεν κανουν τιποτε" κλπ, φανταζομαι εχεις ειδοποιησει για αυτη την υποπτη συμπεριφορα τον τοπικο Ιατρικο Συλλογο, τον διοικητη του ΚΥ, τον ΕΟΦ, καποιον?


Όχι και νιώθω συνυπεύθυνος. Δε διαφωνώ με αυτό.
Το μόνο που κάνω όμως είναι να ενημερώνω τους ασθενείς τους λόγους.
Εξάλλου σου εξήγησα ότι πιστεύω ότι οι ιατροί ΥΠΟπληρώνονται, οπότε μέχρι ένα σημείο καλώς το κάνουν.



Σου εξηγησα παραπανω οτι καθε αλλο παρα ανεκδοτο ειναι. Επιπλεον, αν εσυ νομιζεις οτι ο καθε διαπλεκομενος περιμενει την εφημερια για να διαπλακει, ή οτι οι μεγαλοδιαπλεκομενοι εκτελουν εφημεριες, πλανασαι πλανην οικτραν.


Εδώ μπερδεύτηκες μάλλον.
Άλλο οι εφημερίες και άλλο οι μίζες.
Αλλά πόσοι δεν κάνουν εφημερίες? (Βγάλε απο έξω τα μεγάλα κεφάλια)
Αυτό που είπα ήταν ότι τα καθαρά για τους περισσότερους δεν είναι τα νόμιμα μόνο.
Και αφού πληρώνονται καλά, μένουν Ελλάδα και κάνουν και τις εφημερίες.
Αλλιώς με τα νόμιμα μόνο αρκετός κόσμος θα είχε φύγει. Το βλέπεις εξάλλου απο τους νέους ιατρούς που οι περισσότεροι φεύγουν στο εξωτερικό.






Οσο για το αν πληρωνεστε εξτρα στις εφημεριες, hey, πες τα στον Θυμιο Λυμπεροπουλο του κλαδου σας που δεν το εχει θεσει ποτε ως αιτημα σοβαρα, μην το λες σε μενα.

Δεν τον ξέρω τον κύριο.
Ακόμα δεν ανήκω σε κανένα σύλλογο για να καταθέσω απόψεις.



@aroutis

Τί σε ενδιαφέρει περισσότερο σαν ασθενή?
1) Να βρίσκεις τα φάρμακά σου ανα πάσα στιγμή?
2) Να τα βρίσκεις με τη συμ/χή που πληρώνεις (ή δέν) τώρα και στο μέλλον?
3) Ο φαρμακοποιός που σε εξυπηρετεί να έχει πάρει την άδεια με ένα σύστημα σαν αυτό του PopManiac?
4) Να παίρνεις την καλύτερη δυνατή θεραπεία για την ασθένειά σου με βάση πρωτόκολλα και όχι με βάση τα δωράκια που κάνουν οι εταιρίες στους ιατρούς?

Δε χρειάζεται να απαντήσεις :)

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 1 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για να καταλάβω. Η διαπραγμάτευση και ο ντόρος γίνεται για τα ωράρια? Η αδειοδότηση παραμένει ως έχει, το ποσοστό κέρδους παραμένει ως έχει?

Τώρα μιλάνε για τα ωράρια μόνο ναί.

Αλλά το ποσοστό το μειώσανε παράνομα και για το 2011. *
Για το 2012 ο Λοβέρδος κατάλαβε ότι έλεγε μλκίες τόσο καιρό (περι 35% !!!!!!) και το ξανασκέφτεται τώρα.

Για την αδειοδότηση ούτε λόγος.


*Αντί να ελέγξουν τις συνταγές του 2011 σε κάποια ταμεία, θα κόψουν σε όλους ένα 3.5% και θα καταθέσουν τα υπόλοιπα χρήματα.
Δηλαδή α) μειώνει το ποσοστό κέρδους και β) όλοι οι φαρμακοποιοί είναι κλέφτες!!! :worthy:

bluesattack
27-01-12, 12:48
Όταν τίθεται το θέμα του ωραρίου, το οποίο είναι ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ πολύ σημαντικότερο απο το θέμα της κληρονομικότητας, τα παραπάνω είναι ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ.


Συμφωνώ πάντως, έτσι για την ιστορία, ότι οι άδειες δεν θα έπρεπε να μεταβιβάζονται σε άλλα άτομα εκτός απο παιδιά των κατόχων.

H αντιμνημονιακη αγανακτιση του 2012

Ποιος θα βαλει χερι σε αυτα επιτελους .Πρεπει να φθασουμε να επαναποθεσουμε ολες τις ελπιδες μας στην Τροικα ?

teodor_ch
27-01-12, 13:04
H αντιμνημονιακη αγανακτιση του 2012

Ποιος θα βαλει χερι σε αυτα επιτελους .Πρεπει να φθασουμε να επαναποθεσουμε ολες τις ελπιδες μας στην Τροικα ?

Μα η Τρόικα κάνει ακριβώς αυτό!!!
Βάζει χέρι σε αυτούς που δεν έχουν και τα δίνει σε αυτούς που έχουν!!!

Αν περιμένεις απο την Τρόικα, όταν θα ξεπουληθούν όλα τότε θα χρεοκοπήσουμε.
Όχι ότι θα το αποφύγουμε γιατί μας έχουν κάνει ζώα και φοβόμαστε ακόμα και να κλ@σουμε.

Το καλό είναι ότι η Τρόικα δε μπορεί να τα ζητήσει δημόσια όλα αυτά γιατί θα τους πάρουν χαμπάρι και οι άλλοι λαοί! Οπότε εκεί πατάμε και εμείς και αντιστεκόμαστε ;)

bluesattack
27-01-12, 13:21
Στην κληρονομικοτητα παντως δεν αντιστεκεστε .Ειναι μια απο τις μορφες αντιμνημονιακης παλης ?;)

teodor_ch
27-01-12, 13:26
Στην κληρονομικοτητα παντως δεν αντιστεκεστε .;)

Για το συγκεκριμένο γράφω τις δικές μου απόψεις.
Εκτός απο πέρυσι δεν έχω ακούσει τίποτα επίσημα οπότε και δε ξέρω τι συζητιέται.

Επειδή τα έχω ξεχάσει, πέρυσι πρέπει να μιλούσαν μόνο για την κληρονομικότητα σε περίπτωση που πεθάνει ένας φαρμακοποιός να κληρονομεί την άδεια ένας συγγενής άσχετα αν είναι φαρμακοποιός και να συνεχίζει το φαρμακείο με έναν υπάλληλο φαρμακοποιό.


Σίγουρα κάτω απο το φώτα της δημοσιότητας κάτι θα έχουν συζητήσει αλλά δε μπορώ να τα ξέρω αυτά.
Τώρα οι φαρμακοποιοί απο μόνοι τους να ζητήσουν άρση κληρονομικότητας νομίζω ότι είναι πάρα πολύ τραβηγμένο! :p
Θα μιλάμε τότε για τον πρώτο κλάδο στην Ελλάδα που θα λειτουργεί τέλεια!

Έτσι και αλλιώς τον ασθενή ποσώς τον ενδιαφέρει το συγκεκριμένο :)

bluesattack
27-01-12, 13:29
Τώρα οι φαρμακοποιοί απο μόνοι τους να ζητήσουν άρση κληρονομικότητας νομίζω ότι είναι πάρα πολύ τραβηγμένο! :p
Θα μιλάμε τότε για τον πρώτο κλάδο στην Ελλάδα που θα λειτουργεί τέλεια!



Οχι θα μιλαγαμε για τον πρωτο κλαδο που θα εβαζε την αξιοκρατια πανω απο τα συντεχνιακα του συμφεροντα.
Και οντως μοιαζει τραβηγμενο.(οπως και τραβηγμενη μοιαζει κατ'επεκταση η υποστηριξη των αιτηματων τους απο τον κοσμο , η αν θες η μια αδιαφορια του κοσμου στα προβληματα τους)

teodor_ch
27-01-12, 13:48
Οχι θα μιλαγαμε για τον πρωτο κλαδο που θα εβαζε την αξιοκρατια πανω απο τα συντεχνιακα του συμφεροντα.

Μα απο τη στιγμή που ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανοίξει φαρμακείο (αφού υπάρχουν θέσεις) δε τίθεται θέμα!
Το θέμα της κληρονομικότητας (και όχι της πώλησης άδειας) είναι καθαρά για λόγους εξυπηρέτησης του φαρμακοποιού πατέρα-παιδιού. Αντί να κλείσει το φαρμακείο και να μεταφερθεί κάπου αλλού (αφού υπάρχουν θέσεις) μένει στην ίδια!!!

Πολύ το αναλύσαμε νομίζω. Συμφωνούμε πάνω κάτω απλά εγώ δίνω βαρύτητα περισσότερο αλλού.

Το επάγγελμα έχει ανοίξει πλέον όσο γίνεται.
Κρατική διατίμηση, σταθερό ποσοστό κέρδους, ελάχιστες αποστάσεις και πληθυσμιακά κριτήρια είναι αυτά που το κρατάν "κλειστό" και αυτά ΔΕΝ γίνεται να αλλάξουν αν θέλουμε φαρμακεία σε όλη την Ελλάδα ;)

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 7 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να τα σημαντικά θέματα που έλεγα πιο πριν...


10. περικοπή της λίστας των συνταγογραφούμενων φαρμάκων,
http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=173285

Αντί να φτιάξουμε ένα σωστό σύστημα συνταγογράφησης απλά αφαιρούμε φάρμακα!!!!
Ήδη υπενθυμίζω έχουν αφαιρεθεί ΠΑΡΑ πολλά και στα περισσότερα απο αυτά έχουν αυξηθεί οι τιμές!!!

kover
27-01-12, 13:49
Το ποσοστό κέρδους που έχει συμφωνηθεί πόσο είναι?

teodor_ch
27-01-12, 13:53
Το ποσοστό κέρδους που έχει συμφωνηθεί πόσο είναι?

ποιό απο όλα?
35% ξεκινάει και καταλήγει τώρα περίπου στο 18% (το κατάφερε και το κατάλαβε και ο Λοβέρδος οπότε μή πεταχτεί κανείς ότι είναι παραπάνω :p )
στο οποίο αν προσθέσεις και άλλα έξοδα (καθυστερήσεις, υποτίμηση στοκ, κλπ κλπ) πέφτει σύμφωνα με έρευνα (έχω βάλει λινκ εδώ παλαιότερα) στο 5-6% αλλά λέω 10% να είμαστε μέσα.

PetrosK
27-01-12, 13:54
Το ποσοστό κέρδους που έχει συμφωνηθεί πόσο είναι?

0%.

Τπτ δεν έχει "συμφωνηθεί".

Ο εκάστοτε Υπ.Υ.Κ.Α (ή όπως θα τον λένε αύριο-μεθαύριο) αποφασίζει πόσα θέλει (θέλει, όχι πρέπει) να κόψει από τη συγκεκριμένη δαπάνη και επειδή ούτε καν "αέρα" δε μπορεί να κάνει στις Φ/Β, ανακοινώνει το εκάστοτε "φιρμάνι", οι λεπτομέρειες του οποίου έχουν ήδη αναφερθεί πολλές φορές και διαφέρουν ανά περίπτωση.

spyronis
27-01-12, 13:59
Μα απο τη στιγμή που ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανοίξει φαρμακείο (αφού υπάρχουν θέσεις) δε τίθεται θέμα!

Το επάγγελμα έχει ανοίξει πλέον όσο γίνεται.
Κρατική διατίμηση, σταθερό ποσοστό κέρδους, ελάχιστες αποστάσεις και πληθυσμιακά κριτήρια είναι αυτά που το κρατάν "κλειστό" και αυτά ΔΕΝ γίνεται να αλλάξουν αν θέλουμε φαρμακεία σε όλη την Ελλάδα ;)

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 7 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Το επάγγελμα έχει ανοίξει πλέον όσο γίνεται. Υπάρχουν θέσεις.

Ναι όπως έλεγε κι ο ΓΑΠ λεφτά υπάρχουν.
Κρύβε λόγια....
Γιατί είχα ασχοληθεί με το θέμα στην περιοχή της Αττικής πριν λίγο καιρό που είχαν ανοίξει κάποιες θέσεις και πολλοί νέοι φαρμοκοποιοί είχαν εντελώς αντίθετη άποψη και μείναν στην απέξω.

bluesattack
27-01-12, 14:10
Δίνονται όμως ή κληρονομούνται οι άδειες στη Γερμανία άραγε;;;;

Γιατί εξ'όσων γνωρίζω η άδεια άπαξ και ο ελεύθερος επαγγελματίας συνταξιοδοτηθεί επιστρέφεται και δεν κληροδοτείται όπως στην Ελλάδα όπου σόι πάει το βασίλειο των φαρμακοποιών.



Δεν χρειζεται να ανακαλυψουμε ξανα τον τροχο. (αλλα βεβαια αλλο να εισαι σοβαρο κρατος και αλλο ερμαιο των συντεχνιων)

teodor_ch
27-01-12, 17:11
Το επάγγελμα έχει ανοίξει πλέον όσο γίνεται. Υπάρχουν θέσεις.

Ναι όπως έλεγε κι ο ΓΑΠ λεφτά υπάρχουν.
Κρύβε λόγια....
Γιατί είχα ασχοληθεί με το θέμα στην περιοχή της Αττικής πριν λίγο καιρό που είχαν ανοίξει κάποιες θέσεις και πολλοί νέοι φαρμοκοποιοί είχαν εντελώς αντίθετη άποψη και μείναν στην απέξω.

Αν γνώριζες θα καταλάβαινες ότι η πρότασή μου είναι ολόσωστή ;)
ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ έχει ανοίξει.
Αν έχεις απορίες ψάξε μέσα στο νήμα εδώ για παλαιότερα μηνύματά μου :)

New Bee
28-01-12, 01:24
Εγώ βλέπω και σ'αυτό το thread ότι η τακτική του διαίρει και βασίλευε των κυβερνώντων (εκτελούμενη από πληρωμένους δημοσιογράφους) είναι απόλυτα πετυχημένη. Ο κάθε επαγγελματικός κλάδος εναντίον όλων των άλλων. Ο καθένας στη δουλειά του είναι αδικημένος αλλά όλοι οι άλλοι είναι προνομιούχοι. Δεν είναι να απορεί κανείς που ό,τι μέτρο γουστάρουν το περνάνε. Έτσι μετά από λίγο καιρό οι φαρμακοποιοί θα είναι εναντίον των φορτηγαζήδων, οι ταξιτζήδες εναντίον των δημόσιων υπαλλήλων, οι μηχανικοί εναντίον των τραπεζιτικών κτλ. Και τις περισσότερες φορές ο καθένας έχει απόλυτα κάθετη άποψη με ελάχιστη γνώση των πραγματικών δεδομένων. Τί να πω...

teodor_ch
06-02-12, 14:26
Ένα άρθρο για το πραγματικό ερώτημα ενός Κράτους Πρόνοιας
Φθηνότερο (;) γάλα ή μητρικός θηλασμός;
Από το Φεβρουάριο του 2012, σύμφωνα με απόφαση της Επιτροπής Ανταγωνισμού και του Υπουργείου Ανάπτυξης, «απελευθερώνεται» η αγορά βρεφικών γαλάτων, δηλαδή μπορούν να πωλούνται και στα σούπερ μάρκετ, όχι μόνο στα φαρμακεία. Το επιχείρημα της κίνησης αυτής είναι ότι τα γάλατα αυτά είναι πολύ ακριβά στην Ελλάδα και ότι η πώλησή τους στα σούπερ μάρκετ θα φέρει μεγαλύτερο ανταγωνισμό και μειωμένες τιμές. Ακούγεται σωστό στον ουδέτερο παρατηρητή, είναι όμως;

Κατηγορηματικά όχι. Είναι αξιοπερίεργο ότι το όλο θέμα είναι διευθετημένο 30 χρόνια πριν από τον Κώδικα Εμπορίας Υποκατάστατων Μητρικού Γάλακτος, ψηφισμένο από την Ελλάδα στον ΟΗΕ το 1981, σε ισχύ έως σήμερα, αλλά εμείς σαν να ανακαλύπτουμε κάτι καινούργιο. Τα προιόντα αυτά, σύμφωνα με τον παραπάνω Κώδικα, δεν είναι απλές τροφές που διέπονται από τους κανόνες της ελεύθερης αγοράς, αλλά υποκατάστατα θηλασμού που η «ελεύθερη» προώθησή τους, το μάρκετινγκ και η χωρίς έλεγχο έκθεση του κοινού σε αυτά υποσκάπτει το μητρικό θηλασμό. Η ουσία του Κώδικα είναι ότι τα γάλατα για βρέφη πρέπει να υπόκεινται σε περιοριστικούς κανόνες, για παράδειγμα να μην βγαίνουν σε προσφορές, σε εκπτώσεις, σε εκπτωτικά κουπόνια, 1+1 δωρεάν κλπ. Να μην υπάρχει αναίτια έκθεση του κοινού και των γονιών σε αυτά εκτός εάν υπάρχει ιατρικός λόγος να δοθούν. Ήδη κατά τη δεκαετία του ‘70 η παγκόσμια κοινότητα είχε συνειδητοποιήσει ότι, για να ανέβουν στοιχειωδώς τα πολύ χαμηλά τότε ποσοστά μητρικού θηλασμού, θα πρέπει να μπουν κανόνες στη διαφήμιση και το μάρκετινγκ των ξένων γαλάτων για βρέφη.




Εάν νοιαζόμασταν πραγματικά για την τσέπη των νέων γονιών, δεν θα αυξάναμε την έκθεσή τους σε ξένο βρεφικό γάλα, ακόμα και φτηνότερο, αλλά θα τους βοηθούσαμε να εφαρμόσουν αποκλειστικό θηλασμό, να επιστρέψουν στον θηλασμό, κάνοντας σοβαρή εθνική καμπάνια προώθησης και προστασίας του μητρικού θηλασμού, έτσι ώστε να ξεφύγουμε από τα τραγικά ποσοστά θηλασμού που είμαστε σήμερα (σε 10% των μητέρων αποκλειστικός στους 3 μήνες, σε 0.5% στους 6 μήνες). Αναρωτήθηκαν καθόλου οι ιθύνοντες μήπως συνδυάζεται καθόλου το γεγονός ότι έχουμε από τα χαμηλότερα ποσοστά θηλασμού στην Ευρώπη και ταυτόχρονα τα ακριβότερα βρεφικά γάλατα στην Ευρώπη;

Θα νοιαζόμασταν πραγματικά για τους νέους γονείς στην Ελλάδα εάν προωθούσαμε τον θηλασμό για την τσέπη του κοινού. Γιατί ο θηλασμός συμφέρει οικογένειες και κράτος. Κάθε οικογένεια για κάθε μωρό χάνει περίπου 2 με 3 χιλιάδες ευρώ σε έναν χρόνο για την αγορά ξένου γάλακτος, για περισσότερες στατιστικά επισκέψεις σε γιατρό, περισσότερες ασθένειες, περισσότερα φάρμακα και περισσότερες νοσηλείες λόγω της διατροφής με μπιμπερό. Στις ΗΠΑ υπολογίστηκε σε έρευνα του 2011 ότι το σύστημα υγείας εκεί χάνει κάθε χρόνο 13 δις δολλάρια εξαιτίας του γεγονότος ότι οι Αμερικανίδες δεν θηλάζουν. Στην ίδια έρευνα και για τον ίδιο λόγο – μη θηλασμό – υπολογίστηκαν σε 900 οι θάνατοι βρεφών τον χρόνο. Με απλή αναγωγή των δεδομένων αυτών στα ελληνικά πληθυσμιακά στοιχεία – και ελλείψει βεβαίως δικών μας αντίστοιχων ερευνών – το Ελληνικό Εθνικό Σύστημα Υγείας χάνει κάθε χρόνο περίπου μισό δις ευρώ από το γεγονός ότι τα ποσοστά θηλασμού είναι τόσο τραγικά.

Επιπρόσθετα, ας σκεφτούμε ότι το έλλειμμα του κράτους μας αυξάνεται με την επικράτηση ολιγοπωλιακών προιόντων που στην συντριπτική τους πλειοψηφία εισάγονται.

Πως θα μας φαινόταν αλήθεια να βάζαμε και τα αντιβιοτικά στα ράφια των σούπερ μάρκετ και των ψιλικατζίδικων, δίπλα στο ψωμί; Και μητέρα που πάει να αγοράσει μπανάνες να θυμάται που έχει συνάχι ο γιός της και να απλώνει το χέρι να πάρει και λίγη αμοξικιλίνη μια και την είδε εύκαιρη; Αυτά τα θέματα είναι ζητήματα δημόσιας υγείας, όχι ελεύθερης αγοράς.

Στην απόφαση της «απελευθέρωσης» της αγοράς βρεφικών γαλάτων έγινε γνωμοδότηση από την επιτροπή ανταγωνισμού. Οι άνθρωποί της, χωρίς να έχουν καμία σχέση με δημόσια υγεία, ιατρική κλπ, χωρίς να πάρουν, από όσο γνωρίζω, γνωμοδότηση από οποιονδήποτε ιατρικό θεσμό (παιδιατρική εταιρία, εθνική επιτροπή θηλασμού, ινστιτούτο υγείας παιδιού, Σχολή Δημόσιας Υγείας), αποφάνθηκαν ότι η κίνηση αυτή «δεν δημιουργεί πρόβλημα στον μητρικό θηλασμό και στη δημόσια υγεία». Είμαι σίγουρος ότι αυτοί οι άνθρωποι ούτε που γνωρίζουν εάν υπάρχει Διεθνής Κώδικας και τι αναφέρει.

Και τελικά θα μειωθούν πράγματι οι τιμές των βρεφικών γαλάτων στο σούπερ μάρκετ; Γιατί όντως είναι πολύ ψηλότερες οι τιμές στα βρεφικά γάλατα στην Ελλάδα σε σύγκριση με την Ευρώπη; Μα πολύ απλά, γιατί γίνεται ό,τι και παντού αλλού στο εμπόριο στη χώρα μας: ολιγοπώλια και συνθήκες άγριας Δύσης. Γιατί οι βρεφικές πάνες είναι πανάκριβες στα δικά μας σούπερ μάρκετ και όχι στης Αγγλίας; Γιατί τα θήλαστρα, που μπορείς να τα πάρεις από φαρμακεία, βρεφικά είδη ποικίλα καταστήματα κλπ είναι τόσο ακριβά εδώ που είναι πιο φτηνό να τα παραγγείλεις από το εξωτερικό μέσω ίντερνετ; Η απάντηση είναι γιατί δεν λειτουργεί ανταγωνισμός στην Ελλάδα αλλά κυριαρχεί ασυδοσία. Δεν έχει να κάνει καθόλου λοιπόν με το θέμα σούπερ μάρκετ ή όχι. Όταν οι εταιρίες βρεφικών γαλάτων κυριαρχούν στην Ελλάδα και κάνουν ό,τι θέλουν εκτοπίζοντας στη μίζερη γωνία τον μητρικό θηλασμό, τότε μπορούν να επιβάλλουν και τις τιμές που θέλουν σε χώρες χωρίς ελεγκτικούς μηχανισμούς και θεσμούς. Αντίθετα, σε χώρες που λειτουργούν τα πράγματα, που ο θηλασμός προστατεύεται από κυβερνητικούς και μη θεσμούς και είναι σημαντικός σε συχνότητα, οι ίδιες εταιρίες ανταγωνίζονται πραγματικά για το μερίδιο που τους αναλογεί μεταξύ τους, με αποτέλεσμα να πέφτουν οι τιμές. Η διαπίστωση λοιπόν ότι τα βρεφικά γάλατα στην Ελλάδα είναι «ακριβά» δεν συνεπάγεται αυτόματα την «λύση» να «απελευθερωθούν» στα σούπερ μάρκετ. Εδώ πρόκειται για ένα αυθαίρετο άλμα στη Λογική: η παραδοχή είναι σωστή (τα γάλατα είναι ακριβά), αλλά για να φτάσουμε στο συμπέρασμα ότι η λύση για την παραδοχή είναι η συγκεκριμένη πράξη (διάθεση στα σούπερ μάρκετ) έχουμε κάνει ένα άλμα και δεν το αποδείξαμε ποτέ, δεν το ερευνήσαμε ούτε στοιχειωδώς.

Το ξένο γάλα για βρέφη μπορεί να είναι χρήσιμο ή απαραίτητο σε περιπτώσεις όπου η μητέρα δεν θέλει να θηλάσει (κάτω από 10% των μητέρων στην Ελλάδα) ή σε περιπτώσεις όπου υπάρχει έγκυρη ιατρική ένδειξη να χρησιμοποιηθεί. Αυτό σημαίνει ότι το βρεφικό γάλα δεν είναι καταναλωτικό προιόν αλλά πρέπει να αντιμετωπίζεται όπως ένα φάρμακο, όπως ένα αντιβιοτικό: να δοθεί όταν πραγματικά χρειάζεται. Η θέση των κουτιών βρεφικού γάλακτος είναι εκεί, δίπλα στα αντιβιοτικά: στα φαρμακεία, πίσω από τον πάγκο του φαρμακοποιού και μακριά από την κοινή θέα. Η μητέρα που το χρειάζεται να επισκέπτεται με το μωρό της επαγγελματία υγείας, ο οποίος της δίνει συνταγή με υπογραφή και σφραγίδα, βάζοντας προσωπική ευθύνη για αυτήν του την ιατρική παρέμβαση, και η συνταγή να αναφέρει ρητά τον ιατρικό λόγο που απορρίπτεται ο αποκλειστικός θηλασμός του συγκεκριμένου παιδιού.

Έως σήμερα είχαμε τα βρεφικά γάλατα στα φαρμακεία μεν, αλλά σε στοίβες σε κοινή θέα, στη βιτρίνα πολλές φορές και σε άμεση έκθεση στο βλέμμα της μαμάς, της εγκύου, της γιαγιάς που μπαίνει στο φαρμακείο. Μια στοιχειώδης εκστρατεία προστασίας του μητρικού θηλασμού στη χώρα μας θα είχε ως επόμενη κίνηση τα προιόντα αυτά να απομακρυνθούν από την κοινή θέα στα φαρμακεία και να μπουν αθέατα στα ντουλάπια πίσω από τον κισέ του φαρμακοποιού, όπως γίνεται στην Ιταλία, με την Πρωτοβουλία εκεί για Φιλικά προς τα Βρέφη φαρμακεία. Εμείς αποφασίσαμε κίνηση προς εκ διαμέτρου αντίθετη κατεύθυνση, για πλήρη έκθεση των γονιών στα κουτιά αυτά σε κάθε ευκαιρία αγοράς σε σούπερ μάρκετ, λες και θεωρούμε τον θηλασμό πολυτέλεια και όχι κάτι που θα μας αφήσει κέρδος για οικογένεια, σύστημα υγείας, κοινωνία και εθνικό προυπολογισμό.

Τουλάχιστον έως σήμερα, μια λεχώνα με μωρό 3 εβδομάδων που γέννησε σε Μη Φιλικό προς τα Βρέφη μαιευτήριο (η συντριπτική πλειοψηφία των γεννήσεων στη χώρα μας), και είχε να αντιμετωπίσει μια σειρά επιβαλλόμενων εμποδίων στην προσπάθειά της να θηλάσει – από τη μη σωστή ενημέρωσή της, την κυρίαρχη κουλτούρα του μπιμπερό, το εχθρικό προς τον θηλασμό κοινωνικό και άμεσο περιβάλλον της, τον μη καταρτισμένο στην υποστήριξη του μητρικού θηλασμού επαγγελματία υγείας της - μπορεί να ήταν τυχερή και να έβρισκε μπροστά της μία φαρμακοποιό που να την ενημέρωνε σωστά για το αν χρειάζεται να δώσει πρόσθετο γάλα στο παιδί της ή όχι. Ίσως και να την ενθάρρυνε να συνεχίσει λίγο ακόμα τον αποκλειστικό θηλασμό. Δεν υπάρχει μητέρα που κάποια στιγμή να μην αμφιβάλλει για το αν φτάνει το γάλα της για να θρέψει το παιδί της, τώρα οι στιγμές αυτές θα μετατρέπονται με περισσή ευκολία σε αγορά κουτιού.

Τουλάχιστον να υπάρξει δημόσια και ο αντίλογος, τουλάχιστον να υπάρχουν έτοιμα επιχειρήματα σε συζητήσεις ως απαντήσεις στο εύλογο και αφελές επιχείρημα «Καλά, γιατί δεν θέλετε οι γονείς που δεν θηλάζουν το παιδί τους να πληρώνουν λιγότερα;».


πηγή: Healthier World
Συντάκτης: Παπαβέντσης Στέλιος (Παιδίατρος, M.R.C.P.C.H., D.C.H. I.B.C.L.C. )

farmakopoioi.blogspot.com/2012/02/blog-post_2788.html?m=1

New Bee
07-02-12, 12:13
"Προσωρινά", και μόνο για τον ΟΓΑ, τα φάρμακα υψηλού κόστους θα χορηγούνται και πάλι από τα φαρμακεία. Αρχίζει να γίνεται αυτό που είχα προβλέψει...

Πόσο ξεφτιλισμένοι μπορεί να είναι πια εκεί στο υπουργείο... Στην αρχή τα ΦΥΚ ήταν στα φαρμακεία... μετά τα πήραν από τα φαρμακεία και τα πήγαν στα νοσοκομεία. Μετά τα ξαναγύρισαν στα φαρμακεία. Ύστερα τα ξαναπήραν από τα φαρμακεία. Τώρα αρχίζουν να τα ξαναγυρνάνε στα φαρμακεία... Αυτά μέσα σε 7-8 μήνες.

Αυτό θα πει προγραμματισμός και σχέδιο για την υγεία.

Xouzouris
07-02-12, 19:06
farmakopoioi.blogspot.com/2012/02/blog-post_2788.html?m=1

Σωστα τα λεει κατ'αρχην ο συναδελφος οσον αφορα στην αναγκαιοτητα του θηλασμου και την ξεκαθαρη υπεροχη του απ'ολες τις αποψεις εναντι του τεχνητου γαλακτος, ομως πιστευω οτι βλεπει το δεντρο και χανει το δασος και, ως εκ τουτου, ο συλλογισμος εχει ενα βασικο λαθος:

Ειναι το βρεφικο γαλα αντικειμενο χορηγησης μονον κατοπιν ιατρικης συνταγης?

Η απαντηση ειναι κατηγορηματικα οχι.

Ας πουμε ομως, χαριν της συζητησης, οτι το χαρακτηριζαμε "φαρμακο" και αρα το χορηγουσαμε κατοπιν συνταγης.

Υποκειται εν γενει το φαρμακο στην χωρα μας σε χορηγηση μονο κατοπιν ιατρικης συνταγης?

Επισης κατηγορηματικα οχι.

Οταν λοιπον λεει


Πως θα μας φαινόταν αλήθεια να βάζαμε και τα αντιβιοτικά στα ράφια των σούπερ μάρκετ και των ψιλικατζίδικων, δίπλα στο ψωμί; Και μητέρα που πάει να αγοράσει μπανάνες να θυμάται που έχει συνάχι ο γιός της και να απλώνει το χέρι να πάρει και λίγη αμοξικιλίνη μια και την είδε εύκαιρη;

η ευλογη απαντηση ειναι οτι η μητερα που μπαινει σε ενα φαρμακειο για να αγορασει κρεμα νυκτος της Απιβιτα ή σαμπουαν του Κορρε, ηδη σημερα θυμαται που εχει συναχι ο γιος της και, αντι να τον παει στον γιατρο, τσιμπαει και λιγη αμοξυκιλλινη που απλοχερα θα της δωσει ο φαρμακοποιος. Ακομα χειροτερα, παει στο περιπτερο να παρει τσιγαρα και χτυπαει και ενα Ντεπον μιας που βρισκεται.


Οταν η αγορα του "κανονικου" φαρμακου λοιπον de facto δεν διεπεται απο κανεναν περιορισμο (και η οπως λαχει χορηγηση αντιβιωτικων ειναι κατ'εξοχην προβλημα Δημοσιας Υγειας και κατα πολυ μεγαλυτερο του βρεφικου γαλακτος), το να θελουμε να θεσουμε μεγαλυτερους περιορισμους στο βρεφικο γαλα φανταζει τουλαχιστον οξυμωρο.

Εαν υπηρχε μια αυστηρη τηρηση νομων και κανονισμων περι χορηγησης των φαρμακων εν γενει, θα μπορουσαμε να μπουμε σε μια τετοια συλλογιστικη-θα φανταζε σιγουρα πιο λογικη.

Οταν ομως μπορεις να πας ουτε καν στο φαρμακειο, αλλα στο ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ και να αγορασεις παρακεταμολη απλως ζητωντας την... βραστα. Οποτε ο συλλογισμος μπαζει καπως, και καλο ειναι να μην πεσει στην αντιληψη κανενος τζιμανιου στο ΥΥΚΑ, γιατι μπορει να δουμε και καναν περιεργο "φορο καταναλωσης βρεφικου γαλακτος" για να αποθαρρυνουμε την χρηση τους και να ενθαρρυνουμε τον θηλασμο, οπως στα τσιγαρα ενα πραμα... :p

New Bee
08-02-12, 12:57
Οταν ομως μπορεις να πας ουτε καν στο φαρμακειο, αλλα στο ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ και να αγορασεις παρακεταμολη απλως ζητωντας την... βραστα. Οποτε ο συλλογισμος μπαζει καπως, και καλο ειναι να μην πεσει στην αντιληψη κανενος τζιμανιου στο ΥΥΚΑ, γιατι μπορει να δουμε και καναν περιεργο "φορο καταναλωσης βρεφικου γαλακτος" για να αποθαρρυνουμε την χρηση τους και να ενθαρρυνουμε τον θηλασμο, οπως στα τσιγαρα ενα πραμα... :p


Κοίτα, είναι γενικό το φαινόμενο και παγκόσμιο: Η "αυτοθεραπεία" προωθείται από όλα τα συστήματα υγείας, όλων των χωρών. Αυτό σημαίνει ότι προσπαθούν όλοι οι κυβερνώντες, παντού, να μειώσουν και τις επισκέψεις στους γιατρούς (που τις πληρώνουν τα ταμεία) και τα συνταγογραφούμενα φάρμακα (που τα πληρώνουν τα ταμεία). Στα πλαίσια αυτών των ενεργειών υποστηρίζονται -και σε μερικές περιπτώσεις αφήνονται προκλητικά ανεξέλεγκτες- διάφορες "εναλλακτικές θεραπείες" όπως βελονισμός, ομοιοπαθητική, φυτοθεραπεία κτλ. Δηλαδή πράγματα που δεν τα πληρώνει το κράτος. Επίσης όλο και περισσότερα φάρμακα επιλέγεται να περάσουν στην κατηγορία των μη συνταγογραφούμενων και η προμήθειά τους να μπορεί να γίνει πολύ εύκολα από τον οποιοδήποτε. Πριν κάποια χρόνια ακόμα και η ασπιρίνη και το ντεπόν μπορούσαν να συνταγογραφηθούν και να αποζημιωθούν από τα ασφαλιστικά ταμεία. Τώρα, ο κόσμος έχει πια αποδεχτεί ότι αυτά τα φάρμακα είναι πολύ "απλά" και ότι θα τα πληρώνει από την τσέπη του πάντα. Εφευρέθηκε η κατηγορία των φαρμάκων "lifestyle" (διακοπής καπνίσματος, στυτικής δυσλειτουργίας, αδυνατίσματος κτλ) ώστε να μην πληρώνουν ούτε αυτά τα ταμεία.

Για μένα το τί θα έπρεπε να γίνεται είναι πολύ απλό: Οτιδήποτε θεωρείται ως φάρμακο, δηλαδή έχει "κουπόνι" και έχει σταθερή λιανική τιμή, θα έπρεπε να χορηγείται από τα ασφαλιστικά ταμεία. Τέλος. Είναι εξευτελιστικό το ότι ανεχόμαστε να πληρώνουμε ΦΑΡΜΑΚΑ από την τσέπη μας. Κανονικά έπρεπε να έχουμε μπει ήδη στο υπουργείο και να τα έχουμε σπάσει όλα, μαζί και το κεφάλι του υπουργού.

Σχετικά με τα γάλατα, το είπα και παραπάνω: Ας μπουν στα σουπερμάρκετ. Τότε θα δει ο κόσμος τί καλά που θα είναι. Ας μπουν και στα περίπτερα. Ας μπουν και στα σουβλατζίδικα. Ας μπουν και σε αυτόματα μηχανήματα πώλησης. Αλλά να μη γίνεται αυτό που γίνεται τώρα με την περιπτερίσια παρακεταμόλη και την καραβίσια ασπιρίνη, έτσι; Που πάς στο φαρμακείο 4 η ώρα τη νύχτα και παίρνεις ένα ντεπόν 0.78 ευρώ και το ίδιο ντεπόν στο χρεώνει το περίπτερο όσο θέλει και στο καράβι στο χρεώνει 1 ευρώ το χαπάκι. Όχι ο φαρμακοποιός να παραμένει ο μαλάκας της υπόθεσης που θα πουλάει με διατίμηση ενώ ΟΛΟΙ οι άλλοι θα πουλάνε όσο γουστάρουν.

Και όταν σε λίγο καιρό, με την ελεύθερη αγορά φαρμάκων, θα υπάρχουν τιμές Γερμανίας και Γαλλίας και τα ταμεία δεν θα καλύπτουν τίποτα, θα βγαίνουν τότε οι ίδιοι που διαμαρτύρονται σήμερα και θα μιλάνε για τα τραστ και τα ολιγοπώλια και τις μυστικές συμφωνίες κάτω από τα τραπέζια (η Bayer έχει καταδικαστεί σε πρόστιμα στη Γερμανία επειδή φίξαρε τις τιμές της ασπιρίνης με μυστικές συμφωνίες με πάνω από τα μισά φαρμακεία της χώρας - αυτό έγινε από το 2004, όταν απελευθερώθηκαν εκεί οι τιμές στα μη συνταγογραφούμενα...)

Πλησιάζει λοιπόν η ώρα που θα έχετε αυτό ακριβώς που ζητήσατε: Ευρωπαϊκές τιμές αλλά ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία.

teodor_ch
02-03-12, 10:57
Μέσα στο γενικό χαμό που ακούτε/διαβάζετε αναφέρω ένα γεγονός που δύσκολα το μαθαίνει κάποιος (εκτός αν του τύχει).

Η Glaxosmith που παράγει την αντιβίωση Amoxil/Augmentin και πάρα πολλά άλλα φάρμακα,
κατάργησε τη συσκευασία του amoxil 500mg με 18 χάπια και έβγαλε νέα (μικρότερη, είναι σαν κουτί απο τσιγάρα) amoxil 500mg με 24 χάπια στην ανάλογη τιμή.
2 34332 AMOXIL CAP 500mg x24 NEO 2,91 € ΤΟ ΝΕΟ
5 27192 AMOXIL CAP 500mg x18 2,40 € ΤΟ ΠΑΛΙΟ - ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΛΛΕΙΨΗ πλέον

Ο καθένας βγάζει τα δικά του συμπεράσματα...
(οι τιμές είναι χονδρικής)

bluesattack
02-03-12, 17:30
Τι συμπερασματα βγαινουν δηλαδη ?

panoc
02-03-12, 17:31
οτι το νεο ειναι φθηνότερο ;

Xouzouris
03-03-12, 00:19
Για την επιστολή του δοσιλογου Πατερουλη των φαρμακοποιων στον Τομσεν κουβέντα.

Η συσκευασία του Αμοξιλ μας πείραξε.

teodor_ch
03-03-12, 11:36
Για την επιστολή του δοσιλογου Πατερουλη των φαρμακοποιων στον Τομσεν κουβέντα.

Η συσκευασία του Αμοξιλ μας πείραξε.

ήμουν σε διακοπές εδώ και πολλές μέρες οπότε δεν έχω ιδέα για το τί μιλάς

χτές διάβασα σε ομιλία του Λοβέρδου ότι πετάμε πολλά φάρμακα, συνδιάστε το με το παραπάνω και καταλάβετε

panoc πώς είναι φθηνότερο?
το συμπέρασμα σου βγαίνει με την προυπόθεση ότι ένας ασθενής θα χρειαστεί ακριβώς 24 χάπια ή πολλαπλάσια αυτού

σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα πληρώνει περισσότερα τα οποία θα καταλήγουν στα σκουπίδια....εμ στους καινούργιους κάδους στα φαρμακεία...

panoc
03-03-12, 11:51
panoc πώς είναι φθηνότερο?
το συμπέρασμα σου βγαίνει με την προυπόθεση ότι ένας ασθενής θα χρειαστεί ακριβώς 24 χάπια ή πολλαπλάσια αυτού

σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα πληρώνει περισσότερα τα οποία θα καταλήγουν στα σκουπίδια....εμ στους καινούργιους κάδους στα φαρμακεία...

Δεν το σκεφτηκα ετσι, απλα εκανα τη διαιρεση τιμη/χαπι.

Εχεις ομως δικαιο σε αυτο αφου σε ολους μας (και σε εμενα) συμβαινει να πεταμε φαρμακα.

Θα ηταν θαυμασιο εαν γινοταν και εδω αυτο που βλεπω σε ξενες σειρες/ταινιες.
Ποσα χαπια χρειαζεσαι? 8 ? ε 8 θα παρεις.

teodor_ch
03-03-12, 11:59
Θα ηταν θαυμασιο εαν γινοταν και εδω αυτο που βλεπω σε ξενες σειρες/ταινιες.
Ποσα χαπια χρειαζεσαι? 8 ? ε 8 θα παρεις.

Αυτό λέω και ξαναλέω...
Αλλά έτσι θα σταματούσαν και οι μίζες των γιατρών/Υπουργών.
Επειδή στα φαρμακεία δε γίνεται να έχουμε χύμα φάρμακα απο όλες τις εταιρίες, κάτι τέτοιο θα γινόταν παράλληλα με αυτό (περίπου) που πάνε να περάσουν τώρα.

Συνταγογράφηση με δραστική και ο φαρμακοποιός να δίνει όποιο έχει εγκρίνει το κράτος.

Xouzouris
03-03-12, 12:04
ήμουν σε διακοπές εδώ και πολλές μέρες οπότε δεν έχω ιδέα για το τί μιλάς

χτές διάβασα σε ομιλία του Λοβέρδου ότι πετάμε πολλά φάρμακα, συνδιάστε το με το παραπάνω και καταλάβετε

panoc πώς είναι φθηνότερο?
το συμπέρασμα σου βγαίνει με την προυπόθεση ότι ένας ασθενής θα χρειαστεί ακριβώς 24 χάπια ή πολλαπλάσια αυτού

σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα πληρώνει περισσότερα τα οποία θα καταλήγουν στα σκουπίδια....εμ στους καινούργιους κάδους στα φαρμακεία...

Την καλυτερη δουλεια εκανες. :oneup:

Επιστροφη στην πραγματικοτητα:

Επιστολη ΦΣΑ στον Τομσεν για την μη εφαρμογη του μνημονιου (http://stithoskopio.blogspot.com/2012/02/blog-post_1863.html)

Απαντηση του ΙΣΠ (http://stithoskopio.blogspot.com/2012/02/blog-post_26.html) (επιτελους).

Οσο για το Αμοξιλ, επιμενω: ενω εχεις δικιο στην αιτιαση σου, μην χανουμε το δασος.

Κατ'αρχην μακαρι να συνταγογραφουνταν παραπανω Αμοξιλ, εστω και ακριβοτερο, μιας που ατ'αυτου πανε συννεφο οι κλαριθρομυκινες και οι κεφουροξιμες με δεκαπλασιο κοστος.

Επειτα, ας περιοριζονταν η συνταγογραφηση φαρμακων εκει που εχουν πραγματικα ενδειξη και με τα σωστα ποσοστα συμμετοχης (οχι φιλε καρδιολογε, το Pradaxa ΔΕΝ συνταγογραφειται με 10%!!! φιλε γενικε ιατρε, τα αντικαταθλιπτικα πανε με 0% μονο στην μειζονα καταθλιψη, καταλαβαινω βεβαια οτι πρωτα πρεπει να μαθεις να αναγνωριζεις μια, αλλα ωστοσο μην φεσωνεις τα ταμεια αδικως) και η εξοικονομηση θα ηταν τετοια που θα μπορουσε το αμοξιλ να κυκλοφορει σε οικογενειακη συσκευασια.

Για να μην μιλησουμε για την κομπινα με τα κουπονια στα φαρμακα που εξαγουν οι φαρμακαποθηκες... :whistle:

teodor_ch
03-03-12, 13:26
Την καλυτερη δουλεια εκανες. :oneup:

Επιστροφη στην πραγματικοτητα:

Επιστολη ΦΣΑ στον Τομσεν για την μη εφαρμογη του μνημονιου (http://stithoskopio.blogspot.com/2012/02/blog-post_1863.html)

Απαντηση του ΙΣΠ (http://stithoskopio.blogspot.com/2012/02/blog-post_26.html) (επιτελους).

Οσο για το Αμοξιλ, επιμενω: ενω εχεις δικιο στην αιτιαση σου, μην χανουμε το δασος.

Κατ'αρχην μακαρι να συνταγογραφουνταν παραπανω Αμοξιλ, εστω και ακριβοτερο, μιας που ατ'αυτου πανε συννεφο οι κλαριθρομυκινες και οι κεφουροξιμες με δεκαπλασιο κοστος.

Επειτα, ας περιοριζονταν η συνταγογραφηση φαρμακων εκει που εχουν πραγματικα ενδειξη και με τα σωστα ποσοστα συμμετοχης (οχι φιλε καρδιολογε, το Pradaxa ΔΕΝ συνταγογραφειται με 10%!!! φιλε γενικε ιατρε, τα αντικαταθλιπτικα πανε με 0% μονο στην μειζονα καταθλιψη, καταλαβαινω βεβαια οτι πρωτα πρεπει να μαθεις να αναγνωριζεις μια, αλλα ωστοσο μην φεσωνεις τα ταμεια αδικως) και η εξοικονομηση θα ηταν τετοια που θα μπορουσε το αμοξιλ να κυκλοφορει σε οικογενειακη συσκευασια.

Για να μην μιλησουμε για την κομπινα με τα κουπονια στα φαρμακα που εξαγουν οι φαρμακαποθηκες... :whistle:

Δυστυχώς xouzouris θα διαφωνήσω μαζί τους (ιατρούς) και μαζί σου.

Στα πολύ γρήγορα γιατί σήμερα έχει καταπληκτική μέρα και θέλω να τη χαρώ.

1) Οι πρόεδροι των φ. συλλόγων δεν έκαναν κάτι κακό. Επανελειμένως το ζητάει όλος το σοβαρός κόσμος, συνταγογράφηση με βάση τη δραστική. Έχει γίνει και φιάσκο με τα επιχειρήματα των ιατρών και έχει γίνει κιόλας αποδεκτό επίσημα (απο ιατρούς, φαρμακοποιούς, υπουργούς) οτι οι ιατροί με το σημερινό καθεστώς μειζόνονται.

2) Εσκεμμένα βγάζετε δικό σας συμπέρασμα ότι ο φαρμακοποιός θα αποφασίζει ποιάς εταιρίας τη δραστική θα δίνει.

3) Πετάτε επιχειρήματα μέτρηση ζαχάρου, μέτρηση πίεσης, τραύματα κλπ τα οποία είναι και πάλι ΓΕΛΟΙΑ!!!! Σε ποιά χώρα ζείτε?
Στην περιοχή που ζώ μετά τις 1:15 περίπου οι αγροτικοί ιατροί φεύγουν και ο κόσμος έχει μόνο ιδιωτικούς ιατρούς σε ακτίνα >30κμ. Τί περιμένεις να κάνει ένας δηλαδή που μάλωσε με τη γυναίκα του και δε νιώθει καλά? Αντί να ρωτήσει το φαρμακοποιό (5' περπάτημα) να οδηγήσει 30km να πάει στο κοντινερο νοσοκομείο, ή να πληρώσει επίσκεψη σε ιδιωτικό ιατρό?

Για το αμοξίλ τα βρήκαμε. Αυτό που ήθελα να δείξω το έδειξα. Μήν το παίρνεις σαν λύση όλων των προβλημάτων γιατί δε το παρουσίασα έτσι ;)

Για τις υπόλοιπες καταγγελίες άσε που δεν έχω δεί κάτι επίσημα σου απαντάει ο Φ. σύλλογος Ηρακελίου εδώ:
http://farmakopoioi.blogspot.com/2012/03/blog-post_3938.html?m=1

Δεν μας εξήγησε γιατί ακόμα κανένας επίορκος φαρμακοποιός δεν βρίσκεται στη φυλακή.

Xouzouris
03-03-12, 13:47
Αν ως επιχειρηματολογια των ιατρων εννοουμε τα ραδιοφωνικα σποτακια του Πατουλη, προφανως και ειναι κατι παραπανω απο γελοια. Ομοιως γελοια βεβαια ειναι τα παρομοια σποτακια του Λουραντου ("κανουν το φαρμακο απο κοινωνικο αγαθο εμπορευμα" εχει το θρασος να λεει ποιος? ο Λουραντος!).

Στην σοβαρη επιχειρηματολογια τωρα, προσωπικα οπως σου εχω ξαναπει εχω δουλεψει με την δραστικη ουσια επιτυχως στο ΗΒ. Η βασικη, ζωτικης σημασιας διαφορα εγκειται σε μια λεξη: ελεγχος.
Ο Βρετανικος ΕΟΦ ειναι αποτελεσματικοτατος και φοβητρο, τοσο που η φαρμακευτικη απατη απ'ολα τα εμπλεκομενα μερη (βιομηχανια μεχρι φαρμακοποιο) να θεωρειται το ιδιο αδιανοητη οσο το αλμα στο κενο απο ουρανοξυστη. Εδω κατι τετοιο δεν συμβαινει.

Ο εντιμος γιατρος λοιπον σαν του λογου μου, δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα να συνταγογραφησει και 50% και παραπανω αν χρειαστει γενοσημα, στις κατγοριες που υπαρχουν τετοια φυσικα. Οχι μονο, αλλα δεν εχει καμια ορεξη να μπλεξει σε τερτιπια οπως αυτο της υποκαταστασης.

Εχει ομως προβλημα με την δραστικη ουσια. Γιατι αραγε?

- Εχει αποψη για τις 6-7 σοβαρες Ελληνικες και ξενες εταιρειες γενοσημων, ξερει ποιες μπορει να εμπιστευτει.

- Εχει αποψη και για τις ασοβαρες εταιρειες και ξερει να τις αποφευγει.

- Δεν εχει αποψη για τους πιθανους νεους παικτες, μενει να αξιολογηθουν στην πραξη.

Οποτε, μπορω να γραψω γενοσημο αλλα θελω να ξερω ανα πασα στιγμη ποιο φαρμακο παιρνει ο ασθενης μου.

Με την δραστικη ουσια τι θα γινει?

Ο γιατρος θα γραφει ενα φαρμακο, ο φαρμακοποιος θα χορηγει οποιο του καπνισει. Με τι κριτηριο?

Το ξεκαθαρα εμπορικο κριτηριο φυσικα, εμπορικο καταστημα εχει, εμπορος ειναι.

Ποιος μου κανει καλυτερες ευκολιες πληρωμης? Ποιος μου δινει καλυτερα μπονους? κ.ο.κ.
Γιατι να στοκαρω δεκα ατορβαστατινες? Θα στοκαρω μια και ολα καλα.

Και αν αυριο ειναι καλυτερη η προσφορα του Β αντι του Α φαρμακοβιομηχανου? ΟΚ, αλλαζουμε.

Και ο μπαρμπας θα παιρνει την μια στατινη της Ελπεν, την αλλη της Βιανεξ, την τριτη της Τεβα, την τεταρτη του Κιτσου του Καραμπουζουκλη κ.ο.κ. Και ο γιατρος δεν θα ξερει ποτε τι στο διαολο συμβαινει.

Και φυσικα την μια φορα θα ειναι διαιρουμενο χαπακι ασπρο, την αλλη αδιαιρετο ροζ, την τριτη καψουλα μπλε-κοκκινη, την παραλλη γαστροανθεκτικο κιτρινο. Και θα εχει χασει το μπαλακι και ο μπαρμπας.

Οσο για το οικονομικο κριτηριο και την επιστολη στον Τομσεν:

Αφου διαμαρτυρεσαι για την ΜΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ του Μνημονιου, δεν θα κατεβεις και σε καμια απεργια οταν θα εφαρμοστει το Μνημονιο και οσον αφορα στην απελευθερωση του επαγγελματος, ε Θυμιε Λυμπεροπουλε των φαρμακοποιων?

Οοοοχι βεβαια, μονο εκει που μας συμφερει.

Για τα λεφτα, αν επιβαλλεις με νομο ποσοστωση στην συνταγογραφηση των γενοσημων, τι παραπανω θα σου προσφερει οικονομικα αν η συνταγογραφηση τους γινεται με την δραστικη ουσια?

- Την στιγμη που το κρατος καθοριζει την τιμη τους,
- Την στιγμη που ολα εχουν την ιδια τιμη.

Μονο τον φαρμακοπωλη και το στοκ του ευνοει η ρυθμιση και κανεναν αλλον.



ΥΓ: Υαρχουν γιατροι που μιζωνονται? Σαφεστατα. Υπαρχουν γιατροι που δεν μιζωνονται? Επισης σαφεστατα.

Μπορεις να πιασεις τους πρωτους πολυ ευκολα μεσω του ποθεν εσχες και να τους σκισεις, δεν ειναι αναγκη να αλλαξεις την πολιτικη του φαρμακου για να το επιτυχεις. ;)

ΥΓ2: επειδη βλεπω οτι επανειλημμενα (κανεις οτι?) δεν καταλαβαινεις ποιος ειναι ο "Θυμιος Λυμπεροπουλος των φαρμακοποιων" σου ξεκαθαριζω οτι αναφερομαι στον γελοιο, γλοιωδη και προκλητικο προεδρο του ΦΣΑ. Το λεω για να μην νομισεις οτι αναφερομαι προσωπικα σε σενα.

teodor_ch
03-03-12, 14:29
Ο γιατρος θα γραφει ενα φαρμακο, ο φαρμακοποιος θα χορηγει οποιο του καπνισει. Με τι κριτηριο?



Παραλείπω τα υπόλοιπα γιατί βασίζονται στο παραπάνω.
Νομίζω ότι πέφτεις μέσα στη προπαγάνδα που κάνουν οι ίδιοι οι πρόεδροι των ιατρικών συλλόγων.

Το κράτος (ΕΟΦ) θα εγκρίνει ΠΟΙΑ φάρμακα ανα δραστική θα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να δώσει ο φαρμακοποιός.
Απο πού και ως πού να αποφάσίζει ο φαρμακοποιός? Ποιός φαρμακοποιός θέλει κάτι τέτοιο πόσο μάλλον να το ζήτησε κιόλας?????

Αυτό που έζησες στην Αγγλία να γίνει και εδώ.
Η διαφορά είναι βέβαια στον ΕΟΦ και τους ελέγχους του.

Ας δημιουργηθεί μία ομάδα ιατρών/φαρμακοποιών/ΕΟΦ-υπαλλήλων να βγάλουν μία λίστα με εμπορικά ονόματα/δραστική και να είναι όλοι σύμφωνοι.

Το μνημόνιο ζήτησε περικοπή εξόδων στο φάρμακο.
Ο λοβέρδος είπε ή δραστική ή ποσοστό κέρδους φαρμακοποιών νομίζω (τα διάβασα πολύ γρήγορα).
Οι φαρμακοποιοί ζητούν δραστική εννοείται.
Και δε ξέρω τί άλλο συζητιέται κρυφά, εγώ προσθέτω δραστική αλλά σωστά εφαρμοσμένη.

Λές να έχω όρεξη να έρχονται οι λιγδιάριδες αντιπρόσωποι να μου ζητάνε συμφωνίες?


ΥΓ. Για την επιχειρηματολογία των ιατρών διάβασα το 2ο λινκ που μου έδωσες ;)
Είναι το λιγότερο αστεία.


ΥΓ2. Μή ξεχνάς ότι ο πιο αρμόδιος για τα φάρμακα είναι ο φαρμακοποιός ;)

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 8 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Xouzouris,
άσε που τις τιμές των φαρμάκων τις βγάζει το κράτος,
Οπότε το κριτήριο φθηνότερο είναι ποιό θα αποφασίσει το κράτος.

Ελπίζω να σου ξέφυγε :)

djuan1988
03-03-12, 14:36
Αν ως επιχειρηματολογια των ιατρων εννοουμε τα ραδιοφωνικα σποτακια του Πατουλη, προφανως και ειναι κατι παραπανω απο γελοια. Ομοιως γελοια βεβαια ειναι τα παρομοια σποτακια του Λουραντου ("κανουν το φαρμακο απο κοινωνικο αγαθο εμπορευμα" εχει το θρασος να λεει ποιος? ο Λουραντος!).

Στην σοβαρη επιχειρηματολογια τωρα, προσωπικα οπως σου εχω ξαναπει εχω δουλεψει με την δραστικη ουσια επιτυχως στο ΗΒ. Η βασικη, ζωτικης σημασιας διαφορα εγκειται σε μια λεξη: ελεγχος.
Ο Βρετανικος ΕΟΦ ειναι αποτελεσματικοτατος και φοβητρο, τοσο που η φαρμακευτικη απατη απ'ολα τα εμπλεκομενα μερη (βιομηχανια μεχρι φαρμακοποιο) να θεωρειται το ιδιο αδιανοητη οσο το αλμα στο κενο απο ουρανοξυστη. Εδω κατι τετοιο δεν συμβαινει.


Συμφωνώ απόλυτα. Το ίδιο πρέπει να γίνει και εδώ φυσικά. Και δεν είναι καθόλου δύσκολο να γίνει και εδώ. Εντονότεροι βιοφαρμακευτικοί έλεγχοι. Πιστεύω ότι γνωρίζεις ποιος είναι αρμόδιος και έχει σπουδάσει για το πράξει.




Εχει ομως προβλημα με την δραστικη ουσια. Γιατι αραγε?

- Εχει αποψη για τις 6-7 σοβαρες Ελληνικες και ξενες εταιρειες γενοσημων, ξερει ποιες μπορει να εμπιστευτει.

- Εχει αποψη και για τις ασοβαρες εταιρειες και ξερει να τις αποφευγει.

- Δεν εχει αποψη για τους πιθανους νεους παικτες, μενει να αξιολογηθουν στην πραξη.

Οποτε, μπορω να γραψω γενοσημο αλλα θελω να ξερω ανα πασα στιγμη ποιο φαρμακο παιρνει ο ασθενης μου.



Εδώ ξεκινούν οι διαφωνίες μου και τα παράλογα επιχειρήματα των γιατρών.

Ο φαρμακοποιός δεν ξέρει ποιες είναι αυτές οι εταιρείες; Δεν έχει άποψη ώστε να τις αποφύγει; Επίσης θα ξέρεις πάρα πολύ καλά ποιο φάρμακο παίρνει ο ασθενής σου.



Με την δραστικη ουσια τι θα γινει?

Ο γιατρος θα γραφει ενα φαρμακο, ο φαρμακοποιος θα χορηγει οποιο του καπνισει. Με τι κριτηριο?

Το ξεκαθαρα εμπορικο κριτηριο φυσικα, εμπορικο καταστημα εχει, εμπορος ειναι.

Δε θα δίνει φυσικά διαφορετική δραστική ουσία, όπως πονηρά προσπαθείς να περάσεις, αλλά απλά σκεύασμα άλλης εταιρείας.

Η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων σου με ποιο κριτήριο συνταγογραφεί; Φυσικά με το κριτήριο της τσέπης του και των ταξιδίων που σκέφτεται να κάνει.

Αλλά το σημαντικότερο είναι αλλού! Με ποιες επιστημονικές γνώσεις είναι καταλληλότερος ο γιατρός για να διαλέξει σκεύασμα από έναν φαρμακοποιό;;;; Έχει διδαχθεί φαρμακευτική τεχνολογία, βιοφαρμακευτική και συνταγοτεχνία; Η απάντηση όπως πολύ καλά γνωρίζεις είναι ΟΧΙ! Ο φαρμακοποιός είναι ο κατ' εξοχήν αρμόδιος ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ του φαρμάκου!



Ποιος μου κανει καλυτερες ευκολιες πληρωμης? Ποιος μου δινει καλυτερα μπονους? κ.ο.κ.
Γιατι να στοκαρω δεκα ατορβαστατινες? Θα στοκαρω μια και ολα καλα.

Και αν αυριο ειναι καλυτερη η προσφορα του Β αντι του Α φαρμακοβιομηχανου? ΟΚ, αλλαζουμε.

Και ο μπαρμπας θα παιρνει την μια στατινη της Ελπεν, την αλλη της Βιανεξ, την τριτη της Τεβα, την τεταρτη του Κιτσου του Καραμπουζουκλη κ.ο.κ. Και ο γιατρος δεν θα ξερει ποτε τι στο διαολο συμβαινει.

Αυτά που κάνουν οι γιατροί δηλαδή και φοβούνται ότι θα χάσουν από εδώ και πέρα. Δικλείδες ασφαλείας υπάρχουν και μπορούν να εφαρμοστούν, όλα τα υπόλοιπα είναι απλά λόγια του αέρα.



Και φυσικα την μια φορα θα ειναι διαιρουμενο χαπακι ασπρο, την αλλη αδιαιρετο ροζ, την τριτη καψουλα μπλε-κοκκινη, την παραλλη γαστροανθεκτικο κιτρινο. Και θα εχει χασει το μπαλακι και ο μπαρμπας.

Ακόμη ένα επιχείρημα χωρίς καμία βάση που στόχο έχει να εκφοβίσει τον απλό κόσμο.

Ξέρεις πολύ καλά τι σημαίνουν τα tbs, caps, disp κτλ και ότι όταν συνταγογραφεί πχ ο γιατρός tbs ο φαρμακοποιός δίνει ταμπλέτες και όχι κάψουλες. Το ανάλογο ισχύει σε κάθε πρίπτωση.



Οσο για το οικονομικο κριτηριο και την επιστολη στον Τομσεν:

Αφου διαμαρτυρεσαι για την ΜΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ του Μνημονιου, δεν θα κατεβεις και σε καμια απεργια οταν θα εφαρμοστει το Μνημονιο και οσον αφορα στην απελευθερωση του επαγγελματος, ε Θυμιε Λυμπεροπουλε των φαρμακοποιων?

Οοοοχι βεβαια, μονο εκει που μας συμφερει.

Εδώ συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.




Για τα λεφτα, αν επιβαλλεις με νομο ποσοστωση στην συνταγογραφηση των γενοσημων, τι παραπανω θα σου προσφερει οικονομικα αν η συνταγογραφηση τους γινεται με την δραστικη ουσια?

- Την στιγμη που το κρατος καθοριζει την τιμη τους,
- Την στιγμη που ολα εχουν την ιδια τιμη.

Μονο τον φαρμακοπωλη και το στοκ του ευνοει η ρυθμιση και κανεναν αλλον.


Και οι προσβολές σου συνεχίζονται. Ο πανικός που σας έχει πιάσει δεν μπορεί να περιγραφεί με απλά λόγια.
Σου υπενθυμίζω ξανά ότι είμαστε επιστήμονες! ´Εχουμε σπουδάσει το φάρμακο και είμαστε οι μόνοι αρμόδιοι πάνω σε αυτό. Με τις αλλαγές αυτές μας καλούν να εφαρμόσουμε όλα αυτά που έχουμε μάθει. Διαφωνείς σε αυτό;



ΥΓ: Υαρχουν γιατροι που μιζωνονται? Σαφεστατα. Υπαρχουν γιατροι που δεν μιζωνονται? Επισης σαφεστατα.

Μπορεις να πιασεις τους πρωτους πολυ ευκολα μεσω του ποθεν εσχες και να τους σκισεις, δεν ειναι αναγκη να αλλαξεις την πολιτικη του φαρμακου για να το επιτυχεις. ;)

Μπορείς να κάνεις ΚΑΙ αυτό. Δε βλέπω το λόγο όμως να μην προχωρήσει κάτι πραγματικό χρήσιμο για όλους.



ΥΓ2: επειδη βλεπω οτι επανειλημμενα (κανεις οτι?) δεν καταλαβαινεις ποιος ειναι ο "Θυμιος Λυμπεροπουλος των φαρμακοποιων" σου ξεκαθαριζω οτι αναφερομαι στον γελοιο, γλοιωδη και προκλητικο προεδρο του ΦΣΑ. Το λεω για να μην νομισεις οτι αναφερομαι προσωπικα σε σενα.

Συμφωνώ επίσης και σε αυτό, αλλά μπορείς να παρακολουθήσεις και μερικά αποσπάσματα από συνεντεύξεις και ομιλίες της προέδρου του ιατρικού συλλόγου Πειραιώς για να δεις ότι δεν έχουμε μόνο εμείς Θύμιους.


ΥΓ. Έχω αναφέρει ξανά για όποιον δε γνωρίζει ότι είμαι φαρμακοποιός, δεν έχω φαρμακείο και δεν πρόκειται να αποκτήσω. Συνεπώς πιστεύω ότι η άποψή μου είναι αρκετά αντικειμενική, καθώς έχω γνώσεις, αλλά δεν έχω συμφέροντα.

........Auto merged post: djuan1988 πρόσθεσε 2 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παραλείπω τα υπόλοιπα γιατί βασίζονται στο παραπάνω.
Νομίζω ότι πέφτεις μέσα στη προπαγάνδα που κάνουν οι ίδιοι οι πρόεδροι των ιατρικών συλλόγων.

Το κράτος (ΕΟΦ) θα εγκρίνει ΠΟΙΑ φάρμακα ανα δραστική θα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να δώσει ο φαρμακοποιός.
Απο πού και ως πού να αποφάσίζει ο φαρμακοποιός? Ποιός φαρμακοποιός θέλει κάτι τέτοιο πόσο μάλλον να το ζήτησε κιόλας?????

Αυτό που έζησες στην Αγγλία να γίνει και εδώ.
Η διαφορά είναι βέβαια στον ΕΟΦ και τους ελέγχους του.

Ας δημιουργηθεί μία ομάδα ιατρών/φαρμακοποιών/ΕΟΦ-υπαλλήλων να βγάλουν μία λίστα με εμπορικά ονόματα/δραστική και να είναι όλοι σύμφωνοι.

Το μνημόνιο ζήτησε περικοπή εξόδων στο φάρμακο.
Ο λοβέρδος είπε ή δραστική ή ποσοστό κέρδους φαρμακοποιών νομίζω (τα διάβασα πολύ γρήγορα).
Οι φαρμακοποιοί ζητούν δραστική εννοείται.
Και δε ξέρω τί άλλο συζητιέται κρυφά, εγώ προσθέτω δραστική αλλά σωστά εφαρμοσμένη.

Λές να έχω όρεξη να έρχονται οι λιγδιάριδες αντιπρόσωποι να μου ζητάνε συμφωνίες?


ΥΓ. Για την επιχειρηματολογία των ιατρών διάβασα το 2ο λινκ που μου έδωσες ;)
Είναι το λιγότερο αστεία.


ΥΓ2. Μή ξεχνάς ότι ο πιο αρμόδιος για τα φάρμακα είναι ο φαρμακοποιός ;)

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 8 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Xouzouris,
άσε που τις τιμές των φαρμάκων τις βγάζει το κράτος,
Οπότε το κριτήριο φθηνότερο είναι ποιό θα αποφασίσει το κράτος.

Ελπίζω να σου ξέφυγε :)

Πραγματικά τα επιχειρήματά τους είναι αστεία, εκφοβιστικά και χωρίς επιστημονική βάση.

Πρόσεξε ότι στο post του με bold τα μόνα, εκτός από τον έλεγχο, είναι τα αντιμνημονιακά επιχειρήματα και οι προσβολές σε εμάς.

npats
03-03-12, 14:39
Εχει ομως προβλημα με την δραστικη ουσια. Γιατι αραγε?

- Εχει αποψη για τις 6-7 σοβαρες Ελληνικες και ξενες εταιρειες γενοσημων, ξερει ποιες μπορει να εμπιστευτει.

- Εχει αποψη και για τις ασοβαρες εταιρειες και ξερει να τις αποφευγει.

- Δεν εχει αποψη για τους πιθανους νεους παικτες, μενει να αξιολογηθουν στην πραξη.

Οποτε, μπορω να γραψω γενοσημο αλλα θελω να ξερω ανα πασα στιγμη ποιο φαρμακο παιρνει ο ασθενης μου.

Με την δραστικη ουσια τι θα γινει?

Ο γιατρος θα γραφει ενα φαρμακο, ο φαρμακοποιος θα χορηγει οποιο του καπνισει. Με τι κριτηριο?

Το ξεκαθαρα εμπορικο κριτηριο φυσικα, εμπορικο καταστημα εχει, εμπορος ειναι.

Ποιος μου κανει καλυτερες ευκολιες πληρωμης? Ποιος μου δινει καλυτερα μπονους? κ.ο.κ.
Γιατι να στοκαρω δεκα ατορβαστατινες? Θα στοκαρω μια και ολα καλα.

Και αν αυριο ειναι καλυτερη η προσφορα του Β αντι του Α φαρμακοβιομηχανου? ΟΚ, αλλαζουμε.

Και ο μπαρμπας θα παιρνει την μια στατινη της Ελπεν, την αλλη της Βιανεξ, την τριτη της Τεβα, την τεταρτη του Κιτσου του Καραμπουζουκλη κ.ο.κ. Και ο γιατρος δεν θα ξερει ποτε τι στο διαολο συμβαινει.

Και φυσικα την μια φορα θα ειναι διαιρουμενο χαπακι ασπρο, την αλλη αδιαιρετο ροζ, την τριτη καψουλα μπλε-κοκκινη, την παραλλη γαστροανθεκτικο κιτρινο. Και θα εχει χασει το μπαλακι και ο μπαρμπας.

Οσο για το οικονομικο κριτηριο και την επιστολη στον Τομσεν:


Πολύ σωστά!!
Ειδικά στην περίπτωση ρυθμισμένου ασθενή με χρόνια πάθηση , η αλλαγή φαρμάκων κάθε τόσο που πιθανότατα δεν περιέχουν και την ίδια ποσότητα της δραστικής ουσίας , θα δημιουργήσει προβλήματα

Ο καθηγητής Κλινικής Φαρμακολογίας της Ιατρικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και μέλος της Επιτροπής Εγκρίσεων Φαρμάκων του ΕΟΦ Δημήτριος Κούβελας :
"Ειδικότερα, οι εταιρείες που παράγουν γενόσημα καλούνται να καταθέσουν μόνο μελέτη βιοϊσοδυναμίας - δηλαδή, πρέπει να αποδεικνύεται ότι τα δύο σκευάσματα (πρωτότυπο και γενόσημο) δεν παρουσιάζουν ουσιώδεις διαφορές στο εύρος και τον βαθμό απορρόφησής τους από τον ανθρώπινο οργανισμό.
«Η μελέτη αυτή γίνεται σε μόλις 12 υγιείς ασθενείς, ενώ σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία είναι αποδεκτή η απόκλιση της θεραπευτικής ισοδυναμίας του γενόσημου με το πρωτότυπο κατά 25%. Αντίθετα, στον Καναδά η αποδεκτή απόκλιση φτάνει μόλις το 1,25%»"
http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4698281

Όπως ορθά επισημαίνεις και εσύ ο γιατρός έχει γνώση των φαρμάκων που χρησιμοποιεί, αρα πρεπει να :
Αυξηθεί η χρήση γενοσήμων σε ποσοστό αντίστοιχο του μεσου ορου της ΕΕ
Να συνταγογραφεί ο γιατρός απο μια λίστα σοβαρών και δοκιμασμένων
γενοσήμων εγχώριων και ξένων που εμπιστεύεται
Κανένα φάρμακο να μην χορηγείται χωρίς ιατρική συνταγή
Ηλεκτρονική συνταγογράφηση παντού
Ενίσχυση του ΕΟΦ και αυστηρότατος έλεγχος κυρίως σε φάρμακα που πρωτοεισέχονται στην αγορά

Υ.Γ Για την επιστολή στον Τομσεν , δεν εχω τίποτε να σχολιάσω.Μόνο και μόνο σαν πράξη υποτέλειας θα επρεπε να εκδιωχθεί ο υπευθυνος απο την ηγεσία του συλλόγου του :down:

teodor_ch
03-03-12, 14:56
Υ.Γ Για την επιστολή στον Τομσεν , δεν εχω τίποτε να σχολιάσω.Μόνο και μόνο σαν πράξη υποτέλειας θα επρεπε να εκδιωχθεί ο υπευθυνος απο την ηγεσία του συλλόγου του :down:

Επειδή είναι απο τα πολύ λίγα σωστά μέτρα του μνημονίου και αντί να εφαρμοστεί απο την αρχή, όπως νομίζω στην Ισπανία (μπορεί να λέω και βλακεία), αλλά οι κλίκες ΔΗΜΟΣΙΑ έφεραν ΓΕΛΟΙΑ επιχειρήματα και έχουμε κολλήσει πίσω?

Xouzouris
03-03-12, 15:06
Εν ταχει μερικες απαντησεις γιατι θα μου καει το φαι:

- Την Βαρβαρα και τον Πατουλη τους εχω γραμμενους εκει που δεν πιανει μελανι. Ναι, ειναι τοσο γελοιοι οσο ο Θυμιος και χειροτεροι, απλα τσιρακια καποιων ιατρικων συμφεροντων, κυριως των ιδιων που εκπροσωπει και ο Βλασταρακος (αλλη μεγαλη μορφη του ιατρικου σωματος). Το μονο γα το οποιο διαχρνικα εχουν δικιο ειναι το κανενα φαρμακο χωρις συνταγη.

- Ο γιατρος δεν εχει σπουδασει ουτε βιοτεχνολογια, ουτε φαρμακοσυνταγοτεχνια, ουτε τεχνολογιες επιλογης βρεφικου γαλακτος και κρεμων προσωπου (BTW, ουτε οι περισσοτεροι υπαλληλοι φαρμακειου στην γειτονια εχουν σπουδασει το ο,τιδηποτε).

Εχει σπουδασει Ιατρικη.

Ως εκ τουτου, ο τροπος που ξερει να επιλεγει φαρμακο ειναι επειδη βλεπει τα αποτελεσματα της θεραπειας του στον αρρωστο.

Σταματηστε οποτε την καραμελα "εχουμε σπουδασει το φαρμακο μπλαμπλα, ειμαστε οι ειδικοι μπλαμπλα και οι καθ'υλην αρμοδιοι μπλαμπλα". Αν σας καλεσουμε να αξιολογησετε τον τροπο παρασκευης ενος φαρμακου, μπορει και να ξερετε καποιοι απο εσας να το κανετε. Την στην πραξη θεραπευτικη ικανοτητα ενος σκευασματος δεν μπορειτε να την αξιολογησετε.

- Ξερεις τι ειναι tb, caps κλπ, αλλα αυτο δεν αλλαζει το επιχειρημα μου περι ετερογενειας των διαφορετικων σκευασματων για την ιδια δραστικη.

djuan1988
03-03-12, 15:23
- Ο γιατρος δεν εχει σπουδασει ουτε βιοτεχνολογια, ουτε φαρμακοσυνταγοτεχνια, ουτε τεχνολογιες επιλογης βρεφικου γαλακτος και κρεμων προσωπου (BTW, ουτε οι περισσοτεροι υπαλληλοι φαρμακειου στην γειτονια εχουν σπουδασει το ο,τιδηποτε).

Εχει σπουδασει Ιατρικη.

Και ο φαρμακοποιός έχει σπουδάσει Φαρμακευτική. Επίσης μήπως και η γραμματέας που συνταγογραφεί έχει σπουδάσει ιατρική;



Ως εκ τουτου, ο τροπος που ξερει να επιλεγει φαρμακο ειναι επειδη βλεπει τα αποτελεσματα της θεραπειας του στον αρρωστο.

Τον ξέρουμε πολύ καλά τον τρόπο που διαλέγει φάρμακα ο γιατρός.



Σταματηστε οποτε την καραμελα "εχουμε σπουδασει το φαρμακο μπλαμπλα, ειμαστε οι ειδικοι μπλαμπλα και οι καθ'υλην αρμοδιοι μπλαμπλα". Αν σας καλεσουμε να αξιολογησετε τον τροπο παρασκευης ενος φαρμακου, μπορει και να ξερετε καποιοι απο εσας να το κανετε. Την στην πραξη θεραπευτικη ικανοτητα ενος σκευασματος δεν μπορειτε να την αξιολογησετε.

Οι ειρωνείες σου συνεχίζονται, αλλά σου απάντησα με τον ίδιο τρόπο παραπάνω. Εάν το φάρμακο έχει περάσει επιτυχώς τους (ΣΩΣΤΟΥΣ) βιοφαρμακευτικούς ελέγχους τότε ναι την ξέρουμε. Και μάντεψε, τους ελέγχους αυτούς τους κάνουν φαρμακοποιοί σε κάθε χώρα του κόσμου και όχι οι γιατροί και οι γραμματείς τους. Επομένως εάν θεσπιστούν και πραγματοποιηθούν οι απαιτούμενοι έλεγχοι όλα θα είναι μια χαρά.



- Ξερεις τι ειναι tb, caps κλπ, αλλα αυτο δεν αλλαζει το επιχειρημα μου περι ετερογενειας των διαφορετικων σκευασματων για την ιδια δραστικη.

Η ετερογένεια θα υπάρχει στο σχήμα ή στο χρώμα και όχι στο αν θα είναι απλό δισκίο, δισκίο ελεγχόμενης αποδέσμευσης, καψάκιο ή υπόθετο όπως λανθασμένα ανέφερες. Αλλά και πάλι δε νομίζω να θεωρείς ότι αυτό είναι επιχείρημα που θα κρίνει τον τρόπο συνταγογράφησης.

maik
03-03-12, 20:43
Ταπεινη συγνωμη αλλα οι δυο τελευταιες σελιδες μου εφεραν εντονα στο μυαλο την παροιμια
"Δυο γαιδαροι μαλωνανε σε ξενο αχυρωνα".
Αν δεν καταλαβατε ο αχυρωνας ειναι η υγεια η δικια μου. Η οποια βεβαια ειναι σε αμεση επικοινωνια με την τσεπη μου.

npats
03-03-12, 21:03
Ταπεινη συγνωμη αλλα οι δυο τελευταιες σελιδες μου εφεραν εντονα στο μυαλο την παροιμια
"Δυο γαιδαροι μαλωνανε σε ξενο αχυρωνα".
Αν δεν καταλαβατε ο αχυρωνας ειναι η υγεια η δικια μου. Η οποια βεβαια ειναι σε αμεση επικοινωνια με την τσεπη μου.

Δεν έχεις άδικο , αν δεις μόνο το τυράκι που σου δίνουν και σου ξεφύγει η φάκα
Με επαγγελματικό τρόπο (που εφαρμόζουν σε ολες τις "μεταρρυθμίσεις) ,χρησιμοποιούν 2-3 αλήθειες (πχ κατευθυνόμενη συνταγογράφηση , υπερσυνταγογράφηση) για να τσιμπήσει ο κόσμος και να αποδεχθεί την συνολική λύση που φέρνουν :
Στοιχειώδη και αναποτελεσματική δημόσια υγεία , και υποχρεωτικό ξήλωμα αν θες το παραπάνω (ποιοτικό φάρμακο στην περίπτωση μας ή αξιοπρεπή πρωτοβάθμια η τριτοβάθμια περίθαλψη γενικότερα )
Στην προσπάθεια τους αυτή δυστυχώς έχουν παρασύρει και μερίδα των φαρμακοποιών , καθώς τους κλείνουν το μάτι (πάρτε εσείς την "συνεργασία"-διαπλοκή με τις φαρμακοβιομηχανίες ) για να δεχτούν την μείωση του ποσοστού κέρδους τους και την μεταφορά κάποιων προϊόντων ( πχ βρεφικά γάλατα πρώτης ηλικίας) στα supermarkets

maik
03-03-12, 21:26
Δεν έχεις άδικο , αν δεις μόνο το τυράκι που σου δίνουν και σου ξεφύγει η φάκα


Οτι θα πεσω στην φακα ειναι σιγουρο 100% , το ζητουμενο ειναι σε ποιανου φακα θα πεσω.
Στην φακα των γιατρων που περναει καθε τοσο ο "επισκεπτης" για να μαθει ποσα εδωσαν απο καθε σκευασμα ή των φαρμακοποιων που θελουν να αλαξει στεκια ο "επισκεπτης";

bluesattack
03-03-12, 21:30
Εγω ευχομαι να υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης (φαρμακου ).Να βασιστουμε δηλαδη σε προσωπικες γνωριμιες (ιατρων , φαρμακοποιων ,πολλοι που ειμαστε σε επαρχιακες πολεις εχουμε), ως συνηθως , μπας και , γιατι αλλιως...

sdikr
03-03-12, 21:30
Ταπεινη συγνωμη αλλα οι δυο τελευταιες σελιδες μου εφεραν εντονα στο μυαλο την παροιμια
"Δυο γαιδαροι μαλωνανε σε ξενο αχυρωνα".
Αν δεν καταλαβατε ο αχυρωνας ειναι η υγεια η δικια μου. Η οποια βεβαια ειναι σε αμεση επικοινωνια με την τσεπη μου.

Ομολογώ, ότι η χρήση της λέξης "επικοινωνία" είναι αρκετά κόντα σε αυτό με τον αχυρώνα :p

Ακόμα παραπάνω, το ότι τόση ώρα μιλάμε για κάτι εκ μνημονίου, έχει τελικά και καλά;

bluesattack
03-03-12, 21:31
Ακόμα παραπάνω, το ότι τόση ώρα μιλάμε για κάτι εκ μνημονίου, έχει τελικά και καλά;

Αναλογως την τσεπη.

npats
03-03-12, 21:37
Οτι θα πεσω στην φακα ειναι σιγουρο 100% , το ζητουμενο ειναι σε ποιανου φακα θα πεσω.
Στην φακα των γιατρων που περναει καθε τοσο ο "επισκεπτης" για να μαθει ποσα εδωσαν απο καθε σκευασμα ή των φαρμακοποιων που θελουν να αλαξει στεκια ο "επισκεπτης";

Στην φάκα του Λοβέρδου γιατί για να σιγουρευτείς ότι η ωτίτιδα του παιδιού σου θα θεραπευτεί , η πίεση του πατέρα σου θα ξαναρυθμιστεί , και οτι η στατίνη που παίρνεις θα συνεχίσει να σου κρατά την χοληστερίνη στα σωστά επίπεδα .....
θα βάζεις το χέρι στην τσέπη και θα συμπληρώνεις το ποσό που σου ζητάνε


Ακόμα παραπάνω, το ότι τόση ώρα μιλάμε για κάτι εκ μνημονίου, έχει τελικά και καλά; Ναι τα "καλά" που γράφω στον maik

maik
04-03-12, 00:33
Στην φάκα του Λοβέρδου γιατί για να σιγουρευτείς ότι η ωτίτιδα του παιδιού σου θα θεραπευτεί , η πίεση του πατέρα σου θα ξαναρυθμιστεί , και οτι η στατίνη που παίρνεις θα συνεχίσει να σου κρατά την χοληστερίνη στα σωστά επίπεδα .....
θα βάζεις το χέρι στην τσέπη και θα συμπληρώνεις το ποσό που σου ζητάνε


Μισο λεπτο. Πιστευω οτι ο γιατρος ειναι ο μονος αρμοδιος και υπευθυνος να κανει διαγνωση της οποιας παθησης και φυσικα να δωσει την καταλληλη αγωγη. Τωρα αν θα δωσει αυτη που πρεπει ή οχι ειναι μια μεγαλη συζητηση.
Απο την αλλη πλευρα να παω στο φαρμακειο και να ζητησω ετσι γενικα και αοριστα ενα αντιγριπικο ή ενα αντιβιοτικο θεωρω οτι ειναι, ας μην το πω επικινδυνο, αλλα αναποτελεσματικο. Ο φαρμακοποιος εχει ευθυνη να δωσει σωστα το φαρμακο, να προσεξει τυχον αταιριστα μεταξυ τους φαρμακα που ισως δεν προσεξε ο γιατρος ή να παρασκευασει επι τοπου κατι (συνηθως στις δερματοπαθειες).
Τωρα να παρω την συνταγη με την δραστικη ουσια κα να στησω κουβεντα με τον φαρμακοποιο οτι αν παρω αυτο ειναι δωρεαν ενω αν παρω το αλλο θα πληρωσω ειναι τουλαχιστον γελοιο, απο την στιγμη που ειμαι ενας ασχετος πολιτης που απλα θελει να γινει καλα.

teodor_ch
04-03-12, 10:46
ή των φαρμακοποιων που θελουν να αλαξει στεκια ο "επισκεπτης";

έχεις πέσει στη φάκα των MME, ιατρών και υπουργών

ζήτησε κάποιος φαρμακοποιός κάτι τέτοιο?

τα χαπάκια που θα δίνει ο φαρμακοποιός θα ορίζονται απο το υπουργείο/εοφ

οι φαρμακοποιοί φωνάζουν απο όσο έχω καταλάβει ώστε να μήν είναι το ΜΟΝΟ κριτήριο για τις λίστες του υπουργείου (δραστική->φάρμακο εταιρίας) η τιμή

και προσθέτω, ας φτιάξουν μία ομάδα φαρμακοποιών, ιατρών, ΕΟΦ να αποφασίσει αυτή τη λίστα να είμαστε όλοι χαρούμενοι και να ρίξουμε και το κόστος

maik
04-03-12, 12:36
έχεις πέσει στη φάκα των MME, ιατρών και υπουργών

ζήτησε κάποιος φαρμακοποιός κάτι τέτοιο?

τα χαπάκια που θα δίνει ο φαρμακοποιός θα ορίζονται απο το υπουργείο/εοφ

οι φαρμακοποιοί φωνάζουν απο όσο έχω καταλάβει ώστε να μήν είναι το ΜΟΝΟ κριτήριο για τις λίστες του υπουργείου (δραστική->φάρμακο εταιρίας) η τιμή

και προσθέτω, ας φτιάξουν μία ομάδα φαρμακοποιών, ιατρών, ΕΟΦ να αποφασίσει αυτή τη λίστα να είμαστε όλοι χαρούμενοι και να ρίξουμε και το κόστος

Λιγα ποστ πιο πανω ο γιατρος μου ελεγε οτι εχω πεσει στην φακα των φαρμακοποιων.:hmm:

Πρακτικη και ευθεια ερωτηση λοιπον .
Αν η διαγνωση ειναι οτι πρεπει να παρω την Α δραστικη ουσια, ποιος θα αποφασιζει ποιο σκευασμα ειναι το καταλληλοτερο για την περιπτωση μου;
Ο γιατρος;
Ο φαρμακοποιος;
Το υπουργειο;
Εγω;
Η τυχη;
Ο Χατζηπετρης;

@ ADSLgr.com All rights reserved.