PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

teodor_ch
04-03-12, 12:50
Λιγα ποστ πιο πανω ο γιατρος μου ελεγε οτι εχω πεσει στην φακα των φαρμακοποιων.:hmm:

Πρακτικη και ευθεια ερωτηση λοιπον .
Αν η διαγνωση ειναι οτι πρεπει να παρω την Α δραστικη ουσια, ποιος θα αποφασιζει ποιο σκευασμα ειναι το καταλληλοτερο για την περιπτωση μου;
Ο γιατρος;
Ο φαρμακοποιος;
Το υπουργειο;
Εγω;
Η τυχη;
Ο Χατζηπετρης;

Αυτό που ξέρω μέχρι τώρα...
Ο ιατρός θα συνταγογραφεί με τη δραστική και ο ασφαλισμένος θα αποφασίζει
1) τη φθηνότερη (τις βγάζει το κράτος) ώστε να πληρώνει μειωμένη συμ/χη
2) όποια γουστάρει αλλά θα πληρώνει αυξημένη συμ/χή

Άντε να μπορεί να αποφασίζει ο φαρμακοποιός εάν >1 εταιρίες έχουν ίση τιμή (και είναι οι φθηνότερες).

Οι φαρμακοποιοί ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να έρχονται οι "επισκέπτες" σε αυτούς!!!!!

maik
04-03-12, 13:03
Αυτό που ξέρω μέχρι τώρα...
Ο ιατρός θα συνταγογραφεί με τη δραστική και ο ασφαλισμένος θα αποφασίζει
1) τη φθηνότερη (τις βγάζει το κράτος) ώστε να πληρώνει μειωμένη συμ/χη
2) όποια γουστάρει αλλά θα πληρώνει αυξημένη συμ/χή

Άντε να μπορεί να αποφασίζει ο φαρμακοποιός εάν >1 εταιρίες έχουν ίση τιμή (και είναι οι φθηνότερες).

Οι φαρμακοποιοί ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να έρχονται οι "επισκέπτες" σε αυτούς!!!!!

Να αποφασιζει ο ασφαλισμενος; απο που και ως που; εχει τις γνωσεις η το μονο κριτηριο θα ειναι το κοστος;

Δηλαδη θα μπαινουμε στο διλημα αν θελεις παρε αυτο που ειναι δωρεαν αλλα δεν ειναι "τοσο καλο" ή δωσε κατι παραπανω και παρε αυτο που "ειναι καλυτερο" ;

Ντοματες αγοραζουμε ή πουκαμισα;

teodor_ch
04-03-12, 13:08
Να αποφασιζει ο ασφαλισμενος; απο που και ως που; εχει τις γνωσεις η το μονο κριτηριο θα ειναι το κοστος;

Δηλαδη θα μπαινουμε στο διλημα αν θελεις παρε αυτο που ειναι δωρεαν αλλα δεν ειναι "τοσο καλο" ή δωσε κατι παραπανω και παρε αυτο που "ειναι καλυτερο" ;

Ντοματες αγοραζουμε ή πουκαμισα;

αυτά πές τα στο υπουργείο ;)

Xouzouris
04-03-12, 14:20
Στο υπουργείο;

Τοσην ώρα μπλαμπλα για το τι καλο μετρο είναι και που θα γλιτώσουμε λεφτά και κλααααμα στον Τομσεν γιατί δεν το κάνουμε τοσον καιρο και όταν έρχεται το καίριο ερώτημα τα ρίχνουμε στο Υπουργείο;

Δεν βλέπω επίσης καμία απάντηση στο δικό μου καίριο ερώτημα, ο άλλος φίλος μάλιστα πήγε να το οικειοποιηθει:

Απο την στιγμή που

- το κράτος ορίζει την τιμή των φαρμάκων
- το κράτος ορίζει την ποσόστωση συνταγογραφησης γενοσημων
- τα γενοσημα έχουν κατα 99.9% την ίδια τιμη για ίδια δραστική και ίδια δοσολογια

Τι ακριβώς κερδίζουμε απο την δραστική ουσία εκτός απο σύγχυση για γιατρό και ασφαλισμένους και ελάττωση στοκ για το φαρμακείο;

opener
04-03-12, 14:54
Μια... ασύμμετρη παράμετρος του λογισμικού και ο παράγοντας «αδιόρθωτος» γιατρός απειλούν να τινάξουν στον αέρα το σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης.

Με στόχο να αντιμετωπιστεί η αιμορραγία των Ταμείων από την πολυφαρμακία, κάθε συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ γιατρός είναι υποχρεωμένος να εκδίδει περιορισμένο αριθμό συνταγών κάθε μήνα. Επειδή όμως κανένας ασθενής δεν μπορεί να μείνει χωρίς φάρμακα, έχει προβλεφθεί έκδοση συνταγών και πέραν του πλαφόν, για τις οποίες ο γιατρός φορολογείται - μετακυλίοντας φυσικά το κόστος στον ασθενή, ο οποίος καλείται να πληρώσει 10 ευρώ για τη συνταγή του.

Ο ασθενής ωστόσο δεν έχει κανέναν τρόπο να ελέγξει αν ο γιατρός του είναι εντός ή εκτός πλαφόν, άρα αν πρέπει να πληρώσει ή όχι όταν πηγαίνει να του γράψει φάρμακα. Εκτός αν καταγγείλει στον ΕΟΠΥΥ ότι υποψιάζεται λαθροχειρία και γίνει έλεγχος στα κομπιούτερ! Μετά, φυσικά, θα πρέπει να βρει και άλλον γιατρό...

«Εγώ παίρνω τα λιγότερα»

Η περιπέτεια του 35χρονου Πέτρου Ο., ο οποίος αντιμετωπίζει σοβαρό καρδιολογικό πρόβλημα (τα πλήρη στοιχεία του στη διάθεση της εφημερίδας), είναι αποκαλυπτική. Ο 35χρονος ασφαλισμένος του ΕΟΠΥΥ τηλεφώνησε στις 22 Φεβρουαρίου στον καρδιολόγο του, ο οποίος είναι συμβεβλημένος με τον Οργανισμό, για να κανονίσει «ραντεβού συνταγογράφησης». Οπως πάντα, απάντησε η γραμματέας του γιατρού: «Αν πρέπει να έρθετε τώρα, θα πληρώσετε δέκα ευρώ» τον προειδοποίησε. Και στην εύλογη απορία του ασθενούς εξήγησε: «Το μηνιαίο πλαφόν των 200 ιατρικών επισκέψεων και συνταγογραφήσεων που δικαιούται να χορηγήσει ατελώς ο γιατρός έχει συμπληρωθεί».

«Πότε μπορώ να έρθω χωρίς να πληρώσω;» ξαναρώτησε ο 35χρονος.

«Δύο εβδομάδες προτού λήξει η θεραπεία σας να ξανατηλεφωνήσετε για ραντεβού και βλέπουμε. Δεν γνωρίζω πότε θα συμπληρωθεί ξανά το πλαφόν».

«Κι εγώ τι θα κάνω; Θα μείνω χωρίς φάρμακα;» ρώτησε έντρομος αυτή τη φορά.

«Οχι, αν πληρώσετε τα δέκα ευρώ. Επειδή έχει συμπληρωθεί ο αριθμός των επισκέψεων, ο γιατρός φορολογείται κάθε φορά που μπαίνει στο σύστημα για να γράψει φάρμακα» του απάντησε.

Θέλοντας και μη, ο Πέτρος κατέφθασε τελικά στο ραντεβού με το δεκάευρο στο χέρι. Για να μάθει τελικά και άλλα ενδιαφέροντα, αυτή τη φορά από τον ίδιο τον γιατρό. Ζήτησε, φυσικά, τριμηνιαία συνταγή - για να μην πηγαινοέρχεται, όπως προβλέπεται για τους χρονίως πάσχοντες. Τα δέκα ευρώ είναι για την απλή» ξεκαθάρισε ο γιατρός. «Στο κάτω κάτω, όλοι οι γιατροί παίρνουν χρήματα. Αλλοι 20 ευρώ, άλλοι 30 ευρώ, άλλοι 50 ευρώ. Εγώ παίρνω τα λιγότερα!». Σημειωτέον ότι είχαν προηγηθεί δεκάδες άλλοι ασφαλισμένοι και ο Πέτρος περίμενε κοντά δυο ώρες στο σαλονάκι της αναμονής ώσπου να έρθει η σειρά του...
....
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=446719&h1=true
Οσοι πηγαν να γραψουν φαρμακα (δικα τους η των συγγενων τους) τα γνωριζουν απο πρωτο χερι.....


«Αν θέλεις τριμηνιαία συνταγή, θα μου δώσεις 20 ευρώ.
"και θα παρεις αποδειξη μονο για 10 ευρω", διαφορετικα

Εκτός αν καταγγείλει ....
Μετά, φυσικά, θα πρέπει να βρει και άλλον γιατρό...

teodor_ch
04-03-12, 15:05
Στο υπουργείο;

Τοσην ώρα μπλαμπλα για το τι καλο μετρο είναι και που θα γλιτώσουμε λεφτά και κλααααμα στον Τομσεν γιατί δεν το κάνουμε τοσον καιρο και όταν έρχεται το καίριο ερώτημα τα ρίχνουμε στο Υπουργείο;

Δεν βλέπω επίσης καμία απάντηση στο δικό μου καίριο ερώτημα, ο άλλος φίλος μάλιστα πήγε να το οικειοποιηθει:

Απο την στιγμή που

- το κράτος ορίζει την τιμή των φαρμάκων
- το κράτος ορίζει την ποσόστωση συνταγογραφησης γενοσημων
- τα γενοσημα έχουν κατα 99.9% την ίδια τιμη για ίδια δραστική και ίδια δοσολογια

Τι ακριβώς κερδίζουμε απο την δραστική ουσία εκτός απο σύγχυση για γιατρό και ασφαλισμένους και ελάττωση στοκ για το φαρμακείο;

Ναί είναι καλό μέτρο
Ναί θα γλυτώσουμε λεφτά σαν κράτος
Ναι θα γλυτώσουν οι ασφαλισμένοι απο τα ανα μήνα διαφορετικά σκευάσματα
Ναί θα μειωθεί το στοκ στα φαρμακεία
Ναί θα γλυτώσουν και οι ασφαλισμένοι χρήματα
Όχι δεν είναι επικίνδυνο για την υγεία, ίσα ίσα που είναι και καλύτερα έτσι!!


ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ!!!!!!!!!!!

Ας αποφασίσει μία επιστημονική ομάδα ΠΟΙΕΣ εταιρίες εμπιστευόμαστε και να πάρουμε απο αυτές μειωμένες τιμές.
Να μήν έχει και ο ΕΟΦ να τσεκάρει 100 ομεπραζόλες γιατί στο τέλος ξέρουμε πόσες θα προλάβει...

Και μή μου πείς ότι τόσο καιρό ο ιατρός (κατα μέσω όρο) αποφάσιζε με βάση την υγεία του ασθενούς... :rofl:

psytransas
04-03-12, 15:05
Μα κι αυτος ο Πετρος, πολυ αχαριστος βρε παιδι μου...

Τοσο δυσκολο του ειναι να καταλαβει οτι η "πατριδα του" ειναι πολυ πιο πανω απο το προβλημα με τη καρδια του...?

Αδικαιολογητος!

opener
04-03-12, 15:14
Ταριφες....
Οχι της κιτρινης φυλης, αλλα της ασπρης (ποδιας)....

Και ναι, τωρα μπορειτε να με κατακεραυνωσετε ελευθερα "τσουβαλιαζεις, δεν ειναι ολοι ετσι, ειναι η μειοψηφια, κλπ, κλπ."

Xouzouris
04-03-12, 15:17
Με στόχο να αντιμετωπιστεί η αιμορραγία των Ταμείων από την πολυφαρμακία, κάθε συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ γιατρός είναι υποχρεωμένος να εκδίδει περιορισμένο αριθμό συνταγών κάθε μήνα. Επειδή όμως κανένας ασθενής δεν μπορεί να μείνει χωρίς φάρμακα, έχει προβλεφθεί έκδοση συνταγών και πέραν του πλαφόν, για τις οποίες ο γιατρός φορολογείται - μετακυλίοντας φυσικά το κόστος στον ασθενή, ο οποίος καλείται να πληρώσει 10 ευρώ για τη συνταγή του.

Ο ΑΡΔ προκειμενου να μην σπιλωσει την φημη περι ημιμαθειας και αρπακολλοσυνης του κλαδου και αστοιχειωτος ων, γραφει αρλουμπα ολκης.

Ο γιατρος του ΕΟΠΥΥ λοιπον δεν εχει πλαφον συνταγων, αλλα πλαφον επισκεψεων.

Για τον ΕΟΠΥΥ λοιπον, οι ασθενεις περαν του πλαφον των 50 επισκεψεων εβδομαδιαιως ή/και 200 μηνιαιως αποτελουν ιδιωτικη πελατεια του γιατρου και, ως εκ τουτου, μπορουν να εξυπηρετουνται κατοπιν αμοιβης.

Ο γιατρος δεν φορολογειται για τις συνταγες, αλλα εννοειται οτι εφ'οσον ενας ασθενης θεωρειται ιδιωτικος σου πελατης, δεν μπορει να φυγει απο το ιατρειο χωρις την εκδοση παραστατικου, καθως ανα πασα στιγμη μπορει καποιος να σε ελεγξει για την Χ συνταγη στον Ψ ασθενη την Ζ ημερομηνια, κι εσυ θα πρεπει να παραγεις το παραστατικο της αμοιβης σου για την επισκεψη.

Εαν λοιπον ειναι μεσα στο πλαφον ΕΟΠΥΥ εχει καλως, εαν ειναι εκτος, πρεπει να παρουσιασεις αποδειξη. Εαν λοιπον κοψεις αποδειξη εστω 10 ευρω χωρις να παρεις λεφτα, μπαινεις και μεσα (γιατι πληρωνεις τον φορο). Εαν κοβεις αποδειξεις "δωρεαν" μπαινεις στο ματι της εφοριας (θα μπορουσες καλιστα να παιρνεις λεφτα μαυρα). Εαν κοβεις αποδειξεις και παιρνεις την νομιμη αμοιβη σου, μπαινεις στο ματι των ΑΡΔ. Γενικα χαμενος δηλαδη.

Τωρα, ακριβως επειδη καποιοι μαγκες δηλωναν την συμπληρωση πλαφον απο τις αρχες του μηνα προκειμενου να πληρωνονται κανονικα (αλλα παρανομως) απο τους ασθενεις, εδω και ενα μηνα οι επισκεψεις δηλωνονται ηλεκτρονικα σε πραγματικο χρονο την ωρα-ημερα που γινονται. Ετσι υπαρχει καταγραφη της ακριβους χρονικης στιγμης που φτανει κανεις το πλαφον (αν το φτανει) προκειμενου να αποφευγονται τα παραπανω.

Εξυπακουεται οτι αν κανεις δεν κανει τιποτα επι βασιμων υποψιων οτι τον κοροιδευουν, ειναι εξαιρετικα δυσκολο να διασταυρωθουν τα στοιχεια.

Επιπλεον, ο ασφαλισμενος που (ανεξαρτητως εαν ο γιατρος του λεει αληθεια ή οχι) δεν θελει να πληρωσει, μπορει παντα να απευθυνθει σε καποιον αλλο γιατρο ή να κλεισει ραντεβου στο ΙΚΑ (ανεξαρτητα απο το ταμειο οπου ανηκε πριν) οπου δεν υπαρχει θεμα πλαφον.

Κατα τα αλλα, δεν καταλαβαινω πως περιμενει κανεις να καθαρισει το τοπιο απο τους αλητες, αν κανεις δεν τους καταγγελει.

Το να ζητησει κανεις αμοιβη για την συνταγογραφηση ειναι θεμιτο, και μαλιστα ειναι και εξευτελιστικα χαμηλη η αμοιβη των 10 ευρω αν με ρωτησεις. Το να ζητησεις παραπανω για τριμηνη ή οπως κανουν μερικοι για αναγραφη εξετασεων ειναι ψιλοαλητεια, αλλα επισης θεμιτο εφ'οσον ειναι ξεκαθαρο και εκδοθει φυσικα η αναλογη αποδειξη. Μενει στους ασφαλισμενους να μην ξαναπατησουν αν το θεωρουν κοροιδια.

Η μη εκδοση αποδειξης ή η ψευδης συμπληρωση πλαφον προκειμενου να πληρωθεις ή η εντος πλαφον διεκδικηση εξτρα αμοιβης ειναι παρανομη, αλητικη και αντιδεοντολογικη συμπεριφορα και ΠΡΕΠΕΙ να καταγγελεται.

maik
04-03-12, 16:18
Η μη εκδοση αποδειξης ή η ψευδης συμπληρωση πλαφον προκειμενου να πληρωθεις ή η εντος πλαφον διεκδικηση εξτρα αμοιβης ειναι παρανομη, αλητικη και αντιδεοντολογικη συμπεριφορα και ΠΡΕΠΕΙ να καταγγελεται.

Ωραια. Παμε λοιπον στο πρακτεο.
Παω στον γιατρο και μου λεει οτι συμπληρωσε το παλφον και πρεπει να τον πληρωσω.
Τι πρεπει να κανω;
Α. Να πληρωσω και να φυγω.
Β. Να πληρωσω , να παρω την αποδειξη με ωρα και ημερομηνια και να την παω σε καποιον ελεκτικο μηχανισμο. να τον καταγγειλω.

Αν εφαρμοσω το Β τι θα γινει;

1.Θα ελεγθει:hmm: με ολη αυτη την γραφειοκρατια και τους μηχανισμους που ολλοι ξερουμε και αν βρεθει παρανομος θα εχει συνεπειες
2.Αν δεν βρεθει θα μεινω ξεκρεμαστος και θα πρεπει το λιγοτερο να αλαξω γιατρο, αν δεν με κυνηγησει για ψευδη καταγγελια.

Τι να κανω λοιπον;

sdikr
04-03-12, 16:20
Ωραια. Παμε λοιπον στο πρακτεο.
Παω στον γιατρο και μου λεει οτι συμπληρωσε το παλφον και πρεπει να τον πληρωσω.
Τι πρεπει να κανω;
Α. Να πληρωσω και να φυγω.
Β. Να πληρωσω , να παρω την αποδειξη με ωρα και ημερομηνια και να την παω σε καποιον ελεκτικο μηχανισμο. να τον καταγγειλω.

Αν εφαρμοσω το Β τι θα γινει;

1.Θα ελεγθει:hmm: με ολη αυτη την γραφειοκρατια και τους μηχανισμους που ολλοι ξερουμε και αν βρεθει παρανομος θα εχει συνεπειες
2.Αν δεν βρεθει θα μεινω ξεκρεμαστος και θα πρεπει το λιγοτερο να αλαξω γιατρο, αν δεν με κυνηγησει για ψευδη καταγγελια.

Τι να κανω λοιπον;

Εγώ θα ζητούσα αξιολόγηση

maik
04-03-12, 16:21
Εγώ θα ζητούσα αξιολόγηση

Απο την πολη ερχομαι και την κορφη το τρολ.

sdikr
04-03-12, 17:03
Απο την πολη ερχομαι και την κορφη το τρολ.

Γιατί;

Θα σε πείραζε δηλαδή να υπήρχε αξιολόγηση σε όλη την αλυσίδα μέχρι το να πάρεις εσύ το φάρμακο;

Xouzouris
04-03-12, 17:46
Ναί είναι καλό μέτρο
Ναί θα γλυτώσουμε λεφτά σαν κράτος
Ναι θα γλυτώσουν οι ασφαλισμένοι απο τα ανα μήνα διαφορετικά σκευάσματα
Ναί θα μειωθεί το στοκ στα φαρμακεία
Ναί θα γλυτώσουν και οι ασφαλισμένοι χρήματα
Όχι δεν είναι επικίνδυνο για την υγεία, ίσα ίσα που είναι και καλύτερα έτσι!!


ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ!!!!!!!!!!!

Ας αποφασίσει μία επιστημονική ομάδα ΠΟΙΕΣ εταιρίες εμπιστευόμαστε και να πάρουμε απο αυτές μειωμένες τιμές.
Να μήν έχει και ο ΕΟΦ να τσεκάρει 100 ομεπραζόλες γιατί στο τέλος ξέρουμε πόσες θα προλάβει...

Και μή μου πείς ότι τόσο καιρό ο ιατρός (κατα μέσω όρο) αποφάσιζε με βάση την υγεία του ασθενούς... :rofl:


Δεν ρώτησα αυτο.

Φέρνω παράδειγμα γιατί πάλι κανεις ότι δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται.

Όλες οι γενοσημες ομεπραζολες που ξέρω έχουν ακριβώς 19.58 ευρω για την συσκευασία με 28 χάπια/καψουλες των 20mg.

Εάν απο αύριο συνταγογραφουμε 50% ή και 100% αν θες γενοσημες ομεπραζολες θα έχουμε ένα μετρήσιμο οικονομικό όφελος.

Ποιο θα είναι το επιπλέον όφελος αν αντι να γράφει ο γιατρός το σκευασμα γράφει απλά "ομεπραζολη 20mg";

bluesattack
04-03-12, 17:52
Όλες οι γενοσημες ομεπραζολες που ξέρω έχουν ακριβώς 19.58 ευρω για την συσκευασία με 28 χάπια/καψουλες των 20mg.

Εάν απο αύριο συνταγογραφουμε 50% ή και 100% αν θες γενοσημες ομεπραζολες θα έχουμε ένα μετρήσιμο οικονομικό όφελος.

Ποιο θα είναι το επιπλέον όφελος αν αντι να γράφει ο γιατρός το σκευασμα γράφει απλά "ομεπραζολη 20mg";

Ναι αλλα η γενοσημες σε σχεση με το πρωτοτυπο ? (λεω εγω τωρα)

Xouzouris
04-03-12, 17:58
Ωραια. Παμε λοιπον στο πρακτεο.
Παω στον γιατρο και μου λεει οτι συμπληρωσε το παλφον και πρεπει να τον πληρωσω.
Τι πρεπει να κανω;
Α. Να πληρωσω και να φυγω.
Β. Να πληρωσω , να παρω την αποδειξη με ωρα και ημερομηνια και να την παω σε καποιον ελεκτικο μηχανισμο. να τον καταγγειλω.

Αν εφαρμοσω το Β τι θα γινει;

1.Θα ελεγθει:hmm: με ολη αυτη την γραφειοκρατια και τους μηχανισμους που ολλοι ξερουμε και αν βρεθει παρανομος θα εχει συνεπειες
2.Αν δεν βρεθει θα μεινω ξεκρεμαστος και θα πρεπει το λιγοτερο να αλαξω γιατρο, αν δεν με κυνηγησει για ψευδη καταγγελια.

Τι να κανω λοιπον;

Εξαρτάται.

Είναι ο γιατρός σου; Τον εμπιστεύεσαι; Αν δεν ήταν με τον ΕΟΠΥΥ θα τον πληρωνες για να σε κοιτάξει; Θέλεις παρακολούθηση ή απλά συνταγογραφηση;

Υπάρχει όπως είπα και παραπάνω και τρίτος δρόμος, ειδικά για τους χρόνιους ασθενείς: ένα ραντεβού το τρίμηνο στο ΙΚΑ για συνταγογραφηση.


Αν έχεις αμφιβολίες φυσικά και να πας να τις εκφράσεις. Δεν είναι κακό, τουναντιον κακό είναι να μείνεις εσύ με την αμφιβολία κι αυτός με την ρετσινιά.

........Auto merged post: Xouzouris πρόσθεσε 4 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι αλλα η γενοσημες σε σχεση με το πρωτοτυπο ? (λεω εγω τωρα)

Το πρωτότυπο (Losec) έχει 24.72 (δυο κουτιά των 14 επι 12.36 έκαστο, δεν έχει κουτί με 28 καψουλες).

Αυτο λέμε ότι κερδίζουμε. Επιβάλλει το Υπουργείο την συνταγογραφηση γενοσημων. Τα γενοσημα όμως κοστίζουν μεταξύ τους ΤΟ ΊΔΙΟ.
Άρα δεν υπάρχει επιπλέον όφελος απο την δραστικη ουσία.

bluesattack
04-03-12, 18:03
Υπαρχουν στοιχεια για τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες ? Οχι μονο για το ποσοστο των γενοσημων αλλα για την προελευση τους (χωρες, εταιρειες , ποσα κατασκευαζονται στις ιδιες αυτες χωρες) , κοστος αυτων , αλλα και συχνοτητα και ευρος ελεγχων ?
Απο περιεργεια δηλαδη πιο πολυ : )

HIK248
04-03-12, 20:15
Να παραθεσω κατι που πετυχα στο ιντερνετ


Τα φτηνά γενόσημα φάρμακα κατέχουν τεράστια ποσοστά πωλήσεων στις πλούσιες χώρες, γιατί όχι και στην Ελλάδα; Πρέπει να πληρώνουμε εμείς ακριβά αυτό που ο Γερμανός πληρώνει φθηνά;

Στα δήθεν ποσοστά χρήσης των γενοσήμων, η εξαπάτηση πάει σύννεφο! Στις ξένες χώρες μετράνε τα κουτιά, ενώ στην Ελλάδα τη δαπάνη! Ετσι, τα «παπαγαλάκια» μάς «πληροφορούν» ότι στην Ελλάδα έχουμε 18% κατανάλωση γενόσημων ενώ στη Γερμανία έχουν 60% και στην Αγγλία 65%. Ακούγονται και μεγαλύτερα ποσοστά. Στην Ελλάδα, όμως, μετράμε ευρώ, ενώ τα ποσοστά αυτά στις ξένες χώρες αφορούν κουτιά! Κι όχι μόνον αυτό αλλά στις άλλες χώρες οι μετρήσεις αφορούν την εκτός πρωτοτύπων, την μη προστατευόμενη δηλαδή αγορά (unprotected market). Πράγματι, στην αγορά αυτή, στις ΗΠΑ των 40 εκατομμυρίων ανασφάλιστων ανθρώπων το 90% των συνταγών είναι πάμφθηνα γενόσημα, στη Γαλλία 52%, στη Γερμανία 75% κοκ. Με αυτό τον τρόπο μέτρησης, όμως, τα γενόσημα στην Ελλάδα πλησιάζουν ήδη το 40% την ώρα που ο κ. Λοβέρδος βάζει στόχο να… ανέβουμε στο 30%!!!

Σε γενικές γραμμές αυτό που αποτελεί στόχο σε όλες τις υγειονομικά, επιστημονικά και βιομηχανικά προηγμένες χώρες είναι, στο σύνολο της αγοράς, η αναλογία 30-70 να είναι ως εξής: τα γενόσημα θα έχουν το 70% των συνταγών αλλά θα απορροφούν το 30% της δαπάνης, ενώ τα πρωτότυπα θα έχουν το 30% των συνταγών αλλά το 70% της δαπάνης. Το σύνολο και στις δυο περιπτώσεις παραμένει 100. Στην Ευρώπη το 2009 τα γενόσημα είχαν μερίδιο περίπου 50% στην κατανάλωση και 20% στη δαπάνη. Υπάρχει, λοιπόν, δρόμος ακόμα…

http://www.antinews.gr/2012/03/04/150227/

Δεν ξερω αν ισχυουν αυτα που αναφερει αν ομως ισχυουν τοτε μιλαμε για μια τεραστια κωμωδια με σκηνοθετη τον Λοβερδο

DreamAxe
05-03-12, 01:02
Ναι αλλα η γενοσημες σε σχεση με το πρωτοτυπο ? (λεω εγω τωρα)

Απο προσωπική εμπειρία με συγκεκριμένο σκεύασμα: κόστος πρωτότυπου φαρμάκου 2€/χάπι, το licenced generic με την ίδια δραστική 0,20€/χάπι. Φαντάζομαι πως αυτό το κόστος (λιανικής) θα μπορούσε να είναι ακόμα μικρότερο για μεγάλες παραγγελίες.

teodor_ch
05-03-12, 10:51
Όλες οι γενοσημες ομεπραζολες που ξέρω έχουν ακριβώς 19.58 ευρω για την συσκευασία με 28 χάπια/καψουλες των 20mg.

Εάν απο αύριο συνταγογραφουμε 50% ή και 100% αν θες γενοσημες ομεπραζολες θα έχουμε ένα μετρήσιμο οικονομικό όφελος.

Ποιο θα είναι το επιπλέον όφελος αν αντι να γράφει ο γιατρός το σκευασμα γράφει απλά "ομεπραζολη 20mg";

για αυτό μιλάω αν εφαρμοστεί σωστά...
αν αποφασίσουν κάποιοι να δίνουμε belifax για παράδειγμα η εταιρία του θα δώσει και καλύτερες τιμές (η κοινή λογική, διάβασε την παράθεση κάτω)

ναι, αν δεν εφαρμοστεί σωστά θα τα κάνουν χειρότερα εννοείται

Να είσαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι φαρμακοποιοί δεν θέλουν τους επισκέπτες να τους γλύφουν ;)



Απο προσωπική εμπειρία με συγκεκριμένο σκεύασμα: κόστος πρωτότυπου φαρμάκου 2€/χάπι, το licenced generic με την ίδια δραστική 0,20€/χάπι. Φαντάζομαι πως αυτό το κόστος (λιανικής) θα μπορούσε να είναι ακόμα μικρότερο για μεγάλες παραγγελίες.

Xouzouris
05-03-12, 13:17
Μα τις τιμές τις καθορίζει ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ λέμε, όχι η εταιρεία.

Οπότε;

teodor_ch
05-03-12, 17:17
Μα τις τιμές τις καθορίζει ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ λέμε, όχι η εταιρεία.

Οπότε;

δεν είμαι ο ειδικός για να γνωρίζω,
αλλά με βάση την κοινή λογική, αν το κράτος αποφασίσει να δίνει μόνο belifax και παράλληλα να ρίξει την τιμή του ένα ποσοστό ώστε πάλι η εταιρία να κερδίζει όλοι θα είμαστε χαρούμενοι

αντί να το κάνουμε δύσκολο καλό είναι να προτείνουμε λύσεις

ο Φ.Σ. Αχαίας έβγαλε μία ανακοίνωση και με μία πρώτη ματιά μου άρεσε πολύ,
και αγώνες και παραγωγικές αντι-προτάσεις


ΥΓ. Ήθελα να ήξερα τί θα απαντάνε κάποιοι γιατροί που θα σταματήσουν τις ομεπραζόλες και τις στατίνες στον κόσμο όταν ρωτάνε το γιατί! Εκτός αν συνεχίσουν να τις δίνουν χωρίς να τις έχει ανάγκη ο κόσμος και χωρίς να παίρνουν μίζες, που τότε θα είναι εγκληματίες χωρίς άλλοθι!

PetrosK
05-03-12, 19:17
δεν είμαι ο ειδικός για να γνωρίζω,
αλλά με βάση την κοινή λογική, αν το κράτος αποφασίσει να δίνει μόνο belifax και παράλληλα να ρίξει την τιμή του ένα ποσοστό ώστε πάλι η εταιρία να κερδίζει όλοι θα είμαστε χαρούμενοι

αντί να το κάνουμε δύσκολο καλό είναι να προτείνουμε λύσεις

ο Φ.Σ. Αχαίας έβγαλε μία ανακοίνωση και με μία πρώτη ματιά μου άρεσε πολύ,
και αγώνες και παραγωγικές αντι-προτάσεις


ΥΓ. Ήθελα να ήξερα τί θα απαντάνε κάποιοι γιατροί που θα σταματήσουν τις ομεπραζόλες και τις στατίνες στον κόσμο όταν ρωτάνε το γιατί! Εκτός αν συνεχίσουν να τις δίνουν χωρίς να τις έχει ανάγκη ο κόσμος και χωρίς να παίρνουν μίζες, που τότε θα είναι εγκληματίες χωρίς άλλοθι!

Μονοπώλιο Ιδιώτη με Κρατική απόφαση/εγγύηση?

Καταλαβαίνω πως δίνεις ένα παράδειγμα, αλλά μη γράφουμε κάτι μόνο για να ανεβάζουμε το postcount (άσε που τα μνμτα σε αυτή την ενότητα δε μετράνε).

Όσο για τους εγκληματίες με ή χωρίς άλλοθι, ασχολίαστο.

Κι έτσι κι αλλιώς, εγκληματίες είναι χωρίς κανένα άλλοθι.

teodor_ch
05-03-12, 19:56
Μονοπώλιο Ιδιώτη με Κρατική απόφαση/εγγύηση?



Δεν είναι μονοπώλιο απο τη στιγμή που ο ασθενής μπορεί να αγοράσει οποιαδήποτε ομεπραζόλη θέλει.

Το κράτος απλά σου προσφέρει μία(2,3,...) συγκεκριμένη πολύ φθηνά.

Για τα υπόλοιπα που έγραψες απλά υποθέτω ότι ξύπνησες στραβά :)

maik
05-03-12, 20:12
-Καλημερα σας, θελω μισο κιλο ομεπραζολη οπως μου εγραψε ο γιατρος.
-Τι ομεπραζολη θελετε;
-Ξερω και γω , υπαρχουν πολλες;
-Φυσικα!!!!!
-Δηλαδη;
-Εχουμε ομεπραζολη διατιμημενη απο το κρατος, επισης εχουμε και αυτην που ειναι λιγο πιο ακριβη, εχουμε και την σπεσιαλ.
-Ποια να παρω; δεν ξερω.
-Θα σας προτεινα την σπεσιαλ που κανει και για λουσιμο, ειναι ακριβη αλλα αξιξει τα λεφτα της. Παρτην και θα με θυμηθεις.

teodor_ch
05-03-12, 21:08
-Καλημερα σας, θελω μισο κιλο ομεπραζολη οπως μου εγραψε ο γιατρος.
-Τι ομεπραζολη θελετε;
-Ξερω και γω , υπαρχουν πολλες;
-Φυσικα!!!!!
-Δηλαδη;
-Εχουμε ομεπραζολη διατιμημενη απο το κρατος, επισης εχουμε και αυτην που ειναι λιγο πιο ακριβη, εχουμε και την σπεσιαλ.
-Ποια να παρω; δεν ξερω.
-Θα σας προτεινα την σπεσιαλ που κανει και για λουσιμο, ειναι ακριβη αλλα αξιξει τα λεφτα της. Παρτην και θα με θυμηθεις.

τόσα χρόνια...
-Πάρτε και μία ομεπραζόλη
-Γιατί?
-Κάνει καλό... :rofl:

PetrosK
05-03-12, 22:29
Δεν είναι μονοπώλιο απο τη στιγμή που ο ασθενής μπορεί να αγοράσει οποιαδήποτε ομεπραζόλη θέλει.

Το κράτος απλά σου προσφέρει μία (2,3,...) συγκεκριμένη πολύ φθηνά.

Για τα υπόλοιπα που έγραψες απλά υποθέτω ότι ξύπνησες στραβά :)

Μονοπώλιο είναι στην πράξη αυτό που προτείνεις και μην αμφιβάλεις καθόλου.

Όταν έχεις 40 "ανταγωνιστικά" προϊόντα αλλά το 1 μόνο έρχεται με Κρατική "επιδότηση" (γιατί πρακτικά αυτό σημαίνει να επιλεγεί το 1 μόνο να χορηγείται με αποζημίωση από το Ταμείο), τότε η επιλογή του "πελάτη" είναι προφανής. Θα αγοράσει αυτό που του έρχεται 40-50-60% φτηνότερα (όλα βιο-ισοδύναμα δεν είναι???).

Αντιλαμβάνεσαι πιστεύω τί έχει να γίνει (Ολυμπιακή, καλό αντίστοιχο παράδειγμα).

Δεν έχω inet εδώ και 1 μήνα κοντά, σήμερα βρήκα χρόνο/μέρος να μπω, και όντως ξύπνησα πολύ στραβά με τους χαρακτηρισμούς, τις προσβολές, τις κατηγορίες και τους εξυπνακισμούς που διάβασα, εκατέρωθεν.

Μας διαβάζουν και άσχετοι με το "κύκλωμα" και δίνουμε απίστευτο πάτημα για όσα κατά καιρούς μας σούρνουν.

@teodor_ch
Στο έχω ξαναπεί, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου. Άσε που δείχνεις υπερβάλλοντα ζήλο να υπερασπιστείς έναν κλάδο/τρόπο λειτουργίας στον οποίο ακόμη δεν ανήκεις - δεν γνωρίζεις πως πραγματικά λειτουργεί (αν δεν κάνω λάθος ακόμα δεν έχεις πάρει την άδεια - δεν έχεις ανοίξει Φαρμακείο).

teodor_ch
07-03-12, 11:06
Είχα γράψει απάντηση χτές αλλά για κάποιο λόγο χάθηκε (ή πιο πιθανό δε πάτησα υποβολή).

Απο τη στιγμή που τα φάρμακα πωλούνται και σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες με τις εκεί διατιμήσεις τους, οι παρασπονδίες είναι πανεύκολο να εντοπίζονται.

Κερδισμένοι θα βγούν:
οι φαρμακοποιοί (μόνο απο την ελάττωση στοκ και πιθανή ΜΗ μείωση ποσοστού κέρδους)
οι ασθενείς (μείωση υπερ-συνταγογράφησης, σταθερά για μεγάλα χρονικά διαστήματα συγκεκριμένα σκευάσματα, μόνο τα εγκεκριμένα brands απο αρμόδια επιστημονική ομάδα)
οι πολίτες/το κράτος (εξοικονόμηση χρημάτων, οι ασθενείς διπλά κερδισμένοι)
λίγες φαρμακοβιομηχανίες (κυρίως Ελληνικές εάν πληρούν τα κριτήρια άρα πάλι η Ελληνική οικονομία)

Χαμένοι θα βγούν:
οι γιατροί (θα χάσουν τις μίζες και μόνο αυτό)
οι περισσότερες φαρμακοβιομηχανίες που παράγουν γενόσημα

Προσωπικά θα ήθελα ένα μέρος των χρημάτων να πάει σε αύξηση μισθού των ιατρών (κυρίως δημοσίου) ή/καί αύξηση προσωπικού.


για την ηλικία μου έχω περάσει άπειρες ώρες μέσα σε φαρμακεία είτε πίσω είτε μπροστά απο τον πάγκο ;)
Μία διόρθωση, δεν υπερασπίζομαι τον κλάδο αλλά όλο τον ιατροφαρμακευτικό τομέα.


ΥΓ.
Παράδειγμα: Εάν αντί του belifax (πές ότι αυτό προτείνει ο ΕΟΦ μόνο) επειδή ένας ασθενής είναι αλλεργικός στο κουτί του (λέμε τώρα) με κάποιο έγγραφο (ελπίζω όχι απλή γνωμάτευση ιατρού αλλά απο επιτροπή) θα υπάρχει δυνατότητα στον ασθενή να πάρει με τη μειωμένη συμ/χή το ακριβότερο losec.
Κάπως έτσι δουλεύουν στην Αγγλία αν θυμάμαι καλά

alexgk
07-03-12, 20:55
Αυτό που ξέρω μέχρι τώρα...
Ο ιατρός θα συνταγογραφεί με τη δραστική και ο ασφαλισμένος θα αποφασίζει
1) τη φθηνότερη (τις βγάζει το κράτος) ώστε να πληρώνει μειωμένη συμ/χη
2) όποια γουστάρει αλλά θα πληρώνει αυξημένη συμ/χή

Άντε να μπορεί να αποφασίζει ο φαρμακοποιός εάν >1 εταιρίες έχουν ίση τιμή (και είναι οι φθηνότερες).

Οι φαρμακοποιοί ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να έρχονται οι "επισκέπτες" σε αυτούς!!!!!

Πες πως δύο εταιρίες βγάζουν το ίδιο γενόσιμο. Ο φαρμακοποιός δε θα μπορεί να προτείνει ποια από τις δύο; Εντάξει δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Το πρόβλημα θα υπήρχε αν κάποια εταιρία θα ήταν αναξιόπιστη. Από τη στιγμή που είναι αξιόπιστες γιατί ο φαρμακοποιός να έχει πρόβλημα;
Σε πόσα φάρμακα - γενόσημα υπάρχουν δύο εταιρίες που εισάγουν το ίδιο;

teodor_ch
07-03-12, 21:29
Πες πως δύο εταιρίες βγάζουν το ίδιο γενόσιμο. Ο φαρμακοποιός δε θα μπορεί να προτείνει ποια από τις δύο; Εντάξει δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Το πρόβλημα θα υπήρχε αν κάποια εταιρία θα ήταν αναξιόπιστη. Από τη στιγμή που είναι αξιόπιστες γιατί ο φαρμακοποιός να έχει πρόβλημα;
Σε πόσα φάρμακα - γενόσημα υπάρχουν δύο εταιρίες που εισάγουν το ίδιο;


Ακόμα δεν έχει διευκρινιστεί τίποτα.
Μέχρι τώρα, όλα στο φλού δηλαδή, ο ιατρός θα γράφει ντομάτα
και ο φαρμακοποιός θα δίνει όποια ντομάτα θέλει.

ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ κυρίως γιατί κάποια καθικάκια φαρμακοποιοί θα εκμεταλλευτούν τη δύναμη και θα κλείνουν συμφωνίες.
Ότι κάνουν τόσο καιρό παρα πολλοί ιατροί :)

Δές μία δραστική για παράδειγμα πόσες εταιρίες την παρασκευάζουν (όχι απλά εισαγωγή):
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/substances/omeprazole#content
κάνε scroll κάτω :)

teodor_ch
08-03-12, 11:26
Τεχνοκρατικές κινήσεις που.. εκθέτουν τα πάντα στο φως!

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
Στο τελευταίο δελτίο τιμών φαρμάκων που εκδόθηκε στις 21-12-2011, με ισχύ από 23-12-2011, παρατηρήσαμε ότι σε δύο σκευάσματα (γενόσημα) τις εταιρίας balu ΕΠΕ είχε δοθεί μια παράλογα υψηλή τιμή. Πιο συγκεκριμένα, το σκεύασμα Praz-up 40 mg 28 tab, το οποίο είναι σκεύασμα παντοπραζόλης και χρησιμοποιείται για έλκος και γαστροπροστασία, έλαβε τιμή 57,12 ευρώ. Στο ίδιο δελτίο τιμών τα πρωτότυπα σκεύασμα παντοπραζόλης, που είναι το Controloc 40mg 28 tab και το Zurcazol 40 mg 28 tab έλαβαν τιμή 31,52 ευρώ, ενώ όλα τα αντίγραφα (γενόσημα) παντοπραζόλης της ίδιας περιεκτικότητας και συσκευασίας έχουν λάβει τιμή 26,94 ευρώ. Δηλαδή, το συγκεκριμένο σκεύασμα τιμολογήθηκε χωρίς κανένα λόγο 25,60 ευρώ παραπάνω από τα πρωτότυπα και 30,18 ευρώ περισσότερα από τα αντίστοιχα γενόσημα.




Στο ίδιο δελτίο τιμών το σκεύασμα lusimva 40mg 30 tab της ίδιας εταιρίας, το οποίο είναι σκεύασμα σιμβαστατίνης και χορηγείται για την υπερλιπιδαιμία, έλαβε λιανική τιμή 56,24 ευρώ, τη στιγμή που το πρωτότυπο σκεύασμα Lepur 40 mg 30 tab έχει λάβει τιμή 29,17 ευρώ και όλα τα αντίγραφα (γενόσημα) σιμβαστατίνης ίδιας περιεκτικότητας και συσκευασίας έχουν λάβει λιανική τιμή 27,72 ευρώ. Δηλαδή, το συγκεκριμένο σκεύασμα της εταιρίας Balu ΕΠΕ τιμολογείται 27,07 ευρώ πάνω από το πρωτότυπο και 28,52 ευρώ περισσότερα από όλα τα αντίστοιχα γενόσημα που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά.
Μόλις αντιληφθήκαμε τις εξωπραγματικές αυτές τιμολογήσεις επικοινωνήσαμε με το αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου Υγείας, το οποίο είναι πλέον υπεύθυνο για τις τιμές των φαρμάκων. Από εκεί λάβαμε τη διαβεβαίωση ότι θα εξεταστεί το ζήτημα και θα διορθωθεί άμεσα. Όμως, δύο μήνες μετά ουδέν έχει γίνει προκειμένου να αποκατασταθεί η νομιμότητα.
Την ίδια στιγμή τα φάρμακα αυτά κυκλοφορούν και συνταγογραφούνται κανονικά επιβαρύνοντας με εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ τα ασφαλιστικά ταμεία και τους ασφαλισμένους, σε μια περίοδο όπου η περιστολή των δαπανών και το νοικοκύρεμα έχει γίνει η πρώτη προτεραιότητα του κράτους.
Κατά την άποψή μας πρόκειται για μια εξαιρετικά ύποπτη υπόθεση με οσμή σκανδάλου, η οποία χρήζει άμεσης διερεύνησης τόσο από τους αρμόδιους φορείς, όσο και από τη δικαιοσύνη.
Το Υπουργείο Υγείας και ο πολιτικός του προϊστάμενος κ. Α. Λοβέρδος, που τόσο πολύ κοπιάζουν καθημερινά για την περιστολή της φαρμακευτικής δαπάνης, στοχοποιώντας συνεχώς τα φαρμακεία, θα πρέπει να ψάξουν αλλού για τους υπαίτιους της αλόγιστης αύξησής της. Μάλιστα, εφόσον οι τιμές των φαρμάκων καθορίζονται πλέον από αυτούς τους ίδιους, έχουν οι ίδιοι μεγάλο μέρος της ευθύνης για την κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει και για την ανομία που συνεχίζεται ακάθεκτη, αν και βρισκόμαστε ήδη υπό καθεστώς χρεοκοπίας. Δεν μπορούν να περικόπτουν το απαραίτητο φάρμακο από τον φτωχό Έλληνα πολίτη και την ίδια στιγμή να κάνουν «δώρα» εκατομμυρίων ευρώ σε συγκεκριμένες εταιρίες, σε βάρος του ασφαλιστικού συστήματος και με τα χρήματα όλων ημών.
Παρακαλούμε για τις ενέργειες όλων των αρμόδιων φορέων και για την απόδοση ευθυνών όπου πρέπει.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
Πασχάλης Γουτκίδης
Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
Γεώργιος Τσώκος

http://farmakopoioi.blogspot.com/2012/03/blog-post_905.html?m=1

Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα αλλά για το παραπάνω δεν χωράνε αμφιβολίες για το τί έχει γίνει...!

teodor_ch
08-03-12, 20:49
Απλά όμορφα και ωραία τα προβλήματα του νέου συστήματος,
που όμως πρέπει να τα διορθώσουμε και ΟΧΙ να γυρίσουμε πίσω...


με κόκκινα αυτό που έλεγα και πιο πρίν, για την ευθύνη του φαρμακοποιού


ΣΦΕΕ: «Προβληματικός ο νόμος για τα γενόσημα και τη δραστική ουσία»

Επιστολή του Συνδέσμου Φαρμακευτικών Επιχειρήσεων Ελλάδος (ΣΦΕΕ) προς τον δημοσιογράφο του ΣΚΑΪ Άρη Πορτοσάλτε, με αφορμή συζήτηση για τα γενόσημα φάρμακα και τη βιοϊσοδυναμία τους με τα αντίστοιχα πρωτότυπα:


"Χαλάνδρι, 2/3/2012


Αγαπητέ κύριε Πορτοσάλτε


Σας άκουσα το πρωί, 2 Μαρτίου 2012, που συζητούσατε με τον κ. Πατούλη για φάρμακα και βιοϊσοδυναμία και ίσως βοηθήσω να γίνει το θέμα πιο κατανοητό.


Στη συζήτησή σας είπατε ότι με τη συνταγογράφηση με δραστική ουσία μεταφέρεται η απόφαση & ευθύνη για την θεραπεία του ασθενή από τον ιατρό στον φαρμακοποιό. Δεν είναι έτσι, ούτε ο ιατρός ούτε ο φαρμακοποιός έχουν ευθύνη για την απόφαση του ποιού σκευάσματος θα πάρει ο ασθενής. Κάθε φορά που πάει ο ασθενής (με λοίμωξη, διαβήτη, υπέρταση, χοληστερίνη, σχιζοφρένια, κλπ) στο φαρμακείο θα του δίνεται το φθηνότερο. Την απόφαση και ευθύνη θα έχει το ελληνικό κράτος που το επιβάλλει.


Για να θεωρηθεί κάποιο γενόσημο/αντίγραφο φάρμακο βιοϊσοδύναμο με το πρωτότυπο πρέπει να το αποδείξει με μελέτη βιοϊσοδυναμίας. Τα επιτρεπτά όρια για να θεωρηθεί βιοϊσοδύναμο από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων είναι 80% έως 125% (δείτε το συνημμένο αρχείο: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Scientific_guideline/2010/01/WC500070039.pdf) (Σελίδα 15, πρώτη παράγραφος «Acceptance Limits»).


Δηλαδή, εάν το πρωτότυπο, που γράφει 100mg στο κουτί, έχει κλινική διαθεσιμότητα 100, τότε το εγκεκριμένο γενόσημο/αντίγραφο του, που γράφει 100mg στο κουτί, μπορεί να έχει κλινική διαθεσιμότητα από 80 έως 125.


Φανταστείτε λοιπόν:


Ασθενής με χρόνια πάθηση που είναι ρυθμισμένος σε ένα φάρμακο (πρωτότυπο ή μη) που έχει κλινική διαθεσιμότητα 100. Με την εφαρμογή του μέτρου, τον επόμενο μήνα που θα πάει στο φαρμακείο παίρνει το φάρμακο Α (ίδια δραστική ουσία) με κλινική διαθεσιμότητα 80, διότι είναι το φθηνότερο. Τώρα μειώνεται η αποτελεσματικότητα κατά 20% και δεν είναι καλά ρυθμισμένος. Προβληματίζεται και ο ασθενής και ο ιατρός. Ίσως αυξήσουν και τη δόση. Ύστερα από κάποιο διάστημα το φάρμακο Χ είναι το φθηνότερο (ίδια δραστική ουσία) που έχει κλινική διαθεσιμότητα 125. Ξαφνικά ο ασθενής παίρνει 56% περισσότερο φάρμακο από την προηγούμενη μέρα. Τώρα έχει ανεπιθύμητες ενέργειες, πονοκεφάλους, ξηροστομία. Ούτε ο ιατρός, ούτε ο φαρμακοποιός, ούτε ο ασθενής έχει κάνει κάτι διαφορετικό, και κανείς τους δεν ξέρει τι, και γιατί, συμβαίνει στον ασθενή.


Εσείς, εάν είσαστε ο ιατρός, και βλέπατε ότι ο ασθενής σας, παίρνοντας τόσο καιρό το ίδιο φάρμακο (ίδια δραστική), έχει χάσει την ρύθμιση και έχει ανεπιθύμητες ενέργειες τι θα κάνατε; Στον επόμενο ασθενή με την ίδια πάθηση τι θα κάνετε τώρα που έχετε χάσει την εμπιστοσύνη στη δραστική ουσία; Η δραστική ουσία που θα πάρει τη θέση του στη θεραπευτική φαρέτρα με ποια κριτήρια θα τη διαλέξετε; Μήπως θα διαλέγατε κάποια δραστική ουσία που είχε πατέντα για να μην πάρει ο ασθενής όποιο φάρμακο θέλει το κράτος εκείνη τη στιγμή; Αυτό θα ήταν φθηνότερο από το προηγούμενο;


Με εκτίμηση,

Σοφία Μελά

Φαρμακοποιός

Δ/ντρια Επιστημονικών Θεμάτων ΣΦΕΕ
τ. Δ/ντρια Ε.Ο.Φ.

npats
08-03-12, 21:15
Απλά όμορφα και ωραία τα προβλήματα του νέου συστήματος,
που όμως πρέπει να τα διορθώσουμε και ΟΧΙ να γυρίσουμε πίσω...


με κόκκινα αυτό που έλεγα και πιο πρίν, για την ευθύνη του φαρμακοποιού

Αυτό προσπάθησα να πω λιγες ημέρες πρίν :

Πολύ σωστά!!
Ειδικά στην περίπτωση ρυθμισμένου ασθενή με χρόνια πάθηση , η αλλαγή φαρμάκων κάθε τόσο που πιθανότατα δεν περιέχουν και την ίδια ποσότητα της δραστικής ουσίας , θα δημιουργήσει προβλήματα

Ο καθηγητής Κλινικής Φαρμακολογίας της Ιατρικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και μέλος της Επιτροπής Εγκρίσεων Φαρμάκων του ΕΟΦ Δημήτριος Κούβελας :
"Ειδικότερα, οι εταιρείες που παράγουν γενόσημα καλούνται να καταθέσουν μόνο μελέτη βιοϊσοδυναμίας - δηλαδή, πρέπει να αποδεικνύεται ότι τα δύο σκευάσματα (πρωτότυπο και γενόσημο) δεν παρουσιάζουν ουσιώδεις διαφορές στο εύρος και τον βαθμό απορρόφησής τους από τον ανθρώπινο οργανισμό.
«Η μελέτη αυτή γίνεται σε μόλις 12 υγιείς ασθενείς, ενώ σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία είναι αποδεκτή η απόκλιση της θεραπευτικής ισοδυναμίας του γενόσημου με το πρωτότυπο κατά 25%. Αντίθετα, στον Καναδά η αποδεκτή απόκλιση φτάνει μόλις το 1,25%»"
http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4698281

teodor_ch
09-03-12, 11:21
Τα φάρμακα της χοληστερίνης πάνε στο 25% συμ/χή και τα φάρμακα για διαβήτη τύπου ΙΙ πάνε στο 10%.
Αυτά όχι 100% σίγουρα, περιμένω επίσημο χαρτί.

Υπόψιν ότι κάποιες στατίνες (φάρμακο για χοληστερίνη) στην Αγγλία ήταν ΜΗ συνταγογραφούμενες. Δηλαδή ο ασθενής τις έπαιρνε μόνος του και τις πλήρωνε μόνος του. Όπως για παράδειγμα τις πολυβιταμίνες.

Το καλό είναι ότι ο ΕΟΦ θα βγάλει λίστα με φάρμακα -> συμ/χή και όχι μόνο ασθένεια -> συμ/χή.
Αυτό για κάποιους ιατρούς/φαρμακοποιούς που έβαζαν χαμηλά ποσοστά προς το κέρδος κάποιων ασθενών.

Xouzouris
09-03-12, 16:29
Επίσημο είναι, κυκλοφόρησε σε ΦΕΚ. Και η στεφανιαια νόσος στο 25% για να μάθουν να φλομωνουν τον κόσμο στην κλοπιδογρελη και τα αντιυπερτασικα εκτος ενδειξεων κοκ με μειωμένη συμμετοχη, σωστά τα λες.

teodor_ch
09-03-12, 16:59
Επίσημο είναι, κυκλοφόρησε σε ΦΕΚ. Και η στεφανιαια νόσος στο 25% για να μάθουν να φλομωνουν τον κόσμο στην κλοπιδογρελη και τα αντιυπερτασικα εκτος ενδειξεων κοκ με μειωμένη συμμετοχη, σωστά τα λες.

Το κακό είναι ότι ηλικιωμένοι με μπαλονάκια, bypass κλπ με πιέσεις, χοληστερίνες κλπ
σύνταξη λίγο πάνω απο το όριο για ΕΚΑΣ θα πληρώνουν κάθε μήνα 25%.
Και τα περισσότερα απο αυτά δεν είναι φθηνά.

Σίγουρα κάποια λαμόγια θα χάσουν αλλά στην τελική νομίζω ότι το μέτρο γέρνει προς το άδικο.

djuan1988
09-03-12, 17:46
Γέρνει προς το άδικο, αλλά είναι αυτό που λένε μέσα στα ξερά θα καούν και τα χλωρά.

Όπως λέει o xouzouris και συμπληρώνω και εγώ η μισή Ελλάδα είχε ΧΑΠ και στεφανιαία νόσο.

Τώρα δυστυχώς θα την πληρώσουν και πάλι οι μη έχοντες, όπως πάντα φυσικά.

teodor_ch
09-03-12, 18:39
Λύσεις υπάρχουν και πάλι αλλά μπροστά στο χρήμα δε τις βλέπουν.

Μπορούν μια χαρά να βγάλουν επιτροπές (υπάρχουν έτοιμες βέβαια (για χορηγήσεις αδειών στους δημοσίους υπαλλήλους) που θα εξετάζουν ποιοί δικαιούνται μειωμένη συμ/χή.

Με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση είναι πανεύκολο το σύστημα απο μόνο του να βάζει τις σωστές συμ/χές. Ούτε η ευθύνη στο ιατρό, ούτε στο φαρμακοποιό.
Και ο ασθενής δε θα κάνει βόλτες για διορθώσεις!

maik
09-03-12, 20:19
Μπορούν μια χαρά να βγάλουν επιτροπές (υπάρχουν έτοιμες βέβαια (για χορηγήσεις αδειών στους δημοσίους υπαλλήλους) που θα εξετάζουν ποιοί δικαιούνται μειωμένη συμ/χή.


Καλα τωρα με τις υγειονομικες επιτροπες πεφτει μεγαλο γελιο.
Πριν αρκετα χρονια ο πατερας μου εκανε ολικη λαρυγκεκτομη. Αυτο θεωρειται αναπηρια 67%.
Παει την υγειονομικη επιτροπη, διαπιστωνουν την περιπτωση και του δινουν την βεβαιωση.
Αλλα για ενα μονο χρονο. Επρεπε να μπει στην διαδικασια αυτη τρια συνεχομενα χρονια για να παρει οριστικη βεβαιωση.
Λες και θα ξαναφυτρωνε ο λαρυγγας.:censored:

teodor_ch
09-03-12, 20:31
Καλα τωρα με τις υγειονομικες επιτροπες πεφτει μεγαλο γελιο.
Πριν αρκετα χρονια ο πατερας μου εκανε ολικη λαρυγκεκτομη. Αυτο θεωρειται αναπηρια 67%.
Παει την υγειονομικη επιτροπη, διαπιστωνουν την περιπτωση και του δινουν την βεβαιωση.
Αλλα για ενα μονο χρονο. Επρεπε να μπει στην διαδικασια αυτη τρια συνεχομενα χρονια για να παρει οριστικη βεβαιωση.
Λες και θα ξαναφυτρωνε ο λαρυγγας.:censored:


Έχεις δίκιο δε λέω.
Μπορώ όμως να σου βρώ περιπτώσεις που χρειάζεται να είναι έτσι το σύστημα.
πχ γνωστός στην επιτροπή ή χορήγηση βεβαίωσης με επι πληρωμή
Τώρα πρέπει κάθε χρόνο να δίνεις μίζα άσε που υπάρχει και η περίπτωση να έχει αλλάξει η επιτροπή και να μή δέχονται τα λεφτά.

Επίσης πρέπει να υπάρχει και κόσμος για να έχουμε πολλές επιτροπές :p

Νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι ότι καλύτερα μία επιτροπή το χρόνο και μικρότερη συμ/χή σε κάποια φάρμακα παρά το αντίθετο. ;)

sdikr
09-03-12, 20:34
Καλα τωρα με τις υγειονομικες επιτροπες πεφτει μεγαλο γελιο.
Πριν αρκετα χρονια ο πατερας μου εκανε ολικη λαρυγκεκτομη. Αυτο θεωρειται αναπηρια 67%.
Παει την υγειονομικη επιτροπη, διαπιστωνουν την περιπτωση και του δινουν την βεβαιωση.
Αλλα για ενα μονο χρονο. Επρεπε να μπει στην διαδικασια αυτη τρια συνεχομενα χρονια για να παρει οριστικη βεβαιωση.
Λες και θα ξαναφυτρωνε ο λαρυγγας.:censored:

Ναι αλλά αν δεις το που αλλού δίνουν το οκ, θα καταλάβεις γιατί, ακόμα δεν έχουνε κόσμο, :p
Στην τελική όταν φωνάζει ο κόσμος για κάτι τέτοιο εσύ λες που είδατε το πρόβλημα!
Πρόσφατα είχαμε δυο ιστορίες εκ του ΙΚΑ που τις πληρώνει κοσμάκης

maik
09-03-12, 20:52
Ναι αλλά αν δεις το που αλλού δίνουν το οκ, θα καταλάβεις γιατί, ακόμα δεν έχουνε κόσμο, :p
Στην τελική όταν φωνάζει ο κόσμος για κάτι τέτοιο εσύ λες που είδατε το πρόβλημα!
Πρόσφατα είχαμε δυο ιστορίες εκ του ΙΚΑ που τις πληρώνει κοσμάκης

Παλι πετας την μπαλα στην κερκιδα.
Υπαρχουν παθησεις και παθησεις. Μπορει καλιστα να γινει μια λιστα για ποιες χρειαζεται επανεξεταση και ποιες οχι. Δεν γινεται να ζητας επανεξεταση οταν εχεις κομενα μελη, δεν ξαναφυτρωνουν.
Ουτε γινεται να παει καποιος που εχει και τα δυο ποδια πχ και να βεβαιωσουν οτι ειναι κομενα απο τον γοφο. Οσα και να δωσει.

teodor_ch
09-03-12, 21:14
Δεν γινεται να ζητας επανεξεταση οταν εχεις κομενα μελη, δεν ξαναφυτρωνουν.

Στην Ελλάδα ξέρεις πόσοι πεθαμένοι πηγαίνουν στη τράπεζα και παίρνουν τις συντάξεις τους? :worthy::twisted:

sdikr
09-03-12, 21:23
Στην Ελλάδα ξέρεις πόσοι πεθαμένοι πηγαίνουν στη τράπεζα και παίρνουν τις συντάξεις τους? :worthy::twisted:

Οχι δεν το ξέρω, κάνεις δεν το ξέρει, απλά ξέρουμε οτι υπάρχουν :p

maik
09-03-12, 21:35
Στην Ελλάδα ξέρεις πόσοι πεθαμένοι πηγαίνουν στη τράπεζα και παίρνουν τις συντάξεις τους? :worthy::twisted:

Αν και βγαινουμε τελειως :offtopic:
Αυτες οι νοοτροπιες ειναι που εχουν γιγαντωσει την γραφειοκρατια στην Ελλαδα.
Κανει καποιος μια λαμογια και κερδιζει κατι, μικρο μεγαλο δεν εχει σημασια.
Η αυτοματη αντιδραση οταν γινει αντιληπτο ποια ειναι;
Μια και μοναδικη.
Να βγουν 50 διαταξεις που θα δυσκολευουν την συγκεκριμενη διαδικασια ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Ετσι φτασαμε για να παρεις ενα απλο απλουστατο χαρτι να χρειαζονται 4 πιστοποιητικα και 32 σφραγιδες.
Αντι να βρουν αυτον που "τα πηρε" ή δεν προσεξε και να του αλαξουν τα φωτα, προτιμουν να τιμωρησουν τους παντες με ατελειωτα πιστοποιητικα και βεβαιωσεις.

sdikr
09-03-12, 21:37
Αν και βγαινουμε τελειως :offtopic:
Αυτες οι νοοτροπιες ειναι που εχουν γιγαντωσει την γραφειοκρατια στην Ελλαδα.
Κανει καποιος μια λαμογια και κερδιζει κατι, μικρο μεγαλο δεν εχει σημασια.
Η αυτοματη αντιδραση οταν γινει αντιληπτο ποια ειναι;
Μια και μοναδικη.
Να βγουν 50 διαταξεις που θα δυσκολευουν την συγκεκριμενη διαδικασια ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Ετσι φτασαμε για να παρεις ενα απλο απλουστατο χαρτι να χρειαζονται 4 πιστοποιητικα και 32 σφραγιδες.
Αντι να βρουν αυτον που "τα πηρε" ή δεν προσεξε και να του αλαξουν τα φωτα, προτιμουν να τιμωρησουν τους παντες με ατελειωτα πιστοποιητικα και βεβαιωσεις.

Με τρομάζεις, το θέμα είναι εκείνους πως θα τους τρομάξεις;
να του απολύσεις δεν μπόρεις, το να τους κάνεις απλά ένα "είσαι κακό παίδι" δεν βοηθάει

teodor_ch
09-03-12, 21:48
Οχι δεν το ξέρω, κάνεις δεν το ξέρει, απλά ξέρουμε οτι υπάρχουν :p

ξέρουμε πολύ καλά,
πρίν μερικούς μήνες με την απογραφή των συνταξιούχων βρέθηκαν όλοι τους ;)



Αν και βγαινουμε τελειως :offtopic:
Αυτες οι νοοτροπιες ειναι που εχουν γιγαντωσει την γραφειοκρατια στην Ελλαδα.
Κανει καποιος μια λαμογια και κερδιζει κατι, μικρο μεγαλο δεν εχει σημασια.
Η αυτοματη αντιδραση οταν γινει αντιληπτο ποια ειναι;
Μια και μοναδικη.
Να βγουν 50 διαταξεις που θα δυσκολευουν την συγκεκριμενη διαδικασια ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Ετσι φτασαμε για να παρεις ενα απλο απλουστατο χαρτι να χρειαζονται 4 πιστοποιητικα και 32 σφραγιδες.
Αντι να βρουν αυτον που "τα πηρε" ή δεν προσεξε και να του αλαξουν τα φωτα, προτιμουν να τιμωρησουν τους παντες με ατελειωτα πιστοποιητικα και βεβαιωσεις.

δε διαφωνώ ότι θα υπάρχει ένα καλύτερο μοντέλο να ακολουθήσουμε,
όμως ΣΗΜΕΡΑ εφάρμοσαν νέους κανονισμούς στις συνταγογραφίσεις φαρμάκων
και απο ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑ πολλοί θα πληρώνουν περισσότερα παρόλο που ποτέ τους δεν έκλεψαν

Εγώ πρότεινα μία δίκαιη και λειτουργική λύση.
Αν κάποιος έχει μία καλύτερη να τη προτείνει :)

maik
09-03-12, 21:54
Με τρομάζεις, το θέμα είναι εκείνους πως θα τους τρομάξεις;
να του απολύσεις δεν μπόρεις, το να τους κάνεις απλά ένα "είσαι κακό παίδι" δεν βοηθάει

Και να τους τρομαξεις μπορεις και να τους απολυσεις. Αρκει να θελεις. Οι ποινες και η διαδιακασια επιβολης τους ειναι γνωστες. ΝΑΙ περιλαμβανεται και απολυση.
Τελος του :offtopic:

Burning Skies
09-03-12, 22:08
Με τρομάζεις, το θέμα είναι εκείνους πως θα τους τρομάξεις;
να του απολύσεις δεν μπόρεις, το να τους κάνεις απλά ένα "είσαι κακό παίδι" δεν βοηθάει

Ποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις;;;;;; :down:
Σαφως και μπορεις.

sdikr
09-03-12, 22:19
Ποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις;;;;;; :down:
Σαφως και μπορεις.

Και όμως δεν μπορείς

@ ADSLgr.com All rights reserved.