PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

Burning Skies
22-06-12, 22:37
Μπορώ να έχω εσωτερική πληροφόρηση από φαρμακοποιούς και άμεσο συγγενή που εργάζεται σε μεγάλο φαρμακείο απέναντι από κεντρικά ιατρεία του ΙΚΑ, μπορώ να έχω άμεση γνώση για 20άρικα που μπαίνουν στα βιβλιάρια και τα πάνε πακέτο οι φαρμακοποιοί στους γιατρούς για να γράψουν φάρμακα, μπορώ να έχω γνώση για τις συναλλαγές φαρμακοποιών-γιατρών του ΙΚΑ(ΕΟΠΥ) κλπ κλπ.

Και το δια ταυτα ποιο ειναι; Τι πρεπει να κανουν οι φαρμακοποιοι αν δεν πληρωνονται; Να μοιραζουν φαρμακα τζαμπα; Αυτα που λες ειναι ΑΣΧΕΤΑ με την ουσια.

- - - Updated - - -


Ενδιαφέρουσα συζήτηση, αλλά ας μας εξηγήσει ο φίλος μας ο teodor γιατί οι φαρμακευτικοί σύλλογοι σχεδόν σε όλη την Ελλάδα δεν ακολουθούν το παράδειγμα των συναδέλφων τους σε Αθήνα/Πειραιά, και δίνουν φάρμακα με πίστωση, έστω και ως ένδειξη καλής θέλησης (όπως διάβαζα νωρίτερα στο site των συλλόγων της Κρήτης*). Ποιοι είναι οι σωστοί εδώ, αυτοί που είναι στην Αθήνα ή οι υπόλοιποι; Σε όλους νομίζω χρωστά το κράτος...

*http://www.fskriti.gr/index.php/fskritis/fs-haniwn/fs-hania-news/443-14062012

Εγω δεν λεω ποια σταση ειναι σωστη και ποια λαθος. Αναρωτιεμαι ομως κατα ποσο δινει διεξοδο η επιλογη των φαρμακοποιων των Χανιων (μεχρι ποτε θα μπορουν να μοιραζουν βερεσε φαρμακα; ) αλλα και κατα ποσο εχει λογικη να τα χωνουμε σε οσους δεν το κανουν (ασχετως αν μπορουν ή οχι).

sotos65
22-06-12, 22:46
Δεν είναι η επιλογή των φαρμακοποιών των Χανίων (απλά έδωσαν ένα παράδειγμα), αλλά των περισσότερων συλλόγων της χώρας. Η εξαίρεση είναι η Αθήνα. Πόσο θα αντέξουν το ξέρουν οι ίδιοι...

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63671816


αλλα και κατα ποσο εχει λογικη να τα χωνουμε σε οσους δεν το κανουν (ασχετως αν μπορουν ή οχι).

Δεν είναι απαραίτητα "χώσιμο", αλλά απορία για τη διαφορετική τακτική...

Burning Skies
22-06-12, 23:18
Δεν είναι η επιλογή των φαρμακοποιών των Χανίων (απλά έδωσαν ένα παράδειγμα), αλλά των περισσότερων συλλόγων της χώρας. Η εξαίρεση είναι η Αθήνα. Πόσο θα αντέξουν το ξέρουν οι ίδιοι...

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63671816

Δεν είναι απαραίτητα "χώσιμο", αλλά απορία για τη διαφορετική τακτική...


Το γιατι το ξερουν οι ιδιοι. Οπως και να εχει δεν μπορεις να την πεις στον αλλον γιατι δεν δινει βερεσε. Εσυ μπορει να μην τα χωνεις αλλα πολλοι ΚΑΚΙΣΤΑ το κανουν.
Εγω επαναλαμβανω οτι οπως δεν απαιτουμε απο τον γιατρο να θεραπευει τζαμπα το ιδιο και ακομη περισσοτερο (διοτι αυτος επωμιζεται και το κοστος του εμπορευματος) ισχυει και για τον φαρμακοποιο.

aroutis
23-06-12, 00:17
Και το δια ταυτα ποιο ειναι; Τι πρεπει να κανουν οι φαρμακοποιοι αν δεν πληρωνονται; Να μοιραζουν φαρμακα τζαμπα; Αυτα που λες ειναι ΑΣΧΕΤΑ με την ουσια.Βασικά ειναι το ίδιο ερώτημα που θα έπρεπε να θέσει κάποιος ανάποδα όμως :
Δηλαδη, αν κάποια στιγμή, στρατιωτικοί (που ήσουν) και αστυνομικοί αποφασίσουν να απεργήσουν ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ για όποιο ΔΙΚΑΙΟ αίτημα, θα πρέπει να γινει δεκτό (με δεδομένες τις συνέπειες που θα υπάρξουν; ).

Κάποια στιγμή να καταλάβουμε στον ρημαδιασμένο αυτό τόπο οτι οι συνεπειες των πράξεών μας όταν διαλύουν το κοινωνικό συνολο πρέπει να λαμβάνονται με πολύ μεγάλη προσοχή.

Και ενώ κατανοώ το ότι σιγουρα οι φαρμακοποιοι έχουν πρόβλημα, όταν συλλογοι ανά την ελλάδα ΔΕΝ υιοθετούν την ανευθυνη στάση του αλητάμπουρα Λουράντου (ναι αυτό ειναι), κάτι λέει.

- - - Updated - - -


Το γιατι το ξερουν οι ιδιοι. Οπως και να εχει δεν μπορεις να την πεις στον αλλον γιατι δεν δινει βερεσε. Εσυ μπορει να μην τα χωνεις αλλα πολλοι ΚΑΚΙΣΤΑ το κανουν.
Εγω επαναλαμβανω οτι οπως δεν απαιτουμε απο τον γιατρο να θεραπευει τζαμπα το ιδιο και ακομη περισσοτερο (διοτι αυτος επωμιζεται και το κοστος του εμπορευματος) ισχυει και για τον φαρμακοποιο.
Δεν ειναι τσάμπα BS, έχουν πάρει ΜΕΡΟΣ των χρωστούμενων. Αλλά η στάση που υιοθετεί ο αλητάμπουρας (εφ εξής έτσι θα αναφέρομαι στον Λουράντο), ειναι "a pound of flesh" εκβιάζοντας την εκάστοτε κυβέρνηση με τους πλέον ανυπεράσπιστους.

Ε όχι, δεν θα δεις από μένα ουτε αιτιολόγηση ουτε λυπηση ουτε οίκτο για αυτή τη συμπεριφορά. Σε μια κοινωνία που σφαδάζει, το να χτυπάς τους αρρωστους για να κερδίζεις αυτό που θες ειναι επαισχυντο.

teodor_ch
23-06-12, 00:38
Ενδιαφέρουσα συζήτηση, αλλά ας μας εξηγήσει ο φίλος μας ο teodor γιατί οι φαρμακευτικοί σύλλογοι σχεδόν σε όλη την Ελλάδα δεν ακολουθούν το παράδειγμα των συναδέλφων τους σε Αθήνα/Πειραιά, και δίνουν φάρμακα με πίστωση, έστω και ως ένδειξη καλής θέλησης (όπως διάβαζα νωρίτερα στο site των συλλόγων της Κρήτης*). Ποιοι είναι οι σωστοί εδώ, αυτοί που είναι στην Αθήνα ή οι υπόλοιποι; Σε όλους νομίζω χρωστά το κράτος...

*http://www.fskriti.gr/index.php/fskritis/fs-haniwn/fs-hania-news/443-14062012

απαντάω στα γρήγορα μόνο σε αυτό και τα υπόλοιπα αύριο
τα χρέη του Δημοσίου ανα νομό δεν είναι τα ίδια

ΟΑΕΕ και ΔΗΜΟΣΙΟ του 2011 είναι πολύ παραπάνω στην Αττική για παράδειγμα απο ότι στα Χανιά

Επίσης, άλλο παράδειγμα είναι τα διαθέσιμα κεφάλαια των φαρμακοποιών. Στα Χανιά λόγω τουρισμού είναι σαφώς καλύτερα αφού το ποσοστό των συνταγών στο τζίρο είναι μικρότερο.

Είναι πολλοί οι παράγοντες.

Το αρνητικό στην υπόθεση είναι ότι δεν υπάρχει συνοχή. Απο την άλλη αυτό είναι προς όφελος των ασφαλισμένων.

Αύριο η συνέχεια :)

- - - Updated - - -



Δεν ειναι τσάμπα BS, έχουν πάρει ΜΕΡΟΣ των χρωστούμενων. Αλλά η στάση που υιοθετεί ο αλητάμπουρας (εφ εξής έτσι θα αναφέρομαι στον Λουράντο), ειναι "a pound of flesh" εκβιάζοντας την εκάστοτε κυβέρνηση με τους πλέον ανυπεράσπιστους.

Χαλάρωσε.
Τί σχέση έχει ο Λουράντος?
Ψηφοφορία έγινε με 900+ περίπου φαρμακοποιούς.
Δεν αποφασίζει ένα άτομο.

Επίσης το μέρος των χρωστούμενων μπορείς να μας εξηγήσεις αν αρκεί για να πληρώσουν τις επιταγές τους τα φαρμακεία? Δείχνεις να τα ξέρεις καλά, για αυτό σε ρωτάω....

Είχα βάλει μία είδηση για ΠΟΛΛΑ φαρμακεία που είναι για κλείσιμο μόνο στην Αττική.
Τη ξεχάσαμε κιόλας?

Άντε και ΠΑΣΟΚ στις επόμενες εκλογές :p

Burning Skies
23-06-12, 00:39
Βασικά ειναι το ίδιο ερώτημα που θα έπρεπε να θέσει κάποιος ανάποδα όμως :
Δηλαδη, αν κάποια στιγμή, στρατιωτικοί (που ήσουν) και αστυνομικοί αποφασίσουν να απεργήσουν ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ για όποιο ΔΙΚΑΙΟ αίτημα, θα πρέπει να γινει δεκτό (με δεδομένες τις συνέπειες που θα υπάρξουν; ).

Κάποια στιγμή να καταλάβουμε στον ρημαδιασμένο αυτό τόπο οτι οι συνεπειες των πράξεών μας όταν διαλύουν το κοινωνικό συνολο πρέπει να λαμβάνονται με πολύ μεγάλη προσοχή.

Και ενώ κατανοώ το ότι σιγουρα οι φαρμακοποιοι έχουν πρόβλημα, όταν συλλογοι ανά την ελλάδα ΔΕΝ υιοθετούν την ανευθυνη στάση του αλητάμπουρα Λουράντου (ναι αυτό ειναι), κάτι λέει.



Πλακα κανεις;; Απεργια ειναι να μην μοιραζεις τζαμπα αυτο που εσυ πληρωσες;

PopManiac
23-06-12, 00:44
Χαλάρωσε.
Τί σχέση έχει ο Λουράντος?
Ψηφοφορία έγινε με 900+ περίπου φαρμακοποιούς.
Δεν αποφασίζει ένα άτομο.

Επίσης το μέρος των χρωστούμενων μπορείς να μας εξηγήσεις αν αρκεί για να πληρώσουν τις επιταγές τους τα φαρμακεία? Δείχνεις να τα ξέρεις καλά, για αυτό σε ρωτάω....

Είχα βάλει μία είδηση για ΠΟΛΛΑ φαρμακεία που είναι για κλείσιμο μόνο στην Αττική.
Τη ξεχάσαμε κιόλας?

Άντε και ΠΑΣΟΚ στις επόμενες εκλογές :p

Η ψηφοφορία έγινε με 969 μέλη και 'κέρδισε' ο messieur Λουράντος με πλειοψηφία 13 ψήφων, δεν το θεωρώ και συντριπτική νίκη.

Επίσης, είναι σωστό ή λάθος πως δώθηκαν 50% των χρωστούμενων;

Αν ισχύει τότε, σε εποχές κρίσης και συνολικής στάσης πληρωμών από το Δημόσιο, δεν θα ήταν η πιο υπεύθυνη στάση του συλλόγου σας (του Λουράντου δλδ) να ανακοινώσει πως τουλάχιστον οι καρκινοπαθείς και οι χρήζοντες άμεσης εξυπηρέτησης όπως άποροι ή / και χρόνια πάσχοντες (μιας και λες πως οι φαρμακοποιοί ξέρουν τους ανά γειτονιά πελάτες τους και δεν το αμφισβητώ) θα εξυπηρετηθούν;

Έτσι για τα μάτια του κόσμου βρε παιδί μου αντί "στα αποτέτοια μας ψοφήστε και ζητήστε ευθύνες από το Λοβέρδο και τους ΓΑΠ / Παπαδήμο / Τρόϊκα" που έχουν μεν αλλά από την άλλη να έχεις ανθρώπινες ασπίδες άτομα σαν την καρκινοπαθούσα μάνα μου είναι τόσο προσβλητικό που με φέρνει στα πραγματικά ανθρώπινα όριά μου και δεν συγχωρώ Λουράντους ούτε φέροντες παρομοίων απόψεων....

- - - Updated - - -


Πλακα κανεις;; Απεργια ειναι να μην μοιραζεις τζαμπα αυτο που εσυ πληρωσες;

Υπάρχει απεργία και απεργία αγαπητέ μην κάνουμε τώρα τις ξανθιές.

Έχεις υπηρετήσει στις ΕΔ, θα συμφωνούσες με κλείδωμα ταγμάτων σε στρατώνες μέχρι οι αξιωματικοί να λάβουν μια αύξηση;;;;;;;;

Burning Skies
23-06-12, 00:50
Υπάρχει απεργία και απεργία αγαπητέ μην κάνουμε τώρα τις ξανθιές.

Έχεις υπηρετήσει στις ΕΔ, θα συμφωνούσες με κλείδωμα ταγμάτων σε στρατώνες μέχρι οι αξιωματικοί να λάβουν μια αύξηση;;;;;;;;

Ξαναλεω διοτι μαλλον αλλοι κανουν τις ξανθιες (εχετε και πολλες εκει). Ο φαρμακοποιος ΠΛΗΡΩΝΕΙ τα φαρμακα που πουλαει. Πως αποκαλειται λοιπον απεργια ή θεωρειται μεμπτο το να μην τα δινει βερεσε; Τι σκ@τα λογικη ειναι αυτη και τι απαραδεκτα ασχετο ειναι το παραδειγμα που εδωσες; Ο αφαρμοκοποιος δουλευει κανονικα. Αν πληρωσεις αγοραζεις, δεν σου εκοψε την δυνατοτητα να εχεις προσβαση σε κατι. Αν δεν πληρωνεις (χωρις βεβαια να φταις εσυ αλλα αυτος που οφειλει να πληρωσει για την περιθαλψη σου) που κολλαει ο φαρμακοποιος και για ποια "απεργια" μιλατε;

Αν εγω καιγομουν για τα φαρμακα μου μονο ο φαρμακοποιος δεν θα μου εφταιγε και θα ειχα κατασκηνωσει εξω απο το υπουργειο υγειας να φαω ζωντανους τους αρμοδιους που ενω πληρωνω εισφορες δεν πληρωνουν την υγεινομικη μου περθαλψη. Δεν μπορει να μου φταιει ο επαγγελματιας που δεν δινει το εμπορευμα του βερεσε (ειτε γιατι δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα ειτε επειδη απλα δεν θελει να ειναι το θυμα της υποθεσης).

Εχουμε καταργησει καθε λογικη σε αυτη τη χωρα;

ΥΓ. Και επειδη καπηλευομαστε την αρρωστεια τον αλλον για να λεμε βλακειες και να βγαζουμε το μενος μας καλυτερα θα ηταν να κανουμε ερανους για να πληρωνουμε εμεις τα φαρμακα τους αφου την βλεπουμε ετσι. Ποια η διαφορα απο το να βριζουμε τον φαρμακοποιο; Γιατι να φταιει αυτος που τα πληρωσε και δεν τα δινει τζαμπα και δεν φταιμε εμεις (παντα υπο το πρισμα αυτης της στρεβλης λογικης) που δεν τα πληρωνουμε για να τα χαρισουμε (ή εστω να τα δωσουμε βερεσε);

PopManiac
23-06-12, 00:59
Ξαναλεω διοτι μαλλον αλλοι κανουν τις ξανθιες (εχετε και πολλες εκει). Ο φαρμακοποιος ΠΛΗΡΩΝΕΙ τα φαρμακα που πουλαει. Πως αποκαλειται λοιπον απεργια ή θεωρειται μεμπτο το να μην τα δινει βερεσε; Τι σκ@τα λογικη ειναι αυτη και τι απαραδεκτα ασχετο ειναι το παραδειγμα που εδωσες;

Αν εγω καιγομουν για τα φαρμακα μου μονο ο φαρμακοποιος δεν θα μου εφταιγε και θα ειχα κατασκηνωσει εξω απο το υπουργειο υγειας να φαω ζωντανους τους αρμοδιους που ενω πληρωνω εισφορες δεν πληρωνουν την υγεινομικη μου περθαλψη. Δεν μπορει να μου φταιει ο επαγγελματιας που δεν δινει το εμπορευμα του βερεσε.

Χμμ, έπαιξες και έχασες μάλλον σε άλλη χώρα αναφέρεσαι για τις (φυσικές) ξανθιές και όχι στο Βέλγιο, δεν το έχεις ;)

Για τα λοιπά, αν και δεν σου το εύχομαι εννοείται, κάτσε να βρεθείς στην ανάγκη και τα λέμε για το αν θα σκεφτείς περί κατασκηνώσεων και "πάλι ξεκίνημα νέοι αγώνες" ή αν θα ψάξεις / δανειστείς / whatever για να βρεις τα φάρμακα για εσένα ή τον άνθρωπό σου. Το τελευταίο που θα σκεφτείς είναι η διαδήλωση και το βασικό είναι τα φάρμακα, εξ'ού και όπως ενδεχομένως διαπιστώνεις από τις στωικές ουρές σε χώρους διανομής ΕΟΠΠΥ ή φαρμακεία που κάνουν "σκόντο" και περιπεκτικά κάποιοι που (το γράφω επιεικώς) λιγάκι αναίσθητοι τα περιγελούν ως ότι έχουν λεφτά.

Επίσης, πάντοτε οι φαρμακοποιοί δούλευαν και δουλεύουν επί πιστώσει και προφανώς και ενίσταμαι στην στάση πληρωμών του δημοσίου έναντί τους, δεν πάει καιρός που άτομο πολύ κοντά σε εμένα με φαρμακείο βρισκόταν σε φάση να το κλείσει γιατί δεν την πάλευε με τις επιταγές.

Από κει και πέρα όμως, επιμένω, το να γυρνάς και να λες "τέρμα, καπούτ, νιέντε, νάντα" σε όλους και όλοι ας πάνε να μαμηθούνε στην καλύτερη είναι ένδειξη αναλγησίας. Δεν είπα να μην κινητοποιηθείς αλλά το να χρησιμοποιείς, επαναλαμβάνω, ανίατα αρρώστους και απόρους ως ανθρώπινες ασπίδες και να ζητάς να κατασκηνώσουν στο Υπ. Υγείας και να τα βρούνε με τον Λοβέρδο είναι άλλη μια ένδειξη πόσο "ανθρώπινη" είναι η - κατά τα άλλα - φιλόξενη Ελληνική κοινωνία.

Στην τελική, προσωπικά, ευτυχώς ακόμα είμαι σε θέση τόσο εγώ όσο και ο αδερφός μου να τα σκάμε με εμβάσματα για τα φάρμακα της μάνας μας και ο 76 ετών πατέρας μου απλά να τρέχει και να τα σκάει με τη σειρά του σε ιδιωτικά νοσοκομεία

Δε νομίζω πως πολλοί καρκινοπαθείς γονείς είναι στην ίδια θέση.

Αλλά στην Ελλάδα καλά μιλάμε για κοινωνικούς αγώνες με τέτοιο ανάλγητο πρόσωπο μέχρι να μην μας τύχει που δεν το εύχομαι σε κανέναν

Burning Skies
23-06-12, 01:07
Χμμ, έπαιξες και έχασες μάλλον σε άλλη χώρα αναφέρεσαι για τις (φυσικές) ξανθιές και όχι στο Βέλγιο, δεν το έχεις ;)

Για τα λοιπά, αν και δεν σου το εύχομαι εννοείται, κάτσε να βρεθείς στην ανάγκη και τα λέμε για το αν θα σκεφτείς περί κατασκηνώσεων και "πάλι ξεκίνημα νέοι αγώνες" ή αν θα ψάξεις / δανειστείς / whatever για να βρεις τα φάρμακα για εσένα ή τον άνθρωπό σου. Το τελευταίο που θα σκεφτείς είναι η διαδήλωση και το βασικό είναι τα φάρμακα, εξ'ού και όπως ενδεχομένως διαπιστώνεις από τις στωικές ουρές σε χώρους διανομής ΕΟΠΠΥ ή φαρμακεία που κάνουν "σκόντο" και περιπεκτικά κάποιοι που (το γράφω επιεικώς) λιγάκι αναίσθητοι τα περιγελούν ως ότι έχουν λεφτά.

Επίσης, πάντοτε οι φαρμακοποιοί δούλευαν και δουλεύουν επί πιστώσει και προφανώς και ενίσταμαι στην στάση πληρωμών του δημοσίου έναντί τους, δεν πάει καιρός που άτομο πολύ κοντά σε εμένα με φαρμακείο βρισκόταν σε φάση να το κλείσει γιατί δεν την πάλευε με τις επιταγές.

Από κει και πέρα όμως, επιμένω, το να γυρνάς και να λες "τέρμα, καπούτ, νιέντε, νάντα" σε όλους και όλοι ας πάνε να μαμηθούνε στην καλύτερη είναι ένδειξη αναλγησίας. Δεν είπα να μην κινητοποιηθείς αλλά το να χρησιμοποιείς, επαναλαμβάνω, ανίατα αρρώστους και απόρους ως ανθρώπινες ασπίδες και να ζητάς να κατασκηνώσουν στο Υπ. Υγείας και να τα βρούνε με τον Λοβέρδο είναι άλλη μια ένδειξη πόσο "ανθρώπινη" είναι η - κατά τα άλλα - φιλόξενη Ελληνική κοινωνία.

Στην τελική, προσωπικά, ευτυχώς ακόμα είμαι σε θέση τόσο εγώ όσο και ο αδερφός μου να τα σκάμε με εμβάσματα για τα φάρμακα της μάνας μας και ο 76 ετών πατέρας μου απλά να τρέχει και να τα σκάει με τη σειρά του σε ιδιωτικά νοσοκομεία

Δε νομίζω πως πολλοί καρκινοπαθείς γονείς είναι στην ίδια θέση.

Αλλά στην Ελλάδα καλά μιλάμε για κοινωνικούς αγώνες με τέτοιο ανάλγητο πρόσωπο μέχρι να μην μας τύχει που δεν το εύχομαι σε κανέναν

Στο μονο που αντεκρουσες οσα εγραψα ειναι στο οτι το βελγιο δεν εχει ξανθιες (mea culpa).
Κατα τα αλλα αδυνατεις να κατανοησεις την ουσια του σχολιου μου. ΔΕΝ μπορεις να ζητησεις ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ να δωσει με πιστωση (οταν εισαι απολυτως αφερεγγυος), απλα ειναι τα πραγματα. Αν το κανεις λαϊκιζεις και μαλιστα αγρια. Δηλαδη επειδη πεθαινει και κοσμος απο την πεινα πρεπει να μας φταινε οι φουρνοι που δεν δινουν μαζικα ψωμι με πιστωση;

Δουλεια του κρατους ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ειναι να μην φτανουμε σε τετοια σημεια και οχι να φορτωνουμε την ευθυνη της κοινωνικης προνοιας στον Χ επαγγελματια. Ας κοψουν τον λαιμο τους στην κυβερνηση. Ας μην δωσουν λεφτα στις τραπεζες, ας μην πληρωσουν μισθους (να τους κυνηγαω εγω και οχι ο καρκινοπαθης) αλλα δεν ειναι δυνατον να δειχνουν με τα ΜΜΕ τους τον φαρμακοποιο επειδη δεν πληρωνουν αυτοι τα φαρμακα του κοσμου.

Πως μπορω να πω στον φαρμακοποιο "επιβαρυνσου εσυ τα φαρμακα μου γιατι αλλιως θα εισαι κοινωνικα αναλγητος;;" Παμε καλα;
Τοτε ειναι τοσο κοινωνικα αναλγητος οσο κοινωνικα αναγητος ειμαι και εγω που δεν παιρνω σπιτι μου ενα απο τα παιδακια που ζητιανευουν στα φαναρια.

Αντιστοιχα επιβαρυνσου και εσυ πρωτα τα φαρμακα κανενος τριτου περα των οικογενειακων σου προσωπων και μετα χωστα στους αλλους γιατι δεν κανουν το ιδιο.

Xouzouris
23-06-12, 01:11
Να σας πω εγω τι καταλαβα απο αυτη την ιστορια, και οποιος νομιζει οτι κανω λαθος ας με διορθωσει:

Η αναστολη ξεκινησε με τις συνηθισμενες προϋποθεσεις, χαβαλε-φασουλα-κι-ετσι, θα κοψουμε λιγο τα φαρμακα, θα μας κανουνε τα χατιρακια μεσα σε 4-5 μερουλες αντε μια βδομαδα και ολα καλα. Τουλαχιστον ετσι νομιζε ο απλος φαρμακοποιος. Ετσι, κυριως στην επαρχια οπου υπαρχει μια πιο αμεση σχεση με το φαρμακειο, ολα κυλησαν business as usual. Συνταγη στο συρταρι, φαρμακα δανεικα και μολις τελειωσει η φασουλα εκτελουμε-γραφουμε στον γιατρο κ.ο.κ.

Ο Theo Abba (Θοδωρος Αμπατζογλου, προεδρος ΠΦΣ) και ο Θυμιος-Λυμπεροπουλος-των-φαρμακοποιων Λουραντος ομως μαλλον το σκεφτονταν διαφορετικα (απ'οτι φανηκε μαλλον και μεταξυ τους), ενω η υπηρεσιακη κυβερνηση de facto δεν μπορουσε να ικανοποιησει ολα τα αιτηματα (οπως τον συμψηφισμο των χρεων).

Ετσι η φασουλα κρατησε τρεις εβδομαδες και φταναμε επικινδυνα κοντα στις εκλογες. Το πραγμα χοντραινε.

Τα φαρμακεια της επαρχιας αρχισαν να κλωτσανε γιατι διεβλεπαν μεγαλα προβληματα, μιας που η οικονομικη εκθεση τους με τα βερεσεδια ειχε λαβει διαστασεις πανικου ενω ταυτοχρονα οι συνταγες στο συρταρι ειχαν ληξει προ πολλου.

Αρχισαν να πεφτουν τα τηλεφωνα και οι συναντησεις με την πολιτικη ταξη. Ο Αντωνακης σκεφτηκε... συγγνωμη λαθος, οξυμωρο σχημα... καποιος απο το κομμα του Αντωνακη σκεφτηκε οτι θα μπορουσε να εκμεταλλευτει εκλογικα την ληξη της αναστολης πιστωσης ως επιτυχια του κομματος ταζοντας λαγους με πετραχειλια ως αυριανη κυβερνηση.

Ο Theo Abba με το βρωμικο παρελθον (πρωην Διοικητης του ΙΚΑ, επι των ημερων του το ΙΚΑ χορηγουσε με 0% συμμετοχη ακριβα χαπια αδυνατισματος και διακοπης καπνισματος τα οποια απεδειχθησαν απο αναποτελεσματικα εως και επικινδυνα) τσιμπησε και αρχισε να τα μασαει (θεσουλα εν οψει;;;) και δυο μερες πριν τις εκλογες ουσιαστικα αναγγελει το τελος της κινητοποιησης, ο Λουραντος παλι οχι, αντιθετα τους ξεφωνισε δημοσιως.

Παραλληλα, αυθαιρετα και κατα παραβαση του ισχυοντος νομου, ο Βουδουρης εκδιδει μια εγκυκλιο που παρατεινει την ισχυ των συνταγων που ηδη εχουν εκδοθει και δεν εχουν εκτελεστει απο την 1/6 μεχρι 5 ημερες απο την ληξη της κινητοποιησης των φαρμακοποιων. Ανακουφιση στις ταξεις των "απρεγοσπαστων" που βγαζουν με αγαλλιαση τις συνταγες απο το συρταρι, οργη απο τους "νομοταγεις" συναδελφους τους, πανικος στους συνδικαλες μιας που με αυτη την κινηση ουσιαστικα υπονομευονται και οι μελλοντικες κινητοποιησεις. Ο ΠΦΣ αντιδρα χλιαρα στελνοντας το μπαλακι στους κατα τοπους ΦΣ, ο Λουραντος απαιτει ελεγχο ολων των προς καταθεση φακελων (για οσους δεν το ξερουν, τα ταμεια πληρωνουν τους συλλογους και αυτοι με την σειρα τους τα φαρμακεια) και μιλαει για "λαμογια που φυλαγαν συνταγες".

Πρακτικα, οι περισσοτεροι ΦΣ της επαρχιας και οι ΦΣ Θεσσαλονικης και Πειραια εκτελουν κανονικα συνταγες απο την περασμενη Δευτερα ενω ο ΦΣΑ, μετα απο αμφιρροπη ψηφοφορια, αποφασιζει να συνεχισει την αναστολη μεχρι το τελος του μηνα.

Ετσι, εν μεσω γκρινιας απο πολλα μελη του ΦΣΑ που βλεπουν τα φαρμακεια τους να μενουν αδεια απο πελατεια, οι ασφαλισμενοι πανε βολτιτσα για θαλασσα μερια να εκτελεσουν συνταγες. Τα φαρμακεια του Πειραια χθες θυμιζαν τα Ζαρα σε περιοδο εκπτωσεων με ουρες και τρελο ξεπουλημα τοσο που σε αρκετα στη γειτονια μου σημερα ειχαν μεινει μονο τα τσοκαρα και οι κρεμες...

Θεατρο του παραλογου σε ολο του το μεγαλειο ενθεν κακειθεν.


Και για να ευθυμησουμε λιγακι:

Προχθεσινο σεμιναριο περι της διαγνωστικης και θεραπευτικης αντιμετωπισης του κοιλιακου αλγους στον Πειραια.

Συζητηση με το πανελ.

Μια κυρια με κιτρινο φορεμα ζηταει τον λογο απο το ακροατηριο.

- Καλησπερα, εγω ειμαι φαρμακοποιος και ηθελα να ρωτησω: πρακτικα, ερχεται ενας ανθρωπος που ποναει η κοιλια του, εγω τι μπορω να του κανω;

- Να τον στειλετε στον γιατρο.

- Μα ενταξει τωρα, κι εμενα ποναει η κοιλια μου κατα καιρους, και φρικτα μαλιστα, σαν να μου τραβανε τα σωθικα μου, ειχα δυσμηνορροια και εχω και συνδρομο ευερεθιστου εντερου και παιρνω ενα buscopan και με βοηθαει, γιατι να τον στειλω στον γιατρο;

- Γιατι εσεις οταν αυτοθεραπευεστε αναλαμβανετε ευθυνη εναντι του εαυτου σας, ενω οταν αυτο αφορα καποιον αλλο, αναλαμβανετε μια ευθυνη η οποια δεν σας ανηκει. Εν πασει περιπτωσει, εαν ερθει καποιος που ηδη γνωριζει απο τι πασχει και σας πει "εχω εναν κωλικο, δωστε μου κατι" ειναι καπως πιο απλα τα πραγματα, αλλα σε εναν αδιαγνωστο ασθενη δεν νομιζω οτι μπορειτε να κανετε κατι.

- Ε, ενταξει ας πουμε εν ειδει πρωτων βοηθειων εγω τι μπορω να του δωσω; Γιατι ενταξει μπορω να του πω να παει στον γιατρο, αλλα αυτος πιθανοτατα δεν θα παει και εγω θα χασω και τον πελατη.

Τεζα πανελ και ακροατηριο.

djuan1988
23-06-12, 02:22
Και για να ευθυμησουμε λιγακι:

Προχθεσινο σεμιναριο περι της διαγνωστικης και θεραπευτικης αντιμετωπισης του κοιλιακου αλγους στον Πειραια.

Συζητηση με το πανελ.

Μια κυρια με κιτρινο φορεμα ζηταει τον λογο απο το ακροατηριο.

- Καλησπερα, εγω ειμαι φαρμακοποιος και ηθελα να ρωτησω: πρακτικα, ερχεται ενας ανθρωπος που ποναει η κοιλια του, εγω τι μπορω να του κανω;

- Να τον στειλετε στον γιατρο.

- Μα ενταξει τωρα, κι εμενα ποναει η κοιλια μου κατα καιρους, και φρικτα μαλιστα, σαν να μου τραβανε τα σωθικα μου, ειχα δυσμηνορροια και εχω και συνδρομο ευερεθιστου εντερου και παιρνω ενα buscopan και με βοηθαει, γιατι να τον στειλω στον γιατρο;

- Γιατι εσεις οταν αυτοθεραπευεστε αναλαμβανετε ευθυνη εναντι του εαυτου σας, ενω οταν αυτο αφορα καποιον αλλο, αναλαμβανετε μια ευθυνη η οποια δεν σας ανηκει. Εν πασει περιπτωσει, εαν ερθει καποιος που ηδη γνωριζει απο τι πασχει και σας πει "εχω εναν κωλικο, δωστε μου κατι" ειναι καπως πιο απλα τα πραγματα, αλλα σε εναν αδιαγνωστο ασθενη δεν νομιζω οτι μπορειτε να κανετε κατι.

- Ε, ενταξει ας πουμε εν ειδει πρωτων βοηθειων εγω τι μπορω να του δωσω; Γιατι ενταξει μπορω να του πω να παει στον γιατρο, αλλα αυτος πιθανοτατα δεν θα παει και εγω θα χασω και τον πελατη.

Τεζα πανελ και ακροατηριο.

Ναι, ευθυμήσαμε πάλι.

Τι θες να μας πεις δηλαδή; Θέλεις να σου αναφέρω εγώ τις ασυναρτησίες που έλεγαν οι συνάδελφοι σου στο συνέδριο φαρμακευτικών επιστημών (κυρίως ο πρόεδρος του ιατρικού συλλόγου);

Επίσης μήπως να αρχίσω να γράφω και εγώ για τις ατέλειωτες πελατείες στις κλινικές του νοσοκομείου που δουλεύω και ποιοι είναι αυτοί που βλέπουν τους ασθενείς σαν πορτοφόλια;

Πρέπει να καταλάβεις ότι προσπαθώντας να μειώσεις τους άλλους δεν κερδίζεις κάτι.

Xouzouris
23-06-12, 03:22
Οποιος εχει την μυγα, μυγιαζεται (και οποιος εχει την σφιγγα, σφιγκεται).

Κοιτα να χαλαρωσεις λιγακι, γιατι σε βλεπω να γινεσαι κι εσυ μερος της "ατελειωτης πελατειας" λιαν συντομως αμα τραβας τετοια ζορια τοσο ευκολα.

Μπορεις να αναφερεις και να γραψεις ο,τι θες για οποιον θες, ποσως με ενδιαφερει. Βλεπεις εγω δεν αναγνωριζομαι σε αυτες τις πρακτικες, δεν ταυτιζομαι με αυτους τους κυριους που λες, δεν με αγγιζει η κριτικη που θα τους κανεις, τουναντιον αν θες μπορουμε να την κανουμε παρεα.

Αν εσυ θιγεσαι με την αναδειξη της μικροπρεπειας και της φαιδροτητας που χαρακτηριζει καποιους εμπορακους συναδελφους σου ειναι δικο σου προβλημα, οχι δικο μου.



ΥΓ: Δεν χρειαζεται καμια προσπαθεια εκ μερους μου να μειωσω κανεναν. Οι συγκεκριμενοι τα καταφερνουν μια χαρα μονη τους.

Burning Skies
23-06-12, 09:11
Οποιος εχει την μυγα, μυγιαζεται (και οποιος εχει την σφιγγα, σφιγκεται).

Κοιτα να χαλαρωσεις λιγακι, γιατι σε βλεπω να γινεσαι κι εσυ μερος της "ατελειωτης πελατειας" λιαν συντομως αμα τραβας τετοια ζορια τοσο ευκολα.

Μπορεις να αναφερεις και να γραψεις ο,τι θες για οποιον θες, ποσως με ενδιαφερει. Βλεπεις εγω δεν αναγνωριζομαι σε αυτες τις πρακτικες, δεν ταυτιζομαι με αυτους τους κυριους που λες, δεν με αγγιζει η κριτικη που θα τους κανεις, τουναντιον αν θες μπορουμε να την κανουμε παρεα.

Αν εσυ θιγεσαι με την αναδειξη της μικροπρεπειας και της φαιδροτητας που χαρακτηριζει καποιους εμπορακους συναδελφους σου ειναι δικο σου προβλημα, οχι δικο μου.



ΥΓ: Δεν χρειαζεται καμια προσπαθεια εκ μερους μου να μειωσω κανεναν. Οι συγκεκριμενοι τα καταφερνουν μια χαρα μονη τους.

Το θεμα ειναι οτι συνηθως τα γραφεις με τετοιο τροπο που ειναι λογικο να θιχτει καποιος οτι τον τσουβαλιαζεις. Εσυ μπορει να μην μασας απο τετοιες αποπειρες εσκεμμενου ή μη τσουβαλιασματος αλλα πρεπει να σεβαστεις οτι αλλοι μπορει να θιγονται.
Δεν ειναι θεμα μυγας αλλα αγανακτησης πανω στο πλαισιο οτι "αφου εγω εις βαρος των συμφεροντων μου ειμαι σωστος με ποιο δικαιωμα ο αλλος τσουβαλιαζει ολον τον κλαδο;".

teodor_ch
23-06-12, 11:46
Μπορώ να έχω εσωτερική πληροφόρηση από φαρμακοποιούς και άμεσο συγγενή που εργάζεται σε μεγάλο φαρμακείο απέναντι από κεντρικά ιατρεία του ΙΚΑ, μπορώ να έχω άμεση γνώση για 20άρικα που μπαίνουν στα βιβλιάρια και τα πάνε πακέτο οι φαρμακοποιοί στους γιατρούς για να γράψουν φάρμακα, μπορώ να έχω γνώση για τις συναλλαγές φαρμακοποιών-γιατρών του ΙΚΑ(ΕΟΠΥ) κλπ κλπ.

Λυπάμαι λοιπόν, αφού γνωρίζεις τόσες παρανομίες (άσχετο με το θέμα βέβαια!) που είτε δεν τις έχεις καταγγείλει είτε τις έχεις καταγγείλει και δεν έχουν τιμωρηθεί οι υπεύθυνοι.


@sotos
ελπίζω να σε κάλυψα

ο Φαρμακοποιός δεν θέλει την άρση πίστωσης.
Σε φαρμακείο γνωστού υπήρχε 80% πτώση κίνησης στο διάστημα των κινητοποιήσεων.
Οι περισσότεροι ΕΚΟΨΑΝ τα φάρμακα τελείως!!!!



Η ψηφοφορία έγινε με 969 μέλη και 'κέρδισε' ο messieur Λουράντος με πλειοψηφία 13 ψήφων, δεν το θεωρώ και συντριπτική νίκη.

Επίσης, είναι σωστό ή λάθος πως δώθηκαν 50% των χρωστούμενων;

Αν ισχύει τότε, σε εποχές κρίσης και συνολικής στάσης πληρωμών από το Δημόσιο, δεν θα ήταν η πιο υπεύθυνη στάση του συλλόγου σας (του Λουράντου δλδ) να ανακοινώσει πως τουλάχιστον οι καρκινοπαθείς και οι χρήζοντες άμεσης εξυπηρέτησης όπως άποροι ή / και χρόνια πάσχοντες (μιας και λες πως οι φαρμακοποιοί ξέρουν τους ανά γειτονιά πελάτες τους και δεν το αμφισβητώ) θα εξυπηρετηθούν;

Έτσι για τα μάτια του κόσμου βρε παιδί μου αντί "στα αποτέτοια μας ψοφήστε και ζητήστε ευθύνες από το Λοβέρδο και τους ΓΑΠ / Παπαδήμο / Τρόϊκα" που έχουν μεν αλλά από την άλλη να έχεις ανθρώπινες ασπίδες άτομα σαν την καρκινοπαθούσα μάνα μου είναι τόσο προσβλητικό που με φέρνει στα πραγματικά ανθρώπινα όριά μου και δεν συγχωρώ Λουράντους ούτε φέροντες παρομοίων απόψεων....

- - - Updated - - -



Υπάρχει απεργία και απεργία αγαπητέ μην κάνουμε τώρα τις ξανθιές.

Έχεις υπηρετήσει στις ΕΔ, θα συμφωνούσες με κλείδωμα ταγμάτων σε στρατώνες μέχρι οι αξιωματικοί να λάβουν μια αύξηση;;;;;;;;

Η κινητοποίηση ΔΕΝ είναι απεργία.
Τα φαρμακεία δουλεύουν κανονικά.
Πίστωση ΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ δεν γίνεται ΝΟΜΙΜΑ αφού δεν τηρούν τις συμβάσεις.
Τα παράπονα λοιπόν στα ταμεία σας (να δώ πότε θα το καταλάβετε αυτό...!).

Και η ΝΔ βγήκε στην κυβέρνηση με μικρό ποσοστό.
Η ψηφοφορία έγινε και το αποτέλεσμα το γνωρίζεις.
Τί έπρεπε να κάνει ο Λουράντος?

Πάμε παρακάτω γιατί το λές και το λές ενώ δεν είναι σωστό.
50% των οφειλών...ποιών οφειλών?

του 2011 τα χρέη είναι ακόμα εκεί.
Τον Απρίλη πλήρωσαν στις 15/06 το 50% η Υπηρεσιακή κυβέρνηση ενώ ήταν υποχρεωμένοι να πληρώσουν και τον Μάρτιο στην ώρα του και τον Απρίλη.
ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΘΕΝ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΤΟΥ ΕΟΠΥΥ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΕΣΤΕΙΛΑΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΠΦΣ ΚΑΙ ΦΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (http://www.fsa.gr/LinkClick.aspx?fileticket=SBX5SPBo3zo%3d&tabid=36)
Η κοροϊδία Λοβέρδου συνεχίστηκε και με την υπηρεσιακή κυβέρνηση.

Επίσης υπάρχουν τα χρέη των ταμείων που μπήκαν στον ΕΟΠΥΥ και δε υπάρχει ενημέρωση για το ΑΝ και ΠΟΤΕ θα πληρωθούν.

Θές να μου πείς λοιπόν, πώς περιμένεις ένα φαρμακείο μπορεί να αγοράσει φάρμακα όταν τα χρέη είναι τόσα πολλά?
Γνωρίζεις ότι οι εταιρίες και οι φαρμακαποθήκες άλλαξαν την πιστωτική πολιτική τους?

Συνειδητοποιείς λοιπόν ότι πολλούς μήνες τώρα οι φαρμακοποιοί δάνειζαν στους γονείς σου φάρμακα και ΠΛΕΟΝ δε μπορούν άλλο?


@Xouzouris

Περίπου σωστά τα λές.
Όμως, τα περισσότερα φαρμακεία της περιφέρειας ΔΕΝ έπαιρναν συνταγές.
Συνταγές κρατούσαν τα μεγάλα φαρμακεία που έχουν και κεφάλαιο στην άκρη για να στηρίξουν μία τέτοια κίνηση. (Απλή λογική!)
Αυτοί τώρα θα βάλουν τις συνταγές στον %%^& τους ή θα αλλάξουν ημερομηνίες/ξαναγράψουν τις συνταγές μαζί με κάποια λαμόγια ιατρούς.

ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΙ (http://www.fskriti.gr/index.php/fskritis/fs-heraklion/fs-heraklion-news/452-bad-and-good-farm)


Ηράκλειο, 20/06/2012
Επιστολή κ. Τσικανδηλάκη Γιάννη, Προέδρου ΦΣΗ
Θέμα: ‘Οι καλοί και οι κακοί φαρμακοποιοί’
Ζούμε σε μία χώρα, με πλούσια ιστορία που αν μη τι άλλο θα έπρεπε να μας διδάσκει, για το πώς πορευόμαστε στη ζωή μας. Ζούμε σε μία χώρα που διαβάζοντας τη μυθολογία, την αρχαία ιστορία, τη νεότερη ιστορία θα βρούμε πολλούς ήρωες (καλούς) αλλά και θα βρούμε και εφιάλτες (κακούς) και κερκόπορτες. Η ιστορία κατέταξε όλους αυτούς ανάλογα με το βίο και την πολιτεία τους και η ιστορία θα κατατάξει και τους νεότερους αναλόγως.
Διαβάζοντας προχθές τις δηλώσεις συναδέλφου φαρμακοποιού ότι εξυπηρετούσε τους συμπολίτες μας κατά την διάρκεια των κινητοποιήσεων των φαρμακοποιών ολόκληρης της χώρας, γιατί είναι καλός άνθρωπος και βοηθούσε έτσι τους πτωχούς συνανθρώπους μας, πράγματι προβληματίστηκα, αλλά μόνο για λίγα δευτερόλεπτα.
Η ‘καλή’ συνάδελφος που θέλησε να βοηθήσει τους αναξιοπαθούντες της φτωχικής πράγματι συνοικίας όπου διατηρεί το φαρμακείο της, δεν προσήλθε σε καμία Γενική Συνέλευση του Φαρμακευτικού Συλλόγου Ηρακλείου τα τελευταία χρόνια, δεν σήκωσε το τηλέφωνο να μιλήσει με κάποιο από τα μέλη του Φαρμακευτικού Συλλόγου Ηρακλείου, να τον ενημερώσει για τις προθέσεις της και να εξετάσει τα θετικά ή τα αρνητικά αποτελέσματα αυτής της πράξης της. Αντιθέτως είχαν ενημερωθεί αρκετοί ιατροί, που με έμμεσο ή άμεσο τρόπο προωθούσαν τους ασφαλισμένους στο φαρμακείο της συναδέλφου.
Την ενημέρωσα ότι οι συνταγές που εκτελεί κατά τη διάρκεια των κινητοποιήσεων,δεν θα πληρωθούν, γιατί υπάρχει μία συλλογική σύμβαση, που κατά τη διάρκεια των κινητοποιήσεων και αφού έχουμε αναστείλει την επί πιστώσει χορήγηση των φαρμάκων , δεν πληρώνονται. Τότε έστειλε επιστολή διαμαρτυρίας στον Πρόεδρο του ΕΟΠΥΥ, δηλώνοντας ταυτόχρονα ότι δέχεται να συνάψει ατομική σύμβαση (να λοιπόν η κερκόπορτα για τους 12500 φαρμακοποιούς, εξαιτίας της συγκεκριμένου συναδέλφου, η πολιτεία θα συνάψει σύμβαση με λίγους φαρμακοποιούς, πετυχαίνοντας έτσι το στόχο των κυρίων Μόσιαλου και Λοβέρδου για 3500-4000 φαρμακεία σε ολόκληρη την χώρα, οδηγώντας τα υπόλοιπα στο κλείσιμο και χιλιάδες συαδέλφους στην ανεργία).
Ταυτόχρονα ερμήνευσε όπως αυτή ήθελε, μια απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Συνεταιρισμού Φαρμακοποιών Κρήτης και Δωδεκανήσου. Ο συνεταιρισμός λαμβάνοντας υπ’ όψιν του, την κακή οικονομική κατάσταση των φαρμακοποιών το τελευταίο διάστημα, αποφάσισε ότι επί πιστώσει φάρμακα θα δίνονται στον κάθε φαρμακοποιό όσο είναι ο μέσος μηνιαίος τζίρος του, συν ένα 20% παραπάνω, προστατεύοντας έτσι και τους υπόλοιπους φαρμακοποιούς για φαινόμενα όπως της συναδέλφου.
Η συνάδελφος όμως, όπως καταλαβαίνετε, τον μηνιαίο τζίρο + 20% τον ξεπέρασε πολύ σύντομα λόγω της ‘καλοσύνης’ της να δίνει φάρμακα στους φτωχούς κατοίκους της περιοχής της και όχι μόνο. Για τα επιπλέον φάρμακα που ζητούσε, θα έπρεπε να τα πληρώνει της μετρητής, οπότε αυτή θεώρησε καλό να ενημερώσει τα Μ.Μ.Ε. και την εισαγγελέα ότι δεν την τροφοδοτούν με φάρμακα.
Για να μην μακρηγορώ και κουράζω, πιστεύω πως η καλή συνάδελφος, που θέλει να βοηθάει του φτωχούς και αναξιοπαθούντες, αλλά ταυτόχρονα ανοίγει κερκόπορτες θα μπορούσε πολύ απλά να δανείζει τα φάρμακα στους μη έχοντες, όπως έκαναν και πολλοί άλλοι συνάδελφοι της σε ολόκληρη τη χώρα και να μην αμαυρώνει τον έντιμο αγώνα 12500 φαρμακοποιών για την επιβίωση τους.
Υ.Γ. Επειδή στον Φαρμακευτικό Σύλλογο Ηρακλείου έχουμε μνήμη, τιμούμε την προσπάθεια της συναδέλφου να παραδώσει φάρμακα στο αποκλεισμένο ΙΡΑΚ, όμως αυτό δεν της δίνει το δικαίωμα να καταδικάζει τον αγώνα 12500 φαρμακοποιών.
Ο Πρόεδρος του Φ.Σ.Η.
Τσικανδηλάκης Γιάννης


@nnn

ακόμα περιμένω την απάντησή σου στο παρακάτω



ΥΓ2.
Σε παρακαλώ γράψε με ποιό τρόπο πιστεύεις ότι οι φαρμακοποιοί έπρεπε να κινηθούν.
(και να μήν το έχουν κάνει στο παρελθόν χωρίς αποτέλεσμα!)

nnn
23-06-12, 11:51
Θα περιμένεις πολύ ακόμα.

Burning Skies
23-06-12, 11:54
Θα περιμένεις πολύ ακόμα.

Μονο κριτικη κανουμε; Προτασεις δεν;;

teodor_ch
23-06-12, 11:56
Θα περιμένεις πολύ ακόμα.

χαίρομαι που το καταλαβαίνεις
η μοναδική λύση που φέρνει αποτελέσματα είναι η άρση πίστωσης δυστυχώς

οπότε αντί να γκρινιάζετε εδώ πετάξτε καμιά πέτρα στο Υπουργείο μπας και αλλάξουν μυαλά...

- - - Updated - - -


Μονο κριτικη κανουμε; Προτασεις δεν;;

κλασσική Ελληνική νοοτροπία
χεστήκαμε για τα προβλήματα των άλλων μέχρι να μας επηρεάσουν και εμάς

φάτε τώρα άρση πίστωσης και μή μιλάτε γιατί είστε συνυπεύθυνοι

maik
23-06-12, 11:56
Κατα τα αλλα αδυνατεις να κατανοησεις την ουσια του σχολιου μου. ΔΕΝ μπορεις να ζητησεις ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ να δωσει με πιστωση (οταν εισαι απολυτως αφερεγγυος), απλα ειναι τα πραγματα. Αν το κανεις λαϊκιζεις και μαλιστα αγρια. Δηλαδη επειδη πεθαινει και κοσμος απο την πεινα πρεπει να μας φταινε οι φουρνοι που δεν δινουν μαζικα ψωμι με πιστωση;

Δουλεια του κρατους ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ειναι να μην φτανουμε σε τετοια σημεια και οχι να φορτωνουμε την ευθυνη της κοινωνικης προνοιας στον Χ επαγγελματια. Ας κοψουν τον λαιμο τους στην κυβερνηση. Ας μην δωσουν λεφτα στις τραπεζες, ας μην πληρωσουν μισθους (να τους κυνηγαω εγω και οχι ο καρκινοπαθης) αλλα δεν ειναι δυνατον να δειχνουν με τα ΜΜΕ τους τον φαρμακοποιο επειδη δεν πληρωνουν αυτοι τα φαρμακα του κοσμου.

Πως μπορω να πω στον φαρμακοποιο "επιβαρυνσου εσυ τα φαρμακα μου γιατι αλλιως θα εισαι κοινωνικα αναλγητος;;" Παμε καλα;
Τοτε ειναι τοσο κοινωνικα αναλγητος οσο κοινωνικα αναγητος ειμαι και εγω που δεν παιρνω σπιτι μου ενα απο τα παιδακια που ζητιανευουν στα φαναρια.

Αντιστοιχα επιβαρυνσου και εσυ πρωτα τα φαρμακα κανενος τριτου περα των οικογενειακων σου προσωπων και μετα χωστα στους αλλους γιατι δεν κανουν το ιδιο.

Συμφωνω απολυτα με τον burning.
Μιλαμε για κοινωνικη αλλυλεγγυη αλλα μονο για τους αλλους. Ας ξεκινησουμε λοιπον απο τους εαυτους μας.
Να δουλευουμε δωρεαν , να δινουν τα σουπερμαρκετ δωρεαν τροφιμα στους φτωχους, επισης και τα καταστηματα ενδυσης. Τα ΜΜΜ να ειναι δωρεαν . Οι γιατροι να εξεταζουν δωρεαν. Να εχουμε ανοιχτα τα σπιτια μας να μπαινουν οι αστεγοι να κοιμουνται.
Μα αυτα ειναι αταξικη κοινωνια θα μου πειτε. Ε ναι ειναι. Ομως ζουμε σε εναν ακρατο καπιταλισμο.
Στον καπιταλισμο λοιπον οταν εχεις λεφτα επιβιωνεις. Που πηγαν ομως τα λεφτα που εδωσα και δινω ακομα στο ταμειο μου οεο; Καθε μηνα μεχρι δεκαρας. Για αυτο τον σκοπο τα δινω, να μπορω να παιρνω φαρμακα οταν αρωστησω. Αυτοι ομως που τα πηραν αυτα τα λεφτα δεν τα διαχειριστικαν σωστα.
Με αυτους τα βαζω λοιπον.
Αυτους που παιρνουν καθε μηνα τα λεφτα μου και αντι να τα δωσουν εκει που πρεπει κανουν πολιτικη στις πλατες μου λεγοντας οτι φταιει ο Συριζα.

Και κατι τελευταιο. Ολα τα ταμεια, μηδενος εξαιρουμενου, εχουν δυο κλαδους. Τον συνταξης και τον υγειας-περιθαλψης. Τα λεφτα των κρατησεων κατανεμονται αναλογα. Μεχρι τωρα ο κλαδος υγειας σε ολα τα ταμεια ηταν υγιεστατος. Τωρα ηρθε ο Λοβερδος και τα εκανε ολα σαν τα μουτρα του.

teodor_ch
23-06-12, 11:57
Να ενημερώσω ότι απο Δευτέρα-Τρίτη πάμε πάλι για άρση πίστωσης εάν δεν πληρωθεί και το υπόλοιπο 50%
Θα κριθεί απο τις κινήσεις του καινούργιου Υπουργείου

voithostyrempora2
23-06-12, 12:04
Από το 2011 ποιους μήνες σας χρωστάνε?το 2010 είναι πληρωμενο ?

Burning Skies
23-06-12, 12:06
φάτε τώρα άρση πίστωσης και μή μιλάτε γιατί είστε συνυπεύθυνοι

Καλα τωρα αυτο ως μελος του κλαδου δεν χρειαζοταν να το πεις, βαραει ασχημα. Ας το ελεγε κανενας αλλος ουδετερος.

Οπως καταλαβες θεωρω οτι το δικιο ειναι με το μερος σας αλλα δεν χρειαζονται οι προκλησεις.

teodor_ch
23-06-12, 12:18
Από το 2011 ποιους μήνες σας χρωστάνε?το 2010 είναι πληρωμενο ?

στα γρήγορα βρήκα αυτό
http://farmakopoioi.blogspot.gr/2012/06/blog-post_9648.html?m=1

επίσης


Πέραν των τρεχόντων σας ενημερώνουμε ότι ήδη από τις 22 Μαρτίου έχουμε καταγγείλει στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή τη συστηματική καθυστέρηση των ταμείων (ΕΟΠΥΥ, ΔΕΗ, Οίκος Ναύτου κ.λπ.) κατά παράβαση των Κοινοτικών Οδηγιών του νόμου και των συλλογικών συμβάσεων . Ήδη το θέμα εξετάζεται από τις αρμόδιες υπηρεσίες της κοινότητας και πιστεύουμε ότι θα δοθεί οριστική λύση. Μόλις υπάρξει νεώτερο θα σας ενημερώσουμε.
Συγχρόνως ζητάμε από όλα τα Δ.Σ. να μας στείλουν αναλυτική κατάσταση οφειλών από τα Ασφαλιστικά Ταμεία στο τέλος του μήνα ώστε να παρουσιάσουμε συγκεκριμένα στοιχεία στην προσφυγή μας στα κοινοτικά όργανα.
Κανείς σύλλογος να μην αμελήσει να αποστείλει μέχρι τέλος Ιουνίου την αναλυτική κατάσταση ανά ταμείο.

http://www.pfs.gr/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%CE%A0%CE%A6%CE%A3/tabid/101/newsid416/1032/language/el-GR/Default.aspx

οπότε σε λίγες μέρες θα ξέρουμε αναλυτικά και ανα περιοχή τα χρέη (δε ξέρω αν δημοσιευτούν αλλά δε βλέπω και το λόγο να μή γίνει)

- - - Updated - - -


Καλα τωρα αυτο ως μελος του κλαδου δεν χρειαζοταν να το πεις, βαραει ασχημα. Ας το ελεγε κανενας αλλος ουδετερος.

Οπως καταλαβες θεωρω οτι το δικιο ειναι με το μερος σας αλλα δεν χρειαζονται οι προκλησεις.

δεν εκπροσωπώ κανένα παρά τον εαυτό μου
δεν είμαι καν μέλος σε κανένα φαρμακευτικό σύλλογο πανελλαδικά!
δηλώνω, ακόμα, υπάλληλος γραφείου



Την απάντηση τη γράφω εδώ για συγκεκριμένα άτομα που έχουν συγκεκριμένη στάση ;)

Burning Skies
23-06-12, 12:30
δεν εκπροσωπώ κανένα παρά τον εαυτό μου
δεν είμαι καν μέλος σε κανένα φαρμακευτικό σύλλογο πανελλαδικά!
δηλώνω, ακόμα, υπάλληλος γραφείου



Την απάντηση τη γράφω εδώ για συγκεκριμένα άτομα που έχουν συγκεκριμένη στάση ;)

Δεν ειπα οτι εκπροσωπεις κανενα ή οτι εισαι μελος συλλογου. Μελος του φαρμακευτικου κλαδου γενικα εννοουσα. Μπορει να εισαι υπαλληλος γραφειου αλλα καταλαβαινω οτι εχεις συμφεροντα που σχετιζονται με τον κλαδο.
Δεν χρειαζεται να προκαλεις σε τετοια θεματα ουτε αυτους που θεωρεις οτι λογω της στασης τους ενισχυουν το προβλημα διοτι δεν παυουν να ειναι και αυτοι θυματα. Μπορει πχ. και καποιος καρκινοπαθης να εχει αυτη την αδικη σταση απεναντι σου και να μην ασχολειται με τους υπευθυνους, βαραει ασχημα να του τριβεις στα μουτρα το "καλα να παθεις".

teodor_ch
23-06-12, 12:34
Πάω πάσο, έχεις δίκιο :oops:
(Εξοργίζομαι όμως όταν δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ (έστω) κατανόηση.)

Burning Skies
23-06-12, 12:39
Πάω πάσο, έχεις δίκιο :oops:
(Εξοργίζομαι όμως όταν δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ (έστω) κατανόηση.)

Λογικο. Να εισαι σιγουρος ομως οτι εδω που φτασαμε ακομη και οι τυφλοι θα δουν καποια στιγμη περα απο την προπαγανδα.

Μην ξεχνας αλλωστε οτι ο Λοβερδος εκπροσωπει το "νεο" μεταρρυθμιστικο ΠΑΣΟΚ (εγω θα το ελεγα νεοφιλελευθερο) και καποιοι (κρυφο ή φανερο ΠΑΣΟΚοι) δυσκολευονται να χωνεψουν το ποιον του και τον ολεθρο που εφερε στην κοινωνια. Προτιμουν να τα χωνουν στον φαρμακοποιο που δεν τους δινει πλεον βερεσε.

nnn
23-06-12, 12:57
Καμιά κατανόηση αγαπητέ δεν πρόκειται να δώσω σε όποιον ταλαιπωρεί τους υπολοίπους για να πετύχει τον σκοπό του με ανάλγητο τρόπο.

Από την άλλη είμαι στο εμπόριο από παιδάκι και ξέρω πόσα εκατομμύρια ευρώ χρωστάει το Δημόσιο από επιστροφές ΦΠΑ στις Εξαγωγικές εταιρίες, που τις υποχρεώνει και αυτές να το πληρώσουν και να φέρουν πρώτες ύλες κλπ χωρίς να έχουν εισπράξει αυτά που πρέπει.
Δεν τους είδα να κλείνουν τους δρόμους ή να μπλοκάρουν τις εισαγωγές γιατί δεν εισπράττουν.

Ο κλάδος έχει προβλήματα, αλλά τα έσοδα σας και τα κέρδη φυσικά δεν είναι μόνο από τα φάρμακα.

Θέλεις διαμαρτυρία ?
Πήγαινε κάθε μέρα στον υπουργείο και κλείνε του την είσοδο, πήγαινε έξω από το σπίτι του και κράξε τον, πήγαινε στο δικαστήριο και κάνε διαταγές κατάσχεσης και εντάλματα πληρωμής και μην αποκλείεις αυτόν που πραγματικά δεν έχει να πληρώσει για να αγοράσει φάρμακο από αυτό που έχει ανάγκη, μίλωντας παράλληλα με τρόπο που δείχνει όχι λειτουργό όπως θέλετε να λέγεστε αλλά στυγνό και αδίστακτο επαγγελματία (όχι πάντα απαραίτητα κακό ).

Burning Skies
23-06-12, 13:12
Καμιά κατανόηση αγαπητέ δεν πρόκειται να δώσω σε όποιον ταλαιπωρεί τους υπολοίπους για να πετύχει τον σκοπό του με ανάλγητο τρόπο.

Από την άλλη είμαι στο εμπόριο από παιδάκι και ξέρω πόσα εκατομμύρια ευρώ χρωστάει το Δημόσιο από επιστροφές ΦΠΑ στις Εξαγωγικές εταιρίες, που τις υποχρεώνει και αυτές να το πληρώσουν και να φέρουν πρώτες ύλες κλπ χωρίς να έχουν εισπράξει αυτά που πρέπει.
Δεν τους είδα να κλείνουν τους δρόμους ή να μπλοκάρουν τις εισαγωγές γιατί δεν εισπράττουν.

Ο κλάδος έχει προβλήματα, αλλά τα έσοδα σας και τα κέρδη φυσικά δεν είναι μόνο από τα φάρμακα.

Θέλεις διαμαρτυρία ?
Πήγαινε κάθε μέρα στον υπουργείο και κλείνε του την είσοδο, πήγαινε έξω από το σπίτι του και κράξε τον, πήγαινε στο δικαστήριο και κάνε διαταγές κατάσχεσης και εντάλματα πληρωμής και μην αποκλείεις αυτόν που πραγματικά δεν έχει να πληρώσει για να αγοράσει φάρμακο από αυτό που έχει ανάγκη, μίλωντας παράλληλα με τρόπο που δείχνει όχι λειτουργό όπως θέλετε να λέγεστε αλλά στυγνό και αδίστακτο επαγγελματία (όχι πάντα απαραίτητα κακό ).

Και γιατι δεν τα κανεις αυτα εσυ απεναντι στο υπουργειο που δεν πληρωνει οπως θα επρεπε τα φαρμακα σου (ενω του εχεις πληρωσει τις εισφορες σου); Πρεπει να σου τα δινει δωρεαν ο φαρμακοποιος και να κλεισει αυτος για σενα το υπουργειο; Αυτος στην τελικη διαμαρτυρεται και μαλιστα εμπρακτως ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ. Εσυ τι κανεις;

Ωραιοι ειμαστε αδερφε. Να επωμιστουν αλλοι το βαρος για μας και να διαμαρτυρηθουν αλλοι για μας.

Απο εκει και περα ο φαρμακοποιος ανοιχτος ειναι. Δεν σου στερησε την προσβαση στο φαρμακο αν μπορεις να τον πληρωσεις (ετσι λειτουργει η αγορα - πληρωνεις και παιρνεις). Εκτος αν ειστε ολοι κομμουνιστες και δεν το ξερετε (το ΚΚΕ ομως στο 4% εμεινε). Κομμουνιστες ομως ειμαστε μονο οταν θελουμε να δειξει ο αλλος αλληλεγγυη απο το υστερημα του για παρτη μας ενω οι ιδιοι φερομαστε full καπιταλιστικα.

Τουλαχιστον αν εμμενετε σε αυτη τη λογικη αντε χωστε τα στον Λατση που εχει λεφτα αλλα δεν επωμιζεται προσωρινα τα βαρη των φαρμακων σας και οχι στον φαρμακοποιο της γειτονιας που δεν εχετε ιδεα στην τελικη αν τον παιρνει οικονομικα να το κανει.

Δεν υπαρχουν λειτουργοι με την εννοια που προσδιδετε (ανευ αμοιβης δηλαδη) στον καπιταλισμο. Ξεχαστε τα αυτα. Οταν η δουλεια σου (λειτουργημα ή μη) ειναι μεσο επιβιωσης το τζαμπα δεν εχει θεση. Το λειτουργημα πλεον εχει το νοημα του να φερεσαι δεοντολογικα ΑΦΟΥ πρωτα εχεις εξασφαλισει την επιβιωση σου.

teodor_ch
23-06-12, 13:12
Θέλεις διαμαρτυρία ?
Πήγαινε κάθε μέρα στον υπουργείο και κλείνε του την είσοδο, πήγαινε έξω από το σπίτι του και κράξε τον, πήγαινε στο δικαστήριο και κάνε διαταγές κατάσχεσης και εντάλματα πληρωμής και μην αποκλείεις αυτόν που πραγματικά δεν έχει να πληρώσει για να αγοράσει φάρμακο από αυτό που έχει ανάγκη, μίλωντας παράλληλα με τρόπο που δείχνει όχι λειτουργό όπως θέλετε να λέγεστε αλλά στυγνό και αδίστακτο επαγγελματία (όχι πάντα απαραίτητα κακό ).

Ο νόμος ορίζει ότι ο φαρμακοποιός πρέπει να είναι στο φαρμακείο τις ώρες λειτουργίας.
Επίσης ότι το φαρμακείο πρέπει να μένει ανοιχτό και να κλείνει μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις.
Οπότε τα πρώτα δε μπορούν να γίνουν.

Στα δικαστήρια έχουν πάει οι φαρμακοποιοί.
Στο υπουργείο πάλι έχουν πάει και ο υπουργός έλειπε και έβγαινε στην τηλεόραση!

Τί άλλο προτείνεις?

Επίσης δείχνεις ότι ακόμα να καταλάβεις.
Το φαρμακείο είναι για να παρέχει στους ασθενείς φάρμακα.
Κάποια φάρμακα τα αποζημιώνει στον ασθενή το ασφαλιστικό του ταμείο.

Όταν το ασφαλιστικό ταμείο δεν αποζημιώνει τα φάρμακα, το πρόβλημα είναι ΠΡΩΤΑ του ασθενή.

Τα φαρμακεία ΠΟΤΕ ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΦΑΡΜΑΚΑ.
Τα ασφαλιστικά ταμεία σταμάτησαν να αποζημιώνουν.

Όταν λοιπόν το ασφαλιστικό ταμείο δεν δείχνει να καταλαβαίνει το πρόβλημα,
ο ασθενής δεν κινητοποιείται όσο υπάρχει χρόνος,
τα φαρμακεία μετά απο αλλεπάλληλες προσπάθειες δεν καταφέρνουν τίποτα,
τότε σταματάνε τη "συνεργασία" με τα ασφαλιστικά ταμεία.

nnn
23-06-12, 13:15
Οι διαταγές πληρωμής σου λένε κάτι ?
Πήγατε σαν σύλλογος να τους τα πάρετε δικαστικά ?

Αν ναι και δεν το ξέρω, τότε το προσπαθήσατε.

citizen78
23-06-12, 15:23
Οι διαταγές πληρωμής σου λένε κάτι ?
Πήγατε σαν σύλλογος να τους τα πάρετε δικαστικά ?

Αν ναι και δεν το ξέρω, τότε το προσπαθήσατε.


Διαταγη πληρωμης κατα του Ελληνικου Δημοσιου απ'ότι ξερω δεν ειναι εκτελεστη πριν τελεσιδικησει (οποτε ασφλιστικα και πρωτοδικες αποφασεις τις ξεχνας). Πρεπει να περασου εφετεια και καθε περαιτερω ενδικο μεσο .... με τη ταχυτητα της Ελληνικης δικαιοσυνης μιλαμε για 5+ χρονια .... και φαντασου 5000+ φαρμακοποιοι , αντιστοιχες αγωγες ποτε θα τελειωσει η ιστορία.

Burning Skies
23-06-12, 15:26
Οι διαταγές πληρωμής σου λένε κάτι ?
Πήγατε σαν σύλλογος να τους τα πάρετε δικαστικά ?

Αν ναι και δεν το ξέρω, τότε το προσπαθήσατε.

Ανεκδοτο ειναι αυτο;

maik
23-06-12, 15:36
Ας το παρουμε αλλιως .
Εστω οτι πληρωνω σε μια ιδιωτικη ασφαλεια καποια λεφτα για να εχω περιθαλψη, οπως κανουν αρκετοι σημερα.
Αν παω στον γιατρο , που ειναι συμβεβλημενος με την εταιρεια, και δεν δεχτει να με εξετασει δωρεαν γιατι δεν τον πληρωνουν ποιος φταιει. Ο γιατρος ή η εταιρεια; Εγω ποιον θα πρεπει να κυνηγησω;

Για να αποφυγω τυχον παρανοησεις ειμαι διαβητικος και εχω πληρωσει για να παρω τα φαρμακα μου και χθες και πριν απο ενα μηνα.

Burning Skies
23-06-12, 15:55
Ας το παρουμε αλλιως .
Εστω οτι πληρωνω σε μια ιδιωτικη ασφαλεια καποια λεφτα για να εχω περιθαλψη, οπως κανουν αρκετοι σημερα.
Αν παω στον γιατρο , που ειναι συμβεβλημενος με την εταιρεια, και δεν δεχτει να με εξετασει δωρεαν γιατι δεν τον πληρωνουν ποιος φταιει. Ο γιατρος ή η εταιρεια; Εγω ποιον θα πρεπει να κυνηγησω;

Για να αποφυγω τυχον παρανοησεις ειμαι διαβητικος και εχω πληρωσει για να παρω τα φαρμακα μου και χθες και πριν απο ενα μηνα.

Η πλακα ειναι οτι εδω η απαντηση τους θα ηταν αυτονοητη και υπερ της κοινης λογικης. Και αυτο παρολο που ο γιατρος (διοτι προσφερει υπηρεσιες και οχι προϊοντα που εχει πληρωσει ο ιδιος) εχει μικροτερη χασουρα απο τον φαρμακοποιο (ισως και καθολου) αν σε εξετασει βερεσε.

sotos65
23-06-12, 19:21
Η κοινή λογική λέει ότι οι ασφαλισμένοι δεν μπορεί να γίνονται μπαλάκι ανάμεσα στους φαρμακοποιούς και τον ασφαλιστικό φορέα, ούτε να μεταφέρονται τα προβλήματα που έχουν μεταξύ τους, σε αυτούς. Αυτό λέει η κοινή λογική...

- - - Updated - - -

Σε μία άλλη είδηση...

Κατηγορούμενοι για κακουργήματα φαρμακοποιοί και γιατροί

http://www.rethnea.gr/news/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=32376&cntnt01origid=15&cntnt01returnid=39


Μαραθώνια ήταν η απολογία των φαρμακοποιών και των γιατρών από το Ρέθυμνο, που κατηγορούνται ως μέλη κυκλώματος που πλαστογραφούσαν ιατρικές συνταγές με σκοπό τη διάθεση φαρμάκων σε τρίτους, ζημιώνοντας χιλιάδες ευρώ το ασφαλιστικό ταμείο του ΟΓΑ.
Κατηγορούμενοι είναι τρείς φαρμακοποιοί ιδιοκτήτες δυο φαρμακείων, ενός της ενδοχώρας και ενός της πόλης του Ρεθύμνου καθώς και δυο γιατροί, ζεύγος μεταξύ τους, με ειδικότητα πνευμονολόγου και ειδικού οικογενειακού γιατρού αντίστοιχα.
Οι κατηγορίες και για τους πέντε ίδιες και σε βαθμό κακουργήματος: για απάτη, πλαστογραφία από κοινού, κατ’ εξακολούθηση, κατ’ επάγγελμα και κατά συνήθεια.

Μισή ώρα πριν τα μεσάνυχτα, όταν είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία, με ομόφωνη γνώμη ανακρίτριας και εισαγγελέως αφέθησαν ελεύθεροι οι δυο φαρμακοποιοί (φαρμακείο της ενδοχώρας) με όρους, και ειδικότερα με καταβολή χρηματικής εγγύησης 30.000 η μία και 5.000 ευρώ η άλλη. Για τον τρίτο φαρμακοποιό και το ζεύγος των ιατρών, υπήρξε διχογνωμία. Η μεν εισαγγελέας Μ. Δημητριάδου πρότεινε την προσωρινή τους κράτηση, η δε ανακρίτρια Δ. Μάντζαρη πρότεινε να αφεθούν ελεύθεροι με καταβολή υψηλής χρηματικής εγγύησης. Η διχογνωμία των δυο είχε ως αποτέλεσμα την κράτηση και των τριών έως ότου αποφασίσει το Συμβούλιο Πλημμελειοδικών για την τύχη τους, κάτι που ενδεχομένως θα γίνει σήμερα.

Σύμφωνα με το κατηγορητήριο, οι πέντε είχαν συστήσει κύκλωμα και πλαστογραφούσαν συνταγές φαρμάκων με σκοπό να προσπορούνται οικονομικά οφέλη, προς τούτο δε συνεργαζόταν μεταξύ τους εξαπατώντας τον ασφαλιστικό φορέα ΟΓΑ. Ειδικότερα, φέρονται να χρησιμοποιούσαν βιβλιάρια ασφαλισμένων του φορέα εν αγνοία των ιδίων, οι δυο γιατροί πλαστογραφούσαν ιατρικές συνταγές, τις οποίες προσκόμιζαν στα δυο φαρμακεία και τις εκτελούσαν οι τρείς φαρμακοποιοί κατά περίπτωση. Στις περιπτώσεις δε, φαρμάκων όπου για την πιστοποίηση της ασθένειας ήταν απαραίτητη η γνωμάτευση Διευθυντή Πανεπιστημιακής Κλινικής, οι κατηγορούμενοι πλαστογραφούσαν και τις βεβαιώσεις και τις υπογραφές πανεπιστημιακών γιατρών.

Η δράση των πέντε, σύμφωνα τουλάχιστον με το κατηγορητήριο, αποκαλύφθηκε το Νοέμβριο του 2009, όταν ήρθαν στο Ρέθυμνο και διενήργησαν αιφνιδιαστικό έλεγχο σε φαρμακεία και ιατρεία του νομού ελεγκτές του υπουργείου Υγείας, πιθανόν ύστερα από ανώνυμες καταγγελίες που είχαν φτάσει στο υπουργείο. Κατά τον έλεγχο, διαπιστώθηκε σωρεία σοβαρών αδικημάτων, οδήγησε τους ελεγκτές να κάνουν έρευνα σε βάθος ενός έτους από την οποία προέκυψε, κατά το κατηγορητήριο, η σχέση και η συνεργασία των πέντε. Κατά πληροφορίες, οι παράνομες και πλαστές συνταγογραφήσεις του πνευμονολόγου εκτελούντο στο φαρμακείο της πόλης, της δε συζύγου του-ειδικού οικογενειακού γιατρού-στο περιφερειακό φαρμακείο.

Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση του πνευμονολόγου γιατρού, που εκτός της παράνομης συνταγογράφισης, κατά τον έλεγχο οι ελεγκτές βρήκαν στο ψυγείο του ιατρείου του μεγάλη ποσότητα φαρμάκων που είχε πάρει μέσω πλαστών συνταγών από το ένα εκ των δυο φαρμακείων, λέγεται ότι η αξία τους ήταν της τάξης των 80.000 ευρώ, τα οποία είτε διέθετε σε τρίτους έναντι αμοιβής είτε τα χορηγούσε σε ασθενείς που δεν τα εδικαιούντο (και πάλι επ’ αμοιβή).

Να σημειωθεί ότι στη διάρκεια της ανακριτικής διαδικασίας, το προηγούμενο διάστημα, είχαν κληθεί προκειμένου να δώσουν εξηγήσεις για την υπόθεση, οι Πανεπιστημιακοί γιατροί των οποίων βρέθηκαν γνωματεύσεις και υπογραφές στα χέρια των κατηγορουμένων, οι οποίοι εξεπλάγησαν. Στις μαρτυρικές τους καταθέσεις δήλωσαν κατηγορηματικά ότι δεν έχουν καμία σχέση οι ίδιοι με την υπόθεση και ότι πρόκειται για πλαστογραφημένα έγγραφα.

Έκπληκτοι δήλωσαν όμως, όταν κλήθηκαν από την ανακρίτρια και οι πολίτες στων οποίων το όνομα και το βιβλιάριο ασθενείας, βρέθηκαν να έχουν συνταγογραφηθεί φάρμακα, τα οποία ουδέποτε χρειάστηκαν οι ίδιοι.

Οι απολογίες των πέντε, που περνούσαν την είσοδο του γραφείου της ανακρίτριας Δήμητρας Μάντζαρη ανά ένας, ξεκίνησαν στις 8 το πρωί και ολοκληρώθηκαν μισή ώρα πριν τα μεσάνυχτα.

Πρώτος εμφανίστηκε για να απολογηθεί ο φαρμακοποιός του Ρεθύμνου συνοδευόμενος από τον συνήγορο του Παντελή Φουρφουλάκη, ακολούθησε η απολογία των δυο φαρμακοποιών της ενδοχώρας, που συνοδευόταν από τον συνήγορό τους Ανδρέα Αργυρόπουλο, αργά το απόγευμα εισήλθε στο ανακριτικό γραφείο συνοδευόμενη από τους Αθηναίους συνηγόρους της η γιατρός και τελευταίος ο γιατρός σύζυγός της, έχοντας στο πλευρό του τους ίδιους συνηγόρους.

Θα πρέπει να υπενθυμίσουμε ότι κατά τον έλεγχο του κλιμακίου ελεγκτών στο Ρέθυμνο, το Νοέμβριο του 2009, είχε διαπιστωθεί επίσης παράνομη συνταγογράφιση φαρμάκων σε φαρμακείο στο Αμάρι με πλαστογραφημένες υπογραφές και σφραγίδες γιατρών του Κέντρου Υγείας Αγίας Φωτεινής, υπόθεση που εκκρεμεί στη Δικαιοσύνη με κατηγορούμενο τον φαρμακοποιό, στην οποία τα «Ρ.Ν.» έχουν αναφερθεί επανειλημμένα στο παρελθόν.

Burning Skies
23-06-12, 19:34
Η κοινή λογική λέει ότι οι ασφαλισμένοι δεν μπορεί να γίνονται μπαλάκι ανάμεσα στους φαρμακοποιούς και τον ασφαλιστικό φορέα, ούτε να μεταφέρονται τα προβλήματα που έχουν μεταξύ τους, σε αυτούς. Αυτό λέει η κοινή λογική...


Οταν ο ασφαλιστικος σου φορεας δεν σου πληρωνει τα φαρμακα σου τοτε το προβλημα το εχεις κατα βαση εσυ με αυτον και οχι ο εμπορος φαρμακων. Αυτο λεει η κοινη λογικη.
Κουτο ειναι να μεταφερεις το δικο σου προβλημα (για το οποιο φυσικα δεν φταις) στις πλατες τριτων αντι να διαμαρτυρηθεις στους υπευθυνους.

Τα πραγματα ειναι απλα:
Εσυ πληρωνεις τις εισφορες σου, ο ασφαλιστικος σου φορεας πληρωνει τα φαρμακα και ο φαρμακοποιος στα δινει. Ο αδυναμος κρικος ειναι το υπουργειο που εχει φαει τα λεφτα για τα φαρμακα οποτε αυτο θα πρεπει να τα ακουει απο ολες τις μεριες. Οχι να τα βαζει ο κοσμος με τους φαρμακοποιους ωστε αυτος που φταιει να την βγαζει καθαρη.

sotos65
23-06-12, 20:03
Κάνεις πάρα μα πάρα πολύ μεγάλο λάθος, το πρόβλημα είναι των φαρμακοποιών και του ασφαλιστικού φορέα, που συνεργάζονται (δεν είναι απλά καταστήματα τα φαρμακεία που πάει ο άλλος, αγοράζει κάτι επί πιστώσει με τη πιστωτική του κάρτα και το κατάστημα αποζημιώνεται από την τράπεζα). Μου φαίνεται πολύ παράξενο να παίρνεις θέση υπέρ της μίας πλευράς (που έχει πολύ μεγάλο δίκιο, καμία αμφιβολία) έναντι του ενδιάμεσου που είναι ο ασφαλισμένος, ο οποίος γίνεται απλά μπαλάκι ανάμεσα στους δύο. Δικό τους είναι το πρόβλημα, ας το λύσουν μεταξύ τους, από που κι ως που πρέπει να ταλαιπωρούν τον ενδιάμεσο; Ο κόσμος τι ακριβώς μπορεί να κάνει δηλαδή για να λυθεί το πρόβλημα; Τίποτα απολύτως (πέρα από φωνές, διαμαρτυρίες, ταλαιπωρία και οικονομική επιβάρυνση).

Θυμίζει κάποιες άλλες καταστάσεις εξάλλου, όπως πχ με τις διακοπές του ρεύματος στις απεργίες της ΔΕΗ (ένα παράδειγμα), είτε έχουν είτε δεν έχουν δίκιο οι εργαζόμενοι, την πληρώνουν οι καταναλωτές...

Burning Skies
23-06-12, 20:14
Κάνεις πάρα μα πάρα πολύ μεγάλο λάθος, το πρόβλημα είναι των φαρμακοποιών και του ασφαλιστικού φορέα, που συνεργάζονται (δεν είναι απλά καταστήματα τα φαρμακεία που πάει ο άλλος, αγοράζει κάτι επί πιστώσει με τη πιστωτική του κάρτα και το κατάστημα αποζημιώνεται από την τράπεζα). Μου φαίνεται πολύ παράξενο να παίρνεις θέση υπέρ της μίας πλευράς (που έχει πολύ μεγάλο δίκιο, καμία αμφιβολία) έναντι του ενδιάμεσου που είναι ο ασφαλισμένος, ο οποίος γίνεται απλά μπαλάκι ανάμεσα στους δύο. Δικό τους είναι το πρόβλημα, ας το λύσουν μεταξύ τους, από που κι ως που πρέπει να ταλαιπωρούν τον ενδιάμεσο; Ο κόσμος τι ακριβώς μπορεί να κάνει δηλαδή για να λυθεί το πρόβλημα; Τίποτα απολύτως (πέρα από φωνές, διαμαρτυρίες, ταλαιπωρία και οικονομική επιβάρυνση).

Θυμίζει κάποιες άλλες καταστάσεις εξάλλου, όπως πχ με τις διακοπές του ρεύματος στις απεργίες της ΔΕΗ (ένα παράδειγμα), είτε έχουν είτε δεν έχουν δίκιο οι εργαζόμενοι, την πληρώνουν οι καταναλωτές...

Λαθος κανεις εσυ. Ο ενδιαμεσος ΔΕΝ ειναι ο ασφαλισμενος αλλα το ασφαλιστικο ταμειο. Η χρηματικη αλυσιδα ειναι ασφαλισμενος->ασφαλιστικο ταμειο->φαρμακοποιος. Ο ασφαλισμενος ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του, το αυτο και ο φαρμακοποιος. Ο ενδιαμεσος ειναι το κρατος που ΔΕΝ ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του και γι'αυτο θα πρεπει να συγκεντρωνει τα πυρα ολων.
Ο φαρμακοποιος δεν εχει καμια υποχρεωση να μοιραζει φαρμακα τζαμπα, επαγγελματιας ειναι.

Καμια σχεση με απεργιες και τα τοιαυτα. Ο παραλληλισμος ειναι παντελως ακυρος. Μιλαμε για τον μεσαζοντα που δεν ειναι συνεπης στις υποχρεωσεις του κατι που ειναι προβλημα κατα πρωτον του αμεσα θιγομενου (του ασφαλισμενου που ενω πληρωνει εισφορες τα λεφτα του δεν πανε στα φαρμακα του) και δευτερευοντος του επαγγελματια που χανει ετσι χρηματα.

sotos65
23-06-12, 20:22
Οκ, έχεις δίκιο δεν ξέρεις τι λες...

Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω διαφορετικά, αφού αδυνατείς να δεις ότι ο ασφαλισμένος γίνεται μπαλάκι χωρίς να μπορεί να κάνει τίποτα. Αν έχεις κάποια έξυπνη λύση για το πρόβλημα βέβαια, πως μπορεί να αντιδράσει ο ασφαλισμένος (χωρίς να χρειαστεί να "ραντιστεί" από τα ΜΑΤ) και να υπάρξει αποτέλεσμα, το παίρνω πίσω...

Burning Skies
23-06-12, 21:12
Οκ, έχεις δίκιο δεν ξέρεις τι λες...

Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω διαφορετικά, αφού αδυνατείς να δεις ότι ο ασφαλισμένος γίνεται μπαλάκι χωρίς να μπορεί να κάνει τίποτα. Αν έχεις κάποια έξυπνη λύση για το πρόβλημα βέβαια, πως μπορεί να αντιδράσει ο ασφαλισμένος (χωρίς να χρειαστεί να "ραντιστεί" από τα ΜΑΤ) και να υπάρξει αποτέλεσμα, το παίρνω πίσω...


Ναι δεν ξερω τι λεω (οταν τα επιχειρηματα σου τελειωνουν πριν καν αρχισουν εκει καταληγεις). Δηλαδη ειναι προβλημα του φαρμακοποιου αν εμενα μου τρωει τα λεφτα μου το κρατος. Οκ αν θες να το πιστεψεις αυτο πιστεψε το αλλα δεν σημαινει και οτι εχει ιχνος λογικης κατι τετοιο.

Ο ασφαλισμενος πριν μια βδομαδα ψηφιζε. Αφου ηταν ζωο (ειδικα οι κατηγοριες που εχουν μεγαλυτερη αναγκη τα φαρμακα) και δεν ξυπνησε στην καλπη τωρα ας βγει στους δρομους. Ετσι ειναι αυτα. Μια φορα δεν του φταιει ο φαρμακοποιος.

Βεβαια η εξυπνη λυση της λογικης του παραλογου ειναι να πληρωσει ο επαγγελματιας τα σπασμενα για εναν ανεξηγητο λογο. Μονο που αυτη η εξυπνη λυση προϋποθετει να βρεις κοροϊδα οποτε δεν νομιζω οτι θα σου λειτουργησει και πολυ καλα.

no_logo
23-06-12, 21:17
.
Βεβαια η εξυπνη λυση της λογικης του παραλογου ειναι να πληρωσει ο επαγγελματιας τα σπασμενα για εναν ανεξηγητο λογο.

Δεν συμπαθούμε τους φαρμακοποιούς λέμε
Να τσοντάρουν από τα τσόκαρα και τα προφυλακτικά που πουλάνε και να αγοράσουν αυτοί τα -ακριβά- φάρμακα και να τα χορηγήσουν δωρεάν στο κοινωνικό σύνολο
Οι παλιοφαρμακοτρίφτες

Στο ερώτημα του maik παραπάνω κανείς δεν απάντησε
http://www.adslgr.com/forum/threads/460502-Άδειες-φαρμακείων?p=4725972&viewfull=1#post4725972

Burning Skies
23-06-12, 21:21
Στο ερώτημα του maik παραπάνω κανείς δεν απάντησε
http://www.adslgr.com/forum/threads/460502-Άδειες-φαρμακείων?p=4725972&viewfull=1#post4725972

Το πολυ πολυ να του πουνε οτι δεν ξερει τι λεει.

sotos65
23-06-12, 21:35
Ναι δεν ξερω τι λεω (οταν τα επιχειρηματα σου τελειωνουν πριν καν αρχισουν εκει καταληγεις). Δηλαδη ειναι προβλημα του φαρμακοποιου αν εμενα μου τρωει τα λεφτα μου το κρατος. Οκ αν θες να το πιστεψεις αυτο πιστεψε το αλλα δεν σημαινει και οτι εχει ιχνος λογικης κατι τετοιο.

Ο ασφαλισμενος πριν μια βδομαδα ψηφιζε. Αφου ηταν ζωο (ειδικα οι κατηγοριες που εχουν μεγαλυτερη αναγκη τα φαρμακα) και δεν ξυπνησε στην καλπη τωρα ας βγει στους δρομους. Ετσι ειναι αυτα. Μια φορα δεν του φταιει ο φαρμακοποιος.

Βεβαια η εξυπνη λυση της λογικης του παραλογου ειναι να πληρωσει ο επαγγελματιας τα σπασμενα για εναν ανεξηγητο λογο. Μονο που αυτη η εξυπνη λυση προϋποθετει να βρεις κοροϊδα οποτε δεν νομιζω οτι θα σου λειτουργησει και πολυ καλα.

Είναι πρόβλημα δικό σου, του ασφαλισμένου, οι συμφωνίες που κάνουν οι φαρμακοποιοί με τα ασφαλιστικά ταμεία; Είναι δική σου επιλογή οι συμφωνίες, οι τιμές των φαρμάκων, το πόσα φαρμακεία υπάρχουν, γενικά όλο το σύστημα της αγοράς των φαρμάκων και των συμφωνιών των συλλόγων τους με το κράτος; Αν όλα αυτά είναι δικές σου επιλογές, δικές σου οι συμφωνίες, έχεις υπογράψει κάτι, ναι είναι δικό σου το πρόβλημα. Αλλά επειδή δεν το έχεις κάνει αυτό ποτέ, είσαι απλά μπαλάκι ανάμεσα τους. Τώρα αν σου αρέσει να κατηγορείς τους ασφαλισμένους ότι είναι ζώα, επειδή ψήφισαν όπως ψήφισαν, φαντάζομαι ότι θα πιστεύεις ταυτόχρονα για να το λες αυτό ότι αν ψήφιζαν διαφορετικά (μακάρι να το είχαν κάνει βέβαια) θα ήταν αλλιώς τα πράγματα σήμερα για τα φάρμακα, θα είχαν βρεθεί τα χρήματα, θα είχαν πληρωθεί οι φαρμακοποιοί και όλα μέλι γάλα. Μα είναι δυνατόν, να βάζεις έτσι τα θέματα, και να είναι αυτός ο λόγος που έχεις αυτή τη μονόπλευρη θέση; Καλά να πάθουν δηλαδή οι ασφαλισμένοι (φταίνε δεν φταίνε), ας πρόσεχαν τι ψήφιζαν. Απλά απαράδεκτος*.

*όταν οι ίδιοι έχουμε τέτοιες απόψεις, μου αρέσει που μας φαίνεται παράξενο να έχουν οι ξένοι τέτοιες και χειρότερες για μας.

- - - Updated - - -


Δεν συμπαθούμε τους φαρμακοποιούς λέμε
Να τσοντάρουν από τα τσόκαρα και τα προφυλακτικά που πουλάνε και να αγοράσουν αυτοί τα -ακριβά- φάρμακα και να τα χορηγήσουν δωρεάν στο κοινωνικό σύνολο
Οι παλιοφαρμακοτρίφτες

Δεν ξέρω που τα είδες αυτά, εγώ λέω ότι έχουν δίκιο οι φαρμακοποιοί να ζητάνε τα λεφτά τους. Δεν μπορώ όμως ταυτόχρονα να μεταφέρω το βάρος στους ασφαλισμένους, για το πρόβλημα που έχουν οι φαρμακοποιοί με το κράτος, όπως κάνουν ορισμένοι εδώ μέσα...


Στο ερώτημα του maik παραπάνω κανείς δεν απάντησε
http://www.adslgr.com/forum/threads/460502-Άδειες-φαρμακείων?p=4725972&viewfull=1#post4725972 (http://www.adslgr.com/forum/threads/460502-%CE%86%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD?p=4725972&viewfull=1#post4725972)

Να απαντήσει τι; Υπάρχει κάτι διαφορετικό; Πάλι είναι θέμα γιατρού - ασφαλιστικής, με τον ασφαλισμένο να είναι το κορόιδο...

bluesattack
23-06-12, 21:50
Είναι πρόβλημα δικό σου, του ασφαλισμένου, οι συμφωνίες που κάνουν οι φαρμακοποιοί με τα ασφαλιστικά ταμεία; Είναι δική σου επιλογή οι συμφωνίες, οι τιμές των φαρμάκων, το πόσα φαρμακεία υπάρχουν, γενικά όλο το σύστημα της αγοράς των φαρμάκων και των συμφωνιών των συλλόγων τους με το κράτος; Αν όλα αυτά είναι δικές σου επιλογές, δικές σου οι συμφωνίες, έχεις υπογράψει κάτι, ναι είναι δικό σου το πρόβλημα. Αλλά επειδή δεν το έχεις κάνει αυτό ποτέ, είσαι απλά μπαλάκι ανάμεσα τους. Τώρα αν σου αρέσει να κατηγορείς τους ασφαλισμένους ότι είναι ζώα, επειδή ψήφισαν όπως ψήφισαν, φαντάζομαι ότι θα πιστεύεις ταυτόχρονα για να το λες αυτό ότι αν ψήφιζαν διαφορετικά (μακάρι να το είχαν κάνει βέβαια) θα ήταν αλλιώς τα πράγματα σήμερα για τα φάρμακα, θα είχαν βρεθεί τα χρήματα, θα είχαν πληρωθεί οι φαρμακοποιοί και όλα μέλι γάλα. Μα είναι δυνατόν, να βάζεις έτσι τα θέματα, και να είναι αυτός ο λόγος που έχεις αυτή τη μονόπλευρη θέση; Καλά να πάθουν δηλαδή οι ασφαλισμένοι (φταίνε δεν φταίνε), ας πρόσεχαν τι ψήφιζαν. Απλά απαράδεκτος*.

*όταν οι ίδιοι έχουμε τέτοιες απόψεις, μου αρέσει που μας φαίνεται παράξενο να έχουν οι ξένοι τέτοιες και χειρότερες για μας.



Η δυναμη της συνηθειας .Ενας δημοσιος υπαλληλος και ενας αριστερος δεν θα μπορουσαν παρα να υποστηριξουν εντονως τα φαρμακεια.Και βυτιοφορα να ηταν δεν θα αλλαζε βεβαια κατι (γνωμη μου)
Ακου ας προσεχαν την ψηφο τους οι ασφαλισμενοι..

Burning Skies
23-06-12, 22:05
Είναι πρόβλημα δικό σου, του ασφαλισμένου, οι συμφωνίες που κάνουν οι φαρμακοποιοί με τα ασφαλιστικά ταμεία; Είναι δική σου επιλογή οι συμφωνίες, οι τιμές των φαρμάκων, το πόσα φαρμακεία υπάρχουν, γενικά όλο το σύστημα της αγοράς των φαρμάκων και των συμφωνιών των συλλόγων τους με το κράτος; Αν όλα αυτά είναι δικές σου επιλογές, δικές σου οι συμφωνίες, έχεις υπογράψει κάτι, ναι είναι δικό σου το πρόβλημα. Αλλά επειδή δεν το έχεις κάνει αυτό ποτέ, είσαι απλά μπαλάκι ανάμεσα τους. Τώρα αν σου αρέσει να κατηγορείς τους ασφαλισμένους ότι είναι ζώα, επειδή ψήφισαν όπως ψήφισαν, φαντάζομαι ότι θα πιστεύεις ταυτόχρονα για να το λες αυτό ότι αν ψήφιζαν διαφορετικά (μακάρι να το είχαν κάνει βέβαια) θα ήταν αλλιώς τα πράγματα σήμερα για τα φάρμακα, θα είχαν βρεθεί τα χρήματα, θα είχαν πληρωθεί οι φαρμακοποιοί και όλα μέλι γάλα. Μα είναι δυνατόν, να βάζεις έτσι τα θέματα, και να είναι αυτός ο λόγος που έχεις αυτή τη μονόπλευρη θέση; Καλά να πάθουν δηλαδή οι ασφαλισμένοι (φταίνε δεν φταίνε), ας πρόσεχαν τι ψήφιζαν. Απλά απαράδεκτος*.

*όταν οι ίδιοι έχουμε τέτοιες απόψεις, μου αρέσει που μας φαίνεται παράξενο να έχουν οι ξένοι τέτοιες και χειρότερες για μας.


Το οτι δεν ειναι επιλογη μου δεν σημαινει οτι δεν ειναι προβλημα ΚΥΡΙΩΣ δικο μου. Τα δικα μου λεφτα εφαγαν. Και στην τελικη ποια συμφωνια μπορει να δικαιολογησει την μη πληρωμη των φαρμακων για να ζηταμε τα ρεστα απο τον φαρμακοποιο;

Δεν ξερω αν θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα αν θα ψηφιζαν καποιον αλλον αλλα σιγουρα το οτι δεν το εκαναν και ξαναψηφισαν λαμογια δεν ειναι υπερ τους. Στην τελικη οταν σου τρωνε τα λεφτα πρεπει να βγαλεις ολη την αγανακτηση σου σε αυτον που σου τα τρωει και οχι στον επαγγελματια που δεν πληρωνεται.

Αν καποιοι εχετε μαλωσει με την κοινη λογικη (κατι που φυσικα ειναι εις βαρος σας και εις βαρος του κοινωνικου συνολου) δεν σας φταιει κανεις -για την ακριβεια ΕΣΕΙΣ μας φταιτε μεταξυ αλλων για το οτι δεν διορθωνεται τιποτα- και σιγουρα δεν εχει καμια απολυτως εξηγηση να μιλατε για μονοπλευρες θεσεις.

- - - Updated - - -


Η δυναμη της συνηθειας .Ενας δημοσιος υπαλληλος και ενας αριστερος δεν θα μπορουσαν να υποστηριξουν εντονως τα φαρμακεια.Και βυτιοφορα να ηταν δεν θα αλλαζε βεβαια κατι (γνωμη μου)
Ακου ας προσεχαν την ψηφο τους οι ασφαλισμενοι..

Καλα αφου εκανες και εσυ παρεμβαση δεν υπαρχει πλεον καμια αμφιβολια για το ποιος εχει δικιο. :rofl::oneup:

Trolling FTW!

- - - Updated - - -



Να απαντήσει τι; Υπάρχει κάτι διαφορετικό; Πάλι είναι θέμα γιατρού - ασφαλιστικής, με τον ασφαλισμένο να είναι το κορόιδο...

Α εισαι ωραιος. Τραβας τον παραλογισμο οσο δεν παει. Αν δηλαδη πληρωνεις την interamerican για ασφαλεια υγειας και σου φαει τα λεφτα θα ζητησεις τα ρεστα απο τον γιατρο και οχι απο την interamerican. Απλα :respekt:

sotos65
23-06-12, 22:15
Το οτι δεν ειναι επιλογη μου δεν σημαινει οτι δεν ειναι προβλημα ΚΥΡΙΩΣ δικο μου. Τα δικα μου λεφτα εφαγαν. Και στην τελικη ποια συμφωνια μπορει να δικαιολογησει την μη πληρωμη των φαρμακων για να ζηταμε τα ρεστα απο τον φαρμακοποιο;

Και πως είσαι σίγουρος δηλαδή ότι δεν παίζονται παιχνίδια μεταξύ και των φαρμακοποιών (με τελικό θύμα τον ασφαλισμένο), και έτσι να εξηγείται και η διαφορετική στάση των συλλόγων της υπόλοιπης Ελλάδας από αυτήν της Αθήνας; Αν είχαν εννιαία στάση τότε ίσως έβλεπα κι εγώ διαφορετικά το θέμα, αλλά πως να το κάνουμε η διαφορετική στάση γεννά απορίες, που δεν έχουν απαντηθεί.

Food for thought...

http://terzis.hellenic-pharmacy.com/?p=124


Δεν ξερω αν θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα αν θα ψηφιζαν καποιον αλλον αλλα σιγουρα το οτι δεν το εκαναν και ξαναψηφισαν λαμογια δεν ειναι υπερ τους. Στην τελικη οταν σου τρωνε τα λεφτα πρεπει να βγαλεις ολη την αγανακτηση σου σε αυτον που σου τα τρωει και οχι στον επαγγελματια που δεν πληρωνεται.

Αν καποιοι εχετε μαλωσει με την κοινη λογικη (κατι που φυσικα ειναι εις βαρος σας και εις βαρος του κοινωνικου συνολου) δεν σας φταιει κανεις -για την ακριβεια ΕΣΕΙΣ μας φταιτε μεταξυ αλλων για το οτι δεν διορθωνεται τιποτα- και σιγουρα δεν εχει καμια απολυτως εξηγηση να μιλατε για μονοπλευρες θεσεις.

Η κοινή λογική σου είναι που ενοχοποιεί την ψήφο των συμπολιτών σου. Πολύ όμορφη λογική έχεις, να εξαρτάς την υποστήριξη μιας ή άλλης θέσης σε ένα τελείως συγκεκριμένο θέμα που είναι προφανές ότι δεν μπορεί να λυθεί εύκολα και άμεσα από οποιαδήποτε κυβέρνηση, αναλόγως με τη ψήφο στις εκλογές.

- - - Updated - - -


Α εισαι ωραιος. Τραβας τον παραλογισμο οσο δεν παει. Αν δηλαδη πληρωνεις την interamerican για ασφαλεια υγειας και σου φαει τα λεφτα θα ζητησεις τα ρεστα απο τον γιατρο και οχι απο την interamerican. Απλα :respekt:

Δεν μιλάμε για κλείσιμο ασφαλιστικής, όπου παίζεται αλλιώς το παιχνίδι, αλλά για την όποια καθυστέρηση πληρωμής των οφειλομένων της ασφαλιστικής στο γιατρό (ακριβώς ανάλογη περίπτωση με αυτή των φαρμακοποιών - ΕΟΠΥΥ). Εγώ γιατί θα πρέπει να γνωρίζω τι κάνει ή τι δεν κάνει η ασφαλιστική με τους γιατρούς που είναι συμβεβλημένη; Αν έχουν πρόβλημα ας καταγγείλουν τη σύμβαση και ας πάψουν να δέχονται τους ασφαλισμένους της εταιρείας...

Burning Skies
23-06-12, 22:23
Και πως είσαι σίγουρος δηλαδή ότι δεν παίζονται παιχνίδια μεταξύ και των φαρμακοποιών (με τελικό θύμα τον ασφαλισμένο), και έτσι να εξηγείται και η διαφορετική στάση των συλλόγων της υπόλοιπης Ελλάδας από αυτήν της Αθήνας; Αν είχαν εννιαία στάση τότε ίσως έβλεπα κι εγώ διαφορετικά το θέμα, αλλά πως να το κάνουμε η διαφορετική στάση γεννά απορίες, που δεν έχουν απαντηθεί.

Food for thought...

http://terzis.hellenic-pharmacy.com/?p=124


Α τωρα πιασαμε την συνωμοσιολογια. Αδερφε τα πργματα ειναι απλα. Πληρωνει το κρατος ως οφειλει τα φαρμακα; Αν ναι (και δεν τα δινουν τα φαρμακεια) τοτε να τους φαμε τους φαρμακοποιους. Αν παλι οχι τοτε τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε.




Η κοινή λογική σου είναι που ενοχοποιεί την ψήφο των συμπολιτών σου. Πολύ όμορφη λογική έχεις, να εξαρτάς την υποστήριξη μιας ή άλλης θέσης σε ένα τελείως συγκεκριμένο θέμα που είναι προφανές ότι δεν μπορεί να λυθεί εύκολα και άμεσα από οποιαδήποτε κυβέρνηση, αναλόγως με τη ψήφο στις εκλογές.

Σαφως και την ενοχοποιει. Οταν καποια ασφαλιστικη σε κλεψει δεν θα της ανανεωσεις το συμβολαιο. Αν ενα καθεστως λοιπον σου φαει τις εισφορες και το ξαναεδραιωσεις στην εξουσια τοτε εισαι αξιος της μοιρας σου. Και δεν ειναι δυνατον μετα να τα βαζεις με τους επαγγελματιες συμπολιτες σου. Αφου δεν μπορειτε να το καταλαβετε αλλιως το εγραψα και πριν. Ας εκοβε το κρατος τον μισθο μου (αφου τα εκαναν σκατα) αντι για τα φαρμακα. Μια φορα αν το εκανε εγω θα κυνηγουσα τους υπευθυνους και οχι τους ασφαλισμενους συμπολιτες μου και τους φαρμακοποιους. Αλλα με τετοια μυαλα που συνεχιζει να κουβαλει μεγαλη μεριδα συμπολιτων μου (που αντι να τα βαλουν με τους αρμοδιους περιμενουν να λυσουν τα προβληματα τους επωμιζοντας τα με το στανιο σε συμπολιτες τους) πως ειναι δυνατον να παμε μπροστα;
Λες και δεν θυμαμαι τις γκρινιες πολλων γιατι δεν απεργουσαν αλλοι για παρτη τους. Τραγικοι πραγματικα...

Εν προκειμενω η πρακτικη των κυβερνησεων (που ενδεχομενως οντως να δυσκολευονται να λυσουν το προβλημα) ειναι να στρεψουν τους ασφαλισμενους απεναντι στους φαρμακοποιους αντι να κοψουν τον λαιμο τους να βρουνε λυση. Και εσεις τσιμπατε σαν προβατα. Ε ημαρτον πια...

teodor_ch
23-06-12, 22:25
Οκ, έχεις δίκιο δεν ξέρεις τι λες...

Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω διαφορετικά, αφού αδυνατείς να δεις ότι ο ασφαλισμένος γίνεται μπαλάκι χωρίς να μπορεί να κάνει τίποτα. Αν έχεις κάποια έξυπνη λύση για το πρόβλημα βέβαια, πως μπορεί να αντιδράσει ο ασφαλισμένος (χωρίς να χρειαστεί να "ραντιστεί" από τα ΜΑΤ) και να υπάρξει αποτέλεσμα, το παίρνω πίσω...

Να σταματήσει για ένα μήνα να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές αφού αυτές δεν έχουν αντίκρισμα.
(όσοι μπορούν βέβαια)
Τί πιο λογικό κιόλας!

Στα υπόλοιπα με κάλυψε ο burning.

Τέλος, είναι άστοχο να βάζουμε ειδήσεις που έχουν να κάνουν με εγκληματίες!
Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν και τα αποβράσματα και για αυτό έχουμε τις αρμόδιες υπηρεσίες για να τους βάζουν φυλακή και να παίρνουν τις περιουσίες τους.
Το λαμβάνω σαν πράξη πανικού :)

Burning Skies
23-06-12, 22:28
Δεν μιλάμε για κλείσιμο ασφαλιστικής, όπου παίζεται αλλιώς το παιχνίδι, αλλά για την όποια καθυστέρηση πληρωμής των οφειλομένων της ασφαλιστικής στο γιατρό (ακριβώς ανάλογη περίπτωση με αυτή των φαρμακοποιών - ΕΟΠΥΥ). Εγώ γιατί θα πρέπει να γνωρίζω τι κάνει ή τι δεν κάνει η ασφαλιστική με τους γιατρούς που είναι συμβεβλημένη; Αν έχουν πρόβλημα ας καταγγείλουν τη σύμβαση και ας πάψουν να δέχονται τους ασφαλισμένους της εταιρείας...

Δεν ειπα για κλεισιμο (ιδεα δεν εχω αν ειναι ανοιχτη ή οχι η interamerican). Για την ιδια περιπτωση μιλαω. Εσυ τα λεφτα σου στην ασφαλιστικη τα δινεις. Εκει λοιπον θα πρεπει να ζητησεις και τα ρεστα. Τοσο απλα ειναι τα πραγματα. Δεν σε απασχολει τι συμβολαιο εχει γινει, σε απασχολει ομως σε ποιον τα σκας. Δεν μπορει να τα βαζεις με τον γιατρο αλλα με αυτον που πληρωσες κανονικα αλλα δεν εχεις περιθαλψη. Σε αυτον θα πεις να κοψει το λαιμο του και να σου την εξασφαλισει χθες και οχι στον γιατρο.

- - - Updated - - -


Να σταματήσει για ένα μήνα να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές αφού αυτές δεν έχουν αντίκρισμα.
(όσοι μπορούν βέβαια)
Τί πιο λογικό κιόλας!

Στα υπόλοιπα με κάλυψε ο burning.

Κανενας δεν μπορει να μην πληρωσει εισφορες (και αυτος ειναι ΑΛΛΟΣ ενας λογος που πρεπει να μας φταιει 1000% το κρατος). Μπορουν ομως να στησουν αντισκηνα εξω απο το υπουργειο. Και ας ερθουν μετα τα ΜΑΤ να τους ψεκασουν. Την επομενη θα πρεπει να ειμαστε ΟΛΟΙ εξω απο το υπουργειο.

sotos65
23-06-12, 22:29
Α τωρα πιασαμε την συνωμοσιολογια. Αδερφε τα πργματα ειναι απλα. Πληρωνει το κρατος ως οφειλει τα φαρμακα; Αν ναι (και δεν τα δινουν τα φαρμακεια) τοτε να τους φαμε τους φαρμακοποιους. Αν παλι οχι τοτε τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε.

Με συγχωρείς αλλά είμαι από τα άτομα που σιχαίνονται την συνωμοσιολογία, στη προκειμένη περίπτωση υπάρχουν εύλογα ερωτήματα, που δεν είναι μόνο δικά μου αν διαβάσεις και το άρθρο του φαρμακοποιού...


Σαφως και την ενοχοποιει. Οταν καποια ασφαλιστικη σε κλεψει δεν θα της ανανεωσεις το συμβολαιο. Αν ενα καθεστως λοιπον σου φαει τις εισφορες και το ξαναεδραιωσεις στην εξουσια τοτε εισαι αξιος της μοιρας σου. Και δεν ειναι δυνατον μετα να τα βαζεις με τους επαγγελματιες συμπολιτες σου. Αφου δεν μπορειτε να το καταλαβετε αλλιως το εγραψα και πριν. Ας εκοβε το κρατος τον μισθο μου (αφου τα εκαναν σκατα) αντι για τα φαρμακα. Μια φορα αν το εκανε εγω θα κυνηγουσα τους υπευθυνους και οχι τους ασφαλισμενους συμπολιτες μου και τους φαρμακοποιους. Αλλα με τετοια μυαλα που συνεχιζει να κουβαλει μεγαλη μεριδα συμπολιτων μου (που αντι να τα βαλουν με τους αρμοδιους περιμενουν να λυσουν τα προβληματα τους επωμιζοντας τα με το στανιο σε συμπολιτες τους) πως ειναι δυνατον να παμε μπροστα;
Λες και δεν θυμαμαι τις γκρινιες πολλων γιατι δεν απεργουσαν αλλοι για παρτη τους. Τραγικοι πραγματικα...

Εν προκειμενω η πρακτικη των κυβερνησεων (που ενδεχομενως οντως να δυσκολευονται να λυσουν το προβλημα) ειναι να στρεψουν τους ασφαλισμενους απεναντι στους φαρμακοποιους αντι να κοψουν τον λαιμο τους να βρουνε λυση. Και εσεις τσιμπατε σαν προβατα. Ε ημαρτον πια...

Εγώ δεν μπορώ να ενοχοποιήσω την ψήφο έτσι εύκολα, μπορεί να μη συμφωνώ με τη ψήφο και αυτό που έβγαλε, αλλά δεν μπορώ να μην αντιληφθώ τον φόβο που έχουν πολλοί συμπολίτες μας. Φόβο που τους έκανε να επιλέξουν μία συγκεκριμένη κατεύθυνση. Από εκεί και πέρα είναι ανούσια η παραφιλογία για το ποιος φταίει για τη κατάσταση που έχει δημιουργηθεί, σημασία έχει ότι αυτή είναι υπαρκτή και δεν λύνεται με το να στρέφεται ο ένας απέναντι στον άλλο, και ακόμα περισσότερο με τη δημιουργία ενοχικών συνδρόμων στο σύνολο της κοινωνίας...

@ ADSLgr.com All rights reserved.