PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

teodor_ch
23-06-12, 22:30
Η κοινή λογική σου είναι που ενοχοποιεί την ψήφο των συμπολιτών σου. Πολύ όμορφη λογική έχεις, να εξαρτάς την υποστήριξη μιας ή άλλης θέσης σε ένα τελείως συγκεκριμένο θέμα που είναι προφανές ότι δεν μπορεί να λυθεί εύκολα και άμεσα από οποιαδήποτε κυβέρνηση, αναλόγως με τη ψήφο στις εκλογές.

Πανεύκολα λύνεται. Θέληση δεν υπάρχει.
Συμψηφισμός χρεών λέγεται αφού δεν έχουν μετρητά να δώσουν και οι φαρμακοποιοί το έχουν ζητήσει πολλάκις.

Σε νοσοκομείο που μπαινοβγαίνω δεν έχουν ούτε ταινία να στερεώσουν τις πεταλούδες στους ασθενείς.
Λεφτά για ομόλογα βρίσκουν όμως.... :worthy:

sotos65
23-06-12, 22:32
Να σταματήσει για ένα μήνα να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές αφού αυτές δεν έχουν αντίκρισμα.
(όσοι μπορούν βέβαια)
Τί πιο λογικό κιόλας!

Στα υπόλοιπα με κάλυψε ο burning.


Μας δουλεύεις τώρα βρε teodor; Ποιος να σταματήσει να πληρώνει, ο μισθωτός και συνταξιούχος, από τους οποίους παρακρατούνται οι εισφορές, ή ο ελεύθερος επαγγελματίας που θα κινδυνεύει με δίωξη; Τη δικιά σου θέση ως επαγγελματίας που επηρεάζεται άμεσα, την καταλαβαίνω απόλυτα. Του burning είναι που δεν καταλαβαίνω...


Τέλος, είναι άστοχο να βάζουμε ειδήσεις που έχουν να κάνουν με εγκληματίες!
Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν και τα αποβράσματα και για αυτό έχουμε τις αρμόδιες υπηρεσίες για να τους βάζουν φυλακή και να παίρνουν τις περιουσίες τους.
Το λαμβάνω σαν πράξη πανικού :)

Η είδηση μπήκε από σπόντα, επειδή έτυχε να την διαβάσω εκείνη την στιγμή. Δεν είχε καμία σχέση με το θέμα...

Burning Skies
23-06-12, 22:35
Με συγχωρείς αλλά είμαι από τα άτομα που σιχαίνονται την συνωμοσιολογία, στη προκειμένη περίπτωση υπάρχουν εύλογα ερωτήματα, που δεν είναι μόνο δικά μου αν διαβάσεις και το άρθρο του φαρμακοποιού...

Δεν με ενδιαφερει το αρθρο του φαρμακοποιου. Εμενα με ενδιαφερει ΓΕΝΙΚΑ τι θεωρω λογικο και τι οχι.


Εγώ δεν μπορώ να ενοχοποιήσω την ψήφο έτσι εύκολα, μπορεί να μη συμφωνώ με τη ψήφο και αυτό που έβγαλε, αλλά δεν μπορώ να μην αντιληφθώ τον φόβο που έχουν πολλοί συμπολίτες μας. Φόβο που τους έκανε να επιλέξουν μία συγκεκριμένη κατεύθυνση. Από εκεί και πέρα είναι ανούσια η παραφιλογία για το ποιος φταίει για τη κατάσταση που έχει δημιουργηθεί, σημασία έχει ότι αυτή είναι υπαρκτή και δεν λύνεται με το να στρέφεται ο ένας απέναντι στον άλλο, και ακόμα περισσότερο με τη δημιουργία ενοχικών συνδρόμων στο σύνολο της κοινωνίας...



Μετα απο τοσες δεκαετιες καταστροφικης ψηφου μη μου λες "ετσι ευκολα". Μπορει εσυ να ξυπνησες προσφατα και να μην εχεις φορτωσει πολυ αλλα εγω λουζομαι πολυ καιρο την βλακεια αλλων. Στο τελευταιο συμφωνω (περι του να μην στρεφομαστε ο ενας στον αλλον). Εγω δεν πηγα σπιτι αυτου που ψηφισε βλακωδως να του κανω φασαρια (αλλω αν τα χωνω εδω μηπως ξυπνησει κανεις), ουτε πηγα στο μαγαζι του να του ζητησω βερεσε. Αφηστε λοιπον ησυχο τον επαγγελματια συμπολιτη σας (μην τρωτε δηλαδη την προπαγανδα) και απευθυνθειτε εκει που πρεπει για τα προβληματα σας. Σε αυτον δηλαδη που μας εκλεψε και συνεχιζει να μας κλεβει.

sotos65
23-06-12, 22:37
Πανεύκολα λύνεται. Θέληση δεν υπάρχει.
Συμψηφισμός χρεών λέγεται αφού δεν έχουν μετρητά να δώσουν και οι φαρμακοποιοί το έχουν ζητήσει πολλάκις.

Σε νοσοκομείο που μπαινοβγαίνω δεν έχουν ούτε ταινία να στερεώσουν τις πεταλούδες στους ασθενείς.
Λεφτά για ομόλογα βρίσκουν όμως.... :worthy:

Όσοι έχουν χρέη προς το δημόσιο να συμψηφιστούν με τα χρωστούμενα του δημοσίου προς αυτούς. Ναι, η θέση αυτή είναι πολύ σωστή. Είδες όμως ότι το θέμα αφορά τους φαρμακοποιούς με το κράτος, δεν μπορούν οι ασφαλισμένοι να το λύσουν, όπως περίπου λέει ο burning...

- - - Updated - - -


Δεν με ενδιαφερει το αρθρο του φαρμακοποιου. Εμενα με ενδιαφερει ΓΕΝΙΚΑ τι θεωρω λογικο και τι οχι.

Ωραία, είναι λογικό για σένα, όχι απαραίτητα για όλους...


Μετα απο τοσες δεκαετιες καταστροφικης ψηφου μη μου λες "ετσι ευκολα". Μπορει εσυ να ξυπνησες προσφατα και να μην εχεις φορτωσει πολυ αλλα εγω λουζομαι πολυ καιρο την βλακεια αλλων. Στο τελευταιο συμφωνω (περι του να μην στρεφομαστε ο ενας στον αλλον). Εγω δεν πηγα σπιτι αυτου που ψηφισε βλακωδως να του κανω φασαρια (αλλω αν τα χωνω εδω μηπως ξυπνησει κανεις), ουτε πηγα στο μαγαζι του να του ζητησω βερεσε. Αφηστε λοιπον ησυχο τον επαγγελματια συμπολιτη σας (μην τρωτε δηλαδη την προπαγανδα) και απευθυνθειτε εκει που πρεπει για τα προβληματα σας. Σε αυτον δηλαδη που μας εκλεψε και συνεχιζει να μας κλεβει.

Δεν μπορείς να ξέρεις τι λούζεται ο καθένας, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ενοχοποιεί όλους τους άλλους...

Burning Skies
23-06-12, 22:41
Τη δικιά σου θέση ως επαγγελματίας που επηρεάζεται άμεσα, την καταλαβαίνω απόλυτα. Του burning είναι που δεν καταλαβαίνω...


Sorry αλλα το τι ειναι σωστο και τι λαθος απο ποτε καθοριζεται απο τα συμφεροντα του καθενος; Βλεπω εναν παραλογισμο (που με θιγει στην τελικη και εμενα διοτι βλεπω πιεση και εκτονωση προς λαθος κατευυθυνση που εξυπηρετει τον κοινωνικο κανινιβαλισμο) και το επισημαινω, που ειναι το περιεργο;

- - - Updated - - -



Δεν μπορείς να ξέρεις τι λούζεται ο καθένας, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ενοχοποιεί όλους τους άλλους...

Ναι πολυ που θιχτηκαν...
Αυτος που ζηταει εμπρακτα τα ρεστα ενοχοποιωντας ειναι εν προκειμενω αυτος που τα βαζει με τον συμπολιτη του φαρμακοποιο οποτε μαλλον περισσοτερο σε σενα απευθυνεται η συμβουλη σου.

sotos65
23-06-12, 22:43
Sorry αλλα το τι ειναι σωστο και τι λαθος απο ποτε καθοριζεται απο τα συμφεροντα του καθενος; Βλεπω εναν παραλογισμο (που με θιγει στην τελικη και εμενα διοτι βλεπω πιεση και εκτονωση προς λαθος κατευυθυνση που εξυπηρετει τον κοινωνικο κανινιβαλισμο) και το επισημαινω, που ειναι το περιεργο;

Δεν καθορίζεται το σωστό και λάθος από τα συμφέροντα, καθορίζονται όμως οι θέσεις για τα διάφορα θέματα από τα συμφέροντα που έχει ο καθένας. Γι αυτό και καταλαβαίνω τι λέει και θέλει ο teodor (ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι μαζί του), αφού αυτός έχει άμεση σχέση με το θέμα, ενώ ταυτόχρονα δεν μπορώ να καταλάβω εύκολα τη δικιά σου θέση που λίγο πολύ ρίχνει τα βάρη στους ασφαλισμένους...


Αυτος που ζηταει εμπρακτα τα ρεστα ενοχοποιωντας ειναι εν προκειμενω αυτος που τα βαζει με τον συμπολιτη του φαρμακοποιο οποτε μαλλον περισσοτερο σε σενα απευθυνεται η συμβουλη σου.

Πραγματικά τώρα, πες μου σε ποια από τα σημερινά μηνύματα τα έβαλα με τον φαρμακοποιό; Αντιθέτως λέω ότι έχει δίκιο να ζητά τα λεφτά του, όμως αυτό το δίκιο όπως το αναζητεί πλήττει τους περισσότερους συμπολίτες μου. Και αυτό είναι γεγονός, και αυτό αναφέρω. Κάνω λάθος;

Burning Skies
23-06-12, 22:51
Ωραία, είναι λογικό για σένα, όχι απαραίτητα για όλους...


Ε τι να κανουμε, πολλοι δεν εχουν σε τοση εκτιμηση την αξια της λογικης και την απεμπολουν.

Πιο απλα δεν θα μπορουσαν να ειναι τα πραγματα. Με τον φαρμακοποιο δεν εχεις ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ως ασφαλισμενος. Πληρωνεις το κρατος για να εχεις φαρμακα και περιθαλψη και το κρατος (εφοσον λειτουργει) σε στελνει στον φαρμακοποιο για να τα παραλαβεις (θα μπορουσε να στα δινει το ιδιο). ΑΝ δεν λειτουργει το κρατος με αποτελεσμα να μην ειναι συνεπες στις υποχρεωσεις του τοτε εσυ δεν μπορεις να παρεις τα φαρμακα με αποκλειστικη ευθυνη του κρατους. Δεν ειναι επιστημη...

- - - Updated - - -


Δεν καθορίζεται το σωστό και λάθος από τα συμφέροντα, καθορίζονται όμως οι θέσεις για τα διάφορα θέματα από τα συμφέροντα που έχει ο καθένας. Γι αυτό και καταλαβαίνω τι λέει και θέλει ο teodor (ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι μαζί του), αφού αυτός έχει άμεση σχέση με το θέμα, ενώ ταυτόχρονα δεν μπορώ να καταλάβω εύκολα τη δικιά σου θέση που λίγο πολύ ρίχνει τα βάρη στους ασφαλισμένους...



Πραγματικά τώρα, πες μου σε ποια από τα σημερινά μηνύματα τα έβαλα με τον φαρμακοποιό; Αντιθέτως λέω ότι έχει δίκιο να ζητά τα λεφτά του, όμως αυτό το δίκιο όπως το αναζητεί πλήττει τους περισσότερους συμπολίτες μου. Και αυτό είναι γεγονός, και αυτό αναφέρω. Κάνω λάθος;

Τι δεν καταλαβαινεις; Σου λεω οτι το κρατος εκλεψε τον ασφαλισμενο και γι'αυτο πρεπει ο ασφαλισμενος να τα βαλει με το κρατος. Ταλιρακια το εχω κανει.
Εσυ πως ζητας ως ασφαλισμενος να ριξεις το βαρος της ευθυνης του κρατους σε καποιον συμπολιτη σου;

Ο φαρμακοποιος δεν σε πληττει. Σου λεει "αδερφε" δεν μπορω πλεον να δινω φαρμακα τζαμπα. Εσυ πως απαιτεις να κανει κατι διαφορετικο; Με ποια λογικη;

teodor_ch
23-06-12, 22:53
Όσοι έχουν χρέη προς το δημόσιο να συμψηφιστούν με τα χρωστούμενα του δημοσίου προς αυτούς. Ναι, η θέση αυτή είναι πολύ σωστή. Είδες όμως ότι το θέμα αφορά τους φαρμακοποιούς με το κράτος, δεν μπορούν οι ασφαλισμένοι να το λύσουν, όπως περίπου λέει ο burning...

Όταν οι φαρμακοποιοί έχουν εξαντλήσει όλα τα περιθώρια λύσης του προβλήματος και τροχοπέδη στη σωστή παροχή φαρμάκων είναι τα ασφαλιστικά ταμεία,
ο ασφαλισμένος πρέπει να στοχεύει το ασφαλιστικό του ταμείο.

Το πρόβλημα ΔΕΝ το προκαλούν οι φαρμακοποιοί αλλά το ασφαλιστικό ταμείο.

Και γυρνάμε στο πάρα πολύ απλό και αλάνθαστο,
όταν το φαρμακείο δεν έχει χρήματα δε μπορεί να αγοράσει φάρμακα.

Έτσι ούτε όσοι έχουν χρήματα δε θα βρίσκουν φάρμακα αφού τα φαρμακεία θα είναι χρεωμένα όσο δεν πάει άλλο.
Σε εκείνο το σημείο ο κάθε ασθενής θα πρέπει να ΠΡΟΚΑΤΑΒΑΛΕΙ τα χρήματα στο φαρμακείο ώστε αυτό να αγοράσει της μετρητής τα φάρμακα.
Για κάποια ακριβά φάρμακα αυτό γίνεται ήδη...

sotos65
23-06-12, 22:53
Καλώς, αφού λύσαμε τώρα το πρόβλημα των φαρμακοποιών, πάμε για το επόμενο. Ας πούμε την επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου... :rolleyes:


Και γυρνάμε στο πάρα πολύ απλό και αλάνθαστο,
όταν το φαρμακείο δεν έχει χρήματα δε μπορεί να αγοράσει φάρμακα.

Και ένα άλλο ακόμα πιο απλό είναι ότι όταν ο ασφαλισμένος δεν έχει χρήματα (με το κόψε - κόψε, φορολόγησε - φορολόγησε) δεν θα αγοράσει τελικά φάρμακα και το φαρμακείο θα κλείσει έτσι κι αλλιώς (βέβαια μπορεί να πεθάνει κι ο ίδιος, αλλά αυτό ίσως είναι και επιδιωκόμενο για τους κυβερνώντες).


Τι δεν καταλαβαινεις; Σου λεω οτι το κρατος εκλεψε τον ασφαλισμενο και γι'αυτο πρεπει ο ασφαλισμενος να τα βαλει με το κρατος. Ταλιρακια το εχω κανει.
Εσυ πως ζητας ως ασφαλισμενος να ριξεις το βαρος της ευθυνης του κρατους σε καποιον συμπολιτη σου;

Επιμένεις να λες μπούρδες. 15 φορές το έχω γράψει έως τώρα ότι δεν ρίχνω την ευθύνη στους φαρμακοποιούς. Αντιθέτως, εσύ ρίχνεις την ευθύνη στους συμπολίτες - ασφαλισμένους - σου...

no_logo
23-06-12, 22:55
Εγώ δεν μπορώ να ενοχοποιήσω την ψήφο έτσι εύκολα, μπορεί να μη συμφωνώ με τη ψήφο και αυτό που έβγαλε, αλλά δεν μπορώ να μην αντιληφθώ τον φόβο που έχουν πολλοί συμπολίτες μας. Φόβο που τους έκανε να επιλέξουν μία συγκεκριμένη κατεύθυνση.

μα ποιος μίλησε για ενοχοποίηση;
Αφού οι συνταξιούχοι κατα κύριο λόγο επιβράβευσαν αυτούς που έφεραν την εσωτερική χρεοκοπία προς όφελος των δανειστών λογικό κι επόμενο είναι να λουστούν τις επιλογές τους.
Υπάρχει και η θετική πλευρά όμως. Στο ταμείο του φαρμακείου θα πληρώνουν με ευρώ
Κάτι είναι κι αυτό

Burning Skies
23-06-12, 22:56
Καλώς, αφού λύσαμε τώρα το πρόβλημα των φαρμακοποιών, πάμε για το επόμενο. Ας πούμε την επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου... :rolleyes:

Καλα αυτο ειναι ανεκδοτο με την παρουσα κυβερνηση οποτε δεν χρειαζεται να κουραζομαστε. Αυριο δεν θα εχουμε ουτε μισθους ουτε συνταξεις ουτε φαρμακα/υγεια ουτε παιδεια. :p

sotos65
23-06-12, 23:04
μα ποιος μίλησε για ενοχοποίηση;
Αφού οι συνταξιούχοι κατα κύριο λόγο επιβράβευσαν αυτούς που έφεραν την εσωτερική χρεοκοπία προς όφελος των δανειστών λογικό κι επόμενο είναι να λουστούν τις επιλογές τους.
Υπάρχει και η θετική πλευρά όμως. Στο ταμείο του φαρμακείου θα πληρώνουν με ευρώ
Κάτι είναι κι αυτό

Θα τα δεχόμουν μέχρι τελείας όλα αυτά αν βρισκόταν κάποιος να με πείσει ότι αν οι συνταξιούχοι είχαν ψηφίσει διαφορετικά, και είχε βγει ο Σύριζα στην κυβέρνηση, το πρόβλημα θα είχε λυθεί ή θα λυνόταν τις επόμενες ημέρες. Πραγματικά δεν βλέπω πως μπορεί να λυθεί άμεσα, εκτός από την όποια αμοιβαία ρύθμιση χρεών στην οποία αναφέρθηκε πριν ο teodor...

no_logo
23-06-12, 23:09
Θα τα δεχόμουν μέχρι τελείας όλα αυτά αν βρισκόταν κάποιος να με πείσει ότι αν οι συνταξιούχοι είχαν ψηφίσει διαφορετικά, και είχε βγει ο Σύριζα στην κυβέρνηση, το πρόβλημα θα είχε λυθεί ή θα λυνόταν τις επόμενες ημέρες. Πραγματικά δεν βλέπω πως μπορεί να λυθεί άμεσα, εκτός από την όποια αμοιβαία ρύθμιση χρεών στην οποία αναφέρθηκε πριν ο teodor...

Δεν μπορούμε να μιλάμε με σενάρια έτσι κι αλλιώς
μόνο με την πραγματικότητα
και δυστυχώς αυτή είναι αποστομωτική. Μετά από την σωτηρία της πασοκονουδού κατέρρευσε το υγειονομικό σύστημα, το ασφαλιστικό και ήρθε το psi να τα αποτελειώσει

για να μην αναφέρω τον γελοίο Λοβέρδο που ένγαινε και έλεγε πως το πρόβλημα με τα φάρμακα ήταν το 1 δις που δεν πήραμε από το δάνειο και χρησιμοποιούσε τους ασθενείς και ειδικότερα τους καρκινοπαθείς για να χτυπήσει το Συριζα (θυμάσαι υποθέτω τις δηλώσεις) και τελικά αποδείχτηκε πως το 90% του 1 δις θα επιστραφεί στον efsm σαν ελληνική συνεισφορά
Κι όμως αυτός ο γελοίος τύπος εκλέχθηκε

sotos65
23-06-12, 23:13
Λοβέρδος ο Μέγιστος, το αποκορύφωμα της πολιτικής (λίγο πιο κάτω από τον Μπένυ, που είναι Θεός βέβαια) :rolleyes:

no_logo
23-06-12, 23:15
Λοβέρδος ο Μέγιστος, το αποκορύφωμα της πολιτικής (λίγο πιο κάτω από τον Μπένυ, που είναι Θεός βέβαια) :rolleyes:


επιβραβεύτηκε; ---------------->τώρα βεντούζα

sotos65
23-06-12, 23:17
Εντάξει, έμεινε τουλάχιστον εκτός κυβέρνησης, αν και λύσαξε να μπει (μαζί με τον φίλο του τον Χρυσοχοΐδη, και ένα - δύο άλλους).


-----

Ωχ, άλλο μπουμπούκι πάλι!!

http://ixnos.blogspot.gr/2012/06/blog-post_3271.html


Προκύπτει Μείζον πολιτικό ζήτημα για τον ΣΑΛΜΑ......

no_logo
23-06-12, 23:22
Εντάξει, έμεινε τουλάχιστον εκτός κυβέρνησης, αν και λύσαξε να μπει (μαζί με τον φίλο του τον Χρυσοχοΐδη, και ένα - δύο άλλους).

για άλλους λόγους
http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8411:delastik-pasok-dimar&catid=81:kivernisi&Itemid=198

ο ίδιος για την συνεισφορά του :rofl: σαν υπουργός υγείας επιβραβεύτηκε

sotos65
23-06-12, 23:23
Βασικά αυτούς τους λόγους είχα υπόψη, ο Μπένυ κάνει εκκαθαρίσεις...

PetrosK
23-06-12, 23:29
Αν έχουν πρόβλημα ας καταγγείλουν τη σύμβαση και ας πάψουν να δέχονται τους ασφαλισμένους της εταιρείας...[/B]

Ακριβώς αυτό έκαναν/κάνουν.

Δεν δέχονται τους ασφαλισμένους της "εταιρείας", σαν ασφαλισμένους.

Όποιος μπορεί να αγοράσει τα φάρμακα στην κανονική τιμή τους (την οποία το Κράτος-Κυβέρνηση καθορίζει), τα αγοράζει. Η κάρτα ασφάλισης Interamercan-Ελλ.Κράτος, δν έχει αντίκρυσμα, απλά.

Ευχαριστούμε που τελικά συμφωνείς σε όσα τόση ώρα παλεύεις να αντικρούσεις και απορρίψεις.

sotos65
23-06-12, 23:36
Δεν δέχονται ε; Ποιοι τώρα, οι εντός Αθηνών ή οι εκτός Αθηνών; Γιατί οι δεύτεροι δέχονται. Γενικότερα θέλω να δω αυτό που λες να γίνεται μόνιμα (να μην δέχονται τη κάρτα ασφάλισης του ελληνικού κράτους), κι όχι μόνο αυτή τη στιγμή/περίοδο που δεν τους πληρώνει. Αλλά δεν θα το κάνουν αυτό ποτέ, γιατί έτσι θα χάσουν το 90% της πελατείας τους. Λεονταρισμοί...

PetrosK
24-06-12, 00:11
Ναι, αλλά πρέπει να αποφασίσεις.

Και με τον Αστυφύλακα και με το Χωροφύλακα δεν γίνεται.

Όταν λες κάτι ισχύει κι όταν σε βολεύει κι όταν όχι. Δεν γίνεται να αλλάζεις θέση (και θέμα) ανάλογα με τις απαντήσεις των άλλων.

Την καληνύχτα μου.

sotos65
24-06-12, 00:15
Υπάρχει και μία διαφορά φίλε Πέτρο, κάτι που ισχύει σε μικρό κύκλο (ένας γιατρός, μίας ασφαλιστικής, λίγοι ασφαλισμένοι επηρεάζονται), δεν είναι απαραίτητα σωστό να ισχύει όταν αναφερόμαστε στο γενικό σύνολο του πληθυσμού (όλοι οι φαρμακοποιοί, όλοι οι ασφαλισμένοι). Μία πολύ βασική διαφορά ώστε και με τον αστυφύλαξ να είμαι, αλλά ενίοτε και με τον χωροφύλαξ (αφού μιλάμε για διαφορετικής τάξης μεγέθους καταστάσεις).

Επίσης καληνύχτα.

bluesattack
24-06-12, 00:25
Καλα αφου εκανες και εσυ παρεμβαση δεν υπαρχει πλεον καμια αμφιβολια για το ποιος εχει δικιο. :rofl::oneup:

Trolling FTW!



Εγω διαβαζω οτι υπηρχε διασταση αποψεων σχετικα με την συνεχιση της κινητοποιησης.Εσυ διαλεξες αυτη που βολευε στη κομματικη σου οπτικη, μαλλον δεν χρειαζεσαι και φαρμακα , και ειπες να τα πεις ενα χερακι στους ασφαλισμενους που δεν διορθωσαν την ψηφο τους.Αστεια πραγματα, καλα κανεις και γελας :rolleyes:

maik
24-06-12, 00:28
Υπάρχει και μία διαφορά φίλε Πέτρο, κάτι που ισχύει σε μικρό κύκλο (ένας γιατρός, μίας ασφαλιστικής, λίγοι ασφαλισμένοι επηρεάζονται), δεν είναι απαραίτητα σωστό να ισχύει όταν αναφερόμαστε στο γενικό σύνολο του πληθυσμού (όλοι οι φαρμακοποιοί, όλοι οι ασφαλισμένοι). Μία πολύ βασική διαφορά ώστε και με τον αστυφύλαξ να είμαι, αλλά ενίοτε και με τον χωροφύλαξ (αφού μιλάμε για διαφορετικής τάξης μεγέθους καταστάσεις).

Επίσης καληνύχτα.


Λιγοι οι πολλοι ασφαλισμενοι δεν εχει σημασια. Οταν η "εταιρεια" δεν ειναι συνεπης στις υποχρεωσεις της τοτε φταιει 100%. Αν εγω πληρωνα 20 χρονια σε μια ασφαλιστικη να με καλυψει σε περιπτωση ασθενιας και ξαφνικα τωρα που την χρειαζομαι δεν βρισκω γιατρο να με δεχτει, επειδη δεν τον πληρωνουν, δεν φταιω ουτε εγω ουτε ο γιατρος . Φταιει η εταιρεια. Η οποια τοσα χρονια επαιρνε τα ωραια μου λεφτα ακριβως για να με καλυψει σε μια δυσκολη στιγμη.

no_logo
24-06-12, 00:35
Λιγοι οι πολλοι ασφαλισμενοι δεν εχει σημασια.

Εχει σημασία
Ας πούμε πως έχω μαγαζι. το 99% των πελατών με πληρώνει μέσω της εταιρίας που λέγεται εοπυυ, το 1% μέσω της nologo. Ποια θα με πονέσει περισσότερο αν σταματήσει να πληρώνει; με ποια δεν θα μπορέσω να αντεπεξέλθω στα έξοδα;

PopManiac
24-06-12, 01:28
Έχει πλάκα πάντως...

Αλλού μοιρολογούμε τη μοίρα των συνταξιούχων, των εργαζόμενων, των υπερφτωχών και βγάζουμε γιουτιούμπια με αυτούς οιμωγώντας κατακρίνοντας την - πραγματική - κατάντια των πραγμάτων στην Ελλάδα γενικά, εδώ όμως οι άποροι και χρόνια πάσχοντες που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά στο παιχνίδι οφείλουν:

1. Να αποδεχτούν την βεντούζα και να ψοφήσουν μέχρι να βρουν τα δίκια τους οι φαρμακοποιοί
2. Να ψοφήσουν ως θύματα του 'αγώνα' των φαρμακοποιών
3. Να κάνουν κίνημα κατασκηνώνοντας στο Υπουργείο Υγείας

Ωραία επιλεκτική κοινωνική δικαιοσύνη, μόνο όπου μας βολεύει :rolleyes:, tough fucking shit για εκείνους που την πάτησαν ως ενδιάμεσοι / παράπλευρες απώλειες στον αγώνα των - όντως δικαίων - αιτημάτων φαρμακοποιών.

Δεν λέει όμως κανένας και το το προφανές που είναι πως τουλάχιστον σε αποδεδειγμένες τέτοιες περιπτώσεις ο σύλλογος των 'λειτουργών' φαρμακοποιών και όχι κατά τη δική τους αποδοχή 'επιχειρηματιών' θα πρέπει να έδινε οδηγίες στα μέλη του να πράξουν κατά συνείδηση. Προσωπικά θα μου αρκούσε και εκεί τουλάχιστον θα αναγνώριζα μια ευαισθησία λειτουργών και όχι επιχειρηματιών.

Κάποιος παραπάνω είπε πως δεν μπορεί κανείς να είναι και με τον αστυφύλακα και με τον χωροφύλακα και συμφωνώ. Με την ίδια λογική ή είσαι λειτουργός και επιτελείς κοινωνικό έργο και προσπαθείς έστω για τα μάτια του κόσμου να είσαι όσο πιο δίκαιος και κοινωνικά αλληλέγγυος μπορείς εκεί που αποδεδειγμένα χρειάζεται ή είσαι business-person και εγώ με τον παρά μου μαμώ και την κυρά μου.

Αυτό είναι το δικό μου πρόβλημα και όχι τα αιτήματα των φαρμακοποιών αν και κάποιοι εδώ τεχνηέντως σφυρίζουν αδιάφορα για το τεράστιο πρόβλημα απόρων ανθρώπων και λένε "τραβάτε στο (αποδεδειγμένα) ανάλγητο κράτος να βρείτε το δίκιο σας"

Διαλέχτε λοιπόν περί τίνος πρόκειται... Μιλάμε για δυνατότητες κοινωνικής αλληλεγύης που οι Λουράντοι αρνούνται για να μπορούν να έχουν τους μοχλούς πίεσης ή όχι;;;;;;;;;;;

Αλλά νυν υπέρ πάντων αγών και βεντούζα, έτσι χαιρέκακα από μερικούς.

teodor_ch
24-06-12, 01:46
Δεν λέει όμως κανένας και το το προφανές που είναι πως τουλάχιστον σε αποδεδειγμένες τέτοιες περιπτώσεις ο σύλλογος των 'λειτουργών' φαρμακοποιών και όχι κατά τη δική τους αποδοχή 'επιχειρηματιών' θα πρέπει να έδινε οδηγίες στα μέλη του να πράξουν κατά συνείδηση. Προσωπικά θα μου αρκούσε και εκεί τουλάχιστον θα αναγνώριζα μια ευαισθησία λειτουργών και όχι επιχειρηματιών.

Αν εννοείς αυτό που κατάλαβα (γιατί μου φαίνεται μλκια),
αμέσως προμοτάρεις τα μεγάλα φαρμακεία με άμεσο αποτέλεσμα να κλείσουν τα μικρά.

Δηλαδή,
δίνετε φάρμακα όσοι μπορείτε όσο μπορείτε μέχρι να χρεοκοπήσετε.

Τώρα γίνεται το σωστότερο.
Ψηφοφορία απο όλα τα μέλη (αν η αποχή είναι μεγάλη είναι άλλο θέμα).

PopManiac
24-06-12, 01:47
Αν εννοείς αυτό που κατάλαβα (γιατί μου φαίνεται μλκια),
αμέσως προμοτάρεις τα μεγάλα φαρμακεία με άμεσο αποτέλεσμα να κλείσουν τα μικρά.

Δηλαδή,
δίνετε φάρμακα όσοι μπορείτε όσο μπορείτε μέχρι να χρεοκοπήσετε.

Τώρα γίνεται το σωστότερο.
Ψηφοφορία απο όλα τα μέλη (αν η αποχή είναι μεγάλη είναι άλλο θέμα).

Δεν εννοώ αυτό

teodor_ch
24-06-12, 01:50
Δεν εννοώ αυτό

σου είναι δύσκολο να το εξηγήσεις...?

PopManiac
24-06-12, 01:51
σου είναι δύσκολο να το εξηγήσεις...?

Νομίζω πως το έχω γράψει αρκετά καλά παραπάνω

teodor_ch
24-06-12, 01:54
Λόγω κούρασης επιμένω να καταλαβαίνω το ίδιο πράγμα.
Ότι ο καθένας φαρμακοποιός κάνει ότι νομίζει.

Το οποίο συνεπάγεται με αυτό που είπα παραπάνω.
Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό...

- - - Updated - - -

Επίσης λειτούργημα χωρίς εμπόρευμα δεν γίνεται αν δε το γνωρίζεις...

PopManiac
24-06-12, 01:56
Hint στα bold και ξαναδιάβασε και λοιπά πριν:


Δεν λέει όμως κανένας και το το προφανές που είναι πως τουλάχιστον σε αποδεδειγμένες τέτοιες περιπτώσεις ο σύλλογος των 'λειτουργών' φαρμακοποιών και όχι κατά τη δική τους αποδοχή 'επιχειρηματιών' θα πρέπει να έδινε οδηγίες στα μέλη του να πράξουν κατά συνείδηση. Προσωπικά θα μου αρκούσε και εκεί τουλάχιστον θα αναγνώριζα μια ευαισθησία λειτουργών και όχι επιχειρηματιών.

teodor_ch
24-06-12, 02:20
Επειδή βαρέθηκα,
λειτούργημα χωρίς εμπόρευμα δε γίνεται.

Τα χρέη δεν είναι ενός μήνα οπότε το τσάμπα λειτούργημα "καταναλώθηκε" - τελείωσε τόσο καιρό που φωνάζουν οι φαρμακοποιοί.

Τέλος, οι συμβάσεις με τα ταμεία είναι συλλογικές. Οι συνταγές κατατίθεται μέσω του συλλόγου οπότε ή όλοι ή κανένας.

Food for thought:
Ποιός είναι ο μόνος που κερδίζει απο την άρση πίστωσης?

Burning Skies
24-06-12, 08:16
Εγω διαβαζω οτι υπηρχε διασταση αποψεων σχετικα με την συνεχιση της κινητοποιησης.Εσυ διαλεξες αυτη που βολευε στη κομματικη σου οπτικη, μαλλον δεν χρειαζεσαι και φαρμακα , και ειπες να τα πεις ενα χερακι στους ασφαλισμενους που δεν διορθωσαν την ψηφο τους.Αστεια πραγματα, καλα κανεις και γελας :rolleyes:

Μπαγασακο ολα τα πιανεις. :twisted:

- - - Updated - - -


Έχει πλάκα πάντως...

Αλλού μοιρολογούμε τη μοίρα των συνταξιούχων, των εργαζόμενων, των υπερφτωχών και βγάζουμε γιουτιούμπια με αυτούς οιμωγώντας κατακρίνοντας την - πραγματική - κατάντια των πραγμάτων στην Ελλάδα γενικά, εδώ όμως οι άποροι και χρόνια πάσχοντες που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά στο παιχνίδι οφείλουν:

.........................

"Πραξτε κατα συνειδηση", δηλαδη οσοι εχετε λιπος να καψετε σβηστε τους υπολοιπους απο τον χαρτη. Τι ωρα που τα λες. Καπηλευομαστε (εκουσια ή ακουσια δεν μπορω να το ξερω) τον πονο των αλλων για να προωθησουμε (και παλι εκουσια ή ακουσια) τον παραλογισμο και τα συμφεροντα των κολλητων των Λοβερδων. Με την ιδια λογικη οσοι ασφαλισμενοι εχουν τα φραγκα και δεν τους ειναι βαρος να αγοραζουν τα ακριβα τους φαρμακα δεν θα πρεπει να συμμετεχουν στις (ενδεχομενες) διαμαρτυριες των υπολοιπων.

Ναι αγαπητε, τα κεκτημενα μας τα υπερασπιζομαστε με αγωνες (και μαλιστα σκληροτατους εφοσον χρειαστει) και οχι φορτωνοντας τα στις πλατες των συμπολιτων μας. Αυτο λεγεται κοινωνικη αλληλεγγυη και οχι να θεωρουμε αυτονοητο να σηκωσει ο αλλος στις πλατες του το δικο μας προβλημα.
Τελικα το προβλημα παιδειας σε αυτη την κοινωνια ειναι ακομη μεγαλυτερο απ'οτι πιστευα.

- - - Updated - - -



Food for thought:
Ποιός είναι ο μόνος που κερδίζει απο την άρση πίστωσης?

Ελλιπες ειναι το ερωτημα σου. Το ορθον ειναι:

Ποιοι (γιατι δεν ειναι ενας) ειναι αυτοι που κερδιζουν απο την αρση πιστωσης και ενω ο κοσμος εχει φαει την προπαγανδα να τα βαζει με τον φαρμακοποιο.

Οβελίξ
24-06-12, 13:46
Μεταξύ ενός ανθρώπου που χωρίς τα φάρμακά μπορεί να πεθάνει και ενός επαγγελματία που απλώς δεν θα πληρωθεί, η υποστήριξή μας θα έπρεπε να είναι 100% στο πλευρό του πρώτου.

Στο κάτω-κάτω, στις μέρες μας εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου είναι απλήρωτος (όσοι έχουν ακόμα δουλειά), το να πιέζουν οι φαρμακοποιοί με αυτόν τον άθλιο τρόπο τη γιαγιά, τον άρρωστο κ.λπ. είναι αλητεία.

Αν κάνουν «λειτούργημα» ας συμμετέχουν και αυτοί στη δοκιμασία του κόσμου. Οχι με την πρώτη αθέτηση πληρωμών να στρέφονται εναντίον στον άρρωστο. Θα έπρεπε να καλύπτουν τον ασθενή με τον καλύτερο τρόπο και μετά να αφιερώσουν όλες τους τις δυνάμεις στο να εισπράξουν τα ποσά. Θα είχαν και τον κόσμο δίπλα τους.

Σημείωση (επειδή υπάρχουν και ανόητοι): δεν υποστηρίζω στο παραμικρό τη στάση των ταμείων και του κράτους. Ο ευθύνες τους είναι πραγματικές και τεράστιες.

Burning Skies
24-06-12, 13:54
Νεοφιλελευθερος λαϊκισμος κενος ουσιας...

Οβελίξ
24-06-12, 13:55
Νεοφιλελευθερος λαϊκισμος κενος ουσιας...
Νόμιζα ότι οι νεοφιλελεύθεροι υποστηρίζουν το κεφάλαιο :p

teodor_ch
24-06-12, 14:12
Στο κάτω-κάτω, στις μέρες μας εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου είναι απλήρωτος (όσοι έχουν ακόμα δουλειά), το να πιέζουν οι φαρμακοποιοί με αυτόν τον άθλιο τρόπο τη γιαγιά, τον άρρωστο κ.λπ. είναι αλητεία.

Συγνώμη,
πόσα κεφάλαια πιστεύεις ότι έχουν οι φαρμακοποιοί στην άκρη για να συνεχίζουν να αγοράζουν φάρμακα και να μή πληρώνονται?

Το ξέρεις ότι πολλά φαρμακεία έχουν πάρει ΔΑΝΕΙΑ λόγω των χρεών του κράτους?

Η άρση πίστωσης δεν είναι το πρώτο μέτρο των φαρμακοποιών αλλά το τελευταίο.
ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!!!!!

Το επόμενο στάδιο αυτής της κατάστασης θα είναι αυτό



Έτσι ούτε όσοι έχουν χρήματα δε θα βρίσκουν φάρμακα αφού τα φαρμακεία θα είναι χρεωμένα όσο δεν πάει άλλο.
Σε εκείνο το σημείο ο κάθε ασθενής θα πρέπει να ΠΡΟΚΑΤΑΒΑΛΕΙ τα χρήματα στο φαρμακείο ώστε αυτό να αγοράσει της μετρητής τα φάρμακα.
Για κάποια ακριβά φάρμακα αυτό γίνεται ήδη...

Burning Skies
24-06-12, 14:13
Νόμιζα ότι οι νεοφιλελεύθεροι υποστηρίζουν το κεφάλαιο :p

Ακριβως... ;)

maik
24-06-12, 14:55
Μεταξύ ενός ανθρώπου που χωρίς τα φάρμακά μπορεί να πεθάνει και ενός επαγγελματία που απλώς δεν θα πληρωθεί, η υποστήριξή μας θα έπρεπε να είναι 100% στο πλευρό του πρώτου.

Στο κάτω-κάτω, στις μέρες μας εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου είναι απλήρωτος (όσοι έχουν ακόμα δουλειά), το να πιέζουν οι φαρμακοποιοί με αυτόν τον άθλιο τρόπο τη γιαγιά, τον άρρωστο κ.λπ. είναι αλητεία.

Αν κάνουν «λειτούργημα» ας συμμετέχουν και αυτοί στη δοκιμασία του κόσμου. Οχι με την πρώτη αθέτηση πληρωμών να στρέφονται εναντίον στον άρρωστο. Θα έπρεπε να καλύπτουν τον ασθενή με τον καλύτερο τρόπο και μετά να αφιερώσουν όλες τους τις δυνάμεις στο να εισπράξουν τα ποσά. Θα είχαν και τον κόσμο δίπλα τους.

Σημείωση (επειδή υπάρχουν και ανόητοι): δεν υποστηρίζω στο παραμικρό τη στάση των ταμείων και του κράτους. Ο ευθύνες τους είναι πραγματικές και τεράστιες.

Μπορεις για αρχη να φιλοξενησεις ενα αστεγο παιδακι στο σπιτι σου.
Επισης μπορεις να μας πεις τι δουλεια κανεις να ερθουμε να παρουμε δωρεαν τα προιοντα σου.

sdikr
24-06-12, 15:17
Μπορεις για αρχη να φιλοξενησεις ενα αστεγο παιδακι στο σπιτι σου.
Επισης μπορεις να μας πεις τι δουλεια κανεις να ερθουμε να παρουμε δωρεαν τα προιοντα σου.

Αυτό το ποστ το κρατάω για όταν θα λές τα γνωστά :p

- - - Updated - - -


Συγνώμη,
πόσα κεφάλαια πιστεύεις ότι έχουν οι φαρμακοποιοί στην άκρη για να συνεχίζουν να αγοράζουν φάρμακα και να μή πληρώνονται?

Το ξέρεις ότι πολλά φαρμακεία έχουν πάρει ΔΑΝΕΙΑ λόγω των χρεών του κράτους?

Η άρση πίστωσης δεν είναι το πρώτο μέτρο των φαρμακοποιών αλλά το τελευταίο.
ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!!!!!

Το επόμενο στάδιο αυτής της κατάστασης θα είναι αυτό


Να ρωτήσω κάτι, πραγματικά χωρίς να ξέρω το τι γίνεται με τα φάρμακα, γενικά το κράτος έχει πολιτική πληρωμής μετά απο 6μηνο τουλάχιστον, μήπως απλά το πρόβλημα τώρα είναι οτι οι άλλοι κόψανε την πίστωση;
Γιατί πραγματικά αν κάποιος λάβει σήμερα λεφτά για ποσά του Γενάρη είναι μέσα στο γνωστό πρόγραμμα.

maik
24-06-12, 15:39
Αυτό το ποστ το κρατάω για όταν θα λές τα γνωστά :p



Να το κρατησεις οσο θελεις , να μην σου φυγει. Αφου δεν μπορεις να καταλαβεις τα αυτονοητα.
Τα κοινωνικα προβληματα δεν αντιμετωπιζονται με φιλανθρωπιες.

sdikr
24-06-12, 15:44
Να το κρατησεις οσο θελεις , να μην σου φυγει. Αφου δεν μπορεις να καταλαβεις τα αυτονοητα.
Τα κοινωνικα προβληματα δεν αντιμετωπιζονται με φιλανθρωπιες.

Και αυτό το κρατάω :p

bluesattack
24-06-12, 15:46
Και εγω κρατησα μερικα ποστ 'ψυχρης λογικης' .:p

maik
24-06-12, 15:49
Κρατα με να σε κρατω ν' ανεβουμε στο βουνο.

sotos65
24-06-12, 15:52
Πράγμα που δεν βλέπω να υπάρχει σε αυτή τη περίπτωση. Το κυρίαρχο μόττο είναι "ο καθένας για την πάρτη του".

bluesattack
24-06-12, 15:57
Και οσο πιο σιγουρατζα (δημοσιο ) τοσο πιο ψυχρη λογικη :rolleyes:

- - - Updated - - -


Πράγμα που δεν βλέπω να υπάρχει σε αυτή τη περίπτωση. Το κυρίαρχο μόττο είναι "ο καθένας για την πάρτη του".

Κατσε μην βιαζεσαι.Οι περισσοτεροι απο τους προλαλησαντες ειναι αριστεροι :)

sdikr
24-06-12, 15:58
Κρατα με να σε κρατω ν' ανεβουμε στο βουνο.

Οκ τότε, για θυμήσου τι έλεγες όταν κάποιοι λέγανε, θέλεις τον μετανάστη; παρ τον σπίτι σου
Συνεχίζουμε απο εκεί αν θέλεις

sotos65
24-06-12, 16:04
Το πιο ενδιαφέρον στην υπόθεση είναι ότι ορισμένοι που δεν είναι φαρμακοποιοί γίνονται πιο φαρμακοποιοί από τους φαρμακοποιούς στην υποστήριξη των συμφερόντων του κλάδου! Κι αυτό γιατί μεγάλη μερίδα των φαρμακοποιών (σχεδόν όλοι οι σύλλογοι πλην Αθηνών, το γράφω για πολλοστή φορά γιατί κάποιοι το παραβλέπουν εύκολα) δίνει φάρμακα με πίστωση, σε βάρος του άμεσου συμφέροντος τους (αφού ουσιαστικά βάζουν λεφτά από την τσέπη τους). Για πόσο διάστημα θα μπορούν να το κάνουν ακόμα δεν ξέρω, σημασία έχει ότι το κάνουν, σε αντίθεση με τη γνώμη των βασιλικότερων του βασιλέως...

maik
24-06-12, 16:20
Οκ τότε, για θυμήσου τι έλεγες όταν κάποιοι λέγανε, θέλεις τον μετανάστη; παρ τον σπίτι σου
Συνεχίζουμε απο εκεί αν θέλεις

Ακριβως τα ιδια ελεγα. Οτι στα κοινωνικα προβληματα δεν μπορεις να δωσεις ατομικες λυσεις.

Οσο δεν το καταλαβαινετε αυτο, τοσο πιο πολυ θα μιλατε για φιλανθρωπιες και συμπονιες.

Για οσους δεν διαβασαν τα προηγουμενα μηνυματα μου ξαναλεω οτι ειμαι διαβητικος και εδω και δυο μηνες αγοραζω τα φαρμακα μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.