PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

djuan1988
24-06-12, 20:07
Έχω πολλούς γνωστούς που έχουν μπει στον Τειρεσία. Τι άλλο μπορούν να κάνουν αυτοί οι άνθρωποι;

PopManiac
24-06-12, 21:27
Ακριβως τα ιδια ελεγα. Οτι στα κοινωνικα προβληματα δεν μπορεις να δωσεις ατομικες λυσεις.

Οσο δεν το καταλαβαινετε αυτο, τοσο πιο πολυ θα μιλατε για φιλανθρωπιες και συμπονιες.

Για οσους δεν διαβασαν τα προηγουμενα μηνυματα μου ξαναλεω οτι ειμαι διαβητικος και εδω και δυο μηνες αγοραζω τα φαρμακα μου.

OK, γιατί έχεις την οικονομική δυνατότητα να τα αγοράζεις, όπως και ο πατέρας μου για τη μάνα μου (διαβητική + καρκινοπαθούσα) γιατί και να μην έχει τσοντάρω εγώ και αδερφός μου.

Για εκείνον/ην το διαβητικό/ή ή / και καρκινοπαθή/ούσα που δεν έχει αυτή τη δυνατότητα και χρειάζεται να σταθεί στο λιοπύρι και δεν μπορεί (εκτός και αν έχει τις αντοχές ή αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να το κάνει αντ'αυτού/ής) σε κάποια διανομή ΕΟΠΥ, εδώ μιλάμε για μπίζνα ή όχι;

Ελέγχει μια ομάδα αδειοδοτούμενη τη διανομή σχετικών φαρμάκων, κατά συνείδηση ή περίπτωση γιατί δεν κάνει τις εξαιρέσεις όπου χρειάζεται (και μην μου πεις δεν γίνεται καθώς ο εκάστοτε φαρμακοποιός γνωρίζει πολύ καλά τους πελάτες του, αυτό δεν είναι και ένα από τα επιχειρήματα για να μην ανοίξει ο κλάδος γενικά και γίνει "απρόσωπος";;;; ) και γιατί το συλλογικό όργανο εκπροσώπησης δεν κατευθύνει έτσι προς μία κοινωνική αλληλεγγύη;

Φιλανθρωπίες και συμπόνιες μπορεί να τα χαρακτηρίζεις μεγαλόστομα αλλά εδώ μιλάμε για καταστάσεις ζωής και θανάτου κυριολεκτικά. Το ερώτημα είναι πρέπει ή όχι οι φαρμακοποιοί ως κοινωνική ομάδα να λάβουν αυτές τις καταστάσεις υπόψιν;

Πιστεύω πάντως πως η Ελλάδα είναι το απαύγασμα του κοινωνικού καννιβαλισμού όπου όλα χαρακτηρίζονται κάπως κατά περίπτωση και επομένως αυτά που γράφω μάλλον θεωρούνται φιλελεύθερα επιχειρήματα για να βγάλουμε κι έναν μπαμπούλα από την ντουλάπα.

djuan1988
24-06-12, 21:47
Και πιστεύεις ότι θα δίνει τα φάρμακα η πολυεθνική με πίστωση; Ή μήπως θα λυπηθεί τη μητέρα σου;

Βασικά ίσως τα δίνει στην αρχή μέχρι να κλείσουν τα μικρά φαρμακεία και μετα την ξέρουμε όλοι τη συνέχεια.

PopManiac
24-06-12, 21:53
Και πιστεύεις ότι θα δίνει τα φάρμακα η πολυεθνική με πίστωση; Ή μήπως θα λυπηθεί τη μητέρα σου;

Βασικά ίσως τα δίνει στην αρχή μέχρι να κλείσουν τα μικρά φαρμακεία και μετα την ξέρουμε όλοι τη συνέχεια.

Προ πολλού και πολύ προ κρίσης έχω διαπιστώσει πως στην Ελλάδα κανείς δεν θα λυπηθεί τη μάνα μου παρεκτός από εμένα και την οικογένειά μου που θα πρέπει να έχει την οικονομική επιφάνεια να τη στηρίξει.

Τα υπόλοιπα στην Ελλάδα είναι οδοντόκρεμες και απλά για να λέμε "ντροπή" δημόσια ενώ ιδιωτικά ζαμανφού κι απάνω τούρλα και tough fucking shit για τον οποιονδήποτε σε ανάγκη. Κάτι που είναι προφανέστατο από το εν λόγω θέμα.

Και τονίζω δεν έχει καμία σχέση με κρίση, αυτή είναι η Ελλάδα που έλεγε κι ο Σημίτης

djuan1988
24-06-12, 22:07
Με αυτήν την απάντηση απλά δεν είπες τίποτα!

Σε προηγούμενα μηνύματα μιλάς για τους ασθενείς και για τις ουρές στις οποίες πρέπει να περιμένουν κτλ Σου έγραψα και εγώ ότι ξέρω άτομα που μπήκαν στον Τειρεσία. Τι άλλο μπορούν να κάνουν δηλαδή; Να μπουν φυλακή ή να χάσουν το σπίτι τους;

ΥΓ Από αυτήν την κατάσταση επωφελούνται μόνο τα φαρμακεία με μεγάλο κεφάλαιο στην άκρη, όπου μέσα σε αυτά περιλαμβάνονται και αυτά που συμμετείχαν στις λαμογιές τόσων χρόνων.

PopManiac
24-06-12, 22:13
Με αυτήν την απάντηση απλά δεν είπες τίποτα!

Σε προηγούμενα μηνύματα μιλάς για τους ασθενείς και για τις ουρές στις οποίες πρέπει να περιμένουν κτλ Σου έγραψα και εγώ ότι ξέρω άτομα που μπήκαν στον Τειρεσία. Τι άλλο μπορούν να κάνουν δηλαδή; Να μπουν φυλακή ή να χάσουν το σπίτι τους;

ΥΓ Από αυτήν την κατάσταση επωφελούνται μόνο τα φαρμακεία με μεγάλο κεφάλαιο στην άκρη, όπου μέσα σε αυτά περιλαμβάνονται και αυτά που συμμετείχαν στις λαμογιές τόσων χρόνων.

Είπα και έχω βγάλει κάλους να λέω συγκεκριμένο πράγμα, από εκεί και πέρα αντιλαμβάνομαι το ότι δεν υπάρχει επιθυμία να γίνω κατανοητός....

Burning Skies
24-06-12, 23:34
Πράγμα που δεν βλέπω να υπάρχει σε αυτή τη περίπτωση. Το κυρίαρχο μόττο είναι "ο καθένας για την πάρτη του".

Καμια απολυτως σχεση. Το μοττο ειναι "δεν μπορω να απαιτω απο τον διπλα να βαζει την δικη μου επιβιωση πανω απο την δικη του".

- - - Updated - - -


Είπα και έχω βγάλει κάλους να λέω συγκεκριμένο πράγμα, από εκεί και πέρα αντιλαμβάνομαι το ότι δεν υπάρχει επιθυμία να γίνω κατανοητός....

Μαλλον δεν θες να γινεις.

Δεν ξανασχολιαζω αυτα που μολις εγραψες γιατι επιμενεις οτι σε παρεξηγουμε και δεν θελω να σε ξαναπροσβαλλω (διοτι θελω να πιστευω οτι σε αδικω).

no_logo
24-06-12, 23:54
καλό θα είναι να ασχοληθείτε με την πραγματική ληστεία των ταμείων γιατί αύριο μεθαύριο το μικρότερο πρόβλημα των συνταξιούχων θα είναι τα φάρμακα τους.
Ούτε συντάξεις δεν θα έχουν.
Αυτά να τα αναλογιστούμε όλοι αλλά ακόμα περισσότερο όσοι έριχναν νερό στον μύλο της πασοκάρας-δντ και της νδ-δντ
Τώρα είναι αργά για δάκρυα
Όταν τα λέγαμε μας μιλάγατε για τις θυσίες που απαιτεί το σκληρό Ευρώ και τελικά ειδικά οι συνταξιούχοι θα καταλήξουν με κάτι σκληρό αλλά όχι το ευρώ, θα είναι λίγο πιο kinky

Δες πώς κατέρρευσαν τα ταμεία (http://www.enikos.gr/economy/55939,Des_pws_katerreysan_ta_tameia.html)

bluesattack
25-06-12, 11:05
καλό θα είναι να ασχοληθείτε με την πραγματική ληστεία των ταμείων γιατί αύριο μεθαύριο το μικρότερο πρόβλημα των συνταξιούχων θα είναι τα φάρμακα τους.
Ούτε συντάξεις δεν θα έχουν.
Αυτά να τα αναλογιστούμε όλοι αλλά ακόμα περισσότερο όσοι έριχναν νερό στον μύλο της πασοκάρας-δντ και της νδ-δντ
Τώρα είναι αργά για δάκρυα
Όταν τα λέγαμε μας μιλάγατε για τις θυσίες που απαιτεί το σκληρό Ευρώ και τελικά ειδικά οι συνταξιούχοι θα καταλήξουν με κάτι σκληρό αλλά όχι το ευρώ, θα είναι λίγο πιο kinky

Δες πώς κατέρρευσαν τα ταμεία (http://www.enikos.gr/economy/55939,Des_pws_katerreysan_ta_tameia.html)

Ποιος τα ελεγε ? Τριχες ελεγε και η αριστερα .Εκρουε τον κωδωνα του κινδυνου για την πραγματικη κατασταση της οικονομιας ? Τα χρεη και τις ατασθαλειες του δημοσιου ? Ελεγες για τον κινδυνο του ΔΝΤ ? Ειχε οργανωσει κοινωνικο δικτυο με τις επιδοτησεις που επαιρναν σαν κομματα τοσα χρονιαγια να προετοιμαστουν για την ανθρωπιστικη κριση που θα ακολουθουσε ? Ειχε μπει μπροστα ολη η ελληνικη διανοηση να μιλησει για αυτα ?
Τωρα που εσκασε το ολο θεμα...τα λεμε για ψηφαλακια και κρατικοδιαιτη μασα

no_logo
25-06-12, 11:12
Ποιος τα ελεγε ? Τριχες ελεγε και η αριστερα .Εκρουε τον κωδωνα του κινδυνου για την πραγματικη κατασταση της οικονομιας ? Τα χρεη και τις ατασθαλειες του δημοσιου ? Ελεγες για τον κινδυνο του ΔΝΤ ? Ειχε οργανωσει κοινωνικο δικτυο με τις επιδοτησεις που επαιρναν σαν κομματα τοσα χρονιαγια να προετοιμαστουν για την ανθρωπιστικη κριση που θα ακολουθουσε ? Ειχε μπει μπροστα ολη η ελληνικη διανοηση να μιλησει για αυτα ?
Τωρα που εσκασε το ολο θεμα...τα λεμε για ψηφαλακια και κρατικοδιαιτη μασα


Ας είχες ανοιχτά τα αυτιά σου να ακούς
Το πιθανότερο είναι πως και τότε τρόλλαρες όπως έχεις χθες - προχθές παραδεχθεί πως κάνεις στο πολιτικό section του φόρουμ

Διάβασε τώρα το παραπάνω άρθρο για την εφαρμογή του psi στα ασφαλιστικά ταμεία και σκέψου τι τρολλαρες εσύ εκείνη την περίοδο που κουρευόντουσαν σύριζα οι αποταμιεύσεις των γονιών μας

bluesattack
25-06-12, 11:21
Ας είχες ανοιχτά τα αυτιά σου να ακούς
Το πιθανότερο είναι πως και τότε τρόλλαρες όπως έχεις χθες - προχθές παραδεχθεί πως κάνεις στο πολιτικό section του φόρουμ

Διάβασε τώρα το παραπάνω άρθρο για την εφαρμογή του psi στα ασφαλιστικά ταμεία και σκέψου τι τρολλαρες εσύ εκείνη την περίοδο που κουρευόντουσαν σύριζα οι αποταμιεύσεις των γονιών μας

Αλλο νταλλον.Πιασατε αυτο που ειπα για το τρολλαρισμα και νομιζετε οτι πιασατε το παπα απο τα , με κατατροπωσες ...πολιτικα.

Ας εκαναν την υπερβαση χρονια τωρα να τα εβλεπε ο κοσμος.Να ψηφισει ο παππους αριστερα , να κανει επανασταση με το χαρατσι , για να τρεχει και να μην φθανει μετα.Θα μας σωσουν τα ελληνικα κομματα...

- - - Updated - - -

Καταγγελια, επαναδιαπραγματευση , επαναδιαρθρωση , απαγγιστρωση και ..

aroutis
25-06-12, 15:05
Εχω επιλέξει να διαβάζω το thread και να απαντώ επιλεκτικά και βασικά να εκφράζω σκέψεις παρά με τη λογική του quoting ακριβώς γιατί βρισκω πολύ εκνευριστικά κάποια από αυτά που διαβάζω.

Πριν συνεχίσω πολλά μπράβο στον Pop ο οποίος τα λέει ακριβώς όπως ειναι και με τον οποιο συμφωνώ.

Υπάρχει πολύ μεγάλη υποκρισία σε αυτό το thread και λυπάμαι ιδιαίτερα. Αν δεν ειναι υποκρισία ίσως απλά ειναι στενομυαλιά. Διαλέξτε.

Εαν η ανθρώπινη υγεία ειναι το υπέρτατο αγαθό, τότε το να χτυπάμε κοινωνικές ομάδες που έχουν πρόβλημα υγείας, σε στιγμές κρίσης οικονομικές να τους λέμε να κόψουν το λαιμό τους και να πετάμε τη μπάλα στη κερκίδα (αν δεν το καταλαβαίνετε αυτό κάνουμε οταν λέμε "αντε τρεχάτε καρκινοπαθεις και ανάπηροι να τα βρείτε με το κράτος", γιατί οι ασθένειες ΔΕΝ περιμένουν), ειναι απεχθέστατη πράξη.

Για αυτούς που λένε "μα δεν έχουμε λεφτά για πιστώσεις", η απάντηση ειναι απλή, απλά τσούζει. Πέστε στο γαϊδούρι , (ξερετε για ποιον μιλάμε) να αφήσει στη κρίση του καθενός να δινει πίστωση. Οπως πχ αυτή τη στιγμή οι περισσότεροι σύλλογοι δίνουν επι πιστώσει εκτός (μα τι θαυμα) η Αθήνα, και στην Αθήνα να γίνει το ίδιο.

Οποιοι δεν μπορούνε, απλά να μη δίνουν. Κανενας δεν θα τους κατηγορήσει. Ομως ενας ολοκληρος σύλλογος, ανεξαρτήτως της δυνατότητας του καθενός να πιέζει τον ΑΣΘΕΝΗ για να εξαναγκάσει το κράτος να ενδώσει στα (σωστά) αιτήματά του, ειναι καταισχυντη πραξη και καταδικασταία

Τώρα, καθήστε και αιτιολογήστε. Αυτοί που λετε ότι "εγώ αγοράζω τα φάρμακα μου" ειστε αστείοι ως γραφικοί. Και γω μπορώ (προς το παρόν). Τι σημαινει αυτό ρε σεις ; Ολοι αυτοι που ΔΕΝ μπορούν, τι να κάνουν; Βεντουζίτσα; Τον φούλο; Ειναι αυτά επιχειρήματα;

Αρέσει ή δεν αρέσει, το δικαίωμα του ενός για διεκδίκηση τελειώνει εκεί που ξεκιναν τα ΒΑΣΙΚΑ δικαιώματα του άλλου. Και οπως (νομίζω ο Pop) κάποιος ειπε, ας αποφασίσουν οι φίλτατοι φαρμακοποιοί. Ειναι επαγγελματίες; Λειτουργοι; Δεν ειστε και τα δύο.

Burning Skies
25-06-12, 16:23
Αρέσει ή δεν αρέσει, το δικαίωμα του ενός για διεκδίκηση τελειώνει εκεί που ξεκιναν τα ΒΑΣΙΚΑ δικαιώματα του άλλου. Και οπως (νομίζω ο Pop) κάποιος ειπε, ας αποφασίσουν οι φίλτατοι φαρμακοποιοί. Ειναι επαγγελματίες; Λειτουργοι; Δεν ειστε και τα δύο.

Βασικοτατο και θεμελιωδες δικαιωμα οποιουδηποτε επαγγελματια ειναι:
-Να παραδιδει εμπορευμα ΑΦΟΥ εχει πληρωθει για αυτο. (Δεν μπορεις να πεις σε καποιον οτι ειναι αναλγητος επειδη δεν επιβαρυνεται ο ιδιος -ειτε λογω αδυναμιας ειτε απο επιλογη- το κοστος της εγκληματικης ασυνεπειας του υπουργειου).

Βασικοτατο και θεμελιωδες δικαιωμα οποιουδηποτε ανθρωπου ειναι:
-Να βαζει ως προτεραιοτητα την επιβιωση του. (Δεν μπορει να του πει ΚΑΝΕΙΣ γιατι δεν εβαλε πρωτα απο την δικη του επιβιωση, την επιβιωση καποιου αλλου).

Η εννοια "λειτουργος" (που εχει διαστρεβλωθει μεχρι αηδιας) δεν αναιρει τα παραπανω. Στον καπιταλισμο δεν υπαρχει σκετος "λειτουργος". ΟΛΟΙ ειναι μοιραια και επαγγελματιες διοτι ΖΟΥΝ απο αυτο που κανουν (και δεν τους εξασφαλιζει καποιος τριτος τα προς το ζειν).
Πειτε τουλαχιστον οτι το εννοειτε ως οσιομαρτυρας/ηρωας να συνεννοουμαστε. Αλλιως in my book το "λειτουργος" εχει την εννοια οτι δεν θα βαλεις προτεραιοτητα τη μεγιστοποιηση του κερδους σου εις βαρος του "λειτουργηματος" και δεν θα χρησιμοποιησεις αντιδεοντολογικα μεσα για να ανεβεις. Η επιβιωση σου ομως ως πολιτης/οικογενειαρχης και ως επαγγελματιας σιγουρα ΔΕΝ ανηκει σε αυτη την κατηγορια.

Το αυτο ισχυει και σε συλλογικο επιπεδο. Ρολος του συλλογου των φαρμακοποιων ειναι πρωτα απ'ολα να προστατευει την επιβιωση των μελων του (κατι απολυτα θεμιτο και δεοντολογικο). Μια αποφαση λοιπον που θα δινει το δικαιωμα στον καθενα να κανει οτι γουσταρει (και σε οσους εχουν λιπος να δινουν φαρμακα βερεσε) οδηγει τους αδυναμους του κλαδου στην εξαφανιση ενω ΔΕΝ βοηθαει και στην επιλυση του προβληματος (τουναντιον). Το να επαιρνε λοιπον ο συλλογος μια τετοια αποφαση θα ηταν ασυνεπες και αναλγητο ΚΑΙ προς τα μελη του αλλα ΚΑΙ προς τους ασφαλισμενους. Σκεφτειτε περα απο την αγανακτηση σας και θα κατανοησετε το γιατι.

Xouzouris
25-06-12, 16:39
Μια είδηση που ξεχώρισε χθες ήταν η επιστολή του προέδρου του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αθηνών, στον κ. Σαμαρά, προκειμένου να ασκήσει βέτο σε πιθανή υπουργοποίηση του κ. Λοβέρδου, τον οποίο αποκάλεσε «νεκροθάφτη» της Υγείας.

Λογικά σήμερα, αύριο θα πρέπει να αναμένουμε τον κ. Λυμπερόπουλο των ταξί, τον κ. Φωτόπουλο της ΓΕΝΟΠ, τον κ. Μπαλασόπουλο, τους εφοριακούς και τα συνδικάτα των υπαλλήλων της πολεοδομίας, τον άτυπο σύνδεσμο φοροφυγάδων για τον ποιον προτιμούν στα υπουργεία που τους εποπτεύουν...

Ίσως να έχει συμβεί και αυτό, και απλά να μην έχουν δημοσιοποιηθεί οι επιστολές. Ενδεχομένως οι προτροπές και οι συμβουλές να έχουν προωθηθεί μέσω των κατάλληλων ιμάντων του συνδικαλισμού και του λοιπού πελατειακού συστήματος.

Έχει κανείς καμιά αμφιβολία για το ποιος κυβερνά αυτό τον τόπο είτε με Σημίτη, είτε με Καραμανλή, είτε με Παπανδρέου, είτε με Σαμαρά και ενδεχομένως προσεχώς είτε με Τσίπρα;

Η περίπτωση του προέδρου του ΦΣΑ όμως είναι χαρακτηριστική της μερίδας της Ελλάδας που μετείχε στο πάρτι της χρεοκοπίας της χώρας και δεν έκανε πίσω ούτε όταν αυτή περιήλθε μέχρι τελευταίας «ρανίδας» δυνητικής δαπάνης.

Δημοσίως τουλάχιστον, δεν φαίνεται να προτείνει ο πρόεδρος των Φαρμακοποιών ποιον υποδεικνύει για Υπουργό Υγείας. Προφανώς οι προτιμήσεις του κλάδου βρίσκονται μεταξύ προσώπων όπως του κ. Κακλαμάνη ή Αβραμόπουλου, κατά την διάρκεια της θητείας των οποίων η δημόσια φαρμακευτική δαπάνη εκτοξεύθηκε στα ύψη...

Έχουμε ξαναγράψει τα στοιχεία. Η δημόσια εξωνοσοκομειακή φαρμακευτική δαπάνη μεταξύ 2000 και 2009 αυξήθηκε από το περίπου 1 δισ. ευρώ στα 5,2 δισ. ευρώ.

Αν κατανείμουμε το ποσό αυτό στα 11.000 φαρμακεία της χώρας σημαίνει πως το 2009 κάθε φαρμακείο εισέπραξε περί τις 470.000 ευρώ, χωρίς να προσπαθήσει να προσελκύσει πελάτες από τον ανταγωνισμό.

Αν ακόμη υπολογίσουμε πως το 2009 τα φαρμακεία δούλευαν με περιθώριο κέρδους σταθερό 25% τότε έχουμε καθαρό κέρδος περί τις 117.000 μόνο από τη δημόσια φαρμακευτική δαπάνη. Σε αυτά πρέπει να προστεθεί και η ιδιωτική φαρμακευτική δαπάνη, αλλά και τα έσοδα από τα μη φαρμακευτικά προϊόντα που προωθούν τα φαρμακεία και ορθώς το πράττουν.

Οι συνδικαλιστές των φαρμακοποιών δεν φαίνεται να έχουν αντιληφθεί ούτε με τις τελευταίες αδυναμίες του κράτους να καλύψει τα φάρμακα ασφαλισμένων με βαριές ασθένειες πως, όπως και σε άλλους πλείστους τομείς το δίλημμα είναι ή λιγότερα έσοδα με περισσότερη δουλειά ή καθόλου έσοδα υπό καθεστώς πλήρους κατάρρευσης...

Φυσικά δεν μετείχαν μόνο οι φαρμακοποιοί στο «πάρτι» κατασπάραξης του πτώματος της πατρίδας και οι γιατροί μέλη των προοδευτικών αντιμνημονιακών συνδικάτων με τις υπερσυνταγογραφήσεις, αλλά και οι φαρμακέμποροι κέρδισαν μέσα σε μια δεκαετία όσα θα κέρδιζαν τα επόμενα 200 χρόνια μιας λογικής και νοικοκυρεμένης δωρεάν υγείας.


Πηγή:www.capital.gr


1234567

aroutis
25-06-12, 16:43
Βασικοτατο και θεμελιωδες δικαιωμα οποιουδηποτε επαγγελματια ειναι:
-Να παραδιδει εμπορευμα ΑΦΟΥ εχει πληρωθει για αυτο. (Δεν μπορεις να πεις σε καποιον οτι ειναι αναλγητος επειδη δεν επιβαρυνεται ο ιδιος -ειτε λογω αδυναμιας ειτε απο επιλογη- το κοστος της εγκληματικης ασυνεπειας του υπουργειου).

Βασικοτατο και θεμελιωδες δικαιωμα οποιουδηποτε ανθρωπου ειναι:
-Να βαζει ως προτεραιοτητα την επιβιωση του. (Δεν μπορει να του πει ΚΑΝΕΙΣ γιατι δεν εβαλε πρωτα απο την δικη του επιβιωση, την επιβιωση καποιου αλλου).

Η εννοια "λειτουργος" (που εχει διαστρεβλωθει μεχρι αηδιας) δεν αναιρει τα παραπανω. Στον καπιταλισμο δεν υπαρχει σκετος "λειτουργος". ΟΛΟΙ ειναι μοιραια και επαγγελματιες διοτι ΖΟΥΝ απο αυτο που κανουν (και δεν τους εξασφαλιζει καποιος τριτος τα προς το ζειν).
Πειτε τουλαχιστον οτι το εννοειτε ως οσιομαρτυρας/ηρωας να συνεννοουμαστε. Αλλιως in my book το "λειτουργος" εχει την εννοια οτι δεν θα βαλεις προτεραιοτητα τη μεγιστοποιηση του κερδους σου εις βαρος του "λειτουργηματος" και δεν θα χρησιμοποιησεις αντιδεοντολογικα μεσα για να ανεβεις. Η επιβιωση σου ομως ως πολιτης/οικογενειαρχης και ως επαγγελματιας σιγουρα ΔΕΝ ανηκει σε αυτη την κατηγορια.

Το αυτο ισχυει και σε συλλογικο επιπεδο. Ρολος του συλλογου των φαρμακοποιων ειναι πρωτα απ'ολα να προστατευει την επιβιωση των μελων του (κατι απολυτα θεμιτο και δεοντολογικο). Μια αποφαση λοιπον που θα δινει το δικαιωμα στον καθενα να κανει οτι γουσταρει (και σε οσους εχουν λιπος να δινουν φαρμακα βερεσε) οδηγει τους αδυναμους του κλαδου στην εξαφανιση ενω ΔΕΝ βοηθαει και στην επιλυση του προβληματος (τουναντιον). Το να επαιρνε λοιπον ο συλλογος μια τετοια αποφαση θα ηταν ασυνεπες και αναλγητο ΚΑΙ προς τα μελη του αλλα ΚΑΙ προς τους ασφαλισμενους. Σκεφτειτε περα απο την αγανακτηση σας και θα κατανοησετε το γιατι.

Ολα καλά και ολα ωραία, αλλά αυτό που ουσιαστικά προκρινει η λογική που ακολουθείς ειναι η επιβίωση των επαγγελματιών (προφανώς) φαρμακοποιών εναντι οποιουδήποτε κόστους.

Και αν προφανώς η λογική σου ειναι σωστή , τότε πως δικαιολογείται η στάση όλων αυτών των συλλόγων που ειπαν οχι στη λογική που επικαλείσαι;

Τέλος, σε ότι αφορά το θέμα λειτουργού αυτό καθ αυτό, δεν υπάρχει κατάχρηση. Αν δεχτούμε ότι ο φαρμακοποιός ειναι λειτουργός, πρέπει να δρά στα πλαίσια αυτού που ονομάζεται λειτούργημα και να κάνει την υπέρβαση. Αν ειναι επαγγελματιας να δρά στα πλαίσια του επαγγελματισμού.

Οπως παρόλα αυτά ειπα, ας δράσουν όλοι κατά συνειδηση, και αυτό που λες δεν το δέχομαι. Στο όνομα της επιβίωσης των "μικρών" δεν μπορείς να αναγκάζεις όλους να δρούν σε καθεστώς σοβιετίας. Αυτό αντιβαίνει κάθε λογική. Τελικά, αν το θέτεις έτσι, όντως το επάγγελμα ΠΡΕΠΕΙ να ανοίξει αλλά όχι για τους λόγους που έχουν αναφερθεί, αλλά όντως για την επιβίωση των ανθρώπων.

Γιατί αν με τη λογική σου πρέπει ο άρρωστος να ψοφήσει (ή να κινδυνέψει να ψοφήσει) για να κερδίσει "ο κλάδος", τότε κάτι πάει τελείως στραβά.

Burning Skies
25-06-12, 17:28
Ολα καλά και ολα ωραία, αλλά αυτό που ουσιαστικά προκρινει η λογική που ακολουθείς ειναι η επιβίωση των επαγγελματιών (προφανώς) φαρμακοποιών εναντι οποιουδήποτε κόστους.

Και αν προφανώς η λογική σου ειναι σωστή , τότε πως δικαιολογείται η στάση όλων αυτών των συλλόγων που ειπαν οχι στη λογική που επικαλείσαι;

Τέλος, σε ότι αφορά το θέμα λειτουργού αυτό καθ αυτό, δεν υπάρχει κατάχρηση. Αν δεχτούμε ότι ο φαρμακοποιός ειναι λειτουργός, πρέπει να δρά στα πλαίσια αυτού που ονομάζεται λειτούργημα και να κάνει την υπέρβαση. Αν ειναι επαγγελματιας να δρά στα πλαίσια του επαγγελματισμού.

Οπως παρόλα αυτά ειπα, ας δράσουν όλοι κατά συνειδηση, και αυτό που λες δεν το δέχομαι. Στο όνομα της επιβίωσης των "μικρών" δεν μπορείς να αναγκάζεις όλους να δρούν σε καθεστώς σοβιετίας. Αυτό αντιβαίνει κάθε λογική. Τελικά, αν το θέτεις έτσι, όντως το επάγγελμα ΠΡΕΠΕΙ να ανοίξει αλλά όχι για τους λόγους που έχουν αναφερθεί, αλλά όντως για την επιβίωση των ανθρώπων.

Γιατί αν με τη λογική σου πρέπει ο άρρωστος να ψοφήσει (ή να κινδυνέψει να ψοφήσει) για να κερδίσει "ο κλάδος", τότε κάτι πάει τελείως στραβά.

Τι παει να πει οποιοδηποτε κοστος; Θα ηταν λυση να δινει ανευ πιστωσης οποιος μπορει; Ισα ισα που θα διαιωνιζοταν ετσι το προβλημα ενω ελαχιστοι θα επαιρναν φαρμακα (με ολο και περισσοτερους φαρμακοποιους να καταστρεφονται και ολο και περισσοτερους ασφαλισμενους να μην εχουν πλεον καμια προοπτικη να δουν ασπρη μερα).
Το να εξασφαλιζεις την επιβιωση ενος επαγγελματια σημαινει οτι εξασφαλιζεις την επιβιωση μιας τουλαχιστον οικογενειας. Αυτο ειναι που δεν καταλαβες. Και δεν μπορω να δεχθω την κουταμαρα οτι ειναι αθεμιτο και αναλγητο να μην δινεις βερεσε (και χωρις προοπτικες να πληρωθεις). Δεν εκλεισαν τα φαρμακεια, ειπαν απλα οτι δεν ειναι πλεον δυνατο να μοιραζουν φαρμακα χωρις να πληρωνονται. Αν συνεχιζαν ομως να το κανουν αυτο ΘΑ ΕΚΛΕΙΝΑΝ (και δεν θα υπηρχε πλεον προσβαση στο φαρμακο για ΚΑΝΕΝΑΝ).
Με την λογικη σας γιατι δεν πληρωνουν τριτοι που ειναι οικονομικα ανετοι τα φαρμακα οσων δεν μπορουν να τα πληρωσουν (και που δεν θα επηρρεασουν κιολας τις θανατηφορες ισορροπιες του συστηματος για ασφαλισμενους/φαρμακοποιους); Πως γινεται ο Χ που ειναι οικονομικα ανετος αλλα δεν προσφερθηκε να πληρωσει τα φαρμακα σου να τα χωνει στον φαρμακοποιο που δεν κανει το ιδιο (διοτι για αυτο το πραγμα μιλαμε).
Οι συλλογοι που ειπαν οχι προφανως σκεφτονται ΟΧΙ ανθρωπιστικα αλλα οπορτουνιστικα ή απλα ΔΕΝ σκεφτονται.
Εγραψα επισης οτι υπερβαση δεν σημαινει να γινεις ηρωας/μαρτυρας (διοτι αυτο ζητατε). Απο ποια αποψη οριζεται αυτο ως "λειτουργημα"; Υπερβαση σημαινει οτι ΑΦΟΥ εχεις εξασφαλισμενα τα προς το ζειν (και χωρις να βαλεις σε κινδυνο και τα προς το ζειν των συναδελφων σου) θα προσφερεις το κατι παραπανω. Και εξυπακουεται βεβαια οτι δεν θα λειτουργεις αντιδεοντολογικα. Αυτο σημαινει "λειτουργος" και οχι οτι θα θυσιασεις το βιος σου.

Δεν ειπα να κερδισει ο κλαδος αλλα να ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ οι ανθρωποι και οι οικογενειες που απαρτιζουν τον κλαδο αλλα ΚΑΙ ο ασφαλισμενος. ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα. Σοβιετια ειναι οταν ο εκπροσωπος του κλαδου εχει γνωμονα να υπερασπισει τις οικογενειες που βγαζουν το ψωμι τους απο αυτον ΟΧΙ για να μεγαλουργησουν αλλα για να επιβιωσουν; Και επιμενω αλλωστε (και αυτο ειναι ιδιαιτερα σημαντικο) οτι αυτη η σταση ειναι προς οφελος ΚΑΙ των ασφαλισμενων (που δεν τους βλεπω να πιεζουν προς τα εκει που πρεπει, οπως τουλαχιστον κανουν οι φαρμακοποιοι).
Τι θα κερδισει ο ασφαλισμενος (που ουτως ή αλλως εχει φαει την προπαγανδα και δεν μπαινει στην διαδικασια να καταλαβει το υπουργειο υγειας) αν οι 3 στους 10 φαρμακοποιους (τυχαια νουμερα) συνεχιζουν να δινουν βερεσε; Μετα απο ελαχιστο διαστημα (που στο μεταξυ το υπουργειο θα κανει ανευ ουσιαστικης πιεσεως τον Κινεζο) θα δινει βερεσε ο 1 στους 10 (διοτι οι αλλοι 2 θα εχουν επισης στεγνωσει), και οι 9 στους 10 θα εχουν καταστραφει. Στο τελος βεβαια θα κοψει και αυτος ο 1 την πιστωση διοτι θα ειναι πλεον μονοπωλειο και δεν θα εχει την αναγκη (να εισαι σιγουρος αλλωστε οτι αυτος που θα μεινει δεν θα ειναι ο λειτουργος αλλα ο πλεον αναλγητος). Αυτο μεχρι βεβαια να μπουκαρουν και τα μεγαλα κεφαλαια στο παιχνιδι (αφου πλεον θα εχει πεσει περονοσπορος στον κλαδο και το πεδιο θα ειναι ανοιχτο) που δεν θα ενδιαφερονται βεβαια να δινουν βερεσε.

Και οταν θα ξυπνησουν τα προβατα απο καθε πλευρα θα ειναι ως συνηθως πολυ αργα...

Ασχετως βεβαια των οποιων σεναριων η ουσια ειναι αυτη που εγραψα στο προηγουμενο σχολιο μου. Εχετε μπερδεψει το τι ειναι λειτουργημα και ζητατε απο τους αλλους παραλογα πραγματα (χωρις μαλιστα να τα εφαρμοζετε οι ιδιοι ως κοινωνικα οντα).

teodor_ch
25-06-12, 17:33
Γιατί αν με τη λογική σου πρέπει ο άρρωστος να ψοφήσει (ή να κινδυνέψει να ψοφήσει) για να κερδίσει "ο κλάδος", τότε κάτι πάει τελείως στραβά.

Άλλα αντί άλλων.

Περισσότερο κερδισμένος στην υπόθεση θα βγεί ο φαρμακοποιός?
Αυτό έχεις καταλάβει?
Δηλαδή
φάρμακα ασφαλισμένων vs χρήματα φαρμακοποιών = 0-1 για σένα?


@xouzouris
συμφωνείς με το άρθρο?

- - - Updated - - -

Burning βλέπεις τί τραβάω έτσι? :p
Έχουμε χάση κάθε αίσθηση λογικής!

Πρέπει να μας ψεκάζουν, δεν εξηγείται αλλιώς :p

sotos65
25-06-12, 17:45
Τελικά ψεκάζουν όλους ή τους μισούς μόνο; :rolleyes:

aroutis
25-06-12, 19:05
Τι παει να πει οποιοδηποτε κοστος; Θα ηταν λυση να δινει ανευ πιστωσης οποιος μπορει; Ισα ισα που θα διαιωνιζοταν ετσι το προβλημα ενω ελαχιστοι θα επαιρναν φαρμακα (με ολο και περισσοτερους φαρμακοποιους να καταστρεφονται και ολο και περισσοτερους ασφαλισμενους να μην εχουν πλεον καμια προοπτικη να δουν ασπρη μερα).
Το να εξασφαλιζεις την επιβιωση ενος επαγγελματια σημαινει οτι εξασφαλιζεις την επιβιωση μιας τουλαχιστον οικογενειας. Αυτο ειναι που δεν καταλαβες. Και δεν μπορω να δεχθω την κουταμαρα οτι ειναι αθεμιτο και αναλγητο να μην δινεις βερεσε (και χωρις προοπτικες να πληρωθεις). Δεν εκλεισαν τα φαρμακεια, ειπαν απλα οτι δεν ειναι πλεον δυνατο να μοιραζουν φαρμακα χωρις να πληρωνονται. Αν συνεχιζαν ομως να το κανουν αυτο ΘΑ ΕΚΛΕΙΝΑΝ (και δεν θα υπηρχε πλεον προσβαση στο φαρμακο για ΚΑΝΕΝΑΝ).
Με την λογικη σας γιατι δεν πληρωνουν τριτοι που ειναι οικονομικα ανετοι τα φαρμακα οσων δεν μπορουν να τα πληρωσουν (και που δεν θα επηρρεασουν κιολας τις θανατηφορες ισορροπιες του συστηματος για ασφαλισμενους/φαρμακοποιους); Πως γινεται ο Χ που ειναι οικονομικα ανετος αλλα δεν προσφερθηκε να πληρωσει τα φαρμακα σου να τα χωνει στον φαρμακοποιο που δεν κανει το ιδιο (διοτι για αυτο το πραγμα μιλαμε).
Οι συλλογοι που ειπαν οχι προφανως σκεφτονται ΟΧΙ ανθρωπιστικα αλλα οπορτουνιστικα ή απλα ΔΕΝ σκεφτονται.
Εγραψα επισης οτι υπερβαση δεν σημαινει να γινεις ηρωας/μαρτυρας (διοτι αυτο ζητατε). Απο ποια αποψη οριζεται αυτο ως "λειτουργημα"; Υπερβαση σημαινει οτι ΑΦΟΥ εχεις εξασφαλισμενα τα προς το ζειν (και χωρις να βαλεις σε κινδυνο και τα προς το ζειν των συναδελφων σου) θα προσφερεις το κατι παραπανω. Και εξυπακουεται βεβαια οτι δεν θα λειτουργεις αντιδεοντολογικα. Αυτο σημαινει "λειτουργος" και οχι οτι θα θυσιασεις το βιος σου.

Δεν ειπα να κερδισει ο κλαδος αλλα να ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ οι ανθρωποι και οι οικογενειες που απαρτιζουν τον κλαδο αλλα ΚΑΙ ο ασφαλισμενος. ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα. Σοβιετια ειναι οταν ο εκπροσωπος του κλαδου εχει γνωμονα να υπερασπισει τις οικογενειες που βγαζουν το ψωμι τους απο αυτον ΟΧΙ για να μεγαλουργησουν αλλα για να επιβιωσουν; Και επιμενω αλλωστε (και αυτο ειναι ιδιαιτερα σημαντικο) οτι αυτη η σταση ειναι προς οφελος ΚΑΙ των ασφαλισμενων (που δεν τους βλεπω να πιεζουν προς τα εκει που πρεπει, οπως τουλαχιστον κανουν οι φαρμακοποιοι).
Τι θα κερδισει ο ασφαλισμενος (που ουτως ή αλλως εχει φαει την προπαγανδα και δεν μπαινει στην διαδικασια να καταλαβει το υπουργειο υγειας) αν οι 3 στους 10 φαρμακοποιους (τυχαια νουμερα) συνεχιζουν να δινουν βερεσε; Μετα απο ελαχιστο διαστημα (που στο μεταξυ το υπουργειο θα κανει ανευ ουσιαστικης πιεσεως τον Κινεζο) θα δινει βερεσε ο 1 στους 10 (διοτι οι αλλοι 2 θα εχουν επισης στεγνωσει), και οι 9 στους 10 θα εχουν καταστραφει. Στο τελος βεβαια θα κοψει και αυτος ο 1 την πιστωση διοτι θα ειναι πλεον μονοπωλειο και δεν θα εχει την αναγκη (να εισαι σιγουρος αλλωστε οτι αυτος που θα μεινει δεν θα ειναι ο λειτουργος αλλα ο πλεον αναλγητος). Αυτο μεχρι βεβαια να μπουκαρουν και τα μεγαλα κεφαλαια στο παιχνιδι (αφου πλεον θα εχει πεσει περονοσπορος στον κλαδο και το πεδιο θα ειναι ανοιχτο) που δεν θα ενδιαφερονται βεβαια να δινουν βερεσε.

Και οταν θα ξυπνησουν τα προβατα απο καθε πλευρα θα ειναι ως συνηθως πολυ αργα...

Ασχετως βεβαια των οποιων σεναριων η ουσια ειναι αυτη που εγραψα στο προηγουμενο σχολιο μου. Εχετε μπερδεψει το τι ειναι λειτουργημα και ζητατε απο τους αλλους παραλογα πραγματα (χωρις μαλιστα να τα εφαρμοζετε οι ιδιοι ως κοινωνικα οντα).Προσπαθώ -φιλότιμα, ειλικρινά- να σε παρακολουθήσω.

α. Ποιοί ειναι οι πλουσιοι ή οικονομικά ανετοι που αναφέρεις, που θα μπορούσαν να πληρώσουν για τα φάρμακα των μη έχοντων και δεν πληρώνουν και τα χώνουν στον φαρμακοποιό ; Αυτό δεν το καταλαβαίνω, αν θες διευκρινησε μου το.
β. Οι σύλλογοι που διαφωνούν με τη λογική που υπερασπίζεσαι ,απλά έχουν διαφορετική λογική από τη λογική που υπερασπίζεσαι και δεν σημαίνει ότι δεν σκεφτονται. Κακιστα μηδενίζεις τη λογική τους με σκεπτικά "δεν σκέφτονται". Ισως μάλιστα η λογική τους ειναι πιο κοντά στη δική μου. Εκτός και αν και γω δεν σκέφτομαι. Χμ..
γ. Και πιο πριν την έκανα την ερώτηση και δεν νομίζω να πηρα απάντηση (αν πηρα προκαταβολικά ζητώ συγνώμη) αλλά μια και μιλάμε για επιβιώσεις ας τη ξανακάνουμε. Ολοι μας έχουμε οικογένειες, ή παθώντες στις οικογένειες μας, γενικα τον έχουμε πιει με τον έναν ή άλλο τρόπο. Ας πάρουμε λοιπον τους αστυνομικούς και τους πυροσβέστες. Αν αποφασίσουν οτι επειδή πλέον δεν βγαίνουν (κοντά η ώρα των ειδικών μισθολογίων) θα εισαι μαζί τους αν πουνε "απεργούμε, τέλος, μόνο προσωπικό ασφαλείας" με ότι αυτό συνεπάγεται; Σε περίοδο υψηλής εγκληματικότητας, ιδιαίτερα μεγάλου κινδύνου για πυρκαγιές (ήδη τα βλέπουμε), το να φερθούν με αυτό το τρόπο -που εν τέλει ειναι ο μοχλός πίεσης τους- θα είσαι μαζί τους ;

Και αν εισαι, θα πρέπει ο κοσμος να ειναι επίσης και αν καίγονται σπίτια και η εγκληματικότητα τριπλασιαστει (λέμε) ;

Γιατί, και αυτοί τα σπίτια τους θα υπερασπίζονται, το βιός τους, κατάλαβες τι εννοώ;

maik
25-06-12, 19:12
. Ας πάρουμε λοιπον τους αστυνομικούς και τους πυροσβέστες. Αν αποφασίσουν οτι επειδή πλέον δεν βγαίνουν (κοντά η ώρα των ειδικών μισθολογίων) θα εισαι μαζί τους αν πουνε "απεργούμε, τέλος, μόνο προσωπικό ασφαλείας" με ότι αυτό συνεπάγεται; Σε περίοδο υψηλής εγκληματικότητας, ιδιαίτερα μεγάλου κινδύνου για πυρκαγιές (ήδη τα βλέπουμε), το να φερθούν με αυτό το τρόπο -που εν τέλει ειναι ο μοχλός πίεσης τους- θα είσαι μαζί τους ;

Και αν εισαι, θα πρέπει ο κοσμος να ειναι επίσης και αν καίγονται σπίτια και η εγκληματικότητα τριπλασιαστει (λέμε) ;

Γιατί, και αυτοί τα σπίτια τους θα υπερασπίζονται, το βιός τους, κατάλαβες τι εννοώ;

Ακυροτατο παραδειγμα.
Κανεις δεν ζητησε ουτε θα ζητησει απο τους αστυνομικους ή τους πυροσβεστες να βαλουν απο την τσεπη τους βενζινη στα οχηματα ή να πληρωσουν τα συνεργεια οταν αυτα χαλασουν. Αν τους το ζητησουν και δεν το κανουν θα εχουν απολυτο δικιο.

aroutis
25-06-12, 19:14
Ακυροτατο παραδειγμα.
Κανεις δεν ζητησε ουτε θα ζητησει απο τους αστυνομικους ή τους πυροσβεστες να βαλουν απο την τσεπη τους βενζινη στα οχηματα ή να πληρωσουν τα συνεργεια οταν αυτα χαλασουν. Αν τους το ζητησουν και δεν το κανουν θα εχουν απολυτο δικιο.
Αληθεια;

Για ψάξτο. Τα όπλα τους πολλοί οι ίδιοι τα βάζουν μιας και τα υπηρεσιακά που τους δίνουνε ειναι γτπ. Τα kevlar vests τους οι ίδιοι εδώ και καιρό πάλι οι ίδιοι τα βάζουν. Μηπως να το ψαξεις παραπάνω λέω εγω ; Και πάλι, ακόμα και να μην ίσχυαν , το θέμα ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ στο βιοποριστικό. Δεν σου φτάνει ο μισθος διεκδικεις. Διεκδικεις με το μονο τρόπο που μπορεις (οπως οι φαρμακοποιοι). Πιεζοντας εκει που τσουζει. Ή αυτά ισχυουν μόνο στη φάρα του Λουράντου;

http://www.anoixtomualos.gr/2011/03/blog-post_751.html

maik
25-06-12, 19:22
Αληθεια;

Για ψάξτο. Τα όπλα τους πολλοί οι ίδιοι τα βάζουν μιας και τα υπηρεσιακά που τους δίνουνε ειναι γτπ. Τα kevlar vests τους οι ίδιοι εδώ και καιρό πάλι οι ίδιοι τα βάζουν. Μηπως να το ψαξεις παραπάνω λέω εγω ; Και πάλι, ακόμα και να μην ίσχυαν , το θέμα ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ στο βιοποριστικό. Δεν σου φτάνει ο μισθος διεκδικεις. Διεκδικεις με το μονο τρόπο που μπορεις (οπως οι φαρμακοποιοι). Πιεζοντας εκει που τσουζει. Ή αυτά ισχυουν μόνο στη φάρα του Λουράντου;

Δεν το ψαχνω γιατι το ξερω. Οντως αγοραζουν οπλα και λοιπο εξοπλισμο αλλα ειναι ακριβως γιατι δεν τους αρεσουν-βολευουν αυτα που δινει η υπηρεσια. Οπως ξερω οτι οι τρελλαμενοι Ζηταδες πληρωνουν απο την τσεπη τους για βελτιωσεις στις μηχανες τους. Πληρωνουν δηλαδη για το κατι παραπανω.
Ξαναλεω λοιπον , αν καλεσεις την πυροσβεστικη και δεν ερθει γιατι δεν θα εχει καυσιμα θα τα βαλεις με τους πυροσβεστες που δεν πληρωσαν απο την τσεπη τους να φουλαρουν;

aroutis
25-06-12, 20:41
γιατι δεν τους αρεσουν-βολευουν αυτα που δινει η υπηρεσια. !!!
Εννοεις μήπως ότι απλα θα ηταν αυτοκτονία να βγούν με τα όπλα αυτά έξω ;

Οπως ξερω οτι οι τρελλαμενοι Ζηταδες πληρωνουν απο την τσεπη τους για βελτιωσεις στις μηχανες τους. Πληρωνουν δηλαδη για το κατι παραπανω.Για να μπορούν να κάνουν εννοείς τη δουλειά τους;

Ξαναλεω λοιπον , αν καλεσεις την πυροσβεστικη και δεν ερθει γιατι δεν θα εχει καυσιμα θα τα βαλεις με τους πυροσβεστες που δεν πληρωσαν απο την τσεπη τους να φουλαρουν;Το ερώτημα το αντιστρεφω (άλλωστε εγώ το έκανα).
Αν οι αστυνομικοι κατεβούν σε απεργεία θα εισαι αντίθετος ναι ή ου;

sdikr
25-06-12, 20:48
Εγώ ξαναρωτάω, μέχρι τώρα πως λαμβάνανε τα χρήμματα τους απο το δημόσιο;
Κάθε μήνα, κάθε 3 μήνες, κάθε 6, παραπάνω;

PetrosK
25-06-12, 22:05
!!!
Εννοεις μήπως ότι απλα θα ηταν αυτοκτονία να βγούν με τα όπλα αυτά έξω ;

Για να μπορούν να κάνουν εννοείς τη δουλειά τους;


Τί, χρειάζονται .45 και D.Eagle για να αντιμετωπίσουν εγκληματικότητα πόλης? Σε αποστάσεις πόλης?

Ημί-αυτόματα, Υπο-πολυβόλα, Καραμπίνες και τυφέκια δεν έχουν δικαίωμα έτσι κι αλλιώς να φέρουν.

Λίγο χαλαρά να το πάρουμε με τα SWAT, έ?

Για τις μηχανές και τη "δουλειά" τους...ποιά δουλειά τους? Καταδιώξεις υψηλής ταχύτητας στους αυτοκινητόδρομους?

LAPD...Lekanopedeio Attikhs PD κι έτσι?

Για τα κράνη και τα αλεξίσφαιρα/αλεξίθραυστα, έχεις απόλυτο δίκιο.

Πάμε πάλι... Δεν απεργούν, δεν τα έχουν κλειστά, δεν στερούν φάρμακα. Συνταγές δεν εκτελούν.

Ειδικά δε για τους καρκινοπαθείς, ψάχτε πόσο έχουν τα σκευάσματα και ελάτε μετά να συζητήσουμε για πόσο καιρό μπορεί να τα πληρώνουν μπροστά (αυτή είναι πλέον η κατάσταση) και να τα πληρώνονται μήνες (6μηνα έως χρόνο) μετά.

aroutis
25-06-12, 22:31
Τί, χρειάζονται .45 και D.Eagle για να αντιμετωπίσουν εγκληματικότητα πόλης? Σε αποστάσεις πόλης?

Ημί-αυτόματα, Υπο-πολυβόλα, Καραμπίνες και τυφέκια δεν έχουν δικαίωμα έτσι κι αλλιώς να φέρουν.

Λίγο χαλαρά να το πάρουμε με τα SWAT, έ?Κάτσε και διάβασε το άρθρο και μετα ρώτα.

Πάντως σίγουρα με εξάσφαιρα της πλάκας δεν τη βγάζεις ειδικά με τα χάλια που έχουμε φτάσει ούτε με τα "υπηρεσιακά" αλεξίσφερα που μόνο κουνούπια σταματάνε.



Για τις μηχανές και τη "δουλειά" τους...ποιά δουλειά τους? Καταδιώξεις υψηλής ταχύτητας στους αυτοκινητόδρομους?

LAPD...Lekanopedeio Attikhs PD κι έτσι?Ασχολίαστο. Εγώ λέω να τους καταργήσουμε.


Για τα κράνη και τα αλεξίσφαιρα/αλεξίθραυστα, έχεις απόλυτο δίκιο.Πάλι καλά..


Πάμε πάλι... Δεν απεργούν, δεν τα έχουν κλειστά, δεν στερούν φάρμακα. Συνταγές δεν εκτελούν.

Ειδικά δε για τους καρκινοπαθείς, ψάχτε πόσο έχουν τα σκευάσματα και ελάτε μετά να συζητήσουμε για πόσο καιρό μπορεί να τα πληρώνουν μπροστά (αυτή είναι πλέον η κατάσταση) και να τα πληρώνονται μήνες (6μηνα έως χρόνο) μετά.Μόνο που ήδη έχουν πληρωθεί μέρος των χρωστούμενων. Το θέμα ειναι πως συνεχίζουν.

PetrosK
25-06-12, 22:44
Κάτσε και διάβασε το άρθρο και μετα ρώτα.

Πάντως σίγουρα με εξάσφαιρα της πλάκας δεν τη βγάζεις ειδικά με τα χάλια που έχουμε φτάσει ούτε με τα "υπηρεσιακά" αλεξίσφερα που μόνο κουνούπια σταματάνε.

Ασχολίαστο. Εγώ λέω να τους καταργήσουμε.

Πάλι καλά..

Μόνο που ήδη έχουν πληρωθεί μέρος των χρωστούμενων. Το θέμα ειναι πως συνεχίζουν.

Το διάβασα το άρθρο οπως και ανάλογα άρθρα παλιότερα. Να ρωτήσω δεν χρειάζεται. Γνωρίζω πως σε αστικό περιβάλλον και κλειστούς χώρους, τα 38ρια και τα περίστροφα (της πλάκας) είναι εξίσου θανατηφόρα με πολύ ισχυροτερα όπλα. Όσο για τη χρήση τους, γνωρίζουμε όλοι που και πότε...

Ασχολίαστη η "εξυπνάδα" σου περί κατάργησης. Απάντηση σε αυτό που έγραψα?

Απάντηση στην ερώτηση/αντιστοιχία περί βενζίνης?

Ποιός πληρώθηκε?
Ο Γενάρης του '12? Το '11? Το '10?

Δλδ, για να το επεκτείνω λίγο και στα δικά μου χωράφια, ψέμματα μας λένε οι προμηθευτές και δεν έχουμε "πιστόλια" στα χειρουργεία? Ψέμματα και δε μας δίνουν υλικά για αρθροπλαστικές?
Δεν θέλουν να πάρουν τα χρήματα? Μας κρατάνε μούτρα?

teodor_ch
25-06-12, 23:08
Καθόμαστε και συζητάμε τί ρε παιδιά?

Έστω και 1 μέρα να καθυστερούσαν οι πληρωμές έπρεπε να γίνεται η άρση πίστωσης.
Και την ίδια μέρα οι ασφαλισμένοι να τρέχουν στα ταμεία τους για παράπονα.

Τώρα μετά απο τόσους μήνες τα ζητάτε απο τους φαρμακοποιούς?
Στο τρελοκομείο όλοι! :p

sdikr
25-06-12, 23:11
3η φόρα μέχρι πριν απο μερικούς μήνες πως είχανε τα χρήμματα;
1 μήνα, 3, 6 παραπάνω;


Γιατί αν το πρόβλημα μας πλέον είναι το ότι είπανε οι εξώ οτι πλέον μόνο cash, αντί για πιστώση τότε αλλάζουνε πολλά.

Αν δεν απαντήσει κάποιος τότε θα θεωρήσω το κλασικό 6μηνο του δημοσίου

teodor_ch
25-06-12, 23:18
http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=206582
Συνέχεια κινητοποιήσεων!


sdikr
το ότι οι έξω άλλαξαν στάση ισχύει πάντως 100%
Απο εκεί και πέρα, παλαιότερα δεν υπήρχε ένας ΕΟΠΥΥ αλλά πολλά μικρότερα ταμεία.
Το να κάνει το 1 (Δημόσιο πχ) μερικές καθυστερήσεις υπήρχε ρευστό απο τα υπόλοιπα.
Τώρα αν δε πληρώσει ο ΕΟΠΥΥ δεν υπάρχει ρευστό απο πουθενά αλλού.

Εγώ δε γνωρίζω να σου απαντήσω.
Περίμενε απάντηση απο κάποιον φαρμακοποιό παλιό ή ρώτα το φαρμακοποιό της γειτονιάς σου.

sdikr
25-06-12, 23:22
http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=206582
Συνέχεια κινητοποιήσεων!


sdikr
το ότι οι έξω άλλαξαν στάση ισχύει πάντως 100%
Απο εκεί και πέρα, παλαιότερα δεν υπήρχε ένας ΕΟΠΥΥ αλλά πολλά μικρότερα ταμεία.
Το να κάνει το 1 (Δημόσιο πχ) μερικές καθυστερήσεις υπήρχε ρευστό απο τα υπόλοιπα.
Τώρα αν δε πληρώσει ο ΕΟΠΥΥ δεν υπάρχει ρευστό απο πουθενά αλλού.

Εγώ δε γνωρίζω να σου απαντήσω.
Περίμενε απάντηση απο κάποιον φαρμακοποιό παλιό ή ρώτα το φαρμακοποιό της γειτονιάς σου.


ααα όποτε το πρόβλημα μας είναι φαρμακεία με τους προμηθευτές, έτσι δεν είναι;

μέχρι τώρα όλα μια χαρά γιατί είχε πίστωση ο φαρμακοποιός, τώρα κόπηκε, φταίει το κράτος;
Αν είχανε πρόβλημα ας το είχανε κάνει αυτό πριν μερικά χρονάκια που τα λεφτά (μαζί με τα εξτρα) ήταν μια χαρά.

teodor_ch
25-06-12, 23:24
ααα όποτε το πρόβλημα μας είναι φαρμακεία με τους προμηθευτές, έτσι δεν είναι;

μέχρι τώρα όλα μια χαρά γιατί είχε πίστωση ο φαρμακοποιός, τώρα κόπηκε, φταίει το κράτος;
Αν είχανε πρόβλημα ας το είχανε κάνει αυτό πριν μερικά χρονάκια που τα λεφτά (μαζί με τα εξτρα) ήταν μια χαρά.

Καταλαβαίνεις αυτά που θές νομίζω.

Τώρα ταυτόχρονα δεν πληρώνει ο ΕΟΠΥΥ, υπάρχουν τα χρέη των παλιών ταμείων ΚΑΙ άλλαξαν στάση οι εταιρίες.

Περιμένω τη νέα ατάκα....


ΥΓ. Προσθέτω ότι
Δημόσιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το ίδιο με τον ΕΟΠΥΥ!!!!!!!

Αυτονόητο για όσους συμμετέχουν στη συζήτηση και μάλιστα βγάζουν και συμπεράσματα...

sdikr
25-06-12, 23:27
Καταλαβαίνεις αυτά που θές νομίζω.

Τώρα ταυτόχρονα δεν πληρώνει ο ΕΟΠΥΥ, υπάρχουν τα χρέη των παλιών ταμείων ΚΑΙ άλλαξαν στάση οι εταιρίες.

Περιμένω τη νέα ατάκα....


ΥΓ. Προσθέτω ότι
Δημόσιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το ίδιο με τον ΕΟΠΥΥ!!!!!!!

Αυτονόητο για όσους συμμετέχουν στη συζήτηση και μάλιστα βγάζουν και συμπεράσματα...

Και ξαναλέω, πριν τι κάνανε;
6 μηνο τουλάχιστον

teodor_ch
25-06-12, 23:29
Και ξαναλέω, πριν τι κάνανε;
6 μηνο τουλάχιστον

45 μέρες το ΙΚΑ/ΟΓΑ
το Δημόσιο δε γνωρίζω

Αν συνεχίσεις τη προπαγάνδα περίμενε απο άλλον απάντηση....

sdikr
25-06-12, 23:31
45 μέρες το ΙΚΑ/ΟΓΑ
το Δημόσιο δε γνωρίζω

Αν συνεχίσεις τη προπαγάνδα περίμενε απο άλλον απάντηση....

Απο το δημόσιο;

teodor_ch
25-06-12, 23:32
Απο το δημόσιο;

1 μέρα

Burning Skies
25-06-12, 23:38
Προσπαθώ -φιλότιμα, ειλικρινά- να σε παρακολουθήσω.

α. Ποιοί ειναι οι πλουσιοι ή οικονομικά ανετοι που αναφέρεις, που θα μπορούσαν να πληρώσουν για τα φάρμακα των μη έχοντων και δεν πληρώνουν και τα χώνουν στον φαρμακοποιό ; Αυτό δεν το καταλαβαίνω, αν θες διευκρινησε μου το.
β. Οι σύλλογοι που διαφωνούν με τη λογική που υπερασπίζεσαι ,απλά έχουν διαφορετική λογική από τη λογική που υπερασπίζεσαι και δεν σημαίνει ότι δεν σκεφτονται. Κακιστα μηδενίζεις τη λογική τους με σκεπτικά "δεν σκέφτονται". Ισως μάλιστα η λογική τους ειναι πιο κοντά στη δική μου. Εκτός και αν και γω δεν σκέφτομαι. Χμ..
γ. Και πιο πριν την έκανα την ερώτηση και δεν νομίζω να πηρα απάντηση (αν πηρα προκαταβολικά ζητώ συγνώμη) αλλά μια και μιλάμε για επιβιώσεις ας τη ξανακάνουμε. Ολοι μας έχουμε οικογένειες, ή παθώντες στις οικογένειες μας, γενικα τον έχουμε πιει με τον έναν ή άλλο τρόπο. Ας πάρουμε λοιπον τους αστυνομικούς και τους πυροσβέστες. Αν αποφασίσουν οτι επειδή πλέον δεν βγαίνουν (κοντά η ώρα των ειδικών μισθολογίων) θα εισαι μαζί τους αν πουνε "απεργούμε, τέλος, μόνο προσωπικό ασφαλείας" με ότι αυτό συνεπάγεται; Σε περίοδο υψηλής εγκληματικότητας, ιδιαίτερα μεγάλου κινδύνου για πυρκαγιές (ήδη τα βλέπουμε), το να φερθούν με αυτό το τρόπο -που εν τέλει ειναι ο μοχλός πίεσης τους- θα είσαι μαζί τους ;

Και αν εισαι, θα πρέπει ο κοσμος να ειναι επίσης και αν καίγονται σπίτια και η εγκληματικότητα τριπλασιαστει (λέμε) ;

Γιατί, και αυτοί τα σπίτια τους θα υπερασπίζονται, το βιός τους, κατάλαβες τι εννοώ;

α. Οποιοσδηποτε που μπορει να καλυψει τα φαρμακα ενος τριτου (και οχι μονο των κοντινων του προσωπων) αλλα δεν το κανει αλλα τα χωνει στον φαρμακοποιο (ζητωντας του στην ουσια να κανει ακριβως αυτο).
β. Ειτε εχουν δολο, ειτε δεν σκεφτονται. Εσενα σου δινω το ελαφρυντικο οτι δεν εισαι ουδετερος λογω του οτι χρειαζεσαι φαρμακα. Επιμενω ομως οτι παρασυρεσαι απο την αγανακτηση σου σε μια παραλογη οπτικη.
γ. Αν τους εκοβαν ΤΕΛΕΙΩΣ τον μισθο ΝΑΙ θα τους δικαιολογουσα. Αν τους εκαναν περικοπες ΟΧΙ. Στην περιπτωση ομως τον φαρμακοποιων μιλαμε για κατι χειροτερο και απο το πρωτο. Ουσιαστικα τους ζητατε να πληρωσουν επιπλεον και απο την τσεπη τους.

- - - Updated - - -


Αληθεια;

Για ψάξτο. Τα όπλα τους πολλοί οι ίδιοι τα βάζουν μιας και τα υπηρεσιακά που τους δίνουνε ειναι γτπ. Τα kevlar vests τους οι ίδιοι εδώ και καιρό πάλι οι ίδιοι τα βάζουν. Μηπως να το ψαξεις παραπάνω λέω εγω ; Και πάλι, ακόμα και να μην ίσχυαν , το θέμα ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ στο βιοποριστικό. Δεν σου φτάνει ο μισθος διεκδικεις. Διεκδικεις με το μονο τρόπο που μπορεις (οπως οι φαρμακοποιοι). Πιεζοντας εκει που τσουζει. Ή αυτά ισχυουν μόνο στη φάρα του Λουράντου;

http://www.anoixtomualos.gr/2011/03/blog-post_751.html

Τα βαζουν για την ασφαλεια τους και οχι για την υπηρεσια.

aroutis
25-06-12, 23:59
α. Οποιοσδηποτε που μπορει να καλυψει τα φαρμακα ενος τριτου (και οχι μονο των κοντινων του προσωπων) αλλα δεν το κανει αλλα τα χωνει στον φαρμακοποιο (ζητωντας του στην ουσια να κανει ακριβως αυτο).
β. Ειτε εχουν δολο, ειτε δεν σκεφτονται. Εσενα σου δινω το ελαφρυντικο οτι δεν εισαι ουδετερος λογω του οτι χρειαζεσαι φαρμακα. Επιμενω ομως οτι παρασυρεσαι απο την αγανακτηση σου σε μια παραλογη οπτικη.
γ. Αν τους εκοβαν ΤΕΛΕΙΩΣ τον μισθο ΝΑΙ θα τους δικαιολογουσα. Αν τους εκαναν περικοπες ΟΧΙ. Στην περιπτωση ομως τον φαρμακοποιων μιλαμε για κατι χειροτερο και απο το πρωτο. Ουσιαστικα τους ζητατε να πληρωσουν επιπλεον και απο την τσεπη τους.

- - - Updated - - -



Τα βαζουν για την ασφαλεια τους και οχι για την υπηρεσια.
Τα βάζουν γιατι απλά αν δεν τα βάλουν θα πάνε σα τα πρόβατα στη σφαγή. Και εκει μπαίνουν και κάτι επιχειρήματα περι οικογενειών κλπ. Ε μη παίζουμε με λέξεις ρε συ BS. Εδώ δεν εχουν να τους δώσουν όπλα αν ειναι αριστερόχειρες, τι να λέμε;

Περιμένω λοιπόν απάντηση.

- - - Updated - - -


γ. Αν τους εκοβαν ΤΕΛΕΙΩΣ τον μισθο ΝΑΙ θα τους δικαιολογουσα. Αν τους εκαναν περικοπες ΟΧΙ. Στην περιπτωση ομως τον φαρμακοποιων μιλαμε για κατι χειροτερο και απο το πρωτο. Ουσιαστικα τους ζητατε να πληρωσουν επιπλεον και απο την τσεπη τους.
Α με συγχωρείς. Το έχω ματαεπισημάνει αλλά μάταια. Το κράτος ΠΛΗΡΩΝΕΙ αλλά εχει (προς το παρόν) δώσει ΜΕΡΟΣ των χρωστουμενων. Αυτό ειναι ακριβώς ιδιο με το να κόβεις ΜΕΡΟΣ του μισθού των αστυνομικών (για παράδειγμα).

Αλλά για να το πάμε λίγο διαφορετικά. Αν ο αστυνομικός παιρνει (τυχαία νουμερα) 1200 και τον πας στα 750 δηλ δεν τον δικαιολογείς ;Δηλ. εκει, να κόψει τον κλο του να ζησει εαυτό και οικογένεια ; Δεν κατάλαβα προς τι η διαφορά με τους φαρμακοποιούς, αφου συμφωλνα με τους ισχυρισμούς τους, το end result ειναι ίδιο,βιοποριστικό πρόβλημα κλπ.

Γιατί διαχωρίζεις;

Burning Skies
26-06-12, 00:10
Τα βάζουν γιατι απλά αν δεν τα βάλουν θα πάνε σα τα πρόβατα στη σφαγή. Και εκει μπαίνουν και κάτι επιχειρήματα περι οικογενειών κλπ. Ε μη παίζουμε με λέξεις ρε συ BS.

Περιμένω λοιπόν απάντηση.

Την πηρες ευθεως.
Αν τους εκοβαν ΤΕΛΕΙΩΣ τον μισθο (πχ. τους φαρμακοποιους ΚΑΙ δεν τους πληρωνουν ΚΑΙ περιμενετε να καλυψουν ΔΙΚΑ ΜΑΣ φαρμακα απο την τσεπη τους) τοτε θα τους δικαιολογουσα αν απεργουσαν.
Αν παλι τους εκαναν περικοπες ΔΕΝ θα τους δικαιολογουσα (λογω της φυσης της δουλειας τους).

Η αγορα εξοπλισμου ειναι κατι που κανουν ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ. Για να εχουν τον μισθο τους (διοτι θα μπορουσαν να παραιτηθουν) αλλα και για να αυξησουν την ασφαλεια τους πληρωνουν για καλυτερο εξοπλισμο. Δεν το κανουν για σενα ή για μενα. Και εγω στο στρατο αγοραζα αρβυλα της προκοπης και ισοθερμικα. Για την παρτη μου δεν το εκανα;

- - - Updated - - -



Α με συγχωρείς. Το έχω ματαεπισημάνει αλλά μάταια. Το κράτος ΠΛΗΡΩΝΕΙ αλλά εχει (προς το παρόν) δώσει ΜΕΡΟΣ των χρωστουμενων. Αυτό ειναι ακριβώς ιδιο με το να κόβεις ΜΕΡΟΣ του μισθού των αστυνομικών (για παράδειγμα).

Αλλά για να το πάμε λίγο διαφορετικά. Αν ο αστυνομικός παιρνει (τυχαία νουμερα) 1200 και τον πας στα 750 δηλ δεν τον δικαιολογείς ;Δηλ. εκει, να κόψει τον κλο του να ζησει εαυτό και οικογένεια ; Δεν κατάλαβα προς τι η διαφορά με τους φαρμακοποιούς, αφου συμφωλνα με τους ισχυρισμούς τους, το end result ειναι ίδιο,βιοποριστικό πρόβλημα κλπ.

Γιατί διαχωρίζεις;

Καμια απολυτως σχεση αυτο που γραφεις. Αν εχεις πληρωσει ως επαγγελματιας 100 ευρω για φαρμακα και σου δινουν τα ταμεια 10 ΔΕΝ εχεις βγαλει καν κερδος. Εχεις ΑΡΝΗΤΙΚΟ εισοδημα.

Αν κοψουν μερος του μισθου του αστυνομικου (αρα θα εχει ακομη εστω και 750 ευρω για να ζησει - οσα εχω δηλαδη και εγω με οικογενεια και παιδι) τοτε δεν θα δικαιολογησω (λογω της φυσης της δουλειας του) την απεργια. Και αυτο διοτι ενα πιατο φαϊ θα εχει και επομενως δεν μπορει να αφησει την κοινωνια να γινει ζουγκλα. Φυσικα και θα ειμαι υπερ του και διπλα του σε οποιαδηποτε αλλη μορφη κινητοποιησης.
Αν παλι του τον κοψουν ολο τον μισθο (στους φαρμακοποιους εχουν κανει κατι χειροτερο και απο αυτο) τοτε ας τα αφησει ολα τα διαλυθουν και θα εχει και απολυτο δικιο.

aroutis
26-06-12, 00:37
Την πηρες ευθεως.
Αν τους εκοβαν ΤΕΛΕΙΩΣ τον μισθο (πχ. τους φαρμακοποιους ΚΑΙ δεν τους πληρωνουν ΚΑΙ περιμενετε να καλυψουν ΔΙΚΑ ΜΑΣ φαρμακα απο την τσεπη τους) τοτε θα τους δικαιολογουσα αν απεργουσαν.
Αν παλι τους εκαναν περικοπες ΔΕΝ θα τους δικαιολογουσα (λογω της φυσης της δουλειας τους).

Η αγορα εξοπλισμου ειναι κατι που κανουν ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ. Για να εχουν τον μισθο τους (διοτι θα μπορουσαν να παραιτηθουν) αλλα και για να αυξησουν την ασφαλεια τους πληρωνουν για καλυτερο εξοπλισμο. Δεν το κανουν για σενα ή για μενα. Και εγω στο στρατο αγοραζα αρβυλα της προκοπης και ισοθερμικα. Για την παρτη μου δεν το εκανα;

- - - Updated - - -Συγνώμη αλλά το διάβασες το άρθρο;
Ξαναλέω , εδώ φτάνουν να αγοράζουν οπλα γιατι αυτά που τους δινουν δεν τους κάνουν. Δεν εχουν ικανά αλεξίσφερα. Τι συγκρίνεις ακριβώς;

Και επειδή δεν θελω να κάνω quote per quote, αυτό περι παραίτησης, ας κλεισουν και τα μαγαζιά οι φαρμακοποιοί. Ωραίο επιχειρημα. Γιατι πιο πριν κάποιοι λεγαν οτι θα μεινουν μονο τα μεγάλα φαρμακεια κλπ.

Οχι ετσι και γιουβετσι ρε BS.

Burning Skies
26-06-12, 06:34
Συγνώμη αλλά το διάβασες το άρθρο;
Ξαναλέω , εδώ φτάνουν να αγοράζουν οπλα γιατι αυτά που τους δινουν δεν τους κάνουν. Δεν εχουν ικανά αλεξίσφερα. Τι συγκρίνεις ακριβώς;

Και επειδή δεν θελω να κάνω quote per quote, αυτό περι παραίτησης, ας κλεισουν και τα μαγαζιά οι φαρμακοποιοί. Ωραίο επιχειρημα. Γιατι πιο πριν κάποιοι λεγαν οτι θα μεινουν μονο τα μεγάλα φαρμακεια κλπ.

Οχι ετσι και γιουβετσι ρε BS.

Αρη βρισκεσαι λιγο σε τρικυμια και δεν κατανοω τι στο καλο συσχετισμους κανεις. Τι δεν καταλαβαινεις απο αυτα τα 2;

1) Οι αγορες που κανουν οι αστυνομικοι ειναι για ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ. Ειναι σα να μου λες οτι ο φαρμακοποιος αγοραζει τα δικα του φαρμακα παρολο που τα ταμεια εχουν κοψει τις πιστωσεις (σχετικοτατο επιχειρημα δηλαδη). Και το λες με ενα στομφο λες και μας λες οτι ο αστυνομικος στον ελευθερο του χρονο (και με τον πενιχρο μισθο) κανει περιπολιες στις γειτονιες μας ή/και πληρωνει απο την τσεπη του τις κλησεις των οικονομικα αδυνατων.
2) Εναλλακτικη των αστυνομικων θα ηταν να παραιτηθουν αλλα δεν το κανουν διοτι ακομη και ετσι (με υπηρεσιακο εξοπλισμο της πλακας) εχουν εναν μισθο να τους βαζει ψωμι στο τραπεζι (ο φαρμακοποιος ομως αυτη τη στιγμη εχει το ταμειο μειον κατα πολυ οσον αφορα το θεμα πιστωσεις φαρμακων). Δεν τους κακολογησα δηλαδη τους αστυνομικους που δεν παραιτουνται αλλα πραγματικα απορω πως εχεις μπερδεψει ετσι τα πραγματα στο κεφαλι σου και συγκρινεις μπανανες με ποδηλατα.

Οχι γιουβετσι, κοκορετσι με κρεμα γαλακτος εχεις φτιαξει. Τοσο αχταρμας και ανευ λογικης διασυνδεσης που δεν μπορω καν να το συμμαζεψω αντιπαραθετοντας σχετικους παραλληλισμους (αντιθετα με τους τελειως ασχετους δικους σου). Τουλαχιστον προσπαθησα...

aroutis
26-06-12, 09:48
1) Οι αγορες που κανουν οι αστυνομικοι ειναι για ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ. Ειναι σα να μου λες οτι ο φαρμακοποιος αγοραζει τα δικα του φαρμακα παρολο που τα ταμεια εχουν κοψει τις πιστωσεις (σχετικοτατο επιχειρημα δηλαδη). Και το λες με ενα στομφο λες και μας λες οτι ο αστυνομικος στον ελευθερο του χρονο (και με τον πενιχρο μισθο) κανει περιπολιες στις γειτονιες μας ή/και πληρωνει απο την τσεπη του τις κλησεις των οικονομικα αδυνατων.Δεν τελώ υπό καμια τρικυμία.

Θα τα αγοραζαν όλα αυτά αν το κράτος έδινε τα απαραίτητα ; Προφανώς και όχι. Αλλά εδώ έχουμε περίπτωση που τους ζητά να πάνε να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς καν τα απαραίτητα. Σε κάποιες περιπτώσεις καν όπλο δεν τους δινει, τι λέμε τώρα ρε συ;



2) Εναλλακτικη των αστυνομικων θα ηταν να παραιτηθουν αλλα δεν το κανουν διοτι ακομη και ετσι (με υπηρεσιακο εξοπλισμο της πλακας) εχουν εναν μισθο να τους βαζει ψωμι στο τραπεζι (ο φαρμακοποιος ομως αυτη τη στιγμη εχει το ταμειο μειον κατα πολυ οσον αφορα το θεμα πιστωσεις φαρμακων). Δεν τους κακολογησα δηλαδη τους αστυνομικους που δεν παραιτουνται αλλα πραγματικα απορω πως εχεις μπερδεψει ετσι τα πραγματα στο κεφαλι σου και συγκρινεις μπανανες με ποδηλατα.
Γιατι δηλ. ειναι εναλλακτική να παραιτηθούν ; Αν παραιτηθούν με την ανεργία που υπάρχει έξω τι θα βρούν να κάνουν; Πως θα ταϊσουν την οικογένεια τους; Από το σισιτιο της εκκλησίας; Ακριβως και για αυτό δύσκολα θα δεις παραίτηση. Η "εναλλακτική" που αναφέρεις ειναι τυπική και μόνο.

Δεν έχω μπερδέψει κάτι. Τονίζω απλά ότι πρόκειται -πρακτικά- για ίδιες περιπτώσεις. Και οι δυο μέσα μπαίνουν. Ξαναλέω διάβασε το άρθρο.

- - - Updated - - -

Και για να τελειώνω (γιατί βασικά παραβίασα την αρχή που έχω για το thread), θεωρώ τρελό να λέμε ότι οι αστυνομικοί "αγοράζουν τα όπλα τους για τη πάρτη τους" και να απαιτούμε να κοβουν τον λαιμό τους για να κάνουν τη δουλεια τους (και να μας προστατεύουν φυσικά), αλλά για τους φαρμακοποιούς από την άλλη να μην απαιτούμε να "κόψουν τον λαιμό τους" για το καλό του κοινωνικού συνόλου (!) το οποίο ακριβως ειναι αυτό που ζητάμε από τους αστυνομικούς!

Χειρότερα δε, ειναι υποκρισία του χειρότερου είδους το να λέμε, ότι ο αστυνομικός στη τελική ας παραιτηθεί αν δε γουστάρει, αλλά ο φαρμακοποιός ο οποίος (ΟΝΤΩΣ) έχει υποστεί ζημιά από τις μ*λακίες του κράτους μπορεί να πιέζει με το τρόπο που πιέζει.

Διότι αρέσει η μή, ο αστυνομικός θα έπρεπε να λαμβάνει τα απαραίτητα και να μη πληρώνει CENT για τον εξοπλισμό του (αρα ο μισθός του να του μένει για αυτόν και την οικογένειά του) ακριβώς όπως οι φαρμακοποιοί δεν θα επρεπε να έχουν τα προβλήματα που έχουν με το κράτος.

Δεν κατανοώ λοιπόν τις διαφοροποιήσεις αυτού του είδους και γιατι κάποιοι ειναι πιο expandable από κάποιους άλλους. Αν δεχόμαστε ότι οι φαρμακοποιοι μπορουν να πετάν τη μπάλα στη κερκίδα (δλδ να λένε "βρεστε τα με το κράτος" στους ασθενείς) τότε σίγουρα και οι αστυνομικοί μπορούν να πουνε "δε πάει άλλο" όσο δυσάρεστο είναι αυτό.

Αν πάλι αυτό τρομάζει κάποιους , ας αναθεωρήσουν τη σκέψη τους.

Over and out.

Xouzouris
26-06-12, 13:00
@xouzouris
συμφωνείς με το άρθρο?


Εν μερει.

Δεν ξερω αν τα νουμερα ειναι ακριβη, παντως ειναι αδιαμφισβητητο γεγονος οτι στο "παρτι" οι φαρμακοποιοι ειχαν πρωτο τραπεζι πιστα, οπως και οτι μεγαλο μερος της δυσφοριας τους και της εξαρσης της αγωνιστικοτητας του κλαδου οφειλεται στην διαφαινομενη απωλεια των "κεκτημενων", ειτε ειναι ποσοστα κερδους, ειτε η ιδρυση νεων φαρμακειων κ.ο.κ.

Διαφωνω στο οτι αυτο δικαιολογει να τους ταλανιαζεις στο φεσι και να περιμενεις να μην κανουν κιχ. Δυο αδικιες σπανια κανουν ενα σωστο, και χανεις και το οποιο δικαιο ερεισμα που εχεις σαν Κρατος.


BTW, θυμασαι παλιοτερα (http://www.adslgr.com/forum/threads/460502-%CE%86%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD?p=4637797#post4637797), οταν ολα τα περι του ελληνικου φαρμακειου ηταν καλα και αγαθα καμωμενα, που σου ελεγα



Οταν δεν εκτελουν συνταγες ΕΟΠΥΥ γιατι απεργουν μιας που ο ΕΟΠΥΥ αργει να ξεχρεωσει, αλλα την ιδια στιγμη δινουν τα φαρμακα δανεικα "και οταν ο γιατρος στα γραψει μου φερνεις την συνταγη" και ο ασθενης ερχεται μετα απο 15-20 μερες γιατι τοτε ευκαιρησε και απαιτει να του γραψεις αυτα που χρωσταει συν τα κανονικα του μηνα, ειναι μερος του προβληματος: αν δεν θες ΕΟΠΥΥ, τι νοημα εχει να προχορηγεις φαρμακα που θα περιμενεις να σου αποπληρωσει... ο ΕΟΠΥΥ;

Προφανως και με αυτη την πρακτικη το μπαλακι το παιρνει αλλος και κανεις δεν παραπονιεται για το φαρμακειο που "αν και ειχαν απεργια, εμενα με εξυπηρετησαν". Πολυ πιο ευκολο να παραπονεθει για τον γιατρο που "δεν μου γραφει τα φαρμακα που χρωσταω". Αυτο δεν παει να πει οτι η συμπεριφορα του φαρμακειου ειναι σωστη και (κυριως) συνεπής.


Ε, ηρθε ο καιρος (οχι βεβαια πριν τα σπασουνε μεταξυ τους οι συνδικαλες) να τα ακουσεις και δια στοματος Θυμιου... ε.. Κωστα, ο οποιος συνεχιζει το ξεφωνημα (οπως ελεγα στην προηγουμενη μου αναλυση).



Όταν ξεκινήσαμε την κινητοποίηση είχα σαφέστατα δηλώσει ότι «δεν πρέπει να ξεκινήσουμε έναν αγώνα, εάν μετά από λίγες ημέρες στην πρώτη δυσκολία θα προσπαθούσαμε να βρούμε τρόπο να τον σταματήσουμε»!

Μιλούσα τότε για την «πρώτη δυσκολία», γιατί δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα υπήρχε και άλλη αιτία αναστολής της κινητοποίησης. Τα πράγματα έδειξαν ότι η πραγματική αιτία της αναστολής της κινητοποίησης, δεν ήταν τίποτε άλλο παρά «η νομιμοποίηση της απεργοσπασίας, δηλαδή της κράτησης των συνταγών!»

Αυτοί οι οποίοι ζήτησαν με κάθε μέσο την παύση της κινητοποίησης στην τελευταία Γενική Συνέλευση του ΦΣΑ , ήθελαν ουσιαστικά να καταθέσουν προς είσπραξη όλες τις συνταγές που εκτέλεσαν ή κράτησαν στο φαρμακείο τους καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα μας νομιμοποιώντας την πράξη τους , μέσω της απόφασης της Γενικής Συνέλευσης!



Τους είδα όλους εκεί στην Γενική Συνέλευση συντεταγμένα να αγωνιούν για το αποτέλεσμα της ... ονομαστικής ψηφοφορίας. Είδα αρκετούς από αυτούς να κάθονται μέχρι το τέλος, όταν ουδέποτε στο παρελθόν είχαν ενδιαφερθεί για άλλες σημαντικές αποφάσεις. Τους είδα την επομένη της Γενικής συνέλευσης να κάνουν ότι μπορούν για να καταθέσουν τις αμαρτωλές συνταγές τους πριν την λήξη του μήνα. Είδα, άλλους εν είδει αντιπροσωπίας να πηγαίνουν στον Πρόεδρο του ΕΟΠΥΥ και άλλους να τηλεφωνούν στην γραμματεία του οργανισμού εκλιπαρώντας να πάρει τις συνταγές, παρακάμπτοντας τον ΦΣΑ! Είδα κάποιους ελάχιστους να παρακαλούν τους συναδέλφους του Πειραιά να παραλάβουν τις συνταγές τους για να τις καταθέσουν με τις δικές τους στις αρχές του επόμενου μήνα! Είδα τέλος κάποιους συνδικαλιστές του ΦΣΑ να αγωνιούν με όλους τους παραπάνω, ο καθένας για προσωπικούς λόγους, για την όσον το δυνατόν γρηγορότερη παύση της κινητοποίησης!

Οι τελευταίοι μάλιστα πρωτοστάτησαν μαζί με κάποιους τομεάρχες στην συλλογή υπογραφών για την πραγματοποίηση νέας γενικής συνέλευσης, αφού στην προηγούμενη δεν κατάφεραν τον σκοπό τους! Απο την αγωνία τους δε να καταφέρουν την ταχύτερη σύγκληση νέας Γενικής Συνέλευσης πριν κλείσει ο μήνας , δεν πρόλαβαν να μάθουν ούτε τι προβλέπει ο κανονισμός, ούτε τι είναι σύννομο!
Ήθελαν πάση θυσία να κερδίσουν από τον αγώνα και την οικονομική αιμορραγία των ασυγκρίτως περισσοτέρων συναδέλφων τους, οι οποίοι συνέχιζαν να αγωνίζονται.

Ως εδώ όμως! Η ενότητα του κλάδου ούτε σμιλεύεται, ούτε καλλιεργείται με υποχωρήσεις σε αυτούς που ποτέ δεν έκαναν κάτι γι’ αυτή! Ο φαρισαϊσμός και ο κομματικός συνδικαλισμός, δεν θα σταθεί εμπόδιο στην αγωνιστικότητα του κλάδου.
Γιατί όσος καιρός και αν περάσει, τα αναπάντητα ερωτήματα θα μείνουν για να θυμίζουν σε όλους το χρονικό της μεγαλίτερης μέχρι σήμερα κινητοποίησης των φαρμακοποιών που κάποιοι διέλυσαν!



Γιατί ανεστάλη από τον ΠΦΣ δύο ημέρες πριν τις εκλογές η πανελλαδική κινητοποίηση με ταυτόχρονη μάλιστα οδηγία απο τον ΕΟΠΥΥ για κατάργηση του πενθημέρου εκτέλεσης των συνταγών; Ποιοι προκάλεσαν και ποιοί ευνοήθηκαν από αυτή την απόφαση;
Γιατί και με ποιά λογική θεωρείται ο κατ’ εξακολούθηση δανεισμός φαρμάκων συμμετοχή στον αγώνα μας που είχε σαν δράση την «άρση της πίστωσης» προς τον ΕΟΠΥΥ; Ο δανεισμός των φαρμάκων δεν είναι ουσιαστικά «κράτηση συνταγών»; Αυτά τα φάρμακα δεν θα συνταγογραφηθούν μετά την λήξη της κινητοποίησης;
Με ποιό ηθικό ανάστημα συνδικαλιστής του ΦΣΑ που ωρύεται συνήθως από του βήματος της Γενικής Συνέλευσης, απαιτεί την λήξη της κινητοποίησης, όταν ο ίδιος παραδέχεται ότι σε όλους έχει δανείσει φάρμακα και δεν έχει κόψει ούτε μία απόδειξη;
Υπάρχει χώρος σήμερα για κομματικό συνδικαλισμό; Όταν το φαρμακείο αγωνίζεται να επιβιώσει και καλείσαι σαν ένας από τους εκπροσώπους του κλάδου, να πάρεις αποφάσεις και να συμμετέχεις ενεργά στον αγώνα, έχεις την άνεση να ελίσσεσαι ανάλογα με την περίπτωση και την Κυβέρνηση της Χώρας; Τι άλλο προσδοκάς τότε εκτός από κομματικό ατομικό συμφέρον;
Υπάρχει περίπτωση να έχεις και τον σκύλο χορτάτο και την πίττα ολάκερη; Μπορείς δηλαδή να διαμαρτύρεσαι στον σύλλογο «γιατί καθυστερούν να πληρώσουν τα ταμεία» και την ίδια στιγμή να τορπιλίζεις τον αγώνα χορηγώντας φάρμακα στους ασφαλισμένους τους ; Αλλά τι λέω, φυσικά και μπορείς .... γιατί το θράσος περισσεύει!

Τον τελευταίο καιρό είδα και κατάλαβα αρκετά:
ü Επαναστάτες , μπροστάρηδες αγωνιστικών διαθέσεων, να προσγειώνονται ανωμάλως! Να ξεχνάνε τον αρχικό στόχο που είναι τα χρέη και να αρκούνται σε πρόσκαιρες πληρωμές.
ü Συνδικαλιστές να συμπεριφέρονται ανάλογα με τον «καιρό»,
ü Συναδέλφους να βάζουν πάνω απ’ όλα το καθαρά προσωπικό τους όφελος,
ü Μ.Μ.Ε. να μας δικαιώνουν, διερωτώμενα όμως τι θα κάνουν οι συνταξιούχοι. Αυτήν την ερώτηση πάντως, δεν την έκαναν ποτέ στον ΕΟΠΥΥ!
ü Να προσδοκούν κάποιοι γνωστοί – άγνωστοι την συνέχιση της κινητοποίησης αρκεί να μην συμμετέχουν οι ίδιοι σε αυτήν. «Αγωνιστείτε εσείς για να κερδίσουμε όλοι »
ü Να φοβούνται κάποιοι συνάδελφοι μη χάσουν τους πελάτες τους αφού κάποιοι όμοροι νομοί εκτελούν συνταγές! Τι υποκρισία! Είναι δυνατόν οι ίδιοι πελάτες όταν λήξει η κινητοποίηση να διανύουν αποστάσεις για να εκτελούν τις συνταγές τους στους διπλανούς νομούς;
Φθάσαμε λοιπόν σε αδιέξοδο; Ασφαλώς όχι! Η προστασία του φαρμακείου από αυτούς που το τορπίλισαν, τα διέβαλαν, το στοχοποίησαν με κάθε μέσο, είναι πρωταρχικός σκοπός. Λοβέρδοι ίσως υπάρξουν και άλλοι που θα έλθουν και θα παρέλθουν. Εμείς όμως θα είμαστε εδώ για να αντισταθούμε και όχι για να παρατηρούμε τα δρώμενα. Όσοι τουλάχιστον θα έχουμε απομείνει από αυτή την καταιγίδα!


Θα μείνει πάντως χαραγμένο στο μυαλό όλων μας, όταν ο καιρός περάσει, η χωρίς καμία αιτία οπισθοχώρηση αυτών που ύψωσαν το λάβαρο της επανάστασης και πριν καλά καλά το αντιληφθούν όλοι, το υπέστειλαν! Έτσι ... απλά ! Επειδή ο ΕΟΠΥΥ πλήρωσε τον Μάρτιο! Και τώρα ετοιμάζονται να το ... ξανασηκώσουν επειδή καθυστέρησε ο ... Απρίλιος!

Εμείς συνεχίζουμε όπως αποφάσισε η Γενική Συνέλευση του ΦΣΑ, χωρίς εξαρτήσεις και υπαναχωρήσεις. Θα σώσουμε τα φαρμακεία μας γιατί και το θέλουμε και μπορούμε! Και κυρίως επειδή η αγωνιστικότητά μας εχει σαν αιχμή του δόρατος το δίκιο μας : Δεν είμαστε εμείς κοινωνικά ανάλγητοι αλλά το αφερρέγγυο κράτος. Δεν μπορούμε να σηκώσουμε άλλο το οικονομικό βάρος του Ασφαλιστικού Συστήματος που καταρρέει. Δεν δεχόμαστε να πληρώσουμε ΦΠΑ και φόρους για εισοδήματα που δεν έχουμε εισπράξει. Δεν μπορούμε να παρακολουθούμε τις υποσχέσεις των αρμοδίων και να βασιζόμαστε σε αυτές.

Οπως αντιλαμβάνεστε η αχαριστία και το φιλότιμο δεν ... συνυπάρχουν. Όταν ξεχειλίζεις από το πρώτο, σου λείπει το δεύτερο !!!

Κ.ΛΟΥΡΑΝΤΟΣ

Οπως ελεγα και πριν, οσο οι κινητοποιησεις κραταγαν 3-4 μερες ηταν ολα καλα. Μολις τραβηξε παραπανω, βγηκαν οι φαγωμαρες στη φορα. ;)

PopManiac
26-06-12, 15:16
Ποια είναι σήμερα ακριβώς τα χρωστούμενα στον κλάδο; Υπάρχουν στοιχεία / πίνακες;

Burning Skies
26-06-12, 16:11
Ειλικρινα Aroutis δεν μπορω να παρακολουθησω την λογικη σου στο συγκεκριμενο θεμα. Παραιτουμαι... :p

teodor_ch
26-06-12, 18:49
Ποια είναι σήμερα ακριβώς τα χρωστούμενα στον κλάδο; Υπάρχουν στοιχεία / πίνακες;

κατα καιρούς βγαίνουν ενημερωμένοι πίνακες στους 2-3 μεγάλους συλλόγους
πανελλήνια στοιχεία δημοσιοποιούνται και σε κάποια blogs
http://pharmateam.blogspot.com/?m=1
http://farmakopoioi.blogspot.com/?m=1
αλλά θέλει ψάξιμο στις σελίδες για να τα βρείς

Σε λίγες μέρες θα βγούν νέοι πίνακες για όλη τη χώρα επίσημα απο τον ΠΦΣ στην καταγγελία που έκανε για τον ΕΟΠΥΥ στο εξωτερικό.

Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ μιλάμε για το 50% που λές.
50% του Απρίλη του ΕΟΠΥΥ ναί.
2011 και πίσω έχει πολύ περισσότερα χρέη όμως

- - - Updated - - -


Εν μερει.

Δεν ξερω αν τα νουμερα ειναι ακριβη, παντως ειναι αδιαμφισβητητο γεγονος οτι στο "παρτι" οι φαρμακοποιοι ειχαν πρωτο τραπεζι πιστα, οπως και οτι μεγαλο μερος της δυσφοριας τους και της εξαρσης της αγωνιστικοτητας του κλαδου οφειλεται στην διαφαινομενη απωλεια των "κεκτημενων", ειτε ειναι ποσοστα κερδους, ειτε η ιδρυση νεων φαρμακειων κ.ο.κ.

Καμία σχέση.
1) πρώτο τραπέζι πίστα????
ιατρός είσαι οπότε πές μας πόσα κερδίζεις αν γράψεις μία συγκεκριμένη ομεπραζόλη ανα κουτί

2) οι γιατροί συνταγογραφούσαν για το δικό τους κέρδος. Δε ζήτησαν οι φαρμακοποιοί υπερσυνταγογράφηση!

3) το "ανήθικο" κέρδος των φαρμακοποιών ήταν το ποσοστό κέρδους * ποσοστό αυξημένης τιμής = αρκετά χαμηλό
Έχω την εντύπωση ότι είχαμε ΚΑΙ έχουμε πολύ χαμηλές τιμές στα φάρμακα σε σχέση με την υπόλοιπη Ε.Ε.
Οπότε το αν οι τιμές ήταν φουσκωμένες δε μπορώ να το γνωρίζω.

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι κατα καιρούς έχουμε περίεργα "φουσκώματα" και τυχαία οι συνταγές γεμίζουν με συγκεκριμένα φάρμακα...


4) τις τιμές τις καθορίζει το κράτος

5) πρώτος κερδισμένος είναι η βιομηχανία, δεύτερος ο μιζαδόρος Υπουργός (και τα τσακάλια του), τρίτος ο ιατρός και τελευταίος ο φαρμακοποιός.
Απο αυτή την αλυσίδα ο μόνος που δε μπορεί να επηρεάσει α) την τιμή ή/και β) την ποσότητα είναι ο τελευταίος!!!!

6) Διάβασες πουθενά για την άρση πίστωσης να λένε για όλα τα υπόλοιπα θέματα?
Αυτά που ονομάζεις "κεκτημένα" είναι αδιαμφισβήτητα ως προς το όφελος του πολίτη (ίδρυση νέων φαρμακείων ΜΟΝΟ όπου υπάρχουν ΗΔΗ άλλα πολλά(!!!!), απάνθρωπο ωράριο κλπ κλπ).





BTW, θυμασαι παλιοτερα (http://www.adslgr.com/forum/threads/460502-%CE%86%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD?p=4637797#post4637797), οταν ολα τα περι του ελληνικου φαρμακειου ηταν καλα και αγαθα καμωμενα, που σου ελεγα




Ε, ηρθε ο καιρος (οχι βεβαια πριν τα σπασουνε μεταξυ τους οι συνδικαλες) να τα ακουσεις και δια στοματος Θυμιου... ε.. Κωστα, ο οποιος συνεχιζει το ξεφωνημα (οπως ελεγα στην προηγουμενη μου αναλυση).




Οπως ελεγα και πριν, οσο οι κινητοποιησεις κραταγαν 3-4 μερες ηταν ολα καλα. Μολις τραβηξε παραπανω, βγηκαν οι φαγωμαρες στη φορα. ;)

Λές να μήν υπάρχουν φαγωμάρες?
Ο μεγάλος κυνηγάει το μικρό και καλά κάνει.
Για αυτό υπάρχει ο σύλλογος και η ψηφοφορία για να υπάρχει τάξη.
Σε μία τόσο πιεσμένη κατάσταση με ένα τόσο σοβαρό θέμα λογικό είναι να υπάρχουν "απεργοσπάστες".

Απο εκεί και πέρα.
Στο αγροτικό ιατρείο της περιοχής μου, ο ιατρός είπε ότι τους ήρθε οδηγία να γράφουν διπλά φάρμακα το μήνα Ιούνιο χωρίς όμως να μπορώ να το επιβεβαιώσω. Το έμαθα μέσω τρίτου οπότε μπορεί να είναι και βλακεία. Επίσης ο ΕΟΠΥΥ "νομιμοποίησε" τις ληγμένες συνταγές.

Δηλαδή η εξυπηρέτηση που προσφέρουν τα φαρμακεία δανείζοντας νομιμοποίητε απο το ίδιο το κράτος.
Λάθος βέβαια και ήδη έχει κινηθεί νομικά ο ΠΦΣ.

Αυτό λοιπόν που λές και έλεγες, αφορά μεμονωμένα και κατακριτέα απο το σύνολο των φαρμακοποιών περιστατικά.
Παράδειγμα το οποίο ξαναέβαλα:
http://www.fskriti.gr/index.php/fskritis/fs-heraklion/fs-heraklion-news/452-bad-and-good-farm

Xouzouris
26-06-12, 20:37
Καμία σχέση.
1) πρώτο τραπέζι πίστα????
ιατρός είσαι οπότε πές μας πόσα κερδίζεις αν γράψεις μία συγκεκριμένη ομεπραζόλη ανα κουτί

2) οι γιατροί συνταγογραφούσαν για το δικό τους κέρδος. Δε ζήτησαν οι φαρμακοποιοί υπερσυνταγογράφηση!

3) το "ανήθικο" κέρδος των φαρμακοποιών ήταν το ποσοστό κέρδους * ποσοστό αυξημένης τιμής = αρκετά χαμηλό
Έχω την εντύπωση ότι είχαμε ΚΑΙ έχουμε πολύ χαμηλές τιμές στα φάρμακα σε σχέση με την υπόλοιπη Ε.Ε.
Οπότε το αν οι τιμές ήταν φουσκωμένες δε μπορώ να το γνωρίζω.

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι κατα καιρούς έχουμε περίεργα "φουσκώματα" και τυχαία οι συνταγές γεμίζουν με συγκεκριμένα φάρμακα...


4) τις τιμές τις καθορίζει το κράτος

5) πρώτος κερδισμένος είναι η βιομηχανία, δεύτερος ο μιζαδόρος Υπουργός (και τα τσακάλια του), τρίτος ο ιατρός και τελευταίος ο φαρμακοποιός.
Απο αυτή την αλυσίδα ο μόνος που δε μπορεί να επηρεάσει α) την τιμή ή/και β) την ποσότητα είναι ο τελευταίος!!!!

6) Διάβασες πουθενά για την άρση πίστωσης να λένε για όλα τα υπόλοιπα θέματα?
Αυτά που ονομάζεις "κεκτημένα" είναι αδιαμφισβήτητα ως προς το όφελος του πολίτη (ίδρυση νέων φαρμακείων ΜΟΝΟ όπου υπάρχουν ΗΔΗ άλλα πολλά(!!!!), απάνθρωπο ωράριο κλπ κλπ).

Μην μπερδευεις τα πραγματα ρε συ.

Φυσικα και ισχυουν οσα λες περι τιμων, υπερσυνταγογραφησης κλπ ( με μονη εξαιρεση, στο ξαναλεω, την κατευθυνομενη συνταγογραφηση κατοπιν εορτης-"πλυντηριο" των φαρμακων που χορηγησε το φαρμακειο αυθαιρετως χωρις ιατρικη εξεταση).

Μειωνει μηπως αυτο το γεγονος οτι τα φαρμακεια απο αυτη την κατασταση ωφεληθηκαν?
Μηπως δεν κερδιζαν απο την πωληση των φαρμακων οσο κερδιζαν ασχετως του πως πωλουνταν αυτα τα φαρμακα?
Μηπως δεν τους βολευε το καθεστως?
Μηπως δεν ειχαν προσβαση στα κεντρα ληψης αποφασεων (θυμιζω: φαρμακοποιοι προεδροι σε ΙΚΑ, ΕΟΦ, ΙΦΕΤ)?

Αυτα δεν τους καθιστουν "πρωτο τραπεζι πιστα"?

(Λαβε επισης υπ'οψιν οτι η εξυπηρετηση συμφεροντων στους φαρμακοποιους ωφελει με τον ολοϊδιο τροπο ΟΛΟΥΣ τους φαρμακοποιους λογω συλλογικων συμβασεων. Αντιθετα, οι ιατροι που επισης μπορει να ειχαν κατα καιρους ανθρωπους σε καιρια ποστα, εξυπηρετουσαν συμφεροντα μεριδας αυτων, πχ τους γιατρους του ΙΚΑ, του ΕΣΥ, τους Πανεπιστημιακους κλπ, αφηνοντας στην απ'εξω τους νεους συναδελφους κ.ο.κ.)

Απο κει και περα, προφανως και ωφεληθηκαν και αλλοι.

Και καποιοι εξ'αυτων κλωτσησαν επισης στις αλλαγες του status quo που τους βολευε (θυμιζω: καταληψεις στο ΥΥΚΑ απο τους μπροσταρηδες των ιατρικων αγωνων Θυμιους-του-ιατρικου-κοσμου Βλασταρακο-Ανεμοδουρα-Πατουλη για την διευρυνση της προσβασης των ασφαλισμενων του ΙΚΑ στους υπολοιπους ελευθεροεπαγγελματιες ιατρους που "εσπαγε" το μονοπωλιο-εξουσια της συνταγογραφησης).

Τα "ιατρός είσαι οπότε πές μας πόσα κερδίζεις αν γράψεις μία συγκεκριμένη ομεπραζόλη ανα κουτί" μην τα απευθυνεις σε μενα, δεν ασχολουμαι με συνταγογραφηση φασοναρίας και όσοι επισκεπτες εχουν ερθει με τετοιες προτασεις εχουν φυγει κλωτσηδον μιας που ετσι οπως το βλεπω εγω για να πονταρεις σε μπαξισι προκειμενου να συνταγογραφηθει το φαρμακο σου, μαλλον αυτο ειναι για πεταμα (γιατι υπαρχουν και ποιοτικοτατα γενοσημα, μην μπερδευομαστε). Βλεπω περιορισμενο αριθμο ασθενων μηνιαιως, γιατι θεωρω οτι η δουλεια μου ειναι να παρακολουθω ασθενεις, οχι να κανω γραμματειακη υποστηριξη σε αλλους συναδελφους.

Τελος, η ενσταση μου τοτε και τωρα στα δανεικα φαρμακα εχει να κανει με την υποκριτικη συμπεριφορα των φαρμακοποιων που κανουν κατω απο το τραπεζι αυτο που δεν τους αφηνει ο συλλογος τους να κανουν στο φως του ηλιου: να εκτελουν συνταγες.

Γεγονος που εγειρει και ερωτηματικα σχετικα με την πραγματικη οικονομικη δυνατοτητα των φαρμακειων (δεν μπορει να παραπονιεσαι οτι εχεις μπει μεσα με τα μπουνια και οταν το συλλογικο σου οργανο σου δινει την δυνατοτητα και ταυτοχρονα την εντολη να ανασανεις πουλωντας μονο μετρητοις εσυ να συνεχιζεις να πουλας βερεσε!!!).

Μεμονωμενα λες εσυ... ισως. Εγω βλεπω οτι ειναι ο κανονας στον μικροκοσμο μου (γειτονια) και στην επαρχια (η ρηξη του μετωπου ξεκινησε απο την Β. Ελλαδα-Πελλα, Ημαθια κλπ που, κατα τα λεγομενα τους, δεν αντεχαν αλλο να δανειζουν φαρμακα) ενω και ο μισος ΦΣΑ που καταψηφισε την συνεχιση της αναστολης μαλλον στην ιδια φαση ηταν- γι'αυτο και βγηκε απο τα ρουχα του ο Λουραντος.

teodor_ch
26-06-12, 21:12
Μειωνει μηπως αυτο το γεγονος οτι τα φαρμακεια απο αυτη την κατασταση ωφεληθηκαν?
Μηπως δεν κερδιζαν απο την πωληση των φαρμακων οσο κερδιζαν ασχετως του πως πωλουνταν αυτα τα φαρμακα?
Μηπως δεν τους βολευε το καθεστως?
Μηπως δεν ειχαν προσβαση στα κεντρα ληψης αποφασεων (θυμιζω: φαρμακοποιοι προεδροι σε ΙΚΑ, ΕΟΦ, ΙΦΕΤ)?

Αυτα δεν τους καθιστουν "πρωτο τραπεζι πιστα"?


Τις τιμές τις βγάζει το υπουργείο υγείας και δε νομίζω να υπάρχει φαρμακοποιός εκεί μέσα.
Είναι λοιπόν ΤΟ κέντρο λήψης αποφάσεων και όχι δεν είχαν πρόσβαση!
Συνεχίζεις με το "πρώτο τραπέζι πίστα"?

Αμφισβητώ σου ξαναλέω αν οι τιμές σε όλα τα φάρμακα ήταν όντως φουσκωμένες.
Διαβάζω πλέον ότι οι εταιρίες θα καθορίσουν ειδικές τιμές για το Νότο και ανεβασμένες για το Βορρά.
Δε βρίσκω το λινκ τώρα.
Κάτι άλλο όμως...
http://pharmateam.blogspot.gr/2012/06/blog-post_14.html?m=1
(το οποίο έχει πολύ ζουμί αλλά σου βάζω το παρακάτω μόνο)

Τα μέτρα που αφορούσαν τις φαρμακευτικές εταιρείες ήταν η χρήση του κανόνα τιμολόγησης με τις τρεις χαμηλότερες τιμές της Ευρώπης - μέτρο που απέδωσε μείωση τιμών στη διετία 2010-2011 μεσοσταθμικά 18% -, οι επιστροφές (Rebate) και οι λίστες.
25% το ποσοστό κέρδος των φαρμακείων (που δεν είναι αλλά το αφήνω)
επι 18% η μείωση τιμών με το αποτέλεσμα τεράστιων ελλείψεων λόγω χαμηλών τιμών απο τις εταιρίες
=<5% σαν "φουσκωμένο" κέρδος των φαρμακοποιών

Να βάλω τη χασούρα που έχουν τα φαρμακεία απο λάθη των συνταγών?
Στη μελέτη που έχω παραθέσει θα βρείς πολλά λειτουργικά έξοδα μοναδικά για τα Ελληνικά φαρμακεία.
Αμφισβητώ και πάλι αν το 5% καλύπτει αυτά τα έξοδα...!



Τελος, η ενσταση μου τοτε και τωρα στα δανεικα φαρμακα εχει να κανει με την υποκριτικη συμπεριφορα των φαρμακοποιων που κανουν κατω απο το τραπεζι αυτο που δεν τους αφηνει ο συλλογος τους να κανουν στο φως του ηλιου: να εκτελουν συνταγες.

Γεγονος που εγειρει και ερωτηματικα σχετικα με την πραγματικη οικονομικη δυνατοτητα των φαρμακειων (δεν μπορει να παραπονιεσαι οτι εχεις μπει μεσα με τα μπουνια και οταν το συλλογικο σου οργανο σου δινει την δυνατοτητα και ταυτοχρονα την εντολη να ανασανεις πουλωντας μονο μετρητοις εσυ να συνεχιζεις να πουλας βερεσε!!!).

Μεμονωμενα λες εσυ... ισως. Εγω βλεπω οτι ειναι ο κανονας στον μικροκοσμο μου (γειτονια) και στην επαρχια (η ρηξη του μετωπου ξεκινησε απο την Β. Ελλαδα-Πελλα, Ημαθια κλπ που, κατα τα λεγομενα τους, δεν αντεχαν αλλο να δανειζουν φαρμακα) ενω και ο μισος ΦΣΑ που καταψηφισε την συνεχιση της αναστολης μαλλον στην ιδια φαση ηταν- γι'αυτο και βγηκε απο τα ρουχα του ο Λουραντος.

Κ.Λουράντος: "Αχαριστία και φιλότιμο" (http://farmakopoioi.blogspot.gr/2012/06/blog-post_26.html?m=1)
Κάποιοι έχουν χρήματα και δανείζουν.
Η πλειοψηφία όμως δεν έχει!
Ο ΕΟΠΥΥ παρανομεί και το κράτος ΠΑΛΙ προμοτάρει τα μεγάλα φαρμακεία.
Μακάρι οι ιατροί να μήν εξυπηρετούσαν τις παρανομίες.
Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα και ευτυχώς που υπάρχουν οι σύλλογοι.





Χωρίς λόγια

Συνταξιούχοι ΙΚΑ: Πρόσκληση κοινού αγώνα προς φαρμακοποιούς


Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Συνταξιούχων του ΙΚΑ, με χτεσινή ανακοίνωσή της, «καταγγέλλει όλες τις κυβερνήσεις που με τις πολιτικές τους, τις καθαρά αντιλαϊκές και αντιασφαλιστικές λεηλάτησαν τα ασφαλιστικά ταμεία και τα έφερε στην κατάντια του σημερινού ΕΟΠΥΥ που δεν μπορεί, όπως δηλώνει, να πληρώσει τις υποχρεώσεις τους προς τους φαρμακοποιούς, με αποτέλεσμα το σήριαλ της άρσης της πίστωσης προς εμάς να συνεχίζεται και να καταληστεύεται σαν ένα νέο χαράτσι το πενιχρό από τις συντάξεις μας εισόδημα».

«Δεν έχουμε, συνεχίζει η ανακοίνωση, καμιά αντίρρηση ότι οι φαρμακοποιοί με τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις τους, έχουν απόλυτο δίκιο να διεκδικούν αυτά που τους χρωστά το ασφαλιστικό σύστημα. Όπως έχουμε ξεκαθαρίσει επανειλημμένα οι ασφαλισμένοι δεν έχουν φταίξει σε τίποτα για να είναι τα θύματα του καθενός».

Η Ομοσπονδία Συνταξιούχων καλεί τον Πανελλήνιο Φαρμακευτικό Σύλλογο, όπως και τους άλλους φαρμακευτικούς συλλόγους «να αναδείξουν τις πραγματικές αιτίες του προβλήματος που είναι η πολιτική ευθύνη των κυβερνήσεων», υπογραμμίζοντας: «Όσο αυτό το παραβλέπουν και δεν το αναδεικνύουν τόσο και ο αγώνας τους θα λιμνάζει χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα και συνεχώς θα "τη πληρώνουν" οι ασφαλισμένοι. Για εμάς, το φάρμακο δεν είναι είδος πολυτελείας, ούτε εμπόρευμα, είναι η ίδια η ζωή μας και σαν τέτοιο κανείς δεν πρέπει να υποτιμά τη σημασία του».

Τέλος, η Ομοσπονδία καλεί τους φαρμακοποιούς σε κοινούς αγώνες ενάντια σ' αυτές τις πολιτικές, υπογραμμίζοντας ότι είναι ο μόνος δρόμος για να λυθεί το πρόβλημα και των δύο πλευρών.

aroutis
26-06-12, 22:30
Ειλικρινα Aroutis δεν μπορω να παρακολουθησω την λογικη σου στο συγκεκριμενο θεμα. Παραιτουμαι... :p

Δεν ειναι κακό να διαφωνούμε καποιες φορές :p

teodor_ch
27-06-12, 09:24
Μανώλης Καψής στο MEGA: «Πολιτικές σκοπιμότητες πίσω από την κινητοποίηση των φαρμακοποιών της Αθήνας!»

Για άλλη μια φορά ο δημοσιογράφος του MEGA Μανώλης Καψής ήταν ιδιαιτέρως καυστικός και επικριτικός προς τους φαρμακοποιούς. Αυτή τη φορά την... τιμητική τους είχαν οι συνάδελφοι των Αθηνών, οι οποίοι συνεχίζουν έναν τίμιο αγώνα.

Ενώ παραδέχεται λοιπόν ο κ. Καψής ότι παραμένουμε απλήρωτοι, ότι μας χρωστάει το δημόσιο πολλά χρήματα, την ίδια στιγμή ΑΠΑΙΤΕΙ ουσιαστικά να αγοράζουμε με ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΧΡΗΜΑΤΑ τα φάρμακα των ασφαλισμένων. Μόνο που κάνει ένα λάθος. Οι Έλληνες δεν είναι ασφαλισμένοι στον φαρμακοποιό τους, αλλά στον ΕΟΠΥΥ. Αυτός είναι υπεύθυνος για την ιατροφαρμακευτική τους περίθαλψη. Τα φάρμακα εκτός από επιστημονικό προϊόν, είναι ταυτόχρονα και υλικό αγαθό. Αγοράζεται, δε χαρίζεται. Και μαλιστα πλέον αγοράζεται με αδίστακτους όρους αγοράς, με μηδενική πίστωση. Σε αυτό δε μας έδωσε απάντηση ο κ. Καψής. Πώς δηλαδή θα αγοράσουμε νέα φάρμακα όταν παραμένουμε απλήρωτοι. Με τι χρήματα.

Συγκεκριμένα τα όσα είπε ο Μανώλης Καψής:

Οι φαρμακοποιοί έχουν δίκιο, ναι το δημόσιο τους χρωστάει πολλά χρήματα, όπως χρωστάει σε όλο τον κόσμο αφού έχει κάνει ουσιαστικά στάση πληρωμών, δε πληρώνει απολύτως κανέναν. Αυτή την εποχή δεν είναι μόνο οι φαρμακοποιοί που καλούνται να πληρώσουν φόρο για χρήματα που δεν έχουν εισπράξει. Είναι και πάρα πολλές επιχειρήσεις που κινδυνεύουν να κλείσουν για χρήματα που δεν έχουν εισπράξει από το δημόσιο. Μόνο που οι φαρμακοποιοί δε πουλάνε οποιοδήποτε προϊόν, πουλάνε προϊόν που έχει να κάνει με τη ζωή των ανθρώπων. Θα μπορούσαν λοιπόν και απευθύνομαι κυρίως στους φαρμακοποιούς των Αθηνών να δείξουν μεγαλύτερη ευελιξία, μεγαλύτερη αλληλεγγύη στους ανθρώπους, να κάνουν δηλαδή όχι κάτι φοβερό, να κάνουν ό,τι κάνουν οι άλλοι φαρμακευτικοί σύλλογοι στην υπόλοιπη Ελλάδα, γιατί μόνο στην Αθήνα συμβαίνει αυτό. Ο κόσμος υποφέρει και πρέπει να σταθούν δίπλα τους και να μη δημιουργούν ουρές ωρών σε άλλες περιοχές για να πάρουν τα φάρμακά τους. Φοβάμαι ότι στην περίπτωση της Αθήνας υπάρχουν και πολιτικές σκοπιμότητες...

http://farmakopoioi.blogspot.gr/2012/06/mega_26.html?m=1

Αφού το λέει το MEGA ξέρουμε σίγουρα τι ΔΕΝ ισχύει :p

- - - Updated - - -

Να προσθέσω κάτι που δεν έχει αναφερθεί καθόλου....

Όσο υπάρχει η άρση πίστωσης απο τους φαρμακοποιούς, οι ασφαλισμένοι αν θέλουν
μπορούν με τις αποδείξεις, τις συνταγές και τα κουπόνια να καταθέσουν αίτηση στα "παλιά" τους ταμεία (ΙΚΑ, ΟΓΑ, ΟΑΕΕ κλπ) και να ζητούν τα χρήματά τους χωρίς τη συμ/χή εννοείται.

Βέβαια απο ασθενείς ακούω ότι περσινές αιτήσεις ακόμα να πληρωθούν....

@ ADSLgr.com All rights reserved.