PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

PetrosK
09-07-12, 19:59
Το παραπάνω είναι άτοπο!

Είτε εκτελέσει είτε όχι ο φαρμακοποιός τη συνταγή, ΕΧΕΙ ευθύνη.
Αν την εκτελέσει και τα σκευάσματα αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, ή είναι λάθος η δοσολογία, ή λάθος επιλογή σκευάσματος (πρόσφατο κιόλας σε γνωστό φαρμακείο: κρέμα εξωτερικής χρήσης μέσα στο μάτι απο οφθαλμίατρο με τραγικά αποτελέσματα) κλπ κλπ κλπ
Ο ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΥΘΥΝΗ!!!!

Άσε το θέμα των (γνωστών) αλλεργιών.

Σχετικά με το δεύτερο, επίσης και εσύ βγάζεις δικά σου συμπεράσματα ;)

Αλλεργίες? Θέλεις και τα λες, έτσι?

Είτε είναι άγνωστη, οπότε έχει φροντίσει ο Ιατρός να ενημερώσει (σε γενικές γραμμές) για το ενδεχόμενο, είτε είναι γνωστή (όπως λες) και από την αρχή του την έχει αναφέρει ο Ασθενής (στο πλαίσιο των συνήθων ερωτήσεων/ιστορικού) οπότε, τι? Όποιος συνταγογραφήσει σκεύασμα/ουσία που έχει στο παρελθόν προκαλέσει αλλεργία είτε είναι εγκληματίας είτε άσχετος (χωρίς το ένα να αναιρεί το άλλο).

Αν ο Φαρμακοποιός το διαπιστώσει, ορθώς θα ενημερώσει τον ασθενή. 2η γραμμή ελεγχου είναι (άλλος ένας πολύ καλός λόγος για τον οποίο τα Φάρμακα δεν πρέπει να πωλούνται δίπλα από τις ρέγγες και τα καπνιστά).

Σε περίπτωση που ξεφύγει και από τους 2 και υπάρξει πρόβλημα, μάντεψε ποιόν (ορθώς κατά τη γνώμη μου) θα κυνηγήσει ο Ασθενής.

Εγώ σου έδωσα μια εξήγηση για αυτό που είπε ο Καθηγητής. Εσύ την ανέφερες την περίπτωση, καταλήγοντας πως όλοι οι Ιατροί στο συγκεκριμένο Νοσοκομείο είναι επικίνδυνοι (οι μισοί, έστω). Ποιός βγάζει συμπεράσματα και τί σχέση έχουν με την πραγματικότητα, ας το κρίνει 3ος.

teodor_ch
10-07-12, 00:11
Σε περίπτωση που ξεφύγει και από τους 2 και υπάρξει πρόβλημα, μάντεψε ποιόν (ορθώς κατά τη γνώμη μου) θα κυνηγήσει ο Ασθενής.

δε μας ενδιαφέρει ποιόν θα κυνηγήσει ο ασθενής (που στην τελική δε γνωρίζεις - υποθέτεις πάλι) αλλά τί θα πεί το δικαστήριο ;)
υπάρχουν δεδικασμένες υποθέσεις τουλάχιστον για την Αγγλία και την Αμερική (τις οποίες γνωρίζω ή καλύτερα γνώριζα ένα εξάμηνο του πανεπιστημίου) που το 50% έπεσε στο φαρμακοποιό

Για το άλλο ουδέποτε είπα ότι κάποιοι ιατροί είναι επικίνδυνοι. Είπα τί γίνεται γενικά για να δικαιολογηθώ στο παρακεταμόλη - ΜΣΑΦ



Και φαρμακοποιός σε φαρμακείο να ήμουν, θα ήμουν λιγότερο επικίνδυνος απο τους ιατρούς στο συγκεκριμένο νοσοκομείο.
Το γράφω αυτό, για να σου δείξω και απο άλλη μία πλευρά ότι το λάθος που έκανα είναι αστείο. Αυτός είναι και ο λόγος που το συγκεκριμένο το κάνω και θα συνεχίσω να το κάνω λάθος!

Με κούρασες! :oops:


Τέλος, παρατηρώ μείωση του επιστήμονα φαρμακοποιού ακόμα και απο τους ιατρούς. Tragic!

teodor_ch
12-07-12, 11:57
Η ΣΟ πήρε ήδη τα μέτρα της σβήνοντας το μήνυμα που με έβρισες. Απορώ γιατί συνεχίζεις και μάλιστα σε προσωπικό επίπεδο (τόσο εναντίον μου όσο και του Pop και του sdikr). Μήπως να μαζευόσουν λιγουλάκι;

Επ, μου ξέφυγες εσύ!
Έχεις πηγή που χαρακτηρίζει τις Ελληνίδες μανάδες ηλίθιες?
Ή εσύ ο ίδιος τις βρίζεις?

MADx2
12-07-12, 20:11
δε μας ενδιαφέρει ποιόν θα κυνηγήσει ο ασθενής (που στην τελική δε γνωρίζεις - υποθέτεις πάλι) αλλά τί θα πεί το δικαστήριο ;)
υπάρχουν δεδικασμένες υποθέσεις τουλάχιστον για την Αγγλία και την Αμερική (τις οποίες γνωρίζω ή καλύτερα γνώριζα ένα εξάμηνο του πανεπιστημίου) που το 50% έπεσε στο φαρμακοποιό

Για το άλλο ουδέποτε είπα ότι κάποιοι ιατροί είναι επικίνδυνοι. Είπα τί γίνεται γενικά για να δικαιολογηθώ στο παρακεταμόλη - ΜΣΑΦ



Με κούρασες! :oops:


Τέλος, παρατηρώ μείωση του επιστήμονα φαρμακοποιού ακόμα και απο τους ιατρούς. Tragic!

Επειδη παρακολουθώ καιρό το θέμα εχω να κανω μια ερωτηση , εχεις σπουδασει φαρμακοποιός?
Από τα γραφόμενα σου φαίνεται να εχεις μια ιδιαιτερη σχεση με τον χώρο που δεν συνάδει με την δηλωση του υπάλληλου γραφειου που εχεις κάνει .
Αν όντως εισαι υπάλληλος γραφειου γιατι κόπτεσαι τοσο πολύ για τους φαρμακοποιούς και όχι για άλλα επαγγέλματα?

teodor_ch
12-07-12, 21:49
Επειδη παρακολουθώ καιρό το θέμα εχω να κανω μια ερωτηση , εχεις σπουδασει φαρμακοποιός?
Από τα γραφόμενα σου φαίνεται να εχεις μια ιδιαιτερη σχεση με τον χώρο που δεν συνάδει με την δηλωση του υπάλληλου γραφειου που εχεις κάνει .
Αν όντως εισαι υπάλληλος γραφειου γιατι κόπτεσαι τοσο πολύ για τους φαρμακοποιούς και όχι για άλλα επαγγέλματα?

Αδειούχος φαρμακοποιός είμαι πλέον αλλά ακόμα δουλεύω σαν γραμματέας.
Το τί θα κάνω στο μέλλον εξαρτάται απο την πορεία της χώρας.
Αν δεν είχαμε το κλίμα και αυτόν το τόπο (γεωγραφικά) θα είχα φύγει σίγουρα.
Ζούμε όμως σε έναν παράδεισο που δύσκολα θα πουληθώ για να τον αφήσω!
(Επαρχεία είμαι)

Το γιατί κόπτομαι είναι γιατί γνωρίζω για αυτόν τον κλάδο.
Δε μπορώ να έχω άποψη για τους φορτηγατζήδες, ταξιτζήδες κλπ...

MADx2
12-07-12, 22:51
Αδειούχος φαρμακοποιός είμαι πλέον αλλά ακόμα δουλεύω σαν γραμματέας.
Το τί θα κάνω στο μέλλον εξαρτάται απο την πορεία της χώρας.
Αν δεν είχαμε το κλίμα και αυτόν το τόπο (γεωγραφικά) θα είχα φύγει σίγουρα.
Ζούμε όμως σε έναν παράδεισο που δύσκολα θα πουληθώ για να τον αφήσω!
(Επαρχεία είμαι)

Το γιατί κόπτομαι είναι γιατί γνωρίζω για αυτόν τον κλάδο.
Δε μπορώ να έχω άποψη για τους φορτηγατζήδες, ταξιτζήδες κλπ...

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση αρα καλυτερα θα ηταν να δήλωνες εξαρχής αδειούχος φαρμακοποιός που απλά ασχολείται με κατι αλλο παρα υπάλληλος γραφείου γιατι πραγματικά μου χτύπησε κάπως περιεργα .

sdikr
12-07-12, 22:52
Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση αρα καλυτερα θα ηταν να δήλωνες εξαρχής αδειούχος φαρμακοποιός που απλά ασχολείται με κατι αλλο παρα υπάλληλος γραφείου γιατι πραγματικά μου χτύπησε κάπως περιεργα .

Μπορεί να υπάρχουν και παραπάνω ;)

teodor_ch
13-07-12, 09:26
Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση αρα καλυτερα θα ηταν να δήλωνες εξαρχής αδειούχος φαρμακοποιός που απλά ασχολείται με κατι αλλο παρα υπάλληλος γραφείου γιατι πραγματικά μου χτύπησε κάπως περιεργα .

πρόσφατα έγινα
και όσοι δεν έχουν άδεια άσκησης επαγγέλματος (φαρμακοποιού) απαγορεύεται να αποκαλούνται φαρμακοποιοί !)

sdikr θα έπρεπε να χαίρεστε που κάποια άτομα έχουν όρεξη να ενημερώνουν άλλους

sdikr
25-07-12, 21:54
Για να δούμε τώρα http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231206584

Μέχρι τώρα ήταν χαρούμενοι γιατί είπαν οκ για τα γάλατα, τώρα;

Xouzouris
27-07-12, 11:44
Καρτελικο παραληρημα προς τους ευαισθητους και κοινωνικα υπευθυνους φαρμακοποιους.


Το φαρμακείο διαχρονικά έχει καθιερωθεί στη συνείδηση του κόσμου, αλλά και ημών των φαρμακοποιών ως σημείο παροχής πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας. Ο πρώτος και σημαντικότερος ρόλος του φαρμακείου είναι να προάγει τη γενικότερη υγεία και ευεξία του πληθυσμού. Σε αυτά, λοιπόν, τα πλαίσια διαθέτει παράλληλα με το φάρμακο, μια ευρεία γκάμα προϊόντων που συνολικά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο εξυπηρετούν συμπληρωματικά το βασικό αυτό ρόλο της προαγωγής της υγείας.

Το φαρμακείο ΔΕΝ είναι ένα εμπορικό κατάστημα με την αυστηρή έννοια του όρου και θα ήταν τεράστιο λάθος να καθιερωθεί στη συνείδηση του κοινού ως τέτοιο. Μάλιστα, για αυτόν ακριβώς τον λόγο υπάρχει μια σειρά νομοθετικών ρυθμίσεων, στις περισσότερες χώρες του κόσμου, οι οποίες δημιουργούν ένα καθεστώς «προστατευτισμού» στη φαρμακευτική αγορά (πληθυσμιακά και χωροταξικά όρια, ιδιοκτησιακό, σταθερό περιθώριο κέρδους, σταθερές λιανικές τιμές), η οποία δεν μπορεί και δεν πρέπει να λειτουργεί με αυστηρά εμπορικά κριτήρια. Ο δε φαρμακοποιός είναι ο ειδικός επιστήμονας που θα συμβουλεύσει τον πελάτη – ασθενή και θα τον κατευθύνει με τέτοιο τρόπο ώστε να λύσει κάποιο πρόβλημα που έχει ή να βελτιώσει τη γενικότερη κατάσταση της υγείας του. ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ μπαίνει ο πελάτης στο φαρμακείο κι αυτό είναι που μας διαφοροποιεί από τα άλλα καταστήματα.

Για τους λόγους αυτούς τα φαρμακεία:



1) Δεν ανήκουν στον εμπορικό σύλλογο ή στο εμπορικό επιμελητήριο, αλλά έχουν δικό τους Σύλλογο (Ν.Π.Δ.Δ.), δικό τους ωράριο και δικούς τους κανόνες δεοντολογίας.
2) Δεν συμμετέχουν στις εποχιακές περιόδους εκπτώσεων της αγοράς, αλλά κρατούν σταθερές λιανικές τιμές καθόλη τη διάρκεια του έτους.
3) Δεν αντιμετωπίζουν τον καταναλωτή, αλλά και το συνάδελφο, με τη λογική του επιχειρηματικού ανταγωνισμού στην τιμή, αλλά προσπαθούν να «κερδίσουν» την εμπιστοσύνη και την πιστότητα του πελάτη μέσω των αμιγώς φαρμακευτικών και επιστημονικών υπηρεσιών που προσφέρουν.

Τον τελευταίο καιρό, η χώρα διέρχεται τη χειρότερη οικονομική κρίση της μεταπολεμικής ιστορίας της. Τα εμπορικά καταστήματα αντιμετωπίζουν τεράστια προβλήματα επιβίωσης και κλείνουν μαζικά. Οι εκπτώσεις και οι προσφορές δεν τα έχουν βοηθήσει ιδιαίτερα, μιας και ο κόσμος έχει μειώσει γενικότερα την κατανάλωση και στρέφεται προς πιο επιλεκτικές αγορές, προτιμώντας προϊόντα ποιότητας. Σε αυτό το πλαίσιο τα φαρμακεία έχουν μια ευκαιρία να αυξήσουν το μερίδιο αγοράς τους, κερδίζοντας πελάτες από άλλα κανάλια, οι οποίοι θα αναζητήσουν το ποιοτικό προϊόν στο φαρμακείο, σε συνδυασμό με τη συμβουλή, την επιστημονική γνώμη και το κύρος του φαρμακοποιού. Δε χρειάζεται να «κλέψουμε» τον πελάτη του διπλανού, αλλά τον πελάτη της «επιλεκτικής» ή τον πελάτη του Σούπερ Μάρκετ. Αυτό είναι το ανταγωνιστικό τους πλεονέκτημα και αυτό πρέπει να αξιοποιήσει.

Στην κρίση αυτή μέχρι τώρα σταθήκαμε όρθιοι. Στο νομό Έβρου δεν έκλεισε κανένα φαρμακείο. Σε ολόκληρη τη χώρα ελάχιστα σε σχέση με το συνολικό αριθμό τους, τη στιγμή που άλλα καταστήματα κλείνουν μαζικά (σημ. δικη μου: στον Λούρυ το είπες?). Όμως έχουμε πιεστεί τρομακτικά. Τα περιθώρια κέρδους στο φάρμακο έχουν συρρικνωθεί, οι τζίροι έχουν μειωθεί δραματικά, ενώ αντιμετωπίζουμε και τεράστια προβλήματα ρευστότητας στις πληρωμές. Η μόνη, αυτή τη στιγμή, πηγή αύξησης του περιθωρίου κέρδους είναι το παραφάρμακο, στο οποίο έχουμε τη δυνατότητα να διαπραγματευτούμε ελκυστικές τιμές αγοράς και να αυξήσουμε την κερδοφορία μας. Είναι εντελώς παράλογο όμως να προσπαθούμε να εκμεταλλευτούμε αυτές τις προσφορές τις οποίες κάνουν οι εταιρίες (προσπαθώντας και αυτές να είναι ανταγωνιστικές) προκειμένου να τις περάσουμε ως «εκπτώσεις» στον καταναλωτή.

Και αυτό για τους εξής λόγους:
1. Ο καταναλωτής δεν μπαίνει στο φαρμακείο για να βρει το «φθηνό» προϊόν. Αν ψάχνει κάτι τέτοιο θα το αναζητήσει σε άλλα κανάλια τα οποία έχουν ήδη καθιερωθεί στη συνείδησή του ως τέτοια.
2. Οι εκπτώσεις στο παραφάρμακο μπορεί να είναι ελκυστικότερες από αυτές του παρελθόντος, αλλά δεν πλησιάζουν καν στις εκπτώσεις και τις προσφορές που παίρνουν άλλου είδους καταστήματα λιανικής και τα οποία έχουν τεράστια περιθώρια κέρδους που τα επιτρέπουν να ρίξουν τις τιμές 50, 60, 70%.
3. Δε συμφέρει κανένα να ξεκινήσει «πόλεμο τιμών» με τους συναδέλφους του, ιδιαίτερα σε μια περίοδο που η ομόνοια είναι σημαντικότερη παρά ποτέ καθώς οι εχθροί είναι έξω κι όχι μέσα στον κλάδο.
4. Να έχετε στο νου σας πάντα ότι το ένστικτο της αυτοσυντήρησης του συναδέλφου θα τον αναγκάσει να προσπαθήσει να ανταγωνιστεί οποιαδήποτε κίνηση κάνετε, ακόμη κι αν είναι «πάνω από τις δυνάμεις του». Μπορεί να τον καταστρέψει στο τέλος, αλλά η ζημιά που θα έχει γίνει θα είναι ανεπανόρθωτη.
5. Το παραφάρμακο και οι εκπτώσεις που παίρνουμε σε αυτό είναι μια ευκαιρία να ρεφάρουμε τη χασούρα. Αν τις δώσουμε στον καταναλωτή δεν πετυχαίνουμε τίποτα.
6. Μια έκπτωση 20% στην τιμή αγοράς δεν σημαίνει ότι αν κάνουμε αντίστοιχα 20% στην τιμή πώλησης μας επιτρέπει να βγάλουμε τα ίδια. Αν πάρετε 20% από την εταιρία και κάνετε ένα 20% στην τιμή λιανικής τότε για να κερδίσετε από το συγκεκριμένο προϊόν όσα θα κερδίζατε αν δε σας γινόταν καμία έκπτωση και δεν κάνατε κι εσείς καμία έκπτωση επίσης θα πρέπει να αυξήσετε κατά τουλάχιστον 20% τα τεμάχια που θα πωλήσετε. Αν, δηλαδή, στη κανονική τιμή είχατε πουλήσει 100, τώρα θα πάρετε τα ίδια λεφτά στα 120. Για να έχει νόημα επιχειρηματικό η κίνησή σας θα πρέπει να πουλήσετε πάνω από 120. Αν κάνετε μια έκπτωση 10%, σε προϊόν που το έχετε αγοράσει χωρίς έκπτωση, θα πρέπει να αυξήσετε κατά 50% τις πωλήσεις για να βγάλετε τα ίδια. Αν κάνετε 20% στο ίδιο προϊόν θα πρέπει να αυξήσετε κατά 233% τις πωλήσεις για να βγάλετε τα ίδια. Αν κάτι το αγοράζετε με μείον 30% και κάνετε μείον 20% στη λιανική πρέπει να αυξήσετε κατά 67% τις πωλήσεις για να βγάλετε τα ίδια.

Αγαπητοί συνάδελφοι, η κρίση και οι οικονομικές δυσχέρειες μας έχουν απελπίσει και μας έχουν κάνει να αναζητήσουμε τρόπους αύξησης του συνεχώς μειούμενου τζίρου μας. Όμως, αύξηση τζίρου δε σημαίνει απαραίτητα και αύξηση κερδών, μια και ο αυξημένος τζίρος θα πρέπει να συνοδεύεται και από ικανοποιητικά περιθώρια κέρδους. Πρέπει να δουλεύουμε για εμάς και τις οικογένειές μας. Όχι για τους πελάτες, όχι για τις εταιρίες, όχι για να κλείσουμε τον διπλανό.
Το να αρχίσει να καθιερώνεται το φαρμακείο στη συνείδηση του κόσμου ως εμπορικό κατάστημα θα πλήξει ανεπανόρθωτα την εικόνα μας. Το να δημιουργήσουμε καταναλωτές που θα κάνουν γύρα στα φαρμακεία αναζητώντας την καλύτερη τιμή και διαπραγματευόμενοι εκπτώσεις για να «μην πάνε στον διπλανό», θα μας καταστρέψει με βεβαιότητα.

Πληττόμαστε διαρκώς από παντού. Το τελευταίο που χρειαζόμαστε είναι να χάσουμε οριστικά την εμπιστοσύνη μας στο συνάδελφο, να χάσουμε τη συνοχή μας. Ας μη βάλουμε μόνοι μας τα χέρια μας για να βγάλουμε τα μάτια μας τη στιγμή που το κάνουν άλλοι με μεγάλη επιτυχία!

Τερζής Τάσος

Σε μια αλλη εξαρση κοινωνικης ευαισθησιας, τα φαρμακεια στη γειτονια μου αποφασισαν και διεταξαν να δουλευουν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ μονο το πρωι μεχρι τελος Αυγουστου.

PopManiac
27-07-12, 11:49
Mια χαρά τα λέει ο άνθρωπος αν και θα μπορούσε να το συνοψίσει παραφράζοντας την γνωστή ρήση "Εγώ με τον παρά το μονοπώλιό μου μαμώ και την κυρά τους καταναλωτές μου". Πολύ σωστός ο κοινωνικός μας λειτουργός! :oneup:

sotos65
27-07-12, 11:52
Υποφέρει ο κλάδος, να τους δώσουν καμία αύξηση στα ποσοστά κέρδους γιατί θα πεινάσουν οι άνθρωποι... :rolleyes:

Xouzouris
30-08-12, 10:24
Με αφορμη την νεα αναστολη πιστωσης των φαρμακειων και την νεα εξαρση των συζητησεων περι τιμων φαρμακων, ποσοστω κερδους κλπ, παραθετω μυνημα συναδελφου απο αλλο φορουμ σχετικα με την εμπειρια του το φετος το καλοκαιρι στην τριτοκοσμικη και υπαναπτυκτη Σουηδια.

Απο εδω (http://www.pfy.gr/forum/index.php?PHPSESSID=3q77fik3vgld48ocm2rmiq3hm3&topic=3976.msg32548;topicseen#msg32548)



17/08/2012: Η γενόσημη ατορβαστίνη δεκατρείς (13) φορές πιο ακριβή στην Ελλάδα από ότι στην Σουηδία.

Η ατορβαστατίνη είναι ως γνωστόν φάρμακο κατά της υψηλής χοληστερίνης.

Η ατορβαστατίνη είναι ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον φάρμακο για την Ελλάδα διότι το πρωτότυπο του φαρμάκου αυτού (το Lipitor) ήταν το πρώτο φάρμακο σε πωλήσεις στην Ελλάδα το 2011 τόσο σε αριθμό κουτιών, όσο και σε χρηματική αξία. (1) (2).

Για τον λόγο αυτό αποφάσισα να δω από πρώτο χέρι πόσο κοστίζει ένα αντίγραφο της ατορβαστατίνης στην Σουηδία και να το συγκρίνω με κάποιο αντίστοιχο της Ελλάδος. Έτσι, αν και ακόμη δεν άρχισα να παίρνω φάρμακα, έγραψα μια συνταγή για τον εαυτό μου για Tabl. Atorvastatin Ranbaxy 20 mg με 100 δισκία μέσα σε κάθε κουτί. (Στην Σουηδία οι Ιατροί επιτρέπεται να συνταγογραφούνε στον εαυτό τους).

Στις 17/08/2012 λοιπόν, το απόγευμα μετά την δουλειά μου σαν Ιατρός locum στο Κέντρο κωμόπολη Åmål της Σουηδίας πήγα στο τοπικό φαρμακείο της ιδιωτικής αλυσίδας φαρμακείων Hjartat στην κωμόπολη Åmål της Σουηδίας. (3).

Έδωσα τη συνταγή για το φάρμακο Tabl. Atorvastatin Ranbaxy 20 mg με 100 δισκία μέσα στο κουτί. Η υπάλληλος με ρώτησε αν ήθελα να μου αλλάξει την μάρκα του φαρμάκου και να μου δώσει αντί για την μάρκα που έγραφε πάνω στην συνταγή μου, την φθηνότερη γενόσημη ατορβαστατίνη που κυκλοφορούσε εκείνη την στιγμή. (Σε ερώτησή μου πώς επιβιώνουν οικονομικά οι άλλες εταιρείες, μου εξήγησε ότι οι τιμές αλλάζουν κάθε μήνα περίπου και ότι οι εταιρείες γενοσήμων εναλλάσσονται σχεδόν για το ποια είναι η φθηνότερη). Της απάντησα ότι ήθελα να μου το αλλάξει. Τότε μου έφερε ένα κουτί με Tabl. Atorvastatin Actavis 20 mg με 100 δισκία μέσα στο κουτί (4). Ρώτησα πόσο κάνει και μου είπε ότι κόστιζε 61,50 Σουηδικές Κορώνες = 7,431 Ευρώ.

Ρώτησα αν αυτή η τιμή ήταν η δική μου συμμετοχή ή λιανική τιμή του φαρμάκου. Μου είπε ότι επρόκειτο για την λιανική τιμή του φαρμάκου.

( Μου εξήγησε κατόπιν ότι κάποιος ασφαλισμένος την πρώτη φορά που θα αγοράσει φάρμακα πληρώνει συμμετοχή 100% στην τιμή του φαρμάκου και αυτό συνεχίζεται και για τις επόμενες αγορές μέχρι να φτάσει να έχει πληρώσει συνολικά για τα φάρμακά του 1100 Κορώνες (= 133 Ευρώ). Μετά από αυτό το ποσό η συμμετοχή του ασφαλισμένου πέφτει σταδιακά μέχρις ότου να φτάσει να έχει πληρώσει συνολικά 2200 Κορώνες (= 266 Ευρώ). Από αυτό το ποσό και μετά, ο ασθενής παίρνει κάρτα ελευθέρας και όλα τα συνταγογραφούμενα φάρμακα τα παίρνει δωρεάν. Αυτό το σύστημα ισχύει για διάστημα 12 μηνών από την πρώτη φορά που έχει αγοράσει κάποιο φάρμακο ο ασθενής και μετά την παρέλευση 12 μηνών ξαναρχίζει να πληρώνει από την αρχή μέχρι να φτάσει πάλι στα 260 ευρώ ή σε όποιο ποσό έχει καθορίσει στο μεταξύ η πολιτεία).

Εγώ είχα χρόνια να αγοράσω φάρμακα στην Σουηδία και έτσι λοιπόν το παραπάνω ποσό ήταν το 100% της τιμής του φαρμάκου.

Μπήκα μετά από ένα μισάωρο στο διαδίκτυο, πήγα στο www.e-database.com και είδα ότι στην Ελλάδα, την ίδια ημέρα (17/08/2012), το Tabl. Atrost 20 mg με 14 δισκία σε κάθε κουτί κόστιζε 14,42 Ευρώ. (5).

Με άλλα λόγια ήταν 13,865 φορές ακριβότερο από ότι στην Σουηδία.

Επισυνάπτω φωτογραφία της πλευράς εκείνης του κουτιού, με το αυτοκόλλητο που βάζουνε στα Σουηδικά φαρμακεία πάνω στο κουτί του φαρμάκου όταν αγοράζει κανείς συνταγογραφούμενο φάρμακο. Από το αυτοκόλλητο προκύπτει το όνομά μου, η ημερομηνία γέννησής μου (68 09 13 = 13/09/1968) ενώ δεξιά γράφει Pris = Price = τιμή (στα Σουηδικά) 61,50 καθώς και την ημερομηνία που αγόρασα το φάρμακο. (Για την ημερομηνία στην Σουηδία, γράφουν πρώτα το έτος, μετά τον μήνα και τελευταία την ημέρα π.χ. 2012 08 17).

Επισυνάπτω επίσης στην ίδια φωτογραφία και την απόδειξη από το φαρμακείο όπου και από εκεί προκύπτει το ποσό που πλήρωσα συνολικά. Όπου γράφει Summa = Sum = Συνολικό ποσό (στα Σουηδικά) δηλαδή 61,50 Σουηδικές Κορώνες = 7,431 Ευρώ.

Όσοι δεν έχουν κάνει εγγραφή στο φόρουμ, και κατά συνέπεια δεν μπορούν να δουν το επισυναπτόμενο αρχείο, μπορούν να κοιτάξουν την απάντηση του κυρίου Κουναλάκη λίγο πιο κάτω σε αυτή την συζήτηση, όπου έχει ανεβάσει την φωτογραφία με τρόπο που να μπορούν να την βλέπουν όλοι.




Παραπομπές:

1) Τα πρώτα φάρμακα σε αριθμό κουτιών στην Ελλάδα το 2011, σύμφωνα με τα στοιχεία της ΗΔΙΚΑ.
www.idika.gr
2) Τα πρώτα φάρμακα σε αξία στην Ελλάδα το 2011, σύμφωνα με τα στοιχεία της ΗΔΙΚΑ.
www.idika.gr
3) Η ιστοσελίδα του φαρμακείου Åmål από όπου έκανα την αγορά: http://www.apotekhjartat.se/hitta-apotek-hjartat/vastragotaland/apotek_hjartat_mellanbrogatan_3_amal )
4) Η ιστοσελίδα της εταιρείας γενοσήμων Actavis:
www.actavis.com
5) Η τιμή του Atrost στην Ελλάδα: ( http://www.e-database.gr/Pharmaceutical_Companies/64 ).


Αργύριος Αργυρίου,
Γενικός - Οικογενειακός Ιατρός.
Πτυχιούχος Πανεπιστημίου Lund Σουηδίας.
www.argiriou.se


Σε αναλογο μοτιβο κινουνται ολες οι τιμες των φαρμακων, τουλαχιστον των γενοσημων.

Αλλα τι να ξερουν αυτοι οι βλαμμενοι πιθηκοι που κρεμονται απο τα δεντρα, τρωνε φαρμακα απο το Πακισταν και ψοφανε σαν τις μυγες, εμεις ειμαστε ο εκλεκτος και πλουσιος λαος που συντηρουμε ολες τις πολυεθνικες και 300+ ντεμεκ φαρμακευτικες της φασοναδουρας. :clap:

Πλερωνετε κοροϊδα.

teodor_ch
30-08-12, 10:56
Ιατρός και βρίσκει τιμές απο 3ο σιτε?
Τον ΕΟΦ δε τον γνωρίζει?

Η τιμή είναι λάθος για την Ελλάδα.
10,83 κάνει απο τον 4ο
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/10989
(βάζω λινκ απο το galinos.gr για να φανεί το ιστορικό της τιμής)

Μικρή διαφορά αλλά το ένα πράγμα που τσέκαρα (λόγω ευκολίας) βγήκε λάθος.


( Μου εξήγησε κατόπιν ότι κάποιος ασφαλισμένος την πρώτη φορά που θα αγοράσει φάρμακα πληρώνει συμμετοχή 100% στην τιμή του φαρμάκου και αυτό συνεχίζεται και για τις επόμενες αγορές μέχρι να φτάσει να έχει πληρώσει συνολικά για τα φάρμακά του 1100 Κορώνες (= 133 Ευρώ). Μετά από αυτό το ποσό η συμμετοχή του ασφαλισμένου πέφτει σταδιακά μέχρις ότου να φτάσει να έχει πληρώσει συνολικά 2200 Κορώνες (= 266 Ευρώ). Από αυτό το ποσό και μετά, ο ασθενής παίρνει κάρτα ελευθέρας και όλα τα συνταγογραφούμενα φάρμακα τα παίρνει δωρεάν. Αυτό το σύστημα ισχύει για διάστημα 12 μηνών από την πρώτη φορά που έχει αγοράσει κάποιο φάρμακο ο ασθενής και μετά την παρέλευση 12 μηνών ξαναρχίζει να πληρώνει από την αρχή μέχρι να φτάσει πάλι στα 260 ευρώ ή σε όποιο ποσό έχει καθορίσει στο μεταξύ η πολιτεία).

Τί ηλίθιο σύστημα?????
Δηλαδή η συμμετοχή για το φάρμακο που πήρε ο ίδιος στη Σουηδία είναι 100% ΕΚΤΟΣ αν είναι ΤΥΧΕΡΟΣ/ΑΤΥΧΟΣ και παίρνει και άλλα ακριβότερα!!!


Να στείλει το άρθρο στο Mega. Ταιριάζει με την ποιότητα της ενημέρωσης των ΜΜΕ.

PopManiac
30-08-12, 10:59
Τί ηλίθιο σύστημα?????
Δηλαδή η συμμετοχή για το φάρμακο που πήρε ο ίδιος στη Σουηδία είναι 100% ΕΚΤΟΣ αν είναι ΤΥΧΕΡΟΣ/ΑΤΥΧΟΣ και παίρνει και άλλα ακριβότερα!!!




Εσύ αυτό κατάλαβες;;;;;;

teodor_ch
30-08-12, 11:07
Εσύ αυτό κατάλαβες;;;;;;

Και αυτό.
Εσύ μήπως δεν το κατάλαβες αυτό?

Τελευταία απάντηση*

Δύο πράγματα.
1) Οι τιμές βγαίνουν απο το αγαπητό μας κράτος.
2) Όπως είπε ο NewBee ας εφαρμόσουν στην Ελλάδα ΑΚΡΙΒΩΣ το σύστημα υγείας μίας άλλης σοβαρής Ευρωπαϊκής χώρας.


*Συγνώμη για την απο εδώ και πέρα συμπεριφορά μου, αλλά αποφάσισα πριν λίγο καιρό να μήν ξανα-ξοδέψω χρόνο για συζήτηση σε αυτό το θέμα.

teodor_ch
18-02-13, 12:02
Ολόκληρος WHO έβγαλε το αυτονόητο πόρισμα για το άνοιγμα του επαγγέλματος των φαρμακοποιών.

Επιτέλους για να το βουλώσουν οι ανίδεοι.

http://koutepas.hellenic-pharmacy.com/?p=230
http://koutepas.hellenic-pharmacy.com/wordpress/wp-content/uploads/2013/02/GOeG_FP_PharmacyRegulationDeregulation_Summary.pdf

Conclusions
Deregulation in the community pharmacy sector is often connected to certain expectations,
in particular to improved accessibility and reduced medicines prices. In reality,
these expectations could not be fully met. Liberalisation in the pharmacy sector can
even have consequences, which might impede a good and equitable access to medicines,
such as
» an uneven spread of community pharmacies within a country,
» the dominance of some market players, for example wholesalers and
» the economic pressure to increase the pharmacy turnover through the sale of OTC
medicines and non-pharmaceuticals.
The rulings of the European Court of Justice concluded that limitations to the ownership
and the establishment of community pharmacies might be justified for the sake of
public health. The present study confirms the benefits of a statutory framework for the
community sector to ensure equitable access to medicines.

Και το βάζω σε αυτό το νήμα λόγω...
Δούρειος Ίππος των αλυσίδων φαρμακείων από Ισραήλ ο πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ

Read more: http://www.newsbomb.gr/politikh/story/279951/doyreios-ippos-ton-alysidon-farmakeion-apo-israil-o-proedros-toy-eopyy#ixzz2L93QTQjd

Το οποίο προϋποθέτει την πλήρη απελευθέρωση του επαγγέλματος, δηλαδή την εξίσωση ενός φαρμακείου με ένα οποιοδήποτε κατάστημα (περίπτερο, σουβλατζίδικο κλπ).

ΥΓ. Τα κόκκινα ήδη τα έχουμε ακόμα σε μικρό βαθμό, λόγω καθυστερήσεων πληρωμών ΕΟΠΥΥ (κλείνουν τα μικρά φαρμακεία) και της διαφθοράς των ιατρών (συμφωνίες με συγκεκριμένες φαρμακοβιομηχανίες).

PopManiac
18-02-13, 12:42
Βέβαια, η απόφαση ΔΕΕ στην οποία αναφέρεσαι έχει να κάνει με community pharmacies και όχι το μικρομάγαζο του οποιουδήποτε κατάφερε να αποκτήσει άδεια (κληρονομώντας την πλαγίως ή πληρώνοντάς την σε χρυσό ανά γραμμάριο του χαρτιού που είναι γραμμένη) όπως συμβαίνει στην Ελλάδα ;)

Συμφωνώ κι εγώ με το πνεύμα της μελέτης αλλά για την Ελλάδα δεν μιλάμε για απορρύθμιση αλλά για πρόσβαση στο επάγγελμα και άλλων, παιδιών κατώτερων θεών που έχουν μεν το πτυχίο αλλά δεν έχουν την δυνατότητα οικονομικά ή το όνομα κληρονομικά για να ανοίξουν φαρμακείο ;)

Γιατί δεν λες κάτι για αυτό ή γιατί δεν μιλά ο Σύλλογός σας για το θέμα;

Ή, γιατί να μην φέρετε και στην Ελλάδα το communal pharmacy όπου γίνεται εταιρεία ουσιαστικά με φαρμακοποιούς μετόχους σε αυτή (μόνο φαρμακοποιοί) και δουλεύουν σε διάφορα φαρμακεία με μισθό και μερίσματα;;;;;;; Αφού θέλετε να είστε στο πνεύμα του Ευρ. Δικαστηρίου :rolleyes:

teodor_ch
18-02-13, 13:32
Εγώ μίλησα για την ανάπτυξη στην Ελλάδα και πώς το κράτος έχει συγκεκριμένα σχέδια για να την υποβαθμίσει.
Και με το μαζικό κλείσιμο φαρμακείων και με την εισαγωγή αλυσίδων που θα ρίξει και άλλο το σύστημα υγείας.

Εκτός ότι εδώ που με έφερες είμαι off-topic ξαναδιάβασε και το ποστ #1066.

Μιας και με έφερες λοιπόν εδώ και μιας και ανέφερες κάτι άσχετο με αυτά που είπα (κληρονομικό),
σου κάνω τη χάρη και ΞΑΝΑ γράφω αυτά που έχω γράψει σε προηγούμενα ποστ!

Πρώτα όμως να ξεκαθαρίσω γιατί δε γνωρίζεις μάλλον, ότι το τέκνο για να πάρει την άδεια θα πρέπει να είναι φαρμακοποιός με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, άρα δε μιλάμε για το μικρομάγαζο του οποιουδήποτε αλλά για φαρμακείο που ανήκει σε φαρμακοποιό.

Το θέμα που θές να θίξεις για να γίνει κουβέντα (την οποία δε θα συνεχίσω πέρα απο αυτό το ποστ γιατί δεν έχει νόημα κατα τη γνώμη μου)
είναι το δικαίωμα των φαρμακοποιών να μεταβιβάζουν τις άδειές τους.

Συμφωνώ ότι η άδεια ανήκει στο κράτος και δε θα έπρεπε να μεταβιβάζεται.
Όμως πέρα απο την άδεια, το φαρμακείο είναι και επιχείρηση.

Κατα τη γνώμη μου, ΜΟΝΟ οι συγγενείς πρώτου βαθμού θα έπρεπε να έχουν περισσότερα μόρια στις λίστες αναμονής-χορήγησης αδειών για το δήμο που υπάρχει φαρμακείο απο συγγενή και ΜΟΝΟ αυτοί να πληρώνουν ένα φόρο διατήρησης της άδειας/θέσης του φαρμακείου.

(Αυτό, εκτός των άλλων, ανεβάζει την ποιότητα υπηρεσιών απο τους φαρμακοποιούς που ετοιμάζονται για σύνταξη γιατί αναγκάζονται να παραδώσουν μία υγιής επιχείρηση. Το αντίθετο οδηγεί στο φαινόμενο που έχω δεί στον κλάδο "ανοίγω το φαρμακείο γιατί πρέπει και όχι γιατί το χρειάζομαι, έχω βαρεθεί, περιμένω να βγώ στη σύνταξη".)

Στην τελική, ο πολίτης δεν καταλαβαίνει καμία διαφορά αν το φαρμακείο κληρονομήθηκε ή όχι, ούτε και το κράτος.
Επηρεάζει μόνο τους νέους φαρμακοποιούς χωρίς γονείς με φαρμακείο οι οποίοι αν οι άδειες σταματήσουν να μεταβιβάζονται στον οποιονδήποτε θα έχουν πολλές νέες θέσεις να διαλέξουν.

Ένα στοιχείο που θα έληγε την κουβέντα θα ήταν πόσες άδειες μεταβιβάστηκαν σε τέκνα και πόσες σε άσχετους και πόσες νέες άδεις εκδόθηκαν.

Πάμε παρακάτω,
για να ανοίξεις φαρμακείο δε χρειάζεσαι ούτε κληρονομικό φαρμακείο ούτε χρήματα για αγορά άδειας. Όρεξη για εξορισμό χρειάζεται Ή υπομονή.
Γνωρίζω νέα φαρμακεία που άνοιξαν σε περιοχές που δεν είχαν κανένα.

Το θέμα είναι ότι θα κλείσουν σύντομα γιατί ο ΕΟΠΥΥ έχει άλλα σχέδια.

Παρακάτω,
ζητάς απο ένα σύλλογο να ζητήσει κάτι που ομολογουμένως θα αφαιρέσει ένα προνόμιο των ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΩΝ παιδιών ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΩΝ?
Πού ζείς? Σε ποιά άλλη χώρα έχει γίνει κάτι αντίστοιχο?

Ας το ζητήσει το κράτος και να είσαι σίγουρος ότι δε θα γίνει ΚΑΜΙΑ κινητοποίηση για το θέμα.

Για το θέμα των εταιριών πιστεύω ότι θα έρθει με τον καιρό γιατί είναι μεγάλη αλλαγή, η οποία πρέπει να γίνει ΠΑΡΑ πολύ προσεκτικά.
Υπάρχουν οι συνεταιρισμοί φαρμακαποθήκες που παρέχουν ήδη μία ενοποίηση.

Κατα τη γνώμη μου, το αφεντικό σε ένα φαρμακείο θα πρέπει να είναι ΜΕΣΑ στο φαρμακείο και αυτός να έχει τον κύριο λόγο. Μέτοχοι, μισθοί και υπάλληλοι απλά θα εμπορευματοποιήσουν το φάρμακο με πολύ αρνητικές επιπτώσεις για τον ασθενή.

Τέλος, κατα τη γνώμη μου πρέπει να επιβληθεί πλαφόν στο μέγιστο τζίρο ενός φαρμακείου απο το φάρμακο. Μόλις φτάσει το πλαφόν να υποχρεώνεται το φαρμακείο να ανοίγει μόνο σε εφημερίες και τις παλιές-κλασσικές εργάσιμες ώρες. Τεράστιο θέμα που χρειάζεται πάρα πολλές παραμέτρους και προϋποθέσεις κάτι που είναι αδύνατον να γίνει στην Ελλάδα.


Αυτά και τέλος :)

ΥΓ. Σε παρακαλώ αντέγραψε το αρχικό ποστ μου ή πόσταρέ το εσύ στο άλλο νήμα γιατί το αναφέρω για την ανάπτυξη που δε πρόκειται να έρθει με κανένα τρόπο κατα τη γνώμη μου.

djuan1988
19-02-13, 00:36
Ή, γιατί να μην φέρετε και στην Ελλάδα το communal pharmacy όπου γίνεται εταιρεία ουσιαστικά με φαρμακοποιούς μετόχους σε αυτή (μόνο φαρμακοποιοί) και δουλεύουν σε διάφορα φαρμακεία με μισθό και μερίσματα;;;;;;; Αφού θέλετε να είστε στο πνεύμα του Ευρ. Δικαστηρίου :rolleyes:

Γίνεται ήδη αυτό και ξέρω προσωπικά δυο τέτοιες περιπτώσεις όπου έχουν κάνει ΑΕ, λαμβάνουν μηνιαίο μισθό και δίνεται μέρισμα κάθε χρόνο.

Οβελίξ
19-02-13, 11:48
120061
To αριστερό κουτάκι αγοράστηκε από το φαρμακείο της γειτονιάς, το δεξί από δικτυακό «φαρμακείο».

Οι φαρμακοπώλες (και όχι -ποιοί) νομίζουν πως ο κόσμος πρέπει να πληρώνει σχεδόν 40% ακριβότερα τα διάφορα σκευάσματα επειδή στα καταστήματά τους επιτελείται «κοινωνικό έργο». Ας συνεχίσουν έτσι, δε βαριέσαι, δεν είναι ο μόνος κλάδος που πριονίζει το κλαδί του.

kover
19-02-13, 12:49
120061
To αριστερό κουτάκι αγοράστηκε από το φαρμακείο της γειτονιάς, το δεξί από δικτυακό «φαρμακείο».

Οι φαρμακοπώλες (και όχι -ποιοί) νομίζουν πως ο κόσμος πρέπει να πληρώνει σχεδόν 40% ακριβότερα τα διάφορα σκευάσματα επειδή στα καταστήματά τους επιτελείται «κοινωνικό έργο». Ας συνεχίσουν έτσι, δε βαριέσαι, δεν είναι ο μόνος κλάδος που πριονίζει το κλαδί του.

Οβελιξ, μετά συγχωρήσεως, αλλά τι είναι αυτό που προσπαθείς να δείξεις με το συγκεκριμένο παράδειγμα?

Είμαι full υπέρ του να ανοίξει το επάγγελμα όσο δε πάει αλλά τι σχέση έχει αυτό με τη σύγκριση που κάνεις?

Το παραφάρμακο που έχεις στη φωτογραφία πουλιέται από τη power health με ένα συγκεκριμένο markup για τους retailers (φαρμακείο, online shop, λαική, youname it). Το ότι ο φαρμακοποιός αποφασίζει να μη κόψει τίποτα από το markup του ενώ το Online αποφασίζει να πουλήσει σε τιμή κτίσης κάνει κακό το φαρμακοποιό που ροκανίζει το κλαδί του? Διαφορετική εμπορική πολιτική ακολουθούν και τελειώνει εκεί η ιστορία. Τα ίδια γίνονται σε όλους τους κλάδους (δες τιμές Κοτσώβολο ή ηλεκτρονική αθηνών ας πούμε) και όχι μόνο στο παραφάρμακο. Θα τιμωρήσει ή θα ανταμείψει ο καταναλωτής, από τη στιγμή που το συγκεκριμένο προιόν βρίσκεται παντού.

Δεν είναι φάρμακο. Ένα παραφάρμακο είναι που η εταιρεία, μάλον, έχει επιλέξει να έχει ως κανάλι διανομής τα φαρμακεία (για διάφορους λόγους) και τα online. Αν πας 2 φαρμακεία πιό κάτω θα το βρεις σε άλλη τιμή. Αν πας σε άλλη περιοχή θα το βρεις σε πακέτο προσφοράς φτηνότερο και του online.

marios79
19-02-13, 13:21
Δεν είναι φάρμακο. Ένα παραφάρμακο είναι που η εταιρεία, μάλον, έχει επιλέξει να έχει ως κανάλι διανομής τα φαρμακεία (για διάφορους λόγους) και τα online. Αν πας 2 φαρμακεία πιό κάτω θα το βρεις σε άλλη τιμή. Αν πας σε άλλη περιοχή θα το βρεις σε πακέτο προσφοράς φτηνότερο και του online.

Ειναι ενα θεμα προς συζητηση κ αυτο...... Αφου το φαρμακειο αποφασισε (με την κρατικη ανοχη βεβαια) να χασει τον προσανατολισμο του με σκοπο το κερδος του (παντα) κ να γινει ενα μικρο πολυκαταστημα με προιοντα απο παπουτσια μεχρι μπατονετες κ απο βρεφικες κρεμες μεχρι οδοντοβουρτσες, τοτε καλο θα ειναι να μπορει να τα βγαλει κ περα με τον ανταγωνισμο!
Επειδη ο ανταγωνισμος ειναι σκληρος ομως κ το κερδος μεγαλο το επαγγελμα πρεπει να παραμεινει κλειστο.....

KLG
19-02-13, 13:38
Ειναι ενα θεμα προς συζητηση κ αυτο...... Αφου το φαρμακειο αποφασισε (με την κρατικη ανοχη βεβαια) να χασει τον προσανατολισμο του με σκοπο το κερδος του (παντα) κ να γινει ενα μικρο πολυκαταστημα με προιοντα απο παπουτσια μεχρι μπατονετες κ απο βρεφικες κρεμες μεχρι οδοντοβουρτσες, τοτε καλο θα ειναι να μπορει να τα βγαλει κ περα με τον ανταγωνισμο!
Επειδη ο ανταγωνισμος ειναι σκληρος ομως κ το κερδος μεγαλο το επαγγελμα πρεπει να παραμεινει κλειστο.....

Οι χαμηλές τιμές που προσφέρουν τα online καταστηματα δεν μπορούν να συγκριθούν με το λιανικό "brick and mortar" εμπόριο. Εδω εκλεισαν πολυεθνικά δισκοπωλεία και θα μπουμε στη διαδικασία να απαιτησουμε το καταστημα της γειτονιας να συναγωνιστει ενα ηλεκτρονικό κατάστημα?

Επειδή ο Οβελιξ έχει διάθεση για παιχνιδάκια δεν θα χάσουμε τη λογική μας οι υπόλοιποι.

marios79
19-02-13, 14:05
Οι χαμηλές τιμές που προσφέρουν τα online καταστηματα δεν μπορούν να συγκριθούν με το λιανικό "brick and mortar" εμπόριο. Εδω εκλεισαν πολυεθνικά δισκοπωλεία και θα μπουμε στη διαδικασία να απαιτησουμε το καταστημα της γειτονιας να συναγωνιστει ενα ηλεκτρονικό κατάστημα?

Επειδή ο Οβελιξ έχει διάθεση για παιχνιδάκια δεν θα χάσουμε τη λογική μας οι υπόλοιποι.

Δεν ειχα καμια διαθεση υποστηριξης στον οβελιξ κ ελπιζω να το καταλαβαινεις........
Ο οβελιξ σαν καταναλωτης κοιταει το προσωπικο του συμφερον (κ καλα κανει !) αδιαφορωντας αν ενα φυσικο καταστημα εχει τα τριπλασια στο ελαχιστο εξοδα απο ενα ιντερνετικο.
Με αφορμη ομως τον οβελιξ, ο δικος μου σκοπος ειναι να θιξω ενα θεμα που πραγματικα δεν εχει βασεις πουθενα! Οσο οι αδειουχοι φαρμακοποιοι θεωρουν παραλογο να ανοιξει το επαγγελμα τους αλλο τοσο θεωρω εγω παραλογο να πωλειται παπουτσι σε φαρμακειο ! Αν οι φαρμακοποιοι θελουν να παραμεινει κλειστο το επαγγελμα τους καλο θα ειναι να πεταξουν απο τα καταστηματα τους οτι δεν εχει καμια σχεση με το φαρμακο (κ ειναι παρα πολλα....), κ τοτε θα μπορουμε να κανουμε την κουβεντα μας κατω απο αλλη βαση κ αναγνωριζοντας τους πολλα απο τα δικια που μπορει εχουν.Οσο το καταστημα τους παραπεμπει σε πολυκαταστημα, ετσι θα αντιμετωπιζεται.......

Οβελίξ
19-02-13, 14:19
Όταν αρχίζουμε να μπλέκουμε τα δισκοπωλεία (που αντικαταστάθηκαν από ψηφιακή διανομή ή απλό κατέβασμα) με φυσικά/χειροπιαστά προϊόντα τότε ξέρεις ότι κάποιος ξέμεινε από επιχειρήματα. Δεν συγκρίνονται και δεν πρέπει.

Επί της ουσίας:
Δεν περιμένω από το φαρμακείο (ή το ρουχάδικο) να έχει τις ίδιες τιμές με το online κατάστημα. Αλλά 40% διαφορά είναι πάρα πολύ μεγάλη.

Επιπλέον, όταν έχεις αποφασίσει να κάνεις το φαρμακείο σου σούπερ-μάρκετ παραφαρμάκων, βιταμινών κλπ, θα πρέπει να περιμένεις και τέτοιου είδους αντιδράσεις όταν επιλέγεις να πουλάς 40% περισσότερο από τον ανταγωνιστή σου.

Κάποιοι νομίζουν πως οι online αγορές στην Ελλάδα είναι περιθωριακή υπόθεση και ότι μπορούν να συνεχίζουν να κοροϊδεύουν τον κόσμο. Όμως όσο ο καταναλωτής πιέζεται τόσο ψάχνει για λύσεις. Για αυτό αγοράζει πάνες από το Amazon, ρούχα από το Lillywhites και βρεφικό γάλα από τον Βερόπουλο. Το brick and mortar καλά θα κάνει να δει τις επιλογές του.

- - - Updated - - -


Αν οι φαρμακοποιοι θελουν να παραμεινει κλειστο το επαγγελμα τους καλο θα ειναι να πεταξουν απο τα καταστηματα τους οτι δεν εχει καμια σχεση με το φαρμακο (κ ειναι παρα πολλα....), κ τοτε θα μπορουμε να κανουμε την κουβεντα μας κατω απο αλλη βαση κ αναγνωριζοντας τους πολλα απο τα δικια που μπορει εχουν.Οσο το καταστημα τους παραπεμπει σε πολυκαταστημα, ετσι θα αντιμετωπιζεται.......
Έτσι ακριβώς.

Yonah
19-02-13, 14:45
Ειναι ενα θεμα προς συζητηση κ αυτο...... Αφου το φαρμακειο αποφασισε (με την κρατικη ανοχη βεβαια) να χασει τον προσανατολισμο του με σκοπο το κερδος του (παντα) κ να γινει ενα μικρο πολυκαταστημα με προιοντα απο παπουτσια μεχρι μπατονετες κ απο βρεφικες κρεμες μεχρι οδοντοβουρτσες, τοτε καλο θα ειναι να μπορει να τα βγαλει κ περα με τον ανταγωνισμο!
Επειδη ο ανταγωνισμος ειναι σκληρος ομως κ το κερδος μεγαλο το επαγγελμα πρεπει να παραμεινει κλειστο.....

Με λίγα λόγια ζητάς απο τον φαρμακοποιό να πληρώνει τις υποτιμήσεις φαρμάκων απο την τσέπη του (γιατι όταν αγοράζεις στοκ με 10 ευρώ και σε αναγκάζουν να το πουλάς 7 είναι χασούρα), να μήν τους πληρώνουν και να τους υποχρεώνουν σε rebate 4% απλά και μόνο για να πάρουν τα χρήματα που δούλεψαν... Άν είναι έτσι, να ανοίξει φαρμακοπωλεία (sic) το κράτος για να μήν το ενδιαφέρει η χασούρα.
Έχουν κάνει και οι φαρμακοποιοί σοβαρές μπηνιές, αλλα δέν φταίνε αυτοι για το κακό στον κόσμο.

KLG
19-02-13, 14:49
Όταν αρχίζουμε να μπλέκουμε τα δισκοπωλεία (που αντικαταστάθηκαν από ψηφιακή διανομή ή απλό κατέβασμα) με φυσικά/χειροπιαστά προϊόντα τότε ξέρεις ότι κάποιος ξέμεινε από επιχειρήματα. Δεν συγκρίνονται και δεν πρέπει.

Επί της ουσίας:
Δεν περιμένω από το φαρμακείο (ή το ρουχάδικο) να έχει τις ίδιες τιμές με το online κατάστημα. Αλλά 40% διαφορά είναι πάρα πολύ μεγάλη.

Επιπλέον, όταν έχεις αποφασίσει να κάνεις το φαρμακείο σου σούπερ-μάρκετ παραφαρμάκων, βιταμινών κλπ, θα πρέπει να περιμένεις και τέτοιου είδους αντιδράσεις όταν επιλέγεις να πουλάς 40% περισσότερο από τον ανταγωνιστή σου.

Κάποιοι νομίζουν πως οι online αγορές στην Ελλάδα είναι περιθωριακή υπόθεση και ότι μπορούν να συνεχίζουν να κοροϊδεύουν τον κόσμο. Όμως όσο ο καταναλωτής πιέζεται τόσο ψάχνει για λύσεις. Για αυτό αγοράζει πάνες από το Amazon, ρούχα από το Lillywhites και βρεφικό γάλα από τον Βερόπουλο. Το brick and mortar καλά θα κάνει να δει τις επιλογές του.


Κατερευσαν αλυσίδες δισκοπωλείων, βιβλιοπωλείων και ηλεκτρονικών ειδών απο τον ανταγωνισμό που προσφέρεται απο το διαδικτυο. Εσυ θεωρείς φυσιολογικό το καταστημα να προσφερει κάτι στην ίδια τιμή με μια αποθήκη κάπου και ενα site. Εκτός απο αυτό υπάρχουν οι οικονομίες κλίμακας, ολοκληρωμένα δικτυα logistics π.χ. το online καταστημα μπορεί να αγοραζει απο την Τσεχία και να πουλάει στην Ελλάδα και η ιδια η εισαγωγική ή παρασκευάστρια εταιρία που πουλάει χωρίς μεσαζοντα και καθορίζει επίσης την τιμή στην οποια θα πουλήσει ο ανταγωνιστής λιανέμπορας. Στην ουσία δεν μιλάμε για ακριβα προϊοντα στα brick and mortar, αλλά για φτηνά στα online καταστήματα. Δεν γίνεται να μην τα γνωρίζεις όλα αυτα και να κάνεις την πάπια τόσο προκλητικά.

Για τα παραφαρμακευτικά προϊοντα (με εξαιρεση το βρεφικό γάλα το οποιο και θεωρω φαρμακευτικό σκευασμα) δεν έχω άποψη, δεν με ενδιαφέρει το ζήτημα. Μπορεί να πουλάνε ακόμα και παγωτά οι φαρμακοποιοι αν θέλουν να φέρουν κόσμο... και γιατί οχι? Τι σχεση εχουν αυτά με το κλειστό επάγγελμα απο την στιγμή που μπορεις να τα βρεις παντου? Πανες δεν υπάρχουν παντου? Τωρα αν ψαχνεις την πανα απο μεταξυ με εκχυλισμα απο αλοε βερα και μυρωδια απο νυχτολουλουδο δεν σου φταίει το φαρμακείο που δεν υπάρχει στα σουπερμαρκετ.

Οβελίξ
19-02-13, 15:08
Είπα:


Δεν περιμένω από το φαρμακείο (ή το ρουχάδικο) να έχει τις ίδιες τιμές με το online κατάστημα. Αλλά 40% διαφορά είναι πάρα πολύ μεγάλη.
Είπες:

Εσυ θεωρείς φυσιολογικό το καταστημα να προσφερει κάτι στην ίδια τιμή με μια αποθήκη κάπου και ενα site.

Τεσπα, πολυάσχολοι άνθρωποι είμαστε, κάπου κάποια πράγματα γράφονται/διαβάζονται βιαστικά, δεν θα μαλώσουμε για αυτό. :oneup:

Το δικό μου argument ήταν πως 40% διαφορά στην τιμή είναι πάρα πολύ μεγάλη για να αγνοηθεί/δικαιολογηθεί. Plain and simple. Κατανοώ τον μηχανισμό με τον οποίο διαμορφώνονται οι τιμές, αλλά κατανοώ και πως σε σχέση με το 2010 είμαι 40% κάτω σε εισόδημα. Κοινώς, δεν περισσεύει τίποτα για το αδικαιολόγητο κέρδος του παραφαρμάκου. Γιατί να αγοράσω το στοματικό διάλυμα 11,50 € όταν το βρίσκω με 7,5 €; Φυσικά, είναι απόλυτο δικαίωμά του να πουλάει όσο θέλει. Αλλά είναι και απόλυτο δικαίωμά μου να ψωνίζω από όπου θέλω.

Τέλος μια απορία:
Πόσο αγοράζουν το στοματικό διάλυμα ή το spray για τον πονόλαιμο οι φαρμακοποιοί; Αν εγώ μπορώ να το πάρω 7 ευρώ, τότε γιατί δεν μπορούν και εκείνοι και να το πουλήσουν σε μια νορμάλ τιμή που να καλύπτει τα έξοδά τους συν το κέρδος τους; Πιθανόν να μην μπορούν για κάποιο λόγο, δεν ξέρω, ενημερώστε με.

marios79
19-02-13, 15:11
Με λίγα λόγια ζητάς απο τον φαρμακοποιό να πληρώνει τις υποτιμήσεις φαρμάκων απο την τσέπη του (γιατι όταν αγοράζεις στοκ με 10 ευρώ και σε αναγκάζουν να το πουλάς 7 είναι χασούρα), να μήν τους πληρώνουν και να τους υποχρεώνουν σε rebate 4% απλά και μόνο για να πάρουν τα χρήματα που δούλεψαν... Άν είναι έτσι, να ανοίξει φαρμακοπωλεία (sic) το κράτος για να μήν το ενδιαφέρει η χασούρα.
Έχουν κάνει και οι φαρμακοποιοί σοβαρές μπηνιές, αλλα δέν φταίνε αυτοι για το κακό στον κόσμο.

Οχι φιλε yonah, δεν ζηταω καταρχην απο κανενα τιποτα. Απλα η γνωμη μου ειναι οτι το φαρμακειο εχει χασει τον εμπορικο προσανατολισμο του. Ειμαι της αποψης οτι πρεπει αμεσα να εξοφληθουν ολα τα χρωστουμενα του κρατους προς τον συγκεκριμενο κλαδο (κ οχι μονο !) κ να αποζημιωθουν για καθε υποτιμηση φαρμακων που εχει γινει. Δεν μιλησα για καμια μπηνια που εχει κανει ο κλαδος των φαρμακοποιων κ σιγουρα δεν φταινε αυτοι για το κακο στον κοσμο.
Τεραστιο μερος ομως των φαρμακειων εχουν μετατραπει σε καταστηματα λιανικης πωλησης απειρων προιοντων που δεν εχουν καμια σχεση με το φαρμακο. Αν ξεκινησω να σου λεω το μπορεις να βρεις μεσα σε ενα φαρμακειο θα καταληξω σε σεντονι κ δεν το θελω, το σιγουρο ειναι οτι μπορεις να βρεις απο πιεσομετρα μεχρι καλτσες με νανοτεχνολογια. Οταν μου ζηταει λοιπον ο συγκεκριμενος κλαδος να του αναγνωρισω τα πολυ σωστα αιτηματα που εχει, πρεπει πρωτα ο ιδιος να ειναι σωστος απεναντι στην εμπορικη του δραστηριοτητα. Οταν τα περισσοτερα φαρμακεια εχουν μετατραπει σε μικρα ή μεγαλα καταστηματα λιανικης πωλησης ηλεκτρονικων/παπουτσιων/ειδων ατομικης περιποιησης/ κ οτι αλλο, ετσι θα αντιμετωπιζονται απο εμενα. Αν καποια στιγμη αποφασισουν τα φαρμακεια να επιστρεψουν στην αρχικη τους εμπορικη δραστηριοτητα (φαρμακα), τοτε θα μπορουμε να κανουμε κουβεντα για τις αδειες.
Αν με το ποστ σου αφηνεις μια υποψια οτι τα φαρμακεια εμπλουτιστηκαν με ενα σωρο ασχετα προιοντα λιανικης με σκοπο να ισοφαρισουν την χασουρα (οπως λες...) απο τα φαρμακα, νομιζω οτι δεν εχει καμια λογικη να το συζητησουμε γιατι με την ιδια δικαιολογια θα ζητησω κ εγω σε ανταλλακτικα αυτοκινητων να πωλουνται φυτοφαρμακα........Το προβλημα ενος κλαδου με το κρατος δεν λυνεται θιγοντας αμεσα τα συμφεροντα καποιου αλλου κλαδου!!!

kover
19-02-13, 15:21
Το δικό μου argument ήταν πως 40% διαφορά στην τιμή είναι πάρα πολύ μεγάλη για να αγνοηθεί/δικαιολογηθεί. Plain and simple. Κατανοώ τον μηχανισμό με τον οποίο διαμορφώνονται οι τιμές, αλλά κατανοώ και πως σε σχέση με το 2010 είμαι 40% κάτω σε εισόδημα. Κοινώς, δεν περισσεύει τίποτα για το αδικαιολόγητο κέρδος του παραφαρμάκου. Γιατί να αγοράσω το στοματικό διάλυμα 11,50 € όταν το βρίσκω με 7,5 €; Φυσικά, είναι απόλυτο δικαίωμά του να πουλάει όσο θέλει. Αλλά είναι και απόλυτο δικαίωμά μου να ψωνίζω από όπου θέλω..

Για την ιστορία, πόσο σοβαρά μπορεί να πάρει κανείς ένα προιόν όταν το βρίσκει κανείς με διαφορά 40%, όχι σε έκτπωση, όχι σε προσφορά αλλά σε listing price. Κουβέντα branding/marketing αλλά αφού μπλέξαμε φαρμακοποιούς με προιόντα που πουλιούνται παντού ας τη κάνουμε.

Οβελίξ
19-02-13, 15:26
Όταν πρόκειται για συγκεκριμένο, τυποποιημένο προϊόν (π.χ. Apivita, Korres) που τα ξέρεις και μπορείς να διαπιστώσεις την αυθεντικότητά τους, τότε ναι, μπορείς να τα πάρεις στα σοβαρά 100%.
Οι διαφορές και οι τιμές που ανέφερα είναι στο ίδιο ακριβώς προϊόν, όχι σε παρόμοιο.

kover
19-02-13, 15:31
Όταν πρόκειται για συγκεκριμένο, τυποποιημένο προϊόν (π.χ. Apivita, Korres) που τα ξέρεις και μπορείς να διαπιστώσεις την αυθεντικότητά τους, τότε ναι, μπορείς να τα πάρεις στα σοβαρά 100%.
Οι διαφορές και οι τιμές που ανέφερα είναι στο ίδιο ακριβώς προϊόν, όχι σε παρόμοιο.
Η νύξη μου γίνεται για την εταιρεία που παράγει το προιόν όχι για τους μεταπωλητές της.

Yonah
19-02-13, 15:40
Οχι φιλε yonah, δεν ζηταω καταρχην απο κανενα τιποτα. Απλα η γνωμη μου ειναι οτι το φαρμακειο εχει χασει τον εμπορικο προσανατολισμο του. Ειμαι της αποψης οτι πρεπει αμεσα να εξοφληθουν ολα τα χρωστουμενα του κρατους προς τον συγκεκριμενο κλαδο (κ οχι μονο !) κ να αποζημιωθουν για καθε υποτιμηση φαρμακων που εχει γινει. Δεν μιλησα για καμια μπηνια που εχει κανει ο κλαδος των φαρμακοποιων κ σιγουρα δεν φταινε αυτοι για το κακο στον κοσμο.
Τεραστιο μερος ομως των φαρμακειων εχουν μετατραπει σε καταστηματα λιανικης πωλησης απειρων προιοντων που δεν εχουν καμια σχεση με το φαρμακο. Αν ξεκινησω να σου λεω το μπορεις να βρεις μεσα σε ενα φαρμακειο θα καταληξω σε σεντονι κ δεν το θελω, το σιγουρο ειναι οτι μπορεις να βρεις απο πιεσομετρα μεχρι καλτσες με νανοτεχνολογια. Οταν μου ζηταει λοιπον ο συγκεκριμενος κλαδος να του αναγνωρισω τα πολυ σωστα αιτηματα που εχει, πρεπει πρωτα ο ιδιος να ειναι σωστος απεναντι στην εμπορικη του δραστηριοτητα. Οταν τα περισσοτερα φαρμακεια εχουν μετατραπει σε μικρα ή μεγαλα καταστηματα λιανικης πωλησης ηλεκτρονικων/παπουτσιων/ειδων ατομικης περιποιησης/ κ οτι αλλο, ετσι θα αντιμετωπιζονται απο εμενα. Αν καποια στιγμη αποφασισουν τα φαρμακεια να επιστρεψουν στην αρχικη τους εμπορικη δραστηριοτητα (φαρμακα), τοτε θα μπορουμε να κανουμε κουβεντα για τις αδειες.
Αν με το ποστ σου αφηνεις μια υποψια οτι τα φαρμακεια εμπλουτιστηκαν με ενα σωρο ασχετα προιοντα λιανικης με σκοπο να ισοφαρισουν την χασουρα (οπως λες...) απο τα φαρμακα, νομιζω οτι δεν εχει καμια λογικη να το συζητησουμε γιατι με την ιδια δικαιολογια θα ζητησω κ εγω σε ανταλλακτικα αυτοκινητων να πωλουνται φυτοφαρμακα........Το προβλημα ενος κλαδου με το κρατος δεν λυνεται θιγοντας αμεσα τα συμφεροντα καποιου αλλου κλαδου!!!

Φίλε Μαριε, οχι δεν υπονοώ σε καμια περιπτωση οτι τα παραφάρμακα και τα διάφορα ειδη προσωπικής υγιεινής (γενικότερα απο σαμπουάν μεχρι παπούτσια με επίστρωση απο γραφένιο) μπήκαν για να ισοφαρίσουν την χασούρα. Μπήκαν στα πλαίσια διεύρινσης της επιχείρησης και για να προσελκύσουν μεγαλύτερο αγοραστικό κοινό. Κατι απολύτα λογικό και θεμιτό κατα την γνώμη μου. Τώρα κατά πόσο έιναι λογικό να έχει μέσα ενα φαρμακείο μέχρι και φαγώσιμα (ναι το έχω δεί και αυτο) και γεωργικά μηχανήματα παραμένει τελείως ανεξήγητο... Τα περισότερα φαρμακεία πάντως έχουν παραφαρμακα και γενικότερα προϊόντα γύρω απο προσωπική υγιεινή, πράγμα λογικό όπως είπα και παραπάνω.
Το θέμα είναι ο καταναλωτής τι κάνει γιαυτο. Εάν δεν του κάνει απλα προσπερνάει τα συγκεκριμένα προιόντα. Προσωπικά προτειμώ να πάω να πάρω συμπληρώματα διατροφής απο φαρμακείο (παραφάρμακο) παρά απο σουπερ μαρκετ.

teodor_ch
19-02-13, 15:44
Τέλος μια απορία:
Πόσο αγοράζουν το στοματικό διάλυμα ή το spray για τον πονόλαιμο οι φαρμακοποιοί; Αν εγώ μπορώ να το πάρω 7 ευρώ, τότε γιατί δεν μπορούν και εκείνοι και να το πουλήσουν σε μια νορμάλ τιμή που να καλύπτει τα έξοδά τους συν το κέρδος τους; Πιθανόν να μην μπορούν για κάποιο λόγο, δεν ξέρω, ενημερώστε με.



TORAL SPRAY 20ML POWER ΠΟΝΟΛΑΙΜΟΣ
Κωδικός Είδους Κωδικός Barcode
2xxx1 52xxxxxx336
Κατηγορία
ΜΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΟΥΜΕΝΑ - ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΤΙΚΑ
Υποκατηγορία
ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΤΙΚΑ
Ημ. Εισαγωγής Ημ. Μεταβολής Συσκ. Πώλησης
14/01/2008 03/09/2012 0
Τιμή Χονδρικής Τιμή Λιανικής Φ.Π.Α.
6,74 € 7,48 € 13 %
Υπενθύμιση

7.48 πουλάει μία απο τις μεγαλύτερες φαρμακαποθήκες στην Ελλάδα
7.48 δηλαδή είναι τιμή κόστους για το φαρμακείο που ουσιαστικά μπαίνει μέσα αφού υπάρχει και η έμμεση φορολογία

Απαιτείς να στοκάρουν όλα τα συνοικιακά φαρμακεία τεράστιες ποσότητες και να πληρώνουν τις μετρητής συνήθως για να εξασφαλίσουν χαμηλές τιμές?

Οβελίξ
19-02-13, 15:49
Δεν απαιτώ τίποτα. Θέτω ερωτήματα που προκύπτουν από παρατήρηση και ζητώ πληροφορίες.

PopManiac
19-02-13, 15:49
Φίλε Μαριε, οχι δεν υπονοώ σε καμια περιπτωση οτι τα παραφάρμακα και τα διάφορα ειδη προσωπικής υγιεινής (γενικότερα απο σαμπουάν μεχρι παπούτσια με επίστρωση απο γραφένιο) μπήκαν για να ισοφαρίσουν την χασούρα. Μπήκαν στα πλαίσια διεύρινσης της επιχείρησης και για να προσελκύσουν μεγαλύτερο αγοραστικό κοινό. Κατι απολύτα λογικό και θεμιτό κατα την γνώμη μου. Τώρα κατά πόσο έιναι λογικό να έχει μέσα ενα φαρμακείο μέχρι και φαγώσιμα (ναι το έχω δεί και αυτο) και γεωργικά μηχανήματα παραμένει τελείως ανεξήγητο... Τα περισότερα φαρμακεία πάντως έχουν παραφαρμακα και γενικότερα προϊόντα γύρω απο προσωπική υγιεινή, πράγμα λογικό όπως είπα και παραπάνω.
Το θέμα είναι ο καταναλωτής τι κάνει γιαυτο. Εάν δεν του κάνει απλα προσπερνάει τα συγκεκριμένα προιόντα. Προσωπικά προτειμώ να πάω να πάρω συμπληρώματα διατροφής απο φαρμακείο (παραφάρμακο) παρά απο σουπερ μαρκετ.

Πιάνομαι από το τελευταίο αλλά παρακολουθώ την συζήτηση.

Το point για εμένα δεν είναι τόσο αν ένα φαρμακείο πουλά παρα-φάρμακα, ακόμα και παγωτά ή και ipods (βέβαια μετά ετυμολογικά χάνουμε την μπάλα καθώς "φαρμακείο" έχει και κάποια έννοια συγκεκριμένη μην τρελαθούμε) . Ας τα πουλά, και ας το κάνει με margin 40% έναντι του online εάν τους παίρνει - γούστο τους καπέλο τους. Το point εν προκειμένω όμως είναι αν αυτά τα παραφάρμακα τα πουλά κατ'αποκλειστικότητα και καλά για λόγους δημόσιας υγιεινής και προστασίας του κοινωνικού συνόλου, εκεί τα χαλάμε καθώς μπαίνουμε στην λογική "τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου" ;) Ειδάλλως, γούστο του καπέλο του

Και - επιμένω - όταν το ρυθμιστικό πλαίσιο είναι τέτοιο στην Ελλάδα που από το παραπάνω απολαμβάνουν λίγοι και εκλεκτοί. Εννοείται πως είμαι υπέρ της ρύθμισης και περιορισμένου αριθμού φαρμακείων στον βαθμό που οι άδειες όμως είναι διαθέσιμες προς όλους και με ίσους όρους και όχι το σημερινό ή να είσαι συγγενής ή προύσαλης για να ανοίξεις φαρμακείο ;)

teodor_ch
19-02-13, 16:20
Δεν απαιτώ τίποτα. Θέτω ερωτήματα που προκύπτουν από παρατήρηση και ζητώ πληροφορίες.


120061
Οι φαρμακοπώλες (και όχι -ποιοί) νομίζουν πως ο κόσμος πρέπει να πληρώνει σχεδόν 40% ακριβότερα τα διάφορα σκευάσματα επειδή στα καταστήματά τους επιτελείται «κοινωνικό έργο». Ας συνεχίσουν έτσι, δε βαριέσαι, δεν είναι ο μόνος κλάδος που πριονίζει το κλαδί του.

No comments...

Όπως και για τις βρισιές στο παρελθόν.

Αφήνω τη συνέχεια στα υπόλοιπα παιδιά που έχουν την υπομονή να ασχολούνται ;)

KLG
19-02-13, 16:21
Το δικό μου argument ήταν πως 40% διαφορά στην τιμή είναι πάρα πολύ μεγάλη για να αγνοηθεί/δικαιολογηθεί. Plain and simple. Κατανοώ τον μηχανισμό με τον οποίο διαμορφώνονται οι τιμές, αλλά κατανοώ και πως σε σχέση με το 2010 είμαι 40% κάτω σε εισόδημα. Κοινώς, δεν περισσεύει τίποτα για το αδικαιολόγητο κέρδος του παραφαρμάκου. Γιατί να αγοράσω το στοματικό διάλυμα 11,50 € όταν το βρίσκω με 7,5 €; Φυσικά, είναι απόλυτο δικαίωμά του να πουλάει όσο θέλει. Αλλά είναι και απόλυτο δικαίωμά μου να ψωνίζω από όπου θέλω.

Τέλος μια απορία:
Πόσο αγοράζουν το στοματικό διάλυμα ή το spray για τον πονόλαιμο οι φαρμακοποιοί; Αν εγώ μπορώ να το πάρω 7 ευρώ, τότε γιατί δεν μπορούν και εκείνοι και να το πουλήσουν σε μια νορμάλ τιμή που να καλύπτει τα έξοδά τους συν το κέρδος τους; Πιθανόν να μην μπορούν για κάποιο λόγο, δεν ξέρω, ενημερώστε με.

11.50? η φωτό το δείχνει 10.26. Ενα ευρω απο δω, ενα ευρω απο κει... τι 37% τι 40% τι 42% στο τέλος θα σου πω "πως κάνεις έτσι για 2 ευρω?"

Για την απορία που εξεφρασες παραπάνω, σου είπα και πριν οτι δεν νομιζω οτι οι φαρμακοποιοί πουλάνε ακριβά, απλά οι άλλοι πουλάνε πολύ φτηνα. Τουλαχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου απο το e-εμπόριο.

Το θέμα είναι τι μπορεί να σου προσφέρει ο φαρμακοποιος, ο μπακάλης, ο δισκοπωλης κοκ ωστε να δικαιολογει αυτη τη διαφορα τιμής. Aν σου κανει βερεσε στα άλλα, αν εχει τα φαρμακα σου οταν τα ζητάς, αν προσπαθει να βρει τα φαρμακα σου οταν δεν τα χει ή απλα αν εχει ωραιο πωπό η 23χρονη μαθητευομενη τότε ας παρει και 3 ευρω παραπάνω.

Και φυσικά δεν αναφερομαι σε fixed ταριφα 40% π.χ. δεν θα αγοράσω οθόνη 280 ευρω απο τον μαστορα της γειτονιας ενω το online καταστημα την πουλάει 200.

Yonah
19-02-13, 16:24
Διόρθωση :p Είναι -ποιοι...
Κάθε (σοβαρός/αλάδωτος) φαρμακοποιός που βγαίνει εχει τις γνώσεις να παρασκευάσει ακόμη και πολυ δύσκολα, στην εκτέλεση, σκευάσματα. Επειδή διάλεξε να ειναι στο retail κομμάτι δεν τον κάνει άχρηστο...

KLG
19-02-13, 16:26
Το point για εμένα δεν είναι τόσο αν ένα φαρμακείο πουλά παρα-φάρμακα, ακόμα και παγωτά ή και ipods (βέβαια μετά ετυμολογικά χάνουμε την μπάλα καθώς "φαρμακείο" έχει και κάποια έννοια συγκεκριμένη μην τρελαθούμε) . Ας τα πουλά, και ας το κάνει με margin 40% έναντι του online εάν τους παίρνει - γούστο τους καπέλο τους. Το point εν προκειμένω όμως είναι αν αυτά τα παραφάρμακα τα πουλά κατ'αποκλειστικότητα και καλά για λόγους δημόσιας υγιεινής και προστασίας του κοινωνικού συνόλου, εκεί τα χαλάμε καθώς μπαίνουμε στην λογική "τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου" ;) Ειδάλλως, γούστο του καπέλο του

Και - επιμένω - όταν το ρυθμιστικό πλαίσιο είναι τέτοιο στην Ελλάδα που από το παραπάνω απολαμβάνουν λίγοι και εκλεκτοί. Εννοείται πως είμαι υπέρ της ρύθμισης και περιορισμένου αριθμού φαρμακείων στον βαθμό που οι άδειες όμως είναι διαθέσιμες προς όλους και με ίσους όρους και όχι το σημερινό ή να είσαι συγγενής ή προύσαλης για να ανοίξεις φαρμακείο ;)

Συμφωνω, αλλά οπως είπα αφηνω εξω το βρεφικό γάλα.

Ο Κορρές πουλάει τα προιοντα του σε σουπερ μαρκετ? Στον Hondo? Ισχυει το ίδιο για εξειδικευμενα ανατομικά παπουτσια?

Μηπως τελικά οι κατασκευαστριες εταιριες είτε δεν μπορουν να καλύψουν την μαζικότερη παραγωγή, είτε θέλουν να προστατέψουν την εικόνα της μαρκας τους με το να μην τα βρίσκεις στο Lidl? Γιατί πρέπει να χρεώσουμε στους φαρμακοποιους απο το brand management εξειδικευμένων προϊοντων μέχρι την ασυμμετρία του ηλεκτρονικού εμπορίου για να βγει ένα καταραμένο επιχείρημα υπερ της απελευθευρωσης του επαγγελματος τους... το οποιο στο κάτω κάτω δεν ειναι να πουλάνε παραφαρμακευτικά προιοντα.

marios79
19-02-13, 16:29
Τα περισότερα φαρμακεία πάντως έχουν παραφαρμακα και γενικότερα προϊόντα γύρω απο προσωπική υγιεινή, πράγμα λογικό όπως είπα και παραπάνω.
Το θέμα είναι ο καταναλωτής τι κάνει γιαυτο. Εάν δεν του κάνει απλα προσπερνάει τα συγκεκριμένα προιόντα. Προσωπικά προτειμώ να πάω να πάρω συμπληρώματα διατροφής απο φαρμακείο (παραφάρμακο) παρά απο σουπερ μαρκετ.

Κ ακριβως στο υπογραμμισμενο ειναι κ το κλειδι της παρατηρησης μου. Ο καταναλωτης οταν μπαινει σε φαρμακειο κ μονο με την εικονα της ασπρης φορμας κ της συνειδητοποίησης του χωρου που μπαινει αρχιζει κ ριχνει τις αμυνες του οσο αναφορα την κρητικη του (Δεν τα λεω εγω αυτα, οι διαφημηστες τα λενε....Μην παρεξηγθω).
Δεν εχει εγκριση απο το ΕΟΦ το ταδε σκευασμα ? Μα πως ? Αφου το πηρα σε φαρμακειο!!!!
Αυτα τα παπουτσια ειναι ανατομικα τα πηρα σε φαρμακειο!!!
Το ταδε πρωτεινικο συμπληρωμα ειναι το καλυτερο γιατι το πηρα σε φαρμακειο!!!!
Κ παει λεγοντας......
Εσυ κ το 90% του κοσμου προτιμα να ψωνιζει συμπληρωματα/παπουτσια/ειδικες οδοντοπαστες/κ οτι αλλο απο το φαρμακειο, αυτο το γεγονος (που τον καταναλωτη κ βεβαια δεν τον ενοχλει...) κατατασει αυτοματα τα φαρμακεια σε καταστηματα γενικης λιανικης πωλησης, αρα προσωπικα ετσι θα τα αντιμετωπιζω. Σαφως κ εσενα σαν καταναλωτη μπορει να σου φαινεται ακομα κ λογικο (ολο αυτο το παραλογο) αλλα αν ρωτησεις καποια καταστηματα λιανικης που θιγονται αμεσα τα συμφεροντα τους απο αυτη την εμπορικη "διευρυνση" των φαρμακειων, η απαντηση που θα παρεις δεν θα ειναι η ιδια!
Με μοναδικη κ μεγαλη εξαιρεση τα φαρμακα, τα φαρμακεια δεν εχουν καμια "ειδικοτητα" στο να πουλανε ηλεκτρονικα, ρουχα, παπουτσια, βρεφικες κρεμες κτλ κ πραγματικα αν δεν σου κανει κοπος εξηγησε μου γιατι εσυ προτιμας να ψωνισεις ενα συμπληρωμα ή ενα θερμομετρο απο το φαρμακειο ? Τι παραπανω θα σου προσφερει ?

PopManiac
19-02-13, 16:32
Συμφωνω, αλλά οπως είπα αφηνω εξω το βρεφικό γάλα.

Ο Κορρές πουλάει τα προιοντα του σε σουπερ μαρκετ? Στον Hondo? Ισχυει το ίδιο για εξειδικευμενα ανατομικά παπουτσια?

Μηπως τελικά οι κατασκευαστριες εταιριες είτε δεν μπορουν να καλύψουν την μαζικότερη παραγωγή, είτε θέλουν να προστατέψουν την εικόνα της μαρκας τους με το να μην τα βρίσκεις στο Lidl? Γιατί πρέπει να χρεώσουμε στους φαρμακοποιους απο το brand management εξειδικευμένων προϊοντων μέχρι την ασυμμετρία του ηλεκτρονικού εμπορίου για να βγει ένα καταραμένο επιχείρημα υπερ της απελευθευρωσης του επαγγελματος τους... το οποιο στο κάτω κάτω δεν ειναι να πουλάνε παραφαρμακευτικά προιοντα.

Oύτε κι εγώ απαραίτητα διαφωνώ (:lol:) αλλά νομίζω πως αρκετά προϊόντα έχουν υποχρέωση να πωλούνται μόνο εντός φαρμακείων. Είμαι βέβαιος π.χ. για το βρεφικό γάλα (και δεν το αφήνω εκτός ;)) και όχι μόνο αλλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω την πλήρη γκάμα ή το ακριβές ρυθμιστικό πλαίσιο.

Αν κανείς μπορεί να διαφωτίσει, ευχαρίστως

KLG
19-02-13, 16:41
Oύτε κι εγώ απαραίτητα διαφωνώ (:lol:) αλλά νομίζω πως αρκετά προϊόντα έχουν υποχρέωση να πωλούνται μόνο εντός φαρμακείων. Είμαι βέβαιος π.χ. για το βρεφικό γάλα (και δεν το αφήνω εκτός ;)) και όχι μόνο αλλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω την πλήρη γκάμα ή το ακριβές ρυθμιστικό πλαίσιο.

Αν κανείς μπορεί να διαφωτίσει, ευχαρίστως

Το βρεφικό γάλα το αφήνω εκτός επειδή το θεωρώ φαρμακο, τουλαχιστον εδω απο συζητησεις με μπαμπαδες κα μαμαδες (δεν αποφευγονται δυστυχως :p) την φόρμουλα την βγαζει ο γιατρος. Όταν έρθει η ωρα θα προτιμήσω τον φαρμακοποιο απο το να χαζευω μόνος μου κουτια στο ιντερνετ και να μετραω τα mg της συνταγης. Δεν μπορω να το βάλω στην ίδια κατηγορία με την κρεμούλα για τους μαυρους κύκλους ή το τσόκαρο. Καλλυντικά και τσόκαρα... νομίζω οτι αισθάνομαι πιο ανετα να συζητάω βρεφικά γάλατα :p :p

PopManiac
19-02-13, 16:52
Xαίρομαι πάντως που ήδη κάνεις το mental preparation για ψώνια μπαμπάς, είσαι πλέον έτοιμος νέε μου επομένως get to work για την υλοποίηση :cool:

Πάντως και εδώ που έχω μιλήσει με μαμάδες και μπαμπάδες (Βελγιο βρίσκεις και σε super market) είναι μοιρασμένοι - μερικοί πήγαιναν φαρμακείο άλλοι σούπερ μάρκετ αλλά δεν είχε εδώ τέτοιο καθεστώς αποκλειστικότητας σε φαρμακεια εξ'όσων αντιλαμβάνομαι.

Επαναλαμβάνω δεν γνωρίζω το ακριβές πλαίσιο αλλά είμαι αρκετά βέβαιος πως η αποκλειστικότητα των φαρμακείων σε παρα-φαρμακευτικά και γενικά εμπορεύματα δεν εξαντλείται μόνο στα βρεφικά γάλατα ;) Δε νομίζω πχ. πως Ντεπόν πωλούνται εκτός φαρμακείων ;)

Οβελίξ
19-02-13, 16:54
11.50? η φωτό το δείχνει 10.26. Ενα ευρω απο δω, ενα ευρω απο κει... τι 37% τι 40% τι 42% στο τέλος θα σου πω "πως κάνεις έτσι για 2 ευρω?"
Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις. Μίλησα για στοματικό διάλυμα που βρίσκω στο φαρμακείο της γειτονιάς 11.50 € (αντί για 7,50 αλλού), η εικόνα από σπρέι λαιμού απλώς ξεκίνησε τη συζήτηση.

Ο φαρμακοποιός το μόνο που μπορεί να μου προσφέρει είναι συνταγογραφούμενα φάρμακα, ευχαριστώ πολύ. Και να δίνει αυτά που γράφει το χαρτί και όχι αυτά που θέλει αυτός να μου δώσει (μου έτυχε προχθές, ήθελε να πάρω το ακριβότερο σκεύασμα και όχι το αναγραφόμενο, επέμενα, υποχώρησε).

Το «δεν πουλάνε οι φαρμακοποιοί ακριβότερα αλλά οι άλλοι φθηνότερα» είναι φθηνή σοφιστεία μια και όλα καταλήγουν στο πόσα χρήματα βγαίνουν από την τσέπη σου. Και όπως δεν με ρώτησε ποτέ ο φαρμακοποιός πού βρίσκω τα 10.20 € (σε προσφορά!!) που ζητάει για το σαμπουάν ξηροδερμίας μου, έτσι και εγώ δεν θα τον προτιμήσω όταν μπορώ να το βρω 7.56 € (πραγματικό παράδειγμα και αυτό).

Με τέτοια διαφορά στις τιμές, ας έχει η βοηθός όσο ωραίο κώλο θέλει. :p Αν ο καταστηματάρχης χρειάζεται τέτοιες τιμές για να την πληρώνει και να τη βλέπει να σκύβει τακτοποιώντας τις κούτες, δεν θα πληρώσω εγώ τη νύφη :biggrin:

Y.Γ.
Theodor, όλος ο κόσμος στο θρεντ κατάλαβε το σαρκασμό στο ποστ με τις μάνες εκτός από σένα που εξακολουθείς να το κάνεις σημαία.

- - - Updated - - -


Δε νομίζω πχ. πως Ντεπόν πωλούνται εκτός φαρμακείων ;)
Αν κατάλαβα καλά, αναφέρεσαι στην Ελλάδα; Έχω αγοράσει Ντεπόν (ή Παναντόλ, δεν θυμάμαι) από περίπτερο. Εδώ και χρόνια πωλούνται ελεύθερα. Αν μιλάς για Βέλγιο, σόρι λάθος :-)

teodor_ch
19-02-13, 16:56
Y.Γ.
Theodor, όλος ο κόσμος στο θρεντ κατάλαβε το σαρκασμό στο ποστ με τις μάνες εκτός από σένα που εξακολουθείς να το κάνεις σημαία.

- - - Updated - - -


Έχω αγοράσει Ντεπόν (ή Παναντόλ, δεν θυμάμαι) από περίπτερο. Εδώ και χρόνια πωλούνται ελεύθερα.

Και συνεχίζεις!!!!!!

Το περίπτερο ήταν παράνομο.
Πηγαίνει σε ένα φαρμακείο και αγοράζει ντεπόν και μετά τα πουλάει με δικό του καπέλο.

100% παρανομία

Έλεος!

Άκου εκεί τα ντεπόν στα περίπτερα εδώ και καιρό ελεύθερα!!!!!!! :worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

KLG
19-02-13, 16:58
Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις. Μίλησα για στοματικό διάλυμα που βρίσκω στο φαρμακείο της γειτονιάς 11.50 € (αντί για 7,50 αλλού), η εικόνα από σπρέι λαιμού απλώς ξεκίνησε τη συζήτηση.

Ο φαρμακοποιός το μόνο που μπορεί να μου προσφέρει είναι συνταγογραφούμενα φάρμακα, ευχαριστώ πολύ. Και να δίνει αυτά που γράφει το χαρτί και όχι αυτά που θέλει αυτός να μου δώσει (μου έτυχε προχθές, ήθελε να πάρω το ακριβότερο σκεύασμα και όχι το αναγραφόμενο, επέμενα, υποχώρησε).

Το «δεν πουλάνε οι φαρμακοποιοί ακριβότερα αλλά οι άλλοι φθηνότερα» είναι φθηνή σοφιστεία μια και όλα καταλήγουν στο πόσα χρήματα βγαίνουν από την τσέπη σου. Και όπως δεν με ρώτησε ποτέ ο φαρμακοποιός πού βρίσκω τα 10.20 € (σε προσφορά!!) που ζητάει για το σαμπουάν ξηροδερμίας μου, έτσι και εγώ δεν θα τον προτιμήσω όταν μπορώ να το βρω 7.56 € (πραγματικό παράδειγμα και αυτό).

Με τέτοια διαφορά στις τιμές, ας έχει η βοηθός όσο ωραίο κώλο θέλει. :p Αν ο καταστηματάρχης χρειάζεται τέτοιες τιμές για να την πληρώνει και να τη βλέπει να σκύβει τακτοποιώντας τις κούτες, δεν θα πληρώσω εγώ τη νύφη :biggrin:



Δεν είναι καθόλου σοφιστεία αν μιλάμε για τη διαφορα ηλεκτρονικου καταστήματος με κανονικό. Αν τώρα μου λες οτι ο ενας φαρμακοποιος το πουλαει 7.56 και ο δίπλα 10.50 ή το σουπερ ή οτιδήποτε αλλο με τσιμέντο και τζάμια τότε θα έχω μια συζήτηση με τον φαρμακοποιο μου και αν δεν με καλύψει θα πάω στον δίπλα.

Οβελίξ
19-02-13, 16:59
Ηρέμησε Τheo, θα πάθεις τίποτα. Δεν είπα νόμιμα. Είπα τι συμβαίνει στην πράξη.

PopManiac
19-02-13, 16:59
@Oβελίξ, όπως βλέπεις σιγά μην πωλούνται τα Ντεπόν στα ελληνικά περίπτερα :rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.