PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

Xouzouris
20-01-11, 20:16
Φοβερό βιντεο από φαρμακοποιούς χωρις φαρμκακειο:
http://www.youtube.com/watch?v=rVeY-kKAZ34

Αυτα που λεμε εδω και αρκετο καιρο δηλαδη.


:p
Ωραίο αστείο η σύγκριση του ιδιωτικού με τον δημόσιο τομέα :oneup:
Στη μία μπορεί να ξύνεσαι και να πληρώνεσαι, και στην άλλη αν ξύνεσαι μπορεί και να πεθάνεις της πείνας. :oneup:


Όσο για το παραπάνω βίντεο, τσεκάρετε λίγο το blog τους γιατί απο τον τρόπο που γράφουν, όχι για φαρμακοποιοί, αλλά ούτε για 18χρονοι δεν φαίνονται.

Η κληρονομικότητα των αδειών δεν σταματάει! Πάει αυτό. Το δέχτηκε ο υπουργός.
Πλέον μιλάμε μόνο για τα απαράδεκτα ωράρια και το ιδιοκτησιακό.

Σταμάτησα να παρακολουθώ τις εξελίξεις και να ασχολούμαι. Απογοητεύτηκα.
Αφού κοιτάμε όλοι τον εαυτό μας και προσωπικά δεν με πιάνει κανένα μέτρο, κακό του κεφαλιού του πολίτη που όχι δεν βοηθάει, αλλά είναι εναντίον της κινητοποίησης.

Μια χαρα ειναι το blog τους. Ακτιβιστες του κλαδου τους ειναι, τι θελεις να γραφουν δηλαδη? Ουτε βριζουν κανεναν, ουτε τιποτα.

Οσο για την κληρονομικοτητα των αδειων, το αν την δεχτηκε ή οχι ο υπουργος με αφηνει παγερα αδιαφορο, ποτε δεν αποτελεσε αυτο κριτηριο για το αν ειναι δικαιο ή οχι. ;)

Τελος θα ηταν πολυ καλο, μιας που εχεις αναλαβει τον ατυπο (και αχαρο ομολογω) ρολο του υπερασπιστη των θεσεων των φαρμακοποιων με φαρμακειο να απαντουσες λιγο και επι της ουσιας.


Εγινε η καβατζα δλδ :oneup: Τωρα πάμε για την ακόμα μεγαλύτερη καβατζα... ωράρια πολυτελείας, έτσι όσοι δεν εχουν κεφαλαιο για φαρμακείο να είναι σερβιτόροι.

Αδιανότητα στην Ευρωπη του 2011 να υπάρχει κληρονομικό δικαίωμα στην εργασία... Βεβαια δεν ζησαμε Αναγέννηση και Διαφωτισμό για αυτό οπως φαινεται έχουμε κολλήσει στη Φεουδαρχία.

Φυσικά και το κράτος έχει ευθυνη... οχι μονο επειδή υποκύπτει στις δυνατες συντεχνίες, ενώ τσακίζει τις αδύνατες...αλλά επειδή τόσα χρόνια είχε εξαγοραστεί απο τις συντεχνιες μέσω του κόστους των αδειών...

Δίκιο έχουν οι φαρμακοποιοί ... δεν ξέρω τις τιμες των αδειών, αλλά αν το κράτος αρπαξε δεκαδες χιλιαδες ευρω για να πουλήσει το δικαιωμα φαρμακείου, πρέπει να τα επιστρεψει... απο την στιγμή που πρόκειται για ενα περιουσιακό στοιχείο, έχουν κάθε δικαιωμα οι φαρμακοποιοι να θέλουν να το μεταβιβάσουν στα παιδιά τους.

Σε ιδανικές συνθηκες οι αδειες θα επρεπε να ειναι δωρεαν και να δινονται με βαση συγκεκριμενα προσοντα π.χ. πτυχιο ΑΕΙ + Χ χρονος μαθητείας + Υ χρόνια προυπηρεσίας. Αλλά στην Ελλάδα κάνουν κουμαντο τα ξενα και ντόπια συμφεροντα... και ο λαός συνθλίβεται.

Αν εξασφαλιστουν και τα αλλα αιτήματα, αλλά οχι η αμεση επιστροφη των χρωστουμενουν (αλλωστε λεφτα δεν υπάρχουν) οι κινητοποιήσεις θα σταματήσουν? Να ξέρουμε δλδ πόσο κοστολογεί το κράτος και οι φαρμακοποιοι το ελευθερο δικαίωμα στην εργασία.

Ποιος σου ειπε οτι οι αδειες δεν ειναι δωρεαν?

Οι υπαρχουσες αδειες αγοραπωλουνται απο τους υπαρχοντες φαρμακοποιους ερημην του Κρατους και μαλιστα "κατω απο το τραπεζι" με εικονικα συνεταιριλικια, μιας που απο το νομο απαγορευεται.

teodor_ch
20-01-11, 20:17
Μερικά φαρμακεία λόγω των νέων μέτρων θα φτάσουν σε σημείο πτώχευσης και έτσι θα κλείνουν συμφωνίες με πολυεθνικές.

Αυτό είναι και το πρόβλημά μου με τα νέα μέτρα.

Xouzouris
20-01-11, 20:21
Define "συμφωνιες με πολυεθνικες" please.

teodor_ch
20-01-11, 20:31
:down::down::down::down:

Δεν έχω δει κανένα φαρμακοποιό να πεθαίνει από την πείνα.Από την πολύ την μάσα μπορεί όμως.Ότι και να μου λες,όπως και στους περισσοτέρους εδώ δεν πείθεις.Οι φαρμακοποιοί είναι από τις χειρότερες συντεχνίες.Φάτε λοιπόν ευρώ μέχρι να σκάσετε.
Πάρτε και κανένα simeco.

Δεν με ενδιαφέρει να σε πίσω.
Λέω τη γνώμη μου και κάνουμε συζήτηση.

Διαβάζω ειδήσεις, blogs, τηλεόραση και προσπαθώ να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα για το μέλλον του τομέα με τα νέα μέτρα.

Κατα τη γνώμη μου τα νέα μέτρα εξυπηρετούν το κράτος, τις φαρμακοβιομηχανίες και τα μεγάλα φαρμακεία μαζί με τα ξένα κεφάλαια.

Υγεία να έχουμε να δούμε τα αποτελέσματα σε 10-20 χρόνια.

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 7 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


:down::down::down::down:

Δεν έχω δει κανένα φαρμακοποιό να πεθαίνει από την πείνα.Από την πολύ την μάσα μπορεί όμως.Ότι και να μου λες,όπως και στους περισσοτέρους εδώ δεν πείθεις.Οι φαρμακοποιοί είναι από τις χειρότερες συντεχνίες.Φάτε λοιπόν ευρώ μέχρι να σκάσετε.
Πάρτε και κανένα simeco.


Define "συμφωνιες με πολυεθνικες" please.


Για παράδειγμα

Εκμετάλλευση των προς κλείσιμο φαρμακείων που με κάποια λεφτά θα δελεάζουν μία μεταφορά του φαρμακείου (παλαιά φαρμακεία έχουν δικαίωμα μεταφοράς που υπόκεινται σε άλλα κριτήρια με μικρότερες αποστάσεις) σε ένα κεντρικότερο μέρος. Τώρα ποιός θα κάνει κουμάντο όταν το φαρμακείο δεν θα είναι ιδιοκτησία πλέον του φαρμακοποιού δεν το ξέρω...
Όπως δεν ξέρω και τί πολιτική μπορεί να ακολουθήσει το νέο μαγαζί....

KLG
20-01-11, 20:33
Ποιος σου ειπε οτι οι αδειες δεν ειναι δωρεαν?

Οι υπαρχουσες αδειες αγοραπωλουνται απο τους υπαρχοντες φαρμακοποιους ερημην του Κρατους και μαλιστα "κατω απο το τραπεζι" με εικονικα συνεταιριλικια, μιας που απο το νομο απαγορευεται.

Δεν το ηξερα... τότε δις εις θανατον για το ανίκανο κράτος... αντί για να πατάξει την πρακτική, την νομιμοποιεί. Αν κάτι δεν έχει αξία σύμφωνα με το κράτος, τότε δεν θα υπήρχε λόγος να κληρονομείται.

panoc
20-01-11, 20:33
μερικως σχετικο με το θεμα :

παντα απο οσο θυμαμαι απο παιδι οι μικρομεσαιοι επιχειρηματιες ειχαν το φοβο του μεγαλου πολυεθνικου παιχτη.
παντα δεν τον ηθελαν γιατι θα τους κατεστρεφε και μεχριτ ωρα σχεδον παντα αποδειχτηκαν σωστοι.
οχι γιατι ο μεγαλος τους εφαγε αλλα γιατι η "μικροτητα" και ο εγωισμος του καθενα ξεχωριστα δεν τους επετρεψε να δουν το μελλον.

αυτο που ποτε δε καταλαβα ειναι γιατι οι νεοτεροι μικροεπιχειρηματιες, ειδικα τωρα με τη γνωση του παρελθοντος, δεν συντασωνται ενωμενοι εναντια στους μεγαλους.
αφου για τον ενα η τον αλλο λογο δε τους βγαινει πια η "χρυση εποχη", η χηνα σταματησε τα χρυσα αυγα, γιατι δε κοιτανε πως θα ενωθουν επιχειρηματικα ;

dankan
20-01-11, 20:38
Δεν με ενδιαφέρει να σε πίσω.
Λέω τη γνώμη μου και κάνουμε συζήτηση.

Διαβάζω ειδήσεις, blogs, τηλεόραση και προσπαθώ να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα για το μέλλον του τομέα με τα νέα μέτρα.

Κατα τη γνώμη μου τα νέα μέτρα εξυπηρετούν το κράτος, τις φαρμακοβιομηχανίες και τα μεγάλα φαρμακεία μαζί με τα ξένα κεφάλαια.

Υγεία να έχουμε να δούμε τα αποτελέσματα σε 10-20 χρόνια.

Δεν πείθεις όσο και να προσπαθείς.Ούτε κουβέντα κάνεις.Ότι βολεύει την τσέπη σου λες.Τα νέα μέτρα μόνο εσάς εξυπηρετούν.Μην φάει κανένα ευρώ κανένας νέος φαρμακοποιός.Ζήστε βασιλικά.Όταν όλοι οι υπόλοιποι δεν θα έχουν λεφτά να σας δω τι θα κάνετε.Συνεχίστε αυτή την προκλητική στάση.

KLG
20-01-11, 20:41
Επειδή δεν έχει νόημα να στοχοποιουμε μέλη κάθε φορά που κάποιος υποστηρίζει την κάστα του (απολύτως θεμιτό να υποστηρίξει τη κάστα του και απολύτως θεμιτό να τον κράξουμε :p) και για να έχουμε την ευκαιρία για κάποιο αντίλογο εκτός απο συνεχές κράξιμο καλό θα ήταν να χρησιμοποιείται τρίτο πρόσωπο ;)

Xouzouris
20-01-11, 20:53
Για παράδειγμα

Εκμετάλλευση των προς κλείσιμο φαρμακείων που με κάποια λεφτά θα δελεάζουν μία μεταφορά του φαρμακείου (παλαιά φαρμακεία έχουν δικαίωμα μεταφοράς που υπόκεινται σε άλλα κριτήρια με μικρότερες αποστάσεις) σε ένα κεντρικότερο μέρος. Τώρα ποιός θα κάνει κουμάντο όταν το φαρμακείο δεν θα είναι ιδιοκτησία πλέον του φαρμακοποιού δεν το ξέρω...
Όπως δεν ξέρω και τί πολιτική μπορεί να ακολουθήσει το νέο μαγαζί....

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω (το ειπα και παραπανω) πως θα μπορει να μην ειναι ιδιοκτησια του φαρμακοποιου το φαρμακειο απο την στιγμη που η αδεια λειτουργιας θα πρεπει με το ζορι να ειναι στο ονομα του. Δηλαδη εσυ θα εβαζες λεφτα σε μια επιχειρηση οπου δεν μπορει συμφωνα με το νομο να εμφανιστεις συνεταιρος ή ιδιοκτητης? :hmm:


Δεν το ηξερα... τότε δις εις θανατον για το ανίκανο κράτος... αντί για να πατάξει την πρακτική, την νομιμοποιεί. Αν κάτι δεν έχει αξία σύμφωνα με το κράτος, τότε δεν θα υπήρχε λόγος να κληρονομείται.

Στην ουσια δεν κληρονομειται με την κλασικη εννοια του ορου, αυτο συμβαινει μονον σε περιπτωση αιφνιδιου θανατου του αδειουχου προ της συνταξιοδοτησης.

Αυτο που συμβαινει κατα κυριο λογο ειναι οτι ο παλιος φαρμακοποιος βαζει "συνεταιρο" του Φαρμακειου εναν αλλο φαρμακοποιο (με λεφτα εαν ειναι ξενος, χωρις λεφτα εαν ειναι συγγενης). Σε δευτερο χρονο, ο παλιος παιρνει (συνηθως) συνταξη και ετσι η αδεια μενει στον νεο.

teodor_ch
20-01-11, 20:59
@dankan
Οκ

@panoc

Το μόνο όπλο είναι οι φαρμακαποθήκες στις οποίες οι φαρμακοποιοί είναι μέτοχοι και εξασφαλίζουν χαμηλές τιμές.
ΟΜΩΣ οι φαρμακοβιομηχανίες χτυπάνε και εδώ αφού αρνούνται να δώσουν φάρμακα στις αποθήκες αλλά θέλουν να εμπορεύονται κατευθείαν με τα φαρμακεία.
Για αυτό εξάλλου και οι μεγάλες ελλείψεις.

Επίσης το κράτος μείωσε το ποσοστό κέρδους των αποθηκών με τα πρόσφατα μέτρα.

Τίποτα δεν αφήνεται στην τύχη. Υπάρχει σχέδιο και το κράτος το υλοποιεί με τις πλάτες του ΔΝΤ.

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 3 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ειλικρινα δεν καταλαβαινω (το ειπα και παραπανω) πως θα μπορει να μην ειναι ιδιοκτησια του φαρμακοποιου το φαρμακειο απο την στιγμη που η αδεια λειτουργιας θα πρεπει με το ζορι να ειναι στο ονομα του. Δηλαδη εσυ θα εβαζες λεφτα σε μια επιχειρηση οπου δεν μπορει συμφωνα με το νομο να εμφανιστεις συνεταιρος ή ιδιοκτητης? :hmm:


http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4613956

Η διατύπωση της ρύθµισης δεν εξασφαλίζει το αυτονόητο, ότι δηλαδή τα φαρµακεία θα ανήκουν µόνο σε φαρµακοποιούς
Θ. Αµπατζόγλου πρόεδρος του Πανελληνίου Φαρµακευτικού Συλλόγου



Τι αλλάζει
άιροντάι οι ιδιοκτησιακοί περιορισµοί,

Αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί ανοίξεις ΕΣΥ ένα φαρμακείο με την άδεια ιδρύσεως και ασκήσεως ενός φαρμακοποιού και να τον έχεις "υπάλληλο"?

aroutis
20-01-11, 21:00
Η κληρονομικότητα των αδειών δεν σταματάει! Πάει αυτό. Το δέχτηκε ο υπουργός.Δε κυβερνά ο Υπουργός... η Τρόικα κυβερνά...

Xouzouris
20-01-11, 21:04
Οσο να το πεις, για τις ελλειψεις ευθυνεται και το χαμηλο (πια) κοστολογιο της Ελλαδας, γεγονος που σπρωχνει τις εταιρειες να στελνουν τα εισαγομενα φαρμακα με το σταγονομετρο και καποιες φαρμακαποθηκες να τα επανεξαγουν για μεγαλυτερο κερδος.

........Auto merged post: Xouzouris πρόσθεσε 3 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί ανοίξεις ΕΣΥ ένα φαρμακείο με την άδεια ιδρύσεως και ασκήσεως ενός φαρμακοποιού και να τον έχεις "υπάλληλο"?

Κατ'αρχας αυτη ειναι η ερμηνεια του Αμπατζογλου, και επιφυλασσομαι δεδομενης της ερμηνειας των αποφασεων του ΕΔ που σχολιασα νωριτερα. Ακομη κι ετσι ομως, πρεπει να συναινεσει ο φαρμακοποιος και δυσκολα βλεπω καποιον που μπορει να ανοιξει μια ατομικη κερδοφορα επιχειρηση (η εταιρεια δεν θα παει να επενδυσει στην Κατω Βλαχοπαναγια, αρα μιλαμε για "γωνιακα" σημεια) να εκχωρησει αυτο το δικαιωμα για να γινει υπαλληλος.

nmavro73
20-01-11, 21:09
@dankan
Οκ

@panoc

Το μόνο όπλο είναι οι φαρμακαποθήκες στις οποίες οι φαρμακοποιοί είναι μέτοχοι και εξασφαλίζουν χαμηλές τιμές.
ΟΜΩΣ οι φαρμακοβιομηχανίες χτυπάνε και εδώ αφού αρνούνται να δώσουν φάρμακα στις αποθήκες αλλά θέλουν να εμπορεύονται κατευθείαν με τα φαρμακεία.
Για αυτό εξάλλου και οι μεγάλες ελλείψεις.

Επίσης το κράτος μείωσε το ποσοστό κέρδους των αποθηκών με τα πρόσφατα μέτρα.

Τίποτα δεν αφήνεται στην τύχη. Υπάρχει σχέδιο και το κράτος το υλοποιεί με τις πλάτες του ΔΝΤ.

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 3 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........



http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4613956


Αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί ανοίξεις ΕΣΥ ένα φαρμακείο με την άδεια ιδρύσεως και ασκήσεως ενός φαρμακοποιού και να τον έχεις "υπάλληλο"?
Οι μεγάλες ελλείψεις δεν οφείλονται εκεί. Για τις εταιρίες είναι φασαρία η απευθείας προμήθεια. Όσο δούλευα εγώ σε φαρμακευτική, είχαμε ολόκληρη διαδικασία για να στείλουμε 1-2 κουτιά από το αντιψυχωσικό που είχαμε. Και το κάναμε μόνο σε περιπτώσεις ανάγκης.
Αυτό που γίνεται είναι ότι υπάρχει γνωστή φαρμακαποθήκη πχ στη Β. Ελλάδα, που κάνει παράλληλη εξαγωγή. Δηλαδή παραγγέλνει από την εταιρία 5 κουτιά από ένα φάρμακο, διαθέτει στην αγορά τα 3 και εξάγει τα 2(μάλιστα υπήρχε θυμάμαι και Τμήμα Εξαγωγών!Ενώ κανονικά δεν είναι νόμιμο αυτό). Με το άνοιγμα των συνόρων με τη Βουλγαρία αυτό έγινε ακόμη πιο έντονο.
Οι φαρμακοποιοί είναι μέτοχοι γενικά στο ΣΥ.ΦΑ της κάθε περιοχής. Αλλά δεν είναι ο ΣΥ.ΦΑ η μόνη φαρμακαποθήκη.

Οβελίξ
20-01-11, 21:13
Οι άδειες δίνονται δωρεάν από το κράτος. Μετά τις πουλάνε οι φαρμακοποιοί μεταξύ τους (όπως φορτηγατζήδες, όπως ταξιτζήδες). Δεν είναι περιουσιακό τους στοιχείο αλλά το πουλάνε επειδή έτσι γίνεται. Και... under the counter :p

Αν πράγματι ο υπουργός δέχτηκε την «κληρονομικότητα» των αδειών τότε είναι μεγάλη κότα και εύχομαι να προσφύγουν οι θιγόμενοι στα σχετικά δικαστήρια.

Οι μικρομεσαίοι επιχειρηματίες που φοβούνται «το μεγάλο κεφάλαιο» είναι άξιοι της τύχης τους. Αν δεν μπορούν τόσες δεκαετίες να συνεταιριστούν επιχειρηματικά με την ίδια θέληση που συνεργάζονται συνδικαλιστικά θα ήταν σήμερα αυτοί το μεγάλο κεφάλαιο. Αλλά ο καθένας ήθελε πάντα το χωραφάκι του, το μαγαζάκι του, τα ευρουλάκια του και την αδειούλα του.

Οποιος υποστηρίζει ότι φαρμακείο θα μπορεί να ανοίξει ο οποιοσδήποτε χωρίς πτυχίο, έχει πρόβλημα κατανόησης, δεν του φταίει κανείς άλλος. Το νομοσχεδιο είναι σαφές, οι δηλώσεις του υπουργού είναι σαφεις και on the record.

Τα πληθυσμιακά κριτήρια παραμένουν (χαλαρώνουν, αλλά παραμένουν) και οι φαρμακοποιοί αντιδρούν ακόμα και σε αυτό. Ουτε καν νεα φαρμακεία δεν θέλουν. Τι λε ρε γελοίε εκπρόσωπε που σε βλέπω στην τιβί να απειλείς; Κουμάντο θα κάνεις εσύ ποιος πτυχιουχος θα ανοίξει κατάστημα και ποιος όχι;

Τέλος, το κόλπο με τη «συστέγαση» και μετά ο ένας να συνταξιοδοτείται και να μένει άλλος, μια χαρά θα συνεχιστεί.

Συνεπώς, @@ απελευθέρωση.

hemlock
20-01-11, 21:14
Οι άδειες δίνονται δωρεάν από το κράτος. Μετά τις πουλάνε οι φαρμακοποιοί μεταξύ τους (όπως φορτηγατζήδες, όπως ταξιτζήδες). Δεν είναι περιουσιακό τους στοιχείο αλλά το πουλάνε επειδή έτσι γίνεται. Και... under the counter :p


Δηλαδη απο αερα κοπανιστο, εκκατομυρια?:hmm:

NT1G
20-01-11, 21:30
Δηλαδη απο αερα κοπανιστο, εκκατομυρια?:hmm:

Μάγκας με τα λεφτά των άλλων;:twisted:

teodor_ch
20-01-11, 21:32
Οι μεγάλες ελλείψεις δεν οφείλονται εκεί. Για τις εταιρίες είναι φασαρία η απευθείας προμήθεια.


Κι όμως, εταιρίες έρχονται στα φαρμακεία και προσφέρουν φάρμακα τα οποία δεν έχει η φαρμακαποθήκη. Όπως επίσης δεν στέλνουν στις φαρμακαποθήκες αν δεν υπογράψουν χαρτί οι φαρμακοποιοί με τις ποσότητες που ΘΑ χρειαστούν.

Το κέρδος είναι μεγαλύτερο όταν πουλάς 5-5 κουτιά απο 500-500.


@Xouzouris

Δυστυχώς δεν μπορώ να γίνω ειδικός ΚΑΙ σε νομικά θέματα. Υπάρχουν οι σύλλογοι και δικηγόροι για να αποκωδικοποιήσουν τα νομοσχέδια. Κάποιον πρέπει να ακούσω και όταν βλέπω τον ίδιο τον υπουργό προχτές στην ΕΡΤ να λέει σε 1' μέσα "...Δεν θέλουμε νέα φαρμακεία...με τα νέα πληθυσμιακά όρια θα ανοίξουν πολλά νέα..." τότε χάνει την αξιοπιστία του.
Όταν διαβάσω ένα σχέδιο νόμου που να καταλαβαίνουμε ΟΛΟΙ μας ότι δεν γίνεται να ανοίξει φαρμακείο ο οποιοσδήποτε (@Οβελίξ αρκεί να έχει μέσα φαρμακοποιό με άδεια ιδρύσεως και ασκήσεως) τότε θα ηρεμήσω.


1. Το επάγγελμα του φαρμακοποιού και η λήψη άδειας ίδρυσης και λειτουργίας φαρμακείου δεν υπόκειται σε κανένα περιορισμό πλην των σχετικών με τα πληθυσμιακά όρια και την προϋπόθεση τήρησης ελαχίστων αποστάσεων, που εξασφαλίζουν τη χωροταξικά ισόρροπη διασπορά των φαρμακείων στην επικράτεια.

Οι Έλληνες ή υπήκοοι κράτους μέλους της Ε.Ε., που έχουν πτυχίο φαρμακοποιού και άδεια άσκησης επαγγέλματος και οι οποίοι δεν έχουν καταδικασθεί για ρητά προβλεπόμενα αδικήματα μπορούν να ασκούν ελεύθερα το επάγγελμα.



Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=379097&ct=1&dt=19/01/2011#ixzz1BbPC2TNO
Γιατί απο το παραπάνω δεν καταλαβαίνω ότι υπάρχει περιορισμός στο ποιός μπορεί να ανοίξει φαρμακείο.
Καταλαβαίνω ότι μπορείς να ιδρύσεις ΕΣΥ φαρμακείο και να βάλεις όποιον φαρμακοποιό θέλεις να ασκήσει το επάγγελμά του.

@aroutis

Δεν είδα πουθενά σε κανένα δημοσιευμένο μνημόνιο τα μέτρα που περνάει ο υπουργός. Δεν διαφωνώ παρόλα αυτά με την πρότασή σου :oneup:


@hemlock

Ακόμα και ένα κομμωτήριο έχει μία χ πελατεία μετά απο κάποια χρόνια λειτουργίας. Το όνομα και η πελατεία γιατί να δωρίζονται?

Οβελίξ
20-01-11, 21:33
Συγγνώμη, πού υπάρχει η είδηση ότι ο υπουργός συναίνεσε στις κληρονομικές άδειες; Γιατί εγώ διαβάζω ότι αυτό καταργείται.

teodor_ch
20-01-11, 21:36
Συγγνώμη, πού υπάρχει η είδηση ότι ο υπουργός συναίνεσε στις κληρονομικές άδειες; Γιατί εγώ διαβάζω ότι αυτό καταργείται.

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=379097&ct=1&dt=19/01/2011

Εάν ο φαρμακοποιός, στο φαρμακείο του οποίου πραγματοποιείται η συστέγαση, συνταξιοδοτηθεί, παραιτηθεί για οποιοδήποτε λόγο ή αποθάνει ανακαλείται η άδεια ίδρυσης του φαρμακείου του και στον παραμένοντα φαρμακοποιό χορηγείται άδεια συνεχίσεως λειτουργίας του φαρμακείου.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=379097&ct=1&dt=19/01/2011#ixzz1BbOtY3sT

Οβελίξ
20-01-11, 21:42
Αυτό δεν είναι κληρονομικότητα. Κληρονομικότητα εννοούμε «πεθαίνει ο φαρμακοποιός, κανείς από τους επιζώντες συγγενείς δεν είναι φαρμακοποιός, το φαρμακείο συνεχίζει να λειτουργεί προσλαμβάνοντας έναν πτυχιούχο ως "υπεύθυνο" αλλά όχι ιδιοκτήτη»

Δηλαδή, οι συγγενείς κρατούν το φαρμακείο ως επιχείρηση χωρίς να είναι οι ίδιοι φαρμακοποιοί. Η πρόθεση του υπουργείου ήταν η άδεια να επιστρέφεται αμέσως αλλά δεν ξέρω πού βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή.

Ψάξε να δεις τον όρο «κληρονομικό φαρμακείο». Στις εφημερίδες γράφεται ότι τα 8.000 από τα 12.000 είναι έτσι.

Η περίπτωση του «βάζω το παιδί μου -που έχει πτυχίο -συνέταιρο/συστεγασμένο και μετά αποχωρώ και του μένει η άδεια» θα συνεχίσει. Οπως και το «τσεπώνω 300.000 για να συστεγάσω τον "συνέταιρο" και μετά αποχωρώ και του μένει η άδεια» θα συνεχίσει επίσης.

teodor_ch
20-01-11, 21:46
Αυτό δεν είναι κληρονομικότητα. Κληρονομικότητα εννοούμε «πεθαίνει ο φαρμακοποιός, κανείς από τους επιζώντες συγγενείς δεν είναι φαρμακοποιός, το φαρμακείο συνεχίζει να λειτουργεί προσλαμβάνοντας έναν πτυχιούχο ως "υπεύθυνο" αλλά όχι ιδιοκτήτη»

Ψάξε να δεις τον όρο «κληρονομικό φαρμακείο». Στις εφημερίδες γράφεται ότι τα 8.000 από τα 12.000 είναι έτσι.


Όταν λέμε για κληρονομικότητα εδώ, νομίζω μιλάμε για το δικαίωμα του μπαμπά φαρμακοποιού να μεταφέρει την άδεια του στο υιό του εφόσον είναι και αυτός φαρμακοποιός.


Για αυτό που λές εσύ, εννοείται ότι είμαι αντίθετος!!!

panoc
20-01-11, 21:48
κανονικα θα επρεπε να ισχυει οτι και στα αλλα επαγγελματα.

παυση της αδειας και εναρξη καινουργιας.

Οβελίξ
20-01-11, 21:53
Οι μεταβιβασεις αδειών δεν απαγορεύονται και δεν πρέπει να απαγορεύονται.

Επίσης, νομίζω πως είναι αυτονόητο πως ο κάθε φαρμακοποιός μπορούσε και μπορεί να μεταβιβάσει την άδειά του ή να κάνει συνέταιρο και να συστεγαστεί με όποιον γουστάρει. Αν είναι το παιδί του και έχει πτυχίο, δεν μας πέφτει λόγος.

Η στρέβλωση έρχεται όταν ΚΑΝΕΙΣ πτυχιούχος δεν μπορεί να ανοίξει φαρμακείο επειδή οι άδειες μεταβιβάζονται με αυτόν τον τρόπο.

Προφανώς ο φαρμακοποιός θα μπορεί να μεταβιβάσει την άδεια σε όποιον φαρμακοποιό θέλει. Αυτό που (από όσο έχω καταλάβει) είναι η μεγάλη αντίδραση των φαρμακοποιών είναι το λεγόμενο «κληρονομικό φαρμακείο» που κρατά μια άδεια λειτουργίας χωρίς να ζει εκείνος που την πήρε και χωρίς κανείς άλλος να είναι φαρμακοποιός. (σε αυτό υπάρχει φυσικά χρονικό περιθώριο 5 με 7 χρόνια. Συνήθως η οικογένεια απλώς πουλάει την άδεια προτού αυτή λήξει και τη χάσουν)

Εκτός αν έχω καταλάβει λάθος.

panoc
20-01-11, 21:56
κατα τη γνωμη μου, δεν υπαρχει λογος μεταβιβασης οποιασδηποτε αδειας για οποιοδηποτε επαγγελμα.
αλλωστε το να παρεις καινουργια αδεια δεν ειναι κατι το δυσκολο (αν φυσικα δεν υπαρχουν κλειστα επαγγελματα).

ισα ισα, με τη παυσης της αδειας λογω θανατου ή συναξιοδοτησης η οποιουδηποτε λογου επιθυμει ο κατοχος της αυτοματως σταματουν να υπαρχουν αεριδες, βοριαδακια, κληρονομικα κατω του τραπεζιου, περιεργες μεταβιβασεις και τα λοιπα.

teodor_ch
20-01-11, 21:58
@Οβελίξ

τί να σου πώ τώρα!

Εγώ έχω καταλάβει αυτό που σου λέω παραπάνω!
Αν τυχόν μιλάμε (που είναι παρα πολύ τραβηγμένο) να μιλάμε για αυτό που λες εσύ τότε είμαι αντίθετος!

Απο όσο γνωρίζω, η χείρα του φαρμακοποιού έχει το δικαίωμα να συνεχίσει το φαρμακείο για ΠΕΝΤΕ χρόνια μόνο. Όχι παραπάνω. Δεν γίνεται να έχουν πεθάνει τόσοι φαρμακοποιοί!
8.000 στους 12.000 είναι δηλαδή πεθαμένοι φαρμακοποιοί?????

panoc
20-01-11, 22:00
8.000 στους 12.000 είναι δηλαδή πεθαμένοι φαρμακοποιοί?????
δεν ειναι δυσκολο εαν το επαγγελμα ειναι κλειστο μερικες δεκαετιες...

teodor_ch
20-01-11, 22:02
δεν ειναι δυσκολο εαν το επαγγελμα ειναι κλειστο μερικες δεκαετιες...

μα υπάρχει το όριο της 5ετίας!
Αν ισχύει κάτι τέτοιο, υπεύθυνο είναι το κράτος και όχι οι φαρμακοποιοί!!!

panoc
20-01-11, 22:06
μα υπάρχει το όριο της 5ετίας!
Αν ισχύει κάτι τέτοιο, υπεύθυνο είναι το κράτος και όχι οι φαρμακοποιοί!!!

για τη χηρα, αλλα εαν γινονται τα κλασσικα οπως και στα αλλα κλειστα και που ανεφεραν ποιο πανω (συνετεριλικια και κλπ) τοτε το οριο ειναι ακυρο.

το κρατος ειμαστε ΚΑΙ εμεις ξερεις... εαν εμεις το θελουμε ετσι τοτε ετσι θα γινει, η για να ακριβολογουμε, εαν εμεις το θελαμε (τοτε) ετσι τοτε ετσι γινοταν (τοτε).

teodor_ch
20-01-11, 22:09
για τη χηρα, αλλα εαν γινονται τα κλασσικα οπως και στα αλλα κλειστα και που ανεφεραν ποιο πανω (συνετεριλικια και κλπ) τοτε το οριο ειναι ακυρο.

το κρατος ειμαστε ΚΑΙ εμεις ξερεις... εαν εμεις το θελουμε ετσι τοτε ετσι θα γινει, η για να ακριβολογουμε, εαν εμεις το θελαμε (τοτε) ετσι τοτε ετσι γινοταν (τοτε).

Για όλες αυτές τις συντεχνίες είμαι αντίθετος 100% εννοείται.
Ποτέ στα λεγόμενά μου πριν δεν υποστήριξα μία τέτοια πρακτική. :oneup:

bbb
20-01-11, 22:13
Όταν διαβάσω ένα σχέδιο νόμου που να καταλαβαίνουμε ΟΛΟΙ μας ότι δεν γίνεται να ανοίξει φαρμακείο ο οποιοσδήποτε (@Οβελίξ αρκεί να έχει μέσα φαρμακοποιό με άδεια ιδρύσεως και ασκήσεως) τότε θα ηρεμήσω.



Υπαρχεις καποιος καλος λογος που δεν πρεπει να γινει αυτο?
Να μην μπορει οποιοσδηποτε να προμηθευτει μια αδεια φαρμακειου, και να το δουλευει φαρμακοποιος?

teodor_ch
20-01-11, 22:19
Υπαρχεις καποιος καλος λογος που δεν πρεπει να γινει αυτο?
Να μην μπορει οποιοσδηποτε να προμηθευτει μια αδεια φαρμακειου, και να το δουλευει φαρμακοποιος?

Ναί.
Όταν έχεις μία επιχείρηση θέλεις να σου βγάζει λεφτά.
Όταν είσαι υπάλληλος σε μία επιχείρηση σε ενδιαφέρει να είναι χαρούμενο το αφεντικό.
Όταν ένας άσχετος επιχειρηματίας έχει στο φαρμακείο του φαρμακοποιούς υπαλλήλους, θα θέλει να του βγάζουν πολλά λεφτά. Με ότι συνεπάγεται αυτό.

Γνωρίζω φαρμακείο σε τουριστική περιοχή που δουλεύει με 100% ποσοστό κέρδους ΑΚΟΜΑ και σε φάρμακα και ασκεί πίεση ο φαρμακοποιός στους υπαλλήλους σε κάθε βήχα να φεύγουν 5 διαφορετικά είδη μαζί.
(Ο φαρμακοποιός είναι παράλληλα δημόσιος υπάλληλος και λείπει πολύ συχνά στο εξωτερικό)

Μιλάμε για τρελή κομπίνα αλλά ξεφεύγω και πάλι! :p

μου ξεχείλωσε το φόρουμ!

applebite
20-01-11, 22:19
Τοσα χρονια βλεπαμε τις πολυεθνικες να αφομειωνουν τους χωρους εμποριου στους οποιους ειχαν δυνατοτητα να δραστηριοποιηθουν, και αντιδρουσαμε σχετικα ψυχραιμα (εως αδιαφορα). Το καλως ή κακως δεν ειναι επι του παροντος, γιατι εμπεριεχει πολυ μεγαλη συζητηση - πριν αρχισουμε λοιπον τις κραυγες ευαισθησιας (ή ψηφοθηριας, οπως θελετε παρτε το) για στηριξη της μικρομεσαιας επιχειρησης, σκεφτειτε οτι σα χωρα εχουμε αποφασισει να πορευομαστε με ενα συγκεκριμενο οικονομικο / πολιτικο συστημα, για το οποιο αυτα ειναι τα αυτονοητα.
Οσοι ψηφιζετε ΚΚΕ να πω δικαιολογειστε (κατα το "ασ' τον τρελο στην τρελα του" :p) να φερνετε τετοια επιχειρηματα, στην τελικη το Κομμα ζητα αποχωρηση απο το καπιταλιστικο μοντελο και τους μηχανισμους του (Ε.Ε.). Οι υπολοιποι που επιθυμουν την ενωμενη Ευρωπη (και τις επιδοτησεις της), περα απο το να λενε λαϊκιστικες παπατζες πως ακριβως φανταζονται οτι ΔΕ θα εχουμε ελευθερη αγορα μεσα στα πλαισια της? Γαλατικο χωριο κι ετσι? Και οι επιδοτησεις? Θα συνεχισουν να μας τις δινουν επειδη ειμαστε διασκεδαστικοι? Για βουτατε και λιγο τη γλωσσα στο μυαλο, αν δε σου αρεσει το κλαμπ σηκωνεσαι και φευγεις, δε καθεσαι να κανεις τον καραγκιοζη.

Εμενα παντως αλλη ειναι η εκπληξη μου. Ενω στα προηγουμενα εγιναν αυτα που εγιναν, τωρα που ανοιγουν και οι αγορες που ηταν κλειστες, συνειδητοποιω με τυψεις ποσοι συμπολιτες μου σκεφτονταν το μελλον και την ευδαιμονια μου χωρις εγω ο γαϊδαρος προτερα να τους ειχα παρει χαμπαρι. Οι φορτηγατζηδες απεργουν για να μην ερθουν οι πολυεθνικες και με γδερνουν στα μεταφορικα, οι λεωφορειατζηδες για να μην ερθουν οι πολυεθνικες και μου ακριβυνουν το εισιτηριο, οι φαρμακοποιοι για να μην ερθουν οι πολυεθνικες και εκμεταλλευτουν την οποια αναγκη μου για περιθαλψη, οι ΔΕΗτζηδες για να μην ερθουν οι πολυεθνικες και μου τιναξουν το τιμολογιο στον αερα, και παει λεγοντας...
Μικρη παρακληση μονο: ενας ενας να με σκεφτεστε ρε παιδια, αν με μελετατε ολοι μαζι μπορει να με πιασει λοξυγγας...

Οβελίξ
20-01-11, 22:28
Απορία:
Εφόσον μπορεί ο καθένας να ανοίξει νοσοκομείο χωρίς να είναι γιατρός (και σχολείο χωρίς να είναι εκπαιδευτικός) τι στα κομμάτια έχει το φαρμακείο και πρέπει ο ιδιοκτήτης να είναι οπωσδήποτε φαρμακοποιός; Ε? εδώ σας θέλω.

panoc
20-01-11, 22:30
Απορία:
Εφόσον μπορεί ο καθένας να ανοίξει νοσοκομείο χωρίς να είναι γιατρός (και σχολείο χωρίς να είναι εκπαιδευτικός) τι στα κομμάτια έχει το φαρμακείο και πρέπει ο ιδιοκτήτης να είναι οπωσδήποτε φαρμακοποιός; Ε? εδώ σας θέλω.

συντεχνια κονομας.

teodor_ch
20-01-11, 22:39
Απορία:
Εφόσον μπορεί ο καθένας να ανοίξει νοσοκομείο χωρίς να είναι γιατρός (και σχολείο χωρίς να είναι εκπαιδευτικός) τι στα κομμάτια έχει το φαρμακείο και πρέπει ο ιδιοκτήτης να είναι οπωσδήποτε φαρμακοποιός; Ε? εδώ σας θέλω.

Το ίδιο λάθος είναι και για τις κλινικές.
Εδώ δημόσιοι ιατροί δέχονται προσφορές για υπερ και κατευθυνόμενη συνταγογράφηση.
Φαντάσου τι γίνεται με τις κλινικές που εκεί κάνουν και ιατρικές εξετάσεις :)


Χάζεψα λίγο τί γίνεται στα φαρμακευτικά blogs και ξαφνιάστηκα που έγινε και επίθεση σε τρείς ιστοσελίδες! Αυτά τα κάνουν οι φαρμακοποιοί χωρίς φαρμακείο? :p


Τρείς ιστοσελίδες για φαρμακοποιούς κατέρρευσαν χθές από επίθεση (http://www.mypharm.gr/node/1572)
Kαι οι επιχειρηματίες θα μπορούν να ανοίγουν φαρμακείο (http://www.mypharm.gr/node/1573)
Παπακωνσταντίνου στο MEGA: «Ε και τι έγινε αν κλείσουν τα μικρά φαρμακεία!!!» (http://farmakopoioi.blogspot.com/2011/01/mega.html)

Με κάθε επιφύλαξη για την αξιοπιστία των παραπάνω!

Οβελίξ
20-01-11, 22:44
Ναι, κοίταξα και εγω στο mypharm, οι αντιθέσεις μέσα στον κλάδο είναι τεράστιες.

bbb
20-01-11, 22:44
Ναί.
Όταν έχεις μία επιχείρηση θέλεις να σου βγάζει λεφτά.
Όταν είσαι υπάλληλος σε μία επιχείρηση σε ενδιαφέρει να είναι χαρούμενο το αφεντικό.
Όταν ένας άσχετος επιχειρηματίας έχει στο φαρμακείο του φαρμακοποιούς υπαλλήλους, θα θέλει να του βγάζουν πολλά λεφτά. Με ότι συνεπάγεται αυτό.

Γνωρίζω φαρμακείο σε τουριστική περιοχή που δουλεύει με 100% ποσοστό κέρδους ΑΚΟΜΑ και σε φάρμακα και ασκεί πίεση ο φαρμακοποιός στους υπαλλήλους σε κάθε βήχα να φεύγουν 5 διαφορετικά είδη μαζί.
(Ο φαρμακοποιός είναι παράλληλα δημόσιος υπάλληλος και λείπει πολύ συχνά στο εξωτερικό)

Μιλάμε για τρελή κομπίνα αλλά ξεφεύγω και πάλι! :p

μου ξεχείλωσε το φόρουμ!
Δηλαδη ο επιχειρηματιας που ειναι και φαρμακοποιος, ειναι ενας καθολα τιμιος επαγγελματιας, ο οποιος δεν επιθυμει να βρεθει καποιος που δεν σπουδασε φαρμακευτικη(αρα ατιμος) και να ανοιξει μαγαζι?
Αυτο καταλαβα.

teodor_ch
20-01-11, 22:51
@bbb

Ένα φαρμακοποιός που είναι και ο ιδιοκτήτης του φαρμακείου του αυξάνει τα κέρδη του με την φήμη και την εμπιστοσύνη του κόσμου.
Ένας φαρμακοποιός που είναι υπάλληλος τον ενδιαφέρει η επιβίωση.
Αυτό ΞΑΝΑείπα.

και άλλο ένα πολύ ωραίο άρθρο με λογικά επιχειρήματα
ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ, ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΔΡΑΣΗ (http://www.mypharm.gr/node/1555)

Οβελίξ
20-01-11, 22:51
@bbb
Σωστά κατάλαβες. Σύμφωνα με τους φαρμακοποιούς κανείς ποτέ δεν πρέπει να ανοίξει νέο φαρμακείο εκτός απο τα παιδιά τους και όσους πληρώσουν 300.000 σε έναν παλιό για την άδεια.

teodor_ch
20-01-11, 22:53
@bbb
Σωστά κατάλαβες. Σύμφωνα με τους φαρμακοποιούς κανείς ποτέ δεν πρέπει να ανοίξει νέο φαρμακείο εκτός απο τα παιδιά τους και όσους πληρώσουν 300.000 σε έναν παλιό για την άδεια.

Ας φύγει το χαράτσι της μεταπώλησης της άδειας αν και είμαι αντίθετος (όχι κάθετα!).

Αυτό που δεν δέχομαι είναι φαρμακείο στα χέρια ΜΗ φαρμακοποιού.

bbb
20-01-11, 22:55
@bbb

Ένα φαρμακοποιός που είναι και ο ιδιοκτήτης του φαρμακείου του αυξάνει τα κέρδη του με την φήμη και την εμπιστοσύνη του κόσμου.
Ένας φαρμακοποιός που είναι υπάλληλος τον ενδιαφέρει η επιβίωση.
Αυτό ΞΑΝΑείπα.

και άλλο ένα πολύ ωραίο άρθρο με λογικά επιχειρήματα
ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ, ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΔΡΑΣΗ (http://www.mypharm.gr/node/1555)


Και ο επιχειρηματιας θα αυξησει τα κερδη και τη φημη του, εφοσον εχει καλους υπαλληλους, και δεν θα εχει νοοτροπια μπακαλη.
Θα υπαρχουν αλυσιδες φαρμακειων που θα προτιμωνται, και αλυσιδες-μπακαλικα που θα κλεινουν.
Δεν καταλαβαινω γιατι ο ιδιοκτητης να μην ειναι καποιος ασχετος, εφοσον θα ειναι σωστος επιχειρηματιας, θα εχει καλες τιμες και αψογη εξυπηρετηση.

Οβελίξ
20-01-11, 22:56
Χαράτσι είναι (ήταν) ο φόρος που επιβάλλει το κράτος. Το κόστος της άδειας δεν πάει στο κράτος λεμε. Το πληρώνουν οι φαρμακοποιοί μεταξύ τους. Οι νέες άδειες (όταν εκδίδονται) είναι δωρεάν.

Εφόσον ανέχεσαι το Ιατρικό Κέντρο, το Υγεία και την κλινική «Ο Αγιος Παντελεήμονας» θα δεχτείς και την ίδρυση φαρμακείων με αδειούχο τον φαρμακοποιό και κεφαλαιούχο τον επιχειρηματία. Εφόσον το Ιατρικό κάνει μπαι-πας και είναι ιδιωτικό δεν βλέπω το λόγο γιατί να προστατεύεται ο μαγαζάτορας που το πολύ πολύ να κάνει ενέσεις.

dankan
21-01-11, 01:20
...

Ακόμα και ένα κομμωτήριο έχει μία χ πελατεία μετά απο κάποια χρόνια λειτουργίας. Το όνομα και η πελατεία γιατί να δωρίζονται?

Μα ο νέος φαρμακοποιός δεν ενδιαφέρεται για το όνομα και την πελατεία του παλιού φαρμακοποιού.Ο καθένας θέλει να μοχθήσει και να φτιάξει το όνομά του στην πιάτσα.Κανείς δεν θέλει να αγοράσει ράφια και φάρμακα.Απλά με το πρόσχημα του συναιτέρου πέφτει το ζεστό το χρήμα.Αν όπως λες παρακάτω καταργηθεί ο χαράτσι την μεταπώλησης των αδειών τότε ναι φυσικά και συμφωνώ ο φαρμακοποιός να μπορεί να μεταβιβάζει την άδεια στα παιδιά του.Αλλιώς τα παιδιά που δεν έχουν μπαμπά φαρμακοποιό είναι παιδιά κατώτερου Θεού.Είμαστε ή όχι ίσοι σε αυτή την χώρα?

http://www.pharmapublications.gr/fd/archive/FD_695_5_2010.pdf

Σελίδα 31. Για να μείνει η επιχείρηση στην οικογένεια!!!!! .... Comenius unv Bratislava

kover
21-01-11, 09:39
Μία ακόμα φορά να ακούσω πως με το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων θα κατασπαραχτεί ο μικρός από το κεφάλαιο θα ξεράσω. Το ακούω από πιτσιρικάς το ακούω και σήμερα θα το ακούω και στα επόμενα 100 χρόνια όπως φαίνεται.

Αντί να κλαίγονται οι φαρμακοποιοί, οι φορτηγατζήδες, οι δικηγόροι και ο κάθε πικραμένος γιατί απλά δε κάνουν αυτό http://www.advancepharmacies.gr/. Πείτε μου εσείς πως θα χτυπηθούν αυτά τα φαρμακεία από το άνοιγμα του επαγγέλματος.

Πόσο απέχουν αυτοί οι τύποι από το να είναι οι ίδιοι το κεφάλαιο? Υπάρχει και άλο δύκτιο φαρμακείων στην Ελλάδα αυτό της pharmaplus αλλά δε το αναφέρω γιατί είναι ιδιοκτησίας Λαβρεντιάδη οπότε έχουμε να κάνουμε με κανονική επιχείρηση και κεφάλαιο (όπως το ενοείται).

Η κάθε εποχή έχει τις δυσκολίες της. Είτε προσαρμόζεσαι και συνεχίζεις να κερδίζεις είτε κλαις τη μοίρα σου και φωνάζεις για να διατηρήσεις τα κακώς κεκτημένα του παρελθόντως. Επί της ουσίας ζητάνε να είναι μισθωτοί με εργοδότη τη κοινωνια, ωράρια δημοσίου υπαλλήλου αλλά με κέρδος επιχειρηματία. Η κληρονομικότητα, οι περιορισμοί, η αγωροπωλησία αδειών είναι στρεβλώσεις που κακώς υπάρχουν και ο "αγώνας" για να συντηρηθούν είναι το λιγότερο γελοίος.

kerneld
21-01-11, 11:12
http://www.pharmapublications.gr/fd/archive/FD_695_5_2010.pdf

Σελίδα 31. Για να μείνει η επιχείρηση στην οικογένεια!!!!! .... Comenius unv Bratislava

Απλά θεϊκό!!!!

Ακόμα και η χρήση της γλώσσας είναι ενδεικτική του επιπέδου.....κάτι σαν το κλασσικό "...ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδάνε..."

teodor_ch
21-01-11, 11:27
Απλά θεϊκό!!!!

Ακόμα και η χρήση της γλώσσας είναι ενδεικτική του επιπέδου.....κάτι σαν το κλασσικό "...ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδάνε..."

Του επιπέδου της σχολής μιας και μιλάμε για διαφήμιση μέσα σε περιοδικό!

kerneld
21-01-11, 11:44
Του επιπέδου της σχολής μιας και μιλάμε για διαφήμιση μέσα σε περιοδικό!

Η οποία στοχεύει/απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό......

bbb
21-01-11, 14:38
Και ο επιχειρηματιας θα αυξησει τα κερδη και τη φημη του, εφοσον εχει καλους υπαλληλους, και δεν θα εχει νοοτροπια μπακαλη.
Θα υπαρχουν αλυσιδες φαρμακειων που θα προτιμωνται, και αλυσιδες-μπακαλικα που θα κλεινουν.
Δεν καταλαβαινω γιατι ο ιδιοκτητης να μην ειναι καποιος ασχετος, εφοσον θα ειναι σωστος επιχειρηματιας, θα εχει καλες τιμες και αψογη εξυπηρετηση.

Παντως βλεπω δεν υπαρχει καλος λογος να μην αλλαξει η κατασταση.

Οβελίξ
21-01-11, 17:52
Μια και λέμε για κληρονομιές, άλλο ένα παράδειγμα κλειστού επαγγέλματος (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=379486&ct=3&dt=21/01/2011) που δήθεν ανοίγει.

teodor_ch
11-02-11, 00:41
ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΨΗΦΙΣΗ ΤΟΥ Ν/Σ - ΥΨΗΛΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΟΥ ΡΟΛΟΥ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΩΝ (ΕΡΕΥΝΑ ALCO) - ΟΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ Ν/Σ (http://www.pfs.gr/portal/page/portal/pfsnew/news/read_new?id=992)

Μέσα στο doc που υπάρχει στο παραπάνω λινκ μπορείτε να διαβάσετε το παρακάτω:

Στο τέλος της συνεδρίασης της Βουλής ο Υπουργός κ.Ανδρέας Λοβέρδος ενημέρωσε το σώμα ότι στις προθέσεις της Τρόϊκα ήταν η υπαγωγή των ΜΗΣΥΦΑ στα σούπερμάρκετ, και παραδέχθηκε ότι υπήρξε η προτροπή για δημιουργία αλυσίδων, ανοίγματος φαρμακείων στα σούπερμάρκετ και αλλαγή του ιδιοκτησιακού καθεστώτος των φαρμακείων. Αυτά όλα είναι γραμμένα στα πρακτικά της βουλής, και αποδεικνύουν τον τεράστιο αγώνα που κάναμε ενάντια στα συμφέροντα που ακολούθησαν ύποπτες διαδρομές.

ΥΓ. Μήν δώσετε καθόλου βάση στην "έρευνα" του ΠΦΣ γιατί για μένα τα 600 άτομα δεν είναι καθόλου σοβαρό δείγμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.