PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

no_logo
07-12-11, 20:53
Καλά μην τρολάρεις τώρα, κάνε μια βόλτα να δείς τις συνθήκες αποθήκευσης, σε αρκετές περιπτώσεις ακόμα και τα χάλια supermarket έχουν καλύτερες

υπερθεματίζω σε αυτό που λες
Σιγά μην είναι πρόβλημα που στα SM τα προιόντα στις αποθήκες δεν είναι ομοειδή
Τι κι αν χυθούν ζουμιά από την φέτα, τι κι αν υπάρχει σαλμονέλα, κατσαρίδες, μυγάκια και βρώμα από τα φορτωμένα κόμπι. Ε δεν είναι και φαρμακείο :lol:

Έχει πλάκα όταν αρνείστε τα πιο λογικά πράγματα. Λες και μπορεί να συγκριθεί η καθαριότητα ανάμεσα σε ένα φαρμακείο που εμπορεύεται συσκευασμένα φάρμακα και έχει συγκεκριμένο και περιορισμένο όγκο στα διακινούμενα προιόντα του με το SM που εμπορεύεται τα πάντα, σε όλες τις μορφές, υπάρχουν διαρροές υλικών, υπολείμματα, τεράστιος διακινούμενος όγκος κοκ

bluesattack
07-12-11, 20:55
"Απελευθερώνεται η αγορά του γάλακτος πρώτης βρεφικής ηλικίας, για παιδιά έως έξι μηνών, καθώς από το νέο έτος δεν θα πωλείται αποκλειστικά από τα φαρμακεία, αλλά θα είναι διαθέσιμο και από τα σούπερ μάρκετ , όπως ανακοίνωσαν σήμερα από κοινού οι υπουργοί Υγείας Ανδρέας Λόβερδος και Ανάπτυξης Μιχάλης Χρυσοχοΐδης. Έτσι, μειώνεται και η τιμή του 20%.
TA NEA (http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4678319)

Μια χαρα.

sdikr
07-12-11, 20:57
υπερθεματίζω σε αυτό που λες
Σιγά μην είναι πρόβλημα που στα SM τα προιόντα στις αποθήκες δεν είναι ομοειδή
Τι κι αν χυθούν ζουμιά από την φέτα, τι κι αν υπάρχει σαλμονέλα, κατσαρίδες, μυγάκια και βρώμα από τα φορτωμένα κόμπι. Ε δεν είναι και φαρμακείο :lol:

Για σκέψου τι θα γίνει αν γίνει αυτό με κάποιο φαρμακευτικό προϊόν
Απλα σκέψου,

Φαντάσου πχ το γάλα του παιδιού με μια δόση καλού (βάλε ότι θέλεις εδώ)

Μα τι λέω τώρα σας χαλάω την σούπα υπεράσπισης

bluesattack
07-12-11, 20:59
Αν διαπιστωθει κατι (στην ποιοτητα, συσκευασια οτιδηποτε ) να τους σκισουν οι γονεις με καταγγελιες.Σιγα μην τα δινουμε ολα στους ''ειδικους '' , ντε και καλα για την ποιοτητα.Να δωσουμε και τις φρουτοκρεμες στα φαρμακεια τοτε , η καλυτερα να φτιαξουμε και μια σχετικη δημοσια υπηρεσια να βολεψουμε περισσοτερους

teodor_ch
07-12-11, 21:05
ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ

Προδιαγραφές ιδρύσεως και λειτουργίας φαρμακείου:

1.Το φάρμακο είναι κοινωνικό αγαθό και χορηγείται δια χειρός φαρμακοποιού.

2.Το φαρμακείο πρέπει να είναι ανεξάρτητο κατάστημα, να διαθέτει επαρκή φυσικό και τεχνητό φωτισμό, αερισμό, αποχέτευση, κλιματισμό και να είναι γενικά σύμφωνο προς τις διατάξεις του Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού (Γ.Ο.Κ.)

3.Το κατάστημα του φαρμακείου, που δύναται να είναι και πολυώροφο, χωρίζεται στα εξής τμήματα:

α)Το φαρμακοπωλείο, λειτουργεί στο ισόγειο του καταστήματος, είναι χώρος κύριας χρήσεως και το ελάχιστο καθαρό εμβαδόν του πρέπει να είναι 30 τ.μ., όταν στο κατάστημα συστεγάζονται και λειτουργούν από (1) μέχρι (3) φαρμακεία.

Για κάθε επιπλέον φαρμακείο που συστεγάζεται στο κατάστημα, το εμβαδόν του φαρμακοπωλείου προσαυξάνεται κατά 5 τ.μ.

Το φαρμακοπωλείο είναι ο χώρος εξυπηρέτησης του κοινού, στο οποίο φυλάσσονται τα φαρμακευτικά ιδιοσκευάσματα μέσα σε ράφια και συρτάρια. Στο φαρμακοπωλείο δύναται να λειτουργούν σε ξεχωριστές προσθήκες ή σε άλλους χώρους του καταστήματος του φαρμακείου, εκτός του φαρμακευτικού εργαστηρίου, τμήματα με τα επιτρεπόμενα να πωλούνται στο φαρμακείο είδη.

β)Το φαρμακοτεχνικό εργαστήριο που το ελάχιστον εμβαδόν του πρέπει να είναι 10 τ.μ. και να αποτελεί ανεξάρτητο χώρο κύριας χρήσεως από λείες επιφάνειες, καλώς φωτιζόμενο, στο οποίο παρασκευάζονται τα φαρμακοτεχνικά σκευάσματα.

γ)Η αποθήκη, στην οποία φυλάσσονται όλα τα προϊόντα που νομίμως διαθέτει το φαρμακείο και που πρέπει να είναι εμβαδού τουλάχιστον 5 τ.μ.

δ)Τουαλέτα, που πρέπει να είναι κατασκευασμένη σύμφωνα με τις διατάξεις του ισχύοντος υγειονομικού κανονισμού.

Το φαρμακοτεχνικό εργαστήριο δύναται να είναι και στο ανώγειο (εξώστη), με την προϋπόθεση όμως να αποτελεί ενιαίο κτίσμα με το ισόγειο φαρμακοπωλείο, με το οποίο θα επικοινωνεί με ευρεία κλίμακα, η δε αποθήκη και η τουαλέτα δύναται να είναι και στο υπόγειο του καταστήματος και σε περίπτωση πολυώροφου καταστήματος, σε κάποιον από του ορόφους του.

4.Το κατάστημα του φαρμακείου πρέπει να διαθέτει σύστημα ή επαρκή μέσα πυρασφάλειας και να προστατεύεται με ρολά ασφαλείας. Επίσης στη πρόσοψη αυτού πρέπει να υπάρχει θυρίδα ανάρτησης πινάκων εφημερευόντων και διανυκτερευόντων φαρμακείων, με επαρκή φωτισμό και ειδική θυρίδα ασφαλείας εξυπηρετήσεως του κοινού κατά τις διημερεύσεις και διανυκτερεύσεις.

5.Με προεδρικά διατάγματα, που εκδίδονται με πρόταση του Υπουργού Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, δύναται να καθορίζονται ειδικότερα η οργάνωση και συγκρότηση των φαρμακείων και ιδιαίτερα τα τεχνικά και επιστημονικά όργανα και τα έπιπλα που πρέπει να διαθέτει αυτό, καθώς και τα πωλούμενα από αυτά είδη. Μέχρι την έκδοση αυτών διατηρούνται σε ισχύ οι κείμενες σχετικές διατάξεις.
http://www.farmf.gr/nomothesia/isxyoysa/119-o-nomos-gia-thn-idrysh-kai-leitoyrgia-twn-farmakeiwn.html

επίσης υπάρχει κομμάτι στη φαρμακευτική δεοντολογία νομίζω το οποίο αναφέρεται στις συνθήκες

και μπορώ να σου πώ ότι γίνονται και έλεγχοι ή τουλάχιστον έχει τύχει να γίνει, ένας κάθε τρία χρόνια περίπου σε γνωστά μου φαρμακεία

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 1 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Έχει πλάκα όταν αρνείστε τα πιο λογικά πράγματα. Λες και μπορεί να συγκριθεί η καθαριότητα ανάμεσα σε ένα φαρμακείο που εμπορεύεται συσκευασμένα φάρμακα και έχει συγκεκριμένο και περιορισμένο όγκο στα διακινούμενα προιόντα του με το SM που εμπορεύεται τα πάντα, σε όλες τις μορφές, υπάρχουν διαρροές υλικών, υπολείμματα, τεράστιος διακινούμενος όγκος κοκ

:oneup:

προσωπικά νιώθω ότι μαθαίνω πράγματα στην ανηψιά μου (<5 χρονών) για αυτό και έχω απόθεματα υπομονής :p

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν διαπιστωθει κατι (στην ποιοτητα, συσκευασια οτιδηποτε ) να τους σκισουν οι γονεις με καταγγελιες.Σιγα μην τα δινουμε ολα στους ''ειδικους '' , ντε και καλα για την ποιοτητα.Να δωσουμε και τις φρουτοκρεμες στα φαρμακεια τοτε , η καλυτερα να φτιαξουμε και μια σχετικη δημοσια υπηρεσια να βολεψουμε περισσοτερους

Ένα εύστοχο σχόλιο φαρμακοποιού που διάβασα, ήταν η πιθανότητα αγοράς λάθος γάλατος αφού ούτε οι υπάλληλοι του SM είναι γνώστες, ούτε οι γονείς (παίρνουν συνταγή απο το παιδίατρο).

Ευτυχώς δεν θα κινδυνέψει άμεσα η ζωή του παιδιού. Το πολύ πολύ να τρέχουν σε νοσοκομείο για καμία αλλεργία ;)

WAntilles
07-12-11, 21:05
Έχει πλάκα όταν αρνείστε τα πιο λογικά πράγματα. Λες και μπορεί να συγκριθεί η καθαριότητα ανάμεσα σε ένα φαρμακείο που εμπορεύεται συσκευασμένα φάρμακα και έχει συγκεκριμένο και περιορισμένο όγκο στα διακινούμενα προιόντα του με το SM που εμπορεύεται τα πάντα, σε όλες τις μορφές, υπάρχουν διαρροές υλικών, υπολείμματα, τεράστιος διακινούμενος όγκος κοκ

Εξήγησέ μου τότε, γιατί οι προηγμένες ευρωπαϊκές χώρες, εδώ και 10ετίες, διαθέτουν τα βρεφικά γάλακτα από τα SM;

Είναι κουτοί αυτοί;

sdikr
07-12-11, 21:09
http://www.farmf.gr/nomothesia/isxyoysa/119-o-nomos-gia-thn-idrysh-kai-leitoyrgia-twn-farmakeiwn.html

επίσης υπάρχει κομμάτι στη φαρμακευτική δεοντολογία νομίζω το οποίο αναφέρεται στις συνθήκες

και μπορώ να σου πώ ότι γίνονται και έλεγχοι ή τουλάχιστον έχει τύχει να γίνει, ένας κάθε τρία χρόνια περίπου σε γνωστά μου φαρμακεία

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 1 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........



:oneup:

προσωπικά νιώθω ότι μαθαίνω πράγματα στην ανηψιά μου (<5 χρονών) για αυτό και έχω απόθεματα υπομονής :p

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ένα εύστοχο σχόλιο φαρμακοποιού που διάβασα, ήταν η πιθανότητα αγοράς λάθος γάλατος αφού ούτε οι υπάλληλοι του SM είναι γνώστες, ούτε οι γονείς (παίρνουν συνταγή απο το παιδίατρο).

Ευτυχώς δεν θα κινδυνέψει άμεσα η ζωή του παιδιού. Το πολύ πολύ να τρέχουν σε νοσοκομείο για καμία αλλεργία ;)

Και αυτά όλα στο φαρμακείο;
βρες μου 1 που να τα τηρεί
βρες μου ενα που όταν θα έρθουν τα γαλατακια δεν θα είναι πχ μαζί με τα βαρια φάρμακα,

Υπάρχει;

Απο την άλλη, αλήθεια τα δοχεία με το βρεφικό γάλα σε τι συσκευασία είναι;

bluesattack
07-12-11, 21:16
Ένα εύστοχο σχόλιο φαρμακοποιού που διάβασα, ήταν η πιθανότητα αγοράς λάθος γάλατος αφού ούτε οι υπάλληλοι του SM είναι γνώστες, ούτε οι γονείς (παίρνουν συνταγή απο το παιδίατρο).

Ευτυχώς δεν θα κινδυνέψει άμεσα η ζωή του παιδιού. Το πολύ πολύ να τρέχουν σε νοσοκομείο για καμία αλλεργία ;)

Εχω ξαναδιαβασει τετοια σχολια , παρομοια.Οπως και με τα φαρμακα , που αμα τα παιρνει ο κοσμος απο τα sm ..ποιος ξερει τι θα τους δινουν.

Να προσεξουν διπλα και τριδιπλα λοιπον οι γονεις για τα γαλατα.Μηπως πρεπει να δινεται και η φρουτοκρεμα με ιατρικη συνταγη απο τα φαρμακεια ?

........Auto merged post: bluesattack πρόσθεσε 2 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εξήγησέ μου τότε, γιατί οι προηγμένες ευρωπαϊκές χώρες, εδώ και 10ετίες, διαθέτουν τα βρεφικά γάλακτα από τα SM;

Είναι κουτοί αυτοί;

Αν υπηρχε και μια απαντηση εδω βεβαια ...πειστικη , ισως το βλεπαμε και διαφορετικα ..

Οβελίξ
07-12-11, 21:26
Και ποιες είναι αυτές;
Οτι πρέπει να έχεις πανεπιστημιακό πτυχίο για να πουλήσεις σκόνη σε κονσέρβα.

teodor_ch
07-12-11, 21:32
Εξήγησέ μου τότε, γιατί οι προηγμένες ευρωπαϊκές χώρες, εδώ και 10ετίες, διαθέτουν τα βρεφικά γάλακτα από τα SM;

Είναι κουτοί αυτοί;

στις προηγμένες ευρωπαικές χώρες, ισχύουν και άλλοι κανόνες όμως
τα θέλετε αυτά ή κάποια επιλεκτικά?

πχ.
λιγότερα φαρμακεία/κατοίκους
και

Is it an NHS service?

No. Supplying medicine in an emergency is a private service not funded by the NHS, so pharmacists can charge for it. The charge will vary, depending on the medicine and the pharmacist’s policy.
http://www.nhs.uk/chq/Pages/1011.aspx?CategoryID=73&SubCategoryID=105

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 1 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εχω ξαναδιαβασει τετοια σχολια , παρομοια.Οπως και με τα φαρμακα , που αμα τα παιρνει ο κοσμος απο τα sm ..ποιος ξερει τι θα τους δινουν.

Να προσεξουν διπλα και τριδιπλα λοιπον οι γονεις για τα γαλατα.Μηπως πρεπει να δινεται και η φρουτοκρεμα με ιατρικη συνταγη απο τα φαρμακεια ?


επειδή δε γνωρίζω, απο τί ηλικία δίνουν τις φρουτόκρεμες?

το να προσέξουν διπλά και τριπλά δεν είναι επιχείρημα όταν πρόκειται για ευαίσθητα προϊόντα σε ευαίσθητα άτομα απο άσχετα άτομα

sdikr
07-12-11, 21:33
στις προηγμένες ευρωπαικές χώρες, ισχύουν και άλλοι κανόνες όμως
τα θέλετε αυτά ή κάποια επιλεκτικά?

πχ.
λιγότερα φαρμακεία/κατοίκους
και

http://www.nhs.uk/chq/Pages/1011.aspx?CategoryID=73&SubCategoryID=105

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 1 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........



επειδή δε γνωρίζω, απο τί ηλικία δίνουν τις φρουτόκρεμες?

το να προσέξουν διπλά και τριπλά δεν είναι επιχείρημα όταν πρόκειται για ευαίσθητα προϊόντα σε ευαίσθητα άτομα απο άσχετα άτομα

Καλο θα ήταν να το διαβάσει κάποιος όλο

WAntilles
07-12-11, 21:36
στις προηγμένες ευρωπαικές χώρες, ισχύουν και άλλοι κανόνες όμως
τα θέλετε αυτά ή κάποια επιλεκτικά?

Εγώ είμαι πάντα υπέρ των κανόνων, και της στυγνότατης εφαρμογής τους, σε κάθε επαγγελματικό κλάδο - και όχι μόνο (π.χ. οδήγηση, περπάτημα κλπ.).

Όσο περισσότεροι, σαφέστεροι, και περιοριστικότεροι, τόσο το καλύτερο.


πχ.
λιγότερα φαρμακεία/κατοίκους

1. Αυτό τί σχέση έχει με το θέμα μας -> την αποθήκευση του βρεφικού γάλακτος στα SM;

2. Ανέκαθεν ήταν γνωστό, ότι σε αρκετά βολεμένα "προστατευόμενα" επαγγέλματα, aka ταξιτζήδες, φαρμακοποιοί, κλπ., έχουμε πολύ μεγάλη αναλογία αυτών ανά πληθυσμό.

bluesattack
07-12-11, 21:36
στις προηγμένες ευρωπαικές χώρες, ισχύουν και άλλοι κανόνες όμως
τα θέλετε αυτά ή κάποια επιλεκτικά?

πχ.
λιγότερα φαρμακεία/κατοίκους
και

http://www.nhs.uk/chq/Pages/1011.aspx?CategoryID=73&SubCategoryID=105

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 1 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........



επειδή δε γνωρίζω, απο τί ηλικία δίνουν τις φρουτόκρεμες?

το να προσέξουν διπλά και τριπλά δεν είναι επιχείρημα όταν πρόκειται για ευαίσθητα προϊόντα σε ευαίσθητα άτομα απο άσχετα άτομα

Η απαντηση λοιπον για τα γαλατα ειναι οτι στο εξωτερικο υπαρχουν λιγοτερα φαρμακεια (αρα μεγαλυτερο κερδος ) ?

teodor_ch
07-12-11, 21:36
Καλο θα ήταν να το διαβάσει κάποιος όλο

το οποίο δεν έχει νόημα διότι το παράδειγμα στέκει και μόνο απο αυτό που έκανα παράθεση.

sdikr
07-12-11, 21:40
το οποίο δεν έχει νόημα διότι το παράδειγμα στέκει και μόνο απο αυτό που έκανα παράθεση.

Οχι ακριβώς, ρωτάει αν είναι υπηρεσία της nhs, ούτε εδώ είναι υπηρεσία αλλά το έχουμε

Οβελίξ
07-12-11, 21:43
Οχι ακριβώς, ρωτάει αν είναι υπηρεσία της nhs, ούτε εδώ είναι υπηρεσία αλλά το έχουμε
Ακριβώς. Διευκρινίζει πως πρόκειται για ανεξάρτητη δραστηριότητα την οποία οι επαγγελματίες μπορούν να χρεώνουν. Με απλά λόγια, διευκρινίζει ότι τα φαρμακεία είναι εμπορικά καταστήματα και όχι δημόσιες υπηρεσίες υγείας.

teodor_ch
07-12-11, 21:47
Εγώ είμαι πάντα υπέρ των κανόνων, και της στυγνότατης εφαρμογής τους, σε κάθε επαγγελματικό κλάδο - και όχι μόνο (π.χ. οδήγηση, περπάτημα κλπ.).



1. Αυτό τί σχέση έχει με το θέμα μας -> την αποθήκευση του βρεφικού γάλακτος στα SM;

2. Ανέκαθεν ήταν γνωστό, ότι σε αρκετά βολεμένα "προστατευόμενα" επαγγέλματα, aka ταξιτζήδες, φαρμακοποιοί, κλπ., έχουμε πολύ μεγάλη αναλογία αυτών ανά πληθυσμό.

1. Σου ανέφερα μέσα στο ευρωπαϊκό κλίμα που έφερες, παραδείγματα με αρνητικές επιπτώσεις για τον Έλληνα πολίτη. Είναι άσχετο με τα γάλατα συγκεκριμένα, αλλά είναι πολύ σχετικό με τις ανεπτυγμένες Ευρωπαϊκές χώρες.

2. Στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό είναι προς όφελος του Έλληνα πολίτη. Θέλουμε το αντίθετο?
Ταξιτζήδες και φαρμακοποιοί ΚΑΚΩΣ ομαδοποιούνται στα θέματα κλειστών επαγγελμάτων. Τέτοια ομαδοποίηση έχει ή άγνοια επι του θέματος ή σκοπιμότητα.


Η απαντηση λοιπον για τα γαλατα ειναι οτι στο εξωτερικο υπαρχουν λιγοτερα φαρμακεια (αρα μεγαλυτερο κερδος ) ?

Άσχετο το ένα με το άλλο. Το εξηγώ παραπάνω.

Τέλος, έχετε συνδέσει τη μείωση τιμών με την "απελευθέρωση" αγοράς του βρεφικού γάλακτος. Είναι δύο άσχετα μεταξύ τους θέματα.
Αν ήθελαν οι υπουργοί θα μπορούσαν να κρατήσουν τη πώληση στα φαρμακεία με τις νέες χαμηλότερες τιμές. Έτσι και αλλιώς τα βρεφικά γάλατα είναι διατιμημένο απο το κράτος προιόν με σταθερό ποσοστό κέρδους των φαρμακοποιών καθορισμένο απο το κράτος.

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 2 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οχι ακριβώς, ρωτάει αν είναι υπηρεσία της nhs, ούτε εδώ είναι υπηρεσία αλλά το έχουμε

το NHS είναι το ασφαλιστικό ταμείο στην ουσία της Αγγλίας.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση οι ασθενείς πληρώνουν εξ ολοκλήρου τα φάρμακα.*

*Με κάθε επιφύλαξη διότι δεν είμαι σίγουρος.


Ακριβώς. Διευκρινίζει πως πρόκειται για ανεξάρτητη δραστηριότητα την οποία οι επαγγελματίες μπορούν να χρεώνουν. Με απλά λόγια, διευκρινίζει ότι τα φαρμακεία είναι εμπορικά καταστήματα και όχι δημόσιες υπηρεσίες υγείας.

Αποτέλεσμα της "απελευθέρωσης" του επαγγέλματος του φαρμακοποιού.

sdikr
07-12-11, 21:49
1. Σου ανέφερα μέσα στο ευρωπαϊκό κλίμα που έφερες, παραδείγματα με αρνητικές επιπτώσεις για τον Έλληνα πολίτη. Είναι άσχετο με τα γάλατα συγκεκριμένα, αλλά είναι πολύ σχετικό με τις ανεπτυγμένες Ευρωπαϊκές χώρες.

2. Στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό είναι προς όφελος του Έλληνα πολίτη. Θέλουμε το αντίθετο?
Ταξιτζήδες και φαρμακοποιοί ΚΑΚΩΣ ομαδοποιούνται στα θέματα κλειστών επαγγελμάτων. Τέτοια ομαδοποίηση έχει ή άγνοια επι του θέματος ή σκοπιμότητα.



Άσχετο το ένα με το άλλο. Το εξηγώ παραπάνω.

Τέλος, έχετε συνδέσει τη μείωση τιμών με την "απελευθέρωση" αγοράς του βρεφικού γάλακτος. Είναι δύο άσχετα μεταξύ τους θέματα.
Αν ήθελαν οι υπουργοί θα μπορούσαν να κρατήσουν τη πώληση στα φαρμακεία με τις νέες χαμηλότερες τιμές. Έτσι και αλλιώς τα βρεφικά γάλατα είναι διατιμημένο απο το κράτος προιόν με σταθερό ποσοστό κέρδους των φαρμακοποιών καθορισμένο απο το κράτος.

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 2 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........



το NHS είναι το ασφαλιστικό ταμείο στην ουσία της Αγγλίας.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση οι ασθενείς πληρώνουν εξ ολοκλήρου τα φάρμακα.*

*Με κάθε επιφύλαξη διότι δεν είμαι σίγουρος.



Αποτέλεσμα της "απελευθέρωσης" του επαγγέλματος του φαρμακοποιού.


To έχει στην ίδια σελίδα, σου λέει λοιπόν ότι μπορείς να τα πάρεις μέσω συνταγής


Getting your medicine or a prescription

You may be able to get your medicine or a prescription in one of the ways below:


ask a local pharmacist if they can provide an emergency supply of your medicine
see a local GP and ask for a prescription. Staff at an NHS walk-in centre may be able to arrange for you to see a GP
in some cases, a nurse at an NHS walk-in centre may be able to supply your medicine or a prescription
outside GP hours you may be able to get a prescription from an out-of-hours service

bluesattack
07-12-11, 21:52
1

Άσχετο το ένα με το άλλο. Το εξηγώ παραπάνω.

Τέλος, έχετε συνδέσει τη μείωση τιμών με την "απελευθέρωση" αγοράς του βρεφικού γάλακτος. Είναι δύο άσχετα μεταξύ τους θέματα.
Αν ήθελαν οι υπουργοί θα μπορούσαν να κρατήσουν τη πώληση στα φαρμακεία με τις νέες χαμηλότερες τιμές. Έτσι και αλλιώς τα βρεφικά γάλατα είναι διατιμημένο απο το κράτος προιόν με σταθερό ποσοστό κέρδους των φαρμακοποιών καθορισμένο απο το κράτος.

Απο τη στιγμη που ολα γινονται για την τιμη..ειμαι 1000% υπερ των sm ;)
Οφελειμενοι οι καταναλωτες και οι εργαζομενοι αυτων(οχι και λιγοι)..Χαμενοι οι συνηθως βολεμενοι φαρμακοποιοι, αλλα αυτα εχει η παλιοζωη

Aμα τωρα καποιος μου πειο τι συντρεχουν λογοι ασφαλειας (των βρεφων _), που στο εξωτερικο δεν τους εχουν αντιληφθει αλλα εμεις ναι, τοτε αλλαζει , να τον ακουσω ολος αυτια..

teodor_ch
07-12-11, 21:53
To έχει στην ίδια σελίδα, σου λέει λοιπόν ότι μπορείς να τα πάρεις μέσω συνταγής

την οποία ο κάτοικος του οροπεδίου Λασιθίου πού θα τη βρεί?
Θα κάψει 20 ευρώ βενζίνη για να φτάσει το κοντινότερο νοσοκομείο ή θα πάει στο κοντινότερο εφημερεύον φαρμακείο που είναι στη μισή απόσταση?

sdikr
07-12-11, 21:55
την οποία ο κάτοικος του οροπεδίου Λασιθίου πού θα τη βρεί?
Θα κάψει 20 ευρώ βενζίνη για να φτάσει το κοντινότερο νοσοκομείο ή θα πάει στο κοντινότερο εφημερεύον φαρμακείο που είναι στη μισή απόσταση?

Διάβασε ρε συ τι λέει η σελίδα, όλη όμως

λέει local GP
ΥΓ μιλάμε πάντα για το nhs, έτσι

bluesattack
07-12-11, 22:00
Βρεφικό γάλα σε σούπερ μάρκετ
Καταργείται το μονοπώλιο των φαρμακείων μετά από 23 χρόνια.


http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63585879

teodor_ch
07-12-11, 22:03
Απο τη στιγμη που ολα γινονται για την τιμη..ειμαι 1000% υπερ των sm ;)
Οφελειμενοι οι καταναλωτες και οι εργαζομενοι αυτων(οχι και λιγοι)..Χαμενοι οι συνηθως βολεμενοι φαρμακοποιοι, αλλα αυτα εχει η παλιοζωη

Aμα τωρα καποιος μου πειο τι συντρεχουν λογοι ασφαλειας (των βρεφων _), που στο εξωτερικο δεν τους εχουν αντιληφθει αλλα εμεις ναι, τοτε αλλαζει , να τον ακουσω ολος αυτια..

Ότι η ασφάλεια στη διάθεση τους απο τα SM είναι μικρότερη απο τα φαρμακεία είναι γεγονός.
Δε το συζητάμε αυτό.

Είπαμε, η τιμή είναι ανεξάρτητη απο το τρόπο διάθεσης. Απλά κάποιοι, δέχτηκαν τη μείωση γιατί στο τέλος θα κερδίσουν περισσότερα.

Τα περισσότερα νέα μέτρα στοχεύουν τα μικρά φαρμακεία τα οποία κοστίζουν το ΛΙΓΟΤΕΡΟ σε όλη την αλυσίδα της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 2 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........



<Τα γάλατα δεύτερης βρεφικής ηλικίας (6-12 μηνών) και τρίτης (από ενός έτους και πάνω) πωλούνται κανονικά από τα σούπερ μάρκετ, ενώ για τα γάλατα πρώτης ηλικίας ο υπουργός Ανάπτυξης -που είχε κάνει την εξαγγελία απελευθέρωσης από τον περασμένο Ιούνιο- βρήκε εμπόδιο στην άρση των αγορανομικώς ελεγχόμενων κερδών από τον κ. Λοβέρδο, τον ΕΟΦ και τους φαρμακοποιούς. Πριν από περίπου ένα μήνα η Επιτροπή Ανταγωνισμού γνωμοδότησε την αναγκαιότητα άρσης των περιορισμών του γάλακτος πρώτης βρεφικής ηλικίας.>

Άρα!!!!
Για λόγους ανάπτυξης ΔΕΝ ακούμε τον ΕΟΦ (!!!!!) τον υπουργό υγείας και τους φαρμακοποιούς.
Που εκτός απο τη τσέπη τους οι τελευταίοι (για να μήν υπάρχει σημείο διαφωνίας στην πρόταση), οι υπόλοιποι στηρίζουν τη δημόσια υγεία!

Η επιτροπή Ανταγωνισμού! Τί σχέση έχει με τη δημόσια υγεία?

bluesattack
07-12-11, 22:05
Εγω παντως διαβαζω οτι τα γαλατα δευτερης βρεφικης πουλιουνται κανονικα .Δεν βλεπω εκει να υπαρχουν τρομερες ανησυχιες για ενδεχομενα λαθη απο τους υπαλληλους των σουπερμαρκετ η των ανευθυνων (και απροστατευτων χωρις την καθοδηγηση ) γονιων .Ξεπεταχθηκαν κει τα μωρακια και δεν εχουν αναγκη ε? :lol:

teodor_ch
07-12-11, 22:09
Διάβασε ρε συ τι λέει η σελίδα, όλη όμως

λέει local GP
ΥΓ μιλάμε πάντα για το nhs, έτσι

και πού θα βρείς τον local GP στην Ελλάδα?
Εδώ, στο τηλέφωνο τον καλείς και σου δίνει τηλεφωνική συνταγή.
Εκτός αν πάς στο νοσοκομείο.




Βρεφικό γάλα σε σούπερ μάρκετ
Καταργείται το μονοπώλιο των φαρμακείων μετά από 23 χρόνια.


http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63585879


Χάρη στη διάθεση των βρεφικών γαλάτων στα σούπερ μάρκετ έπεσαν οι τιμές που ορίζει το κράτος με τις εταιρίες.
Γιατί άραγε? Θα πουλάνε περισσότερα γάλατα μήπως? Ή έριξαν το κόστος παραγωγής?

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 1 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγω παντως διαβαζω οτι τα γαλατα δευτερης βρεφικης πουλιουνται κανονικα .Δεν βλεπω εκει να υπαρχουν τρομερες ανησυχιες για ενδεχομενα λαθη απο τους υπαλληλους των σουπερμαρκετ η των ανευθυνων (και απροστατευτων χωρις την καθοδηγηση ) γονιων .Ξεπεταχθηκαν κει τα μωρακια και δεν εχουν αναγκη ε? :lol:


Τα γάλατα δεύτερης βρεφικής ηλικίας (6-12 μηνών) και τρίτης (από ενός έτους και πάνω) πωλούνται κανονικά από τα σούπερ μάρκετ, ενώ για τα γάλατα πρώτης ηλικίας ο υπουργός Ανάπτυξης -που είχε κάνει την εξαγγελία απελευθέρωσης από τον περασμένο Ιούνιο

πρόσφατο είναι και αυτό το μέτρο ;)

υπήρχε και τότε η διαφωνία αλλά ό φαρμακοποιός δεν μπορεί να αλλάξει και πολλά

haniotis
07-12-11, 22:51
Εγώ μόνο ένα θα πώ :

Κουιζ

Γιατί ένα μαγαζί όταν είναι ακριβό λεμε οτι είναι φαρμακείο ? :p
Aπο εκεί να καταλάβετε πόσο μας γδέρνουν οι φαρμακοπώλες

teodor_ch
07-12-11, 23:17
Εγώ μόνο ένα θα πώ :

Κουιζ

Γιατί ένα μαγαζί όταν είναι ακριβό λεμε οτι είναι φαρμακείο ? :p
Aπο εκεί να καταλάβετε πόσο μας γδέρνουν οι φαρμακοπώλες

ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ!!!

Έλεος!!!!!!

Απαγορεύεται ο φαρμακοποιός να πειράξει τις τιμές!!!!!

Κουίζ:
Ποιός είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης στην Ελλάδα? (έχει τα περισσότερα θύματα?)

WAntilles
08-12-11, 00:38
Ότι η ασφάλεια στη διάθεση τους απο τα SM είναι μικρότερη απο τα φαρμακεία είναι γεγονός.
Δε το συζητάμε αυτό.

Ξαναρωτάω:

Δηλαδή στις προηγμένες ευρωπαϊκές χώρες, εδώ και 10ετίες, είναι ανόητοι;

Για να δούμε τώρα, θα απαντήσεις, ή θα υπεκφύγεις και πάλι.

sotos65
08-12-11, 01:04
ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ!!!

Ζήτησαν ποτέ οι φαρμακοποιοί να απελευθερώσει το κράτος τις τιμές τους, ώστε να καθορίζονται όπως και στα υπόλοιπα προϊόντα; Αν όχι, γιατί; Μήπως επειδή ο κλάδος είναι μια χαρά βολεμένος με την κρατική διατίμηση, αφού διατηρεί σταθερό κέρδος για κάθε πώληση, βρέξει χιονίσει;


Κουίζ:
Ποιός είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης στην Ελλάδα? (έχει τα περισσότερα θύματα?)

Χμ, δύσκολη ερώτηση.... εχμ.. μήπως το κράτος; :rolleyes:

djuan1988
08-12-11, 01:37
Ζήτησαν ποτέ οι φαρμακοποιοί να απελευθερώσει το κράτος τις τιμές τους, ώστε να καθορίζονται όπως και στα υπόλοιπα προϊόντα; Αν όχι, γιατί; Μήπως επειδή ο κλάδος είναι μια χαρά βολεμένος με την κρατική διατίμηση, αφού διατηρεί σταθερό κέρδος για κάθε πώληση, βρέξει χιονίσει;


Ναι είναι βολεμένοι με το σταθερό κέρδος, αλλά βολεμένοι είναι και οι ασθενείς.

Αν θέλεις μπορείς να κοιτάξεις τις τιμές των φαρμάκων στην ελεύθερη αγορά των ΗΠΑ και θα καταλάβεις τι θέλω να πω.

ΥΓ Δε μιλάω για τις παιδικές τροφές και δεν έχω προσωπικά πρόβλημα με την πώλησή τους από supermarket. Αν και φυσικά είναι, τουλάχιστον, αστείες οι αναφορές και οι συγκρίσεις των συνθηκών διατήρησης ανάμεσα στα φαρμακεία και τα supermarket.

teodor_ch
08-12-11, 10:33
Ξαναρωτάω:

Δηλαδή στις προηγμένες ευρωπαϊκές χώρες, εδώ και 10ετίες, είναι ανόητοι;

Για να δούμε τώρα, θα απαντήσεις, ή θα υπεκφύγεις και πάλι.

Για να απαντήσω σοβαρά στην ερώτησή σου θα ήθελα να μου δώσεις τις απαραίτητες πληροφορίες πρώτα.
Σε ποιές χώρες πουλιούνται τα γάλατα της 1ης βρεφικής ηλικίας στα supermarket και στη κάθε χώρα, απο πότε ξεκίνησε το μέτρο.

Προσπάθησα να βρώ τις πληροφορίες μόνος αλλά δεν τα κατάφερα.
Βρήκα όμως μία προσπάθεια στην Αγγλία να γυρίσουν κάποια χρόνια πίσω στις πρακτικές πώλησης βρεφικού γάλατος.
http://www.babymilkaction.org/pages/uklaw.html#2


Ζήτησαν ποτέ οι φαρμακοποιοί να απελευθερώσει το κράτος τις τιμές τους, ώστε να καθορίζονται όπως και στα υπόλοιπα προϊόντα; Αν όχι, γιατί; Μήπως επειδή ο κλάδος είναι μια χαρά βολεμένος με την κρατική διατίμηση, αφού διατηρεί σταθερό κέρδος για κάθε πώληση, βρέξει χιονίσει;

Sotos δε γνωρίζεις την κατάσταση για αν το σκέφτεσαι καν!
Αν το προτείνουν οι φαρμακοποιοί (που δε γνωρίζω αν το έχουν ήδη κάνει, γνωρίζω σίγουρα ότι έχουν προτείνει άλλα μέτρα για να περιοριστεί η υπερσυνταγογραφία) θα εφεύρουν νόμο να τους βγάλουν άχρηστους!

Οι τιμές καθορίζονται σε συνάρτηση με τις τιμές άλλων Ευρωπαικών χωρών.
Φαινομενικά εχουμε καλό σύστημα διατίμησης αλλά στη πράξη μπάζει πανευρωπαικά.
μιλάμε για ποσοστά κέρδους >500% για τις εταιρίες.

Και για να βγάζουμε κανένα συμπέρασμα, τα φαρμακεία δεν είναι ακριβά. Τα φάρμακα είναι τα οποία τιμολογούνται απο το Ελληνικό κράτος.

Και κάτι πολύ ενδιαφέρον για αν δείτε πώς το κράτος χειραγωγεί τις μάζες με περισσή ευκολία.


Επιστολή ΦΣ Μεσσηνίας προς τον κ.Ξυνίδη σχετικά με τα βρεφικά γάλατα

Κύριε υπουργέ
Με αφορμή τις δηλώσεις σας οι οποίες αφορούσαν την διακίνηση βρεφικών γαλάτων από τα φαρμακεία σε τιμή πολλαπλάσια από αυτην της Γερμανίας θα θέλαμε να θέσουμε υπ΄οψιν σας τις παρακάτω διευκρινήσεις . Το βρεφικό γάλα διακινείται από τα 11000 χιλιάδες φαρμακεία 365 ημέρες το χρόνο 24 ώρες την ημέρα σε κάθε βουνό , νησί , και άκρη της ελληνικής επικράτειας . Είναι ένα προϊόν διατιμημένο και από τα φαρμακεία πωλείται με ΜΕΓΙΣΤΟ 15 % επί της χονδρικής που αντιστοιχεί σε 12,65 % ΜΕΓΙΣΤΟ στη λιανική . Στην πράξη αυτά τα μέγιστα λόγω του ανταγωνισμού μεταξύ των φαρμακείων δεν προσεγγίζονται ποτέ και τα βρεφικά γάλατα σε ανταγωνιστικές περιοχές πωλούνται με ποσοστά κάτω από 10 % . Είναι ένα προϊόν που με αποφάσεις Ευρωπαϊκών Δικαστηρίων αλλά και με την κοινή λογική απευθύνεται σε παθήσεις βρεφών (δεν είναι απλό διατροφικό προϊόν ) και χορηγείται με συνταγή και προτροπή γιατρού .


Άρα για να καταγγείλετε ότι γάλατα πωλούνται στην Ελλάδα σε τιμή πολλαπλάσια της Γερμανίας δυο τινα μπορεί να συμβαίνουν :
1. Κάποιοι φαρμακοποιοί αισχροκερδούν παραβαίνοντας την μέγιστη τιμή (12,65% πάνω από την τιμή αγοράς) .Σε αυτή την περίπτωση θα χαρούμε να μας τους υποδείξετε ώστε να τιμωρηθούν από τα πειθαρχικά μας όργανα και από την δικαιοσύνη .
2. Οι εταιρίες στην Ελλάδα πωλούν τα προϊόντα σε τιμή πολύ μεγαλύτερη από άλλες χώρες ( κάτι το οποίο δεν συμβαίνει μόνο στο βρεφικό γάλα ) .

Επειδή μάλλον το δεύτερο ενδεχόμενο είναι το πιθανότερο , οι υπηρεσίες του Υπουργείου σας που είναι και αρμόδιες μπορούν να ζητήσουν από τις εταιρίες τους τιμοκαταλόγους χονδρικής ώστε να φανεί ποιος προκαλεί αυτή την δυσλειτουργία στην αγορά .

Σαν βοήθεια προς τις υπηρεσίες του Υπουργείου σας δείτε σε S.M. της Βρετανίας γάλα να πωλείται σε συσκευασία (τα στοιχεία στην διάθεση σας) 900 γραμμαρίων σε τιμή 9,49 λιρών ή 10,61 € όταν στην Ελλάδα το προϊόν κυκλοφορεί σε συσκευασία 800 γραμμαρίων και η ΧΟΝΔΡΙΚΗ ΤΙΜΗ πώλησης από την εταιρία προς τα φαρμακεία είναι 16,67 € (περαιτέρω στοιχεία στη διάθεση σας). Προφανώς το προϊόν πωλείται σε τιμή πολλαπλάσια στην Ελλάδα , όμως δεν ευθύνονται τα φαρμακεία .

Ευχαριστούμε

Για τον Φαρμακευτικό Σύλλογο Μεσσηνίας



για να καταλάβετε πόσο ξεφτιλισμένο σύστημα έχουμε που καταφέρνει:
1) να κλέβει όλο τη χώρα για πολλά χρόνια
2) να αποδυναμώνει έναν επαγγελματικό κλάδο, χωρίς πολλά οφέλη για το κοινωνικό σύνολο (απλά αυξάνεται η ήδη μεγάλη διάθεση που υπήρχε, αν ισχυριστεί κανείς το αντίθετο είναι σα να υποστηρίζει ότι έχουμε λίγα φαρμακεία!)
3) να καταφέρνει το 2 με την υποστήριξη του κόσμου, αφού φέρνει και μείωση τιμών που στην τελική αυτοί κρατούσαν τόσο ψιλά!

bluesattack
08-12-11, 12:34
το να προσέξουν διπλά και τριπλά δεν είναι επιχείρημα όταν πρόκειται για ευαίσθητα προϊόντα σε ευαίσθητα άτομα απο άσχετα άτομα

Και ποιο ειναι το επιχειρημα ? Ο παιδιατρος ειναι αρμοδιος για αυτα , οχι ο 'σχετικος' φαρμακοπωλης , ουτε η πωλητρια στο σουπερμαρκετ.

........Auto merged post: bluesattack πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........



3) να καταφέρνει το 2 με την υποστήριξη του κόσμου, αφού φέρνει και μείωση τιμών που στην τελική αυτοί κρατούσαν τόσο ψιλά![/B]

Και ετσι να ειναι.Ενδιαφερει τον κοσμο ποιος και τι , η τον ενδιαφερει οτι δεν βγαινει οικονομικα ? Τι εκανε ο κλαδος δηλαδη αφου τα εβλεπε αυτα ?

........Auto merged post: bluesattack πρόσθεσε 1 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και αφου οι τιμες πεφτουν λογω του ανταγωνισμου των φαρμακειων , αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να συμπιεστουν ακομη περισσοτερο αν αυξηθει ο ανταγωνισμος ?

teodor_ch
08-12-11, 12:40
Και ποιο ειναι το επιχειρημα ? Ο παιδιατρος ειναι αρμοδιος για αυτα , οχι ο 'σχετικος' φαρμακοπωλης , ουτε η πωλητρια στο σουπερμαρκετ.

........Auto merged post: bluesattack πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........




ξέρεις πόσα διαφορετικά βρεφικά γάλατα υπάρχουν?
πόσα ανα εταιρία ανα ηλικία (νούμερο)?

πιστεύεις ότι αξίζει το ρίσκο?
με πιό όφελος? εκτός απο τα φαρμακεία πανελλαδικά να υπάρχουν και στα supermarket?




Και ετσι να ειναι.Ενδιαφερει τον κοσμο ποιος και τι , η τον ενδιαφερει οτι δεν βγαινει οικονομικα ? Τι εκανε ο κλαδος δηλαδη αφου τα εβλεπε αυτα ?

........Auto merged post: bluesattack πρόσθεσε 1 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και αφου οι τιμες πεφτουν λογω του ανταγωνισμου των φαρμακειων , αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να συμπιεστουν ακομη περισσοτερο αν αυξηθει ο ανταγωνισμος ?

1) ο κλάδος δε μπορεί να κάνει τίποτα, εκτός απο προτάσεις που κάνει κατα καιρούς
το λόμπυ είναι τεράστιο
αντί να εφαρμοστούν δραστικά μέτρα που θα μειώσουν το κόστος και θα αυξήσουν τη ποιότητα κάνουν κύκλους και αποδυναμώνουν τους μικρότερους στην αλυσίδα

2) δεν έχει καμία σχέση ο ανταγωνισμός στη διάθεση με τις τιμές
οι τιμές καθορίζονται απο το κράτος ΠΡΙΝ βγεί το προιόν στην αγορά

απλά κάποιες εταιρίες αποσκοπούν σε άλλα σχέδια και κάνουν τις υποχωρήσεις προσωρινά αφού στο τέλος θα έχουν μεγαλύτερα κέρδη

bluesattack
08-12-11, 12:55
απλά κάποιες εταιρίες αποσκοπούν σε άλλα σχέδια και κάνουν τις υποχωρήσεις προσωρινά αφού στο τέλος θα έχουν μεγαλύτερα κέρδη

Τοτε ας εκμεταλλευτουν οι καταναλωτες αυτες τις υποχωρησεις και ας δειξουν την προτιμηση τους στα φαρμακεια οπου και αν αυτοι κρινουν απαραιτητο

........Auto merged post: bluesattack πρόσθεσε 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ξέρεις πόσα διαφορετικά βρεφικά γάλατα υπάρχουν?
πόσα ανα εταιρία ανα ηλικία (νούμερο)?

πιστεύεις ότι αξίζει το ρίσκο?
με πιό όφελος? εκτός απο τα φαρμακεία πανελλαδικά να υπάρχουν και στα supermarket?





Ποιο ρισκο ? Ποιο νουμερο ? Δηλαδη ο μονος τροπος για να αγορασει γαλα καποιος στο κοσμο αυτο ειναι να πηγαινει στο φαρμακειο η να ψαχνει να βρει φαρμακειο ανοιχτο ?

teodor_ch
08-12-11, 13:06
Τοτε ας εκμεταλλευτουν οι καταναλωτες αυτες τις υποχωρησεις και ας δειξουν την προτιμηση τους στα φαρμακεια οπου και αν αυτοι κρινουν απαραιτητο

........Auto merged post: bluesattack πρόσθεσε 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ποιο ρισκο ? Ποιο νουμερο ? Δηλαδη ο μονος τροπος για να αγορασει γαλα καποιος στο κοσμο αυτο ειναι να πηγαινει στο φαρμακειο η να ψαχνει να βρει φαρμακειο ανοιχτο ?

1) το ρίσκο να διαλέξεις λάθος γάλα

2) έχεις μπερδέψει τα φαρμακεία με τα σουπερμαρκετ! Τα φαρμακεία είναι 24/7 ανοιχτά :p

Αλήθεια σε πόσα supermarket μπορείτε να παραγγείλετε ένα συγκεκριμένο προϊόν να σας το κρατάει σε στοκ για όσο καιρό το χρειάζεστε?

bluesattack
08-12-11, 13:13
1) το ρίσκο να διαλέξεις λάθος γάλα



Για αυτο αν η οταν θα γινω γονιος θα πηγαινω στον παιδιατρο , αν χρειαστει θα παιρνω και δευτερη γνωμη , θα δινει και ολο το ιστορικο του παιδιου (πχ αλλεργιες κλπ) και μετα θα πηγαινω να ψωνιζω απο τον φαρμακοπωλη sm , ελαχιστοποιωντας το ρισκο.Οταν ξεκουτιανω μπορει να ακουω τον φαρμακοπωλη να μου λεει για τα λαθος φαρμακα , την ανευθυνη υπαλληλο , και απο την τρομαρα μου να τον βαζω να μου κανει μεχρι και καρδιογραφημα :)

teodor_ch
08-12-11, 13:30
Για αυτο αν η οταν θα γινω γονιος θα πηγαινω στον παιδιατρο , αν χρειαστει θα παιρνω και δευτερη γνωμη , θα δινει και ολο το ιστορικο του παιδιου (πχ αλλεργιες κλπ) και μετα θα πηγαινω να ψωνιζω απο τον φαρμακοπωλη sm , ελαχιστοποιωντας το ρισκο.Οταν ξεκουτιανω μπορει να ακουω τον φαρμακοπωλη να μου λεει για τα λαθος φαρμακα , την ανευθυνη υπαλληλο , και απο την τρομαρα μου να τον βαζω να μου κανει μεχρι και καρδιογραφημα :)

Είναι δικό σου πρόβλημα τί θα κάνεις εσύ.
Ευτυχώς υπάρχουν υπηρεσίες (πχ. ΕΟΦ) που δεν τους ενδιαφέρει μόνο η πάρτη τους.

Τον εργάτη όμως που δε γνωρίζει καν Αγγλικά και του δώσει ο παιδίατρος ένα χαρτί που με το ζόρι διαβάζεται κάποιος πρέπει να τον σκεφτεί.

Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα, μαζί με τα ξερά, καίγονται και τα χλωρά ;)
Ελπίζω με την κρίση να καθαρίσει λίγο ο τόπος.

bluesattack
08-12-11, 13:39
Ελπίζω με την κρίση να καθαρίσει λίγο ο τόπος.

Συμφωνω απολυτως ;)

........Auto merged post: bluesattack πρόσθεσε 5 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είναι δικό σου πρόβλημα τί θα κάνεις εσύ.


Και δικο σας προβλημα οι αποφασεις των υπουργων

teodor_ch
08-12-11, 13:42
Και δικο σας προβλημα οι αποφασεις των υπουργων , οχι δικο μας.

τότε γιατί ασχολείσαι? :respekt:

οι μεγαλύτερες συνέπειες είναι για τον πολίτη
τον αδύναμο κρίκο (όπως πάντα)

οι φαρμακοποιοί γνωρίζουν πιο γάλα να διαλέξουν :p

bluesattack
08-12-11, 13:49
τότε γιατί ασχολείσαι? :respekt:

οι μεγαλύτερες συνέπειες είναι για τον πολίτη
τον αδύναμο κρίκο (όπως πάντα)

οι φαρμακοποιοί γνωρίζουν πιο γάλα να διαλέξουν :p

Αδυναμο κρικο επιμενουν να τον θεωρουν καποιοι , ελπιζοντας οτι τα πραγματα θα μεινουν ως εχουν δια παντος
;)
Πραγματικα χωρις τους φαρμακοποιους θα ειχε σταματησει ο κοσμος .Μηπως πρεπει να τους φωναζουμε να θηλασουν κιολας αφου τα ξερουν τοσο καλα , ενω οι μητερες οχι ? :lol:

teodor_ch
08-12-11, 14:02
Αδυναμο κρικο επιμενουν να τον θεωρουν καποιοι , ελπιζοντας οτι τα πραγματα θα μεινουν ως εχουν δια παντος
;)
Πραγματικα χωρις τους φαρμακοποιους θα ειχε σταματησει ο κοσμος .Μηπως πρεπει να τους φωναζουμε να θηλασουν κιολας αφου τα ξερουν τοσο καλα , ενω οι μητερες οχι ? :lol:

κάνε μιά βόλτα στα στρατιωτικά ιατρεία της παραμεθορίου να δείς τα 18χρονα που δεν έχουν ιδέα απο σωματική υγιεινή

ο κόσμος δεν είναι ένα δωμάτιο μόνο

το επίπεδο έχει πέσει πιο κάτω απο τις δυνατότητές μου, συγνώμη αλλά δε μπορώ να συνεχίσω :p

bluesattack
08-12-11, 14:08
κάνε μιά βόλτα στα στρατιωτικά ιατρεία της παραμεθορίου να δείς τα 18χρονα που δεν έχουν ιδέα απο σωματική υγιεινή

ο κόσμος δεν είναι ένα δωμάτιο μόνο

το επίπεδο έχει πέσει πιο κάτω απο τις δυνατότητές μου, συγνώμη αλλά δε μπορώ να συνεχίσω :p

Εκανα μια βολτα στο διαδικτυο (στον κοσμο δηλαδη ), διαβασα αρκετα σχολια και αυτο μου φθανει .;)
Και εγω δεν συνεχιζω , βαρεθηκα.Παντως περα την πλακα , αν τα ακουγα αυτα στην πραγματικη ζωη , δεν θα ξαναπαταγα σε αυτο το φαρμακειο.Θα πηγαινα στο διπλανο.Αλλο ντε εξυπηρετικοτητα και αλλο υποτιμηση της νοημοσυνης :p

jkoukos
08-12-11, 14:13
@teodor_ch, επειδή το θέμα βρεφικού γάλακτος το βιώνω καθημερινά τα τελευταία 3,5 χρόνια (αν και σύντομα θα λήξει λόγω ηλικίας και του 2ου παιδιού), βλέπω τα εξής.

1. Από τη στιγμή που έχεις προτροπή από τον παιδίατρο για συγκεκριμένο γάλα, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει λάθος επιλογή στο SM, όπως δεν κάνεις το ίδιο λάθος και στα υπόλοιπα καθημερινά ψώνια όταν πρόκειται για συσκευασμένα και τυποποιημένα προϊόντα (π.χ. μακαρόνια, ρύζι, καφές, κονσέρβες, καθαριστικά κλπ), εκτός κι αν κανείς θέλει να δοκιμάσει το ίδιο προϊόν άλλης εταιρείας, αλλά στη περίπτωση αυτή δεν μιλάμε για λάθος επιλογή.

2. Τα φαρμακεία μπορεί να είναι ανοικτά 24/7, αλλά όχι όλα, μόνα τα εφημερεύοντα και δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεις αυτό που ζητάς εκτός κι αν ψάχνεις από γειτονιά σε γειτονιά (βίωμα και όχι μόνο για γάλα). Άποψή μου είναι ότι εδώ τα SM έχουν το πλεονέκτημα ότι είναι κλειστά μόνο 1 μέρα τη βδομάδα και τις υπόλοιπες παραμένουν ανοικτά συνεχώς από το πρωΐ ως το βράδυ.

3. Στο θέμα κόστους, επειδή προς το παρόν υπάρχει σύγκριση μόνο στα 2ης ηλικίας βρεφικά γάλατα, δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν το ίδιο προϊόν να πωλείται ~18,5% ακριβότερα στα φαρμακεία και τα SM πάλι να βγάζουν κέρδος.

teodor_ch
08-12-11, 14:27
1) όταν δε γνωρίζεις το κουτί, και έχεις ένα όνομα στο χαρτί, είναι πολύ εύκολο να μπερδευτείς στις λεπτομέρειες. Δες για παράδειγμα πόσα almiron 1 υπάρχουν. http://www.almiron.gr/index.php?ID=eidika-galata-almiron
Απο τα οποία, κανένα δεν είναι το αλμιρον 1 το σκέτο!
http://www.almiron.gr/index.php?ID=vrefika-galata&Rec_ID=2

2) φαρμακεία 24χ7 ανοιχτά / SM περισσότερα
οπότε στη τελική είναι θέμα προτίμησης διαθεσιμότητας (όποτε θέλουμε με σχεδόν όπου θέλουμε (αφού και η διασπορά των φαρμακείων είναι μεγάλη)

3) Για τις τιμές δε γνωρίζω να σου απαντήσω αυτή τη στιγμή. Προσωπικά θα περίμενα να έχουν τις ίδιες τιμές. Υποψιάζομαι ή παρανομία φαρμακείου ή κάποια πατάτα/κομπίνα των εταιριών/κράτους. Μου λές ένα γάλα με τι τιμή του να τσεκάρω?

να προσθέσω και ένα παράδειγμα
4) όπου στο φαρμακείο της γειτονιάς σου, μπορείς να ζητάς το ειδικό γάλα που χρειάζεται το παιδί σου και ο φαρμακοποιός να στο φέρνει και να σου κρατάει απόθεμα. Δε γνωρίζω εάν υπάρχουν τέτοιες υπηρεσίες απο SM.

jkoukos
08-12-11, 14:42
Frisomel των 900gr. Τιμή φαρμακείου την προηγούμενη Παρασκευή (από τη σύζυγο που βαρέθηκε να πάει SM) 18,25€ και χθες από SM 15,38€.
... Ημερομηνία παραγωγής του φαρμακείου 28-5-20011 και του SM 24-7-2011

Το παράδειγμα του αποθέματος έχει κάποια βάση, αλλά μόνο σε απομακρυσμένες περιοχές όπου δεν υπάρχει άμεση πρόσβαση σε SM.

Στο παράδειγμα του Almiron εξακολουθώ να πιστεύω είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις λάθος. Μπορεί να είναι ίδια η συσκευασία αλλάζει όμως ο χρωματισμός και εν πάση περιπτώσει την πρώτη φορά ίσως δυσκολευτείς λίγο να δεις ποιο σου προτείνει ο παιδίατρος, στη συνέχεια το χέρι πάει αυτόματα στο σωστό κουτί.

teodor_ch
08-12-11, 15:54
Τιμή Χονδρικής Τιμή Λιανικής Φ.Π.Α.
14,04 € 15,30 € 13 %

αυτά απο τη φαρμακαποθήκη με τις τιμές τώρα
ο φαρμακοποιός αγοράζει δηλαδή με 15.30 με το ΦΠΑ μέσα
δεν είμαι σίγουρος αν το 15% μέγιστο ποσοστό κέρδους του φαρμακοποιού είναι επι τις χονδρικής μέ το φπα ή όχι

Αν τα έχω καταλάβει καλά, ο φαρμακοποιός όταν το πουλάει 15.30 δεν κερδίζει τίποτα. Απο εκεί και πέρα έχει ένα περιθώριο μέχρι +12,5% να βγάλει κέρδος.
Με τιμή SM 15.38 ο φαρμακοποιός μπορεί να κερδίσει 0.08€ !!!
Άρα ή το SM έχει κέρδος 8 λεπτά στα 15.38 ή αγοράζει με διαφορετικές τιμές.*


Στο παράδειγμα του aptamil απλά να σου πώ ότι στο φαρμακείο έρχονται πατεράδες που δεν έχουν δεί κάν το γάλα που τρώει το παιδί τους στο σπίτι. Αυτό θέλω να τονίσω. Ότι δεν είμαστε όλοι σε θέση να κάνουμε σωστές επιλογές.
Προσωπικά, ούτε εγώ θα έκανα λάθος επιλογή. Εγώ μάλιστα, αφού θα αγόραζα το γάλα, πρίν το δώσω στο παιδί μου, θα ξαναρώταγα τον παιδίατρο τηλεφωνικά διαβάζοντας τη ταμπέλα!

Στο θέμα του αποθέματος, θέλω να τονίσω την ποικιλία που υπάρχει με την αντίστοιχη ελάχιστη ζήτηση για τα εξειδικευμένα. Ούτε τα φαρμακεία τα έχουν πάντα σε στοκ. Τα φέρνουν κατα παραγγελία. Αυτό, δε ξέρω αν μπορούν να το προσφέρουν τα SM.

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 49 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

*Σχετικά με τα γάλατα στα supermarkets, κάτι άκουσα για παράλληλες εισαγωγές απο τρίτες χώρες για αυτό και οι χαμηλές τιμές.
Έχω δρομολογήσει ερώτηση σε τοπικό υποκατάστημα σούπερ μάρκετ για τιμή χονδρικής και μετά ερώτηση σε ΕΟΦ (ή σε άλλη αρμόδια υπηρεσία) για ποιό λόγο υπάρχει αυτή η διαφορά.

sotos65
08-12-11, 16:05
Τελικά αν για να αγοράσει κάποιος γονιός βρεφικό γάλα πρέπει να γίνει "επιστήμονας" (ή να ρωτάει επιστήμονα κάθε φορά), μήπως είναι καλύτερη μία επιστροφή στην παράδοση; Ο θηλασμός δεν μας κάνει;

teodor_ch
08-12-11, 16:20
Τελικά αν για να αγοράσει κάποιος γονιός βρεφικό γάλα πρέπει να γίνει "επιστήμονας" (ή να ρωτάει επιστήμονα κάθε φορά), μήπως είναι καλύτερη μία επιστροφή στην παράδοση; Ο θηλασμός δεν μας κάνει;

μα όποιον σοβαρό φαρμακοποιό και να ρωτήσεις θα σου πεί ότι ο θηλασμός προσφέρει το καλύτερο γάλα ;)

sotos65
08-12-11, 16:24
Α μπράβο, αυτό ξέρω κι εγώ... :)

jkoukos
08-12-11, 16:28
Στο κουτί βλέπω ότι ένας είναι ο κύριος αντιπρόσωπος και διανομέας στην Ελλάδα.
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι μεγάλες αλυσίδες SM προμηθεύονται απ' ευθείας από αυτόν (πιθανόν και σε διαφορετικές τιμές) εν αντιθέσει με τα φαρμακεία όπου στην εξίσωση μπαίνει ενδιάμεσα και η φαρμακαποθήκη με την ανάλογη προσαύξηση λόγω σχετικού κέρδους της.
Άρα στην περίπτωση των SM ωφελημένος βγαίνει ο καταναλωτής.

Η απορία μου είναι τι αλλάζει στην περίπτωση του γάλακτος 1ης βρεφικής ηλικίας κι έχουμε μέχρι σήμερα τον αποκλεισμό των SM. Μιλάμε για σκόνη με παρόμοια συστατικά και μάλιστα στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν χρειάζεται καν ιατρική συνταγή.
Τι είναι αυτό που την μία μέρα μπορεί να επηρεάσει (λόγω πώλησης από τα SM) την υγεία ενός βρέφους και όχι την επόμενη μέρα που θ' αρχίσει να τρέφεται με το αντίστοιχο γάλα 2ης ηλικίας.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν επηρεάζει. Πρόκειται απλά για μία μονοπωλιακή πρακτική μιας συντεχνίας (δεν το λέω αφοριστικά), που έχοντας τη δυνατότητα πίεσης ή άμεσης πρόσβασης στον νομοθέτη και γνωρίζοντας τις ανελαστικές διατροφικές ανάγκες των βρεφών, να οικειοποιείται την αντίστοιχη οικογενειακή δαπάνη. Για τον λόγο αυτό όταν πάμε στην 3η ηλικία (>12 μηνών) βλέπουμε ότι οι επιλογές του είδους στα φαρμακεία υπολείπονται των SM.

Εξ όσον γνωρίζω στα SM (τουλάχιστον στις αλυσίδες) δεν υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας αν δεν το έχουν (εν αντιθέσει των φαρμακείων), αλλά να είσαι σίγουρος ότι αν υπάρχει ζήτηση και δεν εισακουστούν ισχύει ο νόμος της αγοράς γιατί υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα δικό μου όπου για χρόνια έπαιρνα συγκεκριμένο γάλα ελληνικό.
Πέρσι και για κάποιο χρονικό διάστημα μεγάλη αλυσίδα δίπλα σχεδόν στο σπίτι μου σταμάτησε να το διαθέτει. Σε ερώτηση στον υπεύθυνο του καταστήματος αναφέρθηκε ότι δεν συμφέρει λόγω μικρής ποσότητας διάθεσης (γύρω στα 10 μπουκάλια ημερησίως, όταν εγώ ήθελα 3 μπουκάλια ανά 2 μέρες).
Σταμάτησα τις περισσότερες αγορές απ' αυτό και οι προμήθειες γίνονταν σε άλλο παραπλήσιο, εκτός αυτών ιδιωτικής ετικέτας που μας άρεσαν. Πριν από λίγο καιρό είδα ότι και πάλι είχαν στα ράφια το γάλα που ήθελα (δεν ρώτησα πως και τι αλλά καταλαβαίνουμε τον λόγο).

... Για τον θηλασμό συμφωνώ αλλά υπάρχουν και πλείστες περιπτώσεις που απλά δεν μπορεί να γίνει ή πρέπει να υπάρχει και συμπλήρωμα στην διατροφή του βρέφους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.