PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες φαρμακείων



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

dankan
23-12-10, 01:03
Διαβάζω αυτές τις μέρες σε πολλά blog και forums για το θέμα των αδειών στα φαρμακεία.Εκεί που δεν ήξερα πολλές λεπτομέρειες μόλις έμαθα το ότι μπορούν να μεταβιβάζουν στα παιδιά τους την άδεια ή ακόμα ακόμα να πωλούν την άδεια έναντι 200.000-400.000 ευρώ με έκανε να τρελαθώ.Να υπογραμμίσω ότι δεν έχω καμία σχέση με τον συγκεκριμένο κλάδο άλλα με θύμωσε το γεγονός ότι κάποιος που έχει βγάλει την φαρμακευτική να μην μπορεί να δουλέψει σε δικό του φαρμακείο.Αντ αυτου θα πρέπει να αγοράσει "αέρα"-άδεια από κάποιο παλιό φαρμακοποιό.Πως είναι δυνατόν να αγοράζεις μία άδεια την οποία ουσιαστικά στην έχει παραχωρήσει το κράτος και δεν σου ανήκει?Κάτι το οποίο είναι δανεικό δεν μπορείς να το πουλάς!Και το άλλο το περίεργο με την κληρονομική άδεια?Εμένα οι γονείς μου είναι εκπαιδευτικοί,εγώ έχω τελειώσει μία σχόλη και έχω και ένα μεταπτυχιακό.Αν είναι όταν θα βγουν στην σύνταξη οι γονείς μου να ΑΠΑΙΤΗΣΩ να μπω κληρονομικά στην θέση τους.Γίνεται?ΦΥΣΙΚΑ και όχι.Μεγάλο θράσος έχουν ορισμένοι.Βάλε εκεί μια επετηρίδα και πες έχω 10000 άδειες.Όταν κάποιος από αυτούς που έχουν κάποια άδεια πεθάνει η άδεια να γυρίζει πίσω στο κράτος και πάει στον πρώτο του πίνακα της επετηρίδας.Κανένας να μην είναι αναγκασμένος να πληρώνει ένα σκασμό λεφτά για να ασκήσει το επάγγελμά του.Αυτά τα ολίγα.

Ελάτε να κάνουμε διάλογο

aroutis
23-12-10, 01:09
Τι θες να ακούσεις... οτι έχεις δίκιο; Αυτονόητα πράγματα, αλλά εδώ ειναι μπανανία.

dankan
23-12-10, 01:19
Το θέμα είναι ότι αύριο μεθαύριο θα κατέβουν σε απεργίες και θα φωνάζουν.Δεν ξέρω πότε ξεκίνησε αυτό με τις πωλήσεις αδειών αλλά πρέπει να τελειώσει.Ή κάτι άλλο.Τα λεφτά που εισπράττουν από αυτή την πώληση τα δηλώνουν?Τι να δηλώσουν ότι πούλησαν αέρα κοπανιστό?Μπανανία είμαστε.Διαφωνώ με το μαζί τα φάγαμε και ότι πρέπει να πληρώσουμε.Το πιο σωστό θα ήταν να πληρώσουμε ένα μικρό τίμημα που σαν μπιπ πάμε και στηρίζουμε ανάξιους και άχρηστους πολιτικούς.Ίσως μετά την ισοπέδωση του κράτους μας από τον Γιωργάκη και τους ΔΝΤδες να βγει και κάτι καλό.Είμαστε περίεργος λαός.Για πολλές σφαλιάρες...

NT1G
23-12-10, 01:20
Τα ίδια δεν γίνονται και με τα ταξί;:evil:

dankan
23-12-10, 01:26
Τα ίδια δεν γίνονται και με τα ταξί;:evil:

Το ίδιο και με τις άδειες στα φορτηγά κλπ.Είμαι οργισμένος γιατί όλοι αυτοί οι μπαγλαμάδες προκειμένου να στηρίξουν τα κεκτημένα τους θα ταλαιπωρήσουν όλη την υπόλοιπη χώρα με απεργείες.Το ίδιο δεν έγινε και με αυτούς που μπήκαν με βύσμα στο Μετρό?Φωνάζει ο κλέφτης .... Καταστάσεις για πολύ ξύλο

pt3
23-12-10, 03:32
Φίλε μου ανεξάρτητα αν αυτό ήταν σωστό ή λάθος, το ζήτημα είναι οτι αυτό ήταν νόμος - πρακτική του ελληνικού κράτους. Σκέψου οτι υπάρχει κόσμος που σπουδάζει φαρμακευτική αυτή τη στιγμή έχοντας κατα νου την ύπαρξη αυτού του νόμου. Άλλοι ήδη έχουν τελειώσει και περιμένουν πχ να βγούν οι γονείς στη σύνταξη κλπ. Μάλλον δεν είναι δίκαιο να ανατρέπονται έτσι πλανα ζωής χωρίς να υπάρχει άλλωστε και ένα σημαντικό όφελος για το κοινωνικό σύνολο, πλην ίσως ένα εξτρα δώρο σέ όσους θα πάρουν την άδεια χωρίς να πληρώσουν. Επίσης να επισημάνουμε οτι αυτό ήταν ένα καθεστώς που όλοι γνώριζαν όταν έκαναν τις επιλογές τους για τις σχολές.

Το πιο δίκαιο κατα τη γνώμη μου έιναι να νομοθετηθεί σήμερα οτι αυτό το καθεστώς σταματάει μετα από 6-7 χρόνια. Κάτι αντίστοιχο πρέπει να γίνει για όλες τις άδειες των "κλειστών" επαγελμάτων που τώρα καταργούνται. Γιατι ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που μόλις χρυσοπλήρωσαν τέτοια άδεια (γιατι είτε αυτό έλεγε ο νόμος είτε ηταν κοινη πρακτική δεκαετιών).

8009
23-12-10, 08:11
Δύσκολα τα πράγματα, πολύ δύσκολα. Μιλάμε για Πασόκ του μνημονίου, εναντίον "παλιού καλού Πασόκ", για σύγκρουση δύο νοοτροπιών. Όλή αυτή η ιστορία με τις άδειες φανερώνει άλλες δύο νοοτροπίες που πλέον ήρθε η ώρα από ότι φαίνεται να συγκρουστούν. Η μία είναι η νοοτροπία του βολέματος, όχι απαραίτητα άτιμου βολέματος, αλλά βολέματος ρε παιδί μου, έχεις μία άδεια και εξασφαλίζεις τον εαυτό σου και το παιδί σου ίσως (φορτηγού, φαρμακείου, ταξί, κλπ), έχεις μία θέση στο δημόσιο, μόνιμη, και όλα τα connections που απορέουν από αυτήν. Αυτή είναι η νοοτροπία του "παλιού καλού Πασόκ" που κατά τη γνώμη μου φέρει το μεγαλύτερο μέρος για το ότι φτάσαμε εδώ ως χώρα. Σίγουρα οι άνθρωποι ψάχνουν σιγουριά, αλλά παραβλέπεται το ότι μια οικονομία υποτίθεται ότι κινείται, υποτίθεται ότι ΠΑΡΑΓΕΙ και υποτίθεται ότι προχωράει, δεν "εξασφαλίζει" και βολεύει απλά τους πολίτες και μάλιστα κάποιο μέρος αυτών, το κομματικοποιημένο μέρος... ψιλά γράμματα για την νοοτροπία αυτή, με δανεικά όλα γίνονται! Ήταν ο δανειακός 5ος δρόμος προς τον Πασοκικό σοσιαλισμό, για να κάνω και λίγο χιούμορ.
Η άλλη νοοτροπία που έρχεται τώρα με τη βία να επιβληθεί, είναι η νοοτροπία της οικονομίας που πρέπει να κινείται, που δεν είναι δεδομένα οι θέσεις και οι καταστάσεις και που πρέπει να ΠΑΡΑΓΕΙ, αγαθά, έργο, ΚΑΤΙ ρε παιδί μου τελοσπάντων, εκτός από μιζέρια και στασιμότητα οριακής επιβίωσης. Δεν είμαι σίγουρος αν το τελευταίο είναι στοίχημα που μπορούν να το κερδίσουν τα δύο αμαρτωλά σκυλιά του δικομματισμού..
Το Πασόκ προχώρησε στον δανειακό κομματικό "σοσιαλισμό" επί 30 χρόνια για να παραμένει στην εξουσία και τώρα δηλώνει ότι "δεν το ενδιαφέρει το πολιτικό κόστος" αφού προσπαθεί με τις μεταρρυθμίσεις να σώσει τη χώρα....
α ρε Έλληνα τι σου μελε να πάθεις, αδιάφορε=ανόητε ατομιστή....
ολόκληρη μεταπολίτευση κοιμάσαι κι η τύχη σου δουλεύει..
τώρα που ξύπνησες μονομιάς θα ρθει ανάποδα ο ντουνιάς

vlad
23-12-10, 08:30
Nομιζω οτι αυτο με τα κλειστα επαγγελματα ειναι ενα πολυ ωραιο κολπο της κυβερνησης να εισπραξει λεφτα και βεβαια να ριξει και τις τιμες{δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, φαρμακοποιοί, μηχανικοί, αρχιτέκτονες και ορκωτοί λογιστές}.

Xouzouris
23-12-10, 10:59
Φίλε μου ανεξάρτητα αν αυτό ήταν σωστό ή λάθος, το ζήτημα είναι οτι αυτό ήταν νόμος - πρακτική του ελληνικού κράτους. Σκέψου οτι υπάρχει κόσμος που σπουδάζει φαρμακευτική αυτή τη στιγμή έχοντας κατα νου την ύπαρξη αυτού του νόμου. Άλλοι ήδη έχουν τελειώσει και περιμένουν πχ να βγούν οι γονείς στη σύνταξη κλπ.

Προβλημα τους.

Οι υπολοιποι δεν ειναι παιδια ενος κατωτερου Θεου, ή αυτο που λεει ο dankan ή πληρη απελευθερωση και οποιος αντεξει.

dankan
23-12-10, 11:11
.......

Το πιο δίκαιο κατα τη γνώμη μου έιναι να νομοθετηθεί σήμερα οτι αυτό το καθεστώς σταματάει μετα από 6-7 χρόνια. Κάτι αντίστοιχο πρέπει να γίνει για όλες τις άδειες των "κλειστών" επαγελμάτων που τώρα καταργούνται. Γιατι ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που μόλις χρυσοπλήρωσαν τέτοια άδεια (γιατι είτε αυτό έλεγε ο νόμος είτε ηταν κοινη πρακτική δεκαετιών).

Σίγουρα να υπάρχει μία μεταβατική περίοδος αλλά τελικά να σταματήσει αυτή η αγοραπωλησία "αέρα".



Nομιζω οτι αυτο με τα κλειστα επαγγελματα ειναι ενα πολυ ωραιο κολπο της κυβερνησης να εισπραξει λεφτα και βεβαια να ριξει και τις τιμες{δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, φαρμακοποιοί, μηχανικοί, αρχιτέκτονες και ορκωτοί λογιστές}.

Φυσικά και είναι.Μα στην χώρα μας όλα πρόχειρα γίνονται και χωρίς σωστό προγραμματισμό.Το επόμενο που θα φέρει τα πάνω κάτω είναι η συγχώνευση των ΑΕΙ-ΤΕΙ.Σωστό ή λάθος όταν κάτι δεν γίνεται στην ώρα του μετά διογκώνεται και δύσκολα αλλάζει.

Παράδειγμα : 3 φίλοι σπουδάζουν Μηχ.Μηχανικοί και κάνουν και ένα μεταπτυχιακό σε συναφές αντικείμενο.Ο ένας σε πολυτεχνείο (5 χρόνια + 1 χρόνος μεταπτυχιακό = 6),ο άλλος σε Τει (4 χρόνια + 1 χρόνος μεταπτυχιακό = 5) και ο τρίτος στην Ιταλία,Αγγλία κλπ (3 χρόνια + 1 χρόνος μεταπτυχιακό = 4).Ποιος είναι ο ανώτερος των 3?Οεο?Στο ελληνικό παράλογο κράτος αυτός που σπούδασε στο εξωτερικό και έκανε 3+1=4 χρόνια για να αποκτήσει το πτυχίο του (βλέπε στο εξωτερικό) μπορεί να γραφτεί στο ΤΕΕ όπως ακριβώς και αυτός που τελείωσε το πολυτεχνείο και έκανε 5+1=6 χρόνια.Ο αντίστοιχος από το ΤΕΙ είναι πιο κάτω από όλους.Δηλαδή τα 4 χρόνια που σπουδάζει κάποιος στο εξωτερικό είναι ίσα με 6 χρόνια σπουδών στην Ελλάδα?Και αν ναι από πότε?Όταν φροντίζεις να διαιωνίζεται μία κατάσταση και δεν την αλλάζεις σταδιακά θα το κάνεις με βίαιο τρόπο όταν σου βάζουν το μαχαίρι στον λαιμό (βλέπε ΔΝΤδες).Είμαστε απλά ένα αστείο κράτος.

masterridley
23-12-10, 11:19
Η απάντηση του pt3 είναι χαρακτηριστική για το πόσο λάθος σκέφτονται πολλοί Έλληνες. Θυμάμαι και στην απελευθέρωση (ο θεός να την κάνει!) των φορτηγών, πώς κλαίγονταν κάποιοι για τους καημένους φορτηγατζήδες και τι θα κάνουν τώρα που έχουν σχεδιάσει την ζωή τους με βάση την άδεια (ήτοι το πούλημα της) και αχ και βαχ!

Η σωστή ερώτηση φίλοι συνέλληνες είναι "Και τι θα κάνουν τώρα οι υπόλοιποι που είναι αποκλεισμένοι απ'αυτά τα επαγγέλματα?"

Γιατί δεν είναι δυνατόν στην Ελλάδα η ανεργία των νέων να είναι η υψηλότερη στην Ευρώπη επειδή η #%$# προηγούμενη γενιά εξασφάλισε για τον εαυτό της εγκληματικά (όχι απλά σκανδαλώδη) προνόμια αποκλείοντας τους νέους από ένα σωρό επαγγέλματα.

Το γεγονός ότι αυτό δεν το καταλαβαίνουν ΟΛΟΙ οι Έλληνες (πλην αυτών που έχουν συμφέρον) με κάνει ιδιαίτερα απαισιόδοξο...

nlkrio
23-12-10, 12:54
εδώ έχουμε κληρονομικούς πρωθυπουργούς...τα κλειστά επαγγέλματα μας μάραναν

έτσι και αλλιώς όλα θα κλείσουν δε θα υπάρχει φράγκο

aroutis
23-12-10, 16:20
Δεν συμφωνώ με τον pt3. Αν μη τι άλλο δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο κάποιες συγκεκριμένες κατηγορίες επαγγελμάτων ξεκινήσαν ή βρεθήκαν να έχουν προνόμια που καμία άλλη κατηγορία δεν έχει. Και αυτό έχει να κάνει (για μία ακόμα φορά) με την νοοτροπία του Ελληνα. Η μητέρα μου, εργαζόμενη ως 31/12 σε γνωστό δημόσιο φορέα -ήταν με σύμβαση ανανεώσημη ανά εξάμηνο για σειρά ετών και μονιμοποιήθηκε από το διάταγμα Παυλόπουλου , αλλη ιστορία αυτή, κάποια στιγμή ερωτήθηκε από κάποια συνδικαλίστρια γιατί δεν "φερνει" την κόρη της τώρα που παίρνει σύνταξη , να πάρει τη θέση της... Η μάνα μου νόμιζε ότι της κάναν πλάκα μέχρι που είδε την .. απορία στα μάτια της συνδικαλίστριας, η οποία τα μπάλωσε μετά , όταν κατάλαβε ότι η μάνα μου δεν είναι της .. να το πω "νοοτροπίας" ; Να το πω... κομματόσκυλο;

Αρέσει δεν αρέσει, αυτά τα χάλια πρέπει να τελειώσουν. Αρέσει δεν αρέσει δεν ειναι δυνατόν κάποιοι να έχουν δικαίωμα να καπαρώνουν θέσεις (εμμεσα ή και άμμεσα) και κάποιοι άλλοι να μην έχουν ΚΑΝ δικαίωμα στο όνειρο (όποιο όνειρο) γιατί πχ. ο πατέρας τους ΔΕΝ είναι πχ. φαρμακοποιός. 'Η γιατί δεν έχουν (ακουσον ακουσον) 400,000 euro να δώσουν για κάτι που το κράτος ΕΔΩΣΕ ΤΣΑΜΠΑ!

Επιτέλους...

dankan
23-12-10, 17:21
http://www.e-farmakeio.com φόρουμ φαρμακοποιών.Πως νομιμοποιούν την αγοραπωλησία.

Ρωτάει κάποια :
ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΔΕΙΑΣ
ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ .
ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ , ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ π.χ. 18 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ,ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΥΝΤΑΞΙΜΑ ΧΡΟΝΙΑ . ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ , ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΑΠΟΚΟΠΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΑΥ ΟΤΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΝΣΗΜΑ . ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ Η' ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ,Η ΑΠΟΚΟΠΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΣΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ?

Της απαντά ένας :
Συναδέλφισα
Κατ' αρχήν η άδεια την οποία έχεις είναι άδεια λειτουργίας φαρμακείου.
Για να πουλήσεις το φαρμακείο σου σημαίνει ότι θα μεταβιβάσεις την άδειά σου σε κάποιον άλλο(αγοραστή), τον οποίο προηγουμένως θα πρέπει να κάνεις συνεταίρο έστω και για μία ημέρα. Από εκεί και μετά εσύ μπορείς να μεταφερθείς κάπου αλλού εάν το θέλεις αλλά αν υπάρχει θέση για νέα άδεια βάσει των πληθησμιακών κριτιρίων. Εάν δεν θέλεις να δουλέψεις άλλο, αλλά να διατηρήσεις το δικαίωμα συνταξιοδότησης καταβάλοντας τις εισφορές στο ΤΣΑΥ, πρέπει να ρωτήσεις το ΤΣΑΥ αν μπορείς να κάνεις αυτασφάλιση. Δεν το γνωρίζω

Πηγή http://www.e-farmakeio.com/home/%CE%A6%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82/954-%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%92%CE%99%CE%92%CE%91%CE%A3%CE%97-%CE%91%CE%94%CE%95%CE%99%CE%91%CE%A3.html

Τι θέλουν να περάσουν Λοβέρδος και ΓΑΠ:
Το γερμανικό μοντέλο αδειοδότησης φαρμακείων

Εξηγώντας ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Υγείας κ. Αντώνης Δημόπουλος στους φαρμακοποιούς την πρόταση του υπουργείου Υγείας ανέφερε ότι βασίζεται στο σύστημα αδειοδότησης φαρμακείων που ισχύει στη Γερμανία.

Σύμφωνα με αυτό, η άδεια κάθε φαρμακοποιού που αποσύρεται από το επάγγελμα επιστρέφει στην κρατική αδειοδοτούσα αρχή, η οποία στη συνέχεια παραχωρεί την άδεια στους φαρμακοποιούς βάσει λίστας αναμονής. Ο κ. Λοβέρδος συμπλήρωσε χαρακτηριστικά ότι «εάν γίνει αυτό ολοκληρώνουμε την απελευθέρωση του επαγγέλματός σας και δεν πρόκειται πλέον να σας ενοχλήσει κανείς».

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=96150

Και το πιο εξοργιστικό από όλα :

Εντονες ήταν οι αντιδράσεις των φαρµακοποιών µε αποτέλεσµα η συνάντηση να οδηγηθεί σε αδιέξοδο. Στο πλαίσιοαυτόο πρόεδρος του Φαρµακευτικού Συλλόγου Αττικής Κώστας Λουράντος συγκαλεί αύριο διοικητικό συµβούλιο, προεξοφλώντας ωστόσο πως δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει δεκτή η πρόταση τηςηγεσίας του υπουργείου Υγείας.

«∆εν µπορεί να µας επιβάλει κανείς πώς θα διαθέτουµε την περιουσία µας. Είναι δικαίωµά µας να τη µεταβιβάζουµε στα παιδιά µας, εφόσον φυσικά έχουν τις κατάλληλες σπουδές ή να την πουλάµε µε τους δικούς µας όρους», τονίζει ο κ. Λουράντος, συµπληρώνοντας πως το µέτροαυτό θαοδηγού σε σε µεγάλο «φαγοπότι» µε τους άνεργους φαρµακοποιούς να διεκδικούν τα φαρµακεία - φιλέτα, ακόµη κι αν θα έπρεπε να παραβιάσουν τη λίστα προτεραιότητας.


http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4610021

Τι λέει ρε αυτός?Ότι αυτό που του έδωσε το κράτος δανεικά μπορεί να το κάνει ότι θέλει?Μαχαίρι να τους τα κόψουν.Άκου εκεί περιουσία τους η άδεια?

serf f2
23-12-10, 18:06
Καλά το δέχομαι να ανοίξουν τα κλειστα επαγγέλματα
Δεν μας ειπε κανεις ομως με το νεο συστημα που θα γινει ποιος θα δινει την αδεια?
Το κρατος
κανα λεχριτης βουλευτης για ψηφοθηρεια
Η θα παρει ολες τις αδειες ενας φραγκατος με το χρυσο δοντι και θα προσλαμβανει υπαλληλους?
Για ποια επαγγελματα θα ισχυει τι? Εγω πχ αν θελω να γινω Ψαρας
α-θα ζηταω αδεια απο το κρατος
β-θα τα σκαω χοντρα στο κρατος
Γ-θα περνω την αδεια με μεσο
Δ- Θα δουλευω σε καποια (αλυσιδα)?
Και το βασικοτερο το τελικο προιν θα ειναι ποιο φθηνο η θα μονοπωλειτε και θα αγοραζουμε τον κουκο για αιδονι?

Xouzouris
23-12-10, 18:16
http://www.e-farmakeio.com φόρουμ φαρμακοποιών.Πως νομιμοποιούν την αγοραπωλησία.

Ρωτάει κάποια :
ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΔΕΙΑΣ
ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ .
ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ , ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ π.χ. 18 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ,ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΥΝΤΑΞΙΜΑ ΧΡΟΝΙΑ . ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ , ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΑΠΟΚΟΠΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΑΥ ΟΤΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΝΣΗΜΑ . ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ Η' ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ,Η ΑΠΟΚΟΠΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΣΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ?

Της απαντά ένας :
Συναδέλφισα
Κατ' αρχήν η άδεια την οποία έχεις είναι άδεια λειτουργίας φαρμακείου.
Για να πουλήσεις το φαρμακείο σου σημαίνει ότι θα μεταβιβάσεις την άδειά σου σε κάποιον άλλο(αγοραστή), τον οποίο προηγουμένως θα πρέπει να κάνεις συνεταίρο έστω και για μία ημέρα. Από εκεί και μετά εσύ μπορείς να μεταφερθείς κάπου αλλού εάν το θέλεις αλλά αν υπάρχει θέση για νέα άδεια βάσει των πληθησμιακών κριτιρίων. Εάν δεν θέλεις να δουλέψεις άλλο, αλλά να διατηρήσεις το δικαίωμα συνταξιοδότησης καταβάλοντας τις εισφορές στο ΤΣΑΥ, πρέπει να ρωτήσεις το ΤΣΑΥ αν μπορείς να κάνεις αυτασφάλιση. Δεν το γνωρίζω

Πηγή http://www.e-farmakeio.com/home/%CE%A6%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82/954-%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%92%CE%99%CE%92%CE%91%CE%A3%CE%97-%CE%91%CE%94%CE%95%CE%99%CE%91%CE%A3.html

Τι θέλουν να περάσουν Λοβέρδος και ΓΑΠ:
Το γερμανικό μοντέλο αδειοδότησης φαρμακείων

Εξηγώντας ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Υγείας κ. Αντώνης Δημόπουλος στους φαρμακοποιούς την πρόταση του υπουργείου Υγείας ανέφερε ότι βασίζεται στο σύστημα αδειοδότησης φαρμακείων που ισχύει στη Γερμανία.

Σύμφωνα με αυτό, η άδεια κάθε φαρμακοποιού που αποσύρεται από το επάγγελμα επιστρέφει στην κρατική αδειοδοτούσα αρχή, η οποία στη συνέχεια παραχωρεί την άδεια στους φαρμακοποιούς βάσει λίστας αναμονής. Ο κ. Λοβέρδος συμπλήρωσε χαρακτηριστικά ότι «εάν γίνει αυτό ολοκληρώνουμε την απελευθέρωση του επαγγέλματός σας και δεν πρόκειται πλέον να σας ενοχλήσει κανείς».

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=96150

Και το πιο εξοργιστικό από όλα :

Εντονες ήταν οι αντιδράσεις των φαρµακοποιών µε αποτέλεσµα η συνάντηση να οδηγηθεί σε αδιέξοδο. Στο πλαίσιοαυτόο πρόεδρος του Φαρµακευτικού Συλλόγου Αττικής Κώστας Λουράντος συγκαλεί αύριο διοικητικό συµβούλιο, προεξοφλώντας ωστόσο πως δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει δεκτή η πρόταση τηςηγεσίας του υπουργείου Υγείας.

«∆εν µπορεί να µας επιβάλει κανείς πώς θα διαθέτουµε την περιουσία µας. Είναι δικαίωµά µας να τη µεταβιβάζουµε στα παιδιά µας, εφόσον φυσικά έχουν τις κατάλληλες σπουδές ή να την πουλάµε µε τους δικούς µας όρους», τονίζει ο κ. Λουράντος, συµπληρώνοντας πως το µέτροαυτό θαοδηγού σε σε µεγάλο «φαγοπότι» µε τους άνεργους φαρµακοποιούς να διεκδικούν τα φαρµακεία - φιλέτα, ακόµη κι αν θα έπρεπε να παραβιάσουν τη λίστα προτεραιότητας.


http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4610021

Τι λέει ρε αυτός?Ότι αυτό που του έδωσε το κράτος δανεικά μπορεί να το κάνει ότι θέλει?Μαχαίρι να τους τα κόψουν.Άκου εκεί περιουσία τους η άδεια?

Ο Λουραντος θελει... λουριδα στο τομαρι του για να στρωσει χαρακτηρα μου φαινεται. Απορεις ακομα φιλε μου με τα λεγομενα τετοιων ανθρωπων?


Καλά το δέχομαι να ανοίξουν τα κλειστα επαγγέλματα
Δεν μας ειπε κανεις ομως με το νεο συστημα που θα γινει ποιος θα δινει την αδεια?
Το κρατος
κανα λεχριτης βουλευτης για ψηφοθηρεια
Η θα παρει ολες τις αδειες ενας φραγκατος με το χρυσο δοντι και θα προσλαμβανει υπαλληλους?
Για ποια επαγγελματα θα ισχυει τι? Εγω πχ αν θελω να γινω Ψαρας
α-θα ζηταω αδεια απο το κρατος
β-θα τα σκαω χοντρα στο κρατος
Γ-θα περνω την αδεια με μεσο
Δ- Θα δουλευω σε καποια (αλυσιδα)?
Και το βασικοτερο το τελικο προιν θα ειναι ποιο φθηνο η θα μονοπωλειτε και θα αγοραζουμε τον κουκο για αιδονι?

α) ο ψαρας δεν ειναι κλειστο επαγγελμα
β) τις αδειες θα τις δινουν αυτοι που τις εδιναν μεχρι τωρα, εαν και εφ'οσον το επαγγελμα δεν ειναι κλειστο, δεν τιθεται και θεμα ψηφοθηριας ή μεσου καθως οποιοσδηποτε εχει προσβαση. Το συστημα που αναφερεται παραπανω με επετηριδα για τα φαρμακεια ειναι το μονο που εχει δουλεψει χωρις πολλα-πολλα παραθυρακια στην Ελλαδα.
γ) κλειστο επαγγελμα και αλυσιδα δεν γινεται. Ανοιχτο επαγγελμα και αλυσιδα γινεται υπο προϋποθεσεις. Αλλα αναρωτιεμαι, εχεις καταλαβει για τι επαγγελματα μιλαμε? Τι αλυσιδα να κανεις, απο δικηγορικα γραφεια ή απο φαρμακεια που δεν γινεται καθως η αδεια ειναι ονομαστικη και μια ανα ατομο?

pt3
23-12-10, 18:21
Η απάντηση του pt3 είναι χαρακτηριστική για το πόσο λάθος σκέφτονται πολλοί Έλληνες. Θυμάμαι και στην απελευθέρωση (ο θεός να την κάνει!) των φορτηγών, πώς κλαίγονταν κάποιοι για τους καημένους φορτηγατζήδες και τι θα κάνουν τώρα που έχουν σχεδιάσει την ζωή τους με βάση την άδεια (ήτοι το πούλημα της) και αχ και βαχ!

Η σωστή ερώτηση φίλοι συνέλληνες είναι "Και τι θα κάνουν τώρα οι υπόλοιποι που είναι αποκλεισμένοι απ'αυτά τα επαγγέλματα?"

Γιατί δεν είναι δυνατόν στην Ελλάδα η ανεργία των νέων να είναι η υψηλότερη στην Ευρώπη επειδή η #%$# προηγούμενη γενιά εξασφάλισε για τον εαυτό της εγκληματικά (όχι απλά σκανδαλώδη) προνόμια αποκλείοντας τους νέους από ένα σωρό επαγγέλματα.

Το γεγονός ότι αυτό δεν το καταλαβαίνουν ΟΛΟΙ οι Έλληνες (πλην αυτών που έχουν συμφέρον) με κάνει ιδιαίτερα απαισιόδοξο...

Αποψή μου είναι οτι κακώς νομοθετήθηκαν - θεσμοθετήθηκαν αυτά. Απο τη στιγμή που έγινε όμως κάποιοι έκαναν κάποια σχέδια για τη ζωή τους πάνω στα δεδομένα που είχε θέσει η πολιτεία. Και μιλάμε για πολυ σημαντικά σχέδια που χαρακτηρίζουν τη ζωή κάποιου όπως το τι επάγγελμα θα ακολουθήσει. Είναι απαράδεκτο η ίδια η πολιτεία να τους τιμωρεί γι αυτό και ουσιαστκά να τους λέει πόσο μακακες είναι που σχεδίασαν τη ζωή τους με βάση τα δεδομένα της πολιτείας.

Καθε τέτοιου τύπου αλλαγή οφείλει να δίνει κάποιο σεβαστό χρόνο προσαρμογής. Δυστηχώς πολλά απο αυτά θα έπρεπε να είχαν γίνει απο καιρό ετσι ώστε είτε τώρα είτε σε 3-4 χρόνια όλα να είχαν εξομαλυνθεί. Αντιλαμβάνομε οτι με την σημερινή κατάσταση αυτός ο χρόνος προσαρμογής θα μειωθεί παρ' όλα αυτα πρέπει να υπάρχει ειδικά σε περιπτώσεις που το κοινωνικό σύνολο δεν οφελείτε ιδιαίτερα.

'Ολοι λένε ότι για να υπάρξει επιχειρηματική ανάπτυξη απαιτέιται ένα σταθερό κλίμα και κανόνες που θα θεσπισθούν σε σταθερή βάση ετσι ώστε να ξέρει καθένας που βαδίζει. Η πλάκα έιναι όμως οτι αυτή η λεγόμενη αναδιαρθρωση είναι ακριβώς το αντίθετο. Προκειται δηλαδή για μια αιφνίδια αλλαγή του περιβάλλοντος και των κανόνων που ισχύουν. Γι΄αυτό πιστεύω ότι οφείλει η πολιτεία να δώσει μια περίοδο προσαρμογής έστω και κουτσουρεμένη λόγω των περιστάσεων.

Υ.Γ. Να μην σας φαίνεται περίεργο οτι οι φαρμακοποιοί θεωρούν τις αδειες τους περιουσιακό τους στοιχείο. Πολλοί από αυτούς ξόδεψαν ένα σεβαστό ποσό για να τις αποκτήσουν γιατι η πολιτεία είχε αποφασίσει έτσι. Είχε θεσμοθετήσει δηλαδή διάταξη που οδηγούσε σε μεταβίβασεις αδειών και ετσι λειτουργούσε για πολλά χρόνια.

Xouzouris
23-12-10, 18:32
Αυτο που λες δεν γινεται για εναν απλουστατο λογο: ειτε η αλλαγες ισχυσουν αμεσα, ειτε μετα απο 6-7 χρονια, η αλλαγη του ιδιοκτησιακου καθεστωτος θα εφαρμοζεται με την συνταξιοδοτηση του αδειουχου φαρμακοποιου.

Οποτε τι περιοδο χαριτος να δωσεις, για να επωφεληθουν αυτοι που συνταξιοδοτουνται μεσα σε αυτα τα χρονια και να τον πιουν οι υπολοιποι? Μα και παλι, κανεις δεν θα αγοραζει αδειες φαρμακειων που ξερει οτι σε μια 5ετια δεν θα αξιζουν μια. Οποτε, ουσιαστικα το μονο που θα πετυχεις θα ειναι να ευνοησεις τα παιδια-φαρμακοποιους των φαρμακοποιων που συνταξιοδοτουνται τα επομενα χρονια, αντε το πολυ να δημιουργησεις κι ενα κυμα οριακων συνταξιοδοτησεων (που υπο αλλες συνθηκες δηλαδη θα συνεχιζαν να εργαζονται), that's it.

Δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο, ισα-ισα δημιουργει εξτρα αδικια προς αυτους που θα χανουν το οριο. Μια κι εξω, σαν το χανζαπλαστ.

dankan
23-12-10, 18:52
Απαράδεκτο το να σπουδάζεις ένα επάγγελμα και να μην μπορείς να το ασκείς γιατί με το έτσι θέλω κάποια λαμόγια κατάφεραν να πετύχουν.Αν είναι έτσι να βγει από το μηχανογραφικό τελείως αυτή η σχολή για να μείνουν ακόμα λιγότεροι φαρμακοποιοί.Ήμαρτον δηλαδή!Αν ήταν καφετέρια που πουλάς και την πελατεία να το καταλάβω.Γιατί?Γιατί καφετέρια μπορεί να ανοίξει ο καθένας αλλά δεν πιάνουν όλες.Στην πετυχημένη ναι να πουλήσεις και πελατεία.Στα φαρμακεία όπως και να το κάνεις καλό ή κακό θα αναγκαστείς να πας,οπότε έχουν στάνταρ πελατεία.Δεν είναι το ίδιο.Ναι κάθε φαρμακείο έχει την πελατεία του αλλά την έχει γιατί είναι περιορισμένες οι επιλογές.

Όσο για αυτούς που αγόρασαν άδειες και πλήρωσαν ένα κάρο λεφτά να μην τα πλήρωναν.Δωρεάν δόθηκαν.Εσένα σου το έδωσαν δωρεάν και εγώ πρέπει να σου δώσω χαρτζιλίκι?Η λαμογιά του Έλληνα ευθύνεται.Όπως όλα τα πάρτυ τελειώνουν έτσι και αυτό πρέπει να λήξει.

Και ένα ωραίο βιντεο από τον πρώην πρόεδρο του ΠΣΦ.Λέει σε κάποια φάση (4.48 περίπου) "Το επάγγελμα του φαρμακοποιού είναι ένα, από αυτό ζήσαμε εμέις,από αυτό θα ζήσουν τα παιδιά σας".
http://www.youtube.com/watch?v=vJKHwCXEqDw&feature=player_embedded#!

Τα παιδιά σας να μην ζήσουν σε βάρος άλλων παιδιών όμως!

masterridley
23-12-10, 22:33
Παιδιά το φαρμακείο είναι ο ορισμός της συντεχνίας. Το πόσο δε είναι δυνατοί και συσπειρωμένοι το πρωτοκατάλαβα όταν σε 2 μόλις άρθρα που ασχολήθηκε μαζί τους ο Μανδραβέλης, από κάτω ήταν καμιά 20αριά μηνύματα που τον έβριζαν ως ψεύτη, κάτι που ΔΕΝ είχα ξαναδεί ποτέ σε κανένα άλλο του άρθρο! Πιστέψτε με ήταν προφανές ότι όλοι τους ήταν φαρμακοποιοί, αν τα έχει δει και κάποιος άλλος θα συμφωνήσει.

Εντελώς συμπτωματικά τώρα, διάβαζα market-talk.net και ένα απ'τα τελευταία άρθρα ήταν περί των φαρμακοποιών και περιείχε το εξής
γα ματο βίντεο:
Το φαρμακείο στο μικροσκόπιο (http://www.youtube.com/watch?v=rVeY-kKAZ34&feature=player_embedded#!)

civil
26-12-10, 16:45
Φίλε μου ανεξάρτητα αν αυτό ήταν σωστό ή λάθος, το ζήτημα είναι οτι αυτό ήταν νόμος - πρακτική του ελληνικού κράτους. Σκέψου οτι υπάρχει κόσμος που σπουδάζει φαρμακευτική αυτή τη στιγμή έχοντας κατα νου την ύπαρξη αυτού του νόμου. Άλλοι ήδη έχουν τελειώσει και περιμένουν πχ να βγούν οι γονείς στη σύνταξη κλπ. Μάλλον δεν είναι δίκαιο να ανατρέπονται έτσι πλανα ζωής χωρίς να υπάρχει άλλωστε και ένα σημαντικό όφελος για το κοινωνικό σύνολο, πλην ίσως ένα εξτρα δώρο σέ όσους θα πάρουν την άδεια χωρίς να πληρώσουν. Επίσης να επισημάνουμε οτι αυτό ήταν ένα καθεστώς που όλοι γνώριζαν όταν έκαναν τις επιλογές τους για τις σχολές.

Το πιο δίκαιο κατα τη γνώμη μου έιναι να νομοθετηθεί σήμερα οτι αυτό το καθεστώς σταματάει μετα από 6-7 χρόνια. Κάτι αντίστοιχο πρέπει να γίνει για όλες τις άδειες των "κλειστών" επαγελμάτων που τώρα καταργούνται. Γιατι ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που μόλις χρυσοπλήρωσαν τέτοια άδεια (γιατι είτε αυτό έλεγε ο νόμος είτε ηταν κοινη πρακτική δεκαετιών).

Συμφωνω, να τελειωνουμε με τετοια λαθη του παρελθοντος, αλλά σιγα σιγα.
Να μην αφησουμε εκτεθειμενους ανθρωπους που εκαναν χρηση του (αδικου) αυτου συστηματος την στιγμη που το κρατος καλυπτε τις επιλογρες τους με νομο.

........Auto merged post: civil πρόσθεσε 8 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Εντελώς συμπτωματικά τώρα, διάβαζα market-talk.net και ένα απ'τα τελευταία άρθρα ήταν περί των φαρμακοποιών και περιείχε το εξής
γα ματο βίντεο:
Το φαρμακείο στο μικροσκόπιο (http://www.youtube.com/watch?v=rVeY-kKAZ34&feature=player_embedded#%21)

Πολυ καλο βιντεο
:oneup:

xlntstay
26-12-10, 22:13
Εδω μέσα διάβασα και σωστά πράγματα αλλά και πολλές ΑΝΟΗΣΙΕΣ...πιθνοτατα οι τελευταίες λόγω άγνοιας....
Δεν είμαι φαρμακοποιός, είναι όμως η σύζυγος μου.
Αυτή λοιπόν τις βγήκε η "Παναγία" για να σπουδάσει φαρμακευτική με αποτελεσμα να έχουν ασπρίσει τα μαλλία της από τα 25 της χρόνια...
Δεν είχε καμιά σχεση με το επάγγελμα (γονιός-συγγενεις- έστω φίλος ή γνωστός)...
Για το φαρμακείο που έχει τώρα λόγω των πληθυσμιακών περιορισμών καθότι "δεν είχαμε μία" να δώσουμε για άδεια αναγκάσηκε να πάει σε περιοχή που υπήρχε η δυνατόητα λόγω ελεύθερων θέσεων...και αυτή ηταν στα Άνω Λιόσια..που ΟΛΟΙ σίγουρα ξέρετε ότι δεν πρόκειται ουτε για ΦΙΛΕΤΟ "πελατείας" ούτε και"περιοχής"....Παρολα αυτά πήρε δάνειο κοντά στις 130 χιλιάδες ευρώ για να μπορέσει να το φτιάξει-εξοπλίσει αλλά και να το εφοδιάσει με Φαρμακευτικό και παραφαρμακευτικό υλικό...
Οπότε....
Σωστά και δεν πρέπει να πληρώνει κάποιος την άδεια αλλά το κεφάλαιο τοποθέτησησης ΔΕΝ ειναι "καφετέριας" που διαβασα πιο πάνω(ούτε χάνεις χρόνια ζωής και κόστος σπουδάζοντας "καφετζής")...
Χάρη των πληθυσμιακών και χωροταξικών περιορισμών αυτή τη στιγμή υπάρχουν φαρμακεία ακόμα και στο κάθε κατσικοχώρι....και εαν σκεφτεί κανείς το τι γίνεται στο ΕΣΥ τα φαρμακεία σε τετοιες περιοχες αποτελούν και πρωτοβάθμια κέντρα περίθαλψης...που σε αντίθετη περίπτωση θα ήταν SUPER MARKET των περιοχών "φιλέτων" του Αμαρουσίου,Κηφισιάς, Πανοράματος κ.λ.π. ανα την Ελλάδα...
Το δημόσιο ΟΠΑΔ χρωστάει σε εμάς πληρωμές από τον Απρίλιο..."εσοδα" για τα οποια και ΦΠΑ πληρώσαμε και Φόρο θα πληρώσουμε σε 3 μήνες...και μαζί με αυτόν ακολουθούν ΟΑΕΕ και πολλά άλλα ταμεία που έχουν κάνει πια ΣΤΑΣΗ πληρωμών....Με μόνο στήριγμα το ΙΚΑ που ακόμα αντέχει (δεν ξέρω για πόσο ακόμα) με το ζόρι βγάζουμε τις δόσεις του δανείου...καθότι άσχετα τι νομίζουν πολλοί (μέσα σε αυτούς είμασταν και εμείς) ανοίγοντας Φαρμακείο δικό σου από την αρχή δεν γίνεσαι πλούσιος...γέρος γίνεσαι από το άγχος και τις υποχρεωσεις...
Βεβαια και πάλι καλά καθότι εγώ έμεινα από δουλεία και σχεδον άνεργος πια στηριζόμαστε από το Φαρμακείο όταν άλλοι δεν έχουν πια ούτε να φάνε...
Εαν όμως κάτι πάθει ο Φαρμακοποιός γιατί να ΄χανει αυτό το κεφάλαιο ζωής...ποιός θα πληρώσει τον ιδρώτα και τον κόπο μιας ζωής στη χήρα ή στον χήρο με παιδί ...και καλά να υπάρχει και άλλο εισόδημα ..εαν όχι για΄τι θα πρέπει να δώσω πίσω στο κράτος αυτό που αυτό δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ για να βοηθήσει για να το φτίαξω....
Ναι στην κληρονομικότητα σε περίπτωση χηρίας ή μεταβίβασης σε τέκνο όχι στην πώληση...εαν δεν ισχύει κάτι από τα δύο παραπάνω να μεταβιβάζεται άμεσα στον πρώτο στην επετηρίδα αλλά με αποζημίωση τουλάχιστον του υλικού και του εξοπλισμού μετά από εκτίμηση από ορκωτό λογιστή ή πραγματογνόμονα του ίδιου του κράτους...
ΣΗΜΕΙΩΣΗ σχετικά με κάποιους που τα ξέρουν όλα....Κάθε μήνα μόνο στην Αττική κλείνουν (διαγράφονται - χωρίς πώληση) 3-5 φαρμακεία....γύρω στα 60 τον χρόνο (μόνο στην Αττική).
Να γνωρίζεται ότι αν περάσουν τα φαρμακεία σε αλυσίδες μεγαλοφαρμακοβιμηχάνων-εμπόρων και στα σούπερ μάρκετ τα καλά φάρμακα θα τα βλέπετε με το κιάλι και οι ασφαλισμένοι την "πίστωση" φαρμάκων του "αγίου"...
Τα πράγματα δεν είναι ασπρα-μαύρα...είναι όλα ΓΚΡΙ...
Εαν είναι παράλογα αυτά που γράφω πεστε μου που είμαι λάθος μπας και δεν το έχω καταλάβει...

........Auto merged post: xlntstay πρόσθεσε 19 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να σημειώσω ότι το ποσοστό κέρδους μιας Φαρμακοβιομηχανίας μετά την κάλυψη του κόστους έρευνας και πατέντας ξεκινάει από το 180% και φθάνει έως και 3500%(για φάρμακα άνω των 150 ευρω...κάντε τους υπολογισμούς για φάρμακα των 1000+ ευρώ) αφαιρόντας τα κόστη παραγωγής συσκευασίας και διανομής (αν και το τελευταίο επιβαρύνει κυρίως τις φαρμακοποθήκες)...οπότε το κόστος του φαρμάκου δεν ειναι το ποσοστό του Φαρμακοποιού (που καθαρό ειναι 23% εάν όλα πληρωνόντουσαν μετρητά....με τα φέσια και τις καθυστερήσεις ούτε 14% δεν βγαίνει)...

blkik
26-12-10, 22:41
1ον Αυτό με τις σπουδές που είπες δεν έχει σχέση το πόσο κουράστηκε να πάρει το πτυχίο. Ξέρω άτομα που βγάλανε σχολή σε 5 χρόνια και άλλα σε 10μιλαω για συσκολες σχολές). Είναι στον άνθρωπο. Εξάλλου ήταν επιλογή της.
2ον Αυτα τα 130 χιλιάρικα όσο χρόνια έχει το φαρμακείο δεν τα απόσβεσε. Αν δεν τα αποσβεσε ακόμα αυτή η άδεια είναι εφ όρου ζωής όποτε θα τα αποσβέσει. Δεν κατάλαβα ΓΙΑΤΙ πρέπει να πάρει αποζημίωση . Οποιοσδήποτε ανοίγει μαγαζί ξοδεύει λεφτά να το διαμορφώσει.
3ον Οχι η άδεια δεν πρέπει να μεταβιβάζεται γιατί ανήκει στο κράτος και όπως είπες δεν δώσατε μία για να την πάρετε. Αν όμως πουλήσει το μαγαζί ναι πρέπει να πάρει καποια χρήματα για το μαγαζί
4ον Για αυτά που σας χρωστάει το κράτος έχεις δίκιο αλλά δεν είναι λόγος αυτός να μην ανοίξει το επάγγελμά

odd
26-12-10, 23:47
Προβλημα τους.

Οι υπολοιποι δεν ειναι παιδια ενος κατωτερου Θεου, ή αυτο που λεει ο dankan ή πληρη απελευθερωση και οποιος αντεξει.

Να είσαι σίγουρος ότι στη πλήρη απελευθέρωση θα αντέξουν μόνο οι εταιρίες και μεσοπρόθεσμα οι μεγάλες εταιρίες. Οι φαρμακοποιοί θα είναι ελεύθεροι και μη αποκλεισμένοι στο να γίνουν υπάλληλοί τους.

Ειδικά σε μια μικρή και πλήρως ελέγξιμη αγορά σαν την Ελλάδα. Απλά ο Γιαννακόπουλος αντί να κατασκευάζει/συσκευάζει τα φάρμακα, θα τα πουλάει κιόλας στα super market φαρμακεία του.

http://images.travelpod.com/users/iceladyga/1.1285191844.wall-drug-store.jpg

Xouzouris
27-12-10, 00:38
Ατομικές άδειες. Απαγόρευση χορήγησης άδειας φαρμακείου σε εταιρείες.

Άμα θέλει το χομπιτ φαρμακείο να μπει στην ουρά.

dankan
27-12-10, 01:13
...
1.Εαν όμως κάτι πάθει ο Φαρμακοποιός γιατί να ΄χανει αυτό το κεφάλαιο ζωής...ποιός θα πληρώσει τον ιδρώτα και τον κόπο μιας ζωής στη χήρα ή στον χήρο με παιδί ...και καλά να υπάρχει και άλλο εισόδημα ..εαν όχι για΄τι θα πρέπει να δώσω πίσω στο κράτος αυτό που αυτό δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ για να βοηθήσει για να το φτίαξω....

2.Ναι στην κληρονομικότητα σε περίπτωση χηρίας ή μεταβίβασης σε τέκνο όχι στην πώληση...εαν δεν ισχύει κάτι από τα δύο παραπάνω να μεταβιβάζεται άμεσα στον πρώτο στην επετηρίδα αλλά με αποζημίωση τουλάχιστον του υλικού και του εξοπλισμού μετά από εκτίμηση από ορκωτό λογιστή ή πραγματογνόμονα του ίδιου του κράτους...

3.Να γνωρίζεται ότι αν περάσουν τα φαρμακεία σε αλυσίδες μεγαλοφαρμακοβιμηχάνων-εμπόρων και στα σούπερ μάρκετ τα καλά φάρμακα θα τα βλέπετε με το κιάλι και οι ασφαλισμένοι την "πίστωση" φαρμάκων του "αγίου"...



1.&2.Διαφωνώ με την κληρονομικότητα γιατί πολύ απλά δεν μπορεί κανένας να μεταβιβάζει κάτι το οποίο είναι προσωρινό-δανεικό.Γιατί δεν γίνεται κάτι άλλο;Όποιος έχει άδεια και θέλει να την μεταβιβάσει στα παιδιά του να πληρώνει στο κράτος ένα ποσό.Το ποσό να είναι ανάλογο αυτών που αναγράφονται στις διάφορες αγγελίες πώλησης αδειών.Το πιο δίκαιο είναι να καταργηθεί τελείως ο περιορισμός.Έτσι η άδεια θα κοστίζει όσο πρέπει και κάθε πολίτης που έχει σπουδάσει θα μπορεί να ασκήσει το επάγγελμά του.Όπως συμβαίνει σε όλα τα καταστήματα και όποιος αντέξει ...

3.Αυτή μπορεί να είναι η μία όψη.Η άλλη είναι ότι αν τα σούπερ μάρκετ πωλούν φάρμακα θα τα προμηθεύονται από τις φαρμακοβιομηχανίες σε μεγαλύτερες ποσότητες και με μικρότερη τιμή και θα τα διαθέτουν στους καταναλωτές με μικρότερη τιμή.

Εν κατακλείδι έχω βαρεθεί κάθε τι το συντεχνιακό σε αυτή την χώρα.Ας ισοπεδωθούν όλα και ας μοιραστούν από την αρχή.Φτάνουν πια τα δεινά από την γενιά του πολυτεχνείου!!!

ntoremi
27-12-10, 02:28
Εδω μέσα διάβασα και σωστά πράγματα αλλά και πολλές ΑΝΟΗΣΙΕΣ...πιθνοτατα οι τελευταίες λόγω άγνοιας....
Δεν είμαι φαρμακοποιός, είναι όμως η σύζυγος μου.
Αυτή λοιπόν τις βγήκε η "Παναγία" για να σπουδάσει φαρμακευτική με αποτελεσμα να έχουν ασπρίσει τα μαλλία της από τα 25 της χρόνια...
Δεν είχε καμιά σχεση με το επάγγελμα (γονιός-συγγενεις- έστω φίλος ή γνωστός)...
Για το φαρμακείο που έχει τώρα λόγω των πληθυσμιακών περιορισμών καθότι "δεν είχαμε μία" να δώσουμε για άδεια αναγκάσηκε να πάει σε περιοχή που υπήρχε η δυνατόητα λόγω ελεύθερων θέσεων...και αυτή ηταν στα Άνω Λιόσια..που ΟΛΟΙ σίγουρα ξέρετε ότι δεν πρόκειται ουτε για ΦΙΛΕΤΟ "πελατείας" ούτε και"περιοχής"....Παρολα αυτά πήρε δάνειο κοντά στις 130 χιλιάδες ευρώ για να μπορέσει να το φτιάξει-εξοπλίσει αλλά και να το εφοδιάσει με Φαρμακευτικό και παραφαρμακευτικό υλικό...
Οπότε....
Σωστά και δεν πρέπει να πληρώνει κάποιος την άδεια αλλά το κεφάλαιο τοποθέτησησης ΔΕΝ ειναι "καφετέριας" που διαβασα πιο πάνω(ούτε χάνεις χρόνια ζωής και κόστος σπουδάζοντας "καφετζής")...
Χάρη των πληθυσμιακών και χωροταξικών περιορισμών αυτή τη στιγμή υπάρχουν φαρμακεία ακόμα και στο κάθε κατσικοχώρι....και εαν σκεφτεί κανείς το τι γίνεται στο ΕΣΥ τα φαρμακεία σε τετοιες περιοχες αποτελούν και πρωτοβάθμια κέντρα περίθαλψης...που σε αντίθετη περίπτωση θα ήταν SUPER MARKET των περιοχών "φιλέτων" του Αμαρουσίου,Κηφισιάς, Πανοράματος κ.λ.π. ανα την Ελλάδα...
Το δημόσιο ΟΠΑΔ χρωστάει σε εμάς πληρωμές από τον Απρίλιο..."εσοδα" για τα οποια και ΦΠΑ πληρώσαμε και Φόρο θα πληρώσουμε σε 3 μήνες...και μαζί με αυτόν ακολουθούν ΟΑΕΕ και πολλά άλλα ταμεία που έχουν κάνει πια ΣΤΑΣΗ πληρωμών....Με μόνο στήριγμα το ΙΚΑ που ακόμα αντέχει (δεν ξέρω για πόσο ακόμα) με το ζόρι βγάζουμε τις δόσεις του δανείου...καθότι άσχετα τι νομίζουν πολλοί (μέσα σε αυτούς είμασταν και εμείς) ανοίγοντας Φαρμακείο δικό σου από την αρχή δεν γίνεσαι πλούσιος...γέρος γίνεσαι από το άγχος και τις υποχρεωσεις...
Βεβαια και πάλι καλά καθότι εγώ έμεινα από δουλεία και σχεδον άνεργος πια στηριζόμαστε από το Φαρμακείο όταν άλλοι δεν έχουν πια ούτε να φάνε...
Εαν όμως κάτι πάθει ο Φαρμακοποιός γιατί να ΄χανει αυτό το κεφάλαιο ζωής...ποιός θα πληρώσει τον ιδρώτα και τον κόπο μιας ζωής στη χήρα ή στον χήρο με παιδί ...και καλά να υπάρχει και άλλο εισόδημα ..εαν όχι για΄τι θα πρέπει να δώσω πίσω στο κράτος αυτό που αυτό δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ για να βοηθήσει για να το φτίαξω....
Ναι στην κληρονομικότητα σε περίπτωση χηρίας ή μεταβίβασης σε τέκνο όχι στην πώληση...εαν δεν ισχύει κάτι από τα δύο παραπάνω να μεταβιβάζεται άμεσα στον πρώτο στην επετηρίδα αλλά με αποζημίωση τουλάχιστον του υλικού και του εξοπλισμού μετά από εκτίμηση από ορκωτό λογιστή ή πραγματογνόμονα του ίδιου του κράτους...
ΣΗΜΕΙΩΣΗ σχετικά με κάποιους που τα ξέρουν όλα....Κάθε μήνα μόνο στην Αττική κλείνουν (διαγράφονται - χωρίς πώληση) 3-5 φαρμακεία....γύρω στα 60 τον χρόνο (μόνο στην Αττική).
Να γνωρίζεται ότι αν περάσουν τα φαρμακεία σε αλυσίδες μεγαλοφαρμακοβιμηχάνων-εμπόρων και στα σούπερ μάρκετ τα καλά φάρμακα θα τα βλέπετε με το κιάλι και οι ασφαλισμένοι την "πίστωση" φαρμάκων του "αγίου"...
Τα πράγματα δεν είναι ασπρα-μαύρα...είναι όλα ΓΚΡΙ...
Εαν είναι παράλογα αυτά που γράφω πεστε μου που είμαι λάθος μπας και δεν το έχω καταλάβει...

........Auto merged post: xlntstay πρόσθεσε 19 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να σημειώσω ότι το ποσοστό κέρδους μιας Φαρμακοβιομηχανίας μετά την κάλυψη του κόστους έρευνας και πατέντας ξεκινάει από το 180% και φθάνει έως και 3500%(για φάρμακα άνω των 150 ευρω...κάντε τους υπολογισμούς για φάρμακα των 1000+ ευρώ) αφαιρόντας τα κόστη παραγωγής συσκευασίας και διανομής (αν και το τελευταίο επιβαρύνει κυρίως τις φαρμακοποθήκες)...οπότε το κόστος του φαρμάκου δεν ειναι το ποσοστό του Φαρμακοποιού (που καθαρό ειναι 23% εάν όλα πληρωνόντουσαν μετρητά....με τα φέσια και τις καθυστερήσεις ούτε 14% δεν βγαίνει)...

Πωπω βρε παιδι μου, τι μαυρη που ειναι η ζωη και η μοιρα των φαρμακοποιων...
Τοτε ομως γιατι ολοι καιγονται να ανοιξουν φαρμακειο;;
Μηπως γιατι το ελαχιστο κερδος ειναι εξωφρενικα πολλα λεφτα;; Μηπως γιατι με μια μερα εφημεριας βγαζεις το μισθο που ενος καλα αμοιβομενου μισθωτου;;
Μηπως;;;

Δεν καταλαβαινω τι ειναι ολα αυτα τα φουμαρα με τις αδειες που λετε. Γιατι πρεπει να ειναι περιορισμενος ο αριθμος αδειων;; Γιατι να μην ανοιγει οποιος φαρμακοποιος θελει; Γιατι να μην ειναι σαν πχ τα καταστηματα ρουχων ή τα φαστφουντ ή τα σουβλατζιδικα; Γιατι να υπαρχει περιορισμενος αριθμος αδειων που θα δινονται/κληρονομουνται/αγοραζονται; Γιατι να υπαρχουν γεωγραφικοι περιορισμοι; Ας ανοιξουν οσοι θελουν οπου θελουν ο,τι θελουν κι ας επιζησει ο καλυτερος, ο φθηνοτερος, ο ικανοτερος. Εγω που εχω σουβλατζιδικο γιατι δεν υπαρχουν γεωγραφικοι περιορισμοι να απαγορεψουν σε αλλους να ανοιξουν σε ταδε ακτινα απο το δικο μου μαγαζι για να προστατευτω; Ε;

gangel
27-12-10, 02:59
Το φαρμακείο στο μικροσκόπιο (http://www.youtube.com/watch?v=rVeY-kKAZ34&feature=player_embedded)

pt3
27-12-10, 04:11
Δεν καταλαβαινω τι ειναι ολα αυτα τα φουμαρα με τις αδειες που λετε. Γιατι πρεπει να ειναι περιορισμενος ο αριθμος αδειων;; Γιατι να μην ανοιγει οποιος φαρμακοποιος θελει; Γιατι να μην ειναι σαν πχ τα καταστηματα ρουχων ή τα φαστφουντ ή τα σουβλατζιδικα; Γιατι να υπαρχει περιορισμενος αριθμος αδειων που θα δινονται/κληρονομουνται/αγοραζονται; Γιατι να υπαρχουν γεωγραφικοι περιορισμοι; Ας ανοιξουν οσοι θελουν οπου θελουν ο,τι θελουν κι ας επιζησει ο καλυτερος, ο φθηνοτερος, ο ικανοτερος. Εγω που εχω σουβλατζιδικο γιατι δεν υπαρχουν γεωγραφικοι περιορισμοι να απαγορεψουν σε αλλους να ανοιξουν σε ταδε ακτινα απο το δικο μου μαγαζι για να προστατευτω; Ε;

Είναι φανερό οτι οι περισότεροι αγνοείται τους βασικούς λόγους που τα φαρμακεία πρέπει να έχουν ιδιαίτερη μεταχείρηση από όλα τα άλλα αυτοί είναι η εξης :

Οι τιμές των φαρμάκων δεν διαμορφώνονται ελεύθερα όπως στα περισσότερα προϊόντα αλλα ορίζονται από το κράτος και αυτό συμβαίνει (σωστά) στις περισσότερες αν όχι σε όλες τις Ευρωπαικές χώρες. Συνεπώς αφου βασικός κανόνας της ελεύθερης αγοράς καταστρατηγείται πρέπει να υπάρχουν επι πλέον ρυθμίσεις που θα καθορίζουν και θα ρυθμίζουν τα υπόλοιπα.

Η "αγορά" στο φάρμακο δεν μπορεί να λειτουργήσει ομαλά χωρίς σημαντική παρέμβαση. Για να λειτουργήσει ομαλα μια αγορά χρειάζεται πλήθος αγοραστών και πωλητών αλλιώς δημιουργούνται τα μονοπώλια (περιορισμένοι πωλητές) ή τα μονοψώνια :p (αν θυμάμαι καλα τον όρο απο τα περιοιρισμένα οικονομικά που ξέρω, αφορά περιπτώσεις με περιορισμένους αγοραστές και πολλούς πωλητές). Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε ουσιαστικά έναν μόνο κύριο αγοραστή ο οποίος είναι το Ελληνικό δημόσιο διαμέσου των ασφαλιστικών ταμείων.

Προφανώς το προϊόν έχει κάποια ιδιαιτερότητα αρκετά :p σημαντική για την ποιότητα και για την ίδια τη ζωή των μελών της κοινωνίας μας.

Προφανώς λογω των ανωτέρω λόγων τα φαρμακέια πρέπει να έχουν κάποια ιδιαίτερη διαχείρηση. Τωρα το αν η σημερινή είναι η καλύτερη ή χρειάζεται αλλαγή ειδικά μετα τις τελευταίες οικονομικες εξελίξεις είναι ένα θέμα προς συζήτηση.

ΥΓ1. Γενικά πιστεύω οτι έχουμε πολυ περισότερα φαρμακεία απο σχεδόν κάθε άλλο είδος καταστήματος και απο τα σουβλατζίδικα :rofl: (οχι δεν τα έχω μετρήσει).
ΥΓ2. Αν εξετάσεται τον αριθμό των φαρμακείων που λειτουργούν στην ελλάδα και στην υπόλοιπη ευρώπη θα διαπιστώσεται οτι οι έλληνες απόφοιτοι φαρμακευτικής μάλλον έχουν περισσότερες πιθανότητες να ανοιξουν φαρμακείο στην ελλάδα (με το "κλειστό" επάγγελμα παρα οπουδήποτε αλλού στην Ευρώπη. Αυτό βέβαια έχει και θετικά και αρνητικά για την κοινωνία ανάλογα πως θα το δεί κανείς.

dankan
27-12-10, 10:59
Μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα ότι τελικά το καλύτερο θα ήταν να μην αλλάξει κάτι.Όλα είναι τέλεια.Γιατί να χαλάσουμε το πάρτυ?Ε ρε πτώχευση που χρειαζόμαστε για να στρώσουμε χαρακτήρα ....

Το φαρμακείο είναι ένα μαγαζί.Θεωρώ ότι 35% κέρδος σε κάθε φάρμακο είναι πολύ.Ο πρώην πρόεδρός σας έκανε καλή δουλειά αυτά τα 35 χρόνια.Κατάφερε να κάνει το απόλυτο μονοπώλιο.

Και συνεχίζουμε να λέμε :

"Το επάγγελμα του φαρμακοποιού είναι ένα, από αυτό ζήσαμε εμείς,από αυτό θα ζήσουν τα παιδιά σας"

Τάδε έφη Δημήτρης Βαγιωνάς πρώην πρόεδρος ΠΣΦ.


Απαιτώ να μπω στο δημόσιο στη θέση των γονιών μου τώρα.Δώστε λύση τώρα σε αυτή την αδικία.Η "πελατεία" των γονιών μου πρέπει να μεταβιβαστεί στον δίκαιο κληρονόμο

aroutis
27-12-10, 11:09
Εδω μέσα διάβασα και σωστά πράγματα αλλά και πολλές ΑΝΟΗΣΙΕΣ...πιθνοτατα οι τελευταίες λόγω άγνοιας....
Δεν είμαι φαρμακοποιός, είναι όμως η σύζυγος μου.
Αυτή λοιπόν τις βγήκε η "Παναγία" για να σπουδάσει φαρμακευτική με αποτελεσμα να έχουν ασπρίσει τα μαλλία της από τα 25 της χρόνια...
Δεν είχε καμιά σχεση με το επάγγελμα (γονιός-συγγενεις- έστω φίλος ή γνωστός)...
Για το φαρμακείο που έχει τώρα λόγω των πληθυσμιακών περιορισμών καθότι "δεν είχαμε μία" να δώσουμε για άδεια αναγκάσηκε να πάει σε περιοχή που υπήρχε η δυνατόητα λόγω ελεύθερων θέσεων...και αυτή ηταν στα Άνω Λιόσια..που ΟΛΟΙ σίγουρα ξέρετε ότι δεν πρόκειται ουτε για ΦΙΛΕΤΟ "πελατείας" ούτε και"περιοχής"....Παρολα αυτά πήρε δάνειο κοντά στις 130 χιλιάδες ευρώ για να μπορέσει να το φτιάξει-εξοπλίσει αλλά και να το εφοδιάσει με Φαρμακευτικό και παραφαρμακευτικό υλικό...
Οπότε....
Σωστά και δεν πρέπει να πληρώνει κάποιος την άδεια αλλά το κεφάλαιο τοποθέτησησης ΔΕΝ ειναι "καφετέριας" που διαβασα πιο πάνω(ούτε χάνεις χρόνια ζωής και κόστος σπουδάζοντας "καφετζής")...
Χάρη των πληθυσμιακών και χωροταξικών περιορισμών αυτή τη στιγμή υπάρχουν φαρμακεία ακόμα και στο κάθε κατσικοχώρι....και εαν σκεφτεί κανείς το τι γίνεται στο ΕΣΥ τα φαρμακεία σε τετοιες περιοχες αποτελούν και πρωτοβάθμια κέντρα περίθαλψης...που σε αντίθετη περίπτωση θα ήταν SUPER MARKET των περιοχών "φιλέτων" του Αμαρουσίου,Κηφισιάς, Πανοράματος κ.λ.π. ανα την Ελλάδα...
Το δημόσιο ΟΠΑΔ χρωστάει σε εμάς πληρωμές από τον Απρίλιο..."εσοδα" για τα οποια και ΦΠΑ πληρώσαμε και Φόρο θα πληρώσουμε σε 3 μήνες...και μαζί με αυτόν ακολουθούν ΟΑΕΕ και πολλά άλλα ταμεία που έχουν κάνει πια ΣΤΑΣΗ πληρωμών....Με μόνο στήριγμα το ΙΚΑ που ακόμα αντέχει (δεν ξέρω για πόσο ακόμα) με το ζόρι βγάζουμε τις δόσεις του δανείου...καθότι άσχετα τι νομίζουν πολλοί (μέσα σε αυτούς είμασταν και εμείς) ανοίγοντας Φαρμακείο δικό σου από την αρχή δεν γίνεσαι πλούσιος...γέρος γίνεσαι από το άγχος και τις υποχρεωσεις...
Βεβαια και πάλι καλά καθότι εγώ έμεινα από δουλεία και σχεδον άνεργος πια στηριζόμαστε από το Φαρμακείο όταν άλλοι δεν έχουν πια ούτε να φάνε...
Εαν όμως κάτι πάθει ο Φαρμακοποιός γιατί να ΄χανει αυτό το κεφάλαιο ζωής...ποιός θα πληρώσει τον ιδρώτα και τον κόπο μιας ζωής στη χήρα ή στον χήρο με παιδί ...και καλά να υπάρχει και άλλο εισόδημα ..εαν όχι για΄τι θα πρέπει να δώσω πίσω στο κράτος αυτό που αυτό δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ για να βοηθήσει για να το φτίαξω....
Ναι στην κληρονομικότητα σε περίπτωση χηρίας ή μεταβίβασης σε τέκνο όχι στην πώληση...εαν δεν ισχύει κάτι από τα δύο παραπάνω να μεταβιβάζεται άμεσα στον πρώτο στην επετηρίδα αλλά με αποζημίωση τουλάχιστον του υλικού και του εξοπλισμού μετά από εκτίμηση από ορκωτό λογιστή ή πραγματογνόμονα του ίδιου του κράτους...
ΣΗΜΕΙΩΣΗ σχετικά με κάποιους που τα ξέρουν όλα....Κάθε μήνα μόνο στην Αττική κλείνουν (διαγράφονται - χωρίς πώληση) 3-5 φαρμακεία....γύρω στα 60 τον χρόνο (μόνο στην Αττική).
Να γνωρίζεται ότι αν περάσουν τα φαρμακεία σε αλυσίδες μεγαλοφαρμακοβιμηχάνων-εμπόρων και στα σούπερ μάρκετ τα καλά φάρμακα θα τα βλέπετε με το κιάλι και οι ασφαλισμένοι την "πίστωση" φαρμάκων του "αγίου"...
Τα πράγματα δεν είναι ασπρα-μαύρα...είναι όλα ΓΚΡΙ...
Εαν είναι παράλογα αυτά που γράφω πεστε μου που είμαι λάθος μπας και δεν το έχω καταλάβει...

........Auto merged post: xlntstay πρόσθεσε 19 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να σημειώσω ότι το ποσοστό κέρδους μιας Φαρμακοβιομηχανίας μετά την κάλυψη του κόστους έρευνας και πατέντας ξεκινάει από το 180% και φθάνει έως και 3500%(για φάρμακα άνω των 150 ευρω...κάντε τους υπολογισμούς για φάρμακα των 1000+ ευρώ) αφαιρόντας τα κόστη παραγωγής συσκευασίας και διανομής (αν και το τελευταίο επιβαρύνει κυρίως τις φαρμακοποθήκες)...οπότε το κόστος του φαρμάκου δεν ειναι το ποσοστό του Φαρμακοποιού (που καθαρό ειναι 23% εάν όλα πληρωνόντουσαν μετρητά....με τα φέσια και τις καθυστερήσεις ούτε 14% δεν βγαίνει)...
Φιλτατε, πρώτα από όλα καλο θα είναι να θυμάσαι ότι αν θες να σέβεται ο άλλος την άποψή σου, καλό ειναι να σέβεσαι και συ τη δική του.

Απο κει και πέρα, υπάρχουν πολλοί σαν τη γυναίκα σου που σπουδάζουν με τα λεφτά των γονιών τους ή και τα δικά τους (δες ανοικτό πανεπιστήμιο πχ) και γκριζάρουν πριν την ώρα τους. Πολλοί από αυτούς παίρνουν δάνεια και επενδύουν σε ένα αμφίβολο μέλλον (πολύ πιο αμφίβολο από ενός φαρμακοποιού) αλλά το κάνουν. Πολλές φορές το όνειρο ναυαγεί και μένουν με απειθμενα χρέη στη χειρότερη περίπτωση.

Μηπως να κάνουμε όλα τα επαγγελματα κλειστά; :hmm:

dankan
27-12-10, 11:20
Κάτι ακόμα.Πόσες φορές έχετε πάει σε φαρμακείο και το άτομο που σας εξυπηρέτησε δεν είχε πτυχίο φαρμακοποιού (ήταν η γυναίκα του φαρμακοποιού);Απλά πωλήτρια φαρμάκων.Για αυτό λέμε ότι είναι μαγαζί.

xlntstay
27-12-10, 11:55
Αγαπητοί...απ'ότι βλέπω πολλοί από εσας είστε πολυ βαθια νυχτωμένοι στο θέμα Φαρμακο-Φαρμακειο-Φαρμακευτικές υπηρεσίες....
Ειμαι σίγουρος πια ότι τα λεφτα των ασφαλισμένων τα έφαγαν οι φαρμακοποιοί και γιαυτό πρέπει ΑΜΕΣΑ να πληρώσουν...
Μαλιστα προτείνω στο εξής τα 12000 φαρμακεια να γινουν 40000 για να μειωθεί το κόστος του φαρμάκου καθότι οι φαρμακοποιοί παράγουν, συνταγογραφούν και πουλούν ταυτόχρονα...
Τα χρωστούμενα των ταμείων επίσης να διαγραφούν μιας και όλες η εισφορές περίθαλψης και συνταξεως αποδίδονταν στους φαρμακοιποιούς...επομένως ας πληρώσουν αυτοί.
Αμεση δεσμευση όλων των αδειών από Carefour, Lidl, Βασιλόπουλο, Αλάπη(φαρμακευτική), Αφοι Γιανακοπουλοι...καθότι το πρώτο πράγμα που κάνουν οι ανωτέρω είναι να δρούν για το καλό του καταναλωτή και το κερδος είναι ελάχιστο.
Επίσης δεν χρειάζονται φαρμακεία εκτος αλυσίδων και super market γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι άμα πας στον Βασιλόπουλο,Μαρινοπουλο και λοιπούς δεν πληρώνεις...απλά αφήνεις πίστωση-φέσι και ΌΤΑΝ έχεις ή όταν σε πληρώσουν τους τα δίνεις....(αν δεν κάνω λάθος τα ίδια γίνονται και στα σουβλατζίδικα που πρότεινε ένας παραπάνω...μαζί με δωρεάν σουβλάκι δωρεαν zantac για το στομάχι)....
..............................................

........Auto merged post: xlntstay πρόσθεσε 18 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Από εδώ είναι το πρόβλημα όχι τα Φαρμακεία......

Σύμφωνα με έρευνα της ΠΑΣΕΓΕΣ ολοένα και μεγαλώνει η ψαλίδα των τιμών στα αγροτικά προϊόντα ανάμεσα στο χωράφι και στο ράφι και ενώ οι τιμές παραγωγού σε μια σειρά προϊόντων παραμένουν στα περσινά επίπεδα, οι λιανικές τιμές συνεχώς αυξάνουν.




Το μεγαλύτερο ''καπέλο'' μπαίνει σε είδη με πολλά στάδια επεξεργασίας όπως για παράδειγμα το ψωμί, τα μακαρόνια και το κρασί.

Στο χωριάτικο ψωμί η διαφορά φτάνει στο 1,543%, έναντι 891% το 2008, για το χύμα κρασί στο 752% από 378% προ διετίας και για το ρύζι στο 658% από 324% το 2008.

Ενα κιλό αλεύρι για όλες τις χρήσεις φεύγει από τον παραγωγό προς 20 λεπτά το κιλό και φτάνει στο ράφι των σούπερ μάρκετ στα 99 λεπτά με τη διαφορά στο 495%.

Για ένα μαρούλι ο παραγωγός παίρνει 10 λεπτά αλλά ο καταναλωτής το βρίσκει στα 52 λεπτά, δηλαδή μεδιαφορά 520%.

Ενα κιλό ζάχαρη πωλείται στο ράφι προς 82 λεπτά, που σημαίνει διαφορά εως και 435% από την τιμή παραγωγού, ενώ στο μέλι η ψαλίδα ξεπερνάει το 429%.


αλλά έιπαμε...με την "απελευθέρωση" του φαρμακείου όλα θα γίνουν όπως πρέπει...
Ετοιμάστε βαθειές τσέπες για να βάλετε το χρήμα που θα σας "ξεχειλίζει".....

ΥΓ.Γιατρός στο Περιστέρι από 4 μόνο αντίγραφα (φάρμακα κλώνοι τους πρωτότυπου) 5500 ευρώ τον μήνα μαύρα από τις φαρμακευτικές.....βάλε από τα άλλα, από τους ασθενείς τα φακελάκια....για να δείς (δηλωθέν εισόδημα 58 χιλιάδες ευρώ - πάλι καλά υπάρχουν και κάποιοι με κάτω από 10)......Εκει έιναι το πρόβλημα τις υγείας...γνωρίζετε όλοι φυσικά το τι γίνετε στα δημόσια νοσοκομεία.....

lunatic323
27-12-10, 14:56
σορρυ αλλα βαριομουν να διαβασω τρεις σελιδες αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου..θα το εβρισκα πολυ βολικο φαρμακα οπως ασπιρινες κ.α. να ειναι στα σουπερμαρκετ και τα υπολοιπα τα συνταγογραφημενα να τα παιρνεις απο τα φαρμακια.τωρα για αυτους που εχουν λιωσει στα βιβλια.εχω τυχει πολλες φορες να παω συνταγη σε φαρμακοποιο και ρωταω για παρενέργειες επιπλεον πληροφοριες και δεν ξερει τιποτα απλα μου πουλαει το κουτι και λεει ρωτα το γιατρο σου...βεβαια δεν ειναι φωτεινοι παντογνωστες αλλα αμα δεν ξερουν να απαντησουν στα απλα τοτε τι τους αλλαζει απο τους πωλητες πλεον?θα μου πειτε ενταξει επεσες σε βοηθο ή απλο υπαλληλο και θα σου πω δηλαδη κανει ο φαμακοποιος να ειναι ιδιοκτητης και να εχει απλους υπαλληλους και δεν κανει κάποιος(βασικα κάποια) σαν εμενα που δεν εχει ιδεα απο φαρμακα να ανοιξει φαρμακείο και να προσλαβει φαρμακοποιους?
αν εχω καταλαβει κατι λαθος διορθωστε με...

bbb
28-12-10, 19:06
Ανοιγμα του επαγγελματος αμεσα.
Ο Μανος καλα τα λεει.

MADx2
28-12-10, 19:21
Εγω λέω κλείστε όλα τα επαγγέλματα καλύτερα!
Σπουδάζεις φαρμακευτική και θες να ανοίξεις φαρμακείο? Θα πρεπει να σκάσεις 200.000 ευρώ σε οποιον δεν εχει γιο/κορη να το κληρονομήσει και αν σταθείς τυχερός!
Θες να γίνεις συμβολαιογράφος ε μεχρι την δευτέρα παρούσια και αν βρεθεί στο μεταξύ κενή θέση θα γίνεις!
Γιατί λοιπόν να μην γίνει το ιδιο με ΟΛΟΥΣ τους επαγγελματικούς κλάδους και να μας εγγυαται και το κρατος ενα ΠΟΛΥ καλό ελαχιστο εγγυημένο εισόδημα?

bbb
28-12-10, 19:34
Εγω λέω κλείστε όλα τα επαγγέλματα καλύτερα!
Σπουδάζεις φαρμακευτική και θες να ανοίξεις φαρμακείο? Θα πρεπει να σκάσεις 200.000 ευρώ σε οποιον δεν εχει γιο/κορη να το κληρονομήσει και αν σταθείς τυχερός!
Θες να γίνεις συμβολαιογράφος ε μεχρι την δευτέρα παρούσια και αν βρεθεί στο μεταξύ κενή θέση θα γίνεις!
Γιατί λοιπόν να μην γίνει το ιδιο με ΟΛΟΥΣ τους επαγγελματικούς κλάδους και να μας εγγυαται και το κρατος ενα ΠΟΛΥ καλό ελαχιστο εγγυημένο εισόδημα?
Τα μπουρδελα που ειναι πιο λεπτο ζητημα, τι να τα κανουμε?

bbb
29-12-10, 01:28
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/blog-post_2485.html

Έλεος με την κλάψα των "φτωχών" φαρμακοποιών

Τυγχάνω να δουλεύω σε γραφείο σε μικρή επαρχιακή πόλη και λόγω δουλειάς έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά εκκαθαριστικά, Ε3 και Ε7. Οι πιο τσιφούτηδες είστε. Μη και βγάλετε να πληρώσετε. Με το στανιό. (Τουλάχιστον το μεγαλύτερο ποσοστό από εσάς).

Όσο για τα κέρδη σας; Το πιο “φτωχό” (φτωχό σε σχέση με τους συναδέλφους του) από τα πολλά φαρμακεία που περάσανε από τα χέρια μου είχε 80.000 καθαρά κέρδη (φανερά) που παρεμπίπτοντος είχε και το πιο φτωχό Ε7 (μόνο 11 ακίνητα αγοράς μετά την έναρξη προ 23/ετίας). Μία τρύπα στην κυριολεξία και ούτε καν σε κεντρικό σημείο. Οπότε αφήστε τα περί αγάπης συνανθρώπων κτλ κτλ.
Ας αποφασιστεί να γίνει ένας καλός έλεγχος σε ΚΑΘΕ φαρμακείο από το ΣΔΟΕ και εκεί μετά να σας δούμε.
Αναγώστης

Ripper18
29-12-10, 01:37
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/blog-post_4877.html

Σχετικά με τα φαρμακεία
Eίμαι 42 ετών , ιδιωτικός υπάλληλος και ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Παντρεμένος , με μια κορούλα. Δεν έχω κάποια άμεση σχέση με φαρμακεία...
εκτός του οτι πάσχω απο μια σοβαρή ασθένεια και χρειάζομαι πολλά και ακριβά φάρμακα κάθε μηνα προκειμένου να συνεχίσω να εργάζομαι και να ειμαι κοντά στην οικογένεια μου.
Δεν ξέρω τι είναι αυτά που γράφουν για τους φαρμακοποιούς αλλά εγώ ξέρω οτι κάθε μήνα που θα μου καθυστερήσει το ραντεβού μου με τον γιατρό το ΙΚΑ , ο φαρμακοποιός μου είναι αυτός που μου δανείζει τα φαρμακά μου χωρίς κουβέντα , ο φαρμακοποιός μου είναι αυτός που όταν δεν έχω να πληρώσω την συμμετοχή , μου λέει άστα για όταν θα έχεις , ο φαρμακοποιός μου είναι αυτος που μου εξηγεί απορίες για την ασθενειά μου , τις εξετάσεις μου και τα φαρμακά μου αφού ο γιατρός μου στο ΙΚΑ είναι πολυ απασχολημένος για να ασχολείται με τέτοια ποταπά θέματα του ασθενή , ο φαρμακοποιός μου είναι αυτος που με κατευθύνει σε ποιον γιατρό να απευθυνθω οταν προκύπτει κάτι καινούριο στην οικογένεια μου , ο φαρμακοποιός μου ειναι αυτος που μου κάνει τζάμπα ενέσεις , οταν γιατροι και νοσοκομες ζητάνε 50ευρα για μια ένεση , ο φαρμακοποιός μου είναι αυτος που με ακούει όταν με πιάνουν οι μαύρες μου , αφου ουτε οι φιλοι τα καταλαβαινουν αυτα , ουτε θέλουν να τα ακούνε , ουτε και εγω θέλω να τα μεταφέρω στην γυναίκα μου. Να σημείωσω τα ίδια "απολάμβαναν" και οι γονείς μου παλιότερα απο αλλο φαρμακείο.
Τρέμω στην ίδεα ποιός θα μου τα παρέχει όλα αυτά , όταν παραδώσουν τα φαρμακεία στις αλυσίδες και τα σουπερμαρκετ. Καταλαβαίνετε οτι εγώ και οι περισσότεροι απλοί άνθρωποι θα μείνουμε χωρις φάρμακα και χωρις ιατρική συμβουλή! Και χωρίς κάποιο κέρδος για εμάς , αφού γνωρίζω απο τον αδερφό του πατέρα μου που ζεί στις ΗΠΑ πόσο πιο ακριβά και δυσπρόσιτα είναι τα φάρμακα εκεί στις μεγάλες αλυσίδες.
Δεν καταλαβαίνω τι λέτε για το ποσοστό κέρδους του , αλλα μπορώ να αντιληφθώ οτι αν η κυβέρνηση λέει έτσι εύκολα ψέμματα για ένα θέμα που αποδεικνύεται με απλή αριθμητική , φαντάζομαι τι ψέμματα θα λεει και στα άλλα πιο πολύπλοκα θεματά τους.

Ευχαριστώ για την φιλοξενεία σας , κάποιος που δεν έχει ασθενήσει σοβαρά ισως να μην με καταλαβαίνει , αλλά εγω ένιωσα υποχρεωμένος να υπερασπίστω αυτούς τους ανθρώπους της καθημερινότητας μου.
Καλή Πρωτοχρονια και υγεία!

bbb
29-12-10, 01:43
Και χωρίς κάποιο κέρδος για εμάς , αφού γνωρίζω απο τον αδερφό του πατέρα μου που ζεί στις ΗΠΑ πόσο πιο ακριβά και δυσπρόσιτα είναι τα φάρμακα εκεί στις μεγάλες αλυσίδες.

Κριμα που δεν το γραψε στην αρχη και διαβασαμε ολη τη σαβουρα για να το δουμε.
Το αρθρο παει για χωματερη Κερατεας :rofl:

Νικαετός
29-12-10, 01:53
Κριμα που δεν το γραψε στην αρχη και διαβασαμε ολη τη σαβουρα για να το δουμε.
Το αρθρο παει για χωματερη Κερατεας

Ενώ το προηγούμενο που αναδημοσίευσες εσύ (και είναι όντως μούφα), πάει για την χωματερή Άνω Λιοσίων?

Είμαι υπέρ του ανοίγματος των κλειστών επαγγελμάτων, αλλά κατά της κατασυκοφάντησης κλάδων εργαζομένων και ενάντια στο κυνήγι μαγισσών.

Κύριοι, υπάρχουν κλειστά επαγγέλματα και ΔΕΝ πρέπει να υπάρχουν. Τέλος.

bbb
29-12-10, 02:03
Την κρυμμενη καλοσυνη των... φαρμακοποιων δεν την εχουμε δει ακομα.. αντιθετα τις τσεπαρες τους τις βλεπουμε να παχαινουν συνεχως..
:p

Tου Στεφανου Mανου*

Πριν από 10 ημέρες ταξίδεψα στη Βιέννη με την Aegean. Στην αίθουσα αναμονής του «Ελ. Βενιζέλος» ήταν αρκετοί νέοι, προφανώς φοιτητές. Ενας με πλησίασε και ρώτησε:

Φοιτητής: Είστε ο κ. Μάνος;

Σ.Μ.: Είμαι. Τι είναι αυτό, καλό ή κακό;

Φ: Σας παρακολουθώ, αλλά δεν είμαι νεοφιλελεύθερος.

Σ.Μ.: Τι σας ταιριάζει;

Φ: Η σουηδική σοσιαλδημοκρατία.

Σ.Μ.: Σπουδάζετε στη Βιέννη;

Φ: Οχι στη Μπρατισλάβα.

Σ.Μ.: Σε ποια γλώσσα;

Φ: Στα Αγγλικά (διότι, βλέπετε, σε καμιά άλλη χώρα της Ευρώπης δεν έχουν κατασκευάσει το συνταγματικό άρθρο 16 για να προστατεύουν τη συντεχνία των ντόπιων καθηγητών).

Σ.Μ.: Και τι σπουδάζετε;

Φ: Φαρμακευτική.

Σ.Μ.: Θέλετε να γίνετε φαρμακοποιός;

Φ: Ναι, ο πατέρας μου έχει φαρμακείο.

Σ.Μ.: Τώρα θα ανοίξουν το επάγγελμα.

Φ: Το ξέρω, και θα μας αφανίσουν.

Στο σημείο αυτό μας κάλεσαν να επιβιβαστούμε και ο διάλογος διεκόπη πριν μπορέσω να του πω τι περιθώρια κέρδους δίνει η σοσιαλδημοκρατική Σουηδία στους φαρμακοποιούς.

Με πολλές τυμπανοκρουσίες ανακοινώθηκαν από την κυβέρνηση οι νέες τιμές των φαρμάκων. Μειώθηκαν είπε η κυβέρνηση αλλά, αν κατάλαβα καλά, αυξήθηκε η φαρμακευτική δαπάνη. Για τα φάρμακα υπάρχουν δύο κυρίως τιμές: η τιμή στην οποία αγοράζει το φάρμακο ο φαρμακοποιός και η τιμή στην οποία το πουλάει. Το κράτος όρισε τις χονδρικές τιμές για κάθε φάρμακο και ταυτόχρονα προσδιόρισε ένα ενιαίο σταθερό ποσοστό κέρδους 35% για τον φαρμακοποιό. Ετσι, για παράδειγμα, το Salospir 100 mg έχει ορισμένη χονδρική τιμή 0,74 συν 11% ΦΠΑ, άρα σύνολο 0,82 ευρώ. Σε αυτή την τελική τιμή χονδρικής συν ΦΠΑ, ο φαρμακοποιός προσθέτει 35% και πουλάει το Salospir στην αγορανομικά καθορισμένη λιανική τιμή των 1,11 ευρώ. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο βρίσκονται οι λιανικές τιμές όλων των φαρμάκων. Για παράδειγμα, το Somatuline με χονδρική τιμή 1.120,32 ευρώ, συν ΦΠΑ 11%, δηλαδή σύνολο 1.243,56 καταλήγει, αφού προστεθεί το περιθώριο 35% του φαρμακοποιού, να πωλείται λιανικά στα 1.678,80 ευρώ. Με την πώληση μιας ένεσης Somatuline ο φαρμακοποιός αποκομίζει ένα κέρδος 435,24 ευρώ. Τα Ταμεία πληρώνουν στα φαρμακεία τη λιανική τιμή.

Στη σοσιαλδημοκρατική Σουηδία ορίζουν και εκεί, όπως εδώ, τις χονδρικές τιμές και τις λιανικές τιμές. Μολονότι μπορεί να είναι κουραστικό θα παραθέσω τα στοιχεία της σουηδικής πρακτικής:

Για όσα φάρμακα έχουν χονδρική τιμή (μαζί με τον ΦΠΑ) μέχρι 7 ευρώ η λιανική τιμή διαμορφώνεται με προσαύξηση της τιμής κατά 20% πλέον ενός σταθερού ποσού 2,91 ευρώ. Με αυτό το σύστημα το Salospir στη Σουηδία θα είχε λιανική τιμή 3,89 ευρώ. Για φάρμακα με χονδρική τιμή από 7 μέχρι 30 ευρώ, ο φαρμακοποιός προσαυξάνει τη χονδρική τιμή κατά 3% και προσθέτει 4,09 ευρώ για να διαμορφώσει την λιανική τιμή. Από 30 έως 550 ευρώ, η χονδρική τιμή προσαυξάνεται κατά 2% και προστίθενται 4,37 ευρώ. Τέλος, για τα ακριβά φάρμακα πέραν των 550 ευρώ, η λιανική τιμή προκύπτει από την πρόσθεση 15,53 ευρώ στη χονδρική τιμή. Το Somatuline στη Σουηδία θα είχε λιανική τιμή 1.259,09 που είναι το άθροισμα της χονδρικής με ΦΠΑ συν το περιθώριο των 15,53 ευρώ.

Ο Σουηδός φαρμακοποιός κάθε φορά που διαθέτει Somatuline κερδίζει 15,53 ευρώ, ενώ ο Ελληνας συνάδελφός του κερδίζει 435,24 ευρώ.

Με βάση αυτά τα πραγματικά στοιχεία, προκύπτουν ορισμένα συμπεράσματα:

1. Υπάρχουν πολλά φαρμακεία στην Ελλάδα επειδή το επάγγελμα –χάρη στο τρόπο με τον οποίο το κράτος ορίζει τις τιμές– είναι προσοδοφόρο και άρα ελκυστικό.

2. Αν εφαρμοστεί το σουηδικό σύστημα διαμόρφωσης των λιανικών τιμών (α) θα περιοριστεί κατακόρυφα η συνολική φαρμακευτική δαπάνη, (β) θα περιοριστεί μέχρι μηδενισμού το κίνητρο συνταγογράφησης ακριβών φαρμάκων και (3) θα εξαλειφθεί το κίνητρο της υπερσυνταγογράφησης στην οποία καταφεύγουν μερικοί ασυνείδητοι γιατροί και φαρμακοποιοί (σκεφτείτε ότι υπάρχουν εκατοντάδες σκευάσματα με περιθώριο κέρδους μεγαλύτερο από 100 ευρώ).

Και ακόμη, στη Σουηδία, για να βοηθηθεί η κυκλοφορία των φαρμάκων κοινόχρηστης ονομασίας (generics), αφού οριστεί η λιανική τιμή όπως ήδη περιέγραψα, προστίθεται ένα ευρώ έτσι ώστε ο φαρμακοποιός να έχει κίνητρο να χορηγήσει το φθηνότερο φάρμακο.

Με το σουηδικό σύστημα, τα χρεοκοπημένα Ταμεία θα εξοικονομούσαν 1 και πλέον δισεκατομμύρια ευρώ ετησίως. Βεβαίως, θα θίγονταν βάναυσα οι φαρμακοποιοί. Οπως και οι ιδιοκτήτες φορτηγών Δ.Χ. με την απελευθέρωση. Οπως οι εργαζόμενοι στον ΟΣΕ, που κατά μέσον όρο κερδίζουν 65.000 ευρώ ετησίως και πρέπει να μειώσουν κατακόρυφα τις αποδοχές τους. Δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς.

Στον φοιτητή της Φαρμακευτικής και επίδοξο φαρμακοποιό διευκρινίζω ότι δεν είμαι σοσιαλδημοκράτης ούτε νεοφιλελεύθερος. Είμαι απλά φιλελεύθερος. Πιστεύω στην ελευθερία και προσπαθώ να είμαι πρακτικός. Κοιτάζω γύρω μου τι είναι σωστό, λειτουργικό και δίκαιο και προσπαθώ να το εφαρμόσω. Προτιμώ το σουηδικό σύστημα διαμόρφωσης των λιανικών τιμών των φαρμάκων και νομίζω ότι πρέπει να το υιοθετήσουμε.

Νικαετός
29-12-10, 02:12
Στον φοιτητή της Φαρμακευτικής και επίδοξο φαρμακοποιό διευκρινίζω ότι δεν είμαι σοσιαλδημοκράτης ούτε νεοφιλελεύθερος. Είμαι απλά φιλελεύθερος. Πιστεύω στην ελευθερία και προσπαθώ να είμαι πρακτικός. Κοιτάζω γύρω μου τι είναι σωστό, λειτουργικό και δίκαιο και προσπαθώ να το εφαρμόσω. Προτιμώ το σουηδικό σύστημα διαμόρφωσης των λιανικών τιμών των φαρμάκων και νομίζω ότι πρέπει να το υιοθετήσουμε.

Βεβαίως. Φτάνει να υιοθετήσουμε και κάποια άλλα πράγματα από το σουηδικό σύστημα... :whistle: :whistle:

Από την άλλη βέβαια ο κ. Μάνος διετέλεσε "τσάρος" της οικονομίας για αρκετό διάστημα... γιατί δεν το υιοθέτησε το σύστημα αυτό?

(Αλλά ξέρω...τον πολέμησαν τα άτιμα τα συμφέροντα και δεν τα κατάφερε...)

amoydar
29-12-10, 03:09
Κάτι που γράφτηκε πριν πως οι φαρμακοποιοί σπούδασαν 5 χρονια , έβγαλαν τα μάτια τους, ασπρίσαν τα μαλιά τους και λοιπές αστειότητες με κάνουν και γελάω. 1 Γιατί αρκετοί και από εδώ μέσα σπουδάσαμε ίσως πολύ πιο δύσκολα και περισσότερα χρόνια ( και όχι στην Ιταλία ντε μεκ φαρμακποιός κλάιν ) . 2 Γιατί κάποιοι μπορεί να μην ήθελαν να σπουδάσουν φαρμακοποιός ή να μην ήθελαν και καθόλου να σπουδάσουν και να ασχοληθούν στη ζώη τους με κάτι άλλο. 3 Γιατί προφάνως όταν συμπλήρωνες το μηχανογραφικό ή όταν έκανες τις όποιες επιλογές σου δεν υπέγραψες κανένα συμβόλαιο που να σε διαβεβαιώνει πως οι άδεις φαρμακείου θα κοστίζουν πάντα ( μαύρα 500Κ ) ούτε πως ο μπαμπάς σου θα μπορεί να σου μεταβιβάζει τις εργασιακές του άδειες.

Σε άλλο topic το ρώτησα και το ξαναρωτάω και εδώ. Εγώ είμαι υπερ του ανοίγματος του επαγγέλματος εκτός αν βρεθεί κάποιος και μου εξηγήσει τι προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο τα κλειστά επαγγέλματα. Η ερώτηση μου είναι απλή και θεωρώ πως είναι και σκέψη ( η θα έπρεπε να είναι ) όσων ενδιαφερόμαστε για το κοινωνικό καλό και όχι μόνο για τη πάρτυ τους.

dankan
29-12-10, 04:39
...

Σε άλλο topic το ρώτησα και το ξαναρωτάω και εδώ. Εγώ είμαι υπερ του ανοίγματος του επαγγέλματος εκτός αν βρεθεί κάποιος και μου εξηγήσει τι προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο τα κλειστά επαγγέλματα. Η ερώτηση μου είναι απλή και θεωρώ πως είναι και σκέψη ( η θα έπρεπε να είναι ) όσων ενδιαφερόμαστε για το κοινωνικό καλό και όχι μόνο για τη πάρτυ τους.

Τι προσφέρει?Μονοπώλιο (εγγυημένα χρήματα).Για αυτό έχουν άλλωστε σκυλιάσει τόσο πολύ.Μη φάει και κανένας άλλος ψωμάκι.

aroutis
29-12-10, 10:01
Να προσθέσω και γώ κάτι..

Κάποιοι σπουδάσαν άλλα επαγγέλματα (κάναν και μεταπτυχιακά), και δεν βρισκουν δουλεια παρά μόνο (ισως) ως ταξιτζίδες. Οδηγοί, mind you.

Μήπως για τα επαγγέλματα που σπουδάσαν να μεριμνήσει η πολιτεία να κλείσουν ώστε και αυτά τα παιδιά να βρούνε δουλειά ;

Λέμε τώρα.. :whistle:

bbb
29-12-10, 12:41
Τα φοιτητικα χρονια ειναι τα πιο ευκολα της ζωης καποιου.
Οποτε σκασιλα μας αν σπουδασαν "Φαρμακευτικη".
Υπαρχει και σφουγγαριστρα κυριοι σε συνεργειο καθαρισμου αν πεινασετε.

Basilhs23_
29-12-10, 16:40
Άδειες πωλούνται/μεταβιβάζονται όχι μόνο για φαρμακεία αλλά και για φορτηγά , ταξί και αρκετά άλλα επαγγέλματα. Πρόσφατα άκουσα οτι στην Ελλάδα υπάρχουνε μόνο 32 λιμουζίνες οι άδειες των οποίων είχαν βγεί επί εποχής του Όθωνα και από τότε όλο πωλούνται κληρονομούνται και μεταβιβάζονται σε άλλους και υπάρχουν μέχρι σήμερα. Εκείνη την εποχή θα υπήρχανε μάλλον τίποτα πολυτελείς άμαξες με άλογα.

kennyyy
30-12-10, 03:03
Αλήθεια είναι αυτό; Είμαστε τόσο μπανανία τελικά;....
http://www.nooz.gr/greece/krisimi-sunantisi-me-tous-farmakopoiois

dankan
02-01-11, 17:57
Τα βήματα της μεταβίβασης αδειών...

Πριν από χρόνια, είχα έρθει σ'επαφή με δικηγόρο Φαρμακευτικού Συλλόγου για αγορά "ορφανής" άδειας. Το ποσό που ξεκινούσε το παζάρι ήταν 70.000 ευρώ. Τελικά, επειδή οι ενδιαφερόμενοι ήταν πολλοί, η άδεια του φαρμακείου πουλήθηκε 100.000 ευρώ. Ήταν άδεια που αποδεσμεύτηκε από συστεγασμένο φαρμακείο και πωλήθηκε λόγω συνταξιοδότησης.

Έψαξα κι έμαθα όλη την διαδικασία μεταβίβασης αδειών φαρμακείων, είτε αυτές συνοδεύονται από επιχειρήσεις, είτε όχι. Δείτε λοιπόν, πως μεταβιβάζονται οι άδειες ενός κλειστού επαγγέλματος.



Βήμα 1: Τα βρίσκουν οικονομικά ο υπό συνταξιοδότηση φαρμακοποιός με τον νέο φαρμακοποιό, εαν ο παλιός φαρμακοποιός διατηρεί φαρμακείο (γιατί πολλοί είναι αυτοί που δεν διατηρούν, αλλα αποσυστεγάζονται από φαρμακεία που διατηρούν με άλλους ή το'χουν κλειστό λόγω αναπηρίας) και αν αρέσει το πόστο στο νέο φαρμακοποιό έχει καλώς διαφορετικά μεταστεγάζεται σε νέο πόστο ο παλιός φαρμακοποιός με το δικαίωμα του να πάει το φαρμακείο στα 20μ πλέον από αλλο φαρμακείο.

Βήμα 2: κάνει έναρξη λειτουργίας ο παλιός φαρμακοποιός.

Βήμα 3: Εφόσον το φαρμακείο πάρει έγκριση λειτουργίας από τη νομαρχία, γίνεται με συμβολαιογραφική πράξη συστέγαση του παλιού φαρμακοποιού με το νέο φαρμακοποιό που αγοράζει.

Βήμα 4: Καταθέτει ο παλιός φαρμακοποιός χαρτιά για τη σύνταξη του και καταθέτει την άδεια ιδρύσεως του στη νομαρχία, εκεί λοιπόν το καλοκάγαθο κράτος, για να μην πετάξει στο δρόμο τον νέο φαρμακοποιό που δούλευε υποτίθεται στο φαρμακείο του παππού φαρμακοποιού, του εκδίδει νέα άδεια ιδρύσεως φαρμακείου για το υπάρχον φαρμακείο στο όνομα πλέον του νέου φαρμακοποιού, αγνοόντας τους περιορισμούς που υπάρχουν για την έναρξη νέου φαρμακείο, δηλ. τους πληθυσμιακούς και γεωγραφικούς περιορισμους. Σύμφωνα λοιπόν με αυτή την πρακτική, που δυστυχώς λίγοι γνωρίζουν, μπορεί κάποιος να υποστηρίξει πως δεν πουλάνε άδειες οι παλιότεροι, αφου δε φαινεται το όνομα του υπο συνταξιοδότηση και πως νέα φαρμακεία ανοίγουν συνεχώς,αφου κάποιοι νέοι που αγοράζουν επιλέγουν να αλλάξουν πόστο.

Και για όσους δεν γνωρίζουν, ένας φαρμακοποιός με ορφανή άδεια πουλάει το δικαίωμα του να έχει φαρμακείο, γύρω στα 180-300 χιλιαρικα ανάλογα την περιοχή που είχε το φαρμακείο του, ενώ ένας που διατηρεί ένα καλό πόστο, άρα και τον αέρα του φαρμακείου του (την πελατεία του δηλ ή μαλλον πιο σωστά το σημείο που βρίσκεται, πχ απέναντι απο ικα, νοσοκομεία κτλ) απο 300-1000000.
Πρόσφατα πουλήθηκε για παράδειγμα φαρμακείο απέναντι από γνωστό νοσοκομείο επί της Βασ. Σοφίας, που ο δρόμος της εισόδου του νοσοκομείου είναι λίγα μέτρα και άρα δεν γίνεται να ανοίξει και δεύτερο φαρμακείο για το ποσό των 700.000ευρώ (προφανώς δεν πούλησε ούτε τα ράφια του, ούτε το εμπόρευμα του, διότι δεν πιστεύω να ήταν επίχρυσα ούτε το στο στοκ του να είχε μόνο υψηλού κόστους, αλλά το ότι μονοπωλεί το νοσοκομείο, αυτή ήταν η περιουσία τους, που δεν θέλει κανείς να τους την ορίζει -αέρας και δεί κοπανιστός).

Πηγή : http://efimereyon.blogspot.com/

@ ADSLgr.com All rights reserved.