PDA

Επιστροφή στο Forum : LG M2762D Monitor or NO ?



gio4
31-12-10, 11:43
Χθες βρήκα χρόνο και την έστησα... μια LG FLATRON M2762D. Είχα πάντα μια προτίμηση στις SAMSUNG αλλά ούτε το πλαίσιο και ούτε το e-shop είχαν μια SAMSUNG 27" MONITOR-TV να μου την παραδώσουν έγκαιρα/άμεσα. Πήρα λοιπόν την π.α. οθόνη από το πλαίσιο. Λέω οθόνη γιατί εγώ για οθόνη κυρίως θα την χρησιμοποιώ.
Η απογοήτευση όμως ήρθε ταυτόχρονα με το στήσιμό της.
Η οθόνη έχει μια απόχρωση του λευκού προς το επάνω μέρος που είναι (πιστέψτε με) πολύ ενοχλητικό. Ειδικά όταν διαβάζεις κείμενο.
Σημειωτέον πως από μακριά και π.χ. βλέποντας TV δεν καταλαβαίνεις τίποτα. (οπότε είναι και δύσκολο να την επιστρέψεις ως ελαττωματική...)
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:
Α. Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα είτε στο ίδιο αλλά ή και σε άλλο μοντέλο παρατηρήσει;
Β. Τελικά αυτές που πλασάρονται ως MONITOR-TV είναι όντως και MONITORS (δηλ. οθόνες υπολογιστών για την χρήση σε γραφείο) ή μας πουλάνε παπαριές απλά και καλά μόνο επειδή (μια που όλα πλέον είναι ψηφιακά) συνδέονται μεταξύ τους (υπολογιστής και TV) μας το πλασάρουν και ως MONITOR?

dkribas
06-02-11, 21:31
Χθες βρήκα χρόνο και την έστησα... μια LG FLATRON M2762D. Είχα πάντα μια προτίμηση στις SAMSUNG αλλά ούτε το πλαίσιο και ούτε το e-shop είχαν μια SAMSUNG 27" MONITOR-TV να μου την παραδώσουν έγκαιρα/άμεσα. Πήρα λοιπόν την π.α. οθόνη από το πλαίσιο. Λέω οθόνη γιατί εγώ για οθόνη κυρίως θα την χρησιμοποιώ.
Η απογοήτευση όμως ήρθε ταυτόχρονα με το στήσιμό της.
Η οθόνη έχει μια απόχρωση του λευκού προς το επάνω μέρος που είναι (πιστέψτε με) πολύ ενοχλητικό. Ειδικά όταν διαβάζεις κείμενο.
Σημειωτέον πως από μακριά και π.χ. βλέποντας TV δεν καταλαβαίνεις τίποτα. (οπότε είναι και δύσκολο να την επιστρέψεις ως ελαττωματική...)
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:
Α. Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα είτε στο ίδιο αλλά ή και σε άλλο μοντέλο παρατηρήσει;
Β. Τελικά αυτές που πλασάρονται ως MONITOR-TV είναι όντως και MONITORS (δηλ. οθόνες υπολογιστών για την χρήση σε γραφείο) ή μας πουλάνε παπαριές απλά και καλά μόνο επειδή (μια που όλα πλέον είναι ψηφιακά) συνδέονται μεταξύ τους (υπολογιστής και TV) μας το πλασάρουν και ως MONITOR?






ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΣΥΚΕΚΡΙΜΕΝΟ MONITOR, ΑΛΛΑ ΤΗ ΣΥΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΛΕΥΚΗ ΑΠΟΧΡΩΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΥΚΡΙΝΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ,ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ VIDEO ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΘΥΡΑ USB2 ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΚΑΠΟΙΟ STICK ΜΕ VIDEOS.ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ VIDEO ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΙΚΑΚΙ ΝΑ ΠΑΙΞΩ VIDEAKI ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΑ VIDEAKIA ΑΠΟ USB ΘΥΡΑ.ΤΕΛΟΣ Η ΟΘΟΝΗ ΕΧΕΙ ΕΝΣΟΜΑΤΩΜΕΝΟ ΑΠΟΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ MPEG4 ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΙΚΩΠΟΙΗΤΗ ΤΑ ΨΗΦΙΑΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ;;; ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ MENU ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΥΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ.....:oneup:

Banditgr
06-02-11, 22:15
Χθες βρήκα χρόνο και την έστησα... μια LG FLATRON M2762D. Είχα πάντα μια προτίμηση στις SAMSUNG αλλά ούτε το πλαίσιο και ούτε το e-shop είχαν μια SAMSUNG 27" MONITOR-TV να μου την παραδώσουν έγκαιρα/άμεσα. Πήρα λοιπόν την π.α. οθόνη από το πλαίσιο. Λέω οθόνη γιατί εγώ για οθόνη κυρίως θα την χρησιμοποιώ.
Η απογοήτευση όμως ήρθε ταυτόχρονα με το στήσιμό της.
Η οθόνη έχει μια απόχρωση του λευκού προς το επάνω μέρος που είναι (πιστέψτε με) πολύ ενοχλητικό. Ειδικά όταν διαβάζεις κείμενο.
Σημειωτέον πως από μακριά και π.χ. βλέποντας TV δεν καταλαβαίνεις τίποτα. (οπότε είναι και δύσκολο να την επιστρέψεις ως ελαττωματική...)
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:
Α. Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα είτε στο ίδιο αλλά ή και σε άλλο μοντέλο παρατηρήσει;
Β. Τελικά αυτές που πλασάρονται ως MONITOR-TV είναι όντως και MONITORS (δηλ. οθόνες υπολογιστών για την χρήση σε γραφείο) ή μας πουλάνε παπαριές απλά και καλά μόνο επειδή (μια που όλα πλέον είναι ψηφιακά) συνδέονται μεταξύ τους (υπολογιστής και TV) μας το πλασάρουν και ως MONITOR?

A. Την έχω την οθόνη εδώ και 2 μήνες και δεν έχω παρατηρήσει τίποτα τέτοιο. Τι είδους σύνθεση χρησιμοποιείς για το PC ? HDMI ή DVI ?
Β. Μια χαρά monitor είναι και σχετικά τίμιο ως τηλεόραση. Του έχω ρίξει τα πάντα (κείμενο, εικόνες, 720-1080p videos, παιχνίδια), δεν με έχει απογοητεύσει σε τίποτα. Τα χρώματα δεν είναι τόσο ζωντανά και οι γωνίες θέασης δεν είναι ίδιες με ένα πχ IPS panel, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο από τα TN, αν ξέρεις τι αγοράζεις.

Προς dkribas, καταρχήν μην γράφεις τα πάντα κεφαλαία ;)

Κατά δεύτερον, τι είδους videos προσπάθησες να δεις, σε τι format δηλαδή ? Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει να δω video κατευθείαν από τη USB θύρα, λόγω PC.

Όσο για τον αποκωδικοποιητή, το monitor έχει ενσωματωμένο MPEG4, οπότε δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο, μια χαρά πιάνει όλα τα ψηφιακά. Ουσιαστικά έχει 3 modes, όταν το γυρνάς σε τηλεόραση, DTV (ψηφιακή), RADIO (κάποια ραδιοφωνικά κανάλια) και TV (αναλογική τηλεόραση). Στο Setup -> Manual Tuning, μπορείς να καθορίσεις, τι είδους κανάλι θα συντονίσεις.

dkribas
07-02-11, 00:05
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ


ΤΟ FORMAT ΤΟΥ VIDEO ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΔΩ ΗΤΑΝ AVI . ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ DRIVE ΤΗΣ USB ΘΥΡΑΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ 2 ΕΠΙΛΟΓΕΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ. ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΑΡΧΕΙΟ ΤΑ ΠAΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΣΥΚΕΚΡΙΜΕΝΟ MONITOR. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ VIDEO ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ FORMAT ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ EXEI ΕΠΙΛΟΓΗ VIDEO ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ FORMAT ΤΟΥ VIDEO ;;; ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ;;;;;; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....:down:

Banditgr
07-02-11, 00:15
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ


ΤΟ FORMAT ΤΟΥ VIDEO ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΔΩ ΗΤΑΝ AVI . ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ DRIVE ΤΗΣ USB ΘΥΡΑΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ 2 ΕΠΙΛΟΓΕΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ. ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΑΡΧΕΙΟ ΤΑ ΠAΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΣΥΚΕΚΡΙΜΕΝΟ MONITOR. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ VIDEO ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ FORMAT ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ EXEI ΕΠΙΛΟΓΗ VIDEO ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ FORMAT ΤΟΥ VIDEO ;;; ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ;;;;;; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....:down:

Απ' ότι διάβασα, έχουν κάνει disable το DivX movie playback σε firmware νεώτερα του 3.05, οπότε η σύντομη απάντηση είναι ότι δεν μπορείς να παίξεις ταινίες απευθείας από το USB. Από εκεί και πέρα κάποιοι εδώ (http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-tvs/1153957-lg-m2762d-how-enable-usb-movie-playback.html) βρήκαν τρόπο να κάνουν downgrade το firmware και μέσω του service menu, να ενεργοποιήσουν την εν λόγω επιλογή. Προσωπικά δεν θα το συνιστούσα αν δεν είσαι σίγουρος επακριβώς για το τι κάνεις, διότι απ' όσο γνωρίζω, αν πειράξεις το service menu, χαιρετάς αυτομάτως την εγγύηση

alfa1
13-02-11, 17:27
Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω εχω firmware 3.05 τι κανω για να μπορω να βλεπω video αρχεια? ευχαρισυω πολυ

Banditgr
13-02-11, 17:55
Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω εχω firmware 3.05 τι κανω για να μπορω να βλεπω video αρχεια? ευχαρισυω πολυ

Τίποτα το ιδιαίτερο. Λογικά, με το που θα συνδέσεις στο πίσω μέρος της τηλεόρασης, ένα USB stick, θα εμφανιστεί επιλογή για video, στο menu της οθόνης -> λειτουργία USB.

alfa1
13-02-11, 22:59
καλησπερα και παλι, δοκιμασα και mkv αρχεια, και xvid αλλα τιποτα το λογισμικο ειναι αυτο που ειχε απο οταν την πηρα περυσι τον μαρτιο- καμια ιδεα?ευχαριστω

prodromosfan
13-02-11, 23:07
δες τι firmware εχεις.

σιγουρα υποστηριζει video?
avi λογικα θα μπορεί να τα δειξει οταν κανεις browse το usb
οποτε θα μπορεί και να τα παιξει.

alfa1
13-02-11, 23:34
πρεπει να μπεις στο μυστικο μενου με συνδιασμους του ΟΚ σε τηλκοντρολ και tv και τον κωδικο 0000 οπου βαζεις το 1 στο EMF και στο hd divx κια μετα απο αυτο σου δινει επιλογη εκτος απο μουσικη και φωτο εχεις και video ισως επειδη ειναι απο την εταιρεια η 3.05 δεν αναγνωριζει το video μεχρι και τηλεκοντρολ fully 8 εχω διαβασει οτι πρεπει να χρησιμοποιησουμε-

chriss1
14-02-11, 23:57
καλησπερα.
εγω εχω την M2262D και μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος απο τα λιγα που ξερω για TV-MONITOR.
και σε μενα δεν παιζει βιντεο παρα μονο εικονες και μουσικη με firmware 3.10
επισης το σημαντικοτερο που δεν το ηξερα ειναι οτι το συγκεκριμενο μοντελο δεν υποστηριζει συνδεση HDMI με το PC παρα μονο DVI.
οταν το συνδεεις με hdmi τα γραματα τα βγαζει λιγο θολα και πιστεψτε με εχω δοκιμασει ολες τις δυνατες ρυθμισεις για να τα καλυτερευσω αλλα τιποτα.
στο site της lg για το συγκεκριμενο μοντελο το λεει επισημα.

alfa1
16-02-11, 15:19
κανενα νεο?

alfa1
17-02-11, 17:07
τελικά βρήκα την λύση, από ένα άλλο forum η διαδικασία είναι η εξής όπως την περιγράφει ο
john_who
.Εύρεση κρυφού μενού και ξεκλείδωμα:
Πατάμε τα πλήκτρα tv+ok για 5 δεύτερα και μόλις τα αφήσουμε αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι. Πιέζουμε αμέσως τους αριθμούς 255 και το πλήκτρο back στο χειριστήριο . Στην οθόνη σου βγαίνει η οθόνη service και ζητάει κωδικό. πάτα 0000 και μπήκες.
Εκεί βλέπεις το επόμενο μενού- επιλέγουμε Tool Option
Media Player ->από EMF-PM σε EMF-PMM
κλείνουμε το μενού από το exit κλείνουμε και ανοίγουμε την τηλεόραση και είμαστε έτοιμοι
το τηλεκοντρόλ που πήρα είναι το fully8 της meliconi 8.99 από το μεγάλο κατάστημα στο τέλος της Συγγρού δεξιά (S****n)
και τώρα απο usbstick διαβάζει και αρχεία για ταινίες

prodromosfan
17-02-11, 17:13
τι ειδους αρχεια;
avi/mkv;

alfa1
17-02-11, 19:05
δοκίμασα μόνο xvid θα τσεκάρω και για άλλες μορφές και θα ενημερώσω

Banditgr
17-02-11, 19:24
Χρήσιμη πληροφορία πάντως αυτή με το custom τηλεκοντρόλ :oneup:

alfa1
17-02-11, 21:55
απλώς το προγραμματίζεις στην αρχή για την lg έχει τους κωδικούς στο τέλος και την διαδικασία μέσα και μετά ακολουθείς αυτά που είπα παραπάνω

@ ADSLgr.com All rights reserved.