PDA

Επιστροφή στο Forum : Διοξινες σε αυγα και αλλα προιοντα



Σελίδες : [1] 2

NiKapa
10-01-11, 20:50
Εψαξα δεν βρηκα σχετικο θεμα ..
Οποτε εμεις τι κανουμε ? Πηγα σημερα να παρω γιαουρτι ,ολα τα Δελτα ,Νουνου και τα Φαγε σε λιγοτερο βαθμο ,εχουν μονο Γερμανικο γαλα κατι που αναγραφεται στην συσκευασια ,Νουνου παιδικο γαλα 100% γερμανικο
Τωρα διαβαζω κι αυτο ,
Ρωσία: Έκκληση για μη κατανάλωση γερμανικών τροφίμων (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_10/01/2011_372471)

Επιλογες δεν εχουμε δηλ να επιλεξουμε κατι αλλο ? Ελληνικο γαλα δεν υπαρχει ,γιαουρτι ?
Ενταξει τα αυγα & τα κρεατα τα παιρνουμε απο τοπικους παραγωγους στην επαρχια τουλαχιστον,τα αλλα ομως ?

Lord Basil
11-01-11, 00:18
ο ΕΦΕΤ ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα !!!

Τωρα ... ποτε προλαβε μεσα σε μια μερα να κανει τοσους ελεγχους ... ΡΩΤΑ ΤΟΥΣ http://www.efet.gr/ !!!

Spanos
11-01-11, 01:46
Εψαξα δεν βρηκα σχετικο θεμα ..
Οποτε εμεις τι κανουμε ? Πηγα σημερα να παρω γιαουρτι ,ολα τα Δελτα ,Νουνου και τα Φαγε σε λιγοτερο βαθμο ,εχουν μονο Γερμανικο γαλα κατι που αναγραφεται στην συσκευασια ,Νουνου παιδικο γαλα 100% γερμανικο
Τωρα διαβαζω κι αυτο ,
Ρωσία: Έκκληση για μη κατανάλωση γερμανικών τροφίμων (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_10/01/2011_372471)

Επιλογες δεν εχουμε δηλ να επιλεξουμε κατι αλλο ? Ελληνικο γαλα δεν υπαρχει ,γιαουρτι ?
Ενταξει τα αυγα & τα κρεατα τα παιρνουμε απο τοπικους παραγωγους στην επαρχια τουλαχιστον,τα αλλα ομως ?

Πάρε Όλυμπος, λίγο πιο ακριβό αλλα το "Επιλεγμένο" γίνεται με γάλα που έρχεται απο απόσταση μέχρι 200χλμ απο το εργοστάσιο και τα γιαούρτια αναγράφουν 100% ελληνικό, αν τα γράφουν για παραμύθι δε ξέρω. Το σίγουρο είναι οτι έχουν πιο πολλές βιταμίνες οπότε είναι λιγότερο "ταλαιπωρημένα".

grande
11-01-11, 11:12
Εψαξα δεν βρηκα σχετικο θεμα ..
Οποτε εμεις τι κανουμε ? Πηγα σημερα να παρω γιαουρτι ,ολα τα Δελτα ,Νουνου και τα Φαγε σε λιγοτερο βαθμο ,εχουν μονο Γερμανικο γαλα κατι που αναγραφεται στην συσκευασια ,Νουνου παιδικο γαλα 100% γερμανικο
Τωρα διαβαζω κι αυτο ,
Ρωσία: Έκκληση για μη κατανάλωση γερμανικών τροφίμων (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_10/01/2011_372471)

Επιλογες δεν εχουμε δηλ να επιλεξουμε κατι αλλο ? Ελληνικο γαλα δεν υπαρχει ,γιαουρτι ?
Ενταξει τα αυγα & τα κρεατα τα παιρνουμε απο τοπικους παραγωγους στην επαρχια τουλαχιστον,τα αλλα ομως ?

Φυσικα και μπορεις να επιλεξεις οτι θες αλλα η Δελτα εχει γερμανικο γαλα?!
Μαλλον δεν θα μιλας για φρεσκο αλλα για το μακρας διαρκειας(αποστειρωμενο), σωστα?

Το παρασκήνιο της γαλακτοβιομηχανίας βεβαια ειναι γνωστο: Εισάγουν γερμανικό γάλα για να ρίξουν το κόστος, την ώρα που το ελληνικό μένει απούλητο...

NiKapa
11-01-11, 17:49
Φυσικα και μπορεις να επιλεξεις οτι θες αλλα η Δελτα εχει γερμανικο γαλα?!
Μαλλον δεν θα μιλας για φρεσκο αλλα για το μακρας διαρκειας(αποστειρωμενο), σωστα?

Το παρασκήνιο της γαλακτοβιομηχανίας βεβαια ειναι γνωστο: Εισάγουν γερμανικό γάλα για να ρίξουν το κόστος, την ώρα που το ελληνικό μένει απούλητο...

Ναι δεν μιλησα για φρεσκο γαλα αλλα για παστεριωμενο και για γιαουρτι ..
Παντως το παιχνιδι χοντραινει ..
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1919633

........Auto merged post: nimik πρόσθεσε 110 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάρε Όλυμπος, λίγο πιο ακριβό αλλα το "Επιλεγμένο" γίνεται με γάλα που έρχεται απο απόσταση μέχρι 200χλμ απο το εργοστάσιο και τα γιαούρτια αναγράφουν 100% ελληνικό, αν τα γράφουν για παραμύθι δε ξέρω. Το σίγουρο είναι οτι έχουν πιο πολλές βιταμίνες οπότε είναι λιγότερο "ταλαιπωρημένα".

Ευχαριστω θα το ψαξω και με τον Ολυμπος ,δυσκολο το βλεπω στα επαρχιακα σ.μ

KLG
11-01-11, 19:15
Φαντάζομαι οτι το κρεας καταστρέφεται σε κρεματόρια... πρέπει να μυρίζει πολυ ωραια στη γυρω περιοχή :p

Tiven
11-01-11, 20:40
Το σίγουρο είναι οτι έχουν πιο πολλές βιταμίνες οπότε είναι λιγότερο "ταλαιπωρημένα".

Δεν λέει κάτι αυτό σχετικά με το από που έρχονται. Από όσο ξέρω σε όλα τις βάζουν τεχνητά

NiKapa
11-01-11, 21:50
Σπανε τα σεβη μου !
Πηγα στο σ.μ εβαλα στην τσιτα τον ιδιοκτητη και μου εδειχνε τα τιμολογια :p..το μονο Ελληνικο 100% ηταν το Ολυμπος κι ειχε ;)
Ευχαριστω

no_logo
11-01-11, 22:50
Πηγα στο σ.μ εβαλα στην τσιτα τον ιδιοκτητη και μου εδειχνε τα τιμολογια :p..το μονο Ελληνικο 100% ηταν το Ολυμπος κι ειχε ;)


σιγά μην είναι ελληνικό
όλες οι εταιρίες υποστηρίζουν πως έχουν ελληνικό γάλα
. Ούτε λίγο ούτε πολύ σε λίγο θα πιστέψουμε πως η Ελλάδα είναι Ολλανδία και πως χιλιάδες κανονικά γελάδια (πέρα από τους κατοίκους της) κυκλοφορούν στους δρόμους.

Πριν μερικά χρόνια, όταν είχε βγει το Όλυμπος, είχε παίξει βίντεο ο Ζούγκλας στην εκπομπή του. Έδειχνε απλά χωρίς ψυγείο φορτηγάκια με καρότσα να μεταφέρουν γάλα από χώρες των Βαλκανίων για το εργοστάσιο του Ολυμπος.

NiKapa
11-01-11, 22:55
Mεχρι να το αποδειξει ο ζουγκλας ειδα τα τιμολογια και την συσκευασια ολων ,τα προτιμω πλεον παρα αυτα με την ταμπελα γερμανικα κ.α ..

grande
12-01-11, 09:51
Μολις ακουσα οτι μολυσμενο με διοξινες βρεθηκε και χοιρινο...

Σχετικα με την προελευση των γαλακτοκομικων, απο μια ερευνουλα που εκανα, τα περισσοτερα προιοντα γραφουν οτι το γαλα προερχεται απο χωρες της ευρωπαικης ενωσης. Εχω ομως μια ερωτηση: τι σημασια εχει αν το γαλα ειναι ελληνικο ή ρουμανικο ή γαλλικο? Ειναι καλυτερες οι ελληνικες αγελαδες απ τις αλλοδαπες? Μερικοι εχουν την εντυπωση οτι το καλυτερο γαλα του κοσμου ειναι το ελληνικο, επειδη απλα ειναι ελληνικο. Το ιδιο και με ολα τα υπολοιπα προιοντα:rolleyes:

anon
12-01-11, 11:10
Ασχετα εαν το ελληνικό είναι καλύτερο ή όχι (*), η ελληνική παραγωγή γάλακτος για γάλα και τυροκομικά επαρκεί ούτε καν για το 30% απο ότι είχα διαβάσει κάπου, το υπόλοιπο εισάγεται. Δεν είναι τυχαίο που διαφημίζουν φάρμες στην Μακεδονία, είναι πιο εύκολο να πιστέψει ο μέσος Αθηναίος (που στην Αττική ειναι το 50% του ελληνικού πληθυσμού μόνο), ότι η Μακεδονία και Θράκη ειναι μια μικρή Ολλανδία. Απο την άλλη είναι κοντά τα σύνορα, και το εισαγώμενο δεν ταξιδεύει πολύ για να γίνεται θέαμα, σε μια ώρα το πολύ απο τα σύνορα ειναι στο εργοστάσιο και γίνεται "εξαιρετικά ελληνικά" γαλακτοκομικά προιόντα.

Ο μέσος άνθρωπος πλέον τρώει πολλά συντηριτικά, αντιβιοτικά και μεταλλαγμένα. Οι καλές και γνήσιες τροφές είναι ακριβές. Πχ Γάλα της Αμερικανικής γεωργικής σχολής που θεωρείται εδώ Θεσσαλονίκη το καλύτερο/γνησιότερο μετά απο το να βγάζεις το δικό σου απο δικές σου αγελάδες που τις προσέχεις πολύ κάνει πάνω απο 2 ευρώ το λίτρο.

grande
12-01-11, 11:17
Προφανως δεν επαρκει αν σκεφτεις οτι ο ελληνας ειναι ο μεγαλυτερος καταναλωτης τυριων παγκοσμιως... τρωει τυρια σαν που@##ς:lol:
Ωστοσο οι βιομηχανιες εισαγουν ξενο γαλα για να ριχνουν το κοστος και το ελληνικο μενει απουλητο!

Και κατι αλλο σχετικα με το "φρεσκο"/παστεριωμενο γαλα. Η λεξη φρεσκο σε εισαγωγικα διοτι οσο μεινει απουλητο μετα την αναγραφομεμνη ημερομηνια καταναλωσης, επιστρεφει πισω, ξαναβραζεται και επανακυκλοφορει ως φρεσκο!! Βασει νομου απ οτι εχω ακουασει μπορει να ξαναβραστει ως 5 φορες!
Αυτη την εξυπναδα τη κανουν μονο οι δικοι μας ή και οι ξενοι?

anon
12-01-11, 11:24
Και κατι αλλο σχετικα με το "φρεσκο"/παστεριωμενο γαλα. Η λεξη φρεσκο σε εισαγωγικα διοτι οσο μεινει απουλητο μετα την αναγραφομεμνη ημερομηνια καταναλωσης, επιστρεφει πισω, ξαναβραζεται και επανακυκλοφορει ως φρεσκο!! Βασει νομου απ οτι εχω ακουασει μπορει να ξαναβραστει ως 5 φορες!
Αυτη την εξυπναδα τη κανουν μονο οι δικοι μας ή και οι ξενοι?

Δεν νομιζω ότι γίνεται αυτό. Να ξαναπουληθει ως φρέσκο δηλαδή. Κάλλιστα το ληγμένο γυρνά πίσω και γίνεται τυριά, μυζήθρες, γιαούρτια. Και αυτό επειδη συνήθως αντέχει +1 με +2 μέρες απο την αναγραφόμενη ημερομηνία λήξεως. Τα προιόντα αυτά εξάλλου με γάλα πρέπει να γίνουν, και έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

siesta
12-01-11, 11:31
Το παρασκήνιο της γαλακτοβιομηχανίας βεβαια ειναι γνωστο: Εισάγουν γερμανικό γάλα για να ρίξουν το κόστος, την ώρα που το ελληνικό μένει απούλητο...
Το γερμανικό γάλα είναι φτηνότερο;

anon
12-01-11, 12:06
Στην Γερμανία ναι. Στην Ελλάδα όχι. Ακόμα και με private labels έχουμε πιο ακριβό φρέσκο γάλα απο Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία κλπ... Και οι παραγωγοί παίρνουν τα ίδια ή χειρότερα απο τους ομολόγους τους σε αυτές τις χώρες... Τυχαίο; Δεν νομίζω... Ελλάδα, η χαρά του μεσάζοντα.

grande
12-01-11, 13:37
Δεν νομιζω ότι γίνεται αυτό. Να ξαναπουληθει ως φρέσκο δηλαδή. Κάλλιστα το ληγμένο γυρνά πίσω και γίνεται τυριά, μυζήθρες, γιαούρτια. Και αυτό επειδη συνήθως αντέχει +1 με +2 μέρες απο την αναγραφόμενη ημερομηνία λήξεως. Τα προιόντα αυτά εξάλλου με γάλα πρέπει να γίνουν, και έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

Ουτε κι εγω το πιστευα κι ομως γινεται. Το τραγικο ειναι οτι γινεται νομιμως!
Σε καποια γαλατα στη βαση τους μπορεις να δεις και το νουμερο, 1, 2 κλπ. Μολις εγινε γνωστο οι περισσοτερες βιομηχανιες σταματησαν να αναγραφουν το νουμεο, ωστοσο καποιες το διατηρουν(πχ. Μεβγαλ), την επομενη φορα λοιπον που θα δεις απο κατω ενα νουμερο πλην του 1 μην το παρεις.

Η ημερομηνια ληξης στα παστεριωμενα ειναι θεωρητικα λιγες μερες, ωστοσο εχω παρατηρησει οτι αυτη η ημερομηνια ειναι πιο ακριβης στις επωνυμες μαρκες. Δηλαδη το μονολιτρο Δελτα(1.03€) ειναι φρεσκο και τη τελευταια νερα, το μονολιτρο με τη φιρμα του supermarket(0,77€) εχει ηδη ξυνισει τη τελευταια μερα...

........Auto merged post: grande πρόσθεσε 5 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το γερμανικό γάλα είναι φτηνότερο;

Για να το προτιμουν οι βιομηχανιες εναντι του ντοπιου σημαινει πως ναι.


Στην Γερμανία ναι. Στην Ελλάδα όχι. Ακόμα και με private labels έχουμε πιο ακριβό φρέσκο γάλα απο Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία κλπ... Και οι παραγωγοί παίρνουν τα ίδια ή χειρότερα απο τους ομολόγους τους σε αυτές τις χώρες... Τυχαίο; Δεν νομίζω... Ελλάδα, η χαρά του μεσάζοντα.

Αλλο αυτο, εσυ τωρα μιλας για το τι πληρωνει για να αγορασει γαλα ο γερμανος καταναλωτης στη Γερμανια και τι ο ελληνας καταναλωτης στην Ελλαδα.
Ως γνωστο, στην Ελλαδα πληρωνουμε τις μεγαλυτερες τιμες σε ολα τα προιοντα!

anon
12-01-11, 14:03
Ουτε κι εγω το πιστευα κι ομως γινεται. Το τραγικο ειναι οτι γινεται νομιμως!
Σε καποια γαλατα στη βαση τους μπορεις να δεις και το νουμερο, 1, 2 κλπ. Μολις εγινε γνωστο οι περισσοτερες βιομηχανιες σταματησαν να αναγραφουν το νουμεο, ωστοσο καποιες το διατηρουν(πχ. Μεβγαλ), την επομενη φορα λοιπον που θα δεις απο κατω ενα νουμερο πλην του 1 μην το παρεις.

Δεν το ξέρω. Ορκο δεν πέρνω. Ομως μπορώ να μάθω και θα το μάθω.



Αλλο αυτο, εσυ τωρα μιλας για το τι πληρωνει για να αγορασει γαλα ο γερμανος καταναλωτης στη Γερμανια και τι ο ελληνας καταναλωτης στην Ελλαδα.
Ως γνωστο, στην Ελλαδα πληρωνουμε τις μεγαλυτερες τιμες σε ολα τα προιοντα!

Οχι, μιλώ για τιμές παραγωγού. πχ εδώ πουλανε το αγελαδινό γάλα κάπου 20 λεπτά το κιλό ή το λίτρο. ΑΠο φίλο παραγωγό, πουλά κατσικίσιο γάλα στον Βαλμά προς 40 λεπτά το κιλό. Με 4 με 5 κιλά γάλα (δηλαδή κόστος λιγότερο απο 2 ευρώ) παίρνεις ένα κιλό κατσικίσιο τυρί (που πουλιέται πάνω απο 8 ευρώ το κιλό).

grande
12-01-11, 14:09
Δηλ. ο ελληνας βοσκος πουλαει το γαλα του στη βιομηχανια προς 0.20€/lt? (στα υγρα μετραμε λιτρα, οχι κιλα)
Και ο γερμανος βοσκος πόσο το πουλαει δηλαδη?

Αλλα το ελληνικο γαλα δεν πρεπει να μενει αδιαθετο προς οφελος του ξενου.
Ποιος ελληνας δεν θα εδινε 10 λεπτα παραπανω για ελληνικο γαλα?

anon
12-01-11, 14:27
1. ναι, στα υγρά μετράμε λίτρα, αλλά δεν είναι τόσο απλό. Μετράνε κιλα και πυκνότητα, γιατί κάλλιστα θα μπορούσες να το νερώσεις.
2. Και στην Γερμανία κάπου εκεί πουλιέται το αγελαδινό γάλα. Μόνο που οι μεσάζοντες βγάζουν λιγότερα. Εδώ αγοράζουν 20 λεπτά το λίτρο, και το πουλάνε (στα επώνυμα) πάνω απο 1 ευρώ το λίτρο, και σε πριβέ μάρκες λίγο κάτω απο 1 ευρώ. Αφού έχουν βγάλει κάποιο βούτυρο ήδη κιόλας (για να έχει λιπαρά 3,5% το πλήρες ή περισσότερο για τα light που πουλιέται χώρια το βούτυρο). Δηλαδή σχεδόν 5 φορές πάνω... θεωρείς ότι είναι λογικό να ανεβαίνει απο τον παραγωγό κατα 500% ή και πολύ περισσότερο;

lou.nick
12-01-11, 14:29
Οι τιμές για το γάλα είναι περίπου αυτές που περιγράφει ο Anon. Το πρόβειο είναι το πιο ακριβό αλλά μη φανταστείς γύρω στα €0.5/lt. Επιβεβαιωμένο από φίλους κτηνοτρόφους στην Καστοριά.

Tiven
12-01-11, 18:52
Και κατι αλλο σχετικα με το "φρεσκο"/παστεριωμενο γαλα. Η λεξη φρεσκο σε εισαγωγικα διοτι οσο μεινει απουλητο μετα την αναγραφομεμνη ημερομηνια καταναλωσης, επιστρεφει πισω, ξαναβραζεται και επανακυκλοφορει ως φρεσκο!! Βασει νομου απ οτι εχω ακουασει μπορει να ξαναβραστει ως 5 φορες!
Αυτη την εξυπναδα τη κανουν μονο οι δικοι μας ή και οι ξενοι?

Δε νομίζω να το κάνουν μόνο οι δικοί μας.

Έτσι και αλλιώς όμως, νομίζεις πως και καμία φορά να μην το έχει υποστεί αυτό, πιστεύεις πως είναι γάλα αυτό που πίνεις;

NiKapa
12-01-11, 19:13
Δε νομίζω να το κάνουν μόνο οι δικοί μας.

Έτσι και αλλιώς όμως, νομίζεις πως και καμία φορά να μην το έχει υποστεί αυτό, πιστεύεις πως είναι γάλα αυτό που πίνεις;

Σε τετοια θεματα νομιζω οτι η γευση του καθενα μας ειναι ο καλυτερος κριτης

grande
13-01-11, 10:35
1. ναι, στα υγρά μετράμε λίτρα, αλλά δεν είναι τόσο απλό. Μετράνε κιλα και πυκνότητα, γιατί κάλλιστα θα μπορούσες να το νερώσεις.
2. Και στην Γερμανία κάπου εκεί πουλιέται το αγελαδινό γάλα. Μόνο που οι μεσάζοντες βγάζουν λιγότερα. Εδώ αγοράζουν 20 λεπτά το λίτρο, και το πουλάνε (στα επώνυμα) πάνω απο 1 ευρώ το λίτρο, και σε πριβέ μάρκες λίγο κάτω απο 1 ευρώ. Αφού έχουν βγάλει κάποιο βούτυρο ήδη κιόλας (για να έχει λιπαρά 3,5% το πλήρες ή περισσότερο για τα light που πουλιέται χώρια το βούτυρο). Δηλαδή σχεδόν 5 φορές πάνω... θεωρείς ότι είναι λογικό να ανεβαίνει απο τον παραγωγό κατα 500% ή και πολύ περισσότερο;

1. Το ζητημα της νοθειας φυσικα δεν θα αλλαξει τη μοναδα μετρησης. Αλλα ειτε σε λιτρα ειτε σε κιλα, ο απατεωνας που θελει να νοθευσει θα τη κανει τη δουλεια του.
2. Στη Γερμανια ως γνωστο ο γερμανος καταναλωτης πληρωνει φτηνοτερα το γαλα σε σχεση με τον ελληνα καταναλωτη, ενω παραλληλα απολαμβανει πολυ μεγαλυτερα μεροκαματα και συνταξεις!
Η μαστιγα των μεσαζοντων που αυξανουν τη τελικη του προιοντος ενοειται οτι ειναι καταδικαστεα, παντως μου φαινεται λιγο δυσκολο ο ελληνας κτηνοτροφος να δινει στην ιδια με τον γερμανο ομολογο του τιμη το γαλα. Αρα μηπως αδικα διαμαρτυρονται οι δικοι μας οτι το δινουν για ενα κομματι ψωμι και κανουν διαμαρτυριες και κλεινουν τους δρομους?



Δε νομίζω να το κάνουν μόνο οι δικοί μας.

Έτσι και αλλιώς όμως, νομίζεις πως και καμία φορά να μην το έχει υποστεί αυτό, πιστεύεις πως είναι γάλα αυτό που πίνεις;

Ναι γαλα ειναι, δεν ειναι πετρελαιο. Εσυ σαν υποψιασμενος τι νομιζεις οτι ειναι?
Εαν ενα παστεριωμενο γαλα ειναι ξυνισμενο μπορεις να το καταλαβαινεις ευκολα και να μην το πιεις.

lou.nick
13-01-11, 10:46
Πάντως εγώ μόλις έφαγα γάλα ληγμένο από προχθές. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα. :p Κουκάκη ήταν που γενικά κρατάει (πρέπει να είναι πιο ποιοτικό από αυτά της σειράς).

Όσο για τις τιμές είναι πραγματικά χώμα στο γάλα από την πλευρά του κτηνοτρόφου.

grande
13-01-11, 11:07
Εφαγες γαλα? και ηπιες πατατες?:p

Τι γαλα ηταν, παστεριωμενο ή μακρας διαρκειας?
Για ποιο λογο καταναλωσες ενα γαλα που ειχε ληξει πριν 2 μερες?

anon
13-01-11, 11:16
Γιατί δεν ήθελε να το πετάξει. Είναι σαν να πετάς 1,5 ευρώ για το 1 λίτρο γάλα.

lou.nick
13-01-11, 11:18
Χα χα χα στο χωριό το λένε έτσι. Το "έφαγα γάλα". Μου έχει κολλήσει φαίνεται. :p Επίσης το έφαγα γιατί είχε και δημητριακά μέσα.

Παστεριωμένο.

Γιατί μόλις ξύπνησα βρήκα αυτό στο ψυγείο. Το μύρισα. Δεν μύριζε τίποτα και ήταν οκ στην όψη και στην υφή/ροή. Δεν είναι η πρώτη φορά που καταναλώνω ληγμένο προϊόν. Και στην τελική ποιος τρέχει στο φούρνο με την τσίμπλα στο μάτι να πάρει άλλο;; :p

Edit:
Βασικά πέταξα περί το 5%. Και €1.6 δεν το πετάς εύκολα. Δίκαιο έχει ο anon.

grande
13-01-11, 12:16
Γιατί δεν ήθελε να το πετάξει. Είναι σαν να πετάς 1,5 ευρώ για το 1 λίτρο γάλα.

Αρα εισαι της αποψης να μην πηγαινει τιποτα χαμενο ε. Αν θες να σου δωσω κατι ληγμενα τροφιμα ποθε εχω να τα φας μη πανε χαμενα... μισοτιμης βεβαια:oneup:



Παστεριωμένο.

Γιατί μόλις ξύπνησα βρήκα αυτό στο ψυγείο. Το μύρισα. Δεν μύριζε τίποτα και ήταν οκ στην όψη και στην υφή/ροή. Δεν είναι η πρώτη φορά που καταναλώνω ληγμένο προϊόν. Και στην τελική ποιος τρέχει στο φούρνο με την τσίμπλα στο μάτι να πάρει άλλο;; :p

Edit:
Βασικά πέταξα περί το 5%. Και €1.6 δεν το πετάς εύκολα. Δίκαιο έχει ο anon.

Ναι πολυ δικιο, να τρωμε ολα τα χαλασμενα για οικονομια, αλλωστε ειναι σφιχτοι οι καιροι μας. Ελπιζω μόνο να εχεις καλο Ταμειο, μπορει να χρειαστει:p

Γιατι πηρες αυτο το γαλα με 1,6€ και οχι Δελτα με 1€?
Ποσες μερες εχει ημ/νια ληξης?

lou.nick
13-01-11, 12:34
Έχει κανονικές ημέρες λήξης όπως τα άλλα. 4 νομίζω; Θα δω μετά το μπουκάλι όταν το πετάξω στην ανακύκλωση και θα σου πω.

Γιατί το Δέλτα και το Μεβγάλ και τα λοιπά είναι νεροξεπλύματα μπροστά στο Κουκάκη. Σαν ασβεστόνερο είναι τα άλλα.

Τα 2 πιο αξιοπρεπή είναι του Κουκάκη και της Γεωργικής Σχολής. Αλλά €2 είναι πολλά που θέλουν για τις γεωργικής σχολής.

Επίσης έχω πάει στη φάρμα του εν λόγω κυρίου και έχω δει και τις αγελάδες να μου κάνουν "μου" από κοντά. :p

anon
13-01-11, 13:07
Αρα εισαι της αποψης να μην πηγαινει τιποτα χαμενο ε. Αν θες να σου δωσω κατι ληγμενα τροφιμα ποθε εχω να τα φας μη πανε χαμενα... μισοτιμης βεβαια:oneup:

Eχω στομάχι σίδερο, έχει τρομάξει η γυναίκα μου. Και μουχλιασμένα έχω φάει. Απο την άλλη, δεν είναι γενικώς. Το ότι έχει περάσει η ημερομηνία λήξεως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει χαλάσει το προιόν. Δηλαδή πχ εαν το γιαούρτι αναφέρει ημερομηνία λήξεως 13/1/2011, τι σημαίνει αυτό; Οτι μέχρι τις 12 παρα ένα λεπτό το βράδυ της 12/1/2011 είναι εντάξει, αλλά στο 00 και ένα λεπτό της 13/1/2011 έχει χαλάσει; Για ένα προιόν εαν έχουν περάσει 10-20% τις ημέρες ζωής πέραν της ημερομηνίας λήξεως, το πιθανότερο είναι να είναι ακόμη βρώσιμο χωρίς προβλήματα. Απο την άλλη κάλλιστα μπορείς να πάθεις ζημιά απο προιόντα εντός ημερομηνίας λήξεως αλλά που δεν τηρήθηκαν οι κανόνες διατήρησης τους (κατεψυγμένα και νωπά που θέλουν όμως ψυγείο).



Γιατι πηρες αυτο το γαλα με 1,6€ και οχι Δελτα με 1€?
Ποσες μερες εχει ημ/νια ληξης?

Γιατί εαν πιείς κουκάκη ή γεωργικής σχολής θα καταλάβεις σίγουρα διαφορά. Ολα τα άλλα είναι νεροπλύματα δυστυχώς. Και σίγουρα είναι, έστω κατα ένα ποσοστό, εισαγωγής γάλατα. Και δεν υπάρχουν παντού, μιας και είναι περιορισμένης παραγωγής γάλατα. Το κουκάκη εντάξει, έχει πολύ παραγωγή, αλλά της Γεωργικής σχολής δεν μπορείς να το βρείς εύκολα, μάλλον καθόλου, εκτός θεσσαλονίκης. και όχι σε όλα τα σουπερ μαρκετ ή πρατήρια / γαλακτοπωλεία.

nfotis
13-01-11, 13:23
Να σημειώσω ότι η ημερομηνία λήξης δεν σημαίνει ότι αυτόματα χαλάει την επόμενη μέρα.

Απλά, το εργοστάσιο σου εγγυάται ότι μέχρι και αυτή την ημερομηνία το γάλα θα είναι μέσα στις προδιαγραφές (προφανώς κι εσύ θα πρέπει να το έχεις στο ψυγείο μέχρι τότε).

Εγώ προσωπικά πίνω γάλα Όλυμπος (πράσινο), φαίνεται κάπως καλύτερο από τα άλλα ευρείας διάθεσης. Και συχνά το πίνω 1-2 μέρες μετά την ημερομηνία λήξης του, χωρίς να υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα (αν οι άλλοι φέρνουν δίλιτρο μπουκάλι, άντε να το πιείς σε 2 μέρες!)

Τα γάλατα που επιστρέφονται στις βιομηχανίες ανακυκλώνονται (π.χ. σε τυριά)
Υπάρχει μια μεγάλη ιστορία με τη διάρκεια λήξης του γάλακτος: ο νόμος επιβάλλει συγκεκριμένη διάρκεια, δεν την αποφασίζουν οι βιομηχανίες.

Οι βιομηχανίες πιέζουν για αύξηση της διάρκειας, ώστε να μπορούν να εισάγουν γάλα από την Ευρώπη, να το συσκευάζουν και να το διαθέτουν έγκαιρα, αλλά προς το παρόν το κράτος διατηρεί τα παλιά όρια (τα οποία δεν ξέρω κατά πόσον ανταποκρίνονται στις σημερινές μεθόδους παστερίωσης).

Ν.Φ.

grande
13-01-11, 15:16
Έχει κανονικές ημέρες λήξης όπως τα άλλα. 4 νομίζω; Θα δω μετά το μπουκάλι όταν το πετάξω στην ανακύκλωση και θα σου πω.

Γιατί το Δέλτα και το Μεβγάλ και τα λοιπά είναι νεροξεπλύματα μπροστά στο Κουκάκη. Σαν ασβεστόνερο είναι τα άλλα.

Τα 2 πιο αξιοπρεπή είναι του Κουκάκη και της Γεωργικής Σχολής. Αλλά €2 είναι πολλά που θέλουν για τις γεωργικής σχολής.

Επίσης έχω πάει στη φάρμα του εν λόγω κυρίου και έχω δει και τις αγελάδες να μου κάνουν "μου" από κοντά. :p



Δηλαδη λες οτι κανει 1,6 επειδη ειναι καλυτερο?
Και που το στηριζεις αυτο, επειδη ετσι λενε οι ιδιοι?:rolleyes:

Για το Μεβγαλ εχεις δικιο, οσες φορες πηρα το 0% ηταν ξυνισμενο...

........Auto merged post: grande πρόσθεσε 7 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


. Το ότι έχει περάσει η ημερομηνία λήξεως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει χαλάσει το προιόν. Δηλαδή πχ εαν το γιαούρτι αναφέρει ημερομηνία λήξεως 13/1/2011, τι σημαίνει αυτό; Οτι μέχρι τις 12 παρα ένα λεπτό το βράδυ της 12/1/2011 είναι εντάξει, αλλά στο 00 και ένα λεπτό της 13/1/2011 έχει χαλάσει;

Ο φιλος μας το ηπιε μετα απο 2 μερες, αλλο 48ωρες και αλλο 1 λεπτο.
Γενικα, οσο πιο γρηγορα το καταναλωσεις τοσο το καλυτερο. Εγω μπορω να το πιω μεχρι και νωρις το πρωι της επομενης απ αυτη που εληξε μερας. Απο κει και περα δε ρισκαρω για 1 ευρω.



Γιατί εαν πιείς κουκάκη ή γεωργικής σχολής θα καταλάβεις σίγουρα διαφορά. Ολα τα άλλα είναι νεροπλύματα δυστυχώς. Και σίγουρα είναι, έστω κατα ένα ποσοστό, εισαγωγής γάλατα. Και δεν υπάρχουν παντού, μιας και είναι περιορισμένης παραγωγής γάλατα. Το κουκάκη εντάξει, έχει πολύ παραγωγή, αλλά της Γεωργικής σχολής δεν μπορείς να το βρείς εύκολα, μάλλον καθόλου, εκτός θεσσαλονίκης. και όχι σε όλα τα σουπερ μαρκετ ή πρατήρια / γαλακτοπωλεία.

Ποιος τα λέει αυτα, ο Κουκακης?:lol:
Ειναι το φρεσκο γαλα της Δελτα εισαγωγης?



Υπάρχει μια μεγάλη ιστορία με τη διάρκεια λήξης του γάλακτος: ο νόμος επιβάλλει συγκεκριμένη διάρκεια, δεν την αποφασίζουν οι βιομηχανίες......

Πριν λιγο καιρο αποκαλυφθηκε οτι τα γαλατα μπορουν βασει νομου να επαναβραστουν και να επαναπροωθηθουν στην αγορα μεχρι 5 φορες!!

lou.nick
13-01-11, 16:39
Εμένα πάντως μου το λέει η γεύση μου.

Tiven
13-01-11, 17:00
Ναι γαλα ειναι, δεν ειναι πετρελαιο. Εσυ σαν υποψιασμενος τι νομιζεις οτι ειναι?
Εαν ενα παστεριωμενο γαλα ειναι ξυνισμενο μπορεις να το καταλαβαινεις ευκολα και να μην το πιεις.

Γάλα ήταν κάποτε. Τώρα απλά έχει το χρώμα του και του έχουν προσθέσει ότι έχει το κανονικό γάλα, τεχνητά (βιταμίνες, στοιχεία κλπ).

Αν θες γάλα είτε παίρνεις από αυτά που λένε τα παιδιά πιο πάνω είτε παίρνεις καμιά κατσίκα ή πας επαρχία!

anon
13-01-11, 18:05
Το καλύτερο είναι της Γεωργικής Σχολής. Επειδή μεγάλωσα σε χωριό με δικές μας αγελάδες, σας λέω ότι είναι ότι πιο κοντά σε πραγματικό γάλα, γιαυτό και είναι τίγκα στα λιπαρά (περισσότερο απο το 3.5% που έχουν τα κανονικά άλλα γάλατα). Σε γεύση επίσης καλό και μοιάζει με το πραγματικό γάλα που θυμάμαι είναι και του Κουκάκη. Περαν αυτών ουδέν. Οτι άλλο έχω δοκιμάσει είναι νερόπλυμα.

οσο για την Δελτα. Εδώ στην Κ. Μακεδονία η πλειοψηφία των παραγωγών δίνουν γάλα στην Μεβγάλ ή είναι στην Αγνό. Σε μακρινότερες περιοχές, πχ Σέρρες τραβάει γάλα η Σεργάλ/ Κρικρι, γιαούρτια Δορκάδας κλπ, Δράμα η Νεογάλ και πάει λεγοντας. Πως μπορεί λοιπόν τα εργοστάσια της Δελτα να βγάζουν τόσο γάλα και άλλα γαλακτοκομικά; Η ερώτηση καθαρά ρητορική. Οσο για την Θεσσαλία, τραβάει την εκεί παραγωγή σε μεγάλο βαθμό η ολυμπος / κολιός.

no_logo
13-01-11, 19:44
Γιατί εαν πιείς κουκάκη ή γεωργικής σχολής θα καταλάβεις σίγουρα διαφορά.

πρόσθεσε στην λίστα και το Δωδώνη

duende
13-01-11, 20:20
το Δωδωνη ειχε γευση μεχρι πριν καμια 10ρια χρονια plus..οποτε πηγαινα Γιαννενα πιτσιρικας ηταν το πρωτο πραγμα που δοκιμαζα..μετα εγινε το ιδιο αγευστο πραγμα με Δελτα κλπ..

υγ το ληγμενο το βραζω κ το κανω ρυζογαλο :p

edit: με αυτα τα "κατσικισια" που κυκλοφορουν ολο το χρονο, τι παιζει?..

no_logo
13-01-11, 20:32
edit: με αυτα τα "κατσικισια" που κυκλοφορουν ολο το χρονο, τι παιζει?..

το κατσικίσιο είναι σημαντικά πιο εύπεπτο από το αγελαδινό γάλα, δεν έχει πολλά φαρμακα (αντιβιώσεις, ορμόνες) όπως το αγελαδινό.
Αρκεί να σκεφθεί κανείς πως οι αγελάδες είναι για ώρες συνδεδεμένες με το ειδικό μηχάνημα που τους τραβά το γάλα από το στήθος, αναπτύσσουν δηλαδή στην συντριπτική τους πλειοψηφία μαστίτιδες και γιαυτό προληπτικά τις χαπακώνουν

duende
13-01-11, 21:00
το κατσικίσιο είναι σημαντικά πιο εύπεπτο από το αγελαδινό γάλα, δεν έχει πολλά φαρμακα (αντιβιώσεις, ορμόνες) όπως το αγελαδινό.
Αρκεί να σκεφθεί κανείς πως οι αγελάδες είναι για ώρες συνδεδεμένες με το ειδικό μηχάνημα που τους τραβά το γάλα από το στήθος, αναπτύσσουν δηλαδή στην συντριπτική τους πλειοψηφία μαστίτιδες και γιαυτό προληπτικά τις χαπακώνουν


γενικα ειμαι fan του κατσικισιου (και του γαλακτος γενικοτερα), αλλα δε ξερω για τη ποιοτητα αυτων που κυκλοφορουν..μονο το βερο κρητικο (πληρες) μου φανηκε αρκετα καλο

NiKapa
13-01-11, 21:02
Οντως το κατσικισιο ειναι μεγαλη εναλλακτικη ιδιως σε περιοχες σαν την Κρητη που πλεον αγελαδες δεν βλεπεις παρα μονο στο Ανιμαλ Πλανετ ..
Με τετοιο γαλα μεγαλωσαμε εδω γενιες και γενιες

lou.nick
13-01-11, 21:27
Κατσικίσιο καλό έπινα από κοπάδι φίλου μου στο χωρίο. Τέλειο ήταν.

grande
14-01-11, 10:12
Γάλα ήταν κάποτε. Τώρα απλά έχει το χρώμα του και του έχουν προσθέσει ότι έχει το κανονικό γάλα, τεχνητά (βιταμίνες, στοιχεία κλπ).

Αν θες γάλα είτε παίρνεις από αυτά που λένε τα παιδιά πιο πάνω είτε παίρνεις καμιά κατσίκα ή πας επαρχία!

Kαι γιατι νομιζεις οτι μόνο ενα "από αυτά που λένε τα παιδιά πιο πάνω" ειναι το σωστο γαλα και ολα τα αλλα ειναι τεχνικο, χρωμα, στοιχεια κλπ?


Το καλύτερο είναι της Γεωργικής Σχολής. Επειδή μεγάλωσα σε χωριό με δικές μας αγελάδες, σας λέω ότι είναι ότι πιο κοντά σε πραγματικό γάλα, γιαυτό και είναι τίγκα στα λιπαρά (περισσότερο απο το 3.5% που έχουν τα κανονικά άλλα γάλατα)

Mακρυα απο γαλατα που εχουν πολλα λιπαρα, εκτος αν δε ενδιαφερεστε για την υγεια σας. Προτιματε τα light.

Oσο για τη ποιοτητα, μη νομιζετε πως επειδη η ταδε μαρκα κανει 1,60€ ειναι και καλυτερο. Ολα τα γαλατα εκαναν εναμισυ ευρω καποτε ωσπου η Δελτα το κατεβασε στο 1€ και πολλες εταιροες ακολουθησαν. Καποιες δεν το κατεβασαν. Αρα λοιπον πληρωνετε περισσοτερα οχι γιατι ειναι καλυτερα αλλα γιατι τους βοηθατε να κερδοσκοπουν...

anon
14-01-11, 12:02
Mακρυα απο γαλατα που εχουν πολλα λιπαρα, εκτος αν δε ενδιαφερεστε για την υγεια σας. Προτιματε τα light.

Το γάλα που έχει λίγα λιπαρα ή κανονικά σταθερά, γίνεται ως εξής. Αφαιρείται όλη η κρέμα (τα λιπαρά), και μετά επαναπροστίθεται στο ποσοστό που θέλουν. Αρκετή επεξεργασία. Οσο λιγότερο επεξεργασμένο, τόσο καλύτερο. Ασε που υπάρχουν αρκετοί γιατροί και μελέτες που λένε ότι τελικά τα light περισσότερο κακό κάνουν παρα καλό. Θες λιγότερα λιπαρά; Μην τα βάζεις στην διατροφή σου (συμπεριλαμβάνει και το γάλα αυτό) ή περιόρισέ τα. Είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς πχ γνήσιο βούτυρο απο τις διάφορες επεξεργασμένες τεχνητές μαμακίες που κυκλοφορούν, απλά τρώγε λιγότερο

Ειδικευμένη παιδογαστροντορολόγος σε πρόβλημα στον γιό μου με αλλεργία όχι στην λακτόζη αλλά στην πρωτείνη του γάλακτος, επέμενε ότι δεν χρειαζόμαστε το γάλα και τα γαλακτοκομικά στην διατροφή μας, παρα μόνο στο πρώτο έτος (βασικά εξάμηνο) της ζωης μας που δεν μπορούμε άλλες τροφές. Πχ το γάλα (και ειδικά το ασβέστιο) κάλλιστα το αναπληρώνεις με σουσάμι (πχ ταχίνι που γινεται απο σουσάμι) που ειναι εξαιρετικά πλουσιο σε ασβέστιο. Η ολη ιστορία είναι μια βιομηχανία που μας βομβαρδίζει για τα καλά του γάλακτος πέραν απο επιστημονικού βάθους, γιατί πολύ απλά είναι εξαιρετικά κερδοφόρα μπίζνα.



Oσο για τη ποιοτητα, μη νομιζετε πως επειδη η ταδε μαρκα κανει 1,60€ ειναι και καλυτερο. Ολα τα γαλατα εκαναν εναμισυ ευρω καποτε ωσπου η Δελτα το κατεβασε στο 1€ και πολλες εταιροες ακολουθησαν. Καποιες δεν το κατεβασαν. Αρα λοιπον πληρωνετε περισσοτερα οχι γιατι ειναι καλυτερα αλλα γιατι τους βοηθατε να κερδοσκοπουν...

Ναι σιγά που η ΔΕΛΤΑ ενδιαφέρεται για την τσέπη μας. Ας μην ήταν τα πριβε labels και θα έβλεπες και το γάλα της Δελτα πόσο θα είχε. Αυτές που δεν το κατεβάζουν, πχ Κουκάκη, Γεωργική Σχολή και άλλοι, είναι επειδή η προσφορά δεν καλύπτει την ζήτηση. Νόμος της αγοράς. Αφού με 1,6 ή 2 ευρώ και το πουλάνε όλο, δεν το κατεβάζουν. Εαν αύριο σταματούσαν όλοι να αγόραζαν Κουκάκη, μεχρι και κάτω απο 1 ευρώ θα το πουλούσε εαν χρειαζοταν. Νόμος αγοράς - ζήτησης. (Της ΔΕΛΤΑ απλά δεν ζητιέται, μένει αρκετό στα αζήτητα, εαν το αυξήσει κιόλας, θα το πάρει όλο πίσω)

grande
14-01-11, 13:44
Το γάλα που έχει λίγα λιπαρα ή κανονικά σταθερά, γίνεται ως εξής. Αφαιρείται όλη η κρέμα (τα λιπαρά), και μετά επαναπροστίθεται στο ποσοστό που θέλουν. Αρκετή επεξεργασία. Οσο λιγότερο επεξεργασμένο, τόσο καλύτερο. Ασε που υπάρχουν αρκετοί γιατροί και μελέτες που λένε ότι τελικά τα light περισσότερο κακό κάνουν παρα καλό. Θες λιγότερα λιπαρά; Μην τα βάζεις στην διατροφή σου (συμπεριλαμβάνει και το γάλα αυτό) ή περιόρισέ τα. Είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς πχ γνήσιο βούτυρο απο τις διάφορες επεξεργασμένες τεχνητές μαμακίες που κυκλοφορούν, απλά τρώγε λιγότερο.

Ειδικευμένη παιδογαστροντορολόγος σε πρόβλημα στον γιό μου με αλλεργία όχι στην λακτόζη αλλά στην πρωτείνη του γάλακτος, επέμενε ότι δεν χρειαζόμαστε το γάλα και τα γαλακτοκομικά στην διατροφή μας, παρα μόνο στο πρώτο έτος (βασικά εξάμηνο) της ζωης μας που δεν μπορούμε άλλες τροφές. Πχ το γάλα (και ειδικά το ασβέστιο) κάλλιστα το αναπληρώνεις με σουσάμι (πχ ταχίνι που γινεται απο σουσάμι) που ειναι εξαιρετικά πλουσιο σε ασβέστιο. Η ολη ιστορία είναι μια βιομηχανία που μας βομβαρδίζει για τα καλά του γάλακτος πέραν απο επιστημονικού βάθους, γιατί πολύ απλά είναι εξαιρετικά κερδοφόρα μπίζνα.

Exουν ακουστει πολλες θεωριες, επισης λεγεται οτι ο διαλυτης που χρησιμοποιειται στον ντεκαφεινε καφε για να απομακρυνθει η καφεινη ειναι καρκινογονος.
Μεχρι να αποδειχτει η θεωρια θα προτιμησω light παρα πληρες λιπαρων.
Και βεβαια η καταναλωση του γαλατος πρεπει να ειναι περιορισμενη, εφοσον δεν εισαι πιτσιρικι. Τα γαλα εχει οξειδωτικα(το εχω αναλυσει και σε αλλο thread).

"Γνησιo" ή καλo βουτυρο δεν υπαρχει, το βουτυρο ειναι λιαν επικινδυνο για την υγεια.
Οι μονες λυσεις ειναι αυτα τα δυο που εχουν φυτικες στερολες (benecol, becel).

Το ταχινι (συνηθως με μελι) που κυκλοφορει συσκευασμενο στα super market ειναι τοξικη βομβα, οπως δυστυχως και τα περισσοτερα απ τα συσκευασμενα... Σιροπι γλυκοζης-φρουκτοζης, υδρογονομενα ελαια και δε συμμαζευεται.



Ναι σιγά που η ΔΕΛΤΑ ενδιαφέρεται για την τσέπη μας. Ας μην ήταν τα πριβε labels και θα έβλεπες και το γάλα της Δελτα πόσο θα είχε. Αυτές που δεν το κατεβάζουν, πχ Κουκάκη, Γεωργική Σχολή και άλλοι, είναι επειδή η προσφορά δεν καλύπτει την ζήτηση. Νόμος της αγοράς. Αφού με 1,6 ή 2 ευρώ και το πουλάνε όλο, δεν το κατεβάζουν. Εαν αύριο σταματούσαν όλοι να αγόραζαν Κουκάκη, μεχρι και κάτω απο 1 ευρώ θα το πουλούσε εαν χρειαζοταν. Νόμος αγοράς - ζήτησης. (Της ΔΕΛΤΑ απλά δεν ζητιέται, μένει αρκετό στα αζήτητα, εαν το αυξήσει κιόλας, θα το πάρει όλο πίσω)

Η Δελτα και συγκεκριμενα ο Βγενοπουλος αποφασισε τη μειωση της τιμης κατα 33%. Τα κινητρα του αγαθα ή οχι δεν εχουν σημασια μπροστα στο αποτελεσμα. Μετα κατεβηκαν και ολα τα αλλα, και τα πριβε επισης. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν το εκανε επειδη... δεν ειχε ζητηση. Τη Δελτα τη γνωριζουν ολοι και υπαρχει παντου, οι κουκακηδες και οι γεωργικες σχολες που λετε μαλλον μονο εσεις εδω τις γνωριζετε:)

no_logo
14-01-11, 14:00
Exουν ακουστει πολλες θεωριες, επισης λεγεται οτι ο διαλυτης που χρησιμοποιειται στον ντεκαφεινε καφε για να απομακρυνθει η καφεινη ειναι καρκινογονος.
Μεχρι να αποδειχτει η θεωρια θα προτιμησω light παρα πληρες λιπαρων.

και όμως έχει αποδειχτεί με δεκάδες μελέτες πως τα light προιόντα παχαίνουν πολύ περισσότερο από τα «κανονικά».
Γιατί ο χοντρός ή αυτός που έχει σχέση με το ψυγείο του :p βρίσκει άλλοθι πως το προιόν που καταναλώνει είναι ελαφρύ και το τσακίζει σε μεγαλύτερη συχνότητα και ποσότητα από το «κανονικό»



Και βεβαια η καταναλωση του γαλατος πρεπει να ειναι περιορισμενη, εφοσον δεν εισαι πιτσιρικι. Τα γαλα εχει οξειδωτικα(το εχω αναλυσει και σε αλλο thread).

το γάλα δεν είναι απαραίτητο. Η αναγκαιότητα του είναι αποτέλεσμα διαφημιστικής καμπάνιας και δημιουργίας καταναλωτικών προτύπων. Εδώ τις περασμένες δεκαετίες είχανε καταφέρει να πείσουν το καταναλωτικό κοινό πως οι σκόνες για μωρά είναι ανώτερες από το θηλασμό
Εξαιρετικές εναλλακτικές είναι το γάλα σόγιας (με γεύση βανίλια ή κακάο), εμπλουτισμένο με βιταμίνες του συμπλέγματος Β και το «γάλα» αμυγδάλου με λίγο μελάκι


"Γνησιo" ή καλo βουτυρο δεν υπαρχει, το βουτυρο ειναι λιαν επικινδυνο για την υγεια.
Οι μονες λυσεις ειναι αυτα τα δυο που εχουν φυτικες στερολες (benecol, becel).

λάθος
επικίνδυνα είναι τα «βούτυρα» τύπου μαργαρίνης που περιέχουν τα λεγόμενα trans λιπαρά. Το φυσικό βούτυρο είναι επικίνδυνο μόνο αν υπερ-καταναλώνεις, αλλά αυτό ισχύει σε όλα τα προιόντα ;)
τα προιόντα με φυτικές στερόλες είναι ΜΥΘΟΣ. Δημιούργημα του μάρκετινγκ


Το ταχινι (συνηθως με μελι) που κυκλοφορει συσκευασμενο στα super market ειναι τοξικη βομβα

Αυτό που λες ισχύει για του σουσάμι. Πόσα όμως πλέον κατεργασμένα ή ακατέργαστα προιόντα είναι οκ :what:




Η Δελτα και συγκεκριμενα ο Βγενοπουλος αποφασισε τη μειωση της τιμης κατα 33%. Τα κινητρα του αγαθα ή οχι δεν εχουν σημασια μπροστα στο αποτελεσμα. Μετα κατεβηκαν και ολα τα αλλα, και τα πριβε επισης.

no no no
πρώτα έριξε τις τιμές το ΑΓΝΟ και ξεπούλαγε, σε συνδυασμό με το πλευροκόπημα από τα γάλατα ιδιωτικής ετικέτας, ακολούθησε ΜΕΤΑ η ΔΕΛΤΑ

lou.nick
14-01-11, 14:23
Ότι λέει ο no_logo.

anon
14-01-11, 14:34
Kαι εγω θα συμφωνήσω με τον no_logo, η ΑΓΝΟ τότε ξεπουλούσε, και οι πριβέ ετικέτες άρχισαν να παίρνουν αρκετό ποσοστό απο τις επώνυμες (πχ του ΛΙΝΤΛ είχε κάπου 65 με 75 λεπτά).

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό που λες ισχύει για του σουσάμι. Πόσα όμως πλέον κατεργασμένα ή ακατέργαστα προιόντα είναι οκ :what:

Για λέγε, για λέγε. με ενδιαφέρει...

no_logo
14-01-11, 14:38
Για λέγε, για λέγε. με ενδιαφέρει...

Είναι προιόν εντατικής καλλιέργειας, τείνει να πάρει χαρακτηριστικά μονοκαλλιέργειας σε τεράστιες εκτάσεις.
Συνεπώς τρώει τα χημικά της ζωής του μια και το μικροκλίμα της περιοχής που καλλιεργείται προσαρμόζεται ανάλογα με το φυτό καλλιέργειας.
Δεν είναι λίγες οι φορές λοιπόν που έχουν καταστραφεί ποσότητες του από τις αρχές.

Απλά αν κοιτάξουμε μέσα από αυτό το πρίσμα, τότε όλα τα προιόντα είναι ύποπτα. Πχ ακόμα και το πράσινο τσάι που καταναλώνω, με το σκεπτικό πως είναι υγεινό, σε πόσες δεκάδες ψεκασμούς έχει υποβληθεί στις μονοκαλλιέργειες που φύεται;

grande
14-01-11, 15:07
και όμως έχει αποδειχτεί με δεκάδες μελέτες πως τα light προιόντα παχαίνουν πολύ περισσότερο από τα «κανονικά».
Γιατί ο χοντρός ή αυτός που έχει σχέση με το ψυγείο του :p βρίσκει άλλοθι πως το προιόν που καταναλώνει είναι ελαφρύ και το τσακίζει σε μεγαλύτερη συχνότητα και ποσότητα από το «κανονικό»

Mιλαμε τωρα για το light γαλα. Δεν πιω μπολικο γαλα επειδη ειναι light!



το γάλα δεν είναι απαραίτητο.......

Αυτο δεν ειπα κι εγω:what:



λάθος
επικίνδυνα είναι τα «βούτυρα» τύπου μαργαρίνης που περιέχουν τα λεγόμενα trans λιπαρά. Το φυσικό βούτυρο είναι επικίνδυνο μόνο αν υπερ-καταναλώνεις, αλλά αυτό ισχύει σε όλα τα προιόντα ;)
τα προιόντα με φυτικές στερόλες είναι ΜΥΘΟΣ. Δημιούργημα του μάρκετινγκ

Δεν εισαι καλα ενημερωμενος, ανεξαρτητες ερευνες εχουν αποδειξει οτι οι φυτικες στερολες διωχνουν τη χοληστερινη. Κανε μια ερευνα στο net. Οι στερολες δεν ειναι κατι παλιο ωστε να προλαβει να γινει και μυθος, τωρα τελευταια χρησιμοποιηθηκαν στην αγορα(παντα ευπεπτη η συνομωσιολογια). Το κακο ειναι οτι για να εχουν το αποτελεσμα που ταζουν πρεπει να τις καταναλωνεις καθημερινα.
To βουτυρο ειναι πολυ βλαβερο, ολοι το λενε αυτο.



no no no
πρώτα έριξε τις τιμές το ΑΓΝΟ και ξεπούλαγε, σε συνδυασμό με το πλευροκόπημα από τα γάλατα ιδιωτικής ετικέτας, ακολούθησε ΜΕΤΑ η ΔΕΛΤΑ

Δεν τα θυμασαι καλα τα πραγματα:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.