PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση



lak100
31-01-11, 15:06
παιδια εγω ειμαι ΑΜΕΑ εχω αναπηρια 67% και ανω κανω κοινη φορολογικη δηλωση με τους γονεις μου διοτι λογω την απαηριας μου εχουμε καποια φοροαπαλλαγη. Παιρνω ενα επιδομα απο τον ΟΑΕΕ στην βεβαιωση αποδοχων που ερχεται καθε χρονο γραφει το ονομα μου αλλα εχει ΑΦΜ και ΑΤ του πατερα μου. Αυτο υποθετω οτι γινεται για να μπορει να μπει στην φορολογικη δηλωση μιας και εκει φαινεται οτι ο πατερας μου παιρνει το επιδομα. το καλοκαιρι που εκανε απογραφηο ΟΑΕΕ δηλωσα δικο μου ΑΦΜ και ΑΤ στην βεβαιωση που θα ερθει σε λιγο καιρο θα λεει τα δικα μου στοιχεια θα μπορει ο πατερας μου να το βαλει στην φορολογικη δηλωση αφου εγω που εχω το συγκεκρημενο εσοδο ειμαι προστατευομενο μελος? εκτος απο τον πατερα και την μητερα ομυ μπορω να μπω και εγω σαν τριτος στην φορολογικη δηλωση?

nodasz
31-01-11, 22:34
... εκτος απο τον πατερα και την μητερα ομυ μπορω να μπω και εγω σαν τριτος στην φορολογικη δηλωση?

Οχι , δεν γινεται.

lak100
01-02-11, 01:26
κατι τελευταιο εφοσον συνεχισω να κανω κοινη φορολογικη δηλωση με τους γονεις μου τωρα που στην βεβαιωση αποδοχων που θα ερθει απο τον ΟΑΕΕ θα εχει το δικο μου ΑΦΜ και ΑΤ θα μπορουμε να το βαλουμε στην φορολογικη δηλωση?

KaNaTa
01-02-11, 01:29
Πλέον πρεπει να κανεις την δήλωση μόνος σου. Το αν θα πληρώσεις φόρο έτσι είναι μια άλλη ιστορία. Τώρα όσον αφορά τον πατέρα σου, αυτός χάνει την φοροαπαλλαγή του.

lak100
01-02-11, 01:32
ωραια εφοσον δεν εχω για να φορολογηθω τα 2.400 ευρω της φοραπαλλαγης τα παιρνω ως επιστρεφοεμνα?

KaNaTa
01-02-11, 02:17
Προφανως τα 2400 είναι η απαλλαγή του πατέρα σου? Για σενα αν σου έχουν γίνει κρατήσεις και είσαι κάτω απο το αφορολόγητο θα σου επιστραφούν. Οσον αφορά τα 2400 δεν μπορώ να κρίνω...ετσι. Απλα σου λέω ότι απο την στιγμή που εσύ κάνεις δήλωση μόνος σου...για τον πατέρα σου ισχύει ότι ισχύει για τον κάθε έλληνα φορολογούμενο. Εχει χάσει την απαλλαγή που είχε εξαιτίας σου.
Τολμώ να πω ότι δεν ήταν καλή η κίνηση που έγινε με το εκαθαριστικό και την αλλαγή ΑΦΜ.
Είσαι πλέον φορολογικά ενεργός πολίτης.
Ζήτα την συμβουλή φοροτεχνικού.
Ισως αν δεν έχεις κάνει άλλη φορά δήλωση ή δεν έχεις ακίνητα ή δεν έχεις κινητές αξίες...ίσως....

gtsil
01-02-11, 03:21
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα :

1ον) Η φορολογική δήλωση αναφέρεται πάντα στα εισοδήματα που δηλώνονται από ένα φορολογούμενο ή σε περίπτωση ζεύγους αναφέρεται στα εισοδήματα και των δύο συζύγων. Τα τέκνα έως 26 ετών εφόσον σπουδάζουν ή δεν έχουν εισοδήματα βαρύνουν το ζεύγος και αναφέρονται στην τελευταία σελίδα της δήλωσης Ε1, στον πίνακα 9. ΑΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ.

2ον) Δεν είσαι υποχρεωμένος σύμφωνα με τον Κώδικο Φορολογίας Εισοδήματος, να υποβάλλεις δήλωση αν έχεις εισοδήματα αλλά αυτά δεν ξεπερνούν τις 3000,00€. ΑΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.

3ον) Το επίδομα απο τον ΟΑΕΕ εφόσον αποδίδεται σε σένα προσωπικά, σύμφωνα με τον ΑΦΜ σου, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από την οικογένεια για να ελαφρύνει το οικογενειακό σας εισόδημα. ΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1.

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να ήμουν διαφωτιστικός...

lak100
01-02-11, 11:19
μεχρι περυσι στην βεβαιωση αποδοχων του ΟΑΕΕ εγραφε το ονομα μου αλλα ειχε ΑΦΜ και ΑΤ του πατερα μου αυτο προφανως εγινε γιατι οτα βγηκε η αποφαση για το επιδομα (1994) εγω δεν ειχα ΑΦΜ ουτε ταυτοτητα τωρα ομως τα εχω και τα 2 το καλοκαιρι που εκανε απογραφη ο ΟΑΕΕ και αλλαξα την τραπεζα που εμπαινε το επιδομα δηλωσα στον ΟΑΕΕ το δικο μου ΑΦΜ και ΑΤ δεν εκανα κατι αλλο σχετικα με την εφορια. Τωρα αν καταλαβα καλα δεν υπαρχει προβλημα αν ο πατερας μου δεν δηλωσει το επιδομα μου στην δηλωση σωστα? αρα η φοροαπαλλαγη δεν εξαρταται απο το αν δηλωσει το επιδομα η οχι

........Auto merged post: lak100 πρόσθεσε 2 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα :

1ον) Η φορολογική δήλωση αναφέρεται πάντα στα εισοδήματα που δηλώνονται από ένα φορολογούμενο ή σε περίπτωση ζεύγους αναφέρεται στα εισοδήματα και των δύο συζύγων. Τα τέκνα έως 26 ετών εφόσον σπουδάζουν ή δεν έχουν εισοδήματα βαρύνουν το ζεύγος και αναφέρονται στην τελευταία σελίδα της δήλωσης Ε1, στον πίνακα 9. ΑΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ.

2ον) Δεν είσαι υποχρεωμένος σύμφωνα με τον Κώδικο Φορολογίας Εισοδήματος, να υποβάλλεις δήλωση αν έχεις εισοδήματα αλλά αυτά δεν ξεπερνούν τις 3000,00€. ΑΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.

3ον) Το επίδομα απο τον ΟΑΕΕ εφόσον αποδίδεται σε σένα προσωπικά, σύμφωνα με τον ΑΦΜ σου, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από την οικογένεια για να ελαφρύνει το οικογενειακό σας εισόδημα. ΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1.

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να ήμουν διαφωτιστικός... το επιδομα του ΟΑΕΕ ανερχεται σε 8.771 ευρω αλλα δεν φορολογειται πρεπει να κανω δηλωση η οχι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.