PDA

Επιστροφή στο Forum : Προθεσμιακή κατάθεση



Σελίδες : 1 [2]

chat1978
21-02-11, 20:25
Για τα δικαιολογητικα δε μου ειπες.

Δεν εχω καταλαβει σε τι εξυπηρετει το e-banking. Για να παρακολουθεις το λογ/σμο σου απ το σπιτι?
Πως εισαι σιγουρος οτι καποιος χακερ δεν θα μπει στο λογ/σμο σου και εφανιζομενος ως Damelene θα μεταφερει τα χρηματα στην Ελβετια?...

Δεν χρειάζεται δικαιολογητικά.
Το e-banking εξυπηρετεί για την πρόσβαση στον απλό λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η προθεσμιακή. Πχ για να μεταφέρεις τους τόκους. Ότι χρησιμότητα έχει και η ATM κάρτα που σου βγάζουν αν θες.

Η ερώτηση σχετικά με την ασφάλεια, αφορά γενικότερα το θέμα e-banking. Προσωπικά νιώθω πιο ασφαλής από το να κουβαλάω μια επιταγή με ένα σοβαρό ποσό πάνω μου!

grande
22-02-11, 10:52
Δεν χρειάζεται δικαιολογητικά.
Το e-banking εξυπηρετεί για την πρόσβαση στον απλό λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η προθεσμιακή. Πχ για να μεταφέρεις τους τόκους. Ότι χρησιμότητα έχει και η ATM κάρτα που σου βγάζουν αν θες.

Η ερώτηση σχετικά με την ασφάλεια, αφορά γενικότερα το θέμα e-banking. Προσωπικά νιώθω πιο ασφαλής από το να κουβαλάω μια επιταγή με ένα σοβαρό ποσό πάνω μου!

Δηλαδη εκλεισες προθεσμιακη(ποια τραπεζα και με τι επιτοκιο btw?) χωρις τα σχετικα δικαιολογητικα που ζητανε ολες(ταυτοτητα, ΑΦΜ, εκκαθαριστικο εφοριας, βεβαιωση εργασιας κλπ)?
Με την ΑΤΜ καρτα δεν μπορεις να κανεις συγκριση. Η ΑΤΜ καρτα σου δινει λεφτα πραγματικα στο χερι, με το e-banking απ το pc σου δεν μπορεις να παρεις λεφτα στο χερι:)
Εαν κουβαλας μια επιταγη και δεν την εχεις υπογραψει απο πισω τοτε, απ οτι μου'παν, δεν υπαρχει κινδυνος ακομα κι αν στη κλεψουν.

chat1978
22-02-11, 11:04
Δηλαδη εκλεισες προθεσμιακη(ποια τραπεζα και με τι επιτοκιο btw?) χωρις τα σχετικα δικαιολογητικα που ζητανε ολες(ταυτοτητα, ΑΦΜ, εκκαθαριστικο εφοριας, βεβαιωση εργασιας κλπ)?
Με την ΑΤΜ καρτα δεν μπορεις να κανεις συγκριση. Η ΑΤΜ καρτα σου δινει λεφτα πραγματικα στο χερι, με το e-banking απ το pc σου δεν μπορεις να παρεις λεφτα στο χερι:)
Εαν κουβαλας μια επιταγη και δεν την εχεις υπογραψει απο πισω τοτε, απ οτι μου'παν, δεν υπαρχει κινδυνος ακομα κι αν στη κλεψουν.
Πήγα στην τράπεζα με ταυτότητα και εκκαθαριστικό, σαν βεβαίωση ΑΦΜ. Αυτό είναι στάνταρ για να γίνεις πελάτης σε μια τράπεζα. Εγώ δεν ήμουν και έτσι έπρεπε να το κάνω.
Για την προθεσμιακή δεν χρειάστηκα κάποιο άλλο χαρτί παρόλο που πήγα άλλη μέρα, γιατί απλά ήμουν ήδη πελάτης.

Σχετικά με την επιταγή ρώτησα μια υπεύθυνη καταστήματος και μου έδωσε να καταλάβω ότι μια χαρά μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος μια επιταγή. Η υπογραφές και αυτά υπάρχουν για λόγους tracing, αν γίνει κάποιο λάθος. Δηλαδή δεν είναι τόσο ασφαλές.

Το e-banking το ανέφερα για διαχειριστικούς λόγους. Ένα από τα πράγματα που μπορείς να κάνεις είναι να μεταφέρεις και τα λεφτά ηλεκτρονικά, χωρίς την μεσολάβηση επιταγών. Από εκεί και μετά το θέμα ασφάλεια είναι προσωπική υπόθεση.
Εγώ προτιμώ τον υπολογιστή μου, και όχι μια πιθανή ληστεία σε ένα κατάστημα!

grande
22-02-11, 11:17
Αρα λοιπον τα πηγες τα δικαιολογητικα(μόνο ταυτοτητα&εκκαθαριστικο?)
Αν η επιταγη δεν λεει πανω "εμου του ιδιου" και υπογραφη ειναι ενα αχρηστο χαρτι. Ας μας διαφωτισει καποιος πιο σχετικος.
Εαν παντως μεσω του e-banking μπορεις να μεταφερεις λεφτα απ τη καρεκλα σου ειναι μεν ενα πλεονεκτημα, ωστοσο εγω ανησυχω με το συνεχως εξαπλουμενο ηλεκτρονικο εγκλημα. Πως εισαι σιγουρος οτι καποιος χακερ δεν θα μπει στο λογ/σμο σου και εφανιζομενος ως Damelene θα μεταφερει τα χρηματα στην Ελβετια?:shock:

Οσο για τη ληστεια φιλε μου, οταν γινει ληστεια στη τραπεζα οι καταθεσεις σου δεν κινδυνευουν!

chat1978
22-02-11, 21:05
Αρα λοιπον τα πηγες τα δικαιολογητικα(μόνο ταυτοτητα&εκκαθαριστικο?)
Αν η επιταγη δεν λεει πανω "εμου του ιδιου" και υπογραφη ειναι ενα αχρηστο χαρτι. Ας μας διαφωτισει καποιος πιο σχετικος.
Εαν παντως μεσω του e-banking μπορεις να μεταφερεις λεφτα απ τη καρεκλα σου ειναι μεν ενα πλεονεκτημα, ωστοσο εγω ανησυχω με το συνεχως εξαπλουμενο ηλεκτρονικο εγκλημα. Πως εισαι σιγουρος οτι καποιος χακερ δεν θα μπει στο λογ/σμο σου και εφανιζομενος ως Damelene θα μεταφερει τα χρηματα στην Ελβετια?:shock:

Οσο για τη ληστεια φιλε μου, οταν γινει ληστεια στη τραπεζα οι καταθεσεις σου δεν κινδυνευουν!
Σχετικά με την επιταγή και εγώ έτσι ήξερα, αλλά τελικά δεν επαληθεύτηκα!

Για την ληστεία, ναι για τα λεφτά που είναι ήδη καταθετημένα!

grande
22-02-11, 23:26
Δηλαδη φοβασαι μη σε κλεψουν ενω εισαι στο γκισε?
Σκεψου ομως και τη πιθανοτητα ο κακοποιος να σε αναγκασει να κατσεις μπροστα στο pc, να μπεις με το κωδικο σου και να μεταφερεις τα λεφτα στη Γουατεμαλα!

chat1978
23-02-11, 00:17
Όχι ακριβώς φοβαμαι. Απλά το θεωρώ πιο πιθανό, και νιώθω υπερβολικά άβολα όταν έχω μεγάλες ποσότητες λεφτών πάνω μου, μετρητά ή επιταγή

ntoremi
23-02-11, 05:08
Αρα λοιπον τα πηγες τα δικαιολογητικα(μόνο ταυτοτητα&εκκαθαριστικο?)
Αν η επιταγη δεν λεει πανω "εμου του ιδιου" και υπογραφη ειναι ενα αχρηστο χαρτι. Ας μας διαφωτισει καποιος πιο σχετικος.
Εαν παντως μεσω του e-banking μπορεις να μεταφερεις λεφτα απ τη καρεκλα σου ειναι μεν ενα πλεονεκτημα, ωστοσο εγω ανησυχω με το συνεχως εξαπλουμενο ηλεκτρονικο εγκλημα. Πως εισαι σιγουρος οτι καποιος χακερ δεν θα μπει στο λογ/σμο σου και εφανιζομενος ως Damelene θα μεταφερει τα χρηματα στην Ελβετια?:shock:

Οσο για τη ληστεια φιλε μου, οταν γινει ληστεια στη τραπεζα οι καταθεσεις σου δεν κινδυνευουν!

Πωπωπω, πρεπει να ειναι τραγικο το να ζεις καθε μερα φοβουμενος ακομα και τη σκια σου!!!! Τι να πω...

Για να ενημερωσω σε ολα τα θεματα:
Για να ανοιξεις οποιονδηποτε λογαριασμο (τρεχουμενο, ταμιευτηριου, προθεσμιακο κλπ) πρεπει να ταυτοποιηθεις, δηλαδη να καταθεσεις φωτοτυπια ταυτοτητας και εκκαθαριστικου. Τα δινεις μια φορα στην τραπεζα και τα εχουν για παντα. Οσους λογαριασμους κι αν ανοιξεις αργοτερα στην ιδια τραπεζα (σε οποιοδηποτε υποκαταστημα), δεν χρειαζεται να ξαναπας τα ιδια χαρτια. Αν πας σε αλλη τραπεζα, πρεπει να ξαναδωσεις τα ιδια χαρτια.

Για να ανοιξεις εναν προθεσμιακο λογαριασμο, πρεπει να εχεις και εναν λογαριασμο ταμευτηριου ή τρεχουμενο στην ιδια τραπεζα. Δηλαδη δεν μπορεις να εχεις μονο εναν ξεκαρφωτο προθεσμιακο. Ο λογος ειναι απλος: τα χρηματα αντλουνται απο τον ταμιευτηριου/τρεχουμενο και μπαινουν στον προθεσμιακο οταν τον ανοιγεις. Απο καπου πρεπει να αντληθουν για να μπουν στον προθεσμιακο, καπου πρεπει να τα εχεις πριν τα βαλεις στον προθεσμιακο. Αυτο το "καπου" ειναι ο λογαριασμος ταμιευτηριου/τρεχουμενος. Ομοιως, οταν ο προθεσμιακος ληξει, τα χρηματα καπου πρεπει να πανε αυτοματα ωστε να αποφασισεις αργοτερα, οποτε θες, τι θελεις να κανεις με τα χρηματα. Ετσι θα ξαναμεταφερθουν στον ταμιευτηριου/τρεχουμενο. Ετσι δεν δεσμευεσαι να πρεπει να σπευσεις στην τραπεζα ακριβως την ημερα ληξης του προθεσμιακου. Μεταφερονται αυτοματα στον ταμιευτηριου/τρεχουμενο και μετα αποφασιζεις τι θες να κανεις χωρις αγχος.

Αρα, αρχικα, τα λεφτα με καποιον τροπο πρεπει να μπουν στον ταμιευτηριου/τρεχουμενο ωστε μετα να ανοιχτει ο προθεσμιακος.

Καταθεση στην τραπεζα μπορεις να κανεις με πολλους τροπους: με μετρητα, με επιταγη απο αλλη τραπεζα, με webbanking. Το να κουβαλας μεγαλο ποσο σε μετρητα ειναι προφανως ρισκο. Γι αυτο, μεγαλα ποσα τα μεταφερουμε μονο με επιταγη ή web.

Με επιταγη: ας πουμε οτι εχεις 10000€ στην τραπεζα Α και θες να τα μεταφερεις στην τραπεζα Β. Πας στην τραπεζα Α και ζητας επιταγη στο ονομα σου για 10000€. Οι περισσοτερες τραπεζες δεν χρεωνουν προμηθεια αν εκδωσεις την επιταγη στο ονομα σου. Μονο μια μου εχει τυχει να χρεωνει. Αντιθετα ολες χρεωνουν οταν εκδιδεις επιταγη σε ονομα αλλου. Το να εκδωσεις επιταγη στο ονομα αλλου ειναι ελαχιστες φορες απαραιτητο, αφου μπορουμε παντα να εκδιδουμε επιταγη στο ονομα μας (δωρεαν), να την υπογραφουμε πισω, και να την δινουμε σε οποιον θελουμε. Προσοχη: την υπογραφουμε παρουσια του ατομου στο οποιο θα την δωσουμε, οχι νωριτερα γιατι αν την εχουμε υπογραψει νωριτερα και μας την κλεψουν, μπορουν να την εξαργυρωσουν. Ακομα κι αν μας την κλεψουν υπογεγραμμενη, υπαρχουν τροποι να ειδοποιησουμε την τραπεζα και να μπλοκαρει την εξαργυρωση, αλλα εχει φασαρια και τρεξιμο, καλυτερα λοιπον να ειμαστε προσεκτικοι εξαρχης.
Με την επιταγη της τραπεζας Α στο ονομα μας, παμε στην τραπεζα Β και την καταθετουμε. Την υπογραφουμε στο γκισε και την καταθετουμε.
Γενικα μια επιταγη εχει το λεγομενο βαλερ. Δηλαδη μια καθυστερηση επεξεργασιας (χρονος να να γινει η επιταγη cleared) μεχρι η τραπεζα Β να "επικοινωνησει" με την τραπεζα Α, να βεβαιωθει οτι η επιταγη δεν ειναι πλαστη, οτι οντως υπαρχουν τα χρηματα αυτα στον λογαριασμο της τραπεζας Α, ωστε να αφαιρεθουν απο εκει και να ερθουν στην τραπεζα Β. Συνηθως το βαλερ ειναι 3 μερες. Αυτο σημαινει οτι αν εσυ εχεις μια επιταγη στα χερια σου και θες να παρεις μετρητα στα χερια σου για να τα ξοδεψεις, δεν μπορεις να τα παρεις αμεσως την ημερα της καταθεσης της επιταγης, καταθετεις σημερα την επιταγη αλλα τα χρηματα θα τα παρεις στο χερι 3 μερες αργοτερα.

ΟΜΩΣ, αν δεν σε ενδιαφερει να παρεις τα χρηματα της επιταγης στο χερι σε μετρητα, αν σε ενδιαφερει να τα επενδυσεις/καταθεσεις πχ σε εναν νεο προθεσμιακο λογαριασμο, οπως η περιπτωση που μελεταμε, τοτε η τραπεζα μπορει, αν θελει, να σου χαρισει το βαλερ. Ειδικα αυτην την περιοδο της κρισης που οι τραπεζες διψανε για χρημα, μια τραπεζα θα σου κανει τη χαρη να αρει τις 3 μερες του βαλερ που κανονικα θα χρειαζοταν και τα χρηματα σου εμφανιζονται ως διαθεσιμα για αξιοποιηση (για το ανοιγμα του προθεσμιακου) αμεσως. Τις 3 μερες της καθυστερησεις δεχεται να τις χρεωθει η τραπεζα. Δεν ειναι και τιποτε σπουδαιο αλλωστε για τις τραπεζες, επεξεργαζονται απειρες επιταγες καθε μερα. Αρα, αυτο που γινεται ειναι οτι ο προθεσμιακος λογαριασμος ανοιγεται σημερα, δηλαδη αρχιζεις να μαζευεις τοκους απο σημερα, ενω η τραπεζα θα λαβει το cleared κεφαλαιο σου μετα απο 3 μερες. Δηλαδη για 3 μερες σου δινει τοκο, ενω ακομα δεν της εχει ερθει το κεφαλαιο. Αυτο ειναι μια μικρη χασουρα για την τραπεζα που ομως σε δυσκολες εποχες, οπως τωρα,
η τραπεζα δεχεται να την υποστει.

Μια τραπεζα που ειναι στριμμενη, ή αρκετες τραπεζες τον παλιο καιρο που δεν υπηρχε κριση και ελλειψη κεφαλαιων, μπορει να μην αποδεχοταν να σου δινει τοκο για τις 3 αυτες μερες του βαλερ. Σε αυτη την περιπτωση οι επιλογες ειναι 2:

1. η προθεσμιακη καταθεση δεν εχει ημερομηνια εναρξης την σημερινη μερα που εσυ κατεθεσες την επιταγη, αλλα 3 μερες αργοτερα, οταν ολοκληρωθει η επεξεργασια της. Για τις 3 αυτες μερες, εσυ εχεις τα λεφτα σου δεσμευμενα αλλα δεν εισπραττεις τοκο. Η προθεσμιακη καταθεση θα ληξει στον χρονο που συμφωνησατε (πχ ενα ετος) ξεκινωντας να μετραμε σε 3 μερες απο τωρα, δηλαδη σε ενα ετος απο παραμεθαυριο, οχι σε ενα ετος απο ακριβως σημερα.

2. ο προθεσμιακος λογαριασμος ανοιγεται σημερα και θα ληξει στο συμφωνημενο χρονο (πχ ενα ετος) που θα αρχισει να μετα απο σημερα (αρα θα ληξει σε ενα ετος ακριβως απο σημερα), ομως τα λεφτα θα ειναι πραγματικα διαθεσιμα στην τραπεζα σε 3 μερες απο τωρα, αρα ουσιαστικα η τραπεζα πρεπει να πληρωσει τοκο για 365 μερες, ενω ειχε τα χρηματα σου κλειδωμενα μονο για 365-3=362 μερες. Αν η τραπεζα ειναι στριμμενη, τον τοκο αυτων των 3 ημερων θα σου τον χρεωσει. Δηλαδη στο τελος θα σου δωσει τον τοκο που αντστοιχει στις 365 μερες αλλα θα σου αφαιρεσει τον τοκο που αντιστοιχει στις 3 μερες, αρα τελικα θα παρεις τοκο για τις 362 μερες. Παλιοτερα το εκαναν, τωρα δεν το κανουν.

Σε καθε περιπτωση, ολη αυτη η λεπτομερεια ειναι μια βλακεια. Για ολους εμας που ειμαστε μικρομεσαιοι, 3 μερες πανω-κατω, δεν παιζουν τοσο πολυ ρολο. Για εναν χρηματιστη η καθε μερα εχει σημασια, σημερα μπορει να κερδισει εκατομμυρια και αυριο να χασει δισεκατομμυρια. Για εμας τους απλους καταθετες ομως οχι: δεν με νοιαζει αν η προθεσμιακη μου αρχισει σε 3 μερες απο τωρα και ληξει 3 μερες αργοτερα απο οσο υπολογιζα.

Καλο ειναι ομως να ειναι να ειμαστε ενημερωμενοι τι ειναι αυτες οι διαφορες χρεωσεις που μας λενε οι τραπεζες για να μην φαντασιωνομαστε δαιμονες παντου γυρω μας...

chat1978
23-02-11, 11:13
ntoremi εγώ ρώτησα κατέπανάληψη ρώτησα για το θέμα να βγάλω την επιταγή ονομαστικά αλλά μου είπαν δεν γίνεται. Δεν μιλάω για μπλογκ αλλά για την επιταγή που σου κόβουν στο γκισέ.

Και το ρώτησα γιατί θυμάμαι παλιά να έχω κάνει κάτι σαν αυτό, για να αγοράσω αυτοκίνητο αλλά και στις δύο τράπεζες με κοίταζαν σαν εξωγήινο.

grande
23-02-11, 14:22
Καταθεση στην τραπεζα μπορεις να κανεις με πολλους τροπους: με μετρητα, με επιταγη απο αλλη τραπεζα, με webbanking. Το να κουβαλας μεγαλο ποσο σε μετρητα ειναι προφανως ρισκο. Γι αυτο, μεγαλα ποσα τα μεταφερουμε μονο με επιταγη ή web.

Με επιταγη: ας πουμε οτι εχεις 10000€ στην τραπεζα Α και θες να τα μεταφερεις στην τραπεζα Β. Πας στην τραπεζα Α και ζητας επιταγη στο ονομα σου για 10000€. Οι περισσοτερες τραπεζες δεν χρεωνουν προμηθεια αν εκδωσεις την επιταγη στο ονομα σου....... ...

Φιλε ntoremi ευχαριστω για το μυνημα σου. Tο βασικο ζητημα ειναι η μεταφορα των χρηματων. Επειδη τα μετρητα αποκλειονται, υπαρχουν απ οτι καταλαβα δυο τροποι. Με e-banking(δε μου φαινεται καλη ιδεα λογω των hackers) και με επιταγη.
Παω στη τραπεζα που εχω τα λεφτα και ζηταω επιταγη στο ονομα μου. Την υπογραφω μου λες μόνο οταν φτασω και τη δωσω στην αλλη τραπεζα.
- Πόσο καιρο μπορω να κρατησω την επιταγη στα χερια μου(ανυπογραφη, εννοειται) πρωτου τη δωσω?
- Τι πρεπει να προσεξω εν προκειμενω, ωστε να μην χρεωθω με χρεωστικους τοκους?

ntoremi
23-02-11, 16:21
Φιλε ntoremi ευχαριστω για το μυνημα σου. Tο βασικο ζητημα ειναι η μεταφορα των χρηματων. Επειδη τα μετρητα αποκλειονται, υπαρχουν απ οτι καταλαβα δυο τροποι. Με e-banking(δε μου φαινεται καλη ιδεα λογω των hackers) και με επιταγη.
Παω στη τραπεζα που εχω τα λεφτα και ζηταω επιταγη στο ονομα μου. Την υπογραφω μου λες μόνο οταν φτασω και τη δωσω στην αλλη τραπεζα.
- Πόσο καιρο μπορω να κρατησω την επιταγη στα χερια μου(ανυπογραφη, εννοειται) πρωτου τη δωσω?
- Τι πρεπει να προσεξω εν προκειμενω, ωστε να μην χρεωθω με χρεωστικους τοκους?

E ποσο καιρο θες κι εσυ πια να την κρατησεις στα χερια σου;;; Μερες;; Βδομαδες;; Να την κλωσσας;; Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα ισχυος της επιταγης, απλα τιθεται θεμα ασφαλειας. Γιατι να την κουβαλας πανω σου για μερες; Εγω συνηθως παω την ιδια μερα στην μια τραπεζα, παιρνω την επιταγη και την ιδια μερα παω και την καταθετω στην αλλη τραπεζα. Επιλεγω και υποκαταστηματα που ειναι κοντα μεταξυ τους για να βολευτω.
Σχετικα με τους χρεωστικους τοκους, προφανως δεν διαβασες οσα εγραψε και εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις. Ο χρεωστικος τοκος δεν ειναι λεφτα που σου κλεβουν. Ειναι λεφτα που σου εδωσαν (πιστωτικος τοκος) για 3 μερες που δεν επρεπε να τα παρεις. Οποτε σου τα δινουν και μετα σου τα αφαιρουν. Ειναι καθαρα λογιστικη εγγραφη. Αλλα ειδικα στις μερες της κρισης που περναμε, οι τραπεζες δεν τηρουν το βαλερ, οποτε τα χρηματα ειναι διαθεσιμα για επενδυση αμεσως, αρα δεν σου αφαιρουν ουτε τους χρεωστικους τοκους. Αρα δεν εχεις κανενα προβλημα. Ξεκολλα.

........Auto merged post: ntoremi πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ntoremi εγώ ρώτησα κατέπανάληψη ρώτησα για το θέμα να βγάλω την επιταγή ονομαστικά αλλά μου είπαν δεν γίνεται. Δεν μιλάω για μπλογκ αλλά για την επιταγή που σου κόβουν στο γκισέ.

Και το ρώτησα γιατί θυμάμαι παλιά να έχω κάνει κάτι σαν αυτό, για να αγοράσω αυτοκίνητο αλλά και στις δύο τράπεζες με κοίταζαν σαν εξωγήινο.

Καταρχην λεγεται μπλοκ και οχι μπλογκ.
Ουτε εγω μιλω για μπλοκ.
Μιλω για μεμονωμενη τραπεζικη επιταγη.
Ειναι ανεξηγητο το οτι δεν σου εβγαζαν. Μηπως δεν το εξηγησες σωστα αυτο που ηθελες; Μηπως δεν καταλαβες τι σου απαντησαν; Παντως εγω εχω μεταφερει απειρες φορες ετσι χρηματα απο πολλες τραπεζες. Ολες μου εξεδωσαν τραπεζικη επιταγη στο ονομα μου και μαλιστα ολες δωρεαν εκτος απο μια, την μιλλενιουμ, που μου το εκανε εκδικητικα επειδη πηρα τα λεφτα μου απο αυτους και τα πηγα σε αλλη τραπεζα που ειχε καλυτερο επιτοκιο σε προθεσμιακο.

grande
23-02-11, 17:14
E ποσο καιρο θες κι εσυ πια να την κρατησεις στα χερια σου;;; Μερες;; Βδομαδες;; Να την κλωσσας;; Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα ισχυος της επιταγης, απλα τιθεται θεμα ασφαλειας. Γιατι να την κουβαλας πανω σου για μερες; Εγω συνηθως παω την ιδια μερα στην μια τραπεζα, παιρνω την επιταγη και την ιδια μερα παω και την καταθετω στην αλλη τραπεζα. Επιλεγω και υποκαταστηματα που ειναι κοντα μεταξυ τους για να βολευτω.

Aς ειμαστε σοβαροι φιλε μου, για να ρωταω πόσο καιρο σημαινει οτι εχω το λογο μου. Εαν γνωριζεις λοιπον μου απαντας.



Σχετικα με τους χρεωστικους τοκους, προφανως δεν διαβασες οσα εγραψε και εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις. Ο χρεωστικος τοκος δεν ειναι λεφτα που σου κλεβουν. Ειναι λεφτα που σου εδωσαν (πιστωτικος τοκος) για 3 μερες που δεν επρεπε να τα παρεις. Οποτε σου τα δινουν και μετα σου τα αφαιρουν. Ειναι καθαρα λογιστικη εγγραφη. Αλλα ειδικα στις μερες της κρισης που περναμε, οι τραπεζες δεν τηρουν το βαλερ, οποτε τα χρηματα ειναι διαθεσιμα για επενδυση αμεσως, αρα δεν σου αφαιρουν ουτε τους χρεωστικους τοκους. Αρα δεν εχεις κανενα προβλημα. Ξεκολλα.

Tωρα με απογοητευεις φιλε μου... απο που να ξεκολλησω?
Διαβασα προσεκτικα οσα εγραψες αλλα δεν απαντουν στο ζητουμενο. Οριστε διαβασε εδω (http://www.tsig.gr/lang-el/forum/9-Κριτική-τραπεζών/2255-χρεωστικοί-τόκοι-σε-προθεσμιακή-συνηθίζεται) πως χρεωθηκε μια καταθετρια χρεωστικους τοκους 22€ χωρις να φταιει και χωρις να ενημερωθει. Γιαυτο λοιπον κι εγω ρωταω τι θα πρεπει να κανω για να μη βρεθω σε παρομοια θεση. Εκτος κι αν εξαρτιομαστε παντα απ τη καλη διαθεση των υπαλληλων.

chat1978
23-02-11, 18:38
Καταρχην λεγεται μπλοκ και οχι μπλογκ.
:rofl:

Ουτε εγω μιλω για μπλοκ.
Μιλω για μεμονωμενη τραπεζικη επιταγη.
Ειναι ανεξηγητο το οτι δεν σου εβγαζαν. Μηπως δεν το εξηγησες σωστα αυτο που ηθελες; Μηπως δεν καταλαβες τι σου απαντησαν; Παντως εγω εχω μεταφερει απειρες φορες ετσι χρηματα απο πολλες τραπεζες. Ολες μου εξεδωσαν τραπεζικη επιταγη στο ονομα μου και μαλιστα ολες δωρεαν εκτος απο μια, την μιλλενιουμ, που μου το εκανε εκδικητικα επειδη πηρα τα λεφτα μου απο αυτους και τα πηγα σε αλλη τραπεζα που ειχε καλυτερο επιτοκιο σε προθεσμιακο.
Εγώ δύο φορές όπως το λες. Απλά νόμιζα ότι είχε περισσότερες δικλείδες ασφαλείας η επιταγή. Και στην τράπεζα μου έδωσαν να καταλάβω ότι η επιταγή, έστω και μη υπογεγραμμένη είναι σαν λεφτά. Απλά μου εξήγησαν κάτι πράγματα περί ανίχνευσης του ποιος την εισέπραξε.

Όπως και να έχει οκ είμαστε εκτός θέματος:offtopic:

ntoremi
23-02-11, 20:42
Aς ειμαστε σοβαροι φιλε μου, για να ρωταω πόσο καιρο σημαινει οτι εχω το λογο μου. Εαν γνωριζεις λοιπον μου απαντας.

Tωρα με απογοητευεις φιλε μου... απο που να ξεκολλησω?
Διαβασα προσεκτικα οσα εγραψες αλλα δεν απαντουν στο ζητουμενο. Οριστε διαβασε εδω (http://www.tsig.gr/lang-el/forum/9-Κριτική-τραπεζών/2255-χρεωστικοί-τόκοι-σε-προθεσμιακή-συνηθίζεται) πως χρεωθηκε μια καταθετρια χρεωστικους τοκους 22€ χωρις να φταιει και χωρις να ενημερωθει. Γιαυτο λοιπον κι εγω ρωταω τι θα πρεπει να κανω για να μη βρεθω σε παρομοια θεση. Εκτος κι αν εξαρτιομαστε παντα απ τη καλη διαθεση των υπαλληλων.

Εναν προθεσμιακο λογαριασμο θες να ανοιξεις, οπως ανοιγονται εκατομμυρια καθε μερα και το εχεις ψυρισει απο 100 μεριες.
Ως προς την ισχυ της επιταγης, η απαντηση ειναι απλη: κρατα την πανω σου οσο το δυνατο λιγοτερο χρονο γινεται.
Ως προς τον χρεωστικο τοκο: το θεμα σου το εξηγησα 2 φορες. Επισης στο λινκ που εδωσες το εξηγει και η ιδια η καταθετρια οταν καταγραφει την εξηγηση που της εδωσε η τραπεζα. Αλλα προφανως ουτε εσυ καταλαβες τι σου ειπα, ουτε αυτη καταλαβε τι της ειπαν και τι εγραψε στο λινκ.
Δεν υπαρχει αλλος τροπος να σου το εξηγησω, λυπαμαι. Ισως να ξαναδιαβσεις αυτα που σου εγραψα.
Καλη τυχη με τον προθεσμιακο, αν τον ανοιξεις καποτε.

grande
23-02-11, 20:59
Εναν προθεσμιακο λογαριασμο θες να ανοιξεις, οπως ανοιγονται εκατομμυρια καθε μερα και το εχεις ψυρισει απο 100 μεριες.
Ως προς την ισχυ της επιταγης, η απαντηση ειναι απλη: κρατα την πανω σου οσο το δυνατο λιγοτερο χρονο γινεται.
Ως προς τον χρεωστικο τοκο: το θεμα σου το εξηγησα 2 φορες. Επισης στο λινκ που εδωσες το εξηγει και η ιδια η καταθετρια οταν καταγραφει την εξηγηση που της εδωσε η τραπεζα. Αλλα προφανως ουτε εσυ καταλαβες τι σου ειπα, ουτε αυτη καταλαβε τι της ειπαν και τι εγραψε στο λινκ.
Δεν υπαρχει αλλος τροπος να σου το εξηγησω, λυπαμαι. Ισως να ξαναδιαβσεις αυτα που σου εγραψα.
Καλη τυχη με τον προθεσμιακο, αν τον ανοιξεις καποτε.

Bλεπω οτι συνεχιζεις να εισαι προσβλητικος... παιρνω πισω τις ευχαριστιες που σου εκανα γιατι δεν τις αξιζεις:down:
Μαλλον στραβωνεις γιατι δε γνωριζεις να απαντησεις.
Μη μου λες να κρατησω την επιταγη οσο λιγοτερο γινεται, εγω ρωτησα ΠΟΣΟ μπορω να την κρατησω. Εξαλλου οσο δεν την υπογραφω δεν υπαρχει κινδυνος, σωστα?
Οσο για το link, σου προτεινω να το διαβασεις προσεκτικα ολες τις σελιδες του για να δεις πως μπορει μια τραπεζα να σου κλεψει 22€ αν δεν προσεξεις. Περα απο οποιες εξηγησεις της δοθηκαν, το θεμα ειναι ΤΙ πρεπει να κανει ο καταθετης ωστε να μην παθει τα ιδια.

narsis
26-02-11, 11:40
Η τραπεζική επιταγή δεν έχει ημερομηνία λήξης. Τουλάχιστον όχι κάποια σύντομη. Νομικά ίσως έχει όπως τα αξιόγραφα/χρεώγραφα 5 χρόνια, αλλά αυτό δεν το γνωρίζω.

Επίσης μπερδεύετε τη δέσμευση που μπορεί να έχουν τα χρήματα με την τοκοφορία (valeur). Όταν καταθέτεις σε μια τράπεζα επιταγή άλλης τράπεζας, η τράπεζα στην οποία και καταθέτεις την επιταγή δεν μπορεί να ξέρει άμεσα εάν υπάρχει υπόλοιπο στο λογαριασμό. Επομένως όταν στην Α τράπεζα καταθέτεις επιταγή από Β, υπάρχει δέσμευση τουλάχιστον 3 ημερών (το τουλάχιστον κολλάει στο ότι μπορεί η τράπεζα Β να μην είναι στο συστημα διασύνδεσης που είναι οι περισσότερες ΔΗΣΣΕ, να πάει σε Γραφείο συμψηφισμού, να η Β τράπεζα εξωτερικού κτλ. οπότε μπαίνουν περισσότερες μέρες δέσμευσης).

Η δέσμευση γίνεται ώστε πριν απελευθερωθούν τα χρήματα, να έχει λάβει η τράπεζα Α απάντηση από την τράπεζα Β ότι υπάρχουν λεφτά για την επιταγή και να μεταφερθούν τα χρήματα, αλλιώς να ακυρωθεί-αντιστραφεί η κατάθεση της επιταγής και να επιστραφεί σε αυτόν που την έφερε-κομιστή.

Η τοκοφορία-valeur, είναι η έναρξη απόδοσης τόκων του ποσού, είτε χρεωστικοί είτε όχι. Δεν συμβαδίζει με την δεσμευση, είναι άλλο πράγμα. Π.χ. στην Α έχω λογαριασμό με επιτόκιο Χ, και καταθέτω επιταγή από την Β. Παίρνω valeur αυθημερόν, άρα το ποσό τοκίζεται κανονικά από σήμερα, αλλά δέσμευση 3 ημερών, γιατί τόσο χρειάζεται η τράπεζα να επιβεβαιώσει ότι θα πληρωθεί κανονικά η επιταγή που τους κατέθεσα. Έτσι αν και τοκίζεται κανονικά το ποσό μου, δεν μπορώ να κάνω χρήση του-ανάληψη για 3 μέρες. Η τοκοφορία δεν δεσμεύει το ποσό. Δηλαδή εάν καταθέσω μετρητά σε ένα λογαριασμό και αυτό πάρει valeur μια μέρα μετα και κάνω χρήση του ποσού-ανάληψη την ίδια μέρα, θα μπορέσω να το πάρω αλλά όταν βγουν οι τόκοι του λογαριασμού θα πληρώσω τόκο για αυτή τη μια μέρα, τους χρεωστικούς τόκους.

Οι τράπεζες τώρα για να διευκολύνουν πελάτες καταθέτες να φέρουν ποσά στη δική τους τράπεζα, πολλές φορές μια και η τραπεζική επιταγή είναι πρακτικά αδύνατο να μην πληρωθεί εκτός και αν είναι πλαστή ή έχει γίνει ανάκληση-ακύρωσή της, δεν μπορεί να είναι δηλαδή ακάλυπτη όπως μια ιδιωτική επιταγή, πολλές φορές αν και υπάρχει δέσμευση 3 ημερών, την αίρουν και κάνουν τα χρήματα διαθέσιμα άμεσα για να διευκολύνουν τον πελάτη τους να τα κλείσει. Το κάνουν προφανώς για να μην χάσουν τον πελάτη.

Στην περίπτωση της κυρίας με τα 22 ευρώ που αναφέρεις έγινε ακριβώς αυτό. Η FBBANK, έχει τοκοφορία-valeur την επόμενη εργάσιμη για κατάθεση σε λογαριασμό της άρα αφού ήταν παρασκευή 12/3 πάει για Δευτέρα 15/3. Προφανώς για να μην χάσουν την πελάτισσα, ο Δ/ντης εκεί αναίρεσε τη δέσμευση 3 ημερών που θα υπήρχε κανονικά (τόσο κάνει το ΔΗΣΣΕ να απαντήσει και είναι κοινό μεταξύ των γνωστών τραπεζών). Ωστόσο είτε από αμέλεια, είτε γιατί δεν μπορούσε, είτε ενσυνείδητα δεν άλλαξε την τοκοφορία. Άρα λοιπόν τι έγινε;;;

Κατάθεση επιταγής Χ ποσού την 12/3. Τοκοφορία 15/3 δέσμευση μέχρι 17/3
Αναίρεση της δέσμευσης 17/3 άρα το ποσό άμεσα διαθέσιμο, η τοκοφορία μένει 15/3
Ανάληψη του ποσού 12/3 για να γίνει προθεσμιακή

Επομένως όταν έγινε ο υπολογισμός των τόκων για το λογαριασμό, πλήρωσε 3 μέρες χρεωστικό τόκο για 12/3 έως 15/3. Αυτά είναι τα 22 ευρώ.

Υ.Γ. Επειδή οι χρεωστικοί τόκοι υπολογίζονται με δικαιοπρακτικό επιτόκιο, τότε 9,5% νομίζω εύκολα υπολογίζεται και το ποσό που κατέθεσε η κοπέλα :)

grande
27-02-11, 13:30
Επομένως όταν έγινε ο υπολογισμός των τόκων για το λογαριασμό, πλήρωσε 3 μέρες χρεωστικό τόκο........

Στο δια ταυτα λοιπον. Τι θα επρεπε να κανει ωστε να μην πληρωσει?

Ερωτηση: Εχω 80000 στη τραπεζα, μπορω να παρω μια επιταγη με το ποσο αυτο, μετα απο 4 μερες να σηκωσω 10000 για αλλη δουλεια, μετα απο 6 μερες να τα ξαναβαλω και η επιταγη να εχει την ιδια ισχυ που ειχε οταν την εβγαλα?

3lbereth
27-02-11, 15:16
Στο δια ταυτα λοιπον. Τι θα επρεπε να κανει ωστε να μην πληρωσει?

Ερωτηση: Εχω 80000 στη τραπεζα, μπορω να παρω μια επιταγη με το ποσο αυτο, μετα απο 4 μερες να σηκωσω 10000 για αλλη δουλεια, μετα απο 6 μερες να τα ξαναβαλω και η επιταγη να εχει την ιδια ισχυ που ειχε οταν την εβγαλα?

Φυσικά! Αρκεί να υπάρχει διαθέσιμο - προσοχή! όχι λογιστικό - υπόλοιπο 80.000 στο λογαριασμό σου όταν κατατεθεί η επιταγή. Κανείς δε σου απαγορεύει να κινείς τον λογαριασμό σου όταν εκδίδεις επιταγές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.