PDA

Επιστροφή στο Forum : Προθεσμιακή κατάθεση



Σελίδες : [1] 2

Settler
31-01-11, 16:22
Θέλω να κάνω κατάθεση ενός ποσού σε "κλειστό" λογαριασμό.

Έχω πάρει προσφορές από διάφορες τράπεζες αλλά τα επιτόκια ποικίλουν και αρκετά μάλιστα. Τι θα πρέπει να προσέξω;

Το ποσό είναι γύρω στις 30.000 ευρώ.

ariadgr
31-01-11, 19:18
Τι θα πρέπει να προσέξω;

Να εμπιστεύεσαι τη συγκεκριμένη τράπεζα (να τη θεωρείς φερέγγυα)
Τη διάρκεια της κατάθεσης
Αν υπάρχει penalty στην περίπτωση που χρειαστεί να τη σπάσεις πριν τη λήξη της.

nodasz
31-01-11, 20:20
Θέλω να κάνω κατάθεση ενός ποσού σε "κλειστό" λογαριασμό.

Έχω πάρει προσφορές από διάφορες τράπεζες αλλά τα επιτόκια ποικίλουν και αρκετά μάλιστα. Τι θα πρέπει να προσέξω;

Το ποσό είναι γύρω στις 30.000 ευρώ.

Εξαρταται απο το χρονο κλεισιματος. Για μικρο χρονο το επιτοκιο και το πεναλτυ σπασιματος. Για μεγαλυτερο κοιτας και την τραπεζα.

haniotis
31-01-11, 22:47
Ενα πολύ καλό σαιτ ειναι το παρακάτω :

www.tsig.gr

Εχει καθημερινή ενημέρωση .

Settler
01-02-11, 01:07
Ενα πολύ καλό σαιτ ειναι το παρακάτω :

www.tsig.gr

Εχει καθημερινή ενημέρωση .

Οι τόσο μεγάλες διαφορές έχουν να κάνουν με τους επιμέρους όρους έτσι;

KaNaTa
01-02-11, 01:39
Η αλήθεια είναι οτι αυτη την περίοδο οι τραπεζες σκοτώνονται να εξασφαλισουν ρευστότητα. Η γωμη μου...μην πας πάνω απο 6μηνη. Κάνε συγκρίσεις στα επιτόκια και στο πότε παίρνεις το τόκο. Η ποινή προεξόφλησης πλέον σπανίζει.

Settler
01-02-11, 02:37
Γιατί όχι πάνω από 6μηνη;

Μπορείς να μου το δικαιολογήσεις; Συγγνώμη αλλά είμαι λίγο noob...

gtsil
01-02-11, 03:02
Για να μην είσαι μακροπρόθεσμα δεσμευμένος με ένα επιτόκιο το οποίο μπορεί να αλλάξει εις βάρος σου με την πάροδο του χρόνου (να μειωθεί). Χοντρικά, προτίμησε μεγάλες ιδιωτικές τράπεζες και να είσαι ευχαριστημένος με ένα 3% μέσο επιτόκιο για περίοδο 3-6 μήνες. Δεν πρόκειται να βρεις περισσότερο για το κεφάλαιό σου...

3lbereth
01-02-11, 11:23
Το Παρακαταθηκών και Δανείων (http://www.tpd.gr/?p=337) για καταθέσεις από 5 μέχρι 100.000 ευρώ δίνει μικτό flat rate 4,35% για 6μηνη προθεσμιακή και 4,45% για ετήσια.

*** Προσοχή στις Τράπεζες με τα κλιμακωτά επιτόκια "έως τόσο%" γιατί η πραγματική απόδοση είναι πολύ χαμηλότερη όταν δεσμεύσεις το κεφάλαιό σου για μικρό χρονικό διάστημα.

grande
01-02-11, 12:20
4,45% ακουγεται πολυ καλο επιτοκιο.
Το TΠΚΔ θα παραμεινει στο Κρατος?

alexisazen
01-02-11, 12:32
Ναι, αλλά το κράτος θα παραμείνει;

grande
01-02-11, 12:37
Που θα εμπιστευοσουν τα λεφτα σου, σε κρατικο ιδρυμα ή σε ιδιωτικο?

stefp
01-02-11, 15:47
Γενικά πάντως πέρα από τα επίσημα επιτόκια που δίνουν οι τράπεζες, αν πας και μιλήσεις με τους ίδιους σου κάνουν και διαφορετικές τιμές σε κάποιες περιπτώσεις. Εμένα στις μισές τράπεζες που πήγα μου λέγαν "πηγαίνετε να μιλήσετε με τον προϊστάμενο του καταστήματος, μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο.." κι όντως σε 2 περιπτώσεις, δε θυμάμαι ακριβώς τα νούμερα αλλά κανόνιζαν όντως με μεγαλύτερο επιτόκιο από ότι διαφήμιζε επίσημα η εταιρία (δεν είναι κάτι περίεργο-παρατυπο, έχουν δικαίωμα να το κάνουν για να προσλκύσουν πελάτες στην τράπεζα κτλ..)

SALONIKAG
01-02-11, 17:15
Δοκίμασε εδώ..
https://www.proton.gr/index.php?sid=d2bda33e667425ca17c0c3c742edbc36&thirdLevelTag=kate_best

Settler
02-02-11, 13:29
Υπάρχει εμπιστοσύνη στην Πρότον; Εννοώ είναι σοβαρή τράπεζα ή είναι καμιά φούσκα;

grande
02-02-11, 14:06
Η Δευτερον ειναι μια μικρη τραπεζα που, οπως και οι υπολοιπες της κατηγοριας της, ταζει μεγαλα επιτοκια για να προσελκυσει κοσμο. Απ την αλλη υπαρχουν οι κρατικες (ατε-ετε) που προσφερουν ξεφτιλα επιτοκια... Διαλεγεις :)

SALONIKAG
02-02-11, 15:13
Το ότι η ΠΡΟΤΟΝ ειναι μικρη τραπεζα δεν σημαινει ότι ειναι και αναξιοπιστη..Ειναι καλη,με καλη εξυπηρετηση ,καλα επιτοκια και δεν διατρεχει κανενα κινδυνο ....Αλλιώς σε καμια κρατικη τραπεζα που την εμπιστευονται οι συνταξιουχοι και οι κρατικοδιατοι δημ.υπαλληλοι που προσφερει επιτοκια σχεδον μηδενικα....

grande
02-02-11, 15:27
Δεν ειπε κανεις οτι ειναι αναξιοπιστη.
Πεστο ομως στο κοσμακη που προτιμαει τους ξεφτιλα τοκους απ τις μεγαλες κρατικες.

SALONIKAG
02-02-11, 15:29
Αυτο θελω να πω!!!Δεν ρικσρεις αν εχεις χρηματα σε μικρες τραπεζες...
Στις ντεμεκ μεγαλες εχεις χαμηλα επιτοκια,συνηθως δημοσιουπαλληλικη νοοτροπία και εξυπηρετηση και ατελειωτες ουρές...

chat1978
04-02-11, 22:43
Προσφάτως έψαχνα και εγώ για αυτό.
Οι τράπεζες μου εξήγησαν ότι ουσιαστικά στις προθεσμιακές καταθέσεις, η ρήτρα είναι το υπόλοιπο του τόκου που χάνεις μέχρι την επόμενη περίοδο τοκισμού. Μπορείς να διακόψεις όποτε θες την προθεσμιακή.

Κάποια στιγμή ρώτησα ότι ουσιαστικά είναι ένας μεγάλος καταθετικός λογαριασμός στον οποίο δεν έχει πρόσβαση άμεση όπως ένα atm ή ταμείο, αλλά πρέπει να μεσολαβήσει μια χαρτούρα. Και μου είπαν ναι.

Στο μεταξύ εγώ κακώς παλιά είχα καταλάβει λάθος λόγω γονιών, και νόμιζα ότι η ρήτρα επηρέαζε και το αρχικό κεφάλαιο.

Όταν ρώτησα ποια η διαφορά μεταξύ 12μηνου και 18μηνου συμβολαίου, μου απάντησαν στην Protton ότι αν η τράπεζα θελήσει να κόψει το υψηλό επιτόκιο εγώ είμαι προστατευμένος μέχρι την λήξη. Αν τώρα υπάρξει καλύτερο καταθετικός τότε μπορώ να δια κόψω το υπάρχων συμβόλαιο και να ξεκινήσω αμέσως καινούργιο με το καλύτερο πρόγραμμα.

Προσωπικά έχω αποφασίσει να βάλω λεφτά στους προθεσμιακούς της Protton και της First Bank που έχουν επιτόκια ανά μήνα κοντά στο 4,8%

Ελπίζω να τα κατάλαβα καλά και να ισχύουν. Έχουν πάντως λογική.

x_user
05-02-11, 02:28
...Να εμπιστεύεσαι τη συγκεκριμένη τράπεζα (να τη θεωρείς φερέγγυα)...

για τέτοια ποσά δεν τίθεται θέμα φερεγγυότητας της τράπεζας, αφού μέχρι 100Κ είναι εγγυημένα από το κράτος. - Εξαίρεση το ΤΠΚΔ το οποίο και δεν είναι τραπεζικό ίδρυμα και συνεπώς δεν καλύπτεται από την κρατική εγγύηση.

(βέβαια το τι θα ισχύσει σε περίπτωση χρεωκοπίας του κράτους είναι ένα άλλο θέμα!)

:p

alxandros
06-02-11, 20:09
Προσωπικά έχω αποφασίσει να βάλω λεφτά στους προθεσμιακούς της Protton και της First Bank που έχουν επιτόκια ανά μήνα κοντά στο 4,8%

Ελπίζω να τα κατάλαβα καλά και να ισχύουν. Έχουν πάντως λογική.


Τα επιτόκια που σου λένε είναι ετήσια, δεν είναι ανα μήνα.

chat1978
06-02-11, 20:14
Τα επιτόκια που σου λένε είναι ετήσια, δεν είναι ανα μήνα.

Ναι το ξέρω. Απλά ορισμένοι προθεσμιακοί τοκίζουν με το ανάλογο ποσοστό ανά μήνα!

daywalker06
06-02-11, 20:33
Ναι το ξέρω. Απλά ορισμένοι προθεσμιακοί τοκίζουν με το ανάλογο ποσοστό ανά μήνα!

Που σίγουρα δεν είναι :)

... Protton και της First Bank που έχουν επιτόκια ανά μήνα κοντά στο 4,8%

Ελπίζω να τα κατάλαβα καλά και να ισχύουν. Έχουν πάντως λογική.

chat1978
07-02-11, 00:05
Που σίγουρα δεν είναι :)
Δεν σε καταλαβαίνω?
Ειδικά για την Protton εκεί μου το είπαν.

daywalker06
07-02-11, 00:30
Αυτό που θα σου είπαν είναι "με επιτόκιο 4,80% για X μήνες και μηνιαία καταβολή τόκων."
δηλ αν 10000 χ 4.80% /12μηνες μείον 10% φόρος τόκων = 36 ευρώ κάθε μήνα θα πιστώνονται στον λογαριασμό καταθέσεων.

chat1978
07-02-11, 10:27
Προσωπικά έχω αποφασίσει να βάλω λεφτά στους προθεσμιακούς της Protton και της First Bank που έχουν επιτόκια ανά μήνα κοντά στο 4,8%




Αυτό που θα σου είπαν είναι "με επιτόκιο 4,80% για X μήνες και μηνιαία καταβολή τόκων."
δηλ αν 10000 χ 4.80% /12μηνες μείον 10% φόρος τόκων = 36 ευρώ κάθε μήνα θα πιστώνονται στον λογαριασμό καταθέσεων.
Σίγουρα το είπες πιο σωστά. Το ίδιο εννοούσα. Απλά μετά από 10 φορές που μου την έχουν πει ευγενικά ότι τα επιτόκια είναι πάντα ετήσια, και εγώ το θεωρώ δεδομένο.

Άσχετο αλλά τα επιτόκια των πιστωτικών είναι ετήσια ή μηνιαία?

grande
07-02-11, 10:42
Προσωπικά έχω αποφασίσει να βάλω λεφτά στους προθεσμιακούς της Protton και της First Bank που έχουν επιτόκια ανά μήνα κοντά στο 4,8%

Θα εμπιστευτεις τα λεφτα σου σε αυτες τις τραπεζες που δεν τις ξερει ουτε η μανα τους?

Εφοσον δεν εχεις προβλημα, γιατι οχι στη FBBank που δινει 5,7% ?

chat1978
07-02-11, 10:50
Η FBBank μου φαίνεται πιο χειμαδιό αν και σκέφτομαι να τα μοιράσω. Επίσης, σαν κατάστημα δεν με βολεύει η fbbank.

Θεωρώντας ότι η Ελλάδα δεν χρεοκοπεί, γιατί στην περίπτωση αυτή δεν έχει σημασία που έχεις τα λεφτά σου, το σκεπτικό είναι ότι υπάρχει η "εγγύηση" των καταθέσεων και ότι οι τράπεζες εξαγοράζονται δεν κλείνουν.

Γνωρίζω ότι όλα αυτά είναι υποθέσεις, αλλά αν γίνει χοντράδα σε επίπεδο κράτους δεν έχει σημαία η τράπεζα που θα τα έχεις βάλει.

grande
07-02-11, 10:54
Εχει σημασια οτι αλλο μια μικρη τραπεζα, αλλο ενας κολοσσος. Η μικρη ειναι πιο πιθανο να καταρρευσει.
Γιαυτο και οι μικρες τραπεζες προσφερουν μεγαλυτερα επιτοκια για να σε δελεασουν(με αποτελεσμα χαρτια χωρις αντικρυσμα, δηλ.φουσκες).

oxyd
07-02-11, 10:57
Βάλ' τα κάτω απ' το στρώμα! Η πιο σίγουρη "επένδυση" στις μέρες μας. :p

chat1978
07-02-11, 10:59
Βάλ' τα κάτω απ' το στρώμα! Η πιο σίγουρη "επένδυση" στις μέρες μας. :p

Και άνετη!:rofl:

grande
07-02-11, 11:01
Δε θα το ελεγα... με το οργιο διαρρηξεων που γινεται τα τελευταια χρονια:rolleyes:

chat1978
07-02-11, 11:08
Δε θα το ελεγα... με το οργιο διαρρηξεων που γινεται τα τελευταια χρονια:rolleyes:

Μπορείς να επενδύσεις σε ένα φρούριο! Να πάρει και τίποτα η halliburton

kostpap
07-02-11, 13:34
Για θέμα αξιοπιστίας εγώ δεν φοβάμαι.

Δεν πα να κλείσει η τράπεζα.

Εάν είναι εδώ
http://www.hdgf.gr/info/banksdep.htm

Τα χρήματά σου (μέχρι 100.000€ ανά καταθέτη) είναι εξασφαλισμένα.

Τώρα το να πτωχεύσει το κράτος, όσο και να θέλουν κάποιοι δεν πρόκειται να συμβεί.

Χρωστάμε πολλά για να μας αφήσουν να πτωχεύσουμε.

Σιγά σιγά θα τα πάρουν πίσω. Εάν πτωχεύσουμε θα χάσουν τα λεφτά τους.

grande
16-02-11, 10:59
Εαν θες να μεταφερεις λεφτα απο αλλη τραπεζα παιρνεις επιταγη ωστε να μην κουβαλας μετρητα. Αυτη εχει κοστος? Και απο ποτε ισχυει(βαλερ)? Κατι διαβασα στο ιντερνετ για μια που πηγε επιταγη και τη χρεωσαν 22€ χρεωστικους τοκους.


Για να μην είσαι μακροπρόθεσμα δεσμευμένος με ένα επιτόκιο το οποίο μπορεί να αλλάξει εις βάρος σου με την πάροδο του χρόνου (να μειωθεί).

Mα αν τα εκλεισες με χ επιτοκιο, αυτο θα παραμεινει σταθερο εως τη ληξη.

chat1978
16-02-11, 20:06
Εαν θες να μεταφερεις λεφτα απο αλλη τραπεζα παιρνεις επιταγη ωστε να μην κουβαλας μετρητα. Αυτη εχει κοστος? Και απο ποτε ισχυει(βαλερ)? Κατι διαβασα στο ιντερνετ για μια που πηγε επιταγη και τη χρεωσαν 22€ χρεωστικους τοκους.
Εγώ δεν πλήρωσα τίποτα.
Θεωρώ πιο safe το e-banking, γιατί με βάση κάποιες απαντήσεις σε ερωτήσεις μου , κατάλαβα ότι η απόσταση από τράπεζα σε μια άλλη είναι "αρκετά μεγάλη"

narsis
16-02-11, 21:36
Πολύ σίγουροι ακούγονται κάποιοι με το ΤΕΚΕ. Απλά πράγματα, εάν χρεωκοπήσει μια μικρή τράπεζα, ακολουθούν 2-3 ακόμη τουλάχιστον. Το ΤΕΚΕ δεν έχει τα κεφάλαια να καλύψει, ακόμη και να τα έχει, 99% ομόλογα λήξης 3ετίας στην καλύτερη θα πάρουν οι καταθέσεις. Τα λεφτά σας εκεί που αισθάνεστε σίγουροι. Στα ποσά που έχει το 90% των καταθετών το 0,50-1,00% είναι 100-150 ευρώ.

Επίσης το πότε μπορεί και με ποια ποινή ο καταθέτης να σπάσει την κατάθεσή του είναι σημαντικό στις μέρες μας. Και αυτό το δικαίωμα το δίνουν οι μεγάλες τράπεζες.

grande
17-02-11, 10:29
Εγώ δεν πλήρωσα τίποτα.
Θεωρώ πιο safe το e-banking, γιατί με βάση κάποιες απαντήσεις σε ερωτήσεις μου , κατάλαβα ότι η απόσταση από τράπεζα σε μια άλλη είναι "αρκετά μεγάλη"

Bεβαια ειναι μεγαλη, ποιος ρισκαρει να περπατησει με σακουλα 30.000 με την εγκληματικοτητα που υπαρχει σημερα? αν σε ληστεψουν στο δρομο τι θα κανεις? καταστραφηκες.

To e-banking δε νομιζω οτι μπορει να σε βοηθησει στο να κλεισεις λεφτα σε προθεσμιακη. Δε πρεπει να πας απο κει, να δωσει τα δικαιολογητικα και να υπογραψεις?

Σου εδωσαν επιταγη χωρις να σε χρεωσουν τιποτα? ποια τραπεζα και πόσα λεφτα?

MichaelSE
17-02-11, 11:22
Στις τραπεζικές επιταγές δεν χρεώνεται τίποτα. Ο κίνδυνος είναι όμως να μπουν χρεωστικοί τόκοι. Αυτό συμβαίνει επειδή η επιταγή θέλει 1-3 ημέρες για να εξαργυρωθεί (valeur). Άρα, πηγαίνεις σήμερα και ανοίγεις έναν προθεσμιακό λογαριασμό και δίνεις και την επιταγή ταυτόχρονα. Αν η επιταγή εξαργυρωθεί μεθαύριο, για το διάστημα από σήμερα μέχρι μεθαύριο ουσιαστικά χρωστάς τα χρήματα στην τράπεζα και μπαίνουν χρεωστικοί τόκοι.

Για να το αποφύγεις αυτό μπορείς να συνεννοηθείς με την τράπεζα που ανοίγεις το λογαριασμό. Μερικές προσφέρουν λύσεις (όπως π.χ. η ημ/νία ανοίγματος να γίνει σε 2 ημέρες).

ntoremi
17-02-11, 12:55
Bεβαια ειναι μεγαλη, ποιος ρισκαρει να περπατησει με σακουλα 30.000 με την εγκληματικοτητα που υπαρχει σημερα? αν σε ληστεψουν στο δρομο τι θα κανεις? καταστραφηκες.

To e-banking δε νομιζω οτι μπορει να σε βοηθησει στο να κλεισεις λεφτα σε προθεσμιακη. Δε πρεπει να πας απο κει, να δωσει τα δικαιολογητικα και να υπογραψεις?

Σου εδωσαν επιταγη χωρις να σε χρεωσουν τιποτα? ποια τραπεζα και πόσα λεφτα?

Στις περισσοτερες τραπεζες, το να εκδωσεις μια επιταγη στο ονομα σου ειναι δωρεαν. Μετα την υπογραφεις απο πισω και την δινεις σε οποιον θες. Προσοχη, την υπογραφεις την στιγμη που την δινεις σε αλλον. Δεν την υπογραφεις απο πριν και την κουβαλας υπογεγραμμενη, γιατι τοτε, αν σου την κλεψουν, πανε περιπατο τα λεφτα.

grande
17-02-11, 13:36
Aν μoυ τη κλεψoυν υπογεγραμμενη δεν μπορω να επικοινωνησω με καποιον να αρθει οποιαδηποτε σχετικη δραστηριοτητα στο ονομα μου(οπως γινεται με την απωλεια πχ. καρτας ATM)?


Στις τραπεζικές επιταγές δεν χρεώνεται τίποτα. Ο κίνδυνος είναι όμως να μπουν χρεωστικοί τόκοι. Αυτό συμβαίνει επειδή η επιταγή θέλει 1-3 ημέρες για να εξαργυρωθεί (valeur). Άρα, πηγαίνεις σήμερα και ανοίγεις έναν προθεσμιακό λογαριασμό και δίνεις και την επιταγή ταυτόχρονα. Αν η επιταγή εξαργυρωθεί μεθαύριο, για το διάστημα από σήμερα μέχρι μεθαύριο ουσιαστικά χρωστάς τα χρήματα στην τράπεζα και μπαίνουν χρεωστικοί τόκοι.

Για να το αποφύγεις αυτό μπορείς να συνεννοηθείς με την τράπεζα που ανοίγεις το λογαριασμό. Μερικές προσφέρουν λύσεις (όπως π.χ. η ημ/νία ανοίγματος να γίνει σε 2 ημέρες).

Φιλε μου, μιλαω συγκεκριμενα για μεταφορα χρηματων μεσω επιταγης(για ασφαλεια), με σκοπο τη προσκομιση της σε αλλη τραπεζα για δημιουργια προθεσμιακης.
Πηγαινω λοιπον την επιταγη για το σκοπο αυτο, μπορει να καθυστερησουν να τη ρευστοποιησουν επιτηδες για λιγες μερες ωστε να χρεωθω χρεωστικους τοκους?...

Για πόσο καιρο μπορω να κραταω ανυπογραφη την επιταγη? Δηλαδη εχει ημερομηνια ληξης?

MichaelSE
17-02-11, 13:51
Φιλε μου, μιλαω συγκεκριμενα για μεταφορα χρηματων μεσω επιταγης(για ασφαλεια), με σκοπο τη προσκομιση της σε αλλη τραπεζα για δημιουργια προθεσμιακης.
Πηγαινω λοιπον την επιταγη για το σκοπο αυτο, μπορει να καθυστερησουν να τη ρευστοποιησουν επιτηδες για λιγες μερες ωστε να χρεωθω χρεωστικους τοκους?...


Ακριβώς γι' αυτήν τη χρήση μιλάω κι εγώ. Υπάρχει valeur 1-3 ημερών οπότε μπαίνουν χρεωστικοί τόκοι. Δεν γίνεται επίτηδες από τις τράπεζες γι' αυτόν το σκοπό, για οποιονδήποτε σκοπό προσκομίσεις τραπεζική επιταγή υπάρχει valeur. Γι' αυτό και σου είπα ότι με μερικές τράπεζες μπορείς να συνεννοηθείς ώστε το άνοιγμα του λογαριασμού να γίνει στην ημερομηνία της εξαργύρωσης της επιταγής.

grande
17-02-11, 13:58
Το "επιτηδες" δεν το ειπα για το βαλερ, το βαλερ ειναι δεδομενο.
Το ανοιγμα του λογ/σμου φυσικα θα γινει την ιδια μερα με την προσκομιση της επιταγης και τη δημιουργια της προθεσμιακης, γιατι να παει καποιος την επιταγη και να φυγει παραγγελοντας να του τη ρευστοποιησουν μετα απο 3 μερες?

Στο νετ υπαρχει η ιστορια μιας που πηγε επιταγη στην fbbank Παρασκευη 2 η ωρα κι αυτοι την ρευστοποιησαν Δευτερα, οποτε χρεωθηκε 22€.

MichaelSE
17-02-11, 14:07
Στο νετ υπαρχει η ιστορια μιας που πηγε επιταγη στην fbbank Παρασκευη 2 η ωρα κι αυτοι την ρευστοποιησαν Δευτερα, οποτε χρεωθηκε 22€.

Έτσι ακριβώς. Προφανώς σε αυτήν την περίπτωση ο λογαριασμός ανοίχτηκε Παρασκευή, η επιταγή ρευστοποιήθηκε τη Δευτέρα (1 εργάσιμη ημέρα, αλλά 3 ημερολογιακές), άρα χρεωστικοί τόκοι για 3 ημέρες. Και στους προθεσμιακούς που τα ποσά είναι μεγάλα συνήθως, οι 3 ημέρες είναι πολλές (και το χρεωστικο επιτόκιο είναι μεγαλύτερο από το πιστωτικό).

........Auto merged post: MichaelSE πρόσθεσε 2 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


γιατι να παει καποιος την επιταγη και να φυγει παραγγελοντας να του τη ρευστοποιησουν μετα απο 3 μερες?


Μα δεν θα παραγγείλει να ρευστοποιηθεί η επιταγή μετά από 3 ημέρες. Θα παραγγείλει η ημ/νία ανοίγματος του λογαριασμού να είναι ίδια με την ημ/νία ρευστοποίησης της επιταγής. Όπως είπα, δεν ξέρω αν το δέχονται όλες οι τράπεζες αυτό.

grande
17-02-11, 14:17
Έτσι ακριβώς. Προφανώς σε αυτήν την περίπτωση ο λογαριασμός ανοίχτηκε Παρασκευή, η επιταγή ρευστοποιήθηκε τη Δευτέρα (1 εργάσιμη ημέρα, αλλά 3 ημερολογιακές), άρα χρεωστικοί τόκοι για 3 ημέρες. Και στους προθεσμιακούς που τα ποσά είναι μεγάλα συνήθως, οι 3 ημέρες είναι πολλές (και το χρεωστικο επιτόκιο είναι μεγαλύτερο από το πιστωτικό).

Δεν θα επρεπε να της το πουν αυτο να tο γνωριζει? οχι μονο δεν της το ειπαν αλλα τη καθησυχασαν κιολας οτι ολα ειναι ok.



Μα δεν θα παραγγείλει να ρευστοποιηθεί η επιταγή μετά από 3 ημέρες. Θα παραγγείλει η ημ/νία ανοίγματος του λογαριασμού να είναι ίδια με την ημ/νία ρευστοποίησης της επιταγής. Όπως είπα, δεν ξέρω αν το δέχονται όλες οι τράπεζες αυτό.

Ναι θα παραγγειλει την ημ/νια ανοιγματος, μη κολαμε εκει. Η ουσια ειναι οτι θες να κανεις τη δουλεια σου αμεσως, εξαλλου και ο τοκος της προθ/κης ετσι θα αρχισει αμεσως.
Αν η τραπεζα δεν το δεχτει κακο του κεφαλιου της... θα πας τα λεφτα σου να τα κλεισεις αλλου.

chat1978
17-02-11, 15:45
Bεβαια ειναι μεγαλη, ποιος ρισκαρει να περπατησει με σακουλα 30.000 με την εγκληματικοτητα που υπαρχει σημερα? αν σε ληστεψουν στο δρομο τι θα κανεις? καταστραφηκες.

To e-banking δε νομιζω οτι μπορει να σε βοηθησει στο να κλεισεις λεφτα σε προθεσμιακη. Δε πρεπει να πας απο κει, να δωσει τα δικαιολογητικα και να υπογραψεις?

Σου εδωσαν επιταγη χωρις να σε χρεωσουν τιποτα? ποια τραπεζα και πόσα λεφτα?

Το κάνεις σε δύο τμήματα. Κάθε προθεσμιακή συνοδεύεται και με ένα καταθετικό λογαριασμό.

Τον ανοίγεις
βάζεις τα λεφτά με e-banking
πας και ανοίγεις τον καταθετικό

grande
17-02-11, 21:37
Tοσο απλο ειναι?
Ασφαλες ομως ειναι?

Αυτη η διαδικτυακη μεταφορα χρηματων γινεται ανεξοδα?
Τα δικαιολογητικα της προθεσμιακης δεν τα καταθετω?

chat1978
18-02-11, 13:05
Tοσο απλο ειναι?
Ασφαλες ομως ειναι?

Αυτη η διαδικτυακη μεταφορα χρηματων γινεται ανεξοδα?
Τα δικαιολογητικα της προθεσμιακης δεν τα καταθετω?

Βήματα που έκανα εγώ, όχι απαραίτητα την ίδια μέρα
1)Άνοιξα account στην Χ τράπεζα
2)Πήρα επιταγή από την Υ τράπεζα και την πήγα στην Χ
3)Στην Χ άνοιξα τον προθεσμιακό λογαριασμό
4)Στην Χ μου άνοιξαν e-banking γιατί όταν πήγα δεν είχαν.

Δεν πλήρωσα τίποτα, θα μπορούσα να τα είχα κάνει όλα την ίδια μέρα και φυσικά αν είχε από την αρχή e-banking θα το είχα κάνει ηλεκτρονικά, πληρώνοντας μόνο κάτι διατραπεζικές τιμές.

grande
21-02-11, 11:44
Για τα δικαιολογητικα δε μου ειπες.

Δεν εχω καταλαβει σε τι εξυπηρετει το e-banking. Για να παρακολουθεις το λογ/σμο σου απ το σπιτι?
Πως εισαι σιγουρος οτι καποιος χακερ δεν θα μπει στο λογ/σμο σου και εφανιζομενος ως Damelene θα μεταφερει τα χρηματα στην Ελβετια?...

@ ADSLgr.com All rights reserved.