PDA

Επιστροφή στο Forum : 15μερη Αναρρωτική Άδεια



Zounds
11-02-11, 19:48
Γεια σας,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση,
Ασφαλισμένος στο ΙΚΑ παίρνει 15ήμερη αναρρωτική άδεια, πηγαίνει στο ΙΚΑ με τα χαρτιά απο τον γιατρό και ερχεται η μέρα που θα πρεπει να επιστρεψει στην δουλειά του μαζί με τα δικαιολογητικά απο το ΙΚΑ. (στην προκειμένη περίπτωση δεν έχουμε παει καν στο ικα οποτε δεν εχουμε και τα χαρτια απο το εκει, παρα μόνο την βεβαιωση απο τον γιατρο).

Γνωρίζει κάποιος αν σε αυτά τα δικαιολογητικά που θα πρεπει να προσκομίσει ο ασφαλισμένος στον εργοδότη φαίνεται και αναλυτικά ο λόγος της αναρρωτικής αδείας ; (πραγμα το οποίο θέλουμε να αποφύγουμε)

Υπάρχει τρόπος να προσκομιστούν τα δικαιολογητικά χωρίς να αναγράφεται ο ακριβής λόγος της αναρωτικής ; Απλά να αναφέρει για παράδειγμα "λόγω ιατρικής θεραπείας" ή "λόγω ασθενείας" γενικά και αόριστα ;

Δεν γνωρίζω καθόλου γιαυτό και ρωτάω :hmm:

Σας ευχαριστώ,

Gordito
11-02-11, 19:57
Γιατι να μη θελεις να μαθει το αφεντικο;

Εσυ αν ησουν αφεντικο θα ηθελες να φευγουν ετσι οι εργαζομενοι σου και να μην ξερεις καν γιατι;

Zounds
11-02-11, 20:07
Γιατι να μη θελεις να μαθει το αφεντικο;

Εσυ αν ησουν αφεντικο θα ηθελες να φευγουν ετσι οι εργαζομενοι σου και να μην ξερεις καν γιατι;

Νομίζω οτι αυτό όμως δεν απαντάει στην ερωτησή μου.
Επιπλέον δεν βλέπω τον λόγο γιατί να γνωρίζει το αφεντικο μου αν εγώ πχ πηρα αναρρωτική επειδη εβγαλα τον φρονιμήτη μου ή οτιδήποτε αλλο. Βέβαια αν πρέπει να γνωρίζει ή οχι είναι αλλο θέμα απο αυτό που ρώτησα εγώ και δεν σου κρύβω οτι μιλάς λογικά.
Από την άλλη ομως αλλο πραγμα ρώτησα εγώ και σε αυτό θέλω να εστιάσουμε.

Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει λύση στο ερώτημα μου ; :hmm:

no_logo
11-02-11, 20:14
τα χαρτιά αναφέρουν την αιτία ασθένειας πάντα

προφανώς μιλάς για ψυχιατρικό/ψυχολογικό νόσημα. Μην μασάτε

Zounds
11-02-11, 20:28
τα χαρτιά αναφέρουν την αιτία ασθένειας πάντα

προφανώς μιλάς για ψυχιατρικό/ψυχολογικό νόσημα. Μην μασάτε

Όχι καμία σχέση. Είναι κάτι συνηθισμένο.

Μήπως θα μπορούσα να μάθω τι χαρτιά είναι αυτά που προσκομίζονται ;
Μήπως θα μπορούσε να ζητηθεί απο το ΙΚΑ να μην αναγράφεται ο ακριβής λόγος της αναρρωτικής ?
Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις. :respekt:

no_logo
11-02-11, 20:39
Μήπως θα μπορούσα να μάθω τι χαρτιά είναι αυτά που προσκομίζονται ;
Μήπως θα μπορούσε να ζητηθεί απο το ΙΚΑ να μην αναγράφεται ο ακριβής λόγος της αναρρωτικής ?
Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις. :respekt:

το χαρτί που σου έκοψε ο γιατρός του ΙΚΑ, νομίζω είναι τριπλότυπο και το πρώτο έχει χρώμα μπλε

Zounds
11-02-11, 20:44
Δεν έχουμε πάει ακόμα σε ΙΚΑ
Εχουμε τα χαρτιά του "ιδιώτη γιατρού"
Τώρα μένει να παμε με αυτά στο ΙΚΑ για να γραφτεί η αναρρωτική (όπως μας ειπαν και απο το ΙΚΑ που ρωτήσαμε)
Αν είναι μόνο αυτό (και όχι και τα χαρτιά του ιδιωτη γιατρού που γράφουν ακριβώς τι έχει συμβεί), τότε αν τον πιάσουμε στο μπλα μπλα τον γιατρο του ΙΚΑ ίσως και να καταφέρουμε το στόχο μας :)

Σωστά ομιλώ ;

no_logo
11-02-11, 20:47
όπα
έχει πάρει 15 μέρες άδεια
Θα πρέπει να περάσει από την τοπική επιτροπή του ΙΚΑ της περιοχής του
Ο γιατρός μπορεί να χορηγήσει μόνο μέχρι 10 μέρες κατά την διάρκεια όλου του έτους

Zounds
11-02-11, 20:56
όπα
έχει πάρει 15 μέρες άδεια
Θα πρέπει να περάσει από την τοπική επιτροπή του ΙΚΑ της περιοχής του
Ο γιατρός μπορεί να χορηγήσει μόνο μέχρι 10 μέρες κατά την διάρκεια όλου του έτους

Κανένα πρόβλημα ο ιδώτης γιατρός έχει γράψει 15 εργάσιμες αλλά εμείς θα σταματήσουμε στις 10 (10 εργάσιμες, δηλαδη 15 μέρες ημερολογιακές σωστα; )

Ερώτηση 1η: Τα χαρτιά και οι βεβαιώσεις του ιδιώτη γιατρού θα χρησιμεύσουν μόνο για το ΙΚΑ και δεν ειναι απαραιτητο να προσκομιστούν και στον εργοδότη ;

Ερώτηση 2η: Αν ισχύει αυτό, προσκομίζεται μόνο το χαρτί του ΙΚΑ που το έχει υπογράψει ο γιατρός του ΙΚΑ, ο οποίος έχει λάβει υπόψη του τις βεβαιώσεις απο τον ιδιώτη γιατρο που έχει επιληφθεί της θεραπείας.
Και επομένως με λίγο μπλα μπλά ίσως θα μπορούσαμε να γενικεύσουμε λίγο τον λόγω της αναρρωτικής. (λέω εγώ τώρα κανοντας τον κινέζο) :whistle:

Πώς ακούγεται αυτό ;

orck
11-02-11, 20:57
Γιατι να μη θελεις να μαθει το αφεντικο;

Εσυ αν ησουν αφεντικο θα ηθελες να φευγουν ετσι οι εργαζομενοι σου και να μην ξερεις καν γιατι;


Υπαρχει η εννοια της προστασιας των προσωπικων πληροφοριων που σε αφορουν. Αυτο δεν θα πρεπει να γινει σεβαστο;

Zounds
11-02-11, 21:09
Υπαρχει η εννοια της προστασιας των προσωπικων πληροφοριων που σε αφορουν. Αυτο δεν θα πρεπει να γινει σεβαστο;

Όπως ειπα και πριν αυτό ειναι μεγάλη κουβέντα και δεν θα ήθελα να ξεφύγει η κουβέντα προς τα εκεί.
Το θέτεις πολύ σωστά πάντως προσωπική μου άποψη.
Από την άλλη όμως στο "θέμα που ανάρτησα" αλλο πράγμα ζητάω να μάθω.
Οπότε σας παρακαλώ αν έχετε γνώση θα ήθελα τα φώτα σας με συγκεκριμένες απαντήσεις για το συγκεκριμένο ζήτημα για να μην καταλήγουμε να μακρυγορούμε με γενικές τοποθετήσεις για τα προσωπικά δεδομένα. :oops:

Seitman
11-02-11, 21:09
Κανένας γιατρός δεν ξεχωρίζει τις ημέρες της αναρρωτικής σε εργάσιμες ή μη, αναφέρει σύνολο ημερών.

Εντελώς πληροφοριακά οι μέρες "αναρρωτικής" αν δε βεβαιώνονται από ασφαλιστικό φορέα, δεν είναι αναρρωτική και μπορούν να θεωρηθούν άνετα μέχρι και ως αδικαιολόγητη απουσία, με ότι συνέπειες έχει αυτό ;)

Zounds
11-02-11, 21:13
Κανένας γιατρός δεν ξεχωρίζει τις ημέρες της αναρρωτικής σε εργάσιμες ή μη, αναφέρει σύνολο ημερών.

Εντελώς πληροφοριακά οι μέρες "αναρρωτικής" αν δε βεβαιώνονται από ασφαλιστικό φορέα, δεν είναι αναρρωτική και μπορούν να θεωρηθούν άνετα μέχρι και ως αδικαιολόγητη απουσία, με ότι συνέπειες έχει αυτό ;)

Επομένως μου λες οτι η αναρρωτική μετριέται σε ημερολογιακές μέρες και όχι σε εργάσιμες. Οπότε 15 μέρες περνανε απο επιτροπή. Ωραία, όσον αφορα τις δύο προηγούμενες ερωτήσεις μου ; ;

Ερώτηση 1η: Τα χαρτιά και οι βεβαιώσεις του ιδιώτη γιατρού θα χρησιμεύσουν μόνο για το ΙΚΑ και δεν ειναι απαραιτητο να προσκομιστούν και στον εργοδότη ;

Ερώτηση 2η: Αν ισχύει αυτό, προσκομίζεται μόνο το χαρτί του ΙΚΑ που το έχει υπογράψει ο γιατρός του ΙΚΑ / επιτροπή, η οποία έχει λάβει υπόψη της τις βεβαιώσεις απο τον ιδιώτη γιατρο που έχει επιληφθεί της θεραπείας.
Και επομένως με λίγο μπλα μπλά ίσως θα μπορούσαμε να γενικεύσουμε λίγο τον λόγω της αναρρωτικής. (λέω εγώ τώρα κανοντας τον κινέζο)

Πώς ακούγεται αυτό ;

Seitman
11-02-11, 21:18
Για τα δικαιολογητικά θα πρέπει να ρωτήσεις το ΙΚΑ
Για τον λόγο της άδειας αυτό που ζητάς δε γίνεται γιατί, εκτός και αν δεν άλλαξε κάτι, για τις ημέρες της αναρρωτικής άδειας αποζημιώνεσαι από το ΙΚΑ. Οπότε δε γίνεται με μια απλή γρίπη πχ, να "δικαιολογηθούν" 15 ημέρες άδειας.

Zounds
11-02-11, 21:29
Για τα δικαιολογητικά θα πρέπει να ρωτήσεις το ΙΚΑ
Για τον λόγο της άδειας αυτό που ζητάς δε γίνεται γιατί, εκτός και αν δεν άλλαξε κάτι, για τις ημέρες της αναρρωτικής άδειας αποζημιώνεσαι από το ΙΚΑ. Οπότε δε γίνεται με μια απλή γρίπη πχ, να "δικαιολογηθούν" 15 ημέρες άδειας.

Αυτο που θέλω να πω ειναι το εξής :
Για παράδειγμα δεν μπορει να γραφτει "15ημερη αναρρωτική αδεια λόγω ιατρικής θεραπείας στον αριστερό οφθαλμό" πρεπει να γραφεί και τί είδους θεραπεία ήταν αυτή και τι πάθηση υπήρχε ακριβώς ;

Seitman
11-02-11, 21:35
Κανονικά και αναλυτικά την πάθηση.

Αυτό που λες είναι αόριστο και δεν δικαιολογεί καμία ημέρα αναρρωτικής.

Zounds
11-02-11, 21:54
Επομένως, δεν υφίσταται και το ερώτημα που έθεσα στην αρχή, αν γίνεται δηλαδή να ελιχθούμε.
:cry: :)

nmavro73
12-02-11, 12:41
Ο γιατρός του ΙΚΑ μπορεί να δώσει αναρρωτική άδεια ως 15 ημερολογιακές μέρες. Η άδεια όμως πλέον ΔΕΝ μπορεί να ξεκινάει αναδρομικά. Δηλαδή πρέπει να πας την μέρα που σταμάτησες. Υπάρχει πρόβλημα αλλιώς
Αν θέλεις πάνω από 15 μέρες τότε σου δίνει το χαρτί για να περάσεις επιτροπή. Και βγαίνεις σε άδεια.
Πρέπει να γράψει διάγνωση πάνω στο τριπλότυπο. Μετά την τρίτη μέρα απουσίας πληρώνεσαι ένα ποσοστό του μισθού σου από το ΙΚΑ και ένα ποσοστό από την εταιρία σου.

........Auto merged post: nmavro73 πρόσθεσε 2 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτο που θέλω να πω ειναι το εξής :
Για παράδειγμα δεν μπορει να γραφτει "15ημερη αναρρωτική αδεια λόγω ιατρικής θεραπείας στον αριστερό οφθαλμό" πρεπει να γραφεί και τί είδους θεραπεία ήταν αυτή και τι πάθηση υπήρχε ακριβώς ;
Οχι δεν ειναι ανάγκη να γράφει τόσο αναλυτικά. Αρκεί να γράφει κάτι που να δικαιολογεί την απουσία. πχ να γράφει ισχυαλγία, δεν χρειάζεται να πει και τι θεραπεία σου έκανε.

Zounds
12-02-11, 12:48
Ο γιατρός του ΙΚΑ μπορεί να δώσει αναρρωτική άδεια ως 15 ημερολογιακές μέρες. Η άδεια όμως πλέον ΔΕΝ μπορεί να ξεκινάει αναδρομικά. Δηλαδή πρέπει να πας την μέρα που σταμάτησες. Υπάρχει πρόβλημα αλλιώς
Αν θέλεις πάνω από 15 μέρες τότε σου δίνει το χαρτί για να περάσεις επιτροπή. Και βγαίνεις σε άδεια.
Πρέπει να γράψει διάγνωση πάνω στο τριπλότυπο. Μετά την τρίτη μέρα απουσίας πληρώνεσαι ένα ποσοστό του μισθού σου από το ΙΚΑ και ένα ποσοστό από την εταιρία σου.

........Auto merged post: nmavro73 πρόσθεσε 2 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οχι δεν ειναι ανάγκη να γράφει τόσο αναλυτικά. Αρκεί να γράφει κάτι που να δικαιολογεί την απουσία. πχ να γράφει ισχυαλγία, δεν χρειάζεται να πει και τι θεραπεία σου έκανε.

Σ' ευχαριστώ, οπότε δεν χάνουμε και τίποτα να του ζητήσουμε αν γίνεται να αποφύγει να γράψει με λεπτομέρεια τον λόγω της απουσίας.

Σας ευχαριστώ παίδες,
Θα σας ενημερώσω για το τι τελικα συνέβη. :respekt:

psyxakias
12-02-11, 12:51
Όχι καμία σχέση. Είναι κάτι συνηθισμένο.Αφροδίσιο νόσημα που θα βρεθεί και στη κόρη του αφεντικού; :p :p :p

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να υποθέσω ότι απλά θες να το παρουσιάσεις ως σοβαρότερο απ'ότι πραγματικά είναι, διότι η πραγματική ασθένεια/θεραπεία δε δικαιολογούσε 15ημερη άδεια; (Έλα τώρα, μας έφαγε η περιέργεια - στείλε ακόμα και PM, με απόλυτη εχεμύθεια ;))

Φανερός Πράκτωρ
12-02-11, 17:08
εδώ αφεντικό.
Παπαδόπουλε, πάλι προσπαθεις να μου παίξεις λαμογιά;;;

Zounds
13-02-11, 12:47
εδώ αφεντικό.
Παπαδόπουλε, πάλι προσπαθεις να μου παίξεις λαμογιά;;;

Χααχαχχα την Δευτέρα ελπίζω να έχουμε τις απαντήσεις απο το ΙΚΑ οπότε και θα ενημερωθείτε όλοι. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει μάθουν "The truth is out IKA" που λέγαν και στα X-Files :)

:worthy: :respekt:

SALONIKAG
13-02-11, 15:18
Νομιζω οτι υπαρχει προβλημα...Ο ιδιωτης ιατρος συνεστισε αναρρωτικη αδεια,αλλα θα επρεπε να πατε εκεινη τη μερα μετα την γνωματευση του στο ΙΚΑ σε γιατρο αντιστοιχης ειδικοτητας για να σας γραψει την αναρρωτικη,και ενα οικειο του προσωπο,να προσκομισει την αναρρωτικη στον εργοδοτη...
Οι αναρρωτικες δεν εχουν αναδρομικη ισχυ...

wesker
13-02-11, 15:59
Νομιζω οτι υπαρχει προβλημα...Ο ιδιωτης ιατρος συνεστισε αναρρωτικη αδεια,αλλα θα επρεπε να πατε εκεινη τη μερα μετα την γνωματευση του στο ΙΚΑ σε γιατρο αντιστοιχης ειδικοτητας για να σας γραψει την αναρρωτικη,και ενα οικειο του προσωπο,να προσκομισει την αναρρωτικη στον εργοδοτη...
Οι αναρρωτικες δεν εχουν αναδρομικη ισχυ...

Τα πράγματα είναι απλά. Θα πας στο ΙΚΑ και 8α προσκομίσεις τα χαρτιά του ιδιώτη γιατρού και 8α σου κλείσουν ραντεβού με επιτροπή. Το ίδιο έπαθα και εγώ πριν κάτι μέρες. Δεν πήγα στην δουλειά λόγω υψηλού πυρετού και ζαλάδας. Ξεκινάω το πρωί να πάω στο ΙΚΑ, και λιποθυμάω μέσα στο ασανσέρ. Οπότε όπως ήταν φυσικό γύρισα στο κρεββάτι μου και κάλεσα ιδιώτη γιατρό. Την επομένη που πήγα στο ΙΚΑ έκλεισα ραντεβού με την επιτροπή και μου κρατήσαν τα χαρτιά που με έδωσε ο γιατρός.

nmavro73
14-02-11, 00:41
Μόνο που όταν περνάς την επιτροπή συνήθως είσαι πλέον καλά. Απλά βλέπουν το χαρτί και το υπογράφουν.

Zounds
15-02-11, 09:38
Από ότι μας είπαν στο ΙΚΑ το θέμα παραπέμπεται σε επιτροπή, η οποία αναγράφει την ακριβή αιτιολογία.

Οπότε πάπαλα... :)

Από κει και πέρα είναι θέμα του εργοδότη να μην διαρρεύσει, κανείς όμως δεν ασχολείται με το αν ειναι μαλάκας ο εργοδότης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.